ŘÍM 2019 / 12

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2019 / 12

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2019. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete dvanáctou část, ta první je na stránce Řím 2019.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.04.2019, 17:49.
Nevíte, jak je to přes Velikonoce s otevírací dobou Vatikánských muzeí? Přes Get Your Guide jsem si totiž rezervovat prohlídku na sobotu 20.4.2019 od 15:30 a nevím, zda to stačím všechno projít. Hledal jsem aktualní otevírací dobu památek a muzeí přes svátky, ale nepodařilo se mi to najít. Děkuji. Petr.

Vatikánská muzea mají 20.4.2019 prodlouženou otevírací dobu. Otevřeno je od 9:00 do 19:00, poslední vstup je v 17:00.

# 15.04.2019, 17:54.
Ráda bych se zeptala na nejlepší spojení z letiště Řím Ciampino do hotelu Palazzo Olivia, Via Dei Leutari 15, Navona. Děkuji. Ivana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z autobusového terminálu před nádražní halou jeďte autobusem č. 64 a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Navona. Jděte ve směru příjezdu autobusu a hned zahněte doleva do úzké uličky Via dei Leutari. Palazzo Olivia je po levé straně. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z letiště Ciampino můžete jet také přímým autobusem za € 5,80 na Termini a odtud potom pokračovat zmiňovaným autobusem č. 64.

# 14.04.2019, 23:01.
Pane Řehůřku, prosím o radu. Přiletíme s manželem do Říma na letiště Fiumicino 2.5.2019. Jak se prosím dostaneme do ubytování na adrese Via Vespasiano 17A, Vatikán, 00192 Řím a jakou si máme koupit jízdenku? Zpět odlétáme z letiště Campino. Jak se tam nejlépe dostaneme? Uvažujeme, že bychom se v sobotu 4.5. vydali vlakem do Tivoli. Jaká je nejjednodušší cesta z našeho ubytování? Poslední otázka. Doporučil byste nám nějakou příjemnou restauraci v docházkové vzdálenosti od našeho ubytování? Děkuji za odpověď. Daniela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Crescenzio. Odtud pokračujte autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via Germanico a následně opět doprava na Via Vespasiano. Vaše ubytování je po levé straně. Můžete také zajet uvedeným autobusem až na Termini za stejnou cenu a odtud pokračovat metrem A směr Battistini a vystoupit na Ottaviano. Na metro potřebujete zmiňovanou jízdenku BIT. Na Termini můžete je z letiště také autobusem za € 5,80. Z metra Ottaviano musíte jít po Via Ottaviano (vedou po ní tramvajové koleje) a na druhé křižovatce odbočit doprava na Via Germanico. Následně doleva na Via Vespasiano. Na letiště Ciampino se dostanete kombinací metra a autobusu. Nejdříve musíte jet z Ottaviano metrem A směr Anagnina na Cinecitta' a odtud autobusem č. 520 na letiště Ciampino. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT. Z metra můžete také vystoupit už na Termini a odtud, z Via Giolitti, jet na letiště Ciampino autobusem za € 5,80. Na městské autobusy a metro můžete použít samozřejmě kromě jízdenky BIT i jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Záleží, jak budete používat dopravu v souvislosti s itinerářem. Vlakem do Tivoli se dostanete z Termini za € 2,60. Na Termini se dostanete metrem A z Ottaviano. Lepší je ale jet metrem A na Termini, tady přestoupit na metro B a jet na Ponte Mammolo. Odtud jezdí do Tivoli Autobusy Cotral za € 1,30. Restaurací v okolí ubytování je několik. Záleží na tom, co očekáváte. Hned vedle Vašeho ubytování je čínská restaurace, z druhé strany italská restaurace. Dobrá pizzérie je na rohu Via Germanico a Via Ottaviano.

# 14.04.2019, 17:40.
Pane Řehůřku. Máte úžasný blog. Chtěla bych vás poprosit o radu. Přiletíme 20.6. na letiště Ciampino. Adresa našeho hotelu je Via del Lago Terrione 83, Vaticano Prati, Řím , St. Peter's Mirkolgapartm. Jak se prosím dostaneme na místo? Máme už koupené vstupenky do Vatikánských muzeí, kde si nahlásíme, jaký okruh chceme absolvovat? Děkuji za odpověď. Martina.

Těch možností je několik. Asi nejpohodlnější a nejrychlejší je jet z letiště Ciampino autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží Ciampino. Odtud potom vlakem Trenitalia za € 1,50 na San Pietro s přestupem na Termini. Další možností je jet na Termini přímým autobusem za € 5,80. Z Termini potom vlakem Trenitalia za € 1,00 na San Pietro. Tam se z Termini dostanete také autobusem č. 64. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Na jednu jízdenku BIT se dostanete do cíle následující kombinací: z letiště jeďte autbobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Termini a následně autobusem č. 64 na konečnou Piazza Stazione San Pietro. Jízdenka BIT je přestupní a její platnost je 100 minut. Pro tuto kombinaci můžete využít také . Záleží tedy na tom, co preferujete, zda nejnižší cenu, nejrychlešjí přesun nebo přesun s nejméně přestupy. Z nádraží San Pietro potom přejděte podchodem na druhou stranu kolejí na Via del Lago Terrione, vydejte se po ní doleva a následně na křižovatce doprava na jednu z větví této ulice. Vaše ubytování je po levé straně. Pokud máte koupené vstupenky do Vatikánských muzeí, máte tím okruh daný, tj. např. Vatikánská muzea + Sixtinská kaple, nebo Vatikánská muzea + Sixtinská kaple + Bazilika, Vatikánské zahrady + Vatikánská muzea + Sixtinská kaple apod. Základní vstupenka je do Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple. Je to jeden velký okruh, který můžete podle potřeby zkrátit. Mapu najdete na stránkách Vatikánských muzeí.

# 14.04.2019, 09:57.
Chystáme se do Říma na 5 dní a chtěl bych se zeptat, jaká karta je pro nás tím pádem výhodnější. Každá karta nabízí jiné možnosti a popravdě se v rozdílech mezi kartami nevyznám. Zatím se nám jeví jako nejlepší, i když nejdražší, Turbo Pass. Chystáme se navštívit hlavní památky jako Colosseum, Pantheon, Vatikán - katakomby, výlet k moři apod. Muzea chceme navštívit sporadicky. Děkuji za Vaši odpověď. Adam.

Podle toho, co jste napsal, se Vám nevyplatí žádná z karet. Daleko levněji vše pořídíte samostatně, dopravu potom pokryjete jízdenkami BIT v ceně € 1,50. To je samozřejmě hodně zjednodušené. Je třeba sestavit si itinerář pro každý den včetně dopravy (hodně závisí na místě ubytování). Následně potom spočítat náklady na tento itinerář bez karet a s jednotlivými kartami. Potom Vám z toho vypadne nejvýhodnější varianta. Rozdíl mezi kartami je ve výčtu vstupů a dopravy.

# 14.04.2019, 08:27.
Ještě se na Vás obracím s jedním dotazem. Zda existují v Římě nějaké online jízdní řády jako je u nás v Česku idos.cz? S pozdravem a přáním hezké neděle Martina.

Jízdní řády najdete na ATAC.

# 13.04.2019, 20:10.
Nerad, ale musím Vás otravovat ještě jednou. Přeposílám, co jsem obdržel. Ten voucher mi ještě pošlou? A ještě na závěr. To tedy znamená, že i když mám online časovou rezervaci a Roma Pass, frontě u pokladny se tedy stejně nevyhnu? Ještě jednou děkuji. Jiří.

To, co Vám došlo, je voucher. Vyhnete se té frontě, která je určena pro návštěvníky, kteří kupují vstupenky až na místě. U Vašeho vchodu se samozřejmě fronta tvořit bude také, z důvodu bezpečnostních kontrol, odpovídá však kapacitě časových rezervací v konkrétním časovém úseku. Z toho důvodu je třeba přijít ke vchodu s časovým předstihem.

# 13.04.2019, 17:11.
Zaplatil jsem Roma Pass, budu si ho vyzvedávat na letišti Ciampino. Právě jsem zaplatil na Coopculture dvě časové rezervace do Colosseo a přišel mi e-mail, kde potvrzují moji časovou rezervaci, včetně data a hodiny vstupu. A já teď nevím, jak to bude fungovat. Mám se pídit po lístcích časové rezervace, nebo stačí mít potvrzení, které mi poslali e-mailem a Roma Pass nebo je postup úplně jiný? Děkuji za odpověď. Jiří.

Rezervace Prenotazione ingresso Colosseo con Roma Pass je vždy pickup@ticket office, tzn. jdete s voucherem k Vašemu vchodu (uveden na voucheru - varco singoli) a na pokladně po prokázání oprávněnosti obdržíte potvrzení s rezervovaným časem. K samotnému vstupu použijete Roma Pass.

# 13.04.2019, 14:30.
Moc vám děkuji za tak rychlou odpověď. Ještě jedna otázka na základě Vaší odpovědi. Takže když koupím svou vstupenku předem a dcera bude potřebovat svou volnou vstupenku, tak půjdeme do stejné fronty jako ti, co vstupenku předem nekoupili? Nebo je jiná, doufejme mnohem menší, fronta, kam obě půjdeme a tam dceři vystaví volnou vstupenku? Tohle hodně ovlivní, jak dlouho předem tam budeme muset dorazit. Moc ještě jednou děkuji. Jana.

Ptáte se znovu na to, na co jsme Vám už odpověděli. Rezervace vstupenky Vám zajistí vstup v rezervovanou dobu. Není to tedy případ, kdy byste ponechala nákup až na místě. Dcera nepůjde do fronty jako ti, co vstupenku předem nekoupili. Dcera půjde s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku. Na rezervaci budete uveden vchod Varco singoli. Časové plánování to nijak neovlivní. Do Colosseo musíte jít v rezervovaném čase. Opět v rezervačním e-mailu budete mít informaci o tom, že se máte dostavit půl hodiny předem z důvodu bezpečnostní kontroly.

# 13.04.2019, 12:20.
Mohl byste mi prosím poradit odhledně lístků do Collossea / Palatina / Fora v Římě? Chtěla bych je zamluvit a zaplatit předem, abych se vyhnula těm největším frontám. Ale: 1. Nejsem si jistá, který je správný vchod a podle Coopculture si nejsem jistá, že zvláštní fronta na předplacené lístky vůbec je. 2. Jedna vstupenka má být pro dospělého a jedna pro 13. letou dceru. Myslím, že dcera to má zdarmo, ale obě potřebujeme koupit rezervaci za € 2,00. Co nechápu je, zda potom musíme vystát někde další frontu na její lístek, protože podle výše uvedené stránky se nedá zdarma lístek pořídit online, jen telefonicky nebo na místě. Asi v dlouhé frontě. 3. platnost je 2 dny, tzn. že první den můžeme jít do Collosea na určitou danou dobu, která bude uvedena zřejmě na lístku a druhý den do Fora a Palatina bez časového omezení? 4. Budeme tam od 25.5. do 1.6. Pžedpokládám, že nejlepší je úterý až pátek - ale ve kterou denní dobu je šance menších zástupů? Moc Vám předem děkuji. Jana.

Umístění vchodů je zobrazeno na Coopculture. Označení vchodu Vám dojde i s rezervací. Rezervace vstupenky Vám samozřejmě zajistí vstup v rezervovanou dobu. Pokud byste ponechala nákup až na místě, jsou časové rezervace také nutné, vystojíte si frontu a navíc v okamžiku, kdy se rezervace na daný den vyprodají, pokladny se uzavřou. Rezervaci proveďte přes Coopculture. Vstupenku zdarma není možné rezervovat, dcera půjde s Vámi a po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdrží volnou vstupenku. Platnost vstupenky je dva po sobě jdoucí dny od okamžiku první validace. První den tedy můžete jít do Colosseo v rezervovanou dobu, druhý den během otevírací doby do Foro Romano / Palatino. Tam doporučujeme jít začátkem otevírací doby. Doporučujeme si pročíst naše otázky a odpovědi. Ohledně Colosseo je tam zodpovězeno velké množství otázek.

# 12.04.2019, 17:21.
19.6.2019 jedeme s manželem autem do Říma. Budeme ubytovaní u Vatikánu na Via Aurelia. Chtěli bychom se jet i vykoupat k moři, ale místní dopravou. Mohl byste mi poradit, jakou dopravou a kam k moři nejblíže - místo, pláž? Moc děkuji za odpověď. Stáňa.

Nepíšete, kde přesně bydlíte. Via Aurelia je dlouhá. Nicméně pokud bydlíte u Vatikánu, můžete jet autobusem č. 46, který v této oblasti po Via Aurelia jezdí. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce De La Salle. Odtud pokračujte metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 12.04.2019, 17:10.
Prosím, jak se nejrychleji dostat z letiště Fiumicino na Via Cavour 233, kde máme ubytování? Přílet máme 18.4. ve 14:00 hodin a v 16:00 musíme být u Colossea. Myslíme si, že taxík vyjde finančně stejně jako kombinace vlak + metro. Děkujeme. Markéta.

Nejrychlejší spojení z letiště Fiumicino je vlakem Leonardo Express, za který zaplatíte € 14,00. Zaveze Vás na Termini za 32 minut. Levnější spojení je autobusem , za který zaplatíte € 5,80 (při nákupu zpáteční jízdenky € 4,50). Zaveze Vás na Termini za 55 minut. Z Termini musíte jet metrem B na Cavour. Trvá to do 5. minut. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Po Via Cavour potom dojdete k Vašemu ubytování. Od stanice metra je to 200 metrů. K Colosseo potom dojdete také pěšky, je to po Via del Annibaldi 450 metrů. Taxi z letiště Fiumicino do centra města Vás vyjde na € 48,00. Časově Vám to ale v lepším případě zabere 45 minut. Cenové porovnání závisí na zvoleném způsobu dopravy a počtu osob, které budou cestovat. Počítejte však s tím, že u Colosseo byste měl být přibližně 30 minut před rezervovaným vstupem z důvodu bezpečnostních kontrol a případného vyzvednutí vstupenek, pokud máte voucher a budete např. prokazovat věk pro doložení nároku na snížené vstupné nebo vstupné zdarma. Po příletu také strávíte nějaký čás tím, než si vyzvednete zavazadla a dojdete k místu odjezdu. Nějaký čas Vám také zaberou přestupy a také přechody.

# 12.04.2019, 11:42.
Přiletíme v sobotu ráno v 8:00 hodin na letište Fiumicino u Říma. Jak se nejlépe dostat na Lido di Ostia, kde se tam dají odložit zavazadla a jak se dá potom navečer tak kolem 19:00 z Lido di Ostia docestovat do Říma, nejlépe na adresu 5 Via Ottorino Lazzarini, Vaticano Prati, 00136 Rome? Je nás 5 osob - 2 děti ve věku 7 a 9 let a 3 dospělí. Pokud máte doporučení, potom poprosím také nějakou dobrou restauraci v Lido di Ostia, případně zajímavost pro děti. Předem moc děkuji za informaci. K.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral na Piazza Stazione. Jízdenka stojí € 1,10. O úschovně zavazadel v této lokalitě nevíme. Do Říma na výše uvedenou adresu se dostanete vlakem Roma Lido na EUR Magliana, odtud potom pokračujte metrem B na Termini a následně metrem A na Cipro. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Od metra jděte pěší zónou (naproti přechodu pro chodce). Ulice se jmenuje Via Giulio Venticinque. Následně pokračujte rovně po stejné ulici, v této části už s automobilovým provozem. Dovede Vás na Via Luigi Rizzo. Přejděte ji a pokračujte rovně po Via Ugo Bartolomei. Vaše ubytování je ve druhém domě po levé straně, vchod je za rohem z Via Ottorino Lazzarini. V autobuse Cotral cestují zdarma děti do výšky 1 m, v římské dopravě cestují děti zdarma do 10. let. Vždy v doprovodu dospělé osoby. Kousek od Lido Centro, v okolí Piazza dei Ravennati je několik dobrých restaurací, kde se určitě dobře naobědváte nebo navečeříte. Nabídka je široká, od místních specialit, ryb, steaků, pizzérií. Největší atrakcí pro děti v Ostia Lido je samotné moře.

# 12.04.2019, 07:52.
Prosím Vás, potřebuji zjistit, jaká městská doprava jezdí z letiště Fiumicino do Lido di Ostia. Děkuji. Milan.

Z letiště Fiumicino do Lido di Ostia jezdí autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 1,10 a cesta trvá přibližně 30 minut. Vystupujete na Piazza Stazione v centru. Je to u vlakové zastávky Lido Centro.

# 11.04.2019, 16:25.
V máji ideme do Ríma, letecky na letisko Ciampino a budeme bývať na Via Etruria 42 B, San Giovanni. Cestu som si pozrel. Chcel by som zakúpiť lístok na dopravu ATAC na dva dni. Chcem sa len opýtať, či autobus č 520 je tiež v cene lístka? Poprípade, akú inú vyriantu mi poradíte? Chceme pozrieť Koloseum, Vatikán. Ďakujem. Paľo.

Autobus č. 520 je v ceně tarifu Metrebus Roma. Můžete tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Je to uvedené téměř v každé naší druhé odpovědi. Je možné, že pro Vás budou výhodnější samostatné jízdenky BIT. Je to třeba propočítat v souvislosti s itinerářem. Stejně tak možnost využití nebo .

# 11.04.2019, 11:37.
Mohu Vás poprosit o informaci, jak se nejlépe dopravit z letiště Fiumicino dne 4. května v sobotu, přílet je ve 14:00 hodin, na adresu penzionu Casa in Monti, Via di San Martino ai Monti 22, Rione Monti, a zpět dne 8. května , abychom byli kolem 11:00 hodin na letišti. Děkuji moc za odpověď. Ivana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Jděte ve směru k nádražní hale a následně odbočte doleva na kolmou ulici Via Gioberti. Ta Vás dovede k Bazilice Santa Maria Maggiore. Přejděte přes stejnojmenné náměstí a vydejte se ulici šikmo vlevo. Jmenuje se Via Merulana. Na první křižovatce odbočte doprava na Via di San Martino Ai Monti. Vaše ubytování v Casa in Monti je za druhou křižovatkou (obě tvaru T) po pravé straně. Ze zastávky autobusu je to přibližně 700 metrů. Cesta zpět je stejná. Při rezervací obousměrné jízdenky získáte slevu.

# 10.04.2019, 14:45.
Pane inženýre, děkuji za Vaše informace ohledně Říma. Včera jsme se vrátili spokojeně domů, vše fungovalo. Potvrzuji, že je nutné koupit zpáteční jízdenky na autobus Terravision z letiště Fiumicino a zejména zpět. Nedovedu si ani představit, že bychom jeli zpátečním autobusem, i při zakoupených jízdenkách, později než v objednaném čase, protože lidí tam bylo moc a zmatek také. K cestě vlakem. My jsme byli v Tivoli a mám informaci, že na nádraží Termini se musí před vstupem na peron projít kontrolní bránou - kontrola jízdenek - zelené validátory. Jsou před bránou i na peronech. Žluté tam nejsou. Ve vlacích už žádné validátory nejsou. Ještě jednou děkuji a zdravím. Jitka.

Děkujeme za cenné informace.

# 10.04.2019, 14:12.
Pane Řehůřku, mohla bych Vás moc poprosit o radu, kde zakoupit vstupenky do Colossea, které chceme navštívit 14.4. dopoledne? Moc Vám děkuji za odpověď a přeji hezký den. Kristýna.

Vstupenky do Colosseo je třeba kupovat s dostatečným předstihem. Rezervace časů se provádí přes Coopculture. Bohužel 14.4.2019 jsou k dispozici rezervace až od 17:40 do 17:45. Vstupenky mizí velice rychle, tzn. že v době, kdy obdržíte tuto odpověď, už nemusí být k dispozici. Můžete se podívat po variantách vstupenek s původcem, do podzemí, do arény apod., které mohou být k dispozici. Dále se zkuste podívat na portál Get Your Guide, kde v určitých variantách může být také něco k dispozici.

# 09.04.2019, 23:41.
Skvěle. Děkuji. Informace k nezaplacení. Když se chce člověk někam podívat, tak na nějaké € nemusí hledět. A jen malá vzpomínka. Kdo chce zažít v Římě klid, tak doporučuji Tre Fontane. Jede tam od metra autobus, bohužel nemám pamatováka na vše jako má žena, kterou tu nemám, protože jsem na noční službě. Tři kostely včetně trapistického kláštera. Trochu pěst na oko proti všudypřítomnému baroku, i když proti barokním krásám nic nemám. Euakalypty a ticho. Posezení venku před kavárničkou s prodejnou čokolád, čajů atp. Kromě toho, vedle trapistického kláštera mají též prodejnu s jejich produkty - čokoláda, výborná, různé druhy, největší 900 gramů a výborný dvaceti bylinný likér. Mívali i s eukalyptem, také dobrý, voněl po něm. Dobrou noc. Bohumil.

Děkujeme za cenné informace.

# 09.04.2019, 19:01.
Děkuji za odpověď, co jsem se dívala na stránky, tak právě u té kombinované vstupenky mi to hlásí, že žádné termíny nejsou k dispozici. Jak se bookují termíny pro vstup do Colossea. Takže zbývá jedině koupit vstupenku S.U.P.E.R.? Děkuji za informaci. Lenka.

Psala jste, že jedete v termínu od 12. do 14.4.2018. Termíny na 12. jsou zarezervované, termíny na 13. jsou jednotkově v malém počtu volné a termíny na 14. jsou ještě v dostatečném počtu. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny od první validace, do Colosseo v rezervovaný den a čas. Ten musí být v době platnosti vstupenky. Můžete samozřejmě jít přímo na pokladnu Foro Romano nebo Palatino a vstupenku si zakoupit na místě. Podmínkou také není využít vstupenku v plném rozsahu.

# 09.04.2019, 18:45.
Chci se zeptat, zda byste mi doporučil dobrou pražírnu nebo obchod s kávou. Děkuji. S pozdravem Kristýna.

Doporučujeme Castroni EUR. Mají obchod kousek od stanice metra B nazvané Eur Palasport. Je tam velká budova Ministerstva hospodářského rozvoje. Po jeho levé straně je ulice Viale Beethoven. Na ní, před druhou křižovatkou vpravo, je zmiňovaný obchod. Ceny jsou sice vyšší, ale za kvalitu se platí. Castroni zpracovává kávu ze Střední Ameriky, Indonésie a Afriky už téměř 90 let. Kromě kávy z vlastní pražírny tam prodávají typické italské výrobky. Po celém Římě je umístěno více jak 10 těchto obchodů. V centru např. na Via Frattina mezi Špěnělskými schody a Tiberou.

# 09.04.2019, 18:35.
V období od 12. do 14.4. bychom rádi navštívili Forum Romanum a Palatinský pahorek s tím, že Colosseum jen zvenku. Dovnitř bychom nešli. Doporučíte mi, kde koupit lístky, zda online nebo na pokladně na místě? Děkuji za odpověď. Lenka.

Vstupenka je kombinovaná, tzn. je pro Colosseo / Foro Romano / Palatino. Vstupenky můžete zakoupit i na pokladně Foro Romano nebo Palatino. Pokud chcete poznat Foro Romano a Palatino důkladněji, tedy se vstupem i do některých budov, můžete si nově zakoupit vstupenku S.U.P.E.R., která je jen pro Foro Romano / Palatino. Pokud Vám stačí základní vstupenka, potom doporučujeme ji využít v plném rozsahu a zarezervovat si i vstup do Colosseo. Je to za stejnou cenu.

# 09.04.2019, 16:29.
Nejdříve bych chtěla poděkovat za skvělé stránky. Dovolte mi požádat o radu. Přiletíme 8.5. do Říma na letište Fiumicino ve 12:00 hodin a potřebujeme se dostat na Via Paolo II 3, Vaticano Prati. Našla jsem si, že poblíž je zastávka autobusu číslo 64. Chceme si koupit tu jízdenku na 72 hodin. Poradil byste nám prosím, jak nejlépe se do hotelu dostat? Máme rezervované vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple na 9.5. ve 14:00 přes Musei Vaticani. Chtěla bych se ještě zeptat, zda je označen vchod pro ty, kteří mají rezervace a zda máte zkušenost s jakým předstihem bychom se měli dostavit. Nejsme atleti a dlouhé stání zvládneme jen v omezené míře. Děkuji a přeji mnoho úspěchů. Hanka.

Nejrychlejší spojení je vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 nebo FL5 na S. Pietro. Odtud je to k Vašemu ubytování 300 metrů. Cena jízdenky je € 8,00. Vyjděte z nádražní budovy a odbočte doleva. Jděte po Via Innocenzo III. Druhá ulice odbočující doprava je Via Paolo III. Vaše ubytování je po pravé straně. Můžete jet také autobusem za € 5,80 na Termini a odtud, z autobusového terminálu před nádražní halou, autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na zastávce Crocifisso / Porta Fabbrica. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Paolo II. Informaci o vchodu a časové rezervě před vstupem najdete v odpovědi ze dne 04.05.2018, 15:35.

# 09.04.2019, 15:36.
Pane Řehůřku, počátkem června plánuji s rodinou desetidenní návštěvu Říma a chci zakoupit Roma Pass na 72 hodin. Podotýkám, že v Římě jsem byl již minulý rok a ve většině potřebných informací se celkem orientuji. Ale poněkud nejistý jsem nyní jen ohledně cen redukovaného vstupného u Roma Pass na 72 hodin, tedy pokud se bude jednat o návštěvu třetí a případně dalších památek. V aktualizovaném ceníku z 19.3.2019 jsou totiž u některých památek uvedeny až nepravděpodobně nízké redukované ceny. Např. Cololosseo, Foro Romano a Palatino za € 2,00, obdobně Galeria Borghese a další. Nemáte pro to nějaké vysvětlení? V ceníku k Roma Pass z 29.1.2019 byly u značného počtu památek redukované ceny podstatně vyšší. A ještě bych se rád zeptal na možnost zakoupení samostatné vstupenky na Forum Romanum a Palatino, protože o Colloseum, vzhledem k loňské návštěvě, již nemáme zájem. Ať hledám, jak hledám, nacházím jen kombinovanou vstupenku. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem František. P.S.: Velice oceňuji Váš web. Při minulé návštěvě bych to měl bez informací z něho získaných mnohem složitější. Ještě jednou děkuji.

Ceny jsou reálné, změny nastaly od 28.2.2019. vysvětlení najdete v odpovědi ze dne 17.03.2019, 08:37. Toto významně ovlivňuje i plánování pořadí návštěv jednotlivých památek a muzeí s . Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná. Nově je samostatná vstupenka do Foro Romano / Palatino, jmenuje se S.U.P.E.R. Je však dražší než kombinovaná vstupenka, oproti té má však více vstupů uvnitř Foro Romano / Palatino. S Roma Pass tento speciální vstup nelze použít. Stejně tak neobsahuje Colosseo, které je však možné k této vstupence připlatit. Nicméně pokud budete využívat Roma Pass, je vzhledem ke snížené ceně u třetí a další památky jedno, zda vynecháte Colosseo nebo ne.

# 09.04.2019, 11:49.
Před čtyřmi lety jste mi moc pomohl a perfektně popsal cestu. Nevím, zda se tím i nadále zabýváte, ale pokud ano, zase se chystám do Říma. Tentokrát přiletíme na letiště Ciampino, ubytovaní budeme na adrese Casa Roma Foro Italico, Via Dei Podesti n.6, Villa Borghese Parioli. Budu Vám vděčná za jakoukoliv infrmaci nebo nasměrování. Přeji krásný den. Iveta.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta'. Odtud pokračujte metrem A na Flaminio a odtud tramvají č. 2 na Mancini. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Ze zastávky je to k Vašemu ubytování 300 metrů. Jděte ve směru jízdy tramvaje. Ta odbočí doleva, vy jděte rovně do aleje po Viale Pinturicchio. Dojdete k několikapatrovým domům. Hned v tom prvním po pravé straně je Casa Roma Foro Italico. Vchod je za rohem vpravo z Via dei Podesti.

# 08.04.2019, 23:50.
Náhodou jsem narazil na tuto stránku a zdá se velmi podnětná. V Římě jsme byli vícekrát a již několik let po sobě se sem rádi s manželkou, případně s mladším synem, vracíme. Jedeme koncem dubna na 9 dní a chceme zvládnout i nějaký výlet mimo. Známý nám doporučil klášter Monte Cassino. Jak se tam dá nejlépe dostat? Zdá se, že vlakem, ale potom se musí jít dost dlouho. Podle mapy klikatě pěšky nebo se od vlakové zastávky dá nějak dojet? Děkuji za nápovědu. Bohumil. P.S.: z našich zkušeností se dá vyrazit třeba z Říma do Florencie rychlovlakem 300 km za 1 hodinu a 20 minut. Ráno tam, večer zpět.

Z Termini se do Cassino dostanete vlakem Trenitalia za € 8,40. Z vlakového nádraží v Cassino ke klášter Montecassino potom autobusem Mastrantoni. Jedná se o okružní linku, která vyjíždí z Piazza San Benedetto a jednou ze zastávek je i Stazione FS (při cestě tam i zpět). Autobusy odjíždějí z Piazza San Benedetto v 9:55 (10:20), 12:30 (12:50) a 15:15 (17:15) každý den. Ten poslední zůstává u kláštera až do 17:10, kdy odjíždí k zastávce na poslední sestup toho konkrétního dne. V závorce jsou uvedeny předběžné odjezdy z Montecassino. Cenu jízdenky neznáme.

# 08.04.2019, 23:09.
Pán Rehúrek, prosím Vás, je potreba si autobus z letiska Ciampino smer Center Termini vopred rezervovať, alebo postačí kúpiť lístok na mieste? Je možné si kúpiť lístok aj na konkrétny čas? Na stránkach Get Your Guide som našla spoj z Termini na letisko v čase 4:30 až 21:30. Čo v prípade, že na letisko musím cestovať skor? Ráno nám to letí už v 6:15. Premáva autobus na letisko aj v skorších hodinách? Mám na Vás ešte jednu otázku týkajúcu sa Colossea. Dočítala som sa, že od marca sú rezervácie nutné. Je možné sa brzo ráno postaviť do fronty a kúpiť si lístok na mieste? Majú tam volné miesta aj pre turistov, ktorí si vstup vopred nerezervovali? Ďakujem za odpoveď. Michaela.

V tomto případě doporučujeme zvolit pro cestu z letiště autobus za € 5,80. Při koupi zpáteční jízdenky získáte výraznou slevu, za obě zaplatíte jen € 9,00. V ceně je i větší zavazadlo. Jízdenky samozřejmě zakoupíte i na letišti nebo u řidiče. Vzhledem k brzké cestě na letiště však doporučujeme rezervaci na výše uvedených stránkách. Autobus na letiště jede z Termini ve 4:30, na letišti Ciampino je v 5:10. Při cestě z letiště nemusíte mít obavu ze zpoždění letu. Jízdenka je v tomto případě platná i na další spoje, pojedete následujícím volným. Do Colosseo rezervaci doporučujeme. Ty se provádějí i na místě, nicméně vystojíte si dlouhou frontu a v případě že ten den budou rezervace naplněné, pokladny se uzavřou a otevřou až následující den.

# 08.04.2019, 15:59.
Chcem Vás poprosiť o radu. Radi by sme si zakúpili Roma Pass na 72 hodín a navštívili prednostne Koloseum a Anjelský hrad ako prvé dve návštevy. Otázka: Platí automaticky hocikedy vstup do Kolosea na Roma Pass, alebo je potrebné zarezervovať dátum a čas? Ak áno, aký je postup? Nikde som to nenašiel. Podľa informácií z internetu od 1.3. je potrebné rezervovať dátum a čas do Kolosea aj v prípade, že mám zakúpený Roma Pass. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Marián.

Rezervace pro Colosseo je povinná i s Roma Pass. Provedete ji přes Coopculture. Viz naše odpověď ze dne 28.03.2019, 13:07.

# 08.04.2019, 13:16.
Od 25.5. do 1.6. budu s 13. letou dcerou v Římě a rády bychom viděly hlavní památky, včetně Vatican Museum a Colosseum Forum Romanum a Palatine. Mohl byste, prosím vás poradit, zda spoléhat na vstup zdarma poslední neděli v měsíci, v našem případě 26.5., nebo koupit vstupenky předem? Jsou poslední neděle v měsíci tak přeplněné návštěvníky, že je lepší jít jindy? Moc děkujeme. Jana.

Vstup zdarma do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci, tedy i 26.5., s sebou přináší samozřejmě obrovské množství návštěvníků, kteří této možnosti chtějí využít. Navíc sezóna je v tomto termínu v plném proudu. Tento den není možné dělat rezervace a Vatikánská muzea mají omezenou otevírací dobu. Poslední vstup je ve 12:30 a muzea se zavírají ve 14:00. Fronty budou dlouhé, ale postupovat budou rychleji, protože se neprodávají vstupenky. Pokud se rozhodnete pro tento termín, doporučujeme se do fronty postavit co nejdříve ráno. Otevírá se v 9:00. V jiný den doporučujeme provést rezervaci. Co se Colosseo týče, tam je povinná rezervace. Doporučujeme vše opět udělat online. Vyhnete se největší frontě a případnému zklamání, že se už na Vás nedostane. V okamžiku kdy jsou vyčerpané vstupy na ten konkrétní den, pokladny se uzavírají a ten den máte prostě smůlu.

# 08.04.2019, 12:50.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za odpovědi. Ještě mám poslední otázku. Koupili jsme si Roma Pass 48 a vstup do Colossea 3x, celkem za € 90,00. Přišlo nám pouze potvrzení, bez jakéhokoliv PDF. Snažili jsme se přeložit text v e-mailu, ale moc jsme jej pochopili. Jen, že nám může přijít PDF vstupenka, ale PDF jsme v e-mailu neměli. Za to máme pouze rezervační kód. Vstup máme na 8:50 ráno. Tzn., že máme přijít třeba den dopředu a vyzvednout si Roma Pass včetně vstupenek do Colossea? Děkuji. S pozdravem Lucie.

Nepíšete, kde jste vše zakoupila. Podle ceny předpokládáme, že jste si vše objednala přes Coopculture. Cena € 30,00 za osobu odpovídá nákupu Roma Pass včetně rezervace. V tomto případě Vám už při nákupu byla nabídnuta jen možnost pickup@ticket office, což znamená, že je třeba vše vyzvednout až na místě. Je to i logické. Roma Pass v PDF podobě není. V potvrzení by mělo být napsané, kde si máte Roma Pass vyzvednout.

# 08.04.2019, 08:20.
Máte úžasné stránky a obdivuji, kolik věnujete času a úsilí všem odpovědím. Ráda bych se zeptala, jak nejlépe se dostat z letiště Ciampino do ulice Via Marmorata, prosím? Hledala jsem, zda jste na to již neodpovídal, ale vypadá to, že ne. Dále by mě zajímalo, zda si opravdu musím rezervovat prohlídku Kolosea, nebo zda je rezervace nutná jen v případě nákupu přes Roma Pass? Předem děkuji za za Vaši odpověď. A přeji krásný den. Tereza.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte metrem B na Piramide. Celou trasu zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Vyjděte z metra, projděte mezi Porta San Paolo a Piramide di Caio Cestio. Via Marmorata začíná za parkem po levé straně. Vstup do Colossea je třeba rezervovat jak s Roma Pass, tak i bez Roma Pass. Rezervační poplatek je € 2,00.

# 07.04.2019, 19:23.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala, jaká je nelepší cesta z letiště Fiumicino na adresu Via Cenada 39, Řím, Lazio 00183? Přílet na letiště bude 9.4. ve 20:30 hodin. Děkuji moc za případnou odpověď. Nikola.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na Colli Albani. Odtud jeďte autobusem č. 87 směr Giulio Cesare / Lepanto a vystupte na zastávce Ceneda. Je to přímo naproti Vašemu ubytování. Jízdenka BIT na metro a autobus č. 87 stojí € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 06.04.2019, 14:59.
Pane Pavle, ráda bych se Vás zeptala, zda je potřeba v Římě rezervovat vstupenku na Koloseum i pro děti do 16. let? Našla jsem vstupenky pro dospělé a nevím, zda je potřeba i nějak rezerovat pro děti nebo stačí rezervovat vstupenku pro dospělé a pro děti stačí až na místě? Jde mi o to, aby na stejnou hodinu, co budu mít rezervované vstupenky pro dospělé, šlo na místě rezervovat vstupenku pro děti. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Sylva.

U základních vstupenek se do 18. let rezervace neprovádějí. Děti půjdou s Vámi Vaším vchodem a na pokladně po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku ve výši € 2,00 obdrží volné vstupenky.

# 04.04.2019, 23:09.
Pane Řehůřku, prosím o radu, jak se nejrychleji dostat z letiště Ciampino na ubytování kolem 20. hodiny na adresu: Via L' Aquila, 52, Prenestino, 00176 Řím. V Římě budeme 4 celé dny od 10. do 14.4. Je rozumné strávit dva dny v centru, jeden den ve Vatikánu + okolí a další den vyrazit k moři? Poradil byste mi prosím, kde je nejlblíže Říma hezká pláž? Kdyby byla zdarma, bylo by to nejlepší. Poslední dotaz: Jsou všechna muzea v neděli zavřená? Moc děkuji. Lucka.

Z letiště Cimpino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Přestupte na metro C a jeďte na Pigneto. Jděte po Via del Pigneto k železniční trati, přejděte ji po lávce a pokračujte po Via del Pigneto až k místu, kde se mění v pěší zónu. Po té jděte a následně odbočte doprava na Via Pesaro. Na konci pěší zóny pokračujte mírně vlevo stále po Via Pesaro. Dovede Vás na Via l' Aquila. Po té se vydejte doprava a hned po pravé straně je Vaše ubytování. Od metra je to přibližně 450 metrů. Na celou trasu vystačíte s jednou jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru na San Giovanni musíte hned projít na metro C. pokud vyjdete ven z metra přes turnikety, už jízdenku na metro použít nemůžete. Centrum Říma je historicky natolik obsáhlé, že poznávací náplň na tyto dva dny určitě mít budete. Městskou dopravou se dostanete na pláže v Lido di Ostia. Jezdí tam vlak Roma Lido z Porta S. Paolo. Je to propojeno se zastávkou metra B Piramide. Můžete jet až na EUR Magliana a tady na městský vlak přestoupit. Volné pláže tam jsou také, poznáte je podle označení projektu EU. Většina muzeí a památek mají v neděli otevřeno. Zavřeno mají Vatikánská muzea.

# 04.04.2019, 16:36.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Chtěli bychom jít s dětmi ve věku 9 a 11 let do Kolosea. Podle webových stránek mají děti vstup zdarma, ale pochopila jsem, že i přesto musíme zarezervovat jejich vstup. Platí se za to € 2,00. A potom si volné vstupenky vyzvednout na pokladně. Mám tedy koupit online vstupenky jen pro mě a manžela a ty dětské domluvit až na místě? Když totiž dávám do košíku vstupenky pro dospělé, tak vstupenky pro děti vůbec nejsou v nabídce. Jde mi o to, aby se nám nestalo, že nám potom u pokladny řeknou, že kapacita už je plná a děti nejsou nikde v online rezervaci uvedeny. Ještě by mě zajímalo, když se budeme chtít v Koloseu dostat i do podzemí, tak tam musíme jít pouze s průvodcem, samotné nás tam nepustí? Děkuji za Vaše odpovědi. Eva.

V případě základních vstupenek rezervujete jen vstupenky za plnou cenu a za snížené vstupné, případně s Roma Pass. Děti jdou s Vámi a u pokladny u Vašeho vstupu po prokázání věku a uhrazení rezervačního poplatku obdržíte volné vstupenky. Vstupy do podzemí jsou pouze v organizované skupině a ceny jsou o něco vyšší.

# 04.04.2019, 14:18.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaše informace, jsou velmi užitečné. Mám na Vás ještě jednu otázku. Jakou nejrychlejší a nejjednodušší cestou se dostaneme z ubytování na Via Ostia 16 ke Koloseu? Stačí nám zase jízdenka na metro základní za € 1,50? Děkuji za Vaši odpověď. Adéla.

V tomto případě bude nejlepší přejít na stanici metra Ottaviano a odtud jet nejdříve metrem A směr Anagnina a na Termini přestoupit na metro B směr Laurentina. Vystoupit musíte na Colosseo. Na celou trasu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Na Termini ale musíte hned přestoupit na metro B (nebo B1). Pokud vyjdete ven z metra přes turnikety (např. si něco prohlédnout), stejnou jízdenku už na metro použít nemůžete.

# 04.04.2019, 12:15.
Nejdříve bych Vám chtěl poděkovat za skvělý a inspirativní web. V září se chystáme do Říma a uvažuji o nákupu Roma Pass, respektive Omnia Card. Finančně vím, že se mi ani jedna z těchto karet nevyplatí. Započtení MHD a zlevněných vstupů. Láká mě však možnost přednostních vstupů v případě Omnia Card do 3. památek a tím ušetření času, kterého v Římě bude vždy málo. Chtěl bych se zeptat, zda lze tuto výhodu karet plně nahradit časovými rezervacemi vstupenek a online nákupy předem nebo existují nějaké výhody, které bez karet koupit nelze? A ještě obligátní otázku na dopravu. Z letiště Fiumicino na Piazza del Risorgimento v podvečer předpokládám jet nejlépe a nejrychleji vlakem na Termini a potom metrem na Ottaviano? Mám akorát obavu z toho, že se jízdenky na vlak kupují na určitý čas. Co se stane, když nám vlak ujede? Dá se jet i následujícím na stejný lístek? Moc děkuji. Gustav.

U muzeí a památek, kde to má vzhledem k návštěvnosti význam, je možné provádět online rezervace. je především pro návštěvu Vatikánu a souvisejících muzeí a památek, je především pro návštěvu Říma a souvisejících muzeí a památek v kombinaci s městskou dopravou. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Asi největší deklarovanou výhodou Omnia Card je garance rezervací, největší výhodou Roma Pass je snížené vstupné do dalších muzeí a památek, které nejsou v ceně. Další výhody souvisí samozřejmě v návaznosti na itinerář a tedy rozsahu využití konkrétních karet. Pokud chcete jet vlakem Leonardo Express, je platnost jízdenky 90 minut od její validace. Pokud koupíte jízdenky online, jízdenky se nevalidují a platí od data a času uvedeném na jízdence. Levněji můžete jet na Termini autobusem za € 5,80. Pokud bude mít let zpoždění, můžete jet následujícím volným spojem. Z letiště můžete jet také za € 6,00, kde jsou podobné podmínky. Vystoupíte na Via Crescenzio, která po 700 metrech končí na Piazza del Risorgimento.

# 04.04.2019, 11:53.
Vážený pane Řehůřku, začátkem června se chystáme do Říma. Mohu se zeptat na cestu z letiště na Via Giulia 23a, Řím, Lazio? Dále bych se chtěla zeptat na koncerty a divadla. Zda byste mohl nějaké doporučit. Předpokládám, že trhy jste již popsal, to si dohledám. Děkuji mnohokrát. H.

Neuvádíte na které letiště přiletíte. Stejná doprava z obou letišť je autobusem za € 5,80 na Termini. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a jeďte autobusem č. 40 nebo 64. Vystoupit musíte na zastávce Chiesa Nuova. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via dei Cartari. Dovede Vás na náměstí, na jehož konci vede Via Giulia. Vydejte se po ní doleva. Vaše ubytování je za křižovatkou po pravé straně. V Římě je nepřeberné množství divadel a koncertů. Dotýkají se obrovského množství žánrů. Je to individuální záležitost, není možné Vám doporučit konkrétní akci. Program divadel a koncertů v Římě najdete např. na Roma Today.

# 04.04.2019, 08:19.
Vstupenka, kterou obdržíme u Forum Romanum, lze použít i u Colossea, tedy to znamená, že již nemusím čekat žádnou frontu pro rezervace, ale rovnou mohu jít se vstupenkami obdrženýmu u Forum Romanum ke vstupu do Colossea? Děkuji. Ondřej.

Je to tak, jak jsme Vám to napsali v minulé odpovědi. Vstupenky obdržíte na pokladně Foro Romano, prohlédnete si Foro Romano a Palatino a v rezervovaném termínu půjdete do Colosseo tak, jako byste šli i poprvé do Colosseo s tím rozdílem, že si nebudete muset už vyzvedávat vstupenky. Nicméně není to bez úplné fronty. Procházíte bezpečnostní kontrolou. Z toho důvodu se doporučuje dostavit se půl hodiny před rezervovaným termínem.