ŘÍM 2018 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.06.2018, 07:48.
Našla jsem Vaše úžasné stránky a tak si dovoluji Vás obtěžovat s dotazem na možnosti dopravy z letiště Fiumicino na Via Candia 77 v červenci 2018. Děkuji a těším se na odpověď. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Odtud jeďte autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro a vystupte na zastávce Leone IV. Jděte zpět na křižovatku a odbočte doprava na Via Candia. Vaše ubytování je za dvěma křižovatkami po levé straně. Jízdenka BIT na autobus 492 stojí € 1,50.

# 13.06.2018, 16:20.
Pane Řehůřku, a když si koupím Roma Pass přes internet a budu ho mít v mobilu jako čárový kód, tak jim to stačí pouze ukázat? Nebo si ho musím někde vyzvednout? Marek.

Roma Pass si musíte vyzvednout v místě, které zadáte při rezervaci. Jejich seznam najdete na stránkách Roma Pass.

# 13.06.2018, 16:17.
Pane Řehůřku, jedu na čtyři dny do Říma a máme v úmyslu navštívit Coloseum /Foro Romanum / Palantino, Andělský hrad a Vatikán. Pohybovat se budeme metrem a autobusem po Římě. Chci se zeptat. Vyplatí se mi Roma Pass na 72 hodin? A jede s námi 10. letý kluk. A u něj se vyplatí? Děkuji. Marek.

Vstupenka do Colosseo s rezervací stojí € 14,00, vstupenka do Andělského hradu s rezervací stojí € 15,00. Nicméně rezervace do Andělského hradu není bezpodmínečně nutná, počítejme tedy € 14,00. Roma Pass 72H stojí € 38,50. Pokud tedy projedete více než € 10,50, což je 7 jízdenek BIT, potom se Vám Roma Pass vyplatí. Dítě do 10. let cestuje v doprovodu dospělého zdarma. Pokud mělo již 10. narozeniny, cestuje za plné jízdné. Nicméně vstupy do státních památek a muzeí neplatí. Roma Pass se mu určitě nevyplatí. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete.

# 13.06.2018, 11:27.
Chtěla bych se zeptat na nejlepší způsob dopravy z Říma, nejlépe stanice metra Termini, k moři na jednodenní výlet, tedy večer zase zpět. Nikde nemohu najít žádné přesné instrukce. Prý jezdí jak vlak, tak i autobus, jen nevím jaký, odkud, k jaké pláži, za kolik a případně v kolik jede poslední nazpět do města. Jedná se o všední den. Za jakékoliv informace moc děkuji už předem, velmi by nám to pomohlo. Veronika.

Z Termini jeďte metrem B na EUR Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Můžete víceméně vystoupit na všech čtyřech stanicích v pěší dostupnosti moře. Jedná se o Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano, Cristoforo Combo. Z poslední stanice potom pokračuje podél pláží autobus č. 062. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, použijete tedy jízdenky, které budete používat v Římě včetně Roma Pass. Autobus č. 062 jezdí od 7:00 do 22:00, zpět od 7:45 do 22:45. Vlak Roma Lido jezdí od 5:08 do 23:30, zpět od 5:15 do 23:30. Metro B jezdí od 5:30 do 23:30, zpět od 5:30 do 23:30, v pátek do 1:27 v obou směrech.

# 13.06.2018, 10:49.
Pane Řehůřku, mám dotaz ohledně týdenní jízdenky CIS na MHD v Římě. Je možné ji koupit již na letišti Fiumicino nebo v automatu kdekoliv u vstupu do metra? Nechceme si ji objednávat online. Myslím, že u výdejních míst ATAC budou fronty. Děkuji za odpověď. S pozdravem Karolína.

Jízdenky koupíte na místech, ze kterých můžete cestovat na tyto jízdenky. Letiště Fiumicino takovým místem není, letiště Ciampino takovým místem je. Seznam prodejních míst najdete na ATAC - Azienda / Biglietti e abbonamenti / Titoli e tariffe / CIS / Dove acquistarlo. Koupíte je také v automatech.

# 11.06.2018, 22:24.
Moc děkuji za informace a chtěla bych se zeptat. Na Coloseum, Forum Romanum a Palatinum je jednotný lístek? A dá se koupit buď u Colossea a nebo u toho Foro Romano? A jízdenky se dají koupit v nějakých automatech, jak je to v Praze? Autobus č. 520 asi někde u letiště najdeme, že? Je to nějaká společnost? Že bych alespoň podle názvu hledala. A stanice asi bude autobus ukazovat? S pozdravem Jindra.

Vstupenka pro Colosseo / Foro Romano / Palatino je jedna. Paltí do konce roku a od první validace dva po sobě jdoucí dny. Během těchto dvou dnů můžete vstupenku použít jen jednou v každé z uvedených památek. Vstupenky zakoupíte na pokladnách u Colosseo i u Foro Romano. Doporučujeme však online rezervaci. Zastávka autobusu č. 520 na letišti Ciampino je před halou. Společnost se jmenuje ATAC. Viditelně bude zepředu a zboku označen číslem 520 a textem Circolare Cinecitta' (MA) - Ciampino Aeroporto. Uvnitř autobusů je informační systém. Nicméně na Cinecitta' všichni vystoupí. Informace o jízdenkách najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22.

# 11.06.2018, 14:23.
Pane Řehůřku, prosím o radu. Je možné koupit Omnia Pass dva týdny dopředu online a potom vyzvednout na pobočce? Počkají na nás takovou dobu? Děkuji za radu. Veronika.

Objednejte si kartu přes Get Your Guide a zadejte datum vyzvednutí. Cena je naprosto stejná jako v ORP.

# 10.06.2018, 22:20.
Ve středu 13.5. letíme s přítelem do Říma na letiště Ciampino a zůstáváme do 17.5. A ráda bych se zeptala, jak nejlépe se dostaneme do našeho ubytování. Adresa je Via dei Gracchi 128, 00192 Řím, Vatikán. A ještě mám dotaz ohledně jízdenek na dopravu, zda se vyplatí pro cestování po Římě ta vícedenní jízdenka na integrovanou dopravu, nebo se dá Řím projít v pohodě pěšky? A jeden den bychom rádi zajeli k moři. Co nejblíže. Do Lido di Ostia? A jak se tam nejlépe dostaneme? A zda bývají fronty na Colosseum, Palatinum a Forum Romanum v měsíci květnu ještě velké? Nemáme koupené žádné vstupenky. Moc děkuji za odpověď. Jindra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Na celou trasu Vám bude stačit jízdenka BIT v ceně € 1,50. Z Lepanto jděte po Via Marcantonio Colonna a na třetí křižovatce odbočte doprava na Via dei Gracchi. Vaše ubytování je za druhou křižovatkou po pravé straně. Od stanice metra je to 600 metrů. Bydlíte relativně blízko centra. Hodně toho pochodíte pěšky. Pokud budete některý den cestovat, tak většinou tam a zpět, tedy se dvěma jízdenkami BIT. Časová jízdenka se Vám zřejmě nevyplatí. Je to třeba ale propočítat s ohledem na konkrétní itinerář. K moři se dostanete metrem A na Termini, následně metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, postačí Vám tedy základní jízdenky. V květnu bývají do Colosseo fronty velké. Pokud nemáte zakoupené online vstupenky, může být řešením jít nejdříve na Foro Romano a následně až do Colosseo.

# 10.06.2018, 20:16.
Co a jak si máme koupit na 7 dní od 26.6. do 3.7. Jízdenky a vstupy do muzeí a nejatraktivnější místa. Nějaký odkaz kde co a jak si zařídit? Děkuji za odpověď. Monika.

Vše je popsané v těchto otázkách a odpovědích. Itineráře nezpracováváme.

# 10.06.2018, 20:16.
Chceme si koupit přes internet vstupenky na Koloseum, které stojí € 12,00. Je tam ale ještě poplatek € 2,00 za rezervaci. Nevíte, k čemu tato rezervace slouží? Je to něco jako Fast Track? Moc děkuji za odpověď. Daniela.

Díky online rezervaci se vyhnete těm největším frontám. Půjdete jiným vchodem.

# 09.06.2018, 12:28.
Pane Řehůřku, zakoupil jsem vstup Colosseum, Roman Forum & Palatine with Colosseum Audioguide. Obdrželi jsme voucher. Musíme tento někde ještě směnit za vstupenky? To samé máme při návštěvě Vatikánu, kde jsme zakoupili vouchery: Skip-the-Line Vatican, Sistine & St Peter's Tour s průvodcem v angličtině. Na voucheru je zobrazená Meeting Point, kam se máme dostavit. Můžeme tam jít rovnou s voucherem nebo jej někde musíme nejdříve rovněž směnit? David.

Podle názvů předpokládáme, že to máte zakoupeno přes Get Your Guide. Tyto informace jste určitě obdržel spolu s voucherem nebo jsou napsané přímo na voucheru. Jsou také uvedené na stránce s popisem produktu. V případě Vatikánských muzeí dojdete ve stanoveném čase (doporučujeme v předstihu, minimálně 15 minut, doporučujeme 30 minut) na místo označené Meeting Point podle zvoleného jazyka prohlídky. Průvodce Vás provede do Vatikánských muzeí. Vouchery se za vstupenky vyměňují až za bezpečnostní kontrolou na pokladně označené Cassa Online e Gruppi. V případě Colosseo máte vstup bez průvodce. Obecně jdete vstupem pro Fast Track a u turniketu načtete voucher. Nicméně musíte si ještě vyzvednout audioprůvodce. Každopádně přesný popis Vám určitě došel, jen jste to někde přehlédl.

# 08.06.2018, 13:50.
Od 3.7. do 7.7.2018 budeme s dcerou v Římě. Přiletíme 3.7. přibližně v poledne na letiště Ciampino, ubytování máme rezervované na adrese Via Claterna. Chtěla bych vás požádat o radu, jak se nejsnadněji a nejlevněji dostat z letiště do místa ubytování. Během pobytu chceme navštívit nejznámější památky, rezervaci vstupenek do Colossea snad zvládneme podle vašich rad na této diskuzi. Chtěla bych se zeptat, jak je to se vstupem do Andělského hradu, je možné si vstupenky také předem rezervovat? A do Vatikánu se z našeho ubytování dostaneme asi nejlépe metrem, že? Děkuji za odpověď. Pavla.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta' a odtud metrem A na San Giovanni. Odtud je to k Via Claterna 500 metrů po Via Magnagrecia. Můžete se také svézt ze zastávky, která je na začátku Via Magnagrecia, autobusem č. 77, 87, 218, 360, 665 na zastávku Magnagrecia / Tuscolo. Je kousek za Via Claterna. Na autobusy a metro Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a platí 100 minut. Rezervace pro Castel Sant' Angelo je pro jednotlivce volitelná s příplatkem € 1,00 a lze ji provést přes výše uvedené stránky. Do Vatikánu se dostanete metrem A, vystoupit musíte na Ottaviano / Musei Vaticani.

# 06.06.2018, 16:48.
Pane Řehůřku, 1.7. se s manželkou chystáme autem do Říma. Budeme ubytovaní v centru města v hotelu TH6 na Via del Tempio 6, kde není možné parkování. Chtěl bych se Vás zeptat, kde by bylo nejlépe zvolit parkování. Pročítal jsem již starší dotazy, ale nikde jsem nenarazil na informaci, zda je možné v záchytných parkovištích u metra parkovat i dlouhodobě. My plánujeme zůstat v Římě šest nocí. Do města budeme přijíždět ze severu. Moc děkuji za radu. S pozdravem Jakub.

V tomto případě doporučujeme parkovat v ES Park Giolitti v blízkosti vlakového nádraží Termini. Je to stejný provozovatel a funguje na stejném principu jako parkoviště Tronchetto v Benátkách. Parkoviště P+R v dosahu metra mají omezenou provozní dobu, která víceméně kopíruje provozní dobu metra - 15 minut před a 45 minut po jízdě poslední soupravy z konečné stanice.

# 06.06.2018, 11:46.
Chci se zeptat, jakým číslem autobusu se dostanu na nádraží Termini? A vím, že vstupy do některých památek jsou levnější pro občany EU do 25. let. Musím mít nějakou zvláštní průkazku, nebo mi bude stačit občanský průkaz? Mnohokrát děkuji za odpovědi. Lucie.

Máte zřejmě na mysli autobus z letiště. Z obou letišť jezdí na Termini autobusy za € 5,00. Vstup za snížené vstupné pro občany EU ve státních muzeích a památkách je na základě věku, který prokážete např. cestovním pasem nebo občanským průkazem.

# 05.06.2018, 20:02.
Mám na vás otázku. Chystám sa do Ríma s maminou, ktorá má tesne po 65. roku veku. Z vašich predchádzajúcich odpovedí som pochopila, že okrem Vatikánskych múzeí bude mať takmer všade vstup zdarma. Uvedené ma teší, ale chcem sa spýtať, ako to funguje, ak si chcem vstupy zarezervovať vopred a chceme čo najmenej čakať. Ak pre seba zakúpim vstupenky online. Romapass sa nám za týchto okolností asi neoplatí. Ako to funguje v prípade dôchodcu, ak sa chceme dostať dovnútra spolu a čo najskôr? Ďakujem pekne. Denisa.

Nevíme, z jakých našich odpovědí jste toto takto pochopila. Vstup zdarma v římských státních muzeích a památkách mají občané EU do 18. let, snížené vstupné od 18. do 25. let. Toto platí už od 1.7.2014 a všude to takto uvádíme. Ve starších odpovědích je uvedený stav platný k datu a času odpovědi, to je ale také uvedeno v našich Informacích, ke kterým je odkaz z každé stránky s odpověďmi. Ve Vatikánských muzeích mají vstup zdarma děti do 6. let, snížené vstupné od 6. do 18. let. Jsou samozřejmě i další skupiny, které mají vstup zdarma nebo platí snížené vstupné, senioři mezi nimi nejsou.

# 05.06.2018, 16:36.
Pane Řehůřku, s manželem a šestnáctiletou dcerou jedeme od 9.7. do 12.7. do Říma. Přiletíme na letiště FCO ve 14:00 hodin a bydlíme ve Vatikánu - 6 Via Ottaviano. Prosím o radu, jak nejlépe se dostaneme z letiště, máme v úmyslu i taxi. Jeden den máme v plánu Coloseum / Forum Romanum, další den Baziliku sv. Petra, Fontánu di Trevi, čtvrť Travestere. Jak nejlépe se dostaneme na určená místa třeba hromadnou dopravou? Jízdenky si můžeme kupovat na každý den zvlášť? A ty se označují přímo v autobuse? Vstupenky na památky chceme objednávat online, můžeme třeba i v tomto období dopředu? Chceme se vyhnout velkým frontám. Děkuji moc za odpověď. Ludmila.

Ve Vašem případě je výhodné jet z letiště autobusem za € 6,00 a vystoupit na Via Crescenzio. Odtud můžete jít pěšky 850 metrů po Via Crescenzio až na Piazza del Risorgimento. Vaše ubytování je na tomto náměstí - rohový dům u Via Ottaviano. Je tam i banka BNL. Můžete popojet i autobusem č. 492 na zastávku Crescenzio / Risogimento. Jízdenka stojí € 1,50, ale asi to nemá význam. Taxi Vás vyjde na € 48,00. Vatikán a místa v historickém centru zvládnete pěšky, k Colosseo se dostanete metrem A na Termini a následně metrem B. Stanice metra je jen kousek od Vašeho ubytování po Via Ottaviano. Do čtvrti Trastevere se dostanete z náměstí autobusem č. 23. Vystoupit musíte na LGT Sanzio / Filipperi. Vzhledem k umístění ubytování Vám občas bude stačit jízdenka BIT s platností 100 minut v ceně € 1,50. Nějaká časová jízdenka by se Vám nevyplatila. Jízdenky se validují v autobuse, v metru u turniketu. Ve Vašem případě přichází v úvahu online vstupenka do Colosseo / Foro Romano / Palatino. Pokud si koupíte open vstupenku, můžete ji použít do konce roku a od okamžiku validace je platná dva po sobě jdoucí dny. Každou z výše uvedených tří památek můžete během těchto dvou dnů navštívit jen jednou.

# 04.06.2018, 19:54.
Mám otázku ohledně veřejných pláží v Lido di Ostia. Našla jsem, že je nejlepší jet na konečnou vlaku Cristoforo Colombo a dál autobusem na některou veřejnou pláž. Autobus by měl stavit na devíti plážích, je to tak? Kterou pláž byste doporučil, aby se tam dal pronajmout slunečník, lehátka a byly tam toalety, případně bufet? Jaký je poplatek za pronájem? Nebo je lepší některá placená pláž? Kolik stojí a kde vystoupit? Děkuji. Michaela.

Pláže jsou po celém pobřeží Lido di Ostia. Každopádně podél pláží jezdí autobus č. 062. Většina placených pláží má dostatečné služby. Ceny se pohybují v sezóně kolem € 18,00 za slunečník a dvě lehátka. Veřejnou pláž najdete za zastávkou LM Amerigo Vespucci/stab. La Vela. Slunečník tam ale nepronajmete, to lze na placených plážích.

# 04.06.2018, 08:42.
Chtěl bych se prosím Vás zeptat, jak se ve všední den nejlépe dostanu z letiště Ciampino do hotelu na adrese Viale Leonardo da Vinci 75 a kde případně koupíme lístky? Přílet máme okolo 16:00 hodin. Dále bych se chtěl zeptat, zda by bylo komplikované se z této adresy dostat k moři na pláž v Lido di Ostia? Ještě nás s přítelkyní napadlo navštívit Pompeje, ale jelikož je to z Říma poměrně daleko nevíme, zda by cesta nebyla složitá a i finančně nákladná. Mnohokrát Vám děkuji za odpovědi. S pozdravem Pavel.

V tomto případě bude pro Vás asi nejlepší cestovat autobusem č. 720 na Laurentina a odtud pokračovat metrem B na Basilica San Paolo. Vyjděte z metra a pokračujte kousek po Via Gaspare Gozzi ke křižovatce, na které se vydejte doprava po Viale Giustiniano Imperatore. Na další křižovatce se vydejte doleva podél parku na Largo Leonardo da Vinci. Vine se doprava podél parku a dovede Vás na Viale Leonardo da Vinci. Odbočte doleva a přibližně po 250 metrech uvidíte po pravé straně Vaše ubytování. Na celou trasu můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50. Informace o nákupech jízdenek najdete v odpovědi ze dne 03.04.2018, 15:22. K plážím v Lido di Ostia se dostanete z Basilica San Paolo, odkud kromě metra B jezdí i vlak Roma Lido do Lido di Ostia. Celá jeho trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma, takže lze použít např. i jízdenku BIT. Pokud chcete navštívit z Říma Pompeje, je asi výhodnější to uskutečnit s organizovaným výletem společně s Vesuvem, např. viz Get Your Guide. Vlakem se tam z Termini dostanete s jedním přestupem v Salerno nebo v Neapoli. V Neapoli musíte přejít z jednoho nádraží na druhé. Obě jsou blízko sebe. Nejlevněji Vás jedna cesta vyjde na € 14,80, to samé zpět. Nicméně běžná cena do Neapole s Intercity je € 27,00, s Frecciabianca € 39,00 a s Frecciarossa € 46,00. Z Neapole do Pompei € 2,80.

# 03.06.2018, 22:40.
Ráda bych se zeptala na pár informací ohledně dopravy po Římě. Budeme bydlet v ulici Via di Castel Giubileo. Našla jsem, že odtud se do centra nejlépe dostaneme linkami autobusu 135, což je dopravce Roma TPL. Chceme si ale koupit Roma Pass a nebo nějakou permici. Moje otázka tedy je, zda tyto linky TPL jsou zahrnuty v dopravě v rámci Roma Pass nebo ne. Případně, zda nevíte, kolik např. stojí jízdenka do těchto autobusů. Případně ještě, jak bychom se pro začátek nejlépe dostali na místo ubytovaní z letiště Ciampino. Děkuji mnohokrát za rady. M.

Síť veřejné dopravy v Římě byla svěřena dvěma společnostem - ATAC a TPL. ATAC vlastní město, TPL více soukromých vlastníků. Každopádně používají stejné jízdenky, na linkách jsou i stejné validátory. Využijete tedy jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i Roma Pass. Asi nejlepší spojení z letiště Ciampino je následující: autobusem č. 720 na Laurentina, metrem B na Tiburtina a autobusem 135 na Salaria / Castel Giubileo. Časově se to ale nedá stihnout na jízdenku BIT. Vhodné je tedy už z letiště využít Roma Pass nebo nějakou časovou jízdenku.

# 03.06.2018, 18:14.
Od 14.6. do 17.6. jedeme do Říma. Prosím o radu, jak se dostaneme ze Termini Stazione do Hotelu Aniene na Adrese Viale Tirreno 74, Nomentano, 00141 Řím. Chceme navštívit Vatikán a Coloseum / Forum Romanum a Palatino. Vyplatí se nám Roma Pass vzhledem k poloze hotelu? Děkuji moc. Hana.

Vaše ubytování je v dosahu metra B1. Z Termini jeďte tedy metrem B1 a vystupte na Conca d' Oro. Odtud jděte po Viale Tirreno (doprava) asi 450 metrů k Hotelu Aniene. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Pokud chcete dále navštívit jen Colosseo / Foro Romano a Palatino, kde platí jedna kombinovaná vstupenka, Roma Pass se Vám nevyplatí. Pokud to dobře náplánujete, tak každý den použijete jen dvě jízdenky BIT po € 1,50 (na cestu tam a zpět).

# 01.06.2018, 00:52.
Děkuji moc za informace, jsou cenné. Je pravda, že každý den ráno v půl šesté na Piazza di Spagna začíná prohlídka, která je zdarma? A od pondělí do soboty je možné se v 10:00 hodin zúčastnit prohlídky Vatikánu a Kolosea zdarma? Odchod z Piazza di Spagna. Kterou z restaurací doporučujete? Doppio Zero, Freni e Frizioni, Barnum Cafe, Momart nebo jinou i vzhledem k našemu ubytování? A jak bychom se nejlépe dostali k moři? Moc děkuji. Naše cesta se kvapem blíží. Jana.

Bližší informace najdete na Free Walking Tour. Zmíněné restaurace neznáme, nicméně výběr Vám mohou ulehčit recenze na Trip Advisor: Freni e Frizioni, Doppiozeroo, Barnum Cafe, Momart Cafe. K moři z Hotelu Concorde přejděte na Termini a odtud pokračujte metrem B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana a pokračujte vlakem Roma Lido do Lido di Ostia k moři.

# 31.05.2018, 21:35.
Prosím, jak se dostat z letiště Campiano veřejnou dopravou do Lido di Ostia? Přiletíme před 16. hodinou v pátek 22.6. A zpět z Ostia na letište Flumicino v sobotu 30.6. Děkuji za odpověď. Oksana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia. Celá trasa je v tarifním pásmu Metrebus Roma. Z Lido di Ostia se na Letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral.

# 31.05.2018, 20:53.
Chtěla bych se zeptat, zda se lístky na autobus Atral a Teravison v Římě zakupují u stejných prodejců jako lístky na městskou dopravu nebo se zakupují přímo u řidiče v autobuse? Děkuji za odpověď. Jana.

Jízdenky na autobus Atral je možné zakoupit na stánku Atral v hale nebo u řidiče. Jízdenky na autobus je možné zakoupit na stánku Terravision v hale nebo u řidiče. U Terravision doporučujeme online rezervaci, nejpozději však 12 hodin před odjezdem.

# 30.05.2018, 00:58.
Chtěla bych moc poprosit o odpověď na následující otázky. Letíme do Říma od 2.6. do 5.6.2018. Příletíme v poledne na letiště Ciampino a odtud také v úterý v poledne odletíme. Bydlíme v hotelu Concorde. Chtěla bych se zeptat na cestu z letiště, abychom se dostali do hotelu? A na Váš názor na zakoupení Roma Pass, když tam je i ta neděle, kdy je prý vše zdarma? Je to tak, opravdu to platí i na ty velké památky jako Colosseum atd.? Případně, co byste doporučil rozhodně nevynechat? Moc děkuji, je to pro nás velmi důležité. Jana.

V tomto případě doporučujeme jet autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Odtud jděte směrem k nádražní hale a následně odbočte doleva na Via Gioberti a po několika metrech doprava na Via Giovanni Amendola. Hotel Concorde je po levé straně v rohové budově. Můžete samozřejmě využít dopravu i s přestupem - např. autobus Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini za € 1,50 nebo autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Termini (celá trasa za € 1,50). První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech státních památek a muzeí v Římě, tedy i do Colosseo. Tento den nelze pro vstup využít Roma Pass, na dopravu ano. Je to třeba si propočítat podle Vašeho itineráře - vstupy a dopravu s Roma Pass a bez Roma Pass. Takto obecně nelze výhodnost pro Váš případ říci.

# 28.05.2018, 21:27.
Pane Řehůřku, počátkem června plánujeme návštěvu Říma a v souvislosti s tím Vás prosím o informaci k návštěvě Vatikánu. Nevím, zda je možné navštívit Baziliku sv. Petra i bez toho, že by bylo nutno zakoupit vstupenku do Vatikánských muzeí. Bral bych to jako krizovou variantu, pokud by byla do Vatikánských muzeí příliš velká fronta. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem František.

Spojení Baziliky a Vatikánských muzeí je pouze u průvodcovaných prohlídek. Individuálně je nutné tuto návštěvu rozdělit. Vstup do Baziliky je zdarma, nicméně se občas stane, že je podřízen akcím, které v ní právě probíhají. Platí se výstup na kopuli a vstup do podzemí. Před vstupem do Baziliky se budete muset podrobit bezpečnostní kontrole a vystát si odpovídající frontu podle sezóny. Přednostní vstup do Baziliky zajišťuje např. produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica with Audio Guide.

# 28.05.2018, 15:33.
Chtěla bych se zeptat, kde je nejlepší se ubytovat v Římě tak, aby cesta z letiště nebyla moc dlouhá. A jaké ubytování je dobré z finančního hlediska? Zda bydlet někde v centrum a chodit na památky pěšky a nebo bydlet dále od centra a dojíždět za památkami MHD. Děkuji za odpověď. Nikola.

Doporučujeme volit spíše delší variantu z letiště a blíže k památkám, tj. do centra, než blízko k letišti a daleko k památkám. Cestu z letiště budete absolvovat jen jednou tam a jednou zpět, kdežto k památkám budete případně cestovat i několikrát denně. Nicméně vzdálenost z letiště do centra zabere maximálně hodinu + nějaký krátký čas přímo k hotelu. Pro výběr ubytování doporučujeme volit Booking / Řím. Vzhledem k ceně ubytování potom cena dopravy není podstatným nákladem. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50. Podstatnější je ztráta času cestováním.

# 26.05.2018, 18:16.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Já bych měl ještě dva dotazy. Zda víte, co je lepší ohledně placení. Mám kartu v měně € v naší Airbank. Je lepší vybírat nebo platit s touto kartou nebo je lepší si raději zde vyměnit €? Kurz je přibližně 25,70 Kč a platit hotově? Nevíte, jaké jsou poplatky při výběru z bankomatu? Když jsem si chtěl vybrat € v Praze, tak mi to nabízelo kurz přibližně € 29,- Kč za € a to i přesto, že jsem nic nikam nepřeváděl, jen si chtěl vybrat € z Eurového účtu. Druhý je ohledně půjčení auta. Znovu jsem kliknul na Váš odkaz a objevila se tam auta o přibližně 200,- Kč dražší než před tím týdnem, ale to je asi normální, že cena roste s blížícím se datem, že? Ale hlavně mě zarazila jednak záloha mezi € 600,00 až € 1000,00 a také obrovská spoluúčast mezi € 1000,00 až € 2000,00 za poškození nebo krádež. To už mi to půjčení auta nepřipadá jako dobrý nápad. Ještě mě napadlo, zda je možné se tady u nás v cestovním pojištění připojistit pro takový případ? Vztahuje se na to pojištění odpovědnosti? Já ještě s tím autem počkám na Vaši radu. Děkuji moc. Jan.

Karta u Airbank (i jinde) vedená v € se vyplatí pouze v případě, že Vám na tento účet přicházejí platby v €. Pokud si na tento účet převádíte peníze z korunového účtu, nemá to význam. Úroky nepřevyšují kurzovní rozdíly. Předpokládáme tedy, že se Vás týká tento případ. Potom se určitě vyplatí touto kartou platit u obchodníků v zemích, kde se platí € a v případě potřeby i vybírat z bankomatu. Poplatek za výběr v České republice a EU je 25,- Kč u malého tarifu, u velkého tarifu zdarma. Cena pronájmu automobilů se samozřejmě mění s termínem. Zálohy se neplatí, jedná se o depozity, které jsou Vám zablokovány na kartě. Toto je jediná částka, kterou Vám zablokují. Spoluúčasti se týkají pojištění konkrétního automobilu proti krádeži a zničení. Do této výše budete hradit případnou škodu. Pokud je vyšší než depozit, strhne se z depozitu a rozdíl Vám bude doúčtován. Z depozitu se strhávají také různé pokuty, případné poplatky, pohonné hmoty (pokud máte vrátit plnou nádrž a vrátíte prázdnou), nadstandardní pronájem (pokud např. vrátíte automobil o dvě hodiny později) atd. Doporučujeme si najít automobil, který má nízký depozit a nulové spoluúčasti - ty jsou většinou jako akční bonus od Rentalcars. A nebo si tu nulovou spoluúčast u Rentalcars připojistit. Potom Vám v případě plnění z karty částku strhnou, ale z pojištění ji dostanete zpět. Cestovní pojištění se na to nevztahuje.

# 25.05.2018, 12:08.
Je součástí prohlídky Vatikánských muzeí rovněž vstup do obrazárny Pinacoteca Vaticana nebo se musí koupit zvláštní vstupenka? Petr.

Pinacoteca Vaticana je součástí Vatikánských muzeí.

# 25.05.2018, 06:18.
Ráda bych se zeptala na pár věcí. Jak nejlépe se dostaneme z letiště Ciampino na zastávku Casal Bernochi? Přiletíme 5.6. ve 12:00 hodin. Nevím, jak dlouho bude trvat, než nás propustí z letiště? Budeme si pořizovat Roma Pass, ale nevím, kdy přesně ho použít když odlétáme až 9.6. odpoledne. Také bych byla ráda, kdybyste mi doporučil nějaké krásné místo u moře, kde nejsou mraky turistů a jak se tam nejlépe hromadnou dopravou dostat? Pokud je to vůbec možné. Jsme s přítelem spíše zážitkoví turisté, tak budu ráda, když mi poradíte nebo doporučíte, co se dá v Říme podniknout kromě návštěv památek. Máme rádi přírodu a milujeme vodopády, ale ty asi v Říme nenajdeme. S pozdravem Martina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud pokračujte metrem B na EUR Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido na Casal Bernochi. Na trasu můžete využít jízdenky Metrebus Roma včetně Roma Pass. Pokud jedete na více jak 72 hodin, potom si musíte zvolit okrajový den, kdy Roma Pass využívat nebudete. Pokud oba okrajové dny budete jen cestovat, potom je to jedno, pokud ne, tak volte s Roma Pass ten den, který ještě něco podniknete. Vzhledem k umístění ubytování připadá v úvahu moře v Lido di Ostia. Z Casal Bernochi se tam dostanete vlakem Roma Lido, opět s Roma Pass. Ve Vašem termínu a vzhledem k vývoji počasí se však plným plážím zřejmě nevyhnete. Pokud máte rádi přírodu, potom doporučujeme navštívit parky, např. Park Villa Borghese je nádherný. Vodopády najdete v Tivoli, v parku Villa Gregoriana nebo Villa d'Este.

# 24.05.2018, 10:05.
Ráda bych se zeptala, zda je nějaká jiná možnost se ráno dostat na letiště Ciampino, když nám letí letadlo v 6:50 a bydlíme v hotelu Next Stop Roma na ulici Via Mario de Dominicis. Obvykle jezdíme na Termini tramvají nebo přímo metrem A nebo C. Jezdí něco tak brzy, abychom byli na letišti okolo 5:00? Předem moc děkuji za odpověď. Letíme už zítra. Tereza.

300 metrů od Next Stop Roma je zastávka nočního autobusu n17. Jmenuje se Porta Furba / Angeli a je na Via di Tor Pignattara. Z konečné na Tiburtina jezdí autobusy od 0:10 do 4:40, každou 10. a 40. minutu, tzn. 0:10, 0:40 atd. Na Vaši zastávku trvá cesta přibližně 20 minut. Vystupte na konečné Largo Colli Albani. Cesta trvá přibližně 5 minut. Odtud jeďte autobusem n1 na Termini. Ty jezdí čtyřikrát do hodiny. Cesta trvá přibližně 20 minut. Z Termini přejděte na Via Giolitti a odtud jeďte autobusem za € 5,00 na letiště Cimapino. První jede ve 4:30, na letišti je v 5:10.

# 24.05.2018, 08:15.
Veľmi pekne ďakujem. V podstate ešte neviem, či sa nám oplatí, nakoľko budeme v Ríme 6 dní a budeme každý deň cestovať (ubytovanie v čtvrti EUR). Chceme ísť aj k moru - Lido + autobus , tak si nie som istá, či nie je výhodnejšie kúpiť si 7. dňový lístok + vstupenku Koloseum + Anjelský hrad. Vatikánske múzeá máme už kúpené. Treba mi prelúskať Vaše odpovedi, z nich si človek vyberie to, čo pasuje pre nás. Vaše stránka je super, ďakujem, že sa tomuto venujete. Pekný deň. Renáta.

Je potřeba si zpracovat podrobný itinerář včetně dopravy a vše si zkalkulovat a porovnat. Pokud během tří dnů navštívíte Colosseo / Foro Romano / Palatino + Andělský hrad, potom během těchto tří dnů musíte projezdit € 10,50, aby se Vám Roma Pass vyplatil. Pokud navštívíte nějaká další muzea se slevou, potom se ta pravděpodobnost výhodnosti zvyšuje. Pokud jste v Římě 6 dní a každý den pojedete tam a zpět, potom zaplatíte za jednotlivé jízdenky € 18,00 (6 x 2 x € 1,50). Týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00. Aby se vyplatila, musíte tedy absolvovat ještě minimálně čtyři jízdy navíc. Pokud budete mít Roma Pass a budete potřebovat jízdenku na další tři dny, ta stojí € 18,00. Aby se vyplatila, budete muset ještě kromě cesty tam a zpět absolvovat dalších šest jízd. Je to skutečně o tom itineráři a kalkulaci dopravy a vstupů.

# 23.05.2018, 14:00.
Prosím o radu, zda je možná rezervace do Musei Vaticani dne 27.5, když by měl být vstup zdarma. A je vůbec možné se tam v tento den dostat, když určitě mají přednost cestovní kanceláře? Děkuji. Josef.

Poslední neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, není možné provádět jak individuální, tak skupinové rezervace. Budete si muset vystát frontu. Ta však vzhledem k absenci nákupu vstupenek postupuje rychleji než v ostatní dny.

# 22.05.2018, 19:32.
Chcem sa opýtať, či je vhodnejšie zakúpiť si Roma Pass z domu, alebo stačí zakúpiť si na letisku Campino. Na Vašich stránkach som našla, že už aj tam ho predávajú. Ďakujem. Renáta.

Roma Pass je možné zakoupit i na letišti Ciampino v turistickém Infopointu. Otevřeno je od 8:30 do 18:00. Pokud přiletíte mimo tuto dobu, musíte jeho nákup nebo případné vyzvednutí při online rezervaci směrovat na jiný Infopoint ve městě. Pokud jste rozhodnuta pro nákup Roma Pass, doporučujeme si ho dopředu online rezervovat. Bude připravený k vyzvednutí na zvoleném Infopointu a už se dále nebudete zdržovat čekáním. Rezervaci je třeba udělat nejpozději 24 hodin před vyzvednutím, raději ale dříve.

# 22.05.2018, 18:28.
Mám dotaz. Letíme v červnu od pondělí do čtvrtka do Říma na letiště Ciampino. Jak se nejlépe dostat s Roma Pass z letiště do hotelu na ulici Via Tuscolana 21? Tuším, že si zaplatit nějaký autobus na konečnou metra A - Anagnina a poté již za Roma Pass zdarma metrem, souhlasíte? Chceme vidět Andělský hrad, Koloseum / Forum Romanum / Palatin a Vatikán - Baziliku sv. Petra a Sixtínskou kapli. V tomto případě se nám Roma Pass určitě vyplatí, že? Zvolili bychom jako první vstup na Roma Pass Koloseum (tedy zdarma a bez front předpokládám). Jak dlouho se přibližně čeká ve frontě do Vatikánu (Sixtínská kaple) a do Baziliky sv. Petra (měla by být zdarma), doporučujete rezervaci? A také, zda byste nám mohli z vlastní zkušenosti doporučit nějakou trattorii, osterii, stánek nebo cokoliv, kde se Vám líbilo - typické italské jídlo, zmrzlina, pivo, víno. Nějaký tip? Moc děkujeme. Pavel.

V nedávné době byla zřízena autobusová linka č. 520, která je celá v tarifním pásmu římské městské dopravy. Jedná se o okružní linku mezi Cinecitta a letištěm Ciampino. Doporučujeme jet tedy touto linkou na Cinecitta k metru A a tím pokračovat na Re di Roma. Z Piazza dei Re di Roma jděte po Via Appia Nuova (severozápadní větví) a na Piazza Sulmona odbočte doprava na Via Tuscolana (Via Tuscolana je ta vpravo). Vaše ubytování je po levé straně. Na celou trasu můžete využít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo i Roma Pass. Roma Pass se Vám určitě vyplatí. Vstupné do Colosseo / Foro Romano / Palatino s rezervací stojí € 14,00, stejná cena je do Castel Sant' Angelo. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50. Pokud tedy projedete více jak € 10,50, což je 7 jízdenek BIT a nebo navštívíte ještě nějaké další muzeum nebo památku se slevou. S Roma Pass máte přednostní vstup. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Do Vatikánských muzeí rozhodně doporučujeme rezervaci, ušetříte si tím i několik hodin času strávených ve frontě. Bazilika se standardně nerezervuje, pouze při prohlídce s průvodcem - buďto samostatně nebo s Vatikánskými muzei. Můžete také využít produkt Reserved Entrance: Saint Peter Basilica with Audio Guide. Tipy na stravování najdete v Článku kam na jídlo a co ochutnat.

# 22.05.2018, 14:13.
Chcela by som vas poprosiť o pomoc, ako sa dostaneme z letiska Fiumicino na hotel Roma Aurelia Antica, Via degli Aldobrandeschi, 223. A ešte sa vás chcem opýtať. Na niektorych stránkach som sa dočítala, že prvú nedeľu v mesiaci sú niektoré pamiatky zadarmo - napr. Coloseum. my ideme s priatelom do Ríma od 1.6. do 4.6, takže by sa to malo na nas vztahovať. Je to tak? Poprípade, ktoré pamiatky sú zadarmo v tú prvú nedeľu v mesiaci a či tam nie je nejaké obmedzenie potom, poprípade, či tam sú potom fronty? Ďakujem velmi pekne. Petra.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL5 (opačným směrem) na Roma Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to podle map pěšky 1400 metrů, ale nevěřte jim. Vede to uzavřeným areálem univerzity. Doporučujeme jet od stanice okružním autobusem 086 (nejezdí v sobotu a v neděli) a vystoupit na Aldobrandeschi / BNL. Zastávka je víceméně před hotelem Roma Aurelia Antica, pojedete kolem tohoto hotelu (bude po levé straně) a budete se k němu muset kousek vrátit. Jízdenka na autobus BIT stojí € 1,50. První neděli je vstup do státních památek a muzeí v Itálii zdarma, tedy i v Římě (ne ve Vatikánu). Omezení je takové, že nelze dělat online rezervace a všichni vstupují jednou frontou. U těch nejnavštěvovanějších památek, jako např. Colosseo, jsou samozřejmě velké fronty. Na druhé straně postupují rychleji, protože se nekupují vstupenky.

# 22.05.2018, 06:24.
Pane Řehůřku, prosím o informaci, jak nejlépe se dostat do Tivoli. Ubytování máme u Termini. Předem velice děkuji za odpověď. Petra.

Z Termini jezdí do Tivoli jen několik přímých vlaků Trenitalia za € 2,60. Konkrétně ráno v 5:35, 7:15, 8:57. Na místě jsou přibližně za hodinu. Přibližně trojnásobné množství vlaků jezdí do Tivoli z Tiburtina. Cena a čas jsou přibližně stejné. Na Tiburtina se z Termini dostanete metrem B za € 1,50. Metrem B můžete jet také na Ponte Mammolo, odkud jezdí do Tivoli Autobusy Cotral. Cena jízdenky je € 1,30. Autobusy jezdí často. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 21.05.2018, 20:45.
Pane Řehůřku, mohl byste mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino na adresu Via Tevere, 48, 00198 Roma? Současně se chci zeptat. V Římě budeme poslední neděli v měsíci. Vyplatí se na tento den naplánovat návštěvu nějaké památky nebo se naopak raději některým místům vyhnout? Moc děkuji a přeji vám hezký večer. Nela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z terminálu před nádražní halou pokračujte autobusem č. 38 směr Porta di Roma a vystupte na Fiume. Můžete jet také autobusem č. 92 směr Marliana nebo autobusem č. 223 směr Stazione La Giustiana a vystoupit na stejné zastávce. Z Piazza Fiume jděte po Via Nizza, odbočte doleva na Via Viterbo a za křižovatkou pokračujte rovně po Via Aniene. Následně odbočte doprava na Via Tevere. Vaše ubytování je po levé straně. Na celou trasu, tj. autobus, metro a autobus Vám stačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50. Předpokládáme, že pojedete přímo a stihnete to do 100 minut. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini za € 1,50. Z Termini pokračujte jako v předchozích případech. Další možností je jet autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti, přejděte směrem k nádražní hale, u ní odbočte doleva na Via Giberti, kde je zastávka autobusu č. 360. Jeďte směr Muse (potřebujete jízdenku BIT) a vystupte na Fiume. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Salaria, odbočte doleva na Via Aniene a dále viz výše. Autobus č. 360 můžete použít i přímo z Termini.

# 21.05.2018, 09:45.
Pane Řehůřku, děkuji velice za obsáhlou odpověď. Nevím, co je pro Vás lepší, zda odpovědět na tento e-mail, nebo reagovat opět přes formulář? Proto odpovídám takhle přes e-mail, aby se neztratila kontinuita. Pokud je to ale pro Vás lepší, vložím dotaz znovu do formuláře. Váš podrobný popis nám velice pomohl při rozhodování. Mezitím jsem zjistil, že z / do hotelu jezdí shuttle bus zdarma na Frascatti. Nicméně poslední vlak z centra jede ve 21:54. Nás spíš přivádí na myšlenku půjčit si auto a využít ho z letiště do hotelu a poslední den zpět a také na cestování z hotelu ke konečné metra Anagnina. Je tam nějaké parkoviště? A opačně. Metro přeci jen jezdí trochu později. Myslím, že jste psal do půl 12. a v sobotu ještě déle. Chceme se ve středu večer trochu pokoukat po městě, ve čtvrtek ve 12 hodin máme rezervaci do Vatikánských muzeí, v pátek chceme navštívit Colosseum a asi zahrady Borghese a kdyby zbyla chvíle času, odpoledne zajet třeba na hodinu nebo dvě k moři. Myslíte, že je lepší tam jet tím městským vlakem než autem, které asi budeme mít u toho metra Ananigna, případně Laurentina? To vidím, že je blíž k moři, tak bychom ráno mohli nechat auto tam? V sobotu v půl 3. odlétáme opět z Ciampino. Díval jsem se na půjčovny přes Vaše linky a příjemně mě překvapilo, že je to tak levné - na 3 dny to vyšlo asi na 800,- Kč. Doporučoval byste nám tento nápad kombinace auta / vnitřní MHD? Koupili bychom si tu 3. denní kartu za € 17,00. Moc děkujeme za ochotu a Vaše nasazení. Jan.

Pokud chcete cestovat později než jedou poslední vlaky, může to být vhodné řešení. Řím má záchytná parkoviště P+R, která jsou také v blízkosti nejdůležitějších okrajových stanic metra. Jejich seznam včetně provozních dob najdete na ATAC - Azienda / Sosta / Parcheggi / Di Scambio. Parkoviště jsou otevřena přibližně s dobou provozu metra a cenově vychází parkování na € 1,50 - do 12 hodin nebo € 2,50 - do 16 hodin. Tímto způsobem můžete řešit i dopravu k moři. Automobil si můžete pronajmout přes Rentalcars.

# 19.05.2018, 07:49.
Ďakujem velmi pekne za informáciu. Mám ešte otázku. Stala sa nam taká vec, že sme si zarezervovali auto cez Avis, len kreditná karta, ktorou depozit vieme kryť, bola v piatok ukradnutá. Ideme do Ríma teraz najbližši pondelok a od stredy sme chceli auto. Druhú kartu máme takú, že ju nikde neakceptujú a hotovost na depozit sme ani nikde nenašli. Máte konkrétnu spoločnosť, kde by depozit v hotovosti vzali? Ďakujem. Zuzana.

Běžně je vyžadována embosovaná kreditní karta. Jiné způsoby krytí depozitu se občas vyskytnou, nikdo Vám to ale nezajistí. Často je to i o lidech. Autopůjčovnu v Římě, která inkasuje hotovost pro krytí depozitu neznáme. Nicméně v té chvíli to byla spíše otázka na Vašeho poskytovatele pronájmu automobilu, tedy společnost AVIS.