ŘÍM 2019 / 8

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 8

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.05.2019, 17:22.
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě jeden dotaz. Měli jsme na dnešek koupené lístky do Colosseum a Forum Romanum. Bohužel jsme se tam nedostali, pojedeme až zítra. Máme šanci se tam bez předem koupených vstupenek dostat? Ideální čas co nejdříve dopoledne? Děkuji a přeji pěkný den. Bohdana.

Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny s tím, že každou z památek můžete navštívit jen jednou, Colosseo v rezervovaném čase. Pokud jste se do Colosseo nedostavili, rezervace propadá. Můžete se pokusit na místě rezervaci změnit, nicméně v tomto termínu už je to málo pravděpodobné. Časová rezervace do Colosseo je povinná. Doporučujeme se dostavit k pokladnám ještě před otevírací dobou, která je v 8:30. Do Foro Romano / Palatino můžete jít normálně v době platnosti vstupenky.

# 29.05.2019, 12:13.
Pane Řehůřku, na stránkách rome.net je u některých muzeí uvedeno, že senioři nad 65 let mají vstup snížený, např. Galeria Borghese za € 2,00, a u některých dalších potom, že je pro seniory vstup volný, např. Pallazo Massimo, Pallazo Altemps, Crypta Balbi a další. Pouze u Galeria Spada je však uvedeno, že se jedná o volný vstup pro seniory z EU. Jak je tomu podle vašich zkušeností? Je vstup do výše jmenovaných a případně dalších muzeí zdarma i pro seniory z EU nebo se volný vstup týká jen občanů Říma? Vzhledem k tomu, že hodláme zakoupit Roma Pass, je pro mě odpověď dosti důležitá při plánování toho, co navštívit. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem a poděkováním František.

Zkušenosti zatím nemáme. Dále viz naše odpověď ze dne 22.05.2019, 18:26.

29.05.2019, 10:49.
Dne 19.6. přilétáme společně s přítelem kolem 2. hodiny odpoledne na letiště Ciampino. Chtěla bych se zeptat, jak se máme dostat na ubytování, které máme na adrese Via Aurelia 831, jedná se o Camping Village. Poté bych se ráda zeptala, jak to funguje na vstup do Collosea a Palatine Hill a Forum Romanum. Na internetu jsme našli vstupenku na všechna 3 místa za € 18,00, ale pouze nad 18. let. Mě je stále 17 let, jak se to řeší? Děkuji. Karin.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Cipro. Přejděte k parkovišti za ocelovou konstrukcí, kde jsou ostrůvky autobusů. Jeďte autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia a vystupte na zastávce Stazione Aurelia (není to konečná, která se jmenuje stejně). Je to zastávka u nákupního centra Panorama. Camping Village Roma je naproti, přejdete k němu nadchodem. Můžete jet metrem také až na Cornelia, přejít k autobusové zastávce u Mc Donalds' a odtud jet autobusem č. 246 měr Malagrotta. Vystoupit musíte na stejné zastávce jako v předchozím případě. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Vstup zdarma pro Colosseo / Foro Romano / Palatino v základní variantě není možné rezervovat. Pokud je příteli více jak 18 let, zarezervuje si vstup on a Vy půjdete s ním. U pokladny potom prokážete věk, zaplatíte rezervační poplatek ve výši € 2,00 a obdržíte volnou vstupenku. Pokud je Vám méně než 18. oběma, doporučujeme telefonickou rezervaci. Rezervaci lze provést i na místě.

# 29.05.2019, 09:41.
Zítra odlétáme z Říma v 17:25 hodin. bydlíme u metra Colosseo. Jsme už elektronicky odbavené a máme palubní lístek. Mám dva dotazy. V kolik je třeba být na letišti? A v kolik jede autobus č. 720 z Laurentina na letiště Ciampino? Porsím o odpověď nejlépe dnes večer. Děkuji. Kateřina.

Na letišti doporučujeme být vždy s rezervou. V případě, že odbavujete zavazadlo, mělo by to být alespoň s dvouhodinovým předstihem, ve Vašem případě to samozřejmě můžete zkrátit. Každopádně bližší informace by Vám měla poskytnout Vaše letecká společnost. Autobus č. 720 odjíždí z Laurentina přibližně 2x až 3x za hodinu.

# 28.05.2019, 16:55.
Potřebovala bych poradit s tím, jak se dopravit z Ostia na letiště Fiumicino v Římě. Děkuji za odpověď. Helena.

Z Lido di Ostia, konkrétně z Piazzale della Stazione del Lido u vlakové stanice Lido Centro, jezdí na letiště Fiumicino autobusy Cotral za € 1,30.

# 28.05.2019, 14:41.
Pane Řehůřku, za nedlouho jedeme se sestrou na 5. denní výlet do Říma a nemůžeme přijít na několik věcí týkající se dopravy z letiště. Jedeme z letiště Fiumicino na nádraží Termini a nevíme, zda si máme dopředu rezervovat lístek na konkrétní vlak / autobus, když zvlášť letecká doprava má často zpoždění. Na druhou stranu nevíme, zda ta rezervace není nutná. Další věc, kterou si nejsme jisté, je zda jet autobusem nebo vlakem, zvlášť v případě, pokud si nebudeme kupovat lístek dopředu. Předem moc děkuji za odpověď. Veronika.

Z letiště Fiumicino na Termini doporučujeme cestovat autobusem za € 5,80. Pokud si koupíte současně zpáteční jízdenku, je její cena € 9,00. Rezervaci doporučujeme, zvláště na cestu zpět na letiště je nutností. Pokud bude mít let zpoždění, jízdenka je stále platná, můžete jet dalším volným autobusem. Jízdenky zakoupíte i v kiosku na letišti nebo u řidiče, bývá tam však docela chaos, všichni chtějí jet z letiště do centra, rezervace Vám ušetří spoustu času a nervů. Pokud se rozhodnete jet vlakem Leonardo Express, cena jízdenky je € 14,00 a není třeba ji kupovat dopředu. Zakoupíte ji v automatu nebo na pokladně v odjezdové hale vlaku. Leonardo Express je nejrychlejší řešení - 32 minut, ale také nejdražší.

# 28.05.2019, 10:57.
Chystám se do Říma. Přilétáme na letiště Ciampino. Chtěl bych se zeptat, jak se dostat z letiště ke Castel Gandolfo a odtud potom do Říma k železniční stanici Trastevere, kde budeme poblíž ubytovaní. Kolik času bychom měli věnovat návštěvě Castel Gandolfo? Dále bych se chtěl zeptat, jak se dostat z Trastevere - železniční stanice - do centra Říma - Piazza Navona, Kapitol. Je nejlepší použít tramvaj? A mým posledním dotazem je, zda opravdu Papež žehná poutníkům ve Vatikánu z balkónu každou neděli. Děkuji za odpovědi. Erik.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží v Ciampino a odtud vlakem Trenitalia za € 1,50 do Castel Gandolfo. Na stanici Trastevere se dostanete nejlépe vlakem za € 2,10 s přestupem na Termini. Doba strávená v Castel Gandolfo závisí na tom, kam všude půjdete a jak důkladně si to budete prohlížet - palác, vily, zahrady, jezero, ... Nejlepší spojení do centra z Trastevere je tramvají č. 8. Kalendář akcí, kterých se účastní Papež, najdete na stránkách Vatikánu. Pokud je Papež mimo Vatikán, tak samozřejmě motlitby s Papežem nejsou, jako např. v neděli 2.6.2019, kdy je na cestě v Rumunsku.

# 27.05.2019, 20:34.
Jak nejlépe cestovat z Říma do Tivoli autobusem nebo vlakem a odkud? Děkuji. Helena.

Viz naše odpověď ze dne 24.05.2019, 22:10.

# 27.05.2019, 20:33.
Chtěla bych si rezervovat vstup do Kolosea + ty ostatní přidružené vstupy. Chci provést pouze rezervaci, jelikož budu kupovat Roma Pass 72. Pokud se dívám dobře, tak v termínu od 13. do 15. června není jediný vsup pro dva volný? Prosím o informaci, zda se tedy vůbec v tomto termínu do Kolosea dostanu. A ještě jedna otázka. Budu si rezervovat vstup do Vatikánských muzeí, kde je i s tím vsup do kaple, při rezervaci vstupenek zadávám své jméno, příjmení s diakritikou nebo bez? A chtějí místo narození nebo místo, kde mám trvalé bydliště? Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma a do kopule se lístky kupují až na místě? Vstup do Panteonu je zdarma? Roma Pass se asi nijak nedá uplatnit do kotakomb, že? Moc děkuji za odpovědi. Lucie.

Ve Vámi uváděných termínech nejsou volná místa. Zkuste rezervaci provést telefonicky nebo na místě. Bez rezervace se do Colosseo nedostanete. S je možné navštívit jen základní část Colosseo. To, co nelze s Roma Pass navštívit, je uvedeno v odpovědi ze dne 27.05.2019, 07:54. Informace do rezervace doporučujeme zadávat bez diakritiky. Při objednávce zadáváte informace o objednateli: příjmení, jméno, pohlaví, stát, město, datum narození, e-mail, telefon a jazyk pro komunikaci. Povinné údaje jsou příjmení, jméno, stát, datum narození a e-mail. Jedná se samozřejmě a město trvalého bydliště. Dále specifikujete každého účastníka příjmením a jménem. Do kopule a nekropole se vstupenky kupují na místě. Vstup do Pantheonu je zdarma. Katakomby nejsou zapojeny do Roma Pass.

# 27.05.2019, 16:32.
Moc bych Vás chtěla poprosit, zda byste mi mohli popsat, jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště Ciampino na místo Via Candia 41, Vaticano Prati. Děkuji Vám předem za pomoc, pokud mi budete moci odpovědět. Pěkný den. S pozdravem Renáta.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ze stanice metra je to k Vašemu ubytování ještě 350 metrů. Jděte po Viale Giulio Cesare směrem jednostranné aleje. Navazuje na ní Via Candia. Vaše ubytování je po levé straně.

# 27.05.2019, 16:31.
Ďakujem pekne. A je potrebné si na tie dni zdarma urobiť rezerváciu a na jakej stránke? Toto už bude moja posledná otázka. Ďakujem pekne. Zuzana.

V den, kdy je vstup zdarma, ať už do Vatikánských muzeí, tak do Colosseo, není možné dělat rezervace.

# 27.05.2019, 13:48.
Zaujaly nás informace na Vašich webových stránkách. Jelikož se chystáme s manželkou první týden v srpnu na 5 dnů do Říma, dovolujeme si Vás požádat o informaci, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ubytování v apartmánu na Via Nicolo V poblíž Vatikánu. Preferovali bychom autobus. Platí stejné jízdenky pro všechny autobusové společnosti? Děkujeme. Manželé R.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 směr Termini a vystupte na Crescenzio. Kousek od zastávky tohoto autobusu je ve směru k Piazza Cavour zastávka městského autobusu č. 34. jeďte směr Gregorio VII / Porta Cavalleggeri a vystupte na zastávce Aurelia / Bonifacio VIII. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte po Via Aurelia, podejtěte pod mostem a za ním se vydejte doprava po schůdcích nahoru. Dovedou Vás k ulicím vedoucím do tří směrů, uprostřed je Via Nicolo V. Pro cestu z letiště Fiumicino má každá společnost svůj tarif.

# 27.05.2019, 11:48.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejlevněji a nejrychleji dostanu z letiště Ciampino k železniční stanici Trastevere. Budeme v Římě tři celé dny + odpoledne (po příletu) a dopoledne (před odletem). Budeme cestovat jeden dospělý a jeden student. Ubytování máme zařízené poblíž železniční stanice Trastevere. Vyplatí se nám kupovat Roma Pass? Jde mi hlavně o cestování městskou hromadnou dopravou. Chceme navštívit Koloseum, Vatikán, samozřejmě Palatin, Aventin, Laterán apod. Možná bychom chtěli zařadit do našeho itineráře i návštěvu moře. Jakou pláž byste doporučil? A jak se k ní dostat? Děkuji moc za odpověď. Magdaléna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 a vystupte na Ardeatina / Cecchignola. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Via Andrea Millevoi. Jděte doleva podél supermarketu, vedle kterého je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 766 na konečnou Stazione Trastevere. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. To, zda se Vám vyplatí zakoupit nevíme. To závisí na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Studentovi se ale nevyplatí. Ten má vstupy do státních muzeí a památek zdarma (do 18. let) nebo za snížené vstupné (do 25. let). Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Městskou dopravou se dostanete k plážím do Lido di Ostia. Jezdí tam z Porta San Paolo vlak Roma Lido, který je po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. můžete použít standardní jízdenky. Volba pláže závisí na službách, které od ní očekáváte. Většinou jsou tam placené pláže s plážovým servisem, k dispozici je i několik volných pláží.

27.05.2019, 07:54.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za zodpovězení otázek. Chtěla bych se ještě zeptat, jaká část Kolosea je pro nás přístupná, když použijeme jako vstupenku Roma Pass. Dost mě překvapilo, že je vstup omezený, ale jelikož máme zarezervovaný vstup s Roma Pass, už s tím asi nic neuděláme. Bydlíme v blízkosti nádraží Termini. Poradil byste mi prosím v okolí cenově dostupnou dobrou restauraci? A poslední prosba - prosím o radu na cestu z nádraží Termini na letiště Ciampino? Odlétáme ve 13:55. Tento den slaví Italové svátek, mají to jako u nás a doprava jezdí podle nedělního řádu? Mockrát děkuji. Hana.

S máte přístup do památek jen v základním rozsahu, tzn. nemáte přístup k Arena, Sotterranei, Belvedere, dále nemáte přístup k Museo Palatino a do míst, které jsou navíc součástí vstupenky S.U.P.E.R. Co se restaurace týče, v okolí Termini je nepřeberné množství restaurací různých zaměření a různých světových kuchyní. Je na Vás, co preferujete. Doporučujeme nechodit do restaurací, kam Vás už z ulice lákají, také nechoďte do restaurací, které mají venku vyvěšené menu v mnoha jazycích. Přímé spojení z Termini (Via Giolitti) na letiště Ciampino zajišťuje . Jízdenka stojí € 5,80 a v ceně jsou už i velká zavazadla. Pokud Vám bude platit ještě Roma Pass, můžete jet na tento metrem A na Cinecitta' a odtud autobusem č. 520 na letiště Ciampino. Pokud však budete mít velkého zavazadlo, potřebujete pro něj standardní jízdenku BIT. Jízdní řády městské dopravy fungují ve svátek jako v neděli a ve svátek.

# 26.05.2019, 23:06.
Příští týden se chystáme na jeden den do Říma, pojedeme autem z Lido dei Pini. Kde je nejlepší zaparkovat? Chystáme se do Colosea, k Pantheonu, Piazza Navona, Fontána di Trevi. Děkuji. Bohdana.

Lepším řešením je jet autobusem Cotral na Laurentina za € 3,40 a odtud k Colosseo metrem B za € 1,50. S výhodou můžete využít denní jízdenku BIRG v tarifu Metrebus Lazio pro tři zóny za € 8,00. Pokud se rozhodnete jet autem, potom můžete zaparkovat na některém z parkovišť P+R. Ve Vašem směru se jedná např. o EUR Magliana na Via di Val Fiorita. K dispozici je 962 parkovacích míst, otevřeno je každý den od 5:15 do 0:15, v pátek a v sobotu do 2:15. Při parkování do 12. hodin stojí € 1,50, pokud budete parkovat delší dobu, potom € 2,50. U parkoviště je stanice metra B EUR Magliana, kterým se dostanete k Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Od Colosseo už historické centrum pochodíte pěšky. Prohlídku ve Vámi uvedeném pořadí můžete zakončit u Španělských schodů. Celkem nachodíte přibližně 4 km. Ze stanice Spagna se následně k parkovišti dostanete metrem. Nejdříve A na Termini, následně B na EUR Magliana. Opět vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 26.05.2019, 21:25.
Pane Řehůřku, děkuji moc za rychlou odpověď. Na tu cestu zpět asi využijeme taxi. Můžete mi prosím napsat, jaká cena na letiště může být? Ať mám trochu představu. A kde je nejvýhodnější si taxi objednat. Nebo myslíte, že i kemp zajišťuje transfer na letiště? Děkuji moc za rady. S pozdravem Andrea.

V nočním čase počítejte s částkou kolem € 50,00. Doporučujeme si objednat bílé taxi s licencí města Říma. Kontakt viz naše odpověď ze dne 24.02.2018, 12:34. Nicméně na recepci kempu Vám budou určitě ochotni pomoci.

# 26.05.2019, 20:12.
Ďakujem za vašu rychlú odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať, či v čase od 26.6. do 3.7. nie su volné vstupy na niektoré pamiatky. Niekde som čítala, že poslednú nedeľu v mesiaci by mali byť pamiatky zadarmo. Zuzana.

Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Ve Vašem termínu tedy 30.6.2019. O den dříve, 29.6.2019 je vstup zdarma do Colosseo / Foro Romano / Palatino.

# 26.05.2019, 17:18.
Ideme s priatelom prvý krát do Ríma na našu prvú spoločnú dovolenku bez cestovky. Chcela by som sa opýtať, ako sa najlepšie dostaneme z letiska Ciampino do hotela Barcelo Aran Mantegna. V Ríme budeme od 26.6. do 3.7. Chcela by som sa opýtať, ako z nášho hotela je najlepšie cestovať do centra mesta a aké lístky by sme si mali kúpiť. Máme naplánované navštívit taktiež čo najviac paniatok. Neviem ale, či sa nám oplatí si kúpiť Roma Pass 72 lebo ten platí iba 3 dni. Prosím poraďte, ako najlepšie nakombinovať cestu z hotela plus vstupné do pamiatok a kde by bolo najlepšie si rezervovať prednostne vstupné na pamiatky. Ešte by som potrebovala poradiť s cestou z hotela na letisko, nakoľko lietadlo nám odlieta už ráno o 6 a neviem sa nikde dopátrať, ako chodia nočné spoje od nášho hotela. Zuzana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina. Ze zastávky přejděte na Via Laurentina. Tady, za autobusovým terminálem, u křižovatky s Via di Vigna Murata, je zastávka autobusu č. 671. Jeďte směr Arco di Travertino a vystupte na zastávce Tor Marancia / Mantegna. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu až na ulici přes křižovatku. Jedná se o Via Andrea Mantegna. Barcelo Aran Mantegna je po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Do centra je nejlepší cestovat autobusem č. 671. zastávka je hned naproti hotelu (pro opačný směr než přijedete). Vystoupit musíte na Laurentina / Douhet, což je kousek od stanice metra B. Tím se potom už dostanete kam bude potřeba. Pokud si dobře sestavíte itinerář, vystačíte každý den se dvěma jízdenka BIT. Pro cestu tam a zpět. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. S Itinerářem souvisí . Vstupenky na jednom místě si zarezervujete přes Get Your Guide nebo samostatně na oficiálních stránkách konkrétních památek nebo muzeí. Kousek od hotelu, na Viale Carlo Tommaso Odescalchi, je zastávka nočního autobusu n9. Od hotelu půjdete doprava po Via Andrea Mantegna a přejdete křižovatku. Za ní je po chvíli další malá křižovatka a za ní po pravé straně zastávka. Autobus n9 Vás zaveze na Termini. Ve středu jezdí po půl hodině v době od půlnoci do 5:00. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti, jezdí na letiště Ciampino autobus za € 5,80. První jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Doporučujeme rezervaci.

# 26.05.2019, 12:43.
V první řadě se chci zeptat, zda jde nějak zrušit rezervace, kterou jsem si udělal přes kartu Omnia? Rezervoval jsem si Baziliku sv. Petra na 13:00, ale jde o to, že v 10:00 si budu vyzvedávat kartu na Piazza di Porta S. Giovanni, 6. A říkal jsem si, že bude lepší jít prvně do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, ale nevím, na jak dlouho prohlídka je? Jelikož muzea mají 7 km, tak nevím, zda bychom to stihnul od 11:00 projít, tak abych byl na 13:00 u té Baziliky? Děkuji za informaci. Dominik.

Doporučujeme kontaktovat centrum pro individuální rezervace. Telefonický a e-mailový kontakt najdete v Norme e Condizioni (Centralino per informazioni e centro prenotazione individuali), konkrétně v oddíle Dove Siamo. Za dvě hodiny si prohlédnout Vatikánská muzea a přemístit se na prohlídku Baziliky nestihnete.

# 26.05.2019, 00:24.
Chci se prosím zeptat. Odlétáme 29.5. na týden do Říma i se sedmiletým synem. Cestu z letiště Ciampino jsem si již podle instrukcí vyhledala. Chceme si koupit semidenní lístek na dopravu. Má náš syn dopravu zdarma nebo musím ji koupit i jemu? Dále při koupi vstupenek do Colossea online, musí mít i on rezervaci vstupu? A poslední otázka. Odlétáme zpět 5.6. s odletem již v 6:15 z letiště Ciampino. Budeme ubytovaní v Roma Camping na Via Aurelia 831, Aurelio 00165 Řím. Itálie. Jak se dostat včas na letiště? Děkuji moc za rady. Andrea.

Děti do 10. let cestují v římské městské dopravě zdarma. Musí být samozřejmě v doprovodu dospělé osoby a při kontrole svůj věk prokázat. U základních vstupenek do Colosseo nelze provádět rezervace pro vstupenky zdarma. Dítě půjde s Vámi a u pokladny po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku v ceně € 2,00 obdrží volnou vstupenku. Pro cestu na letiště v časných ranních hodinách z lokality kempu bohužel řešení kromě taxi neznáme. Nejbližší zastávka nočního autobusu je vzdálená 1,7 km. Po Via Aurelia je třeba jít směrem do centra a následně odbočit doprava na Via Aurelia Antiaca. Ta Vás dovede ke světelné křižovatce, na které musíte odbočit doprava na Largo Don Luigi Guanella. Zastávka je na navazující Via di Bravetta. Autobus č. n15 jede na Termini. Jezdí po 40. minutách, z nedaleké konečné každou 10. a 50. minutu od 0:10 do 4:50. Z Termini, konkrétně Via Giolitii, potom jede autobus za € 5,80 na letiště Ciampino. Odjíždí ve 4:30 a na letišti je v 5:10. Nicméně z kempu doporučujeme to taxi.

# 25.05.2019, 19:29.
Kúpila som si online vstupenku do Colosseum na 30.5. - 13:45. Ide so mnou 17. ročná dcéra. Pre ňu som nevedela cez net urobiť rezerváciu. Keď jej v ten deň vyzdvihnem v pokladni bezplatnú vstupenku a zaplatím € 2,00 rezervačný poplatok, pustia ju dovnútra so mnou? Nikde som sa to nedočítala. Ďakujem pekne za odpoveď. Andrea.

U základních vstupenek do Colosseo nelze provádět rezervace pro vstupenky zdarma. Dítě půjde s Vámi a u pokladny po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku v ceně € 2,00 obdrží volnou vstupenku.

# 25.05.2019, 19:27.
Poprosila bych Vás o radu. Za dva týdny jedeme na pár dní do Říma, konkrétně přiletíme na Fiumicino. Ubytování máme na Via Casilina 611. Po cestě bychom chtěli dát relax pár hodin u moře, asi nejlepší by bylo v Lido di Ostia, pokud nemáte nějaký lepší tip. Otázka zní, zda se někde v Lido di Ostia nachází nějaká úschovna, abychom nemuseli jet na ubytování zpátky přes letiště, případně jaké využít jízdenky? Ještě bych měla druhý dotaz, protože jsme zaspali s nákupem vstupenek na Colosseum, tak mě napadlo, zkusit využít volný vstup na 5.6., ale vůbec nemám zkušenost s tím, kdy si přijít počkat do fronty. Pokud se jedná o volný vstup, tak si nikdo neměl možnost koupit vstupenku a proto to bude vyloženě o tom, kdo dřív přijde, rozumím tomu správně? Nemáte nějakou zkušenost, v kolik hodin bychom měli dorazit, abychom se dostali dovnitř? Moc Vám děkuji. Lucka.

Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia autobusy Cotral za € 1,10, zpět za € 1,30. Z Lido di Ostia do Říma potom vlak Roma Lido, který je celý v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo . O úschovně v Lido di Ostia bohužel nevíme. U volného vstupu do Colosseo je to tak, jak píšete. Doporučujeme tam být co nejdříve a stoupnout si do fronty. Otevírá se v 8:30. Rezervace ve dny, kdy je vstup zdarma, není možné provádět.

# 25.05.2019, 07:39.
Chtěla bych Vás poprosit o radu týkající se vstupu do Vatikánských zahrad. Koupili jsme si vstupenku do Vatikánských muzeí a když se dívám po vstupence do zahrad, tak jsem našla jen vstupenku, které je poměrně drahá a obsahuje rovněž vstup do muzea a kaple. Nevíte, zda se dá jen dokoupit vstup do zahrad, případně jak to učinit? Předem děkuji. Jiřina.

Vatikánské zahrady mají pouze vstupenku, která obsahuje i vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Víme o možnosti přikoupení vstupenky do Vatikánských zahrad ke vstupence do Vatikánských muzeí v případě . Pro Váš případ nezbývá, než se pokusit to vykomunikovat přímo s Vatikánskými muzei.

24.05.2019, 22:10.
Pane Řehůřku, netuším, jak často odpovídáte na dotazy, ale zkusím to. Jsme nyní v Římě a zitra, případně v neděli, bychom rádi absolvovali výlet do zahrad Villy d'Este v Tivoli. Platí zde městské jízdné, prosím? Nebo je třeba si koupit jiný lístek, případně kde? Pojedeme ze stanice San Pietro. A druhý dotaz. Zjistila jsem právě, že jsou ty nedělní volné vstupy do Vatikánských muzeí. Poradíte, kam a v kolik hodin si stoupnout? Moc děkuji předem za informaci. Šárka.

Do Tivoli není možné použít jízdenky v tarifním pásmu Metrebus Roma. Ty platí v zóně A (v Římě), která představuje v tarifu dvě zóny. Tivoli je v zóně B, potřebujete tedy jízdenky v tarifu Metrebus Lazio pro tři zóny. Pokud jedete jen na jeden výlet, nevyplatí se kupovat časové jízdenky v tarifu Metrebus Lazio. Pokud jedete ze Stanice S. Pietro, můžete jet vlakem Trenitalia s přestupem na Termini. Jízdenka do Tivoli stojí € 3,00. V neděli jede ze S. Pietro v 7:56, na Termini je v 8:18, z Termini jede v 8:57 a v Tivoli je v 9:51. Z vlakového nádraží v Tivoli je to ale ještě kus pěšky. Lepší je ale jet autobusem Cotral. Dopravte se městskou dopravou na Ponte Mammolo (stanice metra B), odkud jezdí autobusy do Tivoli. Jízdenka stojí € 2,20 a jedna ze zastávek je v blízkosti Villa d'Este. Poslední neděli v měsíci, tj. i 26.5.2019 je volný vstup do Vatikánských muzeí. Vstup je jako vždy z Viale Vaticano. Doporučujeme si do fronty stoupnout co nejdříve. Vstup se otevírá v 9:00 a zavírá ve 12:30. Samotná muzea se zavírají ve 14:00.

# 24.05.2019, 13:13.
Pane Řehůřku, musím Vám poděkovat za všechny odpovědi, které jste mi poskytnul ohledně naší cesty do Říma a moc bych Vás prosila ještě o jednu. Jak bychom nejjednodušeji a nejrychleji dojeli z místa našeho ubytování na Via dei Piceni 6 k Vatikánu Via Germanico 67? A dále máme koupené lístky dle Vaší rady přes Get Your Guide a na zmíněné adrese máme čekat. Jen akorát nevím, zda je tam nějaká kancelář nebo nás tam někdo bude čekat a jakým vstupem jít? Předem děkuji. S pozdravem Sabina.

Z Via dei Piceni 6 přejděte na kolmou Via degli Ausoni. Dovede Vám k tramvajovým kolejím, po pravé straně je zastávka. Jeďte tramvají č. 3 směr Stazione Trastevere a vystupte na zastávce Manzoni. Odtud jeďte metrem A na Ottaviano. Jděte po Via Ottaviano, která Vás dovede na druhou křižovatku. Na té se vydejte doprava po Via Germanico. Uvedená adresa je po levé straně. To, jak nakládat se zakoupeným voucherem nebo vstupenkou od Get Your Guide záleží na konkrétním produktu, který jste si koupila. Je to v oddíle Meeting Point. Pokud je tam napsané, že jdete přímo k turniketu, kde oskenujete kód, jdete přímo k turniketu u vchodu, pokud je tam napsané, že se setkáte s pracovníkem agentury, který Vás dovede ke vchodu, provedete to takto. V prvním případě, pokud se jedná o základní vstupenku individuálním vstupem, jdete vchodem Varco Singoli.

# 23.05.2019, 10:37.
Dnes odlétáme do Říma a ráda bych se zeptala, zda je možnost zjistit jízdní řád autobusu č. 520 z letiště. Odlétat budeme v pondělí okolo poledne. Moc děkuji. Hanka.

Jízdní řád najdete na ATAC. Autobus č. 520 jezdí každý den od 5:30 do 23:30, 2x až 3x za hodinu. Časy jsou uvedeny z konečné Cinecitta'. Jedná se o okružní autobus.

# 22.05.2019, 20:38.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o pomoc při vyhledání nejvhodnější dopravy z letiště Ciampino na adresu Via Anastasio II, 416, Roma, Lazio 00136, Itálie, kde budeme ubytovaní. Nejsem si jistá, zda je možné trasu zvládnout metrem na jednu jízdenku. Nebo je lepší využít autobus? Předem Vám mockrát děkuji za odpověď. Zuzana.

Ano, je to možné zvládnout na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Nejdříve jeďte z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Jděte po Via Cipro tak, že budete mít ocelovou konstrukci se střešními oblouky po levé ruce. K ubytování je to pěšky 450 metrů. Via Anastasio II navazuje na Via Cipro. Můžete na nejbližší zastávce se stejnou jízdenkou nastoupit na autobus č. 31 nebo 33 a vystoupit na Anastasio II / De Cristofaro. Vaše ubytování je o 50 metrů zpět na druhé straně než zastávka.

22.05.2019, 18:26.
Na internetu je v příspěvcích o pobytu v Římě uvedeno, že důchodci nad 65 let mají v Římě slevy nebo zdarma některé vstupy do památek. Já jsem pouze zjistil, že zdarma jsou vstupy do Kolosea a Vatikánských muzeí první a poslední neděli v měsíci a to pro všechny turisty. Vatikán - kostel je zdarma, kopule se platí. Ještě mám informaci, že snad existují bary v Římě, kde po zakoupení aperitivu v době od 19. do 20. hodin za asi € 5,00, je potom další občerstvení zdarma. Případné adresy těchto barů? Můžete mi prosím potvrdit, zda jsou obě informace pravdivé? Děkuji. Jaroslav.

Turisté senioři nemají vstupy zdarma ani slevy do římských muzeí a památek, pokud nespadají do nějaké určité skupiny (jako např. učitelé určitých typů škol, členové určitých organizací apod.). nemají také nárok na slevu v dopravě. Poslední neděli v měsíci je zdarma vstup do Vatikánských muzeí. Vstup zdarma první neděli v měsíci do státních muzeí a památek byl od začátku března značně redukován. Více informací najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Vstup do Baziliky ve Vatikánu je zdarma, platí se vstup do kopule a nekropole. Co se aperitivu a následného občerstvení zdarma týče, máte na mysli zřejmě akci Happy Hour. Jedná se obvykle o hodinu mezi koncem pracovního dne a začátkem večeře. Mnoho barů a kaváren v Římě nabízí k aperitivu stuzzichini, malé občerstvení. Obvykle je ten čas mezi 17:00 a 19:00, v různých podnicích se může lišit. Stuzzichini bary se často mění. Seznam těchto barů najdete např. na quiroma.it.

# 22.05.2019, 11:17.
Prosím o radu, jak nejlépe a nejrychleji se dopravit z letiště Fiumicino do ubytování v penzionu St. Francis na Via di S. Francesco di Sales, 76, 00165 Roma. Mám na to maximálně dvě hodiny. Mě to vychází následovně: využít vlak z letiště do Roma Trastevere a potom tramvaj č. 8 přibližně 6 zástavek. Lze koupit jízdenky na tramvaj na letišti? Za jakou sazbu? Děkuji moc. Jan.

Ano, je to tak. Toto je nejrychlejší spojení. O místě, kde by jízdenky prodávali na letišti Fiumicino nevíme, zkuste nějaký novinový stánek nebo trafiku. Na Trastevere FS je už koupíte bez problému. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 22.05.2019, 10:23.
Vážený pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o radu. Do Říma přiletíme 4.7.2019 na letiště Ciampino. Jsme 4 osoby. Kolik by stál prosím taxi do 91 Borgo Vittorio, Vaticano Prati? Někde jsem četl, že € 30,00 do centra. Otázkou je, zda je toto ještě centrum? Případně jakou cestu byste prosím doporučil? Dále jsem se chtěl zeptat, zda když objednám lístek do Colossea přes stránky Coopculture na 6.7. odpoledne, je možné navštívit Roman Forum and Palatine dříve, ještě před návštěvou Colossea? A kde je možné lístky vyzvednout, případně zda z těchto stránek již nepřijdou lístky k vytištění na e-mail? Ještě jsem se zde dočetl, že každou první neděli v měsíci, tedy i 7.7., by měly být vstupy do muzeí zdarma. Je to tak prosím a existuje někde nějaký seznam těchto muzeí nebo je to všeobecně do všech? Mnohokrát Vám děkuji. Stanislav.

Podle rozhodnutí č. 493 ze dne 6. září 2006 upřesňující článek 6 zákona 248/2006, je Borgo Vittorio 91 v oblasti s fixní sazbou € 30,00 platnou pro městská taxi z letiště Ciampino. Veřejnou dopravou se tam dostanete kombinací autobusu, metra a tramvaje. Nejdříve jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', následně metrem A na Ottaviano a na závěr tramvají č. 19 na Piazza Risorgimento. Odtud musíte jít po Via del Mascherino a následně na třetí křižovatce doleva na Borgo Vittorio. Vaše ubytování je před druhou křižovatkou vlevo. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Vstupenky do Colosseo jsou platné dva po sobě jdoucí dny a během těchto dvou dnů můžete každou z památek navštívit jednou. Colosseo v rezervovaném čase. Mělo by to být možné. Pokud kupujete jen vstupenky za plnou cenu, máte možnost v objednávce zatrhnout, že chcete poslat vstupenky e-mailem (Print & Home). V tomto případě jdete se vstupenkou přímo k turniketům. V opačném případě (snížené vstupné) si je musíte vyzvednout na pokladně. První neděle v měsíci byly od března 2019 redukované. Více informací najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Dne 7.7.2019 není vstup zdarma. Seznam státních muzeí a památek v Římě, kterých se volné vstupy (za nových podmínek) týkají, je uveden v odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39.

# 22.05.2019, 10:18.
Chystáme sa na výlet do Ríma. Chcel by som sa spýtať na dopravu z letiska Fiumicino na adresu Via San Damaso 34. Priletíme až večer o 21:00. Co by bola podľa Vás najlepšia voľba dopravy? Ďakujeme. Adrian.

V tomto případě doporučujeme jet z letiště Fiumicino vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na FL3 nebo FL5 (jedou opačným směrem) a vystoupit na následující stanici Quattro Venti. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice Quattro Venti jezdí autobus č. 982 směr XVII Olimpiade. Vystoupit musíte na S. Damaso / S. Fabiano. Jděte ve směru jízdy autobusu, Vaše ubytování je po 100 metrech vlevo. Autobus jezdí každý den od 5:30 do 23:30, jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 22.05.2019, 08:35.
Moc děkuji za odpověď. Jen ještě synovec někde vyšťoural, že každou první neděli v měsíci je návštěva Colossea zdarma, tak zda o to něco nevíte? A ještě jak se dostaneme z ubytování Obelus na Via Tasso 150, Stazione Termini, Řím, 00184, Itálie k Ústům pravdy na Piazza della Bocca della Verita? Děkuji. Romana.

První neděle v měsíci byly redukované. Bližší informace najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Z Vašeho ubytování přejděte na kolmou ulici Via Domenico Fontana, po které se vydejde doleva. Přejděte náměstí a na jeho konci vlevo je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 81 směr Risorgimento a vystupte na zastávce Cerchi / Bocca della Verita'. Jděte ve směru jízdy autobusu na náměstí. Ústa pravdy jsou po levé straně pod podloubím kostela Santa Maria in Cosmedin.

# 21.05.2019, 19:51.
Potřebovala bych poradit. Letím na prodloužený víkend do Říma. Budu ubytovaná na Via della Giuliana. Musím se odhlásit do 10. hodin a letadlo mi odlétá až v 19:30 hodin. Čas mezi bych ráda využila u moře. Je možné se dostat na pláže blízko letiště Fliumicino? Z něj odlétám, tak bych to měla při cestě. Jezdí tam nějaké autobusy nebo vlak, nebo služba Uber? Děkuji za odpověď. Vlaďka.

Popojeďte autobusem č. 70 na Ottaviano a odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B na EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Roma Lido a jeďte do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy použít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Z centra Lido di Ostia, konkrétně z Piazza della Stazione u vlakové stanice Ostia Centro, se dostanete na letiště Fiumicino autobusem Cotral. Jízdenka stojí € 1,30.

# 21.05.2019, 09:17.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino do nádraží Termini? V okolí bychom měli být ubytovaní. Další má otázka se týká cesty z centra Říma, tentokrát na letiště Ciampino. Aby to nebylo tak jednoduché, na zpáteční cestě na letiště Ciampino si vezeme kola. Lze použít nějaký dopravní spoj, kde můžeme naložit i kola? Pravděpodobně vlak. Děkuji vám za odpověď. Michal.

Z letiště Fiumicino jeďte na Termini autobusem za € 5,80. Cestování v městské dopravě s koly je částečně možné. U skládacích kol do rozměru 110 x 80 x 40 cm omezení není, u neskládacích kol už nějaká omezení jsou. Dopravní prostředky umožňující přepravu neskládacích kol jsou označeny piktogramem Bike friendly. Z autobusových linek to jsou č. 83, 118, 412, 715, 772, 791 a 911. V neděli, ve svátky a v srpnu časové omezení není, v pracovní dny a v sobotu je možné kola přepravovat do 7:00, od 10:00 do 12:00 a od 20:00. Dalšími autobusy jsou 120F a 180F, kde lze kola přepravovat o prázdninách bez omezení. U tramvají je možné přepravovat neskládací kola, pokud mají piktogram a jsou nízkopodlažní, tzn. se sériovými čísly 9100 a 9200. Týká se to linek 2, 3, 5, 8, 14 a 19. Časové omezení je jako u autobusů. V metru je tato kola možné přepravovat u souprav s piktogramem a podle časového omezení jako u autobusů (navíc v sobotu jako ve svátek), kromě stanic Spagna, Barberini, Reoubblica, Termini, Vittorio Emanuelle a San Givanni. Městský vlak Roma Lido umožňuje přepravu těchto kol v soupravách s piktogramem v sobotu, ve svátek a v srpnu bez omezení, v pracovní dny ve směru do Ostia do 12:30 a od 20:00, ve směru do Říma do 7:00, od 10:30 do 13:00 a od 16:00. Pro přepravu kol je třeba dodržovat přepravní podmínky uvedené na ATAC. Co se dopravy na letiště týče, Terravision uvádí, že mohou pracovníci dovolit přepravu lyžařského vybavení, kolečkových bruslí, jízdních kol a dalších speciálních předmětů, pokud je k tomu prostor. Doporučuje se to dopředu vykomunikovat s Terravision, tuto možnost bychom ale vyloučili, je to nejisté. Doprava regionálním vlakem Trenitalia z Termini do Ciampino je omezena. Přepravuje se maximálně 1 kolo na cestujícího a maximálně do délky 2 m. Jízdenka by měla pro kolo stát € 3,50, v případě že je přepravované v obalu (max 80x110x45 cm), tak zdarma. Skupiny od 10. osob cestující s koly musí o souhlas žádat krajskou správu Trenitalia týden dopředu. Nicméně z vlakové stanice Ciampino je to k letištní hale ještě přibližně 3,5 km. Doporučujeme si zajistit privátní transfer odpovídajícím automobilem - např. Bookroad.

# 20.05.2019, 19:42.
Řehůřkovi, moc prosím o radu. Je lepší koupit lístky na autobus Terravison online, nebo to stačí až na letišti? Nerozumím, jak funguje časová rezervace, pokud bude autobus plný. Chci si koupit i zpáteční jízdenku. Díky vašim odpovědím mám koupené lístky do Colossea i do Vatikánských muzeí, ale u Vatikánských muzeí si nejsem jistá, zda mi přišla přímo vstupenka nebo voucher. Poradíte mi prosím označení vstupů pro obě varianty? Na dokladu, který mi přišel, mám označení plná vstupenka, ale i voucher. Byla jsem si celkem jistá, že platím vstupenku. Cena za tři dospělé osoby je € 63,00. A prosím o název vstupu do Colossea se vstupenkou. Děkuji moc za odpověď. Martina.

Jízdenky na autobus doporučujeme zakoupit online. Dají se koupit i na letišti nebo u řidiče, ale s menší pravděpodobností, že pojedete požadovaným spojem. Pro cestu na letiště je to spíše nutností. Výhodou online rezervace je garance ceny a místa, výhodou zpáteční jízdenky je nižší cena. Pokud bude mít let zpoždění, můžete cestovat na stejnou jízdenku pozdějším spojem, ve kterém bude volné místo. V případě Vatikánských muzeí Vám přišel voucher. Nestoupnete si do fronty, která se vine podél zdi, ale půjdete do té kratší zprava, která je pro internetové rezervace. Uvnitř potom vyměníte voucher za vstupenky. U Colossea předpokládáme, že máte standardní vstupenky. V tomto případě se vchod jmenuje Varco Singoli a jdete samozřejmě opět přednostně.

# 20.05.2019, 16:49.
To jsem docela zmatená, protože na stránce Moovitapp říkají, že pátky a soboty autobus č. 520 nejezdí. Nevím, jak je tahle stránka stará. Na stránce Atac, ta je snad čerstvá, to vypadá, že to jezdí denně kromě neděle. Ptala jsem se proto, že bych nerada dorazila při zpáteční cestě na letiště, kdy čas bude kritický, na Cinecitta' stanici metra a zjistila, že autobus č. 520 nejezdí. To bych se potom musela nejspíše vracet na Termini a hledat jiný spoj, což by znamenalo velké zpoždění. S upřímným pozdravem Jana.

Viz naše předchozí odpověď. Váš první odkaz - určují si dny, kdy linka č. 520 nejezdí, náhodně podle toho, kdy to zřejmě jejich automat zjišťuje. Na stránce je uveden pátek a sobota, když si kliknete na PDF, na které odkazují, tak je tam úterý a středa. Zcela logicky, stránka je online, PDF vzniklo o něco dříve. Zřejmě vycházejí z oficiálních jízdních řádů ATAC, kde uvádějí jízdní řády na několik dnů dopředu. To je ten Váš druhý odkaz. Vyhodnotila jste to stejně špatně. V současné době tam mají jízdní řády do soboty. Pokud byste se podívala dál, tak by potom autobus nemohl jezdit kromě neděle i v pondělí, v úterý a ve středu. Pokud považujete na základě získaných informací cestu autobusem č. 520 za rizikovou, kupte si zpáteční jízdenku na autobus za € 9,00 s konkrétní časovou rezervací. Pojedete z Termini přímo bez přestupů, odjedete v požadovaném čase a v ceně budete mít i velká zavazadla. Je možné i to, že ATAC, jako provozovatel, má informace o nějaké stávce apod. Tomu se nikdy nevyhnete. Terravision se tyto případné stávky dopravního podniku netýkají. Stávky ale většinou trvaly část dne nebo maximálně den.

# 20.05.2019, 12:04.
Jsem vám moc vděčná za radu, jak se dostat z letiště Ciampino na stanici metra Cipro. Snažila jsem si zjistit, jak dlouho trvá cesta autobusem č. 520 z letiště na Cinecitta' a přitom jsem zjistila, že tento autobus nejezdí v pátek a v sobotu. My jedeme do Říma tuto sobotu a vracíme se následující sobotu, tzn. že tento autobus nemůžeme využít ani z letiště, ani zpět na letiště. Měl byste nějakou další alternativu, prosím? Moc vám předem děkuji. Jana.

Okružní autobus č. 520 jezdí denně od 5:30 do 23:30, včetně sobot, nedělí a svátků. Jedná se o odjezdy ze zastávky Cinecitta'. Alternativou z letiště a na letiště Ciampino je autobus za € 5,80. V ceně jsou i větší zavazadla.