ŘÍM 2019 / 17

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 17

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmnáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 10.02.2019, 14:06.
Moc prosím o radu, kde v Římě si můžeme zajít do krytého bazénu zaplavat? Velmi bych uvítal i saunu, vířivku. Jak se asi pohybují ceny a prosím o kontakt. Nic luxusního a drahého, tak na pár hodin. Velmi děkuji za odpověď. Štefan.

Komfortní welness najdete v Prince SPA. Ceny se pohybují od € 45,00 za den. Nachází se kousek od Galeria Borghese na okraji parku. Seznam městských bazénů v Římě najdete na lavacanzafaidate.com.

# 10.02.2019, 13:22.
Chtěla bych se zeptat, zda nevíte zda se Roma Pass vztahuje i na muzeum Leonardo da Vinci? Dále na kolik památek je sleva? Našla jsem, že Roma Pass na 72 hodin má první dvě památky zdarma a na třetí slevu. Je ta sleva jen na třetí nebo na všechny další? Děkuji moc za radu. Hana.

Museo Leonardo da Vinci není zapojené v systému . Plné vstupné se platí od 16. let ve výši € 12,00, děti od 6. do 15. let platí snížené vstupné ve výši € 10,00 a děti do 5. let včetně mají vstup zdarma. Roma Pass 72 v sobě obsahuje dopravu a vstup do dvou muzeí nebo památek. Vstup do dalších muzeí a památek (třetí a další) je potom za snížené vstupné.

# 08.02.2019, 19:41.
Pane Řehůřku, v létě se chceme při zpáteční cestě od moře zastavit na 2 dny / 1 noc v Římě. Podotýkám, že cestujeme osobním vozem a v Římě jsme ubytovaní v hotelu Principessa. Chci se zeptat, zda není nějaký problém se tam s vozem dostat. Mám na mysli nějaké zákazy / omezení. Jinak problém, jak to najít nemám. Je to můj chléb. Děkuji za odpověď. Ladislav.

V Římě funguje systém tzv. ZTL zón, tj. oblastí s omezeným provozem. Hotel Principessa se nachází na ulici Via di Sant' Erasmo, která je v zóně Fascia Verde a současně v přísnější zóně Anello Ferroviario. Více informací najdete na romamobilita.it. Nepředpokládáme však, že byste měl automobil, pro který je zákaz vjezdu do těchto oblastí aktuální.

# 07.02.2019, 20:09.
Na internete som našiel rozne informácie o platnosti a cenách tzv. denných, dvojdňových, trojdňových lástkov na MHD. Napr. denný lístok som našiel v cenách € 6,50 alebo € 7,00, trojdňový za € 16,50, ale aj za € 18,00. A o ich platnosti som našiel, že platia len do polnoci príslušného dňa, ale inde som našiel, že platia 24, 48 resp 72 hodin od prvého označenia, teda nie len do polnoci prvého, druhého resp. tretieho dňa. Aj o obyčajnom lístku som našiel, že platí 75 minút a inde zase, že platí 100 minút. Možete prosím napísať aktuálne platné ceny a platnosti uvedených lístkov? Ďakujem. Martin.

Jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Roma, tj. pro dvě zóny ve kterých se nachází město Řím (obecně ohraničené G.R.A.) jsou následující: BIT v ceně € 1,50 platný 100 minut a přestupní (v metru je možné použít jen jednou), Roma 24H v ceně € 7,00 platný 24 hodin, Roma 48H v ceně € 12,50 platný 48 hodin, Roma 72H v ceně € 18,00 platný 72 hodin a CIS v ceně € 24,00 platný do půlnoci sedmého dne. Vámi uvedené informace jsou už dlouho neplatné. Existují ještě jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Lazio, které nesou označení BIRG (celodenní), BTR (třídenní) a CISR (týdenní), které jsou platné do půlnoci prvního, třetího resp. sedmého dne. Jejich cena se odvíjí od počtu zón, ve kterých platí. Pokud je v rozsahu zón i město Řím, počítá se jako dvě zóny (souhrnně označené jako zóna A). Např. třídenní jízdenka na tři zóny obsahující např. Řím (zóna A) a Tivoli (zóna B) stojí € 22,00. Stejně stojí tato jízdenka mezi městy Tivoli (zóna B), Anzio (zóna C) a Latina (zóna D) atd. Pro poznávání Říma Vám stačí jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Roma. Je možné využít také .

07.02.2019, 13:39.
Předem moc děkuji za Váš úžasný web a Vaši práci. Chtěla bych požádat o dvě rady. 1. Přiletíme do Říma 6.4.2019 na letiště Fiumicino. Ubytovaní budeme na Via di San Giovanni in Laterano 276, Rione Monti. Cestujeme dva dospělí a dvě děti ve věku 10 a 2 roky. Jakou byste prosím doporučil dopravu? 2. Na Vašem webu jsem četla, že první neděli v měsíci jsou vstupy do muzeí zdarma. Znamená to tedy, že 7.4. můžeme jít do Colossea zdarma? A dá se případně najít někde seznam památek, které jsou ještě první neděli zdarma? Moc Vám děkuji a přeji krásný den. Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Doveze Vás na Via Giolitti. Jízdenka stojí € 5,80, dítě do 12. let platí stejnou cenu a dítě do 4. let cestuje zdarma. Při nákupu obousměrné jízdenky je cena za oba směry € 9,00. Ze zastávky na Via Giolitti přejděte na autobusový terminál před nádražní halou. Jeďte autobusem č. 16 směr Costamagna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Dítě do 10. let cestuje zdarma (10,00 let). Vystupte na zastávce Merulana / San Giovanni. Musíte obejít nemocnici. Jděte ve směru jízdy autobusu, na náměstí se vydejte doprava a držte se stále vpravo i v místě, kde se ulice rozdělí na dvě části. Vaše ubytování je po levé straně. Ano, první neděli v měsíci jsou státní muzea, galerie, archeologické památky a zahrady v Itálii zdarma (ne ve Vatikánu) včetně Colosseo / Foro Romano / Paltino. Případných speciálních časově omezených výstav se toto týkat nemusí. Vstup zdarma se v Římě týká: Colosseo, Foro Romano, Palatino, Galleria Borghese (povinný rezervační poplatek ve výši € 2,00), Galleria Nazionale Arte Moderna, Museo Nazionale Etrusco di Villa Giulia, Museo HC Andersen, Museo M. Praz, Museo Boncompagni Ludovisi per le Arti decorative e il Costume, Museo Nazionale Romano (Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi, Terme di Diocleziano), Galleria Nazionale d' Arte Antica Palazzo Barberini, Galleria Nazionale d' Arte Antica Palazzo Corsini, Galleria Spada, Museo Nazionale di Palazzo Venezia, Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Museo Nazionale d' Arte Orientale G. Tucci, Museo Nazionale Preistorico Etnografico L. Pigorini, Museo Nazionale delle Arti e Tradizioni Popolari, Museo Nazionale dell' Alto Medioevo, Museo Nazionale degli Strumenti Musicali, Scavi di Ostia Antica, Museo Ostiense, Mausoleo di Cecilia Metella, Terme di Caracalla, Villa dei Quintili, Villa Adriana v Tivoli, Villa d'Este v Tivoli. Bohužel městská muzea (Musei Capitolini, Centrale Montemartini, Mercati di Traiano, Museo dell'Ara Pacis, Museo di Roma in Palazzo Braschi, Museo di Roma in Trastevere, Musei di Villa Torlonia, Museo Civico di Zoologia, Galleria d'Arte Moderna di Roma Capitale) mají volný vstup první neděli v měsíci pouze pro občany města Říma.

# 07.02.2019, 10:33.
Mohl bych se Vás prosím zeptat ohledně otevírací doby ve Vatikánu dne 11.2.2019, kdy tam zrovna probíhá svátek? Budou muzea otevřena nebo mám smůlu? Předem děkuji! Michal.

11.2.2019 jdou Vatikánská muzea zavřena.

# 07.02.2019, 09:45.
Rád by som sa dozvedel, ako je to s lístkami na MHD. Či uř jednorázové, jedno alebo trojdnové a vekom cestujúceho? Mám na mysli deti, 10. a 13. ročné musia mať tiež normálny lístok? Alebo existujúu pre deti nejaké zľavnené lístky? Ďakujem. Martin.

Děti do 10. let cestují zdarma, starší musí mít zakoupenou standardní jízdenku. Věková hranice je 10,00. tzn. jakmile má 10 let a 1 den, necestuje zdarma. Dítě cestující zdarma musí být doprovázeno dospělým.

# 06.02.2019, 16:05.
Ako sa najlepšie dostať z Letiska Fuimicino do Hotela d 'Este? A či sa dá kúpiť Roma Pass na letisku alebo kde to je najlepšie? A keď si človek kúpi Roma Pass, mali by tam byť dva vstupy zadarmo. Koloseum, Palatin a Forum Romanum sa ráta ako jedna pamiatka? Vyhne sa človek aj dlhým radám? Ďakujem. Daniel.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud jděte po kolmé Via Carlo Cattaneo. Na čtvrté křižovatce odbočte doleva na Via Carlo Alberto. Hotel d'Este je po levé straně. Od zastávky je to přibližně 400 metrů. můžete zakoupit v turistických informacích v příletové hale v době od 8:00 do 20:45. Je možné ho zakoupit i online na výše uvedených stránkách. Colosseo / Foro Romano / Palatino mají kombinovanou vstupenku. V Roma Pass se to počítá jako jeden vstup.

# 06.02.2019, 16:03.
Mám na Vás dotaz. 27.2. letíme do Říma. Už vím, že nejlevnější je doprava autobusem č. 520, a jelikož jsme ubytovaní u zastávky Cipro, přestoupím na metro A a jedu. Stále na jeden lístek. Jelikož odlet máme v neděli v 9:20 ráno, chci se zeptat od kolika hodin a jak často jezdí autobus 520 od metra? Metro vím, že od 5:30 ráno. Děkuji za odpověď. Jindra.

Autobus č. 520 jezdí v neděli ze stanoviště Cnecitta' od 5:30 do 23:30. Frekvence je přibližně po 20. minutách. Cesta trvá přibližně půl hodiny. Počítejte samozřejmě s rezervou.

# 06.02.2019, 14:42.
Prosím, zda se dá zakoupit Roma Pass již na letišti. Pokud ne, zda se dá zakoupit na dobírku předem. Děkuji za odpověď. Eva.

je možné zakoupit v turistických informacích v příletové hale na letišti Fiumicino v době od 8:00 do 20:45 a na letišti Ciampino v době od 8:30 do 18:00. Je možné ho zakoupit i online na výše uvedených stránkách, obdržený voucher vyměníte za Roma Pass v turistických informacích. Toto je doporučované. Roma Pass lze zakoupit pouze online, telefonicky, v zapojených památkách a muzeích, v turistických informacích, na vybraných pokladnách ATAC a Trenitalia.

# 04.02.2019, 10:16.
Chtěla jsem si rezervovat vstupenku do Kolosea předem na webu Coopculture. Mám v plánu koupit 2x snížené vstupné. Avšak zarazily mě dvě možnosti při výběru vstupenek. Jedna je pojmenovaná Reduced ticket - entrance booked for your own guide a druhá je Reduced ticket - individuals entrance. Jaký je mezi nimi rozdíl? Obě jsou za € 9,50 a já nevím, kterou vybrat. Děkuji. Jana.

Musíte vybrat vstupenky pro individuální vstup. Vstupenky pro skupiny s vlastním průvodcem jsou pro minimálně 14 osob a směřují tyto skupiny do speciálního vchodu pro skupiny.

# 03.02.2019, 22:53.
28.2. a 1.3.2019 budeme v Ríme. Sme 3 dospelé osoby a jedna 15. ročná slečna. Ako sa dostaneme najvýhodnejšie na tieto 3 miesta: katedrála sv. Petra, Sixtínska kaplnka a Vatikánska múzea? Chceli by sme si pozrieť aj kopulu katedrály. Kde je najlepšie kúpiť si lístky? Bibiana.

Vatikánská muzea a Sixtinská kaple jsou součástí jednoho komplexu. Mají společnou vstupenku. Doporučujeme online rezervaci, vyhnete se tak frontám. Vstupenky zakoupíte přes Musei Vaticani. Vstup do Baziliky je zdarma. Musíte však projít několika kontrolami a tvoří se tak fronty. Lze koupit i kombinovanou vstupenku, která je však dispozici jen s průvodcem. V tomto případě potom pokračujete ze Sixtinské kaple přímo zvláštním vchodem určeným pro skupiny s průvodcem do Baziliky. Vstupenky lze zakoupit i přes Get Your Guide. Největším frontám v Bazilice se vyhnete také zakoupením vstupu s audioprůvodcem. Do kopule lze zakoupit vstupenky až na místě.

# 03.02.2019, 16:11.
Moc děkuji za odpověď. Měl bych ještě jeden dotaz. Na Civitatis Rome jsem pod odkazem Discount tickets našel informaci: Free entrance the following people can have free entrance to the main museums and public monuments: Youths under 18 and seniors over 65. Je to pravda a jako senior nemusím za vstupy platit? Moc děkuji za odpověď. Libor.

Již dlouho platí, že ve státních muzeích a památkách po celé Itálii mají volný vstup občané EU do 17,99 let, snížené vstupné mají občané EU od 18. do 25,99 let. Kategorie seniorů se tedy netýká. Jiné věkové zvýhodnění není. Každou první neděli v měsíci mají ve státních muzeích a památkách vstup zdarma všichni. Zvýhodněny (zdarma nebo se sníženým vstupným) jsou potom různé kategorie - tělesně postižení návštěvníci, různé kategorie pedagogů nebo novinářů, průvodců nebo překladatelů, zaměstnanců ministerstev atd. To je ale uvedeno u každého muzea nebo památky (nebo skupiny muzeí a památek) individuálně. Individuálně to řeší také městská nebo soukromá muzea a památky. Pokud je něco uvedeno na nějakých stránkách, které jste našel na internetu, žádejte vysvětlení od provozovatele těchto stránek.

# 03.02.2019, 12:12.
Prosím o zodpovězení par otázek, které se týkají mého výletu do Říma. Předem vám moc děkuji. Dne 10.5. přiletím v 10:45 na letiště Ciampino. Mám dotaz, jak nejlépe a cenově nejvýhodněji se dostat do mého ubytování, které je na adrese Domus del Corso, Via Luigi Calamatta 16, Vatikán? Dále mám otázku, jak se co nejlépe dostat při zpáteční cestě z místa bydliště v Římě zpět na letiště Ciampino? Letadlo nám odlétá ve 13:30. Dále mám otázku, jak se z ubytování dostanu do Vatikánu a Colosea? Děkuji za vaši ochotu. Jiřina.

Ve Vašem případě je ideální doprava následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini za € 5,80. Zastavuje na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly tak, že ji budete mít po levé straně. Dojdete k podjezdu, naproti kterému je na ostrůvku zastávka autobusu č. 70. Ten Vás zaveze až k ubytování. Autobus jede směr Clodio, vystoupit musíte na Vittoria Colonna. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Ze zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na křižovatce odbočte doprava a jděte do ulice hned za rohem vpravo. Je to Via Luigi Calamatta. Domus del Corso je po levé straně. Z letiště Ciampino můžete jet také jen za jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50, je to ale s dalším přestupem navíc. Jeďte nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a následně autobusem č. 70 na Vittoria Colonna. Jízdenka BIT je přestupní a její platnost je 100 minut. Cesta na letiště je stejná v opačném sledu. Do Vatikánu můžete dojít pěšky nebo ze zmiňované zastávky jet autobusem č. 492 směr Stazione metro Cipro a vystoupit na Crescenzio / Risorgimento v případě cesty na náměstí a do Baziliky nebo na Bastioni di Michelangelo v případě cesty do Vatikánských muzeí. K Colosseo také můžete dojít pěšky a nebo přejít na druhou stranu Tibery a po pravé straně na nábřeží je zastávka autobusu č. 628. Tím jeďte směr Baronio a vystupte na zastávce Circo Massimo a odtud popojeďte na stejnou jízdenku metrem B jednu zastávku na Colosseo.

# 02.02.2019, 22:42.
Vážení Řehůřkovi, obdivuji již delší dobu Vaše stránky a vyčepávající odpovědi. Měl bych též na Vás prosbu. Můžete mi poradit, jak se dostat MHD dne 15.4.2019 z adresy Via Baldo degli Ubaldi 352, Aurelio, Roma na letiště Fiumicino? Letadlo odlétá ve 14:50 hodin. A ještě při příletu dne 8.4.2019 ve 14:00 hodin, jak se dostat na výše uvedenou adresu ubytování? Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji hodně sil ve Vaší trpělivosti. Libor.

Nejjednodušší a nejrychlejší je cestování vlakem Trenitalia. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a tady přestupte na vlak FL3 (pojedete ve stejném směru ze kterého jste přijeli) a vystupte na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Sejděte na Via Angelo Emo a projděte pod silničním mostem (směrem od železničního a obloukového viaduktu, který je za ním). Za ním uvidíte po levé straně bytové domy, v jednom z nich je Vaše ubytování. Cesta zpět je stejná. Do centra můžete z této adresy cestovat metrem A. jeho stanice je ve stejném místě jako ta železniční. Alternativně můžete z letiště a na letiště cestovat autobusem na Termini a odtud metrem A na Valle Aurelia. Vzhledem k ceně € 5,80 za autobus a € 1,50 za metro se to nevyplatí z časových důvodů. Vlaky na Trastevere jezdí po čtvrt hodině a cesta trvá 26 minut, vlaky na Valle Aurelia jezdí z Trasvere také po čtvrt hodině a cesta trvá 9 minut.

# 02.02.2019, 19:10.
2.3.2019 cestujeme do Ríma. Ako cestovať z letiska som na Vašich stránkach už zistila. Potrebovala by som ale poradiť so vstupmi do pamiatok prvú nedeľu v mesiaci. Tam by sme chceli navštíviť Koloseum a Sixtínsku kaplnku. Ako postupovať? To tam len prídeme a navštívime ich zdarma? Alebo ktoré pamiatky by ste takto odporučili navštíviť? Ďakujem za odpoveď. Jana.

První neděli v měsíci je vstup zdarma do italských státních památek a muzeí, týká se to i Colosseo / Foro Romano / Palatino. Netýká se to však Vatikánu. Do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple, je vstup zdarma poslední neděli v měsíci. Každou jinou neděli je zavřeno. Při vstupech zdarma není možné dělat rezervace. Musíte si vystát frontu. Ta však postupuje rychle, protože se nekupují vstupenky.

# 02.02.2019, 14:21.
Je třeba si rezervovat vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple poslední neděli v měsíci, když je vstup zdarma? Děkuji. Jana.

Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma do Vatikánských muzeí, není možné provádět rezervace. Nicméně fronta postupuje rychleji, protože se neprodávají vstupenky.

# 02.02.2019, 09:53.
Chci se zeptat. Na letišti Ciampino budu vyzvedávat Roma Pass a poté pojedu autobusem č. 520 na metro. V autobuse Roma Pass přiložíme na černé kolečko a potom v metru mám postupovat jak? Nebo prostě od autobusu se nám začne počítat 48 hodin a já už potom Roma Pass 48 nemusím nikde označovat? Jarda.

V metru postupujete stejně, turniket má také RFID čtečku, jen to kolečko je v tomto případě žluté. Na rozdíl od autobusu musíte v metru přikládat kartu pokaždé, aby se Vám otevřel turniket.

# 02.02.2019, 07:57.
Pane inženýre, Vaše stránky jsou opravdu skvělé, je fajn, že svoje zkušenosti předáváte ostatním. Moje otázka směruje k návštěvě Říma. Mám zarezervovaný pobyt na adrese Piazza Manfredo Fanti 22. Prosím o radu, jak nejlépe na tuto adresu dorazit z letiště Ciampino. Zatím mám bezplatné zrušení rezervace a tak stále váhám, zda je tato poloha výhodná, co se týká dosahu historických památek, které jsou všeobecně navštěvovány, nebo zda byste doporučil bližší místo. Dále potom, pokud bych již tuto rezervaci neměnila, jakou dopravu k památkám nejlépe využít, aby nám nohy neupadly? Poslední dotaz směřuje k poslední neděli v měsíci, kdy chci využít vstup do Vatikánských muzeí zdarma, zde asi rezervace nelze? A s ohledem na to, že je kratší návštěvní doba, je možné, že se tam nemusím dostat? Děkuji za odpověď. Markéta.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem za € 5,80. Doveze Vás na Termini, konkrétně Via Giolitti. Ze zastávky přejděte po kolmé Via Carlo Cattaneo na náměstí Piazza Manfredo Fanti, které je tvořeno oploceným parkem. Na jeho konci odbočte doleva, kde opět na konci po pravé straně je Vaše ubytování. Trasu je možné absolvovat i s jednou jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je to ale s jedním přestupem a delším pěším přechodem. Z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Vittorio Emanuelle nebo Termini, je to jedno. Pokud Vám nevadí cestovat městskou dopravou, je tato poloha výhodná. Pokud Vám ubytování vyhovuje, volte toto. Dopravu volte z Termini metrem. Poslední neděli v měsíci není možné rezervovat vstup do Vatikánských muzeí. Jděte co nejdříve, i nějakou dobu před otevírací dobou. I když tam bude už fronta, ta postupuje rychleji, protože se nekupují vstupenky.

# 01.02.2019, 17:42.
Děkuji za informace, ale ještě doplňující otázka: musím jízdenku označit i při výstupu z metra, když budu potom pokračovat ještě autobusem? Děkuji. Monika.

V metru je třeba jízdenku validovat vždy před průchodem turniketem, tedy i při výstupu. Jízdenka se označí jen při jejím prvním použití.

# 31.01.2019, 10:57.
V dubnu pojedeme ve 4. lidech do Říma. Chceme navštívit nejznámější památky, zejména Sixtinskou kapli. Mohli byste nám poradit, jak si zarezervovat výhodně vstupenky např. na 3 dny, abychom nemuseli stát ve frontách? Děkuji. Erika.

Třídenní karty integrující vstupy a dopravu jsou pro Řím a pro Řím a Vatikán. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Jejich výhodnost je třeba propočítat na základě Vašeho přesného itineráře. Samostatné vstupenky zakoupíte přes Get Your Guide nebo na italských stránkách provozovatelů. Např. Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple, přes Musei Vaticani, Colosseo / Foro Romano / Palatino přes Coopculture apod.

# 31.01.2019, 10:37.
Děkuji předem za radu. Myslím si, že všichni ocení Vaše zodpovězení dotazů. Od 28.3. do 31.3.2019 chceme navštívit Řím. Prosím o radu, jak se nejlépe dostat do hotelu Gambrinus na Via Piave 35 z letiště Fiumicino. Přílet máme ve 14:00 hodin a odlet v 19:25 hodin. S pozdravem Jiří.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Vía Giolitti. Jděte podél nádražní haly a odbočte doleva na Via Gioberti. Odtud jezdí autobus č. 16 směr XX Settembre. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na XX Settembre / Piave. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Piave. Hotel Gambrinus je po pravé straně. Zpět cestujte stejnou trasou. Na Termini Vám jede autobus č. 360 přímo od hotelu.

# 30.01.2019, 11:43.
Moc děkuji za Vaši odpověď. Mám ještě jeden dotaz. U některého podzimního příspěvku jste psal, že již není možné koupit do Colosseo vstupenku tzv. Open na vstup po 14. hodině. Jak to tedy nyní funguje, pokud lístky chci zakoupit předem na stránkách Coopculture? Musíme si objednat vstupenky jen na přesné datum a čas? Pochopila jsem správně, že pokud jsme dva dospělí a dva studenti do 18. let, dám do košíku pouze dvě vstupenky za plnou částku? Po zaplacení dostanu voucher, ten na místě směním za lístky někde na pokladně pro internetové předplatné (nebudu stát ve frontě), synové dostanou také vstupenky až na místě po prokázání věku? Budou tedy ten rezervační poplatek platit až u nich na pokladně? Předem děkuji. Pavla.

Ano, je to tak. Vstupenky Open byly v prodeji do 30. září 2018. Vzhledem k tomu, že tyto vstupenky bylo možné zakoupit dopředu a použít až do konce roku, bylo možné naposledy takovou vstupenku použít do 31.12.2018. Navíc takové vstupenky zakoupené do 30.6.2018 bylo možné použít až po 14:00. V současné době je situace taková, že je třeba provést rezervaci na konkrétní datum a čas. U základní vstupenky je možné rezervovat jen vstupenky za plnou a sníženou cenu. Pokud jsou v košíku jen vstupenky za plnou cenu, je možné si je nechat zaslat přímo na e-mail. Pokud jsou v košíku vstupenky i za sníženou cenu, je možné si zaslat jen voucher. Za ten si vstupenky vyměníte na pokladně u Vašeho vstupu. Vstupenky zdarma potom vyzvednete na stejném místě a tam až zaplatíte rezervační poplatek. Rezervovat vstupenky není možné první neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Jinak platí původní definice, tj. vstupenka je kombinovaná pro Colosseo / Foro Romano / Palatino a platí dva po sobě následující dny, během kterých můžete každou z památek navštívit jen jednou. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném dni a čase. Doporučujeme se dostavit půl hodiny před tímto časem z důvodu bezpečnostní kontroly.

# 29.01.2019, 12:12.
Máme naplánovanou cestu do Říma. Pročítala jsem na několika stránkách, jak se pohybovat po Římě a jaké lístky koupit pro cestování v MHD. Jedno mi ale není jasné. Když si kupím 100 minutovou jízdenku BIT a chtěla bych na ni cestovat nejprve metrem a poté přestoupit na autobus, kde a kolikrát ji musím označovat? Mohu poprosit o radu, zda BIT na 100 minut platí pro cestu z metra stanice Subaugusta a cestovat budu na tenisový turnaj na zastávku Lgt Cadorna / Ostello Gioventu, 00135 Roma RM, Itálie. Děkuji. Monika.

Jízdenku BIT označujete při prvním použití dopravního prostředku. V metru musí projít automatem před turnikety pokaždé. Pokud je to první použití dopravního prostředku, tak se současně označí. Pokud je autobus druhý dopravní prostředek, už se neoznačuje. Ve Vašem případě tedy označujete jízdenku v metru, následně v autobuse už ne. Jízdenku BIT lze použít pro cestu ze stanice metra Subaugusta až k Olympijskému stadionu pro uvedené dopravní prostředky.

# 28.01.2019, 19:09.
Nemohu nikde najít vstupenky do kopule Svatopeterské Baziliky ve Vatikánu. Můžete prosím poradit? Děkuji. František.

Vstupenky do kopule se kupují až na místě. Otevřeno je od 8:00 do 17:00, v období od dubna do září o hodinu déle. Vstupné s využitím výtahu a následném výstupu po 320. schodech stojí € 10,00, vstupné bez využití výtahu a s výstupem po 551. schodech stojí € 8,00.

# 27.01.2019, 23:08.
Pane Řehůřku, dovoluji si zeptat se na pár drobností týkající se Říma. Již jsme tam byli, některé věci zvládneme. Prosím Vás ale o radu co se týče vstupenek na Koloseum a cesty z Cipra k moři včetně místa. Vstupenky do Kolosea mohu koupit přes Coopculture, to vím. Dočetla jsem se ovšem, že koupím-li vstupenku na Palatin a Forum Romanum, je vstupenka do Kolosea v ceně. Je to pravda? Kde prosím koupit a kolik stojí? Jeden půlden bychom chtěli strávit u moře. Jak se tam prosím dostat co nejrychleji? Budeme bydlet u stanice metra Cipro. A kam se přesně dopravit, případně podívat, aby si tam člověk mohl dát třeba oběd, projít se po pláži a vrátit se zpět? Předem Vám velmi děkuji a přeji krásné dny. Zuzana.

Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná. Je platná po dobu dvou po sobě jdoucích dnů od prvního použití. Colosseo musíte navštívit v době rezervace. Každou z výše uvedených památek můžete během platnosti vstupenky navštívit jen jednou. Základní vstupenka stojí € 12,00. Při online rezervaci se platí poplatek € 2,00. Vstupenky zakoupíte online přes Coopculture nebo na pokladnách u Colosseo nebo Foro Romano. Doporučujeme online rezervaci. Vstupenky lze zakoupit také přes Get Your Guide. Ze stanice Cipro se k moři dostanete nejlépe metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido k moři. Vystoupit můžete na Roma Lido Centro, nebo na některé z následujících stanic.

# 27.01.2019, 20:16.
Prosím o radu. Jde o dopravu z letiště Fiumicino na Smooth Hotel Roma West. Přílet je plánovaný na 31.1. v 19:40. Nejjednodušší a možná i nejrychlejší doprava. Potom bychom chtěli v neděli z hotelu do Ostia Antica a odtud na letiště Fiumicino, tak abychom tam byli kolem 13:30. Děkuji za rady. Nikola.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 směr Termini a vystupte na Circonvallazione Aurelia. Autobus jede ve 20:00, 20:30, 21:35, ... Přejděte zpět ve směru příjezdu autobusu k zastávce městského autobusu a pokračujte autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia. Vystupte na zastávce Aurelia / Da Rosate. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Autobus jezdí do půlnoci. V neděli nejezdí. Ze zastávky jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, Smooth Hotel Rome West je po pravé straně. Do Ostia Antica se dostanete v neděli následovně. Ze stejné zastávky na kterou přijedete, ale na opačné straně, jeďte autobusem č. 246 směr Cornelia a vystupte na De La Salle. Odtud pokračujte metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Ostia Antica. Na letiště Fiumicino se dostanete přes Lido di Ostia Centro (zmiňovaným vlakem), odkud jezdí na letiště autobusy Cotral. Autobus jede v 11:30 a na místě je ve 12:00 nebo ve 13:15 a na místě je ve 13:45. Jízdenka stojí € 1,10.

# 27.01.2019, 13:34.
Zdraví Vás sledovatelia zo Slovenska. Potrebovala by som Vašu radu. 14.2. letím do Ríma na letisko Ciampino, len prílet mám až o 23:30. Ako mi bude najlepšie sa dostať na adresu Via Vittoria Colonna 18, Vaticano? Ďakujem krásne za pomoc. S pozdravom Lenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Odjíždí z letiště v 0:15, na Termini - Via Marsala je v 0:45. Z Termini musíte pokračovat nočním autobusem, který odjíždí z autobusového terminálu před nádražní halou. Konkrétně autobusem n7 směr Clodio. Jezdí 4x do hodiny, ve Vašem případě v 1:00, 1:15, 1:30, ... Vystoupit musíte na Vittoria Colonna. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, Vaše ubytování je po 50. metrech vpravo. Na cestu autobusem n7 můžete využít jízdenky z tarifního pásma Metrebus Roma nebo .

# 27.01.2019, 10:26.
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně cesty z letiště a na letiště. V termínu od 5.2. do 9.2 navštěvuji Řím. Přiletím na letiště Ciampino ve 21:35 a potřeboval bych se tou nejlevnější a současně co možná nejrychlejší možnou variantou dostat na ubytování, které je na adrese Via Cipriano Facchinetti, 85 int. 8, Řím, Lazio 00159. Zpátky letím z letiště Fiumicino v 8:10 ráno, takže bych se opět z adresy ubytování potřeboval dostat na toto letiště. Za jakoukoliv radu budu velmi vděčný. Děkuji. Ondřej.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 309 směr S. Maria del Soccorso. Vystoupit musíte na Facchinetti C. / Notari. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete jet také levněji, ale s přestupem navíc. Z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini, odtud metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 309 na Facchinetti C. / Notari. Po celé trase Vám stačí jízdenka BIT, mělo by se to do 100 minut stihnout. Jízdenka platí v metru jen jednou, pokud však na Termini neprojdete turnikety ven a budete pokračovat hned metrem B, můžete použít stávající. Na letišti se doporučuje být 2 hodiny předem. Autobusy i metro sice jezdí od 5:30, cesta ale trvá minimálně 1,5 hodiny. Doporučujeme tedy jinou variantu. Od ubytování přejděte 400 metrů na Via Tiburtina, kde je po pravé straně zastávka nočního autobusu n2 Tiburtina / Bergelini. Autobus jede v sobotu z konečné Rebbibia v 1:35, 1:57, 2:18, 2:39, 3:00, 3:20, 3:39, 3:58, 4:17, 4:36, 4:55. Jeďte směr Laurentina a vystupte na Termini. Cesta trvá přibližně 20 minut. Odtud, z Via Giolitti jezdí výše uvedené autobusy Terravision na letiště Ciampino. Jede ve 4:30, 4:50. Na letišti je za 40 minut. V noci můžete jet také autobusem n23, jehož zastávka je 220 metrů od ubytování, na Via di Casal Bruciato. Musíte jít ve směru příjezdu autobusu, kterým přijedete ve směru tam, na křižovatce se vydat doleva na Via Giuseppe Donati, která Vás dovede na Via di Casal Bruciato. Zastávka je po pravé straně. N23 jede 1x za hodinu. Zaveze Vás na Tiburtina, odtud musíte pokračovat na Termini autobusem n2.

# 26.01.2019, 14:20.
2.2.2019 letíme do Ríma na letisko Ciampino, preto by som sa chcela opýtať, aká je najvýhodnejšia alternatíva cesty z letiska na stanicu Termini, v ktorej blízkosti máme hotel. Taktiež, kde zakúpime potrebné cestovné lístky, prípadne aký typ lístka potrebujeme? Ďakujem za odpoveď a ochotu. Kristína.

Přímé spojení zajišťuje autobus za € 5,80. Jízdenku zakoupíte online na výše uvedených stránkách, na stánku na letišti nebo u řidiče. Doporučujeme první variantu, která Vám garantuje místo i cenu. Alternativně můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina. Jízdenku zakoupíte ve stánku na letišti nebo u řidiče. Z Anagnina potom pokračujte metrem A na Termini. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a zakoupíte ji v automatu nebo na pokladně. Třetí možností je cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Celou trasu zvládnete s jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. Jízdenku BIT zakoupíte na letišti ve dvou automatech, v turistických informacích PIT nebo v Chef Express. U Terravision je v ceně zavazadlo, u autobusu Atral a ATAC jsou limity. Uvedeny jsou v odpovědi ze dne 24.01.2019, 10:29. Pro nadlimitní zavazadla potřebujete další jízdenku.

24.01.2019, 10:29.
Máte super stránky. Chtěla bych Vás požádat o radu. V úterý 26.2.2019 přiletíme ve 21:35 hodin na letiště Ciampino a potřebovali bychom se z letiště dostat co nejdříve do hotelu, který je na této adrese: Via della Penna 57, Spagna, Řím, 00186, Jakým autobusem, kde má zastávku, cena jízdenky, koupím ji u řidiče a bude platit i pro metro a pojede po 22:00 hodině ještě metro? Jsme čtyřčlenná rodina a budeme mít navíc jeden velký kufr o váze 20 kg. Předem děkuji. Pavla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra Anagnina. Jede ve 22:40. zaveze Vás tam za 20 minut. Jízdenku zakoupíte na stánku na letišti nebo u řidiče. Z Anangina pokračujte metrem A na Flaminio. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a koupíte ji v automatu nebo na pokladně. Poslední metro A odjíždí z Anagnina ve 23:30. Druhou možností je cestovat z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta'. Autobus jezdí také do 23:30. Z Cinecitta' pokračujte metrem A na Flaminio. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT. Je přestupní a platí 100 minut. Třetí možností je cestovat autobusem za € 5,80 na Termini. Autobus jede ve 22:30 a na Termini je ve 23:15. Z Termini potom metrem A na Flaminio. Ze stanice metra přejděte na náměstí Piazza del Popolo. Na jeho konci jsou dva kostely. Vydejte se kolem toho vpravo po Via di Ripetta. Ještě vedle kostela z ní odbočuje doprava Via dell' Oca. Na ni navazuje za křižovatkou tvaru T Via della Penna. Vaše ubytování je po levé straně. Atral i ATAC mají pro zavazadla následující limity: zdarma se přepravuje zavazadlo do rozměrů 50x30x25 cm. Za větší zavazadlo musíte zaplatit standardní jízdenku. Zavazadlo nesmí být větší než 80x45x25 cm a těžší než 20 kg. V ceně Terravision je přeprava zavazadla.

# 24.01.2019, 09:19.
Ráda bych se zeptala, zda nemáte zkušenost s plánem cesty a co důležitého vidět za dva dny v Římě. V sobotu 16. února přiletíme na Ciampino v 9:00 hodin a odlétáme v pondělí 18. února ráno. Počítám s tím, že z letiště se vypravíme na Termini station a odtud rovnou po památkách. Nemáte nějaký itinerář s poznámkami, co kdy navštívit a jak nejlépe za sebou? Co se týče návštěvy uvnitř, ráda bych navštívila jen Koloseum a baziliku sv. Petra a Sixtinskou kapli. Věk do 25. let, takže počítám se sníženým vstupným, ale i tak by mě zajímalo, jak a kdy nakoupit vstupy, zda přes internet nebo až na místě. Roma Pass se asi nevyplatí, že? Mezi památkami se dá projít pohodlně po svých? Děkuji za rady. Jana.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Požadované informace můžete načerpat v našich otázkách a odpovědích. Do 25,99 let máte v italských státních muzeích a památkách vstup za snížené vstupné. Týká se to i Colosseo. Ve Vatikánských muzeích zaplatíte plnou cenu. Snížené vstupné tam mají děti do 17,99 let. Vstup do Baziliky je zdarma, Sixtinská kaple je součástí návštěvy Vatikánských muzeí. Rezervaci doporučujeme provést online pro Vatikánská muzea a Colosseo. Vyhnete se tak frontám. Památky v historickém centru je možné projít pěšky. Počítejte s tím, že vzdálenost mezi Vatikánem a Colosseo je přibližně 4 km.

# 23.01.2019, 18:59.
Děkuji za předchozí odpověď a mám ještě jeden dotaz. Letíme na letiště Ciampino, tam si vyzvedneme Roma Pass 48 a teď mi jde o to, čím tedy a jakým autobusem na Roma Pass mohu jet zdarma do centra, nejlépe na Termini nebo popřípadě na jakou stanici metra? A ještě podotázka. Kartička Roma Pass se v autobuse označuje? Nebo ji mám dát řidiči? Děkuji. Jarda.

můžete použít na cestu z letiště Ciampino autobusy č. 520 na Cinecitta' (metro A) nebo č. 720 na Laurentina (metro B). Pro Vás bude lepší jet autobusem č. 520 a následně metrem A na Termini. Roma Pass funguje na technologii RFID. Kartu aktivujete při první návštěvě muzea / památky nebo při první cestě dopravním prostředkem. Kartu přiložíte ke žluté čtečce (na černý kruh). Jakmile se rozsvítí zelená kontrolka, kartu sejmete.

# 23.01.2019, 15:36.
Ráda by som sa informovala ohľadom transferu z letiska Ciampino. Prílet máme 26.1. o 16:00. Našla som, že nám ide autobus Terravision. Je nutné si kupíť lístok vopred, alebo sa dá aj priamo u šoféra? Na stanicu Termini a z tejto stanice vlakom na Roma S. Pietro stanicu. Ubytovanie máme na adrese Via la Stazione di San Pietro 22. Otázka znie, či si myslíte, že tento spôsob prepravy je dobrý, alebo by ste mi poradil niečo iné? Rovnako by to bolo aj cestou späť dňa 29.1. Máme odlet 17:50. V akom časovom predstihu približně odchádzať na letisko? Mám v pláne kúpiť si Roma Pass 72. Vzťahuje sa tento lístok aj na prepravu autobusom Terravision a vlaky Trenitalia? Ďakujem vopred veľmi pekne za vašu odpoveď a prajem pekný deň. Petronela.

Jízdenku na autobus za € 5,80 z letiště Ciampino na Termini (Via Giolitti) můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách, na stánku na letišti nebo u řidiče. Doporučujeme samozřejmě online nákup, který Vám zajistí rezervaci místa a garanci uvedené ceny. V případě, že bude mít let zpoždění, můžete jet dalším volným spojem. Z Termini potom můžete jet vlakem (€ 1,00) nebo autobusem č. 64 (€ 1,50) na konečnou, která je na Pizza Stazione di San Pietro. Další variantou je cestovat z letiště autobusem Atral za € 1,20 na nádraží Ciampino a odtud vlakem FL4 na Termini a odtud vlakem FL3 nebo FL5 na San Pietro. Jízdenka na vlak stojí na celou trasu € 1,50. Třetí možností je cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud autobusem č. 64 na Piazza Stazione di San Pietro. Na celou trasu využijete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Zpět na letiště můžete jet výše popsanými způsoby v obráceném pořadí dopravních prostředků. nelze použít na autobus Terravision, autobus Atral ani na vlaky Trenitalia FL. Z letiště Ciampino ho lze použít na zmiňovaný autobus č. 520 nebo autobus č 720, který jede na Laurentina. Celou trasu s Roma Pass zvládnete tedy ve třetí variantě. Časový předstih při cestě na letiště závisí na uvedené dopravě. Autobus Terravision jede 40 minut, autobus č. 64 jede 40 minut, autobus č. 520 jede 30 minut, autobus Atral jede 5 minut, metro A 20 minut, vlak FL4 15 minut a vlak FL3/FL5 20 minut. Vše samozřejmě na trasách mezi uvedenými zastávkami. K tomu je třeba připočítat přestupu a rezervu na čekání. Na letišti byste měla být 2 hodiny před odletem.

# 23.01.2019, 09:50.
Chystáme sa do Vatikánu 24.3. a 25.3. To je nedeľa a pondelok. Sú Vatikanské múzeá, Sixtínska kaplnka a Bazilika sv. Petra tieto dni otvorené? Ďakujem za odpoveď. Martina.

Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, jsou v neděli standardně zavřena. Výjimkou je poslední neděle v měsíci, kdy jsou muzea otevřena a vstup je zdarma. To ale není Váš případ. 24.3.2019 jsou Vatikánská muzea uzavřena včetně Sixtinské kaple. 25.3.2019 jsou otevřena. Bazilika sv. Petra je otevřena každý den.

# 23.01.2019, 01:28.
Za dva týdny se chystám do Říma a chtěla bych se zeptat, zda tam nejsou nějaké výhodné studentské slevy? Nela.

Kromě slev, které jsou uvedeny na isic.org, platí v Římě stejná pravidla jako v celé Itálii pro věkové kategorie. Občané EU mají ve státních muzeích a památkách vstup zdarma do 17,99 let a vstup za snížené vstupné ve věku od 18. do 25,99 let.

# 22.01.2019, 19:09.
Mám dotaz. Chystám se do Říma na dva dny. Objednal jsem si kartu Roma Pass 48 a chci se zeptat. Je na ní jeden vstup do muzea nebo archeo. Vybral jsem Colosseum a teď mi jde o to, zda mám vstup do Colossea zdarma nebo prostě musím někde u pokladny zaplatit vstup a nemusím čekat nějakou frontu. Prostě tomu nerozumím. Přijdu k pokladně, ukážu Roma Pass a oni mi dají volnou vstupenku? Děkuji za radu. Jaroslav.

Pokud navštívíte s Colosseo jako první památku, nemusíte už nic dalšího platit. Tento vstup je v ceně Roma Pass. Musíte jít vchodem označeným Gruppi e prenotati con guida. Tedy vchodem pro skupiny. Vstupenky vyzvedáváte v případě, že jde s Vámi někdo další, kdo má nárok na volný vstup nebo na vstup za sníženou cenu. Jedná se o kombinovaný vstup, máte tedy stejný přístup i do Foro Romano a Palatino. Roma Pass neumožňuje přístup do Museo Palatino a do arény. Druhý a třetí vstup s Roma Pass 48 máte potom za snížené vstupné.

22.01.2019, 08:02.
Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Vaše stránky se mi moc líbí neb jsou kombinací cestování a jídla a to mám moc ráda. Chtěla bych se ještě zeptat, zda při cestování po Římě a okolí lze využít nějaké skupinové nebo rodinné slevy, případně dětské. Dcera bude mít v létě 12 let a druhé dítě je student s ISIC kartou. Co bychom určitě neměli v Římě vynechat, kde se případně dobře a cenově výhodně lze najíst? Zda náhodou nevíte, kde lze poblíž našeho ubytování Villa Malu nakoupit potraviny? Děkuji a přeji příjemný den. Gábina.

Po celém Římě, stejně jako po celé Itálii platí, že ve státních muzeích a památkách mají občané EU ve věku do 17,99 let vstup zdarma a ve věku od 18. do 25,99 let vstup za snížené vstupné. Skupinové vstupné se většinou pro skupiny ve Vašem počtu neposkytuje. Co v Římě nevynechat záleží hodně na tom, jak tam budete a jak často budete do Říma cestovat. Bydlíte odtud docela daleko. Co by návštěvník neměl vynechat: Colosseo, Foro Romano, Piazza Navona, Španělské schody, Fontana di Trevi, Pantheon, Katakomby a ve Vatikánu náměstí, baziliku a Sixtinskou kapli (ta je součástí prohlídky Vatikánských muzeí). K tomu můžete samozřejmě přidávat další a další podle času a zájmů. Tipy na stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Obchody s potravinami jsou na Via Nettunense, tj. od vašeho ubytování směrem za vlakovou zastávkou. Mnoho obchodů je samozřejmě i v centru Anzio.

# 19.01.2019, 19:56.
Plánujeme návštěvu Říma / Vatikánu v termínu od 24. do 30.6.2019. Je tento termín vhodný vzhledem k svátku Petra a Pavla dne 29.6.2019? Máme obavy, že díky tomu bude v této lokalitě mnoho turistů i domácích. Jaký je váš názor? Máme raději zvolit jiný termín? Děkuji za odpověď. Martin.

Ano, turistů bude ve Vatikánu výrazně více než v okolních termínech. Dotkne se to Baziliky, náměstí i Vatikánských muzeí. Návazně i celého Říma. V pátek 28.6.2019 je sice ve Vatikánských muzeích rozšířená otevírací doba, kde kromě standardní otevírací doby od 9:00 do 18:00 (vstup se zavírá v 16:00) bude otevřeno i večer od 19:00 do 23:00 (vstup se zavírá ve 21:30), ale následující den, tj. v sobotu 29.6.2019, bude mimořádně zavřeno a v neděli naopak otevřeno a vstup zdarma, protože se jedná o poslední neděli v měsíci. Doporučujeme směrovat návštěvu Vatikánu ze začátku Vašeho pobytu. Svátek se dotkne i Baziliky a náměstí. V sobotu v 9:30 bude probíhat v Bazilice mše a na náměstí od 12:00 Angelus.