ŘÍM 2018 / 11

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 11

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete jedenáctou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 13.03.2018, 11:14.
Už som našla odpoveď na otázku o krížovej ceste, že lístky nepotrebujeme. No nemôžem nájsť link, kde sa dajú rezervovať lístky na omšu na veľkonočnú nedeľu vo Vatikáne. Ďakujem. Martina.

Vstupenky jsou zdarma a je možné je rezervovat na stránkách Prefektury papežského domu. Mše začíná v 10:15. Na následující Urbi et Orbi se vstupenky nevydávají.

# 13.03.2018, 11:07.
Chcem sa opýtať, či je možné sa dostať na krížovú cestu do Kolosea na veľký piatok a kedy je začiatok. Ďakujem za odpoveď. Martina.

Vstupenky se nevydávají. Procesí všech věřících po křížové cestě začíná v pátek 30.3.2018 ve 21:15 u Colosseo a končí na Palatino.

# 12.03.2018, 19:16.
Pane Řehůřku, my jsme také z Moravy, z jihu, a teď jsme se rozhodli cestovat do Říma. Při zjišťování různých informací o Římě jsem náhodou narazila na Vaše stránky s různými dotazy. Mimochodem jsou perfektní a určitě hodně usnadní turistům pobyt v tomto městě. Potřebovala bych také poradit. Z letiště nás přivezou na Termini Stazione a odtud se potřebujeme dostat do hotelu Albergo del Sole na Via del Biscione. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe na místo dopravíme? Děkuji moc. Zdenka.

V tomto případě doporučujeme jet z Termini autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. Vystoupit musíte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / S. A. della Valle. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte do úzké uličky vlevo. Jedná se o jednosměrku, z pohledu automobilů půjdete do protisměru. Ulice se jmenuje Via del Paradiso. Dovede Vás na náměstí Piazza del Paradiso. Na konci náměstí je ve Vašem směru Via del Biscione, Albergo Sole je po levé straně. Autobus jezdí každý den od 5:00 do půlnoci z terminálu před nádražní halou. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 10.03.2018, 12:51.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Nazpátek jsme se rozhodli, že poletíme. Napíšete mi ještě prosím, co nejkratší cestu z našeho ubytování na letiště Ciampino? Moc děkuji. Karolína.

Ze zastávky Poggio Verde / Mazzacurati jeďte autobusem č. 889 směr Ago / Val Cannuta a vystupte na De La Salle. V neděli a ve svátek autobusem č. 98F směr Nazzani a vystoupit musíte na stejné zastávce. Zastávka je u metra Cornelia. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na konečné zastávce. Z Anagnina jeďte autobusem Atral na letiště Ciampino. Jízdenka na autobus a metro stojí € 1,50, jízdenka na autobus na letiště € 1,20.

# 10.03.2018, 10:42.
Chtěla bych vás požádat o informaci, na kolik dnů je vhodné navštívit Řím? Chtěla bych tam jet v dubnu, ale nevím na kolik dnů. Nechci spěchat. Všechny památky si užít. Stačí podle Vás tři celé dny? Děkuji. Marie.

Počet dnů je závislý na itineráři, tj. podle toho, jak moc důkladně chcete památky poznat. Pokud chcete zvolit zkrácenou variantu, tzn. jeden den budete věnovat Vatikánu (Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady, Bazilika) + Castel Sant' Angelo, druhý den Colosseo + Foro Romano + Palatino a třetí den památkám v historickém centru Říma, potom ty tři dny zřejmě postačí. Pokud však budete chtít Řím poznat důkladněji, přidat např. Galeria Borghese, Via Appia Antica, Ostia Antica, zajet do Tivoli atd. potom budete muset nějaké dny přidat.

# 08.03.2018, 08:54.
S přítelem odlétáme příští týden do Říma na 4 dny. Chtěla bych se proto zeptat, zda je lepší - výhodnější v jeden den stihnout jak Vatikánské Muzeum, Sixtinskou kapli, tak i Basiliku sv. Petra? Nebo do Basiliky sv. Petra můžeme zajít jiný den a zda se tam čeká také nějaká řada? Potom bych se ráda zeptala, zda byste nám doporučil zajímavé muzeum s díly - obrazy Leonarda da Vinciho? A poslední otázka se týká dopravy. Přiletíme na letiště Ciampino a chci se zeptat na nejlevnější dopravu do města? Autobus? Vlak? A zda jízdenku zakoupíme tam nebo ji máme také zakoupit předem? Děkuji mnohokrát a přeji hezký den. Petra.

Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli musíte stihnout v jeden, protože Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí. Nelze vstup zakoupit samostatně. Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma, platí se jen za výstup do kopule a sestup do nekropole. Přímý průchod z Vatikánských muzeí je možný, ale jen pro skupiny s průvodcem. Pokud si tedy nezakoupíte organizovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Baziliky, budete muset jít do Baziliky z náměstí sv. Petra a vystát samostatnou frontu. Jak si to zorganizujete je samozřejmě na Vás. Specializované muzeum se jmenuje Leonardo da Vinci Experience a najdete ho na Via delle Conciliazione. Otevřeno je každý den od 9:00 do 19:30 a vstupné činí € 12,00. Nejlevnější doprava z letiště Ciampino je autobusem ATAC č. 720, který Vás zaveze na Laurentina a odtud do centra pokračujte metrem B, případně následně z Termini metrem A. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut, je přestupní a v metru ji můžete použít jen jednou. Pokud však neprojdete ven turnikety, můžete přestoupit z linky B na linku A. Jízdenku zakoupíte na letišti - viz naše odpověď ze dne 21.02.2018, 10:02.

# 05.03.2018, 16:02.
Děkuji za odkazy na zakoupení online vstupenek. Ale jak to vypadá, tak online vstupenku asi nekoupím, protože to nejde. Přes odkaz Musei Vaticani nejde koupit vstupenky od neděle 18.3. do úterý 20.3. První šance je až ve středu 21.3. kdy odlétáme, takže nestíháme. Přes odkaz Get Your Guide se v úterý 20.3. nabízí vstupenky za € 38,00 pouze na 15:00 nebo 15:30. Což je pro nás docela drahé, když stejně nevyužijeme audioprůvodce. Děje se ve Vatikánu v té době něco, kdy se tam nedostanou turisté? Nebo je ještě šance přijít ráno po 7. hodině a vystát frontu? S pozdravem Ilona.

Z Vaší zprávy tak nějak vyznívá, jako bychom Vám špatně poradili. Váš termín je před blížícími se Velikonocemi, návštěvnost památek se zvyšuje. Navíc jste psala, že návštěva připadá v úvahu od 18.3. do 20.3. Napsali jsme Vám, že Vatikánská muzea jsou uzavřena 18.3. a 19.3., je tedy logické, že na tyto dny není možné zakoupit vstupenku. Jediný možný termín Vám tedy zbývá 20.3. Je opět logické, v souvislosti s tím, že dva dny před tím jsou Vatikánská muzea uzavřena, že o tento termín bude obrovský zájem. Nicméně to, že nelze rezervovat vstup znamená, že byla vyčerpána kapacita rezervací. Do fronty si samozřejmě stoupnout můžete a Vatikánská muzea můžete navštívit za € 17,00 za osobu. Počítejte však s tím, že Vás to bude stát hodně času. Smluvní prodejci, jako např. Get Your Guide, mívají zablokované vstupy pro své klienty, proto se občas stane, že i když jsou v oficiálním prodeji rezervace nedostupné, tady je ještě možné rezervaci provést. Samozřejmě za ceny odpovídající nabízenému rozsahu služeb. Máte pravdu, že 20.3.2018 je k dispozici jen odpolední Fast Track (15:00 a 15:30) s audioprůvodcem za € 38,00, což oproti základní ceně s rezervací je o € 17,00 více za osobu. Což je v přepočtu přibližně o 432,- Kč více. Nicméně za tuto cenu je přednostní vstup k dispozici. Máte vždy možnost volby pro variantu, která Vám nejlépe vyhovuje.

# 05.03.2018, 14:02.
Moc děkuji za odpověď. Takže privátní transfer, který doporučujete bude asi typu Uber. Našla jsem, že po Římě jezdí bílé městské taxi. Tyto by nebyly levnější? Děkuji. Marcela.

Podle našeho názoru se o Uber nejedná. Měla by to být standardní firma provozující taxi. Díky spolupráci se zavedenou Get Your Guide také s určitou garancí. Ideální jsou samozřejmě bílá taxi s licencí města Říma. Standardní regulovaná cena z letiště Fiumicino do centra Říma je € 48,00. Ta je ale pro 4 cestující. Vás je 6.

# 05.03.2018, 08:48.
Pane Řehůřku, plánujeme cestu do Říma přes Velikonoční svátky. Chci se zeptat, jak je to s památkami o Velikonoční neděli? Budou otevřené? Velice děkuji. Karolína.

Římské památky by měly být otevřeny podle standardní otevírací doby. Protože se jedná o první neděli v měsíci, měl by být u státních památek a muzeí vstup zdarma a neměly by jít provádět rezervace. Počítejte s velkým množstvím lidí. Co se Vatikánu týče, počítejte s výraznými omezeními a opět s velkým množstvím lidí. Vatikánská muzea budou standardně jako každou neděli (kromě poslední) uzavřena a počítejte s tím, že výjimečně budou uzavřena i následující den, tj. v pondělí 2. dubna. Co se církevních obřadů týče, v neděli v 10:00 proběhne mše a ve 12:00 tradiční požehnání Urbi et Orbi.

# 04.03.2018, 21:37.
Chtěl bych se zeptat na otevírací dobu Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra v období Velikonoc od 30.3. do 1.4.2018. Moc děkuji. Tomáš.

Vatikánská muzea budou standardně otevřena každý den od 26.3.2018 do 31.3.2018, tj. od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea potom zavírají v 18:00. 1.4. a 2.4. budou Vatikánská muzea uzavřena. Basilika je otevřena v březnu od 7:00 do 18:30, v dubnu do 19:00. V době Velikonoc bude vstup samozřejmě omezen v závislosti na programu. Přesné informace však nemáme.

# 04.03.2018, 12:23.
Řehůřkovi, ještě jednou si dovoluji Vás požádat o Váše zhodnocení a názor mého programu v Římě. Přiletíme 14.3. do Říma a na ubytování bychom měli být asi kolem 11:00 a odlétáme 17.3. brzy ráno, takže k dispozici máme 2,5 dne a já jsem udělala takovýto návrh programu. Myslíte, že je to reálné? Asi nebudeme navštěvovat expozice muzeí, protože umění moc nerozumíme, spíše nám jde o město jako takové s jeho stavbami, parky, dobrým vínem a pitím atd. 1. den - odjezd tramvají č. 19, 3 okolo 12:30 z Piazza di Porta Maggiore do parku Borghese. Přibližně od 13:30 prohlídka parku 2 až 3 hodiny a poté přes město pěšky na ubytování. 2. den brzy ráno odjezd metrem do Vatikánu. Prohlídka + vstup a výšlap do Baziliky. Poté navštívit trhy Mercato Trionfale na Via la Goletta. Potom návštěva Andělského hradu - nevím, zda i s prohlídkou. Návrat pěšky přes Piazza Navona, Pantheon, Španělské schody a Fontana di Trevi. Večer návrat na ubytování. 3. den - ráno Colosseo + Foro Romano se vstupy dovnitř. Caracallovy lázně? Park Aventino a park Traiano, S. Maria Maggiore. Večer návrat na ubytování. V průběhu každého dne je počítáno s nezbytnými návštěvamu tratorie, kavárny, cukrárny. Mnohokrát děkuji za Váš názor. S pozdravem Andrea.

Plán je to zajímavý, hodně záleží na důkladnosti celé prohlídky. To ale můžete podle situace regulovat. Nejvíce časově náročný je třetí den. Návštěva Colosseo + Foro Romano hodně zabere, opět záleží na Vaší důkladnosti návštěvy. Rozhodně doporučujeme online rezervaci pro Colosseo - viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

# 03.03.2018, 17:53.
Ráda bych Vás požádala o radu, kde se dají na internetu zakoupit individuální vstupenky do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí a dále kombinovanou vstupenku Koleseum + Forum Romanum + Palatinum. Moc děkuji. Jana.

Viz naše odpověď ze dne 01.03.2018, 15:24.

02.03.2018, 22:44.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 6.4.2018, na adresu Hotel Ferrari, Via Giovanni Amendola 95, Central Station. Letadlo přiletí ve 23:59. Našla jsem poslední autobus SIT Bus Shuttle, ale nevím, zda je možné ho stihnout, zda je možné případně koupit lístky v autobuse? Nebo jezdí ještě nějaké noční autobusy? Nebo budeme muset využít pouze taxi? Potřebuji dopravu pro 6 dospělých osob. Děkuji za odpověď. S pozdravem Marcela.

Poslední SIT Bus Shutle jede z letiště Fiumicino na Termini dne 6.4.2018 ve 23:45. Pokud Vám letadlo přiletí ve 23:59, tak to samozřejmě stihnout nelze. Poslední autobus jede také před přiíletem, ve 23:00, stejně tak poslední vlak Leonardo Express jede ve 23:23. Veřenou dopravou se tam můžete v noci dostat autobusem Cotral. V sobotu brzy ráno jede v 1:45. Jízdenka stojí € 5,00, při nákupu u řidiče € 7,00. Hotel Ferrari je v pěší dostupnosti od Termini (5 minut). Privátní transfer pro 6 osob po půlnoci Vás vyjde na € 66,00 - viz Get Your Guide.

# 02.03.2018, 22:19.
Chtěla bych se zeptat, zda teď v březnu má smysl předem kupovat vstupenky do muzeí a na památky v Římě a ve Vatikánu? Nebo to s návalem turistů není tak hrozné a fronty na lístky i na vstupy se dají vystát? Děkuji. Lenka.

Rezervaci vstupenek doporučujeme rozhodně do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Informaci o rezervaci najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24 a informace a aktuální situaci s frontami v odpovědi ze dne 27.02.2018, 06:56.

# 02.03.2018, 09:19.
Vážený pane Řehůřku. V Římě budeme od soboty 17.3. do středy 21.3. Chtěli bychom navštívit jeden den antické památky, další den Vatikán a jeden den možná nákupy / Castel Romano? Sobota a středa je na příjezd a odjezd. Poraďte mi prosím, které dny v týdnu jsou na co vhodné. Do Vatikánu asi ne v neděli, když to není poslední neděle v měsíci, že? Budou Vatikánská muzea otevřená v pondělí 19.3.? A co antické památky a otevírací doba v neděli nebo v pondělí? A je nějaká možnost, jak se dostat bez auta do outletu Castel Romano? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Ilona.

V neděli 18.3.2018 jsou Vatikánská muzea standardně zavřena. Bohužel v pondělí 19.3.2018 jsou Vatikánská muzea také zavřena. Tentokrát výjimečně oproti standardním otevíracím dobám. Doporučujeme tedy pro návštěvu Vatikánských muzeí úterý 20.3.2018, kdy je standardně otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, samotná muzea se potom zavírají v 18:00. Doporučujeme samozřejmě provést rezervaci. Antické památky jako Colosseo, Foro Romano, ruiny antických staveb na Via dei Fori Imperiali, Kapitol, Pantheon, Andělský hrad, Ústa pravdy, sloup Marca Aurelia a mnoho dalších jsou v neděli a v pondělí přístupné. Rezervaci do Colosseo také doporučujeme. Informace o rezervacích najdete v odpovědi ze dne 01.03.2018, 15:24. K Castle Romano Designer Outlet jezdí Shuttle Bus z Termini, konkrétně z Via Marsala. Odjezdy jsou v 9:30, 9:55, 10:30, 11:30, 12:30 a 15:00. Návrat je v 11:20, 13:45, 17:15, 18:15 a 20:00. Zpáteční jízdenka stojí € 15,00. Děti do 10. let neplatí.

# 02.03.2018, 08:53.
Nedaří se mi rezervovat vstupenky do Kolossea na neděli 4.3. Mají prosím otevřeno? A co Forum Romanum? Chtěla jsem to koupit dohromady. Někde píšou, že první neděle v novém měsíci je zdarma, a tak nejdou rezervace. Prosím o radu. Děkuji. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci. Všechna státní muzea a památky mají vstup zdarma. Týká se to i Colosseo a Foro Romano. Na tento den není možné provádět rezervace.

# 01.03.2018, 21:24.
Pane Řehůřku, organizuji pro rodinu výlet do Říma v termínu od 14.3. do 17.3. Na prohlídku budeme mít 2,5 dne a už teď zjišťuji, že to zřejmě bude málo. Původní plán byl pochodit vše pěšky, ale budeme ubytovaní na Via Principe Eugenio 15 - kousek od nádraží Termini a když budu chtít být už v 7:00 ve Vatikánu, tak zřejmě musíme využít nějakou městskou dopravu. Můžete mi prosím poradit, jak to bude nejlepší? A ještě se zeptám - platí se vstup i do samostatného Vatikánu bez prohlídek muzeí? Z Vatikánu bychom zřejmě navštívili jen kapli s výstupem nahoru. Děkuji za radu. Andrea.

Ubytování máte hned vedle Piazza Vittorio Emanuelle. Přejděte na toto náměstí. Odtud jezdí metro A. Jeďte směr Battistini a vystupte na Ottaviano / San Pietro. Metro jezdí od 5:30. Z metra přejděte na tramvaj, která jezdí také od 5:30. Zastávka je na Via Barletta hned u východu z metra. Jeďte jednu zastávku na konečnou, na Risorgimento / San Pietro. Podél Vatikánu dojdete až k náměstí. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50 a můžete ji použít i v tramvaji. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Z Ottaviano můžete jít na náměstí do Vatikánu samozřejmě i pěšky, je to přibližně 1 km. Vstupné do Vatikánu se neplatí. Zdarma je vstup i do Baziliky. Tady se platí je výstup do kopule - s využitím výtahu a následně po 320. schodech je cena € 10,00, bez využití výtahu s výstupem po 551. schodech je cena € 8,00. Platí se také za sestup do nekropole € 13,00. Vstupné se platí samozřejmě do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je návštěva Sixtinské kaple, do Vatikánských zahrad, jejichž součástí je návštěva Vatikánských muzeí atd.

01.03.2018, 15:24.
Pane Řehůřku, letíme do Říma na prodloužený víkend od 19. do 22. dubna. V Římě budeme ale v zásadě celé jen dva dny ... v pátek a v sobotu. V rámci pobytu chceme samozřejmě navštívit i Vatikán. Raději bych ale až v sobotu, až se trochu rozkoukáme. Chci se proto zeptat, je nějaký zásadní rozdíl co se týká počtu turistů ve Vatikánu mezi všedním dnem a sobotou a nebo je to jedno? A druhý dotaz ... kam všude z nejznámějších památek Říma je možné si rezervovat vstupenky předem, abychom ten krátký čas, který tam budeme, nestrávili čekáním ve frontách? Děkuji. Lubomír.

V sobotu je větší pravděpodobnost, že bude ve Vatikánských muzeích více lidí než v pátek. V neděli je zavřeno, během prodlouženého víkendu je tak pro stejný počet lidí menší časový prostor, sobota není pracovní den a hodně lidí bude uvažovat jako Vy. V dubnu už také návštěvníků přibývá oproti zimním měsícům. V pátek, 20. dubna začínají ve Vatikánských muzeích noční prohlídky. Tento den je otevřeno od 9:00 do 16:00 pro vstup, muzea se zavírají v 18:00. Za hodinu se ale opět otevřou a poslední vstup bude umožněn ve 21:30. Samotná muzea se zavírají ve 23:00. Každopádně, ať už v pátek nebo v sobotu, doporučujeme rezervaci. Lze to uskutečnit přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide, kde je sice vyšší cena, ale je vyvážena celou řadou benefitů. Především Vás pracovník z místa srazu provede až do Vatikánských muzeí, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Dále doporučujeme rezervaci pro Colosseo přes Coopculture nebo Get Your Guide - tady podobné benefity jako u Vatikánských muzeí a navíc je v ceně audioprůvodce a online mapa ke stažení. Povinná rezervace je do Galeria Borghese - k dispozici přes Beniculturali - Visita / Prenota nebo Get Your Guide.

# 28.02.2018, 22:06.
Projela jsem spoustu příspěvků, ale nikde bohužel nemohu najít odpověď. Má otázka se týká dopravy z Largo Mazzoni na Hotel Poggioverde Roma na adrese Via Poggio Verde 31, Gianicolense. Nevybrali jsem příliš špatně? Dá se nějak rozumně dopravit městskou dopravou? Děkuji a přeji pěkný den. Karolína.

Z Tiburtina jeďte vlakem FL1 směr letiště Fiumicino a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 786 směr Reduzzi a vystupte na zastávce Poggio Verde / Mazzacurati. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Poggioverde Roma je po necelých 100 metrech vpravo. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus 786 jezdí každý den kromě neděle. V neděli má tento autobus označení 786F.

# 27.02.2018, 08:30.
Moc děkuji za super informace. Platí se nějaké vstupné ještě do Baziliky kromě kopule? Jde mi o individuální vstup bez průvodce. V čem je možný vstup? lze si vzít batůžek? Moc děkuji za všechnu pomoc. Petr.

Vstup do Baziliky je zdarma, platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Při vstupu počítejte s několika kontrolami. Projdete bezpečnostním rámem a rentgenem příručního zavazadla. Doporučujeme toto zavazadlo mít co nejmenší, popř. žádné a samozřejmě bez nějakých podezřelých předmětů. Následuje kontrola oblečení, které musí odpovídat zde běžným standardům, tj. nesmí být odhalená ramena, kolena, vykukovat bříško. Doporučujeme už před kontrolou sundat případnou čepici. Pokud neprojdete jednou nebo druhou kontrolou, budete muset frontu absolvovat znovu po odstranění problému. Na závěr projdete ještě pohledovou kontrolou - eliminace těch, kteří nějakým způsobem prošli předchozími kontrolami a nesplňují podmínky.

27.02.2018, 06:56.
Tak v Římě jsme byli. Všechno fungovalo jak má! Sice autobus Terravision, na který jsme měli lístky, z letiště vůbec nejel, ale vzal nás další. Za jeden den jsme toho stihli opravdu hodně: Vatikán včetně návštěvy Baziliky sv. Petra, Castel Sant' Angelo, Corte Suprema di Cassazione, Piazza Navona, Pantheon (dovnitř nás nepustili), Palazzo Montecitorio, Fontana di Trevi - šíleně moc lidí, Piazza di Spagna a schody nahoru, Palazzo del Quirinale, Vittoriano, Campidoglio, Fori Imperiali i Colosseo včetně prohlídky. Lístky jsme měli zakoupené předem a vyplatilo se! Fronty byly na dvě hodiny! Vše se dalo pohodlně stihnout procházkovým tempem včetně lehkého oběda a kávičky od 8:30 do 17:00! Ještě jednou moc děkuji za pomoc a rady! Děláte skvělou práci! Zdravím a přeji hezký den. Janush.

Děkujeme za cenné informace.

# 24.02.2018, 15:57.
Mám trochu neobvyklou otázku. Jak je to v Římě se záchody? Děkuji. Jaroslav.

Viz naše odpověď ze dne 11.07.2017, 07:19.

# 24.02.2018, 12:34.
Vážený pane, již několikrát jste nám dobře poradil a tak se opět obracím o radu. V květnu se chystáme letecky do Říma, přílet na Ciampino v odpoledních hodinách. Jednak bychom si už na letišti rádi zakoupili týdenní jízdenky MHD, lze je zakoupit již na letišti? Budeme bydlet na adrese Via Aurelia 145, Řím a prosila bych vás o způsob dopravy na tuto adresu z Ciampina. A ještě jenu prosbu mám. Zpět letíme z letiště Fiumicino a rádi bychom využili služeb taxi. Určitě je lze objednat telefonem, existuje více firem, kde nalezneme telefonní čísla? Předem velice děkuji za odpověď. Marta.

Informace o prodeji těchto jízdenek na letišti Ciampino najdete v odpovědi ze dne 21.02.2018, 10:02. Místo ubytování není zrovna ideální z hlediska městské dopravy. Doporučujeme jet z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A na Cornelia. Z Cornelia přejděte po Via Bartolo da Sassoferrato na Piazza Irnerio, odkud jezdí z Via Aurelia autobus č. 46 směr Piazza Venezia. Vystoupit musíte na Aurelia / Paolo III. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte doprava na Via Aurelia. Po několika zatáčkách Vás dovede k ubytování, které je po pravé straně. Autobus č. 46 jezdí často a každý den. Doporučujeme bílá taxi s licencí města Říma. Systém je provozován na telefonním čísle 060609, viz Muoversi in taxi.

# 24.02.2018, 11:33.
Je možné se dostat z letiště Fiumiccino autobusem Cotral na zastávku metra Anagnina a poté jet metrem A na zastávku Lepanto? Neumím nikde dohledat, kolik stojí jízda autobusem. A jak často autobus jezdí? Děkuji. Jana.

Zastávka Anangnina je na opačné straně Říma než letiště Fiumicino. Tato zastávka je dostupná autobusem Atral z letiště Ciampino za € 1,20. Atral je členem skupiny Cotral. Měla jste asi na mysli zastávku metra Cornelia, která je na straně letiště Fiumicino. Na Cornelia jezdí z tohoto letiště autobusy Cotral. Jízdenka stojí € 3,40 a autobusy jezdí často (16 spojů denně, 12 spojů v neděli), ale dlouho (1,5 hodiny a asi 50 zastávek). Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 24.02.2018, 11:15.
Máme v plánu cestu do Říma. Ubytování máme na adrese Via Rialto 56. Chceme jet autobusem z Fiumicino - SIT Bus Shuttle. Je poté ubytování daleko? Nebo máme raději využít autobus Terravision? Děkuji za odpověď. Jana.

zastavuje na Via Crescenzio, v blízkosti Piazza Cavour. K Vašemu ubytování je to odtud pěšky ještě přibližně 2,5 km. Do bližší pěší vzdálenosti se dá odtud dostat i městským autobusem, ideální spojení je ale metrem. Doporučujeme jet autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračovat metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Cipro. Odtud vede z Via Cipro kolmá ulice Via Rialto, Vaše ubytování je na jejím konci vpravo.

# 22.02.2018, 07:52.
Vážený pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Ještě bych Vás chtěl požádat o informaci. Na Bazilice sv. Petra ve Vatikánu je možnost vyhlídky. Lze na tuto vyhlídku koupit vstupenku dopředu? Jinak je vstup do Baziliky zdarma. Má nějakou výhodu ISIC karta studenta VŠ případně ISIC karta učitele? Měl byste nějaký odkaz na mapu Říma? Moc děkuji. Petr.

Vstupenky pro výstup do kopule se kupují na místě. Cena s výtahem + 320 schodů pěšky je € 10,00, cena pro 551 schodů pěšky je € 8,00. Snížené vstupné je € 5,00 pro školy s potvrzeným seznamem studentů. Zda tuto slevu poskytují individuálně nevíme. Online mapu Říma najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu najdete na Lonely Planet.

# 21.02.2018, 12:38.
Ahojte, viete mi niekto poradiť, ako je to s Roma Passom? Je potrebné ho kúpiť predom a potom si ho na jednom s vybraných miest vyzdvihnúť či ako? Lucia.

Roma Pass je možné zakoupit 1. online na výše uvedených stránkách a následně vyzvednout na některém z turistických informačních center, 2. telefonicky přes Call Center nebo 3. na některém z prodejních míst: zapojená muzea a památky, turistická informační centra, pokladny ATAC, pokladny Trenitalia. Seznamy, adresy, kontakty a otevírací doby najdete na výše uvedených stránkách. Zakoupíte ho i na .

21.02.2018, 10:02.
Prosím o radu co se týče jízdenky Roma 48H. Lze tato jízdenka koupit, případně kde, na letišti Ciampino? Druhá otázka je, jak je to s prvním označením jízdenek? Různé weby se v tomto rozcházejí - někde se píše, že je potřeba ukázat revizorovi, někde, že je vložit do nějakého automatu. Stačí jí přiložit ke snímači co je u turniketů? Prvním prostředkem, který využijeme je metro. Musí se pípnout i při výstupu z metra? Moc děkuji. Lenka.

Díky tomu, že od 18. září 2017 provozuje ATAC z letiště Ciampino autobusovou linku č. 720 mezi letištěm a Laurentina, došlo k navýšení podpory prodeje jízdenek ATAC na tomto letišti. Jízdenky včetně Roma 48H zakoupíte v automatu, v turistickém informačním centru PIT Ciampino a také v občerstvení Chef Express. Jízdenku Roma 48H musíte validovat při prvním použití dopravního prostředku. V metru samozřejmě ji musíte použít vždy, když budete mít v cestě turniket, tzn. i při opakovaném vstupu do metra.

# 20.02.2018, 12:52.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chci se zeptat, v kolik hodin začíná bohoslužba 4.3. - neděle - v Bazilice Sv. Petra v Římě? Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

Podle našich informací bohoslužba pro veřejnost za účasti Papeže dne 4.3.2018 v Bazilice není. Tento den probíhá za účasti Papeže Anděl Páně (Angelus) na Piazza S. Pietro od 12:00. Další potom 11.3., 18.3. a 25.3. Vstupenky nejsou potřeba. Pokud jste měla na mysli běžné mše, jejich seznam s časy najdete na Catholic Traveler.

# 19.02.2018, 14:26.
Díval jsem se na web společnosti Vueling - jsou tam 3 kategorie letenek do Říma. Na naší Letušce je pak ale jen jedna. Máte nějaké zkušenosti s koupí letenek přímo na webu Vueling? Stačil by nám jeden kufr. Děkuji za odpověď. Petr.

Jedná se o nízkonákladovou společnost. Na jejich webu najdete samozřejmě všechny možnosti nákupu letenky, na stránkách agentur potom většinou tu nejlevnější možnost. Rozdíl mezi Basic, Optima a Excellence je v podmínkách (rozsah se aktuálně mění v dolní části obrazovky v oddíle Fare conditions). Pokud Vám tedy stačí online check-in, přidělená sedadla a neuvažujete o možnosti změny letu, volte jednu letenku na úrovni Optima a zbývající na úrovni Basic. Nicméně i v tom Basic máte jedno příruční zavazadlo zdarma do 10 kg.

# 19.02.2018, 08:59.
Potřebovala bych poradit ohledně dopravy po Římě. Konkrétně, zda je výhodnější zakoupit Rome Card nebo si kupovat jízdenky zvlášť? Letíme do Říma v dubnu od čtvrtka do neděle a chtěli bychom projít co nejvíce památek včetně Vatikánu + jet vlakem k moři. Dále vás prosím o radu ohledně dopravy z a na letiště Ciampino do centra. Konkrétně do Via Ferruccio. Předem děkuji za odpověď. Simona.

Pokud se na to budete dívat z pohledu dopravy, potom se Vám zřejmě vyplatí si kupovat samostatné jízdenky. Vaše místo ubytování je dostupné metrem, takže když si vše dobře naplánujete, použijete denně jen jízdenku na cestu tam a na cestu zpět. Karty přinášejí samozřejmě daleko více možností. Pro Řím , pro Řím i Vatikán . Pokud je maximálně využijete, potom v kombinaci s dopravou mohou ušetřit čas i peníze. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Vittorio Emanuele. Via Ferruccio je ulice souběžná s tímto náměstím.

# 18.02.2018, 22:40.
Prosím o informaci, zda existuje přímé spojení mezi letištěmi Ciampino a Fiumicino, případně o možnosti nejrychlejšího přesunu, jedná se o červen 2018. Druhá otázka: jaká autobusová společnost zabezpečuje dopravu z letiště Cuneo do okolních měst Ragusa, Punta Secca ... Za odpovědi děkuji. Michaela.

Přímé spojení mezi těmito letišti veřejnou dopravou není. Pouze taxi za € 50,00. Nejrychlejší spojení je autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží v Ciampino, odtud vlakem za € 1,50 na Termini a odtud vlakem Leonardo Express za € 14,00 na Fiumicino. Nejlevnější spojení je autobusem č. 720 na Laurentina za € 1,50 (jízdenka BIT), odtud metrem B na stejnou jízdenku na EUR Magliana, odtud autobusem Cotral na letiště Fiumiciuno za € 2,20. Zlatá střední cesta je využít služeb společnosti a přestupem na Termini. Jízdenka stojí € 5,00 + € 5,00. Vzhledem k umístění letiště Cuneo (CUF) v oblasti Piemont na severu itálie, je otázka dopravy do uvedených měst, která se nacházejí na Sicílii, neopodstatněná. Pravděpodobně došlo k záměně názvu letiště.

# 18.02.2018, 20:02.
Chcela by som poprosiť o info ohľadne dopravy v Ríme a síce dokedy jazdí metro a autobusy, nakoľko prílet na letisko Ciampino máme 23:20 a ubytovanie na Via delle Fornaci - ubytovňa Velehrad. Vopred ďakujem za odpoveď. Sylvia.

Poslední autobus Atral jezdí na Ciampino FS ve 23:30, resp. 23:35 v neděli a ve svátek. Nicméně poslední vlak ze stanice Ciampino jezdí na Termini ve 23:19. Toto spojení nelze použít. Na stanici metra Anagnina jede poslední autobus Atral ve 23:10. Ten tedy také nevyužijete. Doporučujeme tedy cestovat autobusem , který odjíždí z letiště ve 23:40, na Termini je v 0:25. Jízdenka stojí € 5,00. Poslední vlak na San Pietro jede z Termini ve 23:27, první ranní ve 4:35. Můžete jet nočním autobusem. Přejděte na náměstí před nádražní halu, odkud jede noční autobus N5. Autobusy jedou každých 15 minut, v neděli každých 30 minut. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro. Odtud je to k Poutnímu domu Velehrad pěšky 700 m. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu směrem k tunelu a přejděte podchodem na druhou stranu ulice. Podchod vede na Via delle Fornaci. V tuto noční dobu bude už možná bezpečné přejít i přímo přes komunikaci. Ulice Vás dovede až k Poutnímu domu Velehrad.

# 17.02.2018, 20:51.
S kamarádkou v červnu letíme do Říma. Budeme tam mít 1,5 dne na návštěvu památek. Chtěly bychom určitě navštívit Kolosseum a Forum Romanum. Je lepší si vstupenky koupit přes internet? Nechceme nikde stát půl dne ve frontě. A jaké další památky nám jestě můžete doporučit? Ještě jeden dotaz. Nevíte, kde sehnat dobré ubytování za dobrou cenu pro dvě holky? Hledám na Booking.com, ale kdybyste měl jiný tip, byla bych ráda. Moc vám děkuji za odpovědi. S pozdravem Andrea.

Vstupenku do Colosseo určitě doporučujeme zakoupit online. Můžete přes Coopculture nebo Get Your Guide. Ve druhém případě je o něco vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení ještě 24 hodin před vstupem bez storno poplatků, v ceně je audioprůvodce pro Colosseum a možnost stažení mapy. Na stejnou vstupenku můžete samozřejmě navštívit i Forum Romanum a Palatino. V tak krátké době toho už moc nestihnete. Určitě doporučujeme zavítat do Vatikánu alespoň na náměstí a projít se historickým centrem s návštěvou Španělských schodů a Fontana di Trevi. Ubytování přes Booking také doporučujeme. Je to ověřený a spolehlivý portál. Hledejte podle Vašich preferencí na vybavenost ubytování, doporučujeme si také pročíst u vybraného ubytování recenze cestovatelů, kteří tam bydleli a v neposlední řadě doporučujeme vybírat nejen podle ceny, ale také podle dostupnosti dopravy - nejlépe metra nebo v pěší dostupnosti.

# 16.02.2018, 22:05.
Cestujeme z Ciampino do Vatikánu. Našli jsme vlak z letiště do Roma San Pietro s přestupem na Termini za € 2,00 a samozřejmě zpět. Nevíte, zda se dají koupit lístky na nádraží nebo jak to zde funguje? Jaká je nejrychlejší doprava z Vatikánu, bydlíme kousek od vlakové zastávky Roma San Pietro, na letiště? A jak se z Vatikánu dostat k Stadionu Olympico? Moc děkuji. Pavlína.

Z letiště Ciampino nejezdí vlaky. Na vlakové nádraží se dostanete autobusem Atral za € 1,20. Jízdenky na vlak zakoupíte na nádraží na pokladně nebo v automatu. Toto je zřejmě nejrychlejší doprava. Na Olympijský stadion se dostanete následovně: jeďte vlakem FL3 na Valle Aurelia a odtud metrem A na Ottaviano. Odtud je doprava popsaná v odpovědi ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 16.02.2018, 11:33.
Pane Řehůřku, poletíme tři, ale stačí nám jeden kufr. Mohl byste doporučit nějakého dopravce, který tuto variantu nabízí? Kdy koupit letenky? Budou na září ještě levnější nebo už koupit hned teď? Moc děkuji za ochotu. Petr.

V tomto případě doporučujeme využít služeb nějaké nízkonákladové společnosti, která má v ceně většinou jen služby přímo související s dopravou. Odbavená zavazadla jsou většinou za příplatek. S jedním zavazadlem pro více cestujících tak maximálně využijete nízkou cenovou hladinu letenky. Letenky v tomto případě doporučujeme zakoupit co nejdříve. S blížícím se odletem ceny většinou neklesají, spíše rostou. Vhodným portálem pro nákup je např. Kiwi.com.

# 14.02.2018, 08:20.
Jedeme do Říma letos v září. Chtěl bych Vás poprosit o informaci, kde koupit vstupenky do Colosseo předem, abychom nemuseli stát frontu. Je ještě nějaká kombinace pro vstup do muzeí a podobně za rozumnou cenu? Děkuji moc. Petr.

Vstupenky do Colosseo koupíte na Coopculture. Další možnosti najdete na Get Your Guide. Fast track do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky, Colosseo, Foro Romano a Palatino nabízí např. Best Of Rome All Access Pass, další možnosti nabízí nebo .

13.02.2018, 18:18.
Jaká je doprava z letiště Ciampino do Camping Village Roma? Letíme na dvě noci, tedy na jeden den. Můžeme poprosit o itinerář, co je nejlepší navštívit jedno odpoledne, celý den a třetí den od 10:00 do 15:00? Děkuji za to, že někdo je takto v dnešní době ochotný se věnovat i jiným lidem, jako jste vy. S úctou k Vám Světla.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Cornelia. Z Cornelia, ze zastávky před Mc Donalds' pokračujte autobusem č. 246 směr Malagrotta a vystupte na Stazione Aurelia. Je to u obchodního centra Panorama. Do Camping Village Roma přejděte nadchodem. Na autobus č. 246 můžete použít jízdenku z metra. Druhou variantou je vystoupit z metra na Cipro a odtud z autobusového terminálu u parkoviště jet autobusem č. 247 směr Stazione Aurelia. Vystoupit musíte na stejnojmenné zastávce (jako v předchozím případě). Jmenuje se stejně jako konečná, ale není to konečná. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a odtud metrem. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně jeden půlden můžete věnovat prohlídce Vatikánu, druhý půlden prohlídce historického centra a celý den Colosseo / Foro Romano / Palatino, popř. k tomu přidat něco z těch půldnů.

# 13.02.2018, 00:01.
Je třeba si do Vatikánských muzeí objednávat vstupenky předem? Na červenec. A pokud ano, jak dlouho dopředu? Děkuji za informaci. Jan.

Online rezervace vstupenek není povinnost. Je to jen možnost, která Vám urychlí přístup do Vatikánských muzeí. V červenci tuto rezervaci doporučujeme. Můžete to udělat na oficiálních stránkách Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. Ve druhém případě je vyšší cena, máte však k dispozici jednoduchou správu rezervace, možnost ještě hodinu před vstupem rezervaci změnit nebo zrušit a další benefity. Rezervace jsou k dispozici u Musei Vaticani 60 dnů před termínem návštěvy, u Get Your Guide už nyní. Rezervaci doporučujeme provést hned, jak budete mít jasno o termínu.

# 10.02.2018, 16:56.
Chtěla bych si předem koupit jízdenky na autobus na cestu z letiště Ciampino - Termini a zpět, ale trošku mám obavu, abych dobře odhadla čas odjezdu. Nevíte prosím, zda je tento čas, který uvedu při objednání, závazný nebo se dá jet i dalším autobusem, když to nestihnu v uvedený čas? Děkuji. Monika.

Letiště Ciampino je malé, nástupní místo do autobusu je hned vedle haly. Nicméně pokud čas odjezdu z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet na stejnou jízdenku následujícím volným autobusem. Nemusíte se tedy bát, že jízdenka propadne.

# 09.02.2018, 13:01.
Moc děkuji za odpověď! V Římě jsem sice již jednou byla v minulém tisíciletí jak s oblibou říkám, ale to bylo s cestovkou, takže jsme nic nemuseli řešit. Pokud se tedy mohu ještě zeptat: chtěla jsem zarezervovat resp. koupit vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Zarazilo mě, že se cenově dost liší nabídky prodejců - nejlépe jsou snad na tom přímo Vatikánská muzea - vstupné € 17,00 + € 4,00 poplatek, jinde jsem se setkala s cenou € 26,00 resp. € 29,00. Máte s tím nějaké zkušenosti? Chceme tam jít bez průvodce, stejně tam nejsou česky mluvící, a o dílech si přečíst z nějaké tiskoviny. Co byste nám doporučoval? Také bychom rádi navštívili nově otevřenou výstavu v galerii Macro o Skupině Pink Floyd. I tam se nabízí rezervace. Měli bychom ji využít? Nebo by to stačilo koupit až na místě třeba s třídenním předstihem? A ještě jedna otázka: tak jako má Paříž Louvre a Musée d' Orsay, má něco srovnatelného i Řím? S díky Olina.

Základní cena je ta, kterou nabízí přímo provozovatel, tj. Vatikánská muzea. Ostatní prodávají vstupenky za stejnou cenu nebo vyšší, pokud samozřejmě pomineme karty, které jsou balíčkem vstupů a služeb. Vyšší cena je potom čistě jen přirážka nebo obsahuje nějakou přidanou hodnotu v podobě služeb. Z té druhé kategorie doporučujeme Get Your Guide, kde v ceně je nejen vstupenka a přednostní vstup, ale také 15% sleva ve 14. obchodech uvnitř, jednoduchá správa rezervace, akceptace tištěného i elektronického voucheru, možnost zrušit rezervaci i hodinu před vstupem s vrácením plného vstupného a v neposlední řadě asistence vstupu, tj. na smluveném místě Vás vyzvedne 15 minut před vstupem zaměstnanec, který Vás vstupem provede. V případě výstavy o Ping Floyd nejsme schopni odhadnout návštěvnost. Vzhledem k tomu, že se jedná o zájmovou výstavu, která je otevřena od 19. ledna do 1. července 2018, bude pravděpodobně stačit zakoupit vstupenku až na místě bez výrazné ztráty času ve frontě. Řím má Vatikánská muzea (i když jsou ve Vatikánu). Nic srovnatelného v samotném Římě není. Za návštěvu stojí Kapitolská muzea a Galeria Borghese.