ŘÍM 2018 / 8

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 8

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.05.2018, 20:54.
Pane Řehůřku, přiletíme do Říma na letiště Fiumicino v pátek 31.5. ve 14:00 hodin. Potřebujeme se dostat na Via Goffredo Mameli 17. Můžete nás nasměrovat? Předem děkujeme. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud pokračujte tramvají č. 3 směr Valle Giulia za € 1,50 (jízdenka BIT). Můžete také přejít na Circonvallazione Gianicolense a jet tramvají č. 8 směr Venezia. V obou případech vystupte na Trastevere / Ministero Pubblica Istruzione. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned za budovou ministerstva odbočte doleva na Via Emilio Morosini. Za křižovatkou po ní pokračujte stále rovně. V zatáčce doprava se změní na Via Goffredo Mamelli. Vaše ubytování je po levé straně. Pomalejší, o něco levnější řešení je cestovat autobusem na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti, sejděte kousek podél haly k podjezdu, naproti kterému je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 70 směr Clodio a vystupte na druhé zastávce (první je Termini) a ze stejné zastávky pokračujte autobusem H směr dei Capasso. Vystupte na Trastevere / Ministero Pubblica Istruzione a jděte ve směru příjezdu autobusu stejně jako v předchozím případě. Na autobus č. 70 a H Vám stačí jedna přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50.

# 17.05.2018, 15:30.
Pán Rehúrek, v polovici júna letíme s priateľmi na 7 dní do Ríma a radi by sme navštívili čo najviac pamiatok a múzeí v Ríme. Na vstupy chceme používať kartu ICOM - medzinárodná karta pre pracovníkov múzeí. Vedeli by ste mi prosím poradiť, ktoré múzeá v Ríme povoľujú voľný vstup do múzeí a pamiatok a či platí prednostný vstup do múzeí a koľko osôb môže použiť kartu na jeden vstup? Dočítala som sa na webe, že existuje zoznam talianskych múzeí, ktoré akceptujú túto kartu. Ale neviem sa k tomuto zoznamu dopracovať. Ďakujem vám pekne. Prajem krásny slnečný deň. Yveta.

Takové informace by Vám měl poskytnout ten, kdo Vám takové výhody prostřednictvím karty poskytnul. Podívejte se na stránky MiBAC (Ministero dei beni e delle attivita culturali e del turismo), konkrétně na Agevolazioni, kde jsou uvedeny kategorie návštěvníků pro vstup zdarma a pro vstup za snížené vstupné. Pro Váš případ je tam uvedeno, že po předložením dokladu, že jste členem International Council od Museums, tedy karty ICOM, máte vstup zdarma. Přes Ricerca byste měla najít konkrétní muzea, památky atd. kterých se to týká. Každopádně tyto informace jsou většinou i na stránkách muzeí a památek, např. na Coopculture / Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Colosseo / Biglietteria / Tariffe / Altre Condizioni di Gratuita. Podle našeho názoru je přednostní vstup za stejných podmínek jako pro další kategorie zdarma, tj. např. v případě Colosseo po uhrazení rezervačního poplatku € 2,00. Pokud máme správné informace, tak karta ICOM je vystavena na konkrétní osobu, tzn. měly by i ty výhody být jen pro tu konkrétní osobu a ne pro všechny, které právě tvoří skupinu s danou osobou. Pokud jste institucionární člen, tak by měl být princip stejný jako u nás, kdy každý zaměstnanec institucionárního člena dokladuje příslušnost přenosnou legitimací.

# 17.05.2018, 10:42.
Pane Řehůřku, máme ještě jeden dotaz. Poněvadž odlétáme již tuto sobotu. Když si koupíme třídenní jízdenku na městskou hromadnou dopravu po Římě, musíme si ji označovat vždy při každé jízdě před vstupem do metra nebo autobusu, nebo to stačí jen před první jízdou? Děkuji. Karel.

Jízdenku validujete poprvé při využití dopravy, následně ji validujete pokaždé jen v metru.

# 17.05.2018, 08:50.
Mohli byste nám prosím poradit, jak se dostat na letiště Ciampino na 5:30 ráno ze zastávky metra Cipro nebo Valle Aurelia? Letíme už zítra. Děkuji za odpověď. Oliv a Zelí.

Musíte jet nočním autobusem n1, který jede po Via Angelo Emo, která je souběžná s Via Cipro, na které jsou uvedené stanice metra. V blízkosti Valle Aurelia je zastávka Emo / Di Bartolo a v blízkosti Cipro je zastávka Emo / Bragadin. Autobusy vyjíždějí z konečné na Battistini ve 2:20, 2:36, 2:52, 3:08, 3:24, 3:40, 3:56. Cesta trvá přibližně 25 minut. Vystoupit musíte na Termini a přejít na Via Giolitti, odkud jezdí autobusy za € 5,00 na letiště Ciampino. První jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Dejte si samozřejmě dostatečnou časovou rezervu, počítejte s tím, že z konečné na Battistini trvá cesta autobusu ještě přibližně 15 minut na Vaši zastávku.

# 16.05.2018, 17:25.
Pane Řehůřku, s partou kamarádů jedeme od 18.5. do 22.5. do Říma. Přiletíme na letiště Ciampino a bydlíme na stanici metra Furio Camillo. Jeden den máme v plánu Coloseum / Forum Romanum a Palatino, další den Baziliku sv. Petra, Andělský hrad a blízké okolí, v pondělí bychom rádi k moři přes Ostia Antica. Vyplatí se nám v tomto případě Roma Pass na 3 dny? Platí tento Roma Pass i na jízdu vlakem k moři nebo si musíme koupit jiný lístek na vlak? Roma Pass se dvěmi muzei chceme tedy využít na kombinované vstupné do Colossea a to druhé na Andělský hrad. Roma Pass zamýšlíme koupit až na letišti nebo doporučujete online dříve? Děkuji. Alžběta.

V tomto případě se Vám Roma Pass vyplatí. Vstupenka online na Colosseo / Fotro Romano / Palatino stojí € 14,00 včetně rezervace, Andělský hrad také € 14,00. Cestu z letiště a na letiště do porovnání počítat nemůžete, protože se jedná o okrajové dny, mezi kterými jsou ty 3 dny platnosti Roma Pass. Můžete cestovat autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Furio Camillo. Jízdenka BIT, která je přestupní, Vás vyjde na € 1,50. To samé zpět na letiště. První návštěvní den byste projela dvě jízdenky BIT - metro A a metro B, tj. € 3,00 - pokud byste neprošla na Termini ven turnikety, stačila by Vám jedna na Colosseo. Druhý návštěvní den byste projela také dvě jízdenky BIT - metrem A, tj. € 3,00. Třetí den byste jela do Ostia Antica, tedy metrem A na Termini, metrem B na EUR Magliana a vlakem Roma Lido na Ostia Antica. Pokud byste opět neprošla ven turnikety a stihla to do 100 minut, stačila by Vám jedna jízdenka BIT. K moři potom druhá a zpět třetí. Tento den byste tedy projela € 4,50. Celkem za návštěvní dny tedy € 10,50. Se vstupenkami to je € 38,50, což je Roma Pass. S Roma Pass to bude samozřejmě jednodušší a také nebudete závislá na jízdenkách. Budete moci vystupovat a nastupovat kde budete chtít, pokud Vám zbude čas ještě někam zajet atd. Navíc, pokud navštívíte ještě nějaké jiné muzeum nebo památku, ušetříte na sníženém vstupné. V plánu máte Ostia Antica, pokud navštívíte Archologický park, budete tam mít vstup za sníženou cenu. Pokud přiletíte večer nebo odletíte ráno, je možné, že těch 72 hodin platnosti Roma Pass Vám vyjde i s jednou cestou mezi centrem a letištěm. K cestě z letiště. Roma Pass nebo BIT můžete použít jen na linku 520 nebo 720, ve Vašem případě tedy 520. Ostatní doprava má vlastní tarify. K cestě vlakem Roma Lido - celá jeho trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tj. lez použít také Roma Pass. Roma Pass v tomto případě musíte koupit na letišti. Při nákupu online je zde minimální lhůta na přípravu 24 hodin, což bychom v tak krátké době, jakou máte, neriskovali.

# 15.05.2018, 22:31.
Pán Rehúrek, už o týždeň 23.5. ideme s manželkou do Ríma a radi by sme Vás požiadali o radu. Na stránke Coopculture.it by sme si radi kúpili lístky do Kolosea, ale nevieme presne aké. Lietadlo nám priletí na letisko Ciampino cca o 11:10. Ubytovanie máme na Via di Sant' Anselmo 38, Aventino. Predpokladáme, že najneskôr okolo 13:00 sme tam. Hneď po odložení batožiny by sme chceli ísť do Kolosea. A tu je kameň úrazu. Aké lístky si kúpiť? Máme si kúpiť len open ticket alebo ticket with scheduled entrance time for individuals and for groups. Radi by sme sa vyhli dlhým radám, ale čo ak tam bude chaos a nebudeme vedieť ako sa dostať dnu a náš čas jednoducho vyprší? Neprepadnú nám lístky? Pokúšali sme sa tomu porozumieť, aj sme čítali veľa Vašich odpovedí, ale neúspešne. Odporúčate kúpiť si lístky vopred ale tiež čítame, že tam budú dve rady, jedna na zakúpenie lístkov a druhá pre tých, čo už lístky majú. Tiež nás mätie oznam o tom, že viac ako 3000 ľudí dnu nepustia. Boli by sme neradi, keby sme sa dnu v ten deň nedostali, alebo keby to bolo po niekoľkohodinovom čakaní v rade. V Ríme budeme krátko a prvý krát. Ako teda pred Koloseom postupovať, aké lístky si vopred kúpiť a čo nás pred vstupom dnu presne čaká? Ďakujeme Vám vopred. Pavol.

V tomto případě si zakupte open ticket. Půjdete vchodem pro internetové platby a té nejdelší frontě se vyhnete. Pokud jste jen dospělí, zvolte přímé zaslání vstupenek. Pokud však vaše skupina obsahuje i osoby s nárokem na snížené nebo volné vstupné, umožní Vám to zaslat jen voucher. I tak půjdete mimo tu nejdelší frontu a voucher vyměníte za vstupenky u jiné pokladny. Na místě Vás ještě čeká bezpečnostní kontrola.

# 14.05.2018, 23:55.
Poprosil bych o radu ohledně cesty z letiště do hotelu a z hotelu do centra. Koupli jsme si v nějaké akci hotel Park Villa Grazioli a následně jsme zjistili, že je asi 30 km od Říma a cesta k nejbližšímu vlaku asi 30 minut. Můžete nám prosím poradit, jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště do hotelu, případně do centra a odtud do hotelu a zpět? Příletíme v půl třetí odpoledne. Děkuji. Jan.

Bohužel to byla špatná volba. Budete muset více cestovat. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na vlakové nádraží Ciampino. Jede v 15:20, 16:00, ... Cesta trvá přibližně 5 minut. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 1,10 do Frascati. Vlaky jezdí každou hodinu - 15:10, 16:10, 17:10, ... až do 22:10. Na místě jsou za necelých 15 minut. Kousek odtud - z Piazza Guglielmo Marconi jezdí autobusy Cotral do Grottaferrata. Vystoupit musíte na Viale Conti di Tuscolo / Via di Salé. Autobus tam jede méně než 5 minut. Jízdenka stojí € 1,10. Odtud je to k hotelu ještě přibližně 900 metrů. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu po Viale Conti di Tuscolo a na konci dlouhé levotočivé zatáčky odbočte doleva na Via delle Nazioni Unite. Vede hned doprava. Jděte stále podél zdi, po chvíli pokračuje rovně Via Umberto Pavoni (Via delle Nazioni Unite pokračuje souběžně vpravo). Dovede Vás až k hotelu Park Villa Grazioli. Autobus Vám ale zkrátí cestu pěšky jen na polovinu. Pro cestování do Říma a do hotelu můžete využít stejný autobus a následně vlak z Frascati na Termini za € 2,10. První autobus jede z Grottaferrata do Frascati v 6:46, poslední zpět z Frascati do Grotteferrata ve 23:14. Vlaky jezdí z Frascati od 5:10, zpět do 21:54. Na vlaky Trenitalia, autobusy Cotral a městskou dopravu v Římě se Vám zřejmě vyplatí si zakoupit nějakou časovou jízdenku Metrebus Lazio. Třídenní BTR pro tři zóny (Řím se počítá za dvě zóny) stojí € 22,00, týdenní CISR pro tři zóny stojí € 34,50. Jízdenky platí do půlnoci třetího resp. sedmého dne. Uvedené časy jsou pro pracovní dny. Ověřte si je pro Vaše konkrétní termíny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 14.05.2018, 20:40.
Chtěla bych Vás poprosit o pár rad ohledně pobytu v Římě. 1. Jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu ubytování: Via Marco Aurelio 24 Interno 4 00184 Řím. 2. V Římě budeme od 13.6. do 16.6. Na památky máme čtvrtek a pátek. Ve čtvrtek se chceme podívat do Colosea a v pátek do Vatikánu. Není tam nějaké omezení v tyto dny? Děkuji za informaci. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B za € 1,50 na Colosseo. Přejděte na druhou stranu Colosseo a podél Parco del Celio jděte šikmou ulicí Via Claudia. Odbočte z ní první ulicí doleva na Via Marco Aurelio. Vaše ubytování je po levé straně. Colosseo je ve čtvrtek otevřeno, stejně tak Vatikánská muzea v pátek. Tento den se pořádají i noční prohlídky od 19:00 do 23:00 (vstup do muzeí se uzavírá ve 21:30).

# 14.05.2018, 16:44.
Chci se zeptat, jak se dostanu zpět z tenisového areálu k nadraží Termini, když metro jezdí jen do 21:00 hodin? Děkuji za odpověď. S.

Metro A funguje v pátek a v sobotu od 5:30 do 1:30, v ostatní dny od 5:30 do 23:30. Autobus č. 32 jezdí každý den z konečné na Saxa Rubra od 5:30 do půlnoci. Pokud z nějakého důvodu nestihnete metro A, jezdí přibližně po jeho trase mimo provozní dobu metra noční autobus n1. Na Termini jede ze stejné zastávky jako autobus č. 32 k tenisovému areálu a také ve stejném směru.

# 14.05.2018, 16:21.
Cestujeme budúci týždeň do Ríma, rada by som sa spýtala, ako najlepšie zabezpečiť vstupenky do Colosea, aby sme nečakali v rade? Našla som na internete nejaké typy lístkov, ale rada by som vedela, či online rezervácia mi zabezpečí aj to, aby sme mali rýchlejší vstup a aký lístok zvoliť? Prosím o rady. Chcem sa ešte spýtať, či viete odporučiť spoločnosť na prenájom auta v Ríme. Chceme potom vycestovať do Toskánska. Ďakujem. Zuzana.

Vstupenky si kupte online na Coopculture. Další možnosti v různých variantách najdete na Get Your Guide. Všechny online vstupenky Vám zajistí vstup mimo hlavní frontu. Pronájem automobilu doporučujeme provést přes Rentalcars. Stejně jako v případě ubytování je vhodný Booking. Obě společnosti jsou ze stejné skupiny a fungují na podobných principech. K dispozici máte veškeré podmínky v češtině, máte možnost si vybrat auto s nejlepšími podmínkami za nejlepší cenu z možností ve zvolené lokalitě. Dopředu víte výše depozitů, konfiguraci automobilu a jeho doplňků, palivové podmínky, podmínky pro řidiče. K dispozici jsou také speciální akce, jako např. plná nádrž, druhý řidič zdarma, nulový depozit apod. Nezanedbatelným bonusem je zákaznická podpora v češtině.

# 14.05.2018, 13:08.
Ráda bych se Vás zeptala na radu, jak se nejlépe dostat z letiště Řím Ciampino do místa našeho ubytování Ape Regina Apartment, Via Marcantonio Bragadin 95, Vatikán. Popřípadě i jaké lístky a kde obstarat. Moc děkuji. Iva.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Odtud se vydejte po Via Cipro tak, že po levé straně budete mít zastřešenou obloukovou konstrukci. Na třetí křižovatce odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin. Ape Regina Apartment je za další křižovatkou po levé straně. Od metra je to 250 m. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Informace o jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22.

# 14.05.2018, 06:59.
Jak se prosím nejlépe dostanu z centra Říma k moři na veřejnou pláž Ostia? Moc děkuji. Mirka.

Metrem B na Piramide nebo EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma.

# 11.05.2018, 09:49.
Děkuji vám mnohokrát za pomoc při hledání spoje z letiště na hotel a zpět. Vaše rady jsou vyčerpávající a při této příležitosti bych si tedy ještě rád ověřil situaci ohledně nutnosti rezervací do jednotlivých památek. Informace na internetu se totiž liší. Máme v plánu navštívit jednoznačně tyto památky: Koloseum / Palatin / Forum Romanum, Andělský hrad, Basiliku sv. Petra, Vatikánské muzeum, Galerii Borghese. Můžete mi prosím poradit, kam je nutné nebo i vhodné se zarezervovat předem a kde je možné rezervaci provést? Budu vděčný i za přímé odkazy na rezervaci. Jan.

Pokud si jen zběžně přečtete tyto naše otázky a odpovědi týkající se Říma, tak to tam všechno najdete. Většina dotazů se týká cesty z letiště a nákupu vstupenek. Povinná rezervace je v Galeria Borghese, na ostatních místech je volitelná. Pokud budete mít Roma Pass, jdete přednostně, jako byste měl rezervaci. Pouze v případě Galeria Borghese je třeba v tomto případě provést rezervaci telefonicky - viz odpověď ze dne 10.04.2018, 20:44. Nákup vstupenek s rezervací viz odpověď ze dne 12.04.2018, 09:11. Vstup do Baziliky je zdarma, pokud nebudete mít průvodcovanou prohlídku samostatně nebo včetně Vatikánských muzeí, musíte si vystát frontu. Řešení s minimální frontou je v odpovědi ze dne 27.03.2018, 19:48. Určitě doporučujeme rezervaci do Vatikánských muzeí, Colossea + Galeria Borghese, kde je povinná.

# 08.05.2018, 22:46.
V sobotu letíme do Říma. Na pondělí jsme si zakoupili online vstupenky přes Musei Vaticani. Zvolili jsme variantu bez skupiny. Moc nerozumím systému. Do muzeí i přes online nákup jsou údajně velké fronty. Po příjezdu do Vatikánu musíme stát ty šílené fronty podél zdi, co jsem viděla na fotkách návštěvníků? Děkuji moc. Adéla.

Fronta pro návštěvníky s rezervací je výrazně menší. Je to z toho důvodu, že i tak musíte stále projít bezpečnostní kontrolou. Vstupenky online jsou na jednotlivé časy v omezeném počtu, tzn. maximální počet těchto návštěvníků v tomto čase je přibližně daný. V sezóně jsou samozřejmě tyto počty plně vyprodané. Existuje produkt, který tohoto všeho dokáže návštěvníka ušetřit - Sistine Chapel & Vatican Museums Exclusive Early Entry. Zaplatíte sice vyšší cenu, ale dostanete se do Vatikánských muzeí půl hodiny před ostatními skupinami a 1,25 hodiny před ostatními návštěvníky.

# 08.05.2018, 14:41.
Prosím vás ještě, když se dostanu na stránky Prefektury. Pokud dobře rozumím, tak na termín 20.5., kdy máme v plánu mši, není potřeba vstupenky. Prosím, podívejte se na to. Moc mi to pomůže. Kvůli mši jedeme do Říma. Nezlobte se a děkuji za Váš čas. Václav.

Máte to tam naprosto přesně napsané. Na mši, která se koná 20.5.2018 v 10:00 v Basilica di San Pietro (Capella Papale) jsou vstupenky potřeba. Vstupenky nejsou potřeba na motlitbu Regina Caeli, která se koná následně dne 20.5.2018 ve 12:00 na Piazza San Pietro.

# 08.05.2018, 13:44.
Ještě mám prosím dotaz. V neděli 20.5. se zúčastníme mše ve Vatikánu celebrovanou Papežem Františkem. Můj dotaz zní. Musíme si zakoupit vstup na sezení předem? Nebo stačí přijít o půl hodiny dříve? Mše začíná v 10:00. Děkuji za odpověď. Václav.

Vstupenky na mši dne 20.5.2018 v 10:00 jsou potřeba. Získáte je zdarma, ale musíte si je rezervovat na Prefektuře. Veškeré informace a postupy najdete na výše uvedených stránkách.

# 08.05.2018, 13:36.
Velice děkuji za odpovědi. Ještě k otázce ohledně parkování. Bohužel neumím italsky a na webu se nevyznám. Mohu se zeptat, jak vychází cenově parkovné a případně jak daleko je to od ubytování, které jsem posílala v minulém e-mailu? Mnohokrát děkuji a přeji pěkný den. Klára.

Jedná se o garážové parkování stejného provozovatele jako parkoviště Tronchetto v Benátkách. Parkovací dům je u stanice Termini na Via Giovanni Giolitti. 24 hodin tam stojí € 19,00.

# 08.05.2018, 11:33.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás poprosit o radu. Dne 18.5.2018 letíme s manželkou a vnukem do Říma. Ubytování máme zajištěno v hotelu Aurelia Residence San Pietro. Hotel se nachází na adrese Via Aurelia 145. Můžete prosím poradit, jak se dostat co nejlépe k hotelu? V Římě jsme už letos byli, ale používali jsme pouze metro A. Děkuji Vám za odpověď. S pozdravem Václav.

V tomto případě je optimální cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Sejděte kousek podél nádražní haly k podjezdu, naproti kterému je zastávka autobusu č. 70. Tím jeďte směr Clodio a vystupte na Plebiscito, kde přestupte na autobus č. 46 a jeďte směr Stazione Monte Mario. Vystupte na Aurelia / Rampa V.le Vaticano. Odtud jděte po Via Aurelia ve směru jízdy autobusu 200 metrů k Vašemu ubytování.

# 07.05.2018, 15:00.
Chystáme se s přítelkyní 15.5. do Říma. Přistaneme na letišti Ciampino. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat na adresu Via dei Salici 13, Řím, 00172 a kde nejlépe koupit Roma Pass, aby ho šlo uplatnit jíž na tuto cestu z letiště? Zpáteční odlet máme brzy ráno v 8:00 hodin. Lze vámi navrženou trasu využít i na zpáteční cestu z hotelu na letiště, vzhledem k brzkému času? Nevím, jak jsou linky metra a autobusů v provozu. Děkuji mnohokrát předem za radu. Jan.

můžete zakoupit přímo na Infopointu na letišti Ciampino. Otevřeno je od 8:30 do 18:00. Doporučujeme ho zakoupit online, připraven k vyzvednutí potom bude nejdříve 24 hodin od nákupu. Využít ho můžete z letiště na autobus č. 520. Vystoupit musite na Tuscolana / Cinecitta'. Jsou dvě zastávky stejného jména, vystoupit musíte na té druhé. Přejděte na autobusový terminál na Via Tuscolana a odtud jeďte autobusem č. 451 směr Ponte Mammolo. Vystoupit musíte na Togliatti / Tulipani. Jděte ve směru jízdy autobusu, ve směru k aquaduktu Alessandrini, a zahněte doprava na Via dei Tulipani. Na jejím konci opět doprava na Via dell' Alloro. Po chvíli uvidíte šikmo vlevo Via dei Salici, na které po levé straně je Vaše ubytování. Autobus č. 451 jezdí každý den od 5:00 (z Ponte Mammolo) do půlnoci, o víkendu od 5:30. Na Tuscolana / Cinecitta' se dostanete za 15 minut. Autobus č. 520 jezdí každý den od 5:30 do 23:30, na letiště se z Cinecitta' dostanete za 35 minut. Je to tedy prvními spoji možné stihnout.

# 07.05.2018, 13:43.
V sobotu 12.5. letíme v 15:30 z Prahy do Říma. Ráda bych Vás požádala o radu, jak nejlépe cestovat z letiště Fiumicino na ubytování na Via Rodi 43, Vatikán. Budeme cestovat 4 osoby. Děkuji moc za odpověď. Jitka.

V tomto případě doporučujeme za € 6,00 na zastávku Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour. Konkrétně vlevo na konci náměstí je zastávka autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Giuliana / Grazioli Lante. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doprava na Via Rodi. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenka BIT na autobus č. 70 stojí € 1,50.

# 05.05.2018, 12:30.
Je tady spousta článků ohledně vstupenek, jízdného a kombinovaných vstupů, ale chtěla bych se zeptat, opravdu jsou takové rozdíly v cenách vstupu do Colossea? Psal jste tady, že je potřeba udělat předem rezervaci. Letíme do Říma 19.5. a nejlevnější vstup do Colossea jsem našla např. na 22. - 23.5. okolo € 35,00. Je to možné? To neexistuje individuální jednotné vstupné, které koupíme na místě? A za kolik prosím? Pokud ne, vyplatí se i kvůli jednomu vstupu na památky Roma Pass, pokud správně počítám? Děkuji za odpověď. Tereza.

Základní vstupenka do Colosseo je jedna jediná. Jedná se o kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano a Palatino. Tato vstupenka je platná do konce roku, ve kterém byla zakoupena, a její platnost začíná běžet od první validace. Během tohoto a následujícího dne potom můžete navštívit všechny tři uvedené památky, každou ale jen jednou. Cena této vstupenky je € 12,00, snížené vstupné je € 7,50 a existuje samozřejmě i vstupné volné. Pokud si vstupenku zarezervujete online, platíte rezervační poplatek ve výši € 2,00 (i k volnému vstupnému). Takto zarezervovaná vstupenka Vás opravňuje jít zvláštním vchodem, mimo standardní frontu u pokladen. Objednávkový systém najdete na Coopculture. Pokud v košíku máte jen vstupenky za plné vstupné, můžete si nechat zaslat přímo vstupenky a ty si vytisknout. Pokud v košíku máte i vstupenky za snížené vstupné nebo zdarma, můžete si nechat zaslat voucher, na základě kterého si vstupenky vyzvednete na místě po prokázání důvodu pro snížené nebo volné vstupné (např. věk). Toto je samozřejmě také mimo hlavní pokladny. Pokud si zakoupíte vstupenku na místě, neplatíte rezervační poplatek, ale musíte počítat s frontami, které jsou v sezóně hodně dlouhé. Můžete si zakoupit i vstupenku na konkrétní čas. Cena je stejná, ale nevýhodou je ta vazba na konkrétní čas, od kterého začíná běžet platnost vstupenky. Pokud kupujete vstupenky u jiných prodejců, je cena vyšší, na druhé straně je v mnoha případech součástí vstupenky i něco navíc - např. jednoduchý rezervační systém s možností změn nebo zrušení, mapa, audioprůvodce, asistovaný vstup apod. Z těchto alternativních prodejců doporučujeme Get Your Guide. Existují samozřejmě i různé prohlídky s průvodcem apod. Kvůli jednomu vstupu se Vám nevyplatí. Pokud potřebujete i dopravu, zakupte si v tomto případě některou z časových jízdenek nebo různé časové jízdenky kombinujte s jednorázovými jízdenkami.

# 05.05.2018, 05:54.
Měla bych na Vás dva dotazy, které mi nikdo nedokáže zodpovědět. Jedeme s manželem a dvěma malými dětmi do Itálie -Lido di Jesolo. Dětem v té době bude 3,5 roku a druhému 7 měsíců. Budeme u moře a na dva dny se vydáme právě do Říma. Moje první otázka zní - je vhodné koupit si s tak malými dětmi vstupenky do muzeí ve Vatikánu nebo raději projít jen Řím a památky? Bojím se, že to budou vyhozené peníze ve Vatikánu, že je to nebude příliš bavit. Druhý dotaz. Máme být ubytovaní na Via Marsilio Ficino 5, 00136 - Domus Italia je ubytování - píšou, že tam nelze parkovat. Nevíte prosím, kde nejblíže a je tam v okolí bezpečno? Abychom nepřišli a auto vykradené, popřípadě nikde? Mockrát Vám děkuji. J.

Zatím jsme nepoznali dítě ve věku Vašich dětí, které by mělo zálibu v poznávání památek, muzeí atd. Nicméně musíte sami vědět, co Vaše děti snesou, jak dlouho vydrží nezlobit, co je baví ... Každopádně děti do 5. let včetně mají vstup zdarma. My bychom naše děti v době, kdy měli takový věk, takto netrápili, protože víme, že pro ně by to trápení bylo. K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme - viz Informace. Parkovat doporučujeme na ES Park Giolitti.

04.05.2018, 15:35.
Pane Řehůřku, v červnu letíme do Říma a chtěli bychom mimo jiné navštívit Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli. Předpokládám, že zvolíme variantu nákupu vstupenek online na Musei Vaticani, ale mám v souvislosti s jejich využitím určité nejasnosti. Jedná se skutečně o vstupenky s rezervací na určitou dobu, které je možno rovnou použít ke vstupu do muzeí nebo jde jen o rezervaci a vstupenky je nutno si teprve někde vyzvednout? Dále jsem zatím nenašel odpověď na otázku, kde je a jak je označen vstup pro návštěvníky s online vstupenkami a také jak vlastní vstup probíhá, případně zda při tom nebývají nějaké problémy. Jak velký problém by bylo, pokud bychom nestihli rezervovaný termín vstupu? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem František.

Viz naše odpověď ze dne 20.03.2018, 22:35. Vstupenka do Vatikánských muzeí je platná pro návštěvu Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Je platná jeden den. Pokud máte zarezervovanou vstupenku, můžete vstoupit do Vatikánských muzeí bez fronty vstupem pro online rezervace pouze v rezervovaném čase uvedeném na voucheru. Oficiálně se doporučuje tam být 15 minut před, my doporučujeme 30 minut. Pozdějším příchodem ztrácíte nárok vstupu bez fronty. Jako vše, i toto je o lidech. Máme informace o tom, že v případě pozdního příchodu je umožněn vstup v dalším čase. Ty časy jsou po půl hodině. Není to však vždy zaručeno. Doporučujeme být na místě včas. Současně upozorňujeme, že i vstup pro online rezervace může generovat frontu (výrazně kratší). Bezpečností kontroly probíhají samozřejmě i tady. Ve Vatikánských muzeích se potom obě fronty smíchají. Rezervace se týká jen vlastního vstupu. Vstup je označen "Ingresso visitatori con porenotazione online". Standardní fronta je nasměrovaná podél zdi ke vchodu zleva, ta online koridorem ke vchodu zprava. Existuje produkt, který toho všeho návštěvníka ušetří - Sistine Chapel & Vatican Museums Exclusive Early Entry. Zaplatíte sice vyšší cenu, ale dostanete se do Vatikánských muzeí půl hodiny před ostatními skupinami a 1,25 hodiny před ostatními návštěvníky.

# 04.05.2018, 13:53.
Prosím pěkně, můžete nám poradit, jak se nejlépe dostaneme z Lido di Ostia na adresu Via Po, Řím? Děkuji. Kristýna.

Jeďte vlakem Roma Lido na konečnou Porta S. Paolo. Přejděte na ulici Viale delle Cave Ardeatine, která vychází z Piazzale Ostiense. Tady je zastávka Cave Ardeatine autobusu č. 83. Můžete také přejít průchodem na vlakové nádraží Ostiense, před kterým je konečná zastávka tohoto autobusu. Jeďte směr Largo Valsabbia a vystupte na zastávce Puccini, Pinciana / Museo Borghese, Pinciana / Allegri. Podle toho, kde přesně na Via Pio potřebujete být. Via Pio je souběžná s trasou autobusu mezi těmito zastávkami. Nachází se po pravé straně. Na celou trasu Vám vystačí přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50.

# 04.05.2018, 10:02.
10.5.2018 letíme na 4 dny do hotelu Sirenatta Lungomare Paolo 46, Lido di Ostia. Prosím, poraďte co nejlepší spojení do centra Říma. Případně restaurace nebo bistra v Ostia. Děkuji. Ilona.

Od hotelu Sirenetta přejděte na vlakovou stanici Lido Centro. Je to přibližně 800 m. Můžete jet také autobusem č. 062, který má zastávku přibližně 100 metrů od hotelu. Odtud se potom dostanete vlakem Roma Lido do centra na Porta S. Paolo, odkud je spojení metrem B dále do centra Říma. Celá trasa je v tarifním pásmu městské dopravy. K informacím ke stravování doporučujeme použít Trip Advisor, kde najdete vyčerpávající hodnocení od hostů zdejších podniků.

# 03.05.2018, 16:29.
Chtěla bych se zeptat, zda byste mi mohli poradit webové stránky, anebo poskytnout nějaké informace, kde a jak si opatřit česky hovořícího průvodce v Římě? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Helena.

Viz naše odpověď ze dne 04.09.2017, 13:11.

# 03.05.2018, 14:18.
S manželem letíme v sobotu poprvé do Říma a koupili jsme si vstupenku do Colossea na pondělí od 17:30 a teď jsem si tady přečetla, že vstupenka platí i na Forum Romanum a Palatino. Prosím, je možné uplatnit tuto vstupenku na tyto památky ještě před termínem do Colossea? Třeba v neděli? V úterý odlétáme a už bychom to nestihli. Moc děkuji za odpověď. Dana.

Vstupenky jsou platné po dobu dvou po sobě jdoucích dnů pro 1 vstup do Colosseo v rezervovaném čase a do Foro Romano a Palatino v době platnosti vstupenky. Podle našeho názoru můžete jít do Foro Romano i o den dříve než do Colosseo, od této chvíle začne platit vstupenka a počítat se ty dva dny, ve kterých musí být i to Colosseo.

# 03.05.2018, 10:57.
Děkuji za odpověď. Mohu se ještě zeptat? Když objednám online vstupenku, mohu s ní rovnou ke vchodu nebo ji musím ještě proměnit u pokladny? Děkuji. Kateřina.

Záleží na tom, zda obdržíte voucher nebo vstupenku. Pokud budete mít v košíku jen vstupenky za plnou cenu, můžete si nechat poslat hned vstupenky a s těmi jít ke vchodu. Pokud budete mít v košíku i vstupenky i za sníženou cenu nebo volnou vstupenku, můžete si nechat poslat jen voucher. Ten vyměníte na pokladně za vstupenku po prokázání splnění podmínek pro volnou nebo sníženou vstupenku. Každopádně i v tomto případě se nejedná o pokladnu s těmi velkými frontami, je to pokladna pro online rezervace.

# 02.05.2018, 22:40.
Chtěla bych se zeptat na využití ZTP/P vydané pro českého občana v Římě. Snad se dá uplatnit v Colosseo, pokud je to pravda, můžete mi poradit, jak to udělat a kde ještě využít? Děkuji. Marie.

Osoby se zdravotním postižením mají v Colosseo vstup zdarma. V ostatních římských muzeích a památkách je to ve většině případů podobné. Vatikánská muzea mají podmínku doložené invalidity vyšší než 74%. Jak to posuzují ale nevíme. Většinou to funguje tak, že si na pokladně vyzvednete volnou vstupenku po doložení oprávněnosti vstupu zdarma. Zda Vám ale uznají český ZTP/P nevíme. Víme o tom, že se uvažovalo o nějaké Evropské kartě pro osoby se zdravotním postižením, tj. systému vzájemného uznávání statusu osoby se zdravotním postižením. V únoru 2016 začal běžet pilotní projekt, na jehož základě se měl průkaz vydávat v osmi zemích, Česká republika ale mezi nimi není.

# 02.05.2018, 22:17.
Pane Řehůřku, na internetu jsem narazil na Vaše webové stránky, kde radíte lidem s pobytem v Římě a rád bych se Vás zeptal. V období od 7. do 11. června máme koupené letenky do Říma, letiště Fiumicino, a zarezervované ubytování přibližně 7 minut chůze od nádraží Termini - Via Principe Amedeo - a potřebovali bychom poradit, zda by se nám vyplatilo zakoupit Roma Pass? V Římě bychom si rádi zakoupili nebo zarezervovali přes internet vstupy do Colosseo / Palatino / Foro Romano. Pochopili jsme, že všechny tyto 3 památky by měly být součástí jedné vstupenky a potom také Vatikán s Bazilikou sv. Petra a jeho vyhlídkou v kupoli. Rezervace se provádí také přes Musei Vaticani? Mezi památkami v historickém centru jsme se chtěli přesouvat pouze pěšky. Jedno odpoledne bychom si také rádi zajeli příměstským vlakem k Tyrhénskému moři do Lido di Ostia. Bohužel zatím nevíme, kde lze zakoupit jízdenky na vlak - pokud byste nám poradil se zakoupením, budeme jen rádi. Dokázal byste nám prosím poradit, zda se v našem připadě tedy Roma Pass zakoupit vyplatí? Předem děkuji za odpovědi. S přáním hezkého dne Petr.

V tomto případě se Vám nevyplatí. Ve Vatikánu ho nevyužijete a pro návštěvu Colossea s dopravou je drahý. Samotné Colosseo / Foro Romano / Palatino stojí s rezervačním poplatkem € 14,00. Samotná třídenní jízdenka € 18,00, dvoudenní jízdenka € 12,50. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50, na dva dny € 28,00. V třídenní variantě tedy tratíte s Roma Pass € 8,00, ve dvoudenní variantě € 1,50. Jiná situace je samozřejmě v případě, že navštívíte ještě další muzea nebo památky. Na druhé straně je možné, že nákupem samostatných jízdenek po € 1,50 projezdíte méně. Je třeba si to propočítat s ohledem na Váš přesný itinerář. Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do konce roku. V okamžiku první validace platí dva po sobě jdoucí dny, během kterých můžete navštívit všechny tři památky. Každou jen jednou. Vstup do Baziliky je zdarma. Přes Musei Vaticani je rezervace možná jen s průvodcem, kdy po prohlídce Vatikánských muzeí jdete ze Sixtinské kaple přímým průchodem do Baziliky. Vstup do kopule nelze rezervovat. Vstup do Baziliky mimo frontu je možný s produktem Reserved Entrance: Saint Peter Basilica with Audio Guide. Na vlak Roma Lido je možné použít běžné jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo Roma Pass. Jízdenky se kupují na pokladnách ATAC, které jsou v hlavních stanicích metra (např. Termini, Anagnina, Battistini, Lepanto, Ottaviano, Spagna, Laurentina, Ponte Mammolo, …), vlaků (např. Porta San Paolo, Lido Centro, Saxa Rubra, …). Jízdenky lze také zakoupit v automatech nebo u autorizovaných prodejců (stánky, tabáky, bary, …).

# 02.05.2018, 10:43.
Děkuji za vaše stránky. Jsou skvělé. Prosím o radu, jak se dostat z letište Fiumicino do hotelu na ulici Via Garibaldi 27, Trastevere. Moc děkuji. Krásný den. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte flakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud pokračujte tramvají č. 3. vystupte na Trastevere / Ministero della Pubblica Istruzione. Odtud pokračujte okružním autobusem č. 115 a vystupte na PSG Gianicolo / Villa Corsini. Přestupní jízdenka na tramvaj a autobus BIT stojí € 1,50. Sejděte kousek dolů ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na schodiště, po kterém sejděte na Via di Porta S. Pancrazio. Tato ulice Vás dovede na Via Garibaldi, po které se vydejte doleva. Vaše ubytování je za zatáčkou vpravo.

02.05.2018, 10:20.
Ctěla bych se zeptat, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino do hotelu Best Western Plus Hotel Spring House, Via Moceniga 7? Děkuji. Dana.

Z letiště Fiumicino jeďte za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Na této ulici směrem od Piazza Cavour je zastávka autobusu č. 492. Tím jeďte směr Stazione Metro Cipro a vystupte na zastávce Di Lauria. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Ruggero di Lauria. Dovede Vás na Via Candia. Po té se vydejte doleva a na následující křižovatce doprava na Via Mocenigo. Best Westerm Plus Hotel Spring House je po pravé straně.

# 01.05.2018, 22:28.
Chtěla bych poprosit o odkaz pro koupení online vstupenek do Colossea. Děkuji. Kateřina.

Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Colosseo / Biglietteria / Acquista. Mnoho různých variant najdete i na Get Your Guide.

# 01.05.2018, 22:02.
Chtěli bychom navštívit Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli a taktéž bychom se rádi podívali do Vatikánských zahrad. Chci si udělat rezervaci na vstup přes Musei Vaticani, kde jsem našla prohlídku do zahrad autobusem. Můj dotaz je: při rezervaci na určitý čas se jde nejdříve do zahrad nebo můžeme nejdříve do Muzea a potom do zahrad. A tato vstupenka platí pouze jeden den nebo je možné si prohlídky rozložit na dva dny? Děkuji. Romana.

V pořadí první je průvodcovaná prohlídka Vatikánských zahrad open busem nebo pěšky (podle varianty) a následuje individuální prohlídka Vatikánských muzeí. Vstupenka je na určitý den a čas.

# 01.05.2018, 16:59.
Pane Řehůřku, moc děkuji za vaše skvělé stránky. Mohl byste mi prosím poradit, jak se co nejlépe s ohledem na cenu a minimální počet nutných přestupů dostat z letiště Fiumicino do ubytování na adrese Via dei Lincei, 53, Řím? Předem vám moc děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini, přejděte na autobusový terminál před halou a pokračujte autobusem č. 714 směr Nervi / Palazzo Sport. Vystoupit musíte na Colombo / Rufino. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vraťte se zpět k přechodu, přejděte na druhou stranu Via Cristoforo Colombo a za přechodem pokračujte mírně vpravo po Elio Rufino. Přibližně po 350 metrech odbočte doprava na Via dei Lincei. Vaše ubytování je po levé straně. Rychlejší, ale dražší cesta je vlakem FL1 na Ostiense za € 8,00. Odtud pokračujte autobusem č. 30 směr Laurentina a vystupte na stejné zastávce Colombo / Rufino. Opět potřebujete jízdenku BIT. Autobus č. 30 nejezdí v neděli.

# 01.05.2018, 16:35.
Měla bych dotaz ohledně Roma Pass a návštěvy Colossea. Colosseo by se na Roma Pass mělo dát navštívit jako jedno ze dvou muzeí zdarma, ale zajímá mě, zda lze vstup v takovém případě rezervovat? Ráda bych měla jistotu, že se tam vůbec dostaneme. Nejsem si jistá výhodností Roma Pass. Budeme na A lince, tedy pravděpodobně denně 2x lístek po € 1,50? Dále by mě zajímalo, zda 72. hodinový lístek platí opravdu 72 hodin - na jednom z portálů jsem se dočetla, že platnost končí půlnocí třetího dne. Děkuji moc. Šárka.

V tomto případě nepotřebujete rezervaci. S jdete zvláštním vchodem. Pokud budete cestovat jen metrem A tam a zpět každý den, potom se Vám Roma Pass zřejmě nevyplatí. Nicméně je to třeba spočítat podle itineráře - vstupy a jízdenky bez Roma Pass a s Roma Pass. 72. hodinová platnost Roma Pass začíná běžet první validací (v muzeu / památce nebo v dopravě). Končí po 72. hodinách. Informace o platnosti do půlnoci třetího dne pochází z doby, kdy třídenní jízdenka na dopravu platila tímto způsobem. V současné době je i tato jízdenka Roma 72H platná 72 hodin od první validace.

# 30.04.2018, 21:38.
Pročítala jsem Vaše doporučení a ještě mi není jasné, když chci koupit vstup do Colossea přes Coopculture, je tam možnost vybrat si při online koupi vstupenky na určitý den a čas, nebo otevřenou vstupenku. Kterou si vybrat, abychom stáli ve frontě co nejkratší dobu? Moc Vám děkuji za odpověď a mějte se krásně. Také Vám děkuji za Vaše stránky, čerpám z nich při našich výletech do Itálie už velmi dlouhou dobu cenné informace. Marta.

V obou případech jdete přednostně, v případě vstupenky na určitý čas je předpoklad, že to zdržení bude menší. Je to vyváženo tím, že jste vázaní tím časem. Čas se týká vstupu do Colosseo, Foro Romano a Palatino můžete navštívit ve stejný nebo následující den. V případě standardní vstupenky můžete první návštěvu Colosseo / Foro Romano / Palatino uskutečnit nejpozději do konce roku s tím, že ty dva dny pro návštěvu ostatních památek začínají běžet prvním vstupem včetně.

# 29.04.2018, 23:15.
Jak se prosím nejlépe dostanu z letiště Fiumicino do centra Říma? Bydlíme u zastávky Chiesa Nuova. Děkuji za odpověď. Jana.

V tomto případě bude pro Vás nejvýhodnější cestovat autobusem za € 5,00 na Termini a odtud autobusem č. 40 směr Lungotevere Sassia / San Spirito nebo autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro. V obou případech musíte vystoupit na Chiesa Nuova. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50.