ŘÍM 2017 / 10

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 10

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete desátou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 12.03.2017, 18:46.
Jak se nejrychleji a nejlevněji dostaneme z letiště Ciampiano do Lido di Ostia? Děkuji. Lenka.

Viz naše odpověď ze dne 08.03.2017, 10:37.

# 11.03.2017, 12:48.
Ráda bych se zeptala, jak to udělat se vstupenkami do Galerie Borghese, když má přítel Press Card a navíc je univerzitním učitelem na umělecké škole. Podle informací na webu galerie by měl mít vstup zdarma, ale v rezervačním systému to nabízí jen tři typy lístků - zvýhodněné pro děti, zvýhodněné pro studenty do 24. let a učitelé EU a plné vstupné. Znamená to, že si nemusí vstup vůbec rezervovat nebo že mu potom vrátí peníze na pokladně? Děkuji velmi za informace. Kateřina.

V Galeria Borghese je rezervace povinná. Rezervační poplatek je € 2,00. Musíte si ji provést přes položku Gratuito. Poznámky za tím jsou jen informační, do vstupu zdarma spadá více kategorií než jen mladší 18. let. Jediný, kdo tímto způsobem nemůže provádět rezervace jsou držitelé , kteří mají v ceně prvních dvou vstupů i tento rezervační poplatek. V tomto případě se rezervace musí provést telefonicky.

# 10.03.2017, 13:48.
16.3.2017 letíme s priateľom do Ríma na letisko Ciampino. Keďže máme prílet o 23:30, hľadám nejaký vhodný spoj na stanicu Termini. Cestujeme len s batôžkom, takže na batožinu nebudeme čakať. Viete mi poradiť nejaký spoj? Linka Terravison má posledné odchod o 22:50, SIT Bus Shuttle má odchod vo 23:59. Keďže neviem, ako dlho mi bude trvať zorientovanie na letisku a kde sa nachádza odchod SIT Bus Shuttle, neviem kúpiť lístok. Ďakujem veľmi pekne. Svetlana.

Bohužel ve 23:59 je poslední spoj z letiště Ciampino na Termini o kterém víme. Můžete se ho pokusit stihnout, jízdenku je možné zakoupit až v autobuse, stanoviště je jen kousek. Plánek umístění najdete na výše uvedených stránkách - Fermate. Pokud autobus z nějakého důvodu nestihnete, budete muset cestovat taxi.

09.03.2017, 17:40.
Pán Rehúrek, dovoľte mi touto cestou poprosiť Vás o pomoc a zaslanie informácií ohľadom návštevy Ríma. Mám 36 rokov a som onkologickou pacientkou. Mojím veľkým snom je navštíviť Rím. Rozhodla som sa tam ísť spoločne so sestrou v termíne od 27. do 31.3.2017. Zakúpila som si už letenky cez Pelikan z Bratislavy do Campino. Ubytovanie už mám isté. Chcela by som sa však popýtať na možnosti zliav. Mám preukaz ZŤP so sprievodom a chcela by som využiť zľavnené vstupné do múzeí, Vatikánu aj MHD. Je to v Ríme možné? Prípadne, viete mi poradiť nejaké triky, ako by som mohla ušetriť? Vopred Vám veľmi pekne ďakujem. Veľmi sa do Ríma teším. Dúfam, že to nie je naposledy ... S úctou Barbara.

Občané Evropské unie se zdravotním postižením a doprovázející člen rodiny nebo člen sociální a zdravotní péče by měli mít vstup do většiny římských památek a muzeí zdarma. Toto platí i ve Vatikánských muzeích. Tam uvádějí stupeň postižení větší než 74%. Bohužel nevíme, jak se toto posuzuje a jak se to dokládá. Co se dopravy týče, víme že v Římě mají určité úlevy rezidenti podle stupně postižení a výše příjmu. O obecných úlevách jako v případě muzeí informace nemáme.

# 08.03.2017, 13:29.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe a nejlevněji přepravíme 14.4.2017 z letiště Fiumicino do Říma. Přílet máme až ve 20:05. Bydlíme poblíž Termini na Via Cavour. Mockrát děkuji a přeji hezký den. Dana.

Z letiště Fiumicino jeďte na Termini přímým autobusem za € 4,00.

08.03.2017, 10:37.
Od soboty 11.3. do úterý 14.3. bychom se rádi vydali na malý poznávací výlet do Říma. Přiletíme přibližně ve 12:45 na letiště Ciampino. Zvažujeme, že bychom se hned po příletu chtěli podívat k moři - pláže u Ostie. Jakou byste nám prosím doporučil cestu z letiště k plážím? Dále bych se chtěla zeptat, jakou byste nám doporučil cestu z Ostie, případně z letiště, k našemu ubytování na Via delle Fornaci 200. Můj poslední dotaz se týká vstupenek. Rádi bychom navštívili Vatikánská muzea, Koloseum / Palatin / Forum Romanum a Pantehon. Tam je vstup zdarma? Jsme dospělé osoby, takže nemáme žádné slevy. Vyplatí se nám Roma Pass? Nebo máme kupovat jednotlivé vstupenky? Děkuji moc za odpověď. Obdivuji Váš přehled, který o Římě máte! Zdenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B. Jeďte směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Odtud jeďte vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. Zastávky u moře jsou Ostia Centro, Stella Polare, Castelfusano a Cristoforo Colombo. Z letiště se na hotel dostanete stejným způsobem na Termini, odtud potom autobusem č. 64 na Piazza Stazione San Pietro. Odtud musíte jít po Via della Stazione di S. Pietro k Via delle Fornaci, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Z Lido di Ostia musíte jet vlakem Roma - Lido na konečnou Porta S. Paolo, přejít na nádraží Ostiense a odtud pokračovat vlakem na S. Pietro. Odtud je cesta popsaná výše. Na Vatikánská muzea nevyužijete. V případě Colosseo / Foro Romano / Palatino ušetříte s Roma Pass € 12,00 resp. € 14,00 včetně online rezervace. Třídenní Roma Pass stojí € 38,50 a máte v něm třídenní dopravu, první dva vstupy zdarma a ostatní se sníženým vstupným, dvoudenní € 28,00 a máte v něm dvoudenní dopravu, první vstup zdarma a další se sníženým vstupným. Pokud už jinou památku nenavštívíte, zbývá Vám tedy € 24,50 resp. € 14,00 na dopravu. Třídenní samostatná jízdenka stojí € 18,00, dvoudenní € 12,50. V tomto případě se Vám tedy Roma Pass nevyplatí. Do Pantheon je vstup zdarma.

# 07.03.2017, 19:48.
Prosím o radu, Zakoupili jsme vstupenky do Kolosea + Forum Romanum se studentskou slevou. Zaplatili jsme je, ale až teď čteme, že jsou platné pouze dva dny. My budeme na místě až za čtyři dny. Lístky ještě fyzicky nemáme, musíme jít pro ně na pokladnu. Myslíte, že ty dva dny platí od prvního použití? Děkuji. Roman.

To je v pořádku. Vstupenky pro Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou platné dva po sobě jdoucí dny od jejich první validace. Během těchto dvou dnů můžete navštívit každou z výše uvedených tří památek pouze jednou. Vstupenku můžete poprvé použít nejpozději do 31.12. toho roku, ve kterém byla zakoupena. V pořádku je také to, že si musíte na pokladně vyzvedout vstupenky zakoupené online. Pokud je v nákupním košíku alespoň jedna vstupenka se sníženým nebo volným vstupným, je třeba na místě prokázat věk. Pokladna by ale měla být jiná než ta standardní. Vyhnete se tak případným frontám.

# 07.03.2017, 17:26.
Děkuji moc, myslel jsem samozřejmě ITIC. Roma Pass díky tomu, že Řím si nejraději procházím pešky, tak se nám moc nevyplatí. I když jsme tam byli vždy až v dubnu nebo v květnu, tak možná tam bude příští týden ještě zima a budeme nuceni se přes den vracet na pokoj. Ještě mám poslední dotaz. Pojedeme autobusem z Ciampiano na konečnou metra. Můžeme tedy z letiště přímo do autobusu a koupit si jízdenku až u řidiče? Protože vím, že někdy to u řidiče je mnohem dražší. Pěkný den. Jarek.

Výhodnost si musíte vyhodnotit sám podle svého itineráře. Při návštěvě Colosseo a Castel Sant' Angelo, kde snížené vstupné stojí € 7,50 resp. € 7,00, a částečné cestě z letiště a na letiště metrem za 2x € 1,50 zaplatíte v součtu s ITIC (€ 13,00) € 30,50. stojí € 38,50. Pokud po Římě neprojedete během tří dnů € 8,00 resp. € 9,50 při pobytu delším než 3 dny, potom se Roma Pass nevyplatí. Samozřejmě za předpokladu, že ITIC uznají. Jízdenku na autobus Atral je možné zakoupit na informačním stánku na letišti, přímo v autobuse nebo u autorizovaných prodejců. Jízdenka stojí € 1,20.

# 07.03.2017, 10:58.
Ráda bych se zeptala na popis cesty z letiště Ciampino na adresu Via Lidia 5, San Giovanni, 00179 Řím. Dále bych se chtěla zeptat, co je nejlepší koupit za vstupenku, pokud nechceme vynechat Coloseum, Vatikánská muzea a Sixtínsku kapli, ale bez průvodce. Jinak děkuji za úžasné informace, hodně jsem toho už pročítala a získala tak skvělé informace, ale ta doprava do cíle je pokaždé jiná, tak se vlastně omlouvám, že sem pokládám tisící dotaz na dopravu. Děkuji. Bára.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Porta San Giovanni. Přejděte na Via Magna Grecia. Tady je zastávka okružního autobusu č. 665. Jeďte na Macedonia / Latina. Je to sedmá zastávka, ne všude musí autobus nutně zastavit. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Latina. Po té jděte až na Piazza Roselle, kde odbočte doleva na Via Lidia. Vaše ubytování je po levé straně. Na autobus lze nastoupit i na Furio Camilo nebo Ponte Lungo. Stanice metra Porta San Giovanni je volena tak, aby jízda autobusem byla co nejkratší. Na metro a autobus stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus jezdí každý den od 7:00 do 21:00, v neděli od 8:00 do 14:00. Pokud navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino a Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, potom nemá význam kupovat např. . Kupte si samostatné vstupenky, nejlépe online s přednostním vstupem.

# 07.03.2017, 10:32.
Letíme na výlet do Říma v termínu od 21.3. až 25.3.2017. Chci vás poprosit o radu. V první řadě by mě zajímalo, jak nejrychleji se dostat z letiště k ubytování. Budeme bydlet v tomto hotelu: Rome & Suites, Via G. Serafino. A dále by mě zajímalo, co z placených prohlídek nevynechat, tudíž, co byste nám doporučili vidět nejen zvenku, ale i zevnitř. Oba dva jsme studenti a je nám 21 let. Dále by mě zajímalo, zda se vyplatí Roma Pass. Mockrát děkuji za odpověď. Lucie.

Nepíšete na jaké letiště přiletíte. Pokud přiletíte na Ciampino, jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Tady přestupte na autobus č. 913 směr Stazione Monte Mario. Vystupte na Medaglie d' Oro / Montezemolo. Na jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 můžete jet metrem i tímto autobusem. Platí 100 Minut. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Přibližně po 100 m odbočte za čerpací stanicí doleva na Via Serafino Gualtiero. Rome & Suites je po pravé straně. Pokud přiletíte na Fiumicino, jeďte autobusem . Tipy na památky jsou např. v odpovědi ze dne 15.02.2017, 18:45. Je to ale skutečně jen nástin. Řím je nabitý památkami a každý má jiné priority zájmu. Co se týče, tak se Vám určitě nevyplatí. Ve svém věku máte nárok na snížené vstupné. Takže v případě Roma Pass jsou pro Vás zajímavé doprava a první dva vstupy, na ostatní máte stejné podmínky jako bez něho. Pokud navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino, stojí snížené vstupné € 7,50. Pokud Castel Sant' Angelo tak € 7,00. Třídenní jízdenka stojí € 18,00. Když to sečtete, tak jste na ceně € 32,50. Třídenní Roma Pass stojí € 38,50. Dva úplně nejdražší snížené vstupy stojí € 14,00 a € 10,50. Celkem s dopravou tedy € 42,50. Tady by se Roma Pass vyplatil. Ale tyto zrovna asi volit nebudete. A v případě umístění Vašeho ubytování zřejmě i těch € 18,00 za tři dny neprojezdíte.

# 07.03.2017, 00:27.
Dnes 7.3. cestujeme s manželom do Ríma. Prílet máme v 18:10 na letisko Ciampino. Ako sa dostaneme do hotela Grifo na Via del Boschetto 144 a späť? 11.3. máme odlet o 19:35. Vopred ďakujem za odpoveď. Skvelá stránka s množstvom užitočných informácií, ktoré mi pomohli pri plánovaní návštevy pamiatok. Viera.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Tady přestupte na metro B a jeďte na Cavour. Tady přestupte na autobus č. 117 směr Corso Popolo. Vystupte na druhé zastávce Milano. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via Panisperna. Dovede Vás k Via del Boschetto, po které se vydejte doleva. Hotel Grifo je za další křižovatkou hned vpravo. Na metro A, metro B a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT platnou 100 minut. Při přestupu v metru však nesmíte projít ven turnikety. Cesta zpět je stejná, autobus však jede ze souběžné ulice Via dei Serpenti a na metro B nastoupíte na Colosseo. To využijete při cestě za památkami. V sobotu a v neděli nejezdí, budete muset k metru dojít pěšky. Není to daleko, jen 350 m. Na Termini a z Termini můžete jet také přímým autobusem za € 4,00.

# 06.03.2017, 20:57.
Máte prosím nějaký tip nebo zkušenost s nějakým parníkem v Římě? Zítra tam odlétám a rád bych se vydal na nějakou menší plavbu. Děkuji. Jan.

Klasický systém Hop-on Hop-off je v provozu až od dubna. Lodě jezdí po půl hodině. V provozu je od 10:00 do 18:00. 24. hodinová jízdenka stojí € 18,00. Další plavby probíhají také až od dubna nebo května. Pokud něco provozuje nějaká další společnost i v zimě, nevíme.

# 06.03.2017, 11:54.
14.3. letíme s manželkou do Říma. Manželka je učitelka. Má smysl aby si vyřídila kartu ITIC? Dosud jsem tam byl jen s dětmi, které měli do muzeí vstup zdarma a já jsem platil vždy plné vstupné. Nevím, jak je to s kartou ITIC, zda do muzeí jsou slevy nebo ne. Nemohu to nikde najít. Děkuji moc za informace. S pozdravem Jarek.

Podle našich informací by měli učitelé státních škol z Evropské unie platit snížené vstupné v římských státních památkách a muzeích. Jak se to prokazuje, bohužel nevíme. Otázkou je, zda se vyplatí ITIC vyřizovat pouze za tímto účelem. Cena karty ITIC je 350,- Kč, což odpovídá € 13,00. Museli byste tedy ve slevách minimálně dosáhnout na tuto částku. V tom případě je možné, že výhodnější je pořídit si . Je třeba to propočítat s Vaším itinerářem.

# 04.03.2017, 20:24.
Pane Řehůřku, obracím se na vás s prosbou a dotazem. Mohl byste nám prosím poradit, jak se co nejrychleji dostat brzy ráno městskou dopravou z hotelu Area Roma, Via del Forte Ostiense u metra Marconi na letiště Ciampino? Moc Vám děkuji a s přáním krásného večera Martina.

Jeďte metrem B na Termini a následně metrem A na konečnou Anagnina. Odtud pokračujte autobusem Atral na letiště Ciampino. Provoz metra začíná v 5:30 a jízdenka BIT stojí € 1,50, první autobus z Anagnina na letiště jede v pracovní dny v 6:30, v neděli a ve svátek v 7:20. Jízdenka stojí € 1,20. Pokud potřebujete cestovat dříve, jeďte nočním autobusem N2, který má zastávku před hotelem Pulitzer kousek od Vašeho hotelu. Zaveze Vás na Termini. Autobus N2 jede od 23:45 do 4:56 (odjezdy z konečné Laurentina) 3x do hodiny. V pátek a v sobotu od 1:40 do 4:57 také 3x do hodiny. V neděli nejezdí. Z Termini, Via Giolitti, potom pokračujte autobusem za € 4,00 na letiště Ciampino. Jede ve 4:30, 4:50, 6:30, 6:40, 7:00, … Na letišti je za 40 minut.

# 04.03.2017, 15:20.
Jsme v Římě od pátečního večera 7.4. do pátku 14.4.2017. Bydlíme na Salita di Sant Onofrio. Chtěli bychom navštívit Sixtinskou kapli a Vatikánská muzea. Zamlouvá se nám velmi brzký ranní vstup do Sixtinské kaple a následně Vatikánská muzea a potom Svatopetrská bazilika. S ohledem na předvelikonoční týden, který den radíte? Je vhodné pondělí 10.4.? Když si koupíme Omnia Card na 72 hodin, lze udělat brzký ranní vstup do Sixtinské kaple? Nebo je lepší koupit jen jeden den s nejrannějším vstupem a na další dny třídenní Roma Pass? Děkuji. Karel.

Čím více se bude blížit termín Velikonočních svátků, tím více bude v Římě a Vatikánu návštěvníků. Z tohoto pohledu je tedy pondělí 10.4.2017 vhodný termín pro návštěvu. Standardní otevírací doba Vatikánských muzeí je v 9:00 hodin. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Přednostní vstup do Sixtinské kaple není součástí standardní vstupenky do Vatikánských muzeí ať už individuální nebo s průvodcem. Pokud chcete navštívit Sixtinskou kapli 15 minut před průvodcovanými prohlídkami a 1 hodinu a 15 minut před ostatními návštěvníky, zakupte si Vatican Early Entrance Ticket. Součástí je standardní vstupenka do Vatikánských muzeí s tím, že máte vstup mimo základní frontu. Zda si zakoupit Omnia Card nebo jen závisí na Vašem itineráři a propočítání cen vstupů a dopravy s ním souvisejícími.

# 04.03.2017, 15:12.
Přilétáme do Říma na letiště Fiumicino v pátek 7.4.2017 linkou Alitalia na Terminal 1 ve 20:05. Bydlíme na Salita di Sant Onofrio 14, Trastevere. Prosím o radu optimálního spojení za rozumnou cenu. Děkuji. Karel.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte z Piazza dei Cinquecento autobusem č. 40 za € 1,50 směr Borgo Sant' Angelo. Vystupte na Ponte Vittorio Emanuele. Jděte směrem k Tibeře, před mostem odbočte doleva a jděte ke druhému mostu Ponte Principe Amadeo Savoia Aosta. Přejděte po něm přes řeku. Před sebou uvidíte tunel, jděte k směrem k němu ale po souběžné ulici podél zástavby. Po levé straně uvidíte schodiště, po kterém vystoupejte na ulici Salita di Sant' Onofrio. V polovině ulice po levé straně je Vaše ubytování. Od zastávky autobusu je to přibližně 500 m. Druhou variantou, o něco rychlejší ale dražší, je cesta vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice San Pietro jeďte autobusem č. 64 směr Termini. Jízdenka stojí € 1,50. Vystupte na Piazza della Rovere, vraťte se zpět na náměstí a vydejte se doleva ke schodišti jako v předchozí variantě.

# 04.03.2017, 11:45.
Chtěla bych se zeptat na nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu City Guest House Rome. A zda je výhodné zakoupit Roma Pass? Děkuji. Nicole.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 směr Anagnina. Vystupte na Numidio Quadrato. Vyjděte z metra na Via Scribonio Curione. Za křižovatkou je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 557 směr Vignali / Scintu a vystupte na zastávce Cartagine / Sulpici. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, za mírnou zatáčkou uvidíte po levé straně Vaše ubytování City Guest House. Jízdenku BIT z metra můžete použít i na autobus. Pokud budete využívat nějakou časovou jízdenku nebo , můžete je samozřejmě použít i na metro a autobus č. 557. Z metra to jde dojít také pěšky. Zda je výhodné zakoupit Roma Pass nebo ne závisí na Vašem itineráři. Spočítejte si náklady na dopravu a vstupy podle itineráře se standardními cenami a porovnejte to s cenami při využití Roma Pass. Zjistíte výhodnost nebo nevýhodnost. Jen pro dopravu se Roma Pass nevyplatí.

# 02.03.2017, 19:19.
Prosím o radu, jak se dostanu ze stanice Termini na Stadio Olimpico a kolik přibližně zabere cesta času? Na zápas se chystáme v sobotu 4.3. Velmi děkuji za odpověď. Veronika.

Z Termini jeďte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, pokračujte autobusem č. 32 směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Zastávka se nachází v blízkosti sportovního areálu. Celou trasu Vám pokryje jízdenka BIT v ceně € 1,50. Počítejte s tím, že Vám cesta zabere přibližně 45 minut.

# 02.03.2017, 11:41.
Pane Řehůřku, koncem měsíce letíme do Říma na letiště Ciampino. Chtěl bych se Vás zeptat, zda předem zakoupené jízdenky na autobusy uvedené v odkazu platí pouze na uvedený čas v rezervaci nebo je to jedno, ve kterou hodinu je použijeme během platného dne? Při rezervaci online musím zadat konkrétní hodinu. Aerolinky nám totiž před nedávnem změnily čas odletu z Říma a není vyloučené, že se to ještě nestane. Chtěli jsme původně jet s Terravision, ale podle posledních informací není zrovna to ořechové. Děkuji Vám předem za odpověd a přeji příjemný den. Zdravím. Jirka.

Ve všech případech - , i Schiaffini můžete v případě zpoždění letu použit jízdenku na následující volný spoj. Co se Terravision týče, je třeba rozlišovat mezi problémy, které nastaly před rokem v Londýně a mezi dlouhodobě funkční přepravou v Římě. Terravision vypraví denně mezi centrem a římskými letišti celkem více jak 100 spojů, tj. více jak 700 spojů týdně, více jak 3000 spojů měsíčně a více jak 37000 spojů ročně. Patří k nejlevnějším přímým dopravcům mezi letištěm a centrem. Nízká cena je samozřejmě vyvážena nižším komfortem a větším zájmem ze strany cestujících. Při tak velkém množství spojů se samozřejmě někdy stane, že něco nevyjde nebo se pokazí. A to i z důvodu vyšší moci. Zkušenosti však většinou napíší ti nespokojení, často i nesoudně. Tím samozřejmě nechceme říct, že všechny stížnosti v různých fórech jsou neoprávněné. Terravision v poslední době toho v Římě hodně změnila. Např. zastávku přesunula z Via Marsala na Via Giolitti, zrušila Boarding Card při cestě na letiště, … Každopádně v případě Říma je konkurence společností přepravujících cestující z letiště do centra a naopak velká, takže je z čeho vybírat. Pro úplnost uvádíme nejlevnější spojení z letiště Ciampino na Termini. Nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Termini. Hodně návštěvníků Říma využívá pro pobyt nějakou časovou jízdenku nebo , cesta z letiště tak stojí navíc jen € 1,20, protože na cestu metrem lze už využít časovou jízdenku nebo Roma Pass.

# 28.02.2017, 15:56.
Děkuji za vyčerpávající informace a trpělivost. Jen kolikrát vysvětlujete cestu z letiště ... Někde jsem viděla informaci o výhodné sdružené vstupence do Kolosea, Forum Romanum a na Palatin. Bohužel jsem si webovou stránku nenapsala a teď to nemohu najít. Nabízeli zvýhodněné vstupné, platila asi dva až tři dny a dala se koupit online. Neporadíte? Děkuji. Alena.

Nejedná se o zvýhodněnou vstupenku, ale o standardní vstupenku. Vstupenka do Colosseo platí současně i do Foro Romano a Palatino. Je platná do 31.12. toho roku, ve kterém byla vystavena. Od první validace platí potom dva po sobě jdoucí dny do výše uvedených památek. Každou z těchto památek můžete navštívit během těch dvou dnů pouze jednou. Vstupenka stojí € 12,00, zlevněná pro mladé od 18. do 25. let € 7,50 a do 18. let je vstup zdarma. Online je možné vstupenku nebo voucher zakoupit na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Roma Colosseo / Biglietteria / Acquista. V tomto případě se platí za každou osobu včetně té se vstupem zdarma rezervační poplatek € 2,00. Pokud jsou v nákupním košíku pouze vstupenky za plné vstupné, můžete si vytisknou přímo vstupenku nebo voucher a vstupenku si vyzvednout na pokladně pro online rezervace. Pokud je v košíku vstupenka za snížené vstupné nebo zdarma, je možné si vytisknout pouze voucher. Alternativní produkty týkající se vstupu do Colosseo najdete na Get Your Guide - VIP vstup, vstup s průvodcem apod.

# 28.02.2017, 11:30.
Bohužel se mi nikde nedaří zjistit, zda je již v provozu linka metra, která má stanici u Colossea. Můžete mi prosím poradit? Také bych se chtěla zeptat, zda je možné zakoupit vstupenku pouze do Sixtinské kaple bez Vatikánských muzeí, nebo je to pouze součástí? Děkuji velice. S pozdravem Jana.

Stanice Colosseo je na lince metra B / B1. Do budoucna by měla přes Colosseo jezdit i linka metra C, v současné době je v provozu úsek Lodi - Monte Compatri / Pantano. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Samostatně vstupenku nezakoupíte.

# 28.02.2017, 08:51.
Prosím, neznáte náhodou nějaké dobré ubytování v soukromí v Ostii u moře? Červenec, srpen. Děkuji. Luděk.

Doporučujeme si najít ubytování přes Booking / Lido di Ostia podle Vašich požadavků na vybavenost, přesný termín a počet ubytovaných osob. V červenci a v srpnu počítejte s tím, že budou kapacity hodně obsazené a ceny budou vysoké.

28.02.2017, 08:00.
Děkuji za předcházející odpověď. Chystáme se se ženou do Domu Aurea. Když koupím online ticket, stojí to € 14,00 + € 2,00. Je to včetně průvodce, alespoň tištěného? A na jak dlouho vychází ta prohlídka? Dále chceme navštívit Hadriánovu vilu v Tivoli. Jakým autobusem se tam nejlépe dostaneme a za kolik? Děkuji. Dušan.

Domus Aurea má povinnou rezervaci a prohlídka je pouze s průvodcem. Lze objednat prohlídku v italštině, angličtině, francouzštině a španělštině. Prohlídka trvá přibližně 75 minut. Do Tivoli jezdí autobus Cotral z Ponte Mammolo, kam se dopravíte metrem B. V Tivoli musíte vystoupit na zastávce Villa Adiana. Jízdenka stojí € 1,30.

# 27.02.2017, 11:58.
7.4.2017 přilétáme ve 14:00 na Fiumicino Airport. Na kolikátou hodinu je ideální si zerezervovat Terravision na Termini? Z Termini potom jedeme do B&B Trasteverino, Vicolo del Bologna 33. Jakým máme jet spojem prosím? Děkuji moc. S pozdravem Dušan.

Autobus z letiště Fiumicino na Termini doporučujeme rezervovat na 15:05. Předchozí spoj ve 14:25 má odjezd příliš brzo, na stanovišti byste měl být nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu. Pokud z nějakého důvodu spoj nestihnete, můžete samozřejmě využít jízdenku na následující volný spoj. Z Termini jeďte autobusem H směr Dei Capasso. Autobus vyjíždí z náměstí Piazza dei Cinquecento před Termini. Vystupte na Sonnino / S. Gallicano. Zastávka je hned za mostem Ponte Garibaldi, po kterém přejedete na druhý břeh Tibery. Jděte zpět směrem k Tibeře a hned odbočte doleva na Via della Renella, na jejím konci pokračujte rovně po navazující Via del Politeama. Dovede Vás na malé náměstíčko se schody vpravo. Vydejte se šikmo vlevo, přejděte Piazza Trilussa a ve stejném směru pokračujte po Via Benedetta. Na konci zděné stěny, kterou budete mít po pravé straně, odbočte do úzké uličky doleva - Vicolo del Bologna. Ta se po několika metrech rozdělí na dvě větve. Vy se vydejte tou pravou. B&B Ventisei Scalini a Trastevere, dříve B&B Trasteverino, je po levé straně.

# 27.02.2017, 09:40.
Děkuji moc za rychlou odpověď. Mohu ještě poprosit o informaci, jak je to v týdnu s dopravou ze stadionu? Nakonec půjdeme i na středeční pohárové derby utkání, které začíná ve 20:45. Tak abychom se dostali zpět do hotelu. Metro vážně jezdí jen do půlnoci? Děkuji. Ivana.

Doprava je stejná. Autobus č. 32 jezdí do půlnoci. Ten byste měli bez problému stihnout. Pokud ne, jezdí o zastávku dříve - De Bosis - noční autobus n25 směr Piazza Venezia. Jezdí z konečné od 00:30 po půl hodině. Vystoupit musíte na konečné, odkud jede noční autobus n12 směr Vertunni. Z Piazza Venezia jede v 00:30, 1:30, atd. Vystoupit musíte na Termini. Odtud potom nočním autobusem n2 směr Laurentina na Cavour. Jede z konečné od 23:40 třikrát do hodiny. Pokud stihnete autobus č. 32 a nestihnete poslední metro A, které z konečné Battistini odjíždí ve 23:30, můžete jet na Termini z Ottaviano nočním autobusem n1 směr Anagnina, který jede od 23:30 čtyřikrát do hodiny. Metro jezdí běžně jen do 23:30. Pouze z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jezdí do 1:30.

# 26.02.2017, 15:14.
Již pár dnů studuji informace na internetu týkající se památek a dopravy v Římě. Opět jsem znejistěla a proto píši ještě vám. Budeme v Římě od 10. do 13.března. Na některých stránkách se píše, že v neděli jsou památky zavřené, na některých o tom není zmínka. Zajímá mě především Vatikán - chrám a Sixtínská kaple, potom Koloseum a Forum Romanum, antická Ostie ... Bývá zde i v tuto dobu velká fronta? Reaguji na zprávu, že do Vatikánu již po 7. hodině. Stejně tak jsem nenašla ceny vstupů do těchto míst. A nebo se velmi liší. Snažím se to vše zjistit také proto, abychom si spočítali, zda se nám vyplatí Roma Pass. Děkuji. S pozdravem Martina.

Otevírací doby památek jsou různé. Ve Vatikánu je basilika otevřená každý den. Otevírací doba se samozřejmě aktuálně upravuje na základě církevních událostí, které v basilice probíhají. Sledujte kalendář na stránkách Vatikánu. Vatikánská muzea a Sixtinská kaple, která je jejich součástí, mají v neděli zavřeno. Otevřeno mají vždy jen poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma. Colosseo / Foro Romano / Palatino má otevřeno každý den. Ostia Antica má zavřeno v pondělí. Někdy je zavřeno mimo standardní scénář, většinou např. 25.12., 1.1. nebo 1.5. Otevírací dobu si můžete zkontrolovat na oficiálních stránkách konkrétního muzea nebo památky. Rezervaci obecně doporučujeme provést do Vatikánských muzeí a Colossea. V březnu není ještě hlavní návštěvní sezóna, ale i tak tam může být dost lidí. Oficiální ceny vstupného najdete na oficiálních stránkách konkrétní památky nebo muzea. Ceny vstupného týkající se památek a muzeí zapojených do Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Doporučujeme si pročíst naše Otázky a odpovědi týkající se Říma, vše co zde bylo řečeno je tam už mnohokrát zodpovězeno.

# 25.02.2017, 06:32.
Chystáme se s přáteli na fotbal do Říma. Budeme bydlet v hotelu Caesarem Balbo Inn. Můžete mi prosím napsat, jak se nejsnáze dostat na stadion? Respektive, na stadion pojedeme z Vatikánu a po fotbale do hotelu. Děkuji moc. Ivana. P.S.: Našla jsem vaši stránku pozdě? Na ten fotbal jedeme už zítra!

Z Piazza San Pietro jděte podél Vatikánu na sever na Piazza del Risorgimento. Pokud budete ve Vatikánských muzeích, jděte podél Vatikánu na východ na stejné náměstí. Z Piazza del Risorgimento jeďte autobusem č. 32 směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Je to u sportovního areálu. Do hotelu potom jeďte ze stejné zastávky na druhé straně autobusem č. 32 ve směru Risorgimento. Vystupte na Ottaviano. Tady přestupte na metro A a jeďte směr Anagnina. Na Termini přestupte na metro B a jeďte směr Laurentina. Vystupte na Via Cavour. Po té jděte ve směru k Termini. Po 150 m sejděte vlevo po schůdcích k Via Urbana, po které se vydejte doprava a následně doleva po Via Panisperna. Po 100 m odbočte doprava na Via Cesare Balbo, kde po pravé straně je hotel Cesare Balbo Inn. Zápas Lazio vs. Udinese začíná v 15:00, nebude tedy problém s dopravou, především s metrem, které v neděli končí ve 23:30. Autobus č. 32 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci.

# 24.02.2017, 12:58.
Obracím se na Vás s prosbou, zda byste mi poradil, jak nejlépe cestovat do Říma. Zda je vhodné si vše objednat u cestovní kanceláře nebo přes Booking. Jsme dvě dospělé osoby, rádi bychom to tam prozkoumali. Proto je i otázka, za je vhodné si objednat ubytování na jednom místě s jídlem nebo jak je to prostě nejlepší. Moc Vám děkuji za odpověď. Radka.

Přes cestovní kancelář doporučujeme objednávat pouze poznávací zájezd a to v případě, že Vám bude program ve všem vyhovovat - např. přes Invia nebo Dovolená. Pokud však chcete Řím poznávat po vlastní ose, doporučujeme si vše zajistit podle svých představ. Ubytování doporučujeme si zajistit přes Booking / Řím a letenky přes Pelikan. Pokud nepožadujete přesný termín, můžete mít štěstí na nějakou akční letenku. Ubytování bychom volili na jednom místě v dosahu městské dopravy. Stěhování během pobytu by Vám zbytečně ubralo drahocený čas. Co se stravování týče, doporučujeme v hotelu snídani, maximálně polopenzi. Ale i ta večeře Vás může zbytečně časově svazovat.

# 23.02.2017, 07:02.
Ráda bych využila vašich neskutečných znalostí Říma a zeptala se na doporučení restaurací, kde si můžeme vychutnat výborné jídlo - pizza, těstoviny - při našich toulkách po památkách Říma a případně i nějaké doporučení i v okolí ulice Manzoni. Předem děkuji. Přeji hezký zbytek dne. Tina.

V Římě je obrovské množství podniků, do kterých můžete zajít. Spíše než konkrétní doporučení Vás odkážeme na Kam na jídlo a co ochutnat, kde najdete zajímavé informace včetně konkrétních tipů. Na Vialle Manzoni je několik dobrých restaurací. Náš tip: Il Tempio di Minerva téměř u Via Giovanni Giolitti nebo o 70 m dál na Vialle Manzoni La Taverna Italiana.

22.02.2017, 21:10.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Ještě mi z Vašeho popisu vyvstala jedna doplňující otázka. Pokud jsem to dobře pochopila, koupím si na letišti jednu jízdenku, ve které je už započítaný přestup v Trastevere. Píšete, že času bude dost a že možná stihnu i dřívější čas. Znamená to, že ta jízdenka není podmíněna časem? Koupím si jízdenku a ta platí na celý den? Je jedno, v jaký čas do jakého vlaku nastoupím? Ještě jednou děkuji za všechny informace, přeji hezký večer. Ráďa.

Jízdenka na regionální vlak zakoupená na pokladně nebo v automatu by měla být vystavena z výchozí do cílové stanice. Před nástupem do vlaku ji musíte validovat. Od této chvíle začíná běžet její platnost a ta trvá čtyři hodiny. Během této doby můžete absolvovat libovolný počet přestupů. Pokud vyprší platnost jízdenky během jízdy, můžete pokračovat v jízdě do cílové stanice, ale už bez přestupu. Jízdenka na regionální vlak zakoupená online se nevaliduje, její platnost začíná běžet od času odjezdu vlaku uvedeném na jízdence a trvá také čtyři hodiny. Ostatní podmínky jsou stejné. Vše je podrobně popsané v podmínkách.

# 22.02.2017, 20:55.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště Fuimicino na adresu Via La Spezia 95. Anna.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Vysadí Vás na Via Giolitti. Přejděte kousek zpět proti jednosměrce k vlakové stanici Termini pro regionální vlaky - Termini Laziali. Odtud pokračujte vlakem Roma - Giardinetti na zastávku Ponte Casilino. Odtud jděte po Via Casilina, Via Callarate a Via La Spezia k ubytování. Na vlak Roma - Giardinetti můžete použít libovolnou jízdenku městské dopravy. Můžete také jet metrem A směr Anagnina a vystoupit na Re di Roma. Odtud potom jít po Via Aosta, Via Monza a Via La Spezia k ubytování. Oba přechody jsou přibližně 600 m.

# 21.02.2017, 17:48.
1.3.2017 letím do Itálie. Přistanu na letišti Fiumicino a musím se dostat vlakem do Montepescali. Moje otázka zní, zda je nějak výhodnější koupit jízdenku online a hlavně, zda je vůbec reálné stihnout přestup. Na letiště bych měla přiletět ve 14:00. Vlak, nevím kde ho najdu, četla jsem, že je tam Express i nějaký příměstský, hádám, že jde o ten příměstský a doufám, že bude někde poblíž, abych k němu mohla dojít pěšky se zavazadlem, vyjíždí v 15:42, což hádám, že bych měla stihnout i přesto, že budu vyzvedávat zavazadlo. Jede do Roma Trastevere, ale trochu mě děsí to, že tam přijede v 16:08 a už v 16:27 vyjíždí do Montepescali. Můžete mi napsat, zda se dá ten přestup stihnout a je možné najít někde nějaký plánek nebo radu, jak se rychle zorientovat a nastoupit do správného vlaku při přestupu? Italsky neumím, anglicky se jakž takž domluvím. Nikdy jsem necestovala vlakem. Mockrát děkuji za radu, přeji hezký den a vše dobré. Ráďa.

Na letišti Fiumicino vedou z Terminálů tubusy do vlakové stanice. Vše je dobře značeno. Regionální vlaky FL1 na Trastevere odjíždějí každou 12., 27., 42. a 57. minutu. Na Trastevere je vlak za 26 minut. Přímý regionální vlak z Trastevere do Montepescali jede v 16:27, v 18:27 a ve 20:27. Na místě je za něco málo přes dvě hodiny. Jízdenka z letiště stojí € 20,65. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Abyste stihla vlak v 16:27, musíte z letiště vyjet nejpozději v 15:42, což je hodně času. Stihnete určitě i dřívější vlak. Co se plánku týče, podívejte se na portál Mapy Google v satelitním pohledu. Uvidíte přesně umístění vlakové stanice a propojení s Terminály. Jízdenku nemá význam kupovat online. Budete mít dostatek času ji zakoupit na místě. Online nákup nemá vliv na cenu jízdenky. Nezapomeňte ji na nástupišti označit. Nesmíte nastoupit do Leonardo Express, ten jede jen na Termini. Na Trastevere potom pojedete na druhou stranu než přijedete. Je to malé nádraží, šest kolejí, čtyři nástupiště. Směr je Civitavecchia / Grosseto / Pisa.

# 21.02.2017, 12:16.
Chystáme se synem na konci srpna na čtyři dny do Říma, chtěla bych se zeptat, jak se letos pohybují ceny u nejznámějších památek pro studenty a dospělé osoby? Předem děkuji za odpověď. Šárka.

Ceny římských muzeí a památek najdete na Roma Pass - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Další ceníky najdete na Coopculture. Ceny vatikánských muzeí a památek na Musei Vaticani. V případě těch římských státních mají studenti vstup do 18. let zdarma, do 25. let platí snížené vstupné, ve Vatikánu je vstup zdarma do 6. let a do 18. let se sníženým vstupným. První neděli v měsíci je vstup do římských státních muzeí a památek zdarma, poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma.

# 20.02.2017, 20:34.
Jedeme první víkend v květnu do Říma. Chceme navštívit Vatikánské zahrady. Potřebuji poradit, kde si zarezervovat vstupenky, zda se může do zahrad individuálně nebo s průvodcem. Děkuji. Blanka.

Vstupenky do Vatikánských zahrad zakoupíte online přes Musei Vaticani. Součástí prohlídky je i vstup do Vatikánských muzeí a nelze ho oddělit. Prohlídka Vatikánských zahrad je vždy s průvodcem.

# 19.02.2017, 19:38.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď. Moc jste nám pomohl. Mohu se ještě zeptat ohledně Vatikánu? Myslíte si, že nyní v březnu od 4. do 8. března je lepší zakoupení lístků předem online? Nebo není hlavní turistická sezóna a když tam budeme brzy ráno okolo 8:00, bez problémů se dovnitř do muzeí dostaneme? Pokud by to bylo lepší online, mohl byste mi prosím poradit odkaz, kde lístky zakoupit? Moc Vám děkuji a přeji Vám hezký večer. Martina.

Začátek března ještě není období, kdy by se tvořili u Vatikánských muzeí extrémní fronty. Nicméně i tak doporučujeme si udělat online rezervaci. Vstupenky zakoupíte online na Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide. Ve druhém případě máte možnost rezervaci jednoduše změnit nebo zrušit v případě, že se Vám změní plány.

# 18.02.2017, 13:48.
Chtěl bych se zeptat na cestu z letiště Ciampino. Náš přílet na letiště je naplánován na 24. únor v 8:55 a ubytovaní jsme v hotelu La Sosta na adrese Via Filippo Turati 102, Central Station, 00185 Řím. Moc rád bych znal váš tip na nejrychlejší a i cenově dostupnou cestu z letiště do hotelu. Našel jsem, že bychom mohli jet autobusem Atral na zastávku Termini station a potom pěšky do hotelu, tak jsem se jen chtěl ujistit, zda jsem se někde nepřehlédl a je toto možná cesta a případně zda tuto cestu lze využít i opačně při odletu. Děkuji za váš názor. Filip.

Těch možností je hodně. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini za € 1,50. Nejoptimálněji však přímým autobusem za € 4,00 na Termini. Zastavuje na Via Giolitti 38, což je jen 100 m od Vašeho ubytování. Z Via Giolitti jděte po kolmé Via Alfredo Cappellini a na křižovatce odbočte doprava na Via Filippo Turati. Hotel La Sosta je po levé straně. Obě varianty jsou samozřejmě možné i pro cestu zpět.