ŘÍM 2019 / 9

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 9

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.05.2019, 12:02.
Moc obdivuji Váš web a s jakou trpělivostí a precizností odpovídáte na otázky. Psala jsem Vám už před nějakým časem ohledně cesty z letiště k našemu ubytováni a odpověděl jste mi naprosto skvěle. Bohužel nám napsali, že stávající ubytování nám ruší, tak Vás chci poprosit, zda budete ochoten nám poradit cestu z letiště Ciampino, na které přiletíme ve 13:05, na adresu Via dei Piceni, 6 interno b11, Lazio 00185. Předem moc děkuji za odpověď. S pozdravem Sabina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Projděte Porta San Giovanni a po pravé straně za sochou na začátku parku uvidíte zastávku tramvaje. Jeďte tramvají č. 3 doprava směr Valle Giulia a vystupte na zastávce Scalo S. Lorenzo / Sardi. Přejděte doleva na druhou stranu a pokračujte ve směru jízdy tramvaje po Viale dello Scalo S. Lorenzo. Následně odbočte doleva na Via degli Ausoni a na druhé křižovatce doprava na Via dei Piceni. Vaše ubytování je po pravé straně. Na celou trasu vystačíte s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 20.05.2019, 10:51.
I když jsem pročítala vaše stránky, dovoluji si Vám napsat. 31.5.2019 odlétáme do Říma na letiště Ciampino. Ubytování máme v Obelus na Via Tasso 150, Stazione Termini, Řím, 00184, Itálie. Můžete mi prosím napsat, jak se na tuto adresu dostat městskou dopravou? Jelikož jsem absolutně nepolíbení rezervací v cizí zemi, prosím o radu, jak mám postupovat, pokud bych si chtěla rezervovat návštěvu Colossea, Vatikánu a jiných památek a jak funguje Roma Pass? Moc děkuji za odpověď. Romana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Manzoni. Jděte po Via Manzoni, po části po které vedou tramvajové koleje, a hned odbočte doleva na Via Tasso. Na jejím konci je po levé straně Obelus. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete použít také . Návštěvu Colossea je třeba rezervovat přes Coopculture nebo Get Your Guide. Rezervace je časová, tj. na konkrétní den a čas. Vstupenka je platná dva po sobě následující dny, během kterých můžete jednou navštívit Colosseo a Foro Romano / Palatino. Colosseo v rezervovaném čase. Pokud budete kupovat Roma Pass, rezervujete přes Coopculture jen čas pro vstup s Roma Pass. Platíte rezervační poplatek ve výši € 2,00. Vatikánská muzea je možné rezervovat přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Opět existuje několik variant. Roma Pass představuje kombinaci vstupů a dopravy. U 72. hodinové karty jsou první dva vstupy v ceně, následující za snížené vstupné. U 48. hodinové karty se jedná o jeden vstup. V ceně je odpovídající časová jízdenka. Roma Pass nelze použít pro Vatikán. Přečtěte si naše otázky a odpovědi. Roma Pass je tam věnováno hodně odpovědí, stejně tak rezervacím Colosseo a Vatikánských muzeí.

# 19.05.2019, 22:52.
Chtěla bych se zeptat, zda je nutné provést rezervaci do Koloseum / Palatin / Forum Romanum v případě zakoupení Roma Pass 72 a využití možnosti volného vstupu s touto kartou? Dále potom, zda je nutná rezervace vstupu do Andělského hradu a do Baziliky sv. Petra v případě zájmu pouze o výstup na kopuli. V případě, že jsou rezervace nutné, jak dlouho dopředu je třeba rezervaci provést? Děkuji Vám mnohokrát za Vaši odpověď. Petra.

Rezervace do Colosseo je od začátku března povinná a to i pro návštěvníky s Roma Pass. Přímo při objednání je tato možnost k dispozici mezi produkty. Doporučujeme ji provést co nejdříve. Za rezervací zaplatíte € 2,00. Rezervace do Andělského hradu není nutná, do Baziliky se neprovádí. Vstup do Baziliky je zdarma, rezervace jsou pouze v případě návštěvy s audioprůvodcem nebo průvodcem. Vstupenky do kopule se kupují na místě.

# 19.05.2019, 16:01.
Koupila jsem si vstupenky do Kolosea, ale omylem jsem si nezaškrtla to, abych si vstupenky mohla vytisknout doma, takže jsem obdržela pouze potvrzení. Vstup máme do Kolosea v 8:45 a pokladny otevírají v 8:30. Je reálné stihnout si vyměnit voucher za vstupenku a případně u jaké pokladny? Nebo bylo by možné si voucher vyměnit za vstupenku den předem? Nebo dá se ještě nějak vykomunikovat e-mailem zaslání vstupenek na e-mail? Předem děkuji za odpověď. Markéta.

Viz naše odpověď ze dne 30.04.2019, 13:15.

# 18.05.2019, 18:02.
Chtěla bych Vás požádat o informaci, jak se dostaneme z letiště Ciampino do hotelu Residenza Ki, Via Rasella 53, Trevi. Přiletíme dne 24.5.2019 v 10:45 hodin. Děkuji předem za odpověď. Helena.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Barberini. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Piazza Barberini jděte po Via del Tritone a na první křižovatce odbočte doleva na Via del Boccaccio. Ta Vás dovede na Via Rasella, po které se vydejte doprava. Residenza Ki je po levé straně. Nicméně nevíme, jak na tom budou stanice metra A na trase Termini - Repubblica - Barberini - Spagna - Flaminio. Pokud budou ještě uzavřené, budete muset využít náhradní dopravu MA10 z Termini. Je to hodně pravděpodobné.

# 17.05.2019, 17:50.
Prosím o radu ohledně vstupu do Colossea. Dnes jsme si koupili online vstupenku na sobotu s časem vstupu v 16:30. Nikde se ale nemohu dopátrat, kde je vstup. Nebo je potřeba přijít dříve a vystát celou šílenou frontu? Místní rádoby staff asi nechápe mé možná hloupé dotazy. Mnohokrát děkuji za odpověď a také za tuto Vaši stránku, kde se člověk dozví opravdu potřebné informace. S pozdravem Marek.

Vstup je závislý na typu vstupenky, kterou jste si zakoupili. Pokud máte základní vstupenku, je vstup v blízkosti metra B. Jdete samozřejmě mimo frontu. Pokud máte voucher, musíte si ho ještě vyměnit za vstupenky, pokud máte Roma Pass, musíte si ještě vyzvednout stvrzenku. Obojí u pokladny. Pokud máte vstupenky, jdete přímo k turniketům. I tak počítejte s nějakou frontou, protože probíhá bezpečnostní kontrola. Běžně se doporučuje být na místě půl hodiny před rezervovaným časem, v sezóně i hodinu. Sezóna právě probíhá. Mapa vstupů je uvedena na stránkách Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Mappa Ingressi Colosseo. Název vstupu je uveden u popisu produktu, který jste si zakoupili, na výše uvedených stránkách.

# 16.05.2019, 10:34.
Vážený pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostanu z letiště Fiumicino na ubytování Corso Vittorio Emanuele II, 294, 00186 Roma. Přílet máme 16.6.2019 kolem 17:00. A dále bych Vás chtěla ještě požádat o informaci o dopravě z ubytování k moři do Ostia. Velice Vám děkuji za vaši odpověď a váš čas. S přáním hezkého dne Nikola.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na zastávce Chiesa Nuova. Jděte ve směru jízdy autobusu a po 200 metrech vlevo je Vaše ubytování. Z Termini můžete jet také autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro. Vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Tassoni. Jděte ve směru jízdy autobusu a po 50 metrech vlevo je Vaše ubytování. Autobus č. 40 je expresní, autobus č. 64 má sice více zastávek, zastavuje však k Vašemu ubytování blíž. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete jet z letiště také autobusem za € 6,00 směr Termini a vystoupit na Via Crescenzio. Odtud je to ale k Vašemu ubytování 1 km. Jděte po Via Crescenzio ve směru od Piazza Cavour. Dojdete k Parco della Mole Adriana, ve kterém se nachází Castel Sant' Angelo. Vydejte se za parkem doleva a objeděte ho až k Tibeře. Přejděte ji po Ponte Vittorio Emanuelle II a následně pokračujte rovně po Corso Vittorio Emanuelle II. Dovede Vás až k vašemu ubytování, které je v tomto případě po pravé straně. K moři se dostanete následovně. Jděte po Corso Vittorio Emanuelle II k Tibeře a přejděte po mostě na druhou stranu. Za mostem jděte doleva po nábřeží k autobusové zastávce. Jeďte autobusem č. 280 směr Partigiani. Vystupte na zastávce Cave Ardeatine / Piramide. Je to u vlakové stanice Porta S. Paolo. Z ní jezdí městské vlaky do Lido di Ostia. Na celou trasu můžete použít standardní jízdenky nebo .

# 15.05.2019, 20:18.
Rádi bychom navštívili pouze Forum Romanum. Můžete nám prosím poradit, zda existuje nějaká jednodušší možnost, jak získat vstupenky na Forum Romanum, aniž bychom museli absolvovat anabázi s lístky pro Colosseum, které už jsme navštívili při minulé návštěvě? Moc děkujeme za radu. Vláďa.

Základní samostatná vstupenka do Foro Romano / Palatino není. K dispozici je jen kombinovaná vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino. Ta je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Během těch dvou dnů můžete každou z památek navštívit jen jednou. Můžete, ale nemusíte. Vstupenky je možné zakoupit i u vchodu do Foro Romano, kde jsou menší fronty. Pokud si chcete prohlédnout Foro Romano / Palatino důkladněji, můžete si zakoupit vstupenku S.U.P.E.R., která je jen pro tento areál včetně běžně nepřístupných budov a muzeí. Tato vstupenka je jen o € 4,00 dražší než výše uvedená kombinovaná a neprovádí se u ní časová rezervace. Pokud budete mít v košíku jen vstupenky za plné vstupné, můžete si je nechat poslat e-mailem, vytisknout a jít s nimi přímo k památce.

# 15.05.2019, 13:51.
Vážený pane Řehůřku, prosím, pokud neobtěžuji. Můžete mi ještě poradit? 1. optimální dopravu pro dva baťůžkáře, tzn. vlak, autobus, na jednodenní výlet do Florencie v sobotu 1.6.2019. Vstáváme brzy. Odjezd asi nejlépe z Termini, ve Florencii se neorientuji, ale nejblíže do centra. Případně osvědčený odkaz na spojení. 2. přiletíme na letiště Ciampino, potom mám informace o autobuse za € 1,20 na metro Anagnina. A to je jakou autobusovou společností? Potom dále už víme - metrem A, jízdenka BIT za € 1,50, až na Ottaviano, kde bydlíme. Děkuji Vám předem za laskavost a přeji hezký den. Blanka.

Vlakem Trenitalia se z Říma do Florencie dostanete nejlevněji za cenu kolem € 22,00. Zaveze Vás ve většině případů na S.M.N., což je přímo v centru. Zpět za stejnou cenu. Jízdenky ale podle typu vlaku a aktuální slevy se zvedají až k € 35,00. Rychlíky tam jedou kolem 1,5 hodiny, regionální vlaky kolem 3,5 hodiny. Na výše uvedených stránkách najdete jízdní řády a ceny. Autobus Flixbus Vás tam zaveze za € 14,00. Odjíždí z Tiburtina a do Florencie přijíždí na Villa Costanza. Je to na okraji, ale přímo do centra odtud jezdí tramvaj za € 1,50. Flixbusem to ale trvá něco málo přes 3 hodiny. Z Ciampino jezdí za € 1,20 na Anagnina společnost Atral. Od chvíle, kdy začala provozovat z letiště společnost ATAC autobusové linky č. 520 (k metru A Cinecitta') a 720 (k metru B Laurentina) v městském tarifu, pozbývá toto spojení na významu. Z letiště Ciampino se k metru dostanete výše zmíněnými autobusy a jízdenku můžete použít následně i na metro. Ve Vašem případě tedy autobus č. 520 a metro A. jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 15.05.2019, 11:33.
Chtěla bych se zeptat. Máme Roma Pass a máme rezervaci na vstup do Colossea. Předpokládám, že se musí někde na pokladně vyměnit za lístek? Poradíte mi v jaké pokladně? Já jsem se to bohužel nikde nedočetla. Děkuji. Tereza.

Půjdete vchodem Varco singoli. Voucher předložíte u pokladny, obdržíte účtenku s časem rezervace. Pro samotný vstup už potřebujete .

# 14.05.2019, 21:22.
Chcela by som sa spýtať na otázku, ktorá tu už určite odznela, ale neviem si aj tak nejak poradiť. Mám kúpený Roma Pass a snažila som sa rezervovať 3x miesto na stránke Coopculture do Kolosea na niektorý z týchto dní: 16, 18, 19, 20, ale všetko mi ukazuje plne obsadené. Je to možné, že to je len chyba, alebo naozaj sa už s Roma Pass do Kolosea nedostanem, ak ho chcem využiť ako jednu z dvoch pamiatok zdarma? Alebo aj keď mam Roma Pass, musím sa postaviť do fronty a vystáť si bez rezervácie rad? Ďakujem krásne za odpoveď. Ivana.

Je to bohužel tak, vše je většinou zarezervované. Rezervace do Colosseo se rychle plní a provádět rezervace na poslední chvíli se nemusí vyplatit. Nicméně rezervace se občas i uvolňují. V současné době je 16.5.2019 volné jedno místo v 9:35, 17.5.2019 volné jedno místo ve 12:20 a 20.5.2019 volných 28 míst v době od 12:40 do 17:45. Rezervace je možné dělat i na místě, v tomto případě si ale vystojíte frontu s nejistým výsledkem. Bez časové rezervace se od března 2019 do Colosseo nedostanete. Rezervaci lze provést i telefonicky, což doporučujeme když selžou online možnosti. Kontakty najdete v odpovědi ze dne 11.02.2019, 00:02.

# 14.05.2019, 15:19.
Mám zaplaceno přes Booking ubytování v Říme na Via Aurelia 145, Vaticano Prati, 00165 Řím a současně jsem zakoupila online vstupenku autobusem po zahradách Vatikánu a do Kolosea. Nikde jsem ale nenalezla, odkud u Vatikánu ten vyhlídkový autobus odjíždí. Chceme tam z ubytování dorazit pěšky. Taktéž prosím, poraďte cestu ke Koloseu. Tu třeba i metrem nebo autobusem od našeho ubytování. Předem děkuji. Stanislava.

Informace o prohlídce Vatikánských zahrad viz naše odpověď ze dne 20.08.2018, 20:36. K Colosseo se z Vašeho ubytování dostanete městskými autobusy. Jděte po Via Aurelia směrem k Vatikánu a za viaduktem uvidíte zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 46 směr Piazza Venezia a vystupte na Corso Vittorio Emanuele / Argentina. Odtud pokračujte autobusem č. 87 směr Largo Colli Albani a vystupte na zastávce Colosseo. Na cestu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 14.05.2019, 11:04.
Pane Řehůřku, koncem měsíce se chystáme do Říma. Moc děkuji za tyto stránky, na kterých jsem načerpala spoustu informací. Chtěla bych se ještě zeptat na pár konkrétních. Máme zarezervovaný vstup do Colossea, chystáme se zakoupit Roma Pass 72. Chtěli bychom jej zakoupit až na místě, mysleli jsme přímo na letišti Ciampino. Nemůže nastat situace, že by nebyl dostupný? Nebo se přikláníte k online zakoupení? A jak potom probíhá jeho vyzvednutí? Plánujeme jej uplatnit právě na Colosseum a Andělský hrad. Chápu správně, že s Roma Pass a vytištěnou rezervací minu frontu a jdu ke vstupu? A s jakým časovým předstihem? Máme na Roma Pass přístupné všechny části Colossea? Dále by mě zajímalo, zda se rezervuje i vstup do Andělského hradu? Nebo opět bez fronty jdu ke vstupu? A nakonec dotaz týkající se Roma Pass 72. Plánuji jej začít používat ve čtvrtek ráno, platí tedy až do nedělní půlnoci nebo jen do nedělního rána po 72. hodinách? A vztahuje se při přepravě i na má zavazadla zdarma, nebo mám já dopravu zdarma, ale musím si koupit lístek kvůli kufru, který přesáhne o pár centimetrů? Mnohokrát děkuji a omlouvám se za spoustu otázek. Krásný den. Hana.

se obecně doporučujeme dopředu rezervovat a následně v Římě vyzvednout. Určitě to ušetří minimálně nějaký čas. Po objednání obdržíte voucher, se kterým si Roma Pass vyzvednete v PIT. Pokud budete využívat Roma Pass i pro další vstupy (3. a další) za snížené vstupné, nemusí být využití pro Colosseo v prvních dvou vstupech výhodné, protože se výrazně snížila cena sníženého vstupného. Je třeba si to propočítat. Po objednání vstupu do Colosseo s Roma Pass obdržíte voucher, se kterým následně u Colosseo jdete k pokladně, kde obdržíte potvrzení časové rezervace a se samotným Roma Pass potom jdete k turniketu. Je to podobné jako při sníženém vstupném, kdy musíte prokazovat věk apod. Každopádně se vyhnete frontě těch, kteří rezervaci nemají a zařizují si ji na místě. Nicméně se doporučuje být tam půl hodiny před časovou rezervací, v sezóně která právě probíhá, se doporučuje tam být hodinu dopředu. S Roma Pass máte přístupnou pouze část jako se základní vstupenkou. V Andělském hradu jdete s Roma Pass přímo ke vstupu. Roma Pass 72 platí odpovídající počet hodin. Platí stejně jako jízdenka Roma 72H. Začátek platnosti začíná první validací v dopravě nebo prvním vstupem do památky nebo muzea. Co se zavazadel týče, Roma Pass funguje jako výše uvedená jízdenka Roma 72H. Pokud máte nadlimitní zavazadlo, musíte mít pro něj jízdenku BIT (pro cestu do hotelu a z hotelu). Tarif hovoří jasně o konkrétních rozměrech. Pokud reálné rozměry přesahují jen o několik centimetrů, nejsme schopni sdělit míru tolerance. Je to o lidech. Když Vám revizor bude chtít dát pokutu, tak Vám ji bez jízdenky pro toto zavazadlo dá. Pravidla přepravy zveřejněné na ATAC budou na jeho straně.

# 14.05.2019, 08:37.
Děkuji moc za odpověď. Dále se chci zeptat, když jsem si koupila Roma Paas 72, kde si mohu objednat vstupenku do Colossea v Římě zdarma? Děkuji. Zdraví Drahuše.

Rezervaci provedete přes Coopculture - produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario / Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass - ingresso per singoli e gruppi.

# 14.05.2019, 06:04.
Vážený pane inženýre, moc děkuji za radu a poslední dotaz. Jelikož přiletíme ve čtvrtek o půlnoci, máme již zprostředkovaný odvoz z letiště Fiumicino do Trastevere za € 35,00. Je to OK cena? A zpět nám letí v neděli letadlo dopoledne, což vím, že jste psal, že Roma Pass na cestu na a z letiště nejde využít, ale odhadem kolik by stála jízda MHD pro jednoho a zda je komplikovaná - přestupy atd. Abych věděla, zda v rámci šetření si uděláme výlet vlakem nebo máme zase využít za € 35,00 taxi. Strašně moc Vám děkuji za Vaše cenné rady. Váš blog pročítám snad denně. Jste moc milý a ochotný, klobouk dolů. Kéž by každý byl takový jako Vy. Děkuji a přeji krásný den. S pozdravem Petra.

Paušální cena pro dopravu bílým taxi s licencí města Říma do oblasti ohraničené Mura Aureliane, tedy i oblasti, do které spadá část čtvrti Trastevere, je z letiště Fiumicino € 48,00. Vámi dohodnutá cena ve výši € 35,00 je tedy velice příznivá. Ze čtvrti Trastevere je nejlepší doprava vlakem FL1 ze stanice Trastevere za € 8,00. Pokud se budete pohybovat v dosahu Termini, potom je nejlepší jet autobusem za € 5,80, pokud v oblasti Andělského hradu, tak z Via Crescenzio za € 6,00. Ve všech pípadech se jedná o přímé spoje.

# 13.05.2019, 16:01.
Pán Rehúrek, chcem sa ešte spýtať, kde možem uplatnit seniorskú zľavu, teda nad 65 rokov. A potom pri vyhladávaní to nie je uvedené. Ak sa už niekto toto dotazoval, ospravedlnujem sa. Vopred ďakujem a prajem pekný den. Terezia.

Podle našich informací nikde. Jak v dopravě, tak v památkách a muzeích.

# 13.05.2019, 14:47.
Řehůřkovi, poprosím o radu, jak se dostaneme z letiště Fiumicino na ubytování di San Martino ai Monti 47/A, Monti, Řím. A z tohoto ubytování bychom se rády druhý den ráno přibližně v 7:00 hodin potřebovaly dostat do Vatikánu. Poradíte prosím? Předem děkuji. Ivana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte směrem k nádražní hale a odbočte doleva na Via Gioberti. Dovede Vás k Bazilice Santa Maria Maggiore. Před ní je po levé straně stejnojmenné náměstí. Přejděte ho do protilehlého rohu na Via Merulana. Z ní potom odbočte doprava na Via di San Martino Ai Monti. Vaše ubytování je za dvěma křižovatkami tvaru T po levé straně. Pěšky je to přibližně 600 metrů. Při cestě do Vatikánu přejděte zpět na Via Merulana a vydejte se po ní doprava. Dovede Vás na trojúhelníkovou křižovatku, na které se vydejte doleva na Via dello Statuto. Ta Vás dovede na Piazza Vittorio Emanuele II, na kterém je stanice metra. Od ubytování je to přibližně 500 metrů. Jeďte metrem A na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Ottaviano můžete jít k Vatikánským muzeům i na náměstí a k Bazilice. Je to dobře značeno.

# 13.05.2019, 14:40.
Letíme do Říma s příletem na letiště Fiumicino a budeme ubytovaní v hotelu Marc Aurelio, Via Gregorio XI, 141. Můžete mi prosím doporučit nejlepší spojení z letiště? A dá se Roma 48H koupit již na letišti? Uvažovali jsme také o vyhlídkovém autobusu. Který byste mi doporučil? Pokud chceme navštívit Koloseum a Forum Romanum, je možné zakoupit lístek ve Forum Romanum? Předpokládám, že tam bude menší fronta. A současně si tam zarezervovat čas ke vstupu do Kolosea, nebo se do Kolosea dostaneme i bez rezervovaného času? Děkuji moc za odpověď. Ilona.

Sice ne nejkratší, ale orientačně asi nejlepší je cestovat z letiště Fiumicino autobusem za € 5,80 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Odtud pokračujte metrem A na konečnou Battistini. Od metra přejděte po Via Ennio Bonifazi na zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 546 směr Ago / Val Cannuta a vystupte na zastávce Gregorio XI / Novelli G. Jděte ve směru jízdy autobusu a kousek za zastávkou po levé straně je Hotel Marc' Aurelio. Jízdenku Roma 48H nelze využít na žádný spojů z letiště Fiumicino. Je možné, že Vám ji prodají v turistických informacích PIT. Jednodušší je si ji zakoupit v metru na nádraží Termini. Využijete ji jak na metro, tak autobus č. 546. Z vyhlídkových autobusů doporučujeme City Sightseeing. Doporučujeme ho volit mimo platnost Roma 48H. Vstupenku je možné zakoupit u Forum Romanum, nicméně Colosseum je hodně vytížená památka, rezervace jsou zde povinné a časy bývají hodně dopředu rezervované. Doporučujeme online rezervaci. Bez rezervovaného času se do Colossea nedostanete. Rezuervaci lze provést přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 13.05.2019, 11:49.
Pane Řehůřku, omlouvám se za další dotaz, ale vím, že vy mi jistě poradíte. V novějších komentářích jsem našla vaši zmínku o tom, že volné vstupy první neděli v měsíci byly zredukované a např. v Koloseu byly vyhlášeny některé jiné volné dny, jako např. letos 5.6. V jiném komentáři jsem ovšem četla, že volné vstupy, konkrétně do Kolosea stále platí - první neděli v měsíci. Chtěla bych vás tedy požádat o radu, abych věděla, jak náš výlet naplánovat. A pokud bude do Kolosea volný vstup jen 5.6., znamená to, že je volný vstup i do Foro Romano? Protože vtupenky se prodávají jen dohromady. Pokud by bylo možné dát do odpovědi i odkaz na stránky, kde je přesně vypsané, do kterých památek a muzeí je první neděli v měsíci vstup zdarma, bylo by to perfektní. Moc vám děkuji za vaši ochotu. Simona.

Naše odpovědi jsou platné ke dni a času uvedenému u odpovědi. A řídí se samozřejmě také podmínkami uvedenými v Informacích. Od března jsou v platnosti nové podmínky pro vstupy zdarma, od této chvíle jsou i v našich odpovědí informace o vstupech zdarma v souladu s novou vyhláškou. Nové podmínky jsou popsané např. v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. V odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39 je uveden seznam státních muzeí a památek v Římě, kterých se vstupy zdarma týkají, od března podle nových podmínek. Pokud je vstup zdarma do Colosseo, je samozřejmě zdarma i do Foro Romano / Palatino.

# 13.05.2019, 10:30.
Chci se zeptat, jak se dostat z Letiště Fiumicino do hotelu San Silvestro na Via del Gambero. Je to v blízkosti Fontana di Trevi. A dále, jak se dostat autobusem nebo metrem do Vatikánu od tohoto hotelu. Děkuji. Drahuše.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly (abyste ji měla po levé ruce) a odbočte doprava na Via Urbano Rattazzi. Tady je po pravé straně zastávka autobusu č. 71. jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte tímto okružním autobusem a vystupte na zastávce S. Claudio. Jděte ve směru jízdy autobusu na konec náměstí a vydejte se uličkou po levé straně kostela. Jedná se o Via del Gambero. Hotel San Silvestro je na začátku po levé straně. Do Vatikánu dojdete i pěšky vycházkou, je to 2 km historickým centrem. Metro je od hotelu vzdálené 600 mterů, konkrétně stanice Spagna linky A. Tím musíte popojet na Ottaviano, odkud je to k Vatikánským muzeím přibližně 600 metrů a na náměstí přibližně 800 metrů.

# 13.05.2019, 09:58.
Děkuji za vaše výborné stránky, kde jsem našla spoustu užitečných rad. Chtěla bych vás jen požádat, zda byste mi mohl poradit, jak se dostat z letiště Roma Ciampino na adresu Via dell Esquilino 38? A druhý dotaz je ohledně státního svátkuu, který vychází na neděli 2.6. Máme v plánu neděli 2.6. navštívit Colosseum a jiné památky a využít toho, že je tento den vstup zdarma. Chci se jen ujistit, že nebude zavřeno právě kvůli státnímu svátku a pokud ne, v jaký čas doporučujete být na místě, abychom nestáli kilometrové fronty? Mnohokrát děkuji za vaši odpověď. Krásný den. Simona.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte směrem k nádražní hale a odbočte doleva na Via Gioberti. Dobede Vás až k Bazilice Santa Maria Maggiore, před kterou se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Od zastávky autobusu je to přibližně 400 metrů. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta', kde přestupte na metro A, které Vás doveze na Termini. Odtud potom musíte jít stejnou cestou jako v předchozím případě. Přestupní jízdenka BIT platná 100 minut stojí € 1,50 a platí na celou trasu. Pokud však máte větší zavazadlo, musíte mít pro toto také jízdenku BIT. Terravision je včetně zavazadel. Pokud si koupíte zpáteční jízdenku, vyjde Vás na € 9,00. První neděle v měsíci byly v letním období zrušeny. Více je to popsané v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Dne 2.6. vstup zdarma do Colosseo není. Tento den je dokonce Colosseo zavřeno. Nicméně podle nových podmínek je nejbližší vstup zdarma 5.6.2019. Do Colosseo jsou povinné rezervace. Konkrétní čas si můžete zarezervovat přes Coopculture nebo Get Your Guide. Na den, kdy je vstup zdarma se rezervace neprovádějí. Pokud půjdete do Colosseo 5.6., doporučujeme tam být co nejdříve. Otevírací doba je v 8:30.

# 13.05.2019, 08:41.
Pane Řehůřku, prosím, jedná se o zorganizování času při návštěvě Koleseum / Forum Romanum / Palatin. Budeme mít Roma Pass 72. Již máme rezervaci do Kolosea za € 2,00 na 16:45 hodin. Je možné prakticky udělat to, že si během dopoledne vyzvedneme u pokladny rezervovanou vstupenku na 16:45 hodin, projdeme si v klidu Forum Romanum a Palatin a teprve potom na čas 16:45 půjdeme do Kolosea? Děkuji Vám za odpověď. Blanka.

Mělo by to být možné. Nicméně za voucher obdržíte jen potvrzení rezervovaného času do Colosseo. Do Colosseo, ale i Foro Romano / Palatino, jdete s Roma Pass.

# 13.05.2019, 07:59.
Moc děkuji za odpověď a současně se omlouvám. Fórum jsem pročítal, abych neotravoval s něčím, co je tam napsané a prostě mi to uteklo. Ještě řešíme, což asi také ve fóru bude, jak je to třeba s batohem, resp. s čím nás pustí do památek jako je Vatikán, Koloseum atd. Tak abychom předešli zbytečným komplikacím. Ubytování máme zde: Via Laura Mantegazza 28, B&B Home, Roma, Lazio 00152, Itálie. Cestu jsem Googlil, ale dobrá rada se vždy hodí. Přiletíme na letiště Ciampino a máme tam v infocentru booknutou Roma Card. Děkuji za váš čas. Přeji fajn den. Václav.

Provozní řád Vatikánských muzeí najdete na Musei Vaticani. Jsou tam informace o oblečení, zavazadlech apod. Informace o tom, co se nesmí nosit do Colosseo najdete na Coopculture - Luoghi / Areee Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Safety Alert. Na ostatních místech je to podobné, informace jsou vždy na oficiálních stránkách muzea a památky. Do místa ubytování se z letiště Ciampino nejlépe dostanete autobusem č. 720 na Laurentina, odtud metrem B na Circo Massimo. Odtud tramvají č. 8 směr Casaletto. Vystoupit musíte na Gianicolense / San Camillo. Ze zastávky jděte hned do kolmé uličky Via Rosa Govona (vpravo ve směru jízdy tramvaje). Na první křižovatce odbočte doprava na Via Laura Mantegazza. Vaše ubytování je po pravé straně. Na celou trasu můžete použít nebo pokud to zatím pro Vás nebude výhodné, tak jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 12.05.2019, 18:15.
Pane Řehůřku, chystám se s dcerou za 14 dní do Říma. Potřebujeme se dostat z letiště Ciampino do centra. Bydlíme blízko stanice metra Bologna v hotelu Laura na Via Aprile. Předpokládám, že se z letiště musíme dostat autobusem na Termini a odtud už se dostaneme metrem? Mám si zarezervovat jízdenky Terravision pro zpáteční cestu z letiště a na letiště? Po Římě se chceme pohybovat v centru pomocí městské dopravy - metrem, autobusem. Vyplatí se nám od pátku do neděle koupit jízdenku na 72 hodin? Předpokládám, že každý den se bude jednat maximálně o 4 jízdy. Nebo si máme obstarat jednotlivé jízdné? A kde? Děkuji moc za odpověď. Radka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 (zpáteční jízdenka stojí € 11,00) na Termini a odtud pokračujte metrem B na Bologna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z letiště můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a následně metrem B na Bologna. Celou trasu zvládnete v tomto případě na jednu jízdenku BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Na Termini nesmíte projít ven turnikety, potom už byste jízdenku do metra znovu použít nemohla. Pokud máte větší zavazadla než 50x35x25 cm, musíte mít jízdenku ještě na toto zavazadlo. U Terravision je už velké zavazadlo v ceně. Jeden z východů z metra je i na Viale Venturo Aprile přímo před Hotelem Laura. Pokud budete cestovat autobusem Terravision, je vhodné si jízdenky zakoupit a zarezervovat místo online, především na cestu zpět na letiště. V případě cesty z letiště nevadí, pokud se let zpozdí, jízdenku můžete použít na následující volný spoj. To, zda se Vám vyplatí zakoupit časovou jízdenku Roma 72H nevíme. To záleží na Vašem itineráři. Tato jízdenka stojí € 18,00, což odpovídá 12. jízdenkám BIT. Pokud projedete denně 4 jízdenky BIT, potom je výhodnější koupit tu časovou jízdenku, protože cestování je pohodlnější a nemusíte počítat čas, dávat si pozor na přestupy v metru apod. Je možné, že se Vám na den, kdy budete cestovat nejvíce, vyplatí zakoupit si jízdenku Roma 24H za € 7,00 a ostatní dny řešit jízdenkami BIT. Stejně tak připadá v úvahu i jízdenka Roma 48H za € 12,50. Jízdenky zakoupíte v automatech nebo např. u vybraných stanic metra na pokladnách ATAC.

# 12.05.2019, 10:39.
Chtěl bych vás poprosit o informaci ke sníženému vstupnému, které je do 25. let a mě by zajímalo, zda je to včetně 25. let? Rozhodujeme se, zda pořídit Roma Pass. Moc děkuji. Václav.

Viz naše odpověď ze dne 03.05.2019, 09:19.

# 12.05.2019, 10:39.
Mám na vás dotaz na možné kombinace vstupenek do Vatikánu a Kolosea. Procházel jsem web Vatikánu a nenabízejí kombinaci vstupenky, která obsahuje individuální prohlídku muzeí, Sixtínské kaple a Baziliky sv. Petra, případně i s Nekropolí. Bazilika je vždy dostupná pouze s průvodcem. Znamená to, že takovou kombinaci není možné koupit? Nebo to musím poskládat z několika různých vstupenek? Nikde jsem ale samostatné vstupenky do Baziliky nenašel. Obdobná situace je v Koloseu, nabízejí Koloseum + podzemí, nebo Koloseum + Panoramatic View nebo Koloseum + Arena, ale kombinace ne. Znamená to opět, že všechna místa v jedné kombinaci bez průvodce koupit nemohu? Děkuji moc. Miroslav.

Je to přesně tak. Co se Vatikánu týče, je kombinace Vatikánská muzea + Sixtinská kaple + Bazilika pouze s průvodcem. Tato skupina prochází potom zvláštním vchodem ze Sixtinské kaple do Baziliky. Samostatný vstup do Baziliky je zdarma z Piazza San Pietro. Mimo hlavní frontu se tam dostanete s audioprůvodcem nebo průvodcem. Nekropole a kupole jsou samostatně zpoplatněné vstupy. V Colosseo jsou extra místa dostupná pouze s průvodcem. Některé další kombinace najdete i na Get Your Guide.

# 11.05.2019, 20:00.
Mohla bych Vás poprosit o informaci, zda platí volný vstup do Collosea s Roma Passem jen na Ordinary Admission, nebo si mohu rezervovat vstup i s arénou, který je o něco dražší? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Nikola.

Vstup s Roma Pass není možný do Museo Palatino a do dalších speciálních míst obsažených ve vstupence S.U.P.E.R. Není také možný vstup v Colosseo do Arena, Sotteranei a Belvedere.

# 11.05.2019, 16:11.
Na různých místech si pročítám informace o hromadné dopravě v Římě a nejsem si jistá jednou věcí. Pokud mám jednotlivou jízdenku na 100 minut, mohu nastoupit do autobusu a potom pokračovat metrem na stejný lístek? A naopak? Čtu, že z metra nelze vyjít a využít znovu v časovém limitu, naopak nadzemní doprava je neomezená v časovém limitu, ale co kombinace autobus / metro? Děkuji. Daniela.

Jízdenka BIT v ceně € 1,50 je přestupní a platná 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. Pokud tedy pojedete autobusem, tramvají, metrem, autobusem a dalším autobusem, je to možné. Pokud vyjdete turnikety ven z metra, už stejnou jízdenku nemůžete použít opět do metra. Pokud např. pojedete linkou A na Termini, tam hned přestoupíte na linku B, je to možné. Stejně tak, pokud pojedete linkou A na San Giovanni, tam hned přestoupíte na linku C, je to možné. Samozřejmě i naopak. Teoreticky tedy můžete jet linkou C na San Giovanni, tam přestoupíte na linku A, pojedete na Termini, tam přestoupíte na Linku B a pojedete na Colosseo. Pokud během této cesty neprojdete ven z metra turnikety, můžete použít jednu jízdenku BIT. Samozřejmě v časovém limitu 100 minut.

11.05.2019, 13:30.
Cestujeme do Ríma prvý krát, a z toho množstva informácií mám už hlavu v smútku. Rada by som Vás preto požiadala o radu. Roma Pass sme si ešte nekúpili, ale máme v pláne zakúpiť si ho na mieste. Avšak včera 10.5. sme si zakúpili rezerváciu na Coloseum v podvečerých hodinách, prišiel nám mail z Unicredit o zrealizovaní platby, avšak voucher nám na e-mail ešte neprišiel. Nevieme, dokedy máme čakať, som z toho trošku v strese, keďže Coloseum chceme absolvovať 25.5. a veľa vožných miest už na stránke Coopculture neostáva. Myslíte, že sme si mali zakúpiť najprv Roma Pass a až potom rezervovať vstup do Colossea, alebo na tom vôbec nezáleží? A druhá moja otázka sa týka Vatikánskych múzeí + Sixtínskej kaplnky, kde by sme chceli ísť skoro ráno v piatok 24.5. Chceme sa vyhnúť množstvu ľudí v nedeľu, kedy sú Vatikánske múzeá zadarmo. Chceli by sme úplne základné vstupenky - nezľavnené, bez audioguide. Našla som, že cena je € 17,00. Tieto vstupenky si vieme zakúpiť na mieste? Poprípade mohli by ste mi odporučiť stránku, cez ktorú si ich vieme kúpiť online? Na stránke Musei Vaticani som našla voľné miesta až od 12:00 do 15:00, čo nám veľmi časovo nevyhovuje, keďže radi by sme to absolvovali ráno. Je lešpie si skoro ráno vystáť rad na lístky? Ďakujem veľmi pekne za Vaše cenné rady. S pozdravom Ivana.

E-mail o platbě a s voucherem jsou dva různé e-maily od dvou různých institucí. Zatím jste obdržela potvrzení o platbě, voucher od Coopculture většinou přichází s určitým zpožděním. Pokud Vám nedojde do 48. hodin, napište na Coopculture. Pošlou Vám ho ručně. Nákup Roma Pass nemá na rezervaci vstupu do Colosseo vliv. Kontrola oprávněnosti vstupu zdarma probíhá až na místě. Koupit si vstupenky na místě do Vatikánských muzeí je možné, vystojíte si ale základní frontu. Doporučujeme si připlatit za rezervaci. Toto je možné přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide.

# 11.05.2019, 11:42.
Poslední týden v květnu 2019 jedu do Říma a můj dotaz se týká toho, zda je v Římě možnost zvýhodněného vstupného do muzeí a zvýhodněných jízdenek MHD pro českého invalidu? Děkuji za odpověď. Helena.

Vstup do muzeí a památek je většinou pro takové osoby zdarma. Vatikánská muzea uvádějí potvrzenou invaliditu vyšší než 74%. Nevíme ale, jak toto posuzují. V dopravě budete muset platit jako turista pravděpodobně standardní jízdné.

# 10.05.2019, 15:10.
Dnes jsem kupoval online Roma Pass a mám v plánu během víkendu navštívit Koloseum. Až nyní zjišťuji, že se tam nejspíš nedostanu bez rezervace, která je samozřejmě už plná na několik dní dopředu. Je tedy nějaká možnost se dostat dovnitř na Roma Pass? Třeba i čekat normálnjí frontu? Děkuji za odpověď. Štěpán.

V sobotu 11.5.2019 jsou v odpoledních hodinách ještě volná místa v dostatečném množství. Můžete také využít rezervační linku +39 0639967575. Čas je také možné rezervovat na místě na ten samý den podle dostupnosti.

# 09.05.2019, 22:08.
O tom vstupu zdarma pro důchodce jsem četla v pár cestopisech, ale je pravda, že byly staršího data a je možné, že ty informace už nejsou aktuální. O zlevněném vstupu pro učitele EU jsem se dočetla na Cestovia. Teď si ale ani tím jistá nejsem, když vy o tom nevíte. Možná tedy raději nebudu dělat rezervaci předem, abych to nerezervovala špatně a budeme si muset ty fronty vystát. Každopádně děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Přesná definice toho, kdo má vstup za sníženou cenu a kdo zdarma, je uvedena na Coopculture. To jsou jediné oficiální informace. Během sezóny, kdy je Colosseo pod náporem turistů, je docela riziko jít na místo bez rezervace. Vystojíte si frontu a nakonec se může stát, že se do Colosseo stejně nedostanete. Časová rezervace je od začátku března 2019 povinná, tedy i na místě.

# 09.05.2019, 14:41.
Mám prosím dotaz. Platí Roma Pass 72 hodin nebo 3 dny od označení? Jde o to, zda když si označím Roma Pass 72 např. v 15:00 hodin v neděli, platí mi do 15:00 hodin do středy nebo platnost končí v úterý o půlnoci? A dovolím si ještě jeden dotaz, zda Roma Pass platí i na příměstský vlak do stanice Lido di Ostia? Moc děkuji za odpověď. Lucie.

Roma Pass 72 platí 72 hodin od první validace. Aktivovaný je prvním vstupem do památky, muzea nebo prvním použitím městské dopravy. je možné použít na vlak Roma Lido po celé jeho trase.

# 09.05.2019, 13:40.
Řehůřkovi, předem děkuji za Vaše odpovědi na všechny ty dotazy. Průběžně je pročítám, takže mi to hodně usnadnilo hledání ohledně Říma. My přiletíme na Ciampino 27.5.2019 a ubytování máme na adrese Via della Giuliana 80, Řím. Máme dvě možnosti, jak se dopravit z letiště na místo ubytování - Terravision a nebo sednout na autobus č. 520, na zastávce Cinnecitta' přejít na metro a jet na Ottaviano. Zatím mám v plánu využít druhou možnost. Pokud mi nenapíšete, že je lepší první možnost. A můj dotaz: je nutné pro zavazadlo koupit lístek za € 1,50 zvlášť? Rozměry zavazadla jsou 55x20x40 cm. Děkuji moc a přeji krásný den. Martina.

V přepravních podmínkách je jednoznačně uvedeno, že se bezplatně přepravuje pouze zavazadlo do rozměrů 50x30x25 cm. Pro větší, případně druhé a další zavazadlo je potřeba zakoupit běžnou jízdenku, tzn. BIT v ceně € 1,50 pro každé takové zavazadlo. Zakazuje se přepravovat zavazadla větší jak 80x45x25 cm. Výjimky jsou pro hudební nástroje (do 150x50x20 cm) a kočárky. U autobusu je přeprava zavazadel v ceně. V tomto případě je lepší možnost 2, protože z Termini na Ottaviano byste stejně řešila problém se zavazadlem.

# 09.05.2019, 10:36.
Pane Řehůřku, omlouvám se, že zase píši, ale chtěla bych se ještě zeptat ohledně vstupenky na Koloseum. Na stránkách jsem se po dlouhém boji dostala na rezervaci, ale vůbec mi to nenabízí možnost rezervovat na 9.7.2019. Je možné, že termíny na červenec ještě nejsou dostupné k rezervaci? Moc Vám děkuji. Hezký den. Anna.

Ano, je to tak.

# 09.05.2019, 10:23.
Vážený pane inženýre, příští víkend plánujeme cestu do Říma. Koupila jsem nám vstup do Colossea díky Vaším radám, na konkrétní čas, ale na ráno nebyl již k mání, tak až večerní čas. Ráda bych se Vás zeptala, kde můžeme Roma Pass tedy vyzvednout, když chceme využívat MHD a první vstup zdarma tedy uplatnit jinde. Co byste doporučil, kde začít, když budeme ubytovaní ve čtvrti Trastevere. Rádi bychom viděli i Andělský hrad a Vatikán kromě zmíněného Colossea. Tam předpokládám není třeba rezervace. Moc děkuji za radu a přeji hezký den. Petra.

Seznam míst a otevíracích dob, kde je možné vyzvednout najdete na výše uvedených stránkách - Meeting Point. Těžko poradit, kde začít. Musíte mít nějaký itinerář, podle kterého budete Řím poznávat. Trastevere je velká čtvrt, z jedné části je to blíž k Vatikánu, z jiné části k Colosseo / Foro Romano / Palatino. Pokud chcete navštívit i Vatikánská muzea, rezervaci tam doporučujeme. Bez rezervace strávíte hodně času v dlouhé frontě.