ŘÍM 2019 / 11

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 11

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete jedenáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 30.04.2019, 13:42.
Chystáme se na návštěvu Říma se dvěma dětma ve věku 9 a 11 let. Chceme jít do Vatikánských muzeí, sv. Petra, Sixtinské kaple, Forum Romanum, Colosseum. Vím, že často mají děti vstup snížený nebo zdarma. Pokud bychom si s manželkou koupili Omnia Pass a rezervovali si vstupy, je možné vzít na dané rezervace přednostním vstupem děti bez Passu a eventuálně jim vstupenky nebo rezervace na místě zakoupit bez čekání? Omlouvám se, ale snad jsem to napsal srozumitelně. Děkuji. Jan.

Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, mají vstup pro děti od 6. do 18. let za snížené vstupné. Rezervaci je nutné provést standardním způsobem nebo např. v O.R.P. při vyzvednutí Vaší Omnia Card. Do Colosseo mají děti do 18. let vstup zdarma, rezervace pro vstup zdarma se v tomto případě neprovádí, děti jdou s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku. Vy si musíte provést rezervaci pro vstup s Roma Pass, který je součástí Omnia Card.

30.04.2019, 13:15.
Pane Řehůřku, velice Vám děkuji za rychlou odpověď. Vstupenky jsem zakoupila dle vaší rady zvlášť. Při zakoupení do Vatikánu nebyl problém, vstupenka mi přišla do e-mailu. Při zakoupení vstupenky do Colossea jsem bohužel udělala chybu a místo zadání - zaslání vstupenky do e-mailu, jsem nechala zaškrtnutou možnost vyzvednutí na pokladně. Psala jsem na oficiální stránku, zda by vstupenka nešla zaslat na e-mail, ale bohužel to není možné. Mohu si údajně vstupenku vyzvednout a předběhnout frontu díky mému booking kódu. Bohužel se obávám, že si budeme muset vystát frontu, které jsem se chtěla vyhnout. Není proto prosím možné navštívit první Forum Romanum a vyzvednout si vstupenku tam a potom jít na objednaný čas - 17:10 - do Colossea? Četla jsem, že tam nejsou takové fronty. Je případně nutné rezervovat si časy i do Forum Romanum? Předem děkuji za informaci. S pozdravem Barbora.

Ano, funguje to tak. Nepůjdete do fronty, která čeká na vytvoření rezervace až na místě. Půjdete tak jako se vstupenkou s tím, že na základě voucheru si vstupenku vyzvednete u pokladny. Tak si vyzvedávají i vstupenky ti, kteří mají rezervace a snížené vstupné nebo Roma Pass. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Během této platnosti můžete navštívit Colosseo a Foro Romano / Palatino. Colosseo je třeba navštívit v době rezervace. Mělo by být možné vyzvednout si vstupenku i na pokladně Foro Romano a jít nejdříve tam. Počítejte však s tím, že nejpozději následující den musí být rezervace provedená do Colosseo.

30.04.2019, 10:20.
Prosím o radu, jak si zarezervovat vstupenky do Kolosea. Chtěli jsme si online koupit vstupenky do Kolosea na stránkách Coopculture. Vybrali jsme si termín a čas vstupu, vybrali jsme si vstupenky v plné ceně a zadali jsme naše osobní údaje. Potvrdili souhlas s jejich prodejními podmínkami a zmáčkli tlačítko Buy now. A dostali jsme se na vyplnění tabulky s údaji o platební kartě, ale už to byl formulář označený jako Unicredit bank. Platba nám ale neprochází, nejsme klienti této banky a nemáme jinou možnost nastavení při platbě. Nevíme, co s tím. Děkuji za odpověď. Zbyněk.

Coopculture využívá běžně platební bránu Unicredit. Od té byste po uhrazení také měl dostat potvrzení o platbě ve smyslu "Gentile cliente, grazie per aver utilizzato il sistema di pagamento via internet di UniCredit …" Následně potvrzení od Coopculture. Platba Vám neprochází z jiného důvodu, není povinnost mít kartu od Unicredit. Pokud neodstraníte důvod odmítnutí platby, můžete využít jiné prodejní kanály, např. Get Your Guide.

# 29.04.2019, 11:46.
Pane Řehůřku, na Vašich internetových stránkách jsem si všimla diskuze ohledně všech informacích potřebných pro návštěvu Říma. Určitě jste již na tyto dotazy odpovídal a velice se omlouvám za obtěžování. Každopádně bych se chtěla zeptat na zakoupení vstupenek na památky v Římě. S přítelem jedeme do Říma příští týden od 7.5 do 10.5. Moc času nemáme, chtěli bychom navštívit Vatikán a Sixtinskou kapli a Colosseum. Prvně jsem přemýšlela, že bych vstupenky koupila na památky zvlášť na stránkách, potom jsem ale našla možnost zakoupení karty Roma Pass a nebo Omnia Card. Omnia Card nabízí 24. hodinovou kartu, ale nejsem si jistá, zda zvládneme všechno za jeden den? Vatikán je v tomto případě zdarma a Colosseum je za lepší cenu nebo se karta na 24 hodin vztahuje zdarma na dvě památky? Výhodou pro nás také je rychlý vstup bez čekání ve frontách a případná doprava. Předem děkuji za informaci, zda mám koupit vstupenky zvlášť na každý den jednu a vše si projít v klidu nebo zda koupit Omnia kartu. Děkuji a přeji hezký den. S pozdravem Barbora.

Za jeden den se to stihnout dá, ale hodně narychlo. Každopádně definice karet se často mění. Součástí Omnia Card na 24 hodin je vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, vstup do Baziliky s audioprůvodcem, 24. hodinová jízdenka na Open Bus Vatican&Rome, vstup do kláštera Bazilica di San Paolo fuori le Mura, vstup do Carcer Tullianum a asistenční služba + průvodce a mapa. Pokud chcete navštívit jen tyto dvě památky, zarezervujte si vstup do Vatikánských muzeí přes Musei Vaticani na dopoledne a vstup do Colosseo přes Coopculture na odpoledne. Ve zbývajícím čase potom můžete se stejnou vstupenkou navštívit Foro Romano a Palatino. Celkově Vás to vyjde levněji. Vše během jedné objednávky můžete také zarezervovat přes Get Your Guide.

# 29.04.2019, 11:00.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostat k Villa Borghese z Manzoni, když stanice metra Republicca až Spagna jsou zavřené. Děkuji a přeji hezký den. Jitka.

Z Manzoni, konkrétně z Via Emanuele Filiberto, jeďte autobusem č. 360 směr Muse a vystupte na zastávce Puccini. Jděte ve směru jízdy autobusu až k parku, podél kterého se vydejte doprava. Dojdete ke vchodu do parku, kterým projdete a cesta Vás dovede ke Galeria Borghese.

# 28.04.2019, 22:20.
Děkuji Vám moc za odpověď. Vypadá to bohužel, že na náš termín od 25.5. do 1.6. a termíny v červnu už je do Gallerie Borghese všechno vyprodané. Netušila jsem, že je třeba vstupenky pořizovat opravdu hodně dopředu. Děkuji ještě jednou za všechny cenné rady. Jana.

Zkuste se podívat na tento produkt: Borghese Gallery Entrance Ticket.

# 28.04.2019, 13:16.
Pane Řehůřku, v květnu letíme do Říma a měli bychom zájem o Omnia Card na 3 dny. Rádi bychom nákup provedli online, protože do 30.4.2019 je na kartu sleva. Platí, že kartu online zaplatíme například dnes a vyzvedneme si ji v některém z míst až v den příletu 5.5.2019? Trochu mě znejistěla poznámka o vyzvednutí "same day" při objednávce na stránkách romeandvaticanpass. Galerii Borghese bychom rádi navštívili mimo jakékoliv slevy, protože využijeme první neděle v měsíci. Je možné udělat rezervaci do galerie přes Coopculture, nebo je nutná telefonická rezervace? V rámci volných vstupů bychom rádi využili kombinovanou vstupenku do Kolosea, Fora Romana a Palatin. Rezervaci jsem již na Coopculture provedla. Je tímto již Koloseum hotové? Samotný vstup už bude umožněn po předložení Omnia Card? Jako druhý volný vstup bychom rádi využili opět kombinovanou vstupenku Appia Antica. Tu je již možné zakoupit až na místě, pokud tomu dobře rozumím? Poslední otázka se týká Vatikánu. V rámci Omnia Card bychom měli mít možnost vyhnout se případným frontám. Je zde nutná nějaká předchozí registrace, zejména Sixtinská kaple a Bazilika Sv. Petra? Vím, že pro pohyb v prostorách Vatikánu platí jistá omezení pro oděv. Bude dostačující mít zahalená ramena a například sukně ke kolenům, nebo musí být zakryté celé nohy? Předem moc děkuji za odpovědi a tak moc přínosný web. Hezký den. Jana.

Nákupem online získáte voucher, který vyzvednete na místě dle pokynů konkrétního prodejce. Vstup zdarma do italských státních muzeí a památek je první neděli v měsíci zdarma nově jen od října do března. K tomu si památky a muzea samy stanovují další dny. Do Galeria Borghese se rezervace přes Coopculture nedělají. Rezervace se dělají přes GebArt. Pokud budete využívat , který je součástí Omnia Card, je třeba provést rezervaci telefonicky nebo e-mailem. Kontakty jsou uvedeny na Galeria Borghese. Pokud máte rezervaci do Colosseo s Roma Pass, jdete na pokladnu u Vašeho vtupu, kde obdržíte potvrzení, a následně s Roma Pass jdete do památky. Pokud budete využívat jako druhý vstup Appia Antica - Mausoleo di Cecilia Metella e Castrum Caetani, Villa dei Quintili, předpokládáme, že budete muset udělat také rezervaci. Telefonický kontakt a časy jsou na Coopculture. Rezervace do Vatikánských muzeí a památek se provádějí přímo při vyzvednutí karty v kanceláři nebo online přes Omniakit. Podmínky vstupu do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a Baziliky jsou uvedeny na Musei Vaticani. Ramena a kolena musí být zahalena.

# 27.04.2019, 21:14.
Děkuji Vám za odpověď. No upřímně nechceme platit za vstupné € 20,00. Chtěla jsem koupit jen tu rezervaci času za € 4,00. Dívala jsem se, že v neděli jsou tam volné časy, ale až okolo 17:40, což není asi úplně ideální a bojím se, aby tam nebyly davy turistů. Nebo potom bez rezervace, jít asi i chvíli před otevírací dobou brzy ráno? Původně jsme chtěli jít v pátek do Colossea. Co myslíte, že je lepší volba? Děkuji ještě jednou za odpověď. Markéta.

Chtěla jste po nás řešení, co dělat, když Vámi požadované termíny jsou obsazeny. Povinná rezervace stojí € 2,00, nelze ji zakoupit samostatně. € 4,00 stojí snížená vstupenka včetně rezervace. Pokud věkově spadáte do kategorie pro snížené vstupné, potom vstupenka s videoguide včetně rezervace stojí € 10,00. Nicméně od nás to byl jen návrh možného řešení. Co zvolíte, je na Vás. Počítejte však s tím, že pokud půjdete v neděli do Colosseo bez rezervace, s největší pravděpodobností u toho zůstane. Na další otázky jsme Vám odpověděli v předchozí odpovědi.

# 27.04.2019, 18:10.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat na přednostní vstupy do Kolosea a Vatikánu. Našla jsem nějaké vstupenky, jen si nejsem jistá, zda je v ceně vstup i do Forum Romanum a na Palatin, poradíte prosím? A potom jsem našla kombinovanou vstupenku skip the line do Kolosea a Vatikánu tamtéž, ale chápu to tak, že zde není zahrnutý vstup do Forum Romanum a Palatinu. Vyplatí se něco z toho, když chceme jít do Vatikánu - pouze do Baziliky sv. Petra a do Kolosea, Forum Romanum a na Palatin? Nebo je lepší koupit za € 14,00 online kombinovanou vstupenku na tyto tři památky a potom nějakou zvlášť do Vatikánu? Ovšem pokud možno bez stání v dlouhých frontách. V Římě budeme od 3.5. do 8.5. Vatikán bychom chtěli navštívit v sobotu 4.5. Zbylé tři památky v pondělí 6.5. a v úterý 7.5. Děkuji za odpověď. Soňa.

Pokud chcete jít jen do Baziliky a Colossea / Fora Romana / Palatina, kupte si kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatino za € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Colosseo musíte navštívit v rezervovaném termínu a ten musí spadat do té dvoudenní platnosti, tzn. nemůžete jít např. do Foro Romano / Palatino dva dny před nebo po Colosseo. Vstupenky zakoupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide. Do Baziliky je vstup zdarma. Pokud se chcete vyhnout frontám, potřebujete vstup s audioprůvodcem nebo průvodcem. Frontám se v případě Colosseo a Bazilky úplně nevyhnete. Jsou tam bezpečnostní kontroly.

# 27.04.2019, 17:44.
Pane Řehůřku, prosím Vás, když koupím online vstupenky na určitý čas do Kolosea, tak na prohlídku do Forum Romanum a na Palatin se dostaneme až od tohoto rezervovaného času, nebo můžeme už den před vstupem do Kolosea? Děkuji. Soňa.

Viz naše odpověď ze dne 25.03.2019, 15:29.

# 27.04.2019, 16:06.
Letíme do Říma od 2. do 6.5. a chtěla bych zarezervovat vstup do Colossea, ale bohužel jsem narazila na stránkách Coopculture, že jsou všechny časy již nedostupné. Chtěla jsem rezervaci na určitou hodinu, teď nevím, co si počít. nezbývá mi tedy nic jiného, než vystát frontu a doufat, aby na nás vyšla řada? Poradíte mi prosím, jak postupovat? V jaký čas, je nejlepší vyrazit do Colossea? Pokud tedy nebudu mít online rezervaci, kolik front mě tedy čeká? Moc děkuji za odpověď. Markéta.

Do Colosseo je třeba v sezóně rezervovat vstup s dostatečným předstihem. Jedná se o jednu z nejnavštěvovanějších římských památek. Zkuste se podívat na Coopculture po jiných produktech. Např. vstup s videoprůvodcem je ještě v dostatečném množství. Zkuste se také podívat na některé kombinace na Get Your Guide. Pokud nebudete mít rezervaci, je třeba tam jít co nejdříve. Rezervace jsou povinné, uděláte ji i na místě. Pokud však ten den už budou rezervace zaplněné, pokladny se uzavřou.

# 27.04.2019, 15:41.
Chystáme se o květnových svátcích na 4 dny do Říma. Rádi bychom využili pro cestu z letiště Ciampino na ubytování na Via Aurelia 145 i zpět služeb taxi. Rad ohledně bezpečného použití taxíků v Římě jsem našel na internetu mnoho, ale různí se - cena z letiště do centra je prý daná € 30,00, používat jen vozy bílé barvy, sledovat, zda je zapnutý taxametr, nesmlouvat předem o ceně atd. Prosím tedy o Vaši radu nebo doporučení. Děkuji. Zdeněk.

Jinou radu a doporučení nemáme. Zásadně doporučujeme používat bílá taxi s licencí města Říma. Nicméně fixní cena ve výši € 30,00 je platná do oblasti ohraničené Mura Aureliane, tam se Vaše ubytování nenachází.

# 26.04.2019, 09:35.
Moc vám děkuji za tak rychlou odpověď. Ještě k té Gallerii Broghese. Nevíte, zda tam jsou také velké zástupy a ve kterou denní dobu je nejlepší návštěvu naplánovat? Je potřeba přijít také s velkým předstihem před určenou dobou? Děkuji za vaši velkou trpělivost. Jana.

Galeria Borghese je hodně navštěvovaná, z toho důvodu jsou tam právě povinné rezervace. To Vám tedy umožní navštívit galerii ve Vámi požadovaném termínu (pokud nebude už plně obsazený) bez obavy z front. Požadavek je dojít k pokladně pro vstupenky nejpozději půl hodiny před rezervovaným termínem.

# 25.04.2019, 23:35.
Vaše znalosti jsou tak podrobné a užitečné, že se na vás obracím ještě jednou ohledně vstupenek do Colossea. Dnes jsem je koupila online, ale v e-mailu s potvrzením se neuvádí žádná informace o vchodu, jen že se mám dostavit k výdeji vstupenek minimálně hodinu předem. Možnost vytištění vstupenek zmíněná v e-mailu nebyla při koupi k dispozici a tím pádem možnost jít hned ke vstupu. Předpokládám tedy, že se dostavím ke vchodu Varco singoli (vchod pro jednotlivce blízko stanice metra) a najdu frontu pro lidi s rezervací. Je to tak? A ještě jedna otázka. Doporučoval byste koupi vstupenek do Galleria Borghese předem? Nebo to není třeba? A je i sem vstup poslední neděli v měsíci zdarma? Myslím, že do Colossea je nově tahle možnost omezena jen na měsíce mimo sezónu. Moc předem děkuji za odpověď. Jana.

V této variantě potvrzovacího e-mailu (ke konkrétní variantě vstupu), skutečně není uvedeno označení vstupu. Nicméně je to uvedeno v informacích na Coopculture. Jedná se o Varco singoli, plánek je na výše uvedených stránkách. Nicméně na toto jsme Vám už jednou odpovídali. U vstupu do Galeria Borghese je rezervace povinná. Poslední neděli v měsíci nebyl nikdy vstup do italských státních muzeí a památek zdarma. Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Vstup zdarma první neděli v měsíci mimo sezonu je nejen do Colossea, ale do všech italských státních muzeí a památek. K tomu bylo nově přidáno několik dalších dnů, týkajících se všech výše uvedených - letos to bylo první týden v březnu, ale i podle volby konkrétního muzea nebo památky.

# 24.04.2019, 22:19.
Pane Řehůřku, děkuji moc za Vše stránky a s tím spojené velké množství užitečných informací. Já bych se také na Vás ráda obrátila s dotazem. Do Říma vyrážíme ke konci července a tak zatím jen číhám, až bude spuštěný prodej vstupenek na červenec přes stránky Coopculture. Nevíte prosím, kdy přibližně bude tohle období spuštěno? A můj druhý dotaz je ohledně času prohlídky. Když se podívám do aktuálně prodávaných termínů, tak je téměř všude vždy v dopoledních hodinách plno, na rozdíl od pozdějších odpoledních až večerních hodin. Je tedy lepší ke Kolosseu zamířit až později odpoledne nebo v letních měsících bude situace jiná a bude to po celé dny stejně plné? Děkuji předem za reakci. Lenka.

V květnu by se na stránkách Coopculture měly červencové termíny objevit. S blížícím se termínem budou postupně zaplňované i odpolední termíny. Pokud nebudou zaplněny přes online rezervace, určitě se ten den zaplní rezervacemi vytvořenými na místě. Vyberte si termín, který Vám nejvíce vyhovuje. V letních měsících bude určitě příjemnější pozdější termín než během poledne. Zaplnění dopoledních termínů odpovídá jejich atraktivitě z hlediska denních itinerářů, kdy hodně cestovatelů v Colosseo začíná svůj denní program a pokračuje na Foro Romano a Palatino a část je také dána uživatelským přístupem v online objednávkách, kdy část cestovatelů vybírá z termínů, které jim systém pro zvolené datum nabídne jako první.

# 24.04.2019, 14:27.
Pane Řehůřku, už předem moc děkuji za radu. To je úžasné, co pro lidi děláte. Potřebovala bych poradit cestu na ubytování. Přiletíme 9.5. na letiště Rome Fiumicino a potřebujeme se dostat na ubytování Via Gregorio VII 80, Vaticano Prati, 00165 Řím, Itálie. Poradíte mi prosím, jak tam dojedeme? Děkuji. Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Crescenzio. Odtud jděte směrem k Piazza Cavour a ještě před náměstím je po pravé straně zastávka autobusu č. 34. Jeďte směr Monte del Gallo a vystupte na zastávce Monte del Gallo / Card. Cassetta. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a pokračujte vpravo souběžnou sníženou ulicí Via della Cava Aurelia. Ta Vás dovede na Via Angelo Ranucci, po které se vydejte doprava. Dovede Vás na Via Gregorio VII. Vlevo je přechod, po kterém přejděte ulici k Vašemu ubytování. Vchod je po levé straně.

# 24.04.2019, 13:46.
Do Říma vyrážíme v termínu od 4. do 8.5. a ráda bych Vás touto cestou poprosila o radu. Trochu jsme zaspali a dosud nemáme zarezervované vstupenky do Colosseum, Roman Forum & Palatine Hill. Jak je to s první nedělí v měsíci zdarma na tyto památky? Dočetla jsem se na některých webech, že vstup zdarma byl již zrušen, na některých je u rezervace času přímo napsáno, že nedělní akce stále platí. Můžeme s tím počítat? V případě že ne a již není v těchto dnech dostupná vstupenka na přesný čas resp. pouze od 11:45, považujete odpoledne na prohlédnutí těchto památek za dostačující? Musíme si vystát řadu na místě? Lze vystát řadu např. do Forum Romanum? Předpokládám, že bude kratší. A zakoupit tam vstupenku platnou i do Colossea, která nám pak umožní tamější řadu předběhnout? Děkuji. Dominika.

Vstup zdarma první neděli v měsíci byl značně zredukován, oproti tomu bylo přidáno několik dalších dnů se vstupy zdarma. Bližší informace najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. 5.5.2019 vstup zdarma do státních muzeí a památek není. Rezervovaný čas je platný do Colosseo. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Vstup do Colosseo musí spadat do těchto dvou dnů. Do Foro Romano / Palatino můžete tedy jít i jiný den. Během odpoledne všechny tři památky projdete jen letmo. Fronty u Foro Romano jsou menší, nicméně i v tomto případě musíte provést v případě zájmu návštěvy Colosseo rezervaci. Pokud už bude Vámi požadovaný termín zaplněný, máte smůlu. Z toho důvodu doporučujeme provést rezervaci online. Těch € 2,00 za rezervaci zaplatíte i na místě, online rezervací jen získáte jistotu zvoleného termínu.

# 24.04.2019, 11:17.
Pane Řehůřku, ve dnech od 7. do 10.5.2019 letíme do Říma. Přílet máme na letiště Fiumicino a ubytovaní jsme na Via Marianna Dionigi 43, Vatikán. Byl byste tak laskav a napsal mi, jak se nejlépe dostanu z letiště do uvedeného ubytování? Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 15 a 17 let. Přijde mi, že nejsnadnější je vzít si taxi, ale nevím, jak je to s dopravou po Římě, abychom v taxíku nezůstali zavřeni dvě hodiny. Jinak jsem našla možnou dopravu vlakem Leonardo Express na nádraží Termini a potom metrem A na stanici Lepanto. Je to takto možné? A ještě jedna otázka: jízdenky na vlak zakoupím na letišti kde? Moc děkuji za odpovědi. Klára.

Ve Vašem případě je lepší jet autobusem . Jízdenka stojí € 6,00. Celkem tedy zaplatíte € 24,00. Vystoupit můžete na Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour, které přejděte po levé straně. Na konci je Chiesa Valdese. Vpravo od kostela vychází ulice Via Marianna Dionigi. Za křižovatkou po levé straně je Vaše ubytování. Pokud pojedete vlakem Leonardo Express, cena je o něco vyšší - € 14,00, celkem € 56,00 - a časově asi moc neušetříte. Na Termini je sice za půl hodiny, odtud ale musíte jet ještě autobusem č. 70 směr Clodio. Vystoupit musíte na Vittoria Colonna. Vraťte se kousek zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via Muzio Clementi. Následně opět doleva na Via Marianna Dionigi. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenky na Leonardo Express se kupují v odjezdové hale. Pokud pojedete metrem na Lepanto, je to odtud ještě přibližně 850 metrů. Na autobus nebo metro potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na všechny výše uvedené dopravní prostředky nemají děti v uvedeném věku slevu. Taxi Vás vyjde na € 48,00.

# 24.04.2019, 09:50.
Děkuji Vám moc za odpověď a cenné informace. Ještě prosím o doplnění ke vstupu do Colossea a Vatikánských muzeí. Tzn., že se dají lístky na vstup do Colossea koupit i na místě? Není nutnost pouze přes internet? Pochopila jsem právě z chatu, že nově se musí kupovat jen přes internet? Ale s tím, že bude risk, pokud bude kapacita? Co se týče vstupu do Vatikánských muzeí, jde nám hlavně o Baziliku sv. Petra a Sixtinskou kapli. Je tedy možné si koupit lístky na místě? Nebo je nutnost přes webovou stránku? Našla jsem odkaz, ale popravdě z těch nabídek nevím, kterou vybrat pro to, co chceme vidět. Děkuji Vám předem za odpověď. Moc jsem do Říma chtěla jet, ale když vidím, co vše je potřeba předem zařídit, přestávám se těšit. Pěkný den. Renáta.

Ano, nákup na místě je s uvedeným rizikem. Doporučujeme online rezervaci přes Coopculture nebo Get Your Guide. Součástí vstupu do Vatikánských muzeí je i vstup do Sixtinské kaple, která je na konci prohlídkové trasy. Pokud necháte nákup vstupenek až na místo, počítejte s výraznou frontou, která může být i na několik hodin. Opět doporučujeme rezervaci přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Návštěvu Baziliky bez fronty přímý vstupem ze Sixtinské kaple je možné navštívit pouze v organizované skupině s certifikovaným průvodcem. Vstupenky pro tento případ je možné zakoupit na výše uvedených stránkách. Samotný vstup do Baziliky je zdarma z náměstí. Počítejte ale s tím, že tam bude opět fronta. Tu lze předejít nákupem vstupenek s auioprůvodcem nebo s průvodcem.

# 24.04.2019, 08:55.
Vážení a hlavně neskutečně potřební Řehůrkovi, jsem vám vděčná, za všechny informace. Bez vás bych si nebyla schopna zakoupit ani lístek do Colossea. Teď se prosím zeptám. Jedeme dvě důchodkyně v termínu od 24. do 27. května do Říma. Od pátku až do pondělí. 1. Ubytování: Via Firenze 11, Stazione Termini - povedlo se nám zakoupit Roma Pas 72, jak se prosím dostaneme z letiště Ciampino? Dočetla jsem se tady, že Roma Pass si vyzvedneme přímo na letišti. 2. Na Roma Pass se zřejmě nedostaneme zdarma do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, ale někde se uvádí, že první neděle v měsíci a někde poslední neděle v měsíci, že je vstup volný. Budeme tam poslední neděli, bude vstup zdarma, musíme čekat frontu? 3. Je možné se zdarma s Roma Pass z Termini dostat nějak k moři a za kolik hodin přibližně? 4. Máme dle vašich úžasných pokynů zakoupeny lístky do Colossea - trojkombinaci. Jako druhý vstup, pokud není možné využít Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, zvolíme Andělský hrad. Musíme se také rezervovat časově na stránkách, můžeme jít dovnitř bez fronty? 5. A poslední otázku. Mohl byste nám doporučit nějaká bistra v Římě, kde bychom si mohli ochutnat místní speciality a neutratily majlant? Moc, opravdu moc děkujeme za vaše odpovědi. Ať se Vám daří. Monika.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Repubblica. Ze stejnojmenného náměstí jděte po Via Nazionale a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Firenze. Vaše ubytování je po pravé straně. Celou trasu zvládnete na . Roma Pass ve Vatikánu nevyužijete, týká se římský muzeí, památek a dopravy. První neděle v měsíci pro bezplatný vstup do římských muzeí a památek ve Vašem termínu už neplatí. Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Tento den nelze dělat rezervace a fronta je hodně dlouhá. Nicméně postupuje rychleji, protože se neprodávají vstupenky. Počítejte se zkrácenou otevírací dobou, konkrétně poslední vstup je umožněn ve 12:30 a muzea se zavírají ve 14:00. Z Termini se k moři dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celou trasu opět zvládnete na Roma Pass. Počítejte přibližně s hodinou cesty. Vstup do Andělského hradu není nutné rezervovat, s Roma Pass nebudete muset stát frontu na lístky. Informace o stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 27.04.2019, 01:03.
Děkuji Vám za všechny užitečné rady. Potřebovala bych poradit, jak bych se nejlépe dostala z autobusového nádraží Largo Mazzoni - Autostazione Tiburtina - do centra na Via Bernardino Telesio 16? Děkuji a přeji Vám krásný den. Janette.

Přejděte na autobusové ostrůvky před vlakovým nádražím a jeďte autobusem č. 490 směr Cornelia. Vystoupit musíte na Di Lauria. Odtud pokračujte ve směru příjezdu autobusu, na křižovatce odbočte doprava na Via Andrea Doria a následně doleva na Via Pietro Giannone. Ta Vás dovede na kolmou Via Bernardino Telesio. Vaše ubytování je přímo naproti na křižovatce tvaru T. Od zastávky autobusu je to 350 metrů. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete jet také autobusem č. 495 směr Valle Aurelia a vystoupit na zastávce Circonvallazione Trionfale / Telesio. Jděte po Circonvallazione Trionfale ve směru jízdy autobusu a na světelné křižovatce přejděte po přechodech na druhou stranu a odbočte doleva na Via Bernardino Telesio. Vaše ubytování je po levé straně. Třetí možností je jet kombinací metra B směr Laurentina a A směr Battistini. Vystoupit musíte na Cipro a po Via Cipro jít směrem ke kruhovému objezdu a za ním po Circonvallazione Trionfale a následně po 200 metrech doprava na Via Bernardino Telesio. Z výše uvedených možností je asi nejlepší autobus č. 495, protože se nejméně přechází pěšky.

# 23.04.2019, 21:45.
Mám na Vás otázku. Letíme do Ríma 5.5.2019 s návratom späť do Bratislavy 9.5.2019. Chceme si urobiť online rezerváciu návštevy Collosea a nefunguje to. Všade to píše not aviable. Zdá sa nám, ako keby to bolo všetko vybookované. 1. Co nám viete poradiť, aby sme nemuseli stát v rade? 2. Oplatí sa nám kúpiť Roma Pass, keď aj tak online rezerváciu musíme urobiť? 3. Oplatí sa nám Roma Pass kvoli cene, prípadne doprave, ak chceme navštívit hlavne Vatikán, Colosseum, Anjelský hrad? Viac asi nestihneme. Hlavne pre nás je, aby sme nemuseli stať radu na vstup do Colossea. Je to už fakt toľko dopredu zabookované, že urobiť online rezerváciu je v tomto čase už neskoro? Skúšali sme to na tejto údajne oficiálnej stranke: Coopculture. Ešte posledná otázka. Ktorú volbu na online rezervácii riešiť, ak chceme ísť hlavne kvoli foteniu a guide je druhoradá požiadavka? Ďakujem pekne za zodpovedanie. Peter.

To se samozřejmě může stát, že jsou termíny obsazené, nicméně ve všech Vámi uvedených dnech je ještě spousta volných termínů. Obsazeny jsou většinou ranní. Pokud překliknete na další stránky, zobrazí se Vám volné termíny v následujících časech. Co se Roma Pass týče, je třeba si to propočítat v souvislosti s Vaším itinerářem, tzn. přesně si stanovit kam konkrétní den půjdete, jakou budete využívat dopravu a to spočítat pro variantu s kartou a bez karty. V případě Colosseo Vám zřejmě bude stačit základní varianta Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario - biglietto intero, ingresso singoli.

# 23.04.2019, 01:29.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat, zda nemáte náhodou zkušenosti s návštěvou římského Kolosea s kočárkem? Máme přes internet zarezervovaný vstup do Kolosea + Areny. Tuším, že prohlídka Areny asi s kočárkem možná nebude, že nás tam s kočárkem zřejmě ani nepustí, ale základní prohlídka Colossea by dle Vašeho názoru byla možná? Předem děkuji za vaší odpověď a přeji hezký den. Olga.

Colosseo je z velké části bezbariérové.

22.04.2019, 20:54.
Poskytl byste nám nějaké tipy na nějaké dobré a cenově dostupné kavárny a restaurace? Předem děkuji za odpověď. Filip.

V Římě jsou tisíce dobrých a cenově dostupných restaurací a kaváren. Přečtěte si článek Kam na jídlo a co ochutnat, podívejte se také na recenze na Trip Advisor - kavárny, restaurace.

# 22.04.2019, 19:58.
Tímto bych Vás ráda požádala také o radu, jelikož jedu do Říma poprvé a bez cestovní kanceláře, tak se vše snažím nastudovat. Přiletíme do Říma 2. června, kdy je zrovna státní svátek. Vyplývají z toho nějaká zvláštní omezení nebo je to jako u nás? Např. větší intervaly MHD, zavřené obchody. Památky předpokládám budou otevřeny. A prosím ještě o informaci ke vstupenkám: jaký je princip rezervace vstupu do Kolosea? Musím si tedy na stránkách koupit vstupenku na určitý čas a datum, které si vyberu? A je tato nutnost ještě u jiných památek, nebo to potom stačí až na místě? Děkuji Vám předem za odpověď. Renáta.

V loňském roce byly v Římě 2. června otevřeny supermarkety, nákupní centra i obchody v historickém centru. Doprava funguje jako ve svátek. Některé linky nejezdí, většina hlavních ale ano. Intervaly jsou samozřejmě menší. Památky by měly být většinou otevřeny. Vatikánská muzea jsou zavřena, ale ne proto že je 2. června, ale proto, že je neděle. Do Colosseo je třeba rezervovat vstup. Pokud to necháte až na nákup na místě, může být kapacita vyčerpaná a pokladny uzavřeny. Rezervaci lze provést přes Coopculture nebo Get Your Guide. Z nejnavštěvovanějších muzeí je povinná rezervace ještě v Galeria Borghese.

# 22.04.2019, 13:24.
Prosím o informaci, jak nejlépe zvolit dopravu z letiště na ubytování - hotel Picasso. Současně, zda je možné zakoupit zpáteční jízdenku na letiště s návratem za 5 dní. Děkuji. Danuše.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud, z Via Giolitti, jeďte autobusem č. 70 směr Clodio. Zastávka autobusu je kousek od zastávky autobusu Terravision. Jděte podél nádraží tak, abyste ho měla po levé ruce. Dojdete k podjezdu, naproti kterému je na ostrůvku zastávka autobusu. Vystoupit musíte na zastávce Nazionale / Quattro Fontane. Jízdenka na autobus č. 70 stojí € 1,50 (jízdenka BIT). Jděte ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Via Venezia. Hotel Picasso je po levé straně. Zpáteční jízdenku na autobus Terravision lze samozřejmě zakoupit na libovolný termín, získáte slevu, vyjde Vás na € 9,00 za obě cesty. Z letiště Ciampino můžete jet i levněji, konkrétně s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je to ale s přestupem navíc. Z letiště jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud potom autobusem č. 70 jako v přechozím případě.

# 22.04.2019, 09:50.
Chtěl bych vás poprosit o radu. Přiletíme 9.5. na letiště Ciampino. Adresa našeho hotelu je Lungotevere Tor Di Nona 3, Navona, Řím. Jak se prosím dostaneme na místo? Děkuji za odpověď. Michal.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud, z autobusového terminálu před nádražní halou, pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na zastávce Ponte Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Ze zastávky jděte kousek zpět a hned odbočte doleva na Via Paola. Dovede Vás k Tibeře. Vydejte se doprava po Lungotevere degli Altoviti, na které navazuje Lungotevere Tor di Nona. Vaše ubytování je po pravé straně, kousek před mostem Ponte Umberto I. Z letiště můžete jet i levněji, ale s jedním přestupem navíc. Jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud autobusem č. 40 na Ponte Vittorio Emanuele. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 22.04.2019, 09:42.
Letím s přítelkyní koncem května do Říma na 4 dny a zvažuji nákup Roma Pass na 72 hodin. Je lepší ho koupit až na místě nebo online předem? Pokud online, tak ho dostanu v elektronické podobě? Mohu první dva vstupy zdarma využít na noční prohlídku Kolosea? Jde někde dopředu zjistit, zda jde obcházet fronty na památkách? Existují nějaké stránky s cenami vstupů na památky a slevami s Roma Pass? Předem děkuji za Váš čas. Milan.

je lepší si zakoupit online a potom si ho připravený vyzvednout na místě. V elektronické podobě ho nedostanete, jedná se o kartu. Obdržíte voucher, za který si Roma Pass vyměníte. V ceně Roma Pass je základní návštěva Colosseo / Foro Romano / Palatino. Speciální vstupy nejsou v ceně. S Roma Pass máte přednostní vstup. Nicméně konkrétně v Colosseo je i s Roma Pass povinná rezervace. Stejně je na tom např. Galeria Borghese. Informace o cenách vstupů v muzeích a památkách zapojený do Roma Pass najdete na stránkách Roma Pass, konkrétně Info / Download / Entrance Fees.

# 21.04.2019, 17:55.
Přiletíme do Říma 1.7. v 8:00 na letiště Fiumicino. Chtěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme na Via Macedonia 30, San Giovanni. Děkuji. Barbora.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud, z autobusového terminálu před nádražní halou, jeďte autobusem č. 360 směr Zama. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na konečné. Z Piazza Zama jděte po Via Siria, na kterou navazuje Via Numanzia (za křižovatkou s Circonvallazione Appia) a následně Via Macedonia (za křižovatkou s Via Latina). Vaše ubytování je po pravé straně.

# 21.04.2019, 16:52.
Děkuji, ještě se zeptám. Je nutné mít autobus rezervovaný předem? S pozdravem Martina.

V městské dopravě se rezervace neprovádějí.

# 20.04.2019, 12:46.
Potrebujeme sa dostať z Via dei Corneli, Řím, Lazio na letisko Ciampino. Odlet máme 6:15, teda na letisku potrebujeme byť najneskôr o 5. ráno. Je nejaká možnosť verejnej dopravy? Ako sa dostanem na Foro Italico (ATP Tenis) najrýchlejšie? Je možné pozrieť nejaké korunovačné klenoty alebo iné zaujímavé drahokamy v Ríme? Ďakujem za odpoveď. Robo.

Musíte přejít na Via dei Lentuli, která Vás dovede ke stanici metra A Porta Fubra. Odtud jezdí noční autobus n1. Zastávka je na Via Tuscolana, na kterou přijdete, asi 100 metrů od křižovatky s Via dei Lentuli. Zastávka se jmenuje Tuscolana / Mamili. Pojedete ve směru, ze kterého přijdete - směr Battistini / Soria. Vystoupit musíte na Termini. Počítejte s tím, že autobus pojede půl hodiny. Jezdí čtyři autobusy do hodiny. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti, se na letiště Ciampino dostanete autobusem . Jízdenka stojí € 5,80 a první autobus odjíždí ve 4:30, na letišti je v 5:10. Doporučujeme provést rezervaci. K tenisovému areálu se dostanete z výše uvedené stanice metra Porta Fubra. Metrem A dojedete na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, pokračujte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Podle našich informací jsou italské korunovační klenoty Tesoro della Corona d'Italia uloženy v Banca d' Italia a veřejnosti nepřístupné.

# 20.04.2019, 08:20.
Chtěl bych poprosit o radu při rozhodování, které ubytování vybrat. Zda A. Via Varese 5, Central Station, 00185 Řím, Itálie - Palma Residence - nebo B. Via Renato Simoni 9, Tiburtino, 00157 Řím, Itálie - My Sweet Rooms. Řeším jednak dostupnost hlavních památek pěšky / hromadnou dopravou a potom dopravu z letiště Fiumicino v pozdních nočních hodinách - přílet 23:45 a cestu na letiště Fiumicino tak, abychom tam byli přibližně do 6:30 ráno. Radil byste mi kvůli dostupnosti letiště z hlavního nádraží Termini variantu A nebo to bude bez problémů i z varianty B od Tiburtina? Z varianty A na většinu památek dojdeme bez problémů pěšky, z B už bychom museli metrem nebo jiným MHD? Předem děkuji za odpověď. Lumír.

Z hlediska dopravy z letiště a na letiště jsou obě ubytování bez problému. Mezi letištěm Fiumicino a Termini funguje doprava několika společností. Z letiště Fiumicino doporučujeme za € 6,00, jede v 0:40, na Termini je v 1:20. Zaveze Vás na Via Marsala, odkud je to na Via Varese 5 do Palma Residence pěšky 400 metrů. Na Via Renato Simoni do My Sweet Rooms se dostanete z autobusového terminálu před nádražní halou nočním autobusem n2 směr Rebibbia. Vystoupit musíte na Tiburtina / Ottoboni. Pěšky je to odtud 200 metrů. Na letiště brzy ráno se dostanete z Termini, konkrétně Via Giolitti autobusem za € 5,80. Jede ve 4:40 (5:25) a 5:30 (6:15). V závorce je příjezd na letiště. Doprava na Termini je stejná jako z Termini. Vzhledem k časům, kdy budete cestovat, doporučujeme ubytování blíže Termini. V obou případech doporučujeme si stanovit itinerář, kdy se budete každý den pohybovat v určitých lokalitách a tam se dopravit městskou dopravou. Jízdenka BIT za € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut Vám ušetří hodně času.

# 18.04.2019, 20:25.
Prosím ještě o jednu odpověď. V Římě budeme od 24.4. do 27.4. Dozvěděli jsme se, že 25.4. je svátek. Znamená to, že památky budou zavřené? Moc děkuji za odpověď. Klára.

Většina památek a muzeí je otevřena.

# 18.04.2019, 19:41.
Jedeme poprvé narychlo do Říma úplně bez zkušeností. Jedeme na 3 dny, proto nám Omnia karta vychází jako nejrychlejší a nejméně složité řešení. Tím, že jedeme narychlo, nemáme možnost už rezervovat čas do Kolosea. Můžeme se spolehnout i tak na tuto kartu, že nebudeme čekat dlouhou frontu? Děkuji za odpověď. Klára.

Do Colosseo je rezervace povinná. Součástí je . V rezervačním systému pro Colosseo je přímo položka pro vstup s Roma Pass. Rezervační poplatek je € 2,00.

# 18.04.2019, 07:55.
Mám prosím otázku. Mám koupený lístek přes Coopculture do Fora Romana a Kolosea. Vstup do Kolosea máme na 16:55. Lístky si máme vyzvednout někde na místě. Kde prosím? Je složité tuto kancelář s lístky najít? A je možné jít napřed na Forum Romanum a na Palatin pouze s kódem z e-mailu bez tištěné vstupenky? Moc Vám děkuji za odpověď. Lenka.

Půjdete vchodem podle typu vstupenky. Je to uvedenou u popisu každého produktu na stránkách Coopculture. Je tam i plánek vchodů. Předpokládáme, že máte standardní vstupenku, půjdete tedy vchodem "varco visitatori singoli". U pokladny si vyměníte voucher za vstupenky. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit jednou Foro Romano / Palatino a Colosseo (to v rezervovaném čase). Doporučujeme tam být půl hodiny předem, v sezóně se uvádí i hodina. Pokud chcete jít nejdříve do Foro Romano / Palatino, mělo by to být možné a vstupenky byste měli vyměnit i tam.