ŘÍM 2015 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.06.2015, 08:23.
Děkuji moc za informace, už dva dni pročítám Vaše rady všem ostatním a jsem z toho nadšená. Loni jsme na vlastní triko absolvovaly Paříž a zvládly jsme to v pohodě, jak metrem, tak Orlybusem, ale vzhledem k tomu, že jsme přilétaly v noci, tak jsme si braly do hotelu taxi, ale teď přiletíme v poledne, tak jsme myslely, že to zvládneme hromadnou dopravou, ale bez Vašich rad asi ne. Pročítala jsem web o Římě a o dopravě a musím přiznat, že se mi to zdá dost složité. Pochopila jsem, že z letiště do kempu musíme 2x přesedat, což asi nebude problém, ale jak je to s lístkama? Některé lístky jsou na veškerou hromadnou dopravu, některé jsou jenom pro cestu z letiště atd. Stačí nám ten původní, který si koupíme na vlak FR1 - na webu je informace, že stojí € 8,00, nebo budeme muset v metru a pak v autobusu kupovat další? Děkuji za odpověď a přeji krásný a pohodový víkend. Š.

Na vlak potřebujete jízdenku za € 8,00, na metro a autobus jízdenku BIT za € 1,50 nebo nějakou časovou - Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS. Můžete také použít nebo . Cesta z letiště není součástí římské dopravy, ať už se jedná o vlak, autobusy Cotral nebo autobusy soukromých společností. Jízdenky metrebus (výše uvedené) pak můžete používat v rámci centrálního Říma na vlaky Trenitalia, městské vlaky, metro, autobusy, tramvaje. Jízdenka BIT má ještě omezení v tom, že ji nelze použít opakovaně na metro, opakovaně na vlak nebo pro kombinaci metro - vlak.

# 11.06.2015, 11:03.
Děkuji za možnost položit dotaz. Chystáme se v červenci na okruh Itálií autem. Prosím, co nám doporučíte udělat s autem, když penzion, ve kterém budeme bydlet poblíž nádraží Termini, má nejistou možnost zajistit parkovací místo. V Římě se zdržíme 2 dny. Děkujeme za odpověď. K.

V blízkosti Termini doporučujeme parkovat na ES Park Giolitti. Vjezd je naproti výchozí / konečné stanice městského vlaku Roma Giardinetti - Termini Laziali. Parkovací dům má 483 parkovacích míst. Celodenní parkování stojí € 18,00.

# 10.06.2015, 21:26.
Chtěla bych také poprosit o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino později v noci. Přílet je ve 22:45. Máme rezervovaný hostel - Discovery Hostel, Via Principe Amedeo 331/A, Central Station. Moc děkuji za odpověď. Ivana.

Tipy na dopravu na Termini v tomto čase najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Ze zastávek to však máte k ubytování ještě přibližně 1 km. Pokud přiletíte v pátek nebo v sobotu, můžete jet metrem A jednu zastávku na Vittorio Emanuelle, v jiné dny nočním autobusem n1 na stejnou zastávku. Odtud je to už jen 350 m. Z Piazza Vittorio Emanuelle musíte jít po Via Principe Eugenio a potom odbočit doleva na Via Cairoli a doleva na Via Principe Amadeo. Váš hostel je po levé straně. Cesta zpět na letiště je v opačném sledu. v příznivější časy budete moci využit levnější .

# 10.06.2015, 20:58.
Jsme turistický oddíl KČT Hořec Pacov a chystáme se na dovolenou vlastním autobusem Euro 5/6 v Itálii na Palmové riviéře, spojenou s návštěvou Říma. Do Říma pojedeme v pondělí 20.7.2015, předpokládaný příjezd kolem 09:00 ráno. Máme pár dotazů: Je lepší koupit ZTL1 a jet vlastním autobusem až ke Colosseo, zde vystoupit a projít hlavní památky až do Vatikánu, zde na Janicolu přistavit autobus na 15 minut k odjezdu, nebo nechat autobus někde mimo centrum a jet do centra metrem? Finančně je to stejné, ale jde nám spíše o čas a dopravní problémy. Je výhodnější koupit předem vstupenky na hlavní památky, ať již z časových nebo finančních důvodů? A pokud ano, kde a jak? Předem velice děkujeme za odpověď. S přáním hezkého dne Petr.

Pokud Vám to vychází finančně stejně, je jednodušší dojet metrem. Skupina tak nebude časově závislá na přistavení autobusu a odpadne případné zdržení při cestě do centra a z centra. Minimálně Colosseo a Vatikán je vhodné řešit nákupem vstupenek online z důvodu minimalizace časové ztráty čekáním ve dlouhých frontách. Lze je objednat na Coopculture a Musei Vaticani. Nezapomeňte na to, že určitě budete mít ve skupině účastníky, kteří mají vstup zdarma nebo snížené vstupné. Možná bude pro Vás zajímavé rezervovat vstup pro skupinu. Informace jsou na výše uvedených stránkách.

# 10.06.2015, 20:24.
Jsem již v Římě a bydlíme u stanice metra Cipro. Je v Římě místo na koupání a odpočinek na sluníčku? Něco jako venkovní bazén nebo koupaliště? Nemyslím k moři. Doprava na letiště Ciampino a kolik přibližně zabere času v sobotu odpoledne? Odlétáme v 17. hodin. Jelikož musím uvolnit apartmán v 10 hodin, je někde úschovna zavazadel? Šikovným směrem v centru, odkud bych pak pokračoval odpoledne na letiště. Děkuji moc. Vladislav.

Tip na koupání najdete v odpovědi ze dne 30.04.2015, 15:20. Z Cipro na Termini se dostanete metrem přibližně za 15 minut, na Anagnina přibližně za 40 minut. Autobusem z Termini na letiště Ciampino přibližně za 40 minut, autobusem Atral z Anagnina na letiště Ciampino přibližně za 15 minut. Tip na úschovnu zavazadel najdete v odpovědi ze dne 16.03.2015, 13:03.

# 10.06.2015, 16:29.
Mám pár dotazů. V pátek 12.6. odlétám na víkend do Říma. Můžete mi poradit, jak se co nejlépe dostat z Fiumicino letiště do hotelu Anfiteatro Flavio, Rione Monti, Via dei Serpenti 130? A druhá otázka: jak se pak odtud dostat k moři? Děkuji moc. Markéta.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystupte na Nazionale / Quirinale. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na první křižovatce odbočte doprava na Via Mazzarino. Na jejím konci se vydejte doleva po Via Panisperna a následně doprava po Via dei Serpenti. Vaše ubytování je po levé straně. K moři se dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido. Zastávka metra je od Vašeho ubytování 400 m - Cavour. V sobotu jede přímo od ubytování autobus 117 na Colosseo.

# 10.06.2015, 13:17.
Nejprve bych chtěl vyjádřit pochvalu k Vaším užitečným stránkám. První můj dotaz je na vstupenky. Zvažujeme alternativu Omnia Card / Roma Pass a pak samostatné vstupenky. Vzhledem k tomu, že budeme bydlet kousek od Termini nádraží, tak chceme zvládnout většinu památek pěšky asi kromě Vatikánu. Je to reálně? Chceme se co nejvíc vyhnout frontám, o kterých jsme slyšeli. S Roma Pass a Omnia Card lze předskakovat fronty? Je něco takového i na normální vstupenky koupené předem přes internet? Dále bych se zeptal, zda v blízkosti Říma je nějaká slušná pláž s mořem na vykoupání. S dojezdem městské dopravy, případně jak dlouho tam jede a za kolik? Doprava z letiště je nejlevněji autobusem kolem € 4,00 až € 5,00? Děkuji moc za odpověď. Tomáš.

Je to reálné. K Vatikánu se dopravíte metrem A za € 1,50, to samé zpět. V jeho okolí jsou v pěší vzdálenosti další památky jako např. Castel Sant' Angelo. Při nákupu vstupenek online máte stejnou výhodu jako s kartami. Pláže jsou v Lido di Ostia, kam se z Termini nejdříve dostanete metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido (Lido Centro, Stella Polare, Castefusano, Cristoforo Colombo). Na tuto cestu potřebujete dvě jízdenky BIT po € 1,50, protože metro a vlak nelze na jednu jízdenku kombinovat. Metrem trvá cesta přibližně 15 minut, následně vlakem maximálně 35 minut (Cristoforo Colombo). Nejlevněji z letiště se dostanete na Termini autobusem za € 4,00.

# 09.06.2015, 14:58.
Ve středu ve 22:45 přistaneme na letišti Fiumicino, chtěl bych se Vás zeptat, jak se dostaneme do hotelu B+B Two Flowers na Via Cairoli 61, Stazione Termini? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním příjemného dne Marek.

Dopravu na Termini v této době najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Odtud pak pokračujte nočním autobusem n1 na Vittorio Emanuelle. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Principe Eugenio a na první křižovatce odbočte doprava na Via Cairoli. Vaše ubytování je po levé straně.

# 09.06.2015, 13:48.
Chtěl jsem se zeptat, zda nevíte, jak jezdí vlak z kempu Castelfusano do centra Říma a nebo odkaz na nějaké stránky. Děkuji. Prokop.

Z kempu to máte na vlakovou stanici Cristoforo Colombo necelé 2 km. Můžete se tam dopravit autobusy 07, 061, 070. Autobusy jezdí často: 4 - 6 do hodiny. Vlak Roma - Lido jezdí od 5:30 do 23:30, v sobotu do půlnoci. Opět čtyři do hodiny. Jízdní řády najdete na ATAC.

# 09.06.2015, 08:25.
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Jen bych se chtěl dozeptat k tomu dvoudennímu vstupu do Colossea. Mějme příklad, že si v Colosseu pípnu v pondělí, mohu jít do Colossea i v úterý na tu samou vstupenku a nebo ten druhý den mohu navštívit už jen Palatinské muzeum a Forum Romanum? V tuto chvíli vzhledem k praktičnosti zvažujeme s přítelkyní ubytování i u Termini, všude bychom měli blíž. Nicméně pak den s Vatikánskými muzei a Bazilikou by byl náročnější. Co byste nám z vlastních zkušeností více doporučil? Moc děkuji za odpověď a velice si vážím Vámi poskytnutých informací. S přáním hezkého dne Martin.

Vstupenka umožňuje jeden vstup na jedno místo. Tzn. nemůžete navštívit jeden den Colosseo a druhý den opět. Vstupenky jsou bez data a času a jsou platné dva po sobě následující dny od prvního použití. Letos zakoupené vstupenky lze poprvé aktivovat až do 31. prosince 2015. Doprava není problém. Pokud budete bydle na Termini, do Vatikánu se dopravíte metrem nebo autobusem na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50, to samé zpět.

# 08.06.2015, 23:55.
Ráda bych touto cestou zjistila nejlepší spojení z hotelu Adriatico na Via Viteesci - metro Ottaviano - k moři. Už jsme docela nachození a chtěli bychom se jeden den slunit u moře. Předem děkuji za odpověď. Lucie.

Hned vedle hotelu je zastávka autobusu č. 23. Jeďte směr Pincherle / Parravano a vystupte na Ostiense. Přejděte na vlak Roma - Lido, který Vás zaveze k moři (Lido Centro, Stella Polare, Castelfusano, Cristoforo Colombo).

# 08.06.2015, 16:57.
Vážení, prosím o informaci o hromadné dopravě v Římě. Letíme koncem června a na netu jsou sice dost podrobné informace, ale moudrá z nich nejsem. Prosím o sdělení, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do Campingu Village Fabulous? Na mapě je to přibližně 20 km, ale pokud zadám nají cestu, tak mě to žene na Termini a potom asi busem do campu a čas jízdy je něco kolem 2. hodin, což je šílené. Děkuji za odpověď. Š.

Cesta do kempu je popsaná na naší stránce Camping Vuillage Fabulous.

# 08.06.2015, 15:37.
O prázdninách se chystáme na výlet s autem do Říma. Do města přijedeme po A80 od Fiumicino, auto chceme nechat někde na parkovišti - i placeném - a pokračovat po městě metrem. Děkuji za pomoc a odpověď. Michaela.

Máte na mysli zřejmě E80 značenou jako A91. Můžete zaparkovat na Parcheggio Multipiano Magliana na Viale Val Fiorita. Je tam necelých 1000 parkovacích míst a parkoviště je otevřeno od 05:15 do 00:15, v pátek a v sobotu do 02:15. Dvanáct hodin parkování stojí € 1,50 a nad tuto dobu € 2,50. Odtud pak můžete jet do centra metrem B.

# 08.06.2015, 15:11.
Ráda bych se vás zeptala na několik informací ohledně cestování po Římě. V Římě budeme ubytovaní 7 nocí, ne přímo v centru, ale na lince metra A - Guilio Agricola. V plánu máme jak návštěvu památek a centra, tak výlety k moři - Lido - a nejméně jeden den bychom chtěli strávit v Anziu. Přemýšlím o jízdenkách CIS, které se ovšem nedají použít pro jízdu do Anzia. Dále zvažuji, zda se nám tedy nevyplatí na jednotlivé jízdy BIT a dále využít Roma Pass - Piú? - který by během 3. dne mohl pokrýt i cestu do Anzia. Vyplatí se však, když mi ještě nebylo 26 a jsem studentem a tudíž bych měla mít slevy na ISIC? Lze z Guilio Agricola dojet do Lida na jednu jízdenku BIT? Moc vám děkuji za Váš čas i ochotu odpovídat! Ola.

, stejně jako , CIS, Roma 72H, Roma 48H, Roma 24H a BIT nevyužijete na cestu do Anzio. Výše uvedené jízdenky platí jen pro zónu centrálního Říma. Do 25,99 let platíte v římských muzeích snížené vstupné. Na jízdenku BIT nelze kombinovat metro a vlak, pro kombinaci metra A a vlaku Roma - Lido potřebujete pro každý prostředek jednu jízdenku BIT.

# 08.06.2015, 14:02.
Chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Fiumicino do přístavu Civitavecchia. Myslíte, že je lepší jet nejprve autobsem na Termini a odtud vlakem nebo je možné koupit vlak přímo z letiště do přístavu? Vzhledem k tomu, že naše letadlo bude mít s velkou pravděpodobností zpoždění, budeme asi v časovém presu. Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásné dny. Zuzana.

Nejrychlejší spojení je vlakem FL1 s přestupem na Trastevere na vlak FL5. Jízdenka Vás z letiště Fiumicino do Civitavecchia vyjde na € 11,00. Doba jízdy i s přestupem je 1:30 hodiny, maximálně 1:47. Z Termini Vás jízdenka vyjde na € 5,00, s autobusem tedy celkem na € 9,00, ale za delší čas - minimálně 2 hodiny.

# 08.06.2015, 22:06.
Chtěla jsem se zeptat - mám letenku do Říma na 16.6. s tím, že na letišti Fiumicino přistávám ve 22:45 a potřebovala bych se dostat na Termini station. Do kdy doprava jezdí? Popřípadě jak se na Termini dostanu? Předem velice děkuji. Tereza.

Tipy na dopravu najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55.

# 07.06.2015, 17:25.
Dne 20.7.2015 v 11:40 přilétáme na Fiumicino. Ubytování máme na adrese Via Germanico 198. Chtěl bych se zeptat, jakým způsobem se nejlépe a nejjednodušeji na hotel dostat. Dále bych se chtěl zeptat, zda-li je v lidských silách ještě ten samý den po návštěvě hotelu navštívit Koloseum, Palatinské muzeum a Forum Romanum. Další den pak máme v plánu navštívit Vatikán. V jakou hodinu je nejlepší Vatikán navštívit? A třetí a poslední den procourat různá náměstí, fontány a Pantheon. Jakým způsobem je nejlepší cestovat z a na letiště do a z hotelu a jak vyřešit vstupné? Je vhodnější ho objednat předem přes internet anebo to nechat až na místo? Velice Vám děkuji za odpovědi s přáním hezkého dne Martin.

Z letiště jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Jděte ve směru od Piazza Cavour a odpočte doprava na třetí ulici - Via Ovidio. Po té jděte přibližně 400 m a odbočte doleva na Via Germanico. Vaše ubytování je hned na začátku po pravé straně. Alternativní je cesta autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem A na Ottaviano. Jděte po Viale Giulio Caesare a odbočte doprava na Via Caio Mario, na druhé křižovatce doleva na Via Germanico. Vaše ubytování je po levé straně. V lidských silách to je, ale jen tak zběžně. Vstupenka platí dva dny, takže pokud si chcete vše prohlédnout důkladně doporučujeme vstupu věnovat i druhý den. Nicméně doporučujeme online rezervaci a to samé i pro Vatikánská muzea. Tím se vyhnete těm největším frontám. Pokud chcete navštívit Baziliku San Pietro, jděte tam už na sedmou hodinu.

# 07.06.2015, 12:58.
Chtěla bych se jen zeptat, máme rezervovanou prohlídku Vatikánských zahrad na 3. srpna. Jen mám dotaz, kam se dostavit - v pokynech mi přišlo, že před vchod do Vatikánských muzeí - jen se chci ujistit, že je ten vchod na Viale Vaticano? Když už Vám píši, tak se ještě zeptám na pár dalších věcí. Jedeme do Říma od 1. do 4. srpna s tím, že 1. dorazíme večer a 4. velmi brzy letíme dál. Dá se za jeden večer a dva dny Řím a Vatikán stihnout? Předběžně máme naplánované, že 2. srpna využijeme vstup zdarma do římských památek. Jsou nějaké, které byste mi doporučil a naopak jiné, které můžeme vynechat? A na 3. srpna máme rezervované již zmíněné Vatikánské zahrady a pak jsou v plánu muzea a celkově Vatikán. Předem děkuji za odpověď a omlouvám se, pokud jsou mé dotazy hloupé. Jen se chci ujistit. S pozdravem a přáním krásného dne Petra.

Ano, vstup je z Viale Vaticano. Za dva dny Vatikán a něco málo z Říma stihnete. Nepočítejte ale s tím, že uvidíte vše. Pokud chcete využít první den vstup zdarma, doporučujeme Colosseo - Palatino a Foro Romano. Počítejte ale s celým dnem (běžná vstupenka je platná dva dny) a velkými frontami, takže tam jděte co nejříve. Druhý den počítejte s tím, že celý strávite ve Vatikánu. Pokud některý den ušetříte nějaký čas, doporučujeme procházku po městě a prohlídku např. Španělských schodů, fontán atd.

# 07.06.2015, 11:05.
Chtěla bych vás požádat o radu, na jakých místech v Římě jsou nějaka zajímavá tržiště, případně ve které dny trhy probíhají. Dále by mě zajímalo, zda pro vstup do baziliky sv. Petra a na náměstí ve Vatikánu je potřeba předem zakoupit vstupné. Máme koupené vstupy do Sixtinské kaple a Vatikánská muzea, ale nenašla jsem tam samostatné vstupy do baziliky a na kopuli, tak nevím. Nebude se nám chtět stát dlouhá řada, pokud by to nešlo rezervovat předem. A ještě pokud máte nějaké tipy na dobré restaurace v Římě, budu moc vděčná. Děkuji. S pozdravem Petra.

Od pondělí do soboty je ráno otevřen trh Campo dei Fiori na stejnojmenném náměstí. Prodejci zde nabízejí hlavně květiny, ovoce, zeleninu a ryby. Bleší trh Porta Portese můžete navštívit u stejnojmenné brány. Je otevřen v neděli do 14:00. Vstup do Baziliky San Pietro je každý den zdarma. Pokud se tam konají mimořádné církevní akce, je třeba vstupenku, kterou je třeba zdarma rezervovat a vyzvednout na prefektuře. Viz např. odpověď ze dne 30.04.2015, 08:59. Výstup na kupoli je zpoplatněn - výtahem € 7,00, pěšky € 5,00. Rezervace a online nákupy nejsou. Fronta bude, ale vládnete to. Do restaurace doporučujeme jít ve čtvrti Trastevere. Konkrétní tipy najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 07.06.2015, 09:52.
Pane Řehuřku, děkuji moc za rychlou odpověď, nevím jak to vše stíháte. Myslím, že těch dotazů je mnoho :-) Prosím ještě o cestu zpět od hotelu, bude ta zastávka Terravision někde tam, kde budeme vysupovat? Děkuji a přeji hezký den. Marie.

Ano, je to tak. Zastávka Terravision je na Via Marsala před Terracafe.

# 06.06.2015, 16:43.
Řehůřkovi, mám dotaz, jak z letiště Fiumicino do hotelu Centro na Via Fireze 12. Našla jsem si společnost Terravision, která vyjíždí z T2 kam přiletíme, je tato volba správná? Pokud ano, prosím o doplnění. Děkuji za odpověď. M.

Jeďte atobusem za € 4,00 na Termini. Cena platí při online rezervaci. Jízdenky zakoupíte na výše uvedených stránkách. Jsou tam i plánky zastávek. Autrobus zastavuje na Via Marsala. Odtud můžete jít k hotelu pěšky, je to ale ještě kilometr. Nejlepší cesta pěšky ze zastávky autobusu je jít po Via Marsala směrem od Termini na Via Enrico de Nicola. Po té odbočte doleva. Jděte pořád rovně postupně po Largo Villa Peretti a Via dei Viminale. Dojdete k Via Torino (je kolmá). Přejděte ji, vpravo budete míjet Operu a za ní odbočte doprava na Via Firenze. Po levé straně je hotel Centro. Když budete jezdit po památkách, je lepší jít od hotelu po Via Firenze na Via Nazionale a po té odbočit doprava. Dojdete k metru A Repubblica.

# 06.06.2015, 10:01.
Děkuji za rychlou odpověď. Poprosím ještě o radu ohledně taxi. Jaká by byla přibližná cena a doba jízdy? Děkuji a přeji pěkný víkend. Radek.

Městem stanovená cena dopravy z letiště Fiumicino do oblasti ohraničené Mura Aureliane je € 48,00. Vaše ubytování na Via Principe Amadeo do této oblasti spadá. Jedná se o denní tarif, v nočním tarifu počítejte s € 52,00. Taxi pojede přibližně 40 minut.

# 05.06.2015, 18:16.
Prosím o pomoc a radu ohledně dopravy z letiště Fiumicino k penzionu v centru Říma. Přílet je plánován na 18.6.2015 ve 22:45. Adresa penzionu: Via Principe Amedeo 148, Central Station, Rome. Jakou variantu, vzhledem k pozdnímu příletu, doporučujete? Děkuji a přeji příjemný den. Radek.

Tipy na dopravu najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Vaše ubytování je jen přibližně 700 m od zastávek autobusů.

# 05.06.2015, 15:15.
S přítelem chceme letět do Říma 19.6., přílet má být 22:45. Poradili byste mi prosím cestu z letiště do centra? Dívala jsem se na autobusovou dopravu a pokud to správně chápu, tak poslední spoj jede ve 23:00? To bychom asi nestíhali. Předem Vám moc děkuji. Kamila.

Tipy na další dopravu najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55.

# 05.06.2015, 15:00.
Právě jsme byli informování leteckou společností o změně místa příletu. Mohla bych vás prosím moc poprosit o radu, jak se dostaneme z letiště Rome Ciampino do níže uvedeného hotelu? Hotel Tempio di Pallade, Via Giovanni Giolitti 427, Stazione Termini, Rome, 00185, Itálie. Přílet v pozních hodinách 26.6.2015 ve 23:00 hodin. Mockrát Vám děkuji. Veronika.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Autobus jede ve 23:40 a 00:15. Cena platí v případě online nákupu. Hotel je sice u Termini, nádraží je však dlouhé. Ze zastávky Terravision je to ještě 1300 m. Buďto jděte po Via Marsala ve směru kolejí podél nádražní haly, na konci ulice projděte mírně doprava pod viaduktem na Via di Porta S. Lorenzo a na stejnojmenném náměstí odbočte doprava směrem k věži se schodištěm. Podejděte pod železnicí na Via Giovanni Gioliti. Vydejte se po ní doleva. Po levé straně budete míjet historickou budovu Tempio di Minerva Medica a po pravé straně už uvidíte modrý světelný nápis hotelu. Druhou variantou, v noci asi lepší, je projít halou hned na Via Giovanni Giolitti. A nebo se ten kousek svézt taxi - za přibližně € 10,00.

05.06.2015, 10:51.
Dobrý den ze 30. stupňového Říma. Do nedávná jsem neměla tušení o Vašich stránkách, pokud mne nekontaktovali klienti, kteří se se mnou právě díky Vám spojili. Byla jsem od Vás na Vašich stránkách doporučena, což mne velmi mile překvapilo. Nevím, zda mně znáte osobně, nebo někdo se o mně zmínil. Působím v Římě jako průvodkyně už dlouho let nejen v češtině, ale i ruštině a angličtině. Samozřejmě nejraději provázím krajany od nás i ze Slovenska. Vaše stránky mně velice zaujaly, máte tak perfektní informace, že ani já je nevím! A to zde žiji 45 let. Chtěla jsem tedy poděkovat a popřát další úspěchy a pěkné léto. Srdečně. Věra.

Děkujeme Vám za zprávu, která je pro nás důležitou zpětnou vazbou. Jsme rádi, když se zpětně dozvíme, že informace poskytované našim čtenářům najdou uplatnění, tj. zjednoduší a zpříjemní jim dovolenou nebo ušetří i nějaké peníze. Kontakt na Vás jsme získali už hodně dávno náhodou při vyhledávání informací na internetu před naší cestou z jihu Itálie přes Řím. Za nějakou dobu jsme se k němu vrátili, když se někdo dotazoval na stejné služby, které nabízíte. To už nebyl problém ho dohledat. Přejeme Vám hodně spokojených klientů.

# 05.06.2015, 10:16.
Chtěl bych vás požádat o radu k dopravě z letiště Fiumicino 2.7.2015 po 23:00 do ulice Via al Quarto Miglio, kde budeme ubytovaní. Budeme cestovat 4 osoby, potřebujeme i nějakou časovou rezervu třeba pro případ zdržení při vyzvednutí zavazadel. Jak je to s dopravou v Římě okolo půlnoci? A nebo se máme rovnou rozhodnout pro taxi? Případně máte nějaká doporučení pro cestování taxíkem z letiště? Moc děkuji. Honza.

Začneme od konce. Po ulici Via al Quarto Miglio, kde máte ubytování, jezdí autobusy č. 662 a 663. Autobus č. 662 je okružní a cestu začíná na Via Cartagine, což je jen asi 50 - 75 m od stanice metra Numidio Quadrato. Ve všední den vyjíždí z této zastávky v 7:00, 7:30, 17:00, 17:30, 18:00. V sobotu jede poslední ve 13:00 a v neděli nejezdí vůbec. Zastávky na ulici Via al Quarto Miglio (QM) jsou tři: QM / Laurenzana, Venosa, Appia. Autobus č. 663 začíná na stanici metra A Largo Colli Albani a končí na Ciro'. Tento autobus jezdí každý den v době od 6:00 do půlnoci. Jezdí 2 až 4 spoje v hodině, v neděli 2 až 3. Zastávky jsou dvě: QM / Laurenzana, Venosa. V opačném směru jedna: QM / Appia. Tyto spoje a následně metro A využijete při cestě do centra nebo možná i na letiště. Po příletu je ale při cestě z letiště určitě nestihnete. Můžete si vzít taxi, v noci počítejte s cenou kolem € 60,00. Můžete jet také z letiště na Termini. Možnosti jsou uvedeny v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Z Termini pak můžete jet taxi za noční cenu přibližně € 20,00. Pokud pojedete v pátek nebo v sobotu, můžete jet metrem A (jezdí do 1:30) na Largo Colli Albani, jinak nočním autobusem n1 směr Anagnina na stejnou zastávku. Z Largo Colli Albani pak nočním autobusem n26 směr Cosoleto. Vystoupit musíte na Appia / Quarto Miglio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, 50 m od zastávky začíná vlevo ulice Via al Quarto Miglio. Ta je však dlouhá téměř 1 km. Nepíšete, kde jste přesně ubytovaní, takže lepší informaci Vám dát nemůžeme. v případě taxi si berte samozřejmě bílá taxi města Říma.

# 05.06.2015, 08:04.
Máme v plánu z letiště Fiumicino do Říma použít autobus SIT Bus Shuttle a vysednout na Vaticano Via Crescenzio. Stejným způsobem chceme jet i zpět. Je nutné si vyzvednout na zpáteční cestu Boarding Pass i na tento bus? Petr.

Není to nutné a vlastně to i není možné. Boarding Card na Termini je záležitost společnosti . V případě společnosti je však třeba v případě nástupu na Via Crescenzio být na zastávce nejpozději 15 minut před odjezdem, aby zaměstnanci ověřili Vaši rezervaci a zajistili místo v autobuse - aby nebylo obsazenu už na Termini.

# 04.06.2015, 18:41.
Obracím se na Vás s prosbou o radu. 18.6. odlétám přes Řím do Španělska a potřebovala bych se po půlnoci dostat k letišti Ciampino, neb mi odtud 19.6. v 6:30 odlétá letadlo. Je možné jet z Termini jedním z posledních spojů metra na zastávku Anangina a pak využít nějaký přípoj na bus stavící poblíž letiště? Ráda bych si město trochu prošla a nechci jet po 21:00 přímým bus spojem Termini - Ciampino. Nevadil by mi ani noční spoj, protože na letiště mě již po půlnoci asi stejně nepustí. Případně jaké jízdenky k takové cestě využít? Předem děkuji. S pozdravem V.

Na Anagnina není problém se v noci i brzy k ránu z Termini dostat. Noční autobusová linka n1 jezdí z Termini od 23:30 do 5:00, přibližně čtyři spoje za hodinu. V pátek a v sobotu je to od 1:30 do 5:00 z důvodu delšího provozu metra v těchto dnech. Jízdenky by měly být standardní - BIT, časové nebo karty. Problém je ale z Anagnina. Poslední autobus Atral odjíždí už ve 23:10, první až v 6:30 v pracovní dny, ve dnech volna dokonce 7:20. Řešením může být taxi, které Vás z Termini na letiště zaveze v noci za přibližně € 46,00, z Anagnina za € 17,00. První autobus jede na letiště Ciampino z Termini ve 4:30, ve 4:30, Schiaffini ve 4:50.

# 04.06.2015, 09:56.
Miluji Vaše stránky! Nemusela jsem pročíst průvodce, stačí vyhledat přes PC a je to :-) I přes to mám dotaz. Letíme 18.6. do Říma, ubytování máme v Hotelu Capannelle, Via Siderno 37, cestu už jste krásně popsal jinde. Ale prosím - když chceme z tohoto hotelu jezdit denně někam, tzn. centrum, moře, památky, existuje pro nás jedna karta? Nebo musíme mít mix více karet či tiketů? Jak jsem to četla, existuje jich mnoho. Velmi děkuji, že lidem šetříte peníze a čas! Pavla.

Je to o naplánování pobytu, optimalizaci dopravy, spočítání cen a výběru nejlepší varianty. Několik příkladů. Pokud jeden den strávíte ve Vatikánu, použijete na cestu tam autobus a metro. To samé na cestu zpět. V tomto případě je nejlevnější použít na každou cestu jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Doprava Vás ten den vyjde na € 3,00. Jednu jízdenku můžete použít v autobuse (označit) a následně i v metru (označit z druhé strany). Na cestu zpět označujete jen v metru. Pokud však jeden den strávíte u moře, pojedete autobusem, metrem a vlakem. Tady už nestačí dvě jízdenky BIT, protože metro a vlak už nelze kombinovat na jednu jízdenku. V tomto případě potřebujete na autobus, metro A a metro B (při přestupu nesmíte projít turnikety ven) jednu jízdenku, druhou pak na vlak. V tomto případě zaplatíte 4 x € 1,50, tj. € 6,00. Ale pořád je to levnější než celodenní jízdenka (přesněji 24-hodinová) Roma 24H za € 7,00. Až když byste použila ještě další dopravu, tak se ta časová jízdenka vyplatí. Nicméně pokud Vám na nějakém tom Euru nezáleží a chcete skutečně svobodu v dopravě, pak si pořiďte podle délky pobytu některou z časových jízdenek: Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) nebo týdenní CIS (€ 24,00). Jsou použitelné pro dopravu v centrálním Římě i na celou trasu vlaku Roma - Lido. Nelze je použít na cestu z letiště a na letiště nebo mimo centrální Řím, tj. např. do Tivoli. Podle toho, co vše chcete navštívit, se Vám možná vyplatí i některá z karet - nebo . Obsahují kromě vstupů a slev i třídenní dopravu. Ale to je na důkladnější propočítání.

# 04.06.2015, 00:21.
Dovolenou v Římě máme naplánovanou na tento víkend 5. až 8.6. v hotelu St. Peter Guest House Via Ottaviano 98. Prosím odoporučení, jak se na toto místo z letiště nejlépe dostat? Dále bych se chtěla zeptat, zda je možné se podívat k moři a jakou dopravu opět zvolit? Velice děkuji. S pozdravem Lenka.

Nepíšete na které letiště přiletíte. Pokud přiletíte na letiště Fiumicino, jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Pokud přiletíte na letiště Ciampino, můžete jet také autobusem za stejnou cenu na Termini a odtud metrem A na Ottaviano, nebo můžete jet autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Ottaviano. Z metra vyjděte na Via Ottaviano a jděte směrem na jih. Vaše ubytování je po levé straně. K moři se dostanete metrem A na Termini, odtud metre B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido k moři (Lido Centro, Stella Polare, Castelfusano, Cristoforo Colombo). Na metro a vlak potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo nějakou časovou jízdenku, kterou budete využívat pro dopravu po Římě - Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, nebo . Jízdenku BIT nemůžete použít v kombinaci metro - vlak. Pro metro A s metrem B ano, ale nesmíte projít ven turnikety.

03.06.2015, 09:08.
Já bych také prosila o radu ohledně ceny jízdenek vlakem Freccia z Benátek do Říma a zpět. Na vašich stránkách jsem našla základní cenu € 80,00, ale nevím, zda je to jen tam nebo i zpět. Na stránkách Trenitalia, na které odkazujete, se dost dobře nevyznám, neboť když si zadám cestu tam a potom zpět, ukáže se mi stále stejná cena. Navíc se nemohu dostat ke koupi jízdenky. Prosím, nevíte, jak mám postupovat při objednání jízdenky přes internet? Předem děkuji. Jana.

Cena je správná. € 80,00 za jeden směr. Jedná se o jízdenku Base. V některých vlacích je možné zakoupit jízdenku Economy za € 69,00. Otevřete si stránky Trenitalia. Na úvodní stránce ponechte zaškrtnuté Tutti i Treni a označte Andanta e Ritorno. Zadejte Da: Venezia S. Lucia, A: Roma Termini. Zadejte datum cesty tam (Andanta) a čas (Ore), to samé pro cestu zpět (Ritorno). Zadejte počet dospělých (Adulti) a dětí (Ragazzi). Potom klikněte na Cerca. Vpravo uvidíte košík s údaji o dvou spojích - cesta tam i zpět, ten se postupně aktualizuje. Nejdříve upravujete cestu tam. Překontrolujte stanice, data, časy a počty osob. V případě změny to lze ještě přes Aggiorna aktualizovat. Vyberte spoj tam. Cambi udává počet přestupů. Volte samozřejmě bez přestupů. S největší pravděpodobností Vám bude nabídnuta nižší cena (akce cesta tam a zpět ve stejný den) € 54,50. Kliknutím na zelené Scegli se ještě zobrazí nabídka jízdenek v různých akcích. Zaškrtnutá je aktuálně zvolená. Kliknutím na Continua se aktualizuje košík a přejdete na definování cesty zpět. U té postupujte stejně jako v předchozím případě. Pokud se Vám nenabídne žádný spoj ke vložení do košíku, není ve vazbě na zvolenou slevu. Musíte se vrátit přes Indietro a zvolit jinou cenovou hladinu - např. Economy. V následujícím kroku už dostanete nabídku spojů zpět vázaných k té nabídce. Jakmile bude vše v košíku vpořádku, klikněte na Continua zadejte údaje o cestujících (Passeggeri) a platbě (Pagameto) a klikněte na Continua. Potom už budete postupovat podle zvoleného způsobu platby.

# 02.06.2015, 20:57.
Pane Řehůřku, odlétáme do Říma v sobotu 6.6.2015. Chtěl jsem se Vás zeptat, zda jsou v Římě zlevněné vstupné pro občany EU do 25 let, nebo zda-li koupit Roma Pass? Moc děkuji za informace. Vítek.

Od 18. do 25. let platí občané EU snížené vstupné.

# 02.06.2015, 13:45.
Chtěla bych objednat on-line jízdenku přes Terravision z letiště Fiumicino na nádraží Termini. Kolik času je potřeba na přesun? Letadlo by mělo přistát ve 13:05, počítáme, že budeme mít jen příruční zavazadla. Máme si objednat jízdenky s odjezdem ve 13:20 nebo raději ve 13:45? Předem moc děkuji za radu. Jana.

15 minut je čas, za který přestup nestihnete. Doporučujeme volit pozdější termín, tedy 13:45. Pokud z nějakého důvodu nestihnete i ten, můžete jet na jízdenku následujícím volným autobusem.

# 01.06.2015, 22:50.
Odjíždíme 5.6. do Říma a rád bych se zeptal, zda Roma Pass se dá uplatnit i první neděli v měsíci, kdy jsou zdarma přístupné památky a muzea? Například, zda do Kolosea a ostatních zdarma přístupných památek je speciální vstup pro držitelé Roma Pass? Dá se takto vyhnout větším frontám? Předem mockrát děkuji. Tomáš.

Tuto infomaci nemáme. Vzhledem k tomu, že první neděli v měsíci nejsou možné online rezervace, je velká pravděpodobnost, že tato možnost není. Na druhé straně, pokud by to šlo, ztratíte tím jeden vstup zdarma. První neděli v měsíci se sice tvoří velké fronty, ale díky absenci nákupu vstupenek to postupuje rychleji. Pokud si přivstanete, nemusí to být až tak velký problém.

# 01.06.2015, 21:26.
Byla bych Vám velmi vděčná, kdybyste mi poradil ohledně transportu z letiště do hotelu a zpátky. Přiletíme na letiště Ciampino a odlétáme z letiště Fiumicino. Budeme bydlet v Quality Hotel Rouge et Noir, kam by nám měl ze stanice Pietralata jezdit hotelový autobus. Jaká je cenově nejvýhodnější varianta, a zda je potřeba si ji předem zakoupit přes internet, nebo stačí na místě? Druhá část dotazu se týká možností koupání ve Fiumicinu. Máme čas do 17. hodiny před odletem letadla, a chtěli bychom ho strávit na pláži. Je ve Fiumicinu možnost koupání? A jaké jsou ceny za vstup na pláž? Děkuji. Katarína.

Musíte se dostat na Termini. Přímo tam jede z letiště Ciampino autobus za € 4,00. Tuto cenu získáte jen online rezervací. Na místě stojí jízdenka € 6,00. S přestupem se tam dostanete nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A. Z Termini pak pokračujte metrem B na Pietralata, odkud Vám jezdí zmiňovaný hotelový autobus. Veřejnou dopravou se tam dostanete z Termini nejdříve autobusem č. 90 směr Labia. Vystoupit musíte na Nomentana / Val d' Aosta. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na křižovatce odbočte doleva na Via Val Brembana. Na té je zastávka autobusu č. 211. Jeďte směr Stazione Tiburtina a vystupte na Pietralata / Itor. Jděte ve směru jízdy autobusu k levotočivé zatáčce, ze které doprava (rovně) odbočuje silnička k hotelu. Na metro a autobus potřebujete jízdenky metrebus - BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, , . Autobus č. 211 nejezdí v neděli, č. 90 jezdí každý den. Na letiště se pak dostanete stejnou cestou na Termini a odtud autobusem za € 4,00 na letiště Fiumicino. V tomto případě platí pro Termini zvláštní režim, kdy si nejpozději 20 minut před odjezdem musíte vyzvedout v Terracafe u zastávky Boarding Card. Pláže jsou od letiště ještě dost vzdáleny. Doporučujeme si zajet do Lido di Ostia, kam z letiště jezdí autobus Cotral za € 1,10. Můžete tam zajet i přímo z Termini. Nejdříve metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido, na který platí také jízdenky metrebus. Z Lido di Ostia pak jede na letiště autobus Cotral za € 1,30. Plážový servis bývá většinou cenově odlišný v pracovní dny a o víkendu a svátku. Zvýhodněná bývá cena odpoledne. V pracovní dny stojí např. slunečník s lehátkem € 10,00, se dvěma lehátky € 16,00, k tomu plátěná kabinka dalších € 8,00. Od 13:30 jsou ceny poloviční, o víkendu a svátku přibližně o 10% vyšší. Toto je jen příklad cen. Na různých plážích mohou být ceny různé.

# 01.06.2015, 14:06.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně vstupenky do Kolosea. Jedeme 4.6.2015 do Říma s dvouletou dcerou a nechtěli bychom stát dlouhé fronty. Chápu správně, že pokud si vstupenku objednáme přes internet za cenu 1 ks € 16,00, dostaneme se do Kolosea přes tzv. skip the line? Děkuji moc za radu. S přáním hezkého dne Šárka.

Objednejte si vstupenky přes Coopculture. Vstupenka stojí € € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Pro ditě potřebujete Gratuito + Prenotazione za € 0,00 + € 2,00. Budete mít přednostní vstup stejně jako s nebo .

# 31.05.2015, 13:00.
Chtěla bych Vás poprosit o pomoc a radu při hledání dopravního spojení: Letiště Ciampino - Lido di Ostia. 22.8.2015, Lido di Ostia - Gaeta. 23.8.2015, Letiště Ciampino - Gaeta. 25.8.2015. Předem Vám moc děkuji za pomoc. Zdravím. Dáša.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini, odtud pokračujte metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. Můžete jet také z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, odtud metrem A na Termini a následně jako v předchozí variantě. Pokud budete na metro a vlak Roma - Lido využívat jednotlivé jízdenky BIT za € 1,50. Nelze tyto spoje kombinovat, tj. musíte mít na metro jednu jízdenku a na vlak druhou. Pro cestu do Gaeta se musíte dopravit popsaným způsobem na Termini a odtud jet vlakem Trenitalia do Formia / Gaeta za € 8,20. Cena je platná pro regionální vlak. Intercity stojí € 17,50. Z nádraží ve Formia se do Gaeta dopravíte autobusem Cotral za € 1,10.

# 30.05.2015, 19:59.
Prosím o radu pro nákup jízdenek po Římě. Přílet na letiště Fiumicino je 13.6. ve 13:20 hodin a odlet 18.6. v 18:00 hodin. Bydlíme v Camping Internazionale Di Castelfusano. Pročetli jsme Vaše stránky a plánujeme zakoupit sedmidenní jízdenku CIS. Lze tuto jízdenku využít pro cestu do centra města / pásma a je možné ji využít pro cestu do Tivoli? Lze zakoupit po příletu na letišti, případně kde? Předem děkuji za odpověď. Dana.

Jízdenku CIS nelze využít pro cestu z letiště ani do Tivoli. Do Tivoli byste musela mít jízdenku CISR pro tři zóny za € 34,50. Pokud budete cestovat jen v centrálním Římě a mimo tuto oblast pojedete jen do Tivoli, kupte si jízdenku CIS za € 24,00. Z Ponte Mammolo pak můžete cestovat do Tivoli autobusem Cotral za € 1,30, za stejnou cenu zpět. Z letiště do kempu jeďte nejdříve autobusem Cotral na Piazza della Stazione za € 1,10 (zpět potom za € 1,30). Tady si kupte na nádraží v pokladně ATAC jízdenku CIS. Z náměstí pak pokračujte autobusem č. 061 směr Po / Sesia a vystupte na Litoranea 6 / Camping. Jízdenku CIS můžete využít jak na tento autobus, tak i na vlak Roma - Lido do centra Říma.

# 30.05.2015, 16:51.
Chtěla bych se zeptat na Roma Pass. Je to tedy nejlevnější varianta cestování ve městě? Budeme tam na 6 dní. Děkuji vám za odpověď. Anh.

není jen o cestování. Je to karta, která v sobě kombinuje muzea, památky a třídenní městskou dopravu. Na výše uvedených stránkách (Download / Tariffe Biglietti / Starica) je seznam míst zahrnutých do sítě Roma Pass. První dva vstupy jsou zdarma, na další je poskytovaná sleva (Prezzo Ridotto). Navíc budete mít výhodu přednostních vstupů jako u online rezervací. K tomu je ještě třídenní doprava po Římě. Doporučujeme si vypracovat itinerář, který bude přibližně následující: 1. den přílet + památky zdarma nebo mimo Roma Pass., 2. až 4. den památky a muzea z Roma Pass, 5. den Vatikán, 6. den památky zdarma nebo mimo Roma Pass + odlet. Spočítejte si pro tento itinerář variantu s Roma Pass a variantu bez Roma Pass. Která vyjde levněji je výhodnější. Nezapomeňte že pro cestu z a na letiště nelze použít Roma Pass ani jinou jízdenku pro městkou dopravu v Římě.

# 30.05.2015, 16:45.
Máme plán cestovat do Itálie od 25.07. do 30.07. Chtěla bych se zeptat, kolik bude stát doprava z letiště do Říma - penzion Acqua Bullicante? Děkuji vám za odpověď. Anh.

Z letiště (Fiumicino nebo Ciampino) jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Odtud pokračujte autobusem č. 50 směr Parco di Centocelle a vystupte na zastávce Casilina / Tor Pignattara. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na prvním přechodu přejděte na druhou stranu ulice Via Casilina. Přes Piazza della Marranella přejděte na Via di Acqua Bullicante. Jdědet podél nemocnice, po levé straně je Vaše ubytování. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Celkem tedy zaplatíte € 5,50.