ŘÍM 2019 / 10

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 10

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete desátou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.05.2019, 23:38.
Byla bych moc vděčná, kdybyste mohl poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu, který je ve Via San Tommaso d' Aquino 47, Trionfale, Rome. Máte vynikající stránky a Vaše rady jsou k nezaplacení. Děkuji. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Po Via Cipro jděte směrem k nemocnici, před kterou je zastávka autobusů. Jeďte autobusem č. 31 nebo 33 směr Clodio a vystupte na druhé zastávce Circonvallazione Trionfale / Telesio. Přejděte po přechodu na druhou stranu ulice, stoupněte si ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via Pasquale Galluppi. Dovede Vás na křižovatku s Via di S. Tommaso d' Aquino, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou (nelze tedy vystoupit, prohlídnout si např. Španělské schody a pokračovat).

# 08.05.2019, 20:14.
S dovolením bych se rád pozeptal na praxi, jaká je ohledně vstupu do Colossea. Máme koupené online vstupenky Colosseum + Forum Romanum a chci se zeptat, zda je s nimi možné jít přímo ke vstupní bráně Colossea nebo je nutné je někde ještě validovat nebo vyměnit např. u té velké pokladny mezi Coloseem a Forum Romanum? Snad se můj dotaz nedubluje s nějakým jiným, kdyby ano, tak se omlouvám. Ondřej.

Pokud máte vstupenky, můžete si je vytisknout a jít přímo k turniketům. Pokud máte voucher (v případě že jste tuto možnost zvolil nebo máte nárok na snížené nebo volné vstupné), je třeba tento voucher vyměnit za vstupenky u pokladny.

# 08.05.2019, 19:53.
Cestujem do Ríma 18.5. a priletím na letisko Fiumicino. Ako sa prosím vás dostanem na adresu 11 Via Giuseppe Ferrari piano Terra Rome Lazio? Syn priletí za mnou, ale na letisko Ciampino. Možete aj jemu poskytnúť informácie? Vopred vám ďakujem. Terezia.

Z letiště Fiumicino i Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Lepanto. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a následně metrem A na Lepanto. V tomto případě vystačíte s jednou jízdenkou BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Lepanto jděte po Via Lepanto. Dovede Vás na Viale delle Milizie. Přejděte ji a pokračujte rovně po Via Giuseppe Ferrari. Vaše ubytování je za kostelem po levé straně.

08.05.2019, 12:13.
Chceme ísť z letiska Ciampino na hotel pri využití 100 minutového lístka v cene € 1,50 pre každého z nás - ja, manželka a 10. ročný syn autobusom č. 520. Cestujeme s jedným veľkým kufrom. Predpokladám, že sa nastupuje cez predné dvere. Je potrebné platiť osobitne za kufor alebo to vodiči autobusov v Ríme tolerujú a poplatok sa nevyžaduje? Ak áno, stačí kúpiť ďalší lístok za € 1,50 za nadrozmernú batožinu, napr. v príletovej hale v automate, a označiť tento lístok ako 4. cestujúceho alebo za batožinu zaplatíme osobitne pri nástupe do autobusu po vyzvaní vodičom? Aká je cena za túto batožinu pri platbe v autobuse? Na stránke ATAC som nič k tomu nenašiel. Čo sa týka kombinovania viacerých dopravných prostriedkov v rámci jednej jazdy počas 100 minút, platí, že na začiatku cesty je potrebné označiť lístok a pri každej zmene dopravného prostriedku je potrebné označiť lístok znova? Napr. kombinácia autobus - metro - autobus alebo metro - autobus - teda v prvom prípade označím lístok pri vstupe do autobusu, pri vstupe a výstupe z metra a pri ďalšom vstupe do autobusu a v druhom prípade pri vstupe a výstupe z metra a pri vstupe do autobusu? Tak, ako je to uvedené na stránke ATAC? Čo sa týka metra, myslím, že lístok je potrebné označiť nielen pri vstupe, ale aj pri výstupe z metra. Opravte ma prosím, ak sa mýlim. Na označovanie lístkov sa pýtam aj preto, že podľa údajov na stránke ATAC, ak lístok nie je označený správne, znamená to, ako keby som cestoval bez platného cestovného lístka. pokuty sú od € 100,00 do € 500,00, po jej zaplatení do 5. dní od jej oznámenia je znížená na € 50,00. A vôbec netuším, nakoľko sú revízori v Ríme benevolentní. Vopred ďakujem za odpoveď. Pavol.

Jízdenky je třeba si zakoupit na letišti. Jsou tam dva automaty, turistická informační kancelář PIT a Cheff Express. Řidič zavazadlo neřeší. To by řešil následně až revizor. Podle přepravních podmínek se bezplatně přepravuje pouze zavazadlo do rozměrů 50x30x25 cm. Pro větší, případně druhé a další zavazadlo je potřeba zakoupit běžnou jízdenku, tzn. BIT v ceně € 1,50 pro každé takové zavazadlo. Zakazuje se přepravovat zavazadla větší jak 80x45x25 cm. Výjimky jsou pro hudební nástroje (do 150x50x20 cm) a kočárky. Jízdenku pro zavazadlo běžně označujete jako jízdenku pro cestujícího. Jízdenka se označuje při prvním použití dopravního prostředku. Při použití metra ji necháte projet automatem u validátoru vždy. Revizoři nejsou benevolentní.

# 08.05.2019, 11:38.
10.5. letíme do Říma. Přiletíme na letiště Ciampino. Jak se nejlépe dostaneme na Hotel Residenza Belli Inn, Via Goffredo Mameli 47, Trastevere? Předem děkuji za odpověď. Margita.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. H směr Del Capasso. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Trastevere / Ministero Pubblica Istruzione. Vraťte se zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Emilio Morosini. Za pravotočivou zatáčkou na ni navazuje Via Goffredo Mameli. Residenza Belli Inn je po pravé straně. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a následně metrem A na Termini. V tomto případě vystačíte s jednou jízdenkou BIT, která je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 08.05.2019, 11:37.
Příští týden letím s mámou a synem do Říma. Máma a syn mají jako důchodce a dítě vstup do Colossea zdarma, já jsem učitelka, mám ITIC. Chtěla jsem nám všem rezervovat vstup na určitou hodinu online, ale jde mi rezervovat jen ten lístek pro mě. Když si rezervuji vstup pro sebe na určitou hodinu, pustí se mnou ve stejnou dobu i mámu i syna, když mají vstup zdarma a nebudou mít rezervaci? Předem děkuji za odpověď. Jana.

Nevíme o tom, že by měli senioři vstup do Colosseo zdarma. Stejně tak nevíme, jakou vstupenku rezervujete ve Vašem případě, protože konkrétně s ITIC nárok na slevu obecně není. Jsou vstupy zdarma pro učitele určitých typů škol - definice je uvedena na Coopculture. U základní vstupenky se vstupy zdarma nerezervují, dítě jde s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volnou vstupenku.

# 07.05.2019, 16:48.
Při elektronické rezervaci do Colosseo si musím zvolit čas? Je povinný čas i do dalších památek jako je Foro Romano a Palatino? Děkuji. Martin.

Časové rezervace se provádějí jen do Colosseo. Do Foro Romano / Palatino ne. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete každou z památek navštívit jednou. Colosseo v rezervovaném čase.

# 06.05.2019, 22:09.
Pane Řehůřku, děkuji moc za vyčerpávající informace a ještě mám prosbu. Koupili jsme si lístky do Kolosea na 8.5., ale protože tam dorazíme až odpoledne přibližně kolem 16:30 až 17:00, tak patrně nestihneme Forum Romanum a Palatinum. Bude platit lístek i další den 9.5., když bylo dle webu obsazeno? Proto jsme koupili lístek na den příletu 8.5. Lístek platí na dva dny, ale když je dle webu obsazeno, tak zda máme šanci se tam dostat i toho 9.5.? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Marcela.

Vstupenky jsou platné dva po sobě jdoucí dny od první validace. Colosseo musí být navštíveno v rezervovaném čase, toleruje se 15 minut po. Na místě se doporučuje být 30 minut před, v sezóně, což je nyní, i hodinu. Rezervuje se čas pro Colosseo. Jiné časové rezervace neprobíhají. Tzn. pokud je obsazeno, týká se to Colosseo, ne Foro Romano / Palatino. Nicméně nemožnost rezervace 9. května 2019 je z jiného důvodu. Změnily se podmínky vstupů zdarma. Byly omezeny vstupy zdarma první neděli v měsíci na zimní období, na druhé straně byl přidán týden (letos proběhnul začátkem března) a další dny byly ponechány v pravomoci na ředitelích muzeí. A právě 9. května 2019 je v Colosseo / Foro Romano / Palatino vstup zdarma, proto nelze dělat rezervace.

# 06.05.2019, 15:12.
Pane Řehůřku, prosím, Můžete mi poradit, jak se dostat z letiště Ciampino v Římě do místa ubytování - Tawhid Accomodation 7, Via Varese, Central Station, 00185? Děkuji za odpověď. Jiřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Projděte nádražní halou na Via Marsala, jděte kolmou ulicí Via Milazzo a na třetí křižovatce odbočte doleva na Via Varese. Tawhid Accomodation je po levé straně. Můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a tady přestoupit na metro A, které Vás doveze na Termini. V tomto případě Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Pokud však máte velké zavazadlo, potřebujete ještě jízdenku pro toto zavazadlo.

# 06.05.2019, 12:41.
Děkuji za odpověď. Nechat auto na P+R je tedy možné a bezpečné, ale parkoviště je dostupné pouze v provozní hodiny metra? Termini je v centru města a tak jsem se P+R parkovištěm chtěl vyhnout cestě do centra. S pozdravem Václav.

Je to různé. Některá parkoviště jsou otevřena v provozní době a mimo tuto dobu není parkování povoleno. Některá parkoviště jsou otevřena v provozní době, mimo provozní dobu je parkoviště uzavřeno a k autu není přístup. Některá parkoviště jsou otevřena nonstop a mimo provozní dobu je parkování zdarma. V provozní době je parkování zpoplatněno. Přesné provozní doby a další informace najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / di Scambio. Mimo provozní dobu bychom auto na těchto parkovištích nenechávali.

# 06.05.2019, 12:11.
Mnohokrát děkuji za Vaše rady ohledně cest do Říma. Už loni nám moc pomohly. Letos se chystáme do Říma na dva dny. Chceme jít do Vatikánu, ale nechceme do muzeí, abychom ušetřili čas. Jak máme prosím nejlépe tedy postupovat, když chceme jít do Baziliky a do Sixtinské kaple? Co si máme rezervovat, ať nestojíme ty dlouhé fronty? Děkuji velice za odpověď. Tereza.

Do Baziliky je vstup zdarma. Vstupenky tedy nelze rezervovat. Pokud chcete předběhnout ty největší fronty, musíte si zakoupit vstupenku s průvodcem nebo s audioprůvodcem. Nebo jít brzy ráno na 7:00, kdy se Bazilika otevírá. Lidí tam bude méně. Do Sixtinské kaple se jinak než přes Vatikánská muzea nedostanete. Je součástí jejich prohlídky.

# 06.05.2019, 11:59.
Pane Řehůřku, dostala jsem na Vás tip ohledně pomoci s cestováním v Římě a tak bych se na Vás ráda obrátila s prosbou o pomoc. V červenci letíme do Říma a samozřejmě chceme vidět především Koloseum. Vím, že se nám vyplatí Roma Pass 72 a chtěla bych ho využít právě na vstupenku do Kolosea. Jen bohužel nevím, jak technicky postupovat při objednání vstupenek a Roma Passu. Mám nejdříve objednat online Roma Pass a až poté vstupenky na Koloseum? Jak mohu objednat vstupenky na Koloseum, aby byl vstup díky Roma Passu zdarma? Mám to při rezervaci někde uvést, aby se neúčtovalo vstupné? A ještě také nevím, jak přesně si Roma Pass v Římě mohu vyzvednout? Přiletíme na letiště Ciampino. Předem Vám velice děkuji za Váš čas a pomoc. Přeji hezký den. Anna.

si můžete objednat na výše uvedených stránkách. Vyzvednete si ho v turistickém informačním centru PIT na letišti Ciampino. Otevřeno je od 8:30 do 18:00. Pokud přiletíte později, můžete si ho vyzvednout v jiných turistických informačních centrech v Římě. Ta jsou uvedena včetně otevíracích dob na výše uvedených stránkách - Meeting Point. Na Roma Pass už můžete jet i z letiště Ciampino autobusem č. 520 (k metru A Cinecitta') nebo 720 (k metru B Laurentina). Samozřejmě, pokud je to pro Vás výhodné. Vstup do Colosseo s Roma Pass objednáte přes Coopculture - Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario / Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass - ingresso per singoli e gruppi. Vstup objednáváte nezávisle na Roma Pass. Zaplatíte € 2,00 rezervační poplatek. Kontrola proběhne až na místě, kdy se s voucherem dostavíte do pokladny a obdržíte potvrzení. K turniketům už jdete s Roma Pass. V sezóně se doporučuje z důvodu bezpečnostních kontrol být na místě už hodinu před vstupem, jindy půl hodiny. Ve výše uvedeném případě s kartou na 72 hodin se samozřejmě musí jednat o vstup v rámci dvou prvních vstupů, v opačném případě kupujete Biglietto intero - ingresso singoli a nárok na snížené vstupné dokladujete Roma Pass. Vstup do Colosseo musí být samozřejmě v době platnosti Roma Pass.

# 06.05.2019, 10:57.
Moc děkuji za informace na Vašich stránkách. S přítelkyní se chystáme na konci května do Říma. Ona Řím moc miluje a já bych jí zde chtěl požádat o ruku. Mohl bych Vás požádat o nějaké tipy na romantická krásná místa? Mnohokrát děkuji. Jan.

Viz naše odpověď ze dne 06.03.2019, 12:32.

# 06.05.2019, 10:52.
Prosím, mohl byste mi poradit ještě s nákupem lístků do Vatikánských muzeí? Případně mě odkázat na odpověď, pokud se již na toto někdo ptal dříve? Zkusila bych koupit lístky do Vatikánských muzeí předem, je to tedy na určitou hodinu. A po zakoupení lístků se jde tedy do jiné fronty, která by měla být rychlejší? Děkuji Vám předem za odpověď. Renáta.

Musei Vaticani - Tickets / Museums and Collections / Vatican Museums and Sistine Chapel / Open tour of the Vatican Museums and Sistine Chapel / Open tour of the Museums and Sistine Chapel. Jdete do jiné fronty. Je to dobře značeno.

# 06.05.2019, 08:10.
Pane Řehůřku, na stránkách Roma Pass píšou, že na Castel Sant’ Angelo a Musei Capitolini má držitel karty přímý vstup k bezpečnostnímu stanovišti bez čekání ve frontě. Chápu to dobře, že po zakoupení vstupenky mohu předběhnout frontu u vstupu? Nebo tam najdu nějaký speciální vstup pro držitele oné karty? Děkuji. Miloš.

Pokud využíváte vstup zdarma, jdete přímo s kartou bez nutnosti nákupu vstupenky.

# 06.05.2019, 07:29.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za Vaši rychlou a vyčerpávající odpověď. Ještě bych na Vás měla jeden dotaz. Rádi bychom se podívali do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Přes stránky Musei Vaticani jsem zjistila, že je možné využít i večerní prohlídky. Snažila jsem se tedy provést rezervaci, ale po posledním kroku platby se vždy objeví hlášení, že proces nebyl dokončen. Nemohl byste mi prosím poradit jiný způsob, jak vstupenky zakoupit? Děkuji Vám a přeji příjemný den. Veronika.

Podívejte se na produkt Vatican Museums & Sistine Chapel Fast-Track Ticket Options. Přes modré tlačítko Book now se dostanete do definice počtu osob a data. Noční prohlídky jsou v pátek. Po výběru osob a data zvolte oddíl Evening Priority Entry. Kliknutím na modrou šipku máte možnost zvolit časy 19:30 a 20:00. Kliknutím na Add to cart a Checkout dokončíte proces zadáním osobních a platebních údajů.

# 05.05.2019, 22:49.
Pane Řehůřku, děkuji moc za rychlou odpoveď na dopravu z a na letiště, už to mám vytisknuté - od vás itinerář. A jěště se chci zeptat. Je možné koupit lístky samotné, bez průvodce do Vatikánu? Bazilika sv. Petra, Sixtinská kaple a muzea? Zatím jsem našla pouze s průvodcem - angličtina, němčina, které nevyužiji, nejsme jazykově tak vybavení, abychom rozuměli mluvenému rychlému výkladu. A nejdřívější hodina byla 8:00. Dočetla jsem se, že nejlepší je být u Baziliky už na 7. hodinu ráno a není tam potom tolik lidí. Děkuji moc za informace. S pozdravem Marcela.

Ano, vstupenky do Vatikánských muzeí je možné zakoupit i bez průvodce. Na Musei Vaticani se jedná o vstupenky Open tour of the Vatican Museums and Sistine Chapel. Na Get Your Guide o Vatican Museums & Sistine Chapel Fast-Track Ticket Options. V obou případech se jedná o prohlídku Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Do Baziliky musíte jít samostatně z náměstí. Přímo ze Sixtinské kaple chodí jen skupiny s průvodcem. Vstup do Baziliky je zdarma, otevírá se v 7:00. Tak brzy je tam skutečně nejméně lidí.

# 05.05.2019, 19:26.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu Artis na Via R. Fancelli 3, Prenestino, Řím, 00169. Děkuji za odpověď. Kristýna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Podél autobusových ostrůvků jděte směrem k metru a za čerpací stanicí odbočte doleva na Viale Tito Labieno. Po pravé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 558 směr Torre Maura a vystupte na zastávce Romanisti / Giaquinto. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu a na světelné křižovatce odbočte doprava na Via Pietro Sommariva. Dovede Vás na další křižovatku, za kterou uvidíte po levé straně Hotel Artis.

# 05.05.2019, 16:49.
Chtěla bych se Vás zeptat. Potřebuji se dostat z letiště Ciampino na stanici metra Laurentino. Našla jsem autobus č. 720 a řeším, zda na tuto trasu platí 48. hodinová jízdenka nebo si musím koupit nějakou speciální? Děkuji. S podzravem Tereza.

Autobus č. 720 na stanici metra B Laurentina, stejně jako autobus č. 520 na stanici metra A Cinecitta' je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Je možné využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS a také . Na letišti Ciampino zakoupíte jízdenky v automatu, v turistickém informačním centru PIT nebo v Cheff Express.

# 04.05.2019, 23:47.
V Římě budeme bydlet blízko vlakové stanice Roma Trastevere. Chtěli bychom tedy vlak několikrát použít především kvůli tomu, že budeme mít i kočárek a autobusy prý bývají hodně plné. Myslíte, že je pro nás cestování vlakem vhodnější? Budeme v Římě od pondělí do pátku. Chtěli bychom jet nejdříve vlakem z letiště Fiumicino, další den k Vatikánu na zastávku San Pietro a nakonec ze stanice Porta S. Paolo do Lido di Ostia. Ale mám trochu zmatek v jízdenkách. Platí do vlaku FL3 a RL stejná jízdenka jako na ostatní MHD? Mohu s touto jízdenkou přestoupit? A kde ji na místě koupím? Mockrát děkuji za váš čas. Šárka.

Z letiště potřebujete jízdenku na vlak Trenitalia. Stojí € 8,00 a zakoupíte ji v odjezdové hale vlaků na letišti. Jízdenky pro městskou dopravu v tarifu Metrebus Roma, můžete použít i v městských vlacích (např. Roma Lido) a ve druhé třídě regionálních vlaků Trenitalia v městských částech trasy, tedy také mezi Vámi zmiňovanými stanicemi Trastevere, S. Pietro, Ostiense. Jedná se o jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Podle našich informací platí u jízdenky BIT stejný princip jako v metru, tzn. je možné ji použít na vlak jen jednou. Pokud budete používat nějakou časovou jízdenku, pak můžete přestupovat libovolně. Pokud budete využívat samostatné jízdenky, je výhodnější si zakoupit na nádraží jen jízdenku na vlak. Mezi Trastevere a S. Pietro Vás vyjde na € 1,00, stejně tak mezi S. Pietro a Ostiense nebo Trastevere a Ostiense. Městský vlak Roma Lido do Lido z Porta San Paolo do Lido di Ostia nespadá do tarifu Trenitalia. Jedná se o součást městské dopravy a můžete na něj použít jen jízdenky Metrebus Roma. Jízdenky lze zakoupit na pokladnách (vybrané stanice metra a městských vlaků), v automatech, u prodejců - stánky, tabáky, bary atd.

# 04.05.2019, 22:42.
Prosím o informaci, jak se dostaneme z letiště Ciampino na hotel Vatican City Relais na Via Gregorio VII, 350, Aurelio, Rome, 00165. Děkuji předem za odpověď. Martina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A na Cornelia. Odtud jeďte autobusem č. 916 směr Piazza Venezia. Vystupte na zastávce Gregorio VII / Pio XI. Zastávka je naproti Vatican City Relais. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Autobus č. 916 jezdí od pondělí do soboty, v neděli a ve svátek má označení 916F.

04.05.2019, 19:20.
Mnohokrát děkuji za odkazy. Zakoupila jsem na nich vstupenky jak do Vatikánu, tak do Colossea. Nyní bych se ještě chtěla zeptat, zda je dobrý nápad se jet podívat na jeden den do Neapole do Pompejí a na Vesuv. Zda se to dá za jeden den zvládnout. A pokud ano, který spoj byste nám doporučil. Děkuji. Hana.

Je to hodně daleko a dopravou strávíte hodně času. Doporučujeme cestovat organizovaně a veškeré starosti s dopravou přenechat jiným. Tento produkt se jmenuje From Rome: Skip-the-Line Pompeii & Vesuvius Day Trip. Veřejnou dopravou se tam dostanete nejdříve vlakem z Termini do Neapole. Nejlevnější jízdenka stojí € 12,65 v regionálním vlaku, ale je to skoro na 3 hodiny. Za 1 hodinu a 10 minut se tam dostanete vlakem Frecciarossa, jízdenka stojí € 48,00. Z vedlejšího nádraží Napoli Piazza Garibaldi se do Pompei dostanete vlekem za € 2,80. Vstupenku můžete zakoupit přes Get Your Guide. Z Pompei na Vesuv se potom dostanete autobusem EAV. Zpět doporučujeme stejnou trasu.

# 04.05.2019, 18:49.
Mám prosbu. Můžete mi poradit cestu z letiště Fiumicino na ubytování na Via Giacomo Barzellotti 2? Přílet je ve 12:00 8.5.2019. A poté cestu zpět na letiště Ciampino v sobotu 11.5.2019. Odlet je ve 14:10, takže kolem 12:30 na letišti. Stačí si koupit lístek na autobus až na místě nebo je lepší ho dopředu objednat přes internet? Děkuji moc. Marcela.

Z letiště doporučujeme jet autobusem za € 6,00 směr Termini a vystoupit na Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour. Na jeho konci po levé straně jsou zastávky autobusů. Jeďte autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Montezemolo. Jízdenka na tento autobus BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via di S. Tommaso d' Aquino. Následně hned doleva na Via Giacomo Barzellotti. Vaše ubytování je po pravé straně. Na letiště Ciampino doporučujeme jít stejnou trasou, tzn. po Via di S. Tommaso d' Aquino, ale na křižovatce pokračujte rovně na Via Luigi Rizzo. Dovede Vás na Piazza Francesco Morosini. Tady odbočte doleva na Via Giulio Venticinque, která po chvíli pokračuje pěší zónou až ke stanici metra Cipro. Jeďte metrem A na Cinecitta' a odtud autobusem č. 520 na letiště Cimpino. Cesta metrem trvá půl hodiny, cesta autobusem č. 520 trvá 20 minut. Nechte si samozřejmě nějakou rezervu. Na cestu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Jízdenku na SIT Bus Shuttle doporučujeme zakoupit online.

# 04.05.2019, 16:20.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na otevírací časy do Kolosea a Vatikánu ve dnech od 10. do 13.5. a jaké vstupenky a časy návštěvy pro prohlídku těchto dvou památek jsou nejlepší? Ještě se chci zeptat, kde se dobře a ne moc draze v Římě najíst? Jiřina.

Colosseo je otevřeno v květnu od 8:30 do 19:15. Poslední vstup je v 18:15. Je povinná rezervace času vstupu. Vstupenky závisí na tom, v jakém rozsahu (základní, aréna, podzemí) a jakým způsobem (individuálně, průvodce, audioprůvodce, videoprůvodce) chcete Colosseo navštívit. Co se času týče, to už asi nebude otázka na pořadu dne. O Colosseo je v tomto období obrovský zájem a rezervace vstupenek necelý týden dopředu už může být problém. Pokud v požadovaném termínu bude něco k dispozici, budete muset volit z volných časů. O den dříve, 9.5.2019 je vstup do Colosseo zdarma a časy se nerezervují. V pátek 10.5.2019 mají Vatikánská muzea otevřeno standardně od 9:00 do 18:00, poslední vstup je v 16:00. Navíc je tento den otevřeno i večer v době od 19:00 do 23:00, poslední vstup je ve 21:30. 11. a 13.5.2019 je standardní otevírací doba, v neděli 12.5.2019 je zavřeno. Vstupenky doporučujeme kupovat online. Opět závisí na tom, co vše chcete vidět. Je zde možnost navštívit jen Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, nebo před tím i zahrady. S průvodcem můžete volit také Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Baziliku. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture, do Vatikánských muzeí přes Musei Vaticani. Vše na jednom místě přes Get Your Guide. O jídle se dočtete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 04.05.2019, 10:21.
Ráda bych poděkovala za Vaše stránky plné rad a tipů, které člověk skutečně využije. Současně si dovolím připojit svůj dotaz. Mohl byste mi prosím poradit, jak se nejjednodušeji dostat v pátek 10.5. odpoledne z letiště Fiumicino k ubytování Cardilli Luxury Rooms na adrese Via Milano 49? Moc Vám děkuji a přeji krásný den. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly (po levé ruce) po Via Gioliti a zahněte doprava na Via Urbano Rattazzi. Po pravé straně je zastávka autobusu č. 71. Tím jeďte na zastávku Milano / Nazionale. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Cardilli Luxury Rooms je na konci zastávky. Na autobus č. 71 potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete použít samozřejmě také časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Jízdenku na autobus Terravision doporučujeme zakoupit online, minimálně na cestu na letiště. Vhodné je to však i na cestu z letiště. Pokud zakoupíte zpáteční jízdenku, cena je € 9,00.

03.05.2019, 09:19.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, zda zlevněné vstupné mezi 18. a 25. rokem platí i včetně 25. roku? Na stránkách Coopculture mají, že se jedná o vstupné mezi 18. a 25. lety a zajímalo by mě, zda ho mohu využít, i když mi bylo letos 25. nebo ne? Moc děkuji Kateřina.

Věkový limit je 18,00 - 25,99 let.

# 03.05.2019, 09:10.
Nezlobte se, že zase otravuji, ale zajímalo by mě, když už teď na některé dny nelze zabukovat lístky, tak proč se ty fronty tvoří? Nebo to je určitý počet lístků přes internet a zbytek si mohou koupit návštěvníci přímo na místě? 29.6. jsem se dozvěděla, že je v Itálii svátek, takže není otevřeno vůbec nic, ani není možné navštívit památky? A když bych si eventuálně koupila Roma Pass na dva dny, tak ten svátek se počítá nebo ne? A také je napsáno, že s Roma Pass je nutné zarezervovat Colosseum na telefonním čísle. Mám si první zavolat, zda je volno a potom ho koupit? Abych si nekoupila Roma Pass a vstup byl už obsazen. Děkuji. Pokud se ptám možná hloupě, tak se omlouvám, ale italsky neumím a chci mít vše předem tak trochu zajištěné. I tak to bude boj. Hana.

Pokud na některý den nelze rezervovat čas vstupu (předpokládáme, že si prohlížíte všechny stránky až do konce otevírací doby), je pravděpodobné, že na místě to bude podobné. Nicméně nemožnost rezervovat vstup může být ze dvou důvodu - je vyprodáno nebo je vstup zdarma. Pokud požadujete konkrétní termín, můžete se podívat ještě na jiné produkty (např. s audio, video nebo živým průvodcem), které mají samostatné kapacity. 29.6. mají většinou památky a muzea otevřeno. Konkrétně Colosseo má dokonce vstup zdarma, tzn. není na tento den možné dělat rezervace. Co se týká, jeho platnost je plynulá bez přerušení. Tzn. pokud je během jeho platnosti někde zavřeno, nijak se to nerefunduje. Součástí Roma Pass je i doprava, která funguje nepřetržitě. S Roma Pass není povinnost rezervovat Colosseo telefonicky. Přímo na Coopculture je produkt, který rezervuje návštěvu s Roma Pass - Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario / Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass / ingresso per singoli e gruppi. Zaplatíte jen € 2,00 jako rezervační poplatek. S Roma Pass se telefonicky se rezervuje Galeria Borghese.

# 02.05.2019, 21:56.
Mnohokrát Vám děkuji za radu. Prozkoumala jsem všechny možnosti a asi koupíme jednotlivé vstupenky, akorát se v nich vůbec nevyznám. Je možné, že by už vstupenky do Colossea byly už vyprodány na celý červen? Na stránkách Romkarten, když dám možnost koupení za € 21,40, tak mi to nenabídne žádný termín v červnu. Varianta za € 22,20 mi to nabídne. Znamená to, že si mohu koupit jen za těch € 22,20? Nevím, zda jsem to pochopila dobře, ale ty první lístky dostanu do e-mailu, ty druhé si musím vyzvednout u pokladny. Koupím, jaké budou k dispozici, jen se chci ještě zeptat, jsou i fronty na to vyzvednutí? A ještě je lepší si naplánovat na jeden den Vatikán a druhý den to Colosseum a k tomu potom ještě pár památek? Vůbec nemám ponětí, kolik se dá vůbec za jeden den zvládnout. Děkuji za informace, jste fakt skvělý. Hana.

Vstupenky na červen jsou k dispozici. Kupujte je přes Get Your Guide nebo Coopculture. Získáte voucher nebo přímo vstupenku. Záleží na prodejním kanálu a také na tom, zda kupujete pouze plné vstupné nebo snížené vstupné, kde je třeba prokázat věk. Při vyzvednutí používáte pokladnu, která je k tomu určená. Je tam tedy významně menší fronta než pokladna, kde si až na místě návštěvníci dělají rezervace. Fronta se tvoří i před turnikety, protože probíhá bezpečnostní kontrola. Určitě si na jeden den naplánujte Vatikán, případně něco v okolí a druhý den Colosseo. V ceně vstupenky je i Foro Romano / Palatino, můžete tam tedy jít také. Nebo následující den, protože vstupenka platí dva po sobě jdoucí dny.

# 02.05.2019, 21:44.
Počátkem července od 2. do 6. se chystáme na výlet do Říma. Chtěl jsem již nyní pořídit vstupenky do Kolosea a dalších lokací, ale vstupenky do Kolosea jsou online k dispozici jen do 30.6. Znamená to, že na červenec je není možné koupit nebo budou k dispozici až později? A k tomu druhý dotaz. Vstupenky do Vatikánu lze také zakoupit samostatně, resp. jako balíček, nebo pouze jako Omnia Card? Děkuji moc za radu. Miroslav.

Vstupenky budou k dispozici později, zatím je možné rezervovat vstupenky do konce června. Vstupenky do Vatikánu lze také zakoupit samostatně a to přes Get Your Guide nebo Musei Vaticani. Je možné zakoupit samostatně Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady s návštěvou Vatikánských muzeí. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Je možné také zakoupit průvodcované prohlídky i v kombinaci s Bazilikou. Samostatný vstup do Baziliky je zdarma.

# 02.05.2019, 13:10.
Do Říma poletíme sice už po páté, ale přesto potřebuji poradit. Chceme se jet podívat do Tivoli. Vím, že můžeme jet autobusy Cotral nebo Metrebus Lazio, a že se dají koupit lístky dopředu. Zóna to bude 3. a lísky by po označení měly platit celý den pro neomezený počet jízd. Je to tak? Děkuji. Michaela.

Je to hodně zkreslené. Cotral je dopravce, Metrebus Lazio je tarif. Pokud chcete cestovat na celodenní jízdenku po Římě i z Říma do Tivoli, potřebujete jízdenku v tarifním pásmu Metrebus Lazio. Řím je v zóně A, Tivoli je v zóně B. Vzhledem k tomu, že zóna A se počítá jako dvě zóny, pojedete přes 3 zóny. Podle toho si musíte koupit jízdenku. Jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Lazio jsou BIRG (celodenní), BTR (třídenní) a CIRS (týdenní). Platí do půlnoci posledního dne platnosti od chvíle první validace. Jízdenka BIRG pro cestování přes 3 zóny stojí € 8,00, jízdenka BTR pro cestování přes 3 zóny stojí € 22,00 a jízdenka CIRS pro cestování přes 3 zóny stojí € 34,50. Jízdenku je zbytečné kupovat online. Zakoupíte ji na místě. Pokud však pojedete jen do Tivoli a zpět, je lepší jet městskou dopravou na Ponte Mammolo za € 1,50 (jízdenka BIT) a odtud pokračovat autobusem Cotral za € 1,30 do Tivoli a následně zpět. Pokud budete kupovat samostatné jízdenky, vyjde Vás tato zpáteční cesta na € 5,60, což je pořád levnější než BIRG na 3 zóny za € 8,00.

# 02.05.2019, 13:08.
Online jsem koupila přes Get Your Guide vstupenku - Colosseum, Roman Forum & Palatine with Audiovideoguide. E-mailem jsem oddržela voucher, ale není zde uveden čas vstupu do Colossea, ani jsem čas vstupu neuváděla při objednávce. Na voucheru je na něm uveden pouze den. Můžete mi prosím vysvětlit, jak funguje tato vstupenka? Vstup je možný kdykoli běhěm daného dne do Collosea + vstup do Roman Forum & Palatine do dvou dnů od aktivace? Děkuji. Zuzana.

Vše máte popsané v popisu produktu Colosseum, Roman Forum & Palatine with Audiovideoguide. Voucher vyměníte za vstupenky u pokladny č. 4 nebo 5 na Piazza del Colosseo na Via dei Verbiti naproti hlavnímu vchodu v době od 8:30 do 11:30 a od 14:30 do uzavření pokladen, kde Vám bude přidělena také časová rezervace.

# 02.05.2019, 10:13.
Prosím o radu. Přes internet jsem si koupila denní vstupenky do Kolosea a Forum Romanum, e-mailem mi byl poslán vouher s QR kódem. Jakým způsobem probíhá samotné vyzvedávání? Stojí se stejná fronta u pokladny jako při standardním nákupu vstupenek nebo mají samostatná výdejní místa u Kolosea bez většího čekání? Předem děkuji za radu a přeji krásný den. Žaneta.

S voucherem jdete k pokladně, kde předložíte voucher a obdržíte vstupenky. S těmi už jdete k turniketu. V případě nutnosti doložení určité skutečnosti - např. věku pro přiznání sníženého vstupného - prokážete tuto skutečnost. Nejedná se o frontu pro ty, kteří vše řeší až na místě. Pokladny jsou oddělené. Nicméně doporučuje se tam být půl hodiny před uvedeným časem rezervace, v současné době je v potvrzení rezervace uváděna i hodina. Je to z důvodu toho, že i v případě rezervace se tvoří menší fronty - administrativa, bezpečnostní kontroly. Povolená flexibilita je maximálně 15 minut po rezervovaném čase. Pokud si nebudete vědět rady, určitě se bude na místě koho zeptat.

# 02.05.2019, 09:43.
Měli jste pravdu, platba neprocházela a to z jednoduchého důvodu a to, že jsme použili u jména vlastníka karty diakritiku. Dnes jsme to zkusili napsat bez háčků a čárek a máme to zarezervované. Moc děkujeme za radu. Přejeme hezký den. Zbyněk.

Není zač. My děkujeme za informaci o jedné z možných nástrah online rezervace do Colosseo.

# 02.05.2019, 09:41.
Jedeme na 5 dnů do Říma. Využila jsem hodně informací z vašich odpovědí, jednu jsem nenašla. Chceme si koupit Omnia Card, ale nevím, zda je přesto nutná naše rezervace do Colossea. Jedeme už 8.5.2019, vše je narychlo. Děkuji moc. Zlatka.

Ano, rezervace do Colosseo je povinná. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Přes Coopculture je třeba zarezervovat vstup s Roma Pass - Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass. Zaplatíte rezervační poplatek ve výši € 2,00.

# 01.05.2019, 22:29.
Chtěla bych se zeptat na dopravu z letiště Ciampino na ubytování na adrese Via Borghesano Lucchese 19, Gianicolense. Rodiče budou v Římě první neděli v měsíci, kdy by měly být některé památky zdarma, ale uvažují o Omnia Card. Vyplatí se jim to? Děkuji za odpověď. Jaroslava.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte metrem B na Marconi. Z metra přejděte na Via Guglielmo Marconi, kde je zastávka autobusu. Je víceméně před východem z metra po pravé straně. Jeďte autobusem č. 170 směr Termini a vystupte na zastávce Marconi / Meucci. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned na světelné křižovatce odbočte doleva na Via Borghesano Luccchese. Vaše ubytování je po pravé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete samozřejmě použít i , který je součástí . Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini a odtud autobusem č. 170 směr Agricoltura a vystoupit na zastávce Marconi / Meucci. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a postupujte jako v předchozím případě. Vstup zdarma první neděli v měsíci do italských státních muzeí a památek byl zredukován. V současné době platí od října do března. Oproti tomu byly další dny přidané, většinou si to konkrétní muzea a památky určují samostatně. Zda se Vám Omnia Card vyplatí nevíme, je třeba si to propočítat v souvislosti s Vaším itinerářem a dopravou.

# 01.05.2019, 19:50.
Chtěla jsem Vás poprosit o radu. Jedeme koncem června do Říma. Přistaneme na letišti Fiumicino ve 20:40 v pátek a ubytování máme v Capocchia House. Je možné použít takto večer co nejlevněji nějakou hromadnou dopravu? Případně na jaké stanici bychom měli vystoupit? A ta stejná otázka na zpáteční cestu, kdy nám letí letadlo ve 21:25? Mnohokrát děkuji za odpověď. Eunika.

Z letiště Fiumicino jeďte za € 6,00 na Crescenzio. Přejděte na Piazza Cavour. Na jeho konci po levé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Montezemolo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned za čerpací stanicí odbočte doleva na Via Vito Artale. Dovede Vás na kolmou Via Ugo Bartolomei, kterou přejděte a pokračujte rovně na Via Ottorino Lazzarini. Capocchia House je po levé straně. Cesta zpět je v opačném sledu.

# 01.05.2019, 13:21.
Pane Řehůřku, prosím o radu s parkováním v Římě. Hledal jsem informace po internetu, četl zde Vaše odpovědi, přesto bych se rád zeptal. Chystáme se navštívit Řím letos v listopadu od 10. do 14. Ubytování máme zajištěno kousek od stanice metra Cavour. Chtěl jsem se zeptat, zda je možné na takovou dobu a bezpečně nechat automobil na P+R parkovišti u stanic metra Rebibbia, Ponte Mammolo nebo S. M. del Soccorso. Nebo naopak na jihu města u metra Laurentina? Děkuji. Václav.

Parkoviště P+R v blízkosti stanic metra jsou v provozu 15 min před začátkem provozu metra a 45 minut po konci provozu metra. K dlouhodobému parkování doporučujeme ES Park Giolitti v blízkosti Termini.

# 01.05.2019, 12:05.
Mám jeden dotaz. Jedeme 15.5. do Říma a chceme si koupit jízdenky na 3 dny. Máme zájem o nekropoli v Cerveteri, kam chceme jet vlakem z Termini a potom autobusem. Nemáme ovšem jasno, zda nám na cestu stačí Metrebus Roma A za € 18,00, když jedeme příměstským vlakem, nebo musíme mít jízdenku BTR za € 16,50? Případně zda se dá přikoupit jedna zóna za € 3,30 k jízdence za € 18,00. Předem srdečně děkuji. Alena.

Cerveteri je v zóně B, tzn. potřebujete jízdenku na 3 zóny. Samotný Řím v je zóně A, která se v tarifu počítá jako dvě zóny. Jízdenka BTR na tři zóny stojí € 22,00. Jízdenka BTR platí do půlnoci třetího dne od první validace. Přikupovat zóny, navíc jen na část platnosti, není možné. Pokud si to ale spočítáte, jedná se o rozdíl € 0,70, což není zase tak vysoká částka.

# 30.04.2019, 21:23.
Na konci června jedu s dcerou do Říma a už měsíc sedím u počítače a zkoumám trasy a itinerář naší návštěvy. Dcera by chtěla vidět jak v Římě, tak ve Vatikánu muzea a Vatikán. Náhodou jsem narazila na Vaši stránku, kde odpovídáte na dotazy. Klobouk dolů před Vámi, na spoustu otázek jsem dostala již odpověd, ale váhám, zda je výhodnější koupit kartu Omnia Card nebo Roma Pass. Předpokládám, že pokud chceme navštívit co nejvíce, a budeme v Římě plné 4 dny, tak se alespoň jedna karta určtiě vyplatí. A potom ještě doporučení, na jaké památky je nutná rezervace a dle vašich odpovědí, je nutná rezervace i na vyzvednutí karty Omnia? V tom případě je asi lepší si to nechat poslat do České republiky, ať zbytečně nečekáme. Popravdě, když čtu veškeré recenze a tak i když se moc těším až vypadnu na výlet, ten velký počet turistů mě už teď děsí. No snad mi to Řím vrátí a budu spokojená. Předem děkuji za odpověd a přeji vám hezký den. Hanka.

Která z karet se Vám vyplatí, nebo zda se Vám vůbec nějaká vyplatí, Vám neřekneme. Je třeba si sestavit podrobný itinerář, spočítat si cenu vstupného a dopravy bez karty a s kartou. Současně je potřeba přihlédnout k věku dcery. Ve Vatikánských muzeí platí děti od 6. do 18. let snížené vstupné, ve státních muzeích a památkách v Římě od 18. do 25. let. Tam mají děti do 18. let vstup zdarma. Rezervace doporučujeme do Vatikánských muzeí, tam se určitě vyplatí. Z nejnavštěvovanějších muzeí je povinná rezervace do Colosseo a Galeria Borghese.