ŘÍM 2018 / 10

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2018 / 10

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2018. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete desátou část, ta první je na stránce Řím 2018.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.04.2018, 13:47.
Pane Řehůřku, v červnu odlétáme s manželkou do Říma, bohužel nám při zpáteční cestě 22.6. změnili čas odletu, který již dali na 6:50 hodin, tudíž na letišti bychom potřebovali být přibližně v 5:15. Jsme ubytovaní v apartmánech poblíž stanice metra A Re di Roma, na konečnou zastávky Anagnina je to celkem 11 zastávek. Odtud tedy pojedu Atralem na letiště. Nicméně by mě zajímalo, v jakých časových intervalech takhle brzy ráno, tedy po 4:00 hodině ráno, metro jezdí. Jedná se o všední den. To samé by mě zajímalo u autobusu Atral z konečné metra na letiště. Dá se koupit lístek v autobusu? Kolik času bych si měl na jízdu metrem a autobusem vyhradit? Jak daleko je zastávka autobusu od stanice metra Anagnina? David.

Metro ani autobus Atral tak brzy nejezdí. První metro A vyjíždí z konečné Battistini každý den v 5:30 a první autobus Atral z Anagnina v pracovní dny v 6:30 a ve svátek v 7:20. Musíte jet nočním autobusem n1, který jezdí od 23:30 do 5:00. Musíte jet ale na opačnou stranu - na Termini. Zastávka je na Via Appia Nuova, necelých 100 metrů od náměstí směrem k Anagnina. Jízdenku doporučujeme zakoupit dopředu v automatu. Z Termini potom musíte jet autobusem za € 5,00. První jede ve 4:30 a na letišti je v 5:10. Odjíždí z Via Giovanni Giolitti. Doporučujeme samozřejmě online rezervaci. Autobus n1 jede přibližně mezi těmito zastávkami 15 minut. Z Anagnina vyjíždí ve 2:36, 2:52, 3:08, 3:24 ... Na Vaši zastávku jede přibližně 25 minut. Doporučujeme samozřejmě dostatečnou rezervu.

# 06.04.2018, 21:44.
Chcela som poprosiť o radu, idem o týždeň s deťmi - 13 a 17 rokov - do Ríma, neviem sa dopátrať, ako je to so vstupenkami pre nich do Kolosea. Ja si chcem kúpiť Roma Pass, u nich som usúdila, že sa to asi neoplatí. Koloseum má byť zadarmo do 18. rokov, to som našla, ale ak si mám vyzdvihovať pre nich vstupenku v pokladni, vyhnem sa potom dlhým radám, keď ja by som mala mať s Roma Passom nárok na preskočenie rady? Ďakujem. Silvia.

Půjdete samostatným vchodem pro , pracovník by Vás měl navést, kde si vyzvednout vstupenky pro vstup zdarma. Doporučujeme si však provést pro děti online rezervaci na Coopculture. Zaplatíte jen rezervační poplatek.

# 05.04.2018, 19:00.
Pane Řehůřku, našli jsme s kamarádkou Váš poradenský web. Plánujeme v době od 22.4. do 24.4. návštěvu Říma. Máme na Vás dva dotazy: 1. Co se týče Vatikánu, chtěli bychom projít muzea, Sixtínskou kapli a baziliku sv. Petra s průvodcem, ale nevíme, zda takový vstup tohoto rozsahu je možné zakoupit. Můžete nám poradit? Dívali jsme se na Vámi doporučené stránky Get Your Guide a Vatikánská Muzea. 2. Na letišti FCO budeme ve 13:55 a potřebujeme se dostat do hotelu Relais Vittoria Colonna, 32 Via Vittoria Colonna, Vaticano Prati, Rome, 00193, Italy. Můžete nám poradit nejlepší spojení? Děkuji a přeji hezký den. Marie a Týna.

Ano, tato kombinace je možná. Ušetříte tak čas čekáním v několika frontách. Přes Musei Vaticani musíte zvolit Shop / Biglietti / Musei e Collezzioni / Musei Vaticani e Basilica di San Pietro / Visita guidata Musei e Basilica S. Pietro per singoli e gruppi / Leggi tutto / Prenota la Visita guidata Musei Vaticani e Basilica di San Pietro per singoli. Přes Get Your Guide musíte zadat do vyhledávacího pole Musei Vaticani a zvolit produkt, který vyhovuje Vašim představám - popis je po rozkliknutí. Výhodou této varianty je jednodušší správa rezervace a možnost změny, případně zrušení, ještě 24 hodin před prohlídkou + několik dalších výhod. Nejlepší spojení z letiště Fiumicino je autobusem za € 6,00. Vystoupit musíte na zastávce v centru na Via Crescenzio. Odtud přejděte na Piazza Cavour a pokračujte do protilehlého rohu tohoto náměstí. Z něho vychází Via Vittoria Colonna. Relais Vittoria Colonna je po pravé straně. Ze zastávky je to 350 metrů.

# 05.04.2018, 10:17.
Milý pane Řehůřku, ráda bych zakoupila online jízdenky na příměstský vlak Trenitalia. Mate mě však, že bych měla určit přesný vlak, kterým pojedu. Netroufám si samozřejmě odhadnout, kdy přesně přiletím a dobu, než se dostanu na správné nástupiště příměstského vlaku. Ráda bych koupila jízdenky na datum a čas od např. 14. hodin, platné do půlnoci. Děkuji za odpověď pokud ji znáte. Hezký den. Stanislava.

Viz naše odpověď ze dne 22.02.2017, 21:10.

# 05.04.2018, 09:11.
Chcela by som sa opýtať na audienciu u Papeža počas každej stredy. Vstup je zdarma, ale treba si lístky aj tak rezervovať. Kde a akým spôsobom? Gabriela.

Vstupenky si můžete zarezervovat na Prefektuře Papežského domu. Na výše uvedené stránce najdete veškeré informace.

# 03.04.2018, 21:09.
Pečlivě si pročítám Vaše cenné rady a dle doporučení jsem zakoupila vstupenky přes Coopculture do Kolosea. Protože jsem nezkušená cestovatelka a vstupenky takto nakupuji poprvé, nejsem si jistá, zda jsem nakoupila správně. Na e-mail mi přišla potvrzená rezervace, ale je tam pouze datum rezervace. S touto rezervací proměníme lístky přímo v pokladnách Kolosea? Rezervace není opravdu vázaná na určitý den? Platili jsme pro 2 osoby 2x € 12,00 + € 2,00. Děkuji Vám a přeji vše dobré. Jana.

Kombinovaná vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do 31.12. roku nákupu. Od okamžiku první validace je potom platná dva po sobě následující dny. Tři výše uvedené památky s ní můžete navštívit během těchto dvou dnů každou pouze jednou. Vzhledem k tomu, že jste kupovala jen vstupenky pro dospělé osoby, měla jste při nákupu možnost zvolit voucher nebo vstupenky v PDF. Pravděpodobně jste zvolila první možnost. Vstupenky si vyzvednete na základě voucheru na pokladně pro online rezervace. Vstupenky nejsou vázané na konkrétní čas.

# 03.04.2018, 17:10.
V červnu cestujeme s přáteli do Ostia Antica. Chtěli bychom navštívit Řím. Poradíte mi prosím nejlepší cestu hromadnou dopravou z Ostia Antica do Říma? Dívala jsem se na mapu, jede tam nějaký vlak a potom metro. Ale s tím vlakem si nejsem jistá. Budu ráda za každou radu. Děkuji. Květa.

Do centra se z Ostia Antica dostanete vlakem Roma - Lido, který končí na Porta S. Paolo. Tady je dopravní uzel, ze kterého můžete pokračovat dál metrem B (Piramide) nebo vlaky Trenitalia (Ostiense). Vše je navzájem propojeno. Celá trasa vlaku Roma -Lido je v tarifním pásmu Metrebus Roma, využijete tady tedy standardní jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 03.04.2018, 16:00.
Pane Řehůřku, pročítala jsem otázky několik hodin, abych Vás zbytečně nezahlcovala, ale nepodařilo se mi najít nějakou nápovědu, jak se dostat z letiště Ciampiano do hotelu Soggiorno Comfort na Via Palermo 37, 00184 Roma. Odlétáme 18.4. a na letišti budeme přibližně ve 14:30 hodin. Odlétáme 23.4. a na letišti potřebujeme být v 11:00 hodin. Můžete mi prosím doporučit, jaký typ dopravy zvolit? Nejlépe i čísla linek? Předem děkuji a jsem s pozdravem. Markéta.

Z letiště Ciampino můžete jet autobusem za € 5,00 na Termini. Zaveze Vás na Via Giolitti. Kousek od zastávky, na kolmé ulici Via Urbano Rattazi je zastávka okružního autobusu č. 71. Ten Vás doveze na zastávku Milano / Nazionale. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Ze zastávky jděte ve směru příjezdu autobusu a hned odbočte doleva na Via Palermo. Hotel Soggiorno Comfort je po 50. metrech vpravo. Můžete samozřejmě využít i jinou dopravu na Termini. Např. můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A za € 1,50 na Termini. Můžete jet také novým autobusem č. 520 na Cinecitta a odtud metrem A na Termini. V tomto případě Vám na celou dopravu stačí jízdenka BIT za € 1,50. Z Termini potom přejděte na Via Urbano Rattazi a odtud zmíněným autobusem č. 71.

03.04.2018, 15:22.
Pán Rehurek, nakoniec som sa rozhodol pre ubytovanie v hoteli Hotel Roma Tiburtina Metro, ktorý by mal byť vzdialeny v tesnej vzdialonosti od konecnej stanice modreho metra B - Rebibbia. Priletím na letisko Ciampino. Práve som však zistil a chcel by som sa utvrdiť, že z Ciampina funguje takisto bus linka č. 520, ktorou sa z letiska viem rychlo dostať k stanici metra A Cinecitta, následne ňou na Termini prestúpiť na metro B a vystúpiť na spomínanej Rebibii. Dalo by sa to všetko stihnúť lístkom v hodnote € 1,50 a viem si dané lístky kúpiť už hned na letisku? V diskúsii som sa dodnes akosi nedočítal o linke č. 520 z Ciampina, preto sa Vás na to pýtam a myslím si, že by to mohla byť užitočná informácia aj pre ostatných, ktorí priletia na Ciampino. Ďakujem. S pozdravom Marek.

Ano, linka č. 520 na Cinecitta je v provozu od 5. března 2018 každý den od 5:30 do 23:30. Cesta by měla trvat i s přestupem něco kolem 1 hodiny a 20 minut. Je v tarifním pásmu Metrebus Roma, tzn. využijete všechny typy jízdenek od BIT až po . Jízdenka BIT platí 100 minut a na Termini nesmíte opustit metro přes turnikety. V opačném případě už jízdenku znovu v metru nelze použít. Jízdenky je možné zakoupit v turistickém informačním centru (PIT) v hale na letišti, v Chef Express nebo v automatech. Přibližně za stejný čas a stejnou cenu se na Rebibbia dostanete linkou č. 720, která je v provozu od 18. záři 2017. Doveze Vás na Laurentina, kde můžete přímo přestoupit na metro B. Je to o jeden přestup méně.

# 02.04.2018, 09:40.
Pane Řehůřku, jedeme od 20. do 24.4. s přáteli do Říma a mám na vás dotaz ohledně slev pro důchodce ve věku 62, 63 a 65 let, protože v tištěném průvodci je uvedeno, že to mají zadarmo, ale v rezervačních systémech není o důchodcich žádná zmínka. Když jeden ze skupiny má slevu, ostatní by asi na něho museli čekat, protože by byl v jiné frontě nebo je to jinak? Prosím o informaci, jak se to tam dá udělat. Děkuji moc. Vlastimil.

Viz naše odpověď ze dne 14.03.2018, 12:03.

# 31.03.2018, 17:56.
V dubnu letímě do Říma a chtěla bych vás požádat o doporučení na ubytování. Chtěli bychom nějaké ubytování, kde bude na pokoji vlastní sociální zařízení a taktéž snídaně. Nejlépe, aby se alespoň k nějakým památkám dalo dojít pěšky. Děkuji. Marie.

Podívejte se na Booking / Řím, zadejte svůj termín a počet osob. Následně potom upřesněte hledání podle svých preferencí - Stravování / Snídaně v ceně, Historické centrum / Blízko historického centra.

# 30.03.2018, 17:08.
Pane Řehůřku, měl bych jeden dotaz. Mohu mít při návštěvě Vatikánských muzeí na zádech batoh? Děkuji. Petr.

Doporučujeme mít příruční zavazadlo co nejmenší, nejlépe žádné. Nicméně baťůžky různých rozměrů mají na zádech návštěvníci Vatikánských muzeí v mnoha případech, je to tedy možné. Bude ale podroben bezpečnostní kontrole.

29.03.2018, 21:39.
Při rezervaci ubytování jsem se dozvěděla, že v Římě se platí městská daň ve výši většinou € 3,00 až € 5,00. Chtěla bych se Vás zeptat, komu se daň platí, zaplatíme ji na letišti? Zaplatíme ji v hotelu? Na internetu to nedokážu dohledat. Také bych se chtěla zeptat, jak to je, když 3 dny jsme ubytovaní přes Couchsurfing (ubytování zdarma u lidí, není to žádný druh hotelu) a zbylé 2 dny v hotelu, budeme platit daň jen za ty 2 dny co budeme pobývat v hotelu? Nebo za všechny dny dohromady? Děkuji moc za odpověď. Hezký den. Helena.

Pobytová taxa se v Římě pohybuje od € 2,00 do € 7,00 podle toho, kde bydlíte. Platí pro všechny osoby, které pobývají v hotelích a ubytovacích zařízeních. Tedy i v kempech, penzionech apod. Také např. pro zákazníky Airbnb. Tato daň musí být zaplacena za osobu a noc. Od nájemníka vybírá daň nájemce, který ji platí městu. Aktuální sazby by měly být následující. V hotelech € 3,00 za * a **, € 4,00 za ***, € 6,00 za **** a € 7,00 za *****. V agroturistických usedlostech € 4,00, v B&B a v rekreačních domech € 3,50. Platí se za maximálně deset po sobě jdoucích nocí v jednom ubytovacím zařízení. V kempech a podobně vybavených místech se platí € 2,00 za maximálně pět po sobě jdoucích nocí v jednom ubytovacím zařízení. Od placení daně jsou osvobozeny děti do deseti let, ubytovaní v mládežnických ubytovnách, nemocní ve zdravotnických zařízeních apod.

27.03.2018, 19:48.
Moc prosím o radu ohledně vstupu do Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra. Když si zakoupím vstupenky přes Get Your Guide, ať už s audioguide nebo bez, dostanu se potom do Baziliky bez čekání nebo musím do fronty? A dočetla jsem se, že z letiště jezdí ke konečné stanici metra Laurentina autobus č. 720. Nevíte, jak často jezdí, případně napsat odkaz na jízdní řády. Moc děkuji za odpověď a Váš čas. Martina.

Vstup do Vatikánských muzeí rezervovaný přes Musei Vaticani nebo přes Get Your Guide je vždy bez fronty. Rozdíl mezi těmito prodejci je v rozsahu služeb. Velkým benefitem u Get Your Guide je mimo jiné jednoduchá správa rezervace a možnost zrušit nebo změnit rezervaci i hodinu před vstupem. Často zde bývají k dispozici vstupy, které jsou už u Musei Vaticani vyprodané. Vstup do Baziliky přes Vatikánská muzea, resp. ze Sixtinské kaple je pouze pro průvodcované skupiny, tzn. pokud si zakoupíte vstup s průvodcem pro Vatikánská muzea a Baziliku, půjdete přímo ze Sixtinské kaple bez fronty. Při nákupu na obou místech. Samostatný vstup do Baziliky bez fronty lze také přes Get Your Guide. Malé fronty před bezpečnostní kontrolou se samozřejmě vždy tvoří. Autobus č. 720 jezdí každý den od 5:30 do 23:30. Jezdí 2 až 3 autobusy za hodinu. Uvedené krajní časy jsou výjezdy z Laurentina. Jedná se o okružní linku. Jízdní řád najdete na ATAC.

# 26.03.2018, 23:55.
Pane Řehůřku, ještě mám jeden dotaz ohledně cestování se zavazadlem v metru. V cestovním řádu metra je uvedeno, že každý cestující může mít jedno zavazadlo o rozměrech 50x30x25 cm. Pro větší a každé další zavazadlo je nutné přikoupit jízdenku. Opravdu se toto pravidlo dodržuje? Cestujeme každý s jedním kabinovým zavazadlem o rozměru 55x40x20 cm a jedním malým 35x20x20 cm. takže podle pravidel jsme nad limit. Děkuji za váš názor a zkušenost. S pozdravem Robert.

Je to vždy o lidech, v tomto případě o revizorovi. Nicméně je téměř nulová pravděpodobnost, že někdo bude řešit pár centimetrů. Pokud se však někdo důsledný najde a vy na něj budete mít smůlu, potom jsou přepravní podmínky směrodatné.

# 26.03.2018, 23:09.
Pane Řehůřku, řeším ještě informace ohledně nákupu jízdenek. Když se budeme pohybovat v Římě a Vatikánu, tak stačí nám zakoupit tento typ jízdenky na 7 dní: Integrovaná jízdenka CIS (Carta Integrata Settimanale)? Ještě si nejsem úplně jistý popisem časové platnosti, když jízdenku zakoupím ve středu 28.3.2018, tak platí do další středy 4.4.2018 do půlnoci? Nebo se počítá jako jeden den už toho 28.3. a tidíž bude platit pouze do 3.4.2018 do půlnoci? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem Robert.

Jízdenka CIS platí do půlnoci sedmého dne od okamžiku první validace. Je to včetně dne, kdy jízdenku poprvé validujete. Je jedno, kdy jízdenku zakoupíte, důležité je, kdy ji poprvé validujete. Pokud si jízdenku zakoupíte ve středu 28.3.2018 a validujete ve středu 28.3.2018, platí do půlnoci dne 3.4.2018. Pokud ji validujete ve čtvrtek 29.3.2018, platí do půlnoci 4.4.2018.

# 26.03.2018, 22:41.
Poprosím o radu, zda se mohu s jistotou dostat městskou hromadnou dopravou z hotelu u Termini na letiště Ciampino - odlet v pátek 27.4. ráno v 6:50 nebo je lepší objednat taxi? V případě, že aktivuji Roma Pass 72 v pondělí odpoledne, do kdy platí? Údaje na internetu se rozcházejí. Děkuji za radu. Vláďa.

Jistotu Vám nikdy nikdo nezaručí. Můžete jen zvýšit pravděpodobnost co nejvíce ke 100%. Z Termini (Via Giolitti) jezdí na letiště Ciampino autobus za € 5,00. Na letišti je za 40 minut. První autobus jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Následující autobus jede ve 4:50 a na letišti je v 5:30. Doporučujeme ten první a udělat si online rezervaci. Taxi Vás vyjde na € 30,00. 72 platí 72 hodin od první validace v muzeu / památce nebo v dopravním prostředku. Tzn. pokud ho poprvé použijete v pondělí v 15:00, platí do čtvrtka 15:00.

# 26.03.2018, 14:29.
Pane Řehůřku, do Říma nejedeme sice poprvé, ale po dlouhé době, takže ve Vašich diskuzích zjišťuji, co se změnilo. Náš pobyt bude od 7.5. do 11.5. Přiletíme před polednem tentokrát na Ciampino. Jak dlouho přibližně trvá cesta speciálním autobusem za € 5,00 na Termini? Je nějak označen? V porovnání s Atralem na Anagnina - přestupuje se na stejném místě nebo se tam bloudí – neznáme to tam + metrem A, což je za poloviční cenu? Není cesta metrem přece jen výrazně rychlejší? Musí se koupit jízdenka předem nebo lze na letišti nebo dokonce u řidiče? Šlo by využít jedno či dvoudenní jízdenku už na cestu z letiště nebo až při prvním vstupu do metra na Agnanina? Jeden den bychom se rádi vypravili do městečka Viterbo. Prosím poraďte, jak se tam nejrychleji z Termini dostaneme – vlak nebo autobus, za kolik a za jak dlouho? Jak dlouho by tam asi trvala eventuálně cesta autem? Je lepší si auto zarezervovat už u nás nebo to stačí třeba první den v Římě, pokud s tím máte nějaké zkušenosti? Lze se samostatně dostat jen do Vatikánských zahrad nebo je to součástí nějakého okruhu? Do muzeíí nechceme, už jsme tam byli. Je potřeba na Foro Romano vstupenka? Děkuji a zdravím! Jana.

Jízda autobusem z letiště Ciampino na Termini trvá 40 minut. Označen je názvem společnosti. Autobus Atral jede na Anagnina přibližně 15 minut a metro z Anagnina na Termini přibližně 20 minut. S přestupem je to tedy přibližně stejně dlouho. Letiště Ciampino je malé, autobusy odjíždějí ze stanoviště v sousedství haly. Jízdenky lze zakoupit jak v hale, tak u řidiče. V případě Terravision i online. V případě, že autobus z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet následujícím volným autobusem na stejnou jízdenku. Jízdenky pro městskou dopravu lze využít až na metro z Anagnina. Existuje jedna výjimka, časově však náročnější. Z letiště Ciampino jezdí autobus č. 720 na Laurentina, odkud můžete pokračovat metrem B na Termini. Na tuto cestu je možné využít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo jakoukoliv časovou jízdenku. Z Termini se do Viterbo dostanete vlakem Trenitalia s přestupem v Orte nebo západní trasou s přestupem na Trastevere. Cena je € 8,20 resp. € 5,40. Cesta i s přestupem trvá většinou kolem 2. hodin. Autem si moc nepomůžete, trvá to minimálně 1,5 hodiny. Auto doporučujeme rezervovat přes Rental Cars. Rezervační systém je v češtině, podpora včetně telefonické je také v češtině. Před rezervací máte k dispozici veškeré informace o pronájmu, mnoho akčních nabídek atd. Do Vatikánských zahrad se dostanete jen s průvodcem - minibusem nebo pěšky. V ceně je vždy vstup do Vatikánských muzeí. Do Foro Romano vstupenku potřebujete. Jedná se o kombinovanou vstupenku Colosseo / Foro Romano / Palatino. Ta je platná dva po sobě jdoucí dny od okamžiku první validace a výše uvedená místa s ním můžete navštívit během těch dvou dnů jen jednou. Vstupenky do Vatikánských zahrad zakoupíte na Musei Vaticani, do Colosseo na Coopculture. Můžete také využít rezervační portál Get Your Guide, který nabízí různé kombinace a rozšířené nabídky.

# 26.03.2018, 11:12.
Pane Řehůřku, náhodou jsem narazila na Vaše stránky a měla bych na Vás dotaz. Včera jsme si koupili letenky do Říma od středy do neděle. Chceme město trošku ukázat synovi, ale zajímají nás samozřejmě i jiné věci. Nevíte prosím, jaká je otevírací doba obchodů v centru teď přes velikonoce? Děkuji za odpověď. Eva.

Informace najdete v článku Nákup potravin, jídel a nápojů v Itálii.

# 25.03.2018, 19:30.
Doletíme na letiště Fiumicino dne 30.3. v 19:30 hodin. Prosíme o radu, jak asi časově rychle se dá přesunout z letadla k Leonardo Express. Nechceme si kupovat jízdenky předem - je nutné na přesný čas. Nehrozí, že vlak bude obsazen? Jsou místa označená na jízdence nebo jak si kdo sedne? Dále ještě prosím o informaci k návratu 2.4. Z Termini chceme odjet Leonardo Express před 6:30, než otevřou pokladnu. Jak koupit lístky v automatu, když jsme dva dospělí a osmileté dítě, které by mělo v našem doprovodu cestovat zdarma. Děkujeme mnohokrát za odpověď. Lenka.

Pěší vzdálenost je do 500 m, počítejte tedy se zavazadly minimálně s 15. minutami. Leonardo Express jezdí po 15. minutách, pravděpodobnost plné obsazenosti je malá. Místa na jízdence nejsou. Nákup jízdenky je znázorněn na videu.

# 25.03.2018, 14:47.
Potřebovala bych poradit prosím. Letíme 7.4 do Říma a na letište Fiumicino přiletíme v 17:20. Protože má přítel narozeniny, tak jsem mu koupila lístky na fotbal. Fotbal měl být v neděli 8.4., ale bohužel ho přeložili na 7.4 v 18:00 hodin. Myslíte, že nejlepší způsob je dostat se tam taxikem? Případně nevíte o nějakých levných taxi službách v Římě? Další otázka co nás trápí je, kde bychom mohli nechat zavazadla. Myslíte, že na stadionu není nějaká úschovna? Děkuji mnohokrát za odpověď. Aneta.

To je docela problém. Začátek se samozřejmě stihnout nedá. Nejrychleji se tam dostanete taxi, ten tam ale pojede také téměř 45 minut. Doporučujeme pouze bílá taxi města Říma, cena se bude pohybovat kolem € 55,00. Zavazadla tam zřejmě neuschováte, o nejbližší úschovně víme na druhé straně Tibery, asi 1 km od stadionu, tam ale zavírají ve 20:00 a časově by Vás to stejně stálo desítky minut navíc.

# 25.03.2018, 13:37.
Plánujeme navštívit Řím od 26. do 29.4. Někde, nejspíše v některé z vašich odpovědí, jsem zjistil, že Sixtinská kaple je poslední neděli v měsíci otevřena zdarma. Myslíte, že je možné stihnou absolvovat prohlídky, když odlétáme v neděli ve 14:00 hodin? Je někde možné zjistit, zda Papež celebruje v tomto termínu nějakou veřejnou mši? Děkuji moc za odpověď. K.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. 29.4., tj. poslední neděli v měsíci, je vstup zdarma. Na tento den není možné provádět rezervace, musíte tedy vystát frontu, která bude velká. Muzea se otevírají v 9:00. Doporučujeme tam jít s dostatečným předstihem. Program Papeže najdete na stránkách vatican.va v kalendáři.

# 23.03.2018, 19:45.
Zakoupili jsme si online vstupenky do Colossea přes stránku Coopculture a zvolili možnost vytisknout doma, ale v e-mailu nepřišla žádná příloha. Je možné, že jim tato možnost nefunguje a musí se vyzvednout na místě? Martina.

E-mail s PDF vstupenkami chodí samostatně. Někdy i s několikahodinovým zpožděním od prvního e-mailu s potvrzením.

# 22.03.2018, 15:43.
Rad by som Vás poprosil o radu, ako sa dostať najrychlejšie a najlacnejšie z letiska Ciampino do hotela Quality Hotel Rouge et Noir na Via Cosimo de' Giorgi 8, Tiburtino, prípadne či mate skúsenosti s týmto hotelom, touto lokalitou a dostupnosťou do centra. Zaujíma ma však predovšetkým cesta z hotela na letisko, nakoľko odlet máme z Ciampina v stredu 16.5.2018 už o 7:00 hodín ráno, čiže najneskor hodinu pred odletom by bolo fajn už tam byť. Vopred ďakujem. Marek.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem č. 720 na Laurentina, odtud metrem B na Tiburtina a odtud autobusem č. 211 směr Cimone / Monte Acero. Vystoupit musíte na zastávce Pietralata / Itor. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Ulice mírně zatočí doprava a následně doleva. V té levotočivé zatáčce odbočuje doprava Via Cosimo de Giorgi. Dovede Vás ke Quality Hotel Rouge et Noir Roma. Na cestu vystačíte s jízdenkou BIT v ceně € 1,50. Tato má však platnost 100 minut. Nicméně hodně záleží na přestupech a čase tím ztraceném. Z Tiburtina trvá cesta přibližně 20 minut. Pokud to nebude vycházet do konce platnosti, budete muset použít další jízdenku. S hotelem zkušenosti nemáme, nicméně na výše uvedených stránkách je více jak 3000 recenzí od cestovatelů, kteří v něm bydleli. Cesta zpět je nejjistější taxi. Veřejnou dopravou se tam dostanete až od zastávky metra Monti Tiburti, která je od hotelu vzdálená pěšky 1,5 km. Jezdí odtud noční autobus N2 od 23:40 do 4:51 na Termini, odkud potom jede ve 4:30 a ve 4:50 autobuse za € 5,00 na letiště Ciampino. Na letišti je z Termini za 40 minut.

# 22.03.2018, 11:07.
Pane Řehůřku, objevila jsem Váš web, kde radíte s cestováním. Mám několik dotazů. V květnu letíme do Říma. Mám dotaz ohledně Omnia karty a Roma Passu. Tedy spíš Roma Passu. Omnia platí do Vatikánu, kde už máme objednaný vstup a v kanceláři O.R.P. nám vymění vouchery za vstupenky, které mi přišly na e-mail. K Roma Passu. Pokud chceme jako první dvě památky navštívit Forum Romanum a Galeria Borghese a mít je zdarma, co pro to udělat, aby to bylo správně? U Galerie Borghese jsem pochopila, že rezervaci přes Roma Pass je nutné udělat telefonicky a vstupenky si vyzvednout 30 minut před tím na pokladně. Tam už ukážeme jenom Roma Pass? Pokud je to telefonicky, tak nebudeme mít přeci žádné potvrzení o rezervaci. Jak se tedy prokazuje, že rezervace je na nás? Dále u Foro Romano je to tak, že lze pořídit kombinovanou vstupenku, která platí i do Colossea a na Palatin? Ale jak je to, když chci tuto kombinovanou vstupenku pořídit přes Roma Pass, jako vstup zdarma do prvních dvou památek? Počítá se tato kombinovaná vstupenka jako jeden vstup? A je zde nutná rezervace? Pokud ano, tak jak rezervaci provést? Pokud bychom neměli rezervaci a chtěli jít zdarma prostřednictvím Roma Pass, jak je to s frontami a jak u pokladny? Stačí ukázat u pokladny Roma Pass? Možná trochu zmatené, ale z toho, co jsem četla různě po internetu, moc moudrá nejsem. Pokud tedy víte, jak postupovat, aby návštěva Říma proběhla bez zádrhelů, budu moc vděčná za Vaši odpověď. S pozdravem Milena.

Do Galeria Borghese potřebujete telefonickou rezervaci na zvolený čas. Obdržíte rezervační číslo, se kterým potom jdete společně s do galerie. Do Colosseo / Foro Romano / Palatino jdete už přímo bez rezervace s Roma Pass jiným vstupem než se standardní vstupenkou. Počítají se jako jedna návštěva, stejně jako u samostatně zakoupené vstupenky.

# 21.03.2018, 11:26.
Dovoluji se na Vás ještě jednou obrátit ohledně dopravy po Římě. Potřebovala bych poradit, jak se dostat z Via De Santiquattro do Vatikánu, resp. k Vatikánským muzeím. Máme na 10:00 koupené lísky, tak abychom nebloudili. Děkuji moc a přeji pěkný den. Vendula.

Přejděte na Piazza del Colosseo, kde je stanice metra. Jeďte metrem B nebo B1 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud je to už značeno. Nicméně můžete se také vydat po Viale Giulio Cesare, potom doleva po Via Leone IV a následně doprava po Viale Vaticano k Vatikánským muzeím. Je to přibližně 500 metrů. Od Colosseo můžete jet také tramvají č. 3 směr Stazione Trastevere na zastávku Marmorata / Galvani a odtud autobusem č. 23 směr Clodio na Bastioni di Michelangelo. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doleva na Viale Vaticano, která Vás dovede k Vatikánským muzeům. Je to přibližně 250 metrů. Na obě trasy uvedenými dopravními prostředky můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50, která je přestupní a platná 100 minut. V případě první varianty jen nesmíte odběhnout na Termini ven z metra přes turnikety, v tom případě byste potřebovala druhou jízdenku.

20.03.2018, 22:35.
Pane Řehůřku, ještě při této příležitosti bych měl jeden dotaz. Máme zakoupené vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstupenky jem zakoupil online přímo na oficiálních stránkach Vatican Museums. Po zaplacení mi přišlo na e-mail potvrzení a elektronické vstupenky / vouchery. Jedna naše známá nám říkala, že prý se musí tyto vstupenky někde ještě proměnit na nějakém místě za vstupenky, na které nás tam pustí? Měl jsem za to, že stačí předložit vytisknuté vstupenky z e-mailu. Můžete mi to prosím upřesnit jak to je? Děkuji. S pozdravem Robert.

Voucher vyměníte za vstupenky za vstupem pro online rezervace, po projití bezpečnostní kontrolou.

# 20.03.2018, 08:25.
Od 24.3. do 28.3. letíme do Říma. Jaká je nejrychlejší a nejlevnější doprava na Via Ottorino Lazzarini 19, Vatikán - metro Cipro z letiště Fiumicino? Jaké je Vaše doporučení na Passy v Římě - Omnia Pass / Roma Pass / City Card? Připadá mi i přes cenu Omnia Pass, protože má vstup do Vatikánských muzeí. Děkuji. Zdeněk.

Nejrychlejší doprava je vlakem Trenitalia Leonardo Express za € 14,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Lehce pomalejší ale levnější je doprava vlakem FL1 na Trastevere, odtud vlakem FL3 na Valle Aurelia. Cena jízdenky je € 8,00. Odtud potom metrem A na Cipro za € 1,50. Nejlevnější smysluplná doprava je autobusem Cotral za € € 2,80 na Magliana, odtud metrem B na Termini a odtud metrem A na Cipro. Na metro i s přestupem lze použít jízdenku BIT za € 1,50. Ohledně karet je to o itineráři a dopravě. Je třeba si seskupit program podle lokalit a k nim přiřadit odpovídající dopravu, propočítat náklady bez použití karty a s použitím karty. Pokud plánujete návštěvu Vatikánských muzeí, potom je vhodným řešením , každopádně je třeba si to zkalkulovat kompletně i s Roma Pass, který je její součástí.

# 18.03.2018, 14:52.
Od 23.4. do 26.4.2018 letíme do Říma a teprve po zakoupení letenek jsem zjistila, že 25.4. mají v Itálii státní svátek. Chtěla bych se tedy zeptat, zda budou otevřené nějaké památky a restaurace, nebo zda mají všude zavřeno? Děkuji moc za odpověď. Petra.

Vatikánská muzea budou otevřena dle standardní otevírací doby, římské památky a muzea budou otevřena také ve většině případů standardně. Většinou bývá zavřeno 1. ledna a 25. prosince, v některých případech i 1. května (např. Castel Sant' Angelo). Restaurace by měly být také otevřené.

# 18.03.2018, 00:05.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás moc poprosit o radu, jakým způsobem se co nejrychleji, nejlevněji a s co nejméně přestupy dostat z letiště FCO do Camping Village Roma na Via Aurelia. 22.3.2018 přibližně kolem 15. hodiny. Budu moc vděčná za podrobnější radu. Včetně rady ohledně jízdenek na tuto cestu. Michaela.

Viz naše odpověď ze dne 13.02.2018, 18:18. Na Cornelia se z letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral za € 3,40. Nicméně tento autobus má hodně zastávek a na Cornelia jede z letiště Fiumicino 1,5 hodiny. Je to ale minimální počet přestupů. Přes centrum ta cesta bude trvat stejně dlouho a s více přestupy a za vyšší cenu. Nejrychlejší cesta je vlakem FL1 na Trastevere, tady přestoupit na vlak FL5 a vystoupit na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud je to ke kempu 1 km nebo se odtud můžete svézt jednu zastávku autobusem č. 247 za € 1,50.

# 17.03.2018, 09:13.
V dubnu zvažujeme cestovat do Říma. Prosím o radu, jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu Trianon Borgo Pio. Adresa: Piazza delle Vaschette 13. Předem děkuji za odpoveď. Štěpánka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jeďte autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na druhé zastávce Vitelleschi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, hned odbočte doleva na Via dei Tre Pupazzi a hned doprava na Borgo Vittorio. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenku z metra BIT v ceně € 1,50 můžete použít i na autobus č. 982.

# 16.03.2018, 14:32.
Ďakujem za odpovede. Mám ešte ďalšiu otázku. Neviem sa dopátrať na internete, kedy budú sväté omše na Veľkonočnú nedeľu v kostoloch v Ríme, napr. v Lateránskej Bazilike alebo Santa Maria Maggiore, prípadne iných. Viete mi poradiť, kde to môžem nájsť? Ďakujem. S pozdravom Martina.

Obecná stránka s informacemi je na orari-messe.com. Nevíme však, jak jsou informace aktuální. Můžete jít i oficiální cestou přes stránky jednotlivých bazilik: San Giovani in Laterano, Santa Maria Maggore.

# 16.03.2018, 09:58.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás poprosit o pár rad týkající se návštěvy Říma. V pátek 30.3. ve 12:30 přiletíme na letiště Ciampino. Dívala jsem se na vaše rady - autobusem na vlak a vlakem na hlavní nádraží se dostaneme do centra a poté metrem k Vatikánu - ještě musím vyzjistit přesné spoje, ale to snad zvládnu. Odlétáme ve středu 4.4. ve 14:50. Ubytování máme v ulici Viale Degli Scipioni u Vatikánu. Máme sice více dní na prohlídku města, ale tím, že jsou v tu dobu křesťanské svátky, tak bych byla ráda, zda byste nám mohl poradit, jak vše s tímto svátkem skloubit. Jeden den máme na Vatikán. Dle mého plánu buď pátek odpoledne nebo sobota. Na další dny máme v plánu okruhy - Sobota nebo Úterý: Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Trastevere, Tiberský ostrov, Trajánův sloup, Piazza del Popolo. Neděle: Španělské schody, Fontana di Trevi, Hadrianův chrám, Pantheon, Piazza Navona. Pondělí: Park Borghese. Myslíte, že toto rozvržení je vzhledem k svátkům zvládnutelné - případně doporučil byste zorganizovat časově jinak? Do Vatikánu i do Colossea bychom koupili vstup online dle vaší rady na Get Your Guide. Případně, mohl byste mi prosím doporučit ještě nějaká jiná místa, která by stála zato v Římě ještě navštívit, když máme více dní - určitě nejsme vyznavači gallerií. Dáme si jen ty základní. Jde nám spíše o procházky, krásná zákoutí a místečka, dobré jídlo a pití, zajímavosti, kam se nejde podívat každý návštěvník, který je v Říme na 3 dny. Předem vám moc děkuji za případné rady a doporučení. S pozdravem Adéla.

Naše odpovědi jsou konkrétní pro danou cílovou lokalitu. Ve Vašem případě je výhodnější jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Lepanto nebo Ottaviano. Podle toho, ve které části ulice máte ubytování. Ušetříte tak jeden přestup i peníze. Co se návštěv týče, Vatikánská muzea mají zavřeno 1.4. a 2.4. V samotném Vatikánu bude podle našeho názoru více lidí v pátek a v sobotu než v úterý. U Vatikánských muzeí s rezervací je to jedno. Pokud plánujete na pondělí Park Borghese, počítejte s tím, že Galeria Borghese má v pondělí zavřeno. Návštěva v jiné dny je vázaná povinnou rezervací. Úterní program je hodně nabitý. Záleží každopádně také na důkladnosti prohlídek. Rezervaci pro Vatikánská muzea a Colosseo jsou určitě nutností, přes Get Your Guide bez problému a s několika dalšími benefity, které určitě vyváží vyšší cenu než samotné vstupné s rezervací.

# 15.03.2018, 08:47.
Veľmi pekne ďakujem. Vaše stránky som prelúskala pred dvomi rokmi, keď som išla do Ríma so synom, v podstate veľmi mi pomohli pri tvorbe itineráru. Teraz chcem pozvať maminku a pripraviť jej výlet, aby bola spokojná. Pre ňu bude stres už lietadlo - prvý raz. Ešte poprosím pomoc s busom z letiska Ciampino do Villy EUR Parco Dei Pini, Piazzale Marcellino Champagnat 2, Roma. Myslím si, že na stanicu Laurentina ide priamo nejaký bus a potom aj pešo podľa mapy by to nemal byť veľký kus. Ďakujem za odpoveď. M.

Z letiště Ciampino jede na Laurentina autobus č. 720. Na tuto linku můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo kteroukoliv jinou časovou jízdenku. Z Laurentina je to pěšky k Villa Eur Parco Dei Pini 900 m.

# 14.03.2018, 16:31.
Pane Řehůřku, jak řešit cestovní pojištění do Říma, který je v rámci EU, ale Vatikán již není součástí EU? Je samostatný stát. Pro cestovní pojištění se musí vybrat cílová destinace. Chystáme se do Říma, ale budeme se pohybovat i ve Vatikánu. Co když se něco přihodí přímo ve Vatikánu, ale máte pojištění pro Itálii? Je tedy lepší se pojistit na všechny státy včetně EU, aby tam byl pokrytý i ten Vatikán? Nelze u pojištění vybrat, že jedete do Itálie + Vatikán, tato kombinace lze docílit u některých pojišťoven pouze volbou Celý svět nebo Omezený svět. Co si o tom myslíte, jaký na to máte názor? Děkuji. Robert.

Většina pojišťoven nerozděluje oblasti na EU atd. Většinou je ta oblast Evropa + některé další státy. Uvedením státu je většinou informativní, v pojistných podmínkách je potom většinou uvedeno Evropa + jmenovitý výčet dalších států. Pokud se v definici pojištění uvádí stát, potom se jedná o cílovou nebo nejvzdálenější destinaci (při poznávací cestě více státy), ale pojištěni jste samozřejmě i ve státech přes které cestujete. Směrodatné jsou pojistné podmínky. Pokud při definici cestovního pojištění vybíráte stát, uveďte tam Vatikán. Cestovní pojištění je důležité a je třeba nepodcenit možná rizika. Ideální je samozřejmě, když pojištění zaplatíte a nic nečerpáte. My jsme se této problematice věnovali hodně, když jsme sjednávali pojištění do USA včetně účasti na organizované soutěži. Z této analýzy jsme si nakonec vybrali cestovní pojištění AXA Assistance Excelent, které využíváme i při běžných cestách po Evropě. Bezpodmínečně nutnou podmínkou je neomezené krytí léčebných výloh, v druhé a neposlední řadě krytí výloh z odpovědnosti za škodu. V tomto pojištění je ten limit odpovědnosti hodně vysoký. Obě tyto oblasti jsou hodně důležité, výši reálných nákladů nikdy neovlivníte a neodhadnete. Další připojištění v té variantě Excelent jsou jen bonusy. Podívejte se na kalkulátor Cestovního pojištění Porovnej 24. Tady si ho sjednáváme my. U AXA Assistance Excelent byla vždy nějaká výrazná sleva.

14.03.2018, 12:03.
Chcela by som sa opýtať na spojenie busom z letiska Ciampino do Villy Eur Parco Dei Pini - Piazzale Marcellino Champagnat 2 Roma. Zároveň sa chcem opýtať, či na pamiatky majú dôchodcovia - nad 70 - nejakú zľavu, veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Renáta.

V Římské městské dopravě se neposkytují slevy seniorům. Nárok na dopravu zdarma mají senioři starší 70. let - rezidenti, tj. ti co bydlí v Římě. Musí také splňovat maximální výši příjmu. Senioři nad 65 let, opět rezidenti, si mohou zakoupit roční jízdenku, pokud splňují podmínku maximální výše příjmu. Cena se pohybuje od € 120,00 do € 150,00 podle výše příjmu. Co se muzeí a památek týče, ve státních muzeích a památkách nejsou poskytovány slevy, v ostatních je to individuální, je třeba se na toto informovat přímo na pokladně.

# 14.03.2018, 11:40.
Mnohokrát děkuji za předchozí odpověď. Chtěl bych se ještě zeptat, jaký je rozdíl mezi tím, když si koupím lístek do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple přímo na stránkách Musei Vaticani, kde mě to vyjde na € 21,00 (€ 17,00 lístek a € 4,00 rezervace), a nebo na stránkách Get Your Guide, kde mě to vyjde na € 29,00? Chci si koupit lístek, abych nemusel stát tu dlouhou frontu. S kterým se mi to podaří? Děkuji předem za odpověď. Tomáš.

Když si zakoupíte vstupenku do Vatikánských muzeí přes Musei Vaticani za € 21,00 nebo přes Get Your Guide za € 29,00 nebo za € 38,00 s Audioguide, získáte v obou případech přednostní vstup do Vatikánských muzeí. V prvním případě je to vše na Vás, ve druhé případě se dostavíte na místo srazu kousek od vchodu a zástupce agentury Vás provede až dovnitř. Vyšší cena je samozřejmě vyvážena dalšími benefity - budete mít 15% slevu ve 14. obchodech uvnitř muzeí, budete mít k dispozici jednoduchou správu rezervace s možností zrušení i 1 hodinu před vstupem s plnou výší vráceného vstupného, akceptované budou tištěné i elektronické vouchery. Často se stává, že některé časy nebo i dny jsou už u Musei Vaticani nedostupné, ale přes Get Your Guide je lze ještě rezervovat.

# 13.03.2018, 13:55.
S mamkou plánujeme navštívit Řím od 22.3. do 26.3. Přiletíme 22.3. kolem 10:00 ráno. Z letiště Ciampino se dostaneme. To už si tam nějak zařídíme. Každopádně si nevíme rady s tím, jakou jízdenku si na těchto několik dní koupit. Budeme cestovat hlavně v Římě po památkách. Nemáme v plánu jet někam mimo město. Jaký druh jízdného bude nejlepší? Zda se nám vyplatí koupit rovnou CIS na těch 7 dní nebo volit jinou cestu? Také bych se chtěl zeptat, zda se dostaneme do všech míst, když si neuděláme žádnou rezervaci. Nebo zda je někde prostě nutné udělat rezervace? Už tady na to koukáme několik dní a nevyznáme se v tom tak dobře, jak bychom chtěli. Děkuji. Tomáš.

Volba jízdenky je přímo závislá na umístění ubytování. Pokud budete bydlet někde v centru, tak toho většinu pochodíte pěšky a jízdenku potřebovat nebudete. Většinou budete navštěvovat památky po určitých lokalitách. Např. jeden den Vatikán a nejbližší okolí, další den Coloseeo, Foro Romano a nejbližší okolí atd. Pokud budete bydlet mimo centrum, tak většinou se dopravíte tam a zase zpět. Na takové cesty Vám postačí vždy jedna přestupní jízdenka BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut., tzn. dvě na den. V případě nákupu časové jízdenky se většinou vynechává den příletu a odletu. V tom případě by Vám stačila jízdenka Roma 72H. Chce to ale sladit s tím ubytováním a itinerářem. Rezervaci určitě doporučujeme pro Vatikánská muzea a Colosseo. Povinná rezervace je do Galeria Borghese.