ŘÍM 2018 / 9

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 9

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.04.2018, 22:22.
Uvažuji o nákupu třídenního Roma Pass. Mám separátně koupené vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple a určitě chceme také vidět Colosseum a historické centrum. Bydlet budeme u Vatikánu, tak nepředpokládám, že budeme příliš využívat MHD. Nicméně jde mi hlavně o přeskakování front u pokladen. Zatím nevíme, jaká další muzea navštívíme, to uvidíme spíše podle nálady, nicméně pro pročtení všech možných stránek si pořád nejsem jistá, zda nám Roma Pass pomůže přeskakovat fronty i u zlevněných muzeií, tzn. po vyčerpání dvou vstupů zdarma. Předpokládám, že i s Roma Passe budeme muset vždy na pokladnu, tedy do fronty. Jde nám spíše o ušetření času než peněz, nehodláme se uštvat a Řím si užit spíše v pohodě. Také mám zatím pocit, že vstupné se platí snad na každém otevřeném prostranství. Pořád tedy nevím, zda se ten Roma Pass vyplatí nebo zda je lepší jen ten kombinovaný vstup do Colossea a Fóra a zda má případně význam koupit ten tzv. S.U.P.E.R. ticket za € 18,00. Také bych se rovnou zepatala, zda je lepší z letiště Fiumicino jet autobusem nebo vlakem do hotelu Best Western Spring House. Předem děkuji za Váš názor i čas. Eva.

Tam, kde to má význam, např. Colosseo, jsou pro držitele zvláštní vstupy i při nákupu vstupenky za snížené vstupné. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne Vám neřekneme. Je třeba si to propočítat s ohledem na itinerář. Stejně tak Vám neřekneme, zda má pro Vás význam nákup Biglietto S.U.P.E.R. Pokud na těchto památkách hodláte strávit více času, tak zřejmě ano. Biglietto S.U.P.E.R. umožňuje jeden vstup do Colosseo a dva vstupy do Foro Romano a Palatino (1x denně). Dále vstupy do dalších 7. míst: Criptoportico Neroniano, Museo Palatino, Aula Isiaca - Loggia Mattei, Casa di Augusto, Casa di Livia, Tempio di Romolo, Santa Maria Antiqua. Doprava do Best Westerm Plus Hotel Spring House je popsaná v odpovědi ze dne 02.05.2018, 10:20.

# 29.04.2018, 17:41.
Pane Řehůřku, máme ještě jeden dotaz. Můžete nám prosím vás zjistit číslo autobusu od stanice metra A S. Giovanni po Via La Spezia ke stanici metra C - Lodi? Děkuji. Karel.

Jezdí tudy autobusy č. 16, 51 a 81. Vzdálenost mezi metrem A San Giovanni a metrem C Lodi je 800 m. Nicméně počítejte s tím, že cestu nezvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Tuto jízdenku můžete v metru použít jen jednou. Od 12. května 2018 funguje metro C už od San Giovanni, tzn. je přímé spojení metra A a metra C.

# 28.04.2018, 12:31.
Mal by som otázku ohľadom našej cesty do Ríma od 25. mája 2018. Chcel by som sa opýtať na najvýhodnejší variant kúpy lístkov, keď máme v pláne navštíviť tieto pamiatky: Sixtínsku kaplnku a Vatikánske múzeum. Je možné kúpiť lístky do Vatikánskeho múzea? Coloseum a Forum Romanum - je to jeden vstup do obidvoch pamiatok? A Villa Borghese. Na výlet idem s celou rodinou - 2 dospelí a 2 deti - 18 a 16 rokov. Ďakujem veľmi pekne za Vašu odpoveď. Viliam.

V tomto případě se Vám vyplatí zakoupit si samostatné vstupné s online rezervací. Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, zarezervujete na Musei Vaticani. Plné vstupné stojí € 17,00, snížené pro děti od 6. do 18. let € 8,00. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 4,00. Vyplatí se to, ušetří to hodně času. Colosseo / Foro Romano a Palatino mají kombinovanou vstupenku, která je platná do konce roku. Od okamžiku validace ji můžete použít dva po sobě jdoucí dny. V každé z uvedených památek jen jednou. Lze ji zarezervovat na Coopculture. Plné vstupné stojí € 12,00, děti do 18. let mají vstup zdarma, do 25. let platí € 7,50. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 2,00. Galeria Borghese zarezervujete na Ticketone. Plné vstupné stojí € 13,00, děti do 18. let mají vstup zdarma, do 25. let platí € 6,50. Ke každé vstupence se platí rezervační poplatek € 2,00. Věkové limity pro děti jsou následující: 0,00 - 5,99, 6,00 - 17,99, 18,00 - 25,99. Vstupenky v různých variantách můžete zakoupit i přes Get Your Guide. Nevíme, kde přesně bydlíte. Pokud během 72. hodin projedete více jak € 9,50, tj. více jak 6 jízdenek BIT v ceně € 1,50, může se Vám vyplatit třídenní v ceně € 38,50. Do Colosseo jdete zvláštním vchodem bez další rezervace, do Galeria Borghese potřebujete telefonickou rezervaci bez dalšího poplatku. Pro děti do 18. let se nevyplatí, pro starší spíše také ne (záleží na dopravě).

# 27.04.2018, 21:43.
V Římě jsme již byli, ale teď nás čeká dle mého výzva v podobě Vatikánských muzeí. Protože neradi čekáme ve frontách, tak jsme se tam nikdy nakonec nepodívali, což je škoda. Chtěli bychom rezervovat lístky předem a to přes Musei Vaticani, ale chtěla bych Vás poprosit o upřesnění, jak to je se vstupem, vždy se nám totiž zdálo, že jsou tam dvě fronty, a to dlouhá s rezervací a ještě delší s čekáním na nákup vstupenek. Je nějaký rozdíl v tom, přes jaký portál proběhne nákup vstupenek, popř. je výhodná Omnia Card? Chápu, že jsou bezpečnostní kontroly, ale chtěli bychom ve frontě strávit co nejméně času, tak bych Vás chtěla poprosit o nějaké doporučení, např. i v jaké dny (hodiny) jsou třeba fronty kratší. Vím, těžko zodpověditelná otázka, ale za každou odpověď předem děkuji. Adéla.

Ať už máte nebo Fast Track, zakoupený přímo přes Musei Vaticani nebo autorizovaného prodejce, musíte do té výrazně kratší fronty, protože bezpečnostní kontrola proběhnout musí. Omezit na minimum to můžete s průvodcem, ale i tak se bezpečnostní kontrole nevyhnete. V tomto případě Vám nepomůže plánování na konkrétní den. Rezervační kapacita na různé hodiny je pevně daná a v sezóně bývá plně vyčerpaná. Řešením může být návštěva hodinu před otevírací dobou s průvodcem, cena je samozřejmě o něco vyšší. Produkt se jmenuje Exclusive Early Morning Vatican Tour.

# 26.04.2018, 11:28.
Můžete mi prosím poradit odhledně dopravy z letiště Fuimicino do ulice Via Collina 24, kde máme ubytování? Zajímá mě, kde vystoupit, případně přestoupit na jiný spoj. Děkuji. S pozdravem Ivana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Přejděte jen několik desítek metrů směrem k začátku nádražní haly. Po levé straně, na Via Gioberti, je zastávka autobusu č. 16. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr XX Settembre a vystupte na XX Settembre / Piave. Na konci ostrůvku ve směru jízdy autobusu je přechod, po kterém přejděte doprava na druhou stranu ulice. Pokračujte ve směru přechodu ulicí po levé straně - Via Servio Tullio. Na křižovatce odbočte doprava na Via Flavia a následně doleva na Via Collina. Vaše ubytování je vpravo na křižovatce tvaru T.

# 26.04.2018, 07:51.
Děkuji za odpověď. Ano, podobných stránek jsou spousty, ale mě spíš zajímá, zda je nutné mít dopředu vstupenku a nebo to jde i bez ní. Raději bychom si s manželem prohlídku užili sami, nechceme prohlídku s doprovodem ve skupině, nebo pokud víte o možnosti zakoupení vstupenky bez výkladu. Ještě se zeptám. Slyšela jsem o Roma Pass a Omnia Card. Nejsem si jistá, zda jsou i vstupenkou do Vatikánu. Děkuji. Ivana.

Ptala jste se na to, kde můžete dopředu koupit vstupenky do Vatikánu, abyste se vyhnula dlouhým frontám. Na tuto otázku jste dostala přesnou odpověď. Vstupenky samozřejmě dopředu mít nemusíte. V tomto případě si ale musíte vystát frontu u pokladny, která v případě Vatikánských muzeí může představovat zdržení i několika hodin. Vstupenky lze zakoupit v různých variantách podle rozsahu požadovaných služeb. Tedy i pouze vstup bez průvodce a to i online na obou uvedených portálech. Z nejznámějších muzeí je povinná rezervace pouze u Galeria Borghese. Z uvedených karet obsahuje Vatikánská muzea pouze .

# 25.04.2018, 22:12.
S manželem cestujeme poprvé do Říma v květnu a rádi bychom samozřejmě navštívili Vatikán. Zajímá mě, kde můžeme dopředu koupit vstup do Vatikánu, abychom se vyhnuli dlouhým frontám. Děkuji. S pozdravem Ivana.

Máte zřejmě na mysli vstup do Vatikánských muzeí. Rezervaci můžete provést přes Musei Vaticani nebo přes autorizované prodejce, kteří většinou nabízí i související služby a benefity, jednodušší správu rezervace apod. Z autorizovaných prodejců doporučujeme Get Your Guide.

# 25.04.2018, 13:56.
Právě jsem našel vaše sympatické a fundované stránky a měl bych pár otázek. Jedu s manželkou a dcerou k 30. výročí od svatby od 11.5. na 6 dní do Říma. Přiletíme na Ciampino v 10:50 a nejdříve se potřebujeme dostat na ubytování do centra na adresu Via Parma - kolmá na Via Nazionale. Což mi podle mapy vycházelo příměstským vlakem na Termini a potom nějak ... V Římě jsem nikdy nebyl, ale stále jsem hlava rodiny nebo si to pořád myslím, a chtěl bych být připravený předem. Na internetu jsem si našel sedmidenní integrovanou jízdenku CIS (Carta Integrata Settimanale) za € 24,00, která se mi zdá výhodná. Se vstupným na prohlídky památek a muzeí jsem úplně v háji. Někdo mi radí Roma Pass, jiný rezervaci prohlídky a koupi vstupenky předem na internetu a my s manželkou jsme to dříve v Paříži dělali tak, že jsme byli na prohlídce ještě před otevření a lístky si koupili v pohodě na místě s minimálním čekáním. Tak nevím. Předem děkuji za odpověď. Petr.

Vlak z letiště Ciampino přímo nejezdí. Na nádraží se musíte dostat autobusem Atral za € 1,20. Existují však lepší řešení. Téměř ideální je jet z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini. Autobus tam má zastávku na Via Giovanni Giolitti. Odtud musíte sejít jen kousek podél nádraží k zastávce městského autobusu. Na ostrůvku naproti podjezdu pod nádražím je zastávka autobusu č. 70. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Nazionale / Palazzo Esposizioni. Jděte ve směru jízdy autobusu a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Parma. Další možností je jet zmiňovaným autobusem Atral za stejnou cenu na Anagnina a odtud metrem A na Repubblica. Odtud jděte směrem od náměstí po Via Nazionale k autobusové zastávce po pravé straně. Můžete jet autobusy č. 64, 70 nebo 170 a vystoupit na stejné zastávce jako v předchozím případě. Nejlevnějším řešením je cestovat z letiště Ciampino autobusem č. 520 na Cinecitta, odtud metrem A na Repubblica a odtud jako v předchozím případě. Na celou trasu Vám vystačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Na městské autobusy a metro můžete samozřejmě využít i nějakou časovou jízdenku nebo . Vzhledem k umístění ubytování toho s největší pravděpodobností hodně pochodíte pěšky. Je třeba si sestavit podrobný itinerář a propočítat si výhodnost jednotlivých kombinací časových i jednorázových jízdenek, popř. s . Výhodnost Roma Pass je nastíněna v odpovědi ze dne 12.04.2018, 09:11. Rezervaci určitě doporučujeme provést do Vatikánských muzeí a Colosseo. Povinná je do Galeria Borghese. Informace o nákupu vstupenek jsou zmiňované v mnoha odpovědích týkajících se Říma.

# 24.04.2018, 20:50.
Prosím o informáciu, ktorú taxi službu si vybrať a ako ju najvýhodnejšie objednať z letiska Ciampino na Via Ottaviano? Ďakujem pekne. Hela.

Doporučujeme využívat bílá taxi s licencí města Říma. Fixní cena je € 30,00. Stanoviště je přímo na letišti. Kontaktní telefonní číslo je 060609. Na Via Ottaviano to zvládnete i za € 1,50. Z letiště můžete jet autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Ottaviano.

# 24.04.2018, 19:20.
Pane Řehůřku, velmi Vám děkuji za ochotu. Usnadní nám to orientaci po příletu. Možná ještě jedna otázka. Tak jako v Praze si mohou návštěvníci uschovat zavazadla na hlavním nádraží, je tato možnost i v Římě? Jedná se o poslední den, kdy máme odlet až večer a check-out je v 10:00. Přeji Vám hodně úspěchů a spokojené klienty. Lenka.

Na vlakovém nádraží Termini funguje úschovna zavazadel, která se v Itálii nazývá Deposito Bagagli. Provozuje ji KiPoint. V provozu je každý den od 6:00 do 23:00. Za prvních 5 hodin zaplatíte za každé zavazadlo € 6,00, od 6. do 12. hodiny € 1,00 a od 12. hodiny € 0,50. Nachází se v hlavní hale v přízemí, na nástupišti u koleje č. 24. Je to krajní kolej na straně Via Giovanni Gioliti. Je to dobře značené modrými cedulemi.

# 24.04.2018, 07:06.
Můžete mi poradit, jak se dostanu z hlavního nádraží Termini do tenisového areálu Foro Italico? Děkuji. S.

Metrem A na Ottaviano a odtud z Via Barletta autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis. Na celou trasu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 23.04.2018, 23:36.
Vážený Pane Řehůřku, přiletíme s mužem 29.4.2018 v 11:30 do CIA Řím. Máme se dostat do Cittá del Vaticano, Via della Giuliana 66 - B&B. Zůstáváme do 3.5.2018. Je to můj dárek k jeho 55. narozeninám. Jak se nejpohodlněji sem dostat? Památky jsou prý 1.5.2018 nedostupné. Je to pravda? Informace z internetu se liší. Doporučovali nám si zamluvit dopředu vstupy, abychom nemuseli čekat ve frontách. Těch společností je tolik, že vyznat se v nich je záhada a hlavně se liší ceny. Co byste nám doporučil? Určitě bychom rádi viděli Koloseum, Forum Romanum, Andělský hrad, Vatikán, Španělské schody ... Moc předem děkuji, jsem bezradná, nemám moc s individuální turistikou zkušenosti. Lenka.

Nejlepší spojení je následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Doveze Vás na Termini na Via Giovanni Giolitti. Od zastávky jděte z mírného kopce podél vlakového nádraží. Naproti průjezdu je uprostřed ulice ostrůvek s autobusovou zastávkou. Odtud jeďte autobusem č. 70 směr Clodio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Giuliana / Grazioli Lante. Jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je za křižovatkou po pravé straně na konci bloku. Uvedené autobusy jezdí každý den. Můžete volit také libovolnou dopravu popsanou v našich otázkách a odpovědích na Termini a odtud již zmiňovaným autobusem č. 70. Některá muzea a památky jsou skutečně 1.5. uzavřena. Z Vámi zmiňovaných se jedná např. o Vatikánská muzea a Castel Sant' Angelo. Naopak otevřeno by mělo mít Colosseo / Foro Romano / Palatino. Online rezervaci určitě doporučujeme pro Vatikánská muzea a Colosseo. Lze to provést přes Musei Vaticani resp. Coopculture. Z autorizovaných prodejců potom doporučujeme Get Your Guide.

# 22.04.2018, 08:12.
Dočítala som sa, že do Kolosea nepúšťajú ľudí s batohmi a väčšími kabelkami. Je to pravda? Keď budem mať na chrbte fotobatoh, kde mám uložený fotoaparát s objektívmi, tak ma nepustia dnu? Magdaléna.

Souvisí to se vstupní bezpečnostní kontrolou. Nicméně týká se to objemných batohů, tašek, kufrů apod. S malými a středními batohy problém není.

# 19.04.2018, 13:19.
Ráda bych se zeptala na Shuttle Bus z letiště Fiumicino. Pokud jsem tomu na vašich stránkách rozuměla dobře, je možno jet na Termini nebo na Via Crescenzio. Když jsem to zadala do map, tak když bydlíme na Via del Corso, měli bychom jet na Via Crescenzio a potom buď taxi nebo pěšky. Je to tak správně? Moc děkuji za odpověď. Vlaďka.

Na Vaši otázku nelze jednoznačně odpovědět. Via del Corso je dlouhá 1,6 km a do různých částí této ulice může být výhodnější jiná doprava. Nicméně pokud se rozhodnete pro taxi, potom už je lepší ho využít přímo z letiště.

# 19.04.2018, 12:13.
Vážený pán Rehúrek, poradili by ste nám prosím, ako sa najjednoduchšie dostaneme z letiska Ciampino na ulicu Via Mocenigo 7, 00192 Rím? Priletíme dňa 23.4.2018 o 10:50. Ďakujem vopred, Vaše stránky nám veľmi pomohli zorientovat sa pri plánovaní návšťevy Ríma, nákupe vstupeniek atd. Katarína.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cineccita a odtud pokračujte metrem A na Cipro a následně autobusem č. 492 na druhou zastávku Candia / Mocenigo. Z Cipro se to dá dojít i pěšky, je to necelých 500 m. Ze zastávky se vraťte zpět na křižovatku a odbočte doleva. Best Western Plus Hotel Spring House je po pravé straně. Na celou trasu můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut. V metru musíte jízdenku znovu validovat. Můžete samozřejmě využít i jiné způsoby dopravy k metru A - autobus Atral za € 1,20 nebo autobus za € 5,00.

# 19.04.2018, 09:45.
Ráda bych se zeptala, jakým způsobem se nejrychleji dostaneme z letiště Ciampino do ubytování na adrese via Paolo Emilio 32 v části Vatikán. Jaké jsou náklady na cestu? Děkuji moc za pomoc. Petra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina a odtud metrem A na Lepanto. Jízdenka na Atral stojí € 1,20 a na metro € 1,50. Můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Lepanto. V tomto případě to celé zvládnete na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 19.04.2018, 08:10.
Ráda bych se zeptala, jak nejlépe se dostat z letiště Ciampino do hotelu: Vatican City Relais, Via Gregorio VII, 350, Aurelio? Přiletíme příští čtvrtek kolem 16:00. Dále bych se chtěla zeptat. Rozhodujeme se mezi denní a večerní prohlídkou Vatikánu - co byste doporučil vy? Moc děkuji za odpovědi. Hezký den. Pavla.

Těch variant je několik. Nejlevněji, s nejméně přestupy a s nejkratším pěším přechodem se tam dostanete následovně: z letiště jeďte autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračujte autobusem č. 31 (odjíždí z druhé strany terminálu) směr Clodio a vystupte na Leone XIII / Pio XI. Jděte ve směru jízdy autobusu, na křižovatce přejděte po přechodu vlevo a následně vpravo a po levé straně je budova s Vatican City Relais. Od zastávky je to přibližně 150 m. Na celou trasu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem č. 520 na Cinecitta nebo autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina nebo autobusem za € 5,00 na Termini a z těchto stanic metrem A na Baldo degli Ubaldi. Odtud je to po Via Cardinale Mistrangelo a následně Via dei Gozzadini přibližně 700 m. Na metro potřebujete jízdenku BIT, v případě autobusu č. 520 ji už můžete použít z tohoto autobusu. Je třeba ji znovu validovat. Z metra A můžete také vystoupit na Valle Aurelia a odtud popojet autobusem č. 247 na Gregorio VII / Leone XIII. Je to přímo před hotelem. Večerní prohlídka Vatikánu má samozřejmě své kouzlo. Záleží ale na konkrétním itineráři. Můžete tím získat hodně dalšího času.

# 19.04.2018, 05:39.
Děkujeme mnohokrát za vaši odpověď a vidíme, že budeme muset použít vaši první informaci, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Jonico. Jedeme z Prahy 19.5. a budeme pobývat v Římě do 22.5. Na každodenní výjezd za památkami máme tedy od hotelu používat stejnou trasu tam i zpět? To by byla ještě naše otázka. Děkuji. Karel.

Ano, je to vhodná varianta. Od metra A se už bez problému dostanete kamkoliv.

# 18.04.2018, 10:04.
Moc děkuji za zprávu a mám ještě jeden dotaz. Rád bych navštívil Via Appia, tu známou část. Jak nejlépe se tam dostanu? Je ten úsek placený? Děkuji. Dušan.

Viz naše odpověď ze dne 05.02.2018, 15:24. Vstup na Via Appia Antica není zpoplatněný. Platí se samozřejmě vstupné do některých památek, které jsou v jejím okolí.

# 17.04.2018, 15:49.
Pane Řehůřku, děkujeme za odpověď k dopravě z letiště FCO do hotelu Jonico. Z Roma Termini se nám zdá ta cesta velmi zdlouhavá. Ještě jsme našli možnost dostat se autobusem č. N18 z Termini do stanice Casilina / Silicella a potom již jen 4 minuty chůze k hotelu Jonico. Nevíme, zda by to bylo tak možné. Bylo by to pro nás lepší, poněvadž po tři dny budeme vyjíždět do centra Říma za památkami a zpět do hotelu. Také se chceme zeptat, když si koupíme z letiště v autobuse i zpáteční lístek z Termini na letiště, zda ten zpáteční lístek bude platit i za 3 dny, kdy poletíme zase domů. Tam je zvýhodněná cena u lístku tam i zpět současně. Děkuji za odpověď. Karel.

Bohužel ten hotel je v okrajové části Říma, navíc v dosahu metra C, které zatím není zcela dostavěno a napojeno na další linky metra. Autobus n18 je pro Vás nepoužitelný. Jedná se o noční linku, která je v provozu od 0:00 do 5:10. Jedná se o časy odjezdu z Piazza Venezia. Zpáteční jízdenku si v autobuse i na letišti zakoupit můžete, uveďte však termín odjezdu. Nicméně doporučujeme autobus rezervovat online. V tomto případě je garantovaná cena € 5,00 za jízdenku a € 9,00 za obě jízdenky (tam i zpět). V případě, že autobus na uvedený čas nestihnete, můžete jet následujícím volným. Především pro cestu na letiště tuto rezervaci velmi doporučujeme, současně buďte před odjezdem na místě s dostatečným předstihem.

# 17.04.2018, 07:16.
Pane Řehůřku, moc děkuji za informace. Ještě se zeptám. Jede i nějaký pozdější autobus z toho letiště, než v těch 0:40? Bojím se, zda ho stihneme. Přilítáme ve 23:55. Asi je možnost i taxi, ale pokud by jel ještě nějaký autobus, tak asi zvolíme ten. Dívala jsem se na ten odkaz, ale v telefonu mi to neukázalo časy. Děkuji moc za odpověď. Přeji hezký den. Zuzana.

Další mořnosti viz naše odpověď ze dne 02.03.2018, 22:44.

# 16.04.2018, 22:58.
Děkuji za rychlou odpověď. Podařilo se nám omylem zaplatit přes online vstup do Vatikánu a Sixtinské kaple na 23.4.2018 ve 12:30 hodin 2x. Máme tedy dva lístky navíc, celkem za € 52,00. Není možné přes Vaše stránky to někomu nabídnout? Děkuji a přeji hezký večer. Jarmila.

Bohužel, toto není možné. V souladu s naší politikou ochrany soukromí neshromažďujeme osobní údaje o našich čtenářích a také je dále nepředáváme.

# 16.04.2018, 15:06.
Učarovaly mě Vaše stránky a chtěla bych využít Vašich znalostí k zodpovězení mých otázek, týkajících se návštěvy Říma. Letíme na letiště FCO. Přiletíme v noci, krátce před půlnocí v pátek 4.5. Čím se dostat na nádraží Termini? Existuje nějaká vícedenní zvýhodněná jízdenka? Budeme v Římě do úterý 8.5. někdy do odpoledních hodin. Dále by mě zajímalo, zda existuje nějaký slevový portál na vstupenky na hlavní zajímavosti Říma, jako je Koloseum, Vatikán, atd. A určitě je lepší vstupy předem zarezervovat, ať se člověk vyhne čekání, že? Děkuji moc za odpovědi. Přeji hezký zbytek dne a děkuji za takové stránky, jaké máte. S pozdravem Zuzana.

Ve 23:50 a 00:40 jede na Termini z letiště Fiumicino . Jízdenka stojí € 6,00. Cesta trvá 50 minut. Pro městskou dopravu můžete využívat jednosměrné přestupní jízdenky BIT v ceně € 1,50 na 100 minut, potom jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50) a Roma 72H (€ 18,00). Platí časy odpovídající názvu. Existuje ještě týdenní jízdenka CIS za € 24,00, ta se Vám ale nevyplatí. Jízdenky využijete na metro, tramvaje, autobusy, trolejbusy, vlaky - vše v městském pásmu. Nelze je využít na cestu z letiště a na letiště Fiumicino. O slevovém portálu nevíme. Vstupenky zakoupíte na oficiálních prodejních portálech jako např. Musei Vaticani, Coopculture nebo u prodejců jako např. Get Your Guide. Určitě doporučujeme rezervovat Vatikánská muzea a Colosseo. Někde je rezervace povinná - např. Galeria Borghese.

# 16.04.2018, 09:12.
Pane Řehůřku, zakoupili jsme si Roma Pass na 72 hodin a chtěli bychom ho využít na vstup zdarma do Colossea a Andělského hradu. Je nutná rezervace předem? Nebo využijeme speciálního vchodu pro online rezervaci? Platnost Roma Pass na 72 hodin je opravdu 72 hodin nebo třetí den se počítá jen do půlnoci? Přiletíme v sobotu 21.4 po 14. hodině, vyzvedáváme si ho v Informačním centru na Terminálu 3. Pokud ho budeme validovat již v sobotu někdy kolem 16:00, platí do úterý 24.4. do 16:00 a nebo jen do středy 23.4. do 24:00? Pokud plánujeme Colosseum, Forum Romanum a Palatino v jeden den, volný vstup přes Roma Pass platí jen do Colossea a další rezervaci si máme udělat online? Je možné při online rezervaci použít slevu z Roma Pass? Přes které stránky je nejlépe dělat rezervaci vstupenek? Děkuji za informace. Jarmila.

Do Colosseo / Foro Romano / Palatino a Andělského hradu není s nutná rezervace. Jdete zvláštním vchodem pro držitele . Platnost je 72 hodin od první validace v dopravě nebo muzeu. Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino je kombinovaná a počítá se jako jeden vstup. Během dvou dnů můžete každou z těchto památek navštívit jen jednou. Sleva (pro třetí a další vstup) se vztahuje jen na vstupenku, rezervační poplatek se platí celý. Každá z památek a muzeí má své rezervační stránky. V jednom systému je to možné řešit přes Get Your Guide, kde je sice vyšší cena, ale více benefitů a možnosti správy rezervace včetně zrušení zdarma.

# 13.04.2018, 18:40.
Poraďte nám nejlevnější přesun z letiště FCO na Termini. Přiletíme v květnu v sobotu v 17:20 hodin. Prosíme, napište případně i číslo autobusu. Poněvadž jsme ubytovaní v Hotelu Jonico, jak nejlépe se k němu dostat? Jsme starší ročníky. Děkuji. Karel.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Lze se tam dostat i o něco levněji s několika přestupy, je to však zdlouhavé a většinou je nižší cena vyvážena platbou za zavazadla. Z Termini jeďte metrem A na Anagnina a odtud autobusem č. 20 směr Cambelloti. Vystoupit musíte na zastávce Fosso Santa Maura / Rondini. Na metro a autobus Vám stačí jedna jízdenka BIT. Přejděte přes přechod na druhou stranu silnice a vydejte se ve směru jízdy autobusu. Na kruhovém objezdu, který kopíruje chodník, se vydejte doleva a pokračujte po Via Silicella až k hotelu, který je po pravé straně. Je to bohužel pěšky 700 m. Je možné ušetřit přibližně 150 m cestou ze severu od metra C, je to ale zase složitější doprava.

# 13.04.2018, 17:30.
V jakém stavu je prosím Domus Aurea? Kde je nejlépe objednat vstupenky a zdali je tam průvodce? Dušan.

Prohlídky jsou možné v sobotu a v neděli od 8:30 do 18:15, poslední vstup v 17:00. Prohlídka trvá 1:15 h. Rezervaci lze provést přes Coopculture. Cena je € 14,00 + € 2,00 rezervační poplatek.

# 13.04.2018, 12:11.
Chtěla bych Vás požádat o radu na cestu do Říma. Letím přes Ciampino, ubytovaná budu na Via delle Fornaci 200 - Poutní dům Velehrad. Cestu z letiště podle Vašich rad zvládnu, ale mám obavy z cesty na letiště - letadlo odlétá v pondělí v 7:00 hodin. Byl byste tak laskav a poradil mi, jak to časně ráno zvládnout? Děkuji mnohokrát. Vaši minulou radu jsme využili, cesta přes Brenner byla v pohodě. Ještě jednou děkuji. Martina.

Od poutního domu Velehrad musíte dojít po Via delle Fornaci až k Vatikánu. Vlevo, na Via di Porta Cavalleggeri je autobusová zastávka Cavalleggeri / S. Pietro. Od Poutního domu Velehrad je to asi 15 minut chůze, je to však jediné řešení veřejnou dopravou. Jezdí odtud noční autobusy n5 (od 0:30 do 5:00 po půl hodině, v pátek a v sobotu po 15. minutách) a n15 (od 0:10 do 4:50 po 40. minutách) na Termini. Časy odjezdů jsou uvedeny z konečných zastávek. Autobusy jedou na konečnou Termini přibližně půl hodiny. Z Termini potom jede první autobus na letiště Ciampino ve 4:30, na letišti je v 5:10. Další jede ve 4:50 a na letišti je v 5:40.

# 13.04.2018, 06:08.
Děkuji mnohokrát za detailní informace. O večerním vstup do Vatikánu jsem nevěděla. Může to mít svou atmosféru, ale asi bych raději viděla památky za denního světla. O neděli vím, ale předpokládám, že tam bude velký nával návštěvníků. Chtěla bych se ještě zeptat na nějaké Vaše oblíbené místo, i zákoutí, trh, něco typicky římského, kouzelného? Také jsem zvažovala, zda se v pondělí nevydat k moři. Jak se tam nejlépe dostat z našeho místa ubytování? Případně jak dlouho zabere cesta? Dalo by se půjčit nějaký moped? Děkuji za Vaše odpovědi a čas. Přeji krásný den. Petra.

Těch míst je v Římě mnoho. Doporučíme Vám něco ani ne tak neznámého, ale rozhodně krásného a to také proto, že máme rádi přírodu. Navštivte Park Villa Borghese. Najdete tam nejen nádherný park, jezírka, ale i zoologickou zahradu Biparco, botanickou zahradu nebo věhlasná muzea. K moři se nejlépe dostanete městským vlakem Roma - Lido, který je celý v městském tarifním pásmu. Odjíždí z Porta S. Paolo, kde jsou i stanice metra B (Piramide) a vlaku (Ostiense). Z Coloseo cesta trvá přibližně hodinu. Půjčovný skútrů v Římě samozřejmě jsou.

# 12.04.2018, 20:11.
Předem bych Vám chtěla říci, že vaše stránka je úžasná. První dotaz se týká, jak moc dopředu si musíme koupit ticket do Colossea. Letíme na začátku června, tak zda postačí až v polovině května nebo je lepší si to koupit už teď? Další dotaz, jak se dostaneme z letiště Ciampino na adresu Via di Sant' Anselmo, Aventino Piramide. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Andrea.

Vstupenku do Colosseo si můžete zakoupit klidně až v polovině května. Tato vstupenka je platná do konce roku. Od okamžiku validace začíná běžet její dvoudenní platnost, během které můžete navštívit jednou Colosseo, Foro Romano a Palatino. Z letiště Ciampino můžete jet autobusem č. 720 na Laurentina a odtud metrem B na Piramide. Jízdenka BIT stojí € 1,50, platí 100 minut a je přestupní. Odtud jděte přes Porta S. Paolo na Viale della Piramide Cestia, ze které na konci parku odbočte doleva na Via di Sant' Anselmo. Za křižovatkou s Via Icilio je po pravé straně Vaše ubytování. Můžete samozřejmě využít i některou dopravu na Termini popsanou v našich otázkách a odpovědích a odtud pokračovat metrem B na Piramide.

12.04.2018, 09:11.
Chystáme sa v termíne 20. - 25.4.2018 do Ríma. Chceli by sme navštíviť hlavne Colloseum, Forum Romanu, Vatikán a Sixtínsku kaplnku, Katedrálu Sv. Petra a Villa Borghese. Prosíme Vás o radu, aké si máme kúpiť vstupenky, aby sme nečakali dlhé rady a zároveň to bolo cenovo výhodnejšie? Ďalej by som sa chcela opýtať, či je lepšie niektoré pamiatky navštíviť radšej v pracovné dni ako cez víkend. Vopred ďakujem za odpoveď. Natália.

V tomto případě se Vám zřejmě vyplatí zakoupit si samostatně vstupenky, u Vatikánských muzeí a Colossea s rezervací, u Galeria Borghese s povinnou rezervací. Vstup do Katedrály Sv. Petra je zdarma. Vstupenka do Colosseo platí i do Foro Romano a Palatino. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Nevíme ale, jak často budete cestovat městskou dopravou. Pokud si zakoupíte na 72 hodin, během prvních dvou vstupů navštívíte Colosseo a Galeria Borghese, projedete jízdné v ceně více jak € 9,50, potom se Vám vyplatí ten Roma Pass. Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani, Coopculture a Galeria Borghese. Různé varianty a kombinace na Get Your Guide - navíc tam najdete i termíny, které už jsou na standardních stránkách obsazené. S rezervací je víceméně jedno, ve kterém dni v týdnu půjdete. Víkend bývá samozřejmě více obsazený. Vatikánská muzea mají zavřeno v neděli, Galeria Borghese má zavřeno v pondělí. Náměstí a Baziliku doporučujeme navštívit mimo neděli a středu.

10.04.2018, 20:44.
Ďakujem za rady. Ak by som si kúpila Roma Pass, dá sa rezervovať vstup cez internet do Villa Borghese, ak bude ešte dostupný? Ako to potom skombinovať s rezerváciou pre deti? Ďakujem. Silvia.

S je možná rezervace pouze telefonicky na čísle +39 06 32810. Během stejné rezervace můžete uvést i děti.

# 09.04.2018, 23:27.
Velmi děkuji za odpověď. Ještě prosím sdělit, jak dlouho bude přibližně trvat přeprava a zda vzhledem k ubytování vystoupit na Roma Termini. Děkuji. Vladimír.

Cesta autobusem trvá přibližně 35 minut, cesta metrem přibližně 25 minut. Vystoupit můžete na Vittorio Emanuele nebo na Termini. Záleží na tom, kde se přesně Vaše ubytování nachází.

# 09.04.2018, 19:17.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Len pre utvrdenie, na ten lístok BIT môžem ísť teda po vystúpení z metra ešte do tých 100 minút električkou, autobusom, alebo už nie? Pre deti som usúdila, že je Roma Pass asi zbytočný, ale teraz sa už neviem ani rozhodnúť, či kupovať Roma Pass aj pre seba, či sa to vôbec oplatí, či nerezervovať len Colosseum a ostatné nechať plynúť, kam sa nám bude chcieť ísť. Mali byste nejaký špeciálny typ, kam zobrať adolestentov? Ideme na 5 dní - v podstate 4 celé ... Rozmýšľam klasicky námestia, fontány, kostoly, Pantheon, možno záhrady Borghes (vstupy do Vily už sú vypredané), Via Appia - ak sa nám podarí na bicykloch, dcéra spomína Kapitolské múzeá ... neviem, možno Lido di Ostia. Ďakujem. Pekný deň. Silvia.

Ano, můžete. Jak jsme psali v minulé odpovědi, na autobusy, tramvaje a trolejbusy můžete jízdenku BIT používat neomezeně v jednom směru. Jízdenku validujete jen při prvním použití dopravního prostředku, v metru vždy. Pokud chcete navštívit Galeria Borghese a nejsou už k dispozici místa k rezervaci, zkuste to přes Get Your Guide. Ve Vašem termínu by tam ještě místa měla být volná. Speciální tip nemáme, děti v uváděném věku už mají své specifické zájmy, záleží co je konkrétně zajímá a zaujme.

# 09.04.2018, 15:00.
Klobouk dolů před Vaší záslužnou činností, přidávám se tedy i já, s dovolením a omluvou za Váš čas, s několika dotazy. Loni jsme autem trochu projeli sever Itálie + Toskánsko (Benátky, Pisa, Florencie, pláže, moře) a byli jsme nadšení a proto bychom chtěli letos pokračovat - jako gró by měl být Řím. Není to už moc daleko autem? Když vidím v dotazech na Vás, jak všichni do Říma létají. Zvládneme provoz v Římě? Alespoň dojet k hotelu a potom třeba městskou dopravou? Nebo se netřeba bát i po městě jezdit autem? Ubytovat bychom se chtěli někde v centru, nejlépe Vatikán, přes Booking, či Airbnb. Nebo raději doporučíte nějaký okraj města a do centra a po městě cestovat spíše metrem, autobusy? A nějaké pěkné pláže poblíž města nebo i dál, aby si i děcka užila třeba při zpáteční cestě? Děkuji za ochotu a čas. Aleš.

Pokud je hlavním cílem Řím a jeho poznávání, je skutečně lepší využívat leteckou dopravu - lenky najdete na Kiwi.com nebo Pelikan . Často vyjde i levněji než cestovat autem. Pokud však plánujete nějakou další okružní cestu, na které je Řím jen jednou ze zastávek i když tou nejdelší, má cestování autem smysl. Cestovat autem po Římě se samozřejmě nevyplatí, lepší je najít si ubytování někde na okraji v blízkosti městské dopravy a do centra cestovat metrem, vlaky nebo autobusy. I Lido di Ostia, kde jsou městské pláže, je spojeno s centrem Říma vlakem Roma Lido, který je celý v městském tarifním pásmu. Ubytování doporučujeme hledat na Booking.

# 09.04.2018, 13:09.
Pane Řehůřku, prosím o radu k dopravě. Přiletíme na letiště Fiumicino v pátek 4.5. ve 21:30 a rádi bychom zůstali na noc u moře - ideálně v Ostii. Předpokládám, že přepravit se do ubytování v danou dobu bude nejpohodlnější taxíkem. Našla jsem, že by se mělo jednat přibližně o 10 km vzdalenost. Víte prosim případně o jiné možnosti? Další den bychom se potom chtěli přepravit do Říma příměstským vlakem. Ten jsme našli, že z Ostia jezdí velmi pravidelně, tak snad je to tak. Děkuji za Vaši radu a přeji hezký den. Kristýna.

Do Lido di Ostia se z letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral ve 21:50, 22:30 a 23:30. Jízdenka stojí € 1,10. Vlak Roma Lido, který jezdí z Lido di Ostia do centra Říma je v městském tarifním pásmu. Můžete tedy použít standardní jízdenky.

# 09.04.2018, 09:45.
Idem s deťmi do Ríma teraz v piatok 13.4. Na vašom blogu som sa dozvedela o linke 520 autobusu z letiska Ciampino, snažila som sa dopátrať, či sa s ňou dostanem k nášmu ubytovaniu cez AirBnb - Via Ferrini Contardo, ubytovateľ mi však len odpovedal, že ide nejaký bus na Anagnina a potom metrom na Subaugusta ... Ale ak by išla linka 520 k stanici metra Subaugusta, nemuseli by sme vlastne prestupovať ... neviete mi v tomto poradiť? A cesta späť, keď nám lietadlo letí o 7 h, čiže o 5:00 treba byť na letisku, cesta jedine taxíkom? A ešte som sa chcela opýtať, na niektorých stránkach som sa dočítala, že lístok na dopravu platí 100 min s prestupovaním - teda pochopila som ale, že keď vyjdem z metra do metra už späť nemôžem, ale môžem potom ísť na bus a električku? Lebo na iných stránkach som sa dočítala, že to potom už nemôžem. A naopak, keď idem napr. busom, vlakom, môžem potom v rámci jedného lístku na metro? A otázka zahŕňa aj cestu do Lido di Ostia, čo by malo byť v rámci MHD - tiež ako to platí, môžem prestúpiť na jeden lístok z metra na vlak? Ešte otázka, má zmysel si kúpiť lístok na Koloseum aj bez rezervácie termínu, ušetrí to nejaký čas čakania v rade? Niekde som dokonca čítala, že treba si kúpiť lístky pri vstupe na Palatin, že tam je najmenej ľudí. Ďakujem aj za všetky informácie, ktoré som sa na vašej stránke dozvedela. Silvia.

Autobus č. 520 vyjíždí a také končí (je to okružní linka) na náměstí Piazza di Cinecitta'. Je to tedy u zastávky metra Subaugusta. Autobus jezdí každý den od 5:30 do 23:30. Pokud musíte být v 5:00 na letišti, tento autobus Vám nepomůže. Musíte jet nočním autobusem n1 na Termini a odtud z Via Giovanni Giolitti autobusem za € 5,00 na letiště Ciampino. První autobus jede na letiště ve 4:30, na místě je v 5:10. Jízdenka BIT za € 1,50 platí 100 minut a je přestupní. V metru ho můžete použít jen jednou, pokud projdete ven turnikety. Pokud přestupujete z linky A na linku B bez toho, aniž byste prošli ven turnikety, můžete tento lístek použít na obě linky. Na autobusy, tramvaje a trolejbusy je můžete používat bez omezení. Vždy v jednom směru. Ne tedy během 100 minut tam a zase zpět. Co se vlaků týče, ať už regionálních nebo městských, dříve bylo někde uvedeno to samé co pro metro, v současné definici nic takové není. Na 100% Vám to však neřekneme. V případě časových jízdenek nebo to je jedno. Cestujete bez omezení. Vstupenky do Colosseo zakoupené online čas ušetří. Není rezervovaná na konkrétní datum a čas, ale jdete zvláštním vchodem pro tyto rezervace. Od první validace potom vstupenka platí dva po sobě následující dny vždy jednou do jedné ze tří památek (Colosseo / Foro Romano / Palatino). Rezervaci samozřejmě doporučujeme. Řešením je i zakoupení na jiném místě než u Colosseo.

# 08.04.2018, 19:07.
Letíme 15.4. do Říma - Ciampino, přílet v poledne. Ubytování na Via Principe Amedeo, blízko Roma Termini. Píšete, že nově jezdí autobus 520 na Cinecitta a potom metro A, vše za € 1,50. Jak často jezdí, kde koupit jízdenku a jeho stanoviště? Děkuji za odpověď. Vladimír.

Okružní linka č. 520 jezdí mezi Cinecitta' a Ciampino každý den od 5:30 do 23:30. Frekvence je většinou 3 autobusy za hodinu. Uvedené krajní časy jsou pro výjezd z Cinecitta'. Stanoviště na letišti je na autobusovém terminálu před halou. Informace o jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22.

# 08.04.2018, 15:38.
Chtěla bych Vás požádat o radu ohledně itineráře a slevových karet. Odlétáme do Říma ráno 27.4. a vracíme se v poledne 1.5. Navštívíme Řím poprvé a rádi bychom navštívili nejvýznamnější památky, ale také v klidu užili atmosféru města, kaváren a zákoutí. Ještě v pátek bychom navštívili Coloseum, Palatin, Forum Romanum, Pantheon, v sobotu Vatikán se Sixtinskou kaplí a Baziliku sv. Petra, možná nějaký trh, v neděli vilu Borghese, v pondělí potom parky, kašny, možná něco náhodně či co nestihneme v pátek, úterý už jen snídaně a zmrzlina. Myslíte, že by bylo vhodné si pořídit kartu Omnia 72 hodin a je nutné si ji kupovat online předem, nebo stačí až na místě? Rezervace do Vily Borghese je nutná i k této kartě telefonicky ještě z Čech? Jedeme dva dospělí a ubytování máme zajištěné v Caesar House poblíž centra, takže počítáme s tím, že budeme více chodit, než jezdit. Ještě jeden dotaz. Jak dlouho asi trvá cesta z letiště Rome Ciampino k našemu ubytování? V nabídce hotelu je letištní transfer. Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Petra.

Je třeba si to propočítat podle itineráře, zda se Vám karta vyplatí nebo ne. Každopádně pro úplnou informaci: Vatikánská muzea mají v pátek 27.4.2018 i večerní vstup, tj. od 19:00 do 21:30, muzea se zavírají ve 23:00. V neděli 29.4. je vstup zdarma a otevřeno do 9:00 do 12:30, muzea se zavírají ve 14:00. V případě, že se rozhodnete pro , doporučujeme online rezervaci. Rezervace do Galeria Borghese je povinná, s , který je součástí Omnia Card, pouze telefonická. Můžete ji provést jak z České republiky, tak z Itálie. Pokud bydlíte v Caesar House na Via Cavour, potom se musíte nejdříve dostat na Termini. Autobusem za € 5,00 se tam dostanete za 45 minut. Z Termini potom musíte pokračovat autobusem č. 75 směr Poerio / Marino. Jízdenka BIT stojí € 1,50 nebo můžete využít Roma Pass, který je součástí Omnia Card. Vystoupit musíte na Cavour / Ricci, což je naproti hotelu. V našich otázkách a odpovědích najdete další způsoby dopravy.