ŘÍM 2018 / 3

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 3

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třetí část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.10.2018, 19:01.
Pane Řehůřku, vaše odpovědi na některé konkrétní dotazy byly pro mě velice inspirativní a poučné. Děkuji za Vaše stránky. Přesto i já několik dotazů na Vás mám. Ubytování máme na Via del Grifone. Vatikán hodláme navštívit v neděli 28.10. Je to poslední neděle v měsíci, posun letního času zpět, co nejdříve ráno. Prosím, co doporučujete navštívit ve Vatikánu dříve? Baziliku nebo muzea se Sixtinskou kaplí? Jaký nejrychlejší způsob městské dopravy z místa ubytování zvolit s ohledem na to, kam půjdeme nejdříve? Odlétáme z Fiumicino v úterý 30.10. v 15:00 hodin. Doporučujete koupit lístek na autobus předem nebo stačí přímo v autobuse? Jaký je rozdíl mezi autobusy Terravision a Shuttle Bus, kromě zanedbatelných € 0,20? Mají oba zastávku na Termini? V jakých časových intervalech Shuttle Bus na letiště odjíždí? Nikde jsem nenašel jeho jízdní řád. Moc děkuji. Luboš.

Poslední neděli v měsíci doporučujeme navštívit určitě jako první Vatikánská muzea a to co nejdříve ráno. Tento den mají omezenou otevírací dobu. Vstup je umožněn od 9:00 do 12:30, samotná muzea se zavírají ve 14:00. Bazilika je otevřena v tomto období až do 18:30. Nejjednodušší doprava z místa ubytování bude metrem. Přejděte na stanici Cavour, je to necelých 300 metrů. Odtud jeďte metrem B na Termini a následně metrem A na Ottaviano. Odtud už je cesta k muzeím značena, je to přibližně 500 metrů. Na celou trasu Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Nesmíte samozřejmě během přestupu na Termini vyjít z metra ven přes turnikety. Při cestě na letiště je samozřejmě vhodnější zakoupit jízdenku dopředu z důvodu garance času odjezdu. jede na letiště přímo, zajíždí na Via Crescenzio, kde má mezizastávku. Oba vyjíždějí z Termini, každý z jiné strany nádražní haly. Terravision z Via Giolitti, SIT Bus Shuttle z Via Marsala. Při nákupu zpáteční jízdenky má Terravision výraznější slevu. SIT Bus Shuttle jezdí od 4:45 do 20:30 přibližně po půl hodině, Terravision od 4:40 do 21:50 přibližně po 50. minutách.

# 02.10.2018, 13:57.
Pane Řehůřku, rád bych poprosil o informaci týkající se vstupu do Colossea v Římě. Příští středu 10.10. tam odlétám s přítelkyní a sedmnáctiletou dcerou. Vstupné do Colossea jsme si koupili online přes internet s tím, že jsem se dočetl, že osoby do 18. let platit vstupné nemusí, plné vstupné je € 12,00 na osobu a poplatek € 2,00 na osobu za rezervaci vstupu - vstup bez čekání. O to nám šlo hlavně. Při samotném objednávání vstupenek mi internetové stránky Coopculture nabídly několik možností vstupného. Při běžném vstupném bylo možné si vyznačit konkrétní den i přesnou hodinu, ale objednání bylo možné provést jen pro dva dospělé s plným vstupným a nebylo možné k celkové objednávce přiřadit dceru, která má vstup zdarma. Jediné, kde bylo možné provést objednání vstupenek společně, byla varianta vstupného se vstupem po 14. hodině, kterou také nabízeli včetně rezervace vstupu bez čekání. Tu jsme na konec zvolili a zaplatili € 12,00 za osobu a € 2,00 za každého z nás včetně dcery za rezervaci vstupu. Ale zarazilo mě, že se nikde během objednání tohoto vstupu nevyplňoval konkrétní den a přesný čas. Co nám prosím vstupenka s vstupem po 14. hodině umožnuje? Je její součástí také přednostní vstup? Moc děkuji za odpověď. Marek.

Zakoupil jste si vstupenku Open, která byla v prodeji do 30. září. 2018. V současné době ji nelze již zakoupit. To samozřejmě neznamená, že ta Vaše není platná. Je platná do konce roku 2018, tzn. můžete ji poprvé validovat kdykoliv, nejpozději 31.12.2018. Vstupenka je kombinovaná, můžete s ní navštívit Colosseo / Foro Romano / Palatino. Od okamžiku první validace je vstupenka platná dva po sobě jdoucí dny a můžete s ní navštívit každou z výše uvedených památek pouze jednou kdykoliv během otevírací doby, pouze Colosseo po 14:00. Vstup je samozřejmě mimo hlavní frontu.

# 01.10.2018, 20:56.
Pane Řehůřku, chtěla bych se zeptat, zda nevíte, zda platí vstup zdarma první neděli v měsíci do Kolosea, Forum Romanum a Palatinum. A v kolik případně je vhodné tam dorazit? Máme do Říma doletět od 6.10. do 9.10. a cestujeme se dvěma malými dětmi a budu ráda za každý ušetřený čas ve frontě. Moc děkuji. Mějte se hezky. Lenka.

Colosseo / Foro Romano / Palatino je mezi památkami, do kterých je první neděli v měsíci vstup zdarma. Tento den není možné dělat online rezervace. Do Colosseo se doporučujeme vypravit pokud možno co nejdříve ráno.

# 01.10.2018, 14:00.
Obracím se na Vás s dotazem, jak se dostanu v Římě z letiště Fiumicino na adresu Largo San Vincenzo de Paoli 8, Gianicolense. Odtud případně ke Koloseu nebo do Vatikánu. Cesta zpět na letiště bude asi opačná oproti té příjezdové. V Římě budeme od 11.10.2018 do 14.10.2018. Památky bychom absolvovali ve dvou dnech pěšky, k nim bychom dojeli MHD. Děkuji mnohokrát za Vaše rady a doporučení. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud přejděte na Circonvallazione Gianicolense, po které jezdí tramvaj č. 8. zastávka je po levé straně a tím směrem také jeďte - směr Casaletto a vystupte na zastávce Giancolense / San Camilo. Jděte zpět ve směru příjezdu tramvaje a na křižovatce odbočte doleva na Via di S. Vincenzo de Paoli. Vaše ubytování je za druhou křižovatkou po pravé straně. Jízdenka na tramvaj BIT stojí € 1,50. K Colosseo se nejlépe dostanete tramvají č. 8 na konečnou Piazza Venezia a odtud buďto můžete jít pěšky po Via dei Fori Imperiali nebo se svézt autobusem č. 51. Do Vatikánu se nejjednodušším způsobem dostanete také tramvají č. 8 přes Piazza Venezia, odtud potom autobusem č. 40 na Traspontina / Conciliazione. Na obě trasy Vám stačí také jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut.

# 01.10.2018, 10:56.
Vážený pane Řehůřku, rád bych se zeptal. Pokud koupíme vstupy buď přes Get Your Guide i s Fast Track na určitý den, nebo přímo na stránkách Vatikánských muzeí, znamená to, že mohu předběhnout frontu a vyměnit voucher u jiného okénka? Zvažujeme návštěvu na pátek nebo sobotu. Je nějaký den lepší, případně i hodina, kdy je volnějsi provoz? Moc děkuji za vaši odpověď. Adam.

Ano, vstupenky zakoupené online s rezervačním příplatkem Vás opravňují jít vstupem pro internetové rezervace. Ten je mimo vstup, ke kterému stojí ta dlouhá fronta. Méně lidí by mělo být v pátek brzy ráno, nicméně s Fast Track je dlouhé čekání eliminováno.

# 30.09.2018, 22:20.
Nedávno jsme se vrátili z Itálie - Florencie, která byla nádherná. Domů jsme se vraceli přes Řím. Potřebovali jsme se dostat z vlakového nádraží Termini taxíkem na letiště Ciampino. Bohužel nás nechtěli taxikáři vzít a nechápali jsme proč. Vypadalo to, že mají problém s tou fixní cenou, co mají všichni na dveřích napsanou. Máte k tomu nějaké informace? Abychom se případně příště vyhnuli komplikacím. Nakonec nás jeden taxík vzal a letadlo jsme stihli. Děkuji. Klára.

Fixní cena z oblasti ohraničené Aureliánovou hradbou na letiště Ciampino je € 30,00. Tato cena je garantovaná při použití bílých taxi s licencí města Říma. Jiná taxi mají volné ceny.

# 29.09.2018, 08:08.
Ráda bych se zeptala na pokud možno nejlevnější cestu z hotelu Villa Eur Parco Dei Pini na letište Fiumicino. Budeme mít jízdenky Roma 48H, které ale podle všeho na letiště neplatí. Proto mě i zajímá, kde si koupit jakou jízdenku. Děkuji za odpověď. Hezký den. Lucie.

Přejděte 900 metrů na stanici metra Laurentina. Můžete tam také dojet autobusem č. 30 (nejezdí v neděli) ze zastávky Nairobi / S. Eugenio, která je přibližně 200 metrů od Villa Eur Dei Pini na Via Nairobi. Z Laurentina jeďte metrem B na EUR Magliana a odtud pokračujte autobusem Cotral na letiště Fiumicino. Na autobus a metro využijete časovou jízdenku, jízdenka na autobus Cotral stojí € 2,20. Můžete jet také metrem B až na Termini a odtud pokračovat z Via Giolitti autobusem za € 5,80 na letiště Fiumicino.

# 28.09.2018, 10:33.
Vyplatí se nám zakoupit Roma Pass 72h? Jedeme do Říma na 4 dny, budeme bydlet na Via Silicella, Prenestino a chceme navštívit Koloseum a Vatikán. Budeme cestovat s ročním dítětem, takže víc vstupů do muzeí a galerií asi nevyužijeme. Líbí se mi, že s Roma Pass jsou dva přednostní vstupy. Opravdu to funguje? Děkuji za odpověď. Zuzana.

Pokud chcete navštívit jen Colosseo a Vatikán, se Vám nevyplatí. V ceně Roma Pass jsou vstupy do prvních dvou muzeí / památek, do dalších platíte snížené vstupné. V ceně je také římská městská doprava. Jedná se o vstupy mimo hlavní fronty. Tento vstup do Colosseo si zajistíte i nákupem vstupenky online. Ve Vatikánu Roma Pass neplatí. Pokud dobře naplánujete dopravu, tj. každý den pojedete do centra a zpět, nevyplatí se Vám ani časová jízdenka Roma 72H. Vystačíte s jízdenkami BIT v ceně € 1,50 a platností 100 minut.

# 26.09.2018, 09:14.
Pán Rehúrek, kedže cestujeme 12.10.2018 do Ríma, pozorne študujem Vaše odpovede na dotazy. Tiež Vás chcem poprosiť o nejaké odpovede, ktoré by mi pomohli na tejto ceste, kedže s manželom nie sme až taký skúsení cestovatelia. Pobyt sme dostali k výročiu. Z letiska Ciampino sa potrebujeme dostať na stanicu Termini. Radíte ísť autobusom Terravision. Je lepšie si kúpiť lístky popredu cez internet, alebo sa dajú kúpiť aj v autobuse? Tiež pri spiatočnej ceste na letisko ráno 17.10.2018 o 4:30 z Via Giolitti (Termini) je možné kúpiť lístok v autobuse, alebo mať už radšej kúpený? Letíme naspäť o 7:00. Ubytovanie máme na Via Principe Amadeo 307C. Keď pôjdeme z letiska, stačí nám vystúpiť na stanici Termini a ísť pešo na ubytovanie? Vaše odpovede nám pomôžu dostať sa na ubytovanie a pri odchode na letisko, takže aspoň trochu stresov z cestovania by sme vyriešili. Za odpoveď ďakujem a prajem veľa trpezlivosti s takými cestovateľmi ako som ja a manžel. Blažena.

Jízdenky na autobus za € 5,80 můžete zakoupit online, na stánku na letišti nebo i u řidiče. Výše uvedená cena je garantovaná při online nákupu. Pokud zakoupíte zpáteční jízdenku, máte slevu. Celková cena za oba směry je potom € 9,00. Online rezervace na cestu z letiště je spíše nutností. A vzhledem ke slevě už je výhodnější rezervovat oba směry. Pokud bude mít letadlo zpoždění, není problém, můžete jet dalším volným spojem. Pokud Vám nedělá problém jít pěšky se zavazadly 750 metrů, můžete to absolvovat. Jinak kousek od zastávky autobusu Terravision, směrem k nádražní hale, je kolmá ulice Via Gioberti, ze které jezdí okružní autobus č. 105. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a vystoupit musíte na Piazza Vittorio Emanuelle, odkud je to k ubytování 290 metrů. Cestu z letiště můžete také absolvovat jen s jízdenkou BIT za € 1,50. Jeďte městským autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Vittorio Emanuelle. Jízdenka BIT má platnost 100 minut a je přestupní. Autobusy č. 520 (na Cinecitta') a 720 (na Laurentina) jsou jediné, na které je možné jízdenky Metrebus Roma použít. Pokud nebudete chtít jít celou trasu pěšky v noci, můžete využít noční autobusovou linku n1. Zastávka je na Piazza Vittorio Emanuelle, směr je Battistini / Soria. Vystoupit musíte na Gioberti.

# 25.09.2018, 21:11.
Chystáme se od 5. do 8. října do Říma. Dočetl jsem se, že se konají bezplatné koncerty na ulici či u hlavních památek. Nikde jsem však na webech nenašel bližší informace. Můžete mi prosím poradit? Děkuji za odpověď. Tomáš.

Výstavy, koncerty a další akce pod širým nebem se v římských ulicích a na náměstích konají od června do září. Už je tedy nezastihnete. Kalendář římských koncertů najdete na Concerti a Roma.

# 25.09.2018, 20:14.
Ráda bych Vás požádala o radu. Jedeme s kamarádkou na 3 dny do Říma. Ubytované budeme na adrese: Via Antonio Pacinotti 8/E, Trastevere. Můžete nám prosím poradit, jak se dostat na tuto adresu z letiště Campino a naopak z této adresy na letiště Fiumicino? V Římě bychom chtěli navštívit Koloseum, Fórum Romanum, ve Vatikánu potom Baziliku sv. Petra a Sixtinskou kapli. Je při tomto ubytování a s tímto programem dobré si pořizovat některou z karet? Nebo zda je lepší jednotlivé vstupné a jízdné? Nejsme si jisté, zda je z hotelu dostupnost do centra lepší pěšky nebo veřejnou dopravou. Velice děkuji za odpověď. Dominika.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte vlakem za € 1,00 na Trastevere. Na Termini je stanice pro regionální vlaky kousek od zastávky autobusu Terravision na Via Giolitti a jmenuje se Stazione per le Linee del Lazio. Ze stanice Trastevere vyjděte na náměstíčko a vydejte se hned doprava. Jsou tam schůdky, po kterých sejdete na ulici, která Vás dovede doprava podjezdem pod železnicí na Via Giovanni Volpato. Na první světelné křižovace odbočte doleva na Via Antonio Pacinotti, hned na začátku je po pravé straně sedmipatrový dům s balkony s Vaším ubytováním. Z letiště Ciampino můžete jet i levněji, ale trochu složitěji. Jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na Termini a odtud autobusem č. 170 směr Agricoltura. Vystupte na Piazza della Radio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a na první křižovatce odbočte doprava na Via Antonio Pacinotti, kde je po pravé straně Vaše ubytování. Na celou trasu Vám postačí jízdenka BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut. Na letiště Fiumicino je potom nejlepší jet vlakem ze stanice Trastevere za € 8,00. Do centra se pěšky dostanete, je to ale zbytečně daleko - např. Colosseo je vzdálené 3 km, Vatikán je vzdálený 4 km. Pokud chcete navštívit jen uvedené placené památky, potom se Vám nebo nevyplatí. Na cestu tam a zpět Vám budou vždy stačit dvě jízdenky BIT v ceně € 1,50. Třídenní jízdenka Roma 72H stojí € 18,00, dvoudenní Roma 48H € 12,50 a jednodenní Roma 24H € 7,00. K metru se dostanete jednu zastávku vlakem na Ostiense. Tato stanice je propojena s metrem Piramide a městským s vlakem do Ostia. Na vlak lze použít jízdenku BIT. Můžete jet také z autobusové zastávky kousek před podjezdem autobusem č. 718 směr Partigiani a vystoupit musíte na Cave Ardeatine / Piramide. Do Vatikánu můžete jet také vlakem na Roma San Pietro (pozor na směr, abyste nejela na letiště Fiumicino) a odtud popojet autobusem č. 64 na Cavalleggeri / Fornaci. Opět využijete jízdenku BIT. Pěšky je to ze S. Pietro do Vatikánu 750 metrů, v tom případě by Vám, stačila jen jízdenka na vlak za € 1,00. U Colosseo / Foro Romano / Palatino doporučujeme online rezervaci, stejně tak pro Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple.

# 25.09.2018, 17:37.
Vážený pane Řehůřku, obracím se na Vás ohledně naší cesty do Říma v termínu od 31.10 do 3.11.2018 s několika dotazy. Bohužel až po nákupu letenek jsme si všimli, že je 1.11.2018 v Římě státní svátek. Bude otevřený nějaký obchod s potravinami? Dočetla jsem se ale, že Colosseo / Foro Romano / Palatino by v tomto termínu měly být otevřené, je to tak? Chtěla bych se zeptat, jak do těchto památek rezervovat přednostní vstup, pokud jsme držitelé kartiček ICOM. Jedinou možnost jsem našla až vstup po 14. hodině. Neexistuje jiná možnost? Rádi bychom tam šli hned z rána. Dále jsem se chtěla zeptat na vstup do Vatikánských muzeí 2.11. Jako držitelé kartiček ICOM jsme nuceni vystát frontu. Rezervace není možná. Je možnost se tam vůbec dostat? Případně kdy radíte tam jít? Ráno nebo odpoledne? Bydlet budeme v ulici Via Cairoli 115. Z letiště Ciampino pojedeme autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud metrem A na zastávku Vittorio Emanuelle. Je to správně nebo byste nám poradil jinou variantu? Co se týká odletu dne 3.11. Bude to sobota. Chtěli bychom využít stejný spoj, ale budeme muset být na letišti už v 7:00. Dostaneme se tam tímto spojem v tuto ranní dobu? A poslední dotaz. Využijeme třídenní jízdní doklad nebo vzhledem k místu ubytování doporučujete spíše vše projít pěšky, případně si koupit jednorázové jízdenky na vzdálenější místa - letiště, Vatikán? Mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Do Říma i Itálie se chystáme poprvé. Eva.

Ve státní svátky bývá většinou v mnoha obchodech zavřeno, nicméně některé velké řetězce mají otevřeno. Restaurace a kavárny v centru mají většinou otevřeno, stejně tak obchody se suvenýry apod. Colosseo / Foro Romano / Palatino má otevřeno v listopadu od 8:30 do 16:30, poslední vstup je v 15:30. Zavřeno je jen 1. ledna a 25. prosince. Online rezervace přednostního vstupu pro ty, kteří jdou nějakým způsobem zdarma, je po změnách pouze přes Ingresso Open 2PM, Ingresso Con Audio o Video Guida nebo S.U.P.E.R. Do fronty do Vatikánských muzeí doporučujeme se postavit co nejdříve ráno. Vámi uvedená varianta dopravy z letiště Ciampino je optimální. Metro A jezdí od 5:30, autobus č. 520 také od 5:30. Prvním spojem byste do času kolem 7:00 na letiště měla stihnout. Metro jede přibližně 20 minut, autobus přibližně 40 minut. Předpokládáme, že první metro bude na Vittorio Emanuelle přibližně v 5:50, na Cinecitta v 6:10. Autobus č. 520 jede z Cinecitta v 6:11 a 6:31. Pokud chcete mít jistotu, můžete jet na Cinecitta z Piazza Vittorio Emanuelle nočním autobusem n1, který jezdí z konečné na Batistinni v sobotu od 1:30 do 5:00, 4x do hodiny. Vystoupit musíte na Tuscolana / Cinecitta'. Pokud si dobře naplánujete itinerář, tj. během dne památky a muzea v jedné lokalitě, budou Vám stačit denně dvě jízdenky BIT.

# 24.09.2018, 22:50.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiuminico do hotelu na adrese Via delle Fornaci 38. Přiletíme s dětmi v 19:30 hodin. Děkuji za odpověď. Eva.

Viz naše odpověď ze dne 22.08.2018, 15:30. Vaše ubytování je kousek za tím, které je uvedeno v té odpovědi. Za náměstíčkem po pravé straně. Můžete jet také autobusem č. 64 až na konečnou na Piazza Stazione San Pietro a pokračovat stejně jako v té odpovědi stejným autobusem v opačném směru. Jede jinou trasou než tam.

# 24.09.2018, 14:19.
Se zájmem jsem si přečetl vaše instrukce. Mám k Vám prosbu. Máme odlet 3.10.2018 z letiště Ciampino v 7:00 hodin ráno. Budeme ubytovaní v I Sette Re Affittacamere, Via Ardea 14 int.1/S1, San Giovanni, Řím. Neporadil byste nám spoj na 5. hodinu na letiště nebo budeme muset použít taxi? Děkuji. Přeji pěkný den. Václav.

Přejděte na nejbližší křižovatku, tj. křižovatku Via Ardea s Via Faleria. Vydejte se po Via Faleria doprava. Dovede Vás na Via Appia Nuova. Vpravo na druhé straně Via Appia Nuova uvidíte zastávku autobusu. Jmenuje se Appia / Faleria. Od ubytování je to sem 200 metrů. Jeďte nočním autobusem n1 směr Battistini. Vystupte ještě zastávku před Termini, na Gioberti. Zastávka je před křižovatkou s Via Giolitti. Na té, po pravé straně jsou zastávky autobusů na letiště. Jeďte autobusem za € 5,80. Na letiště jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Autobusy n1 jezdí 3.10.2018 od 23:30 do 5:00. Frekvence je 4x za hodinu.

# 23.09.2018, 21:23.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak nejlépe cestovat z letiště Fiumicino na stanici metra Baldo degli Ubaldi. Do Říma přiletíme 2.10. kolem 20:00. Děkuji. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Baldo degli Ubaldi. Na metro potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 23.09.2018, 19:46.
Zakoupila jsem online vstupenky do Colossea. Nechtěně jsem ale vybrala možnost vyzvednutí lístku až na místě, místo možnosti vytisknuti doma. Vzhledem k tomu, že jsme chtěli před Colosseo, kde máme vstup až ve 13:30, navštívit nejdříve Forum Romanum a Palatinum hill, je možné si ticket vyzvednout třeba už den předtím nebo nám vydají ticket případně i u vstupu do Forum či Palatinum? Děkuji. Lucie.

Jedná se o kombinovanou vstupenku pro Colosseo / Foro Romano / Palatino. Voucher si můžete vyměnit za vstupenku klidně i na Foro Romano. Časově vázené máte ve Vašem případě Colosseo na 13:30. Pokud tedy navštívíte jednu ze zbývajících památek dříve, začne vstupenka platiti v době první validace. Čas návštěvy Colosseo musí spadat do dvoudenní platnosti vstupenky.

# 23.09.2018, 15:22.
V Římě máme soukromé ubytování na Via Ardeatina, odkud je doprava do centra města autobusem - číslo, kolik stanic? Vyplatí se nám koupit jízdenku na 3 dny, nebo Roma Pass na 72 hodin? Nebo jednotlivé jízdenky? Jsme tři dospělí nad 26 let a jedno dítě ve věku 16 let. Přiletíme na letiště Fiumicino v úterý navečer a odlétáme v sobotu odpoledne z letiště Ciampino. Ubytovatelka nám nabízí po příletu objednání taxi za € 60,00. Také můžeme vzít Uber, bude levnější. Jak byste doporučoval to celé nakombinovat? Neodhadneme, jak dlouho bude trvat cesta z letiště a také cesta z našeho ubytování například do Vatikánu, Kolossea apod. Je lépe použít autobus nebo metro? Bude platit jeden typ jízdenky nebo je třeba nějaké další pásmo? Děkuji moc. Roma Pass platí pro státní památky ... těch je většina? Jak se vyplatí pro 16. leté dítě? Wendy.

Vaše ubytování je možná na lince autobusu č. 720. Tím se dostanete na konečnou stanici metra B Laurentina. Odtud se už metrem dostanete do centra. Je to 11 až 17 zastávek, podle místa ubytování. Nicméně Laurentina je konečná. Každopádně si dejte pozor, ať nenastoupíte na opačný směr a nejedete podstatně delší trasu přes letiště Ciampino. To, zda se Vám vyplatí si zakoupit jízdenku Roma 72H nebo Roma Pass nebo jezdit na jednotlivé jízdné Vám neřekneme. Závisí to na Vašem itineráři a je to třeba propočítat. Jízdenka BIT za € 1,50 je platná 100 minut a je přestupní. Můžete přestupovat neomezeně s výjimkou metra, které s touto jízdenkou můžete použít jen jednou. Za jedno použití se počítá i přestup z metra B na metro A na Termini nebo naopak. Jakmile však projdete turnikety ven z metra, už do metra jízdenku použít nemůžete. Pokud tedy budete mít zpracovaný itinerář tak, že z ubytování pojedete do určité lokality, kde strávíte celý den poznáváním památek v této lokalitě a potom pojedete zpět, potom se Vám Roma 72H nevyplatí. Během tří dnů tak projedete 6 jízdenek, jejichž cena je € 9,00. Roma 72H stojí € 18,00. V případě Roma Pass je to stejné. Pokud během prvních dvou návštěv navštívíte např. Colosseo o Castel Sant' Angelo, musíte projet € 10,50, aby se Vám Roma Pass vyplatil. Pokud budete navštěvovat ještě další památky nebo muzea se slevou, hranice výhodnosti se přibližuje rychleji. Dítě ve věku 16 let má vstupy do státních muzeí a památek v Itálii, tedy i v Římě zdarma. Roma Pass se mu nevyplatí. V případě cestování je to otázka kalkulace mezi jednotlivými jízdenkami a časovou jízdenkou. Z letiště Ciampino Vám jezdí k ubytování právě ta linka č. 720, na kterou můžete použít jízdenku za € 1,50. Bílé taxi města Říma Vás vyjde na podstatně nižší částku než € 60,00. Do centra ohraničeného Mura Aureliane stojí € 30,00, Via Ardeatina je ještě před touto oblastí. Seznam muzeí a památek, kterých se Roma Pass týká, najdete na stránkách . Metrem z Laurentina na Colosseo se dostanete za 20 minut, na Ottaviano (Vatikán) za 30 minut + přestup. Dobu cesty autobusem Vám neřekneme, protože jste uvedla jen název ulice, která je dlouhá několik kilometrů. Pokud není Vaše ubytování v části ulice na trase autobusu č. 720, potom je naše odpověď pro Vás nepoužitelná a pro nás to byla zbytečná práce.

# 23.09.2018, 13:31.
Pane Řehůřku, prosím Vás o radu. Jak se dostaneme z letiště Ciampino do Circonvallazione Appia 126, San Giovanni, 00179 ? Příletíme v sobotu 6.10. odpoledne. Předpokládám, že zpáteční cesta na stejné letiště bude v opačném gardu. Odlétáme 10.10. odpoledne. Děkuji. Dušan.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Colli Albani. Odtud jezdí autobus č. 87 směr Giulio Cesare / Lepanto. Vystupte na zastávce Baccarini / Circonvallazione Appia. Jděte ve směru jízdy autobusu a na křižovatce se vydejte doleva na Circonvallazione Appia. Vaše ubytování je po pravé straně. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut. Cesta na letiště je stejná v opačném pořadí dopravních prostředků.

# 22.09.2018, 11:19.
Velké poděkování za skvělé informace, pane Řehůřku. Sice jedeme s CK Neckermann, průvodce máme mít jen na jeden den, ale inspirovala jsem se u jiných CK, které nabízí rozpis po nej památkách Říma den po dni, viz níže. Moje poslední otázka je, zda bez průvodce si to mohu takto naplánovat, zda je možné stihnout v každý den tolik míst? A zda v neděli, kdy odlétáme večer, si můžeme odjet do Tivoli, abychom se stihnuli vrátit na hotel, odkud je organizovaný odjezd na letiště. Nevím, zda je omezena doprava jako o víkendech v Česku. Co se týká ještě Roma Pass, asi ho nebudu pořizovat, jen zvažuji si zakoupit do Vatikánu přednostní vstupné, bude víkend a nechci trávit čas v hodinových frontách. 1. den: Colosseo, Konstantinův oblouk, Césarovo forum, Trajánovo forum, památník Viktoria Emanuela II., Kapitol, Fontána di Trevi, Španělské schody, Via Condotti. 2. den: Vatikán, Vatikánská muzea, náměstí sv. Petra, katedrála sv. Petra, Andělský hrad, Andělský most, Piazza Navona, Pantheonu. 3. den: Tivoli, Villa d'Este, terasová zahrada. Ještě jednou velké díky za Vaše rady, ktere pro nás, Říma neznalé, jsou k nezaplacení. Jana.

Cestovní kanceláře mají ty programy sestaveny většinou dobře, lety prověřené, většinou při takových poznávacích zájezdech je počítáno s tím, že skupina je silná tak, jak její nejslabší článek. Tzn. nic náročného. Itinerář lze zvládnout, poslední den si naplánujte podle jízdních řádů tak, abyste s dostatečnou rezervou stihla odjezd na letiště. Itinerářů se nemusíte držet doslova, nemusíte je zcela naplnit nebo naopak je můžete podle situace rozšířit. Můžete také třetí den, pokud chcete mít klid s ohledem na odlet, zaměnit s nějakým jiným. Jen počítejte s tím, že Vatikánská muzea mají v neděli zavřeno, kromě poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma.

# 20.09.2018, 22:49.
Prosím, poraďte nám stran omezení oblečení - víme, že do Vatikánu musí být zakrytá ramena a dlouhé kalhoty, ale nevíme, zda i do ostatních různých kostelů a bazilik mimo Vatikán. Když zakryjeme ramena šátkem, můžeme mit kraťasy? Petra.

Do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky sv. Petra a Vatikánských zahrad je povolen vstup vhodně oblečeným návštěvníkům. Oděv, který nezakrývá ramena, kolena, pas apod. není vhodný. Kontrola vhodnosti oděvu je součástí vstupní kontroly. Čepici, klobouk apod. by neměl mít návštěvník na hlavě i v jiných kostelech, nejen ve Vatikánu a Římě. Co se oblečení a ostatních kostelů týče, tam to není důsledně hlídáno, ale důvod volby vhodného oblečení je pořád stejný: projev úcty, nikoliv plnění nějakého nařízení.

# 20.09.2018, 10:08.
Mám dotaz ohledně místa ubytování. V Římě budeme v Hotelu Blu Roma na ulici Largo Domenico de Dominicis 4, 00159 Řím. Cestovka píše, že do centra města k hlavním památkám je to přibližně 15 minut, ale mapy Google mi ukazují delší čas, přibližně 45 min MHD dopravou - autobus, vlak. Jedná se mi o to, jak si naplánovat výlety, abychom přesněji věděli, za jak dlouho a kam dorazíme. Také bych se chtěla zeptat, jak se od místa ubytování nejlépe dostat, a jakou dopravu byste nám doporučil na výlet do Villy d'Este v Tivoli. A ještě mám dotaz. Vatikánská muzea mají vstup zdarma každou poslední neděli v měsíci. Nám to vychází na poslední den pobytu, odlétáme až večer. Myslíte, že celkovou prohlídku Vatikánu stihneme za nedělní dopoledne? Není příliš velký nápor turistů, když je prohlídka zdarma? Uvažuji o zakoupení Karty Roma Pass 72 pro dva dospělé a studenta ve věku 21 let s ISIC kartou. Dočetla jsem se, že v ceně karty je jízdné zdarma + dva první vstupy památek dle vlastního výběru a dále potom slevy na vstupném. Kartu bych si chtěla zaplatit již v Praze a potom jen vyzvednout na místě, je to dobrá volba? Nebo stačí až v Římě? Děkuji předem za odpověď. Jana.

Doba cestování 15 minut je značně zaokrouhlená a zkreslená. Za 10 až 20 minut dojedete k hlavním památkám metrem za stanice metra Tiburtina, konkrétně k Colosseo přibližně za 10 minut a na Ottaviano (Vatikán) přibližně za 20 minut. Ostatní hlavní památky (ne všechny) jsou po trase metra. Nepočítá se však s pěšími přechody a přestupy. Navíc od ubytování ke stanici metra Tiburtina je to docela daleko. Pro Vás asi nejvýhodnější bude cestovat autobusem č. 409 nebo 545 ze zastávky Portonaccio / De Dominicis na Tiburtina. Cesta trvá přibližně 10 minut. Od hotelu Best Western Blu tam dojdete za 2 minuty, zastávka je víceméně na křižovatce. Do Tivoli se dostanete z Tiburtina. Můžete jet vlakem Trenitalia za € 2,60. Cesta trvá přibližně hodinu. Z nádraží musíte jít pěšky. K Villa d'Este je to 1,2 km, přibližně 20 minut. Můžete také přejet metrem B na Ponte Mammolo a odtud jet z autobusového terminálu autobusem Cotral za € 1,30 do Tivoli. Zaveze Vás na Piazza Garibaldi, což je kousek od Villa d'Este. V době, kdy je do Vatikánských muzeí vstup zdarma, je otevřeno od 9:00 do 12:30. To je umožněn vstup. Samotná muzea se potom zavírají ve 14:00. Zda návštěvu stihnete dopoledne nevíme. Tento den bude zájemců o návštěvu hodně. Doporučujeme se postavit do fronty ještě před otevírací dobou. Nicméně celkovou prohlídku Vatikánu dopoledne asi nestihnete. V ceně Roma Pass není jízdné ani vstupy zdarma. Obojí už máte předplaceno v ceně karty. Pokud navštívíte s Roma Pass 72h jako první dvě památky s nejvyšší cenou, např. Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo, potom aby se karta vyplatila, musíte projezdit ekvivalent € 10,50 nebo navštívit další muzea nebo památky se slevou atd. Je třeba si to propočítat. Pokud pojedete každý den jen tam a zpět, projedete za tři dny 6 jízdenek BIT v ceně € 1,50, tj. celkem € 9,00. Jízdenka BIT je přestupní a platí 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou. Pokud však přestoupíte z metra B na metro A bez průchodu turnikety ven, je tento přestup v rámci jízdenky BIT možný. Občané EU do 25. let mají v Itálii vstup do státních muzeí a památek za sníženou cenu. Tady už se Roma Pass s největší pravděpodobností nevyplatí. Opět je to ale třeba propočítat. doporučujeme dopředu zakoupit online a následně vyzvednout na určeném ORP. To je doporučováno i vydavatelem karty.

# 20.09.2018, 08:25.
Pane Řehůřku, mnohokrát Vám děkuji za cenné informace. Lístky na Colosseum už máme koupené. Mám ještě jednu otázku, snad už poslední. Budeme v Římě poslední víkend v měsíci, tudíž Vatikánská muzea navštívíme v neděli zdarma. Ale! Dočetla jsem se, že 1. kontrola je do muzeí a Sixtinské kaple. Poté musíme vyjít ven a opět čekat frontu a projít 2. kotrolou, než se dostaneme do Baziliky sv. Petra. Chceme vystoupat i do kopule. Mám jen strach, že se toto do 12:30 ani stihnout nedá. Kdybychom baziliku, která je stejně zdarma, navštívili již v sobotu, dá se někde rezervovat lístek? Jde mi o přednostní vstup, nebo se prostě musí vystát fronta? Někdo i radil jít napřed do kopule, zaplatit vstup a tím že je zaručen přímý, rychlý vstup do baziliky. Prosím o Váš názor a radu. Děkuji moc a přeji hezký den. Daniela.

Do 12:30 je otevírací doba vstupu do Vatikánských muzeí v době, kdy je vstup zdarma. Samotná muzea jsou potom otevřena do 14:00. Bazilika je otevřena od 7:00 do 19:00, od října do března do 18:30. Vstup do kopule je otevřen o hodinu později. Průchod mezi Sixtinskou kaplí a Bazilikou je běžně umožněn organizovaným skupinám s průvodcem v rámci prohlídky Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a Baziliky. Při prohlídce pouze Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple (i organizované) vyjdete tam, kde do nich vstoupíte, tj. z Viale Vaticano. Budete muset přejít na Piazza San Pietro a tady se zařadit do nové fronty do Baziliky. Frontu lze minimalizovat tím, že si zakoupíte organizovanou prohlídku Baziliky, tj. s průvodcem nebo audioprůvodcem. Jedná se např. o produkty Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour nebo St. Peter's Basilica Guided Tour: Reserved Entrance.

# 19.09.2018, 19:51.
Začátkem října pojedeme do Říma i s malým dítětem ve věku 6 měsíců. Chtěla bych se zeptat, zda jsou památky dostupné bezbariérově, případně které jsou bezbariérové. Budeme s sebou mít kočárek, tak zda má cenu ho brát na prohlídky, kdyžtak máme nosítko. Nebo je možné nechat kočárek u vstupu? Váš blog je super, našla jsem tu spoustu zajímavých informací, které bych jinak hledala dost složitě. Držím palce a jen tak dál. Děkuji za odpověď a zdravím. Jana.

Obecně jsou muzea a památky bezbariérové, často je umožněn vstup i s kočárkem nebo ho můžete nechat u vchodu nebo na vyhrazeném místě.

# 18.09.2018, 20:08.
Děkuji za skvělou práci na tomto webu. Ráda bych se zeptala na nejlepší spojení z letiště Fiumicino do Via Raimondo Montecuccoli 11. Moc děkuji. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte před nádražní halu a odtud pokračujte tramvají č. 5 směr Gerani nebo 14 směr Togliatti a vystupte na Piazzale Prenestino. Jízdenka na tramvaj BIT stojí € 1,50. Z ostrůvku přejděte na ostrůvek pro opačný směr a naproti jeho začátku (kde je informační tabule) je Via Raimondo Montecuccoli. Vaše ubytování je po levé straně.

# 18.09.2018, 15:11.
Pane Řehůřku, děkuji moc za Vaše odpovědi. Měla bych s dovolením ještě jeden poslední dotaz, co se týče Vatikánských muzeí. Chtěli bychom navštívit jak muzeum, kapli, tak i Baziliku a raději si zaplatím i za průvodce, abychom do Baziliky nemuseli čekat řadu. Našla jsem samozřejmě vstupy i na Get Your Guide s průvodci, ale našla jsem i tento na oficiálních stránkách: Tour of the Vatican Museums and Sistine Chapel with exclusive guide. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že když už budeme mít průvodce, tak nás alespoň dovede i do Baziliky, kde nás pravděpodobně nechá samostatně, ale nejsem si jistá u této prohlídky, kterou jsem Vám zaslala, že i když je s průvodcem, tak nikde není napsáný nějaký speciální přístup do Baziliky. Můžete mi prosím poradit? Děkuji moc za odpovědi. S pozdravem a přáním hezkého dne Monika.

Na našich stránkách jste se nedočetla, že když budete mít průvodce Vatikánskými muzei, že Vás zavede vchodem pro organizované skupiny do Baziliky. Vždy jsme uvedli, že toto je součástí prohlídky Vatikánských muzeí a Baziliky s průvodcem. Při první prohlídce Vás průvodce provede Vatikánskými muzei a Sixtínskou kaplí, z muzeí vycházíte do místa, kudy jste přišli, tj. na Viale Vaticano. Pokud se chcete oficiálně dostat ze Sixtinské kaple do Baziliky průchodem pro skupiny s průvodcem, musíte si zakoupit prohlídku Vatikánských muzeí a Baziliky. Tento produkt se jmenuje Guided tour of the Museums and St. Peter's Basilica for individuals a stojí € 38,00 pro jednoho. Mimochodem produkt, který jste našla, je VIP produkt, kde za průvodcovské služby zaplatíte € 250,00 a za každého účastníka € 21,00, maximálně je pro 15 lidí. Pokud tedy půjdete např. dva, zaplatíte € 292,00.

# 18.09.2018, 13:10.
Chtěla bych poprosit o radu. Jedeme dva dospělí a dvě děti ve věku 12 a 16 let na konci října do Říma. Pro dospělé chci koupit Roma Pass na 72 hodin. Půjdeme tedy na první dvě památky speciálním vstupem pro tyto karty. Mohou s námi projít i děti pouze na základě prokázání věku? Když půjdeme na další památky, lístky už budu kupovat přímo u pokladny s nějakou slevou? Jak je to s platností Roma Pass 72? Platí 72 hodin od první validace? Přiletíme ve čtvrtek večer a odjíždíme v pondělí dopoledne. Moc děkuji za odpovědi. Iva.

Děti jdou samozřejmě s Vámi. Do římských státních památek a muzeí mají vstup do 18. let zdarma. Tam, kde je zvýhodněný vstup vázaný na rezervační poplatek, zaplatí ho u pokladny u vchodu, kterým půjdete s , nebo ho můžete objednat online - např. pro Colosseo. Volné vstupenky obdrží po prokázání věku. U památek a muzeí v případě Roma Pass 72h v pořadí třetí a další potom platíte s Roma Pass snížené vstupné podle ceníku té konkrétní památky nebo muzea. Děti opět podle svého tarifu, tzn. u státních památek a muzeí mají vstup zdarma. Roma Pass 72h platí 72 hodin od prvního použití dopravy nebo vstupu do památky nebo muzea. Děti v dopravě platí plné jízdné, zdarma cestují děti do 10. let. Výhodnost Roma Pass závisí na využití dopravy a počtu dalších památek a muzeí se sníženým vstupným. Pokud navštívíte dvě muzea a památky za nejvyšší vstupné - tedy např. Colosseo / Foro Romano / Palatino a Andělský hrad, potom musíte projet € 10,50, tj. 7 jízdenek BIT, aby se Roma Pass vyplatil, resp. aby stál stejně jako vstupné a jízdenky. Nebo samozřejmě ekvivalent € 10,50 ve slevách na vstupném nebo kombinace.

# 18.09.2018, 12:08.
Předem Vám děkuji za skvělé stránky s mnoha užitečnými informacemi. Prosím Vás o informaci, zda je lepší zakoupit do Caracallových lázní lístek online s rezervací nebo zda se sem bez velkých front dostaneme i se zakoupením vstupenek na místě? Budeme tam od 23. do 25.9.2018. Další dotaz se týká koupání v Lido di Ostia. Můžete mi prosím doporučit koupání na veřejné pláži? Vystoupit na konečné Cristoforo Colombo, kam poté popojet autobusem č. 7? Děkuji za odpověď. K.

Tato památka v uvedeném termíny nebude tak vytížená jako např. Colosseo. Nicméně rezervace je vždy jistotou. Pokud se rozhodnete pro návštěvu bez rezervace, doporučujeme k tomu všední den a ranní termín nebo kolem 16. hodiny. V pondělí je otevřeno jen do 14:00. Volná pláž je na úrovní Camping Internazionale di Castelfusano, volné pláže jsou ale i blíže centru, např. na úrovni stanice Stella Polare, konkrétně před nebo za Piazza Sirio.

# 17.09.2018, 15:27.
Viete mi poradiť, ako sa dostanem z letiska Ciampino na ulicu Via Collazia? Ďakujem vopred za odpoveď. Jan.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta', odtud pokračujte metrem A na San Giovanni, přejděte na Via Magnagrecia, odkud jeďte autobusem č. 665 na Satrico / Epiro. Jděte ve směr jízdy autobusu po Via Satrico a na druhé křižovatce odbočte doleva na Via Collazia. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Autobus č. 665 jezdí jen do 21:00 hodin, v neděli do 14:00 hodin. Pokud se časově do jízdního řádu nevejdete, budete muset jet metrem na Re di Roma a odtud pěšky 750 m k Via Collazia.

# 17.09.2018, 11:16.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o radu. Chystáme se do Říma od 26.9. do 1.10.2018 a chtěli bychom toho navštívit co nejvíce, ale ne za každou cenu. Bydlet budeme na ulici Via Firenze, takže celkem v centru. Plánujeme spíše chodit pěšky, maximálně jednou za den přejet autobusem. Ale nejspíš nemá smysl kupovat Roma Pass nebo podobně. Navíc nám vychází i neděle na volný vstup do Vatikánského muzea a kaple. Chtěla bych se Vás prosím zeptat, kam všude rezervovat vstupenky dopředu a spíše kam s průvodcem nebo kde stačí bez něj. A také, zda opravdu zkusit tu frontu v neděli ve Vatikánu vystát, i když postupuje rychle. Děkuji moc za odpověď. S podravem Monika.

Rezervaci doporučujeme do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Povinná rezervace je do Galeria Borghese. Zda potřebujete průvodce nebo ne Vám neřekneme. To je hodně individuální. Někdo si prohlíží památky a muzea sám svým vlastním tempem, výklad nepotřebuje, jiný potřebuje o tom něco povykládat, nasměrovat atd. Fronty v poslední neděli v měsíci jsou u Vatikánských muzeí velké, na druhé straně postupují rychleji, protože se nekupují vstupenky. Tento den není možné dělat internetové rezervace, tzn. že musíte do té fronty. Pokud máte nahuštěný itinerář, potom to bude pro Vás zřejmě velké zdržení, na druhé straně, pokud máte časový prostor a úspora peněz je pro Vás prioritou, potom to můžete absolvovat.

# 17.09.2018, 10:36.
Chtěl bych se zeptat, zda noční linka n1 jezdí až na letiště Ciampino? Potřebuji se dostat z adresy Via Ardea San Giovanni na letiště Ciampino k odletu v 6:50 ráno. Děkuji za odpověď a za super stránky. Aleš.

Noční linka n1 jezdí přibližně po trase metra A, tj. mezi stanicemi Battistini a Anagnina. Na letiště Ciampino žádná z nočních linek nezajíždí. Nejblíže k letišti je noční linka n1P, z Anagnina do Ciampino, nicméně k letišti je z města ještě hodně daleko. Pro dopravu na letiště Ciampino doporučujeme z Termini (kam n1 zajíždí) autobus , který z Via Giolitii u Termini odjíždí ve 4:30, na místě je v 5:10. Jízdenka stojí € 5,80.

# 17.09.2018, 09:14.
Děkuji za Váš web. Je skvělý. Chtěla bych se zeptat ohledně dopravy z letiště po půlnoci. Přiletíme na Fiumicino ve 23:59, konkrétně 26.9. Co jsme se zatím dívali, tak na hlavní nádraží Termini, odkud máme kousek hotel, nám jezdí cokoliv až kolem 4. hodiny ráno. Nebudete vědět, kromě taxíku, o jiné variantě? Děkuji mnohokrát. Monika.

Po půlnoci jezdí z letiště Fiumicino na Termini např. za € 6,00, konkrétně 0:40, na Termini je v 1:20. O hodinu později jede autobus Cotral za € 5,00, konkrétně v 1:45, na Termini je ve 2:14.

# 16.09.2018, 20:37.
Děkuji, ještě prosím, při výměně voucheru za vstupenky ve Vatikánu budu platit hotově € 42,00, nebo mě bude tato platba vzata dodatečně z účtu, na kterém mám tuto částku blokovanou? Děkuji. Jaroslav.

Vstupenky do Vatikánských muzeí se platí dopředu kartou. Předpokládáme, že tomu tak bylo i u Vás. Pokud máte uvedenou částku blokovanou, je jen otázka času, kdy bude stržena z účtu. Nějaký čas to vždy trvá.

# 16.09.2018, 19:43.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Chystáme se 7.10. navštívit Ostia Antica a potom bychom chtěly odpoledne jet na pláž na Lido di Ostia, nejspíš na Cancello 8. Podle Google Maps a Rome2rio to ale vypadá, že v neděli z pláže nejede zpět žádný autobus - myslíte, že je to možné? Předem mnohokrát děkuji za odpověď. Petra.

Používejte oficiální jízdní řády, tj. ty na ATAC. Autobus č. 07 jezdí ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli od 7:30 do 21:30 ve směru od Cristoforo Colombo a od 8:10 do 22:00 v opačném směru. Nicméně od 17.9.2018 už jízdní řády uveřejněné nejsou. Zda se jedná jen o absenci aktuálních jízdních řádů (občas se to stává) nebo sezónní záležitost nevíme. Pokud se jedná o sezónní záležitost, budete muset navštívit jen pláže po Cristoforo Colombo a cestovat vlakem Roma Lido.