ŘÍM 2019 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.07.2019, 19:37.
Pane Řehůřku, chtěla bych se Vás zeptat, zda mi můžete poradit, jak se dostat z letiště Ciampino na Hotel Contilia, Via Principe Amedeo, 81, 00185 Roma RM. Na mapách jsem se dívala, že by tam měl jet autobus nebo metro. Máme zakoupené Roma Pass, fyzicky si je vyzvedneme v nějakém infocentru na letišti? A lze je uplatnit i na hromadnou dopravu z letiště? Předem Vám velice děkuji za odpověď. Hezký zbytek dne. Anna.

si můžete vyzvednout v turistickém informačním centru (PIT) v hale. Otevřeno je od 8:30 do 18:00. Pokud použijete Roma Pass už na cestu z letiště, jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Jděte po Via Giolitti podél nádražní haly a odbočte doprava na Via Gioberti. Na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Principe Amedeo. Hotel Contilia je po pravé straně. Pokud nebudete využívat na cestu z letiště Roma Pass, je výhodnější jet přímým autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly a odbočte doleva na Via Gioberti a pokračujte jako v předchozím případě.

# 05.07.2019, 15:19.
Chtěla bych se zeptat, zda je možnost dostat se do Kolosea, když jsou vstupenky online vyprodané? Znamená to, že se nedají vstupenky koupit již ani na místě? Děkuji. Monika.

Můžete zkusit provést rezervaci na místě nebo si zakoupit jiný produkt - např. s průvodcem apod.

# 04.07.2019, 21:07.
Máme naplánováný pobyt v Římě ke konci srpna. Chci se zeptat, zda se dá za jeden den stihnout Vatikán i Koloseum? Jsou památky otevřené i přes víkend? Jana.

Vatikán a Colosseo se za jeden den stihnout dá. Pokud však plánujete důkladně prozkoumat ještě Foro Romano a Palatino, doporučume si k tomu vyčlenit část dalšího dne. Do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervaci, do Colosseo je rezervace povinná. Památky jsou obecně přes víkend otevřeny. V neděli jsou Vatikánská muzea zavřena, poslední neděli v měsíci mají otevřeno a vstup zdarma. Ve Vašem případě tedy 25.8.2019 je vstup zdarma, otevřeno je ale jen do 14:00 (12:30). 23.8 a 30.8.2019 je prodloužená otevírací doba od 9:00 do 18:00 (16:00) a od 19:00 do 23:00 (21:30). V závorce jsou časy posledního vstupu.

# 04.07.2019, 09:25.
Měla bych prosím dotaz. Jsme ubytovaní ve Focene, konkrétně v B&B Fly and Beach. Jak bychom se prosím nejlépe dostali z tohoto ubytování v sobotu ráno do Vatikánu a následující den opět z tohoto ubytování do Kolosea? Děkuji moc za odpověď. Markéta.

Ve Fiumicino a Focene provozuje městskou dopravu Seatour. Z Focene do Fiumicino se dostanete autobusem č. 020 a odtud autobusem Cotral do EUR Magliana. Odtud se k Colosseo dostanete metrem B, do Vatikánu následně stejným metrem na Termini a odtud metrem A na Ottaviano. Odtud už je to dobře značeno k Vatikánským muzeím i na náměstí a k Bazilice. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 04.07.2019, 07:26.
Budeme bydlet na adrese Via Seneca 73 a chtěli bychom navštívit Tivoli. Jakou cestu byste doporučil? Děkuji. Luboš.

Přejděte na Piazza Carlo Mazzaressi, průchodem přejděte na Piazza della Balduina a odbočte doleva na Via Mario Romagnoli. Dovede Vás na Viale delle Medaglie d' Oro. Po pravé straně je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore a vystupte na Giulio Cesare / Ottaviano. Odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B na Ponte Mammolo. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou, pokud však na Termini nevyjdete ven z metra přes turnikety, můžete jet na jednu jízdenku linkou A i B. Z Ponte Mammolo jezdí do Tivoli autobusy Cotral za € 2,20. K tomuto cestování je možné použít i jednu celodenní jízdenku v tarifním pásmu Metrebus Lazio. Konkrétně BIRG pro 3 zóny v ceně € 8,00.

# 03.07.2019, 21:14.
Mám na Vás velikou prosbu ohledně dopravy na letiště. Z Říma odlétáme 12.7. v 6:45. Na letišti bychom měli být přibližně ty dvě hodinky před odletem. Poradíte mi prosím, jak se v ranních hodinách dostat z hotelu Via Cristoforo Colombo 112, Řím, 00147 na letiště CIA? Případně i opačnou cestu přes den? Moc Vám děkuji. Adéla.

450 metrů od hotelu je zastávka nočního autobusu n716. Z hotelu se vydejte doleva po Via Cristoforo Colombo a odbočte doleva na Circonvallazione Ostiense. Zastávka je po pravé straně za světelnou křižovatkou. Autobusy jezdí každý den od půlnoci do 5:00 po půl hodině. V pátek a v sobotu jede o jeden spoj každou hodinu více. Doveze Vás na Termini. Odtud, z Via Giolitti, jezdí na letiště Ciampino autobus za € 5,80. První odjíždí ve 4:30, na letišti je v 5:10. Z letiště se do hotelu dostanete nejdříve autobusem č. 720 na Laurentina a odtud autobusem č. 30 směr Clodio. Vystoupit musíte na Navigatori. Váš hotel je ve směru jízdy autobusu po levé straně. Z Laurentina můžete jet také autobusem č. 671 ze zastávky na Via Laurentina směr Arco di Travertino. Vystoupit musíte na Colombo / Padre Semeria. Váš hotel je ve směru jízdy autobusu po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Autobus Terravision doporučujeme rezervovat na výše uvedených stránkách.

# 03.07.2019, 20:08.
Prosím, můžete nám poradit? Jsou zahrady a fontány především ve Villas v Tivoli, ale i přímo v Římě, v plném provozu i koncem října? Nebo už je v tu dobu nějaký mimosezónní, tzn. omezený, provoz? Děkuji. Radek.

V Tivoli jsou v parcích u světoznámých vil v provozu fontány a vodotrysky i mimo sezónu, stejně tak v Římě.

# 03.07.2019, 12:03.
Ráda bych Vás požádala o radu. V srpnu budu s dětmi ve věku 15 a 18 let na týden ve Fiumicino. Bydlíme kousek od moře a rádi bychom si udělali výlet do Říma. Můžete mi prosím poradit, zda je lepší dostat se zpět na letiště a jet na Termini odtud nebo je lepší varianta přímo z městečka? Vstupenky do Colossea již máme rezervované - pro mě a syna, dcera ve věku 15 let bude zdarma - a rádi bychom šli i do Andělského hradu, ale nedaří se mi najít místo odkud rezervovat. Mohla bych poprosit i o tuto radu? Moc děkuji za Váš čas i spoustu informací, které tu sdílíte. Veronika.

Z letiště Fiumicino jezdí přes město Fiumicino do Říma na EUR Magliana autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 2,80. Seznam zastávek i mapku najdete na výše uvedených stránkách. Můžete si také zakoupit celodenní jízdenku BIRG pro tři zóny za € 8,00, kterou lze použít i na městskou dopravu v Římě. Z EUR Magliana potom můžete pokračovat do centra metrem B. Vstupenky do Castel Sant' Angelo můžete rezervovat přes výše uvedené oficiální stránky. Rezervační poplatek je € 1,00.

03.07.2019, 11:22.
Zítra přiletíme v 19:40 na letiště Fiumicino a potřebovali bychom vědět nejlepší spoj do hotelu Concorde. Dále, zda je lepší si koupit vstupenky na památky a jít hned ráno. Jsme tam do pondělí. Nebo si koupit nějakou kartu a vše prochodit? Co je nejvýhodnější a jaké památky doporučujete? Moc děkuji za informace. Veronika.

Pokud máte na mysli Hotel Concorde v blízkosti Termini, jeďte z letiště Fiumicino autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte podél nádražní haly a odbočte doleva na Via Gioberti. Na následující křižovatce odbočte doprava na Via Giovanni Amendolea. Hotel je na rohu těchto ulic. Jaké vstupenky nebo karty zakoupit závisí na Vašem itineráři. V tomto případě nemůžeme poradit. Je třeba si to propočítat a zvolit nejvhodnější řešení. Z karet jsou k dispozici a . Navíc každý preferuje něco jiného. Někdo má rád muzea, někdo památky, jiný parky atd. Každý preferuje něco jiného. Základní místa, která chce asi každý vidět, jsou Vatikán - náměstí, Bazilika, Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, Vatikánské zahrady. Dalším takovým celkem na celý den je Colossseo, Foro Romano a Palatino. Pokud ale nemáte rezervované vstupenky, tak se tam už zřejmě nedostanete. Rezervace jsou povinné a v tomto období vyprodané. Můžete ji zkusit vytvořit na místě. V historickém centru stojí za návštěvu Pantheon, Piazza Navona, Fontana di Trevi, Španělské schody, Castel Sant' Angelo atd.

# 03.07.2019, 07:08.
Moc děkuji za odpověď. Jste velice pečlivý. Ještě mám jeden dotaz a to, zda je přímo v Římě dostupné nějaké koupání? Vím jen o aquaparku, ale to je na celý den a to nechceme. A na pláže nebude čas. Je nějaký jiný veřejný bazén? Kdyby náhodou zbyl čas. Děkuji. Lucie.

Těch bazénu je na tak velké město samozřejmě hodně. Náš tip je Sporting Club Ostiense, kde mají otevřeno od 3. června do 8. září 2019. Bazén má 25 metrů. Otevřeno je od 8:30 do západu slunce. Garantované jsou dva pruhy pro plavání. Tarify jsou dva: 3 hodiny nebo celý den. V pracovní dny je vstupné na 3 hodiny € 6,00, děti do 10. let € 4,00. V sobotu se platí € 9,00 / € 6,00 a v neděli € 12,00 / € 8,00. Děti do 3. let mají vstup zdarma. Celodenní vstupné začíná na € 10,00 / € 6,00. V ceně je všechno - slunečníky, sprchy, šatna, … Více informací najdete na Piscina Estiva Roma. Vstup je z Via del Mare, od stanice metra Marconi je to přibližně 800 metrů.

# 02.07.2019, 21:41.
Chci se Vás zeptat, jak nejlépe se dostat z letiště Ciampino na ubytování Via Auconi 22, Prenestino, 00176 Řím. V Římě budeme na 7 nocí a chci se zeptat, zda je reálné si vyhradit jeden den na cestu do Neapole, do Pompejí a na Vesuv? Popřípadě jaká by byla nejlepší doprava a zvládnutí výletu za jeden vyhrazený den? Děkuji za Váš čas. David.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni a odtud metrem C na Malatesta. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji lze použít jen jednou, pokud však na San Giovanni neprojdete ven z metra turnikety a okamžitě přestoupíte, můžete ji použít. Stanice metra Malatesta je na náměstí Piazza Roberto Malatesta. Z jednoho rohu vychází ulice Via Zendossio. Dovede Vás na Via Gabrino Fondulo, po které se vydejte doprava a následně doleva na Via Riccardo Riccardi. Ta Vás dovede na Via Auconi, po které se vydejte doleva. Vaše ubytování je po pravé straně. Požadovaný výlet do okolí Neapole je hodně náročný. Informace najdete v odpovědi ze dne 04.05.2019, 19:20.

# 02.07.2019, 14:30.
Prosím, jak se dostaneme v sobotu 30.8.2019 v 8:30 ráno z letiště Fiumiccino do Říma na ulici Caracciolo 30? Moc děkuji za odpověď. Alena.

Pokud máte na mysli ulici Via Francesco Caracciolo, potom jeďte z letiště Fiumicino autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Cipro. Jděte ke kruhovému objezdu, na kterém odbočte doprava na ulici Via Vittor Pisani a následně doleva na Via Francesco Caracciolo. Vaše ubytování je na konci ulice po pravé straně.

# 02.07.2019, 12:59.
Chtěla bych se zeptat, jak je to se vstupem do Vatikánských muzeí + Sixtínské kaple. Letíme na konci července a vstup máme naplánovaný na poslední neděli v měsíci. Chtěla bych si ověřit, zda platí, že je vstup zdarma? Poté máme v plánu navštívit Baziliku sv. Petra. Je i tam v poslední neděli vstup zdarma nebo ne? A co je výhodnější navštívit jako první v ten den a přibližně, kdy je vhodné ráno přijít, abychom nestáli velkou frontu? Poslední můj dotaz je ohledně Andělského hradu. Jak je to tam se vstupem v neděli? Děkuji Vám. Zuzana.

Ano, poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple, zdarma. Vstup do Baziliky je zdarma vždy. Platí se jen vstup do nekropole a výstup do kopule. Pokud chcete obě místa navštívit poslední neděli v měsíci, je třeba si zvolit kompromis. Obě místa je totiž ideální navštívit co nejdříve. Bazilika se otevírá v 7:00, před touto dobou už je nejlepší být připraven. Bývá zde nejméně lidí. Vatikánská muzea ten den otevírají v 9:00 a poslední vstup je umožněn ve 12:30. Samotná muzea se zavírají ve 14:00. Není možné dělat rezervace, musíte si tedy vystát frontu. Ta sice postupuje rychleji než standardně, protože se neprodávají vstupenky, předpokládá se ale obrovský zájem a tedy i fronta. Stoupnou si co nejblíže vchodu je tedy vhodné mnohem dříve, než se otevře. Kompromis spočívá v tom, že zvolíte místo, které chcete ten den navštívit- předpokládáme že Vatikánská muzea - a tam si ráno stoupnout do fronty. Druhé místo potom můžete navštívit ten samý den s frontou nebo následující den. Castel Sant' Angelo má otevřeno každý den od 9:00 do 19:30. Pokud Váš dotaz směřuje na vstup zdarma v neděli, není zdarma. Vstup zdarma je první neděli v měsíci od října do března + letošní čtvrtky v listopadu a prosinci.

# 02.07.2019, 08:55.
Pane Řehůřku, děkuji. Takové rady jsou k nezaplacení. Jen ještě jedna otázka. Co znamená označení u autobusových linek n913, n990? Samotné linky - 913, 990 - OK, ale co to písmenko n? Děkuji a mějte se fajn. Helena.

Jedná se o noční linky. Noční linka n913 jezdí v době od 0:20 do 4:50 dvakrát do hodiny. O lince n990 informace nemáme.

# 01.07.2019, 21:15.
Chtěla bych se zeptat. Zakoupili jsme si online S.U.P.E.R. vstupenky na vstup do Fora Romana a na Palatinum. Po koupi jsem obdržela e-mail, ve kterém je uvedeno, že pro vyzvednutí vstupenek budeme muset předložit potvrzovací formulář na vyhrazených pokladnách. Nedohledala jsem však, na kterých pokladnách to je. Je možné si vstupenky vyzvednout na pokladně přímo u Fora Romana? Děkuji za odpověď. Lucie.

Ano, je to možné.

# 01.07.2019, 19:01.
Veľmi pekne vam ďakujem. Ešte by som vás poprosila o radu. Ako sa dostať z Ríma k moru a ako do mesta Castel Gandolfo? Ďakujem. Katka.

K moři v Lido di Ostia se dostanete vlakem Roma Lido, který jezdí z Porta San Paolo. Stanice je propojena se stanicí metra B Piramide a se stanicí regionálního vlaku Ostiense. Metrem B můžete jet až na EUR Magliana a tady přestoupit na vlak Roma Lido. Celá trasa tohoto vlaku je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. můžete použít standardní jízdenky. Do Castel Gandolfo se nejlépe dostanete vlakem Trenitalia z Termini za € 2,10.

# 01.07.2019, 15:42.
Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe se dostat z letiště FCO Leonardo da Vinci do hotelu The Wesley Rome na adrese Via del Banco di Santo Spirito? Přiletíme na letiště v pondělí kolem 14:00 hodiny. Děkuji. Monika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem směr Termini a vystupte na Via Crescenzio. Jízdenka stojí € 6,00. Přejděte na Piazza Cavour a hned na jeho okraji se vydejte doprava. Na konci náměstí odbočte mírně doprava a jděte k parku a následně podél parku (z levé strany), který obejděte až k Castel Sant' Angelo. Před jeho vchodem odbočte doleva na Ponte Sant' Angelo a přejděte Tiberu na druhou stranu. Hotel The Wesley Rome je přímo naproti mostu po levé straně. Od zastávky je to přibližně 700 metrů.

# 01.07.2019, 14:27.
Ve dnech od 8. do 12.7. navštívíme s partnerkou Řím a jsem trochu ze všech těch informací zmaten. Zakoupil jsem si Roma Pass na 72 hodin. Potom jsem si chtěl zarezervovat vstup do Kolosea, to mi ale nešlo. Bylo plno? Tak jsem si koupil přes Get Your Guide dvě vstupenky, na které ale Roma Pass už zřejmě nevyužiji. Jak je to se vstupy do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí? Pomůže mi zde Roma Pass nebo si musím zarezervovat vstupenky opět sólo? A co Andělský hrad? Děkuji. Karel.

Přes Get Your Guide je možné zakoupit vstupenky do Colosseo jen za plné vstupné. Pokud máte , je třeba si rezervaci provést přes Coopculture. Pokud to děláte na poslední chvíli, je samozřejmě možné, že už rezervaci není možné provést. Existuje ještě cesta provést rezervaci na místě tak, že si vystojíte frontu, je to samozřejmě s nejistým výsledkem. Další možností rezervace je telefonicky. Rezervace do Colosseo jsou povinné včetně vstupu s Roma Pass. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Tady Roma Pass nevyužijete. Ten se vztahuje jen na římská muzea a památky. Ve Vatikánu je možné využít , jejíž součástí je i Roma Pass. Samostatně můžete vstupenky zarezervovat přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Do Vatikánských muzeí rezervaci určitě doporučujeme. Ušetříte tak spoustu času. Andělský hrad je v okruhu památek a muzeí, ve kterých je možné použít Roma Pass. Rezervace není povinná.

# 30.06.2019, 17:22.
Prosím o radu, ako sa najlacnejšie dostať z letiska Ciampino na Via Baldo Degli Ubaldi 15 a potom z Via Aurelia 480 na Fiumicino? Ďalej by som Vás poprosila o radu, aké lístky na dopravu mám kúpiť, keď dcéra má 17 rokov a vstupy do pamiatok má lacnejšie? Ide mi o to, či kúpiť Roma Pass, alebo pre ňu stačí 3. denný lístok? Ďakujem. Katka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Baldo degli Ubaldi. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ze stanice metra jděte po Via Baldo degli Ubaldi přibližně 300 metrů. Vaše ubytování je po pravé straně. Z druhého ubytování přejděte po Via Aurelia k Circonvallazione Aurelia. Po této ulici se dostanete vlevo k metru A Cornelia. Jeďte na Termini. Odtud, z Via Gioliiti, jezdí autobusy za € 5,80 na letiště Fiumicino. Dceři se nevyplatí. Do státních muzeí a památek má vstup zdarma. Volba jízdenek závisí na itineráři. Pokud ho dobře sestavíte, vystačíte každý den se dvěma jízdenkami BIT (na cestu tam a zpět), což je vždy levnější než nějaká varianta časových jízdenek.

# 29.06.2019, 23:21.
Ďakujem velmi pekne za radu. No mám ešte jednu otázočku. Pozerala som si všetky stránky ako ste mi napísali. Keď som si chcela rezervovať lísty, tak na všetky termíny od 8. do 10.7.2019 mi system vyhadzuje, že rezervácia je nedostupna. Myslíte si, že je ešte nejaký sposob, ako by sme sa mohli ísť s detmi do Kolosea pozrieť? Myslíte si, či ma vobec zmysel ísť ku Koloseu a postaviť sa do radu? Ja viem, že sú prázdniny, asi sme to mali riešiť oveľa skor, no nemyslela som si, že s tým je až taký problém. Ďakujem velmi pekne. Martina z Košíc.

Můžete zkusit nějaký z produktů s průvodcem, audioprůvodcem nebo videoprůvodcem. U posledně jmenovaného jsou v této chvíli ještě rezervovatelná místa. Můžete také zkusit telefonickou rezervaci nebo Get Your Guide. Můžete se samozřejmě na místě postavit do fronty, je zde ale riziko, že ztratíte hodně času a požadovaný termín nezarezervujete. Do Foro Romano a Palatino se samozřejmě dostanete, tam rezervace povinné nejsou.

# 29.06.2019, 21:26.
Prosím o radu na cestu z letiště Ciampino na ubytování Villa Monte Maria. Adresa: Via Trionfale, 6157. Budeme-li se pohybovat 3 dny různě hromadnou dopravou dle potřeby, jakou jízdenku si máme koupit? Děkuji za odpověď. Helena.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'm odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Lepanto. Z metra přejděte na Via Mercantonio Colonna, kde je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Camilluccia / Trionfale. Vraťte se zpět na křižovatku a odbočte doprava na Via Trionfale. Vaše ubytování ve Villa Monte Mario je po levé straně. Celou trasu zvládnete na dvě jízdenky BIT v ceně po € 1,50. Jsou přestupní a jejich platnost je 100 minut. Cesta Vám bude trvat o něco déle. Těžko radit, jakou jízdenku zakoupit. Nejpohodlnější by byla jízdenka Roma 72H za € 18,00. Je ale možné, že pokud si zpracujete kvalitně itinerář, budete na každý den potřebovat jen dvě jízdenky BIT - na cestu tam a zpět. V tomto případě by Vás doprava vyšla na poloviční cenu. Plus v obou případech cesta z letiště a na letiště - nevíme, jak to přesně časově máte a jak Vám to vychází.

# 29.06.2019, 11:48.
S přítelem navštívíme Řím v době od 23. do 27.7. Zjistili jsme, že do Kolosea je nutná vždy rezervace, ale už bylo pozdě, takže volná je jenom rezervace na Colosseum, Roman Forum and Palatine Regular Entrance + Videoguide. Jsme oba studenti 18 - 25 let, chceme tedy využít snížené vstupné. Zajímalo by mě, jak to bude vypadat s frontami, zda musíme čekat dvě: jednu na to, aby nám dali vstupenku a druhou přímo na vstup, kde nám nejspíše dají nějaký přístroj na videoguide. Případně, jak tedy najdeme tu správnou frontu? Předpokládám, že budeme mít nějaký přednostní vstup, když budeme mít již rezervaci. Dále chceme využít volný vstup do Vatikánských muzeí v neděli, konkrétně do Sixtinské kaple. Předpokládám, že v tento den tam bude hodně lidí. Pomůže, když budeme na místě již v 7 ráno? Dále jsem se dočetla, že vstup do Baziliky sv. Petra je vstup vždy zdarma, akorát do kopule se platí a musíme vystát frontu. Do kopule se žádná rezervace udělat nedá, abychom se zase vyhnuli velkým frontám? Moc děkuji Vaše rady. Zuzana.

Půjdete vstupem Varco Singoli (Ingresso Singoli) frontou určenou pro návštěvníky s rezervací. Do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, doporučujeme jít co nejdříve. Není možné dělat rezervace, všichni jdou jednou frontou. Nekupují se vstupenky, takže ta fronta postupuje rychleji. Doporučujeme tam však být co nejdříve, protože tento den je omezená otevírací doba. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30. Do kopule Baziliky není možné provádět rezervace.

# 29.06.2019, 07:12.
Objevila jsem tuto stránku náhodou a obdivuji autora nebo autory s jakou trpělivostí a pečlivostí odpovídají na dotazy cestovatelů. Také mám dotaz. Chtěla bych si koupit vstupenky z domova na Colosseum bez front na 16.7., ale nějak se v tom nevyznám. Jsem na stránkách Get Your Guide. Ale je tam toho moc. Nevím, co mám koupit. Roma Pass nebo jen Colosseum? Jedeme se školákem, tak abychom moc nečekali ve frontách. Nevyznám se. Můžete mi poradit, co si jako rodinka máme pořídit? Děkuji za reakci. Lucie.

Zda koupit nebo Colosseum záleží na itineráři, tj. co všechno chcete navštívit a jak budete cestovat. Pro dítě školního věku rozhodně Roma Pass nekupujte. Nevyplatí se mu. Má vstup do Colosseo, stejně jako do všech státních muzeí a památek, zdarma. Do Colosseo jde potom s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volnou vstupenku. Pokud si zakoupíte Roma Pass, musíte si dopředu udělat rezervaci přes Coopculture. Variant vstupů je hodně. Jednak je různý rozsah prohlídek, jednak i jejich způsob - individuálně, s průvodcem, a audioprůvodcem, s videoprůvodcem. Na výše uvedeném odkazu je základní individuální prohlídka. Pokud je dítěti méně než 10 let, cestuje zdarma i v římské dopravě.

# 28.06.2019, 16:44.
Chcela by som sa opýtať. Kúpila som si 7. dňový CIS na cestovanie po Ríme a chceli by sme ísť jeden den na pláž do Ostie. Tento lístok je platný aj na cestu priamo na pláž, alebo si musíme zakúpiť nejaký iný? Za odpoveď ďakujem. Zuzana.

Jízdenka CIS je platná jak v Římě, tak v Lido di Ostia. Nejlepší spojení do Lido di Ostia je vlakem Roma Lido, který je dostupný metrem B - Piramide nebo EUR Magliana. Celá trasa tohoto vlaku je v tarifním pásmu Metrebu Roma, můžete tedy použít i jízdenku CIS.

# 28.06.2019, 15:18.
Prosím o informaci, jak zakoupit nebo rezervovat vstupenky s předstihem, když budeme dva dospělí a dvě děti ve věku 13 a 14 let, kdy děti mají vstup zdarma? Znamená to, že dva dospělí obdrží vstupenky e-mailem a děti se jen prokážou třeba pasem s datem narození u vstupu s dospělými? Předem děkuji za odpověď. Renata.

Vstupenky si zakupte pro dospělé na Coopculture nebo Get Your Guide. Děti půjdou s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volné vstupenky. To neplatí u variant prohlídek s průvodcem, kde je potřeba dopředu rezervace.

# 27.06.2019, 22:24.
Chcela by som sa opýtať na Koloseum a vstup do neho. 8.7 prídeme aj s dětmi vo veku 6, 8, 14 rokov do Ríma. S manželom rozmýšlame, že by sme si kúpili priamo v Ríme Roma Pass na 48 hodín. Ako som si prečítala v rámci neho je jeden vstup do pamiatok zdarma. Chceli by sme to využiť na Koloseum. Chcela som sa preto opýtať, či ked prídeme 8.7. do Ríma a stihli by sme si v ten den kúpiť aj Roma Pass možeme isť do Kolosea zadarmo ešte v ten den? Aj keby sme nemali dopredu spravenú rezerváciu? Budeme musieť čakat na vstupe? Može sa stať, že to nestihneme, do Ríma ideme autom, potom by sme šli do Kolosea další deň. Čo v takom prípade s rezerváciou? Ďakujem. Martina.

Do Colosseo je povinná rezervace i s . Můžete ji provést přes Coopculture ještě před tím, než si Roma Pass koupíte. E-mailem obdržíte rezervační kód, se kterým potom jdete k pokladně určené pro návštěvníky s rezervací. Po předložení Roma Pass potom obdržíte potvrzení rezervace a s Roma Pass jdete k turniketu. Děti jdou s Vámi. U stejné pokladny po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volné vstupenky. Časovou rezervaci můžete provést i na místě. Vystojíte si však velkou frontu s nejistým výsledkem. Pokud bude v požadovaném termínu obsazeno, rezervaci nezískáte a do Colosseo se nedostanete, i když budete mít Roma Pass.

# 27.06.2019, 07:11.
Moc děkuji za odpověď. Moc mě nenapadlo, že bude se vstupem tak velký problém a tak jsem našla ještě jinou stránku, jen netuším, zda je to košér kupovat. Klidně si koupíme vstup takto, hlavně že se tam dostaneme a nebudeme muset čekat nějaké velké fronty. Děkuji. Marie.

Se vstupem není problém, jedná se o standardní procedury, které jsou u online prodeje do Colosseo podrobně popsané a vysvětlené. Jen jste si před nákupem nepřečetla tyto informace a podmínky. Nákupem nějaké další vstupenky si nepomůžete. Budete na tom stejně, pouze když koupíte vstupenky za plnou cenu, obdržíte většinou e-mailem už tyto vstupenky (v případě Coopculture) se kterými jdete k turniketu. Bezpečnostní kontrolu stejně musíte absolvovat a z toho důvodu je ten doporučený čas, kdy tam máte být dřív. Mimo sezónu se doporučuje půl hodiny, v sezóně hodinu. S rezervací nejdete k pokladně jako ti, kteří si rezervaci zařizují na místě. Jedná se o pokladu určenou právě pro ty internetové rezervace. Vstupenky si musí např. vyzvedávat ti, kteří mají vstup zdarma (děti do 18. let), kteří mají snížené vstupné (mladí do 25. let) a celá řada dalších kategorií návštěvníků, kteří z nějakého důvodu neplatí plné vstupné.

# 26.06.2019, 22:52.
Koupili jsme si karty a přikoupil tu rezervaci do Colossea, ale nevím, jak to máme udělat. Musím se si karty vyzvednout fyzicky? Ve čtvrtek 4.7. přiletíme do Říma někdy okolo 14:00 a od 17:15 máme rezervovanou prohlídku v Colosseo, jinak nebyla šance na dvě vstupenky a hotel máme kousek od Andělské hory, tak mě zajímá, jak to všechno stihnout? Dostaneme se z letiště počítám ta ve tři na hotel a můžeme tedy hned vyrazit, ale musíme jít pro tu kartu někam? Nebo si kartu mohu nahrát do telefonu a už nikam nemusím? A jak to funguje v tom Colosseo? To tam přijdeme, ukážu potvrzení a hotovo? Do e-mailu mi po zaplacení € 4,00 - dvě rezervace - přišlo jen, že platba je přijatá, ale žádný doklad v PDF. Jen e-mail. Děkuji moc. Marie.

je třeba si vyzvednout fyzicky. To, kde je vyzvednout, je uvedeno na stránkách prodejce, u kterého jste si karty zakoupili. Předpokládáme, že prohlídku do Colosseo jste si zarezervovali s , který je součástí Omnia Card. S rezervačním kódem, který jste obdržela, jdete u Colosseo k pokladně, kde obdržíte potvrzení rezervovaného času a s Roma Pass potom jdete k turniketu. Po rezervaci chodí e-mailem dvě potvrzení. První je od banky Unicredit, druhý od Coopculture s rezervačním kódem. Viz naše odpovědi ze dne 30.04.2019, 10:20 a 11.05.2019, 13:30. Vzhledem k tomu, že se doporučuje být u Colosseo hodinu před rezervovaným termínem, máte co dělat.

# 26.06.2019, 22:28.
Mohu vás poprosit o radu ohledně cesty z letiště Řím Fiumicino do našeho ubytování na Via Seneca 73? Letíme ve čtvrtek 4.7.2019 odpoledne. Potřebovali bychom nejlevnější spoj. Moc děkujeme. Lenka.

V tomto případě nedoporučujeme nejlevnější variantu. Bylo by to s mnoha přestupy a na dlouho. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL3 na Balduina. Jízdenka stojí € 8,00. Vyjděte ze stanice a vydejte se doleva po Largo Damiano Chiesa. Za světelnou křižovatkou pokračujte rovně po Via Giuseppe Rosso. Sejdete po ní ke kolmé Via Attilio Friggeri, po které se vydejte doleva. Dovede Vás k Via della Balduina, po které se vydejte doprava. Ta končí na Piazza della Balduina, ze kterého musíte projít doleva průjezdem na Piazza Carlo Mazzaressi. Na jeho konci vpravo vychází Via Seneca. Vaše ubytování je po pravé straně. Z letiště Fiumicino můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini. Z Termini jeďte metrem A směr Battistini. Vystupte na Lepanto. Odtud, z Via Marcantonio Colonna, jeďte autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Romagnoli. Vraťte se zpět na křižovatku a pokračujte po kolmé Via Romagnoli. Dovede Vás na Piazza della Balduina, kde je po pravé straně výše zmiňovaný průjezd. Na metro A a autobus č. 913 potřebujete jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Nejlevněji se můžete dostat na poloviční cenu. Musíte jet autobusem Cotral do Lido di Ostia, odtud vlakem Roma Lido na EUR Magliana, odtud metrem B na Termini, odtud metrem A na Lepanto a odtud autobusem č. 913 na Medaglie d' Oro / Romagnoli. Nejrychlejší cestování je to první, vlakem.

# 25.06.2019, 22:11.
Já jsem to popletla. Přiletíme na Ciampino letiště. Mohl byste mi teď poradit, kudy nejlépe do Relais Terme di Tito? Veronika.

Doprava je v tomto případě stejná. Musíte se dostat na Termini a odtud jako v předchozím případě. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini autobusem za € 5,80. Můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud metrem B na Colosseo. V tomto případě Vám stačí na cestu jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Na Termini musíte hned přestoupit. Pokud vyjdete ven přes turnikety, na stejnou jízdenku už nemůžete metrem dále pokračovat.

# 25.06.2019, 21:23.
Děkuji moc za odpověď. A ještě mám jeden dotaz. Jak je to prosím s jízdenkou do Vatikánu? Markéta.

Veřejná doprava do Vatikánu nejezdí. Má sice vlastní vlakové nádraží, to je však využíváno pro zvláštní účely. Všechny zastávky veřejné dopravy jsou tedy v okolí Vatikánu, maximálně před jeho hranicí. Můžete tedy využívat standardní jízdenky pro městskou dopravu v Římě.

# 25.06.2019, 11:55.
Ještě jednou děkuji za odpovědi na můj předchozí dotaz a současně kladu další. Na různých cestovatelských stránkách jsem našla rozdílené údaje o ceně vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Někde je uváděna cena kompletu za obě památky € 30,00, jinde je zase cena za Vatikánská muzea € 16,00 s poznámkou, že tato vstupenka zahrnuje i vstup do Sixtinské kaple a obráceně, tj. že vstupenka do Sixtinské kaple v ceně € 16,00 zahrnuje rovněž vstup do Vatikánských muzeí. Co je správně? Dále se chci zeptat, zda je nutné rezervovat konkrétní datum a čas vstupu do památky a jak je to v případě vstupu zdarma do těchto památek poslední neděli v měsíci, je nutná rezervace? Jaké jsou Vaše zkušenosti? Předem děkuji za odpověď. Hanka.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí, ne naopak. Základní vstupenka do Vatikánských muzeí stojí € 17,00. V případě rezervace (přednostní vstup) se platí rezervační poplatek ve výši € 4,00. Rezervaci doporučujeme. Ušetříte tím hodně času stráveného ve frontě. Během vstupu zdarma není možné provádět rezervace. Všichni mají stejné podmínky a stojí v jedné frontě. Ta ale postupuje rychleji, protože se neprodávají vstupenky.

# 25.06.2019, 10:35.
Pane inženýre, prosím Vás tímto o informaci o MHD v Římě, kam máme v plánu odletět od 1. do 5.8.2019. Konkrétně jak se dostat nejlépe z ubytování na Via Nicolo V na náměstí Piazza di Santa Maria in Trastavere, potom chceme pokračovat pěšky přes Via Garibaldi na Gianicolo k památníku G. Garibaldiho. Nebo zda by to nebylo výhodnější jít rovnou pěšky. S díky a zdravím. Jiří.

Pěšky je to 2,5 km. Veřejnou dopravou se tam dostanete následovně: přejděte k Via Aurelia - na konci Via Nicolo V sejděte dolů po schodech. Tady je za viaduktem zastávka autobusu č. 46. Jeďte směr Piazza Venezia a vystupte na zastávce Piazza della Rovere. Přejděte k Tibeře a na Lungotevere Gianicolense je po pravé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 23 (směr Pincherle / Parravano) nebo č. 280 (směr Partigiani) a vystupte na zastávce Lungotevere Farnesina / Trilussa. Jděte ve směru jízdy autobusu a naproti mostu Ponte Sisto projděte napříč náměstím Piazza Trilussa. Na rohu pokračujte uličkou Via del Moro. Ta vás dovede na náměstí Piazza di Sant' Appolonia a na jeho konci odbočíte doprava k náměstí Piazza di Santa Maria in Trastevere. Odtud je to k památníku už podstatně kratší vzdálenost - přibližně 500 metrů.

# 25.06.2019, 10:28.
Chtěla bych se zeptat. V Římě budeme bydlet u moře v Ostii, vztahuje se i na toto místo lístek MHD Říma? Nebo se musí kupovat nějaký jiný lístek? Děkuji. Markéta.

Tato oblast je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Na místní autobusy můžete používat tedy standardní jízdenky. Pozor ale na cestování mimo - např. do Fiumicino nebo na letiště už potřebujete jinou jízdenku. Do centra Říma doporučujeme cestovat vlakem Roma Lido, který je po celé trase v uvedeném tarifním pásmu.

# 24.06.2019, 14:43.
Mám několik dotazů. Od 22.7. do 24.7. plánujeme být na výletě v Římě. Jedeme dva dospělí a jedno dítě vě věku 1 rok. Již teď máme na 23.7. zakoupené dva lístky - Vatican Museums & Sistine Chapel: Skip The Line. A můj dotaz zní: musím zakoupit lístek i pro dítě? Dítě nebude v kočárku, ale na zádech v ergonomickém nosítku. Dále, platí tato vstupenka i do Baziliky sv. Petra? A poslední dotaz, můžeme s těmito vstupenkami rovnou dovnitř a tedy nestát fronty? Tento den bychom ještě chtěli stihnout i Andělský hrad. Myslíte, že je lepší si koupit a rezervovat vstupenky předem? Nebo nejsou fronty tak velké? A když budu kupovat předem, musím nahlásit i dítě? Následující den potom plánujeme Colosseum, Palatino a Roman Forum. Jak to je prosím se vstupenkami, když máme i dítě? Někde jsem četla, že stejně potom musím k pokladně vyzvednout Free vstupenku. A myslíte, že ještě tentýž den se dá stihnout Borghese Galerie, nebo to raději nemáme hrotit? Mnohokrát děkuji za odpověď. Zdenka.

Děti do 6. let nekupují ani nerezervují vstupenky do Vatikánských muzeí. Jdou s Vámi. Vstupenku do Vatikánských muzeí nelze použít do Baziliky sv. Petra. Nemůžete s touto vstupenkou projít ani vchodem ze Sixtinské kaple. Ten je určen pouze pro skupiny s průvodcem. Vstup do Baziliky sv. Petra je z náměstí a je zdarma. Musíte si ale vystát frontu. Pokud máte vstupenku do Vatikánských muzeí s průvodcem včetně Baziliky, potom jdete se skupinou ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky. Bez fronty nebo s minimální frontou se dostanete do Baziliky také s odpovídající vstupenkou s průvodcem nebo audioprůvodcem. Vstupenka do Vatikánských muzeí rezervovaná online (resp. voucher) Vás opravňuje jít přednostně vchodem pro internetové rezervace. Do Andělského hradu je možné rezervovat vstupenky, nejsou tam však takové fronty jako do Vatikánských muzeí. Dítě do 18. let má vstup zdarma. Vstupenky zdarma se také rezervují, za € 1,00. V případě Colosseo jde dítě s Vámi. Do 18. let má vstup zdarma. Vstupenky se v tomto případě nerezervují. U pokladny mu vyzvednete volnou vstupenku. Rezervační poplatek ve výši € 2,00 se platí na místě. V tomto případě se ale jedná o stejné pokladny, kde si vyzvedávají vstupenky např. studenti se sníženým vstupným, jedná se tedy o vyhrazenou pokladnu s menší frontou. Galeria Borghese se ve stejný den stihnout dá. Nicméně vzhledem k věku dítěte a termínu je to na důkladné zamyšlení se znovu nad sestaveným itinerářem.

# 24.06.2019, 12:48.
Do Ríma priletíme v noci. Máme zabezpečené ubytovanie v hoteli Augustus na Via Piave 64, Area Via Veneto. Niečo cez 1 km od stanice Termini, na ktorú dôjdeme asi o 23:10. Myslíte, že tam zo stanice môžeme dôjsť v pohode peši, alebo si radšej zobrať taxi? A taktiež sa chcem spýtať, ako sa čo najjednoduchšie dostať z uvedenej adresy k Bazilike Sv. Petra? Ďakujem. Beáta.

K Vašemu ubytování je to z Termini přibližně 1300 metrů. Doveze Vás tam autobus č. 360 (směr Muse), 38 (směr Porta di Roma), 92 (směr Marliana) nebo 223 (směr Stazione la Giustiniana), který odjíždí z autobusového terminálu před nádražní halou. Autobusy jezdí do půlnoci. Vystoupit musíte na zastávce Fiume. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Piazza Fiume musíte jít zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Piave přibližně 130 metrů k ubytování, které je po pravé straně. K Bazilice se dostanete následnovně. Jděte po Via Piave na Via Venti Settembre, kde je po pravé straně zastávka autobusu č. 62. Jeďte směr Traspontina a vystupte na konečné. Vraťte se ve směru příjezdu autobusu na Via della Conciliazione, která Vás potom dovede na náměstí k Bazilice.

# 24.06.2019, 12:15.
Prosím, jak se nejrychleji dostat z letiště Fuimicino do hotelu Relais Terme di Tito? Děkuji moc. Veronika.

Nejrychleji na Termini se dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Jízdenka stojí € 14,00. Levněji se na Termini dostanete autobusem za 55 minut. Jízdenka stojí € 5,80. Z Termini musíte pokračovat metrem B směr Laurentina a vystoupit na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte zleva po Via Nicola Salvi podél Colosseo a přibližně v jeho polovině odbočuje doleva Via delle Terme di Tito. Hotel Relais Terme di Tito je přibližně po 100 metrech vlevo.

# 24.06.2019, 08:47.
Mám na Vás dotaz. Ve čtvrtek 27.6.2019 odlétáme do Říma. Jak nejlépe se odpoledne dostat do ulice Via Goito H. Camelia z letiště Ciampino? Je lepší autobus nebo vlak? Není to daleko od Termini? A dále, jak se potom z hotelu dostaneme do Vatikánu? Určitě ne pěšky, budeme fyzicky omezení. Děkuji moc za odpověď. Renata.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Termini. Z autobusového terminálu před nádražní halou pokračujte autobusem č. 38 (směr Porta di Roma), 66 (směr Marx), 90 (směr Labia), 92 (směr Marliana) nebo 223 (směr stazione la Giustiniana). Vystupte na zastávce Volturno / Carnaia. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Montebello. Dovede Vás ke křižovatce s Via Goito. Po ní se vydejte doprava. Hotel Camelia je hned na roku po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Termini můžete jít také pěšky, je to 700 metrů. Z uvedené zastávky autobusu je to 200 metrů. Do Vatikánu se dostanete následujícím způsobem. Jděte po Via Goito směrem k Piazza dell' Indipendenza. Ještě na Via Goito je po pravé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 38 (směr Termini) nebo 360 (směr Zama) a vystupte na Termini. Odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Odtud je to do Vatikánu dobře značeno. Pokud chcete na Piazza San Pietro, můžete popojet tramvají č. 19 na Piazza del Risorgimento.

# 22.06.2019, 10:42.
Mám dotaz na vjezd do Říma s vozem Škoda Octavia diesel Euro 3, rok výroby 2004. Cesta do Říma je v červenci a srpnu 2019. Může takové vozidlo až přímo do centra Říma, nebo je nějak ovlivněno ZTL zónou? A může tedy jen do nějaké oblasti? Další otázka: jsou třeba některé dny omezeny, víkendy apod. Děkuji Vám za odpověď. M.

Veškeré informace o ZTL v Římě, mapy, časy, omezení atd. najdete na Romamobilita.it. Všech vozidel se týká zóna Centro Storico. Vozidel s Euro 3 při překročení limitů od pátého dne od nahlášení i zóna Fascia Verde a až od 1. listopadu 2019 zóna Anello Ferroviario.