ŘÍM 2018 / 4

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 16.09.2018, 09:54.
Chystám se do Říma od 19.9. do 23.9. a rád bych se zeptal, kde mohu koupit vstupenky na památky včetně Vatikánu, abych nemusel stát frontu? Nějak se v tom nemohu rozhodnout. Děkuji. Marti.

Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani, vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino na Coopculture. U těchto dvou míst doporučujeme rezervaci, abyste se vyhnul těm největším frontám. Další možnosti nákupu jsou přes Get Your Guide. Tam jsou sice ceny vyšší než základní oficiální ceny, v ceně je však vždy nějaký benefit navíc. Výhodou tohoto portálu je snadná rezervace a její správa, často možnost zrušit objednávku i 24 hodin před začátkem, akceptace tištěných i mobilních voucherů atd. Je možné, že v závislosti na itineráři, se Vám vyplatí některé z karet - nebo .

# 16.09.2018, 07:16.
Prosím o radu. V sobotu 22.9.2018 cestujeme do Říma. Prosím, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ulice Via La Spezia 70? Je možné na vlakovém nádraží Roma Tuscolana umístit v boxech kufry? Nemohu to zjistit. Mám různé informace o ceně vstupenky do Vatikánských muzeí. Vstupenka prý platí i do Lateránského muzea, Bazilika je zdarma. Někde je uvedeno € 30,00, jinde je uvedeno € 17,00 + € 4,00 za rezervaci, i jiné ceny. Můžete uvést aktuální cenu? Někde jsem dostal informaci, že jedna vstupenka na Forum Romanum platí i pro Palatin a Capitol. Děkuji. Jan.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud přejděte na autobusový terminál před nádražní halou. Jeďte autobusem č. 16 směr Costamagna a vystupte na zastávce La Spezia / Lodi (MC). Vaše ubytování je hned za zastávkou, mezi dvěma podchody do metra. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Na nádraží Tusclana úschovna zavazadel není. Informace o úschovnách zavazadel v Římě najdete na bagbnb.com. Vstupenka do Vatikánských muzeí stojí € 17,00. Online rezervace potom další € 4,00. Colosseo / Foro Romano / Palatino má kombinovanou vstupenku. Její cena je € 12,00. Online rezervace potom stojí další € 2,00. Vstupenka je platná dva dny, během kterých můžete každou z výše uvedených památek navštívit 1x.

# 15.09.2018, 22:04.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostat z letiště Ciampino na adresu Piazza di Santa Maria Alle Fornaci 27? Děkuji. Alice.

Z letiště Ciampino se dopravte na Termini. Můžete buďto autobusem za € 5,80 nebo kombinací autobusu č. 520 a metra A za € 1,50 (jízdenka BIT). Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na zastávce Crocifisso / Porta Fabbrica. Na cestu potřebujete jízdenku BIT, v případě druhé varianty ji využijete už z dřívější dopravy, protože je přestupní a platnost je 100 minut. Ze zastávky pokračujte po kolmé ulici Via Paolo II. Dovede Vás na Via delle Stazione S. Pietro. Po té se vydejte doprava na Piazza di Santa Maria Alle Fornaci.

# 15.09.2018, 19:38.
Objednal jsem dvě vstupenky přes Musei Vaticani na den 3.10.2018 v 11:00 hodin. Potvrzení o rezervaci voucheru přišlo obratem, na účtu mám zablokované peníze 1050,- Kč / € 42,00. Ale vstupenky nikde. Co mám prosím ještě udělat? Kde je chyba? Děkuji za odpověď. Jaroslav.

Po online rezervaci do Vatikánských muzeí obdržíte jen voucher. Vstupenky za něj vyměníte na pokladně za vstupem pro internetové rezervace. Nicméně veškeré informace byly uvedeny v informacích, které jste obdržel.

# 15.09.2018, 17:39.
Děkuji za odpověď. Ještě jsem psala jeden dotaz a už jsem vše snad pochopila. Biglietto Open 2 PM - toto je vstupenka opravňující k přednostnímu vstupu. Není časová, ale mohu do všech třech objektů - Coloseum, Forum Romanum a Palatin vstoupit až po 14. hodině. A pokud bych se rozhodla pro Roma Pass na 48 hodin za € 28,00, tak ten mi opravňuje také k přednostnímu vstupu do Colosea, Forum Romanum a Palatin. Nejsem nijak časově omezena, mohu vstoupit kdykoli během dne a ještě je v ceně Andělský hrad, další místa a veškerá doprava po městě? Je to tak? Tak bych řekla, že je nejlepší tato varianta. Jen jsem nepochopila, zda mi přijdou vstupenky přímo na e-mail. Ve 4. bodě mi to hlásí, kde si vstupenky mohu vyzvednout. Jedu pouze já s mužem od čtvrtka do pondělí od 27.9. do 1.10. V Říme pouze sobota a neděle a v neděli chceme Vatikán. Děkuji moc za pomoc. Daniela.

na 48 hodin Vás opravňuje využívat tuto dobu městskou dopravu a dále máte s touto kartou v ceně vstup do jedné památky nebo muzea. Pokud zvolíte Colosseo / Foro Romano / Palatino, počítá se to jako jeden vstup. S Roma Pass můžete vstoupit přednostně a během otevírací doby. Na další památky nebo muzea máte potom vstup za snížené vstupné. Rozdíl oproti Roma Pass 72 je v tom, že ten umožňuje vstup zdarma (v ceně) do dvou muzeí nebo památek. Při nákupu Roma Pass Vám dojde voucher, na základě kterého si na určeném ORP vyzvednete Roma Pass.

# 15.09.2018, 08:14.
Děkuji moc za odpověď, ještě by mě zajímalo. Včera jsem si pokoušela rezervovat lístky na Coloseum, Forum Romanum a Palatin a zjistila, že jsou pouze časové po 15. minutách. Možná blbá otázka, ale když nevím, kdy přesně na místo dorazím, vím, že to bude sobota, jde si koupit lístek, který mě neomezuje časově? Něco jsem slyšela o dvoudenním lístku, ale nemohu najít, kde se kupuje. Děkuji moc za pomoc. Daniela.

Všechny vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou dvoudenní, během kterých můžete navštívit 1x každou z uvedených památek. Ta časová rezervace se týká Colosseo. Pokud nechcete být časově vázaná, zakupte si open vstupenku. Na webu Coopculture je označena jako Ingresso Open 2PM, tj. můžete s ní Colosseo navštívit až po 14. hodině.

# 14.09.2018, 21:09.
Jde mi o fantastický výhled z Baziliky sv. Petra. Je tento vstup součástí vstupu do Vatikánských muzeí? Děkuji. M.

Výstup na kopuli Basiliky sv. Petra není součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Součástí je jen návštěv Sixtinské kaple. Výstup na kupoli není ani součástí prohlídky Basiliky sv. Petra, která je zdarma. Výstup na kopuli je zpoplatněn samostatným vstupným. Kupole je otevřena v době od 8:00 do 18:00, od 1. října do 31. března do 17:00. Vstupné s výtahem a výstupem po 320 schodech stojí € 10,00, vstupné s výstupem po 551 schodech stojí € 8,00.

# 14.09.2018, 13:51.
Mám dotaz. Od 20.10. do 23.10.2018 letíme do Říma a chci se zeptat, jak se nejsnadněji dostaneme na tuto adresu: Via Gioberti 30. A zda vůbec potřebujeme lístky na metro nebo obejdeme vše pěšky? Potom ještě chceme navštívit Koloseum, Forum Romanum atd. - Vatikán. Je to tak, že když si koupím vstupenku do Kolosea za € 16,00, mám zdarma Forum Romanum a Palatin? A je jedno, v jakém čase na zbylé dvě památky dorazím? A zda je potřeba dělat rezervaci i na Vatikán? Děkuji za odpověď. Milan.

Nepíšete, na které letiště přiletíte. Univerzální doprava bez přestupů z obou letišť je autobusem za € 5,80. Zaveze Vás na Termini, konkrétně na Via Giolitti. Odtud jděte ve směru k nádražní hale, tj. nádraží Termini budete mít po pravé ruce. Těsně před halou je po levé straně kolmá Via Gioberti. Vaše ubytování ve Scott House Hotel je za první křižovatkou po levé straně. Od zastávky je to přibližně 200 metrů. Pěšky to všechno obejít je možné, ale hodně se nachodíte. K Colosseo je to 1,5 km, k Fontana di Trevi 1,8 km, ke Španělským schodům 2,0 km a do Vatikánu 4,0 km. Můžete ale cestovat i metrem z Termini - Colosseo metrem B a Vatikán metrem A. Přestupní jízdenka s platností 100 minut BIT stojí € 1,50. Do Colosseo je vstupenka kombinovaná, tzn. můžete s ní navštívit během dvou dnů všechny tři památky. Každou ale jen 1x. Foro Romano a Palatino můžete navštívit kdykoliv během otevírací doby, Colosseo podle typu vstupenky. Pokud budete mít vstupenku Open, můžete Colosseo navštívit kterýkoliv den v době platnosti vstupenky, nejdříve však ve 14:00 hodin. Se vstupenkou na určitý den a čas můžete Colosseo navštívit v rezervované době. Do Vatikánských muzeí doporučujeme rezervaci provést vždy. Určitě se ty € 4,00 navíc vyplatí investovat.

# 14.09.2018, 10:21.
Prosím o radu, jak se nejlépe přemístit z letiště Fuomicino do místa ubytování Ripetta Guest House na Via Angelo Brunetti 24. Je výhodné jet Shuttle Busem a je lepší si ho rezervovat, nebo stačí zařídit na místě? Moc děkuji a přeji hezký den. Táňa.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour, ze kterého uprostřed vlevo vede ulice Via Cicerone. Na té je zastávka autobusu č. 301 Cicerone / Cavour. Jeďte směr Augusto Imperatore a vystupte na zastávce Maria Adelaide. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu a na křižovatce odbočte doprava na Via della Penna. Následně přejděte doleva na Via Angelo Brunetti, po které se vydejte doleva. Dovede Vás ke křižovatce, před kterou je po levé straně Ripetta Rooms. Druhou možností je jet autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračovat metrem A za € 1,50 na Flaminio. Odtud sejděte na Piazza del Popolo, ze kterého na konci po pravé straně vede Via di Ripetta. Na první křižovatce odbočte doprava na Via Angelo Brunetti a hned po pravé straně je Vaše ubytování. Rezervaci určitě doporučujeme, při cestě směrem na letiště je nutností.

# 13.09.2018, 21:54.
Chtěla jsem se zeptat, jak se s přítelem dostaneme z Termini na adresu Via della Bufalotta 550, kde máme hotel Domus Urbis. Jedeme z letiště autobusem společnosti Terravision na Termini a potom nevíme kudy. Jak se prosím ještě jmenuje nejbližší zastávka u ubytování? Nechceme se ztratit, tak abychom věděli alespoň zastávku metra / autobusu u hotelu. Také jsem se chtěla zeptat, proč je nutné se sejít u ORP než půjdeme do Vatikánu? Budeme muset chodit s průvodcem? Nepíšou to tam, tak doufáme, že bude potom rozchod. Pojem Vatikánská muzea nebyl nikde rozepsaný. Znamená to, že jich je víc a budeme muset chodit z budovy do budovy? Jak poznám, že to je muzeum? Předem moc děkuji. Alice.

Ze zastávky autobusu na Via Giolitti přejděte na autobusový terminál před halou. Tady nastupte do autobusu č. 90 a jeďte směr Labia. Vystupte na zastávce Adriatico / Lampedusa. Odtud pokračujte autobusem č. 86 směr Marmorale a vystupte na zastávce Castellani / Bufalotta. Autobusy jezdí každý den a často. Přestupní jízdenka BIT s platností 100 minut stojí € 1,50. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu na Via della Bufalotta a vydejte se po ní doleva. Domus Urbis je hned za kruhovým objezdem po pravé straně. Proč je nutné se sejít u ORP skutečně nevíme. To je dané přesně vstupenkou, kterou jste si zakoupila. Se standardní vstupenkou do Vatikánských muzeí jdete vchodem pro internetové rezervace a nikde se nescházíte, po muzeích chodíte individuálně. Pokud jste si zakoupila vstupenku pro prohlídku s průvodcem, musíte se samozřejmě někde sejít. Kde, záleží na konkrétním produktu a také organizátorovi prohlídky, od kterého jste si tuto prohlídku zakoupila. Vatikánská muzea představují komplex muzeí, kterými postupně procházíte. V závěru potom navštívíte Sixtinskou kapli, která je součástí prohlídky. Mapu muzeí najdete na stránkách Musei Vaticani - Tickets / Museums and Collections / Vatican Museums and Sistine Chapel / Open tour ... / Map of the Vatican Museums.

# 13.09.2018, 19:31.
Vážený pane Řehůřku, ještě jednou bych vám moc rád poděkoval za vaše velmi cenné informace k pobytu v Římě. Nejen za ty, které jste poskytl mě, ale i za ty, které jste poskytl ostatním a které pro mě měly opravdu velký přínos. Ještě jednou mnohokrát děkuji. S přáním hezkého dne Jaroslav.

Není zač, jsme rádi, že Vám Otázky a odpovědi pomohly při návštěvě Říma.

# 12.09.2018, 22:01.
Od 27.9 do 1.10. budu v Římě. Chtěla bych navštívit v neděli Vatikán s muzei zdarma. Lze i na tento den rezervovat lístky do Sixstýnské kaple a nebo nezbude než si vystát frontu? A v tento den je i kaple zdarma, případně kolik se platí? Děkuji za odpověď. Daniela.

Prohlídka Sixtinské kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Poslední neděli v měsíci není možné provádět rezervace. Vzhledem k absenci nákupu vstupenek však fronta postupuje rychleji než v jiné dny.

# 12.09.2018, 20:02.
Srdečne ďakujem za Vašu odpoveď. Prosím Vás, ešte jedna otázka, ako dlho trvá cesta linky n15 zo zastávky Cavalleggeri na Termini? Nikde nemožem totiž zistit dĺžku cesty, aby sme vedeli, kedy vyraziť z ubytovania. Ďakujem pekne. Monika.

Cesta trvá přibližně 20 minut. Linka n15 vyjíždí z konečné na Mazzacurati v 0:10, 0:50, 1:30, 2:10, 2:50, 3:30, 4:10, 4:50. Odtud na Cavalleggeri / Gregorio VII jede přibližně 30 minut. Počítejte s dostatečnou rezervou.

# 12.09.2018, 00:22.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ulice Via Palermo, kde máme s manželem ubytování. Na jakých internetových stránkách předem koupit lístky do Kolosea / Fora Romana / Palatina? Mnohokrát děkuji, Lucka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti, odkud jezdí ze zastávky před podjezdem (musíte jít ze zastávky Terravision tak, že budete mít nádraží Termini po levé straně) autobusy č. 70 směr Clodio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystoupit musíte na Nazionale / Quattro Fontane. Jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doleva na Via Genova. Dovede Vás na křižovatku s Via Palermo. Po té se musíte vydat doleva nebo doprava podle toho, kde máte ubytování. Je možné, že bude výhodnější vystoupit o zastávku dál na Nazionale / Palazzo Esposizioni, pokud máte ubytování v tomto směru. Vstupenky do Colosseo zakoupíte na Coopculture nebo Get Your Guide.

# 11.09.2018, 22:28.
Od 19.9. do 23.9. se chystáme s manželem na návštěvu Říma. Během 20.9. až 22.9. bychom chtěli navštívit Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Baziliku sv. Petra, Koloseum, Forum Romanum, Palatin, Andělský hrad, Pantheon. Ubytovaní budeme v Saint Peter House Germanico, Via Germanico 197, Vaticano Prati. Měli bychom zájem o přednostní vstupy. Chtěla jsem se zeptat, zda se nám vyplatí zakoupení Omnia Card nebo Roma Pass? Jana.

Třídenní stojí € 38,50, vstupy do Colosseo / Foro Romano / Palatino a Castel Sant' Angelo € 28,00. Pokud projedete minimálně € 10,50 nebo navštívíte nějaké další památky, kde se platí vstupné, Roma Pass se Vám vyplatí. se Vám zřejmě nevyplatí, nicméně i tady je třeba vše propočítat s přihlédnutí k dalším možnostem, které nabízí.

# 11.09.2018, 14:10.
Ideme na výlet do Ríma a ubytovanie máme rezervované na Via Paolo II, 9. Odlet z Ríma je plánovaný na pondelok 24.9.2018 o 7:00 z letiska Ciampino. Mohli by ste mi prosím poradiť, ako sa z Via Paolo II, 9 možeme co najjednoduchšie a najrychlejšie dostať spät na letisko Ciampino, aby sme tam boli o 5:30 a stihli odlet o 7:00 ráno? Letisko je vraj otvorené až od 5:30. Vopred srdečne ďakujem za Vašu odpoveď. Monika.

Z Via Paolo II přejděte na Via della Stazione di S. Pietro, po které se vydejte doleva. Dovede Vás na Via di Porta Cavalleggeri, na které je vlevo zastávka autobusu. Od ubytování je to 300 metrů. Ze zastávky Cavalleggeri / Gregorio VII jeďte nočním autobusem n15 na Termini. Jezdí po 40. minutách. Z Termini, konkrétně z Via Giolitti, jeďte na letiště Ciampino autobusem . První odjíždí ve 4:30 a na místě je v 5:10. Cestu můžete absolvovat samozřejmě i taxi, ať už na Termini, tak i přímo na letiště.

# 11.09.2018, 10:17.
Chystáme se na prohlídku Vatikánských muzeí, Sixtínské kaple a rádi bychom k tomu navštívili Baziliku sv. Petra, bez průvodce. Jakou prosím doporučujete cenově nejvýhodnější variantu vstupenek, abychom se vyhnuli frontám? Moc děkuji za odpověď. Oli.

Do Vatikánských muzeí, jejich součástí je Sixtinská kaple potřebujete standardní vstupenku v ceně € 17,00. Minimalizaci fronty Vám zajistí online rezervace, kterou lze udělat přes Musei Vaticani. Poplatek je ve výši € 4,00. Rezervaci můžete provést i přes Get Your Guide. Do Baziliky přímo ze Sixtinské kaple a tedy bez fronty se dostanete pouze ve skupině s průvodcem, tzn. pokud si zakoupíte vstup s průvodcem do Vatikánských muzeí a Baziliky. Jinak je vstup z náměstí sv. Petra. Vstup do Baziliky je zdarma. Pokud se chcete vyhnout frontám i v Bazilice, existuje produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica Self-Guided Tour, který Vám takový vstup zajistí. V obou případech (muzea, bazilika), je možnost tvorby menších front z důvodu bezpečnostních kontrol.

# 10.09.2018, 15:16.
Chtěla bych se zeptat. Za pár dní letíme do Říma a nazpět odlétáme z letiště Ciampino v 6:50 ráno. Prosím, jak se dostat na letiště z adresy Via Ottaviano na Ciampino v tuto dobu, abychom tam tak v 5:00 byli? Předpokládám, že nočními spoji, ale nevím jak. Děkuji moc za radu. Bára.

Via Ottaviano Vás dovede ke stanici metra Ottaviano. Tady ve stejném směru pokračuje Via Barletta. Po pravé straně je zastávka autobusu (na ostrůvku), odkud jezdí noční autobusová linka n1 (4x do hodiny). Ta Vás zaveze na Termini (směr Anangnina). Odtud, z Via Giolitti, jezdí autobusy na letiště Ciampino. První jede ve 4:30, na letišti je v 5:10.

# 09.09.2018, 19:53.
Včera jsem objevila na webu Vaše stránky. Musím říci, že informace, které jsem se zde dozvěděla, mi hodně pomohly a děkuji Vám za ně. Chtěla bych Vás přeci jen požádat o radu, jak se co nejlépe přepravit na ubytování z letiště. Chystáme se do Říma teď v pátek 14.9. Přiletíme odpoledne na Fiumicino a ubytování máme na Via Urbano II, 56. Ve stejný den ve 23:00 přijede na Termini vlakem syn s dcerou. Mohou potom použít metro na zastávku Cornelia nebo spíše doporučujete v tomto čase taxík? Děkuji Vám za ochotu. S pozdravem Šárka.

V tomto případě bude pro Vás nejlepší cestovat z letiště Fiumicino autobusem Cotral za € 3,40 na Cornelia. Vaše ubytování je jen kousek od autobusového terminálu na Cornelia. Via Urbano II začíná na jeho konci, tam kde mají stanoviště autobusy Cotral. Podél trojúhelníkového parkoviště dojdete ke zdi, podél které se vydáte doleva. Ulice se stočí doleva a po levé straně je Vaše ubytování. Z Termini se na místo ubytování dostanete metrem A směr Battistini, po Circonvallazione Cornelia dojdete k autobusovému terminálu. Odtud je cesta popsaná výše. Volba taxi, jako alternativy metru v nočních hodinách, je na Vás.

# 09.09.2018, 12:39.
Prosím Vás, jak se dostaneme z letiště Fiumicino na adresu Borgo Vittorio, 74? Děkuji. Libor.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Crescenzio. Odtud pokračujte po Via Crescenzio na Piazza del Risorgimento, na jehož začátku odbočte doleva na Via del Maschierino. Ta Vás dovede k Borgo Vittorio. Vaše ubytování je po levé straně. Od zastávky autobusu je to 1000 metrů. Po Via Crescenzio se můžete také svézt autobusem jednu zastávku, je to ale zbytečné, úspora je 400 metrů.

# 07.09.2018, 19:59.
Chtěla bych se zeptat, jakou nejlepší cestu zvolit z letiště Fiumicino do Gateway Residence? Dále by mě zajímalo, zda je možné si koupit na MHD nějaký zvýhodněný lístek na 4 dny? Mockrát děkuji za odpověď. Tereza.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a odtud pokračujte autobusem č. 38 směr Porta di Roma. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Eritrea / Lago lesina. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na první křižovatce odbočte doprava na Via Logo di Lesina. Gateway Residence je po pravé straně. Jízdenky na 4 dny nejsou. K dispozici jsou BIT za € 1,50 s platností 100 minut, Roma 24H za € 7,00 s platností 24 hodin, Roma 48H za € 12,50 s platností 48 hodin, Roma 72H za € 18,00 s platností 72 hodin a CIS za € 24,00 s platností do půlnoci sedmého dne.

# 07.09.2018, 08:31.
Od 15. do 17.3.2019 se chystáme s manželem na rugby zápas do Říma na Olympijský stadion z letiště Fiumicino. Letenky ještě nemáme, pouze vstupenky na zápas. Mohla bych poprosit o radu, zda je vhodná doprava z letiště městskou hromadnou dopravou nebo si máme zapůjčit na víkend auto? Ubytování budeme hledat pravděpodobně přes Booking. Případně pokud nám doporučíte něco jiného, budeme rádi. Děkuji za radu. Klára.

V tomto případě se Vám pronájem automobilu zřejmě nevyplatí. Předpokládáme, že volný čas budete chtít strávit návštěvou Říma. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano a následně z Via Barleta autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Jet před areálem s Olympijským stadionem. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT, jejíž platnost je 100 minut a stojí € 1,50. Ubytování doporučujeme hledat přes Booking.

# 06.09.2018, 11:22.
Chtěl bych se Vás zeptat, jak je to se vstupy do Vatikánu, resp. do Vatikánských muzeí. Přesněji, zda jsou tam nějaké slevy pro studenty nebo ne a případně kolik se platí? Předem děkuji za Vaši odpověď. Šimon.

Děti do 6. let mají vstup zdarma, od 6. do 18. let se sníženým vstupným € 8,00. Ostatní platí plné vstupné € 17,00. Existují samozřejmě i další kategorie, jako kněží, zaměstnanci Vatikánu apod. Pokud se rozhodnete pro rezervaci a tedy vstup mimo hlavní frontu, zaplatíte ke každé vstupence rezervační poplatek € 4,00.

# 04.09.2018, 08:17.
Děkuji Vám za odpověď. Proč jsem se Vás ptal na ukončení provozu autobusu 360? Posílám odkaz na jízdní řád na mapovém serveru. Zdravím. Jaroslav.

Podle tohoto výkladu v souvislosti s tímto jízdním řádem by byl Řím po 21.9. bez městské dopravy. Všechny zobrazené linky tam mají uvedenou platnost do 21.9. včetně 38 a 92. Jízdní řády platí vždy do určitého data a od tohoto data je nahrazují jiné jízdní řády. V Římě jsou směrodatné vždy časy odjezdů z konečných zastávek, další časy jsou už hodně informativní. Nicméně jízdní řády na různých mapových serverech je třeba brát s rezervou.

# 03.09.2018, 22:21.
Plánujeme si pořídit kartu Roma Pass na 72 hodin. A jako první dvě památky navštívit Koloseum / Forum Romanum / Palatin na kombinované vstupné a poté Andělský hrad. Je nutné dělat rezervaci dopředu nebo postačí, když půjdeme ke speciálnímu vstupu pro držitele této karty? Jsou u tohoto vstupu fronty delší než např. půl hodiny? Moc děkuji za odpověď. Veronika.

S jdete přímo k turniketům. Rezervaci nepotřebujete. Ta je nutná pouze u Galeria Borghese. Fronty by delší být neměly, nicméně na 100% to nikdo pro konkrétní termín neřekne.

# 03.09.2018, 10:30.
Chystám se na šestidenní výlet do Říma. Uvažuji o koupi sedmidenní jízdenky na MHD. Předpokládám, že tato jízdenka platí jen v zóně A. Chci se zeptat. Je možné přikoupit k této jízdence jízdenku do Tivoli, jen na úsek cesty v zóně B? Nebo je nutné koupit samostatnou jízdenku na celou trasu ze stanice Termini? Kolik prosím stojí jízdenka? Děkuji za Váš čas a odpověď. S pozdravem Olga.

Jízdenku nelze jednoduše rozšířit o další zónu pro samostatnou jízdu. Pro cestování po Římě a do Tivoli je třeba mít jízdenky Metrebus Lazio, konkrétně BIRG (celodenní) za € 8,00, BTR (třídenní) za € 22,00 nebo CIRS (týdenní) za € 34,50. Jedná se konkrétně o varianty těchto jízdenek pro 3 zóny, protože zóna A vnitřního Říma se počítá jako dvě zóny. Oproti jízdenkám Metrebus Roma se platnost počítá do půlnoci odpovídajícího dne. Pokud budete mít jízdenku CIS, bude pro Vás výhodnější si zakoupit pro cestu do Tivoli samostatné jízdenky. Na vlak z Termini nebo Tiburtina stojí € 2,60, na autobus z Ponte Mammolo € 1,30.

# 02.09.2018, 19:07.
Úvodem chci poděkovat za Vaše stránky. Již nějaký ten den plánuji cestu do Říma, čtu průvodce, ležím v mapách a jízdních řádech a tady je vše naservírováno doslova na zlatém podnose. Jen mě malinko zmátly některé dotazy předchozích tazatelů. Již jsem rozhodnuta zakoupit 72. hodinový Roma Pass. Platí i pro tuto kartu stejné podmínky jako u otevřených vstupenek, že např. vstup do Collosea je až od 14. hodiny? Jsme ranní ptáčata a tohle by nás hodně zabrzdilo. Děkuji moc za odpověď. Hanka.

S můžete navštívit Colosseo i dopoledne. Jedná se o kombinovaný vstup, tzn. můžete navštívit i Palatino a Foro Romano. Počítá se to jako jedna návštěva, tzn. pokud s Roma Pass 72 navštívíte jako první jednu z těchto památek, můžete využít volný vstup ještě na další muzeum nebo památku.

# 02.09.2018, 18:54.
Děkuji mnohokrát za odpověď. Při vyhledání spoje 360 z Termmini na Goito / XX Settembre mi jízní řád říká, že tento spoj končí 21.9. Stejným směrem by podle plánovače tras měl jet spoj 92, je tomu tak? Ve Vaší odpovědi je zmíněna čtvrť Trasvere, je to překlep nebo existuje Trastevere i Trasvere? Máte prosím tip na oběd či večeři v této čtvrti Trastevere nebo v okolí Vatikánu či Colossea? Dočetl jsem na internetu, že např. u Colossea doporučují Pizeria Luzzi. Přes veškerou snahu se mi nedaří zakoupit dvě vstupenky do Vatikánského muzea přes Vámi sdělenou Musei Vaticani. Prosím nějaký postup, jak toho docílit. Neznám italsky ani slovo, kromě uno mommento. Děkuji moc. Jaroslav.

Nemáme informace o tom, že by linka 360 končila 21.9. Určitě ale máte lepší informace. Kromě linky 92 jezdí mezi uvedenými zastávkami i linka 38. U Trastevere se jedná samozřejmě o překlep, pokud byste se podíval na jízdní řád u tramvaje č. 8, tak jako u autobusu č. 360, zjistil byste to. Tipy na restaurace najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat. Odkaz na Musei Vaticani uvádíme vždy v anglické verzi. Pokud se Vám zobrazí italská verze, přepněte na anglickou vpravo nahoře.

# 02.09.2018, 11:05.
Včera jsme se vrátili z Říma a i díky Vašemu webu a důležitým informacím se nám pobyt výborně vydařil. Chtěla bych Vám tímto poděkovat a popřát mnoho sil do dalšího pokračování, jsme Vám vděčni. S pozdravem Lenka.

Děkujeme Vám za zprávu. Jsme rádi, že se Vám pobyt v Římě podařilo realizovat k Vaší spokojenosti.

# 31.08.2018, 07:13.
Děkuji za rychlost. Ty vstupenky na Shuttle Bus je nutné zarezervovat přes internet, nebo je můžeme koupit až na místě? Odkaz jsem si hodila do překladače, ale moc z toho nejsem moudrá. Děkuji. Marcela.

Jízdenky je možné zakoupit i na místě, nicméně minimálně pro cestu zpět na letiště je doporučujeme rezervovat. Rezervaci nedoporučujeme dělat na stránkách transformovaných přes překladač. To platí i obecně pro jakoukoliv rezervaci, objednávky apod.

# 30.08.2018, 20:02.
Když si koupím lístky do Vatikánu na prohlídku zahrad a Nekropole, budu mít i přednostní vstup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple? Má to být součástí vstupenky, ale nedokážu to z toho vyčíst. Děkuji Vám za odpověď. Zuzana.

Ano, budete. Po prohlídce zahrad, která je vždy organizovaná, půjdete do Vatikánských muzeí na individuální prohlídku. Vstupovat budete mimo standardní frontu.

# 30.08.2018, 14:17.
Pane Řehůřku, zdravím, obdivuji a tleskám. A po prvé pokládám dotaz. Doposud jsme na vašich stránkách vždy vše dohledali. 4.10.2018 přiletíme na letiště Fiumicino. Bydlet budeme v hotelu Relais Cavour na Via Crescenzio 9, Vatikán, 00193 Řím, Itálie. Poradíte nám cestu? Děkuji za informace. Zdravím. Marcela.

Přímo k Vašemu ubytování v hotelu Relais Cavour Vás zaveze z letiště Fiumicino autobus za € 6,00.

# 29.08.2018, 09:51.
Vážený pane Řehůřku, zakoupil jsem vstupenky do Kolosea a Forum Romanum. Na tiketu je uveden datum a čas vstupu. Konkrétně 11:15, předtím už bylo plno. Jak postupovat, do jaké fronty se zařadit a jak stihnout tento čas? Je nějaký zvláštní vchod? Odkud se vchází? Moc děkuji i za předešlé informace, super webovky! Pěkný den. Petr.

Půjdete vchodem pro internetové rezervace. Mapa vstupů je na Coopculture - Signoli. Pokud máte už vstupenky, půjdete přímo přes turnikety, pokud ne, tedy pokud jste objednávali i snížené nebo volné vstupné a máte voucher, vyzvednete si vstupenky po prokázání věku na pokladně (u vstupu pro internetové rezervace). Čas se týká vstupu do Colosseo. Doporučujeme tam být o něco dříve.

# 28.08.2018, 15:00.
Mohla bych vás poprosit o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do penzionu St. Peter Chic. via Luigi Rizzo 36? A děkuji za všechny rady, které se na vašem webu dají najít. Iveta.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Přestupní jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Od metra jděte podél zastřešené konstrukce a na konci odbočte doprava na Via Rialto. Po té jděte až na její konec, kde je na ni kolmá Via Luigi Rizzo. St Peter Chic je u křižovatky.

# 28.08.2018, 08:51.
Letíme s partnerem od 4. do 12.9. do Říma. Mohli byste mi prosím poradit, jak nejlépe se dostat z ubytování Confort B&B na Piazza Vittorio Emanuele II 99, Stazione Termini, Řím, 00185, do ubytování Litus Roma Hostel na Lungomare Paolo Toscanelli 186, Lido di Ostia, 00121? Jak a kde mám pořídit lístky? Google sice něco nabízí, ale nejsem si jistá. Děkuji za odpověď. Hanka.

Jeďte metrem A směr Battistini a na Termini přestupte na metro B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Roma Lido a jeďte na Lido centro. Odtud jeďte autobusem č. 062 směr Baffigo / Mastrangelo a vystupte na zastávce Lungomare Toscanelli / Sirene. Jděte kousek zpět ve směru příjezdu autobusu, Hostel Litus je odtud kousek po levé straně. Jízdenky zakoupíte v automatu. Přestupní jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Lze použít i časové jízdenky nebo .

# 27.08.2018, 19:00.
Chcel by som sa opýtať, či má študent, ktorý navštevuje umeleckú školu, vstupy do niektorých múzeí alebo pamiatok v Ríme zdarma. Poprípade, čo k tomu potrebuje? Ďakujem. Martin.

Vstup zdarma do státních muzeí a památek mají občané EU do 18. let. Potřeba je prokázat věk, pasem nebo občanským průkazem.

# 27.08.2018, 13:57.
Cestujeme s manželem do Říma. Koupili jsem si Omnia Card, jehož součástí je i Roma Pass. Chtěla bych se zeptat na aktivaci. Pokud pojedu první hromadnou dopravou s Roma Pass, tak se mi současně aktivuje i Omnia Card? Nebo je to rozdělené na dopravu a památky? Potom jsem se chtěla zeptat, jak je to se vstupem do kopule chrámu sv. Petra ve Vatikánu. Máme rezervovanou časovou vstupenku napřed do Baziliky a potom do muzeí, ale kopuli jsem nenašla. A ještě Vatikánské zahrady, asi nejsou součástí této karty? Děkuji. Lenka.

Obě karty obsahují jak dopravu, tak památky. je součástí balíčku , tzn. platnost je v tomto případě stejná - 72 hodin od aktivace. Karty aktivujete při prvním vstupu nebo prvním použití dopravy. Kopule, muzeum a nekropole nejsou součástí Omnia Card. Stejně tak Vatikánské zahrady. Ty si můžete přikoupit jako doplněk za € 20,00.

# 25.08.2018, 21:40.
Cestu z letiště Ciampino autobusem 520 a metrem na Termini máme od Vás z odpovědí nastudované, ale dále na Via Colina 24 a zpět na Termini, kde máme ubytování, nevíme nějaký spoj. Dále prosíme o autobus od Via Colina do středu směr Fontána di Trevi a ke čtvrti Trastevere. A ještě dotaz. První týden v říjnu je ještě v Římě narváno? Od 1. do 4.10. Do Colossea je prý lepší koupit vstupenky u Forum Romanum do 9:00 hodin a do Colossea jít druhý den nebo jde jít do Kolosea tentýž den? Kolem 13:00 hodin je fronta na lístky do Vatikánských muzeí menší? Jsme 66. letí důchodci, proto ty otázky. Děkuji. Jaroslav.

Z Termini jeďte autobusem č. 360 směr Muse a vystupte na zastávce Goito / XX Settembre. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Goito, kde na ni mírně doprava navazuje za křižovatkou Via Piave. Po té dojdete k další křižovatce, na které se vydejte doleva po Via Flavia a následně doprava po Via Collina. Vaše ubytování je po pravé straně. Zpět na Termini se dostanete stejným autobusem, směr Zama. Zastávka je kousek od té, na které vystoupíte cestou tam, na Via Piave. K Fontana di Trevi se dostanete z náměstí XX Settembre (mezi Via Piave a Via Goito. Ze zastávky XX Settembre / Piave jede autobus č. 62 směr Traspontina. Vystoupit musíte na Tritone / Fontana Trevi. Půjdete ve směru jízdy autobusu a hned na první křižovatce odbočíte doleva na Via Poli. Ta Vás k fontáně dovede. Z Piazza XX Settembre jezdí i autobus č. 60 (zastávka je dále na náměstí) na Piazza Venezia, odkud se do Trastevere dostanete tramvají č. 8. Začátkem října už není v Římě tolik turistů jako v létě, nicméně nejvýznamnější památky a muzea doporučujeme rezervovat - Colosseo, Vatikánská muzea. Vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino platí dva po sobě jdoucí dny. Během těchto dvou dnů můžete každou z památek navštívit jen jednou. Je jedno, zda všechny navštívíte během jednoho dne nebo během dvou dnů. Těžko odhadnout, kdy zrovna ve Vašem termínu budou v konkrétním čase nejmenší fronty do Vatikánských muzeí. I v tomto termínu doporučujeme rezervaci a tím vstup výrazně menší frontou.

# 24.08.2018, 21:14.
Vážení Řehůřkovi, velmi děkuji za rychlou odpověď. Omlouvám se za nedůvtipnost, ale chápu dobře, že i na cestu zpět z letiště Fiumicino máme použít cestu na Termini a odtud autobusem Terravision, ale na jiné letiště jako při příjezdu? Příjezd je z Ciampino, odjez na Fiumicino. Má význam kupovat při odletu jízdenku dopředu nebo až v autobuse Terravision? Ještě jednou děkuji a jsem s pozdravem. Jan.

Ano, autobusy jezdí z Termini jak na letiště Ciampino, tak na letiště Fiumicino. Oba samozřejmě i v opačném směru. Zastávku mají na Via Giolitti. Jízdenku ve směru na letiště doporučujeme rezervovat, z letiště to není nutné, ale když už budete rezervovat na letiště, můžete i z letiště. Pokud bude mít letadlo zpoždění, můžete jízdenku využít pro cestu dalším volným spojem. Z letiště Ciampino můžete cestovat i levněji, je to ale s přestupem. Můžete jet autobusem č. 520 na Cinecitta' a tady přesednout na metro A na Termini. Na celou trasu je možné použít jízdenku BIT atd. Z letiště a na letiště Fiumicino tato možnost není, standardní jízdenky použít nelze.

# 22.08.2018, 21:14.
Mohl bych poprosit o podrobnější informace, co se smí a co ne s jízdenkou BIT za € 1,50 na 100 minut? Pochopil jsem, že je přestupní, ale jsou zde omezení, že ji mohu použít pouze na jednu cestu v metru? Myslí se tím jedna cesta včetně přestupů? Je možné se při přestupech vyhnout turniketům? Je možné jet na jednu jízdenku například postupně prostředky autobus, jedna linka metra, druhá linka metra, vlak do Lido di Ostia? Pokud se vejde do 100 minut. Jak je to s validací jízdenky? Musí se validovat v každém prostředku? Prý ano, ale co přestup v metru? U vlaků jsou validátory na nádražích nebo ve vlacích? Je možné na internetu někde najít nějaké rozumné jízdní řády? Omlouvám se za hromadu otázek a díky za odpovědi. Mirek.

Jízdenka BIT je přestupní s platností 100 minut. Cestovat s ní můžete bez omezení (co se počtu jízd týče) v autobusech, tramvajích, trolejbusech a městských vlacích. V metru s ní můžete jet jen jednou. Pokud neprojdete turnikety ven, můžete v metru přestoupit z jedné linky na druhou. Ve Vašem případě na Termini z linky A na linku B bez problému. Jízdenku validujete při prvním nástupu do dopravního prostředku, potom už ne. V metru pokaždé, když půjdete turnikety. Jízdní řády najdete na ATAC

# 22.08.2018, 18:21.
Vážení, pročítal jsem Vaše odpovědi na dotazy a nejsem si jistý, zda jsem si dal informace dobře dohromady, tak si dovoluji Vás poprosit o konkrétní odpověď. Po 20. letech poletíme tři dospělí a dítě do Říma. Přílet je 14.9.2018 v 10:50 na letiště Ciampino a odlet máme 18.9.2018 ve 12:55 z letiště Fiumicino. Ubytování máme na Corso Vittorio 308. Prosím o doporučení, na jednoduchou dopravu z letiště a hlavně na letiště z místa ubytování v den odletu s dostatečnou rezervou. Je vhodné si jízdenky rezervovat dopředu? Po Římě se potom hodláme pohybovat intuitivně. V plánu máme s jistotou jen trojkombinaci Colosseo, Foro Romano, Palatino a samostatně Andělský hrad. Prosím o doporučení, zda i v tomto termínu je vhodné objednat vstupy dopředu pro úsporu čekání ve frontách na vstupenky. Ještě prosím o tip, jakou papírovou mapu Říma s vyznačenou MHD si staromilenecky pořídit u nás nebo až na místě. Velmi děkuji za Vaše případné odpovědi a také za Vaši skvělou práci s vedením Vašich stránek a zůstávám s pozdravem. Jan.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini, přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a pokračujte autobusem č. 64 na Corso Vittorio Emanuele / Tassoni. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete samozřejmě použít libovolnou časovou jízdenku i . Jděte ve směru jízdy autobusu a po 130. metrech uvidíte vlevo Vaše ubytování. Cesta zpět je stejnými autobusy a za stejnou cenu. Do Colosseo rezervaci doporučujeme i v tomto termínu. Mapy dopravy si můžete stáhnout zdarma z ATAC - Azienda / Linee e Mappe.

22.08.2018, 15:30.
Můžete nám prosím poradit nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu Emmaus Contacts? Adresa je Via Delle Fornaci 23/25 - 00165 Roma. Děkujeme moc. Jedná se o cestu v září. I.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,80 na Termini, přejděte na autobusový terminál před nádražní halou a odtud pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione di San Pietro a vystupte na Cavalleggeri / Fornaci. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete samozřejmě využít i časové jízdenky nebo . Jděte ve směru příjezdu autobusu směrem k tunelu a před ním odbočte doprava na Via delle Fornaci. Hotel Emmaus je po levé straně. Můžete jet z letiště také vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 na San Pietro. Jízdenka na vlak stojí € 8,00. Z Piazza Stazione di San Pietro jeďte autobusem č. 64 směr Termini a vystupte na Fornaci. Jděte ve směru jízdy autobusu. Hotel Emmaus je po levé straně. Na autobus potřebujete stejnou jízdenku jako v předchozím případě.

# 22.08.2018, 00:11.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit, jak se dostat metrem z Lido di Ostia ke Colosseo? Děkuji. Katerina.

Z Lido di Ostia jeďte vlakem Roma - Lido na EUR Magliana, kde přestupte na metro B. To Vás doveze k Colosseo. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, můžete tedy využít standardní jízdenky pro městskou dopravu včetně .

# 21.08.2018, 20:20.
Chtěla bych vás poprosit o radu. Jak se nejlépe dostaneme z Villa Ostia Antica na letiště Fiumicino? Děkuji za radu. Veronika.

Villa Roma Ostia Antica je na ulici Via Giulio Minervini. Na souběžné ulici Via Giuseppe Fiorerelli je zastávka autobusu č. 011. Zastávka se jmenuje Fiorelli / Bonucci. Autobus je okružní a jezdí každý den přibližně od 5:30 do 23:00 - dva až tři spoje za hodinu. Vystupte na zastávce Romagnoli / Scavi Ostia Antica a po Via della Stazione di Ostia Antica přejděte k vlakové zastávce. Vlakem Roma Lido jeďte na Lido Centro. Na autobus a vlak můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku nebo . Z Piazza della Stazione potom pokračujte autobusem Cotral za € 1,10 na letiště Fiumicino.