ŘÍM 2018 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.07.2018, 13:44.
Ďakujem za odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, či je vo Vatikáne nejaká turistická trasa, kadiaľ ísť a prejsť všetky naj pamiatky, alebo sa každý pohybuje ako chce od jednej pamiatky, muzea k druhej? Kedže budú vstupy volné, ako by mala vyzerať naša trasa po tomto státe, aby sme nebehali hore dole bez uváženia a nečakali znova v dlhých radoch, ak je možné prechádzať z jednej pamiatky do druhej. Veľmi pekne ďakujem. Peter.

Více než polovinu Vatikánu zabírají Vatikánské zahrady, kam je vstup zpoplatněný a pouze s průvodcem nebo omnibusem. Další podstatnou část zabírají Vatikánská muzea, kam je rovněž zpoplatněný vstup. Opět velkou část zabírá Bazilika a náměstí Sv. Petra. Tam je vstup volný. Nějaká mapa s prohlídkovou trasou je tedy k ničemu a ani o ni nevíme. Prohlídkovou trasu Vatikánských muzeí najdete na Musei Vaticani.

# 17.07.2018, 19:02.
Moc děkuji za odpověď. Já jsem špatně zvolila dotaz. Vybraly jsme si hotel Apogia Lloyd Roma na Via Alesandria a chtěla bych upřesnění dopravy z letiště Fuimicino k hotelu. Děkuji. Jiřina.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Přejděte před nádražní halu na autobusový terminál a pokračujte autobusem č. 38 směr Porta di Roma. Vystupte na zastávce Nizza / Mantova. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via Reggio Emilia. Na další křižovatce odbočte doleva na Via Alessandria. Hotel Apogia Lloyd je hned na rohu ulice.

# 17.07.2018, 16:21.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Nakonec jsme se dohodli, že půjdeme jen na prohlídku Baziliky sv. Petra. Nevíte, kde by se daly dopředu koupit lístky, abychom se vyhnuli frontám? Něco už jsem našla, ale nějak mi to na té stránce nejde zakoupit. Ještě jednou mnohokrát děkuji za odpovědi. Hezký den. Kateřina.

Vstup do Baziliky je zdarma. Není možné rezervovat vstup mimo frontu. To je možné pouze s průvodcovanou prohlídkou ať už s audioprůvodcem nebo živým průvodcem, jako např. Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour nebo St. Peter's Basilica Guided Tour: Reserved Entrance.

# 17.07.2018, 10:09.
Chystáme se s dcerou do Říma na 5 dní a vybíráme ze dvou hotelů, hlavně kvůli dopravě z a na letiště. Jeden je Delle Vittorie na Via col di Lana a druhý Apogia Lloyd Rome na Via Alesandria - tento se nám zdá na dopravu lepší. Prosíme tedy o radu a moc děkujeme za tyto stránky, ve kterých jsme se dočetly vše ostatní, co k našemu pobytu budeme potřebovat. Děkuji. Jiřina.

Z hlediska dopravy z letiště Fiumicino i letiště Ciampino je to jedno. Z hlediska dopravy k památkám také. K některým je lepší doprava z jednoho hotelu, k jiným z druhého hotelu. Doporučujeme vybírat podle jiných kritérií - vybavenost, služby, cena. Recenze najdete na Hotel delle Vittorie a Hotel Apogia Lloyd.

# 16.07.2018, 20:38.
Od 6.10. do 10.10.2018 jedu do Říma a chci se zeptat, zda i v roce 2018 stále platí, že první neděli v měsíci je vstup do vybraných památek volný? Děkuji a srdečně zdravím. Emilie.

První neděli v měsíci je v Itálii volný vstup do státních památek a muzeí. Týká se to tedy i Říma, ne Vatikánu.

# 15.07.2018, 10:06.
Chtěla bych se Vás zeptat, zda se dá koupit nějaká výhodná karta / pass, pokud plánujeme následující program: 4 dny v Římě, Vatikánské zahrady, Sixtinská kaple, Sv. Petr, Foro Romano, pláže, doprava MHD. Nebo zda je lepší vše kupovat individuálně. Nepreferujeme přednostní vstupy. Děkuji Vám. Jana.

V tomto případě se Vám vyplatí kupovat samostatné vstupy. Součástí vstupenky do Vatikánských zahrad je i návštěva Vatikánských muzeí, tedy i Sixtinské kaple, vstup do Baziliky je zdarma, součástí vstupu do Foro Romano je i Palatino a Colosseo. Cesta do Lido di Ostia k plážím vlakem Roma Lido je celá v tarifním pásmu Metrebus Roma. Jízdenky a jejich kombinace jsou závislé samozřejmě na umístění ubytování a přesném itineráři.

# 13.07.2018, 20:35.
Chtěla bych se zeptat, jaké lístky do Colossea máme koupit? Chápu to dobře, že pokud je zakoupím, mohu do Colossea až po 14. hodině? Děkuji. Adriana.

Vstup do Colosseo je podle typu vstupenky. Pokud si zakoupíte Open vstupenku, je vstup do Colosseo po 14. hodině. Tato vstupenka je platná do konce roku, od okamžiku první validace končí její platnost následující den. Během těchto dvou dnů můžete navštívit jednou Colosseo, Foro Romano a Palatino. Pokud si zakoupíte vstupenku na konkrétní čas, potom jdete do Colosseo v ten daný čas, na který je vstupenka vázaná. Pokud vstupenku použijete poprvé v jiné památce, musí ten čas návštěvy Colosseo spadat do dvoudenní platnosti vstupenky.

# 13.07.2018, 17:04.
Hledám dopravu z letiště a našla jsem, že na stanici Termini jezdí dva vlaky a to Leonardo Express za € 14,00 a Trenitalia za € 8,00. Co jsem se dočetla, tak oba vlaky patří pod jednu společnost. Chci se tedy zeptat, kde se potom na místě na letišti dají koupit jízdenky? Zda se prodávají na tyto dva vlaky odděleně nebo společně, prostě jak poznáme, kde se prodávají třeba na ten levnější. Chtěly bychom zvolit možná tu levnější variantu, která je sice s přestupem, ale zajímalo by mě, zda s tím máte zkušenost, zda se to vyplatí nebo ne. Děkuji za odpověď. Tereza.

Jízdenky zakoupíte na letišti v odjezdové hale vlaků v automatu nebo u pokladny. Oba jezdí ze stejné haly. Při nákupu u pokladny je třeba říci, že chcete jízdenku na Termini za € 8,00 pro regionální vlak, jinak Vám prodají automaticky jízdenku na Leonardo Express, což je logické, protože to je jediný spoj na Termini. Levnější přímé cestování je autobusem za € 5,00.

# 12.07.2018, 11:11.
Ráda bych Vás poprosila o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Řím Ciampino do místa našeho ubytování Largo di Vigna Stelluti 18, Tor Di Quinto, 00191 Řím. Děkuji mnohokrát za radu. Zorka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Lepanto a odtud autobusem č. 301 směr Grottarossa / Istituto Assium a vystupte na Cassia / Malvezzi. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu a na druhé křižovatce odbočte doprava na Via Pompeo Neri. Vaše ubytování je na konci ulice po pravé straně. Jízdenka BIT s platností 100 minut stojí € 1,50.

# 11.07.2018, 22:16.
Chystám se s rodinou na dovolenou. Náš hlavní bod programu bude Řím na dva dny. 1. den: Koloseum, Tiberský ostrov, Forum Romanum 2. den: Pantheon, Bazilika svatého Petra. Máte nějakou radu, jak obejít dlouhé fronty a zaplatit co nejméně peněz? Slyšela jsem i o nějakém passu, který si zaplatíte a máte něco zlevněné. Případně, zda by se nedaly lístky koupit přes internet a obejít tak fronty. Jsme čtyři - dva dospělí, dítě ve věku 18 let a dítě ve věku 12 let. Děkuji za odpověď. Katka.

V tomto případě se Vám karty nevyplatí. Obejít fronty a zaplatit nejméně peněz se navzájem vylučuje. Přednostní vstup je vždy vázán rezervačním poplatkem. V Colosseo / Foro Romano a Palatino mladší dítě vstupné neplatí, starší platí snížené vstupné. Vstupenky můžete zakoupit (pro všechny i zdarma - platí se jen rezervační poplatek) přes Coopculture. Vstup do Baziliky a Pantheon je zdarma pro všechny.

# 11.07.2018, 17:24.
Cestujeme 28.7. Chcem sa spýtať, či je poslednú nedeľu vstup do Vatikánu voľný a ako je to s radami ľudí a ako sa im vyhnúť? Dakujem. Peter.

V neděli 29.7.2018 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Otevřeno je v době od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30. V tento den nelze provádět online rezervace, k dispozici je jediná fronta. Počítejte s tím, že bude hodně dlouhá. Nicméně postupuje rychleji než v běžné dny, protože se nekupují vstupenky.

# 10.07.2018, 20:17.
Můžete mi prosím poradit cestu z hotelu Holiday Inn, Via Aurelia - Řím do Ostie? Je potřeba rezervovat vstupenky na pamětihodnosti v Ostii? Poradíte, prosím? Dále jsem se chtěla zeptat na možnosti koupání u moře v blízkosti Říma. Máte prosím tipy na pláže a místa, která podle Vás stojí za návštěvu? Prosím, jak se dostanu opět z hotelu na Vámi doporučené místo? Jak je to s poplatky na plážích? Potom jsem se chtěla zeptat, zda existují vstupenky na pamětihodnosti Říma na více jak dva dny a je možná rodinná vstupenka? Na cestu se chystáme od 16. do 26.7.2018, dva dospělí a dvě děti ve věku 15. a 13. let. Moc děkuji za rady a tipy. Hana.

Od hotelu přejděte na Via Aurelia k nákupnímu centru Panorama, přejděte nadchodem na druhou stranu k Villagio Camping Roma, kde je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 246 směr Cornelia a vystupte na De La Salle. Odtud pokračujte metrem A na Termini, následně metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido do Ostia. Můžete jet také autobusem č. 247 na Stazione Metro Cipro a odtud stejným způsobem jako v předchozí variantě. V Ostia není třeba rezervovat vstupenky. Pláže najdete v Lido di Ostia, kam jede výše uvedený vlak. Jsou tam i veřejné pláže, které poznáte podle tabule informující o projektu EU. Ceny jsou samozřejmě různé, nicméně orientačně stojí křeslo € 7,00, lehátko € 10,00 a slunečník € 10,00 na den. O víkendu je cena vyšší o € 1,00 až € 2,00. Od 14:00 jsou ceny o něco nižší. Děti do 18. let mají vstup do státních muzeí a památek zdarma, pamětihodností je hodně, jedna vstupenka tedy nemá význam. Jsou k dispozici různé passy na dva nebo tři dny, které zahrnují dopravu a většinou jednu nebo dva zvolené vstupy v ceně, na ostatní slevu. Dětem se však vzhledem k volným vstupům nevyplatí.

# 10.07.2018, 10:52.
Poprosil by som poradiť. 23.7. priletíme o 10:50 na Roma Ciampino a potrebujeme sa so synom dostať do Ladispoli, kde máme pobyt v hoteli. Ak by to nebolo časovo veľmi náročné, chceli by sme sa v priebehu presunu do Ladispoli na chvíľu pozrieť na námestie sv. Petra vo Vatikáne, ovšem ak tam nie je nejaký speciálny režim, Za Vašu pomoc ďakujem. S pozdravom Vladimír.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Jízdenka BIT s platností 100 minut stojí € 1,50. Z Ottaviano dojdete pěšky na náměstí sv. Petra. Je to 850 metrů. Polovinu trasy si můžete zkrátit tramvají na stejný lístek. Po prohlídce Vatikánu potom pokračujte metrem A na Cornelia. Na cestu potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Původní nemůžete použít, i kdybyste to stihnuli do 100 minut. V metru ji už podruhé použít nemůžete. Z Cornelia jezdí autobusy Cotral do Ladispoli. Jízdenka stojí € 2,20.

# 09.07.2018, 10:39.
Pane Řehůřku, zjistila jsem, že jsem napsala chybné popisné číslo našeho ubytování v Římě - správně máme Via Candia 41, tak jen prosím, zda byste byl tak laskavý a napsal mi, jak to bude z té Via Crescenzio. Děkuji moc a omlouvám se. Marcela.

Doprava je stejná, Vaše ubytování je po levé straně před tou druhou křižovatkou.

# 06.07.2018, 17:03.
Pane Řehůřku, Vaše stránky jsou skvělé! Vzhledem k tomu, že jsme dvě matky se dvěma syny ve věku 16 let, nepodařilo se nám vykoumat, co pro nás bude nejvýhodnější. Na návštěvu pamětihodnosti máme termín od 22. do 25.7. Celé čtyři dny. Na jeden celý den plánujeme komplet Vatikán, na další trojkombinaci Koloseum, Forum Romanum a Palatino a další dva dny co stihneme a co budou ochotni absolvovat puberťáci. Budeme ubytovaní na Via Sessoriana. Nemůžeme se zorientovat v nabídce karet a pasů, které by obsáhly dopravu i základní pamětihodnosti. Můžete nám prosím poradit? Předem mnohokrát děkujeme. Zdravím. Olina a spol.

Dětem se karty určitě nevyplatí, do 18. let mají státní římské památky a muzea zdarma. Ve Vatikánu mají slevu. Pro dospělého, vzhledem k rozsahu jaký uvádíte a za předpokladu, že další muzea zřejmě asi vzhledem k dětem moc navštěvovat nebudete, se také nevyplatí. Doporučujeme nákup samostatného vstupného - Vatikán přes Musei Vaticani a Colosseo přes Coopculture. Vzhledem k tomu, že v blízkosti ubytování máte metro, budete zřejmě používat samostatné jízdenky BIT po € 1,50. Nicméně takto jednoduše výhodnost nebo nevýhodnost karet nelze určitě. Musíte znát podrobný itinerář včetně dopravy a podle toho si výhodnost karet propočítat sama. Informace o kartách najdete na a .

# 05.07.2018, 18:37.
Pane Řehůřku, pročítala jsem Vaše stránky a chtěla bych Vás požádat o radu. Plánujeme pětidenní cestu do Říma koncem července. Poletíme letadlem. Jsme rodina se dvěma dětmi ve věku 8 a 10 let. Zatím nemáme zajištěno ubytování. S dětmi bychom chtěli kromě poznávání památek a Říma zajet i k moři. Stále zvažuji, zda by bylo lepší bydlet někde v klidu mimo Řím, nebo zda bydlet někde v centru. Mohl byste mi poradit nějaké městečko na ubytování, které by bylo dobře dostupné z Říma vlakem nebo autobusem? Nebo byste doporučil raději bydlení přímo v Římě? O půjčení auta spíše neuvažujeme, preferujeme veřejnou dopravu. Moc děkuji za Vaši odpověď. Katka.

S dětmi bude asi nejlepší se ubytovat u moře v Lido di Ostia - Booking. Spojení s Římem je vlakem Roma Lido, který je po celé trase v tarifním pásmu Metrebus Roma, tj. římské dopravy. Zaveze Vás k metru B na EUR Magliana nebo Porta S. Paolo. Odtud můžete pokračovat metrem dále podle cíle poznávání.

# 05.07.2018, 10:54.
Chcela by som vás poprosiť o radu. 6.9.2018 priletím do Ríma na letisko Ciampino a potrebujem sa dostať na Termini, keďže ubytovaná budem na adrese Via Principe Amedeo. Čítala som na internete, že bus odchádza skoro každú polhodinu. Je tá stanica hneď pri letisku? Odporúčate si kúpiť lístok dopredu, vyšiel myslím na € 5,00, alebo stačí na mieste? Bojím sa ho kúpiť presne na určený čas, veď lietadlo môže meškať napríklad. A ešte vás poprosím o pomoc pri odchode naspäť. Letím o 7. ráno znova z CIA, vraj kvôli checkinu a iným veciam by som mala byť na letisku minimálne 2 hodiny pred odletom. Je to potrebné? No prvý autobus z Termini ide o 4:30 a dojdem niečo po 5. hodine ráno. Je nejaký iný spôsob, aby som to stihla skôr? Dá sa zohnať taxi ľahko? Ďakujem veľmi pekne. Sarah.

Zastávky autobusu jsou přímo na letišti kousek od haly. Máte zřejmě na mysli autobusy společnosti za € 5,00. Jízdenku si můžete zakoupit online i na místě ve stánku Terravision nebo v autobuse. Nicméně vždy je lepší si jízdenku zakoupit online, především při cestě na letiště je to téměř nutností. S online jízdenkou se nemusíte bát, že Vám propadne v případě zpoždění. Pokud z nějakého důvodu autobus nestihnete, můžete jet nejbližším volným na stejnou jízdenku. Být na letišti minimálně dvě hodiny před odletem je běžná praxe. O dřívějším spoji nevíme. Pokud chcete být na letišti dříve, musíte volit taxi. Nejlépe si ho objednat přímo přes hotel.

# 03.07.2018, 21:41.
Pane Řehůřku. děkuji předem za Váš čas. Chtěli bychom během příštího týdne navštívit Řím - Koloseum a Forum Romanum, možná juknout na Vatikán. Pojedeme od města Tarquinie autem Multivanem, kterým bychom se chtěli dostat co nejblíže centru, tam zaparkovat a dojít či dojet autobusem. Můžete poradit, jak se tam dostat co nejjednodušeji? A možná, který den je podle Vás nejméně turisticky exponovaný? Nejsme zcestovalí, jenom zvědaví. Mnohokrát děkuji za odpověď. Dita.

Doporučujeme zaparkovat na parkovišti P+R na EUR Magliana na Via di Val Fiorita. Kapacita je 962 míst a parkoviště je otevřeno od 5:15 do 0:15, v pátek a v sobotu do 2:15. Za 12 hodin zaplatíte € 1,50, za 16 hodin € 2,50. S automobilem do výšky 2 metrů zaparkujete bez problému. Z EUR Magliana můžete pokračovat do centra metrem B (Colosseo, Termini) nebo do Vatikánu (Ottaviano) s přestupem na Termini na metro A. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Platí 100 minut a je přestupní. Jízdenka na 24 hodin Roma 24H stojí € 7,00. V metru BIT můžete použít jen jednou (pokud projdete ven turnikety). Pro návštěvu bychom volili první polovinu týdne.

# 03.07.2018, 20:22.
Chtěla bych se zeptat ohledně vstupenek. Zakoupila jsem je přes stránku Coopculture, máme nárok na snížené vstupné, protože nám je 18, tak se chci zeptat, jaký průkaz stačí předložit při vstupu? Také bych se chtěla zeptat na to, že mi přišel e-mail co potvrzuje zakoupení vstupenek a je tam kód, tak zda je to všechno, co mi příjde a to potom ukážu v e-mailu při vstupu nebo mi ještě zašlou vstupenky s nějakým QR kódem? Předem děkuji za odpověď. Tereza.

Tato sleva je vázaná na věk a bydliště, ve Vašem případě v České republice, která je státem EU. Toto tedy prokážete nejlépe cestovním dokladem (pas, občanský průkaz). V případě, že v košíku na Coopculture je minimálně jedna vstupenka za snížené nebo volné vstupné, dojde jen voucher, na základě kterého na místě po prokázání věku obdržíte vstupenku. Doporučujeme voucher vytisknout. Přímo vstupenky chodí jen v případě, že jsou v košíku jen vstupenky za plné vstupné (pokud tuto možnost zvolíte).

# 03.07.2018, 14:08.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za odpověď. Stránka s parkovištěm mi moc pomohla. Pojedeme z Abruzza, takže přijedeme od Tivoli, parkovat budeme tedy v Tor Cervara a metro bude Rebibbia. Snad jsme si to vyčetli takto správně. Ale moc nám to pomohlo. Jen co se týče metra, zda se mohu ještě zeptat, co je to ten BIT a lístky se kupují v automatu a i u nějakého okénka nebo ne? Nevím, jak časově dlouho budeme kdyžtak potřebovat do středu Říma od parkoviště. A chtěli bychom hlavně vidět Koloseum a Fontanu di Trevi. Tak snad je to reálné? Děti, když se slíbí zmrka, tak jsou v pohodě na chození. A ano, počítáme s tím, že do muzeí nepůjdeme, už jen ty fronty by je nebavily. Mnohokrát děkuji. Krásný den. Lenka.

BIT je jízdenka tarifního pásma Metrebus Roma, tj. použijete ji na metro, autobusy, tramvaje a vlaky v městě Římě. Jízdenka je přestupní a má platnost 100 minut. Cena je € 1,50. V metru ji můžete použít jen jednou, pokud vyjdete turnikety ven. Jízdenku zakoupíte v automatu. Metro jede z Rebibbia na Colosseo 25 minut.

# 30.06.2018, 08:33.
Pane Řehůřku, ctěla bych se Vás prosím zeptat ohledně Říma na několik otázek a budu velmi ráda, když poradíte. Každý rok jezdíme na dovolenou s partou prátel a jezdili jsme do Chorvatska.Letos jedeme poprvé do Itálie. Jedeme třemi auty na týden a budeme ubytovaní přibližně 200 km od Říma. A jeden den bychom se tam rádi podívali. Otázka zní tedy. Je tam možné někde parkovat na celý den? Slyšela jsem, že je parkoviště jen na tři hodiny. Vyplatí se vůbec je někam do centra na parkoviště i ohledně bezpečnosti na silnicích, když budeme opatrní? A máme sedm dětí od dvou do deseti let. Nemůžeme s nimi projít vše, ale mohl byste poradit, co by se jim mohlo líbit nebo menší okruh, co by ušly i nejmenší? Mnohokrát děkuji a přeji krásný den. Lenka.

Zaparkujte na parkovišti P+R. Je jich mnoho na okraji Říma, většinou v dosahu metra. Tomu odpovídá i jejich provoz. Za 12 hodin tam zaparkujete za € 1,50, za 16 hodin za € 2,50. Jejich seznam včetně všech informací najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / Di Scambio. Volba parkoviště je podle toho, odkud budete přijíždět. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50, dítě do 10. let v doprovodu dospělé osoby neplatí. V centru lze zaparkovat na delší dobu také, je to však podstatně dražší. Přímo u Termini na Via Giolitti je ES Park Giolitti. Cenově to vychází od € 2,10 za hodinu do € 19,00 za 24 hodin. Kam s tak malými dětmi je hodně těžké poradit. Sami musíte vědět, co je baví, jak dlouho vydrží procházku, atd. Do muzeí s nimi raději nechoďte, spíše kolem památek a po parcích.

# 28.06.2018, 14:36.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o informaci. S partnerem dne 4.7.2018 odlétáme do Říma - letiště Ciampino. Odlet z Prahy je ve 12:40, přílet ve 13:35. Ubytování máme zajištěné v hotelu Concordia, ulice Via di Capo le Case, Spagna. Poradíte prosím nejvhodnější cestu z letiště na hotel? Máme si online zakoupit lístky do autobusu z letiště? Další dotaz je, zda se vyplatí pro nás dva zakoupit Roma Pass? Chceme se určitě podívat do Colossea a na Pantheon. Dále bychom chtěli do Vatikánu - informace o lístcích máte již na stránkách napsané, takže to už dohledám. A poslední dotaz - kdybychom se chtěli jeden den zajet podívat k moři - do letoviska Sperlonga, poradíte, jak se do tohoto letoviska z hotelu nejlépe dostaneme? Děkuji předem za odpověď. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Barberini. Celou trasu zvládnete na jízdenku BIT v ceně € 1,50. Z Piazza Barberini jděte po Via del Tritone a vydejte se druhou ulicí doprava. Ta se rozdvojuje, jděte levou větví. Jedná se o Via dei Due Macelli. Na křižovatce odbočte doprava. Hotel Concordia je po pravé straně. Od stanice metra je to pěšky 500 metrů. Autobus č. 520 je městský autobus, jízdenky se na něj nerezervují. Dají se sice zakoupit online, ale nemá to význam. V rozsahu, jaký jste uvedla, se Vám nevyplatí. Vstup do Pantheon je zdarma a Vatikánu se Roma Pass netýká. Bydlíte hodně v centru, tzn. hodně toho pochodíte pěšky, s největší pravděpodobností denně projedete maximálně dvě jízdenky BIT. Do Sperlonga se dostanete z Laurentina autobusy Cotral. Je to ale s několika přestupy. Kde přesně, závisí na čase cestování (např. Latina). Další přestup je v Terracina. Jízdní řády a ceny najdete pro konkrétní spoj na výše uvedených stránkách.

# 28.06.2018, 12:15.
Ráda bych se zeptala na Vaše doporučení, jak se ideálně dopravit z letiště Ciampino do místa našeho ubytování Domus Italiana - Via Marsilio Ficino 5, Vaticano Prati, Roma, 00136, Itálie? Druhý dotaz se týká autobusu z letiště. Je třeba si někde, případně kde, rezervovat místa? Moc děkuji za pomoc. Kateřina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro a následně po Circonvallazione Trionfale k ubytování. Je to přibližně 650 metrů. Z letiště můžete jet také autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračovat autobusem č. 31 směr Clodio. Vystoupit musíte na Circonvallazione Trionfale / Telesio. Odtud je to k Vašemu ubytování 200 metrů ve směru jízdy autobusu. Obě Varianty Vás přijdou na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Jedná se o městské autobusy, místa se nerezervují.

# 27.06.2018, 09:54.
V auguste tohto roku sa chystám spolu s rodinou do Ríma. Ideme dva dospelý a jedno dieťa (8 rokov). Chceme si zakúpiť Roma Pass. Ale avšak iba pre dospelých. Keď budeme chcieť ísť na Koloseum stačí kúpiť dieťatu online lístok a môže prejsť s nami cez tie vchody, ktoré sú určené pre Roma Pass? Alebo sa musíme postaviť do rady? Ďakujem pekne. Mirka.

Dítě může jít s Vámi, nemusíte stát standardní frontu. Nicméně vstupenky za snížené vstupné nebo vstupné zdarma nelze koupit online, přesněji pokud je v košíku některá z těchto vstupenek. Obdržíte voucher, na základě kterého po prokázání věku získáte vstupenku.

# 26.06.2018, 15:05.
Právě jsem si zakoupila online vstupenku do Kolosea na září 2018. V informacích před zakoupením bylo psáno, že vstup s touto vstupenkou je až od 14. hodiny. Zajímalo by mě, zda to platí jen do Kolosea (ten čas) nebo i na Forum Romanum se vztahuje tento čas? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Iveta.

U Open vstupenky se vstup po 14. hodině týká Colossea.

# 25.06.2018, 11:20.
Pane Řehůřku, jestě mám dotaz ohledně taxi z letiště Fiumicino na Cipro. Jedeme čtyři dospělí. Leonardo Express stojí € 14,00 pro každého, zda by to nevyšlo levněji. Ale nemám představu. Děkuji a přeji hezký den. Karolína.

Bílým taxi města Říma počítejte s částkou kolem € 50,00. Nicméně jsou i jiné možnosti než Leonardo Express. Např. autobus na Termini Vás vyjde na € 5,00. Odtud potom jezdí metro A na Cipro.

# 24.06.2018, 13:54.
Pane Řehůřek. V červenci budu ubytován ve Focene a rád bych jeden den - 4.7. - navštívil Řím. Jen pro nasátí atmosféry, seznámení s městem a podle času i návštěvu nějaké památky. Bohužel se mi nepodařilo najít žádné autobusové spojení tam a zpět. Můžete mi prosím poradit spojení, systém nákupu jízdenky a sdělit přibližnou cenu? Děkuji. Vladimír.

Z Focene jezdí do Říma, konkrétně na Cornelia, autobus společnosti Cotral. Jízdenka stojí € 2,80. Zastávka by měla být za kruhovým objezdem na konci Viale delle Acque Basse na rohu letiště Fiumicino. Jízdní řády najdete na výše u vedených stránkách. Z Cornelia se už dopravíte do centra metrem A za € 1,50 - jízdenka BIT. Výhodné pro Vás může být zakoupení celodenní jízdenky BIRG pro tři zóny v ceně € 8,00. Lze ji použít jak na autobus Cotral, tak na metro, autobusy, tramvaje a vlaky v Římě.

# 21.06.2018, 20:09.
Pane Řehůřku, v polovině července se s rodinou chystáme do Lido di Ostia a během naší dovolené máme v plánu navštívit Řím a také Zoo Marine. Dva dny budeme věnovat panátkám v Římě, tak jsme se rozhodli koupit Roma Pass. Zajímalo by mě, zda Roma Pass platí také na místní autobusy, které jezdí po Lido di Ostia a zda byste nám poradil, jak se co nejrychleji a nejjednodušeji dostaneme do Zoo Marine. Našli jsme si autobus z Lido di Ostia do Logo Maggiore a potom přibližně 3 km pěšky, tak zda nevíte o nějakém spojení, které by bylo blíže. Moc děkuji. Simona.

Lido di Ostia je v tarifním pásmu Metrebus Roma, platí tam tedy jízdenky římské dopravy, stejně tak . Bohužel z Lido di Ostia se směrem k Zoo Marine dostanete jen na zmiňované místo. Doporučujeme si zajet vlakem Roma Lido na EUR Magliana a odtud metrem na Termini. Odtud, z Via Marsala, jezdí přímo k Zoo Marine v 9:30 Shuttle Bus, zpět potom v 17:00 (když se park zavírá v 17:00) nebo v 18:00 (když se park zavírá v 18:00 nebo v 19:00). Zpáteční jízdenka stojí € 12,00. Druhým řešením je nejet z EUR Magliana na Termini ale na druhou stranu na Laurentina. Jezdí odtud autobusy Cotral směr Pomezia / Torvaianca. Vystoupit musíte na Piazza Italia. Jízdenka stojí € 2,20. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Pěšky je to odtud 1,5 km.

# 20.06.2018, 20:45.
Ráda bych Vás poprosila o radu, jak se nejlépe dopravit z letiště Ciampino do hotelu na ulici Via Gregoria VII 267, Hotel Casa Tua Vaticano. Přiletíme tam v úterý po poledni a odlétáme ve čtvrtek v podvečer, tzn. v časech, kdy MHD jezdí často. Po Římě máme v úmyslu se MHD pohybovat minimálně, pouze z hotelu k nejbližší zajímavé památce a potom pěšky k dalším památkám a kavárnám. Předpokládám, že karta se nevyplatí, budeme kupovat jednotlivé lístky. Moc Vám děkuji. Pěkný den. Olga.

Nejjednodušší a nejlevnější způsob je cestovat autobusem č. 720 na Laurentina a odtud autobusem č. 31 směr Clodio a vystoupit na zastávce Anastasio II / Richelmy. Odtud jděte ve směru jízdy autobusu po Via Anastasio II a následně mírně vpravo po Largo Giorgi Oreste a Via Sant' Agatone Papa k Via Gregorio VII, po které se vydejte doleva. Po přechodu přejděte na druhou stranu a vraťte se kousek k hotelu Casa Tuo Vaticano. Pěší přechod je přibližně 450 metrů, cesta trvá přibližně 1,5 hodiny. Na celou trasu Vám stačí 1 jízdenka BIT za € 1,50, pokud to stihnete do 100 minut. Nejblíže k hotelu s minimálním pěším přechodem se dostanete přes Termini. Z letiště můžete jet autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na Termini. Z Termini potom pokračujte autobusem č. 40 (směr LGT Sassia / S. Spirito) nebo 64 (směr Piazza Stazione S. Pietro) a vystupte na LGT Sassia / S. Spirito. Z této zastávky pokračujte autobusem č. 98, 881 nebo 916 a vystupte na Gregorio VII / S. Damaso. Vraťte se zpět na začátek ostrůvku, přejděte doprava na druhou stranu ulice a vraťte se zpět k hotelu. Celá trasa je opět za jízdenku BIT v ceně € 1,50, pokud to zvládnete do 100 minut. Všechny uvedené trasy jsou použitelné každý den. Ve druhé variantě v posledním úseku některé autobusy nejedou v neděli, jeden však ano.

# 20.06.2018, 12:03.
Chcela by som sa informovať ohľadom vstupeniek do Kolosea v Ríme. Idem totiž s dcérou 15 a tá by mala mať vstupy zadarmo. Cestujeme v rámci zájazdu a neviem čas príchodu. Chcem sa opýtať, čo sa viac oplatí v rámci front, čo tam bývajú. Vstupenku zakúpiť priamo na mieste ale pri Roma Forum a až potom ísť do Kolosea, aby som nemusela vystáť fronty. Alebo si zajednať online, čo ale neviem čas a ako by to bolo s dcérou. Pri Roma Passe vraj je možné ísť do Kolosea len po 14:00 a neviem ako by to bolo riešené pri dcére, ktorá by nemala žiadnu vstupenku. Prípadne rezervovať si vstupenky vopred na presný čas, čo je tak isto problem. Ďakujem. Romana.

V tomto případě bude pro Vás řešením nákup vstupenek u Foro Romano nebo online otevřené vstupenky se vstupem po 14:00. Tato vstupenka je platná do konce roku a začátek dvoudenní platností začíná od první validace. V obou případech pro dceru potřebujete volnou vstupenku, ve druhém případě za ni zaplatíte rezervační poplatek. Ve druhém případě neobdržíte přímo vstupenky ale voucher (protože v nákupním košíku bude volná vstupenka), na základě kterého si vstupenky vyměníte až na místě, kde současně dcera prokáže věk. Půjdete samozřejmě vstupem mimo hlavní frontu. Nejmenší čas strávený ve frontě představuje nákup vstupenek online, protože i u Foro Romano můžete ve frontě postát.

# 19.06.2018, 12:06.
Mnohokrát děkuji za Vaši vyčerpávající odpověď. Pane Řehůřku, ještě bych měla jeden dotaz ohledně vstupenek do Colosea. Na stránkách Coopculture.it jsem si dle Vašich doporučení vyhlídla Open ticket. Ale v poznámkách na těchto webových stránkách je uvedeno, že vstup na základě otevřených vstupenek vystavených od 1. července 2018 je možný až po 14. hodině. Máte s tímto omezením nějaké zkušenosti? Případně myslíte si, že pokud bychom ke Colosseu dorazili již v ranních hodinách, že nás dovnitř nepustí? Ještě jednou mnohokrát děkuji a přeji Vám krásný den. S pozdravem Kristýna.

Věřte tomu, co je napsané. Kdyby tomu tak nebylo, tak by to tam napsané nebylo.

# 18.06.2018, 22:04.
Ráda bych se zeptala ohledně návštěvy památek v Římě dvěma dospělými a jedním dospělým ZTP. Do Říma přijíždíme 29.6. kolem oběda, bydlet budeme ve Vatikánu na Viale Vaticano 84. Tam počítám dojedeme metrem. Odjíždíme 2.7. dopoledne. 1. Trefili jsme se do první neděle v měsíci - doporučili byste využít volné vstupy, nebo jsou příliš dlouhé fronty v tomto dni a doporučujete lístky spíše koupit? Vzhledem k ZTP v naší výpravě bych se ráda vyhnula dlouhému čekání ve frontách. 2. Chtěli bychom navštívit minimálně Baziliku svatého Petra (i dovnitř), Forum Romanum (také se vstupem), na základě délky front možná i Colosseum a případně Sixtinskou kapli. K ostatním památkám bychom se rádi podívali, ale stačí zvenku. Doporučujete v tomto případě nějaký zvýhodněný nákup vstupenek / jízdenek, případně doporučíte kde je koupit a ve které dny je nejlepší výše zmíněné památky navštívit? Preferujeme co nejmenší množství lidí na památkách i ve frontách. I když vím, že v tuto dobu bude pravděpodobně vždy plno. 3. Mají ZTP na památky nějaké slevy? 4. Poslední můj dotaz se týká cesty k moři - doporučíte nejpohodlnější a nejrychlejší cestu k moři vlakem? Případně opět den, kdy je nejvhodnější vyrazit? Z hlediska obsazenosti dopravních prostředků - aby si náš spolucestující mohl v klidu sednout apod. Předem vám moc děkuji za vaše rady a váš skvělý blog. Katka.

První neděli v měsíci jsou vstupy zdarma do všech státních památek a muzeí v Itálii. V tento den nelze nakupovat vstupenky ani rezervovat přednostní vstupy. Rozhodnutí, zda toho využít, je na Vás. Především u těch nejvytíženějších památek bývají obrovské fronty. Vstup do Baziliky je zdarma. Existují však produkty, které umožňují zrychlený vstup - samozřejmě zpoplatněný. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí, samostatně se tam nedostanete. Colosseo má kombinovaný vstup s Foro Romano a Palatino. Do Vatikánských muzeí a Colosseo určitě doporučujeme provést rezervaci. Vyhnete se těm největším frontám. Největší nápor na památky bývá samozřejmě o víkendu. Vstupenky se objedávají na Musei Vaticani, Coopculture nebo Get Your Guide. Osoby se zdravotním postižením mají většinou vstup zdarma, ve Vatikánských muzeích uvádějí invaliditu vyšší než 74%. jak se to posuzuje ale nevíme. Vstup zdarma má i doprovázející osoba, což musí být také nějakým způsobem deklarováno. Osoby se zdravotním postižením mají prioritní vstup. Cesta vlakem Roma Lido k moři je samozřejmě nejpohodlnější. Nejvhodnější je den v týdnu a co nejdříve ráno.

# 18.06.2018, 20:48.
Ráda bych se zeptala, zda se na hlavní římské památky - chrám sv. Petra, Vatikánská muzea a Sixtinská kaple, Andělský hrad, Koloseum - dají uplatnit studentské nebo podobné slevy podle věku - 22 a 24 let - a za jakých podmínek - stačí průkaz ISIC? Ráda bych se zeptala také ještě k rezervaci vstupenek na Koloseum online - je pravda, že vstupenky neurčené na přesný čas, pouze předem online koupené na neurčito, lze uplatnit až od 14:00? A online zakoupené vstupenky na Vatikánská muzea se dají rezervovat pouze na konkrétní čas, že? Děkuji za upřesnění. Lenka.

Do Baziliky sv. Petra je vstup zdarma. Do Vatikánských muzeí je snížený vstup pouze do 18. let. Římské státní památky mají snížené vstupné do 25. let, stačí prokázat věk a občanství České republiky. Ve druhém případě máte pravdu.

# 18.06.2018, 08:36.
Chci zeptat, jak se nejlépe dostaneme k moři v Lido di Ostia, hotel máme u nadráží Termini a zda to koupání vůbec stojí za to? Mnohokrát děkuji. Lucie.

Z Termini jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Odtud pokračujte vlakem Roma Lido k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma. To, zda stojí koupání v moři za to, je těžké posoudit. Každý má jiné nároky a každý od toho očekává něco jiného. Určitě se pláže a kvalita moře v žádném případě nevyrovnají jihu Itálie. Pro Římany je to však jedno z mála řešení v blízkosti jejich města.

# 17.06.2018, 20:51.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do ubytování CdR Guest House na Via Paolo Emilio 7, Piano 1, Vaticano Prati. A případně jaké zvolit jízdenky? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kristýna.

Těch možností je několik, každá má svá pro a proti. Nejrychleji se tam dostanete autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a následně metrem A na Lepanto s jízdenkou BIT za € 1,50. Odtud ale musíte jít ještě pěšky přibližně 600 metrů - po Viale Giulio Cesare, odkud potom doprava odbočuje Via Paolo Emilio. Vaše ubytování je po pravé straně. Nejlevněji se tam dostanete autobusem 520 a následně metrem A jako v předchozí variantě. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Dopravou nejblíže k hotelu se dostanete autobusem 720 na Laurentina, následně metrem B na Circo Massimo a následně autobusem č. 81 směr Risrgimento na Cola di Rienzo / Regolo. Hotel je odtud 90 metrů. Půjdete po Via Cola di Rienzo ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočíte doprava na Via Paolo Emilio. Hotel je po levé straně. V tomto případě to ale s největší pravděpodobností nestihnete do 100 minut, na trasu tedy potřebujete dvě jízdenky BIT.

# 17.06.2018, 20:31.
Řehůřkovi, moc děkuji za odpověď i Vaše přání. Navazuji dalším dotazem, též si myslím, že moc jízdenek neprojezdíme. Proto se chci ale ještě zeptat, zda by Roma Pass platil i na cestu k moři a jak se tam dostat? Prozatím je náš itinerář takový, že bychom hned další den po příjezdu navštívili Vatikán. Máme již lístky. Další dva dny památky v Římě a v případě času moře. A též je možné využít Roma Pass na cestu k letišti? Asi ano, ne? Částečně na cestě zpět v sobotu, kdybychom si ho aktivovali až ve čtvrtek. Opět děkuji za odpověď. S pozdravem Markéta.

K moři se dostanete metrem A na Termini, metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido k moři. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, využijete tedy Roma Pass, ale i další časové i jednorázové jízdenky. Z letiště Fiumicino Roma Pass nebo římskou jízdenku nevyužijete. To je možné v současné době jen z letiště Ciampino. Ve Vašem případě ho využijete až na autobus č. 492 nebo č. 49.

# 16.06.2018, 10:20.
Dňa 27.6.2018 letíme do Ríma. Chcem Vás poprosiť o odpoveď na otázky: 1. Ako sa najjednoduchšie dostaneme rímskou MHD alebo vlakom z letiska Ciampino do nášho hotela Octavia na Via Giovanni Gaetano Bottari 38? 2. Ako sa najjednoduchšie dostaneme vlakom alebo MHD z nášho hotela Octavia na Via Giovanni Gaetano Bottari 38 k pamiatke Koloseum? 3. Zahrňuje Roma Pass i lístky na MHD aj dopravu vlakom? Ako ich označíme vo vlaku, autobuse, či metre? Veľmi pekne ďakujem vopred za odpovede. S pozdravom Jozef.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', tady přestupte na metro A. Jeďte na Cornelia, odkud pokračujte autobusem č. 907 směr Stazione La Giustiana a vystupte na zastávce Trionfale / Ciampoli. Jděte ve směru jízdy autobusu, podejděte nadjezd a na křižovatce odbočte doprava na Via Giovanni Gaetano Bottari. Hotel Octavia je po pravé straně za horizontem. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, lze tedy využít standardní jízdenky i . K Colosseo se dostanete stejnými spoji k metru, tj. autobusem na Cornelia. Odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B na Colosseo. Roma Pass obsahuje městskou hromadnou dopravu. Konkrétně všechny linky společnosti ATAC - autobusy, metro, vlak Roma Lido, Roma Viterbo, Roma Giardinetti. Dále autobusy z letiště č. 520 a 720. Přímo v nové definici Roma Pass je uvedeno, že železniční spoje Trenitalia FL nezahrnuje. Nicméně jízdenky Metrebus Roma ve druhé třídě a na území města je zahrnují. Roma Pass je bezkontaktní, přikládá se k validátoru do vyznačené oblasti.

# 16.06.2018, 09:08.
Měla bych na Vás prosím ještě jeden dotaz. Nakonec do Říma pojedeme a můj dotaz je, zda náhodou nevíte, kolik budeme platit na mýtnem. Budeme vyjíždět z Lido di Jesolo a pojedeme po dálnici do Říma. Na internetu jsem to absolutně nikde nedohledala. Strašně moc děkuji za odpověď a krásnou sobotu. S pozdravem Klára.

Na dálnici najedete u letiště Marco Polo. V Římě zaplatíte na mýtném € 42,20.

# 16.06.2018, 08:27.
Pane Řehůřku, ráda bych požádala o radu ohledně nočních linek v Římě. Příští týden jedeme do Říma. 20.6. jdeme na koncert, který se koná na Ippodromo Capannelle. Po koncertě, který bude končit přibližně ve 23:30 až o půlnoci se potřebujeme dostat na Termini. Hotel máme kousek na Viale Castro Pretorio 25. Děkuji za odpověď. Monika.

Po Via delle Capannelle jezdí noční autobus č. N26. Jezdí k metru na Largo Colli Albani. První jede z konečné na Cosoletto v 0:15, následují autobusy v 1:00, 1:45, ... Odtud potom jezdí na Termini noční linka n1. Z konečné na Anagnina vyjíždí v 0:15, 0:30, 0:45, 1:00, 1:16, 1:32, 1:48, ...

# 15.06.2018, 09:58.
Čtu vaše vyčerpávající odpovědi a chci se s vámi též poradit. Jedeme do Říma od 26.6. do 30.6. s tím, že na památky, eventuálně moře, máme tři celé dny. Poprosila bych vás o radu, zda se vyplatí Roma Pass s tím, že vstupenky na Vatican už máme. Chceme navštívit Coloseum, Andělský hrad, Pantheon a potom na co budou stačit síly. Kdybychom měli Roma Pass, i tak je nutné koupit vstupenky s předstihem? Ubytování máme ve Vatikánu na Via Leone. Mohl byste mi poradit nejlepší spojení z letiště Fiumicino? A zda doporučujete koupit lístek do centra v předstihu online. Našla jsem takové nabídky. Předem děkuji. Markéta.

V bezprostřední blízkosti Vatikánu jsou Via Leone IV a Via Leone IX. Výhodnost je třeba propočítat s itinerářem. Pokud navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino + Andělský hrad, potom je standardní vstupné s rezervačními poplatky € 28,00. U Andělského hradu s rezervačním poplatkem nepočítáme, protože má význam spíše pro skupiny. Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50. Pokud tedy projedete v Době platnosti Roma Pass € 10,50, což je 7 jízdenek BIT, potom se Roma Pass vyplatí. V tomto krajním případě je stejná cena, Roma Pass je ale pohodlnější. Podle našeho názoru vzhledem k umístění ubytování tolik neprojedete. Je ale třeba si to propočítat. Pokud navštívíte s Roma Pass další památky nebo muzea za snížené vstupné, potom se ta výhodnost zvyšuje. Vstupenky pro první dva vstupy, které jsou v ceně Roma Pass, nekupujete. Jdete přímo s Roma Pass mimo hlavní frontu. U dalších vstupů se slevou si už vstupenky kupujete. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Odtud jeďte autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro a vystupte na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu na Via Leone IV. Pokud bydlíte na Via Leone IX, přejděte kousek dál po Via Crescenzio a jeďte autobusem č. 49 směr Ospedale S. Filippo Neri. Vystupte na zastávce Aurelia / Paolo III. Vraťte se na křižovatku a vpravo po Via Aurelia dojdete ke křižovatce s Via Leone IX - přibližně po 600 metrech. Jízdenky na shuttle dopředu doporučujeme koupit, na městskou dopravu stačí na místě.