ŘÍM 2019 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.10.2019, 19:55.
Prosím o radu. Letíme do Říma v termínu od 25. do 29.10. Jak se nejlépe dopravit z letiště Fiumicino do ubytování na Via Constatntino Morin, nejlépe vlakem, nu a také zpět - na letišti musíme být nejpozději v 6:30 hodin. Děkuji za váš skvělý web. Jitka.

Z letiště Fiumicino je nejlepší jet autobusem směr Termini a vystoupit na Crescenzio. Jízdenka stojí € 6,00. Odtud jeďte autobusem č. 492 směr Stazione Monte Mario. Vystoupit musíte na Leone IV. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Leone IV. Dovede Vás na Largo Trionfale. Pokračujte stále rovně po Via della Giuliana a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Costantino Morin. Pokud chcete jet vlakem, jeďte z letiště vlakem FL1 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka na vlak stojí € 8,00. Odtud přejeďte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, pokračujte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na Viale Angelico / Camozzi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Viale delle Millizie a následně doprava na Via Simone de Saint Bon. Jděte po této ulici a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Costantino Morin. Na městské autobusy a metro potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 21.10.2019, 14:09.
Pane Řehůřku, strávila jsem asi dva týdny pročítáním vašich stránek. A nyní mám i nějaké své otázky. Do Říma přiletíme 31.10. odpoledne. Mám předběžně domluvenu kyvadlovou dopravu na ubytování, ale pro jistotu bych vás poprosila o radu, jak se tam dostat a to z letiště Fiumicino na adresu 1021 Via Tuscolana, Appio Latino, Řím 00174. Mám v úmyslu zarezervovat pouze Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Fast-Track Tour na Get Your Guide. Je obtížné dorazit na místo určení pěšky nebo raději využít MHD? Počítám, že na místě bychom měli být zhruba půl hodiny před rezervovaným časem. Chtěli bychom především prozkoumat židovskou čtvrť a Trastevere a případně objevit nějaký římský second hand - vintage obchod. Neměl byste tedy tip na místa, kam chodí více obyčejní Římané nežli turisté? Děkuji vám velice za odpověď. Silvie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na Subaugusta. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z metra vyjděte na Via Tuscolana a jděte po její části, kde jsou na každé straně bloky obytných domů. Vaše ubytování je po pravé straně hned za křižovatkou. Prohlídka s profesionálním průvodce Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Fast-Track Tour je dobrá volba. Pěšky je to k Colosseo daleko. Jeďte metrem A na Termini, tady přestupte na metro B a jeďte směr Laurentina. Vystupte na Colosseo. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Při přestupu nesmíte vystoupit z metra přes turnikety ven, např. si něco koupit nebo prohlédnout. Sraz budete mít u Konstantinova oblouku, průvodce bude mít na sobě růžovou vestu. Tipy na seconhandy najdete v článku Where To Shop Secondhand in Rome, An Unexpected Vintage Mecca.

# 20.10.2019, 20:57.
Na jedněch stránkách jsem se dočetla, že italští učitelé mají do Kolosea vstup zdarma a že učitelé státních škol EU jej mají pouze za € 2,00. Je to pravda? A jak v tomto případě doložit, že jsem učitelem v České republice? Chtěli bychom navštívit Koloseum 26. října, tak stále pátrám, jak to vlastně je. Děkuji mnohokrát za odpověď. Renata.

Vstup za sníženou cenu mají mladí ve věku od 18. do 25. let. Další skupiny ne. Vstup zdarma mají učitelé doprovázející skupinu studentů z veřejných i soukromých škol z EU. Samostatně ne.

# 20.10.2019, 11:56.
Děkuji za odpověď. Rozumím tomu tedy dobře, že vstup zdarma první neděli se netýká žádné části Vatikánu, ani Vatikánských muzeí? Omnia Card i Roma Pass platí pouze 72 hodin. My budeme v Římě od 31.10. do 6.11. Tedy včetně neděle zdarma, dohromady 6 dní. Která z karet je výhodnější v tomto případě nebo je lepší být bez ní? Jeden den plánujeme výlet na Vámi doporučované Tivoli. Děkuji. Táňa.

Italské zákony a vyhlášky platí v Itálii, ne ve Vatikánu. První neděle zdarma od října do března se tedy týká italských státních památek a muzeí, ne vatikánských. To, zda je pro Vás výhodnější nebo nebo žádná z těchto karet Vám neřekneme. Musíte si sestavit itinerář, naplánovat dopravu a spočítat si náklady s jednou kartou, druhou kartou a bez karty. Podle toho zjistíte, co je pro Vás nejvýhodnější.

# 19.10.2019, 20:38.
Rozhodli jsme se letos v termínu od 1.11. do 4.11.2019 navštívit Řím. Přiletíme kolem 9. hodiny ranní na letiště Ciampino. Ubytovaní budeme v Roma Camping in Town. Než se ubytujeme po 14 hodině, chtěli bychom se projít centrem města. Jakým způsobem je nejlepší se z letiště dostat do centra a poté pokračovat do místa ubytování? V sobotu máme v plánu návštěvu Vatikánu a některých památek na této straně řeky. V neděli potom Coloseum, Fórum, atd. Vyplatí se koupit na tento termín Roma Pass? Co určitě nevynechat? Co naše ubytování, není to průšvih? Děkuji za odpověď. Oldřich.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud pokračujte metrem A např. na Spagna. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Odtud si můžete udělat okruh historickým městem a ze Spagna následně odjet metrem A na Cornelia. Odtud pokračujte autobusem č. 246 (zastávka je u Mc Donalds') směr Malagrotta a vystupte na zastávce Stazione Aurelia - u nákupního centra Panorama. Opět celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT. Roma Camping In Town je naproti přes silnici (dostanete se tam nadchodem). Ve Vatikánu nevyužijete. Jen na Colosseo se Vám nevyplatí. Je třeba si to propočítat v souvislosti s itinerářem (vstupy, doprava). Vatikán a Řím kombinuje . Opět je třeba propočítat výhodnost. Co nevynechat záleží na Vašich zájmech. Přečtěte si např. odpověď ze dne 22.01.2019, 08:02. Ubytování odpovídá ceně, kterou jste za něj vynaložili. Pokud se rozhodnete pro Roma Pass, můžete si ho vyzvednout už na letišti Ciampino a použít na výše uvedenou dopravu.

# 19.10.2019, 18:38.
Zítra dojedeme autobusem z Tivoli na stanici metra Ponte Mammolo. Prosím o radu, jak se dostat na stanici Lepanto, do hotelu už díky vám vím jak se dostanu. Moc děkuji. Dáša.

Nejdříve metrem B na Termini a odtud metrem A na Lepanto. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 v případě, že neprojdete ven na Termini přes turnikety.

# 18.10.2019, 20:10.
Pane Řehůřku, v sobotu 16.11.2019 máme doletět do Říma na letiště Fiumicino Airport, kde by nás mělo čekat taxi, které jsme objednali před Agodu a mělo by nás dopravit do ubytování v Camping Village Roma, Via Aurelia 831, Aurelio and Monteverde. Poté, co se ubytujeme, rádi bychom vyrazili do centra. Můžete nám poradit, jak se tam dostat? Pravděpodobně by měl od kempu jezdit nějaký autobus ke stanici metra Cornelia, nevíte konkrétně který autobu to je? Plánujeme si koupit 72. hodinovou časovou jízdenku, kterou bych ale raději kupovala u prodejce osobně než v automatu. Nevím, zda nejbližší prodejní místo 72. hodinové jízdenky nebude až na stanici metra. Kde si tedy mám koupit lístek na autobus, kterým se chci dopravit ke stanici metra? Pouze někde v automatu, nebo u řidiče? Dále by ještě měla být nějaká možnost se do kempu dostat kyvadlovou dopravou přímo z Vatikánu. Nevíte, jak to funguje? Dále bych se chtěla zeptat. Mohl byste nám také poradit, jak se dostat k moři a samozřejmě zpět do centra, konkrétně bychom chtěli jet na pláž Santa Severa. Platí tam městská 72. hodinová jízdenka, nebo si musíme kupovat nějaké jiné jízdné zvlášť? Děkuji moc za odpověď. Pavlína.

Od Roma Camping In Town ke stanici metra jede autobus č. 246 (Cornelia) a autobus č. 247 (Cipro). Tyto stanice nemají pokladnu. Jízdenky zakoupíte v automatu. Jízdenky by ale mělo být možné zakoupit i přímo v kempu. Kyvadlová doprava do Vatikánu funguje z kempu pouze v hlavní sezóně (v létě). Zpáteční jízdenka stojí € 3,00. Na pláž Santa Severa se s jízdenkami pro tarifní pásmo Metrebus Roma nedostanete. Nejlepší spojení od kempu je jet autobusem č. 247 na konečnou Stazione Aurelia a odtud regionálním vlakem Trenitalia do Santa Severa za € 4,10. Od stanice je to k pláži přibližně 1400 metrů.

# 18.10.2019, 16:34.
Děkuji pěkně za informace. Prosím ještě o informaci. Roma Pass se vztahuje i na Vatikán nebo ne? Kdybychom chtěli s Roma Pass projít první den Koloseum, druhý den Vatikán, třetí den Pantheon, vyplatí se pak Roma Pass? V Římě budeme také první neděli v měsíci, tj. 3.11. Je někde možné najít seznam míst, která lze tento den bezplatně navštívit? Děkuji. Hezký den. Táňa.

nelze využít ve Vatikánu. Pro Vatikán je určena , jejíž součástí je v 72 hodinové verzi i Roma Pass. Výhodnost si musíte spočítat sama podle Vašeho itineráře, se kterým souvisí také doprava. Seznam státních muzeí a památek v Římě, kterých se volné vstupy (za nových podmínek) týkají, je uveden v odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39.

# 18.10.2019, 13:43.
Pane Řehůřku, prošla jsem si stránky, moc za ně děkuji, nicméně ještě prosím o radu. Rodiče jsou ubytovaní na Via di Rebibbia, 18/34, 00156 Roma RM, Itálie. Přiletí na Fuimiciono, takže jsem jako nejlepší cestu naplánovalu cestu na Termini s Terravision autobusem a poté metrem na konečnou. Máte prosím nějaký lepší a rychlejší tip? Dále mi jde o zpáteční cestu. Letí ráno v 9:00 a cesta s Terravision je spíše nereálná. Našla jsem si, že jezdí vlaky, přímé spojení z Termini, nicméně cena jízdenky mě překvapila - inzerují € 14,00. Existuje nějaká levnější varianta, resp. dá se jet nějakými regionálními vlaky nebo jiným způsobem? Jiné vlakové spojení se mi nepodařilo najít. Děkuji za informace. Katka.

Ano, spojení autobusem za € 5,80 na Termini a odtud metrem B na Rebibbia je optimální řešení. Rychlejší tip je tím vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Termini a následně metrem B. Vlak jede jen 32 minut. Rychlejším řešením může být vlak FL1 na Tiburtina za € 8,00 a odtud metrem B. Vlak jede 48 minut. Takto ale ušetříte jen několik minut. Metro B jezdí ráno od 5:30. Cesta na Termini z Rebibbia trvá 15 minut. Pokud pojedete autobusem Terravision v 6:10, budete na letišti v 7:00, což je dostačující. Navíc nákupem jízdenky tam a zpět získáte slevu a platíte celkem € 9,00. Také se nabízí řešení jet metrem B na Tiburtina. Cesta trvá z Rebibbia 10 minut. Vlak z Tiburtina jede na letiště Fiumicino v 6:01 (6:48), 6:16 (7:03), 6:31 (7:18), 6:46 (7:33) atd. V závorce je příjezd na letiště.

# 17.10.2019, 23:34.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Pochopila jsem správně, že jízdenku Metrebus Roma koupím za nějakou cenu na celou trasu z Roma S. Pietro do Stazione ferroviaria Lido Centro? Přímo na nádraží? Prosím o upřesnění dopravy, kolem 7:00 z Roma S. Pietro. Nebo odkaz na jízdní řád. Nedaří se mi najít spojení. Předem děkuji za cennou pomoc. Marie.

Podle našich informací je možné jízdenku BIT v ceně € 1,50 použít v metru nebo ve vlaku pouze jednou. Doporučujeme si tedy na nádraží Roma S. Pietro zakoupit jízdenku na vlak v ceně € 1,00 a na Porta S. Paolo jízdenku BIT na cestu do Lido di Ostia. Na celou trasu můžete použít časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Jízdenku na stanici S. Pietro zakoupíte v automatu, jízdenku na stanici Porta S. Paolo na pokladně ATAC nebo v automatu. Je možné, že na celou trasu lze použít jednu jízdenku BIT, nemáme to však ověřeno. Regionální vlak ze S. Pietro do Ostiense odjíždí v úterý v 6:48, 6:55, 7:03, 7:10, 7:11. 7:17, … Na místě je za 11 minut. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Vlak Roma Lido jezdí v úterý od 5:08 do 22:30, ve Vašem čase v době od 7:00 do 9:00 po 10. minutách, tedy v 7:00, 7:10, 7:20, ... Jízdní řády najdete na ATAC.

# 17.10.2019, 22:42.
Nyní jsme v Římě a potřebovala bych vědět, zda je možné koupit lístky do Kolosea i na jiné pokladně než přímo u vstupu. Dnes jsme tu hroznou frontu vzdali a na online rezervaci už je pozdě. Děkuji za brzkou odpověď. V neděli odlétáme. Iva.

Pokladna je ještě u Foro Romano, kde jsou fronty menší. Nebo si tam jít stoupnout před otevírací dobou. Nicméně nezaručí Vám to, že získáte vstupenku na termín, který požadujete. Na 18.10, 19.10. i 20.10 jsou k dispozici ještě vstupenky s vidoprůvodcem.

# 17.10.2019, 21:20.
Máme to na příští středu, takže ten druhý e-mail pošlou až před termínem? S pozdravem Petr.

Systém nákupu přes Coopculture funguje tak, že nejdříve obdržíte potvrzení od banky o úhradě. Následně obdržíte potvrzení od Coopculture s rezervačním kódem. Mezi těmito potvrzeními je nějaká časová prodleva, není to však určitě několik dnů nebo týden. Postup je uveden v odpovědi ze dne 06.09.2019, 08:50.

# 17.10.2019, 19:28.
Pane Řehůřku, budeme v Římě od soboty do úterý. Také mě nyní napadlo, že když odlétáme v úterý ve 14:45 z letiště Fiumicino, tak bychom mohli ještě ráno zajet k moři. Pojedeme z Via delle Fornaci. Je to reálné a jak se tam dostat veřejnou dopravou? Děkuji za odpověď a srdečně Vás zdravím. Marie.

V tomto případě doporučujeme přejít na vlakovou stanici Roma S. Pietro a popojet vlakem na Roma Ostiense. Tady jsou průchody propojeny stanice vlaku Ostiense, stanice metra B Piramide a stanice městského vlaku Porta S. Paolo. Přejděte na stanici městského vlaku a jeďte vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Zastávky v blízkosti moře jsou Centro, Stella Polare, Castefusano a Cristoforo Colombo. Celá trasa je v tarfním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít standardní jízdenky nebo . Doporučujeme vystoupit na Centro, protože odtud potom můžete jet na letiště autobusem Cotral, který odjíždí z Piazza della Stazione. Jízdenka stojí € 1,30.

# 17.10.2019, 14:38.
Prosím o radu ohledně dopravy z Via Palombarese 309, 00013 Fonte Nuova RM, ke Koloseu. Lze na tuto cestu využít Roma Pass? Děkuji. Irena.

Po Via Palombarese jezdí autobus Cotral, konkrétně linka spojující Palombara Sabina (depo Cotral) se stanicí Tiburtina. Zastávka je kousek od Vašeho ubytování ve směru do centra Říma. Jízdenka stojí € 1,30. je možné použít pro dopravu ATAC, tj. na autobusy, trolejbusy, metro, tramvaje a městské vlaky provozované touto společností. Z Tiburtina se potom dostanete k Colosseo metrem B.

# 17.10.2019, 11:50.
Toto mi stačí pro vstup do Kolosea v Římě pro dvě osoby? Zaplatil jsem online a na e-mail přišlo jen toto: Informazioni sull' esercente. Petr.

Toto je ten první e-mail, který obdržíte jako potvrzení od banky o platbě. Měl předmět Vostra dispozione PagOnline. Obdržíte ještě jeden e-mail s předmětem Pagamento ricevuto - Prenotazione: XXXXXXXX, kde místo XXXXXXXX bude Váš rezervační kód. Tento e-mail je od Coopculture. S tímto druhým e-mailem se dostavíte do pokladny u Colosseo pro internetové rezervace, na základě kterého obdržíte vstupenky.

# 16.10.2019, 12:31.
Zítra v poledne přiletíme do Říma na letiště Fiumicino. Přišlo mi, že je letiště blízko u moře. Nemáte tedy prosím nějaký tip, jak se co nejlépe dostat z letiště k moři? Abychom zde strávili odpoledne. A jak se poté od moře dostat do Říma? Děkuji za případnou odpověď. Přeji hezký den. S pozdravem Anna.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia na Piazza delle Stazione. Odtud už je to k moři kousek nebo můžete popojet ještě dál vlakem na Stella Polare, Castelfusano nebo Cristoforo Colombo. Zpět do centra Říma se dostanete vlakem Roma - Lido, který má konečnou na Porta S. Paolo. Odtud je průchod do metra B Piramide nebo na regionální vlak Ostiense.

# 15.10.2019, 21:08.
Pane Řehůřku, děkuji moc za podnětné informace. Ještě se zeptám, kolik běžně vychází taxi z letiště do centra Říma? Děkuji. S pozdravem Daniela.

Cena za bílé taxi s licencí města Říma z letiště Fiumicino do centra ohraničeného Aurelianovou hradbou, tedy i tam, kde se Vaše ubytování nachází, je € 48,00.

# 14.10.2019, 16:26.
Pane Řehůřku, prosím o radu, jak cestovat z letiště Ciampino na Piazza Giovanni da Verrazzano. Zda je rychlejší metro nebo autobus. Jak se nejlépe dostat k moři? Děkuji. Irena.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte metrem B na Garbatella. Z metra přejděte na Via Giacinto Pullino a vydejte se po ní doleva. Na světelné křižovatce přejděte po přechodu na druhou stranu a pokračujte doprava po Circonvallazione Ostiense. Po levé straně ulice uvidíte zvonici farnosti Santa Galla. Ještě před ní se vydejte doleva po Via di Santa Galla. Dovede Vás na Piazza Giovanni da Varrazzano. Od metra je to přibližně 600 metrů. Na celou trasu Vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. K moři se dostanete metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia.

# 14.10.2019, 14:04.
Zajímal by mě Váš názor na vstup do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci. Zda se vyplatí navštívit Vatikánská muzea v poslední neděli v měsíci a ušetřit peníze, ale nejspíše strávíme spoustu času ve frontě, nebo si zarezervovat vstup v jiný den na konkrétní hodinu a ušetřit čas. Případně kdy bychom měli být na místě, abychom nečekali několik hodin v tu poslední neděli v měsící? Děkuji za odpověď. Adéla.

Je to o prioritách. Pokud nechcete jít do rizika, že podstatnou část dne strávíte čekáním ve frontě, je pro Vás přednější smysluplně využitý čas, doporučujeme si udělat rezervaci do Vatikánských muzeí na některý jiný den. Pokud Vám to nevadí a je pro Vás přednější cena, potom si jděte stoupnout do fronty a jděte do muzeí zdarma. Pokud půjdete do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci, je třeba si uvědomit, že tento den je zkrácená provozní doba. Vstup se otevírá v 9:00 a uzavírá se ve 12:30. V muzeích potom můžete být ještě do 14:00. Logické je, že nejlepší je se postavit do fronty s dostatečným časovým předstihem před otevřením.

# 14.10.2019, 13:01.
Ve čtvrtek 17.10. letíme do Říma na 4 dny a budeme ubytovaní na adrese Via Vittoria 64, Spagna. Prosím o tip, jak se co nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu. A ještě jeden dotaz. Letíme sem s maminkou, která bude slavit 70 let, a tak bych vás poprosila i o tip, jak nejlépe strávit třídenní pobyt v Římě, jakou trasu zvolit? Děkuji moc. S pozdravem Daniela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Spagna. Jděte k širšímu konci náměstí a z jeho levého rohu pokračujte po Via del Babuino. Na křižovatce odbočte doleva na Via Vittoria. Za druhou křižovatkou na této ulici je po levé straně Vaše ubytování. Itineráře nezpracováváme - viz informace.

# 14.10.2019, 11:13.
Pane Řehůřku, letím sám do Říma na dovolenou 18.10. Odlet je ráno z Prahy. 20.10. je odlet večer z Říma. Chtěl bych se zeptat na pár otázek: 1. Jaký je rozdíl mezi Roma Pass a Omnia Card? 2. Pokud si vyberu Roma Pass, tak kde ho koupím? Resp. pokud online, tak jsem se doslechl, že jde si ho vyzvednout i na letišti, kam přilétám - letiště Ciampino. Pokud ho koupím online, je tedy jedno, kde ho vyzvednu, nebo lze na některých stránkách zadat, kde bych si ho vyzvedl? 3. Pokud si vyberu Omnia Card, tak platí to stejné, jako u předchozí otázky. 4. Musím si dělat rezervaci na Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli a rotundu online nebo to lze s Roma Pass přímo na místě bez online rezervace? A lze tím přeskočit ty fronty? 5. Řadí se Vatikánská muzea a Sixtinská kaple a rotunda do památek zdarma do Roma Pass, stejně jako Koloseum? 6. Lze na odběrných místech Roma Pass nebo Omnia Card platit pouze kartou, nebo i v hotovosti? 7. Po příletu do Říma první cesta, kam bych se rád podíval, tak jsou filmová studia Cinecitta'. Je nějaká přímá linka z letiště do těch studií? Bude mi v tom spoji už platit Roma Pass nebo Omnia Card? 8. Jak se z filmových studií dostanu MHD nejrychleji do hotelu, který je na ulici Via Giulia? 9. Dočetl jsem se, že v Římě je Muzeum kriminalistiky. Je otevřené nebo není? Někde se uvádí, že ano, někde, že ne. Tak nevím. 10. Chci také navštívít Muzeum Alberta Moravia a bunkr + vilu, kde žil Benito Mussolinni. Je to přístupné veřejnosti? Kolik se tam platí a je nutná nějaká rezervace předem? 11. Také mám v plánu navštívit Muzeum Leonarda da Vinci. A jak jsem trochu pátral, tak jsem zjistil, že jich je v Římě více. Které byste mi doporučil jako nejlepší? Nebo je každé z ních zaměřeno na něco jiné? Děkuji moc za odpovědi a jsem s přátelským pozdravem. Lukáš.

Z obrovské množství otázek, které jste zadal, je toho velká část v našich otázkách a odpovědích zodpovězeno. Stačí přípravě Vašemu výletu obětovat trochu času a tyto informace si pročtením připravit. Rozdíl mezi a je zásadní v tom, že Roma Pass je určen primárně pro památky, muzea a dopravu v Římě, kdežto Omnia Card se týká primárně Vatikánu. O římská muzea, památky a dopravu ji rozšiřuje Roma Pass, který s Omnia Card získáte ve verzi pro 72 hodin. Roma Pas i Omnia Card můžete zakoupit na výše uvedených stránkách online nebo také přes Roma Pass resp. Omniakit. Vyzvednout i zakoupit je možné Roma Pass na infopointech, včetně toho na letišti, Omnia Card v kanceláři ORP. Kontakty a otevírací doby jsou uvedeny na výše uvedených stránkách. Sala Rotonda a Sixtinská kaple jsou součástí Vatikánských muzeí. S Omnia Card je nutná rezervace buď online nebo při vyzvednutí karty v ORP. Roma Pass pro návštěvu Vatikánských muzeí nelze využít. Vstup do Colosseo je součástí Roma Pass, v ceně v rámci první návštěvy v případě 48 hodinové karty, v rámci prvních dvou návštěv v případě 72 hodinové karty. Rezervace je povinná a provádí se přes Coopculture. Online lze karty zaplatit platební kartou, na místě i v hotovosti. K Cinecitta' se z letiště Ciampino dostanete autobusem č. 520. Je možné cestovat s Roma Pass a tedy i s Omnia Card 72H (ke které Roma Pass získáte). K ubytování se dostanete nejdříve metrem A na Termini a odtud autobusem č. 40 nebo 64. Doporučujeme č. 40, má méně zastávek. Vystoupit musíte na Chiesa Nuova, jít ve směru jízdy autobusu a hned na přechodu odbočit doleva do úzké uličky Via dei Cartari. Ta Vás dovede na náměstíčko, které přejdete rovně a bude pokračovat po Vicolo della Moretta. Dovede Vás na Via Giulia. Po té se vydáte doprava nebo doleva, podle ubytování. Nicméně Via Giulia je dlouhá 900 metrů, možná bude lepší vystoupit dříve nebo později, podle přesného umístění ubytování. Museo Criminologico je otevřeno od úterý do soboty v době od 9:00 do 13:00, v úterý a ve čtvrtek ještě odpoledne od 14:30 do 18:30. zavřeno je v pondělí, v neděli a ve svátky. Vstupenka stojí € 2,00. Casa Museo Alberto Moravia je přístupné, ale s průvodcem a povinnou rezervací. Pouze první sobotu v měsíci v 10:00 a 11:00. Vstup je zdarma, platí se průvodce ve výši € 5,00 na osobu. Vstup s vlastním průvodcem je ve 12:00 a 15:30 pro skupinu do 15. osob. Průvodce musí mít samozřejmě autorizaci. Bunkr a Villa Torlonia jsou také přístupné, ale opět s průvodcem a povinnou rezervací. Cena je € 10,00. Informace o rezervacích najdete na výše uvedených stránkách. Museo Leonardo da Vinci doporučujeme navštívit na Piazza del Popolo. Najdete zde reprodukci jeho hlavních děl a také celou řadu jeho vynálezů. Nejcennější kousky z jeho díla jsou samozřejmě ve Vatikánských muzeích.

# 14.10.2019, 07:32.
Mnohokráte děkuji za Vaši odpověď. Díval jsem se na předpověď počasí a to by nemělo být moc hezké. Poradili byste mi, kam jít v Římě s dětmi při nepříznivém počasí? A je možná projížďka po římských památkách? Třeba autobusem? Děkuji. David.

Tip viz naše předchozí odpověď ze dne 10.10.2019, 09:40. Projížďku po Římě autobusem můžete realizovat např. produkty Hop-on Hop-off. Na konci stránky jsou odkazy na další verze a varianty.

# 13.10.2019, 19:11.
Pane Řehůřku, i já jsem se osmělila a píši Vám dotaz ohledně Říma. Poletíme do Říma od 23.10. do 27.10.2019. Máme ubytování 5 minut od metra Ottaviano. Chtěla bych se zeptat, kdy bychom asi měli vyrazit na letiště Campino, kde máme odlet v 9:20 hodin? Ten den se mění čas na zimní, když počítám 2 hodiny, kdy musíme být před odletem na letišti, tak mi to vychází na 7:20 hodin na letišti. Jen nevím, kolik mám počítat metrem přes město a zda si máme nechat udělat balíčky od hotelu, protože ráno snídani nestíháme. Italové jsou asi po ránu pomalejší, takže když přijedeme na poslední zastávku metra a ještě máme čekat na autobusy, které nás převezou k letišti Ciampino, tak to bude něco trvat. Kolik mám počítat asi času? A není lepší ráno si vzít třeba taxi na letiště nebo bude lepší to metro? Je metro spolehlivé? Zase si říkám, že bude neděle ráno, takže Italové budou ještě spát, tak by to metro nemuselo být narvané. Děkuji za odpověď. Zdraví Dana z Ivančic.

Metro A jede z Ottaviano na Cinecitta' přibližně půl hodiny. Autobus č. 520 na letiště Ciampino přibližně 20 minut. Při frekvenci autobusu č. 520 v neděli 3x za hodinu, počítejte tedy s dopravou přibližně 1 hodinu a 15 minut i s přestupem. My bychom si dali ještě 15 minut rezervu. S balíčky Vám neporadíme. Jednak je musí mít Váš hotel v nabídce a jednak je musíte chtít sami, ne že Vám to poradíme. Cinecitta' není poslední zastávkou metra. Tou je Anagnina, odtud jezdí také autobusy na letiště - Atral za € 1,20. Je ale lepší jet z Cinecitta' autobusem č. 520. Můžete na něj použít jízdenku BIT z metra nebo časovou nebo Roma Pass a frekvence spojů je vyšší. Metro je spolehlivé, pokud nebude nějaká stávka. Bílé taxi s licencí města Říma stojí € 30,00.

# 12.10.2019, 11:19.
Moc děkuji za dřívější odpovědi. Nevíte, zda má někdo zkušenost s objednáním taxi na odvoz z letiště přes Booking? Opravdu tam vždy řidič čekal? Zpět na letiště už pojedeme podle vaší rady. Máme objednané a zaplacené vstupenky do Galerie Borghesse přes Gebart a zatím mi na e-mail nepřišly vstupenky. Co dělat? Odlétáme ve čtvrtek. Děkuji. Dáša.

Objednání taxi přes Booking by nemělo být problém. Služba je koncipovaná tak, že počítá s reálným časem přistání a řidič na vás bude čekat ještě 45 minut. Zkušenosti s tím ale nemáme. Nicméně vždy se může něco pokazit, pro tyto případy máte k dispozici zákaznickou podporu. Způsob distribuce vstupenek je popsaný během jednotlivých kroků objednávky. Ty jsou konkrétně tři: 1. dodávka, 2. platba, 3. ověření. Hned v tom prvním kroku volíte způsob dopravy. V případě Galeria Borghese je jen jeden - vyzvednutí přímo na místě. V tomto případě v den uvedený na rezervaci. Pro vyzvednutí vstupenek potřebujete mít s sebou potvrzovací e-mail a platný doklad totožnosti toho, na koho byla objednávka učiněna. Nicméně je to přesně ten problém, kterým jsme se zabývali v odpovědi ze dne 09.10.2019, 20:55.

# 10.10.2019, 21:27.
Děkuji moc. Mohu se zeptat, co myslíte tou Aurelianovou hradbou? To je pak daleko dojít do našeho ubytování? V Římě už jsem sice byla, ale nevim, kde se to nachází. Děkuji moc za odpověď. Alena.

Aurelianova hradba, italsky Mure Aureliani, je opevnění města Říma přibližně ze 3. století. Z velké části je zachovalé. Uvnitř je historické centrum Říma.

# 10.10.2019, 15:36.
Vyrážíme příští týden do Říma a rádi bychom si koupili každý Roma Pass a současně rezervovali vstupenky do Colossea. Je nutné si Roma Pass zakoupit již předem a potom rezervaci vstupenek nebo stačí udělat rezervaci do Colossea hned online a Roma Pass zakoupit až v Římě? Zkoušela jsem na stránkách Coopculture rezervovat Colosseum a udivilo mě, že si zadám Roma Pass, ale nechce to po mě žádné číslo Roma Pass a ani jména držitelů. A také se mi u rezervace neobjevila možnost vytisknutí vstupenky, jen pickup@ticket office a to asi znamená, že bychom si vstupné museli vyzvednout v pokladně? Děkuji. Pavla.

Při časové rezervaci do Colosseo s není nutné mít současně Roma Pass. Rezervuje se počet a celá rezervace je napsaná na kupujícího. V tomto případě není možné vstupenky obdržet e-mailem, máte možnost pouze obdržet voucher. S tím jdete na pokladnu (pro internetové rezervace, tedy ne hlavní frontou), kde předložíte i Roma Pass, obdržíte potvrzení časové rezervace a k turniketu už jdete s Roma Pass.

10.10.2019, 09:40.
Od 19. do 22.10.2019 budeme trávit prodloužený víkend v Římě. Rád bych se zeptal, jak nejlépe sehnat vstupenky do Colossea, Roman Forum a Sixtinské kaple, abychom se vyhnuli frontám? Budeme dva dospělí, jedna důchodkyně a čtyři děti vě věku 14, 12, 11 a 2 roky. Větší děti mají ISIC karty. Dají se v Římě využít? Dvouletý Kubík má předpokládám vstupy zdarma. Kdybyste měli nějaký dobrý tip na něco zajímavého pro děti, rád ho přijmu. Každopádně předem velmi děkuji a přeji pěkné dny. David.

Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani a Coopculture. Společně také na Get Your Guide. Do 6. let mají děti ve Vatikánských muzeích vstup zdarma, do 18. let se slevou. Do Colosseo / Foro Romano / Palatino mají děti do 18. let vstup zdarma. Děti do 10. let mají zdarma městskou dopravu v doprovodu dospělé osoby. Senioři slevy nemají. Tipy pro děti najdete v odpovědi ze dne 25.02.2019, 04:12.

# 10.10.2019, 08:20.
Chcela by som sa opýtať, ako sa dostať z letiska Fiumicino na ubytovanie Via di San't Anselmo 38, Aventino. Prílet máme 14.11.2019 o 9:00 ráno. A ešte sa chcem opýtať, či platí Roma Pass aj na metro alebo len ma MHD. Ďakujem veľmi pekne. Zuzana.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense. Průchodem přejděte na Porta S. Paolo / Piramide. Vyjděte před budovu na náměstí. Přes autobusová stanoviště se musíte dostat k porta S. Paolo a za touto branou k parku. Po pravé straně parku vede Viale della Piramide Cestia. Dovede Vás na Piazza Albania. Po levé straně uvidíte sochu a za ní vlevo vychází úzká Via di Sant' Anselmo. Vaše ubytování je po levé straně. můžete použít na autobusy, trolejbusy, tramvaje, metro a městské vlaky. Vše je součástí městské hromadné dopravy.

# 09.10.2019, 23:50.
Na stránkách muzea Borghesse je cena vstupenky napsaná € 13,00 + € 2,00 za rezervaci. Ale nemohu se tam zatím dostat. Na stránce Get Your Guide je to od € 30,00. To je běžné, že se ceny liší? Dagmar.

Musíte si vždy přečíst kompletní popis produktu, který je nabízený. S rozdílnou cenou je vždy spojený i rozdílný rozsah. V tomto případě jste si na Get Your Guide vybrala produkt Rome: Borghese Gallery Entrance Ticket, který je s asistencí, tzn. u vchodu Vás bude čekat asistent nebo asistentka a provede Vás všemi vstupními procedurami až do Galerie. Součástí této vstupenky je i výstava Bernini a samozřejmě i povinný rezervační poplatek. Velkou výhodou je bezproblémová možnost zrušit vstupenku s plnou refundací ještě 24 hodin před rezervovaným vstupem. Pokud chcete základní vstupenku a vše si zařídíte sama, můžete ji objednat přes italské stránky Gebart za základní cenu € 15,00 včetně rezervačního poplatku. Tuto možnost na našich stránkách také uvádíme.

09.10.2019, 20:55.
Chtěla bych koupit předem online vstupenky do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple za € 16,00, do Colosseo + Foro Romano za € 16,00 a na Andělský hrad za € 10,50. Našla jsem, že vstupné by mělo být ve výši, jak jsem uvedla. Bohužel v odkazech, které uvádíte, a které jsem objevila i na dalších, jiných stránkách, se mi zobrazují ceny úplně jiné - € 29,00, € 53,00 apod. Nevím, co dělám špatně, můžete mě prosím navést někam, kde bych mohla lístky na tato místa koupit za uvedené ceny? Do Říma jedeme v termínu od 23. do 27.10. Nevím, jak je to s obsazeností. Dočetla jsem se, že jsou vstupenky vždy na určitý čas. Chtěla bych je koupit co nejdříve, abychom se tam ještě dostali. Děkuji. Pavlína.

Vždy uvádíme odkaz na základní stránky konkrétního muzea a památky, kde jsou ty základní ceny a k tomu uvádíme další alternativní odkaz, kde jsou ceny buď stejné nebo o něco vyšší než na oficiálních stránkách. Určitě ale ne tak razantní rozdíl. Objednávka je s větším uživatelským komfortem a často s řadou dalších benefitů. Podle zpětné vazby od našich čtenářů víme, že největší problémy mají právě s objednávkami na oficiálních italských stránkách a s následnou komunikací. Get Your Guide je prověřený portál, našimi čtenáři často využívaný, který funguje bezproblémově, přibližně na principu např. Booking - ubytování nebo Rentalcars - pronájem aut. Je tam možné kumulovat objednávku více různých vstupenek, jednoduše ji upravovat nebo rušit. Protál je celosvětový, tzn. je tam možné zakoupit vstupenky i výlety po celém světě. Pokud chcete nejnižší možnou cenu a nevadí Vám si vše vyřídit sama na různých stránkách, použijte základní odkazy, které jsou v našich otázkách a odpovědích. V tomto případě Musei Vaticani, Coopculture a Tosc.

# 09.10.2019, 19:42.
Prosím Vás, jak se dostaneme z letiště Fiumicino dne 9.4.2020? Přiletíme v 19:55 a potřebujeme se dostat do Roma Camping In Town, Via Aurelia 831, Aurelio, 00165 Řím. Moc děkuji za odpověď. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Cipro nebo Cornelia. Dále je cesta popsaná v odpovědi ze dne 29.05.2019, 10:49.

# 08.10.2019, 16:39.
Prosím, můžete mi poradit, jak se dostaneme nejlépe z letiště Ciampino Řím do Hotelu San't Angelo na ulici Via M Dionigi 16? Dne 14.12. v 8:55 přilétáme. Máte zkušenosti s taxikem? Na nějakých stránkách jsem našla, že stojí do centra € 30,00. Děkuji. Alena.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Vydejte se po Viale Giulio Cesare (proti jednosměrkám) a hned po levé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 70 (směr Giolitti) nebo 913 (směr Augusto Imperatore) a vystupte na zastávce Vittoria Colonna. Můžete jet také autobusem č. 87 (směr Largo Colli Albani) přímo od východu z metra na stejnou zastávku. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Pietro Cavallini. Následně opět doleva na Via Marianna Dionigi. Hotel Sant' Angelo je po levé straně. Další variantou je jet z letiště Cimpino autobusem za € 5,80 na Termini (Via Giolitti). Odtud musíte jít kousek podél nádražní haly (budete ji mít po levé straně) po Via Giolitti. Z ostrůvku naproti podjezdu jezdí autobus č. 70. Musíte vystoupit na Vittoria Colonna a jít ve směru příjezdu autobusu k Via Pietro Cavallini (viz výše). Za cenu € 30,00 jezdí z letiště Ciampino do centra ohraničeného přibližně Aurelianovou hradbou bílá taxi s licencí města Říma.

# 06.10.2019, 18:03.
Pane Řehůřku, děkuji mnohokrát za odpověď. Netušíte prosím, zda se Roma Pass vyplatí i při 6. denní návštěvě? A ještě jedna věc. Pokud se mohu zeptat, kdybyste měl doporučit jeden výlet z Říma na den autobusem, máte nějaký osvědčený tip? Máme 6 dní, tak jsem zvažovala Neapol a Vesuv, ale prý nestojí za vidění a cestu, jenom nás tam okradou. Tak mě zajímala Vaše zkušenost. Děkuji a pěkný večer. Táňa.

se Vám během šestidenní návštěvy Říma vyplatí v případě, když si sestavíte itinerář na tři dny, během kterých ho budete využívat tak, aby se Vám vyplatil. První dvě návštěvy např. Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo. Hodnota vstupného je € 26,00. Během následujících vstupů a v dopravě musíte potom utratit minimálně ekvivalent € 12,50. Potom se Vám Roma Pass vyplatí. Zbývající dny potom můžete navštěvovat památky a muzea, které jsou zdarma nebo za nižší cenu. Z blízkých výletů doporučujeme Tivoli. Pokud se rozhodněte pro Neapol, doporučujeme ho spojit s Pompejemi. Organizovaný výlet se jmenuje Naples and Pompeii: Full-Day Tour from Rome with Lunch.

# 04.10.2019, 22:57.
Jaký je prosím rozdíl mezi fast track a skip the line vstupenkami do Colosea a Fora Romana? Zkoušela jsem je přes stránku, kde je vždy nutné zadat konkrétní čas. Platí tedy lístky dva dny nebo jenom na konkrétní den a hodinu? Dále, s Omnia Card je vstup do Colosea již v ceně? Děkuji. Lucie.

Každý prodejce si to nazývá po svém, musíte vybírat podle konkrétního popisu produktu. Do Colosseo je povinná časová rezervace. Pokud se ji rozhodnete udělat až na místě, vystojíte si s největší pravděpodobností velkou frontu a nemáte jistotu, že půjdete v čas, který Vám vyhovuje a který jste si dopředu naplánovali. Pokud uděláte rezervaci online, zvolíte si konkrétní datum a čas a v ten jdete do Colosseo. Vstupenka potom platí dva po sobě následující dny, kdy Colosseo musíte navštívit v rezervovaném čase. Můžete tedy jít do Foro Romano / Palatino o den dříve nebo později. Rezervaci můžete provést přes Coopculture. Z alternativních rezervačních systémů doporučujeme Get Your Guide. Pokud si zakoupíte , její součástí je Roma Pass. S tím potom máte první dva vstupy v ceně. Pokud tedy navštívíte během těchto dvou vstupů Colosseo, platíte jen rezervační poplatek ve výši € 2,00. Rezervaci s Roma Pass lze provést přes Coopculture.

# 04.10.2019, 11:42.
Pane Řehůřku, obracím se na Vás s dotazem. 25.10. přiletíme do Říma na letiště Fumicino v 19:42 hodin. Prosím o radu, jak se prosím dostat na ubytování? Naše pokoje se nachází ve Via Ettore Giovenale 3. Jsme dva dospělí a dva studenti ve věku 19 a 16 let. Kluci mají ISIC kartu, mají prosím nějakou slevu? Na odkazu pro rezervaci autobusu Terravision patří studenti ještě mezi děti? Nebo už dospělí? Odlétat budeme 29.10. o půl 9. ráno. Vyplatí se nám prosím Roma Card nebo Roma Pass? Pro studenty také? Dá se koupit i na letišti nebo online? S Roma Passe se musí udělat rezervace online na památky? Děkuji pěkně za odpovědi. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte tramvají č. 5 nebo 14 a vystupte na Prenestina / Giovenale. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě použít i nějakou časovou jízdenku nebo Roma Pass. Ze zastávky tramvaje se vraťte zpět ve směru příjezdu tramvaje a odbočte doleva na Via Ettore Giovenale. Vaše ubytování je po levé straně. Terravision má tři kategorie - dospělý, děti ve věku od 5. do 12. let a malé děti do 4. let, které cestují zdarma. Vaše děti tedy platí plné jízdné. Nicméně, jedná se o akční jízdenky, stejnou cenu platí i děti do 12. let. To, zda se Vám vyplatí nebo nevíme, musíte si to propočítat s Vaším itinerářem. Studentům se ale určitě nevyplatí. V římských státních muzeích a památkách mají děti do 18. let vstup zdarma, do 25. let platí snížené vstupné, které je v letošním roce jen € 2,00. Ve Vatikánských muzeích platí děti do 18. let snížené vstupné. Roma Pass se dá zakoupit na letišti, doporučujeme však rezervaci a na letišti si ho vyzvednout již připravený. Povinná rezervace je do Colosseo a Galeria Borghese, i s Roma Pass.