ŘÍM 2018 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

24.10.2018, 17:45.
Třeba nám ty volné neděle ještě nechají. V Itálii jde vše úřední těžkopádně, viďte. Ještě mám dotaz. Když bych na cestu na letiště 4.2.2019 ráno využil některý z autobusů, jak se nejlépe dostat k Termini z okolí metra Ottaviano? Pokud jsem našel správně, první metro vyjíždí až v 5:30, což je pro nás pozdě. Let máme v 7:00, na letišti chci být raději v 6:00, takže autobus Terravision jsem plánoval s odjezdem už ve 4:50 z Termini. Plán památek je hodně předběžně: v sobotu Vatikán a v neděli Koloseum a Foro Romano - snad tedy zdarma. Co byste vy osobně doporučil na pátek? Děkuji. S pozdravem Vítězslav.

Mimo provozní dobu metra jezdí po jeho trase noční autobusové linky. Konkrétně přibližně po trase metra A jezdí noční linka n1. U Ottaviano je zastávka na Via Barlettta. Zastávka je na tramvajovém ostrůvku. Musíte jet směr Anagnina a vystoupit na Termini. Autobusy n1 jezdí v době od 23:30 do 5:00, v pátek a v sobotu v době od 1:30 do 5:00. Jedná se o čtyři spoje za hodinu. Autobus jezdí z Termini, konkrétně z Via Giolitti, na letiště Ciampino ve 4:30 a 4:50, na letišti je v 5:10 resp. v 5:30. Jízdenka stojí € 5,80. Pro cestu na letiště doporučujeme rezervaci. Program na pátek je těžké doporučit, je to hodně individuální podle toho, co Vás zajímá a co nebudete mít v plánu během jiných dnů. Určitě byste neměl vynechat procházku po historickém centru s návštěvou top památek jako je Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody, Piazza Navona. Určitě nevynechte Castel Sant' Angelo, jeho návštěvu lze ale spojit s Vatikánem. Velkou atrakcí jsou římské katakomby. Pokud vyhledáváte galerie, tak vynechat byste neměl Galeria Borghese.

# 22.10.2018, 22:07.
Objednala jsem si vstupenky na čas do Kolosea přes Coopculture a do e-mailu mi přišel jen nějaký kód. Čekala jsem vouchery. A můj dotaz zni: u pokladny ukážu ten kód a to jim bude stačit? Mohu jít den před Koloseem na prohlídku Forum Romanum a tam také jen ukážu ten kód? Nebo se musí jít někam vyměnit ten kód za vstupenky? Nevíte, zda použít Stern Gate nebo jiný vchod? Bohužel neumím moc anglicky a překladač mi moc nepomohl. Moc děkuji, jsem z toho zoufalá. Romča.

Při objednávce máte možnost zvolit ze dvou možností doručení vstupenek. První je Print & Home. V tomto případě obdržíte e-mailem vstupenky, které si vytisknete. Druhou je pickup@ticket office. V tomto případě obdržíte e-mailem voucher, který si vytisknete a vstupenky vyzvednete na pokladně (u Vašeho vchodu). V obou případech obdržíte nejdříve potvrzení a následně za nějakou dobu vstupenky nebo voucher. V případě, že máte v košíku i vstupenky za snížené vstupné, je možné zvolit jen druhou možnost, tj. voucher. Je to z důvodu prokázání oprávněnosti sníženého vstupného, např. prokázání věku. Pokud jste obdržela oba e-maily, máte ve druhém e-mailu vstupenku nebo voucher. V případě vstupenky ji použijte u turniketu, v případě voucheru si vstupenku vyzvedněte na pokladně. Pokud jste vstupenku nebo voucher neobdržela, napište na kontaktní e-mail a na základě tohoto Vám vstupenku nebo voucher zašlou. Už se to některému z našich čtenářů stalo a problém takto vyřešil. Vstupenka je platná dva po sobě jdoucí dny a během těchto dvou dnů můžete navštívit Colosseo, Foro Romano a Palatino. Každou z těchto památek jednou, Colosseo však v rezervovaný den a čas - doporučujeme být na místě minimálně půl hodiny před tímto časem. Můžete tedy první den navštívit Foro Romano a druhý den Colosseo, pokud máte na tento den a čas rezervovaný vstup. Mapa vstupů je uvedena na Coopculture, konkrétně na Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Mappa ingressi colosseo. Vy půjdete vchodem na mapě označeným jako Signoli, vycházet potom budete vchodem označeným jako Uscita.

# 22.10.2018, 08:12.
Prosím o radu o dopravě z a na letiště Fiuomicino. Adresa ubytování je Camping Willage Roma. Předem děkuji. Jiří.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a tady přestupte na vlak FL5 (jede opačným směrem). Vystupte na Roma Aurelia (nepoplést s Valle Aurelia). Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice Roma Aurelia jeďte autobusem č. 247 směr Stazione Metro Cipro a vystupte na další zastávce Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Je to sice jedna zastávka, vzdálenost je však 1,2 km. Zastávka je před kempem. V neděli autobus nejezdí. Nicméně mezi těmito zastávkami jezdí každý den i autobus č. 985 a 028.

21.10.2018, 22:23.
Údajně došlo ke zrušení vstupů zdarma každou první neděli. Nikde jsem to nenašel potvrzeno. Pokud ano, asi by se nám vyplatila 72h karta. Budeme v Římě 3 dny čistého času od 31.1. do 4.2. Děkuji. Víťa.

Snahy o zrušení vstupu zdarma první neděli v měsíci ve státních muzeích a památkách jsou, stejně tak s návrhem, že je na ředitelích těchto institucí, zda budou v iniciativě pokračovat individuálně. Nicméně máme zprávy, že to chtěl nový ministr ukončit od konce letních prázdnin, ale už nemáme žádné zprávy, že by se tak stalo. Státní muzea a památky mají stále první neděli v měsíci volný vstup, na první neděli v měsíci stále není možné dělat rezervace. Váš termín je ještě daleko, je možné, že k nějakým úpravám ještě dojde.

# 21.10.2018, 19:54.
Moc bych prosila o doporučení, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na ubytování Suite Beccaria A Piazza Del Popolo. A ještě co se týče dopravy po Římě. Doporučíte mi nějaké předplacené jízdné? A třeba co navšívit zajímavého ve večerních hodinách? Budeme v Římě 3 celé dny. Moc děkuji Renata.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Přejděte k metru a pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Flaminio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Přejděte na konec náměstí Piazza Flaminio, na druhou stranu než je park. Vydejte se doprava po Via Giambattista Vico a na druhé křižovatce doleva na Via Cesare Beccaria. Suite Beccaria je po levé straně. Od metra je to přibližně 300 metrů. Časové jízdenky jsou Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a týdenní CIS za € 24,00. Jízdenky platí odpovídající počet hodin, jen jízdenka CIS platí do 24:00 sedmého dne od data validace včetně. Pokud dobře sestavíte itinerář, tzn. každý den budete cestovat do určíté lokality tam i zpět, vystačíte každý den se dvěma jízdenkami BIT po € 1,50. Časová jízdenka se Vám v tomto případě nevyplatí. Jízdenka BIT platí 100 minut a je přestupní. V metru ji můžete použít jen jednou, pokud však přestoupíte z jedné linky na druhou aniž projdete ven z metra přes turnikety, je to možné. Tipy na místa večer máme tři: Fontana di Trevi, Via dei Fori Imperiali, Castel Sant' Angelo.

# 21.10.2018, 10:07.
Na začiatok by som vam veľmi rada poďakovala za to, že takto poskytujete rady a pomoc nám, nezainteresovaným. Mám pár otazok a budem vám veľmi vďačna, ak mi na ne odpoviete. 6.11. sa chystáme na 3 dni do Ríma, bude nás 6. Samozrejme si chceme zakúpiť Roma Pass. Od pár známych som sa dozvedela, že sa dá zakúpiť aj na letisku, ale my priletíme až o 21:30, tak sa chcem spýtať, či náhodou neviete, ako to tam funguje a dokedy sú info stánky otvorené, aby sme to náhodou neprešvihli, pretože další deň ráno potrebujeme už využiť dopravu a v okolí nášho ubytovania sa nenachádza žiadny takýto stánok. Tu prechádzam hned k druhej otázke a to, ako by sme sa najlepšie dostali na stanicu Termini z adresy Via dei Barbo 19. Je to asi trochu od ruky, to viem, preto o to doležitejšie je, aby sme aspoň približne vedeli, pretože tam asi bude veľa prestupov. A doplňujúca otázka k doprave, kedy asi chodia posledné spoje z mesta? Alebo to nie je ako u nás a doprava premáva nepretržite? A poslednou otázkou je vstupné do Vatikánskych muzeí. Prešla som si pár vašich odpovedí, ale stále v tom nemám celkom jasno. Na internete niekde čítam, že je tam nutná rezervácia vstupu, inde že nie je, ďalej že tam sa vstupenky na mieste kúpiť nedajú, potom že dajú, tak už neviem. My by sme mali zaujem o nejakú najzákladnejšiu a najlacnejšiu verziu vstupenky do Vatikánskych muzeí, zahrnujúcu Sixtinskú kaplnku. Chceme ísť hned ráno, neviem teda, od ktorej sa to otvára, ale to zistím, aby tam nebolo veľa ludí. Viem, že do Baziliky si musíme kúpiť vstup zvlášť. Ale, viete mi poradiť, kde kúpim tieto vstupenky a či je nutná rezervácia, alebo stačí ak si to odstojíme v rade? Alebo ako to teda presne funguje? Kedže chceme ísť skoro ráno a je to v týždni a mimo sezónu, niekde v kútiku duše dúfam, že to nebude trvať hodiny. No a poslednou mojou otázkou je, čo by ste nám odporúčili vidiet? Niečo co nenajdeme len tak v bedekri, ale má to zaujímavý príbeh. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, asi je tých otázok moc, ale vždy je lepšie sa poradiť s niekým napriamo, ako niekoľko zavádzajúcich článkov na internete. Prajem krásny deň. Natalia.

Nepíšete na které letiště přiletíte. Nicméně je možné zakoupit v turistických informačních centrech, která jsou na obou letištích. Bohužel však během Vašeho příletu už budou zavřená. Na letišti Ciampino mají otevřeno od 8:30 do 18:00, na letišti Fiumicino mají otevřeno od 8:00 do 20:45. Doporučuje se však zakoupit Roma Pass online a na zvoleném info pointu si ho připravený vyzvednout. Roma Pass se prodává také ve všech zúčastněných muzeích a památkách a také na pokladnách ATAC v metru na Anagnina, Battistini, Lepanto, Ottaviano, Spagna, Laurentina, Eur Fermi, Ponte Mammolo, Termini, Conca d' Oro. Také ho zakoupíte na pokladně u vlakových stanic Piazzale Flaminio (Roma Viterbo) a Porta San Paolo (Roma Lido). Na Termini se z místa Vašeho ubytování nejlépe dostanete autobusem a následně metrem. Zastávka autobusu je na Via della Casetta Mattei, po levé straně ve směru od Vašeho ubytování. Autobus č. 889 jede směr Ago / Val Cannuta. Vystoupit musíte na De la Salle. Je to u stanice metra Cornelia. Odtud pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na Termini. Autobus jezdí do 23:30. Nejezdí v neděli. V neděli musíte jet autobusem č. 98F směr Nazzani a vystoupit na De la Sale. Autobus jezdí do půlnoci. Pokud pojedete do Vatikánu, je výhodnější cestovat autobusem č. 98 směr Paola a vystoupit na Cavalleggeri / S. Pietro. Jezdí do půlnoci. Nejezdí v neděli. V neděli se do Vatikánu dostanete již zmiňovaným autobusem č. 98F a následně metrem A. Vystoupit musíte na Ottaviano. Výše uvedené autobusy jsou bez přestupů. Přestup je jen z autobusu na metro. Z výše uvedené zastávky jezdí také noční spoj n15. Jede přímo na Termini a v provozu je od 0:10 do 4:50. Z konečné na Mazzacurati jede každou 10., 30. a 50. minutu. Jede každý den. Do Vatikánských muzeí není povinná rezervace. Nicméně se doporučuje. Zaplatíte sice o € 4,00 více, můžete však ušetřit hodně času i mimo sezónu. Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani. Cena základní vstupenky je € 17,00 + € 4,00 rezervační poplatek. Součástí vstupu do Vatikánských muzeí je vždy vstup do Sixtinské kaple. Vstupenky za tuto cenu bez rezervačního poplatku na místě zakoupíte. Musíte se však postavit do fronty, která se vine kolem vatikánské zdi po Viale Vaticano. Standardní otevírací doba je v 9:00. Vstup je umožněn do 16:00, muzea se zavírají v 18:00. Do Baziliky se vstupné neplatí. Platí se jen za vstup do podzemí a výstup na kopuli. V případě, že o to budete mít zájem. Bazilika se otevírá v 7:00. Pokud nechcete stát ve frontě, můžete si zakoupit produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour. Jedná se samozřejmě už o placenou službu. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech.

# 20.10.2018, 12:55.
Můžete mi prosím poradit nejrychlejší / nejjednodušší cestu z letiště Fiumicino na adresu Via degli Elci 20E, Lazio? Moc děkuji. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zastávku má na Via Giolitti. Odtud přejděte před nádražní halu. Pokračujte tramvají č. 5 směr Gerani. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Frassini (jedna zastávka před konečnou). Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned zahněte doprava na Via degli Abeti a po chvíli opět doprava na Via degli Elci. Vaše ubytování je po levé straně. Ze zastávky tramvaje je to 200 metrů.

# 19.10.2018, 16:56.
Práve sme v Ríme a sme ubytovaní v La Roma di Camilla, Viale degli Ammiragli. Nevieme presne ako sa dostať bez stresu na letisko Ciampino, keď odlet je 22.10.2018 o 7:00 ráno. Nad ranom je ta doprava trošku komplikovanejšia. Za vašu radu Vám vopred ďakujeme. Gabi.

Řešením je v první řadě taxi za € 30,00. Předpokládáme však, že chcete cestovat veřejnou dopravou. Na konci Viale degli Ammiragli je kolmá ulice Via Angelo Emo. Na ní je po pravé straně zastávka městského autobusu. Zastavuje tady i noční autobus n1. Musíte jet směr Anagnina a vystoupit na Termini. Autobusy jezdí v pondělí (neděli) od 23:30 do 5:00 po 15 minutách. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti, Vám potom jede na letiště Ciampino autobus . Jízdenka stojí € 5,80 a první autobus odjíždí ve 4:30 a na letišti je v 5:10. Doporučujeme provést rezervaci na výše uvedených stránkách.

# 18.10.2018, 18:35.
Pane Řehůřku, přilítáme do Říma 30.10.2018, našel jsem si ubytování ve Fiumicino, The Rooster B&B, Via delle Barche 20 a na základě Vašeho doporučení jsem si našel dopravu z letiště Fiumicino autobusem Cotral. Odjezd 18:10 ze stanoviště před letištěm. Na stránkách Cotral ale bylo upozornění, že 28.10. dochází ke změně jízního řádu. Dnes se dívám na jejich web jízdních řádů a ten mi nenabízí žádný autobus z letiště, ale pouze z Viale di Porto, což je přibližně 2 km od terminálu. Poradíte mi prosím? Moc děkuji. Petr.

Před změnou jízdních řádů se často stává, že pro nové období nejsou linky v systému zavedeny. Nicméně je ještě možnost cestovat městskou dopravou města Fiumicino, kterou provozuje Schiaffini. Jedná se konkrétně o okružní linku Circolare Isola Sacra Aeroporto. Jízdenka stojí € 1,00, u řidiče € 1,50 a vystoupit musíte na Passerella (Darsena), což je konečná. Je to na Viale Traiano, kousek od lávky pro pěší přes Passerella Fiumicino. Dovede Vás na Via della Torre Clementina na druhé straně, po které se vydejte doleva. Na první křižovatce odbočte doprava na Via delle Barche, na jejímž konci je Vaše ubytování. Od zastávky je to přibližně 500 metrů.

# 15.10.2018, 23:23.
Pane Řehůřku, ať hledám jak hledám, vstupné do Colossea a Forum Romanum v online prodeji stojí € 20,00. Je možné někde ho sehnat za uváděných € 12,00 a € 2,00 rezervace? Děkuji. Pavlína.

Vstupenky můžete zakoupit přes Coopculture.

# 15.10.2018, 22:42.
Prosím Vás o tip na dopravu do centra Říma z Ostie. Budeme ubytovaní v Lido di Ostia na Viale Vasco de Gama 46 a chceme do Říma dojíždět. Prosím o druh jízdenky a tip spojení. Jsme dva dospělí a dvě děti ve věku 14 a 11 let. Děkuji. Pavlína.

Z Lido di Ostia jezdí do Říma vlak Roma Lido, stanice Lido Centro je 600 metrů od Vašeho ubytování. Zaveze Vás na Porta San Paolo, odkud můžete přejít na stanici metra B Piramide. Můžete také vystoupit na stanici EUR Magliana, kde je také přímý průchod do metra B. Celá trasa vlaku Roma Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Můžete tedy využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H. Roma 72H, CIS nebo . Děti cestují zdarma do 10. let. Vaše děti tedy budou platit plné jízdné.

# 15.10.2018, 18:55.
Rád bych se zeptal na pár rad ohledně cesty do Říma. Máme zabookované letenky a ubytování od 12. do 16.11.2018. Z Vašich dřívějších odpovědí jsme vydedukovali, že nejlepší cesta z letiště Fiumicino na Termini je autobusem Terravision. Jelikož máme ubytování asi 350 metrů od Termini, tak myslím, že ideální. Pokud bych se mýlil, budu velice rád za Vaše rady. Přemýšleli jsme i o rezervaci zpátečních jízdenek na Terravision, ale nevím, jak to funguje kdyby měl let například zpoždění? Zbytek dne po příletu nic neplánujeme. Další den 13.11. bychom rádi absolvovali procházku městem po trase Kapitol, Piazza Venezia, Fontana di Trevi, Španělské schody, Pantheon, Piazza Navona, Via dei Coronari, Andělský hrad, Campo de Fiori, Ponte Fabricio, Trastevere. Pokud by Vám připadalo něco málo zajímavé nebo byste nám procházku doplnil o nějaký Váš tip, budu velice rád. Středu 14.11. bychom rádi věnovali Colosseu, Foru, Pantheonu a případně dalším zajímavostem, které nás ve městě potkají. Ve čtvrtek bychom rádi navštívili Vatikán. Určitě chceme navštívit Svatopeterské náměstí a kupoli baziliky Sv. Petra. Stále přemýšlíme, zda jsou pro nás vhodná muzea, jelikož na historické relikvie moc nejsme. Každopádně jsem pochopil, že je třeba si přivstat, abychom se vyhnuli velkým frontám, což nám rozhodně nedělá problém. Zde prosím o radu, kde a jaké vstupenky zakoupit, klidně si připlatíme za přednostní. Samozřejmě bychom rádi viděli i Sixtinskou kapli, ale pokud je to možné pouze s návštěvou muzeí a je to tak, jak jsme se dočetli, že jde člověk ve štrůdlu a nesmí se ani zastavit, klidně ji také oželíme. Vzhledem k výše uvedenému itineráři nám připadá, že se ani nevyplatí Roma Pass, jelikož bychom z něj platili vstup pouze do Andělského hradu a Colossea. Jaký je Váš názor? Napište mi prosím také, zda jsme při plánování vynechali něco, co jako znalec Říma považujete za místo, které je škoda minout. Velice Vám děkuji za odpověď. Ondřej.

Doprava z letiště Fiumicino autobusem za € 5,80 na Termini je optimální. Určitě doporučujeme si zakoupit zpáteční jízdenku. Vyjde Vás to levněji než dvě jednosměrné, navíc pro cestu zpět je rezervace spíše nutností. Pokud nestihnete zarezervovaný spoj, nic se neděje. Můžete jet na stejnou jízdenku následujícím volným. Váš itinerář jste si sestavil podle toho, co Vás zajímá. Bude zřejmě pro Vás optimální. se Vám zřejmě nevyplatí, ekvivalent více než € 10,50 neprojedete, spíše méně. Vstup do Sixtinské kaple je součástí vstupu do Vatikánských muzeí, samostatně ho zakoupit nelze. Vstup do Baziliky je zdarma, budete si ale muset vystát frontu. Bazilika se v listopadu otevírá v 7:00 a uzavírá v 18:30. Kopule se otevírá o hodinu později a uzavírá v 18:00. Určitě se vyplatí si trochu přivstat. S minimální frontou se do Baziliky dostanete s produktem Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour. Pokud se rozhodnete navštívit Sixtinskou kapli, potom doporučujeme si vstup do Vatikánských muzeí zarezervovat online. Můžete přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide.

# 13.10.2018, 09:10.
Zakoupili jsme si vstupenky do Colossea. Dva dospělí, jeden zvýhodněný studenský a jeden zdarma do 18. let. V přehledu jsou všechny čtyři i cena odpovídá, ale stáhnout máme možnost jen pro dospělé a ten zdarma. Ten zvýhodněný není k dispozici. Chtěla bych se zeptat, zda nám zvýhodněný lístek dají na místě po předložení průkazu studenta? Děkuji. Iveta.

Nevíme, kde jste si vstupenky kupovali. Přes Coopculture není již možné v současné době zakoupit vstupenky pro vstup zdarma ve standardní edici. Pravděpodobně jste tedy kupovali vstupenky s audioprůvodcem, S.U.P.E.R. apod. Pokud je v košíku vstupenka se sníženým vstupným nebo s volným vstupem, není možné si stáhnout a vytisknout vstupenky. K dispozici je pouze voucher, který si za vstupenky na místě vyměníte - samozřejmě mimo hlavní frontu, u vstupu určeného pro online rezervace. Vstupenky je možné přímo vytisknout pouze v případě, že v košíku máte vstupenky, u kterých se neprokazuje věk nebo jiné důvody sníženého nebo volného vstupného. Pokud máte na voucheru všechny čtyři vstupenky, potom by neměl být problém tento na místě za vstupenky vyměnit. Pokud jste zakoupili vstupenky u jiného prodejce, kontaktujte přímo zákaznickou podporu tohoto prodejce.

# 11.10.2018, 16:38.
Chtěl bych zeptat, zda vstup do Colossea za € 14,00 platí i na Forum Romanum a Palatinum? Jak dlouho je možné se zde procházet? Moje maminka, se kterou tam jedu, je invalidní. Je tedy možný vstup zdarma? A zda se kvůli tomu musí vystát fronta? S jak velkým předstihem je dobré přijít před otevírací dobou, abychom nestáli dlouhou frontu? A druhá otázka je stejná jako první, akorát se týká Vatikánských muzeí a případně kde a za kolik se dá zakoupit základní vstupenka bez průvodce. Mnohokrát děkuji za odpověď. Váš web je skvělý. Ivan.

Vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou kombinované. Jejich platnost je dva dny od první validace. Během těchto dvou dnů můžete každou z těchto památek navštívit jen jednou. Doba návštěvy není omezena. Základní vstupenka stojí € 12,00, rezervační poplatek stojí € 2,00. Zdravotně postižení mají vstup zdarma. Vstupenky zdarma není možné rezervovat, obdržíte je na pokladně, kde také zaplatíte k této vstupence rezervační poplatek. Zdravotně postižený jde samozřejmě s Vámi mimo hlavní frontu. Pokud nebudete mít online rezervaci, doporučujeme jít už brzy ráno. Nicméně těžko určit dobu, je to variabilní. Minimum je určitě 1 hodina. Můžete však prohlídku začít na Foro Romano, které není tak exponované jako Colosseo, a tam si zakoupit vstupenky. Ve Vatikánských muzeích mají invalidé také vstup zdarma, mají tam podmínku invalidity vyšší než 74 %. Jak to posuzují, to ale nevíme. Vstupenky se v tomto případě nerezervují online (stejně jako u Colosseo), ale je zaručený přednostní vstup. V obou případech se v případě nesoběstačnosti vztahuje vstup zdarma i na doprovodnou osobu. Vstupenky online do Vatikánských muzeí je možné zakoupit na Musei Vaticani. Cena základní vstupenky je € 17,00, rezervační poplatek stojí € 4,00.

# 11.10.2018, 14:25.
Jak se dostanu ze zastávky Termini na hotel na ulici Via della Caffarelletta 114? Bohuslava.

Z Termini jeďte metrem A směr Anagnina a vystupte na Furio Camillo. Jděte po Via Appia Nuova ve směru do centra. Po levé straně uvidíte zastávku autobusu Alberone. Jeďte okružním autobusem č. 665 a vystupte na zastávce Macedonia. Autobus jezdí od 7:00 do 21:00, v neděli od 8:00 do 14:00. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na křižovatce uvidíte po levé straně Váš hotel.

# 10.10.2018, 11:21.
Moc Vám děkuji za odpovědi. Rádi bychom navštívili Vatikán jako turisté, kteří chtějí vidět to nejzajímavější. Doporučíte nám? Nejsme muzejní nadšenci. Svatopetrské náměstí je jasné, ale netuším, zda navštívit Sixtinskou kapli a Baziliku svatého Petra. Případně, kde koupit online vstupenky. Děkuji. S pozdravem Lucie.

Je to trochu složitější. Hodně je toho provázaného. Např. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí, samostatně ji nenavštívíte. Pokud tedy chcete navštívit Sixtinskou kapli, musíte si zakoupit vstupenky do Vatikánských muzeí. Pokud byste chtěli navštívit Vatikánské zahrady, je to možné pouze v organizované skupině. Jsou dvě varianty - Open Bus s audioprůvodcem nebo pěšky s živým průvodcem. Součástí prohlídky Vatikánských zahrad je vždy individuální prohlídka Vatikánských muzeí. Online rezervace, která zajišťuje přednostní vstup jsou na Musei Vaticani. Do Baziliky se přednostně dostanete jen s průvodcem nebo s audioprůvodcem. Různé varianty vstupenek je možné zakoupit i přes Get Your Guide.

# 09.10.2018, 22:14.
Ráda bych Vás požádala o doporučení, jak nejlépe cestovat z letiště Fiumicino na adresu Via Fabio Massimo. Také prosím o informaci, zda byste doporučil navštívit Vatikán v neděli. Děkuji. S pozdravem Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Od zastávky je to k ulici Via Fabio Massimo přibližně 500 metrů. Jděte po Via Crescenzio směrem od Piazza Cavour a po 350. metrech odbočte doprava na Via Terenzio. Na ni navazuje Via Fabio Massimo. Můžete také popojet jednu zastávku autobusem, je to ale zbytečné. Ušetříte tím 250 metrů a zaplatíte za jízdenku BIT € 1,50. Návštěva Vatikánu může být v neděli vhodná, ale i nevhodná. Záleží na tom, co od ní očekáváte. Pokud chcete navštívit Vatikánská muzea, jsou tato v neděli zavřena. Otevřeno je poslední neděli v měsíci, kdy je dokonce vstupné zdarma. Otevírací doba je však tento den omezená, konkrétně je vstup umožněn jen do 12:30 a muzea se zavírají ve 14:00. Fronty jsou tento den velké a online rezervace pro přednostní vstup pro tento den nejsou k dispozici. V Bazilice i na náměstí mohou být různá omezení, podívejte se pro Váš termín na kalendář na stránkách vatican.va.

# 09.10.2018, 20:47.
Budu cestovat do Říma s 12. letým dítětem na 3 dny. Chtěli bychom navštívit hlavní římské památky dostupné metrem, ale nikde jsem nezjistila, kolik stojí jízdné pro dítě v metru a kolik vstupy pro děti. Pokud si zakoupím online vstupenku do Kolosea, musím mít i nějakou speciální pro dítě? Co byste mi doporučil, aby nás to nezruinovalo? Roma Pass se nám podle mých propočtů moc nevyplatí. Moc Vám děkuji. Denisa.

Zdarma v Římské dopravě cestují děti do 10. let. Dvanáctileté dítě platí plné jízdné. Dítě do 18. let má vstupy v Itálii do státních muzeí a památek zdarma. Ve Vatikánských muzeích má vstup za sníženou cenu. V případě Colosseo a přednostního vstupu platí jen rezervační poplatek. Pokud si itinerář naplánujete tak, že budete každý den poznávat Řím vždy v nějaké lokalitě, bude Vám většinou stačit jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50 na cestu tam a jedna jízdenka BIT na cestu zpět.

# 09.10.2018, 04:13.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpovědi na mé otázky z minula. Chtěl bych se ještě zeptat na následující. Zabukoval jsem si vstup do Vatikánských muzeí, mám již lístky vytisknuté. Cestují s námi dvě děti ve věku 4. let, pro které se vstupenky nenabízely - až od 6. let. Nebudeme mít nějaký problém při vstupu do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, když pro ně žádný lístek nemáme? Dále jsem se chtěl poradit, co se týká Roma Pass. V dalších dvou dnech bychom chtěli navštívit Coloseum, Palatine, Forum Romanum, basiliky S. Giovanni in Laterno, S. Maria Maggiore, S. Croce in Gerusalemme, S. Maria in Trastevere, S. Pietro in Vincoli, S. Maria del Popolo, S. Maria in Cosmedin, S. Maria Sopra Miernva, S. Luigi dei Francesi a S. Lorenzo in Miranda. Je již vhodné při návštěvě těchto kostelů a basilik si zakoupit dvoudenní Roma Pass? Předem Vám děkuji za Vaše odpovědi. Karel.

Děti do 6. let mají ve Vatikánských muzeích vstup zdarma. Dopředu o nich nemusíte informovat. Vstoupí do muzeí společně s Vámi. Roma Pass 48 stojí € 28,00. Z výše uvedených památek obsahuje Colosseo / Foro Romano / Palatino, kde je standardní cena včetně online rezervace € 14,00. Pokud projedete během 48 hodin ekvivalent € 14,00, se Vám vyplatí. V opačném případě ne, což je spíše pravděpodobné. Levnější je si na dopravu zakoupit jízdenku Roma 48H za € 12,50, ale i tak je otázka, zda není levnější kupovat jednotlivé jízdné za € 1,50. Vstup do Bazilik a kostelů je zdarma, platí se pouze vstup do muzea, pokud se tam nachází.

# 08.10.2018, 22:01.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostaneme z nádraží Termini do ubytování Dante's Hell, které leží přímo u Pantheonu, případně zda se vyplatí vzít si taxi. Jedná se o všední den odpoledne. Děkuji předem za odpověď a za vaše skvělé stránky. Petra.

Z Termini jeďte autobusem č. 70 směr Clodio a vystupte na zastávce Senato. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Odtud je to k Dante's Hell něco málo přes 200 metrů. Jděte ve směru jízdy autobusu do rohu náměstí a zahněte doprava na Via di S. Agostino. Za křižovatkou na ni navazuje Via delle Coppele, na které je po levé straně Vaše ubytování. Pokud přijedete na Termini autobusem , potom můžete jet ze zastávky autobusu č. 70 na Via Giolitti. Je ve směru od nádražní haly u podjezdu.

# 08.10.2018, 16:41.
Chystáme se s manželem do Říma. Chtěla bych se zeptat, jak se z letiště Ciampino dostaneme co nejrychleji na adresu hotelu Via Merulana 227? A dále bych se chtěla zeptat, zda se dá koupit přednostní vstup do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Coloseum. Děkuji a přeji pěkný den. Adriana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a je přestupní. Odtud pokračujte pěšky po Via Michelangelo Buonarroti a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Merulana. Vaše ubytování je po levé straně vpravo od přechodu. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Přednostní vstup můžete zakoupit přes Musei Vaticani. Přednostní vstup do Colosseo můžete zakoupit přes Coopculture. Všechny výše uvedené vstupy v různých variantách můžete také zakoupit přes Get Your Guide.

# 08.10.2018, 13:06.
Těsně pred cestou do Ríma som objavila tuto úžasnú stránku plnú užitočných informácií. Chcela by som Vás i ja poprosiť o radu. Ubytovanie máme na adrese Via del Lago Terrione 83, Vaticano Prati. Prilietame v stredu 10.10. o 15:00 na letisko Ciampino. Prosím Vás, ako najrozumnejšie naplánovať transport z letiska k ubytovaniu a koľko približne počítať na presun, nech viem dať aspoň približne správnu informáciu o čase nášho príchodu na apartmán? Je potrebné počítať s nejakou dopravnou špičkou pri presune v popoludňajších hodinách? Odlet máme z letiska Fiumicino. Prosím, poradili by ste nám aj tu s presunom z adresy ubytovania? Ďakujem velmi pekne, želám krásny deň. Alena.

Vzhledem k umístění ubytování je zřejmě nejlepší cestování vlakem. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží Ciampino. Cesta trvá přibližně 5 minut. Autobus jede v 15:20, 16:00, 16:15, ... Počítejte spíše s tím časem v 16:00. Potom pokračujte vlakem Trenitalia za € 2,10 na S. Pietro s přestupem na Termini. Vlak z Ciampino jede v 15:32, 15:43, 15:50, 16:05, 16:19, 16:32, 16:43, ... Cesta trvá přibližně 15 minut. Z Termini na S. Pietro jedou vlaky v 15:42, 16:12, 16:27, 16:42, 17:12, ... Cesta trvá přibližně 20 minut. Vyjděte ven před budovu nádraží na Piazza Stazione di S. Pietro. Stoupněte si čelem k hale a po pravé straně uvidíte podchod. Dovede Vás na druhou stranu kolejí na Via del Lago Terrione. Vydejte se po ní doleva a v místě, kde se rozdělí na dvě části se vydejte doprava. Vaše ubytování je po levé straně. Pokud tedy budeme počítat, že odjete autobusem v 16:00, budete na místě v 17:15 včetně pěšího přechodu. Vlak není závislý na dopravních zácpách. Na letiště Fiumicino se potom dostanete ze stanice S. Pietro vlakem směrem na Termini, vystoupit musíte na Trastevere a odtud pokračovat na letiště Fiumicino. Jízdenka stojí € 8,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Existují samozřejmě i levnější možnosti. Z letiště Ciampino to lze zvládnou na jednu jízdenku BIT za € 1,50 kombinací autobusu, metra a opět autobusu. Nejdříve autobusem č. 520 na Cinecitta', následně metrem A na Termini a potom autobusem č. 64 na Piazza Stazione di S. Pietro. Cesta trvá 30 minut + 20 minut + 20 minut. Jsou to časy bez přestupů. Jízdenka BIT má platnost 100 minut.

# 08.10.2018, 13:03.
Pane Řehůřku, chystáme se na tento prodloužený víkend do Říma. Přiletíme v pátek na letiště Fiumicino a budeme ubytovaní na adrese Via Dionigi Periegete 32. Chtěli bychom jet z letiště vlakem nebo autobusem. Můžete poradit ideální dopravu včetně ceny? Budeme odlétat v pondělí. Je dobré si koupit rovnou jízdenku i zpět? V pátek přiletíme 17:20 a chtěla bych zarezervovat noční prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple od 21:00. Dá se to stihnout i se zastávkou na ubytování a jak se tam nejlépe dostaneme? Jak dlouho a kde musíme být před prohlídkou připraveni? Děkuji za Vaše úžasné rady. Renata.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud přejděte na Termini a jeďte okružním autobusem č. 105 na Casilina / Alessi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a po přechodu přejděte ulici i koleje. Pokračujte po Via Anassimandro, která Vás dovede ke kolmé ulici Via Augusto Dulceri. Po té se vydejte doprava a následně hned doleva na Via Marin Sanudo. Na další křižovatce potom doprava na Via Dionigi Periegete. Vaše ubytování je po pravé straně. Alternativně můžete jet z Termini městským vlakem Roma Giardinetti na Alessi. Lze použít stejnou jízdenku BIT. Stanice Termini Laziali je od zastávky Terravision opačným směrem než nádražní hala Termini. Na autobus Terravision si určitě zakupte jízdenku i zpět. Pro cestu na letiště je to víceméně nutností a zpáteční jízdenka Vás vyjde levněji než dvě samostatné jízdenky. Prohlídku Vatikánských muzeí ve 21:00 asi nestihnete. Autobus Terravision jede v 18:05 a na Termini je v 19:00. Odtud to na ubytování trvá půl hodiny + nějakou dobu na přechod. Dříve jak ve 20:00 se z ubytování nedostanete. A pokud ano, tak to stihnete tak tak. Opět musíte počítat na Termini půl hodiny + nějakou dobu na přechod + 10 minut metrem A na Ottaviano, odkud opět chvíli pěšky. Ta hodina je hodně natěsno. Čas můžete ušetřit tím, že z letiště na Termini pojedete vlakem Leonardo Express, který Vás tam zaveze za 32 minut. Cena je ale € 14,00. Před prohlídkou musíte být minimálně 15 minut připraveni u vstupu.

# 03.10.2018, 17:22.
Pane Řehůřku, předem mnohokrát děkuji za reakci. Jedeme příští týden na dva dny do Říma. Přílet máme v pondělí přibližně ve 14:00 a odlet ve středu přibližně ve 13:00. Přemýšlím o pořízení Roma Pass kvůli usnadnění a neřešení jízdenek, zvýhodněnému vstupnému, přednostním vstupům atd. Ale není mi jasné, zda se výhody na dopravu vztahují i na dopravu z letiště Fiumicino? Pokud ano, poradíte čím jet? Pokud ne, ve finále se nám ani asi RomaPass nevyplatí? A ještě otázka: bydlíme v ulici Via Pasquale Alecce. Poradil byste mi, jak se tam dostat z centra, řekněme Termini, nejsnadněji a nejrychleji? Děkuji mnohokrát! S pozdravem Kamila

a také jakákoliv jízdenka na římskou dopravu se na dopravu z letiště Fiumicino nevztahuje. Doporučujeme z letiště cestovat autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračovat tramvají č. 14 směr Togliatti a vystoupit na Prenestina Telese. Odtud jeďte autobusem č. 113 směr Largo Preneste nebo č. 501 směr Rocca Cencia / Stabilimento Ama a vystupte na zastávce Prenestina / Tiratelli. Oba autobusy jedou ve směru jízdy tramvaje. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50 a platností 100 minut. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte na křižovatce doprava na Via Pasqualle Alecce. Výhodnost Roma Pass hodně záleží na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Pokud však využijete jen vstupy, které jsou plně v ceně karty, tak asi ne. Dobře sestavený itinerář Vás bude denně stát na dopravě jen dvě jízdenky BIT.

# 03.10.2018, 10:42.
S přítelem letíme začátkem listopadu do Říma. Letíme na letiště Ciampino. Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště k ubytování, které se nachází na Via Nomentana 77. Dále bych se chtěla zeptat, jaká je nejvýhodnější varianta, co se týká cestování po městě a vstupů do památek, případně které památky určitě neprošvihnout. Děkuji za radu a přeji hezký den. Markéta.

Nejdříve se musíte dostat na Termini. Těch možností je několik. Přímý spoj provozuje za € 5,80. Levněji, ale s přestupem, můžete cestovat autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 (jízdenka BIT) na Termini. Nejlevněji, ale nejpomaleji, autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Poslední variantu zvládnete za jednu jízdenku BIT, která má platnost 100 minut. Z Termini musíte pokračovat autobusem č. 90 směr Labia. Vystoupit musíte na Porta Pia. Potřebujete na něj jízdenku BIT, případně jízdenku z metra resp. autobusu 520 a metra. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je přibližně po 300 metrech po levé straně. Volba jízdenek a vstupenek úzce souvisí s itinerářem. V Římě jsou již zmiňované jízdenky BIT v ceně € 1,50 a platností 100 minut. Přestupovat můžete bez omezení s výjimkou metra, kdy můžete jízdenku použít jen na jednu jízdu metrem. Přestup z jedné linky metra na druhou se počítá za jednu jízdu, pokud neopustíte metro přes turnikety. Časové jízdenky jsou Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a týdenní CIS za € 24,00. Jízdenky platí odpovídající počet hodin od první validace s výjimkou jízdenky CIS, která platí do půlnoci sedmého dne ode dne validace včetně. Kombinace vstupů a dopravy nabízí pro Řím a pro Řím a Vatikán. Součástí Omnia Card je Roma Pass. Tyto karty se vyplatí, pokud budete hodně navštěvovat zapojené památky a cestovat. Určitě se ale nevyplatí hlavně kvůli dopravě. Pokud si dobře sestavíte itinerář tak, že každý den se budete pohybovat v určité lokalitě, potom za ten den projedete dvě jízdenky BIT celkem za € 3,00. Výhodnost karet je třeba propočítat na základě itineráře s cenou karty a následných zlevněných vstupů v porovnáním s plně hrazeným vstupným a dopravou. Které památky a muzea navštívit je hodně individuální, každého zajímá něco jiného. Nejnavštěvovanějšími jsou Colosseo, Foro Romano, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Španělské schody, Pantheon, Castel Sant' Angelo, Katakomby, ve Vatikánu náměstí, Bazilika, Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí.

# 03.10.2018, 04:26.
Pane Řehůřku, večer jsem objevil Vaše stránky - otázky a odpovědi ohledně Říma - a velice příjemně jsem byl překvapen ohledně poskytování Vašich velmi profesionálních odpovědí. Byl jsem v Římě před osmnácti lety a to už je hodně dávno. Nyní se chystáme do Říma se skupinou 12. lidí včetně dvou malých dětí. Náš pobyt v Římě bude od 26.10. do 30.10. a přiletíme na letiště Ciampino kolem deváté večer. Můžete mi poradit, jak se dostat z letiště na hotel Bettoja Massimo d' Azeglio? Dále bychom se rádi podívali do Baziliky sv. Petra, Vatikánských muzeií, Sixtinské kaple a Vatikánských zahrad. Jde zakoupit lístek s touto kombinací míst, ale hlavně Skip the Line - přednostním vstupem, bez průvodce? Lze zakoupit lístek na Coloseum, Forum Romanum a Palatinum Hill s přednostním vstupem? Tady se jedná hlavně o Colosseum? A poslední otázka, Před osmnácti lety jsme měli v Římě průvodce, staršího pána, který dlouho v Římě bydlel a velmi dobře ho znal. Někde, asi v okolí Pantheonu, nám ukazoval kostel, který když jej stavěli, měl být vyšší než Bazilika sv. Petra, ale církev jim to zakázala. Už si jen pamatuji, že uvnitř kostela byly sochy v nadživotní velikosti. Nevíte náhodou o jaký kostel se mohlo jednat? Předem Vám děkuji za Vaše odpovědi. Karel.

Přímé spojení zajišťuje společnost autobusy za € 5,80. Zastávka je na Via Giolitti, vedle nádražní haly na Termini. Cena je garantovaná při online rezervaci a děti do 4. let cestují zdarma. V ceně jsou zavazadla. Od zastávky musíte přejít před nádražní halu, odkud vede doleva Via Cavour. Po té se vydejte doleva a na první křižovatce je vlevo na rohu Bettoja Hotel Massimo d' Azeglio. Levnější, ale s přestupy, je doprava městskou dopravou. Z letiště Ciampino musíte jet linkou č. 520 na Cinecitta', odkud potom pokračovat metrem A na Termini. K tomu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a její platnost je 100 minut. Vstup do Baziliky je zdarma, ale musíte si vystát frontu. Vstup do Vatikánských zahrad je ve dvou variantách - buďto pěšky s průvodcem nebo open busem s audioprůvodcem. V ceně je vždy i individuální vstup do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple. Oba vstupy jsou mimo hlavní fronty. Kombinovanou prohlídku včetně Baziliky lze zakoupit přes Get Your Guide. Samostatný vstup do Baziliky mimo hlavní frontu obsahuje produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour. Samostatné vstupenky do zahrad a muzeí zakoupíte také přes Musei Vaticani. Kombinované vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino zakoupíte přes Coopculture nebo Get Your Guide. O kostelu, který měl být vyšší než Bazilika sv. Petra nevíme. Sochy v nadživotní velikosti jsou kromě Baziliky sv. Petra také v kostele San Pietro in Vincoli, včetně sochy Mojžíše, nejslavnějšího Michaelangelova díla. Vedle jsou sochy Leah a Rachel, které začal tvořit také Michelangelo a dokončil je jeho žák Raffaello da Montelupo.