ŘÍM 2019 / 14

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 14

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtrnáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.03.2019, 10:25.
Pane Řehůřku, měla bych k Vám velkou prosbu ohledně rady, jak se mají rodiče dostat z letiště Fiumicino, kde přistanou v 8:00 a ubytování mají rezervované v hotelu HT6 Roma na ulici Via Del Tempio 6. Dívala jsem se na trasy autobusů i vlaků, ale nejsem z toho moc chytrá. Vzhledem k tomu, že pojedou sami, bude se jednat o první návštěvu Říma, ráda bych jim usnadnila počáteční přesun co nejvíce. Ve městě budou do středy a budou se pohybovat po centru. Jaký typ jízdenky byste doporučil zakoupit? Případně je v Římě k dipozici i český průvodce nebo výletní autobusy? Děkuji za rady a tipy. Už jednou jste nám moc pomohl při naší cestě do Kalábrie. Klára.

Nejjednodušší způsob dopravy je následující: z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00. Přejděte na Circonvallazione Gianicolense, kde je po levé straně zastávka tramvaje. Jeďte tramvají č. 8 směr Venezia a vystupte na zastávce Arenua / Cairoli. Je to druhá zastávka po tom, co přejedete Tiberu. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte kousek zpět a hned odbočte doleva na Via di S. Maria del Pianto. Jděte pořád rovně, navazuje na ní Via del Portico d' Ottavia. Po chvíli z ní doprava odbočuje Via del Tempio. HT6 Roma je na rohu křižovatky. Ze zastávky tramvaje je to 200 metrů. Levnější způsob dopravy je následující: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na Argentina. Vraťte se kousek zpět, odbočte doprava a přejděte podél vykopávek až na Via Florida. Přejděte tramvajové koleje do jednosměrky a projděte jí až na Piazza Paganica a dále po Via Paganica na další náměstíčko Piazza Mattei. Pořád jděte rovně do uličky (z této strany je pro pěší) Via della Reginella, která Vás dovede na Via del Portico d' Ottavia. Jděte po ní doleva a následně odbočte doprava na Via del Tempio. Ze zastávky autobusu je to 450 metrů. Vypadá to složitě, ale kromě začátku a konce jdete pořád rovně. Vzhledem k tomu, že ubytování je v historickém centru, asi toho hodně pochodíte pěšky. Colosseo je vzdálené 1,7 km, Pantheon 700 m, Vatikán 2,2 km, Fontana di Trevi 1,4 km, Španělské schody 2,1 km atd. S největší pravděpodobností vystačíte s jízdenkami BIT, které stojí € 1,50, jsou přestupní a jejich platnost je 100 minut. V metru je lze použít jen jednou. Jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H € 12,50 a Roma 72H € 18,00. V Římě funguje systém Hop-on Hop-off, jízdenku můžete zakoupit na Get Your Guide. Tip na českého průvodce najdete v odpovědi ze dne 13.03.2019, 11:07.

# 21.03.2019, 09:06.
Děkuji za vyčerpávající odpověď. A uměl byste prosím poradit nějakou dobrou, cenově dostupnou restauraci provozující aperitivo? Klidně i mimo centrum. Děkuji. Monika.
Zkuste Dolce Roma. Je to na rohu Via Tripolitania a Via Tripoli, 400 m od stanice metra B1 Libia. Pěkné prostředí, dobře hodnocené přes Trip Advisor. Takových restaurací v Římě je hodně a platí především co člověk, to jiný názor.

# 20.03.2019, 23:09.
Pane Řehůřku, děkuji za informace. Bohužel jsem zjistila, že hotel, ve kterém jsme ubytované, je na jiné adrese. Nemá v názvu Pantheon. Ten náš je na adrese Via del Biscione 76. Prosím, poradíte mi tedy, který spoj z Termini nám tam pojede? Moc děkuji. Hanka.

Jeďte stejným autobusem č. 40 na stejnou zastávku Argentina. Jděte v směru jízdy autobusu po Corso Vittorio Emanuele II až ke kostelu, za kterým odbočte doleva na Largo dei Chiavari. Odbočte doprava a hned doleva na Via Briscione. Hotel Sole Roma je po levé straně. Ze zastávky je to přibližně 350 metrů. Můžete jet také autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / S.A. della Valle. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva do úzké uličky Via del Paradiso. Na ni navazuje Via del Biscione, kde je po levé straně hotel. Ze zastávky je to přibližně 100 metrů, ale autobus má po cestě více zastávek. Na cestu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

20.03.2019, 21:42.
Pane Řehůřku, chtěli bychom se v Římě podívat na tradiční trhy s jídlem. Bazar - blešák. Bydlíme v centru poblíž Panthenonu a jsme v Římě od soboty do úterý. Je nějaká šance v tuto dobu trhy nebo tržnice navštivit? Děkuji. Hanka.

K nejlepším bleším trhům budete muset dojíždět. Nejlépe hodnocený je Mercato di Via Sannio. Otevřen by měl být denně přibližně do 14:00, ve čtvrtek a v sobotu do 17:00. Dostanete se tam metrem A na San Giovani. Via Sannio vychází z náměstí vpravo od prosklené budovy. Jeden z nejlepších farmářských trhů najdete na Campo de' Fiori. Kromě neděle by měl mít otevřeno každý den do 14:00. Je přibližně 100 metrů od Vašeho hotelu. Na náměstí Campo de' Fiori Vás dovede Via del Biscione.

# 20.03.2019, 13:55.
Pane Řehůřku, začátkem dubna se chystáme ve skupině 6. osob do Říma. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino na tuto adresu: Via Giorgio Vasari 4, Villa Borghese Parioli - římská čtvrť Flaminio. Zpáteční let do Bratislavy máme 8.4. v 7:00 hodin. Je vůbec možné se z této adresy dostat brzy ráno pomocí veřejné dopravy nebo musíme využít taxi? Děkuji za odpověď. Monika.

Prvním řešením je cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,80 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a jeďte autobusem č. 910 směr Mancini. Vystupte na zastávce Melozzo da Forli'. Tento autobus nejezdí o víkendu. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte druhou ulicí doleva. Je to Via Giorgio Vasari. Levněji můžete cestovat z letiště autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a následně zmiňovaným autobusem č. 910. Na celou trasu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. O víkendu musíte popojet metrem A na Ottaviano. Ať už z Termini nebo Cinecitta'. Odtud, z Via Barletta, jezdí autobus č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na Lgt Cadorna/Ostello Gioventu, vrátit se zpět k mostu přes Tiberu, přejít po mostě a dále do pravého protilehlého rohu náměstí. Z něj vychází Viale del Vignola, po které se vydejte. První odbočka doprava je Via Giorgio Vasari. Cestou na letiště budete muset využít noční linku n25. Od ubytování přejděte na Via del Vignola, po které se vydejte doprava. Dovede Vás až k tramvajovým kolejím na Via Flaminia. Vydejte se po ní doleva, dovede Vás k zastávce autobusu. Jeďte směr Piazza Venezia a vystupte na Gianturco. Odtud pokračujte linkou n1 na Termini. Noční linky n25 jezdí v pondělí od 0:30 do 5:00 po půl hodině. Noční linky n1 jezdí v pondělí od 23:30 do 5:00 po 15. minutách. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti Vám jezdí na letiště Ciampino autobus Terravision ve 4:30, na letišti je v 5:10. Další jede ve 4:50 a na letišti je v 5:50.

# 20.03.2019, 08:47.
Opět Vám mnohokrát děkuji za odpověď. Měla bych ještě jeden dotaz. Je možné se dostat do Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple bez průvodce? Pokud ano, na jakých stránkách vstupenky zakoupit? Na Get Your Guide jsou vstupenky jen z průvodcem nebo audioprůvodcem. Děkuji moc za odpověď. Klára.

Vstupenky do Vatikánských muzeí včetně Sixtínské kaple je možné samozřejmě zakoupit i bez průvodce. Můžete to udělat přes Musei Vaticani, i přes Get Your Guide.

# 20.03.2019, 07:20.
Velice Vám děkuji za dokonalé informace. Jen ještě prosím o jednu odpověď. Jsou v centru Říma cyklostezky? Kola se dají půjčit. Má to vůbec význam? Konkrétně nás napadl směr ke Stadio Olimpico a Villa Borghese. Může se vůbec do parku na kole? Nebylo by kolo spíše na překážku? Nebo znáte nějakou cyklostezku, která by stála za to a nejen kvůli jízdě na kole, ale také kvůli okolí? Moc Vám ještě jednou děkuji. Zdeňka.

Pro cyklisty je v Římě nejatraktivnější Via Appia Antica. Vede po ní cyklostezka, ze které odbočuje alternativně cyklostezka i do parku po Via della Caffarella. Parkem Borghese prochází cyklostezka jeho severní částí, kolem Bioparco. Od Olympijského stadionu se můžete také napojit na cyklostezku podél Tibery.

# 19.03.2019, 13:25.
V dubnu se chystáme s přítelkyní do Říma. Mám v plánu ji překvapit tím, že zapůjčím skútr. Na internetu vyběhly nějaké nabídky, ale přijdou mi dost drahé, například za € 60,00. Poradíte, zda se dá někde půjčit skútr levně na den? Předem děkuji. Ondřej.

Víme o nabídce za € 38,00 za 12 hodin nebo za € 48,00 za 24 hodin - Get Your Guide. Existují ale i nabídky od € 25,00 - např. Trenoe Scooter. Např. Bici Baci nabízí od € 39,00. My bychom volili rezervační systém Get Your Guide už z důvodu možnosti zrušení, dvou přileb, čelního skla atd.

# 19.03.2019, 12:42.
Mám na vás dotaz ohledně dopravy z letiště v Římě. Přiletíme 2.4 ve 14:05 na letiště Fiumicino, Terminal 3. Potřebujeme se dostat do Via Principe Eugenio 92. Můžete nám prosím poradit, jakým máme jet atobusem nebo vlakem a kde koupit lístek? Jsme skupina 6. dospělých a v angličtině jsme začátečníci, takže prosím tak, aby to pro nás bylo co nejjednodušší. Děkuji za odpověď. S pozdravem Š.

Z letiště Fiumicino jeďte autobuse za € 5,80 na Termini. Na letišti má stanoviště u terminálu 3, na Termini na Via Giolitti. Rezervaci proveďte na výše uvedených stránkách. Pro zpáteční cestu na letiště je rezerervace víceméně nutností. Za obousměrnou jízdenku zaplatíte jen € 9,00. Pokud bude mít let zpoždění, můžete jet dalším volným autobusem. Z Via Giolitti můžete jít na ubytování pěšky, je to ale 1 km. Lepší je jít po kolmé ulici (kousek od zastávky) Via Carlo Cattaneo a hned odbočit doprava na Via Fillippo Turati. Po levé straně je zastávka autobusu č. 71. Tím jeďte (na této ulici jede jen jedním směrem) a vystupte na druhé zastávce Principe Umberto. Jděte ve směru jízdy autobusu, hned odbočte doprava na Via Nino Bixio a následně doleva na Via Principe Eugenio. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50. Zakoupíte ji na stánku, v tabáku apod. Můžete také použít libovolnou časovou jízdenku nebo .

# 19.03.2019, 08:59.
Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Vstupenky do muzeí + Sixtinské kaple a výstup do kopule a sestup do podzemí Baziliky je lepší koupit s předstihem z domova, nebo stačí až na místě? Děkuji moc. Klára.

Vstupenky do Vatikánských muzeí doporučujeme zakoupit online. Ušetříte tím hodně času. Do Baziliky je vstup zdarma. Vstupenka jako taková není k dispozici. Nicméně tvoří se velké fronty. Můžete si zakoupit prohlídky s audioprůvodcem nebo s průvodcem, které Vám umožní přednostní vstup. Ty jsou ale zpoplatněny. Vstupenky do kopule se prodávají na místě. Vstup do nekropole je omezen na 250 lidí denně a pouze od 15. let. Návštěva s průvodcem trvá přibližně 1,5 hodiny. Informace o rezervaci najdete na stránkách Vatikánu.

# 18.03.2019, 20:43.
Během pátrání na internetu jsem se rozhodla využít Vašich znalostí a zkušeností. 22.3. ve 14:00 přiletíme na letiště Fiumicino, terminál 3. Ubytování máme na Piazza del Risorgimento 14, Vaticano Prati. Na internetu jsem si našla, že ideální doprava, hlavně co se týče ceny, bude přes Shuttle Bus na Via Crescenzio. Je pro nás reálné si zamluvit jízdenky na 15:00, nebo se musíme na stanoviště Shuttle Bus ještě někam z letiště přemístit? A v případě, že si jízdenku za € 6,00 koupím a nestihnu daný spoj, mohu ji využít v následujícím spoji? Nebo propadá? Děkuji Vám za odpověď a přeji klidný večer. Markéta.

má zastávku na letišti u Terminálu 3, stanoviště 12. Pokud přiletí ve 14:00, autobus v 15:00 byste měla stihnout. Pokud má let zpoždění, je jízdenka platná pro kterýkoliv jiný spoj ve stejný den. Ze zastávky autobusu je to k Vašemu ubytování pěšky po Via Crescenzio přibližně 700 metrů. Je možné popojet městským autobusem 49, 492 nebo 990. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 18.03.2019, 20:26.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit? Do Říma přilétáme na letiště Ciampino, odtud máme v ceně letenky zajištěn transfer z letiště do Termini Stazione. Potřebovali bychom se dostat do hotelu Albergo del Sole. Můžete poradit, jak je to nejlépe udělat a zda je možné si zakoupit lístky předem? Děkuji. Hanka.

Ze zastávky autobusu na Termini přejděte na autobusový terminál městské dopravy před nádražní halou a jeďte autobusem č. 40 směr Trasportina / Conciliazione. Vystupte na zastávce Argentina. Jedná se o expresní autobus, zastávka je čtvrtá v pořadí. Jděte ve směru jízdy autobusu k rohu náměstí a odbočte doprava na Via di Torre Argentina. Na ni navazuje Via della Rotonda, která Vás dovede k Pantheonu. Na náměstí před Pantheonem, vpravo vzadu, je Hotel Sole al Pantheon. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jízdenky lze zakoupit online přes ATAC, ale jen časové Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H a CIS. Nemá to ale význam, u jízdenky BIT za € 1,50 už vůbec ne. Na Termini vše bez problému zakoupíte.

# 18.03.2019, 12:17.
V květnu se chystáme do Říma na vlastí pěst a současně bychom chtěli navštívit Vatikán. Není mi jasné pár věcí: 1. Je možné dostat se do Vatikánu bez průvodce a projít si to tam podle sebe? 2. Existuje vstupenka jen do Basiliky sv. Petra (včetně kopule) + Sixtinska Kaple (bez muzeí)? Děkuji moc za odpověď. Klára.

Vatikán není celý veřejnosti běžně přístupný. Část ho můžete navštívit zdarma, část za úhradu. Zdarma je vstup na náměstí a do Baziliky, vstupenku potřebujete do Vatikánských muzeí a zahrad. Zahrady je možné navštívit jen organizovaně. Výstup do kopule a sestup do podzemí Baziliky je zpoplatněn. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Samostatně ji navštívit nemůžete.

# 18.03.2019, 10:55.
Řehůřkovi, už jednou jsem využila Vaše rady při cestě do Benátek, teď Vás prosím o radu k cestě do Říma. Přilétáme na letiště Leonardo da Vinci 3.4.2019 a bydlíme v Holiday a San Pietro - Via Cardinal Agliardi 15, Vaticano Prati. Na internetu jsem objevila webové stránky europe4u, kde nabízí zakoupení zpáteční jízdenky Fiumicino - Roma a zpět za € 11,00/osoba a uvádí zastávku ve Vatikánu. Máte s těmito stránkami / jízdenkami zkušenosti, nebo bude lepší jiná doprava? Ještě tam uvádí, že zpáteční jízdenka je otevřená a platí po dobu jednoho roku. Jízdenka tam se kupuje na určitou hodinu. Také se chci zeptat na vstupenky do Vatikánu - na Musei Vaticani a Get Your Guide - jak jsem pochopila, všechny obsahuji Vatikánská muzea. Proto bych ráda věděla, zda je pobyt konkrétně v muzeích nějak striktně daný, nebo se mohu podívat na to, o co mám zájem a pokračovat dále např. do Baziliky? Do Baziliky je vstup zdarma, ale fronty se dají obejít pomocí staženého audioprůvodce v mobilu? Jak do Baziliky, tak do Vatikánu jsou někde oddělené vchody pro vstupenky online? Ještě mám poslední otázku. Pokud budeme potřebovat městskou dopravu po Římě, je spolehlivější metro než autobusy, že? Moc děkuji za odpověd. Zdeňka.

Jedná se o jízdenku autobusem . Nicméně zastávka není ve Vatikánu, ale na Via Crescenzio nedaleko Piazza Cavour. K Vašemu ubytování je to ještě přibližně 2 km. Doporučujeme z letiště cestovat vlakem na Trastevere a odtud vlakem na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00 a z vlakové stanice San Pietro to máte k ubytování 400 metrů. Minimálním pěším přechodem můžete také cestovat nejdříve autobusem na Termini za € 5,80 (zpáteční jízdenka stojí € 9,00), přejít na autobusový terminál před nádražní halou a odtud pokračovat autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Jízdenka BIT stojí € 1,50, ale můžete využít jakoukoliv časovou jízdenku nebo . Vystoupit musíte na zastávce Crocifisso / Porta Frabbrica, což je jednu zastávku před konečnou. Odtud je to k ubytování necelých 150 m. Musíte jít ve směru jízdy autobusu a hned odbočit doleva na Via Paolo II. Po levé straně je dům, ve kterém je Vaše ubytování. Vchod je z druhé strany, musíte tedy za ním odbočit doleva a přejít na Via Cardinal Agliardi. Oproti cestě vlakem je to ale časově výrazně delší. Vstupenka do Vatikánských muzeí obsahuje i Sixtinskou kapli. Odtud ale nemůžete přejít přímo do Baziliky. Průchod je možný pouze pro skupiny s autorizovaným průvodcem, kteří si zakoupili odpovídající vstupenku. V této skupině je pobyt ve Vatikánských muzeích omezen právě programem této prohlídky. Pří sólo vstupu si můžete prohlížet co Vás zajímá během návštěvní doby. Frontě v Bazilice se vyhnete vstupem s průvodcem nebo s audioprůvodcem. Určitě ale ne tak, že si někde stáhnete do mobilu audioprůvodce. Můžete si také přivstat a do Baziliky vyrazit ráno na 7:00, kdy se otevírá. To je tady nejméně lidí. Pro vstup s online rezervací jsou oddělené vchody od běžného vstupu. Už z principu fungování je metro spolehlivější dopravní prostředek než autobusy. Autobusy jsou ovlivněny překážkami na trase (dopravní zácpy, uzavírky, atd.).

# 18.03.2019, 08:57.
Mám na Vás dotaz ohledně zakoupení jízdenek z letiště Ciampino do centra k nádraží Termini. Dívala jsem se na dvě možnosti a to na Roma Airport Bus, kde mi to nabízelo i rezervaci přímo na konkrétní čas a potom na Terravision, kde jsem se proklikala jen k datu příjezdu, ani datum odjezdu to po mě nechtělo, i když jsem zadala zpáteční jízdenku. Tak jsem se chtěla zeptat, který autobus byste mi spíše doporučil? Děkuji. Petra.

Doporučujeme , o tom máme více dlouhodobých referencí. Když kliknete na výše uvedený odkaz, zobrazí se Vám vpravo nahoře pole pro definici cesty. Do prvního pole vyberte Ciampino Airport, do druhého pole Termini Station Rome. Vyberte datum odjezdu z letiště a datum odjezdu na letiště. Následně doplňte počet osob a klikněte na Book now. V následujícím kroku už můžete vybrat přesné časy odjezdu pro každý termín zvlášť. Pokaždé se konkrétní spoj vloží do košíku. Ve druhém případě i s odpovídající slevou za zpáteční jízdenku. Pokud bude mít letadlo zpoždění, nic se nejede, můžete jízdenku použít pro následující volný spoj. doporučujeme většinou při cestě z letiště Fiumicino, když potřebujete vystoupit dříve než na Termini.

# 18.03.2019, 02:45.
Chtěla bych Vás poprosit k doporučení koupě vstupenek do Kolosea + Fora Romana. Chtěli bychom vidět i Arenu. Nabízí se varianta přes Tiqets. Tu je možnost bez průvodce, ale za € 26,00, bez ohledu na stáří dítěte. Jsme 2x2 dospělý a 4x studenti ve věku od 14. do 20. let. Nebo byste doporučil objednat online tiket přes Coopculture? Tu ale nenabízí vstup do Areny bez delegáta, rozumím tomu správně? Děkuji za odpověď. Majka.

Vlastní průvodce musí mít autorizaci. Pokud chcete zohlednit i vstup zdarma nebo za sníženou cenu (podle věku), můžete si zakoupit přes Coopculture produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + Sotterranei e Belvedere v odpovídající jazykové verzi. Je v tom i Arena. Je to ale už hodně obsazené. Pokud nenajdete volný termín, musíte se spolehnout na průvodce třetích stran. Ceny jsou ale o něco vyšší a většinou nezohledňují vstup zdarma a za snížené vstupné. Můžete to ale zkusit vykomunikovat. Doporučujeme Get Your Guide.

# 17.03.2019, 22:16.
Pane Řehůřku. Děkujeme za Vaši vyčerpávající odpověď, jak se dostat z letiště Ciampigno na Viale di Trastevere. Ještě by nás zajímalo, jak dlouho tato cesta přibližně trvá, prosím? A dále bych se ještě chtěla zeptat, jak dlouho trvá cesta pěšky z Vatikánských muzeí ke Colosseu. Nebo nám raději doporučujete přepravu metrem? A ještě poslední otázka, zda máte představu, zda se dá zvládnout od 17:00 hodin prohlédnout si Colosseum, Forum Romanum a Palatin nebo pro to vyhradit více času? (Colosseum snad zavírá v 19:15 hodin?. Děkujeme Vám moc za Vaši odpověď. Michaela.

Autobus č. 520 jede k metru na Cinecitta přibližně 25 minut, metro A z Cinecitta na Termini přibližně 20 minut a autobus č. H z Termini na Trastevere / Pascarella přibližně 25 minut. Od Vatikánských muzeí k Colosseo je to něco přes 4 km. Určitě to půjdete déle než hodinu bez zastávek. Doporučujeme kombinaci metra A a B z Ottaviano na Termini a následně na Colosseo. Vystačíte s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50, pokud na Termini neprojdete ven turnikety. Samotná cesta metrem trvá přibližně 10 + 5 minut + přestup. Pokud jedete v dubnu, je poslední vstup do Colosseo do 18:15. Zavírá se potom v 19:15. Stihnout se prohlídka dá, jinak by zavírali vstupy dříve. Foro Romano a Palatino ale už nestihnete. Tam je poslední vstup a vlastní uzavření ve stejných časech. Nicméně nic Vám nebrání navštívit Foro Romano a Palatino následující den. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit každou památku jednou.

# 17.03.2019, 18:25.
Pane Řehůrku, dne 13.4.2019 až 16.4.2019 letíme do Říma. Chtěla bych se zeptat, jak se dostat z letiště Cimpiano do hotelu Ponte Bianco, Via Francesco Cornaro 19. Alena.

Vaše ubytování je z letiště Ciampino hodně z ruky. Nejjednodušší způsob a současně nejlevnější je následující: z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Valle Aurelia. Přejděte na vlak FL3 a jeďte na Quattro Venti. Kupte si jednu jízdenku BIT za € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Na Valle Aurelia si potom kupte jízdenku na vlak za € 1,00. Ze stanice Quattro Venti se vydejte doleva po Vialle di Quattro Venti. Po přibižně 350. metrech z ní odbočuje doprava na Via Francesco Cornaro. Po ní se vydejte a po přibližně 100 metrech uvidíte po levé straně Hotel Ponte Bianco. Jinými směry a způsoby Vás to vyjde finančně a časově sice nastejno, možná i o € 1,00 levněji, ale s více přestupy a přechody.

17.03.2019, 08:37.
Jen takový dotázek. 12.5. je neděle. Letíme do Říma na fotbal. Tak jen prosím o informaci. Je tuto neděli nějaký vstup zdarma na památky? Vím, že vždy první neděli v měsíci. Tak si nejsem jistý, zda i nějakou jinou. A ještě v areálu je tenisový turnaj. Dostaneme se ke stadionu nebo nás nepustí? Nebo když ukážeme vstupenku na fotbal, že můžeme projít? Děkuji moc. Jan.

Nevíme o tom, že by někde byl 12. května v Římě vstup zdarma (samozřejmě kromě památek, které nevybírají vstupné celoročně). I první neděle v měsíci byla redukovaná. Od 28. února 2019 platí, že vstup zdarma je první neděli v měsíci od října do března. Každý rok je potom vyhlášen týden volných vstupů, letos už proběhl na začátku března. Dalších 8 dní bude postupně vyhlašováno. Je to na každé památce a muzeu. Např. Colosseo tyto dny vyhlásilo na 9. května, 5. června, 29. června, 23. září, 4. října, 4. listopadu, 22. listopadu, 18. prosince. Castel Sant' Angelo to vyhlásil na listopadové a prosincové čtvrtky. Je třeba před odjezdem sledovat oficiální stránky památek a muzeí, která chcete navštívit. Zůstává vstup zdarma pro mladé do 18. let a snížené vstupné od 18. do 25. let bylo sníženo na paušálních € 2,00. Toto se týká italských státních muzeí a památek. Vatikánská muzea mají stále volný vstup poslední neděli v měsíci. Vstupenka na fotbalový zápas Vás neopravňuje ke vstupu do tenisového areálu. Podívejte se na Informazioni Generali, kde je mapa areálu, který bývá během turnaje uzavřený. Vastup na fotbalový stadion je mimo tento arál.

# 16.03.2019, 13:43.
Ráda bych navštívila Vatikán s českým průvodcem, ale chtěla bych si zaplatit přednostní vstup na prohlídku jak muzeí a Sixtinské kaple, tak ale i přednostní vstup do Baziliky sv. Petra včetně kopule. Lze zakoupit celý tento balíček na konkrétní hodinu nebo mohu zakoupit pouze přednostní vstup na muzea se Sixtinskou kaplí a potom si frontu na Baziliku sv. Petra vystát a zaplatit na místě? Pokud to jde, poslal byste mi přímý odkaz? Děkuji. Jana.

Vstupenky s průvodcem je možné zakoupit jak do Vatikánských muzeí (včetně Sixtinské kaple), tak do Baziliky. Případně i kombinaci obou, kdy ze Sixtinské kaple procházíte přímo do Baziliky. Tento vchod je určen pouze pro skupiny s průvodcem. Bohužel lze zakoupit prohlídku s průvodcem v mnoha jazycích, v češtině však ne. Do kopule o rezervaci pro přednostní vstup nevíme. Vstupenky se kupují až na místě. Pokud budete mít vlastního průvodce v češtině, řešte to přímo přes něj. Navrhne Vám optimální řešení, které při prohlídkách se svými klienty aplikuje. Průvodce musí mít autorizaci. Pokud průvodce nemáte, podívejte se na odpověď ze dne 13.03.2019, 11:07, kde je odkaz na kontakt.

# 16.03.2019, 08:52.
Mám prosím vás ještě jeden dotaz. Chtěli bychom si koupit v Římě třídenní jízdenku. Na internetu je napsáno zóna A oblast Říma a zóna regionu Lazio - zóny A-F. Prosím o radu, kterou si koupit? Děkuji vám. Hana.

Běžně potřebujete jízdenku Metrubus Roma. Jedná se o jízdenky v zóně A, do které spadá Řím. Z hlediska počtu zón se jedná o dvě zóny (jediná zóna A je takto počítaná). Tato oblast je přibližně ohraničená městským okruhem G.R.A. Pokud tedy potřebujete třídenní jízdenku, zakupte si Roma 72H za € 18,00. Je možné, že se Vám vyplatí na 72 hodin, který obsahuje první dva vstupy do památek nebo muzeí a do dalších za snížené vstupné. V ceně je i doprava v zóně A na 72 hodin. Výhodnost je ale třeba propočítat s itinerářem. Co se týče jízdenek Metrebus Lazio, ty jsou určeny pro cestování i mimo Řím. K dispozici jsou celodenní jízdenky BIRG, třídenní BTR a týdenní CISR. Zásadní rozdíl mezi jízdenky Metrebus je v tom, že platí do půlnoci dne odpovídajícího jízdence. U Metrebus platí do půlnoci sedmého dne jen týdenní jízdenka CIS. Ostatní platí odpovídající počet hodin. Jízdenka Metrebus Lazio se vyplatí např. tomu, kdo je ubytovaný mimo zónu A, např. v Tivoli v zóně B. V tomto případě se cestuje přes tři zóny A (dvě zóny) + B. Potom by byla potřeba třídenní jízdenka BTR pro tři zóny za € 22,00. Takovou jízdenku je možné samozřejmě používat i při cestování např. mezi zónami B, D a C.

# 15.03.2019, 20:09.
Můžete mi poradit, kde je možné zakoupit online vstupenky do Vatikánských muzeí? Na oficiálních stránkách se mi nedaří zakoupit vstupenky na 16.5.2019. Poradíte mi, kde je spolehlivě zakoupit? Děkuji. Ivana.

Vstupenky jsou k dispozici na rezervačním portálu Get Your Guide / Vatican Museums & Sistine Chapel Fast-Track Ticket.

# 15.03.2019, 19:03.
Chceme cestovať vlakom Rím - Florencia a späť vlakom Frecciarossa. Plánujeme cestu do Ríma v máji tohto roku. 2 dospelé osoby a jedno 10. ročné dieťa. Sú ceny lístkov rovnaké v prípade zakúpenia na vlakovej stanici a v prípade zakúpenia cez internet? Prípadne, je výhodnejšie kúpiť lístky cez internet? Ak áno, cez akú webovú stránku? Je potrebné lístky vytlačiť alebo stačí ich e-mailova forma? Platí nejaká zľava pre 10. ročné dieťa? Je potrebné zakúpenie miestenky alebo je miestenka v cene lístka? Za odpoveď vopred ďakujem. S pozdravom Pavol.

Ceny jízdenek pro vlaky Trenitalia jsou stejné ve všech prodejních kanálech, tzn. v automatu, na pokladně, v internetové aplikaci, po telefonu, aj. Na vlaky typu Frecciarossa je určitě výhodnější kupovat jízdenky přes stránky Trenitalia. Dopravce má rozsáhlý systém slev, který je omezený na určité dny, určité vlaky, určité spoje, určitý počet atd. Pokud si tedy zakoupíte jízdenku přes internet v dostatečném předstihu, je velká šance, že dosáhnete na nejlepší cenu. Ta je nabízena na stránkách Trenitalia automaticky. Co se cen pro děti týče, obecně cestují do 4. let zdarma a od 4. let do 15. let se slevou 50%. A právě u Frecciarossa mezi Římem a Florencií platí ve skupině od 2. do 5. osob jízdenka zdarma pro dítě do 15. let. Tato sleva je počtem omezená a u nejbližších spojů již není dostupná. Na výše uvedených stránkách zadejte přesný termín a odpovídající počet osob v základním věkovém rozdělení. Nabídne Vám to nejbližší spoje a u nich nejnižší ceny. Máte tedy možnost ještě přehodnotit čas odjezdu a zvolit např. spoj o hodinu dříve za nižší cenu. Po rozkliknutí uvidíte kompletní cenovou tabulku, takže můžete si zvýšit (a tedy i připlatit úroveň služeb). Co se místenek týče, u Frecciarossa je součástí ceny rezervace místa. Pokud po rozkliknutí konkrétního spoje nezaškrnete "Scelgo il posto", automaticky Vám to přiřadí místo. Když volbu zaškrtnete, v dalším kroku si můžete vybrat místo. Zobrazí Vám to první vůz s volnými místy, můžete však listovat všemi vozy. Nejhorší jsou samozřejmě místa u dveří. Poslední vůz v soupravě bývá nejhlučnější. E-mail, který obdržíte po online objednání není jízdenkou. Důležitý je PNR kód, kterým se prokážete. Můžete mít tedy i elektronickou verzi. Návod najdete na Trenitalia.

# 15.03.2019, 09:56.
Chystáme se s přítelem za pár dní - od 19. do 22.3. na návštěvu Říma a Vatikánu. Ohledně Vatikánu mám trochu nejasnosti. Máme již zakoupenou vstupenku do Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple bez průvodce na středu v 11:00. Nikde jsem nevyčetla, s jakým časovým předstihem se máme dostavit ke vstupu pro návštěvníky s již zakoupenou vstupenkou. Plánujeme ten den od 7. hodin prohlídku Baziliky bez průvodce + kupole. Také jsem četla, že každou středu se koná na Svatopeterském náměstí v 11. hodin audience papeže, může to nějak ovlivnit možnost dostat se ke vstupu na náměstí / do muzeí? Poslední dotaz směřuje na selfie tyč, jsou zakázány v muzeích a Sixtinské kapli, ale platí to i pro Baziliku? Můžu si ji s sebou vzít do batohu, nebo před vstupem někam uložit, pokud mě s ní dovnitř nepustí? Děkuji mnohokrát za odpověď. Eva.

Měli byste tam být minimálně 15 minut před touto dobou, doporučujeme 30 minut. Program na náměstí nijak neovlivňuje vstup do Vatikánských muzeí, do těch se vstupuje z Viale Vaticano. Vzhedem k tomu, že Generální audience probíhá na náměstí a Papež se nachází při poslovu před Bazilikou, je provoz omezen. Podívejte se na video. Volné vstupenky na generální audienci je možné rezervovat na Prefektuře. Pravidla a omezení platná pro Vatikánská muzea jsou platná i pro Baziliku. Nejbližší úschovna je na Via Aurelia 20 - City in Loop.

# 13.03.2019, 19:38.
Pane inženýre, prosím zda byste mi mohl pomoci, jak se dostat nejlépe z Domus Giulia, Largo dei Fiorentini 1, Navona k Hadriánově vile, Largo Marguerite Yourcenar 1, Tivoli. Děkuji za vstřícnost. S pozdravem Ludmila.

Přejděte na Corso Vittorio Emanuele II a jeďte odtud autobusem č. 40 nebo 64 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Z Ponte Mammolo jezdí do Tivoli autobusy Cotral. Zastávka je i u Villa Adriana. Jízdenka stojí € 1,30.

13.03.2019, 11:07.
Pane Řehůřku, děkuji za kompletní informace. Slyšela jsem, že je i přímý spoj z Ciampiano na Termini vlakem, je to pravda? Prý se dá přímo z letiště vyjít jedním vchodem přímo k vlaku a je zde také přímý spoj na Termini. Ptám se proto, že příteli bývá v autobuse špatně a ve vlaku ne. Chtěla bych Vás ještě poprosit, zda nemáte tip na česky hovořícího průvodce do Vatikánu. S přítelem mluvíme oba částečně německy i anglicky, ale ne tak dobře, aby nám audioguide v AJ/NJ stačil. Kontaktovala jsem společnost Čezproka a ti mi poslali cenu průvodce za 3 hodinový okruh po Vatikánu za € 240,00 + zvlášť vstupy přibližně 750 Kč/os. Pro dvě osoby za prohlídku muzeí mi přijde cena přibližně 7500,- Kč šílená. Nemáte tip na nějakou agenturu, která např. organizuje prohlídky v češtině ve skupině a nebylo by to tak drahé? Děkuji. Jana.

Od příletové haly je nádraží Ciampino vzdáleno vzdušnou čarou sice 500 m, pěšky je to ale přes 3 km. K zastávce Casabianca, která Ciampino předchází, je to kolem 2 km. Mezi Ciampino s vlakovým nádražím a příletovou halou je přistávací plocha. Na vlakové nádraží jezdí z letiště autobusy Atral za € 1,20. Jízdenka na vlak Trenitalia z nádraží Ciampino na Termini stojí € 1,50. Ohledně českého průvodce zkuste kontaktovat paní Věru.

# 12.03.2019, 14:46.
Prosím o radu, jak se dostat z Via Piave do Vatikánu a následně z Vatikánu na letiště Fiumicino. Slyšel jsem, že existuje nějaká turistická aplikace ke stažení. Nevíte o ní? Děkuji moc. Jiří.

Po Via Piave jezdí autobus č. 360 směr Zama. Můžete ho tedy využít a popojet na Termini. Odtud potom můžete jet metrem A na Ottaviano (vhodné v případě návštěvy Vatikánských muzeí) nebo autobusem č. 40 na konečnou Traspontina / Conciliazione (vhodné v případě návštěvy náměstí a Baziliky). Při cestě na letiště Fiumicino máte několik možností. Na jižní straně Vatikánu vede ulice Via di Porta Cavallegieri, na které je hned u Vatikánské zdi zastávka autobusu č. 64. Tím se dostanete na vlakovou stanici San Pietro. Odtud jeďte vlakem na Trastevere, kde přestupte na vlak na letiště Fiumicino. Jízdenka stojí € 8,00. Druhou možností je přejít kolem Castel Sant' Angelo na Via Crescenzio, odkud jezdí na letiště za € 6,00. Třetí možností je se dopravit zpět na Termini a odtud z Via Giolitti jet na letiště Fiumicino autobusem za € 5,80. Turistických aplikací je velké množství různého zaměření. Navštivte standardní místa jako App Store, Google Play.

# 12.03.2019, 13:30.
Pane Řehůřku, prosím ještě o radu. V pátek 15.3. přilétáme ráno s manželem do Říma, budeme si tam kupovat Roma Pass. Přes stránky Coopculture jsem si již zakoupila rezervaci do Colossea na 15.3. ve 13:00. Chceme to absolvovat s Roma Pass jako první návštěvu, tedy zdarma. Proto jsem koupila pouze rezervaci. Zakoupila jsem to online a zvolila možnost print@home, abychom se vyhnuli frontě u pokladny. Do e-mailu mi přišlo potvrzení objednávky i platby. V e-mailu ale žádné vstupenky k vytištění nejsou a nerozumím tedy, jak to je. Pokud tedy budeme mít Roma Pass a vstup zdarma, musíme tedy i přesto do pokladny? Myslela jsem, že když to takto zakoupím on-line, vyhnu se právě těmto frontám. Nebo je někde chyba a v e-mailu bych vstupenky k vytištění měla mít? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Nechápeme, jak jste mohla zvolit print@home, pokud jste objednávala Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass - ingresso singoli. U této volby Vám to nabídne jen pickup@ticket office. V tomto případě postupujete podle obdržených instrukcí pro pickup@ticket office. V opačném případě kontaktujte prodejce. Pokladny jsou i u vstupů pro internetové rezervace. K těm musí chodit celá řada návštěvníků - např. všichni ve věku do 25. let.

# 12.03.2019, 12:15.
Chtěla bych se zeptat. Jedeme s kamarádkou od 20.5. do 23.5. do Říma. Jak nejvýhodněji a nejlevněji zakoupit vstupenky na nejznámější Římské památky a jak to funguje se sníženým vstupným? Je nám 22 a 25 let. Děkuji předem za odpověď. Michaela.

Do Vatikánských muzeí zakoupíte vstupenky přes Musei Vaticani, do Colosseo přes Coopculture. Tam je i řada dalších vstupů. Další vstupenky zakoupíte na oficiálních stránkách památek a muzeí. Výše uvedené jsou nejnavštěvovanější. U italských státních památek a muzeí se s platností od 28.2.2019 platí ve skupině od 18,00 do 25,99 let snížené vstupné paušální částkou € 2,00. K tomu Vám mohou účtovat rezervační poplatek. U Coopculture je to to € 2,00. Doporučujeme se podívat i na rezervační portál Get Your Guide, kde najdete celou řadu dalších možností nákupu vstupenek aj.

# 12.03.2019, 11:26.
S kamarádkou letíme 22.3. do Říma. Informace máme už tak nějak zjištěné, ale ve spoustě věcí si nejsme jisté, Nevím, zda je to námi, ale informace nám příjdou hodně odlišné na různých webech a hodně chaotické. Chtěla bych se prosím zeptat. Cesta z letiště Fiuminico na adresu Via Vicenza 20, ubytování Best Lokation in Rome, je vhodné použít vlak na Roma Trastevere a potom dále na Roma Termini? Pokud ano, jízdenku lze koupit až přímo na místě nebo se musí dopředu rezervovat? Dále bych se chtěla zeptat na věčné téma Koloseum. Propočítaly jsme si, že Roma Pass se nám nevyplatí, kde koupit tedy vstupenky online na Koloseum / Palatinum / Forum Romanum, abychom mohly mít rychlejší vstup a nečekat ve frontě? Našla jsem stránku Rome-Museum, jsme obě do 25. let, včera byla cena € 11,50 a dnes, když zadám stejné datum a hodinu, je cena € 6,00. Nejsem si jistá, zda jsem z toho tak mimo já nebo kde je problém? Nerada bych se dostala do situace, že něco koupím a u vchodu mi řeknou, že je to špatně. Chceme prohlídku bez průvodce, jen si to obhlédnout samy. Děkuji Vám moc za odpověď. Klára.

Je to jedna z možností, ale zcela zbytečná. Jízdenka na regionální vlak stojí € 8,00. Je zbytečné ji rezervovat dopředu, koupíte ji až na místě v odjezdové hale. Na Trastevere musíte vystoupit a přestoupit na jiný vlak, který jede na Termini. Přímý spoj z letiště Fiumicino je vlakem Leonardo Express, který však stojí € 14,00. Optimální řešení je volba autobusové dopravy. Autobus Vás tam zaveze za € 5,80 a zastavuje na Via Giolitti. Jen o € 0,20 dražší je autobus , který má zastávku na Via Marsala, což je na straně, kde je i Vaše ubytování. Na tyto autobusy doporučujeme nákup jízdenek online. Doporučujeme Terravision, na Via Marsala potom projdete nádražní halou. Co se Colosseo týče, je to v poslední době jedna velká změna. Není to ani tak zásluhou archeologického parku, jako Ministerstva kultury, které změnilo některé podmínky. O těch jsme psali v jedné z nedávných odpovědí. Vstupenky doporučujeme zakoupit na oficiálních stránkách Coopculture. Časová rezervace je povinná a zaplatíte za ní € 2,00. Samotná vstupenka, pokud je Vám do 25,99 let, stojí nově € 2,00. Je to paušální částka, kterou byste měla platit z rozhodnutí Ministerstva kultury s platností od 28.2.2019 ve všech italských státních muzeích a památkách. Jen si pohlídejte, abyste nekoupila vstupenku do skupiny s vlastním průvodcem. U tohoto typu vstupenky je možné obdržet jen voucher, protože na místě musíte ještě prokázat věk. Celou řadu možností nákupu vstupenek najdete na Get Your Guide, jsou tam i různé kombinace a možnosti, které běžně nekoupíte. Jedná se už o prověřený systém, pracuje na podobném principu jako rezervační systémy pro ubytování Booking nebo pro pronájem automobilů Rentalcars. Bez problému spravujete rezervace, bez problému probíhají platby a bez problému v některých případech objednávku stornujete i 24 hodin před časem platnosti. Často jsou tam i termíny, které jsou v systému provozovatele obsazené.

# 12.03.2019, 11:08.
Pane Řehůřku, od 2.4. do 4.4.2019 budeme v Římě ubytovaní v hotelu Impero, ulice Via del Viminale 19. Přiletíme na letiště Ciampino. Poradil byste mi nejkratší cestu na hotel? Dále bychom rádi navštívili Koloseum a Vatikán - pouze ale Sixtinskou kapli, Baziliku svatého Petra s kopulí a náměstí sv. Petra. Nechceme ve Vatikánu strávit celý den procházením všech muzeí, ale maximálně 1/2 dne. Poradíte, jak to udělat? A jaké lístky zakoupit? To samé poprosím s Koloseem - poradíte, jaké lístky zakoupit a zda jít ráno nebo večer? Děkuji. Jana.

Ideální spojení je autobusem za € 5,80 na Termini. Doveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Jděte kolmou ulicí Via Gioberti a na první křižovatce odbočte doprava na Via Giovanni Amendola. Po té jděte až na její konec, ke křižovatce s Via del Vinimale. Po té se vydejte doleva. Hotel Impero je po pravé straně. Na Termini můžete jet také s jedním přestupem. Nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Bude Vás to stát jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na Termini musíte přejít na konec autobusového terminálu k Palazzo Massimo alle Terme, za kterým doleva začíná Via del Vinimale. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Samostatně ji nenavštívíte. Vstupenky lze zakoupit na Musei Vaticani. Rezervaci doporučujeme. Do Baziliky je vstup zdarma, do kopule se prodávají vstupenky až na místě. Do Colosseo je rezervace povinná. Vstupenky zakoupíte na Coopculture. Podívejte se také na Get Your Guide, kde najdete celou řadu možností nákupu vstupenek - kombinací, přednostních vstupů atd. Najdete tam např. vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple dříve než vstupují běžní návštěvníci, vstup do Baziliky s audioprůvodcem, což je nejlevnější vstup mimo hlavní fronty, u Colossea možnosti vstupu do arény a podzemí atd. Jsou tam i dvoudenní kombinované vstupenky do Vatikánských muzeí a Colossea. Doporučujeme si také přečíst naše otázky a odpovědi týkající se Říma, kde je toho hodně zodpovězeno.