ŘÍM 2018 / 5

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.08.2018, 10:01.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostaneme z letiště Leonardo da Vinci na adresu Via Gregorio VII 396? Je mi jasné, že z letiště na Termini a potom na metro, ale dál už nevím. Děkuji. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini, odtud metrem A na Cipro a odtud autobusem č. 247 (zastávka je u parkoviště za zastřešeným areálem) na Gregorio VII / Leone XIII. Na metro a autobus č. 247 potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a platnost je 100 minut. Od zastávky jděte jen několik desítek metrů ve směru jízdy autobusu, Vaše ubytování je po pravé straně. Autobus jezdí od pondělí do soboty od 5:30 do půlnoci. V neděli nejezdí. V neděli budete muset pokračovat metrem dál na Baldo degli Ubaldi, odkud musíte jít přibližně 900 metrů pěšky. Nejdříve po Via Cardinale Mistrangelo, na konci ddoleva po Via Aurelia a hned doprava po Via della Madonna del Riposo. Ihned zase šikmo doleva po Via dei Gozzadini, která Vás dovede ke schodišti, kterým sejdete na Piazza Pio XI, ze kterého se vydejte doprava po Via Gregorio VII k ubytování.

# 20.08.2018, 23:06.
Předem bych vám rád poděkoval za váš čas a vaše informace, které poskytujete nám nezkušeným cestovatelům. Na začátku října 2018 se chystáme s manželkou do Říma. Už asi čtyři dny ve svém volném čase studuji otázky a odpovědi na vašich stránkách. Na základě vašich doporučení jsem si tedy sestavil jakýsi program včetně vstupného a možností využití či nevyužití různých slevových karet - Roma Pass, Omnia Card. Po dlouhém uvážení a počítání nakonec asi zvolíme kartu Roma Pass 72, i když v Říme strávíme pouze 2 a půl dne. Rád bych ji využil právě na Colosseum včetně Forum Romanum a Palatino a na vstup na Andělský hrad. Myslím, že zbytek projezdíme městskou dopravou, případně použijeme na vstup do Baziliky sv. Jana v Lateránu, případně do dalších muzeií. Do Vatikánských muzeií, Sixtinské kaple a Baziliky počítám se vstupem včetně rezervačních poplatků. Přesto vás žádám o pár cenných informací, To na co se vás ptá asi 90%. Příletíme na letiště Ciampino v pondělí ve 13:10 hodin. Ubytování máme na Via Domenico Fontana. Prosím, jak se dopravíme na toto místo? Myslíte, že by bylo vhodné zakoupit prohlídku Vatikánských muzeí již nyní? Stejně tak, zda bychom měli zarezervovat vstup do Colosseum také s předstihem nebo stačí rezervace den předem? Předem děkuji za vaši odpověď. Jaroslav.

Pokud tedy budete mít , využijte ho už na cestu z letiště Ciampino. Jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Projděte bránou a za ní pokračujte po Via Emanuele Filiberto (ulice s kolejemi). Po 200 metrech z ní odbočuje doleva Via Domenico Fontana. Můžete jet i o zastávku metra A na Manzoni, je to ale odtud stejně daleko v opačném směru. Tedy přibližně 300 metrů po Via Emanuele Filiberto a potom doprava na Via Domenico Fontana. Pokud máte už daný termín, je vhodné Vatikánská muzea zakoupit už nyní. Postupem času se budou termíny plnit. Colosseo s Roma Pass rezervovat nemusíte, jdete přímo s Roma Pass.

# 20.08.2018, 20:36.
Koupila jsem rodičům lístek do Vatikánských zahrad Open Busem. Chtěla bych se zeptat, zda nevíte, kde přesně se nachází vstup, kde mají rodiče čekat, zda se někde musí vyměnit voucher za lístek. Voucher mi přišel v italštině, nerozumíme tomu. Součástí lístku je také vstup do Vatikánských muzeí. Nevíte prosím, jak probíhá přesun, zda je nějak organizovaný, nebo se stejnou vstupenkou jednoduše projdou do muzea a Sixtinské kaple? Je na to nějaký speciální vstup? Voucher také přišel s mým jménem, je to problém? Přesto je tam napsáno - 2 osoby a jména nikde uvedena nejsou. Prosím ještě o informaci, zda je možné do muzeí a případně také do Colossea apod. vzít si sebou vodu a jídlo? Děkuji. Hana.

Vše je popsané v informacích, které jste obdrželi s voucherem. Pokud tomu nerozumíte, je to nepříjemné, ale musíte si s tím nějak poradit - translator apod. Předpokládáme, že jste si vstup zakoupili přímo přes Musei Vaticani. Musíte jít přes Vatikánská muzea, tzn. naprosto stejně jako s voucherem do Vatikánských muzeí, řadou pro internetové rezervace. Samozřejmě s dostatečnou časovou rezervou. Uvádí se 15 minut, my doporučujeme půl hodiny. Po vstupních kontrolách se dostanete k pokladně, kde Vám voucher vymění za vstupenky. Tady by měl být také sraz pro prohlídku Vatikánských zahrad. K dispozici je v těchto prostorách infopoint. Po prohlídce jdete potom do Vatikánských muzeí už individuálně. Prohlídka Vatikánských zahrad by měla skončit a prohlídka Vatikánských muzeí začínat v Atrio dei Quattro Cancelli. Každopádně tady by problém být neměl, všichni z Open Busu by měli jít do Vatikánských muzeí, tak půjdete s tou skupinou. Při objednávce se zadávaly informace o plátci (osobní, kontaktní, platební) a také jméno a příjmení všech účastníků. Pokud jste je zadala, měly by v systému u rezervace být. Do Vatikánských muzeí je zakázáno nosit jídlo a pití, v zavazadlech umístěných v úschovně být mohou. Ve Vatikánských muzeích jsou možnosti si jídlo a pití zakoupit a ve stejných prostorách zkonzumovat - restaurace, kavárna. Do Colosseo je zakázáno vnášet lahve, skleněné nádoby, spreje. Nicméně zákaz konzumace jídla a pití v blízkosti památek by měl být stále upraven vyhláškou.

# 20.08.2018, 18:11.
Dočetla jsem se, že únor je ideálním měsícem pro návštěvu Říma. Nejsou davy turistů, není horko, ale přitom celkem příjemně. Uvažujeme o návštěvě Říma v termínu od 1. do 5. března. Mohu se Vás, pane Řehůřku, zeptat na názor? Děkuji. Ivana.

Podle historických průměrů se teploty v tomto termínu pohybují od 12. do 14. stupňů. Noční kolem 5. stupňů. Letos to bylo kolem 15. stupňů. Březen může být lehce deštivý, obecně však Římě málo prší. My bychom se toho nebáli.

# 20.08.2018, 14:46.
Můžete mi prosím poradit ohledně návštěvy Baziliky sv. Petra? Je pravda, že je přístupná od 7:00 ráno? V kolik hodin je možné dostat se do věže na rozhlednu? Jde mi v principu o to, abych se vyhnula davům. Dále bych se ráda zeptala na Vatikánské zahrady. Jsou volně přístupné nebo je nutné si zaplatit vstup? Je možné se dostat do Vatikánu, např. na náměstí, v kteroukoliv dobu, nebo je zde provozní doba? Podléhá každý vstup přechodu bezpečnostní kontrolou? Děkuji. S pozdravem Anna.

Bazilika je otevřena od 7:00 do 19:00, v zimním období (od 1. října do 31. března) do 18:30. Otevírací doba je samozřejmě přizpůsobena jejímu provozu, tzn. pokud tam bude probíhat nějaký program, může být pro veřejnost zavřena nebo otevřena ve zvláštním režimu. Vstup do kupole je od 8:00 do 18:00, v zimním období do 17:00. Vatikánské zahrady nejsou volně přístupné. Návštěva je možná pouze s průvodcem ve dvou variantách - Open bus nebo pěšky. V případě Open bus obdržíte auidoprůvodce, v případě pěší prohlídky živého průvodce. Součástí vstupenky je v obou případech návštěva Vatikánských muzeí (bez audioprůvodce i průvodce). Svatopetrské náměstí by mělo být otevřeno trvale. Kontroly standardně neprobíhají, při akcích s větší koncentrací lidí jsou mimořádná bezpečnostní opatření s kontrolami. Několikastupňová kontrola probíhá před vstupem do Baziliky.

# 20.08.2018, 00:18.
Už dvě hodiny se snažím zarezervovat vstup do Colossea a Forum Romanum. Ale nevím, jak přesně to udělat s dětmi ve věku 16 let. Všude mi to nabízí jen vstupy pro dospělé. V Colosseo by měly být jen za rezervační poplatek, ale nedokážu to zadat. Ve Forum Romanum mi to ale děti zdarma nenabízí vůbec. Tam tato možnost není? Děkuji moc za radu, nějak to nedokážu vyřešit sama. Jana.

Musíte objednávat vstupenky jen do Colosseo. Tato vstupenka je platná dva dny a můžete s ní navštívit jednou každou ze tří památek: Colosseo / Foro Romano / Palatino. Na Coopculture zvolte Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Acquista online. Zvolte požadovaný typ vstupenky. Ingresso (s volbou času), Open (vstup až po 14. hodině, aktivace kdykoliv do konce roku) nebo S.U.P.E.R. V prvním případě není možné rezervovat volné vstupenky, pouze za plnou cenu a sníženou cenu. Nicméně je možné je za rezervační poplatek € 2,00 zakoupit na pokladně u vstupu pro online rezervace. Jdete samozřejmě stále mimo hlavní frontu včetně dětí. U dalších dvou variant už vybíráte u počtu osob i vstupné zdarma (pouze s rezervačním poplatkem).

# 19.08.2018, 23:03.
Chtěla bych se prosím zeptat, jak se dostanu z Ostia Antica do centra Říma? Máme zakoupený Roma Pass. Děkuji moc. Veronika.

Do centra Říma se dostanete vlakem Roma - Lido. Ten je po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma, lze tedy použít standardní jízdenky, tedy i . Jeďte na EUR Magliana, kde přestupte na metro B.

# 19.08.2018, 18:26.
Ráda bych si koupila vstupenky do Colosseo online, kvůli vstupu bez fronty. Jedeme 4 lidé - dva do 18. let, jeden do 26. let a jeden ve věku 68 let. Chápu správně, že do 18. let je vstup zdarma? Jak zajistíme, aby nečekali frontu a mohli jsme vstoupit již před 14. hodinou? Je pro osobu nad 65 zlevněné vstupné nebo vstup zdarma? Kterou webovou stránku k objednání doporučujete? Coopculture se mi zdá nepřehledná. Děkuji velice za odpověď. Jitka.

Občané EU do 18. let mají v Colosseo / Foro Romano / Palatino vstup zdarma, do 26. let platí snížené vstupné a od 26. let plné vstupné. Frontě se vyhnete online rezervací, např. přes Coopculture. Do nákupního košíku je třeba zadat odpovídající počet osob v odpovídajících věkových kategorií. Rezervační poplatek € 2,00 se platí za každou osobu, i za tu která má vstup zdarma. Vzhledem k nutnosti prokázání věku Vám nedojdou přímo vstupenky, ale vouchery, které na místě vyměníte za vstupenky. Každopádně i tak jdete vstupem pro online rezervace, tzn. s menší frontou. Vstup před 14. hodinou není možný s Open vstupenkou, tj. s takovou, kterou je možné poprvé validovat kdykoliv do konce roku. Musíte si zakoupit vstupenku na konkrétní čas. Do Colosseo potom musíte jít ve stanovený čas, do Foro Romano nebo Palatino v době platnosti vstupenky, tj. během dvou dnů od první validace. Pokud jdete nejdříve do Foro Romano nebo Palatino, musíte počítat s tím, že v době dvou dnů od první validace musí být i čas návštěvy Colosseo. Osoby nad 65 let nemají slevu. Coopculture je oficiální prodejní místo. Vstupenky lze zakoupit i přes Get Your Guide, ale ne ty základní.

# 18.08.2018, 13:24.
Chci se zeptat, jak se nejrychleji a nejlevněji dostaneme z letiště Ciampino na adresu hotelu: Via Paolo II, 7 Roma, 00165. Dále se chci zeptat, zda když budeme v Římě tři dny, se nám vyplatí Roma Pass 72 hodin nebo vše máme blízko ubytování? Děkuji moc za odpověď. Gabriela.

Nejlepší spojení je autobusem za € 5,80 na Termini a odtud autobusem č. 64 za € 1,50 na Crocifisso / Porta Fabbrica. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Paolo II. Moma Guest House je po pravé straně. Pomaleji, ale jen za € 1,50, se tam dostanete autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud výše uvedeným autobusem č. 64. Ubytování je v sousedství Vatikánu a v blízkosti historického centra. Je možné, že většinu toho pochodíte pěšky. Jednoznačně ale nejde říct, zda se Vám vyplatí nebo ne. To záleží na itineráři. Spočítejte si podle itineráře ceny vstupů a dopravy s Roma Pass a bez Roma Pass a porovnáním to zjistíte.

# 16.08.2018, 09:41.
Chystáme se s přítelem autem do Říma. Jsme ubytovaní na adrese Via Marsilio Ficino, 5, Vatikán, 00192 Řím, Itálie. Ráda bych se zeptala, kde je cenově nejvýhodnější parkoviště v okolí tohoto ubytování a na kolik přibližně vyjde? Děkuji moc. Aneta.

Parkovací možnosti najdete na My Parking. Garážové parkování je i v bezprostřední blízkosti Vašeho ubytování. Pokud celou dobu pobytu nebudete potřebovat automobil, doporučujeme zaparkovat v blízkosti nádraží Termini v parkovacím domě ES Park Giolitti. Jedná se o parkovací dům stejného řetězce, který provozuje parkoviště Tronchetto v Benátkách. Každopádně při vjezdu do Říma a následném parkování doporučujeme respektovat ZTL zóny.

# 14.08.2018, 12:25.
Mohla bych se zeptat, jak se nejlépe dostanu z adresy Via Cristoforo Colombo 124, 00147 Roma (hotel Caravel) do Vatikánu? Moc děkuji za odpověď. Veronika.

Z Hotelu Caravel se vydejte doprava po Via Cristoforo Colombo. Dojdete k semaforům, kde je přechod na druhou stranu ulice. Přejděte a vydejte se doleva zpět jakoby k hotelu. Po pravé straně uvidíte zastávku autobusu. Jeďte autobusem č. 714 na Termini. Přestupte na autobus č. 40 a jeďte na konečnou Traspontina / Conciliazione. Vraťte se kousek zpět na Via della Conciliazione, která Vás dovede přímo na Piazza San Pietro. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT za € 1,50.

# 14.08.2018, 11:00.
29. 8. 2018 přiletíme s manželem v 17:20 hodin na letiště Fiumicino. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe a bez problému dostat do hotelu Capannelle na Via Siderno 37? Mnohokrát děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini, přejděte na metro a pokračujte metrem A směr Anagnina. Vystupte na Cinecitta' a odtud jeďte autobusem č. 654 směr Lagonegro. Vystupte na Siderno. Jděte ve směru jízdy autobusu k Hotelu Capanelle. Uvidíte ho po levé straně už ze zastávky. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na metro a autobus č. 654 můžete samozřejmě použít i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i . Toto spojení je k dispozici každý den.

# 14.08.2018, 10:54.
Chystáme se na prodloužený víkend do Říma s příletem v sobotu 8.9.2018 a odletem v pondělí 10.9.2018. Až teď jsem bohužel zjistila, že v neděli jsou Vatikánská muzea zavřená. V sobotu přiletíme na letiště Ciampino ve 14:05. Je možné vstup do Vatikánských muzeí ještě tento den stihnout? Online vstupenky mi to nabízí pouze s časem začátku do 15:00, ale muzea jsou otevřená do 18:00. Tak by mě zajímalo, zda musím přijít na stanovený čas 15:00 nebo mohu i později? A nebo nekupovat lístky a s tím, že je pokladna otevřena do 16:00, tak lístky koupit až tam? Vzali bychom si z letiště Uber, abychom se tam dostali co nejdříve. Mnohokrát děkuji za odpověď. Veronika.

Na Vatikánská muzea jsou ty dvě hodiny minimum. Proto je vstup uzavřen dvě hodiny před samotným uzavřením muzeí. Pokud přiletíte ve 14:05, je čas vstupu v 15:00 hodně na hraně. Letadlo může mít zpoždění, nějaký čas uplyne od vystoupení z letadla a nástupu do taxi atd. I když taxi pojede z větší části po městském dálničním okruhu, bude ta cesta trvat minimálně 40 minut, pokud nastane komplikace, nestihnete to. Doporučuje se být u vstupu 15 minut před stanoveným časem, my doporučujeme půl hodiny. Čas je samozřejmě třeba dodržet. Potom už není garance vstupu, zvláště, pokud jdete tak brzy před uzavřením. Tuto možnost bychom tedy vyloučili. Asi nejschůdnější je druhá varianta. Dopravit se co nejdříve k Musei Vaticani a stoupnout si do fronty. Buďto to do těch 16:00 stihnete nebo ne. Pokud ne, máte možnost mít připravený náhradní program a nepřijdete o částku odpovídající vstupnému. U třetí varianty neznáme čas Vašeho odletu. Existuje produkt Exclusive Early Morning Vatican Tour, díky kterému půjdete do muzeí hodinu před otevřením pokladen. Je to prohlídka s průvodcem, čemuž odpovídá i cena. Ve Vašem termínu je už bohužel vyprodané, nebo spíše volné jsou jen francouzské a španělské varianty prohlídky.

# 14.08.2018, 09:49.
Ráda bych se zeptala, jak je to se vstupy na základní památky pro 10. leté dítě. Na různých stránkách uvádějí, že mají děti vstupy do státních muzeí a památek zdarma ale nevím, zda se do nich počítá např. i Koloseum, Andělský hrad apod. Ráda bych si objednala přednostní vstupy pro dospělé přes internet a nechci riskovat, že potom budu dodatečně kupovat vsup pro syna. Moc děkuji. Hana.

Ano, je to tak. Občané EU do 18. let mají v Itálii ve státních muzeích a památkách vstup zdarma, tedy i v Římě. Netýká se to Vatikánu. Konkrétně ve Vatikánských muzeích mají do 18. let snížené vstupné. Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo se volný vstup týká. Většinou je tato informace uvedena na oficiálních stránkách konkrétního muzea nebo památky.

# 13.08.2018, 18:49.
V září letíme s přítelem na 6 dnů do Říma. Přílet máme v sobotu, odlet ve čtvrtek. Je nám 20 a 25 let. Všimla jsem si, že v Římě jsou všechny památky do 25. let za snížené vstupné. Platí to do 25. let včetně? Vyplatí se nám tedy koupit Roma Pass na 48 a 72 hodin, nebo to není vzhledem k věkovým slevám výhodné? Chceme navštívit co nejvíce památek a dopravu využít i na cestu k moři. Natálie.

Snížené vstupné platí do všech státní muzeí a památek v Itálii, tzn. i v Římě. Nevztahuje se to na Vatikán. Limit je 25,99 let. se Vám nevyplatí. Nejdražší vstupy za snížené vstupné jsou ve výši € 9,50. Pokud porovnáte Roma Pass na 48 hodin za € 28,00 se samostatným vstupným a jízdenkou: Vstupné € 9,50, jízdenka Roma 48H € 12,50. Roma Pass Vás vyjde o € 6,00 dráž. Pokud porovnáte Roma Pass na 72 hodin za € 38,50 se samnostatným vstupným a jízdenkou: Vstupné 2x € 9,50, jízdenka Roma 72H € 18,00. Roma Pass Vás vyjde o € 1,50 dráž. 2. resp. 3. vstup máte za snížené vstupné v obou variantách (bez Roma Pass i s Roma Pass). Pokud navštívíte jako první muzea a památky s nižším sníženým vstupným, je ten rozdíl samozřejmě ještě o něco větší. Roma 24H, Roma 48H i Roma Pass je možné použít na cestu k moři metrem a následně vlakem Roma Lido.

# 12.08.2018, 12:29.
Rádi bychom jeli na několik dní do Říma. Našli jsme termín od 23.10. do 26.10.2018, letecky z Prahy. Číslo termínu je 149 869 705, se snídaní. Z podrobností zjištěných ve webových stránkách vyplývá, že v ceně je kromě letenky transport z letiště na terminál a zpět. Z terminálu je za 10 až 20 minut dostupný hotel, nevíme přesnou taxu / den. Rovněž nevíme, zda je v hotelu na toto období volný 2. lůžkový pokoj a jaké poplatky je kromě pojištění ještě nutno financovat? Děkuji. Ivan.

Máte zřejmě na mysli San Remo Hotel nabízený Invia. Vše je v popisu tohoto zájezdu. V ceně je letecká doprava, letištní poplatky, příruční zavazadlo, ubytování se zvoleným stravováním (snídaně), transfer z letiště na stanici Termini a zpět, pojištění proti úpadku CK. Pobytové taxy máte rozklíčované v odpovědi ze dne 29.03.2018, 21:39. Pro tříhvězdičkový hotel by měla být € 4,00 za osobu a noc. K hotelu se dostanete z Termini po Via d' Azeglio, která vychází od autobusového terminálu, který se nachází před halou vlakového nádraží. Hotel San Remo je po levé straně. Volnost hotelu je třeba ověřit na výše uvedených stránkách přes Invia / Nezávazně objednat jedním klikem. Toto ubytování je v kombinaci s leteckou dopravou a dalšími službami, je to tedy jediný způsob ověření dostupnosti. Sámotný hotel volno v tomto termínu zatím má.

# 11.08.2018, 20:13.
Prosím Vás o radu, jak nejlépe a nejlevněji se dopravit z letiště Fiumicino do hotelu B&B Sol Romae na ulici Via della Madonna del Riposo. Děkuji za odpověď. Eva.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem SIT Bus Shuttle na Via Crescenzio za € 6,00. Přejděte na Piazza Cavour, kde je v jeho levé části v druhé polovině zastávka autobusu č. 49. jeďte směr Ospedale S. Filippo Neri a vystupte na zastávce Aurelia / Palombini. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Via Ludovico Altieri. Na konci ulice potom doleva na Via della Madonna del Riposo. B&B Sol Romae je ve druhém bloku vlevo. Autobus č. 49 jezdí každý den a jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 10.08.2018, 14:19.
O jízdenkách a společnosti ATAC jsem si tady už přečetl užitečné informace. Shrnu tedy můj dotaz, zda vše chápu správně. Přiletím na letiště Ciampino a budu v Římě 2 noci. Mohu si tedy na letišti koupit lístek společnosti ATAC na 48 hodin za € 12,50 a postačí mi na cestu z i na letiště + ježdění metrem v centru? Děkuji. Honza.

Ano. Jízdenka Roma 48H za € 12,50 je platná 48 hodin od první validace. Můžete ji použít už na cestu z letiště Ciampino autobusy č. 520 nebo 720. Je použitelná v městském pásmu na autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro, městské vlaky, městské části linek vlaků Trenitalia ve druhé třídě a městské části linek autobusů Cotral. Nelze ji použít na cestu z letiště Fiumicino a také z Ciampino kromě zmiňovaných dvou linek.

# 09.08.2018, 19:57.
Chystáme se do Říma od neděle 26.8. Přibližně ve 14:00 hodin budeme už na hotelu. Budeme tam do čtvrtka 30.8. do odpoledních hodin. Chci se Vás zeptat. Myslíte si, že by se nám vyplatil Roma Pass na 72 hodin? Já jsem si tím byla do teď jistá, ale teď jsem zjistila, že některé památky mají v pondělí zavřeno. Myslím, že konkrétně se jedná pouze o Andělský hrad. Zase na tom Roma Pass na 72 hodin je blbé, že jsou zdarma pouze první dvě navštívené památky. Navíc jsem zjistila, že nejvýhodnější je ty dva volné vstupy využít právě na ten Andělský hrad a poté kombinaci Colloseo, Forum Romanum a Patheon, poté už na další jen tedy zvýhodněné vstupné. Na Vatikán, Sixtínskou kapli, atd. se Roma Pass nikterak nevztahuje, že ne? Je tedy lepší si koupit online lístky do Vatikánu / Sixtínské kaple, abychom nestáli tu velkou frontu? Není výsledně výhodnější si nekupovat Roma Pass? Nebo možná Roma Pass využít už od té neděle, kdy bychom to využili už na cestu z letiště, a hned bychom ten den zašli na Andělský hrad, jelikož ty volné vstupy musí být jako první navštívené, navíc jiné památky myslím v pondělí zavřeno nemají naštěstí. Děkujeme Vám a přeji krásný den. Tereza.

Výhodnost / nevýhodnost je přímo závislá na Vašem itineráři, tedy na vstupech a cestování. Castel Sant' Angelo má otevřeno každý den od 9:00 do 19:30, zavřeno je 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Colosseo má otevřeno ve Vašem termínu každý den od 8:30 do 19:15, zavřeno je 1. ledna a 25. prosince. Součástí kombinace s Colosseo není Pantheon, ale Colosseo / Foro Romano / Palatino. Vstupenka do Castel Sant' Angelo stojí € 14,00, stejně tak do Colosseo s rezervací. Roma Pass na 72 hodin stojí 38,50. Pokud tedy nenavštívíte jiná muzea nebo památky, které jsou součástí Roma Pass, musíte projezdit € 10,50, aby se Vám Roma Pass vyplatil. Odpovídá to sedmi jízdenkám BIT. Vatikánské památky a muzea nejsou součástí Roma Pass. Jsou součástí . Pokud budete navštěvovat Vatikánská muzea se samostatnou vstupenkou, určitě rezervaci doporučujeme.

# 07.08.2018, 23:46.
Chtěla bych se zeptat, zda když pojedeme z Říma k moři - využili bychom Roma Pass - může zdarma cestovat vlakem dítě ve věku 7 let stejně jako MHD po Římě nebo máme zakoupit jízdenku? A ještě jeden dotaz na dopravu. Stačí Roma Pass označit jen jednou v MHD nebo při návštěvě muzea nebo při každé jízdě metrem a autobusem ho musíme znovu označit? Děkuji za odpověď. Marie.

V doprovodu dospělé osoby cestují děti do 10. let v římské městské dopravě zdarma. Do této dopravy spadá i vlak Roma Lido k moři. je bezkontaktní karta. Neoznačujete ji. Přikládáte ji k validátoru, zelená kontrolka indikuje správné načtení.

# 05.08.2018, 13:58.
Chtěla bych se zeptat. Je mi 19 let. Všude píšou, že občané EU do 24 let mají snížené vstupné. Potřebuji mít ISIC kartu nebo stačí občanský průkaz? Děkuji za odpověď. Jana.

Ve státních muzeích a památkách mají slevu na vstupném osoby EU do 25. let. Prokazuje se to pasem nebo občanským průkazem.

# 04.08.2018, 15:06.
Ráda bych se Vás zeptala na cestu z letiště Ciampino do Golden Terrace flat Via Aurelia, Vatikán. Z hotelu nám doporučili taxi, ale obávám se, že to bude zbytečně nákladné. Děkuji. Daniela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Termini, odtud autobusem č. 64 na Plebiscito a odtud autobusem č. 46 směr Stazione Monte Mario. Vystupte na zastávce Aurelia / Rampa Viale Vaticano. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, Golden Terrace flat Via Aurelia je po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut.

# 04.08.2018, 14:28.
Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostat nejlépe z letiště Ciampino do B&B Piazza della Liberta 4, 00193 Řím? Děkuji. Nikola.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Přejděte kousek dolů k podjezdu pod nádražím, před ním je na ostrůvku zastávka autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Cicerone / Plinio. Jízdenka na autobus BIT stojí € 1,50. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na křižovatce odbočte doleva na Via Valadier. Ta Vás dovede na Piazza della Liberta. Vaše ubytování je po levé straně. Z letiště můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračovat metrem A na Lepanto. Jděte po Viale Giulio Cesare směrem k Tibeře. Na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Virginio Orsini. Ta Vás dovede na Piazza della Liberta. Vaše ubytování je po pravé straně. V tomto případě zvládnete celou trasu na jednu jízdenku BIT, pěší přechod je ale delší.

# 01.08.2018, 06:35.
Poradil byste mi, jak se dostanu z Ostia na letiště Fiumucino? Děkuji. Luděk.

Autobusem Cotral za € 1,30.

# 31.07.2018, 19:28.
Měla bych dotaz ohledně dopravy po Římě. 14.8. letíme do Říma na letiště Fiumicino a hotel se nachází na ulici Via Principe Eugenio 92 - Hotel Principe Eugenio. Jak se tam nejlépe dostat? A také jsme si chtěli zakoupit Roma Pass. Budeme dva dospělí a dítě ve věku 7 let. Platí zde pro dítě nějaká sleva na tento Roma Pass? Četla jsem, že děti mladší 10. let mají hromadnou dopravu po Římu zdarma. A lze také využít Roma Pass jako jízdenku až k moři? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Marie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Přejděte na Termini a odtud pokračujte autobusem 5BUS nebo 14BUS na Principe Eugenio / Manzoni. Jedná se o náhradní dopravu za tramvaje 5 a 14. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Hotel Principe Eugenio je kousek od zastávky - ve směru příjezdu. Sleva pro děti na není, protože se pro ně nevyplatí. Do 18. let mají vstupné v římských státních památkách a muzeích zdarma, stejně tak městskou dopravu do 10. let. Roma Pass můžete využít na dopravu k moři. Dostanete se tam nejprve metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido.

# 30.07.2018, 15:37.
Nejdříve Vám musím pochválit Váš web. Jsou na něm skvělé informace. Poprosila bych Vás o radu. První týden v září se chystáme s přítelem na 6 dní do Říma. Poradíte mi nějaká hezká místa, která stojí za vidění, kromě typicky známých míst? A druhá prosba. Bydlíme na Via Otranto 36 Interno 21, scala d, VI piano, Vatikán, Řím. Jaká je nejlepší cesta z letiště Ciampino? Předem děkuji a přeji krásné letní dny. Lenka.

Řím nabízí nepřeberné množství nádherných zákoutí, pohledů, památek i moderních atrakcí. Nebudeme tady vypisovat seznam těchto míst. Nebyl by ani úplný, ani použitelný. Doporučujeme si sestavit itinerář, na základě tohoto itineráře si sestavte trasy nebo okruhy. V okolí těchto tras si dohledejte a vytipujte nějaké další zajímavosti podle Vašeho zájmu. Buďto je navštívíte nebo v případě nedostatku času vypustíte. Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Jděte po Via Giulio Caesare, na první křižovatce odbočte doprava na Via Otranto. Vaše ubytování je za první křižovatkou. Na celou trasu Vám bude stačit jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50.

# 29.07.2018, 16:57.
Pane Řehůřku, dívala jsem se na Vaše stránky a moc se mi líbily a doufám, že i mě poradíte. Na konci srpna letíme na 4 dny do Říma. Ráda bych od Vás radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na Via Capua 24, Prenestino. Rádi bychom tam nechali kufr a vyrazili na pamatky. Je dobré si pořídit nějaké vícedenní jízdenky nebo je to vše v pěším dosahu? Moc Vám děkuji a přeji hezký den. Simona.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti, odkud je to kousek na regionální nádraží Laziali. Navazuje na hlavní stanici Termini. Odtud jezdí městský vlak Roma Giardinetti. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na Tor Pignattara. Po přechodu přejděte na druhou stranu ulice a pokračujte ve směru jízdy vlaku po Via Casilina. Přibližně po 200 metrech odbočuje doleva Via Capua a po dalších 100 metrech je po pravé straně Vaše ubytování. Pěšky to z této lokality určitě neodchodíte. Např. k Colosseo je to odkud pěšky 5,5 km, do Vatikánu 9 km. Jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H € 12,50 a Roma 72H € 18,00. Týdenní CIS stojí € 18,00.

# 27.07.2018, 21:09.
Chci se zeptat skrze vstupenky do římského Kolosea. Je možné přes Vás objednat vstupenky dopředu, abychom nemuseli stát frontu? Případně můžete poradit? Děkuji. Jakub.

Vstupenky do Colosseo lze objedtat přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 26.07.2018, 09:59.
Pane Řehůřku, moc vám děkuji za rady. Je nám už přes 30 let, takže se nám karty vyplatí a přiletíme navíc na letiště Ciampino. Autobusy č. 520 a 720 můžeme tedy využít v rámci Roma Pass a dovezou nás až na Termini stanici, že ano? Ubytovaní jsme kousek od Termini v ulici Via Napoleone III. Ještě bych se zeptala, když si pořídíme pouze Roma Pass, u něj se online rezervace na památkách dělat asi nedá, že? Pouze se dostavíme v otevírací době na místo, je to tak? Dále bych potřebovala poradit, jaká je nejvýhodnější vstupenka do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí, a současně do Svatopetrské baziliky. Určitě bychom si chtěli připlatit za přednostní vstupy, abychom se vyhnuly frontám. Návštěvu Vatikánu plánujeme na sobotu 25.8. Poslední otázka směřuje na cestu k moři na pláž Ostia. Jaký je nejlepší spoj z ubytování Via Napoleone III? A kolik si na cestu máme vyhradit času? Mnohokrát děkuji za rady. S pozdravem Soňa.

Autobusy č. 520 a 720 mají celou trasu v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. můžete na ně využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i . Autobus č. 520 jede na Cinecitta' (metro A), autobus č. 720 na Laurentina (metro B). Oběma autobusy se dostanete tedy k metru a tím na Termini. Pro Vás je samozřejmě výhodnější cestovat autobusem č. 520 a následně metrem A. Výhodnější pro Vás bude zřejmě vystoupit z metra o zastávku dříve, na Vittorio Emanuele. S Roma Pass se online rezervace nedělají, upřednostní Vás stejně jako při online rezervaci, konkrétně u Colosseo jdete vyhrazeným turniketem. Pouze v případě Villa Borghese, kde je rezervace povinná, musíte tuto uskutečnit telefonicky. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí, tzn. potřebujete jen jednu vstupenku a to do Vatikásnkých muzeí. Doporučujeme online rezervaci. Přednostní vstup do Baziliky je jen jako součást prohlídky s průvodcem. V nabídce je také produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour, který to umožňuje. K moři do Lido di Ostia Vás zaveze vlak Roma Lido. K němu se dostanete metrem B - vystoupit musíte na EUR Magliana a tady přestoupit na vlak. Z ubytování tedy musíte jet metrem A, metrem B a vlakem Roma Lido. Celou trasu vlaku je možné také absolvovat s Roma Pass nebo se standardními jízdenkami. Z Termini na konečnou vlaku Cristoforo Colombo cesta trvá přibližně hodinu. Vystoupit můžete samozřejmě i dříve, na Centro, Stella Polare nebo Castelfusano.

# 26.07.2018, 06:44.
Děkuji za odpověď. Ještě jsem se chtěl zeptat. Ta jízdenka platí už i na autobus 720, který jezdí od letiště na stanici Laurentina? Děkuji. Luděk.

Ano, platí. Linka 720 na Laurentina (metro B) a linka 520 na Cinecitta' (metro A) byly zřízeny relativně nedávno a lze na ně už z letiště Ciampino použít standardní jízdenky, tedy i BIT. Z letiště Fiumicino tato možnost stále není a zřejmě i nebude.

# 25.07.2018, 21:43.
Pane Řehůřku, moc děkujeme za Vaši vyčerpávající odpověď. Přeci jen nás ještě jeden dotaz napadá. Rádi bychom koupili Roma Pass online, ale stále jsme nikde nenašli, zda je nutné stejně vyhledat místo v Římě, kde je prodávají a vyměnit nějaký zaplacený voucher za tu čipovou kartu, kterou se potom budeme prokazovat a online zaplacený Roma Pass bude k využití až po té výměně? Se srdečným pozdravem a s díky za Vaše rady. Alena.

je třeba vyzvednout na místě, který určíte při objednávce. Zadává se kned v úvodu společně s typem karet, počtem karet a termínem. Je třeba ho objednat minimálně 24 hodin před vyzvednutím.

# 25.07.2018, 14:49.
Pane Řehůřku, od 3. do 5.8. budeme s kamarády v Římě. Právě jsem chtěla na stránkách Coopculture zakoupit lístky do Colossea, Forum Romanum a Palatine Hill a všimla jsem si, že tam píší, že je vždy první neděli v měsíci vstup zdarma. Je to opravdu tak, že se v tento den na žádné z těchto míst neplatí vstupné? Byli bychom rádi, že ušetříme, ale zase máme strach, že tam bude ještě více lidí než normálně. Mohli bychom tam ještě v pátek odpoledne, na sobotu máme již koupené lístky ve Vatikánu. Ještě jsem se chtěla zeptat, jakou trasu byste nám doporučil z Plzně do Benátek, které jsou naší první zastávkou. Zda přes Innsbruck nebo Salzburg s ohledem na délku jízdy a poplatky na trase. Děkuji moc za odpovědi. Kristýna.

První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do státních památek a muzeí. Tedy i do Colosseo / Foro Romano / Palatino. Počítejte s tím, že nápor turistů bude velký. Nicméně nebudou se kupovat vstupenky, tak fronta bude postupovat rychleji. Rychleji se ale bude také plnit maximální kapacita lidí, kteří mohou být v Colosseo současně, tj. 3000. Takže ve špičce můžete čekat i z tohoto důvodu. Další brzdou jsou bezpečnostní kontroly. Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Padova - Mestre - Benátky. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,00, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,50 a na mýtném v Itálii € 26,10. Je to o € 6,10 dražší než přes Salzburg a Villach, na druhé straně se vyhnete chorvatské vlně a zácpám na italské A4 u severoitalských letovisek.

# 25.07.2018, 07:29.
Potřebuji se dostat z letiště Ciampino do Ostia. Mohl byste mi poradit trasu a kolik stojí autobus / metro? Luděk.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud pokračujte metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. využijete jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Základní jízdenka BIT stojí € 1,50, je přestupní a platnost je 100 minut.

# 23.07.2018, 17:59.
Mám velkou prosbu ohledně rady na možnost dopravy do centra Říma. U našeho hotelu je nejbližší zastávka La Rustica. Ještě prosím o radu, jak koupit jízdné v příměstských vlacích? Srdečně děkujeme. Alena.

Do centra se dostanete vlakem FL2, konkrétně na Tiburtina, někdy na Termini. Odtud už můžete cestovat dál metrem, tramvajemi nebo autobusy. Zastávka La Rustica Citta i la Rustica UIR jsou v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy na cestu použít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i . Jízdenky zakoupíte v automatech, tabácích, stáncích, barech, .... Jízdenka jen na vlak je levnější než BIT. Stojí € 1,00.

# 23.07.2018, 10:47.
Vážený pán Rehúrek, chystáme sa s vnučkou do Ríma v čase od 6. do10.8.2018. Máme rezervované ubytovanie v Sweet Home Colosseum na Via Angelo Poliziano. Prosím, mohli by ste mi napísať, ako najlepšie sa z letiska Ciampino dostaneme na adresu ubytovania? Objednali sme si ubytovanie cez Booking a teraz mi ponúkajú kód, prostredníctvom ktorého si môžeme kupovať lístky trošku zľavnené - s priamym strhávaním peňazí z účtu, avšak ak dobre tomu rozumiem, lístky si musím vyzdvihnúť na istých odberných miestach. A tak váhame, či si máme kúpiť Roma Pass alebo využiť služby Bookingu. Čo by ste nám odporúčali Vy? A ešte mám otázku, či existujú zľavy pre seniorov (70 rokov) a študentov (18 rokov a kúsok) a kde? Ďakujem Vám za odpoveď a považujem za úžasné, že radíte návštevníkom Ríma. Želám pevné zdravie. S pozdravom Alena z Bratislavy.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a je přestupní. Platnost je 100 minut. Z náměstí jděte po Via Michelangelo Buonarroti, na kterou navazuje Via Angelo Poliziano. Ta Vás dovede ke Sweet Home Colosseum, který je po levé straně. Infiormace o zmiňovaném systému prodeje lístků jsou v odpovědi ze dne 14.08.2017, 08:45. Výhodnost závisí přímo na itineráři. Je třeba si to podrobně propočítat. Osoby ve věku do 25. let mají standardně slevy na vstupy do římských státních muzeí a památek. Senioři ne.

# 23.07.2018, 07:55.
Pane Řehůřku, chystáme se s přítelem v srpnu na 4 dny do Říma a rádi bychom navštívili Andělský hrad, Colloseum (nebo Pantheon). Dle hodin příletu a odletu bychom se měli vejít do 72h Roma Pass. Dále bychom rádi navštívili Vatinkán a Sixtýnskou kapli a s tím spojená muzea, určitě bychom si chtěli připlatit za přednostní vstup. Proto přemýšlíme, co by nám vyšlo nejvýhodněji, zda Omnia Card nebo Roma Pass a k tomu zvlášť vstupenky do Vatikánských muzeí. Co myslíte? Navíc jsme zjistili, že poslední neděli v měsíci je otevřena Sixtýnská kaple zdarma a my tam právě budeme. Hádám, že je zbytečné podstupovat celodenní čekání a raději v tuto dobu navštívit něco jiného? Mockrát děkuji za radu. Hezký den. Soňa.

Pokud nebudete využívat další služby a vstupy, s největší pravděpodobností se Vám spíše vyplatí . V době volného vstupu do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci není možné dělat online rezervace. Musíte tedy použít standardní frontu. Ta však postupuje podstatně rychleji než během standardních dnů, protože se nekupují vstupenky. Pokud přiletíte na letiště Fiumicino, Roma Pass nevyužijete. Z letiště Ciampino autobusy č. 520 a 720 ano. Pokud máte věk do 25. let, Roma Pass se Vám zřejmě také nevyplatí. Měli byste standardně snížené vstupné v římských státních památkách a muzeích, tedy i v Colosseo a Castel Sant Angelo.

# 21.07.2018, 07:25.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Napísal som im mail, ako ste poradili, poslali mi voucher a vošli sme v pohode. Ešte raz veľká vďaka! Adrián.

Děkujeme za zprávu.

# 20.07.2018, 21:27.
Mám na vás prosbu. Dá se půjčit vozítko nebo něco jako kočárek pro dceru v Římě? Zlomila si palec u nohy a má sádru. Let rušit nechceme - tedy přesněji ona chce letět. Dceři je 10 let. Děkuji. Bohdana.

Je to možné. Podívejte se např. na M.i.a. Medical.

# 19.07.2018, 22:59.
Potreboval by som pomoc. Kúpil som cez internet 2 lístky na Koloseum cez Coopculture. Jeden klasický a jeden zľavnený, oba s rezerváciou, bez konkrétneho času. Prišlo mi na mail, že platbu zaregistrovali, ale ako postupovať dalej? Neprišlo mi na mail žiaden listok ani voucher, ako sa máme preukázať pri vstupe? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Adrián.

Pokud je během objednávky v košíku minimálně jedna zlevněná nebo volná vstupenka, dojde Vám voucher, za který si na místě vyměníte vstupenky po prokázání věku u zlevněné nebo volné vstupenky. Jdete samozřejmě mimo hlavní frontu. Je možné, že proces doručení voucheru neproběhne okamžitě, zvláště pokud jste objednávku provedl v noci. Počkejte ještě chvíli a pokud Vám voucher nedojde během dne, kontaktujte Coopculture na e-mailu prenotazione + @doména.