ŘÍM 2019 / 15

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 15

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete patnáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.03.2019, 10:03.
Moc děkuji za informaci. Takže pokud bychom to chtěli vidět, musíme si koupit lístek s průvodcem a ten nám bude přiřazen podle toho, jaký jazyk zvolíme? Děkuji. Monika.

Přes stránky Coopculture zakoupíte vstupenky do Colosseo včetně arény pouze ve skupině s vlastním průvodcem. Doporučujeme se podívat na Get Your Guide, kde je možnost tyto speciální vstupy zakoupit v různých variantách včetně arény i podzemí. V tomto případě budete zařazeni do skupiny. U každé varianty je uveden přesný popis a místo setkání.

# 11.03.2019, 23:06.
Ďakujem, veľmi ste mi pomohli. Lístok na autobus som si už aj kúpila podľa Vášho návodu. Ešte predsa jedna otázka. Na nočný autobus stačí zakúpiť klasický jednorazový lístok za € 1,50? S pozdravom Zuzana.

Můžete použít jízdenku BIT za € 1,50, případně časové jízdenky nebo .

# 11.03.2019, 22:14.
Pane Řehůřku, prosím poradil byste mi ještě jednou, zda je možné zakoupit do Vatikánu lístek typu Skip the Line, který zahrnuje i vstup do Sixtínské kaple? Děkuji mnohokrát. Kateřina.

Vstup do Sixtinské kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí. Stačí si tedy zakoupit jakoukoliv vstupenku s přednostním vstupem do Vatikánských muzeí (samostatnou, kombinovanou nebo s průvodcem). Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani nebo Get Your Guide.

# 11.03.2019, 21:23.
Prosím vás, jak se dostanu z Termini na ulici Via Conte di Carmagnola a potom odtud na stadion AS Řím? A vedle má být starobylý stadion. Děkuji vám. Hana.

Z Termini jeďte tramvají č. 5 (směr Gerani) nebo č. 14 (směr Togliatti) a vystupte na Prenestina / Giovenale. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned odbočte doprava na Via Romanello da Forli. Dovede Vás k Via Conte di Carmagnola, která je na druhé křižovatce. Nicméně tato ulice je dlouhá 350 m, je tedy možné, že bude výhodnější vystoupit o jednu zastávku dál. K Olympijskému stadionu se dostanete přes Termini, tj. nejdříve tramvajemi č. 5 nebo 14 a následně metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano a odtud z Via Barletta pokračovat autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystoupit na De Bosis / Stadio Tennis. Je to před sportovním areálem.

# 11.03.2019, 18:07.
Na konci března se chystáme s přítelem do Říma. Na webu jsem objevila informaci, že od 11.3. platí něco jako super vstupenka na Coloseum, Forum Romanum a dalších asi 7 míst v jeden den. Mohu se zeptat, jak tato vstupenka přesně funguje a jak je to s cenou? Nevím, zda pokyny na webu chápu správně. Dále bych se ráda zeptala na slevy pro studenty. Pokud je přítelovi 26 let a stále studuje, platí pro něj slevy po předložení potvrzení o studiu nebo památky v Římě uznávají slevu pouze do 25. let? Děkuji za odpověď. Hezký den. Iva.

Colosseo / Foro Romano / Palatino přineslo v poslední době mnoho změn spojených se změnami iniciovanými Ministerstvem kultury, ale i z vlastní iniciativy. Jednou z nich je nová vstupenka Biglietto S.U.P.E.R. platná od 11. března 2019. Vstupenka je určena pro Foro Romano a Palatino s rozšířeným vstupem. Navíc získáte vstup do: Criptoportico Neroniano, Museo Palatino, Aula Isiaca + Loggia Mattei, Casa di Augusto, Casa di Livia, Tempio di Romolo, Santa Maria Antiqua + l' Oratorio dei Quaranta Martiri + Rampa di Domiziano. Od dubna přibude i Domus Transitoria. Vstupenka je platná 1 den a můžete s ní vstupit do areálu jen jednou. Cena je € 16,00, snížené vstupné stojí € 2,00. Rezervační poplatek je € 2,00. Pokud chcete navštívit i Colosseo, musíte si zakoupit běžnou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatino se standardní rezervací času pro Colosseo a k tomu potom si můžete před vstupem do Foro Romano zakoupit Biglietto S.U.P.E.R. za zvýhodněnou cenu € 6,00, cena sníženého vstupného zůstává € 2,00. Věkové limity pro vstup zdarma nebo za snížené vstupné jsou dané Ministerstvem kultury pro všechny italské státní památky a muzea, tedy i Colosseo / Foro Romano / Palatino. Věkové hranice jsou do 17,99 let pro vstup zdarma a 25,99 let pro snížené vstupné. Prokazuje se věk, ne status studenta.

# 11.03.2019, 15:58.
Pane Řehůřku, zdravím vás a chci vás poprosit o několik rad. 5.4 letíme s dětmi ve věku 10 a 13 let do Říma. Jak bychom se nejlépe dostali z letiště Ciampino na adresu Viale di Trastevere 259, asi zastávka autobusu Pescarella? Vím, že doporučujete autobus č. 520 a 100 minutový lístek, ale nevím, jaké spojení použít dál. V sobotu bychom chtěli navštívit Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Chrám sv. Petra. Prosím, kde a jaké vstupenky nejlépe zakoupit, abychom usetřili čas strávený ve frontách? V neděli bychom chtěli vidět Colosseum, Forum Romanum a Palatin a protože je to první neděle v měsíci, měla být muzea zdarma, ale do Colossea, jak píšete, je potřeba rezervace. Na stránkách Coopculture jsem objednání jenom rezervací nikde nenašel, proto prosím o radu, jak to nejlépe vyřešit, abychom tu rezervaci měli. Předpokládám, že na místě to bude asi časově náročné. Děkuji za váš čas a vaše úžasné stránky. S pozdravem Pavel.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Termini a následně z autobusového terminálu před nádražní halou autobusem č. H směr Dei Capasso. Vystoupit musíte na zastávce Trastevere / Pascarella. Jděte ve směru jízdy autobusu, za tramvajovým ostrůvkem přejděte po přechodu na druhou stranu a pokračujte rovně po Viale di Trastevere. Vaše ubytování je po 200 m po levé straně. Vstupenky do Vatikánských muzeí lze pořídit přes Musei Vaticani. Zaplatíte sice rezervační poplatek ve výši € 4,00, ale ušetří Vám to spoustu času. Do Baziliky je vstup zdarma. Frontě před Bazilikou se dá předejít kombinací s Vatikánskými muzei během kombinované prohlídky s průvodcem nebo nákupem samostatného produktu s audioprůvodcem. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture. Bohužel začalo platit to, co se v polovině loňského roku slibovalo. První neděle zdarma ve státních památkách a muzeích byly upraveny. Nicméně celkově byly volné dny navýšeny z 12. na 20. Od 28. února 2019 platí, že zdarma jsou první neděle v měsíci od října do března, následovat bude týden volných vstupů (různý termín, letos byl od 5. do 10. března) a dalších 8 dní bude postupně vyhlašováno. Zůstává vstup zdarma pro mladé do 18. let a snížené vstupné od 18. do 25. let bylo sníženo na paušálních € 2,00. Děti rezervace neprovádějí, půjdou s Vámi a po uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku. Všechny vstupenky je možné také zakoupit přes Get Your Guide.

# 11.03.2019, 14:20.
Ráda bych se se synem v Koloseu podívala do prostor Areny nebo podzemí. Je tato možnost pouze s průvodcem? Nebo jaké jsou možnosti vidět i tyto prostory? Děkuji. Monika.

Prohlídka je možná pouze s průvodcem.

# 11.03.2019, 11:15.
Objednal jsem si vstupenky do Colossea 3. března. Potvrzení od italské banky mi přišlo obratem, ale vstupenky dosud ne. Psal jste někde v odpovědích, že vstupenky přijdou později, jak dlouho to asi trvá? Děkuji za odpověď. Jan.

Nejedná se řádově o dny, spíše o maximálně hodiny. Kontaktujte prodejce. Jsou dvě možnosti toho, co by Vám měli poslat. Buďto voucher nebo vstupenky. Záleží to na tom, co jste zvolil při objednávce. Pokud byly v košíku i vstupenky za sníženou cenu, byla možná jen volba voucheru.

# 11.03.2019, 09:58.
Budeme ubytovaní na Via Tuscolana 16, San Giovanni, Rím, 00182. Odlet z letiska Ciampino do Bratislavy máme 10.4.2019 už o 6:15. Akým spôsobom sa dá najlepšie z tejto adresy dostať na letisko približne 1 hodinu pred odletom? Koľko približne môže stáť taxík? Ďakujem vopred za odpoveď. Zuzana.

Po Via Tuscolana přejděte na Piazza Sulmona a náledně doprava na Via Appia Nuova. Přibližně 150 m od náměstí je zastávka autobusu, konkrétně noční linky n1. Jeďte směr Battistini a vystupte na Termini. Vedle nádražní haly, na Via Giolitti, je zastávka autobusu . Autobus jede na letiště Ciampino ve 4:30, na letišti je v 5:10. Jízdenka stojí € 5,80. Doporučujeme v autobuse rezervovat místo. Taxi Vás vyjde přibližně na € 30,00.

# 10.03.2019, 08:39.
Prosím také o radu. 15.3. letíme s manželem na 3 dny do Říma. Rádi bychom navštívili Colosseum. Již jsem četla o kombinované vstupence Colosseum / Palatin / Forum Romanum, což bychom rádi. Již jste psal, že do Colossea je nutná rezervace. Znamená to, že vstupenky musím koupit online? Nebo je lze koupit až na místě, např. jít nejprve do Forum Romanum, tam koupit vstupenky a potom jít do Colossea? Jak je to tedy s tou rezervací? Neorientuji se v tom. Dále ještě dotaz. Mají v neděli 17.3. památky také otevřeno? Někde jsem četla, že v neděli je zavřeno. Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Rezervaci lze provést i na místě. Vzhledem ale k velkému vytížení Colosseo doporučujeme provést rezervaci online. V neděli mají památky většinou otevřeno, konkrétně Colosseo má 17.3. otevřeno, ale rezervace jsou většinou už vyprodané. V neděli mají např. zavřeno Vatikánská muzea, kromě poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma.

# 09.03.2019, 19:56.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, zda je Andělský hrad otevřen v pondělí 27.5. Na některých webových stránkách je uvedeno pondělí - zavřeno. A dále bych se rád zeptal na na cestu z letiště Fiumicino na adresu Via Cameria 10. Děkuji a s přáním hezkého dne Bohumil.

Castel Sant' Angelo je otevřený každý den v době od 9:00 do 19:30. Uzavřený je 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Výjimky v této otevírací době stanovuje italské Ministerstvo kultury. Zatím nemáme informace, že by bylo 27. května zavřeno. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 360 směr Zama za € 1,50 (jízdenka BIT) a vystupte na zastávce Latina. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na první křižovatce odbočte doleva na Via Cameria. Vaše ubytování je po pravé straně.

# 09.03.2019, 18:14.
Máme přes internet koupené vstupenky do Kolosea, přišel mi e-mail, který mám ukázat u pokladny, ale nevím, kam přesně jít. Mohl byste mi prosím poradit? Děkuji za pomoc. Kateřina.

To je různé podle typu vstupenky. Označení vchodu by mělo být uvedeno na voucheru ke konkrétní vstupence. Mapa s vyznačením vchodů je umístěna na Coopculture.

# 08.03.2019, 15:28.
Pane Řehůřku, prosím. Kdybyste mi poradil, jak se nejlépe dostanu z letiště Campinio na adresu Via Cassiodoro, Vatikán. Děkuji a hezký den. Věra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z autobusového terminálu před nádražní halou jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na konečné zastávce a jděte směrem ve směru jízdy autobusu k Castel Sant' Angelo. Před parkem odbočte doleva a podél plotu jděte až na severní špici parku. Je u ulice Via Crescenzio. Přejděte tuto ulici a pokračujte po kolmé ulici Via Virgilio. Hned první křižovatka je s Via Cassiodoro. Vydejte se doleva nebo doprava podle umístění ubytování. Na autobusy a metro Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut a je přestupní.

# 08.03.2019, 14:34.
Pane Řehůřku, koupila jsem vstupenku do Kolosea, ale asi špatně. Zakoupila jsem entrance gate Stern - entrance booked with your own guide, tzn. že nás bez průvodce nepustí? Jaké jiné vstupenky bych měla koupit, prosím? Budeme 3. Děkuji. Zuzana.

Ano, jedná se o špatnou vstupenku. Zakoupila jste si vstupenku pro vstup s vlastním průvodcem. Na tuto vstupenku Vás uvedeným vchodem nepustí. Je na to upozorněno i v popisu produktu. Vstupenka je určena pro účastníka ve skupině s vlastním průvodcem. Samotný průvodce se musí také registrovat, má ale vstup zdarma. Musí se jednat samozřejmě o autorizovaného průvodce, není možné tuto funkci dát někomu ze skupiny. Na Coopculture potřebujete vybrat produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario. Po zobrazení detailů vybíráte termín a čas. Zeleně jsou v kalendáři zobrazeny volné termíny. Po rozkliknutí jsou u volných časů číselně zobrazena volná místa. Výběrem se dostanete na tabulku, kde volíte konkrétní vstupenky a jejich počty. Vy potřebujete vstupenku s poznámkou ingresso singoli (individuals entrance). Vstupenky je možné zakoupit také přes Get Your Guide. Tomuto problému je věnováno několik nejnovějších odpovědí v našich otázkách a odpovědích.

# 08.03.2019, 08:31.
Pane inženýre, musíme zrušit letenky, snad na jiný termín, ale již jsem zarezervovala přes Get Your Guide prohlídky a uhradila je kartou. Když jsem to chtěla zrušit, nikde jsme se nedočetla, že peníze vrátí. Nevíte, jak to je? Děkuji za odpověď. S pozdravem Ludmila.

Pokud rezervaci zrušíte, platí podmínky storna uvedené v popisu produktu a na voucheru. Některé produkty nelze zrušit nebo je u nich delší ochranná lhůta než 24 hodin. Pokud jsou splněny podmínky pro storno, dojde k vrácení peněz stejným způsobem jakým byla provedena platba. Ve Vašem případě tedy připsáním částky na kartu. Doporučujeme si pročíst smluvní podmínky. Stornu se věnuje kapitola 11.

# 07.03.2019, 18:24.
Určitě zvolíme druhou možnost. Je to jednodušší a není to zase až takový cenový rozdíl. Jen bych se chtěla ještě zeptat, zda je nutné rezervovat jízdenky předem? Děkuji moc. Hana.

Jízdenky na autobus je možné zakoupit i na letišti. Pokud však máte jasný termín a čas, doporučujeme povést nákup na výše uvedených stránkách. Budete mít zajištěné místo v konkrétním spoji, což je především pro cestu zpět na letiště docela důležité. Současně při nákupu zpáteční jízdenky získáte zajímavou slevu. Nemusíte se bát, že při zpoždění letu jízdenka propadne. Můžete jet následujícím volným spojem po příletu letadla.

# 07.03.2019, 11:16.
Snažím se koupit online vstupenky do Kolosea bez průvodce. Jde mi konkrétně o Colosseum, Roman Forum and Palatine regular entrance + Panoramic view v termínu mezi 13. a 17.5. bez Roma Pass. V nabídce jsou jen skupina minimálně 14 osob nebo entrance booked with your own guide, čemuž při své nedokonalé angličtině rozumím jako vstup s vlastním průvodcem. Je to jen podivná formulace možnosti vstupu bez průvodce nebo to skutečně bez průvodce nejde? Moc děkuji za odpověď. Petr.

Tato prohlídka je možná pouze s průvodcem. Jsou dvě varianty, tj. zakoupíte si prohlídku včetně průvodce (italsky, anglicky, španělsky) nebo si zakoupíte prohlídku s vlastním průvodcem. Druhá varianta je určena pro skupiny, které mají nebo si sjednají vlastního průvodce. Průvodce musí mít autorizaci. Do Colosseo má průvodce při výkonu svého výkonu vstup zdarma, musí však mít zarezervovaný vstup. Musí být splněny podmínky popsané na Coopculture. Na tuto vstupenku Vás nepustí bez průvodce.

# 07.03.2019, 10:27.
Chtěl bych se zeptat jak, případně kde, si rezervovat čas na prohlídku Colossea, když jsem si koupil kombinovanou vstupenku Vatican and Colosseum 2-Day Priority Pass? Děkuji za odpověď. Vítek.

Pokud jste zakoupil produkt Vatican and Colosseum 2-Day Priority Pass, jsou podmínky následující (podrobněji popsané na výše uvedených stránkách). Při rezervaci jste volil mezi Morning Priority Pass a Afternoon Priority Pass. Zarezervované časy se týkají Vatikánských muzeí. Na výše uvedených stránkách máte potom uveden Meeting Point pro konkrétní variantu. První den se dostavíte v rezervovaném čase na uvedenou adresu v blízkosti Vatikánských muzeí, druhý den se dostavíte v uvedeném čase na uvedenou adresu v blízkosti Colosseo.

# 06.03.2019, 19:06.
Pane inženýre, děkuji za Vaši odpověď. Zkoušela jsem na stránkách Get Your Guide provést rezervaci na Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a prohlídku sv. Petra, ale nabízí mi to prohlídku až pro 32 osob. To asi není správně. Dále ještě je tam omezena doba trvání 3 hodiny, to musíme dodržet? Myslela jsem, že po vstupu můžeme zůstat např. v muzeích neomezenou dobu. S rezervací na Koloseum a Forum a Palatine Hill problém není, tam to píše 3 osoby. Na Andělský hrad bývají taktéž fronty? Plánuji to, vzhledem k blízkosti, na den odjezdu. Děkuji mnohokrát za Váš čas. Pokud bych mohla na oplátku něco udělat pro Vás, ráda bych to udělala. S pozdravem Ludmila.

Kombinované prohlídky Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a Bazilky jsou původcované. Po prohlídce Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple procházíte přímým průchodem určeným pro skupiny s průvodcem do Baziliky, kde prohlídka pokračuje. Uvedený počet osob není podmínka nákupu 32. vstupenek, ale informace o maximálním počtu osob ve skupině. Doba trvání 3 hodiny je orientační. Vzhledem k tomu, že se jedná o prohlídku s průvodcem, je na tento čas přibližně prohlídka omezena. U vstupenky do Colosseo můžete koupit i jednu vstupenku, nevíme ale přesně, jaký produkt chcete objednat. Fronty u Andělského hradu se tvoří také, nedosahuje to však parametrů front do Vatikánských muzeí a Colosseo.

# 06.03.2019, 18:55.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Ještě bych se ráda zeptalala. Do Colossea jsem koupila za € 2,00 rezervaci pro majitele Roma Pass. Roma Pass kupuji jen kvůli Colossei a jízdám MHD. Zjistila jsem ale, že osoby nad 65 let mají vstup do Colossea zdarma. Můj otec by tedy jako jeden z nás nemusel kupovat Roma Pass, ale má rezervaci právě jen pro majitele Roma Pass. Myslíte, že jej tam pustí? My ostatní budeme mít Roma Pass. Nebo je lepší jej koupit i když je to poněkud drahá jízdenka? Děkuji moc za odpověď. Kateřina.

Využívat jen kvůli návštěvě Colosseo a dopravě je nevýhodné. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50, na 48 hodin € 28,00. Samotná vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino stojí € 12,00. Samotná časová jízdenka Roma 72H stojí € 18,00 a Roma 48H € 12,50. V první případě tedy přeplatíte € 8,50, ve druhém případě € 3,50. Nevíme, kde jste informaci o vstupu zdarma do Colosseo pro seniory zjistila, ale pravda je taková, že zdarma mají vstup jen občané EU do 18. let. Snížené vstupné platí občané EU ve věku od 18. do 25. let. Existuje ještě celá řada dalších kategorií se vstupem zdarma, jako zdravotně postižení, turističtí průvodci a tlumočníci, členové ICOM, učitelé a studenti konkrétních fakult a oborů atd. Podrobný seznam najdete na Coopculture.

06.03.2019, 12:32.
Pane Řehůřku, moc děkuji za odpověď. Víte, jedeme dva páry. Ještě jsem se chtěla zeptat. Můžete mi dát tip, kde by se nejlépe žádalo o ruku? Mám na mysli nějakou hezkou vyhlídku. Kamarád měl v plánu pokleknout u Fontány di Trevi, ale podle webkamer je tam neustále plno. Předem moc děkuji za jakýkoliv tip. Přeji hezký den. Lenka.

V tomto Vám moc neporadíme. To je individuální záležitost, pro každého je nejlepší jiné místo, jiná atmosféra. Pro místní je z nejromantičtějších míst nejvíce oblíbená vyhlídka Zodiac se stezkou milenců. Dalšími místy mohou být Andělský most s hradem v pozadí atd.

# 06.03.2019, 11:17.
Chtěla bych poprosit, jak se dostaneme co nejlevněji z letiště Fiumicino do hotelu Center 3 na Via Achille Grandi 7, 00185 Roma? Děkuji moc. Hana.

Nejlevněji se dostanete do místa ubytování kombinací dopravy. Nejdříve jeďte autobusem Cotral na EUR Magliana za € 2,80 a odtud metrem B na Termini za € 1,50 (jízdenka BIT). Na Termini přesedněte na tramvaj č. 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti) a vystupte na zastávce Piazza di Porta Maggiore. Můžete použít jízdenku z metra. Je platná 100 minut. Jděte ve směru příjezdu tramvaje po Via di Porta Maggiore a na první křižovatce odbočte doprava na Via Achille Grandi. Hotel Center 3 je po levé straně. Nejlevnější cesta nebývá vždy nejlepší. Z letiště doporučujeme jet přímým autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud můžete jet zmiňovanou tramvají č. 5 nebo 14 za € 1,50 nebo přejít pěšky po Via Gioliiti (přibližně 1300 m) až téměř na její konec. Kousek za Tempio di Minerva Medice odbočuje doprava Via Achille Grandi.

# 05.03.2019, 22:29.
Již jsem na svůj plánovaný pobyt v Římě nestihla rezervovat prohlídku Vatikánu. Mohu se jen orientačně zeptat, zda má vůbec smysl jít do Vatikánu bez rezervace? A dále prosim o informaci, zda když zakoupím Roma Pass a zarezervovala jsem si na stránkách Colossea za € 2,00 vstup online, zda to opravňuje ke vstupu. mnohokrát děkuji za informace a oceňuji Vaši báječnou práci. Kateřina.

Rezervaci na poslední chvíli můžete provést přes Get Your Guide. Rezervaci doporučujeme, v současné době už je období, kdy můžete ve frontě strávit hodně času. Pokud se tak přesto rozhodnete, doporučujeme jít co nejdříve, nějakou dobu před otevíracími hodinami. Rezervace do Colosseo je povinná od 1.3.2019 i s . Pokud jste tedy rezervaci provedla, není problém Colosseo s Roma Pass navštívit v zarezervovaném čase. Doporučujeme se dostavit půl hodiny před tímto časem.

# 05.03.2019, 16:04.
Pane Řehuřku, narazila jsem na Váš blog. Je krásně přehledný a rady jsou praktické a výstižené. Chtěla bych se také přidat s prosbou o radu. Chystáme se do Říma na vlastní pěst bez průvodce. Mohl byste mi poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumcino do hotelu Vila Rosa, Via Giovani Prati 1? Přiletíme 9.3. v 9:00 na Terminal 3. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je nutné rezervovat vstup do Colossea a Fora Romana? Předem moc děkuji za jakoukoliv odpověď. S pozdravem Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Přejděte na Circonvallazione Gianicolense a vydejte se doleva. Po 200 metrech uvidíte po pravé straně zděnou zeď, podél které vedou nahoru schody. Po těch vystoupejte. Dovedou Vás na Via Giuseppe Parini. Stáčí se doprava a nakonci zatáčky je po levé straně Hotel Villa Rosa. Rezervace do Colosseo je povinná. Rezervační poplatek je € 2,00. Vstup do Foro Romano a Palatino se nerezervuje. Vstupenka je kombinovaná do všech tří památek, její platnost je dva po sobě jdoucí dny a během nich můžete každou z těch tří památek navštívit jednou. Doporučujeme provést rezervaci co nejdříve, jsou volné termíny od 11.3.2019 a i tam je už jen několik míst. Rezervaci lze provést přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 05.03.2019, 14:42.
Vážený Pane inženýre, jsem naprosto v úžasu, kolik času a trpělivosti věnujete tomuto webu. Neboť se chystáme od 27.3.2019 do 31.3.2019 navštívit Řím + Vatikán. S dovolením bych si Vás dovolila požádat taktéž o radu. 1. Cestu z letiště Fiomicino na ubytování Domus Giulia, Largo dei Fiorentini 1, Navona. 2. Zda je lepší pro vstupy a pro cestování zakoupit Roma Pass nebo Omnia Card. Někde jsem se dočetla, že platí na veškerou MHD + přednostní vstupy dvou památek. Budeme 3 dospělí, z toho student 23 let. V plánu máme Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli, Baziliku sv. Petra, Andělský hrad, Colosseum, Forum Romanum, Palatin, Lateránskou baziliku, Mamertinský žalář, Cirkus Maximum, pěšky projít v centru fontány a Pantheon. Samozřejmě nemáme zdání, zda se to dá stihnout, nicméně 27.3.2019 přiletíme v 8:00 hodin a odlétáme 31.3.2019 v 17:00 hodin. Vzhledem k místě ubytování se to zdá kousek do Vatikánu. Ani k Colosseo naní daleko, ale MHD určitě ušetří čas a nohy taktéž. 3. Co z těchto památek je nutné rezervovat předem, abychom se tam dostali a nebo abychom předešli frontám? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď a přeji mnoho zdraví a štěstí. Ludmila.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Ponte Vittorio Emanuelle. Jděte kousek zpět ve směru příjezdu autobusu a po pravé straně uvidíte za autobusovými ostrůvky kostel. Přejděte k němu a po jeho levé straně je ulice Largo dei Fiorentini. Vaše ubytování v Domus Giulia je na konci kostela po levé straně v samostatné budově. Z uvedených památek a muzeí jsou v následující: Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo. Pokud tedy půjdete na tato dvě místa nejdříve, nebudete platit vstupné ve výši € 12,00 a € 14,00. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Aby se vyplatil, musíte ještě ušetřit na dopravě, vstupech nebo jejich kombinacích minimálně € 12,50. Dříve jsme uváděli € 10,50. Je to z toho důvodu, že od 1.3.2019 je u Colosseo povinná rezervace ve výši € 2,00 i s Roma Pass. Podle našeho názoru se Vám Roma Pass nevyplatí, studentovi určitě ne, protože platí v italských státních muzeích a památkách snížené vstupné. se Vám také nevyplatí. Stihnout se to za tři dny a část dalších dvou dnů bez problému dá. Rezervace je povinná v Colosseo a Galeria Borghese (tam ale nejdete). Doporučujeme rezervace provést co nejdříve, na poslední chvíli byste se tam nemuseli dostat. Rezervaci doporučujeme do Vatikánských muzeí. Baziliku naplánujte co nejdříve ráno. Otevírá se v 7:00. Během dne se vyplatí si zakoupit vstup s audioprůvodcem, který je přednostní.

# 05.03.2019, 08:52.
Na Vašich stránkách jste nedávno psal, že Palatino Hill a Forum Romanum jsou oplocené a je potřeba k jejich návštěvě mít kombinovanou vstupenku Colosseo / Foro Romano / Palatino. Znamená to tedy, že když už jsou rezervace do Colosseo vyprodané, není možné se dostat ani na Palatino Hill? Mnohokrát děkuji za odpověď. Daniela.

Tuto kombinovanou vstupenku si můžete zakoupit i na pokladně u Foro Romano. Vstupenka je platná dva po sobě následující dny a každou z památek můžete navštívit během těchto dvou dnů jednou. Rezervace je povinná jen pro Colosseo. Pro Foro Romano a Palatino se rezervace neprovádí.

# 04.03.2019, 16:16.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za Vaše stránky, nalezla jsem tam již spoustu podnětných informací. Jste vážně báječný. Teď však řeším tuto věc: od 1. března 2019 je rezervace do Colosseo povinná, což se nám tedy moc nelíbí. Uvažovali jsme nad Roma Pass 72h, ale nejspíš na něj, na ten Roma Pass, rezignujeme. Letíme 16.3. na 6 dní a bydlet budeme takřka na Piazza Venezia, kvůli romantickým procházkám v okolí. V Římě už jsme byli, Colosseo navštívili - tu návštěvu zevnitř tedy klidně oželíme. Budeme zcela jistě u Colosseo brzy ráno a večer budeme chodit na procházky, to bude daleko lepší. Alespoň to tak cítím. Co bych však oželela hodně nerada, je procházka po Foro Romano. Nikde ale nemohu najít, zda se dá koupit samostatná vstupenka jen na Foro Romano bez Colossseo i bez Palatino - také známe. Případně jen Forum Romanum a Palatin, ten je příjemný. Umíte i v tomto poradit? Děkuji moc za odpověď. Přeji krásné dny. S úctou a pozdravem Irena a Slávek - senioři, co se davům už raději vyhýbají.

V případě to znamená jen € 2,00 navíc za rezervační poplatek, pokud provedete rezervaci včas, budete si moci vybrat i vám vyhovující termín. Co se vstupenek týče, jsou kombinované, tzn. platí do Colosseo, Foro Romano a Palatino. Samostatně vstupenky zakoupit nelze.

# 03.03.2019, 19:26.
Na Vašej stránke som posledné dni hľadal odpoveď na moju otázku ohľadne rezervácie a spôsobu rezervácie do Kolosea cez stránku Coopculture. Keďže si po príchode do Ríma kupujeme Roma Pass, na stránke Coopculture som si chcel rezervovať vstup pre 2 osoby bez turistického vodcu. Tu nastáva menší problém, na Vašej stránke píšete, že pribudla voľba Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass, čiže rezervácia s Roma Pass. Bohužiaľ ja takú možnosť nikde nevidím, iba jedno okienko sa mi otvára, a to pri objednávaní vstupu, v konkrétny deň a s nejasnými možnosťami. Chcel by som Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc s rezerváciou a ako na to. Za skorú odpoveď Vám veľmi pekne ďakujem. Prajem pekný zvyšok večera. Attila.

Pokud otevíráte stránku Coopculture - Luoghi / Aree archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Aquista / Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario / Detagli / Acquista Ora a vyberete odpovídající datum a čas, zobrazí se Vám odpovídající nabídka produktů pro výběr - Seleziona prodotti. Tady musíte vybrat Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass. Pokud zvolíte jinou volbu, tak samozřejmě obdržíte nabídku odpovídající dané volbě. Vy jste s největší pravděpodobností zvolil Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + arena. Tam se Roma Pass logicky nenabízí, protože vstup do arény není možný s Roma Pass.

# 02.03.2019, 22:27.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás poprosit o radu. Potřebovala bych koupit vstupenky do Kolosea pro 3 dospělé, jednu osobu ve věku 23 let, a jednu osobu ve věku 17 let na 25.3.2019. Na stránkách Coopculture vidím možnost Full Ticket Individuals Entrance za € 14,00 pro dospělé. Není zde však snížené vstupné, které by mělo být € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek a vstup zdarma + € 2,00 rezervační poplatek. Poradil byste mi prosím, jak tyto vstupenky rezervovat? Předem velice děkuji. Petra.

V poslední době dochází v rezervaci vstupenek do Colosseo / Foro Romano / Palatino k celé řadě změn, které postupně začínají nabývat platnosti. Ať už se jedná o zrušení open vstupenek, zavedení povinné rezervace pro , zrušení online rezervace pro volné vstupné apod. Aktuální ceny základních vstupenek jsou následující: plné vstupné € 12,00, snížené vstupné € 7,50, volné vstupné € 0,00. Kategorie jsou vysvětleny na stránkách Coopculture. Ke každé vstupence je třeba připočítat rezervační poplatek ve výši € 2,00. Online rezervaci provedete stejným způsobem jako doposud, tzn. pro zvolený datum a čas vyberete požadovaný počet vstupenek. Nově je u vstupenky za snížené vstupné účtováno v předprodeji jen € 2,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Tak jako dříve, pokud je v košíku i vstupenka za snížené vstupné, je možné získat jen voucher, za který na pokladně pro online rezervace obdržíte po prokázání splnění podmínek (ve většině případů věk) vstupenky. Předpokládáme, že tam nově doplatíte i cenu vstupenky za snížené vstupné. U volných vstupenek už to delší dobu funguje tak, že se rezervace online neprovádějí a dítě jde s Vámi. U pokladny po prokázání splnění podmínek a zaplacení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volnou vstupenku. Dejte si jen pozor, abyste objednala správné vstupenky. Ve stejném dialogu je možné objednat i vstupenky pro účastníky skupiny s vlastním průvodcem.

# 02.03.2019, 13:02.
Chtěla bych se zeptat, zda s kartou Roma Pass na 72 hodin je nutné si navíc udělat rezervaci na vstup do Colossea a Fora Romana. Nebo je pro návštěvníky, kteří si koupili Roma Pass u vstupu do těchto památek speciální turniket a vyhnou se frontám u pokladen? Děkuji za odpověď. S pozdravem Kateřina.

Od 1.3.2019 jsou rezervace pro Colosseo povinné i s . Rezervace je možné provést přes Coopculture, kde jsou už připraveny odpovídající položky. Poplatek za rezervaci je € 2,00. Pro Foro Romano a Palatino se rezervace nedělají.

# 02.03.2019, 11:23.
Ano, máte pravdu: Díval jsem se na to a zapomněli jsme zaškrtnout solo. A pokud tedy tomu rozumíme, ty dvě vstupenky, které máme, znamená to, že se připojíme k nějaké skupině? Nebo se mýlíme, protože jinak je vše samozřejmě obsazeno a komunikace s nimi není zrovna moc dobrá. Děkujeme za odpověď a s pozdravem Jan.

Viz naše předchozí odpověď. Doporučujeme udělat to, co jsme Vám v té odpovědi napsali. Koupil jste si špatnou vstupenku určenou pro skupiny o minimálně 14. účastnících s vlastním průvodcem. Pokud jste jen dva, nemůžeme Vám radit, abyste se připojil k nějaké jiné skupině a tvářil se, že k této skupině patříte. Není to regulérní řešení a existuje velké riziko, že Vás takto nepustí a vstupenka propadne. Doporučujeme komunikovat s prodejcem. Je nám líto, že ta komunikace není ideální. Toto je důvod, proč často doporučujeme pro nákup vstupenek rezervační systém Get Your Guide. Cena je sice v některých případech vyšší. Je to však relativní. Ve skutečnosti obdržíte vždy něco navíc, minimálně jednotnou komunikaci (včetně angličtiny), správu rezervací, často možnosti změn případně zrušení, atd. Často jsou na tomto portálu k dispozici termíny, které jsou v oficiálním prodeji nedostupné. K dispozici jsou také rozšířené varianty a kombinace.

# 01.03.2019, 18:36.
Chtěla bych se zeptat, zda je volně přístupný Palatine Hill, kde je hezký výhled na město. Nebo je součástí vstupu pro Forum Romanum a Kolosea? Mohu tam i ve večerních hodinách? Konkrétně k Domu Tiberiana. Popřípadě, doporučíte mi nějaké místo s výhledem na Řím nedaleko Kolosea? A také se chci zeptat, v kolik hodin pouští poslední lidi do Kolosea. Dočetla jsem se, že Koloseum bude v něděli 3.3.2019 volně přístupné a otevřené do 17:00 hodin. Pustí mě dovnitř i v 16:00 hodin? Nebo je to už pozdě? A poslední dotaz. Mohu v pondělí 4.3.2019 navštívit kopuli Baziliky sv. Petra? Děkuji za váš čas a především za vaše informace. Michaela.

Foro Romano a Palatino jsou oplocené, vstup je pouze s kombinovanou vstupenkou Colosseo / Foro Romano / Palatino. Součástí areálu je mimo jiné i Domus Tiberiana. Otevírací doba je podle sezóny. Ve Vašem termínu je otevřeno od 8:30 do 17:00, poslední vstup je umožněn v 16:00. To platí pro všechny tři památky a také první neděli v měsíci. Colosseo je možné navštívit i v noci. Prohlídky jsou v italštině a angličtině v době od 20:00 do 22:30, ale jen od poloviny května do konce října a jen v Po, Út, St. Cena je o něco vyšší. Nejlepší výhled na Foro Romano je z Kapitolu, přibližně 1 km od Colosseo. Kopule Baziliky sv. Petra je ve Vašem termínu, tj . do 31. března otevřena denně v době od 7:30 do 17:00.

# 01.03.2019, 07:21.
Pane Řehůřku, možná jsou moje postřehy z Říma nošením dříví do lesa, ale nedá mi to, abych se o ně nepodělila s jinými. Vícedenní jízdenky na MHD se dají koupit na informacích na letišti Ciampino. Náměstí sv. Petra bylo úplně volné do 8:30 ve všední den. Potom už se stojí velké fronty u rámů do Baziliky. Otevírají v 7:00 hodin. Přeji hezký den. Jana.

Děkujeme za cenné informace.

# 28.02.2019, 16:42.
Pane Řehůřku, prosím o radu , jak se dostat nejsnadněji z letiště Fiumicino na adresu Via Anastasio II 7 Řím. Děkuji. Hana.

Nejjednodušší způsob s co nejméně pěšími přechody je následující: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) směr Battistini. Vystupte na stanici Cipro. Přejděte před nemocnici Ospedale Oftalmico. Přes ulici je zastávka autobusů. Jeďte ve směru ke stanici metra autobusem č. 31 směr Laurentina nebo autobusem č. 33 směr Lenin a vystupte na zastávce Anastasio II / Pio XI. Vaše ubytování by mělo být ve směru jízdy autobusu po pravé straně jen několik metrů od zastávky.

# 28.02.2019, 14:38.
Chtěla bych se zeptat, jak to u památek vypadá tu první neděli v měsíci, kdy je vstupné zdarma. Zda je tam zpravidla hodně lidí a když se vstup nedá rezervovat, zda mi v tento den zajistí rychlejší vstup alespoň Roma Pass? Děkuji. Lucie.

První neděli, kdy je vstup v Itálii do státních muzeí a památek zdarma, bývá logicky těch lidí nejvíce. Roma Pass tento den nevyužijete.

# 27.02.2019, 18:01.
Děkuji za vaši odpověď. Můžete mi prosím ještě napsat, zda když si rezervuji vstupenky, tak budu i tak mít předností vstup a nebo jen s Roma Pass? Děkuji. Daniela.

Rezervace vstupenek přináší jako jeden z benefitů právě přednostní vstup. Je to vyváženo rezervačním poplatkem, který je při rezervaci potřeba zaplatit. S rezervační poplatek, kromě Colosseo, neplatíte.

# 27.02.2019, 13:19.
Chtěla bych se zeptat, zda se a do jaké míry vyplatí si v Římě pořídit Roma Pass v případě, že ubytování je zajištěné přímo v centru a není tak nutné využívat mnohokrát veřejnou dopravu. Čeká se ve frontách s Roma Pass? Děkuji za Vaši odpověď. Daniela.

Výhodnost souvisí přímo s Vaším itinerářem. Je třeba si přesně stanovit kam chcete jít na prohlídku a kam přesně budete cestovat. Potom je třeba si náklady spočítat s využitím Roma Pass a bez využití Roma Pass. Pokud si např. pořídíte Roma Pass 72, máte první dva vstupy v ceně. Pokud tedy např. navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo, zaplatíte za vstupy s rezervací € 14,00 + € 15,00. Za Roma Pass 72 zaplatíte € 38,50 + € 2,00 za povinnou rezervaci o Colosseo, tzn. € 40,50. Rozdíl ceny je € 11,50. Aby se Vám Roma Pass vyplatil, musíte na 3. a dalším vstupu ušetřit tuto částku (rozdíl plné ceny a snížené) nebo tuto částku projezdit městskou dopravou, popřípadě kombinací obou. Roma Pass Vás opravňuje k přednostnímu vstupu.

# 27.02.2019, 09:31.
Mohla bych poprosit o radu, kde bych našla online vstupenky do Baziliky svatého Petra? Zatím jsem nikde nenašla, že by se dala koupit samostatná vstupenka do Baziliky. Děkuji moc za radu. Marie.

Vstup do Baziliky San Pietro je zdarma. Zpoplatněny jsou prohlídky s průvodcem ať už kombinovaně s Vatikánskými muzei nebo samostatně. Samostatně si můžete rezervovat prohlídku s audioprůvodcem nebo s průvodcem.

# 26.02.2019, 09:47.
Chci Vás moc poprosit o radu. Chystáme se v květnu ve všední dny do Říma a rozhodně bych chtěla navštívit Colloseum, Sixtinskou kapli, Baziliku sv. Petra a Pantheon. Jak zařídit, abych strávila minimum času ve frontách? Vzhledem k tomu, že na většinu těchto památek se nevztahuje Roma Pass tak uvažuji, že ho nebudu pořizovat. Předem moc děkuji za jakékoli tipy. Jana.

Do Colosseo je povinná rezervace. Vstupenku s rezervací zakoupíte přes Coopculture. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Rezervaci provedete přes Musei Vaticani. Do Baziliky je vstup zdarma. Přednostní vstupy probíhají s průvodcem ať už samostatně nebo kombinovaně s Vatikánskými muzei apod. Nejlevnější přednostní vstup je s autioprůvodcem. Do Pantheonu je vstup zdarma. Přednostní vstupy probíhají s průvodcem. Vstupenky a různé kombinace na výše uvedená muzea a památky lze zakoupit také přes Get Your Guide.

# 26.02.2019, 09:33.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na adresu hotelu Novecento na Via Carlo Emanuele 12? Přilétáme v sobotu 6.4. v 19:15 hodin. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda je nutná rezervace do Collossea na první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Moc děkuji za odpověď. Monika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud jeďte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) směr Anagnina a vystupte na Manzoni. Jděte po Viale Manzoni (na stranu kudy nevedou tramvajové koleje) a na první křižovatce odbočte doprava na Via Carlo Emanuele I. Hotel Novecento je po levé straně. První neděli v měsíci, kdy mají všichni do italských státních muzeí a památek vstup zdarma, není možné do Colosseo dělat rezervace. Jdete jak přijdete a jak na Vás přijde řada.