ŘÍM 2019 / 13

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 13

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třináctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.04.2019, 16:28.
Pane Řehůřku, děkuji za vyčerpávající odpověď. Poprosil bych vás ještě o odpověď na dvě otázky. Kde koupím na letišti Campigno 100 minutový lístek za € 1,50, když pojedu autobusem č. 520 a dále metrem na Termini a Trastevere? V pondělí 8.4. bych potřeboval být v 11:30 až 12:00 na letišti Campino. Bydlíme na Viale di Trastevere 259. Doporučujete mi použít dopravu, jako jste mi psal z letiště (autobus č. 520 a metro) nebo nějakou jinou možnost? Jde mi jen o jistotu, že na letiště opravdu spolehlivě dorazíme. Pavel.

Jízdenky zakoupíte na letišti v automatu, v turistickém informačním centru PIT nebo v Cheff Express. Na cestu na letiště můžete použít stejnou dopravu. Počítejte samozřejmě s dostatečnou rezervou. Další možností je cestovat z Termini autobusem za € 5,80. Cena je sice vyšší, jedná se však o přímý autobus a v ceně je i doprava větších zavazadel. I tady však doporučujeme počítat s rezervou.

# 03.04.2019, 16:01.
Chtěla bych se zeptat, zda je společný vstup pro Forum Romanum a Palatin nebo je to oddělené? Jde mi o to, zda jeden den mohu do Forum Romanum a druhý den na Palatin nebo to musím absolvovat současně? Máme společnou vstupenku i se vstupem do Colossea. Děkuji. Monika.

Foro Romano a Palatino jsou propojené areály. Mají společné vchody. Vstoupit můžete jen jednou.

# 03.04.2019, 15:06.
Pane Řehůřku, právě jsem narazil na Váš blog a je bombastický. Chtěl bych se zeptat. Letíme do Říma od 5.4. do 8.4. Mohl byste mi poradit, jak se dostanu z letiště Fiumicino na adresu Via Monte Albino 24? Potom bych se chtěl zeptat na doporučení typu prohlídky do Colossea bez Roma Pass na jeden den a jak ji vyřídit? Jaká je nejlepší varianta cestování po Římě? Děkuji mnohokrát za rady, které mi zašlete. S přáním pěkného dne Martin.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud jeďte metrem A směr Anagnina a vystupte na Colli Albani. Odtud jeďte autobusem č. 663 směr Ciro'. Vystoupit musíte na zastávce Monte Albino. Vaše ubytování je naproti zastávky. Na celou trasu metrem A a autobusem č. 663 Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Vstupenka do Colosseo je kombinovaná. V ceně je i Foro Romano a Palatino. Vstupenka platí dva po sobě jdoucí dny a každou z památek můžete navštívit jen jednou. Do Colosseo je povinná časová rezervace. Vstupenky koupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide. Vzhledem k Vašemu ubytování se Vám zřejmě vyplatí nějaká časová jízdenka nebo jejich kombinace, je třeba si sestavit itinerář a výhodnost si propočítat. Pokud však budete cestavat každý den jen tam a zpět, vystačíte s jízdenkami BIT. Časové jízdenky jsou Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a týdenní CIS za € 24,00.

# 03.04.2019, 14:21.
Poprosila bych Vás o radu. Přiletíme na letiště Ciampino a ubytování máme na adrese Via Ostia 16. Jakou trasou se nejrychleji dostaneme k ubytování? Lze koupit lístek na autobus u řidiče? Kolik stoji? A na metro? Kolik stojí? Dále bych Vás poprosila, zda mi můžete poradit, kde koupím lístky na vstup do Colossea bez průvodce. Děkuji moc za Vaši odpověď. Hezký den.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a zakoupíte ji na letišti v automatě, v turistickém informačním centru PIT nebo v Cheff Express. Jízdenka je přestupní, v metru ji můžete použít jen jednou, její platnost je 100 minut. Z Ottaviano jděte po Via Giulio Caesare. Po překročení Via Leone IV na ni navazuje Via Candia. Po té jděte jen k následující křižovatce a odbočte doprava na Via Tolemaide. Na další křižovatce odbočte doleva na Via Ostia. Vaše ubytování je po pravé straně. Od metra je to 400 metrů. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide.

# 02.04.2019, 20:17.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostaneme z letiště na adresu Via Arezzo 49? Děkuji. Andrea.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. Z letiště Fiumicino i letiště Ciampino můžete jet autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem B nebo B1 na Bologna. Z Piazza Bologna se vydejte po Via Ravenna a v místě, kde se ulice rozdvojuje se vydejte levou větví po Via Catanzaro. Po několika metrech odbočte hned doleva na Via Arezzo. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračovat metrem A na Termini. Tady přestupte na metro B nebo B1 a pokračujte podle předchozího popisu. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Jízdenka BIT platí v metru jen jednou, nicméně pokud neprojdete ven turnikety a hned přestoupíte na druhou linku, můžete ji použít jak na linku A, tak na linku B/B1. Pokud však máte zavazadlo větší než 50x30x25 cm, potřebujete pro toto zavazadlo další jízdenku BIT. Terravision přepravuje i větší zavazadla zdarma.

# 01.04.2019, 19:22.
Chystáme se od 3.5. do 8.5. s babičkou a sestrou do Říma. Přílet je ve 13:00 a odlet ve 14:00. Prohlížím si stránky s dopravou MHD a různé slevové karty - Omnia Card, Roma Pass. Máte hodně zkušeností a proto bych se Vás ráda zeptala a poprosila o radu. Určitě bychom jeden den chtěly zajet i k moři. Líbila se mi varianta Omnia Card s přednostním vstupem. Můžete mi tedy prosím poradit a doporučit, jak to nejlépe zkombinovat? A ještě jedna otázka. Přiletíme na letiště Ciampino a budeme ubytované v Hotel Colours of Rome - Via Gregorio VII 111. Jak se nejlépe dostaneme na hotel? Děkuji mnohokrát za rady. Kačka.

K dispozici je integrující vstup do památek a muzeí v Římě s městskou dopravou. tuto kartu rozšiřuje o aktivity ve Vatikánu. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Je třeba si to propočítat s Vaším itinerářem, tzn. porovnat ceny vstupů s kartou a bez karty. Potom zjistíte, zda je pro Vás karta výhodná nebo dne. K moři se dostanete metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, lze tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Z letiště Cimapino můžete jet autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro a přestupte na autobus č. 98, 881, 916 nebo 982 a vystupte na zastávce Gregorio VII / Ranucci. Je to druhá zastávka a hned naproti Hotel Colours of Rome. Na městské autobusy potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Další variantou dopravy je kombinace městské dopravy. Je to s přestupem navíc, cena je však jen € 1,50 za jednu jízdenku BIT. Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', tady přestupte na metro A a pokračujte na Termini. Odtud je cesta popsaná výše.

# 01.04.2019, 19:12.
Mnohokrát děkujeme za Vaše informace. Za € 10,95 je jízdenka i zpáteční nebo pouze jednosměrná? Hezký den. Markéta.

Jedná se o jednosměrnou jízdenku. Cesta zpět je za stejnou cenu.

# 01.04.2019, 11:13.
Chtěla bych se zeptat, jaký je nejlepší, ať už nejrychlejší nebo nejlevnější, způsob dopravy z letiště Ciampino na Via Cola di Rienzo, Vaticano Prati? Děkuji moc. Saskia.

Via Cola di Rienzo je dlouhá 1,2 km. Začíná u Tibery a vede až k Piazza del Risorgimento. Z letiště Cimapino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte podle místa ubytování na Lepanto nebo Ottaviano a odtud přejít některou z ulic kolmých na Viale Giulio Caesare na Via Cola di Rienzo. Jedná se o Via Marcantonio Colonna (z Lepanto) nebo Via Silla (z Ottaviano). Na celou trasu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 31.03.2019, 22:08.
Prosím Vás, jak se dostaneme metrem ze stanice Vittorio Emanuele do Vatikánu? Máme objednané lístky na 8:30 hodin, tak asi jak dlouho nám bude cesta trvat a jakým směrem se máme vydat? Děkuji. Dagmar.

Musíte jet metrem A směr Battistini a vystoupit na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Cesta metrem trvá přibližně 10 minut. Vatikánská muzea jsou odtud vzdálená 500 m. Musíte jít po Viale Giulio Cesare (ve směru, kde je stromořadí jen po pravé straně), na druhé křižovatce doleva po Via Leone IV a opět na druhé křižovatce doprava po Viale Vaticano.

# 31.03.2019, 10:57.
Od 15.7.2019 se chystáme na dovolenou do Itálie. Ubytováni budeme v městečku Albinia a chceme jet do Říma vlakem. Prosím o radu, jakým vlakem máme jet, kde vystoupit v Římě co nejblíže ke Colosseo, jakým autobusem nebo metrem případně dojet od vlaku a kde koupíme jízdenky? Dále bych se chtěla zeptat, na jaké ověřené internetové stránce lze koupit vstupenky do Colossea? Děkuji. Markéta.

Jeďte regionálním vlakem Trenitalia za € 10,95 na Termini. Na výše uvedených stránkách jsou jízdní řády, vyberte si spoj bez přestupu. Cesta trvá přibližně 2 hodiny. Pokud pojedete vlakem v 7:44, budete na Termini v 9:48. Z Termini potom pokračujte metrem B měr Laurentina a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jízdenku na vlak zakoupíte v automatu nebo na pokladně, jízdenku na metro zakoupíte v automatu, na pokladně, v trafice, na stánku, na baru, ... Vstupenky do Colosseo zakoupíte na Coopculture nebo Get Your Guide.

# 31.03.2019, 10:56.
Pane Řehůřku, děkuji za informaci a poprosím ještě o radu. Jedeme s manželem a dětmi do Říma v termínu od 4. do 8.5. Dcery mají 22 a 23 let a jsou studentky s kartami ISIC. Není pro ně Omnia Card zbytečná? Na různých webech jsem se dočetla, že studenti platí jen rezervační poplatky při vstupu. Prosím o Vaše doporučení. Děkuji. Jarmila.

Ve státních římských muzeích a památkách platí občané EU do 25. let snížené vstupné. Omnia Card se jim většinou nevyplatí. Vstup zdarma mají děti do 18. let. Ti platí v případě, že je to povinné, jen rezervační poplatek.

# 30.03.2019, 19:29.
Děkujeme za odpověď. Pokud se rozhodneme pro Omnia Card, platí prioritní vstup do všech památek a muzeí? Pokud je nutná rezervace, provede se až po vyzvednutí karty a vstup je vždy na požadovaný den i hodinu garantován? Děkuji. Vladimír.

Přednostní vstup platí do muzeí a památek zapojených do systému , resp. , který je součástí Omnia Card. Rezervace můžete provést během vyzvednutí v O.R.P. nebo i dopředu. V oficiální definici Omnia Card je uváděna garance rezervací.

# 29.03.2019, 13:46.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit, zda mi poradíte, jak se dostanu z Viale del Policlinico 131/B, Roma, hotel Casa Voldina, do Vatikánu? Moc děkuji. Pavlína.

Přímo před Vaším ubytováním Casa Voldina je zastávka autobusu č. 490. Jeďte směr Cornelia a vystupte na zastávce Piazza Cinque Giornate. Z této zastávky pokračujte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti. Vystupte na zastávce Risorgimento / Porta Angelica. Oba autobusy jezdí každý den od 5:30 o půlnoci. Na celou tasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z rohu náměstí potom můžete jít po Via del Mascherino ke vstupu na Svatopetrské náměstí nebo z opačného rohu po Viale dei Bastioni Michelangelo a následně po Viale Vaticano ke vstupu do Vatikánských muzeí.

# 28.03.2019, 19:20.
Chtěli bychom se podívat do Říma o letošních Velikonocích. Je v tomto období do některých památek vstup omezen? Je výhodnější použít 3. denní Omnia Card nebo využít samostatné vstupy pro Vatikánský okruh, Colosseum, atd.? Děkuji. Vladimír.

Muzea a památky v Římě by měly být otevřeny podle jejich kalendáře otevíracích hodin. Vatikánská muzea mají v tomto období zvláštní režim. Ve čtvrtek 18.4. začíná o hodinu prodloužená otevírací doba, tj. od 9:00 do 19:00, poslední vstup je v 17:00. Tento blok prodloužených dnů končí 4.5.2019. Nevztahuje se na pátek 26.4. a 3.5., kdy je otevřeno i večer a na neděli 28.4., kdy je vstup zdarma a zkrácená otevírací doba. Muzea jsou zavřená na velikonoční neděli 21.4.2019 a velikonoční pondělí 22.4.2019. Potom také 1.5.2019 Omezený je také provoz v Bazilice a na náměstí - viz kalendář na stránkách Vatikánu. Výhodnost souvisí s konkrétním itinerářem, tj. co vše budete navštěvovat a jak budete cestovat. Je třeba si to propočítat a porovnat náklady s kartou a bez karty.

# 28.03.2019, 17:40.
Přečetla jsem si Vaše informace a jste úžasní. Mnoho odpovědí na mé otázky jsem se tam dozvěděla. Měla bych jen jednu prosbu. Jedeme příští týden do Říma a chceme si udělat výlet do Tivoli. Dívala jsem se na vlaky z Termini. Moje otázka se týká toho, zda když si koupíme jízdenky předem, např. den předem, musíme kupovat jízdenky na konkrétní vlak - den a čas - nebo můžeme jet libovolným vlakem? Moc děkuji za Vaši odpověď. Jitka.

Jízdenky pro regionální vlaky zakoupené na místě (v automatu nebo na pokladně) kupujete stejným způsobem jako online na stránkách Trenitalia. Stejné jsou také ceny. Rozdíl je v planosti. Jízdenky zakoupené na místě mohou být využity do 23:59 toho dne na který jsou zakoupené. Hodinová platnost začíná běžet okamžikem validace. Cesta potom musí skončit do 4. hodin od validace. Jízdenky zakoupené online jsou platné čtyři hodiny od odjezdu uvedeném na jízdence a nevalidují se.

28.03.2019, 13:07.
Pane Řehůřku, měl bych jeden dotaz ohledně rezervace vstupu do Kolosea, který je od března povinný. Stránek, kde udělat rezervaci času na vstup a koupit vstupenky je více, ale vždy skončím u toho, že je potřeba zaplatit plné vstupné. Máme koupenou 72H Omnia Card a rádi bychom využili první vstup zdarma právě pro Koloseum. A na možnost rezervace času bez zakoupení vstupenky jsem nikde nenarazil. Poradíte nám prosím? Děkuji moc za užitečný web a přeji hezký den. Jiří.

Součástí Omnia Card je Roma Pass, který pokrývá muzea, památky a dopravu v Římě. Pokud použijete Roma Pass do Colosseo v rámci volného vstupu, zarezervujete si ho přes Coopculture, kde je přímo položka Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass, ingresso singoli. Zaplatíte jen rezervační poplatek ve výši € 2,00.

# 28.03.2019, 09:26.
Pane Řehůřku, od 30.4. do 9.5. jedeme se snoubenkou do Říma. Včera jsme zakoupil karty Omnia Card. Nyní mi úplně jasný systém rezervace jednotlivých památek. Jede mi hlavně o rezervaci těch, na které je rezervace povinná. Kartu mám rezervovanou na 2.5. a můj plán je následující: 2.5. vyzvednout kartu v kanceláři na Pia XII 9. Je možné na místě na tento den rovnou rezervovat a navštívit Vatikánská muzea a Baziliku? 3.5. Bychom rádi navštívili Koloseum, Palatino a Formum Romanum. 4.5. potom Villu Borghese. Tyto dny asi můžeme prohodit. Jde mi o to, co nejvíce využít slev a omezit čas strávený ve frontách. Jak jsme se dočetli, Villu Borghese lze rezervovat po telefonu, ale jak rezervovat Koloseum s Omnia Card jsem nepochopil. Děkuji za radu. Radek.

Rezervace je možné dělat přímo při vyzvednutí Omnia Card v kanceláři O.R.P. nebo přes Omniakit. Rezervaci do Colosseo provedete přes Coopculture jako s Roma Pass, ten obdržíte s Omnia Card a pokrývá římské památky a dopravu.

# 27.03.2019, 23:56.
Pane Řehůřku, měl bych na Vás ještě jednu prosbu. 6 dubna chceme navštívit Baziliku sv. Petra a Vatikánská muzea. Budeme bydlet na Viale di Trastevere 259, zastávka Pascarella a chtěli bychom tam být brzy ráno kvůli frontám. Jelikož pěšky je to přibližně hodinu cesty, tak jsem se chtěl zeptat na nějaké vhodné spojení městskou dopravou z této zastávky do Vatikánu. Předpokládám, že by to mohlo být autobusem. Také bych se chtěl zeptat, kde se kupují jízdenky. Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Pavel.

Od ubytování přejděte po Viale Trastevere na nádraží Trastevere. Je to přibližně 300 metrů. Odtud jeďte vlakem na San Pietro. Jízdenka stojí € 1,00 a zakoupíte ji na nádraží. Zakoupíte ji na pokladně nebo v automatu. Vlak jede v 5:04, 5:34, 6:19, 6:27, ... Cesta trvá přibližně 5 minut. Z nádraží San Pietro je to potom do Vatikánu přibližně 800 metrů. Po vyjití z nádražní budovy se vydejde doprava a hned doleva na Via della Stazione di San Pietro. Z ní už uvidíte za zatáčkou před sebou kopuli Baziliky. Můžete jet také autobusem, ale s přestupem. Ze zastávky Pascarella jeďte nejdříve autobusem H směr Termini. Jezdí od 5:30 přibližně 5 spojů do hodiny. Vystoupit musíte na Arenula / Cairoli. Jděte ve směru jízdy autobusu a přejděte náměstí na druhou stranu. Odtud pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Autobus jezdí od 5:00 přibližně 9 spojů do hodiny. Vystoupit musíte na Cavallegieri / San Pietro. Je to u vatikánské zdi. Vraťte se zpět na křižovatku a vydejte se doleva k náměstí. Jízdenka BIT stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut. Jízdenku koupíte na pokladnách ATAC (vybrané stanice metra a vlaků), v automatech, u téměř 2700 partnerů - trafiky, stánky, bary, ...

# 27.03.2019, 19:38.
6.4.2019 přiletíme do Říma na letiště Campino. Poradíte nám, jak se dostat na adresu Via Servio Tullio 7, 00187 Roma RM, Itálie? A platí, že první neděli v měsíci 7.4.2019 je Koloseo a další památky zdarma? Nemusíme si tedy rezervovat vstupenky? Předpokládám, že Roma Pass se nám na ty 3 dny co budeme v Římě nevyplatí. Jaké byste nám doporučil lístky na dopravu MHD? Mnohokrát děkuji. Hana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. V blízkosti zastávky je kolmá ulice Via Gioberti, na které je zastávka. Jeďte autobusem č. 16 směr XX Settembre a vystupte na zastávce XX Settember / Piave. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via Servio Tullio. Vaše ubytování je za křižovatkou po levé straně. Na autobus č. 16 potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na jednu jízdenku BIT můžete jet i z letiště, ale s přestupem navíc. Nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. 16. Vstupy do státních muzeí a památek zdarma první neděli v měsíci byly zrušeny, resp. upraveny. Více podrobností najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Vstupenky do Colosseo si tedy musíte zakoupit a povinně i rezervovat čas vstupu. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo nevyplatí nevíme. Musíte si sestavit itinerář a podle tohoto itineráře si výhodnost Roma Pass pro Váš případ propočítat. To samé platí o jízdenkách na městskou dopravu. Pro třídenní pobyt můžete využívat tyto jízdenky nebo jejich kombinaci: BIT za € 1,50 s platností 100 minut. Je přestupní, v metru ji můžete použít jen jednou, Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50 a Roma 72H za € 18,00 a samozřejmě ještě nebo .

# 26.03.2019, 20:37.
Potřebovala bych poradit, jakým způsobem si naplánovat prodloužený víkend v Římě o Velikonocích. Vím, že některé památky budou během Velikonoc zavřené. V Římě budeme od Velkého pátku do Velikonočního pondělí. Chtěla bych s dětmi navštívit Colosseum, Forum Romanum a Palatine, dále bychom se chtěli podívat do Vatikánu a do Basiliky sv. Petra. Návštěvu Vatikánských muzeí neplánuji, audienci u papeže také ne. Doporučili byste mi, jak si rozvrhnout dny? Kdy se kam podívat? Předem moc děkuji. S pozdravem Hanka.

Itineráře nezpracováváme. Není to v našich časových možnostech. Každopádně při zpracování itineráře doporučujeme v jednom dnu absolvovat Colosseo / Foro Romano / Palatino, ve druhém dnu Vatikán a okolí. Aktuální program během Velikonoc najdete na stránkách Vatikánu v kalendáři. V případě Colosseo je povinná rezervace. Doporučujeme provést rezervací co nejdříve, s blížícím se termínem nebudou volná místa. Děti se u individuálních vstupů nerezervují, půjdou s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volné vstupenky. V Bazilice je program v pátek od 17:00, v sobotu od 20:30, v neděli od 10:00 a na náměstí od 12:00 v neděli i v pondělí. V Colosseo je program v pátek od 21:15. Vybrala jste si z počtu návštěvníků nejhorší termín pro návštěvu Říma.

# 26.03.2019, 08:11.
Chtěla bych se zeptat, jaký je nejlepší způsob dopravy z letiště Fiumincino na tohle místo: Via Luigi Mancinelli 1, Roma, 00199, Italy. A jaký typ dopravy byste mi doporučili, když chceme s přítelem navštívit památky v centru a stadium Foro Italico na utkání tenisu. Předem děkuji za rady a přeji hezký zbytek dne. Kristýna.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem B1 na Libia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud je to k Vašemu ubytování ještě 900 metrů. Stoupněte si zády k hlavnímu východu z metra a vydejte se doleva po Via Libia. Na světelné křižovatce odbočte doleva a jděte po Viale Somalia. Na druhé světelné křižovatce odbočte doprava na Via Luigi Mancinelli. Vaše ubytování je za další křižovatkou po pravé straně. Po Via Somalia můžete kousek popojet autobusem na jízdenku z metra. Do centra se nejlépe dostanete metrem. B1 jede na Colosseo, s přestupem na Termini se metrem A dostanete na Spagna nebo Ottaviano (Vatikánská muzea). K tenisovému areálu se dostanete metrem na Ottaviano a odtud, z Via Barletta, autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Využívat můžete jednotlivé jízdenky BIT v ceně € 1,50. Jsou přestupní a jejich platnost je 100 minut. V metru je můžete použít jen jednou, pokud však nevyjdete ven turnikety, můžete na Termini se stejnou jízdenkou z metra B1 přestoupit na metro A. Dále můžete používat časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo CIS (týdenní). K dispozici je i .

# 26.03.2019, 07:23.
Děkuji mnohokrát za vyčerpávající informace. Od kdy je Colosseum povinné rezervovat? Byla jsem tam před třemi lety hned z rána a kupovali jsme na místě kombinovaný lístek na základní prohlídku Colossea a Foro Romano a Palatino bez front. Je možné koupit takto jeden lístek? Děkuji. Petra.

Tato povinnost je od 1. března 2019. Rezervace jsou povinné i pro . Na místě můžete vstupenku také zakoupit, prodávají se na ten konkrétní den. Můžete si vybrat z volných termínů. Jakmile jsou všechny termíny na ten den vyprodány, pokladny se uzavřou a znovu budou otevřeny následující den. Doporučujeme online rezervaci. Termíny bývají už hodně zaplněné.

# 25.03.2019, 18:22.
Moc děkuji za radu. Autobus si rovnou zerezervuji. Děkuji za tip. A lístek do Colossea snad také koupím. Pokud vás ještě mohu poprosit, tak se zeptám na poslední dvě věci. Kde byste doporučil dobrou zmrzlinu a potom, jak se nejlépe po městě pohybovat k památkám? Zda je to lepší autobusem, metrem, nebo dojdeme pěšky? A to samé do Vatikánu. Moc děkuji a už nebudu otravovat. Jan.

Zmrzlinu si kupte ve chvíli, kdy na ni budete mít chuť. Nemá smysl se za ní hnát někam, kde je podle názoru cestovatelů vyhlášená, a nakonec dostanete stejně dobrou zmrzlinu jako v místech, kde byste se běžně pohyboval. Vše o zmrzlině v Římě včetně tipů na nejlepší najdete v článku Italská zmrzlina: Kde si v Římě dát tu nejlepší. Při poznávání římských památek a muzeí doporučujeme si sestavit itinerář tak, aby jste Řím poznával postupně v určitých lokalitách. Do těch vzdálenějších se dostanete metrem s jízdenkami BIT v ceně € 1,50. Itinerář musíte samozřejmě upravit Vašemu dvouletému dítěti, tzn. více času strávíte v parcích apod.

25.03.2019, 15:29.
Mám přes Coopculture zakoupené za € 4,00 snížené vstupenky pro návštěvníky mezi 18. a 25. lety na Koloseum, Forum Romanum a Palatinské pahorky. Mám tedy z emailu vytisknuté potvrzení. Chci se zeptat, zda mohu jako první navštívit Forum Romanum, případně Palatinské pahorky, kde bych dostal rovnou vstupenku na základě předloženého potvrzení, se kterou bych mohl posléze rovnou ke vstupu do Kolosea? Nebo je nutné jít s potvrzením / rezervací poprvé ke Koloseu? Děkuji za odpověď. Ondřej.

Vstupenka je kombinovaná, její platnost je dva po sobě následující dny od první validace. Je jedno, zda poprvé navštívíte Colosseo nebo Foro Romano / Palatino. Colosseo musíte navštívit v den a čas rezervace, tento den a čas musí spadat do platnosti vstupenky. Tzn. pokud se rozhodnete jako první navštívit Foro Romano / Palatino, musí to být nejdříve den před rezervací do Colosseo. Ve Vašem případě tedy vstupenky obdržíte na pokladně Foro Romano po předložení voucheru a po prokázání věku. Každou z památek můžete navštívit jen jednou.

# 25.03.2019, 13:42.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostanu z letiště Ciampino na hotel Gabriele, Via Principe Amedeo 76 a odtud potom do Vatikánu? Moc Vám děkuji za opověď. Pavlína.

První možností je jet přímým autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti, ze zastávky je to k Vašemu ubytování pěšky 250 metrů. Jděte podél nádražní haly tak, že ji budete mít po pravé ruce. Následně odbočte doleva na Via Gioberti. Druhá křižovatka je s Via Principe Amedeo. Vydejte se po ní doprava a hned po pravé straně je Hotel Gabriele. Druhou možností je jet autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračovat metrem A na Termini. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Takto nízká cena je však v případě, že budete cestovat s malým zavazadlem. ATAC přepravuje zdarma jen jedno zavazadlo do velikosti 50x30x25 cm. Na větší zavazadlo už potřebujete další jízdenku BIT. Terravision má přepravu zavazadel v ceně. Z Termini se vydejte po Via Giolitti a odbočte doprava na Via Gioberti a dále jako v předchozím případě. Do Vatikánu se dostanete metrem A. Přejděte tedy na Termini a pokračujte metrem na Ottaviano. Odtud už je to značeno jak k Vatikánským muzeím, tak na náměstí a k Bazilice. Blíže k náměstí je autobusová zastávka Cavalleggeri / S. Pietro. Z Termini tam jede autobus č. 64.

# 25.03.2019, 11:31.
Pane Řehůřku, budeme v Římě včetně poslední březnové neděle v měsíci a máme v plánu navštívit Vatikán, když tento den budou muzea zdarma. Mohu se zeptat, na kterou hodinu se vyplatí ráno dorazit a k jakému vstupu se nejlépe vydat, případně které památky zde upřednostit, jelikož v 15:00 zase už musíme být na fotbale. Dále mám v plánu koupit kombinovaný vstup Coloseum, Forum, Palatin bez průvodce s rezervací na dopoledne do Colosea. S těmito vstupenkami již můžeme směřovat k určitému vstupu, nebo je nutné ještě zajít k pokladně? Předem moc děkuji za odpověď a přeji hezký den. Veronika.

Pokud chcete navštívit Vatikánská muzea poslední neděli v měsíci, jděte tam určitě co nejdříve, ještě před otevírací hodinou. Otevírá se v 9:00 a do muzeí Vás pustí nejpozději ve 12:30. Uzavírají se potom ve 14:00. Pro vstup je tedy malý časový prostor 3,5 hodiny, kdy tudy projde obrovské množství návštěvníků. Vstup je z Viale Vaticano. Pokud chcete navštívit ještě Baziliku, tam je vstup zdarma vždy a počítejte tedy s frontami u bezpečnostních kontrol. U vstupenek Colosseo / Foro Romano / Palatino záleží na tom, jaká struktura těch vstupenek bude. Pokud budete mít jen vstupy za plné vstupné, budete mít možnost si nechat poslat vstupenky a s těmi jdete už přímo k turniketům. Pokud budete mít i snížené vstupy nebo zdarma, je třeba jít s voucherem ještě k pokladně u Vašeho vstupu a po prokázání věku apod. obdržíte vstupenky, včetně těch za plné vstupné.

# 24.03.2019, 23:11.
Chtěla bych se zeptat, zda je pravda, že každou první neděli jsou vstupy zdarma - např. Koloseum nebo Vatikánská muzea? Budeme v Římě od 4. do 6.5. A ješte moc prosím, jak se dostaneme z letiště Ciampino na ubytováni Casa Voldina Viale del Policlinico 131 B? Velmi Vám předem děkuji. Pavlína.

Toto už přesně neplatí. První neděle v měsíci byla redukovaná na zimní období a k tomu přibyly další dny vyhlášené Ministerstvem kultury a další samotnými památkami a muzei. Více informací najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Nejbližší volný vstup Vašemu termínu do Colosseo bude 9.5.2019. Vstupy do Vatikánských muzeí nikdy nebyly zdarma první neděli v měsíci. To se týkalo italských státních muzeí a památek, nikoliv vatikánských. Vstup do Vatikánských muzeí je zdarma poslední neděli v měsíci. Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Tady přestupte na metro B nebo B1 a jeďte na Policlinico. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru platí jen jednou, nicméně pokud nevyjdete na Termini ven turnikety a hned přestoupíte na metro B/B1, můžete ji použít. Z Policlinico jděte šikmou uličkou Via Giovanni Maria Lancisi. Dovede Vás na Viale dei Policlinico. Vydejte se po ní doleva podél Mura Aureliane. Po pravé straně v šestipodlažním domě je Vaše ubytování v Casa Voldina.

# 24.03.2019, 19:14.
Pane Řehůřku, prosím o radu k pobytu v Římě. Budeme tam v termínu od 30.3. do 2.4. a přiletáme na letiště Ciampiano. Máme zaplacený transfer a prosím o radu. Jak se dostat dále na hotel Apogia Lloyd? Stačí do blízkého okolí. Rádi chodíme pěšky a 2 km není vzdálenost. Jak se dostat z hotelu na metro a jak dlouho trvá cesta do Vatikánu? Myslíte si, že je dobrý tento plán: sobota po příjezdu Coloseum, Palatino, Plaza Venezia a centrum, neděle Vatikán, Andělský hrad, zpívající fontána, Fontána di Trevi, pondělí trhy - můžete doporučit kde a kdy? Úterý - co můžete doporučit blízko hotelu a cestou na letiště? Jakou dopravu využít? Děkuji mnohokrát. Petra.

Nevíme, kam máte zaplacený transfer. Většinou však autobusy z letiště Ciampino jezdí na Termini, buďto na Via Giolitti nebo na Via Marsala. Odtud je to k hotelu Apogia Lloyd na Via Alessandria necelé 2 km. Pokud Vám to tedy nevadí, můžete jít pěšky. Pokud dojedete na Via Giolitti, přejděte nádražní halou na Via Marsala a po té se vydejte doleva. Dovede Vás k Viale Enrico de Nicola, po které se vydejte doprava. Dovede Vás na Piazza dell' Indipendenza. Vlevo z něj vychází Via Goito. Po té se vydejte, dovede Vás na Via Venti Settembre. Jděte po ní doprava. Navazuje na ní Via Nomentana. Vlevo z ní vychází Via Reggio Emilia. Po ní dojdete k hotelu, který je vpravo na rohu Via Reggio Emilia a Via Alessandria. Pro tak dlouhý přechod je vhodné si vytisknout část mapy a cestu si do ní zakreslit. Lepší je jet z autobusového terminálu před nádražní halou autobusem č. 90 směr Labia a vystoupit na Porta Pia. Odtud potom pokračujte ve směru jízdy autobusu po Via Nomentana a následně odbočte doleva na Via Reggio Emilia. Nejbližší stanice metra Policlinico je vzdálená 1 km. Musíte jít po Via Alessandria. Ta Vás dovede k Viale Regina Margherita, po které se vydejte doprava. Dovede Vás k metru. Odtud do Vatikánu se dostanete metrem B nebo B1 na Termini a následně metrem A na Ottaviano. Odtud už to je do Vatikánu značeno. Cesta metrem trvá přibližně 15 minut + přestupy. Plán nejsme schopni posoudit, protože nevíme, kdy přesně přiletíte a odletíte. Doporučujeme Colosseo / Foro Romano / Palatino směřovat na celý den pobytu, stejně jako Vatikán. Počítejte s tím, že v neděli je jako každou poslední neděli v měsíci vstup do Vatikánských muzeí zdarma, bude tam tedy hodně lidí. Tento den nelze dělat rezervace. Rezervace na Colosseo jsou povinné. Trhy doporučujeme v centru na Campo de' Fiori. V provozu jsou každý den kromě neděle od 7:00 do 14:00. Pokud nemáte zaplacený transfer na letiště tak jako z letiště, doporučujeme za € 5,80 z Termini.

# 24.03.2019, 17:50.
Prosím o radu a pomoc. V září letíme s manželkou a dvouletou dcerou. Letíme takto poprvé a moc prosím o dvě rady. Jedna je, zda mi neřeknete, jak bude nejlepší jet k hotelu. Přiletíme na letiště Fiumicino a hotel se jmenuje Hotel Borromeo a je na adrese: Via Cavour 117, Rione Monti, Řím. A druhá otázka je, kde mám koupit lístky předem do Kolosea a Baziliky sv. Petra. Moc děkuji a je skvělé, že někdo má takové stránky a pomáhá. Jan.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte k autobusovému terminálu před nádražní halou. Zleva odtud vychází Via Cavour. K Hotelu Borromeo je to odtud 600 metrů. Dá se popojet dvě zastávky autobusem č. 75, jízdenka BIT však stojí € 1,50. Děti do 10. let cestují zdarma. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide. Do Baziliky je vstup zdarma. Přes Get Your Guide je možné zakoupit vstup s audioprůvodcem nebo průvodcem, který Vám zajistí přednostní vstup.

# 24.03.2019, 16:19.
Pokud si zakoupíme Omnia Card, je možné, že v námi požadovaném dni nebude možné si zarezervovat vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Jarmila.

V podmínkách je uvedená garantovaná rezervace.

# 24.03.2019, 07:22.
Prosím o informáciu, aké sú možnosti dopravy resp. aké je najvýhodnejšie spojenie z letiska Ciampino - prílet 13.5. okolo 11:00 hodín do penziónu Rogiual na Via Virgilio Melandri Civico 24 piano 8 interno 12, Tiburtino a späť - odlet 17.5. okolo 11:00 hodín. A pre akú zónu budeme potrebovať lístky na MHD? Trasa penzión Rogiual - centrum Ríma a späť - klasické tarify lístkov napr. jednorázový lístok BIT v cene € 1,50 ako pre centrum Ríma, alebo je to mimo hlavnej zóny (napr. ako Lazio)? S pozdravom Pavol.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 a vystupte na Cinecitta'. Odtud pokračujte autobusem č. 451 směr Ponte Mammolo a vystupte na Togliatti / Bardanzellu. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Penzion Rogiual je v několikapatrové budově naproti zastávky. Musíte jí ve směru autobusu a budovu obejít.

# 23.03.2019, 14:33.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu, který sídlí na adrese: Via dell 'Alloro, 9/15, Prenestino, Řím, 00172, Itálie. Ubytování se jmenuje Sole. Děkuji Vám moc! Michaela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem A na San Giovanni, kde přestupte na metro C. vystupte na zastávce Cenzocelle. Na metro potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Na metro ji můžete použít jen jednou, pokud však na San Giovanni nevyjdete ven turnikety, můžete ji použít i na druhou trasu metra. Po výstupu z metra jděte po Via Casilina ve směru od centra a na světelné křižovatce přejděte přes přechod a pokračujte po Via Casilina. Hned další ulice doleva je Via dell' Alloro. Vaše ubytování Sole je po levé straně.

# 22.03.2019, 22:14.
Právě jsem zjistila, že první neděle v měsíci zdarma již v dubnu neplatí. V neděli 7.4. již není možná rezervace do Colossea, možnost rezervace je na pondělí 8.4. Pokud si zakoupím vstupenku s touto rezervací, je možné navštívit Forum Romanum a Palatinum o den dříve, tj. 7.4. nebo vstupenka platí až na následující den? Děkuji. Monika.

Ano, bohužel je tomu tak. Nově jsou volné vstupy popsané v našich otázkách a odpovědích týkajících se Říma. Do Colosseo je nejbližší 9. května. V neděli 7.4. jsou bohužel jen jednotková volná místa k rezervaci. Pokud si zarezervujete vstupenku na 8.4., můžete samozřejmě s ní jít do Foro Romano a Palatino o den dříve nebo později než do Colosseo. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Každou z památek můžete navštívit během těchto dvou dnů jednou, Colosseo v rezervovaný den a čas.

# 22.03.2019, 19:43.
Chtěla bych se zeptat, jak je to s jízdenkami, především z letiště Ciampino. Všimla jsem si, že zde radíte, že z letiště do centra stačí lístek BIT za € 1,50, ale na několika stránkách a dokonce i na oficiální mapě pásem jsem našla, že letiště Ciampino již leží v jiném tarifním pásmu a tudíž nelze používat ani výše zmíněné jízdenky, ani jakékoliv jiné - na 24 hodin a podobně, ani Roma Pass. Jak to tedy je? Jsem z toho zmatená a absolutně netuším, jakou jízdenku koupit. Děkuji za odpověď. Eliška.

Platí to, co je uvedeno v našich otázkách a odpovědích. Týká se to jen linkek ATAC č. 520 na Cinecitta' a č. 720 na Laurentina.

# 22.03.2019, 11:37.
Pane Řehůřku, mám na vás prosbu ohledně dopravy z letiště Ciampino do hotelu, který máme na adrese Piazza Cola Di Rienzo 69, Vatikán. Hotel se jmenuje Relais Cola Di Rienzo. Jak nejlépe se tam dostat? Jinak velký obdiv a poděkování za veškeré informace a rady o Římě. Děkuji a hezký den. Věra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Lepanto jděte po Via Marcantonio Colonna. Dovede Vás na Piazza Cola di Rienzo. Relais Cola di Rienzo je po pravé straně za rohem.

22.03.2019, 08:39.
Prosím o radu, kde zaparkovat v Římě a jak se dostat ke Španělským schodům a fontáně Trevi a následně k Vatikánským museům. Děkuji. Vladimír.

Kde zaparkovat je hodně závislé na tom, odkud do Říma přijedete. Každopádně kolem Říma vede bezplatný několikaproudový dálniční okruh, kterým se dostanete nejlépe ke zvolenému parkovišti. V Římě je celá řada parkovišť P+R, která jsou v dosahu metra nebo městského vlaku. Doporučujeme si vybrat to, které je u metra A nejblíže Vaší příjezdové trase. Jejich seznam s podrobnými informacemi najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / di scambio. Za parkování zaplatíte maximálně € 3,00 za den. Ke Španělským schodům se dostanete metrem A, stanice Spagna. Odtud k Fontana di Trevi je to pěšky 650 m. Vatikánská muzea jsou od fontány vzdálená pěšky přes 3 km. Můžete se ale vrátit na Spagna a odtud popojet metrem A na Ottaviano - odtud je to už značeno. Od fontány však můžete jít po Viale delle Muratte až na její konec k Via del Corso, po které se vydejte doleva. Po necelých 100 metrech je po levé straně zastávka autobusu č. 492. jeďte směr Stazione metro Cipro a vystupte na Bastioni di Michelangelo. Podél vatikánské zdi se dostanete k Musei Vaticani. Zpět na parkoviště se dostanete opět metrem A z Ottaviano. Jízdenka BIT na městskou dopravu stojí € 1,50, je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. V centru je možné zaparkovat v blízkosti Termini v parkovacím domě ES Park Giolitti. Jedná se o parkoviště stejného provozovatele jako Tronchetto v Benátkách. Parkování je tam odstupňované po hodinách, za celý den tam zaplatíte € 19,00.

# 21.03.2019, 20:58.
Děkuji moc. To znamená, že si koupím jízdenku za € 8,00 a využiji ji na oba vlaky? Nebo je nutné na další spoj zakoupit novou jízdenku? Děkuji a přeji pěkný den. Jana.

Přesně tak. Jízdenka je přestupní. Jedná se o standardní jízdenku Trenitalia. Zakoupíte ji v odjezdové hale vlaků na letišti.

# 21.03.2019, 13:19.
Mohu poprosit o radu? V létě plánujeme cestu do Říma. Ubytování máme zajištěno na Via Angelo Emo 111. Jak nejrychleji se dostat z letiště na tuto adresu? A jaké jízdenky zakoupit? Děkuji. Jana.

Nejrychleji se z letiště Fiumicino na adresu Vašeho ubytování dopravíte vlakem s přestupem. Nejdříve musíte jet vlakem FL1 na Trasterevere a následně vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice sejděte na Via Angelo Emo a vydejte se po ní směrem k viaduktu s oblouky. Vaše ubytování je přibližně po 350. metrech po pravé straně.

# 21.03.2019, 12:36.
Chtěl bych se zeptat, zda při individuální návštěvě Colossea mají i učitelé z České republiky zvýhodněné vstupné, např. při prokázání průkazem ITIC a dále bych se chtěl zeptat, zda je nutné předem rezervovat volnou vstupenku pro děti? Děkuji mnohokrát za odpověď. Martin.

Učitelé určitých škol mají vstup zdarma. Týká se to škol v Evropské unii. Přesná definice těchto škol je uvedena na Coopculture. U určitých typů vstupenek (mezi ty patří i individuální vstup) není možné datum a čas pro vstup zdarma online rezervovat. Děti půjdou s Vámi. Na pokladně u vstupu je po prokázání nároku na vstup zdarma a uhrazení poplatku vydána volná vstupenka.