ŘÍM 2019 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

02.10.2019, 10:24.
Pán Rehúrek, veľká vďaka za cenné informácie ohľadom platnosti lístkov na regionálne vlaky v Ríme. Ani domáci mi to nevedeli zodpovedať. Kupujem si lístok BIT 48. Budem používať metro a autobus, ale niekoľkokrát aj vlaky medzi spomínanými stanicami Tuscolana - Tiburtina a Tuscolana - Trastevere. Neviem, či sa lístok označuje za každým, ako v metre, kde sa bez toho vlastne ani neotvoria turnikety pre vstup, alebo ich netreba označovať. Ako je to v autobusoch a električkách? Iba stačí mať napísané meno na lístku? Označením v obyčajnom označovači by sa možno viacdňový lístok aj znehodnotil. Vopred ďakujem za odpoveď. Kamila.

Jízdenka se jmenuje Roma 48H a její platnost je 48 hodin. Aby byla jízdenka platná, musí být validovaná na začátku první cesty. Validátory jsou instalované v autobusech, tramvajích, trolejbusech, v městských vlacích Roma Giardinetti a Roma Viterbo. Mimo soupravy jsou instalované v metru, u městského vlaku Roma Lido a u vlaků Trenitalia. Jízdenku musíte mít u sebe po celou dobu cesty a na vyžádání ji předložit revizorovi. V případě poruchy validátoru musíte v případě vlaků Trenitalia kontaktovat pracovníky společnosti v kanceláři (pokladní) nebo ve vlaku (průvodčí). U ostatních dopravních prostředků musíte v případě poruchy validátoru na jízdenku vepsat datum, čas, stanici nebo číslo autobusu, tramvaje apod. Jméno a datum narození se píše na týdenní jízdenky CIS a na jízdenky z tarifu Metrebus Lazio. V metru jízdenka projíždí automatem u turniketu, neznehodnocuje se, v případě prvního použití je validovaná a začíná její platnost.

# 01.10.2019, 08:36.
Chcela by som poprosiť o informáciu, ako je to pri cestovaní vlakom v Ríme, konkrétne či sa dá napr. 24. hodinový alebo 48. hodinový lístok použiť aj na vlaky medzi stanicami Tuscolana a Trastevere, alebo Tuscolana a Tiburtina. Alebo treba zakúpiť samostatný lístok? Myslím, že cena je € 1,00. Nie je mi celkom jasné, presne na ktoré vlaky, resp. z ktorých staníc, platia tieto časové lístky na verejnú dopravu. Vopred ďakujem. Kamila.

Jízdenky z tarifního pásma Metrebus Roma, tj. BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo CIS lze použít v městských vlacích Roma - Lido, Roma - Giardinetti a Roma - Viterbo (po stanici Sacrofano). Tyto jízdenky je možné použít také v regionálních vlacích Trenitalia ve druhé třídě v městkých částech jejich tras. Hraniční stanice jsou Fiera di Roma a Settebagni pro FL1, Lunghezza pro FL2, Cesano pro FL3, Capannelle pro FL4 a FL6, Aurelia pro FL5 a Torricola pro FL7 a FL8. Jízdenky tedy můžete použít mezi stanicemi Tuscolana a Trastevere a mezi stanicemi Tuscolana a Tiburtina. Na samostatné cesty je výhodnější než BIT jízdenka přímo od Trenitalia za € 1,00.

# 29.09.2019, 22:17.
Pavle, moc děkuji za odpověď. Máte prosím zkušenost s tím, že bychom si lístek na Koloseum koupili v kostele San Giuseppe dei Falegnami? Našla jsem to v jednom turistickém průvodci. Pokud bychom potom měli lístek, tak už bychom frontu čekat nemuseli. Je to tak? Případně půjdeme nejdříve do Fora a to by mělo fungovat stejně. Děkuji ještě jednou. Adéla.

Do Colosseo jsou povinné rezervace. Open vstupenky, tak jako dřív, se neprodávají. Musíte si udělat rezervaci, ať už online nebo na místě a za tuto rezervaci zaplatíte poplatek € 2,00 + samozřejmě cenu vstupenky. Ta největší fronta, která se před Colosseo tvoří, je právě na ty rezervace na místě. Pokud budete mít časovou rezervaci sjednanou dopředu, budete absolvovat menší frontu z důvodu bezpečnostní kontroly. Nicméně zajímala jste se o první neděli v prosinci, kdy je vstup zdarma. Tak jak jsme Vám psali dříve, vstupenky se na tento den neprodávají a rezervace se neprovádějí. Všichni jdou za stejných podmínek, tzn. vystojíte si frontu.

# 28.09.2019, 22:10.
Budete tak laskavý a poradíte mi? Jedeme do Říma na přelomu listopadu a prosince a do Kolosea jsem plánovala jít první neděli v měsíci, tedy 1.12. Teď chci koupit lístky online, ale všude mi to píše, že jsou lístky už vyprodané. Předpokládám, že pokud tam toho 1.12. dojdeme osobně, tak nám lístky normálně prodají, je to tak? A zadarmo v rámci první neděle v měsíci. Moc děkuji a přeji hezký večer. Adéla.

Od 28.2.2019 jsou vstupy zdarma do státních muzeí a památek první neděli v měsíci od října do března. Tedy i 1. prosince 2019. Tento den není možné provádět rezervace. Jde se bez vstupenek a všichni stejnou frontou.

# 27.09.2019, 11:25.
Obracím se na vás s dotazem ohledně vstupenek do Colossea. Nikde jsme při nakupování nenašli možnost Skip the line, tak zda máme správné zlevněné lístky nebo ne. Děkuji. Monika.

Do Colosseo je povinná rezervace. Tuto jste provedla online, obdržela jste voucher, se kterým je třeba se dostavit na pokladnu a po prokázání věku obdržíte vstupenky. Jdete samozřejmě mimo hlavní frontu. Tam stojí ti, kteří provádějí rezervace na místě.

# 27.09.2019, 07:48.
Chci se zeptat, jak je to se zahalením ve Vatikánu. Ať už ve městě nebo v katerdále. Děkuji. S pozdravem Nikol.

Přesné podmínky jsou popsané na Musei Vaticani - Tickets / Museums and Collections / Vatican Museums and Sistine Chapel / Open Tour of the Vatican Museums and Sistine Chapel / Organise your Visit - Useful advice / Clothing.

# 26.09.2019, 16:36.
Nevíte, zda lze zakoupit vstupenky do Vatikánu a Kolosea den předem? Dejme tomu, že příjdu k pokladně ve Vatikánu před uzavřením, tj. před 16. hodinou? Děkuji za odpověď. Budeme v Římě od 30.9. do 6.10. a nechtěly jsme si nic rezervovat, protože jsme obě hendikepované, ale bez průkazek, tudíž musíme brát ohledy na momentální stav těla. Emílie.

V případě Vatikánských muzeí je to možné pouze při rezervaci vstupenky na určitý den a hodinu. Pokud máte na mysli standardní vstupenky bez rezervace, tzn. za standardní cenu bez rezervačního poplatku, tak to není možné. Vystojíte si frontu, projdete bezpečnostní kontrolou a zakoupíte si vstupenku. V muzeích můžete být až do zavírací doby ten samý den. I kdyby to šlo, nemělo by to význam, protože byste tuto proceduru musela absolvovat znovu - frontu, bezpečnostní kontrolu. V případě Colosseo jsou rezervace povinné. Musíte si vstup zarezervovat na konkrétní den a hodinu. Vstupenka je potom platná dva po sobě jdoucí dny od první validace. Během těchto dnů můžete navštívit jednou Colosseo a jednou Foro Romano / Palatino. Colosseo v rezervovaném čase.

# 26.09.2019, 04:55.
Můžete mi poradit? 1. Jak se dostanu z letiště Ciampino do hotelu San Valentino na Via Ezio 55, Vaticano Prati, Řím, 00192, Itálie? 2. Jak cestovat z tohoto hotelu co nejblíže ke vstupu do Vatikánských muzeí? Vchod pro internetovou vstupenku. Snad to zvládneme objednat. A potom do Muzea Borghese. Jaký autobus nebo metro? Jde někde stáhnou mapu tras metra? Moc děkuji za odpověď. Hrozně se v tom plácám. Nejsme už nejmladší, pobyt jsme dostali od dětí a je to spíše danajský dar. Ten zmatek ve vstupenkách, hrůza. Studuji to už 14 dní, pročítám vaše stránky. Moc jsme za ně asi všichni vděčni. Myslím, že to v jiném městě není tak zoufalé jako v Římě. Děkuji. Dáda.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' (vystupte na Tuscolana / Cinecitta') a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou, což výše uvedenou trasou splníte. Nicméně na přestup budete mít tak přibližně 25 minut, abyste to stihnuli v platnosti jízdenky, jinak budete potřebovat ještě jednu. Ze stanice metra jděte po Viale Giulio Cesare ve směru proti jednosměrce a hned odbočte doleva na Via Ezio. Hotel San Valentino je po levé straně. Do Vatikánských muzeí jeďte metrem A z Lepando na Cipro. Odtud je cesta popsaná v odpovědi ze dne 12.09.2019, 07:18. Uživatelsky bezproblémově lze vstupenky do Vatikánských muzeí objednat přes Get Your Guide. Ke Galeria Borghese jděte nedříve k metru Lepanto a odbočte doleva na Via Lepanto. Ta Vás dovede na Viale delle Milizie, na které je vlevo zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 490 (směr Stazione Tiburtina) nebo 590 (směr Cinecitta') a vystupte na zastávce S. Paolo del Brasile. Kousek za zastávkou je vlevo cesta parkem, která Vás dovede ke Galeria Borghese. Mapy najdete na ATAC - Azienda / Linee e Mappe.

# 25.09.2019, 22:03.
Mohu poprosit o nejrychlejší spojení z letiště Fiuminico k Colosseum? Zítra kolem 14:05 přistaneme a nejsem si jistá, kolik mám platit oblastí. Předem moc děkuji a přeji hezký den. Katty.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud metrem B za € 1,50 (jízdenka BIT) na Colosseo.

# 24.09.2019, 18:31.
Jedu s přáteli po 9. letech do Říma a to 17. října. Mám dotaz, zda ještě platí slevy do Colossea pro důchodce? Děkuji. Soňa.

Senioři nemají slevy ani vstup zdarma do Colosseo, stejně tak do všech státních muzeí a památek v Itálii. Od 1.7.2014 platí vyhláška, která zavedla nový tarifní systém ve státních muzeích a památkách. Aktualizovaná byla letos na konci února. Zdarma mají vstup občané EU do 18. let a se slevou do 25. let. V Colosseo má vstup zdarma řada skupin návštěvníků - např. průvodci, tlumočníci, novináři, členové ICOM, ICCROM, profesoři konkrétních škol, zdravotně postižené osoby aj. Kompletní seznam a podmínky jsou na Coopculture.

# 24.09.2019, 08:21.
Děkuji za informaci. Lístek na dopravu je třeba si objednat předem nebo stačí někde na letišti, až budeme na místě? Děkuji. Denisa.

Jízdenku na autobus doporučujeme zakoupit online na konkrétní datum a čas z důvodu rezervace místa. Při zpáteční cestě na letiště je to víceméně nutností. Současně budete mít výhodnější cenu. Jízdenku na městskou dopravu zakoupíte na Termini v automatu, na pokladně, ve stánku, v tabáku apod.

# 23.09.2019, 15:33.
Chcel by som sa opýtať na spôsob dopravy 2.10.2019 z Via Anastasio II na letisko Ciampino s odletom 6:15. Ďakujem. Ján.

To záleží na tom, kde přesně na Via Anastasio II budete bydlet. Ve všech případech se musíte dostat nočním autobusem na Termini. Tyto jezdí přibližně od půlnoci do 5:00. Pokud budete bydlet na konci ulice v blízkosti Piazza Pio XI, přejděte z náměstí na Via Gregorio VII ve stejném směru, v jakém vede Via Anastasio II. Naproti Mc Donalds' je zastávka autobusu. Jeďte nočním autobusem n98 na Termini. Jede každý den v intervalech 40 minut. Pokud bydlíte na druhém konci, tj. v blízkosti Via Cipro, přejděte na souběžnou Via Angelo Emo, po které jezdí noční autobusy nMA. Jede každý den 4x do hodiny. Pokud bydlíte uprostřed ulice, můžete vyjít po schodech na Via Aurelia, po které jezdí n46. Jede každý den přibližně po půl hodině. Z Termini, konkrétně z Via Gioliti, potom pokračujte autobusem za € 5,80 na letiště Ciampino. První jede ve 4:30, na letišti je v 5:10.

# 23.09.2019, 11:12.
Letíme zítra na pět dní do Říma. Letíme se společností Ryanair. Udělal jsem již check-in a na zpáteční cestu přikoupil fast track odbavení. Nevíte prosím, jak to funguje na letišti Ciampino? Jediné, co jsem se o tomto odbavení dočetl je z letiště Praha a tam popisují, že se vygeneruje předem určené časové okno 30 min. Tady mi to nic nevygenerovalo, jen mám na palubní vstupence pozn. fast track. Děkuji. Pěkný den. Martin.

Veškeré informace najdete na Rome airports. V podmínkách - článek 3, odstavec 6 - najdete e-mailovou adresu pro vyžádání informací. Vzhledem k tomu, že se jedná o VIP službu, předpokládáme rychlou reakci.

# 23.09.2019, 11:04.
S přítelem už tuto středu odlétáme na 5 dní do Říma. Přiletíme na letište Fiumicino v 18:40. Ubytování máme v hotelu Idea Nomentana. Adresa hotelu: Via attilio Benigni 7, Tiburtino. Jak se nejlépe a nejrychleji MHD dostaneme na místo? Poslední otázka: jak je to s rezervací do Vatikánu a do Koloseum? Prosím o případný odkaz, kde si vstupenky mohu zarezervovat. Děkuji moc. Denisa.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Z metra vyjděte na autobusový terminál. Odtud pokračujte autobusem č. 341 nebo 350 a vystupte na zastávce Galbani / Negroni. Jděte ve směru jízdy autobusu a na světelné křižovatce přejděte na přechodu pro chodce na druhou stranu komunikace a pokračujte po kolmé Via Attilio Benigni. Idea Hotel Roma Nomentana je po levé straně. Na metro a autobus č. 341 nebo 350 potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Vstupenky do Vatikánu si můžete zarezervovat přes Musei Vaticani, vstupenky do Colosseo přes Coopculture. Obojí také přes Get Your Guide.

# 22.09.2019, 21:51.
Rodiče se chystají 20.10. do Říma a rádi by se účastnili nedělení mše v Bazilice. Dohledala jsem, že mše se konají v bočních kaplích víceméně celé dopoledne, nicméně zajímá mě, zda musí počítat s bezpečnostními kontrolami i když se chtějí účastnit mše? Pokud ano, s jakými lze asi počítat frontami, resp. jsou fronty větší než v jiné dny? Děkuji za odpověď. Kateřina.

Bezpečnostní kontroly musíte absolvovat už před vstupem do Baziliky. Fronty jsou samozřejmě o něco větší než v jiné dny.

# 22.09.2019, 19:57.
Objednala jsem si vstupenky do Kolosea přes web Coopulture, ale bohužel jsem omylem zaškrtla pickup@ticket office místo Print@Home. Nevíte, zda to jde ještě nějak změnit? Děkuji za odpověď. Andrea.

Změnit to nejde. S doručeným voucherem se musíte dostavit k pokladně, kde obdržíte vstupenky.

# 22.09.2019, 16:06.
Jedu s dětmi o jarních prázdninách, tj. na začátku března, do Říma. Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenosti s frontami v tomto období na hlavní památky? Je lepší si vstupenky předem rezervovat nebo stačí koupit na místě? Kolik by nás vyšlo vstupné při obou variantách pro jednoho dospělého a děti ve věku 11, 14 a 16 let na Colosseum a do Vatikánu? Jaké tam v tuto dobu bývá přibližně počasí? Předem děkuji. Zuzana.

U hlavních památek jsou fronty i v březnu. Vatikánská muzea doporučujeme rezervovat, do Colosseo je rezervace povinná. Základní vstupenka do Vatikánských muzeí stojí € 17,00, děti budou platit snížené vstupné ve výši € 8,00. Rezervační poplatek je € 4,00. Vstup do Baziliky je zdarma. Do Colosseo / Foro Romano / Palatino stojí základní vstupenka € 12,00, rezervační poplatek je € 2,00. Děti mají vstup zdarma. Jdou s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volné vstupenky. Začátkem března se teploty v Římě pohybují kolem 13. až 15. stupňů, noční teploty kolem 5. stupňů. Může zapršet, ale většinou svítí slunce.

# 21.09.2019, 14:56.
Ja by som Vás poprosila o radu, ako sa dostať z letiska Rím Fiumicino, na ktoré priletíme v sobotu 5.10.2019 o 16:25 na miesto ubytovania a to Nostromondo Apartments Via dell' Orso 36. Ďakujem. Katka.

Z letiště Fiumicino jeďte SIT Bus Shuttle na Crescenzio. Jízdenka stojí € 6,00. Odtud můžete jít pěšky. K ubytování to je 850 metrů. Jděte na Piazza Cavour a odbočte doprava. Via Triboniano Vás dovede k Tibeře. Po levé straně uvidíte most Ponte Umberto I, po kterém přejděte na druhou stranu řeky a za ní se vydejte doleva. Po pravé straně sejděte po schodech a jděte kolmo od řeky. Hned vlevo je Via dell' Orso. Nostromondo Apartments je přibližně po 100 metrech vlevo. Můžete jet také autobusem č. 492. zastávka je v blízkostí té autobusu z letiště. Pojedete směrem k náměstí, konkrétně směr Stazione Tiburtina. Vystoupit musíte na Monte Brianzo. Jízdenka BIT stojí € 1,20. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via del Cancello. Následně doprava na Via dell' Orso. Vaše ubytování je po pravé straně. Ze zastávky autobusu je ubytování 150 m.

# 21.09.2019, 06:17.
Prosím o radu. Mnoho informací jsem si už našel na internetu, ale nejsem si jistý informací, že do MAXXI je bezplatný vstup od úterý do čtvrtka do stálých expozic a volný vstup i první neděli v říjnu a to až do 22 hodin. Můžete tyto informace potvrdit? Děkuji předem za pomoc. Marián.

Máme jen informace, které uvádí MAXXI. Podle těchto informací je mimo jiné vstup zdarma do stálé expozice od úterý do čtvrtka a první neděli každého měsíce v letním období. I když je muzeum MAXXI spravováno nadací vytvořenou italským ministerstvem, nevztahují se na něj podmínky ministerské vyhlášky pro státní muzea a památky. Do muzea MAXXI mají vstup děti zdarma jen do 14. let oproti do 18. let ve státních muzeích a volné nejsou první neděle od října do března, ale od června do října - vstup o 11:00 do 22:00.

# 20.09.2019, 16:50.
Moc děkuji za předešlou odpověď. Bohužel Váš tip na vstupenku Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + Sotterranei e III Livello se mi nikde nepodařilo najít. Rozhodla jsem se pro základní vstupenku pro Colosseo, Foro Romano, Palatino. Bohužel na oficiálních stránkách Coopculture nejsem schopná dohledat vstupenku platnou na 2 dny, ale vždy mi vyskočí pouze na 1 hodinu. Nevíte, jak je to možné? Při zpáteční cestě bychom rádi zavítali do Ostia a až potom na letiště Fiuminico. Tušíte, zda tam mají uschovnu zavazadel? Předem moc děkuji za pomoc a přeji hezký den, Katty.

Všechny vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou platné dva dny. Samozřejmě, pokud máte komplet s průvodcem, je platnost daná typem produktu. Základní vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je následující: Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets. Produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + Sotterranei e III Livello koupíte na Coopculture, je třetí v pořadí v seznamu produktů. O úschovně zavazadel v této lokalitě nemáme informace.

# 18.09.2019, 09:01.
Děkuji za odpověď. Zařídili jsme se podle toho a rezervaci i vstup do Vatikánských muzeí jsme si zakoupili na jiný den. Jen ještě vaše zkušenost s nedělní mší. Kdybychom měli zájem, je vůbec reálně možné se mše zúčastnit? Gabriela.

29.9.2019 probíhají na Piazza San Pietro dvě akce za účasti Papeže - v 10:30 mše a ve 12:00 Angelus. Seznam akcí a možnost rezervovat vstupenky, které jsou zdarma, je na Prefektuře. Na Angelus vstupenky nepotřebujete, na mši (vzhledem k tomu, že je na náměstí), předpokládáme také ne. Je ale možné, že podrobnější informace se na výše uvedených stránkách objeví později.

# 18.09.2019, 07:44.
Děkuji za vaše odpovědi. mohu jěště poprosit o popis cesty z našeho ubytování do Vatikánu? Děkuji. Jana.

Zmiňovaným autobusem č. 81. Pojedete až na konečnou, na náměstí Piazza del Risorgimento. Je u hranice Vatikánu. Je to odtud stejně daleko ke vstupu do Vatikánských muzeí a ke vstupu na náměstí Piazza San Pietro, tj. 600 metrů.

# 17.09.2019, 22:38.
Máte někdo nějaké zkušenosti s rezervací studentských vstupů online a jak funguje vstup do kopule v Bazilice sv. Petra? Je potřeba ro rezervovat? Gabriela.

Snížené vstupné ve Vatikánu je odlišné od sníženého vstupného v Římě. Do Vatikánských muzeím, jejichž součástí je Sixtinská kaple, je snížené vstupné od 6. do 18. let. Rezervaci doporučujeme, vyhnete se velkým frontám. Provádí se stejným způsobem jako rezervace vstupu za plné vstupné. Rezervační poplatek je také stejný - € 4,00. Rezervaci lze provést přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Vstup do Baziliky je zdarma, platí se vstup do nekropole, muzea a kopule. Ten není možné rezervovat. Do kopule platí studenti plné vstupné, snížené vstupné je pro školy ve výši € 5,00, kdy musí zástupce školy předložit potvrzený jmenný seznam studentů. Více informací o vstupu do kopule najdete v odpovědi ze dne 17.09.2019, 17:46. V Římě mají studenti, přesněji řečeno občané EU v určitém věku, vstup zdarma nebo za snížené vstupné ve státních muzeích a památkách. Do 17,99 let mají vstup zdarma, od 18,00 do 25,99 let mají vstup za snížené vstupné. V roce 2019 je často jen € 2,00. Z nejznámějších muzeí je povinná rezervace do Colosseo a Galeria Borghese.

# 17.09.2019, 22:13.
Chtěl bych se zeptat, zda bývá pro veřejnost přístupná Bazilika svatého Petra ve Vatikánu během Velikonoc? Děkuji. Martin.

Ano, bývá. Nicméně v toto období tam bývá obrovské množství lidí, extrémní fronty a vstup do Baziliky může být ovlivněn programem, který bývá v Bazilice a na náměstí.

# 17.09.2019, 18:29.
Chtěla bych vás zdvořile požádat o radu, kde nejlépe koupit vstupenky bez průvodce do Galerie Borghese. Našla jsem několik webových stránek s rozdílnou cenou. Od € 15,00 až po € 35,00 za osobu. A dále oficiální stránky Via Appia jsou nyní nedostupné. Jak nejlépe se z centra Říma dostat právě sem? A vstupenky se kupují do jednotlivých historických objektů (katakomby, vily, kostelíky) podél této cesty nebo se platí nějaké jednotné vstupné? Nezlobte se, ale nějak se v tom ztrácím. Děkuji mnohokrát za odpověď. Silvie.

Portál, na který odkazuje přímo Galeria Borghese je GebArt. Vstupenky můžete zakoupit také přes Get Your Guide. Rezervace je povinná. Informace o Via Appia Antica doporučujeme hledat na stránkách Parco Appia Antica. Najdete tam mapu, spojení, otevírací doby a další důležité informace. Vstupenky se kupují samostatně, odkazy jsou na výše uvedených stránkách. Vstupenky mohou být součástí také různých balíčků, např. Mausoleo di Cecilia Metella e Castrum Caetani + Villa dei Quintili, nebo také v .

17.09.2019, 17:46.
Chtěli bychom se ve Vatikánu podívat do kupole chrámu, prý za € 10,00. Chtěl bych se zeptat, zda je potřeba vystát tu dlouhou frontu, která vede do chrámu, nebo je někde fronta zvlášť? Děkuji. Tomáš.

Musíte vystát frontu do Baziliky a projít kontrolami. Frontu je možné minimalizovat zakoupením vstupenky do Baziliky s audioprůvodcem nebo s průvodcem. Vstupenky do kupole se kupují samostatně, může tam být také fronta. Vstup je napravo od hlavního vchodu do Baziliky. Cesty nahoru a dolů jsou oddělené. Otevírací doba kupole je v 7:30, uzavírací doba je od října do března v 17:00, jinak v 18:00. Vstupenka stojí € 8,00. V tomto případě vyjdete po 551. schodech. Pokud využijete výtah, stojí vstupenka € 10,00 a vyjdete po 320. schodech. Největší návštěvnická špička je přibližně od 8:30 do 11:00. Nejlepší je jít hned brzy ráno nebo kolem oběda. Vyhnout se samozřejmě svátkům a termínům, kdy je na náměstí nebo v Bazilice nějaký program.

# 16.09.2019, 12:57.
Chtěl bych se prosím zeptat, zda je pro návštěvu Colossea lepší den když svítí nebo spíše večer za tmy? Děkuji mnohokrát. Jindřich.

Na tuto otázku Vám neodpovíme. Colosseo má své kouzlo pro každého v jinou denní hodinu. Někdo má rád památky za denního světla, jiný za tmy nasvícené umělým světlem. Musíte si vybrat to, co Vám vyhovuje a co se Vám líbí.

# 15.09.2019, 19:32.
Poprosím ještě o cestu MHD z našeho ubytování k památkám Fontána di Trevi, Panteon a Campo di Fiori. Jana.

Postavte se zády k ubytování a vydejte se doleva po Via di Sant' Erasmo. Na jejím konci odbočte doleva na Via della Navicella. Po levé straně uvidíte zastávku autobusu. Jeďte ve směru odkud jste přišli autobusem č. 81 - směr Risorgimento. Vystupte na zastávce Plebiscito. Ta je v historickém centru. K Fontana di Trevi je to 700 m, k Pantheon 600 m a k Campo de' Fiori 850 m.

# 15.09.2019, 19:01.
Děkuji za odpověď. Jste moc hodný. Ještě se chci zeptat, zda nevíte, zda příruční zavazadlo, které má určené rozměry, může některý z rozměrů překročit? Např. od letecké společnosti mám určeno, že příruční zavazadlo může mít 55x35x25 cm. Mám zavazadlo, které má rozměr 50x38x22 cm. Nebude problém? Děkuji. Jana.

Zavazadla by neměla překročit stanovené rozměry a hmotnost. Nicméně s největší pravděpodobností problém mít nebudete. Jedná se o bezpečnostní kontrolu, kde zavazadlo položíte do přepravky, která projíždí skenerem. V tomto případě 3 cm nikdo asi nebude řešit. Hlavním kritériem je hmotnost zavazadla. 100% jistotu však nemáte nikdy. Doporučujeme kontaktovat leteckou společnost. Pokud to nebudete řešit a necháte to až na místo samé, v nejhorším případě budete muset toto zavazadlo převážet jako odbavené zavazadlo.

# 15.09.2019, 13:41.
V úterý 17.9.2019 letíme z Prahy do Říma. Přílet je přibližně v 19:35 hodin. Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu nejlépe veřejnou dopravou z letiště Fiumicino na ulici Via di Sant' Erasmo 8, Řím, Lazio 00184, Itálie? Jaký druh jízdenek budu potřebovat a kde si je mám koupit? A dále jaké jízdenky si koupit na cesty MHD po římských památkách? Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Largo Amba Aradam. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva do šikmé ulice Via dei Valeri. Následně hned opět doleva na Via di Sant' Erasmo. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenku na autobus Terravision doporučujeme zakoupit online na výše uvedených stránkách. Pokud si koupíte hned i zpáteční jízdenku, obdržíte slevu a zaplatíte € 9,00. Jízdenku BIT zakoupíte na Termini na stánku, v tabáku, u baru, na pokladně ATAC nebo v automatu. Co se jízdenek po Římě týče, záleží jak často budete cestovat. Základní přestupní jízdenka BIT stojí € 1,50 a platí 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. Dále jsou k dispozici jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H nebo týdenní CIS. Výhodný může být v určitých situacích i .

# 15.09.2019, 12:53.
Pane Řehůřku, moc děkuji za případnou odpověď. Jedu od 2. do 6.11.2019 do Říma. Chtěla bych vidět Vatikánská muzea a Baziliku, Colosseum a Panteon a Forum Romanum. A jeden den plánuji návštěvu Tivoli - Villa d'Este a Hadriánův komplex. Chtěla bych poprosit, zda byste mi napsal, zda je některý den možný vstup zdarma, abych věděla, jak si ty dny rozplánovat, případně který den někam určitě nechodit. Moc děkuji za Váš čas a rady. Klára.

V listopadu je už období, kdy jsou první neděli vstupy do státních muzeí a památek opět zdarma. Týká se to tedy Colosseo / Foro Romano / Palatino, Villa d'Este i Villa Adriana. Seznam všech, kterých se to týká, najdete v odpovědi ze dne 07.02.2019, 13:39. Ve Vatikánských muzeích je tuto neděli zavřeno. V Colosseo / Foro Romano / Palatino je navíc volný vstup i 4.11.2019.

# 15.09.2019, 10:23.
V Tivoli budeme bydlet v Palazzo Santori, Viale Mannelli 2, Tivoli, 00019, Itálie. Dívala jsem se a je to v centru a blízko památek, alespoň doufám. Snad by z náměstí měl jezdit autobus do Říma. Možná by to bylo pro nás lepší spojení? Děkuji. Dagmar.

Tak to máte od vlakového nádraží pěšky 1000 metrů. Ubytování je kousek od Villa d'Este, ale asi 4 km od Villa Adriana. Budete muset používat městkou dopravu CAT. O autobusu z Říma do Tivoli (a naopak) jsme Vám psali v dřívějších odpovědí. Bylo to pro Vás složité.

# 14.09.2019, 12:31.
Budeme trávit v Římě čas od 28.9. do 2.10.2019 Ráda bych se zeptala na zkušenosti s nedělní prohlídkou Vatikánských muzeí, která dle dostupných informací mají být poslední neděli v měsíci zdarma. Mám podle Vašich zkušeností naplánovat návštěvu těchto míst právě na tento den nebo byste spíše doporučil naplánovat prohlídku na jiný den vzhledem k počtu návštěvníků? A protože bychom ten den také chtěli navštívit Svatopetrskou baziliku a některé zdroje uvádějí, že Bazilika nemusí být 29.9.2019 otevřená, kde bych si to mohla ověřit? Děkuji. Gábina.

To záleží na tom co preferujete. Pokud volný vstup bez placení, potom si budete muset vystát dlouhou frontu a ztratíte tím spoustu času, nebo si raději připlatíte za vstup i rezervaci a v tom případě jdete výrazně menší frontou a ušetříte spoustu času. V době, kdy je vstup zdarma není možné provádět rezervace. Ty lze provést přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. 29.9.2019 probíhá na Svatopetrském náměstí v 10:30 mše a ve 12:00 Angelus. Je možné, že to ovlivní vstup do Baziliky. Informace jsou na stránkách Vatikánu.

# 13.09.2019, 16:25.
S kamarádkou jsme si koupily na zítra vstup do Vatikánských muzeí na 8:00. Spletly jsme si den, tak to úplně nestíháme. Nevíte prosím, zda se dá dopředu změnit den nebo čas u koupených vstupenek? Děkuji. Pavlína.

Rezervaci do Vatikánských muzeí je možné měnit ještě hodinu před rezervovaným časem. Lze měnit datum a čas, nelze měnit počty účastníků. Nový termín musí být samozřejmě k dispozici.

# 13.09.2019, 10:04.
Tak to by už bylo lepší, moc děkuji. Hlavně za ty časy odjezdu. Snažila jsem se je najít na jejich stránkách a nějak mi to nešlo. Vy jste úžasný, co pro nás děláte. Děkuji. Dagmar.

Není zač. Nevíme, kde přesně v Tivoli bydlíte. Počítejte s tím, že vlakové nádraží je mimo město a do města musíte přejít po mostě pro pěší přes řeku Aniene. Na Viale Roma na okraji historického města je to 300 metrů.

# 13.09.2019, 08:31.
Děkuji za Vaši odpověď a za tip. Ještě jsem opravdu i základní vstupné sehnala. Jen se chci ještě ujistit, jak na vstupence do Colossea, tak na vstupence do Vatikánu, kterou jsem již také zakoupila, bohužel nebylo do nabídky možné zadat i dítě. Máme 3. letého syna, vím že má vstupné zdarma, ale do Colossea by měl být i tak zarezervován jeho vstup, pokud jsem to správně pochopila? Nerada bych, aby jsme přišli na památky s našimi platnými vstupenkami a syna nám nechali za vraty. Děkuji Vám moc za rady a s přátelským pozdravem Pavla.

Děti do 17,99 let mají vstup do Colosseo zdarma. U základních vstupenek se děti nerezervují. Jdou s Vámi a u pokladny u Vašeho vchodu obdrží volné vstupenky po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00. Děti do 5,99 let mají vstup do Vatikánských muzeí zdarma. U základních vstupenek se děti nerezervují. Jdou s Vámi.

# 12.09.2019, 23:42.
Moc Vás prosím o radu. 1. Která ze vstupenek zahrnuje kompletní prohlídku všech 4. pater Colossea bez průvodce v kombinaci s Forum Romanum a Palatine Hill na 2 dny? Bohužel, už se v tom topím několíkátý den a bez úspěchu. 2. Nikde jsem se nedočetla, na jak dlouho nás pustí na obyčejnou vstupenku do Colossea? 3. Ačkoli na základních stránkách Coopculture již termín v náš den není, tak pokud je volný termín na Get Your Guide, nemusím se obávat, že bych o vstup přišla? Předem strašně moc děkuji za pomoc, jste velkým zachráncem. Hezký večer přeje Káťa.

Mělo by se jednat o produkt Colosseo, Foro Romano, Palatino ingresso ordinario + Sotterranei e III Livello. Nicméně do podzemí a arény je možný vstup pouze s autorizovaným průvodcem, proto je i tato vstupenka pouze s průvodcem a přístup je vchodem Stern určeným pro skupiny. Tyto prostory nejsou přístupné v den, kdy je vstup z nějakého důvodu zdarma. Čas návštěvy prohlídek s průvodcem je omezen, základní vstup není omezen. Pokud je na Get Your Guide volný termín a obdržíte (ne obratem) potvrzení rezervace, tak máte rezervaci na konkrétní čas. Při nákupu vstupenek od této společnosti jsme zatím neobdrželi zpětnou vazbu, že by potvrzená rezervace byla někdy zrušena. Tato situace také nastala, ale stalo se to při nákupu u jiného prodejce.

# 12.09.2019, 22:35.
Bohužel jsem nikde nenašla, zda se u věku 18 až 25 let týká snížené vstupné také osob, kterým je přesně 25 let. Moc děkuji za případnou odpověď. Jana.

Věkový limit je 18,00 - 25,99 let. Viz např. naše odpověď ze dne 03.05.2019, 09:19.

# 12.09.2019, 20:24.
Moc děkuji za odpověď. Tak to je pro nás dost složité, zatím se neorientujeme. Mám dojem, že pro nás bude lepší, i když o dost dražší, jet taxíkem. Na Bookingu píší, že je to za € 50,00. Pěkný večer. Dagmar.

Ano, průměrná cena taxi se pohybuje mezi € 50,00 a € 60,00 podle času odjezdu. Pokud chcete minimalizovat přestupy veřejnou dopravou, můžete jet z letiště Ciampino autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračovat vlakem Trenitalia za € 2,60 do Tivoli. Přímý vlak jede v pátek 18.10. v 5:35, 7:15, 9:03, 13:08, 14:30, 16:41 a 18:42.

# 12.09.2019, 11:21.
Chystáme se na 4 dny do Říma od 21.9.2019 a překvapilo mě, že přes Get Your Guide jsou již až do konce října plně zarezervované vstupenky do Colossea. Volné jsou jen s anglicky hovořícím průvodcem, ale vzhledem k tomu, že máme s sebou malé dítě, není tento typ vstupenky pro nás vhodný - časově náročný. Je možná ještě i jiná alternativa, nebo v tyto dny je již nekompromisně plno? Děkuji za odpověď. Pavla.

Nevíme, který produkt přesně hledáte, nicméně základní vstupenka Rome: Colosseum, Roman Forum, Palatine Hill Priority Tickets je k dispozici od 15. září prakticky každý den a s přibývajícím datem i v dostatečném množství termínů. V případě října víceméně po celý den od rána až do večera s malými výjimkami. Vstupenky můžete zarezervovat i přes Coopculture.

12.09.2019, 07:18.
Velmi děkuji za minulou odpověď, jste úžasný. Můžete mi poradit jak se dostat z ubytování? 1. Z Camping in Town Roma na Via Aurelia 831 celkově do Říma odkud potom většinou směrem na památky a nebo prosím vždy je nejbližší metro? Fontána di Trevi, Španělské schody, Pantheon, Fontána čtyř řek na Navoně, Lateránská bazilika a kde najdeme Císařskou fóru? 2. Z Camping in Town Roma na Via Aurelia 831 k Vatikánským muzeím a následně na Andělský hrad? 3. Z Camping in Town Roma na Via Aurelia 831 ke Colosseo? 4. Ještě mám dotaz, zda se k hrobkám papežů dostaneme z Vatikánských muzeí a nebo pouze přes Baziliku svatého Petra? V pátek od 12. hodin máme rezervaci do Vatikánských muzeí, předpokládáme, že prohlídka je na ty 3 hodiny, tak bychom potom chtěli jít na Andělský hrad a potom, zda nám poradíte, co je nejblíže, abychom navštívíli třeba ještě Fontánu di Trevi a nebo jak poskládat? Ve čtvrtek od 11. hodin máme rezervaci do Colosseo a Forum Romanum. Předpokládáme, že prohlídka je na ty 3 hodiny, tak bychom potom chtěli jít dále, ale také kam nejblíže z výše uvedených památek? Můžete nám i doporučit, co bychom neměli vynachat, co byste doporučil za památku určitě navštívit? Děkuji moc za Vaši odpověď. Míša.

Obecně do centra Říma z Roma Camping In Town je nejlepší cestovat autobusem č. 247 na Cipro, odkud se už dostanete metrem tam, kam potřebujete. Vhodné je vystoupit na stanici metra A Spagna a Španělské schody, Fontana di Trevi, Pantheon a Piazza Navona projít v historickém centru pěšky. Lateránská bazilika je v blízkosti stanice metra A San Giovanni. Císařská Fóra (Fori Imperiali) najdete na ulici Via dei Fori Imperiali vedoucí od Colosseo k Piazza Venezia. Colosseo je u stanice metra B Colosseo. Vchod do Vatikánských muzeí je 600 metrů od stanice metra A Cipro. Půjdete po Via Fra Albenzio, ktrá Vás dovede na Piazza Santa Maria delle Grazie. Odtud vede schodiště na Viale Vaticano. Vatikánská muzea jsou vlevo. Od Vatikánských muzeí po prohlídce projdete podél Vatikánské zdi až k náměstí Piazza San Pietro. Odtud vede k Andělskému hradu Via della Concilazione. K Colosseo se dostanete metrem B. Do nekropole se z Vatikánských muzeí nedostanete. Tato možnost je pouze v organizované prohlídce s průvodcem, která zahrnuje jak Vatikánská muzea, tak Baziliku a nekropoli. Z Andělského hradu můžete pokračovat do historického centra. Pořadí je v opačném sledu - viz výše. Z Colosseo / Foro Romano můžete pokračovat k Fori Imperiali.

# 11.09.2019, 19:30.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do Tivoli. Přiletíme 18.10. dopoledne. A jak potom odjet z Tivoli do Říma 20.10. ráno? Moc děkuji i za tyto stránky, které nám už moc pomohly. Dagmar.

Těch možností je několik. Z letiště Ciampino můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na vlakovou stanici v Ciampino. Odtud potom pokračujete vlakem na Termini a z Termini do Tivoli. Jízdenka stojí € 3,60. Ne všechny vlaky však jedou z Termini přímo do Tivoli. Často se přestupuje na Tiburtina a jízdenka je v tomto případě o € 0,40 dražší. Lepším řešením je cestovat z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračovat metrem A na Termini, tady přestoupit na metro B a pokračovat na Ponte Mammolo. Odtud jezdí do Tivoli autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 2,20. Na autobus č. 520, metro A+B potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Trasa je s přestupy časově na těsno, počítejte raději s další jízdenkou BIT. Můžete také jet z letiště autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračovat metrem. V tomto případě cestu metrem v časovém limitu stihnete. Cesta z Tivoli do Říma je v opačném sledu.

# 11.09.2019, 16:51.
Pane Řehůřku, prosím o radu, jak nejlépe se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Patrizia Romana Palace. Je nejbližší zastávka u zmiňovaného hotelu? Letíme 24. října a přiletíme ve čtvrtek kolem 14:00 hodin do Říma. Děkuji za vstřícnost. Eva.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice přejděte na Circonvallazione Gianicolense (jezdí po ní tramvaje) a vydejte se doleva. Za zastávkou tramvaje po pravé straně zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 228 směr Stazione Trastevere (je okružní), 719 směr Candoni / Rimessa ATAC nebo 786 směr Reduzzi a vystupte na zastávce Portuense / Ramazzini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte zpět ke křižovatce a pokračujte po Via Portuense. Čtvrtá ulice odbočující doprava je Via di Vigna Jacobini. Patrizia Romana Papalce je po levé straně. Můžete zvolit také jinou dopravu. Na náměstíčku před stanicí Trastevere se vydejte doleva. U konce budovy jsou schůdky dolů na Via degli Orti do Cesare. Přejděte po přechodě a jděte ve stejném směru po Via Ettore Rolli. Dojdete k zastávce autobusu č. 718. jeďte směr Partigiani (je okružní) ve směru příchodu a vystupte na zastávce Portuense / Forlanini. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte první ulicí doprava. Je to Via di Vigna Jacobini. Hotel je po levé straně. Na autobus potřebujete jízdenku BIT.

# 10.09.2019, 21:12.
Chystáme se do Colossea v neděli 6.10.2019. Nelze vytvořit rezervaci. Znamená to, že je již obsazeno nebo je to den s volným vstupem - první neděle v měsíci? Děkuji za odpověď. Lenka.

Podle nových pravidel platných od 28. února 2019 je vstup zdarma do státních muzeí a památek mimo jiné i první neděli v měsíci od října do března. Týká se to tedy i neděle 6. října 2019. Colosseo / Foro Romano / Palatino je mezi zúčastněnými muzei a památkami. V tento den není možné dělat rezervace.

# 10.09.2019, 20:59.
Už tento čtvrtek s přítelem jedeme do Říma plus mínus na 5 dnů. Oba jsme studenti do 26. let a zajímalo by nás, zda jsou na vstupy do památek nějaké studentské slevy? Už jsme pořídili přes stránku, kterou jste doporučovali, vstup do Colossea, ale chtěli bychom navštívit i další věci, jako Pantheon, Sixtinskou kapli, celkově Vatikán, nějaká muzea, galerie atd. Má cenu koupit například vstup do Sixtinské kaple + muzea za 700,- Kč přes internet a nebo je možné si vstup koupit na místě za levnější cenu? Ještě bych chtěla poradit nějakou dobrou galerii umění, kde je Leonardo Da Vinci a další italští umělci. Za odpověď moc děkuji. Petra.

Ve státních muzeích a památkách mají občané EU do 25,99 let vstup za snížené vstupné. V roce 2019 je ve většině případů ve výši € 2,00. Do Pantheonu je vstup zdarma, stejně tak do Baziliky ve Vatikánu. Sixtinská kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeích. Ve Vatikánských muzeí mají snížené vstupné jen děti do 18. let. Vstup do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervovat. Vyhnete se tak těm největším frontám. Rozdíl v ceně oproti nákupu na místě je v rezervačním poplatku, který činí € 4,00. Rezervaci můžete provést přes Musei Vaticani nebo Get Your Guide. Nejcennější kousky z díla Leonardo da Vinci najdete ve Vatikánských muzeích. Reprodukci jeho hlavních děl najdete v Museo Leonardo da Vinci, kde je vystavena také celá řada jeho vynálezů. Z galerií doporučujeme např. Galeria Borghese.