ŘÍM 2019 / 18

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 18

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmnáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 19.01.2019, 11:41.
Chystáme se na pár dní do Říma. V sobotu 26.1. okolo 9:00 hodin přiletí naše 4. členná rodina na letiště Ciampino. Ubytování máme v soukromí na adrese Via dei Chiavari 61. Můžeme poprosit o informaci, jak se na tuto adresu nejlépe dostat? A současně jak nejlépe se dostat z ubytovaní na letiště v úterý 29.1., když máme odlet v 8:50? A jak se nejlépe dostat do Vatikánu? Jsou a kde seniorské slevy na památky a dopravu? František.

Z Letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Od zastávky jděte kousek po Via Giolitti tak, že nádraží budete mít po levé straně. Naproti podjezdu pod nádražím je ostrůvek se zastávkou autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Rinascimento. Je to 10. zastávka, ale může se stát, že ne na každé zastávce zastaví. Funguje zde systém na znamení. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směr příjezdu autobusu na náměstí a pokračujte vpravo za kostelem po Largo dei Chiavari, na kterou navazuje Via dei Chiavari. Vaše ubytování je za dalším náměstíčkem (přejděte ho rovně) po pravé straně. Můžete také přejít na Termini a z autobusového terminálu jet zmiňovaným autobusem č. 70 nebo autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. V tomto případě (č. 64) musíte vystoupit na Corso Vittorio Emanuele II. Potřebujete opět jízdenku BIT. Jděte ve směru příjezdu autobusu a hned před kostelem odbočte doprava na Largo dei Chiavari. Levnější variantou, ale s dalším přestupem je cestovat z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Dále autobusy dle předchozí varianty. V tomto případě Vám stačí na celou trasu jedna jízdenka BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Pokud máte odlet v 8:50, měli byste být na letišti před sedmou hodinou. Zastávka autobusu pro cestu zpět je na Corso Vittorio Emanuelle II. za zmiňovaným kostelem. Musíte tedy jít v opačném pořadí a na Corso Vittorio Emanuelle II odbočit doprava, přejít kolem kostela a před dalším náměstím je po pravé straně zastávka. Jeďte autobusem č. 64 směr Termini a vystupte na Termini. Autobus jezdí z konečné od 5:30 do půlnoci. Jezdí jich hodně, i 12x do hodiny. Počítejte, že na Termini budete za 30 minut. Počítejte samozřejmě s nějakou rezervou. Odtud můžete jet zmiňovaným přímým autobusem Terravision nebo zmiňovanou kombinací metra a autobusu. V tomto případě doporučujeme Terravision s rezervací. Pokud vyjedete prvním autobusem č. 64 (5:30 z konečné), budete na Termini někdy kolem 6:10. Autobus Terravision jede v 6:30 a na letišti budete v 7:10. Pokud chcete mít jistotu nebo jet ještě dřívějším autobusem, je to možné. Ze stejné zastávky jako jede autobus č. 64 jezdí noční linka n7 na Termini. Jezdí v době od půlnoci do 5:00, 4x za hodinu. První autobus Terravision jede na letiště Cimpino ve 4:30, následující ve 4:50 a zmiňovaný v 6:30. Do Vatikánu se dostanete následovně: jeďte zmiňovaným autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystupte na zastávce Cavalleggeri / San Pietro. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva. Ulice Vás dovede ke Svatopetrskému náměstí. Mezi těmito zastávkami jezdí i autobusy č. 46 a 916. Slevy pro seniory - turisty se do muzeí, památek a na dopravu neposkytují.

# 18.01.2019, 14:24.
Prosím, jak se co nejlépe dostaname z letiště Fiumicino v Římě do apartmánu na Via della Stazione 19, 00042 Anzio - Villa Malu. A poté jaká je nejlepší cesta odtut do centra Říma? Vyplatí se nějaký Roma Pass? Jedeme dvě rodiny se dvěma dětma. Děkuji. Gabriela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 3,60 směr Nettuno a vystupte na zastávce Villa Claudia. Z vlakové zastávky přejděte na Via di Villa Claudia a vydejte se doprava. Na první křižovatce odbočte doprava na Via Piave a na další křižovatce doleva na Via del Mare. Ta Vás dovede k Villa Malu, která je po pravé straně. Od vlakové zastávky je to 1,2 km. Do centra Říma se nejlépe dostanete stejným vlakem. Anzio je mimo dosah městské římské dopravy, tam neplatí. Nicméně Roma Pass přímo souvisí spíše se vstupy. Je třeba si sestavit podrobný itinerář a až na základě tohoto si spočítat výhodnost Roma Pass. Pro děti se určitě nevyplatí.

# 17.01.2019, 12:51.
Chtěla bych se zeptat, zda se vyplatí Roma Pass nebo ne. Jedu v únoru do Říma já (22 let) a přítel (25 let). V sobotu ráno máme přílet a v neděli ráno odlet. Pochopila jsem, že na vstup do Colosseo / Roman Forum / Palatine + arena se dá uplatnit sleva pro občany států EU mezi 18. a 25. lety. Vstup by tedy vyšel na € 10,50 pro jednoho? Jinak nevím, z které stránky lístky případně objednat, je nějaká oficiální? Nerada bych krmila překupníky. A jak je to se vstupem do Sixtinské kaple / Basiliky sv. Petra? Nepovedl se mi dohledat vstup. Jak to tam funguje a jak je třeba otevřeno? Je třeba vše rezervovat předem? Máme v plánu projít, klidně pěšky pokud je to třeba přechod mezi památkami do půl hodiny, nejznámější památky. Plus tedy jeden den výlet do Vatikánu. Vyplatí se tedy Roma Pass nebo je lepší kupovat jednotlivé jízdenky za € 1,50? A ty jízdenky, jsou dostupné jako u nás v automatech? Děkuji moc za objasnění a rady. Jana.

To, zda se Vám vyplatí nebo ne závisí na Vašem přesném itineráři, tj. kam přesně a v jakém pořadí půjdete a jak budete cestovat. Roma Pass 72 stojí € 38,50. První dva vstupy jsou v ceně, další za snížené vstupné. Vzhledem k tomu, že ve Vašem věku máte automaticky snížené vstupné do všech státních muzeí a památek, je třeba výhodnost kalkulovat ve vztahu k těm prvním dvěma vstupům a dopravě. Pokud navštívíte jako první dvě ta nejdražší muzea, tj. Galeria Borghese se sníženým vstupným € 11,50 + € 2,00 rezervační poplatek a např. Coloseo / Foro Romano / Palatino se sníženým vstupným € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek, musíte v dopravě projet ekvivalent € 15,50. Pokud byste měla v plánu kupovat třídenní jízdenku Roma 72H v ceně € 18,00, tak by se to v tomto případě vyplatilo. Nicméně podle toho, co píšete, třídenní jízdenka se Vám nevyplatí a jízdenkami BIT v ceně € 1,50 ani tento ekvivalent neprojedete. Roma Pass se Vám tedy nevyplatí. Podobné je to s Roma Pass 48, kde je v ceně první vstup. Oficiální prodejní online portál pro Colosseo je Coopculture. Vstup do Sixtinské kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Musíte mít tedy vstupenku do Vatikánských muzeí. Vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma. Do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervaci, lze to udělat přes Musei Vaticani. Do Baziliky je možná rezervace pouze s průvodcem nebo s audioprůvodcem. Bazilika je v tomto období otevřena denně od 7:00 do 18:30 (může být někdy zavřeno nebo omezený vstup z důvodu církevních událostí), Vatikánská muzea standardně od 9:00 do 18:00, poslední vstup je v 16:00. Zavřeno je v neděli, kromě poslední neděle v měsíci. To je otevřeno jen do 14:00 (poslední vstup do 12:30) a vstupné je zdarma. Zavřeno je v následujících dvou měsících ještě 11.2.2019 a 19.3.2019. Roma Pass se netýká Vatikánu a rovněž snížené vstupné tam má jinou věkovou hranici - do 18. let. Jízdenky zakoupíte v automatech, na pokladnách ATAC a u prodejců (stánky, trafiky, bary, ...). Pokud však letíte jen na 24 hodin, moc toho během této doby nestihnete.

# 16.01.2019, 23:36.
Vážený pane Řehůřku, velice obdivuji Váš web. Inspirovali jsme se zde již před dvěma lety pro Neapol, loni Benátky a Sicílii a letos nás čeká od 7. do 11.2. Věčné město. Přesně z důvodu vyhnutí se davům jsme zvolili tento termín, ale jak nyní zjišťuji, jenom termínem zdaleka není vyhráno. Cestujeme s dětmi ve věku 9 a 13 let a tentokrát Vás musím obtěžovat dotazy. Pokud je nějaký z nich již odpovězen, prosím odkažte mě. Přiletíme ve čtvrtek ráno na Ciampino s Ryanair a naším cílem bude ubytování v ulici blízko nádraží San Pietro. Zde se nám velice hodí Vaše rada autobusem na metro, metrem na Termini station a vlakem na San Pietro. Pokud jsem to správně pochopil, na celou cestu nám stačí 3x za € 1,50 jizdenka. Zde mě napadá první otázka - kudy v metru s turnikety prochází neplatící děti? Čtvrtek odpoledne využijeme k prohlídce Centro Storico - Pantheon, Fontana di Trevi atd. Je v této části města něco podobného, jako je v Neapoli Španělská čtvrť s rybárnami, frito misto, pizzeriemi, kde místní čekají i hodinu a cukrárnami? Výlet už totiž tradičně zahrnuje oslavu dětských narozenin. V pátek je v plánu Vatikán. Vatican Museums a Sistine Chappel - je tohle nejlevnější vstupenka do muzeí a kaple? Musei Vaticani - Full price ticket: € 17,00, Reduced ticket: € 8,00. Every ticket reserved online has a reservation fee of € 4,00. Nechceme žádné průvodce ani pochybné přidané hodnoty. Jedině mít možnost jít přímo dovnitř, i když zde opět vyvstává otázka, jaké se dají očekávat fronty na vstupenky v pátek ráno na začátku února? S dětmi je vždy obtíž někam dorazit na čas. Potom St. Peters Cathedral. Pokud to dobře chápu, základní vstup je zdarma. Opět nechceme nic extra, pouze nečekat v nekonečné frontě. Co pořídit? Musei Vaticani nabízí kombinaci muzeí a St. Peters, ale pouze v Guided variantě. Zde se mi nedaří najít rozumnou variantu čisté Skip the line pro náš případ. A opět platí otázka ohledně nutnosti resp. jaká délka fronty se dá očekávat? Prosím poraďte konkrétní variantu vstupenky. Potom snad zbude ještě nějaký čas na dobrou svačinku, případně Andělský hrad. Máte nějaký tip na dobré jídlo v okolí? V sobotu je v plánu Colosseo, Palatine a Forum Romanum, Bocca de la Verita, nutnost je i Lateránská bazilika a opět něco dobrého k snědku. Nejvýhodnější vstupenky na Colosseo jsem našel Coopculture - € 14,00 za dospělé, děti zdarma. Jak mám zaplatit časový rezervační poplatek k vstupenkám, které nemusím kupovat? Do 18. let je vstup zdarma. Je tam zmínka o jisté S.U.P.E.R vstupence, ale nefunguje možnost jejího online zakoupení. Máte s tím nějké zušenosti? V neděli odpočinek s dobrým jídlem a procházka po městě a kostelech. Rádi bychom navštívili Catacombe Domitilla, ale přijde nám to hodně z ruky a velké zdržení - je to podle Googlu odevšud na dva autobusy. Můžete doporučit nějaké podobné v okolí centra, prosím? Roma Pass se nám podle mých výpočtů nevyplatí, s dětmi se do galerií a muzeí moc nepohrneme a centrum - naše cíle - vypadá projitelné pěšky. Poslední otázka se týká co nejrychlejší a hlavně spolehlivé cesty v pondělí ráno na letiště Ciampino. Odlet už v 9:20. Předem moc děkuji za Vaše odpovědi a případné potvrzení proveditelnosti plánu nebo doměnek. Přeji krásný den a spoustu trpělivosti. S pozdravem Pavel.

Jízdenka BIT v ceně € 1,50 má platnost 100 minut a je přestupní. Použití je omezeno v metru a ve vlacích. Tam ji lze použít jen pro jednu jízdu. Předpokládáme, že se to tak posuzuje i v případě kombinace metro / vlak. V metru můžete tuto jízdenku použít i na více linek, pokud neprojdete ven turnikety. Ve Vašem případě je tedy schůdnější varianta autobusu č. 520 na Cinecitta', metrem A na Termini a odtud autobusem č. 64 na Stazione San Pietro. V metru musí projít turniketem dítě s Vámi. Historické centrum Říma se Španělskou čtvrtí v Neapoli podle našeho názoru srovnávat nelze, nicméně pokud Vám jde o restaurace, pizzerie, kavárny, cukrárny apod. tak je jich tam spousta. Oficiální prodejní portál pro Vatikánská muzea najdete na Musei Vaticani. Plné vstupné stojí € 17,00, snížené vstupné stojí € 8,00 a rezervační poplatek € 4,00. Rezervaci samozřejmě doporučujeme. Přednostní vstup do Baziliky zakoupíte pouze s průvodcem nebo audioprůvodcem. Tipy na stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Oficiální prodejní portál pro Colosseo je Coopculture. U vstupenek zdarma se ve většině případů rezervace online nerealizuje. Děti půjdou s Vámi a vstupenku zdarma vyzvednete u pokladny (u vstupu kam půjdete s rezervací). Tam také zaplatíte rezervační poplatek. Vstupenku S.U.P.E.R. je možné na výše uvedených stránkách online objednat. Informace o dopravě ke katakombám najdete v odpovědi ze dne 18.08.2011, 14:02. Spolehlivá doprava na letiště Ciampino je následující: vlakem na Termini a odtud autobusem . Ještě jedna poznámka k pochybně přidaným hodnotám. Pravděpodobně narážíte na námi často odkazovaný rezervační systém Get Your Guide. Dříve, než jsme tento systém začali doporučovat, jsme si ho důkladně prověřili, koneckonců stejně jako mnoho dalších odkazů. Ceny jsou tam někdy stejné (např. u karet Roma Pass, Omnia Card), někdy vyšší. Pojem přidaná hodnota ve spojení s tímto systémem v našich odpovědích používáme často, protože jsme o tom přesvědčeni. Pro někoho je skutečně velké plus, když má možnost jednoduché správy rezervace, jejího případného zrušení i den před začátkem, asistenci při vstupu, mapu ke vstupence, atd. Často se i stalo, že např. Vatikánská muzea měla na určitý termín vyprodáno a Get Your Guide mělo stále vstupenky k dispozici. K dispozici má také některé kombinace, které jinde v prodeji nejsou. Je zde samozřejmě možnost volby. Komu stačí jen vstupenka, vše si vykomunikuje sám, nevadí mu riziko nemožnosti nebo horší proveditelnosti storna apod. může volit jiné řešení. To v naších odpovědích většinou také uvádíme. Get Your Guide je z našeho pohledu podobný standard a komfort v oblasti prodeje vstupenek a výletů jako Booking v oblasti ubytování nebo Rentalcars v oblasti pronájmu automobilu. U všech tří máme kladné ohlasy ze strany našich čtenářů.

# 15.01.2019, 17:55.
Roma Pass 72 platí na první dva vstupy zdarma. Ale nikde jsem se nedočetl pořádně, zda vstup do Colosseo, které se uvádí vždy jako příklad, platí jenom na Colosseo nebo jako trojvstup, který se uvádí ve všech tabulkách ohledně Roma Pass - trojvstup: Kombinovaná vstupenka Koloseum / Palatin / Forum Romanum. Děkuji krásně. Jozef.

Pokud využijete pro vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino v rámci prvních dvou vstupů (Roma Pass 72) nebo prvního vstupu (Roma Pass 48), počítá se to jako jeden vstup. Jedná se o kombinovanou vstupenku. V případě Roma Pass 72 máte tedy v ceně ještě další vstup. Do konce února nemusíte mít do Colosseo rezervaci. Jako držitel Roma Pass můžete vstoupit jako s Open vstupenkou (ta se už v současné době neprodává) branou vyhrazenou pro skupiny s průvodcem. Od 1. března 2019 už je povinná rezervace, tak jako např. v Galeria Borghese.

# 15.01.2019, 08:04.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda je nutné kupovat vstupenku do Colossea online nebo v tomto období to není až tak nutné a bez delší fronty lístky koupíme a Colosseum navštívíme. Máme ho v plánu navštívit nyní 20.1.2019. Lístky do Vatikánu jsem kupovala raději online. Dále jsem se chtěla zeptat, zda jsou v Římě v neděli běžně otevřené supermarkety. Moc děkuji za váš čas. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 13.01.2019, 21:35. Supermarkety velkých obchodních řetězců jsou otevřeny denně. Např. Coop má otevřeno běžně od 8:30, 9:00 do 13:30, 20:00, 21:00. je to různé. Dopoledne ale většinou všechny.

# 14.01.2019, 11:11.
Objevil jsem Vaše stránky a jsou na nich perfektní rady. Já bych potřeboval také jednu. Máme ubytování v oblasti Trastevere a poslední den máme odlet až večer. Je na nádraží Trastevere možnost úschovy zavazadel? Děkuji. Jan.

O úschovně zavazadel na této stanici nevíme. Nejbližší je na Termini. Ve čtvrti Trastevere je úschovna zavazadel na Via Natale del Grande 34 v blízkosti zastávky tramvaje Mastai. Otevřeno je každý den od 6:00 do půlnoci. Střední zavazadlo stojí za prvních 5 hodin € 6,00, velké zavazadlo € 9,00. Za každou další hodinu potom € 1,00.

13.01.2019, 21:35.
Nejdříve Vám moc děkuji za informace ohledně cesty z letiště. Mám ještě jeden dotaz, zda v lednu pořizovat vstupenky na památky online nebo to nechat a koupit až na místě. Mám na mysli vstupné do Vatikánských muzeí a Colosseum. Děkuji. Renata.

Je to mimo sezónní termín, turistů bude podstatně méně. Nicméně Colosseo a Vatikánská muzea jsou top atrakce. Počítejte s tím, že i koncem ledna tam bude dost lidí. Pokud máte přesně časově sestavený itinerář, doporučujeme rezervaci. Pokud je pro Vás větším přínosem volný program, není to potřeba. Např. v Colosseo je v současné době rezervační systém zaplněn na následující den přibližně z 50%. Do konce ledna se bude toto číslo mírně zvyšovat. Neznamená to, že se do Colosseo nedostanete, ale může se stát, že na konkrétní čas už bude vyprodáno, což v současné době u některých časů už je.

# 13.01.2019, 21:25.
Chtěla bych se s Vámi poradit ohledně Říma. Letíme teď 18.1. Do Říma dorazíme kolem páté, tak to už toho moc nestihneme a odlétáme v neděli v pět, takže to bude taková rychlovka. Přemýšlím, jak vyřešit návštěvu Colossea, bydlíme totiž u Piazza Navona a když jsem to spočítala, tak Roma Pass se nám nevyplatí. Jedinou jeho výhodou by však bylo, že není třeba si rezervovat vstup do Colosseo na konkrétní čas. Nevím, jak bychom se nejrychleji dostali z Piazza Navona dopravou až k Colosseo. Kdybyste mi dokázal poradit, tak bych zvládla koupit vstupenku na konkrétní čas a začítv sobotu v Colosseo, Foro Romano a tak dále už se zvládne potom hravě. Případně pokud náhodou víte, kde u Piazza Navona stojí autobus z letiště Fiumicino. Děkuji za ochotu. S pozravem Zuzana.

Z Piazza Navona se dostanete k Colosseo autobusem č. 87 ze zastávky Rinascimento, která se nachází na souběžné ulici Corso del Rinascimento. Přejděte na konec náměstí za Fontana del Moro a vydejte se doleva na Via dei Canestrari. Tou přejdete k Corso del Rinascimento. Zastávka autobusu je vlevo za rohem. Jeďte směr Largo Colli Albani a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Cesta trvá přibližně 15 minut a je to 6. zastávka. Autobus nemusí vždy na každé zastávce zastavit. Autobus jezdí každý den kromě neděle v době od 5:30 do půlnoci. V sobotu 19.1. jede ve špičce od 6:00 do 21:00 čtyři až pět spojů do hodiny. Autobus z letiště Fiumicino zastavuje nejblíže na Via Crescenzio, což je v sousedství Piazza Cavour. Na Piazza Navona je to odtud přibližně 800 metrů. Musíte přejít na Piazza Cavour, odbočit doprava na Via Triboniano, která Vás dovede k Tibeře na Piazza dei Tribunali. Přejděte po Ponte Umberto I na druhou stranu a po Via Giuseppe Zanardelli dojdete na Piazza Navona. Spojení z letiště Fiumicino zajišťuje za € 6,00. Z Piazza Cavour, konkrétně z kolmé Via Cicerone, se můžete na Via Giuseppe Zanardelli svézt autobusy 30, 70, 81 nebo 87. Jsou to čtyři zastávky kromě č. 30, který je express a jede tam přes jednu zastávku. Při přepravě na Colosseo počítejte samozřejmě s rezervou.

# 13.01.2019, 19:14.
Měla bych na Vás dotaz a prosbu. 16.2. letíme do Říma a přiletíme na letiště Ciampino kolem deváté hodiny, pokud vše klapne tak jak má. A potřebovali bychom se dostat do hotelu v ulici Via Trionfale 6157, Trionfale, Řím, 00135, Villa Monte Mario. A z ubytování do centra. Moc děkuji za pomoc a přeji krásný den. Daniela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud pokračujte autobusem č. 990 směr Stazione Monte Mario a vystupte na Camilluccia / Trionfale. Zastávka je za křižovatkou. Vraťte se na křižovatku a odbočte doprava. Via Trionfale je souběžná ulice s tou, kam pokračoval autobus. Villa Monte Mario je po levé straně. Zastávka autobusu č. 990 směrem do centra je na ulici Via Trionfale přímo pod vilou. Oba autobusy jezdí každý den do půlnoci. Na cestu z letiště těmito dopravními prostředky potřebujete jízdenku BIT, která stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut. S největší pravděpodobností to v časovém limitu spíše nestihnete, mějte tedy i druhou jízdenku pro případ překročení limitu. Použít můžete samozřejmě i libovolnou časovou jízdenku nebo .

# 13.01.2019, 16:17.
Letíme do Říma 31.1. na letiště Ciampino. Máme přílet v 8.55. Jak se prosím dostaneme nejlépe na adresu Via Gallia 34? Jsme dva dospělí s 10. letým dítětem. Kromě Vatikánu máme vše, co chceme navštívit kolem dvou kilometrů daleko, tak nevím, zda se nám vyplatí kupovat třídenní jízdenku na hromadnou dopravu. Zda není lepší koupit jen jednodenní na cestu z letiště, jet hned ten první den do Vatikánu a potom si vše v klidu projít pěšky. Ale nejsem si jistá, zda je to časově možné? Renata.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Re di Roma, z metra vyjděte na Via Cerveteri, ze které jezdí autobus č. 671. Jeďte směr Nervi / Palazzo Sport a vystupte na Gallia / Licia. Jděte ve směru jízdy autobusu a po necelých 200 metrech vlevo je Vaše ubytování. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou (i na více linkách, pokud neprojdete ven turnikety). Jednodenní jízdenka Roma 24H v ceně € 7,00 se Vám asi nevyplatí. Pokud pojedete z letiště na ubytování, následně do Vatikánu a potom zpět na ubytování, je pro Vás výhodnější si zakoupit tři jízdenky BIT v celkové ceně € 4,50. Časová náročnost závisí na konkrétním itineráři. Nicméně pokud přilétáte v 8:55, na ubytování se lze dopravit přibližně za 1 hodinu, do Vatikánu také přibližně za 1 hodinu, takže je dostatek prostoru ten den něco podniknout. Z letiště lze jízdenky městské dopravy použít na linky autobusů č. 520 (směr Cinecitta') a č. 720 (směr Laurentina). Děti do 10. let (9,99) cestují v doprovodu platící dospělé osoby zdarma.

# 12.01.2019, 14:38.
Pojedu metrem z Termini do Lido di Ostia - Centre. Potřebuji jednu nebo dvě jízdenky? Případně platí mi na celou cestu 24. hodinová jízdenka? Děkuji. Petr.

Pojedete metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. můžete na ní využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . V případě jízdenky BIT, která stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut, platí omezení pro metro i vlaky. V případě metra platí pro jednu jízdu metrem jednou nebo více linkami do okamžiku, než projdete ven turnikety. Stejně tak v případě vlaku platí pro jednu jízdu vlakem. I když to není nikde přesně specifikované předpokládáme, že toto platí i pro kombinaci metro / vlak. Autobusy, tramvajemi a trolejbusy můžete cestovat bez omezení, tzn. i před a po cestě metrem / vlakem. Vše se týká jízdenky BIT, na časové jízdenky můžete cestovat v zóně A / B bez omezení.

# 11.01.2019, 19:54.
Chcel by som poradiť, ako sa najrozumnejšie dostať z Ciampina. Letím 17.1. tam a späť 20.1. Na adresu Via Giuseppe Martellotti 3. Koukám na zastávku Romanisti / Berneri, je ich viac v okolí. Zvažujem nad kúpou Roma Pass 72h. Tým pádom by som mal odvoz z letiska a na letisko v rámci ceny Roma Passu, že? V staršom videu o Ríme som videl tip na Archeologia Card, ale tuto kartu už v ponuke nejak nevidím. Dá sa ešte kúpiť? To je iná otázka, že v prípade ak by som skombinoval Archeologia Card, platí až na 10 pamätihodností, dá sa kúpiť aj trojdňová karta na cestovné po Ríme? Ďakujem velmi. Jozef.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte autobusem č. 213 směr Largo Preneste a vystupte na zastávce Peresio / Lupi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Giovanni Camillo Peresio, přejděte rovně křižovatku s Viale dei Romanisti a pokračujte po Via Giuseppe Martellotti. Vaše ubytování je po levé straně. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Výše uvedené jízdenky platí z letiště na autobus č. 520. na jiné linky jiných dopravců je použít nejde. Co se Rome Archeological Card týče, od počátku roku 2018 je tato karta nedostupná. Třídenní jízdenka na městskou dopravu je výše uvedená Roma 72H za € 18,00.

# 09.01.2019, 15:45.
Děkuji za odpovědi k předchozí zprávě z 8.1.2019, 20:42. V Římě budeme od pátku 3.5.2019 odpoledne do středy 8.5.2019 odpoledne. Za tu dobu máme v plánu navštívit mnoho míst. Většina je bez vstupného nebo otevírací doby, takže tam bychom Roma Pass ani Omnia Card nevyužili, pokud bych měla na mysli zlevněné vstupné. Na pátek máme naplánované pouze projít pěšky některé památky, protože se na hotel dostaneme až někdy kolem páté hodiny. V sobotu bychom rádi vyrazili do Vatikánu do Sixtinské kaple, Baziliky sv. Petra a Vatikánských muzeí. Cestou z Vatikánu bychom šli přes pahorek Janiculus, čtvrť Trastevere a přes ostrůvek do centra města. Jelikož do našeho pobytu připadá první neděle v měsíci, máme v plánu využít zdarma nebo tedy pouze s rezervačním poplatkem vstupy do Galerie Borghese, Národního muzea Andělského hradu a případně Caracallových lázní. Jenže tyto tři body jsou dost daleko od sebe na to, abychom to šli pěšky. K tomu se vrátím. No a na pondělí a úterý přemýšlíme, zda koupit Roma Pass 48h a využít kombinovanou vstupenku s přednostním vstupem - Koloseum, Forum Romanum a Palatin. Dále bychom chtěli během těchto dvou dní město projít a vidět například Růžovou zahradu, Španělské schody, Piazza del Popolo, Pincio, Fontanu di Trevi, Cestiovu pyramidu, trhy na Campo de Fiori, Pantheon, což je dost rozprsknuté po celém městě, čili bychom občas chtěli i využít MHD. Myslíte, že s tímhle itinerářem by se nám vyplatilo koupit na pondělí a úterý Roma Pass 48, nebo koupit Roma Pass 72 na neděli až úterý? A na sobotu Omnia Card? € 55,00 se nám ale popravdě za Omnia Card dávat moc nechce, když bychom využili pouze vstupy v hodnotě € 17,00 plus € 4,00 rezervační poplatek. Vatican Bus bychom nejspíše nevyužili vůbec. Tak přemýšlíme, zda je zbylých € 34,00, když neodpočítám € 27,00 za Vatican Bus, vhodná cena za předběhnutí front. Děkuji za Vaši reakci. Soňa.

Podle toho, jak to popisujete, nebo jen se Vám nevyplatí jak v třídenní, tak dvoudenní variantě. Cena dvoudenního Roma Pass je € 28,00. Kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatinou zakoupíte za € 14,00 i s rezervačním poplatkem. I kdybyste si zakoupila k této vstupence časovou jízdenku odpovídající jízdence integrované v Roma Pass, tj. Roma 48H, zaplatíte za ní € 12,50. Je to pořád o € 1,50 méně než Roma Pass. S Omnia Card je to podobné. Se vstupenkou s rezervací půjdete mimo hlavní frontu stejně jako s těmi kartami.

# 09.01.2019, 11:03.
Chcela by som sa opýtať, či sú niekde vstupy zadarmo prvú nedeľu v mesiaci dňa 3.2.2019. Prosím poraďte, čo všetko obsahuje Roma Pass, na čo platí, koľko stojí pre slovenkého dochodcu, 15. ročné dieťa a jeden dospelý a na koľko dní platí. Ďakujem za rychlú odpoveď. Zuzana.

Ohledně vstupů zdarma první neděli v měsíci do státních muzeí a památek platí odpověď ze dne 21.10.2018, 22:23. Veškeré informace o Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách. Vztahuje se na památky, muzea a městskou dopravu v Římě. V ceně je vstup do prvního / první (48 hodinová platnost) nebo do prvních dvou (72 hodinová platnost) muzeí nebo památek zapojených do systému Roma Pass. Do dalších muzeí nebo památek potom jdete za snížené vstupné. Jako jízdenka na dopravu platí po dobu platnosti Roma Pass. Ceny jsou na výše uvedených stránkách, důchodci slevu nemají. Pro 15. leté dítě se Roma Pass nevyplatí, protože má vstupy do státních muzeí a památek zdarma. Roma Pass můžete zakoupit přes Get Your Guide.

# 08.01.2019, 20:42.
Pane Řehůřku, moc si vážím a moc Vás obdivuji, že takhle radíte ostatním s cestováním. Budu moc vděčná, když si najdete čas a poradíte i mě. Chtěla bych se zeptat, kde se dá rezervovat vstup pro 4 osoby do Galerie Borghese na neděli 5.5.2019. Našla jsem webovky, ale jsou v italštině. Dá se to někde spáchat jednodušeji? Nevíte prosím? A ještě prosím Vás, nikde jsem nenašla aktuální informaci, zda stále platí, že první neděli v měsíci jsou vstupy do muzeí a na památky zdarma. Platí to stále? Prosím Vás a vyplatí se podle Vás kupovat jednodenní Omnia Card jen kvůli přednostnímu vstupu do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Propočítávala jsem to. Přemýšlím, že vstupy vyjdou na € 16,00 a Vatican Bus je za € 27,00. Omnia Card je za € 55,00. Ale když o Vatican Bus nám ani tak nejde, tak co myslíte? Bez Omnia Card by byla cena pro jednoho € 16,00, ale museli bychom vystát frontu, že ano? Jak dlouhé ty fronty podle Vás bývají na začátku května? Moc děkuji za Váš čas a odpověď.

Stránky Galeria Borghese najdete na Beniculturali.it, odkud se dostanete i na rezervaci vstupenek přes gebart.it, odkud zase na toscit.it - mají to trochu složitější. Základní cena vstupenky je € 18,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Rezervace je povinná. První neděli v měsíci, což je i 5.5.2019, je vstup do Galeria Borghese zdarma s povinnou rezervací a zaplacením rezervačního poplatku. Nicméně na výše uvedených stránkách rezervace tak dopředu dělat nelze. Rezervaci leze provést i telefonicky na +39 06 32810 od pondělí do pátku v době od 9:00 do 18:00 a v sobotu v době od 9:00 do 13:00. Rezervační poplatek potom zaplatíte na místě. Rezervaci lze provádět i přes Get Your Guide, ale ne pro vstup zdarma a ne tak dopředu. Výhodou je anglická verze stránek, jednoduchá správa rezervace s možností zrušení, nevýhodou o něco vyšší cena. Informace o vstupu do státních památek a muzeí v Itálii ze dne 21.10.2018, 22:23 je stále platná. Pokud plánujete navštívit jen Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí a Galeria Borghese, Omnia Card se Vám nevyplatí. Aktuální základní cena vstupu do Vatikánských muzeí je € 17,00. Rezervační poplatek je € 4,00. Pokud si vstupenku zarezervujete, např. přes Musei Vaticani, vyhnete se hlavní frontě. To je hlavní výhoda této rezervace. V květnu už je pravděpodobnost front velká. Vstupenky můžete zarezervovat i přes Get Your Guide s výše uvedenými výhodami a nevýhodami.

# 08.01.2019, 13:46.
Měl bych dotaz ohledně dopravy z letiště Ciampino na hotel, který máme na adrese Via Magnagrecia 29, San Giovanni. Přiletíme ve středu 6.3. v 8:55. Dále bych se chtěl zeptat na vstupenky do tradičních turistických cílů Vatikán, Koloseum atd. je nutné si vstupenky objednávat dopředu? Například jako při návštěvě Parlamentu v Budapešti? Nebo je možnost objednat si je dopředu a na místě se vyhnout frontám? Jaké fronty se dají očekávat takto na začátku března a ve všední dny, zda má vůbec cenu vstupenky dopředu řešit nebo zda se dá v tomto období bez problému kamkoliv dostat. A nevyplatí se pořízení nějaké turistické karty na 72h? Předem děkuji za odpověď.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Z výstupu z metra na Via Magnagrecia jděte po této ulici. Vaše ubytování je po levé straně jen několik metrů od výstupu z metra. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. V březnu rezervaci vstupnek do Vatikánských muzeí a Colosseo určitě doporučujeme. S tím samozřejmě souvisí i to, že se vyhnete hlavní frontě. Jedná se o turisticky hojně navštěvované památky, fronty tam budou. Nákup Omnia Card nebo Roma Pass souvisí s přesným itinerářem. Je třeba si to propočítat s ohledem na navštívené památky, muzea a dopravu.

# 07.01.2019, 14:53.
Je pravda, že Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou vždy poslední neděli v měsíci otevřena od 9:00 do 12:30 hodin a vstupné je zdarma? Děkuji za odpověď. Jana.

Ano, je to pravda. V roce 2019 se vstup zdarma týká každé poslední neděle v měsíci. Otevřeno je od 9:00 do 12:30 pro vstup, samotná muzea se uzavírají ve 14:00. Vstup zdarma poslední neděli v měsíci není jedinou mimořádností v návštěvních hodinách Vatikánských muzeí. V době od 26.4. do 25.10. je každý pátek otevřeno kromě běžné otevírací doby i ve večerních hodinách, v době od 19:00 do 21:30 pro vstup a samotná muzea se uzavírají ve 23:00. Naopak zavřeno je každou neděli v měsíci, kromě té poslední a také 1.1., 11.2., 19.3, 22.4., 1.5., 29.6., 14.8., 15.8., 1.11., 25.12. a 26.12. Standardní otevírací doba v ostatní dny je od 9:00 do 16:00 pro vstup, samotná muzea se zavírají v 18:00. O hodinu je otevírací doba prodloužena v době od 18.4. do 30.4., pokud se nejedná o některý z dříve uvedených dnů (neděle, pátek 26.4. nebo 22.4.).

# 07.01.2019, 13:20.
Prosím o Vaši radu. 26.1.2019 letíme na dvě noci do Říma. Přilétáme i odlétáme z letiště Ciampino. Chtěli bychom navštívit nějaké památky, určitě Vatikán a Colosseum. 27.1. večer jdeme na fotbalové utkání na staido Olimpico. V jaké lokalitě bychom si měli při těchto podmínkách zvolit hotel nebo lépe, jaký konkrétně byste mi doporučil, ne drahý, takový střed, opravdu jen na přespání. A ještě by mě zajímala nejlepší cesta z letiště hromadnou dopravou a kde nejlevněji koupit vstupy na památky. Počítám, že v tomto ročním období žádné fronty nehrozí. Mnohokrát děkuji za jakoukoliv radu. Kateřina.

Vzhledem k tomu, že fotbalové utkání bude večer, je nejvhodnější lokalitou pro ubytování okolí Olympijského stadionu. Každopádně i ubytování v blízkosti stanice metra Ottaviano také není špatné, odtud z Via Barletta jezdí autobus č. 32 (do půlnoci) k Olympijskému stadionu. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking. Doprava z letiště Ciampino je následující: autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Ottaviano a případně autobusem č. 32 směr Saxa Rubra, vystoupit na De Bosis / Stadio Tennis. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a platnost je 100 minut. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture.

# 05.01.2019, 14:36.
Pane Řehůřku, mohl byste mi poradit, jak se nejlépe dopravit z letiště Fiumicino na adresu hotelu Piazzetta al Vaticano B&B, Bed & Breakfast, na adrese Via Mocenigo 30, Vatikán, 00192, Řím? Moc děkuji. Luděk.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 směr Termini a vystupte na Via Crescenzio. Přejděte na Piazza Cavour a odtud pokračujte ze zastávky uprostřed v levé části náměstí autobusem č. 990 směr Stazione Monte Mario. Vystupte na zastávce Piazzale Degli Eroi / Oftalmico. Jděte ve směru příjezdu autobusu a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Mocenigo. Piazzetta al Vaticano B&B je po levé straně. Autobusem SIT Bus Shuttle můžete jet také až na Termini nebo tam můžete jet autobusem za € 5,80. Z Termini potom pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Cipro. Jděte po Via Cipro směrem ke kruhovému objezdu na Piazzale Degli Eroi a na druhém výjezdu odbočte na Via Andrea Doria. Na začátku ulice je po levé straně výše uvedená zastávka autobusu. Odtud jděte rovně podle výše uvedeného popisu. Jízdenka na autobus č. 990 nebo metro A (BIT) stojí € 1,50.

# 02.01.2019, 18:36.
Mohu Vás požádat o radu? Budeme bydlet na Vicolo Del Bollo 4, Navona, 00186 Řím. Jaká je cesta zpět z této adresy na letiště Ciampino? Odlétame 20.2. v 9:20. Když budu počítat o něco dříve být na letišti, v kolik je třeba vyrazit? Nevím od kdy jezdí metro nebo autobus či vlak. Děkuji Vám mnohokrát za vaši odpověď. Pavla.

První autobus č. 64 jede z konečné zastávky na Piazza Stazione San Pietro v 5:30, na Vaší zastávce bude přibližně za 20 minut, na Termini za dalších 20 minut. Teoreticky se na Termini tedy dostanete přibližně v 6:10. Metro A jezdí také od 5:30, frekvence je přibližně 4 minuty. Na Cinecitta' je přibližně za 20 minut. Počítejte tedy, že tam budete přibližně v 6:45 i s přestupem. Autobus č. 520 odjíždí v 6:45, 7:02, 7:19, ... a cesta trvá přibližně půl hodiny. Je to tedy zvládnutelné i tímto spojem. Větší jistota je z Termini autobus , který odjíždí z Termini (Via Giolitti) v 6:30 a na letišti je v 7:10. Jízdenka stojí € 5,80.

# 02.01.2019, 18:16.
Chcela by som sa spýtať, či v tomto roku 2019 sú v prvú nedeľu v mesiaci štátne múzeá a kulturné pamiatky zadarmo? A či náhodou neviete, čím sa pri kúpe lístka preukazuje osoba zdravotne postihnutá? Dňa 2.2.2019 cestujeme do Ríma. Pristaneme na letisku Ciampino. Ubytovanie máme na ulici Via Giovani Amendola v hoteli Concorde. Prosím Vás, ako sa tam dostaneme z letiska? Veľmi pekne ďakujem za informáciu a želám veľa zdravia a šťastia v novom roku 2019. Vďaka. Viera.

Ohledně první neděle v měsíci platí naše odpověď ze dne 21.10.2018, 22:23. Pokud budete nárokovat vstup zdarma pro zdravotně postiženou osobu mimo první neděli v měsíci, je třeba samozřejmě tento nárok doložit. Pravděpodobně máte nějakou obdobu Evropského průkazu pro osoby se zdravotním postižením. Ve Vašem případě je ideální spojení z letiště Cimapino autobusem za € 5,80 na Termini. Doveze Vás na Via Giolitti. Ze zastávky jděte po kolmé ulici Via Gioberti. Hned na další křižovatce je na rohu ulic Via Gioberti a Via Giovanni Amendola Hotel Concorde. Cestu na Termini je možné také zvládnout s jednou jízdenkou BIT za € 1,50. V tomto případě jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini.

# 02.01.2019, 18:13.
Mohu Vás požádat o radu, jak se dostanu z letiště Ciampino na ubytování na adrese Vico Del Bollo 4, Navona, Řím a zda jsou památky z této adresy v dochazkové vzdalenosti - Vatikán, Pantheon, ... Děkuji za vaši odpověď. Pavla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Navona. Celou trasu zvládnete na jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut a je přestupní. Na Termini můžete jet také přímým autobusem za € 5,80. Ze cílové zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na první křižovatce odbočte doprava na Piazza della Cancelleria. Na konci tohoto náměstí opět doprava na Via del Pellegrino. Po 100 metrech odbočte doleva na Vicolo del Bollo. Vaše ubytování je po levé straně, ještě v úzké části uličky. Památky jsou odtud v pěší dostupnosti. Vatikán přibližně 1,5 km, Pantheon necelý kilometr, Colosseo 2,2 km, Španělské schody 1,8 km, Fontana di Trevi 1,5 km atd.

# 01.01.2019, 20:24.
Dnes jsem narazila na vaši webovou stránku, kterou míním v následujících dnech blíže prozkoumat, ale jelikož toho obsahu tu máte tolik, chtěla bych se zeptat na otázku, která tu už možná byla zodpovězena, tudíž se předem omlouvám. K Vánocům jsem příteli darovala letenky do Říma na květen a nyní hledáme ubytování, nejspíše přes Airbnb, jen jsem ztracena v které části Říma to je nejlepší? Našla jsem, že Trastevere, ale pokud máte jiný tip, ráda ho přijmu. Ještě jsem našla v Pigneto pěkné ubytování. Chodíme dost pěšky, takže bychom chtěli být tak nějak uprostřed všeho, nespoléhat na autobusy a vlaky, tomu bych se chtěla úplně vyhnout, rádi si pár kilometrů šlápneme, jen ať jsme v centru restaurací, trhů atd. Děkuji moc za odpověď. Sabina.

Trastevere je určitě v tomto případě vhodnou čtvrtí k ubytování. Pěkné ubytování je možné najít i v blízkosti Vatikánu. Pigneto je už pro chození pěšky k památkám daleko. Doporučujeme hledat ubytování podle kvality a splnění Vašich požadavků na ubytování.

# 01.01.2019, 16:14.
V polovině března letíme opět do Říma, přílet na Ciampino v 8:50. Z letiště chceme jet opět autobusem č. 520 na stanici metra Cinecitta' a metrem do centra. Tentokrát máme ubytování přímo u Andělského hradu na Via del Banco di Santo Spirito 3, Navona, Řím, 00186. Chtěli bychom vystoupit z metra na severu, asi Ottaviano nebo Lepanto? A potom na adresu ubytování autobusem. Můžete nám prosím říci, kterým spojem je nejlépe jet? I pro cestu zpět na letiště. A ještě prosím o radu. Od naší adresy jede nějaký autobus přímo ke Colosseu? Neradi jezdíme metrem, nic nevidíme. Děkuji moc za odpověď. A ještě poslední dotaz. Nějaké nákupní středisko s obchodem typu Tesco, Kauflland apod. Jaroslav.

V tomto případě je pro Vás lepší vystoupit už na Termini a odtud pokračovat autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione nebo 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na Ponte Vittorio Emanuele. Odtud se vraťte zpět na křižovatku, kde se vydejte doleva na Via Paola. Ta Vás dovede k Tibeře na Piazza di Ponte Sant' Angelo. Vaše ubytování je po pravé straně v rohovém domě na náměstí při ústí Via del Banco di Santo Spirito. Rychlejší je autobus č. 40. Tento je vhodný i pro cestu zpět na letiště (z Termini). Zastávka v opačném směru je trochu jinde, na konci Via Paola, na Piazza dell' Oro. Pokud chcete jet metrem dál, potom je pro Vás výhodnější stanice metra Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jeďte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na Piazza Pia / Castel Sant' Angelo. Přejděte před hrad k mostu Ponte Sant' Angelo, přejděte na druhou stranu Tibery na Piazza di Ponte Sant' Angelo. Via del Banco di Santo Spirito je naproti mostu, Vaše ubytování po levé straně v rohovém domě. K Colosseo se autobusem dostanete nejlépe ze zastávky Zanardelli, která je u dalšího mostu přes Tiberu. Z ubytování přejděte na náměstí a podél Tibery se vydejte doprava. U mostu Ponte Umberto I se vydejte doprava na Via Giuseppe Zanardelli. Zastávka je po pravé straně. Jeďte autobusem č. 81 směr La Spezia / Lodi nebo autobusem č. 87 směr Largo Colli Albani a vystupte v prvním případě na Celio Vibenna, ve druhém případě na Colosseo. Kousek od Castel Sant' Angelo je Carrefour Express, na Via di Porta Castello. Je to ale malý obchůdek. O něco dál, na Via Alberico II je Coop, stejně tak na druhé straně hradu na Via Tacito. Jsou ale opět malé supermarkety.