ŘÍM 2017 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.05.2017, 09:17.
Dobrý den pane Řehůřku, prosím o radu, jak se nejlépe a nejlevněji dostaneme z letiště Fiumicino na adresu Via Achille Grandi 7, Porta Maggiore - San Giovanni. A kde nejlépe koupit vstupenky do Colossea a Vatikánu? Máme si udělat rezervaci online? Moc děkuji. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Jízdenka stojí € 4,00 nebo € 5,90 podle operátora a komfortu. Zpáteční potom € 8,00 resp. € 8,90. Z Termini jeďte autobusem č. 50. Zastávka je na náměstí před halou. Vystupte na Via di Porta Maggiore (4. zastávka, autobus ale nemusí zastavovat na každé). Autobus nejezdí v neděli. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte ve směru jízdy autobusu k přechodu a přejděte na druhou stranu ulice. Pokračujte rovně po Via Achille Grandi. Vaše ubytování je po levé straně. Od zastávky autobusu Terravision to však lze dojít i pěšky, je to 1300 m po Via Giovanni Giolitti. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani, vstupenky do Colosseo na Coopculture. Větší variabilitu najdete na Get You Guide.

# 14.05.2017, 21:25.
Chtěla bych se zeptat, jak nejpohodlněji bych se mohla dostat z letiště Fiumicino do kempu Camping Village Roma? Ještě bych měla jednu otázku, jak dlouho se asi stojí fronty do Vatikánu a dalších větších památek a v kolik hodin se otevírá Vatikán. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jana.

Nejpohodlněji se tam dostanete vlakem. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Z nádraží se ke kempu dostanete autobusy 028, 247 a 985. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Zastávka u kempu se jmenuje Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Nejlevněji ale pomaleji se tam dostanete autobusem od € 4,00 na Termini, potom metrem A na Cipro a odtud autobusem 247 směr Stazione Aurelia a vystoupit na zastávce Stazione Aurelia - u centra Panorama. K Camping Village Roma se dostanete nadchodem. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT. Fronty mohou dosáhnout i několika hodin. Do Vatikánských muzeí a Colosseo doporučujeme online rezervaci. Bazilika se otevírá v 7:00 hodin, Vatikánská muzea v 9:00 hodin.

# 14.05.2017, 20:47.
Velice bych Vás chtěl požádat, jak se pokud možno co nejlépe dostat z letiště Ciampino do stanice metra Re di Roma? Do Říma budeme přilétat ve čtvrtek kolem 17:00 hodiny. Prosím také o informaci, jak nejlépe uhradit cestu z letiště do Re di Roma. V Římě plánujeme být 6 dní celkem, návštěva památek. Velice Vám děkuji za Vaši odpověď a ochotu. S pozdravem Radek.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Re di Roma. Jízdenku na autobus koupíte na pokladně v hale nebo u řidiče, jízdenku na metro na pokladně ve stanici nebo v automatu.

# 13.05.2017, 21:25.
Měla bych na vás pár otázek ohledně naší cesty do Říma - pojedeme v červenci na 5 dní od 5.7. do 10.7. Co jsem se dočetla, tak nejlepší pro nás bude zakoupit 7. denní jízdenky CIS - lze je zakoupit na letišti Fiumicino? Nebo je lepší online? Kde se to potom vyzvedává? Platí i pro cestu z a na letiště? Také bychom se rádi jeden den podívali k moři. Které místo je nejlepší? Platí tam CIS jízdenka? A ještě ohledně CIS, jak jí používat v autobusech a tramvajích? Děkuji za odpověď a rady. Tereza.

Jízdenku CIS zakoupíte na pokladnách ATAC na stanicích metra nebo městských vlaků. Jsou tam instalované i automaty. Konkrétně ve které stanici Vám neřekneme, protože neznáme místo ubytování a tedy optimální cestu z letiště. Na cestu z letiště ji použít nelze. S touto jízdenkou se dostanete i k moři, konkrétně do Lido di Ostia vlakem Roma - Lido, který vyjíždí z Porta S. Paolo, v blízkosti zastávky metra B Piramide. Můžete jet i z EUR Magliana, kde metro B zastavuje. Jízdenka CIS platí v autobusech, tramvajích, trolejbusech, metru, městských částech linek Cotral, regionálních vlaků a městského vlaku Roma - Viterbo. Potom také platí po celé trase městských vlaků Roma - Giardinetti a Roma - Lido.

# 11.05.2017, 16:10.
Chci se zeptat na cestu z letiště Rome Ciampino do pensionu na Via dei Grachii 128, Vatikán. Přílet do Říma je přibližně ve 20:10 hodin. Děkuji. Blanka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Za Porta San Giovanni je uprostřed náměstí zastávka autobusu č. 81. Jeďte směr Risorgimento a vystupte na Cola di Rienzo / Regolo. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doleva na Via Attilio Regolo a následně doleva na Via dei Gracchi. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenku z metra můžete použít na autobus. Její platnost je 100 minut.

# 11.05.2017, 09:45.
Ráda bych ještě poprosila o radu ohledně spojení z letiště Ciampino do hotelu Verone Rome na Via Di Santa Maria Maggiore 154, Monti. Děkuji. Radka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B a jeďte jednu zastávku na Cavour. U výstupu z metra na Via Cavour je zastávka autobusu č. 75. Jeďte na následující zastávku Cavour / Quattro Cantoni. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Via di Santa Maria Maggiore. Hotel Verona je po pravé straně. Jízdenka BIT na metro stojí € 1,50. Můžete ji využít na celou trasu - na metro A, B i autobus. Z metra však nesmíte na Termini projít ven turnikety. Cestu lze z Termini absolvovat i pěšky. Stejně tak můžete jet z letiště Ciampino na Termini přímým autobusem .

# 11.05.2017, 09:07.
V neděli 21.5.2017 odlétáme do Říma na 4 dny. Ráda bych od Vás získala radu ohledně návštěvy Vatikánu. Je potřeba si zajistit vstupenky online nebo je stačí zakoupit na místě? Chtěli bychom ho navštívit 23.5.2017. Ještě není hlavní sezóna, tak by nemusely být velké fronty. A co se týče oblečení, stačí aby chlapi měli šortky ke kolenům? Děkuji za odpověď. Zdraví Radka.

Vstupenky online do Vatikánských muzeí doporučujeme. Zvýšená cena za rezervační poplatek za to stojí. Vstup do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Baziliky svatého Petra a Vatikánských zahrad je povolen pouze návštěvníkům oblečeným slušným způsobem, což podle definice od provozovatele znamená, že nebude akceptováno oblečení bez rukávů, s hlubokým výstřihem, krátké kalhoty, sukně a klobouky. Míra tolerance potom závisí na posouzení personálem při kontrole. Nejsme tedy schopni říci, zda konkrétně při Vaší návštěvě budou tolerovány šortky pod kolena.

# 09.05.2017, 07:32.
Mohla bych Vás poprosit o pomoc při koupi vstupenek na tyto památky - Colosseum, Forum a Palatine Hill? Když si najedu na online koupi, objeví se mi dvě možnosti - na prvním obrázku je Colosseum a na druhém Forum Romanum, při rozkliknutí mi přijde oboje stejné - společná vstupenka na všechny tři památky. Nemůžu najít rozdíl. Jen se bojím, ať nekoupím něco špatně. Děkuji. Lenka.

Rozdíl není. Vstupenka pro Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do konce roku, ve kterém byla zakoupena. Je s ní možné navštívit všechny tři výše uvedené památky, každou jen jednou. Od okamžiku první validace je vstupenka platná dva po sobě jdoucí dny. Zakupte ji přes první odkaz.

# 08.05.2017, 22:08.
Prosím o radu. Jedeme s kamarádkou na prodloužený víkend do Říma. Bohužel samozřejmě stihneme pouze ty nejznámější památky. Proto se asi z časových důvodů nedostaneme do Vatikánských muzeí. Je možné navštívit pouze Sixtinskou kapli? Pokud ano, můžete nám poradit, jak a případně kolik stojí vstupné? Děkuji za odpověď. Lenka.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Řešením může být zakoupit si vstup hodinu před standardní otevírací dobou. Je to ale dražší řešení. Viz Get Your Guide.

# 05.05.2017, 12:55.
Dovolte mi využít vaši nabídku a požádat vás o pomoc s nalezením nejlepšího spojení z letiště Fiumicino na adresu Piazza Santa Maria Alle Fornaci 27, Vatikán, 00165 Řím, Itálie. Přilétáme v neděli 7.5. ve 13:30. Stihneme část Vatikánu? Je to první neděle v měsíci se vstupy zdarma. Jsme dva dospělí. Moc vám děkuji za pomoc a srdečně zdravím. Vlastimil.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte vlakem FL3 nebo FL5 na San Pietro. Z Piazza Stazione di San Pietro jděte vpravo po ulici kolmé ke kolejím. Jmenuje se Via della Stazione di S. Pietro. Stočí se doleva a za následující křižovatkou na náměstí po levé straně je Vaše ubytování. Spojení vlakem je velice rychlé. Záleží kdy přesně přiletíte a kdy budete mít zavazadla. Vlaky jedou ve 13:27, 13:57, 14:27, 14:57. Na Trastevere jsou za 26 minut, na San Pietro za 4 minuty. S přestupem to stihnete za 1 hodinu a 5 minut. Část Vatikánu určitě stihnete - Piazza San Pietro, Baziliku, případně i něco z okolí. Do Baziliky a na náměstí je vstup zdarma. Platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Každopádně máte špatné informace o vstupech zdarma. První něděli v měsíci jsou zdarma italské státní památky a muzea. Netýká se to Vatikánu. Je to samostatný státní celek, nevztahují se na něj italské zákony a vyhlášky. Vatikánská muzea mají v neděli zavřeno. Otevřeno mají jen poslední neděli v měsíci a tehdy je vstup zdarma.

# 04.05.2017, 15:18.
Chci se zeptat, za jak dlouho po příletu na Terminál T3 na letiště Fiumicino se dostanu na místo, odkud odjíždí autobus Terravision? Děkuji. Aleš.

Stanoviště je u Terminálu T3. Vyjdete z haly a vydáte se doprava. Je to jen několik minut. Nicméně dobu Vám neřekneme, protože souvisí i s vyzvednutím odbavených zavazadel apod. Pokud však z nějakého důvodu zarezervovaný autobus nestihnete, můžete jet na stejnou jízdenku dalším volným.

# 04.05.2017, 13:36.
Moc Vám děkuji za předešlou odpověď. Ráda bych Vás ještě požádala o radu. Pokud si tedy rezervuji vstupenky do Vatikánských muzeí včetně Sixtinské kaple přes Get Your Guide, pošlou mi vstupenky ihned a nebo je třeba si je někde v Římě osobně vyzvednout? Trochu jsem také znejistila, zda je prohlídka soukromá a nebo automaticky s průvodcem. A můj poslední dotaz se týká ještě Roma Pass. Pokud si ho tady rezervuji přes romapass.it, mohu si ho vyzvednout i na letišti Fiumicino? Ráda bych Vám ještě jednou poděkovala a vyjádřila svůj obdiv nad vašemi zkušenostmi a znalostmi. Děkuji. Eliška.

Pokud máte na mysli produkt Skip the Line Vatican Museums Escorted Entrance, obdržíte voucher. Tento můžete použít v elektronické nebo tištěné podobě. Na místě setkání - Meeting Point - se prezentujete voucherem. Obdržíte vstupenky. Do Vatikánských muzeí Vás přednostně provede zástupce Get Your Guide. Potom už jdete vlastním tempem bez průvodce. Přečtěte si recenze na výše uvedených stránkách. si můžete vyzvednout na letišti Fiumicino v PIT (Punti di Informazione Turistica) na T3. Otevřeno je od 8:00 do 20:45.

# 04.05.2017, 09:44.
Online nákup vstupenek do Colossea, Forum Romanum, Palatinum stojí € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek pro dospělého, děti 8, 12 a 15 let mají vstup zdarma? Musím jim zaplatit pouze € 2,00 rezervační poplatek? Rozumím tomu dobře? Vyhneme se tak dlouhým frontam? Děti by to asi nevydržely. Děkuji za odpověď. Iva.

Děti v uvedeném věku mají vstup zdarma. Pokud budete kupovat vstupenky online, platíte rezervační poplatek € 2,00 za každou vstupenku, včetně těch zdarma. V tomto případě není možné vytisknout vstupenku přímo, ale jen voucher s kódem, který za vstupenku vyměníte. Je třeba prokázat věk. Standardním frontám se vyhnete.

# 04.05.2017, 09:13.
8.5. doletíme kolem 16. hodiny do Říma na letiště Fiumicino. Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostat do Baldassini Suites, Via Delle Coppelle 37, Pantheon? Děkuji moc. Marcela.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini. Jízdenka stojí od € 4,00. Autobus zastavuje na Via Giovanni Giolitti. Na rohu nádražní haly je zastávka autobusu č. 70. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jeďte směr Clodio a vystupte na Senato. Jděte ve směru jízdy autobusu a na konci náměstí odbočte doprava na Via di S. Agostino. Na ní navazuje Via delle Coppelle. Baldassini Suites je po levé straně.

# 03.05.2017, 10:54.
Ještě jednou přeji dobrý den. Nyní jsem přistoupil k objednání 7 x Omnia karty ze stránek vašich odkazů. Zaujalo mě, že na stránkách Get Your Guide stojí Omnia karta 72 hodin € 108,00 a přímo na stránkách Omnia kit karta 72 hodin € 113,00. Nevíte prosím, zda je mezi těmito kartami rozdíl a případně jaký? Dále zda jsem tomu správně rozuměl, tak kartu aktivujeme v kanceláři na Piazza Papa Pio XII od 9:00 hodin ráno, předem však je možné online rezervovat termíny jednotlivých prohlídek? Co doporučujete rezervovat na místě v kanceláři a co raději online? Například z důvodu velkého zájmu. Moc děkuji za vaši ochotu a přeji příjemný den. Lubomír.

Jedná se o tu samou kartu. Obdržíte vouchery a karty si vyzvednete na Opera Romana Pellegrinaggi Office, Piazza Pio XII 9. Otevřeno je od 9:00 do 18:00, o víkendu do 16:00. Vouchery musí být vytištěné. Rezervace časů pro vatikánské vstupy lze provést na místě nebo přes Omnia Kit, římské vstupy s , který také obdržíte, se nerezervují. Výjimkou je Galeria Borghese, kde je rezervace povinná a s Roma Pass pouze telefonická. Je ale možné, že Vám rezervaci bez problému zprostředkuje O.R.P. Doporučujeme samozřejmě rezervovat co jde, fast track do Vatikánských Muzeí ale lze až na místě, ne dopředu.

# 01.05.2017, 21:16.
Jsme dva důchodci 70+ a letíme v květnu poprvé do Říma. Chci se zeptat, zda je v Římě na veřejnou dopravu nějaká sleva pro seniory? Když ne, kolik je základní jízdné a kolik stojí případně Roma Pass na tři dny a co vše poskytuje? Děkuji za odpověď. Jindřiška.

Výhody v městské dopravě v Římě mají senioři rezidenti. Turisté platí plné jízdné. Základní přestupní jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, Roma 48H stojí € 12,50, Roma 72H stojí € 18,00 a týdenní CIS stojí € 24,00. na tři dny stojí € 38,50 a máte zdarma vstup do prvních dvou muzeí nebo archeologických památek, do dalších snížené vstupné. V ceně je městská doprava na 72 hodin - autobusy, tramvaje, metro, městské části vlaků. Stejně jako výše uvedené jízdenky nelze použít na cestu z letiště a na letiště. Vše máte popsané na výše uvedených stránkách.

# 01.05.2017, 11:48.
Ráda bych vás požádala o radu, jak se dostat v Římě z Termini do našeho ubytování: I Sette Re Affittacamere, Via Ardea 14 int. 1/S1, San Giovanni, 00183 Řím, Itálie. Děkuji. Kateřina.

Z Termini, z Piazza dei Cinquecento, jeďte autobusem č. 360 směr Zama a vystupte na zastávce Magna Grecia. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Via Ardea. I Sette Re Affittacamere je po pravé straně za další křižovatkou.

# 01.05.2017, 06:52.
Pane Řehůřku, předem e-mailu Vás srdečně zdravím a tak jako minulý rok i tentokrát se na Vás obracím s žádostí o radu. Nedávno jsem Vám také psala o naší plánované dovolené v Kalábrii, která se mimochodem už blíží a my se jí nemůžeme dočkat. Jedeme zase ve třech - já, maminka a 9. letá dcerka. Na zpáteční cestu máme naplánováno navštívit věčné město Řím. Ubytování máme zajištěné, zdržíme se 4 dny. Jediné v čem se trošku ztrácím je Roma Pass a Omnia Card. Rádi bychom navštívily Coloseum, Forum Romanum, Palatino, Pantheon, Fontánu di Trevi, Španělské schody a Galerie Borghese. Druhou část, tedy dva dny, bychom rádi věnovaly Vatikánu. Trošku se ztrácím a opravdu nevím, zda je lepší investovat do Omnia Card a nebo nakoupit postupně vstupy přes Get Your Guide. Někde jsem se dočetla, že lidé nad 65 let mají vstupné zdarma, což se mi tedy moc nepozdává. A kdyby ano, znamenalo by to, že maminka by tedy nepotřebovala ani Roma Pass a mohla by památky navštívit současně s námi? Pane Řehůřku, předem moc děkuji za Vaší radu a budu se těšit na Vaše další reportáže a rady. S pozdravem Eliška.

To, zda se Vám nebo Omnia Card vyplatí, záleží na Vašem itineráři. Je třeba si propočítat vstupy a dopravu. Devítileté dceři se nevyplatí, protože v Římě má vstupy zdarma a ve Vatikánu snížené vstupné. Stejně tak v římské dopravě v doprovodu dospělé osoby neplatí. Důchodci vstupné platí v plné výši. Různé slevy nebo vstupy zdarma jsou pro invalidy, učitele, apod. Co se Roma Pass týče, vstupné na Colosseo / Foro Romano / Palatino je ve výši € 12,00 + € 2,00 online rezervace, vstupné do Galeria Borghese je € 13,00 + € 2,00 online rezervace. Pokud půjdete sem během prvních dvou vstupů, nezaplatíte celkem € 29,00. Roma Pass na tři dny stojí € 38,50. Pokud projezdíte více jak € 9,50, potom se Vám Roma Pass vyplatí, tj. více jak 6 jízdenek BIT. To samé je třeba propočítat s Vatikánskými vstupy a k nim přidat kalkulaci s Roma Pass. Zjistíte tak výhodnost . Galeria Borghese je třeba rezervovat i s Roma Pass. Rezervace je povinná, s Roma Pass pouze telefonicky a neplatí se rezervační poplatek.

# 30.04.2017, 01:14.
Mohla bych poprosit o radu jak nejlépe sestavit náš program? Máme 7.5. a 8.5. na prohlídky. Rádi bychom viděli Vatikán. Nerozumím moc tomu, zda je něco zdarma nebo je vše zpoplatněné. Jsou dostačující muzea + kaple? Máme rádi spíše exteriéry. Je lepší nechat Vatikán na pondělí a v neděli zajít do Colossea + Andělský hrad, když budou vstupné zdarma? Přemýšleli jsme o Roma Pass, ale pokud je vstupné v neděli zdarma a stejně neplatí možnost rezervací nebo předností vstup, nevím zda vlastně nebude zbytečný. Říkám to správně nebo se mýlím? Nevím, kolik je reálné projezdit metrem, autobusem atd. Ubytování máme na metru Marconi. Moc děkuji za Vaši odpověď. Zuzana.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. 7.5. je první neděle v měsíci a v Itálii je zdarma vstup do státních památek a muzeí. Platí to tedy i pro Řím. Vatikánská muzea mají tuto neděli 7.5. zavřeno. Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Toto Vám tedy přesně stanovuje co navštívit ve který den. V neděli Colosseo a Andělský hrad, v pondělí Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple. se Vám v tomto případě nevyplatí. Pokud máte ubytování v blízkosti metra, projedete pravděpodobně denně maximálně dvě jízdenky BIT po € 1,50.

# 29.04.2017, 23:04.
Máme koupenou online vstupenku do Colossea za € 12,00 + € 2,00. Na této je uveden rezervační kód. Vstupenka není na konkrétní termín. Dá se nějak zarezervovat na konkrétní den nebo i hodinu? Musíme s touto vstupenkou čekat frontu? Děkuji za odpověď. Eva.

Vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino jsou platné do konce roku ve kterém byly zakoupeny. Od první validace jsou potom platné dva po sobě jdoucí dny. Můžete s nimi navštívit výše uvedené památky, každou ale jen jednou. Rezervace na konkrétní den a hodinu nejsou, s online vstupenkou jdete zvláštním vchodem. Ty na konkrétní den a hodinu jsou s přidanou hodnotou, např. Escorted VIP Colosseum Entrance.

# 27.04.2017, 21:35.
Pane Řehůřku, přiletím do Říma na letiště Ciampino 5.5. ve 20:10 hodin. Potřebuji se dostat do hotelu Casa Gigli - Arts Lodge na Via Ennio Quirino Visconti 11, Vatikán. Můžete mi prosím pradit? Myslela jsem na autobus Atral do stanice Anagnina a potom metrem A na Lepanto a potom pěšky. Ale nevím, zda už nepřiletím příliš pozdě a nebyla by lepší jiná varianta. Děkuji za odpověď. Lenka z Náchoda.

Vámi uvedená cesta je vhodná. Autobus Atral za € 1,20 jede v pátek na Anagnina ve 20:40, 21:20 a 22:40. Metro A jezdí v pátek přes půlnoc až do soboty 1:30. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Kousek od výstupu z metra je na Viale Giulio Cesare před křižovatkou s Via Ezio zastávka autobusu Giulio Cesare / Ezio, ze které můžete jet autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore nebo autobusem č. 70 směr Giolitti a vystoupit na zastávce Cicerone / Plinio. Je to hned druhá zastávka. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem na Termini. Jízdenka stojí € 4,00 nebo € 4,90 podle zvolené verze autobusu. Zaveze Vás na Via Giovanni Giolitti. Kousek od zastávky, u křižovatky s Via Alfredo Cappellini je zastávka autobusu č. 70. Jeďte směr Clodio a vystupte na Cicerone / Plinio. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V prvním případě můžete využít jízdenku z metra. Ze zastávky Cicerone / Plinio jděte ke křižovatce Via Cicerone s Via Ennio Quirino Visconti. Vydejte se po ní doleva a až těsně před koncem ulice po levé straně je Casa Gigli - Arts Lodge.

# 27.04.2017, 14:32.
Mohli by ste mi prosím poradiť, ako sa dostanem 1.5.2017 z letiska Ciampino do Santa Severa? Ďakujem za pomoc. Dagmar.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Ciampino FS. Jízdenka stojí € 1,20. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Santa Severa s přestupem na Termini. Jízdenka stojí € 4,60. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Je to nejlevnější a i nejrychlejší spojení. Vlaková zastávka v Santa Severa je mimo letovisko, v části Santa Severa Nord. Hodně záleží, kde budete ubytovaná. Pěšky je to od 1400 do 3000 m.

# 27.04.2017, 10:20.
Vážení Řehůřkovi, ještě jednou děkujeme za rady. Řím se nám líbil, počasí vyšlo. Památky byly nádherné, bohužel až na ty fronty. Zdraví Jitka.

Děkujeme za zprávu. Jsme rádi, že jste si Řím užili.

# 26.04.2017, 09:49.
Rád bych se zeptal na vhodnost sestavení plánu návštěv jednotlivých památek. Vyrážíme do Říma v pátek 5.5.2017. Přílet máme v 18:00 hodin a vracíme se v pondělí 8.5.2017. Odlet máme okolo 13:00. V ten pátek již zřejmě nic nestihneme a tak chceme pouze vyrazit do centra na procházky a nasát atmosféru. Jelikož jsem před objednávkou výletu netušil, že první neděle v měsíci je pro památky Říma zdarma, tak bych se chtěl poradit právě s vhodností jednotlivých návštěv. A teď tedy ty dotazy: 1. Jaká si myslíte, že bude fronta v neděli na Colosseum a přilehlé Forum Romanum? Bude čekání v řádu hodin? 2. Je lepší navštívit Colosseum a Forum Romanum v sobotu, kde nemusí být takový nápor a nebo to nebude, co se front týče, až takový rozdíl? 3. Pokud bych si zakoupil vstupenku online přes Coopculture, znamená to, že se vyhnu frontám? 4. Vatikánská muzea jsou v neděli zavřená. Dá se v pohodě stihnout návštěva Colossea a Forum Romanum s Vatikánskými muzei? Samozřejmě závisí na předešlých odpovědích. Obecně lze říci, že návštěvu Říma máme naplánovanou jako pohodovou. Nepotřebujeme z památek vydolovat maximum. Jediné, co bych moc rád viděl, je to Colosseum a Forum Romanum, Vatikán by mi při nejhorším stačil i z venčí. Předem děkuji za odpovědi. Vojtěch.

První neděli v měsíci, kdy je vstup zdarma, budou samozřejmě fronty největší. Na druhé straně se nekupují vstupenky, takže postupují rychleji. Každopádně nejsme schopni odhadnout, jak dlouho zrovna 7.5.2017 bude čekání ve frontě trvat. Pokud zvolíte tento den, doporučujeme návštěvu naplánovat co nejdříve. V sobotu budou samozřejmě fronty menší než při vstupu zdarma. Čekání ve frontě můžete minimalizovat tím, že zakoupíte vstupenky u Foro Romano a až po prohlídce půjdete přímo do Colosseo. Výhodou online nákupu vstupenek je právě vyhnutí se těm největším frontám. Ve Vatikánských muzeích, stejně jako v Colosseo, doporučujeme online rezervaci. Colosseo a Vatikánská muzea se během jednoho dne stihnout dají, záleží samozřejmě na důkladnosti prohlídek, zvláště pokud k tomu přidáte Foro Romano. A samozřejmě při online rezervaci. Pro úplnost informací uvádíme, že v pátek 5.5.2017 jsou Vatikánská muzea otevřena i od 19:00 do 23:00. Poslední vstup je umožněn ve 21:30. Více možností a kombinací pro rezervaci vstupenek najdete také na Get Your Guide.

# 25.04.2017, 11:29.
Chtěla bych Vás požádat o radu. Přibližně za 14 dní letíme do Říma. 3 dospělačky a jedna 15. letá slečna. Bez cestovky samozřejmě. Chtěly bychom si koupit Roma Pass. Nevíme, kde si jej objednat a nebo zda je lepší jej koupit přímo na letišti. A hlavně jsme se nikde nedočetly, zda se na něj dostaneme do Vatikánu. Někde je psáno že ano, někde že ne. Chtěly bychom samozřejmě ty dva vstupy využít na ty nejdražší a nejnavštěvovanější památky. A ještě nevíme určitě, zda se té 15. leté slečně vyplatí jej kupovat. Asi spíše ne, že? Moc děkuji za pomoc. Lucie.

si můžete objednat na výše uvedených stránkách a vyzvednout si ho na letišti. Kontakty jsou uvedeny na výše uvedených stránkách. Občané EU do 18. let mají vstup do státních památek a muzeí v Římě zdarma. Roma Pass se nevyplatí. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Je to karta pro Řím. Ve Vatikánu využijete , jejíž součástí je i . Zda se Vám vyplatí nebo ne záleží na Vašem itineráři.

24.04.2017, 20:37.
Při pobytu v Římě během prvního květnového týdne plánujeme využívat sedmidenní síťovou jízdenku. V rámci dovolené bychom se ale chtěli podívat i do Ostia Antica a Tivoli. Podle informací z internetu na cestu z Říma do Ostia Antica tato jízdenka stačí, můžete mi prosím napsat, zda je to pravda? V Tivoli bychom chtěli navštívit Hadriánovu vilu a Villu d'Este. Mezi těmito dvěma místy má údajně fungovat kyvadlová autobusová doprava - ale tuto informaci se mi nepodařilo nikde ověřit. Existuje taková doprava? Děkuji za radu a pomoc. Iva.

Ostia Antica je v tarifním pásmu, ve kterém platí standardní jízdenky na městskou dopravu v Římě. Tedy i jízdenka CIS za € 24,00. Pro cestu do Tivoli už potřebujete jízdenku CISR pro 3 zóny za € 34,50. Využijete ji samozřejmě i pro cesty po Římě a do Ostia Antica. Pokud však jedete mimo zónu A jen do Tivoli, kupte si jízdenku CIS a do Tivoli řešte dopravu nákupem samostatných jízdenek. Vlak Trenitalia z Tiburtina stojí € 2,60, autobus Cotral z Ponte Mammolo € 1,30. Městskou dopravu po Tivoli provozuje CAT. Jízdenka stojí € 1,30.

# 24.04.2017, 12:08.
Chtěl bych požádat o radu, jakou zvolit cestu z letiště Řím - Fiumicino. Přílet máme v pátek ve 14:00 hodin. Do místa ubytování Terraza Marco Antonio na Via delle Quattro Fontane. Děkuji. Zdeněk.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 (zpáteční jízdenka stojí € 8,90) na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 a vystupte na Barberini. Na druhé straně náměstí než je vchod do metra je po levé straně Via delle Quattro Fontane. Terrazza Marco Antonio Luxury je po levé straně za Palazzo Barberini. Terravision se vrátila i k původnímu modelu autobusu za € 4,00. Při objednávce máte možnost volby.

# 23.04.2017, 21:36.
Pane Řehůřku, děkuji za odpověď. Mohl bych se ještě přeci jen zeptat, jak se nejjednodušším způsobem dostaneme z nádraží Termini na adresu našeho bytu na Viale delle Mura Aurelie, Lazio 00165? Děkuji a přeji pěkný začátek týdne. Radim.

Z Termini jeďte autobusem č. 64 a vystupte na Cavalleggeri / S. Pietro. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a před tunelem odbočte doprava a hned doleva ke zdi. Podél ní se stáčí Viale delle Mura Aurelie doprava. Ulice je ale dlouhá 1,5 km, nicméně na základě nepřesné informace o adrese nejsme schopni lépe poradit.

# 23.04.2017, 13:03.
Pane Řehůřku, děkuji pěkně za odpověď a poprosím ještě o jednu radu. Naše rodina dorazí do Říma 28.4. Na 29.4. máme koupeny vstupenky do Vatikánu. Počítám, že tam strávíme celý den, ne? 30.4. máme koupeny vstupenky do Colossea a rádi bychom navštívili Fontánu di Trevi, Pantheon, Forum Romanum, Piazza Navona. No a 1.5. nemáme nic naplánováno, ale víme, že je spousta muzeí pozavíraná. Uvažovali jsme o Galeria Borghese. Co myslíte? Dají se tam koupit vstupenky online? Mohl byste nám poradit nebo dát nějaký tip? Moc děkuji a zdravím. Vítězslav.

Na Vatikán si vyčleňte celý den. Ten zřejmě celý nestrávíte ve Vatikánských muzeích, ale určitě se budete chtít podívat na náměstí, do Baziliky atd. V Galeria Borghese je možný nákup vstupenek online - Gebart, rezervace je povinná, nicméně každé pondělí tam je zavřeno. Naplánujte si ji na neděli a pondělí si nechte na exteriéry.

# 23.04.2017, 08:39.
V květnu pojedeme s dětmi ve školním věku do Říma. Chtěli bychom koupit vstupenky do Colossea, Forum Romanum a Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple online, abychom se vyhnuli frontám. Lístky do Vatikánu na Musei Vaticani se musí ukázat u pokladny pro předplatitele? Lístky do Colossea a Forum Romanu se dají koupit na Coopculture. Chápu dobře, že lístek za € 12,00 + € 2,00 platí současně do obou památek a to po dva dny? Děti mají rezervaci za € 2,00? Vzhledem k příjezdu ve středu v noci a odjezdu v pondělí je vhodná varianta - čtvrtek Řím a Vatikán - atmosféra, pátek Vatikánská Muzea, sobota Colosseum, neděle Forum Romanum? Děkuji za radu. Děti nejsou trpělivé na stání ve frontách a současně nechceme chodit nacpanými památkami, když by byla jiná možnost. Ronja.

Ve Vatikánských muzeích budete kontrolováni na základě čárového kódu z voucheru, který obdržíte po rezervaci. Vstupenky do Colosseo / Foro Romano / Palatino platí do 31.12. v roce zakoupení. Od chvíle první validace platí dva dny včetně dne validace. Každou z výše uvedených památek můžete během těch dvou dnů navštívit jen jednou. Rezervační poplatek se platí ve stejné výši u všech vstupenek, tzn. při vstupu zdarma platíte jen ten rezervační poplatek. Naplánovaná posloupnost památek je vhodná, podle potřeby můžete samozřejmě k uvedeným vstupům vždy něco přidat.

# 22.04.2017, 22:54.
Velice děkuji za Vaši odpověď. Jen mám upřesňující dotaz: Vatikán. Do Baziliky dovnitř je vstup vždy volný? Může se tam jít i bez průvodce? A vstup do kupole se platí na místě? To je těch € 6,00 nebo € 8,00? Ale je možné to koupit i dopředu přes internet? Co byste doporučoval? Chceme se co nejvíce vyhnout frontám. K tomu moři: odlétáme z toho druhého letiště. Jaká by byla cesta od moře tam a jak dlouho by trvala? Děkuji. Andrea.

Jak jsme Vám psali v minulé odpovědi, vstup zdarma je vždy do Baziliky. Můžete tam jít bez průvodce. V některých případech, kdy se tam konají církevní akce, je třeba na tyto akce rezervovat vstupenku, která je zdarma. Rezervace jsou online na Prefektuře. Vstup do kupule se platí na místě. Je to těch € 6,00 bez použití výtahu a € 8,00 při použití výtahu. Vstup do podzemí je € 13,00. Je možná rezervace e-mailem, faxem nebo na místě. U kupole se rezervace neprovádí, pouze je možné zakoupit kombinované vstupné za € 37,00 - vize Get Your Guide, jehož součástí je nejen návštěva Baziliky, ale i kupole - vše bez velkých front. Na letiště Ciampino se od moře dostanete vlakem Roma Lido na EUR Magliana, odtud metrem B na Termini, odtud metrem A na Anagnina a odtud autobusem Atral na letiště. Můžete také cestovat z Termini přímým autobusem . Cesta trvá kolem 1,5 hodiny.

# 22.04.2017, 20:57.
Chystám se do Říma začátkem května, asi od 2.5. Chci se zeptat, zda se mi vyplatí koupit Omnia Pass nebo Roma Pass. Jedu tam na přibližně 3 dny. Chci navštívit Vatikán a nejznámější památky - Colosseo, Andělský hrad atd. Děkuji Vám moc za odpovědi. Hezký večer. Viktorie.

Výhodnost je potřeba propočítat na základě Vašeho podrobného itineráře a místa ubytování, tedy související dopravy. Musíte si spočítat ceny všech vstupů a dopravy, to porovnat s cenou Omnia Card, ke které připočtete ještě ceny zvýhodněných vstupů. Pokud se Vám Omnia Card nevyplatí, to samé propočítejte pro .

# 22.04.2017, 19:15.
Dovolte mi využít vaši nabídku a požádat vás o pomoc s nalezením nejlepšího spojení z letiště Fiumicino na adresu: Inn Vatican Guest House, Via Ruggero Fiore 3, Vaticano Prati, Rome, 00136, Itálie. Moc vám děkuji za pomoc a srdečně zdravím. Vítězslav.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00 a k ubytování je to odtud přibližně 600 m. Je to nejrychlejší spojení. Od stanice jděte po Via Anastasio II a následně po Via Cipro. Potom odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin a doleva na Via Ruggero Fiore. Můžete jet také autobusem za € 5,90 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro, doleva na Via della Meloria a doprava na Via Ruggero Fiore.

# 22.04.2017, 16:47.
Vážený pane Řehůřku, dal jsem manželce k narozeninám výlet do Říma. Letíme ve středu 26.4. a vracíme se v neděli 30.4. Tedy plné tři dny od čtvrtka až do soboty naplno poznat Řím. Součástí dárku bylo, že se o nic nebude muset starat, což u nás v rodině, co se týče organizace dovolených, nebývá zvykem. Já jsem byl v Římě už dvakrát, celkem to tam znám. Bydlení jsem zajistil, informace jak se dostat z letiště jsem na vašem webu našel také. Co mi ovšem chybí, je stanovit program na ty tři dny. Tímto bych si Vás dovolil poprosit o Vaši radu k efektivnějšímu využití času co se týče prohlídek. Samozřejmě po vás nechci, abyste mi něco plánoval, jen bych potřeboval trochu stručně nasměrovat v otázkách. Zda koupit Omnia kartu nebo stačí jen Roma Pass. Máme v plánu určitě Vatikánská Muzea a baziliku Sv. Petra. S tím souvisí další otázka: našel jsem možnost samostatného vstupného bez průvodce pouze do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, ale už ne do baziliky sv. Petra. Do baziliky sv. Petra se dostaneme pouze pokud koupíme dohromady s Muzeem a jen s průvodcem. Je to tak? Zda a pokud tedy Omnia kartu koupit přes prostředníka Getyourguide, kde stojí € 108,00 nebo přímo na stránkach Omniakit, kde stojí € 113,00. Zda Vatikánské zahrady stojí za to, případně, zda v nich nějakou roli hraje koupě Omnia Card? Když vezmeme v úvahu, že máme k dispozici celý čtvrtek, pátek a sobotu, které dny a zhruba i časy byste si Vy osobně vybral k návštěvě kterých památek? Případně jak byste si je v hrubém plánu seřadil? Například napřed střed města, potom Vatikán apod. Např. také jsem se u Vás na webu dočetl, že pro Vatikán jako takový je nejvhodnější pátek. A jak moc je důležité následně rezervovat vstupné a prohlídky online, zda stačí den předem, nebo to jde až přímo na místě. Je mi jasné, že je to do středy dost narychlo a dostáváte teď podobných otázek spoustu, nicméně budu moc rád, pokud mi stihnete odpovědět. Moc děkuji. S pozdravem Radim.

Nákup Omnia Card hodně souvisí s itinerářem - vstupy a doprava. Je to vše třeba podrobně propočítat a porovnat ceny bez karty a s kartou. Pokud však chcete navštívit ve Vatikánu jen Vatikánská muzea, Vatikánské zahrady a Baziliku, nevyplatí se Vám. Samostatný vstup do Baziliky bez průvodce je zdarma, platí se jen výstup na kopuli a do podzemí. Návštěva Vatikánských muzeí s přímým průchodem do Baziliky je pro organizované skupiny s průvodcem. Nákup Omnia Card přes je za oficiální cenu a stejně tak si vyzvedáváte karty na O.R.P. na základě voucheru. Velkou výhodou je možnost jednoduše spravovat rezervaci nebo ji jednoduše zrušit i jeden den před vstupem. Vatikánské zahrady určitě za návštěvu stojí, Omnia Card roli nehraje a v tomto případě je i možná zbytečná, protože v ceně Vatikánských zahrad je i vstup do Vatikánských muzeí. Doporučení návštěvy Vatikánu v pátek platí, ve Vašem termínu je navíc 28.4. možnost večerní návštěvy v době od 19:00 do 23:00, poslední vstup ve 21:30. Což je velký bonus pro plánování itineráře. Vzhledem ke vstupu zdarma v neděli 30.4.2017 se nabízí i sobota, kdy by v muzeích mohlo být volněji. Od stanovení termínu návštěvy Vatikánu se odvíjejí další vstupy. Online rezervaci doporučujeme vytvořit dopředu. S se rezervace nedělají. Výjimkou je Galeria Borghese, kde je povinná a s Roma Pass jen telefonicky.

# 22.04.2017, 16:24.
Cestujeme do Ríma v termíne 29.5.2017 na letisko Ciampino, prílet o 10:50 hod. Ubytovanie máme na Via Baldo degli Ubaldo 143, Aurelio. Mohli by ste mi prosím navrhnúť, ako sa dostaneme z letiska k ubytovaniu? Odlet máme naplánovaný na 2.6.2017 o 11:30 hod. V Taliansku je štátny sviatok. Jazdia autobusy a metro v obmedzenom režime? Ďakujem za informácie. S pozdravom Jarmila.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Baldo degli Ubaldi. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vaše ubytování je v blízkosti východu z metra. Ve státní svátek je městská doprava v režimu Festivo, tj. jako v neděli.

# 21.04.2017, 20:19.
Ráda bych znala Váš názor. Jaká je nyní v Římě teplota? A teplota moře v Ostii? Letíme tam s kamarádkou příští prodloužený víkend od 28.4. do 1.5.2017. Ubytování máme přes Airbnb, domácí nás vyzvedne na letišti a zase odveze. V sobotu po ránu chceme navštívit Colosseo + Pantheon, v neděli jsme chtěli zkusit Vatikán. Má být otevřeno do 12. hodin zdarma. Ale co? Co vlastně můžeme vidět ve Vatikánu? Respektive, kam se zdarma dostaneme? A budou tam fronty, když vyrazíme po ránu? Nechceme jít do muzeí, ale do sv. Petra ano, na střechu. Našla jsem lístek za € 37.00 na osobu, to se mi zdá moc. Existuje nějaké jiné řešení? Co navrhujete na nedělní odpoledne? Muzea a galerie nás moc nelákají, spíše atmosféra, zahrady, parky ... Jinak v pondělí letíme kolem 13:00 hod. Vyplatí se sjet po ránu k moři do Ostia? Z centra autobusem, že? Dočetla jsem se o cestě v komentářích výše. Děkuji moc za Vaši odpověď. Je to naše první cesta. Andrea.

V současné době je v Římě slunečno a 18 stupňů. Předpověď od 28.4 do 1.5. je slunečno a teploty postupně porostou od 18. do 22 stupňů. Na sobotu 29.4. je v předpovědi odpolední déšť. Nicméně je to předpověď, před odjezdem si předpovědi zkontrolujte. Teplota moře se v současné době pohybuje kolem 16. stupňů. Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Rezervace tento den nelze provést. Jinde, kde se běžně vstupné platí, ho zaplatíte. Vstup zdarma je vždy do Baziliky. Vstup do kopule a podzemí však zaplatíte. Vstupenka stojí € 8,00 při použití výtahu a následně výstup po 320. schodech, € 6,00 při výstupu po 551 schodech. U Baziliky počítejte s frontou i v případě, že si zarezervujete vstup s průvodcem. Musíte projít kontrolou. Do Lido di Ostia se dostanete vlakem Roma - Lido. Vyjíždí z Porta S. Paolo, kam se dostanete metrem B (Piramide). Můžete jet metrem i na EUR Magliana, kde vlak také zastavuje. Z Lido Centro se potom na letiště Fiumicino dostanete autobusem Cotral.

# 21.04.2017, 18:29.
Letíme poprvé do Říma s manželem a dcerou ve věku 9 let v době od 4.5. do 8.5.2017 na letiště Fiumicino. Ubytování máme v The Victory Suite na Via Sebastiano Veniero 37, Vatikán. Můžete nám prosím poradit, jak se jednak dostaneme z letiště do hotelu a jednak doporučit, co nechat na neděli 7.5.2017, kdy jsou vstupy zdarma? Platí v Říme děti do 10. let dopravu? Co je výhodnější? Rezervovat vstupy na památky předem? Moc děkuji za odpověď. Zdravím. H.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Via Crescenzio. Zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Odtud přejděte ze směru od Piazza Cavour na zastávku Crescenzio / Terenio. Jeďte autobusem č. 49 směr Ospedale S. Filippo Neri. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Viale Vaticano / Musei Vaticani. Naproti Vatikánským muzeím je schodiště dolů na Viale Sebastiano Veniero. Sejděte po schodech a odbočte doleva. The Victory Suite je po levé straně. První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do státních italských památek a muzeí. Volte tedy např. Colosseo / Foro Romano / Palatino, Castel Sant' Angelo apod. Děti do 10. let cestují v římské dopravě zdarma v doprovodu dospělé osoby. Rezervace vstupů je vhodná např. pro Vatikánská muzea nebo Colosseo. Nelze však využít během první neděle v měsíci. Hodně možností rezervací najdete např. na Get Your Guide.