ŘÍM 2019 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.08.2019, 10:39.
Pane Řehůřku, ráda bych vás požádala o informaci, zda je možné zakoupit vstupenku do Forum Romanum + Palatin bez návštěvy Kolosea? Našla jsem pouze společné vstupenky. Předem děkuji za odpověď. Kateřina.

Vstupenka je pouze kombinovaná. Musíte si zakoupit tuto základní vstupenku a Colosseo můžete samozřejmě vynechat. Samostatná vstupenka po Foro Romano / Palatino existuje. Je však o něco dražší a zahrnuje i další místa, která s běžnou vstupenkou navštívit nelze. Vstupenka se jmenuje S.U.P.E.R. Kromě základního vstupu do Foro Romano / Palatino obsahuje Criptoportico neroniano, Museo Palatino, Aula Isiaca - Loggia Mattei, Casa di Augusto, Casa di Livia, Tempio di Romolo, Santa Maria Antiqua con l'Oratorio dei Quaranta Martiri e alla rampa di Domiziano. V současné době by měl být přístupný i Domus Transitoria. Cena je € 16,00 a rezervační poplatek € 2,00.

# 10.08.2019, 19:57.
Děkuji moc za informace. Ano, to jsem pochopil, že stojíme frontu na lístky a tu skupinu se 14. lidmi jsem také zaznamenal. Vzhledem k tomu, že nemusí být lístky už na příští týden, pokud budu čekat do pondělí na informace o možnosti výměny. Tak vezmu ještě jednou ty lístky raději. Spíš mě zajímalo, pokud nabízejí v příštím týdnu už jen časy od 12:00 a výše, tak který čas je ideální. Myslím s ohledem na dobu čekání ve frontě. Zda třeba ve 12:00 je to lepší než jít třeba až v 15:00, nebo fronty v těchto časech jsou zpravidla tu hodinu, jak jste psal a je jedno v kolik. Poslední dotaz je ohledně vstupu do Baziliky sv. Petra. Předpokládám kvůli frontám je asi lepší jít ráno, ale je také možnost mít jako v Koloseu rezervaci nebo koupi vstupenek online? Ještě jednou děkuji moc a nezlobte se, že tak otravuji. Děkuji moc. Petr.

S rezervací je to víceméně jedno. Do Baziliky doporučujeme jít brzy ráno, nejlépe hned na sedmou. Vstup je zdarma, rezervace se nedělají. Rezervace se dělají jen pro prohlídky s průvodcem. Nejlevnější je s Audioprůvodcem.

# 10.08.2019, 16:07.
Tak posílal jsem e-mail prodejci, ale nekomunikuje a telefon je obsazený. Pokud je podle vás 100% a vzhledem k povaze Italů, že lístky nám nevymění, nezbývá než je koupit znovu. Nevím, co tedy s těmi koupenými, třeba je udám někomu před Koloseum. Takže jsem se rozhodl pro koupi nových bohužel. Lítky jsou volné už jen od 12:00 výše. Který čas je ideální pro stání ve frontě, když si zaplatím rezervaci a lístek, ale budu mít slevu na syna. Je student architektury, takže mi nepošlou lístek, ale voucher, takže budu stát frontu na lístek. Vůbec nevím, když třeba ve 14:00 buď ve středu nebo čtvrtek ještě mají lístky, mám rezervaci vstupu, ale musím s voucherem pro lístek a ještě bezpečnostní kontrolu, jak to trvá dlouho? A ještě mám dotaz ohledně Ostia. V pondělí mají zavřeno, tak pojedeme o víkendu, a jak se tam nejlépe dostaneme, když budeme bydlet na Centocelle? Děkuji. Petr.

Pokud se jedná o Coopculture, mají provozní dobu Call centra od pondělí do pátku (9:00 až 13:00, 14:00 až 17:00), v sobotu od 9:00 do 14:00. Je logické, že mimo tuto dobu telefony nezvedají a na e-maily neodpovídají. Každopádně i během provozní doby nejsou reakce okamžité. Nepsali jsme, že je to 100%, ale že jsme se s tím zatím nesetkali, to je velký rozdíl. Vstupenky s vlastním průvodcem od Vás nikdo nekoupí, už z dříve popsaných důvodů. Můžete to samozřejmě s Vašemi rezervacemi zkusit přes standardní vchod pro jednotlivce, je možné že bez problému projdete. Nikdo Vám to ale nezaručí a tím pádem je to riziko. Už jsme Vám rovněž několikrát napsali, že když máte voucher, nestojíte v té frontě pro vytvoření rezervace, ale ve frontě pro vyzvednutí vstupenek. Doporučená doba, kdy se dostavit, je v sezóně hodinu před rezervovaným časem, to jsme Vám také psali. Trvá to logicky maximálně tuto dobu. Centocelle je část Říma o rozloze 3 čtvereční kilometry. Opět jste nám dal hodně nepřesnou informaci, na kterou nejde přesně odpovědět. Dojděte např. k metru C, jeďte na S. Giovanni, odtud metrem A na Termini, odtud metrem B na Piramide a odtud vlakem Roma Lido do Ostia.

# 10.08.2019, 14:23.
A nevíte, kde je možné toho průvodce sehnat a kolik přibližně stojí? Zda to nevyjde lépe než kupovat znovu lístky. Děkuji. Petr.

Podle celkového vývoje Vašeho problému Vám nedoporučujeme ani průvodce hledat. Jednak za cenu dvou vstupenek nebo méně průvodce neseženete, ceny jsou několikanásobně vyšší, a jednak jste zřejmě přehlédl informaci o tom, že vstup s vlastním průvodcem je pro skupinu minimálně 14. osob.

# 10.08.2019, 13:02.
Dají se vstupenky s průvodcem vrátit nebo resp. vyměnit nebo stornovat? Nebo na kase vyměnit za obyčejné vstupné? Bohužel jsem musel objednat dřív, než přišla vaše odpověď. Děkuji. S pozdravem Petr.

Zatím jsme se setkali pouze s tím, že vstupenky není možné vrátit nebo vyměnit. Komunikujte s prodejcem. Odpověděli jsme Vám za méně jak 24 hodin, což je v našem případě nadstandardně rychlá reakce. Nejsme hotline.

# 10.08.2019, 07:50.
Chcela by som sa opýtať, ako veci fungujú v Ríme, v Taliansku, počas štátneho sviatku 15.8. Baziliky a kostoly sú otvorené normálne alebo majú nejako upravené hodiny pre vstup? Metro chodí tiež normálne? A čo sa týka reštaurácií? Keby sme chceli ísť k moru - Lido, tam asi budú prevádzky, kde sa dá zakúpiť vstup na pláž? Otvorené, však? Ďakujem veľmi pekne za Váš čas. Magdaléna.

15.8. platí standardní otevírací doba jako ve svátek. Některé památky a muzea mají speciální kalendář. Je třeba si to ověřit na stránkách muzeí a památek, která chcete navštívit. Např. Vatikánská muzea mají 14.8. a 15.8 zavřeno. Kostely mohou mít církevní akce, tedy omezený vstup. Doprava jezdí jako v neděli a ve svátek. Restaurace by měly mít otevřeno. Plážový servis zakoupíte přímo u vstupu na pláž.

09.08.2019, 19:13.
Pro upřesnění. Dostal jsem soubor s QR kódem. Tzn., že to je jen voucher a musím k pokladně pro lístek. Tak a slevu jsem neuplatnil, protože jsem se domníval, dle diskuze některých lidí na internetu, že pokud koupím plné vstupné, tak mi pošlou lístek domů a nemusím k pokladně pro lístek. A proto jsem neplatil jeden lístek se studentskou slevou, abychom nemuseli s ISIC k pokladně a šli rovnou k bráně. Zahrnuje tento lístek průvodce? Už jsem z toho zmatený. Děkuji moc a hezký večer. Petr.

To Vám neřekneme, protože jste nám poslal jen část textu, který je obecný a ve kterém jsou popsané podmínky vstupu do Colosseo. Nic dalšího. Tento text je uveden i na webových stránkách. Pokud jste zvolil při objednávce vstupenek Print@Home, obdržel jste vstupenky, pokud jste zvolil pickup@ticket office, obdržel jste voucher. Druhá možnost je standardně při objednávce nastavená, pokud chcete přímo vstupenky, musíte překliknout na druhou volbu. Tak jak jsme psali, voucher na vstupenky neznamená vystát kompletně celou frontu, jdete k pokladně k tomu určené a vzhledem k hodinovým rezervacím to není žádný problém.

# 09.08.2019, 18:57.
Takže pokud tomu dobře rozumím, tak mám vstupenku s průvodcem? A kde ho seženu? Co když ho neseženu do času, kdy mám vstoupit? A jak dlouho před časem vstupu si mám vyzvednout vstupenky? Děkuji. Petr.

To nevíme, co máte za vstupenku. Ptal jste se nás, jakou vstupenku si máte koupit a jaký je mezi nimi rozdíl. Pokud jste si zakoupil vstupenku s vlastním průvodcem bez ohledu na naši odpověď, udělal jste velkou chybu. Tak, jak jsme Vám psali, vstupenka s vlastním průvodcem je vázaná na vstup s průvodcem, který má autorizaci, a na skupinu minimálně se 14. účastníky. Průvodce se dá určitě sehnat, zaplatíte však za něho hodně vysokou částku. K tomu si musíte sehnat ještě dalších 12 účastníků, kteří ale určitě nebudou ochotni se podílet na nákladech na průvodce. Pokud by chtěli jít do Colosseo s průvodcem a nebyli součástí nějaké skupiny, tak si určitě koupí nějaký produkt s průvodcem, za který zaplatí mnohonásobně méně. Pokud nebudete splňovat uvedené podmínky, tak vás vstupem Stern, který je určen pro skupiny s průvodcem nepustí. S voucherem se doporučuje být u pokladem přibližně hodinu před časem rezervace.

# 08.08.2019, 19:14.
Máme koupenou rezervaci na 14.9. v 9:45 do Colossea. Do které fronty si máme stoupnout a jak brzy před tímto časem tam být? Roma Pass nemáme. Děkuji. Renata.

To záleží na tom, zda máte vstupenky nebo vouchery. Se vstupenkami jdete přímo k turniketům, s vouchery k pokladně pro internetové rezervace. V sezóně se doporučuje být na místě hodinu před vstupem.

# 08.08.2019, 18:53.
Mám dotaz, zda si mám koupit vstupenku do Colossea s vlastním průvodcem a Arenou za € 16,00 a nebo obyčejnou za € 14,00. Jaký je v tom rozdíl? A ještě, když syn je student a bude tedy vstupenka se slevou, tak budeme muset vystát frontu, abychom dostali vstupenku na základě voucheru? Je tedy lepší vzít dvakrát plnou vstupenku, která nám zručí, že nemám stát frontu na lístky, ale jen na prohlídku? Děkuji. Petr.

Rozdíl je zásadní. Jednak je v tomto produktu i Arena, což v základním není. Hlavní rozdíl je ale v tom, že tento produkt je určen pro skupiny s vlastním průvodcem. Minimální velikost skupiny je 14 osob a ten průvodce musí mít autorizaci. Nemůžete si tedy jako průvodce vzít jen tak někoho. Tyto skupiny chodí také jiným vchodem. Pokud budete kupovat i vstupenky se slevou, nemůžete si i ty základní nechat poslat e-mailem. V tomto případě je jedinou možností voucher. Jdete všichni k pokladně, kde po předložení voucheru obdržíte vstupenky. V případě sníženého vstupného je samozřejmě nutné prokázat oprávněnost, v tomto případě věk. Pokladna je vyhrazená pro tyto rezervace, nebudete stát ve frontě s těmi, kteří si rezervaci zajišťují až na místě.

# 07.08.2019, 16:44.
Je omezen průjezd Římem auty? Myslím něco jako ekologický poplatek, nebo nějaké omezení. Děkuji. Pavel.

V Římě, stejně jako ve většině velkých italských měst jsou zóny ZTL s omezeným provozem. Veškeré informace najdete na ZTL Roma.

# 07.08.2019, 14:52.
Pane Řehůřku, měl bych na Vás jako zkušeného člověka pár otázek. S rodinou budu objíždět okolí Říma a i samotný Řím vlakem a autobusem. Nedávno jste mi vysvětlil, jak funguje integrovaná doprava a díky Vám jsem to pochopil. Chtěl bych se zeptat, když budeme jezdit s malou dcerkou, která bude v kočárku, zda musím vždy požádat u přepážky na prodej jízdenek o nulovou jízdenku na kočárek, například do vlaku? Další otázka je, zda je nějaký e-shop na prodej jízdenek a to konkrétně CIRS na 3 zóny Metrebus Lazio? Bohužel jsem zatím našel nějaký e-shop, kde prodávají pouze Metrebus Roma. Uvažoval jsem o koupi jízdenek předem. A je možné koupit v České republice italskou datovou SIM kartu do telefonu? Nechce se mi nastavovat roaming a údajně je místní SIM karta výhodnější. Děkuji za pomoc a s přáním hezkého dne Václav.

Děti do 10. let cestují v římské dopravě zdarma bez nároku na místo. Kočárky se přepravují zdarma, pokud jsou složené. Ve vlacích Trenitalia cestují děti zdarma do 4. let. Kočárky se přepravují zdarma. O nějakých speciálních jízdenkách nevíme. Jízdenky lze zakoupit online např. přes rent-a-guide.com. Uvádějí tam i platnost této jízdenky z letiště Fiumicino vlakem FL1, jak jsme ale uvedli, nemáme o tom informace. Jízdenky Metrebus Roma a Lazio však nemá smysl takto kupovat. Ohledně SIM karet si doporučujeme přečíst článek Jak na Internet v Itálii.

# 06.08.2019, 20:04.
Chtěla bych se zeptat. Pokud mám vstupenky do Kolosea rezervované pro dva dospělé na 13:40 a potřebuji ještě pro dvě děti, mohu je zajít ke Koloseu vyzvednout ráno, potom zajít na Forum Romanum, Palatino a potom se na ten čas vrátit? Nebo lze ty dětské vstupenky dorezervovat i na jiném místě než u Kolosea? Děkuji za odpověď. Helena.

Mělo by to jít i přímo u Foro Romano.

# 06.08.2019, 12:10.
Od 12.10. do 15.10. budeme v Římě. Je potřeba si rezervovat vstupenku do Colossea? Pokud ano, na stránkách rome-museum.com nejsou již volné termíny. Pokud zakoupím vstupenky přes jinou stránku, např. getyourguide.com, která volné termíny má, je to v pořádku? Kde případně zakoupit vstupenky na ověřených stránkách a kde vyzvednout vstupenky? Roma Pass nechceme. Děkuji. Eva.

Rezervace vstupenek do Colosseo je povinná. Oficiální rezervační portál je na Coopculture. Vstupenky se tam však v takovém předstihu neprodávají. Pokud budete mít v košíku jen vstupenky za plnou cenu, můžete si nechat po zatržení odpovídající volby poslat vstupenky e-mailem v PDF. Pokud budete mít v košíku i vstupenky za snížené vstupné, je možné zaslat jen voucher, na základě kterého po prokázání skutečnosti pro přiznání sníženého vstupného obdržíte na pokladně vstupenky. V případě dětí, které mají vstup zdarma, to funguje u základního produktu tak, že rezervaci vstupenek neprovádíte a děti jdou s Vámi. Po uhrazení rezervačního poplatku a prokázání věku obdrží volné vstupenky. Rezervace vstupenek zdarma probíhají u rozšířených prohlídek s průvodcem, kde je omezený počet účastníku ve skupině. Vstupenky můžete zakoupit samozřejmě i přes Get Your Guide.

# 02.08.2019, 18:02.
Nemohu nikde najít, zda je možná prohlídka stadionu Olimpico v Římě, případně otevírací dobu a cenu. Chceme si jej jen prohlédnout bez toho, abychom šli na fotbalový zápas. Děkuji za informaci. Markéta.

Prohlídka stadionu není možná. Je otevřen pouze pro fotbalové zápasy a kulturní akce (např. koncerty).

01.08.2019, 20:03.
Existuje v Římě nějaké omezení návštěvnosti památek v pondělí? Nebo jsou tam památky přístupné každý den v týdnu? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Kristýna.

Většina hlavních archeologických památek je v Římě otevřena. V pondělí mají zavřeno většinou muzea. Např. Castel Sant' Angelo má otevřeno, ve Vatikáně Vatikánská muzea mají také otevřeno. Památky a muzea, která máte v plánu navštívit je třeba si ověřit individuálně, např. přes Coopculture a oficiální stránky památek a muzeí.

# 31.07.2019, 11:42.
Pane Řehůřku. Mám na vás dotaz ohledně vstupenek do Kolosea. Do Říma letíme 6.8. a na 7.8. máme již koupené vstupenky do zmíněného Kolosea, čas 11:40. Uvádí se platnost dva dny. Je tedy možné, abychom do Kolosea tedy šli až 8.8. v 11:40 nebo musíme toho 7.8. v 11:40? Děkuji za odpověď. Tereza.

Vstupenky jsou platné dva po sobě jdoucí dny od první validace. Během těchto dvou dnů můžete navštívit jednou Colosseo a Foro Romano / Palatino. Colosseo v rezervovaném čase. Rezervace do Colosseo je povinná a nelze ji svévolně měnit. Pokud máte rezervaci na 7.8.2019 11:40, musíte jít do Colosseo v tomto termínu. V opačném případě rezervace propadá. V případě Foro Romano / Palatino je to na Vás. Můžete tam jít i 6.8. nebo až 8.8. Musí být jen dodržena ta platnost dvou dnů od první validace.

# 31.07.2019, 09:42.
Děkuji za informaci. Teď už v tom mám jasno. Mám ale ještě jednu všetečnou otázku. Platí Jízdenka CIRS i na cestu z letiště Leonardo da Vinci - Fiumicino? Samozřejmě jedeme integrovanou dopravou do Ladispoli a potom následně vedle do Marina di San Nicola. Pojedeme vlakem přes Řím. Někde jsem četl, že na cestu z letiště musím mít jízdenku zvlášť. Děkuji za informaci. Václav.

V ceně jízdenky CISR nejsou turistické autobusy 110 Open a Archeobus, speciální linka Cotral z letiště Fiumicino na Termini a Tiburtina, Leonardo Express. Kromě jiného jsou v ceně regionální vlaky Trenitalia ve druhé třídě, nicméně podle našeho názoru v ceně není i vlak FL1, který jede z letiště přes Trastevere. Odpovídá tomu i tarif Trenitalia. Doporučujeme si to ale na místě ověřit. Určitě jízdenku CISR můžete použít na běžné linky autobusů Cotral.

# 30.07.2019, 16:36.
Mám časovou vstupenku do Kolosea. Pochopila jsem, že s ní mohu jít rovnou k odbavení, ale jede se mnou sedmnáctiletá dcera, pro kterou nelze zakoupit vstupenku dopředu. Musíme vystát pro ní frontu, nebo může jít se mnou k odbavení a tam zaplatit poplatek € 2,00? Děkuji předem za odpověď. Naďa.

Dcera jde s Vámi a u pokladny obdrží po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 volnou vstupenku. Jedná se samozřejmě o pokladnu vyhrazenou pro návštěvníky s rezervací, tedy s menší frontou.

# 30.07.2019, 12:41.
Měl bych na Vás otázku. S rodinou jedu do Říma a budeme si kupovat lístek CIRS na integrovanou dopravu do 3. pásma - pásmo B, Ladispoli. A chtěl bych se zeptat, zda v tomto lístku jsou zahrnuty všechny tři pásma a nebo pouze to třetí a musím tudíž koupit i na první dvě zvlášť? Když jsem se díval , tak je všude napsáno 3 zóny a ne pouze 3. zóna. A také, čím více pásem, tím je vyšší cena. Mám v tom nehorázný zmatek. Děkuji za odpověď. Václav.

Jízdenka CIRS pro tři zóny v ceně € 34,50 je platná ve třech na sebe navazujících zónách. Řím, zóna A, se počítá za dvě zóny. Můžete ji tedy využít pro zóny A a B. Ladispoli je v zóně B, je to tedy v pořádku. Zóny samozřejmě už nemůžete během platnosti měnit, tzn. nemůžete se rozhodnout v polovině týdne cestovat mezi zónami B, C a D apod.

# 29.07.2019, 22:16.
Chcela by som sa spýtať na vstup do Kolosea pre držitežov slovenského ZŤP preukazu. Je vstup voľný? Platí tento preukaz? Prečítala som si vaše odpovede na obdobné otázky, ale konkrétne som sa nedozvedela, nakoľko ste väčšinou písali, že mali by mať voľný vstup. Máte nejaké overené info? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Eliška.

Vstup zdarma mají zdravotně postižené osoby a jejich doprovod nebo asistenční služba. Stejné podmínky mají všichni. Je to otázka dokladování na místě a posouzení a uznání konkrétního pracovníka. Zda Vám uznají Váš průkaz ZTP nevíme a ani vědět nemůžeme. Colosseo je z velké části bezbariérové.

# 29.07.2019, 16:49.
Řehůřkovi, velmi děkuji za Vaši odpověď. Měla bych ještě jednu otázku. Rády bychom využili právě na Colosseum / Forum Romanum / Palatino Roma Pass 48H s prvním vstupem zdarma. Rezervace času prohlídky je bohužel v našem termínu možná již jen na pozdní odpoledne. Je tedy případně možné vyrazit ráno na prohídku Forum Romanum / Palatino, se vstupem přes Roma Pass zdarma, poté navštívit např. Caracallovy lázně se sníženým vstupem přes Roma Pass a odpoledne se vrátit vyzvednout rezervaci k Colosseo a pokračovat na prohlídku Colossea opět se vstupem zdarma, pokud by měla být vstupenka Colosseum / Forum Romanum / Palatino společná? Nebo se případně tato společná vstupenka přes Roma Pass vyzvedává fyzicky přímo u pokladen? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne Kristina.

Vstupenka do Colosseo a Foro Romano / Palatino platí dva po sobě jdoucí dny a každou z uvedených památek můžete navštívit během těchto dnů jednou. Je jedno v jakém pořadí. To samé v případě Roma Pass. Půjdete k pokladně, předložíte voucher a Roma Pass a obdržíte potvrzení časové rezervace. K turniketům jdete s Roma Pass.

# 27.07.2019, 23:32.
Pane Řehůřku, chtěli bychom jet na výlet do Říma z Tortoreto Lido. Poradíme prosím, kde nejlépe zaparkovat v Římě? Děkujii. Martin.

Viz naše odpověď ze dne 22.03.2019, 08:39.

# 27.07.2019, 18:48.
V srpnu se chystáme s kamarádkou na návštěvu Říma v termínu od 23.8. do 27.8. Snažím se dát dohromady itinerář, tak abychom stihly navštívit vše podstatné. Ráda bych Vás poporosila o radu, jaká je přibližná doba prohlídky Colossea, Roman Forum + Palatine Hill a doba prohlídky Vatikánských muzeí včetně Basiliky sv. Petra bez Vatikánských zahrad? Předem děkuji za opodvěď. S pozdravem a přáním hezkého dne Kristina.

Doba prohlídky je individuální a závisí na konkrétním rozsahu, typu prohlídky, rezervaci atd. Např. pokud půjdete do Vatikánských muzeí s průvodcem včetně prohlídky Baziliky (do té se individuálně přímo z Vatikánských muzeí nedostanete) je běžná prohlídková trasa dlouhá přibližně 3 hodiny. Stejná doba je vyčleněna pro prohlídku s průvodcem pro Colosseo / Foro Romano / Palatino.

# 27.07.2019, 15:47.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu k moři z letiště Ciampino. Děkuji. Lenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud přejeďte metrem B na EUR Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. V dosahu moře jsou zastávky Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo .

# 27.07.2019, 08:02.
Chtěli bychom na hop-on hop-off v Římě. Ale chtěli bychom si zaplatit jeden den i s noční jízdou. Ale na stránkách jsem našla, že s noční jízdou si musíme zaplatit tři dny. Že jeden den a noční jizda nejde? Nemůžeme to tedy udělat tak, že si koupíme jeden den a večer přijdeme k jejich stánku a koupíme si zvlášť noční jizdu? Nebo to tak nefunguje? Moc děkuji za odpověď. Krásný den. Nikola.

Těch hop-on hop-off služeb je v Římě několik. Podle toho co píšete, máte zřejmě na mysli Big Bus. Mají balíčky obsahující 1. Hop-on Hop-off 2. Walking Tours 3. Catacombs + Caracalla Route 4. Night Tour. Classic ticket za € 32,00 je na jeden den a obsahuje 1 + 2, Premium Ticket za € 39,00 je na dva dny a obsahuje 1+2+3 a Deluxe Ticket za € 48,00 je na tři dny a obsahuje 1+2+3+4. Při online nákupu jsou ceny nižší. Night Tour je možné zakoupit samostatně za € 16,00. Standardní denní Hop-on Hop-Off doporučujeme zakoupit přes Get Your Guide za nižší cenu.

# 23.07.2019, 10:05.
Mám na Vás prosím dotaz ohledně vstupu do Colossea s Roma Pass. Zakoupila jsem si online rezervaci do Colossea za € 2,00. Přišel mi e-mail s potvrzením o zaplacení a s potvrzením rezervace na uvedený den a čas. Zajímalo by mě, zda se mohu s tímto e-mailem a Roma Pass postavit do speciální řady pro osoby s Roma Pass, nebo zda musím do klasické řady k pokladně a vyzvednout si free ticket. Tudíž se dlouhé řadě nevyhnu? Děkuji mnohokrát. Karin.

Jdete kratší frontou pro ty, kdo už rezervace mají. U pokladny se prokážete a rezervací, obdržíte potvrzení a k turniketu jdete s Roma Pass.

# 23.07.2019, 09:35.
Byli jsme v Římě, zakoupili jsme si Roma Pass 72H. Aktivovali jsme ho 19.7. v 18:00 hodin. Domnívali jsme se, že nám Roma Pass bude platit na celou dobu pobytu a to do 22.7. do 18:00 hodin. Ráno nás turnikety pustily do metra, ale revizorka nám dala pokutu v autobuse € 54,00. Kde se stala chyba? Děkuji za odpověď. Elena.

To skutečně nevíme. Důvodů může být mnoho. Měli jste si důvod nechat vysvětlit hned na místě revizorkou. Platnost začíná běžet prvním navštívením muzea / památky nebo první cestou městskou dopravou. Od této chvíle platí 72 hodin.

# 18.07.2019, 17:12.
Uvažuji o tom, že bychom letos strávili vánoční svátky v Římě. Ráda bych se zeptala na otevírací dobu obchodů a muzeí. Našla jsem si, že náš Štědrý den je pro Italy běžným pracovním dnem a tím pádem by neměl být problém si kamkoliv zajít. Ale jak je to 25. a 26. prosince? Děkuji Vám za odpověď i za Vaše skvělé stránky, na kterých jsem už nejednou hledala infomace a inspiraci. Jana.

Velká centra mívají 24.12. otevřeno, 25.12. a 26.12. zavřeno. U menších obchodů je to individuální, nicméně 24.12. předpokládáme zkrácenou otevírací dobu, 25.12. zavřeno, často i 26.12. Muzea a památky mívají 25.12. zavřeno. Z nejznámějších Colosseo, Galeria Borghese, Castel Sant' Angelo mají 25.12 zavřeno, Vatikánská muzea mají zavřeno 25. a 26.12.

# 18.07.2019, 11:44.
Prosím, jak se dostanu z letiště Fiumicino do Lido di Ostia? Vím, že tam jezdí autobusy Cotral, ale pojedu se starší mamkou, tak abych to nehledala. Běžně jezdím jen do centra se Shuttle busem. Adresa v Lidu je Via delle Quinqeremi, Ostia. Mnohokrát děkuji. Iveta.

Zastávka autobusu Cotral je před Terminálem 2. Do Lido di Ostia jeďte na Piazza della Stazione. Odtud pokračujte vlakem Roma Lido jednu zastávku na Stella Polare nebo Castel Fusano. Kde vystoupit, záleží na tom, kde jste přesně na ulici ubytovaní. Ulice je dlouhá. Můžete jet také autobusem č. 061 nebo 062, který jede po Lungomare Duilo. Vystoupit musíte na zastávce, která je nejblíž Vašemu ubytování. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a lze ji použít na autobus i městský vlak.

# 17.07.2019, 09:01.
Chci se zeptat. Rezervovala jsem si s Roma Pass vstupenky do Kolosea. Mohu vstupenky vyzvednout i den předem, abychom tam nestáli frontu odpoledne? Vstup máme na 16:45, tak abychom mohli rovnou ke vstupu s Roma Pass. Nebo nevíte, jak to funguje? A ještě posím, když Roma Pass poprvé použiji, tím se mi aktivuje a musím ho přikládat i v MHD i nadále? Nebo to stačí u sebe mít jen jako tady lítačku a předložit jen při kontrole? Případně, kde a jak se to přikládá třeba v tramvaji, vlacích a autobusech. Checeme jet do Lido di Ostia k moři jeden den, tak abychom věděli, kde se to označuje. Děkuji mnohokrát. Radka.

Mělo by to jít. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit Foro Romano a Palatino + Colosseo, každou památku jen jednou, Colosseo v rezervovaném čase. Při rezervaci s Roma Pass neobdržíte vstupenky. Dostanete potvrzení a k turniketu jdete s Roma Pass. Roma Pass je bezkontaktní (RFID), jeho platnost začíná běžet první validací. Kartu přikládáte v každém dopravním prostředku k černému kruhu na žluté čtečce. Pokud je karta v pořádku načtena, rozsvítí se zelené světlo.

# 16.07.2019, 16:34.
Na internetu jsem se dočetla, že student ve věku od 18. do 25. let má snížené vstupné na vybraných památkách. Chtěla bych se zeptat, pro které studenty tyto slevy platí a jak se případně student prokazuje? Dále bych se chtěla zeptat, zda je nutné vstup do Kolosea zarezervovat předem, nebo si stačí koupit vstupenku na místě a kterou možnost doporučujete? Případně, které další památky je nutné zarezervovat předem? Děkuji za odpověď. Michaela.

Snížené vstupné pro věkovou skupinu mezi 18. a 25. lety platí pro všechny občany Evropské unie. Musíte prokázat věk, tedy např. cestovním dokladem. Toto se týká italských státních muzeí a památek, tedy i Colosseo. Rezervace do Colosseo je povinná. Můžete ji uskutečnit i na místě, doporučujeme však online rezervaci. Ze známějších muzeí a památek je povinná rezervace také do Galeria Borghese. Rezervaci doporučujeme dále do Vatikánských muzeí.

# 16.07.2019, 14:51.
Mám dotaz ohledně dopravy z Říma na Ostia na pláž. Ve spoustě článků jsem našla, že tam jede regionální vlaková doprava, ale v případě, že zadám do jejich systému na jízdenky vlakové stanice, tak mi to dané vlakové stanice nenajde. Otázka tedy zní, dostanu se na pláž vlakem? V případě že ano, kde najdu spoj online? A v případě že ne, jak se tedy dostanu na pláž v Ostia? Předem moc děkuji a přeji fajn den. Maruška.

Jedná se o městský vlak, který je v systému městské dopravy. Můžete tedy využít standardní jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo . Vlak jezdí z Porta S. Paolo. Tato stanice je propojena s metrem B Piramide a s nádražím Ostiense, kde zastavují regionální vlaky. Z metra B můžete přestoupit také na EUR Magliana. V blízkosti pláží jsou potom zastávky Ostia Centro, Stella Polare, Castelfusano, Cristoforo Colombo. Jízdní řády jsou na ATAC.

# 14.07.2019, 18:47.
Prosím, poradíte mi, jak se dostanu z letiště Řím - Fiumicino na ulici Via Gregorio VII zítra odpoledne? Děkuji. Terezie.

Via Gregorio VII je ulice dlouhá pře 2 km. Nelze jednoznačně určit dopravu. Přečtěte si naše otázky a odpovědi týkající se Říma. V několika odpovědích je doprava z letiště na různé adresy na této ulici.

# 13.07.2019, 22:43.
Mohu poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na Hotel Poggioverde Roma? Měli bychom přistávat v 8:00. Moc děkuji za informaci. Honza.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere. Jízdenka stojí € 8,00. Přímo před stanicí Trastevere jsou autobusová stanoviště. Po levé straně je zastávka autobusu č. 786. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte tímto autobusem směr Reduzzi a vystupte na zastávce Poggio Verde / Mazzacurati. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Poggioverde Roma je po pravé straně. Od zastávky autobusu je to 80 metrů. Autobus jezdí od pondělí do soboty, v neděli je označený jako 786F a směr je Bosco Arvali. Zastávka Poggio Verde / Mazzacurati zůstává.

# 13.07.2019, 09:12.
Tiež by som Vás chcela požiadať o radu ohľadne najvýhodnejšej možnosti dopravy. Najskor by sme potrebovali info, ako sa dostať z letiska Ciampino na adresu Via Riboty 26. Po pár dňoch sa potrebujeme presunúť od Vatikánu k moru do centra mestečka Torvaniaca a potom na konci dovolenky z Torvaniaca na letisko Fiumicino. Všetko v bežných denných hodinách, bez nočných spojov. Veľmi pekne ďakujem za info a najmä za to, že nám turistom tak skvele pomáhate. Dana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte metrem B na Piramide. Přejděte na Via Ostiense - podél nádražní budovy tak, že ji budete mít po levé ruce. Na ostrůvku je zastávka autobusu č. 23. jeďte směr Clodio a vystupte na konečné zastávce. Celou trasu zvládnete na dvě jízdenky BIT v ceně po € 1,50. Jsou přestupní a jejich platnost je 100 minut. S přestupy to do 100 minut nestihnete. Via Augusto Riboty vychází z Piazzale Clodio. Půjdete ve směru odkud přijel autobusu. Ulice je po levé straně, Vaše ubytování potom také po levé straně. Do Vatikánu se dostanete stejným autobusem. Kousek od Vatikánských muzeí je zastávka Leone IV, kousek od náměstí je zastávka Risorgimento / Porta Angelica. Do městečka Torvaniaca se dostanete z Vatikánu nejlépe metrem A z Ottaviano, konkrétně na Termini, kde přestupte na B a jeďte na konečnou Laurentina. Odtud jezdí do Torvaianica autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 2,20. Na Letiště Fiumicino je potom nejlepší jet z Termini. Tam se dostanete opačným směrem, tedy autobusem Cotral a metrem B. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti, jezdí na letiště autobusy za € 5,80.

# 12.07.2019, 21:07.
Moc děkuji za všechny vaše užitečné odpovědi na mé otazky. Chci se ještě zeptat. Koupili jsme vstupenky do Kolosea - Palantine - Roman na webu Get Your Guide na určený čas. Snad jsme to udělali správně. Za vstupenku jsme zaplali 515,- Kč. Jak douho předem tam máme být? Máme to na 11:00 hodin. Jěště jeden dotaz, co se týče oblečení do Kolosea a Baziliky svatého Petra? Děkuji. Jana.

V případě Colosseo je doporučeno je být na místě hodinu před rezervovaným časem. Do Baziliky sv. Petra jsou přísně stanovena pravidla pro oblečení. Najdete je na Musei Vaticani v oddíle Clothing. Pravidla pro Colosseo jsou volnější.

# 12.07.2019, 12:59.
Děkuji za odpověď. Prosím vás, dá se nějak rozumně dopravit mezi Villa d'Este a Villa Adriana? Pěšky je to dost daleko - 5 km. Prý jezdí mezi Villa Adriana a Villa d'Este místní autobus za € 1,00, ale podrobnosti - jízdní řád - jsem nenašel. Také se nemohu dostat na anglickou verzi webu Cotral. Chce to po mě přihlášení a heslo. Dělám něco špatně? S pozdravem Radek.

Městskou dopravu v Tivoli provozuje CAT. Jízdenka stojí € 1,30. Na výše uvedených stránkách najdete linky, mapy, zastávky, jízdní řády a prodejní místa. Bohužel anglická verze na stránkách Cotral funguje tak, jak jste popsal. Mají to zřejmě zatím ve vývoji. Pokud se v italské verzi neorientujete, lehce pomůže např. Překladač Google. Počítejte však s omezenou funkcionalitou.

# 11.07.2019, 21:27.
Ráda bych se Vás ještě zeptala na dotaz ohledně vstupenek zakoupených předevčírem přes web Coopculture. Koupila jsem dvě vstupenky za plnou cenu € 14,00 do Kolosea, plus rezervační poplatky, tedy celkově za € 28,00 a v e-mailu mi žádné vstupenky nepřišly, pouze rezervační kód. Už jsem i psala na jejich uvedený e-mail a zatím bez odpovědi. Chtěla bych se Vás zeptat, zda se jedná o vstupenky, které si mám vyzvednout až na pokladně nebo se někde stala chyba? Děkuji za odpověď. Simona.

Pokud jste kupovala pouze vstupenky za plnou cenu, tak jak uvádíte, a v košíku nebyla vstupenka např. za sníženou cenu, byla Vám nabídnuta možnost Print@Home, kdy obdržíte vstupenky e-mailem v PDF nebo možnost pickup@ticket office, kdy obdržíte rezervační kód a vstupenky si vyzvednete na pokladně. Standardně je pořednastavena druhá možnost. Musíte jít tedy nejdříve na pokladnu, kde po předložení rezervačního kódu obdržíte vstupenky. Je třeba při objednávání důkladně pročítat formuláře a jednotlivé položky. V našich otázkách a odpovědích jsme tyto dvě možnosti několikrát také zmiňovali.

# 10.07.2019, 17:39.
Pane Řehůřku, nedávno jste mi radil ohledně ranní dopravy z hotelu. Mohu vás poprosit o radu znovu? Jsme momentálně v apartmánu Domus Clodio a potřebovala bych znát cestu na letiště Ciampino s tím, že letadlo nám odlétá v 6:45 ráno. Moc Vám děkuji za pomoc. Adéla.

Z Piazzale Clodio jezdí noční autobusy n70. Musíte tedy jít na křižovatku Via Premunda s Via della Giuliana a po té se vydat doleva. Dovede Vás na Piazzale Clodio. Na jeho konci jsou stanoviště autobusů. Autobusem č. n70 jeďte na Termini. Odtud z Via Giolitti jezdí na letiště Ciampino autobusy za € 5,80. První odjíždí ve 4:30, na letišti je v 5:10. Autobusy z Piazzale Clodio odjíždějí od půlnoci do 5:00 každou 0 a 30 minutu. Je to různé, maximální rozdíl je +3 minuty. V pátek a v sobotu jezdí o jeden autobus za hodinu víc.

# 10.07.2019, 10:35.
Na oficiálních stránkách Coopculture jsou vstupenky na 21.9.2019 již vyprodány. Tam jdou rezervovat vstupenky i pro děti. Na Get Your Guide jdou stále koupit, ale je tam možnost jen pro dospělé 18+. Půjdou zakoupit za rezervační poplatek vstupenky pro děti na místě bez předchozí rezervace? Předem děkuji. Pavla.

Vstupenky na září nejsou vyprodány, nejsou jen uvolněny k prodeji. Musíte nějaký čas počkat. Přes Coopculture není možné u základních vstupenek rezervovat vstup pro děti do 18. let. To je možné jen u skupinových rezervací. Děti jdou s Vámi a na místě po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volné vstupenky. Takto to samozřejmě praktikujete, i když zakoupíte vstupenky přes Get Your Guide.

# 09.07.2019, 22:50.
Ráda bych se zeptala, zda je přístupné okolí Andělského hradu a Vatikánu? Když nechceme jít dovnitř. Nebo spíše nebudeme vše stíhat. Chtěla bych udělat rezervaci na Koloseum a nešla mi tam přidat dcera, které je 15 let. Můžete mi poradit? Děkuji. Jana.

Park kolem Andělského hradu je volně přístupný, stejně tak náměstí a Bazilika ve Vatikánu. U základních vstupenek do Colosseo se rezervace pro vstup zdarma nedělají. Dítě půjde s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku.

# 09.07.2019, 21:58.
Pane Řehůřku. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letišti Fiumicino na adresu ubytování Domiziano Navona Apartment, Via del Governo Vecchio, 91 Navona dne 26.7.2019? Nějakou levnější variantu. Studuji to sám a moc z toho nejsem moudrý. Druhý dotaz je ohledně Vatikánu, který má být poslední neděli v měsíci volně přístupný v době od 9:00 do 12:30. Máte s tímto prosím zkušenost? Pokud ano, s jakým časovým předstihem je v tento den třeba stoupnout do řady a kam? Dostanu se vůbec v tomto čase na prohlídku? Nebo není lepší tento termín vyměnit za pondělní s koupením lístků online? Děkuji. Vladimír.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly tak, že ji budete mít po levé ruce. Dojdete k podjezdu, naproti kterému je ostrůvek se zastávkou autobusu. Jeďte autobusem č. 70 směr Clodio a vystupte na zastávce Rinascimento. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva. Úzkou uličkou dojdete na Piazza Navona. Přejděte po okraji náměstí rovně do další uličky, která Vás dovede na další náměstí - Piazza di Pasqquino. Jeho nejužší část přechází ve Via del Governo Vecchio. Domiziano Navona Apartment je po levé straně. Vstup do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci je zdarma, tedy i 28.7.2019. Na tento den nelze dělat rezervace, jde se tedy jednou frontou. Nekupují se vstupenky, proto postupuje rychleji než ve standardní dny. Nicméně fronta bude dlouhá. Doporučujeme jít co nejdříve ráno, ještě před otevírací dobou. Muzea se otevírají v 9:00 a poslední vstup je tento den už ve 12:30. Samotná muzea se zavírají ve 14:00. Nákup vstupenek online na jiný den Vám samozřejmě ušetří mnoho času.

# 08.07.2019, 20:05.
Děkuji za odpověď. Jen pro ujištění, i když není volný termín online na oficiálních stránkách, mohu se spolehnout, že daný den, když si vystojím frontu, se na Roma Pass dostanu do Colossea po uhrazení rezervačního poplatku? Myslela jsem, že si budeme muset koupit lítky přes níže uvedený web a tak nevyužijeme Roma Pass. Takhle bychom ho využili na Colosseum, Anděský hrad a MHD, to by se mělo vyplatit. Děkuji a přeji hezký večer. Zuzana.

Na to se samozřejmě na 100% spolehnout nikdy nemůžete. Pokud nemáte rezervaci v ruce, vždy může nastat situace, že na místě pro požadovaný termín se na Vás nedostane. Nicméně situace se mění i v případě online rezervací. Je občas potřeba volnost termínů na Coopculture zkontrolovat. V současné době naskočilo spousta termínů např. od 15. do 21.7.2019.

# 07.07.2019, 19:32.
Děkuji vám za odpověď. Dnes nebo zítra chci rezervovat už vstupenky, ale nevím jakou zvolit, pokud je tam napsáno pouze Colosseo, Forum Romanum a Palatine - tak by mě zajímalo, zda je vstup i do arény Colossea, i do 1. patra? Protože vstup, kde píší Arena, je psáno s průvodcem. A to my mít nebudeme. A ještě jedna otázka, zda je možnost jít ke Colosseo už v pátek ráno v 8 hodin, a zda je možnost se dostat dovnitř i bez dlouhého čekání a vstupenky předem? To je vše. Děkuji vám za vaši odpověď. Simona.

Základní vstupenka neobsahuje podzemí, arénu a belvedere. Colosseo otevírá v 8:30. Samozřejmě se můžete postavit ke vstupu už s dostatečným předstihem. Pokud budete mít štěstí a budete tam s dostatečným předstihem, můžete se dostat dovnitř i bez dlouhého čekání. Nicméně časové rezervace jsou povinné, počítejte tedy s tím, že rezervační poplatek uhradíte i na místě. Počítejte také s tím, že bez předchozí rezervace existuje riziko, že se v požadovaný den a hodinu dovnitř nedostanete.

# 07.07.2019, 18:26.
S manželem jsme si v květnu koupili letenky do Říma od 13. do 17.7.2019. Už několik dní ležím v tom nepřeberném množství informací ohledně dopravy, ubytování, památek, vstupenek, Roma Pass atd. A až dnes jsem se dostala k tomu, že do Colosseo je u Roma Pass potřeba rezervace a nyní tu čtu, že rezervace je nutná, ať už Roma Pass mám nebo ne a online vstupy již nejsou. Takže můj dotaz zní. Dostaneme se do Colosseo jen díky vystání fronty, tj. bez skip the line a koupením lístku na místě? Pokud ano, odkdy se ráno tvoří fronty? Pokud ne, vyřeším to koupí vstupenky např přes web Get Your Guide? Pokud ne, prostě se musím smířit, že se do Colosseo nepodívám? Další otázka. Od kdy se tvoří fronty do Vatikánských muzeí? Je tam stejný problém. Nedá se bookovat rezervace online. Bydlíme hned vedle Vatikánu, tak bychom se tam vydali hned brzy ráno. Pokud tam není také ten problém, že se bez rezervace nedostaneme. Poslední dotaz. Zastávky autobusu jsou nazývány xxx/yyy. Je to celý název nebo je jedno zastávka a druhé směr? Moc Děkuji. Zuzka.

Vstupenky s časovou rezervací můžete zakoupit i na místě. Počítejte s tím, že i tak uhradíte rezervační poplatek. Nicméně pokud budete mít Roma Pass, stačí si zakoupit pouze tu rezervaci. Doporučujeme tam být co nejdříve. Pokladny se otevírají v 8:30. Fronty se začínají tvořit už před touto dobou. Nicméně každý den to může být jinak. Do Vatikánských muzeí není rezervace povinná. Bez ní si ale budete muset vystát dlouhou frontu. Pokladny se otevírají v 9:00. Platí tady to samé. Čím dříve se postavíte do řady, tím lépe. Někteří prodejci, např. Get Your Guide, mívají rezervace, i když na oficiálním portálu nejsou k dispozici. Názvy zastávek ve tvaru xxx/yyy jsou plné názvy zastávek. V žádném případě se nejedná o směr. Většinou se před lomítkem jedná o ulici, na které je zastávka a za lomítkem o ulici u nejbližší křižovatky, nebo náměstí, nebo jiný objekt.

# 07.07.2019, 10:48.
Chtěla bych se vás prosím zeptat na věc ohledně vstupenek do Kolosea. Jedeme za měsíc na víkend do Říma s mamkou a sestrou a té je 16 let a právě nevím, jaké vstupenky koupit, když sestra má vstup zdarma a my plnou cenu, a aby se tam dostala, když nebude mít koupenou vstupenku předem? Nebo pro ni mám také koupit nějakou vstupenku? Děkuji vám za odpověď. Simona.

Do 18. let se u standardního vstupu rezervace neprovádějí. Sestra půjde s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží na pokladně volnou vstupenku.