ŘÍM 2018 / 12

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 12

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete dvanáctou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.02.2018, 18:50.
Měl bych na vás před návštěvou Říma pár detailních otázek, na které jsem nenašel dostatečnou odpověď na internetu. Předem děkuji za zodpovězení! 1. Pokud máme přes internet zakoupený voucher do Vatikánských Muzeí a Sixtinské kaple na 9:00 ráno, v kolik hodin doporučujete být už na místě vstupu, tedy na Viale Vaticano? 2. Dá se nějak dostat dále bez fronty z Vatikánských muzeí do Baziliky svatého Petra, nebo musíme znovu čekat frontu? 3. Existuje nějaká mapa Forum Romanum v češtině s vysvětlivkami tak, abychom se ve Forum Romanum trochu zorientovali? 4. Dá se stihnout běžná prohlídka Coloseum, Forum Romanum a Palatina za jedno odpoledne? 5. Když bychom rádi ochutnali klasické italské pochutiny přímo od místních a za rozumný peníz, do jakých podniků zavítat? Třeba na tradiční pizzu, dále na těstoviny, kde mají třeba dobrou zmrzlinu a kam na posezení s vínkem? Jan.

1. Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut. 2. Ze Sixtinské kaple, která je součástí Vatikánských muzeí, je přímý průchod do Baziliky S. Pietro. Tento vchod je však určen jen pro průvodcované prohlídky. Běžný návštěvník musí jít standardním vstupem a tedy absolvovat novou frontu a bezpečnostní proceduru. 3. Bohužel o takové nevíme. Zde je odkaz na italskou mapu, ale hodně hrubou. 4. Dá, ale jen zběžně. Platnost vstupenky dva dny má své opodstatnění. 5. Přečtěte si článek Kam na jídlo a co ochutnat.

# 07.02.2018, 13:27.
V březnu letíme na týden do Říma. Budeme bydlet poblíž stanice metra Ottaviano. Našla jsem si, že odtud poblíž stanice Vaticano na Via Crescensio jede přímý autobus na letiště Fiumicino - SIT bus shuttle - začíná na Termini, cesta by měla odtud trvat asi 40 minut. Nemáte s tím zkušenosti? Dá se na něj spolehnout? Mohu si jízdenku koupit až v autobusu? Z kterého terminálu odlétají letadla do České republiky? Letíme s Voloteou. Je možný přestup mezi dvěma linkami jejich metra s jednou jízdenkou? Děkuji. Olina.

Tato společnost dopravu provozuje v Římě už nějakou dobu, denně odbaví mezi letištěm Fiumicino a centrem více jak 60 spojů, je partnerem mnoha leteckých společností, je už víceméně známá a zavedená. Jízdenku můžete zakoupit v autobuse, ale pro cestu na letiště doporučujeme rezervaci. V tomto případě je také nutné se dostavit na zastávku nejpozději 15 minut před odjezdem. Letadla do České republiky odlétají většinou z T3, je to ale obecná informace. Konkrétní odletové informace získáte od letecké společnosti pro konkrétní let. Jednu jízdenku BIT můžete použít pro přestup z jedné linky metra na druhou v případě, že neprojdete ven turnikety. Pokud tedy např. pojedete metrem A na Termini a hned přestoupíte na metro B, je to možné.

05.02.2018, 15:24.
Vydáváme se do Říma, rádi bychom věděli kolik času budeme potřebovat při návratu na cestu na letiště. Letíme z Ciampino a ubytovavání máme poblíž Termini na Via Palestro. Odlet je v neděli v 9:20. Ráda bych se ještě zeptala, jakým autobusem a kde nejlépe vystoupit na prohlídku Via Appia a zda je možné to zkombinovat s procházkou kolem Claudiova akvaduktu. Děkuji. Tereza.

Pokud pojedete přímým autobusem , tak cesta trvá 40 minut. Pokud pojedete metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště tak také 40 minut + doba na přestup. Pokud pojedete vlakem do Ciampino a odtud autobusem na letiště tak 20 minut + doba na přestup. Pokud pojedete metrem B na Laurentina a odtud autobusem č. 720 na letiště, tak 55 minut + doba na přestup. Jedná se o čisté časy cesty z Termini. Je třeba samozřejmě volit dostatečnou časovou rezervu. Především u autobusů je to hodně závislé na vnějších faktorech. Máte na mysli zřejmě Via Appia Antica. Každý den tam jezdí autobus č. 218 z Porta S. Giovanni (metro A). Vystoupit musíte na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Každý den kromě neděle jezdí také linka č. 118 z Circo Massimo a Colosseo (metro B) a opět musíte vystoupit na Appia Antica / Domine Quo Vadis. Tato linka pokračuje po Via Appia Antica dál, můžete tedy vystoupit až podle toho, co chcete všechno vidět. Zkombinovat s Acqua Claudia to lze, ale je to náročnější. Po prohlídce můžete nastoupit opět do autobusu č. 118 a vystoupit na Capanelle / Appia Nuova. Odtud pokračovat autobusem č. 654 směr Cinecitta' a vystoupit Capanelle / Gamiana. Tady začíná cesta vedoucí k Acqua Claudia a následně podél něj. Potom se můžete vrátit zpět a autobusem č. 654 pokračovat na konečnou na Piazza di Cinecitta', kde je stanice metra A Subaugusta.

# 05.02.2018, 11:27.
Jsme studenti a chystáme se kolem 28.9.2018 do Říma. Moc bychom chtěli poprosit o informaci, zda si máme pořídit dopředu mapu a jakou byste za rozumný peníz doporučili? Nebo se dá sehnat na místě? Můžete doporučit odkaz, kde sehnat dopředu vstupenky do Colossea a některých muzeí? Kam je vstup zdarma? Jaké předplacené vstupné byste doporučili? Moc vám děkujeme za ochotu. Eda.

Online mapu najdete na Hot-map.com. Tištěnou mapu můžete zakoupit na lonelyplanet.cz. Na místě samozřejmě lze různé mapy také zakoupit. Vstupenky určitě doporučujeme dopředu rezervovat do Vatikánských muzeí na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture. Další možnosti najdete přes Get Your Guide. Vstup zdarma, resp. snížené vstupné, je závislé na věku. Do římských státních muzeí a památek mají vstup zdarma občané EU do 18. let, zlevněný vstup občané EU od 18. do 25. let.

# 05.02.2018, 10:54.
Nikde na Vašich stránkách jsem nenašel nic o stravování v Římě. Kde se dá dobře a za rozumnou cenu najíst? Kam zajít na kafe, kam na chvíli sednout na oběd? Svačinku do ruky nebo kousek pizzy asi koupím všude ... Děkuji moc za rady a přeji hezký den. Jan.

Informace o stravování v Římě najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat z Eurovikendy.info.

# 05.02.2018, 06:47.
Děkuji moc za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Lístky na tramvaj a autobus koupíme přímo v autobuse nebo tramvaji nebo je třeba je zakoupit někde v automatu? Je možnost koupit např. 10 jízdenek v jednom? Mají děti a studenti slevu na jízdné? Ještě jednou děkuji a posílám pozdrav. Jana.

Jízdenky zakoupíte na prodejnách ATAC, které jsou na důležitých zastávkách metra a městských vlaků, v automatech a u autorizovaných prodejců - novinové stánky, tabáky, bary, ... Existují bločky po čtyřech jízdenkách v tzv. limitované edici, vydané většinou k nějaké události. Cena je však stejná jako součet jednotlivých jízdenek. Při častějším cestování je výhodnější zakoupit časovou jízdenku. Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H stojí € 12,50 a Roma 72H stojí € 18,00. Tyto platí časový úsek uvedený v názvu. Existuje ještě týdenní jízdenka CIS, která stojí € 24,00 a platí do půlnoci sedmého dne od první validace. Děti do 10. let cestují v doprovodu dospělého zdarma, ostatní platí plné jízdné.

# 04.02.2018, 09:30.
Mohl byste mi prosím poradit, kde je přesně vstup do Vatikánských muzeí? Přijedeme vlakem z nádraží Stazione Trastevere do Stazione S. Pietro. Vstupenky máme zakoupeny online. Bydlíme velmi blízko uvedeného Stazione Trastevere. Nebo je nějaká lepší varianta cestování do Vatikánu? Děkuji mnohokrát. Jana.

Vstup do Vatikánských muzeí je přesně na druhé straně Vatikánu, konkrétně z Viale Vaticano. Pokud pojedete vlakem, je výhodnější vystoupit až o zastávku dál na Valle Aurelia, odkud potom metrem A popojedete na Ottaviano. Odtud už je to značeno. Od nádraží Trastevere můžete jet také tramvají č. 8 na Arenua / Min. G. Giustizia (za řekou), odkud musíte přejít zpět na Lungotevere del Vallati, kde je vlevo zastávka autobusu č. 23. Tím musíte jet směr Clodio a vystoupit na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned zahněte doleva podél zdi na Viale Vaticano. Dovede Vás ke vstupu do Vatikánských muzeí.

# 03.02.2018, 22:31.
Prosím o co možná podrobný aktuální popis, jak se dostat nejlépe, levně a rychle z centra Říma k Hadriánově vile u Tivoli. Předpokládám, že autobusem a že zde neplatí vícedenní římské jízdenky. Kolik stojí jízdenka? Smekám Vašim stránkám a děkuji. Letíme 24.2.2018. Jaromír. P.S.: Bohužel jsem podrobněji nenašel, jen nefunkční odkaz na Lonely Planet a nakonec nepřekonal antirobota ve formuláři a nedal součet 50 + 40 malými písmeny.

Viz naše odpověď ze dne 24.04.2017, 20:37 a 28.02.2017, 08:00. Součet 50+40 malými písmeny bez diakritiky je devadesat.

# 31.01.2018, 16:41.
Ještě jednou já. Lístky na autobus jsem už zjistil a vyřešil. Děkuji. Ale ještě nemohu najít, zda tu polední motlidbu dělá přímo Papež z toho balkonu? Děkuji. Jan.

Tato událost je v kalendáři, je tedy velice pravděpodobné že proběhne. Papež tradičně hovoří z okna k věřícím a dává jim na závěr svoje požehnání.

# 31.01.2018, 07:06.
Přiletíme na Fiumicino. Ze kterého stanoviště odjíždějí autobusy? Nějak jsem to nenašel a ani plánek letiště, kde by to bylo napsané. Jak dlouho platí zpáteční jízdenka Fiumicino - Termini? Když přijedu v sobotu, mohu se vracet v pondělí? Ještě jednou moc děkuji. Jan.

Plánky stanovišť autobusu na letišti Fiumicino i na Termini najdete na výše uvedených stránkách - záložka Where to find us. Jízdenky na autobus Terravision se kupují na konkrétní datum a čas. Pokud z nějakého důvodu odjezd nestihnete, můžete jet následujícím volným autobusem. Ve směru na letiště jízdenku určitě rezervovat doporučujeme. Rezervací obou získáte slevu € 1,00 na zpáteční jízdenku.

# 31.01.2018, 06:20.
Děkuji za rychlou a vyčerpávající odpověď! Jste úplně skvělý! Ještě bych měl dvě doplňující otázky. Čistě co byste mi doporučil jako člověk, který Řím dobře zná. V den příjezdu budeme mít volno asi kolem 7. až 8. hodiny večer. Takže nějaké dvě až tři hodinky. Co byste mi doporučil, kam se dát od nádraží Termini, abychom něco hezkého viděli? A podle Vás, vyplatí se platit vstupné a jít do Colossea? Názory na internetu jsou různé. Ještě jednou děkuji moc a vážím si Vaší práce. Hezký den přeji. Jan.

Kousek od Termini, po Via Cavour, dojdete na Piazza dell' Esquilino. Na něm stojí Papežská bazilika Santa Maria Maggiore. Můžete také z Termini popojet kousek metrem B na Colosseo. V noci nasvícené vypadá úchvatně. Na návštěvu to ale není. Ve Vašem termínu je zavírací doba v 16:30. Každopádně během pobytu určitě doporučujeme návštěvu i zevnitř, vzhledem k jeho krátkosti určitě s online rezervací. Tak jak vypadá monumentálně zvenku, tak ještě více zevnitř.

# 30.01.2018, 22:32.
Poprosím o tip, ako sa co najrychlejšie dostať z letiska Ciampino na české kolegium Velehrad na Via delle Fornaci, keď pristávame 16.7. o 10:50. Odchádzame z rovnakej adresy 20.7. s odletom z letiska Ciampino o 11:50, tak aby nám to časovo vychádzalo. Ďakujem. Mario.

Nejrychleji a nejlevněji se tam dostanete následovně: jeďte autobusem Atral za € 1,20 na nádraží v Ciampino a odtud pokračujte vlakem Trenitalia za € 2,10 s přestupem na Termini. Vystoupit musíte na San Pietro. Vyjděte z nádraží a vydejte se doprava po Via della Stazione di S. Pietro. Za zatáčkou doleva je křižovatka, na které odbočte doprava. Vydejte se ulicí vpravo a po pravé straně uvidíte Centrum Velehrad. Autobus jede 5 minut, vlak na Termini 16 minut a vlak na San Pietro 12 minut. Musíte samozřejmě počítat s časy na přestupy. Příklad: autobus tam jede v 11:40, vlak na Termini ve 12:18, vlak na San Pietro ve 12:42 a na místě je ve 13:01. Zpět jede vlak na Termini v 8:26, do Ciampino v 9:14 a autobus na letiště v 9:40. V červenci se mohou jízdní řády samozřejmě změnit.

# 30.01.2018, 19:56.
Jsme ubytovaní u nádraží Termini. Od 10.2. večer do 12.2. poledne. Jak se nejlépe a nejlevněji dostat z letiště na nádraží? Jsme tam prakticky na jeden den, tak chceme začít prohlídku Vatikánu. Pokud možno ráno. Jak se nejrychleji dostat k Vatikánu? Je návštěva v neděli vůbec možná? Asi nebudeme trvat na muzeu, ale chtěli bychom vidět alespoň Baziliku San Pietro. Děkuji moc za odpověď a zdravím. Jan.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. Nicméně z obou jezdí na Termini autobus za € 5,00. Do Vatikánu se nejrychleji dostanete metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V neděli jsou Vatikánská muzea zavřena. Do Vatikánu se dostanete. Počítejte s tím, že ve 12:00 probíhá v neděli na Svatopetrském náměstí motlitba Anděl Páně (Angelus) - což znamená více lidí a možná omezení.

# 30.01.2018, 18:37.
Chcel by som poprosiť o radu. Ideme do Ríma 20.2.2018, na Ciampino priletíme večer o 21:35, ubytovanie máme na ulici Via Tor de' Schiavi. Chcem sa opýtať, ako jazdia spoje v neskorších hodinách a ako by sme sa najlepšie dostali na toto miesto. Ďakujem. Jaroslav.

Strandardní trasa je z letiště Ciampino autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Odtud metrem A na Subaugusta a z Piazza di Cinnecitta' autobusem č. 548 směr Stazione Tiburtina na Tor de' Schiavi / Anemoni. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50. Bohužel nejslabším článkem je autobus č. 548. Poslední jede ve 22:30, což se nedá stihnout, protože Atral jede ve 21:20 a 22:40. Budete muset cestovat z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini ve 22:30 (příjezd 23:15) a následně z Termini tramvají č. 5 směr Gerani. Tramvaje jedou z Termini ve 23:23, 23:35, 23:47, 23:59 a 00:11. Ze zastávky Terravision na Via Giolitti tam bez problému přejdete. Vystoupit musíte na Prenestina / Tor de' Schiavi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Via Tor de' Schiavi začíná kousek za zastávkou vpravo. Je ale dlouhá 2,5 km. Neudal jste přesnou adresu, nelze tedy přesněji poradit.

# 29.01.2018, 07:32.
Chystáme se do Říma od 3.2.2018 do 7.2.2018. Pokud mám správné informace, měly by být v neděli 4.2.2018 vstupy do římských muzeí zdarma. Můžete mi prosím poradit, která stojí nejvíce za vidění a dají se stihnout během neděle? Děkuji. Andrea.

Doporučujeme Colosseo / Foro Romano / Palatino. Počítejte ale s tím, že tam bude hodně lidí.

# 28.01.2018, 21:12.
Jsme v Římě. Z letiště Ciampino jsme jeli autobusem č. 720 na konečnou Laurentina, přestup na metro, na Termini přestup na linku A, výstupní stanice Ottaviano San Pietro. Stejnou trasu chci zvolit i při zpáteční cestě na letiště. Na Ottaviano budeme nastupovat ve středu 31.1. přibližně v 6:15. Vím, že metro jezdí od 5:30, ale nejsem si jistá, že je ráno v provozu i linka autobusu č. 720. Nikde to nemohu dohledat. Poradíte? Jezdí linka č. 720 už od rána? Mohu v klidu zvolit výše popsanou cestu, aniž bych se musela bát, že nestihnu letadlo? Odlet je v 9:20. Mhohokrát děkuji. Kateřina.

Autobus č. 720 jezdí z Laurentina ve středu 31.1.2018 od 5:30 do 23:30. Počítejte s tím, že metrem pojedete tak 40 minut. Autobus č. 720 jede z Laurentina v 6:56, který spíše nestihnete, následující v 7:18, 7:37, 7:57. Linka č. 720 jede něco přes půl hodiny.

# 27.01.2018, 15:21.
Mohla bych poprosit o radu? Při cestě z letiště Fiumicino na adresu Via Montebello 22 Roma. Přílet na letiště je v odpoledních hodinách. Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Z Via Giolitti přejděte nádražní halou na druhou stranu nádraží na Via Marsala. Po ní se vydejte doleva a pořád rovně, za křižovatkou bude pokračovat jako Via Volturno. Přibližně po 500 metrech je vpravo Via Montebello. Vaše ubytování je hned na začátku po pravé straně. Z autobusového terminálu před nádražní halou tam jezdí i autobus č. 16 za € 1,50. Jede ve směru XX Settembre a musíte vystoupit na druhé zastávce Volturno / Cernaia. Via Montebello je kousek před touto zastávkou.

# 25.01.2018, 15:17.
V sobotu máme naplánovanou prohlídku Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple a máme současně koupené vstupenky online na určitou hodinu. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho před vstupem do muzeí se máme dostavit? Ptám se z důvodu front a kontrol, tak abychom nakonec zarezervovaný vstup nepropásli. Moc děkuji! Simona.

Uvádí se 15 minut, doporučujeme 30 minut.

# 24.01.2018, 21:14.
Pane Řehůřku, mohla bych Vás poprosit o podrobnou radu a popis, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino? Přílet máme 30.1. kolem 9:00 hodin. Jedeme na hotel Bed a Breakfast Armonie Romane na ulici Via di Porta Fabbrica. I s cestou zpět. Odlet máme 3.2. v 9:20 hodin. Cestovat chceme MHD. Tento zájezd byl dárkem, bohužel osoby jsou úplně bez znalosti jazyka. Velice Vám děkuji za případnou odpověď. S pozdravem Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anganina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na zastávce Crocifisso / Porta Fabbrica. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte ve směru příjezdu autobusu po Via del Crocifisso a na první křižovatce odbočte doprava na Via di Porta Fabbrica. Bed & Breakfast Armonie Romane je za další křižovatkou vpravo. Cesta zpět je v opačném sledu, jen musíte buďto přejet autobusem č. 64 dále jednu zastávku na konečnou Stazione San Pietro nebo tam přejít pěšky. Autobus č. 64 jede v těchto místech jen jedním směrem, z konečné odjíždí na opačnou stranu. Z letiště Ciampino můžete jet také přímým autobusem na Termini za € 5,00 a odtud pokračovat autobusem č. 64 za € 1,50.

# 24.01.2018, 17:30.
Děkuji moc za odpověď. Jen bych se chtěla ujistit, zda se mi to nevyplatí i v případě, že bychom plánovali navšťívit i Andělský hrad, jelikož jsem našla několik cen vstupného a nikde nemohu dohledat, která cena je aktuální. Simona.

Nevyplatí se vám to ani v případě, že platíte plné vstupné. Vstupenka do Colosseo stojí € 12,00 + € 2,00 za rezervaci. Vstupenka do Castel Sant' Angelo stojí € 14,00. Celkem tedy € 28,00. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 10,50 za tři dny, což je 7 jízdenek BIT. Vzhledem k umístění ubytování je to málo pravděpodobné. Psala jste, že jste studentka, předpokládáme tedy ve věku od 18. do 25. let. V tomto případě platíte snížené vstupné, což u Colosseo je € 7,50 + € 2,00 rezervační poplatek, u Castel Sant' Angelo € 7,00. Celkem tedy € 16,50. Musíte tedy projezdit minimálně ekvivalent € 22,00, což je 15 jízdenek BIT. U Roma Pass na 48 hodin za € 28,00 máte jen jeden vstup v ceně, počty jízdenek jsou tedy 10 resp. 13 u sníženého vstupného.

# 23.01.2018, 19:40.
Prosím o radu. Od 27.1. do 30.1.2018 se chystáme s přítelem do Říma. Jsem studentka a chtěla bych se zeptat, zda se mi vyplatí kupovat Roma Pass? Plánujeme navštívit klasické památky: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Baziliku sv. Petra a Vatikánská muzea. Přilétáme na letiště Ciampino, ubytování máme zařízené poblíž Vatikánu na ulici Via Ottaviano 2 a z letiště se nám jeví jako nejlepší možnost přestup na metro ve stanici Anagnina. Simona.

V tomto případě se Vám nevylatí. Ve Vatikánu neplatí a do Colosseo, Foro Romano a Palatino mají společnou vstupenku, která stojí € 12,00, do 18. let je vstup zdarma a do 25. let za snížené vstupné ve výši € 7,50. Cena Roma Pass na 72 hodin je € 38,50 a na 48 hodin € 28,00. Úspora na dopravě by Vám ho nezaplatila, navíc v tomto případě by bylo levnější si zakoupit nějakou časovou jízdenku. Vámi uvedená doprava je optimální.

# 23.01.2018, 17:26.
Nejsou mi zcela jasné ceny za vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Na oficiálním webu Musei Vaticani mám jako student cenu € 8,00 + € 4,00 za rezervaci, ale takovou cenu jsem na žádných jiných stránkách nenašla. Jinde se cena pohybovala za studenta kolem € 17,00. Mohl byste mi to prosím objasnit?

Oficiální ceny vstupenek do Vatikánských muzeí jsou následující: základní vstupné € 17,00, snížené vstupné € 8,00, rezervační poplatek € 4,00. Pokud si nezarezervujete vstupenku online, ale vystojíte si na ní frontu, rezervační poplatek neplatíte. Snížené vstupné je pro děti ve věku od 6. do 18. let. Do šesti let děti neplatí. Snížené vstupné platí také pro kněží, zaměstnance Svatého stolce a Vatikánu ať už jsou nebo nejsou v důchodu. Tyto ceny jsou minimální. Ostatní prodejci tyto ceny dodržují, navyšují nebo k nim přidávají další hodnotu - např. asistenci při vstupu, různé možnosti správy rezervace, rušení rezervace, atd.

# 22.01.2018, 15:43.
Dají se prosím koupit lístky na tenis - ATP Masters 1000 - přímo na stadionu Foro Italico nebo se musí kupovat předem? Děkuji za odpověď. Romana.

Vstupenky je možné zakoupit na centrální pokladně od pondělí do pátku v době od 10:00 do 13:00 a od 14:00 do 17:00. Během turnaje jsou otevírací hodiny samozřejmě přizpůsobené programu. O turnaj bývá vždy velký zájem, vstupenky se prodávají v předprodejích už rok dopředu. Pokud se rozhodnete pro nákup až na místě, jdete do rizika, že požadovanou vstupenku nezískáte nebo ji získáte na Vám nevyhovující místo. Online je možné vstupenky zakoupit na: Feder Tennis, Internazionali BNL d' Italia, Ticket One.

# 21.01.2018, 20:33.
Kúpil som si ubytovanie cez Booking a dali mi QR kód na rôzne atrakcie v Ríme. Medzi nimi sú aj Vatikánske múzea s preskočením fronty. Je však nutné vyzdvyhnúť si lístok na Touristation Point na adrese Viale Vaticano 95. Máte s takýmto nákupom vstupenky nejaké skúsenosti? Predovšetkým ma zaujíma, kedy je možné zakúpiť lístok a či je to naozaj s preskočením fronty. Ďalšiu otázku mám k Roma Pass karte. Je možné na túto kartu využívať turistických autobusov hop-on hop-off bus? Ďakujem. Lukáš.

Zkušenosti nemáme, nicméně doporučujeme si přečíst celou diskusi na Trip Advisor. neobsahuje Hop-on Hop off. Toto obsahuje .

# 21.01.2018, 18:21.
Chcel by som sa spýtať, či je možné fotiť vo Vatikánskych muzeách zrkadloukou? Ďakujem. Lukáš.

Fotografovat můžete, ale ne s bleskem. Je jedno zda máte zrcadlovku nebo kompakt. V Sixtinské kapli platí zákaz fotografování.

# 21.01.2018, 17:40.
Odlétáme 27.1. do Říma a dočetl jsem se, že poslední neděli v měsíci jsou vstupy do Vatikánských muzeí i Sixtinské kaple zdarma, ale pouze jen do dopoledne. Je tomu skutečně tak, nebo se to změnilo? Nevíte přesné časy otevíracích a zavíracích dob u všech prohlídek ve Vatikánu v té poslední neděli? Dá se ve Vatikánu vše stihnout prohlédnout během dopoledne? Chápu to tak, že když by mělo být vstupné zdarma, tak tedy i bez front, je to tak? Má tu s tím někdo zkušenosti? Děkuji za odpověď. Milan.

Poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea otevřena zdarma. Na tento den není také možné dělat rezervace. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, vstup je uzavřen ve 12:30. Vzhledem k tomu, že je vstup zdarma, jsou fronty daleko větší než v den, kdy se platí. Nicméně vzhledem k tomu, že se nekupují vstupenky, postupují fronty rychleji. Toto se týká Vatikánských muzeí. To, zda se dá Ve Vatikánu vše stihnout během jednoho dopoledne, je individuální. Záleží na rozsahu a důkladnosti prohlídek. Spíše počítejte s tím, že dopoledne stihnete jen ta Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, která je jejich součástí.

# 20.01.2018, 00:24.
Mohla bych poprosit o informaci ohledně Baziliky sv. Petra? Je nutné vždy stát na vstup frontu nebo je možnost se dovnitř dostat přeskočením fronty díky lístkům do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Moc děkuji za odpověď. Děkuji. S pozdravem Petra.

Ano, je to nutné. Vstup do Baziliky je zdarma, vstupenky do Vatikánských muzeí tedy nemají na vstup žádný vliv. Bezpečnostní kontrolou musíte projít. Přímý vstup do Baziliky ze Sixtinské kaple, tedy z Vatikánských muzeí, je jen pro organizované skupiny s průvodcem. Musíte mít tedy vstupenku pro kombinovanou prohlídku s průvodcem - viz např. Get Your Guide.

# 16.01.2018, 09:04.
Narazila jsem náhodou na vaše webové stránky a chtěla bych se zeptat prosím, zda nezajišťujete česky mluvící průvodce v Římě? Jedeme s přítelem do Říma letos na Velikonoce od 30.3. do 2.4.2018. Organizujeme si to sami co se týká letenek, ubytování atd. a právě bychom potřebovali zajistit ještě průvodce. Prosím, neznáte někoho, kdo toto zajišťuje? Předem velice děkuji za informaci. S pozdravem Ivona.

Viz naše odpověď ze dne 05.06.2015, 10:51.

# 15.01.2018, 20:59.
Mohu se zeptat na nejlepší dopravu z letiště Fiumicino do Via Rialto 56, Vaticano Prati, Roma, 00136? Děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 na Cipro. Via Rialto je naproti východu z metra. Na jejím konci po pravé straně je Vaše ubytování.

# 14.01.2017, 11:16.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou 4.3.2018 volné vstupy na památky v Římě. Děkuji za odpověď. Jana.

4.3.2018 je první neděle v měsíci, jsou tedy stejně jako po celé Itálii, vstupy zdarma do všech státních památek a muzeí. Ve Vatikánu to samozřejmě neplatí, je to jiný stát.

# 10.01.2017, 21:08.
Poradil byste prosím, jak se dostat z letiště Ciampino Airport na náměstí Piazza Campo di Fiorim kde jsme ubytovaní? Dívala jsem se na taxi - Uber, kde cena vychází na € 30,00 až € 50,00. Tak bych ráda věděla i jiné možnosti. Velice děkuji za odpověď. Kateřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini za € 1,50. Jízdenka BIT je jednosměrná a její platnost je 100 minut. Z terminálu před Termini jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuelle / S. A. della Valle. Jízdenku můžete využít z metra. Jděte ve směru jízdy autobusu po Corso Vittorio Emanuelle II a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via de' Baullari. Je to u semaforů a na začátku náměstíčka Piazza di S. Pantaleo. Na křižovatce pokračujte rovně po pěší zóně až na Piazza Campo de' Fiori. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00. Bílé taxi s licencí města Říma stojí z letiště Ciampino do centra € 30,00.

# 10.01.2017, 13:31.
Pane Řehůřku, v souvislosti s naší plánovanou cestou do Říma na konci dubna 2018 prosím o zaslání případných odpovědí na níže uvedené dotazy, které se týkají cen vstupenek do objektů v Římě. Existuje možnost zakoupit nějakou výhodnou kartu, která by opravňovala ke vstupům do objektů a areálů v Římě? Případně nějaká možnost zakoupení výhodné karty na hromadnou dopravu? Jede nás 6 dospělých osob. Dají se vstupy platit platebními kartami? Plánujeme určitě navštívit tato místa: Katedrála na náměstí Sv. Petra ve Vatikánu, Vatikánská muzea + Sixtinská kaple, Andělský hrad, Pantheon, Colosseum, Foro Romanum a Palatin. Jsou to všechno místa, kde jsem našla ve starších průvodcích, že se platí vstupné. Jaké jsou ceny pro tato místa v letošním roce? Bylo by případně vzhledem k vyjmenovaným místům, která chceme navštívit, vhodné zakoupení nějaké výhodné karty opravňující ke vstupům, pokud je takovou kartu možno koupit? Velice Vám děkuji za Váš čas a odpovědi. Pavla.

Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se výstup do kopule - € 10,00 výtahem a 320 schodů pěšky, € 8,00 bez výtahu a 551 schodů pěšky. Sestup do nekropole stojí € 12,00. Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple stojí € 17,00 + € 4,00 případný rezervační poplatek. Andělský hrad stojí € 14,00. Pantheon má vstup zdarma. Colosseo + Foro Romano + Palatino stojí € 13,00 + € 2,00 případný rezervační poplatek. Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme rezervovat. Základní jízdenka na městskou dopravu BIT stojí € 1,50. Je jednosměrná, přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete využít jen jednou (můžete ale přestoupit z linky A na linku B). Časové jízdenky stojí: Roma 24H € 7,00, Roma 48H € 12,50, Roma 72H € 18,00 a týdenní CIS € 24,00. Tato jediná neplatí odpovídající počet hodin ale do 24:00 sedmého dne od první validace včetně dne validace. Karty zahrnující dopravu a vstupy jsou dvě. Jejich výhodnost závisí na četnosti cestování, tj. kde budete bydlet a tedy jak často následně cestovat. na 48. hodin stojí € 28,00 a na 72 hodin stojí € 38,50. V ceně prvního je první vstup a další se slevou, v ceně druhého jsou první dva vstupy a další se slevou. Oba obsahují městskou dopravu v odpovídajícím čase, přednostní vstup do Colosseo, Castel Sant' Angelo, Musei Capitolini, rezervace v ceně do Galeria Borghese (je třeba provést telefonicky) a Palazzo Valentini Domus Romane, mnoho dalších sleva mapu Říma. Vatikánská muzea a další zahrnuje . Verze na 24 hodin stojí € 55,00 a na 72 hodin € 113,00. První obsahuje jen Vatikán, druhá i Roma Pass.

# 09.01.2017, 06:01.
Velice Vam děkuji za informaci. Snad ještě jedna otázka. Víte, jak se nejrychleji dostat z letiště Fiumicino k zastávce Termini? Nejlepší to bude asi autobusem a zamluvit jízdenky online, že? Hezký večer. Petra.

Nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za 32 minut. Cena je však vysoká - € 14,00. Optimální řešení je autobus za € 5,00. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Cesta trvá 55 minut. Online rezervaci doporučujeme. Pokud z nějakého důvodu nestihnete autobus, můžete jet následujícím volným.

# 06.01.2017, 20:34.
Děkuji za skvělé stránky plné užitečných informací. Chtěla bych se zeptat, zda znáte prosím nějaké stránky, kde se dají online koupit vstupenky do Colossea a vyhnout se tak frontám? Děkuji. Chystáme se do Říma na prodloužený víkend v březnu nebo v dubnu, snad se ještě vyhneme turistické tlačenici. Velice Vám děkuji a přeji hezký den. Petra.

Oficiální prodej vstupenek najdete na Coopculture. Další možnosti s různými variantami a službami najdete na Get Your Guide. Colosseo je také součástí .

# 05.01.2017, 23:49.
Ve dnech od soboty 20.1. do úterý 23.1. se chystáme s přítelem do Říma. Chtěla bych se Vás zeptat, zda opravdu platí, že v pondělí jsou všechny pámatky zavřené? Na pondělí máme totiž naplánovaný Vatikán. Docela dost by nám to zkazilo plány. Předem Vám děkuji za odpověď. Tereza.

Neplatí. Hlavní památky a muzea jsou v pondělí otevřena. Např. Colosseo, Foro Romano, Castel Sant' Angelo, Vatikánská muzea, atd. V pondělí má zavřeno např. Galeria Borghese.

# 04.01.2017, 11:04.
Prosím Vás o radu při cestě z letiště v Římě FCO Leonardo da Vinci, dne 15.3.2018, na adresu Hotel Massimo, Via Palestro 35, 00185, Rome, Italy. Jak by to bylo nejlepší? Děkuji za odpověď. S pozdravem Zdeňka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud buďto pěšky po Via Marsala (na druhé straně haly) a následně Via Volturno k Via Gaeta a po ní doprava až ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vpravo. Je to ale něco přes 1 km. Jednodušší je popojet metrem B za € 1,50 na Castro Pretorio, odtud přejít po Viale Castro Pretorio k Via Gaeta a po ní se vydat doleva ke křižovatce s Via Palestro. Hotel Massimo je na této ulici vlevo. V tomto případě je to 350 m.

# 03.01.2017, 11:57.
Moc se omlouvám, že obtěžuji. Nicméně, dostali jsme s manželem k Vánocům jako dárek výlet do Říma a potřebovali bychom poradit, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino do místa ubytování, které je na Via De Santiquattro 64. A ještě bych se ráda zeptala, jak nejlépe naplánovat prohlídku Říma, kde jsme dva a půl dne. První den odpoledne a potom dva celé dny. Jedná se o první víkend v květnu, což by prý měly být některé vstupy zdarma. Pokud ano, tak které? Ještě jednou se omlouvám a děkuji za odpověď. Václava.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde hned přestupte na metro B směr Laurentina a vystupte na Colosseo. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete na ní jet metrem A i metrem B, pokud na Termini neprojdete ven turnikety. Od metra přejděte na druhou stranu Colossea, odkud vychází Via dei Santi Quattro. Jděte do této ulice a po necelých 100 metrech po levé straně je Vaše ubytování. Z letiště Ciampino můžete jet také na Termini autobusem za € 5,00 a následně metrem B. Nejlevněji, ale za delší čas (mnoho zastávek), se přímo z letiště dostanete na jízdenku BIT za € 1,50 nejdříve autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Colosseo. Jízdenka je přestupní a její platnost je 100 minut. V metru ji musíte validovat znovu. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech státních muzeí a památek v Itálii, tzn. i v Římě. Pro Vatikán to samozřejmě neplatí. Tuto neděli jsou navíc Vatikánská muzea zavřena. Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. Nicméně pokud chcete využít vstupy zdarma v neděli, potom na tento den plánujte např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Vatikán a Vatikánská muzea na sobotu, půl den potom na centrum Říma. Počítejte však s tím, že v den vstupu zdarma budou velké fronty.

# 03.01.2017, 09:15.
Velice děkuji za Vaši odpověď a měl bych ještě jeden dotaz. Našel jsem ubytování v kempu na Via Aurelia 831 a potřeboval bych zjistit, jak se dostanu na nejbližší stanici metra a kde poblíž tohoto kempu je možné zakoupit jízdenky na MHD? Předem děkuji za odpověď a přeji úspěšný den. Miroslav.

Od Camping Village Roma jezdí autobus č. 246 ke stanici metra A Cornelia, autobus č. 247 ke stanici metra A Cipro nebo autobus č. 985 ke stanici metra A Battistini. Doporučujeme č. 246 nebo 247. Jízdenky koupíte přímo v kempu.

# 02.01.2017, 18:32.
Děkuji za bleskovou odpověď. Jak říkám, není to otázka peněz, ale spíše nechci být vázaný a povinně někde přesně v určitou hodinu být, dále také vliv počasí apod. Pokud by mě ale koupě předem na internetu ušetřila výrazně čas, potom bych ji podstoupil. Je fakt, že západní Evropa má obvykle volno až do Tří králů, jen my Češi hned druhého ledna jdeme jak berani. Proto myslím, že od příštího týdne by mohlo být volněji a proto jsem také tento termín zvolil. Kouknu také během dne na nějaké webkamery a ještě uvidím. Každopádně děkuji za tip! Mějte se fajn a ještě jednou děkuji! Přeji hezký zbytek dne. S pozdravem Martin.

Můžete se podívat na Skyline Webcams. Najdete tam i časosběrná videa za posledních 24 hodin.

# 02.01.2017, 17:23.
Jedeme do Říma příští týden a řeším, zda do Vatikánských muzeí koupit vstupenku přes internet nebo až na místě. Nejde ani tak o € 4,00 navíc, ale spíše nechceme být vázaní časem vstupu do muzeí. Nevíte nebo nemáte zkušenost, jaké fronty zde obvykle bývají mimo sezónu, nejlépe touto dobou? Možná je ta otázka stupidní a omlouvám se, třeba ale víte. Děkuji předem za odpověď. Martin.

Vatikánská muzea patří k nejnavštěvovanějším místům v Římě. V těchto dnech, i když je mimo sezónu, jsou hlavní památky a muzea stále zaplněna turisty. Nedosahuje to samozřejmě sezónních špiček, nicméně taková fronta může i nyní znepříjemnit návštěvu. Dnes jsme se dívali např. na webovou kameru u Colosseo a dalších římských památek a byly tam docela velké davy lidí. V sobotu 6.1. je v Itálii svátek, turisticky to může mít vliv i na následující dny. Pokud Vám nevadí nějaký čas počkat ve frontě, můžete risknout, že ten čas nebude až tak dlouhý. My však pro Vatikánská muzea a Colosseo doporučujeme vždy rezervaci. Pokud nešetříte každé €, můžete rezervaci provést přes Get Your Guide, kde máte možnost rezervace téměř na poslední chvíli, možnost použít elektronický voucher a také ještě hodinu před vstupem tuto rezervaci v případě potřeby zrušit. Jedná se o asistovaný vstup, tzn. nebudete muset nic hledat, nejpozději 15 minut před vstupem se dostavíte na místo srazu a pracovník Vás provede do muzeí.

# 02.01.2017, 12:55.
Vážení znalci Říma, v květnu jedeme na tenisový turnaj a rádi bychom věděli, jak se po 22. hodině dostaneme z Foro Italico - centrální kurt - do stanice Cipro / Ammiragli (autobus) nebo do stanice metra Cipro. Předem děkuji za pomoc. Jana.

Viz naše odpověděď ze dne 20.09.2017, 15:50.

# 01.01.2017, 19:53.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o informaci. Chystáme se do Říma v termínu od 2.3. až do 7.3.2018. Chci se zeptat, zda v tomto termínu nejsou zavřené některé hlavní památky. Děkuji za Váš čas a trpělivost. M.

V tomto termínu platí standardní otevírací doba.

# 01.01.2017, 16:43.
Nějak mi není jasná přidaná hodnota vstupenek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, které nabízí alternativní prodejce na Get Your Guide, kde uvádí jako jednu z výhod Fast track. Na oficiálních stránkách uvádí Fast track také. Jak to tedy je s tou přednostní frontou, resp. Fast trackem? Měl jsem za to, že je vstup rozdělen na dva vchody, kdy do jednoho je dlouhá fronta a druhý vchod, který je označen pro Fast track. Nějak z toho usuzuji, že Fast track je spíše myšlen tak, že se zbavím fronty tím, že nemusím čekat frontu k pokladně na zakoupení vstupenky, protože jí budu mít zakoupenou předem, je to tak? Takže ve výsledku nemusí znamenat Fast track, zbavit se fronty dovnitř, ale pouze k pokladně. Děkuji za odpověď. Robert.

Rezervace na určitou dobu a nákup dopředu ať už přes oficiální stránky Musei Vaticani, tak i u alternativních prodejců, jako např. Get Your Guide, přináší přednostní vstup do Vatikánských muzeí, tzn. nestojíte tu dlouhou frontu na vstupenky, ale jdete jiným vchodem určeným pro tyto rezervace. Na místě potom musíte projít ještě bezpečnostní kontrolou. Existuje samozřejmě mnoho variant vstupů - bez průvodce, s průvodcem, kombinovaný s bazilikou, kombinovaný s Vatikánskými zahradami apod. Pokud máte v případě Get Your Guide na mysli produkt Vatican Museum & Sistine Chapel Fast Track Entry, potom přidaná hodnota spočívá např. v tom, že máte jednoduchou správu rezervace v zavedeném online systému, ještě hodinu před vstupem můžete rezervaci změnit nebo zrušit s vrácením peněz, na místě srazu Vás bude čekat pracovník, který Vám bude asistovat při vstupu. Dále kromě toho základního budete mít přednostní vstup ve zvoleném čase, budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí a možnost využít tištěný nebo mobilní voucher.