ŘÍM 2017 / 4

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.08.2017, 09:47.
V září pojedeme do Říma a chtěl bych Vás poprosit o doporučení na dopravu z letiště Fiumicino k hotelu Scheppers na Via Bogliasco 36, Aurelio. Také uvažuji o koupi karty pro vstup do památek. Narazil jsem vlastně na 3 druhy: Pass Card, Omnia Card a Rome City Pass. Máte nějaké informace o rozdílech v těchto kartách, protože mě vychází nejlevněji Rome City Pass se stejnými výhodami. Je možné tyto karty vyzvednout na letišti? V diskuzi jsem četl, že ano. Lze v okolí uvedeného hotelu zakoupit denní jízdenky CIS? Děkuji Vám za odpovědi. Hezký den. Roman.

Asi nejrychleji se tam dostanete vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 na Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice Arelia pokračujte autobusem 028, 247 nebo 985 a vystupte na následující zastávce Aurelia / Via della Stazione Aurelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Druhou variantou je jet autobusem za € 5,00 na Termini a odtud metrem a na Cornelia a následně ze zastávky na Via Aurelia autobusem č. 247 nebo 246 na zastávku Stazione Aurelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. V obou případech jsou končené zastávky autobusů u nákupního centra Panorama. V prvním případě přejděte na druhou stranu nadchodem. Vydejte se po Via Aurelia ve směru jízdy autobusu ve druhém případě a po chvíli odbočte doprava na Via Bogliasco. Na jejím konci je Hotel Scheppers. Rodíly mezi kartami , Omnia Card a Rome City Pass si nastudujte na výše uvedených stránkách. Roma Pass lze zakoupit samostatně nebo je součástí také Omnia Card. Roma Pass je o tom, že máte v ceně třídenní dopravu a dva vstupy do římských muzeí nebo památek v ceně, další za sníženou cenu. Omnia Card toto rozšiřuje o Vatikán. City Pass je postavena trochu jinak, má v ceně dopravu z letiště, vstup do Colosseo, bez fronty Baziliku a 24. hodinovou jízdenku na Hop-On-Hop-Off. Na další vstupy aj. 20% slevu. Co se vyplatí Vám závisí na Vašem itineráři, jak budete cestovat a co chcete navštěvovat. Karty lze vyzvednout na letišti kromě Omnia Card. Tu v kanceláři O.R.P. Omnia Card lze zakoupit přes Get Your Guide. Jízdenka CIS není denní. Jedná se o týdenní jízdenku. Denní jízdenka má označení Roma 24H. Časové jízdenky zakoupíte na pokladnách ATAC ve stanicích metra nebo městských vlaků.

# 16.08.2017, 11:51.
Pane Řehůřku, ráda bych vás poprosila o radu ohledně karty na hromadnou dopravu. Budeme cestovat z kempu na Via di Malafede do centra Říma a na druhou stranu do Ostie. V Římě budeme 7 dní. Nemohu se rozhodnout, zda pořídit Integrovanou jízdenku CIS za € 24,00 nebo stačí jízdenka CIRS za € 13,00. Ještě bych se ráda zeptala, kam se zajet vykoupat. Zatím vyhrává Lido di Ostia na konečné zastávce Cristoforo Colombo. Pokud bychom se vydali do Torvajanice, mohl byste mi poradit spojení? Nebo bude lepší jet autem? Děkuji za Vaši odpověď. Hana.

Pokud chcete využívat týdenní jízdenku, potřebujete CIS za € 24,00. Týdenní regionální jízdenku CISR pro jednu zónu za € 13,50 nelze použít pro cestu po Římě, protože ten sám o sobě je ve dvou zónách. Pláže v Lido di Ostia jsou nejlépe přístupné a jsou v dosahu římské dopravy, tedy můžete využít již zmiňovanou jízdenku CIS. Do Torvaianica se dostanete autobusem Cotral z Laurentina (konečná metra B). Cesta trvá přibližně 45 minut a jízdenka stojí € 2,20. Pokud chcete použít týdenní jízdenku CISR, tak pro tři zóny v ceně € 34,50. Cestujete ze zóny A (která představuje dvě zóny) do zóny B, celkem tedy přes 3 zóny. To se Vám ale vyplatí při více cestách.

# 15.08.2017, 10:07.
Chcela by som Vás pekne poprosiť o radu. 1.9. priletíme na letisko Ciampino o 15:40. Potrebujeme sa dostat do Vaticano Prati, Via G. Savonarola, aká je naj trasa? Takisto by som sa chcela poradiť, keďže prílet je tak neskôr plus cesta na ubytovanie, čo odporúčate v ten deň navštíviť, nakoľko nám potom ostávajú už len dva celé dni na pochôdzky, keďže potom cestujeme odtiaľ k moru. A to potrebujem tiež radu. 4.9. odchádzame z Ríma do mesta Formia na Via Santo Janni Pescinola. Ako sa tam najlepšie dopravíme? A potom máme odlet 8.9., tak prosím aj cestu z Formia na letisko Ciampino. Ďakujem. Jana.

Z důvodu odstávky metra A mezi Arco di Travertino a Termini od 31.7. do 3.9.2017 (jezdí tam náhradní autobusová doprava MA4) doporučujeme cestovat z letiště Ciampino autobusem na Termini za € 5,00. Odtud pokračujte metrem A na Cipro. Odtud jděte po Via Cipro ke kruhovému objezdu, ze kterého potom doprava po Via Andrea Doria, která Vás dovede k Via Girolamo Savanarola. Po té se vydejte doleva k Vašemu ubytování. Vzhledem k tomu, že ubytování je v blízkostí Vatikánu, doporučujeme jeho návštěvu, případně Castel Sant' Angelo a procházku kolem Tibery. Vše samozřejmě exteriéry. Nicméně pokud budete chtít navštívit Vatikánská muzea, jsou 1.9. otevřena i večer v době od 19:00 do 21:30 (poslední vstup), uzavírají se ve 23:00. Do Formia se dostanete z Termini vlakem Trenitalia za € 8,20. Ze stanice Formia / Gaeta je to však ještě 5,5 kilometru na Via Santo Janni Pescinola. Můžete využít městskou dopravu ATP, konkrétně linku B, která Vás k ubytování zaveze.

# 14.08.2017, 17:12.
Letos v září máme s partnerem cestu do Říma. Požádala bych Vás tímto o radu, jakým způsobem se dá cestovat z místa ubytování vzáleného přibližně 20 km od centra, případně zda mám volit bližší možnost ubytování přibližně kolem 8. kilometrů od centra. Druhým dotazem je strava. Je vhodné zaplatit si ubytování včetně snídaně a večeře nebo pouze se snídaní? Jaké jsou zde finanční možnosti? Jaká je cenová relace letenek v termínu od 17. do 22. září? Když objednám nyní, vyplatí se ještě počkat? Cestuji takto poprvé do Říma. Budu tedy ráda za každou Vaši pomoc a radu. Krásný den přeje Katka.

Vaše otázka je značně obecná, nelze na ni přesně odpovědět. Doprava závisí na přesné lokaci ubytování. Pokud budete bydlet v blízkosti metra, je doprava do centra bezproblémová, ale i v případě blízkosti vlaku, tramvaje nebo autobusu to nemusí být problém. Na druhé straně, pokud budete bydlet někde v blízkosti centra na špatném místě z pohledu dopravy, budete cestovat déle než někde z periferie s dobrou dopravou. Ubytování v centru města je samozřejmě ideální, ale dražší. Ubytování viz Booking / Řím. Ohledně stravy je to stejné. Ubytování se stravováním je vhodné. Závisí ale opět na lokaci ubytování. Pokud budete bydlet v centru, není problém i večeře, pokud budete ale bydlet někde mimo, může být večeře pro Vás časově limitující. S letenkami doporučujeme nečekat. Na přesný termín budete hledat hůře lepší cenu než na obecný termín (např. odlet tam nebo zpět o dva dny dříve může být levnější než stanovený termín). Ceny najdete např. na Kiwi.com. Informace o stravování najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

14.08.2017, 08:45.
Chtěla bych se zeptat. Zakoupili jsme si ubytování přes Booking a zaslali nám QR kód pro vstupy zdarma na některé památky. Nemáte s touto službou zkušenost? Opravdu máme vstup zdarma například do Kolosea? A pokud ano, u vstupu jen ukážeme QR kód? Děkuji. Lucie.

Podívejte se na Trip Advisor, kde je na toto téma rozsáhlá diskuse. Přečtěte si všechny příspěvky. Najdete tam informace o tom, že to skutečně funguje, zkušenosti cestovatelů a informace o případných omezeních nebo špatných zkušenostech v určitých situacích.

# 13.08.2017, 19:16.
Poprosil bych Vás o radu. 1.9. odlétáme z České republiky do Říma a 5.9. se vracíme zpět. Přiletíme na letiště Fiumicino a musíme se dostat do hotelu Bright na adrese Via Prenestina, 940. 1. Jakou cestu a jaký dopravní prostředek použít? 2. Lze pořídit nějakou vícedenní jízdenku, která bude platit i na dopravu z letiště a na letiště, popřípadě doporučili byste nám tuto trasu absolvovat taxíkem? Během dovolené 3.9. vychází na první neděli v měsíci, kdy bude zdarma vstup do muzeí. Co bychom si na tento den měli naplánovat, abychom toho maximálně využili a jak časově si místa rozvrhnout, abychom nikde nestáli zbytečně ve frontách? Vyplatí se v tomto případě Roma Pass? Děkujeme velice za rady. Michal.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Odtud pokračujte metrem B na Ponte Mammolo. Tady přestupte na autobus č. 508 směr Mondavio a vystupte na zastávce Prenestina / Tiratelli. Jděte ve směru jízdy autobusu. Za křižovatkou po pravé straně je Hotel Bright. Výše uvedené spojení funguje každý den. Na metro a autobus č. 508 využijete jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete použít i některou z časových jízdenek Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Výše uvedené jízdenky nelze použít na dopravu z letiště žádným dopravním prostředkem. Taxi samozřejmě použít můžete také, počítejte však z vyšší částkou, přibližně kolem € 60,00 až € 65,00. Co naplánovat na první neděli v měsíci těžko poradit. Jděte tam, co Vás zajímá, podle Vašeho itineráře. Počítejte s tím, že všude budou velké fronty a Roma Pass tento den k přednostním vstupům nevyužijete. Na dopravu samozřejmě ano.

# 13.08.2017, 16:15.
Chtěl bych se zeptat, jak se dá dostat z centra Říma do Lido di Ostia na pláž. Díval jsem se na mapu a přímo z Termini tam nic nejede. Ze stanice metra B Piramide tam snad jede vlak. Potřeboval bych dojíždět na pláž do stanic Ostia Centro, Stella Polare nebo Castel Fusano. A kolik by stál zpáteční lístek? Děkuji. Jan.

Nejlepší spojení je skutečně z metra B Piramide nebo EUR Magliana, odkud jezdí vlak Roma - Lido. Ten je celý v tarifním pásmu vnitřního Říma, využijete tedy jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Nejlevnější zpáteční je tedy 2x BIT za 2x € 1,50.

# 11.08.2017, 10:14.
Dne 15.8.2017 přilétám v 19:55 hodin na letiště Fiumicino a ve 21:50 mám odlet na Sardinii, Cagliari. Sdělte, jak se na letišti zorientuji ohledně přestupu? Letenky jsou od společnosti Alitalia. Dcera přilétá z Londýna ve 20:25 a máme společný odlet ve 21:50. Mám dotaz, zda lze časově zvládnout přestup a kde je možné nejlépe se setkat na letišti? Děkuji za odpověď. Šárka.

V případě dodržení uvedených příletů a odletů se to zvládnout dá. Nejsme schopni Vás konkrétně nasměrovat, protože neznáme přesné informace o letu (příletové a odletové terminály). Podívejte se na Aeroporti di Roma / Fiumicino - In Aeroporto / Mappa dell' Aeroporto, kde najdete přehledové i detailní plánky. S největší pravděpodobností oba lety přistanou na T3 a do Cagliari budete odlétat z T1. Počítejte také s variantou, že se na poslední chvíli může vše změnit.

# 10.08.2017, 08:58.
Ráda bych se Vás zeptala, zda mají do Vatikánu možnost vstupu i psi. Bereme s sebou v září na Sicílii i našeho adoptovaného útulkáčka a na cestě zpět se chceme podívat do Říma a do Vatikánu. Narazila jsem na Vaše stránky, tak by mě zajímaly Vaše poznatky, jak to v Římě a ve Vatikánu chodí, když mají turisté s sebou i pejska. Velice Vám děkuji za odpověď. Přeji Vám krásný den. Jana.

Pes musí samozřejmě splňovat veškeré podmínky pro dovoz do země s tím, že Řím je v Evropské Unii (členský stát EU), Vatikán ne (vyjmenovaná třetí země) - viz Cestování se zvířaty v zájmovém chovu. Nicméně podmínky by měly být v obou případech stejné. Počítejte s tím, že se psem je zákaz vstupu do většiny interiérů - jako např. Vartikánská muzea, Colosseo. Přečtěte si článek Roma con il cane.

# 09.08.2017, 23:31.
Pane Řehůřku, potřebovala bych poradit spojení z letiště Ciampino v sobotu. Přílet máme ve 14:10 a jedeme do Via Tiburtina Antica 12, San Lorenzo, Roma. Předem moc děkuji za radu. V.

Nejjednodušší spojení je autobusem za € 5,00 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Odtud musíte jít pěšky podél nádraží směrem od hlavní haly a ještě před stanicí Termini Laziali odbočit doleva a podejít přes Sottopassaggio Pattinelli nádraží. Dojdete na Via Marsala, po které se vydejte doprava. Projdete historickou branou na Via di Porta San Lorenzo a kousek za ní projděte další historickou branou doleva na Viale di Porta Tiburtina. Po té jděte doleva a hned doprava na Via di Tiburtina Antica. Vaše ubytování je po pravé straně. Ze zastávky autobusu je to přibližně 900 m.

# 08.08.2017, 22:09.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit o radu ohledně naší návštěvy Říma. Mohl byste nám poradit, jak se dostaneme z letiště Ciampino, přibližně v 15:00 hodin, na adresu našeho ubytování: 18, Prenestina Street, Appio Latino a kde na letišti koupit jízdenku? Dále bych Vás poprosila o radu, jak nejlevněji se dostaneme z Říma do Pompejí a na Vesuv? Na internetu jsem našla, že je nejlevnější vlak, ale když jsem se podívala na prvního autobusového dopravce, který mě napadl - Flixbus - tak zpáteční cesta pro dva z Říma do Pompejí by stála přibližně 1300,- Kč, což mi vychází podstatně laciněji než vlak. Naposled mám ještě jeden dotaz ohledně Roma Pass. Jedeme do Říma na 5 nocí a chceme navštívit určitě Koloseum, Forum Romanum, Galerii Borghese, Andělský hrad atd. Vyplatí se Roma Pass i pro studenty nebo je lepší koupit Archeologia Card, když v Roma Pass stejně není cena Vatikánských muzeí? Děkuji mnohokrát. K.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Můžete tam jet také s přestupem. Nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini. Z Termini pokračujte tramvají č. 5 nebo 14 na Prenestina / Caballini. Na metro a tramvaj potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Místo ní můžete použít samozřejmě i nějakou časovou jízdenku nebo . Jděte ve směru příjezdu tramvaje. Vaše ubytování je přibližně po 120 metrech po levé straně. Co se dopravy do Pompejí týče, tak Flixbus vychází skutečně hodně levně. Nemá však fixní cenu, v různých termínech může být tedy cena vyšší. Nejlevnější cena je € 23,80. Celkem tedy tam a zpět pro dva € 95,20. Na tuto cenu se ale určitě nedostanete. Alternativní dopravce je Marozzi VT, který Vás tam zaveze za € 18,00. Celkem tedy tam a zpět pro dva € 72,00. U vlaků jsou ceny různé podle typu vlaku. Nejlevnější vlak Trenitalia Vás do Neapole zaveze za € 12,30, z Neapole do Pompejí za € 2,80. Celkem tedy tam a zpět pro dva za € 60,40. Roma Pass se určitě nevyplatí pro děti do 18. let, kteří mají vstupy zdarma. Pro ostatní je třeba si to propočítat podle přesného itineráře.

# 08.08.2017, 09:19.
Mohl byste mi prosím poradit nejlevnější cestu z letiště Fiumicino na Tor di Vale? Děkuji. Petr.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral za € 2,80 na Magliana a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido za € 1,50 na Tor di Valle.

# 07.08.2017, 11:04.
Chtěla bych se zeptat, kde najdu autobus Atral z letiště Ciampino a jak často jezdí. Dále bych chtěla poprosit o nejlepší způsob koupi vstupek do památek. Chtěli bychom za týden navšíit co nejvíce věcí a nevíme, kterou z možností si vybrat. Děkuji. Miluše.

Zastávka autobusu je vedle budovy terminálu. Letiště Ciampino je malé. Autobus Atral jezdí přibližně po 40. minutách. Se vstupenkami Vám neporadíme. Je třeba si zpracovat podrobný itinerář tak, aby každý den bylo jasné, co navštívíte a jak budete cestovat. Na základě tohoto si potom můžete propočítat, zda se Vám vyplatí nějaká karta nebo nákup samostatných vstupů a jízdenek.

# 06.08.2017, 18:33.
Chcela by som sa spýtať na prepravu z letiska Ciampino na adresu ubytovania 15 Via Mario Savini, Vatikán - Pati, 00136. Ďalej by som chcela vedieť, či pri kúpe 72. hodinového cestovného lístka je nejaká možnosť dostať sa k moru, pričom nemusím dokúpiť nejaký ďalší lístok. Ak je takáto možnosť, ako by som sa dostala ku pobrežiu niekde najbližšie? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Monika.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Ananina a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Tady, hned v blízkosti křižovatky, je na Via Marcantonio Colonna zastávka autobusu č. 913. jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Montezemolo. Zastávka je naproti Vašeho ubytování. Na metro i autobus můžete použít jízdenku Roma 72H, kterou zakoupíte na Anagnina. K moři se dostanete jednoduchým způsobem. Metrem B musíte dojet na Piramide, odkud jezdí vlak Roma - Lido ze stanice Porta S. Paolo. Můžete také jet ze stanice EUR Magliana. Celá trasa vlaku Roma - Lido je v tarifním pásmu vnitřního Říma, můžete tedy použít jízdenku Roma 72H. Zastávky u moře jsou Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano a Cristoforo Colombo.

06.08.2017, 00:57.
Chystáme se obytným autem do Říma a prosíme o radu, kde bychom tento vůz mohli v Římě zaparkovat co nejblíže centra a jak se odtud dostat do centra ke Koloseu a do Vatikánu? Děkuji předem za odpověď. Iva.

Doporučujeme zaparkovat na nějakém P+R parkovišti, odkud se potom metrem dostanete do centra. Seznam P+R parkovišť najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / Di Cambio. Vyberte to, které je nejblíže Vaší plánované trase. Colosseo je u stejnojmenné zastávky linky B metra, Vatikán u zastávky Ottaviano / Musei Vaticani linky A metra. Pokud chcete parkovat delší dobu, potom je lepší auto umístit do nějakého kempu nebo parkoviště pro obytné automobily - podívejte se na stránky Camper Online.

01.08.2017, 11:08.
Děkuji za vaši odpověď. Doporučil byste mi nějakou taxislužbu, případně kontakt na ni? Děkuji. Jiří.

Doporučujeme využívat výhradně bílá taxi s licencí města Říma. Telefonní číslo je 060609. Hlavní stanoviště jsou následující: Largo Torre Argentina, Piazza Fiume, Piazza Venezia, Piazza G. Belli, Piazzale Ostiense, Piazza S. Silvestro, Piazza dei Cinquecento, Piazzale della Stazione Tiburtina, Metro Anagnina, Piazzale della Stazione del Lido, Piazza Risorgimento.

# 31.07.2017, 12:20.
Máte prosím představu, kolik by stálo taxi z centra Říma do přístavu Civitavecchia? Podle Google Maps je to přibližně 71 km. Děkuji za odpověď. Jiří.

€ 130,00.

# 31.07.2017, 11:42.
Prosím o radu, zda když půjdeme do Colosseo první neděli v měsíci, kdy by mělo být vstupné zdarma, je nutné si rezervovat vstupenky předem nebo si stačí vystát frontu u vstupu? Děkuji za radu. Magdalena.

Vstup první neděli v měsíci, kdy je vstupné zdarma, nelze rezervovat. Týká se to průvodcovaných prohlídek. Standarní vstupenky do Colosseo se nekupují na konkrétní datum a čas. Jsou platné do 31.12. na dva po sobě jdoucí dny. V okamžiku kdy tuto vstupenku poprvé validujete, začínají běžet ty dva dny. Během těchto dvou dnů můžete navštívit Colosseo, Foro Romano a Palatino. Každé jen jednou. Se vstupenkami online jdete přednostně zvláštním vchodem. Nicméně tyto vstupenky nemá význam kupovat s tím, že je použijete první neděli v měsíci, protože tento den přednostní vstup nefunguje.

# 30.07.2017, 18:53.
Rád bych se Vás zeptal na několik otázek ohledně pobytu v Římě. 1. Dne 21.8.2017 doletím s manželkou v 10:50 na letiště Ciampino. Jak si zajistíme z letiště dopravu na hotel v Římě na adrese Via Principe Amedeo 81, Central Station 00185 Řím? Nejraději bychom cestovali metrem a autobusem. Dne 25.8.2017 odlétáme v 11:50 ze stejného letiště. Jakou dopravu zvolit zpět na toto letiště? 2. S manželkou chceme navštívit různé památky - Forum Romanum, Colosseo apod. Po městě se chceme pohybovat metrem. Doporučil byste nám koupi Roma Pass? 3. Chceme s manželkou 2x vycestovat z Říma k nějaké pláži, kam jezdí Římané za koupáním k moři. Které dvě pláže byste nám doporučil a jak se k nim nejlépe dostat a také jak zpět do Říma? Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Zdeněk.

Z letiště Ciampino jeďte tedy autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a následně metrem A na Termini za € 1,50. Pokud budete mít , můžete na metro použít tento. Vzhledem k časům můžete použít dopravu na cestu tam i zpět. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne, záleží na Vašem itineráři. Jen pro dopravu se Vám určitě nevyplatí. Je třeba si propočítat ceny vstupů s ohledem na to, že první dva jsou v ceně Roma Pass a další se slevou. Pláže jsou na Lido di Ostia, kam se dostanete vlakem Roma Lido. Metrem B se dopravte na EUR Magliana a odtud zmiňovaným vlakem.

# 28.07.2017, 19:46.
Ďakujem za inšpiratívny web, ktorý mi pomohol zorientovať sa pri plánovaní návštevy Ríma. Viete mi povedať, či 15.8.2017 - sviatok - je otvorená Bazilika sv. Petra, Anjelský hrad a Koloseum? Maja.

Mělo by být otevřeno. Bazilika má otevřeno denně, Castel Sant' Angelo denně kromě pondělí a 1. ledna, 1. května a 25. prosince, Colosseo denně kromě 1. ledna a 25. prosince. Počítejte s tím, že ve 12:00 hodin začíná Angelus na Piazza San Pietro, takže tam bude hodně plno. Nevíme ale, jak to ovlivní otevírací dobu Baziliky. Stejně tak výše uvedené uzavírací dny může Ministerstvo kultury rozšířit. Nevíme však, že by se tak stalo pro 15.8.2017.

# 27.07.2017, 14:21.
Budeme v Římě poslední neděli v září, kdy je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Chtěli bychom jít do Sixtinské kaple. Má cenu se pokoušet tam dostat? Vím jak velké jsou fronty i ve všední den se vstupným, proto se mi to nejeví jako dobrý nápad, ráda ale vyslechnu Váš názor. Předem děkuji a přeji krásný letní den. Julie.

To záleží na tom, co preferujete - finanční úsporu s prohlídkou v přeplněných prostorách nebo maximálně klidnou prohlídku s menším počtem lidí. Obě alternativy jsou extrémy. Standardní prohlídka v běžném termínu je mezi tím, ale spíše se blíží první variantě bez finanční úspory. 24.9.2017 je vstup zdarma, budou se samozřejmě tvořit fronty, ty ale budou postupovat rychleji, protože se nebudou kupovat vstupenky. Na tento den nelze samozřejmě dělat online rezervace. Vstup bude otevřen od 9:00 do 12:30, muzea se potom zavírají ve 14:00. Pokud zvolíte tuto variantu, doporučujeme jít ke vstupu s dostatečným předstihem před začátkem otevírací doby. Druhá alternativa spočívá v tom, že existují i jiné možnosti, jak se do Sixtinské kaple dostat pohodlně a s menším počtem návštěvníků. Tomu však odpovídá i cena. Podívejte se na produkt Vatican & Sistine Chapel Early Morning Priority Access, cena je € 40,00 a vstupy jsou v 8:25 a 8:50.

# 25.07.2017, 19:25.
Pane Řehůřku, napsal jste mi, že 1.11. je zavřeno vše ve Vatikánu. Tedy i Vatikánská muzea a Sixtinská kaple? Jiné památky jsou normálně otevřeny? A co další dny 2. a 3.11.? To už je vše otevřeno? Chci mít jen jistotu, než si zajistím vstupenky online. Děkuji moc za odpověď. Moc si vašich rád vážím. Jiřina.

Přečtěte si znovu odpověď ze dne 23.07.2017, 17:26. V žádném případě jsme Vám nenapsali, že je 1.11.2017 vše zavřeno ve Vatikánu. Napsali jsme Vám, že 1.11.2017 jsou uzavřena Vatikánská muzea a že máte počítat i s dalšími omezeními a sledovat kalendář na stránkách Vatikánu. Do Vatikánu se dostanete, stejně tak pravděpodobně i do Baziliky, pokud tam nebude v určitou dobu nějaký program, proto jsme uvedli odkaz na kalendář. Co se týče Sixtinské kaple, ta je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. 2.11. a 3.11. jsou Vatikánská muzea běžně otevřena. Římská muzea a památky by měly být otevřeny podle standardních otevíracích dob. Co se týká vstupenek online, nelze je zakoupit na termíny, kdy je zavřeno nebo kdy je vstup zdarma. Proto se nemůže stát, že si zakoupíte vstupenku a bude zavřeno.

# 25.07.2017, 11:46.
Měla bych na Vás prosbu. Budeme 25.8. odjíždět z Hotel Chicago na Via Gioberti 63, Stazione Termini, Roma, 00185, Itálie na letiště Ciampino, ale letadlo odlétá už v 6:00 ráno, takže tak ve 4:00 musíme vyrazit. Neporadíte mi prosím nějaký nejsnazší spoj? Případně, pokud takhle ráno nic nejede, tak kontakt na ověřenou taxi službu? Moc děkuji za pomoc! Z.

Bohužel až ve 4:30 jede z Via Giolitti autobus za € 5,00. Na letišti Ciampino je v 5:10. Ověřená jsou samozřejmě bílá taxi města Říma, která mají udělenou licenci. Telefonní číslo by mělo být 060609.

23.07.2017, 17:26.
V odpovědích na dotazy na nákup online vstupenek do Colosseo se všude zmiňuje cena € 12,00 + € 2,00, ale na uvedených odkazech jsem našla nejlevnější vstupenku za € 29,00. Můžete mi to prosím vysvětlit? Asi hledám špatně. A ještě bych se ráda zeptala také na stejný nákup do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. A ještě jeden dotaz. Budu v Římě od 1. do 4.11.2017. Není náhodou 1.11. ve Vatikánu něco pro veřejnost uzavřeno, když je svátek Tutti e Santi? Děkuji moc za odpověď. Jiřina.

Uvádíme dva zdroje pro nákup vstupenek: oficiální Coopculture, kde zakoupíte vstupenky za € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek a portál Get Your Guide, kde zakoupíte vstupenky za vyšší cenu, protože v ceně je další služba. Cena se potom odvíjí od rozsahu těchto služeb. V případě Vatikánských muzeí je oficiální prodej přes Musei Vaticani a alternativní opět Get Your Guide. Druhý jmenovaný je samozřejmě autorizovaný prodej a volí ho návštěvníci, kteří chtějí od vstupu něco navíc - např. asistovaný vstup do Colosseo, vstup do Vatikánských muzeí před otevírací dobou, atd. Velkou výhodou Get Your Guide je jednoduchá správa rezervací včetně jejich rušení, v některých případech i hodinu před vstupem. 1.11.2017 jsou uzavřena Vatikánská muzea, počítejte i s dalšími omezeními. Sledujte kalendář na stránkách Vatikánu.

# 23.07.2017, 08:27.
Chtěl bych se zeptat, zda a v jaké dny jsou v prosinci 2017 uzavřena Vatikánská muzea a Bazilika sv. Petra a zda první neděli v prosinci můžeme počítat s volným vstupem do Kolosea a na Forum Romanum? Děkuji. Zdeněk.

Vatikánská muzea jsou uzavřena v prosinci mimořádně 8., 25., 26. a v neděli 31.12.2017. Standardně potom v neděli 3., 10. a 17.12.2017. Mimořádně je otevřeno místo poslední neděle v měsíci předposlední neděli v měsíci, tj. 24.12.2017. Tento den je vstup zdarma. Speciální prohlídky (podzemí, kupole) v Bazilice bývají většinou uzavřeny 8., 24., 25., 26., 27. a 31.12.2017. Bazilika bývá uzavřena od 1. do 6. ledna. První neděli v měsíci by mělo být Colosseo / Foro Romano / Palatino otevřeno se vstupem zdarma. Zavírací dny jsou 1.1. a 25.12.

# 21.07.2017, 09:38.
Mám prosbičku. Za týden odlétáme do Říma a chceme se zeptat, zda je lepší si koupit lístky na vstupy přes internet nebo na místě? Chceme totiž vidět jen Forum Romanum a Koloseum. Tak abychom věděli, jak se to vyplatí. Zbytek jen tak pokoukáme. Ještě bychom chtěli vidět Vatikánské zahrady. To je zdarma nebo se to také platí? A poradíte nejhezčí výhled na Řím a kde je? Moc děkuji. S pozdravem Zuzana.

Vstupenky doporučujeme zakoupit dopředu z důvodu minimalizace času stráveného ve frontě na místě. Za rezervační poplatek € 2,00 to stojí. Vstup do Vatikánských zahrad je zpoplatněn. Je možný jen s průvodcem a to ve dvou variantách - pěšky nebo Open Busem. V ceně vstupenky je současně vždy vstup do Vatikánských muzeí. Těch vyhlídek je hodně a především z pahorků. Např. Pincio - z terasy v Parku Villa Borghese, Kapitol - několik teras, Aventin - Giardino degli Aranci, Janikul - terasa na Piazza Giuseppe Garibaldi. Jeden z nejkrásnějších výhledů je samozřejmě z kopule Baziliky ve Vatikánu. Další zpoplatněný výhled je z Vittoriano.

# 20.07.2017, 23:36.
Moc bych Vás chtěla poprosit, poradíte nám s cestou z letiště Campiano do místa s adresou: Circonvallazione Gianicolense, 194, Řím, Lazio 00152? Prioritou je asi především nízká cena. Přemýšlela jsem o autobusu Atral, který by nás dovezl k metru, ale museli bychom potom přestupovat na druhou linku metra. Platí na obě stále jeden lístek? A potom jet ještě kus nějakým asi autobusem. Poradil byste nám prosím nějakou schůdnou variantu? Děkuji mnohokrát! Dost to spěchá, v sobotu letíme, snad nepíšu moc pozdě. Pokud ano, tak to snad nějak zvládneme. Hezký den! Jitka.

Těch možností je několik. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Termini. Na Termini se také dostanete přímým autobusem za € 5,00. Z Termini, z náměstí před halou, jeďte autobusem H směr Dei Capasso a vystupte na Gianicolense / Ramazzini. Jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je přibližně po 50. metrech po pravé straně. Z Anagnina můžete jet metrem jen na Porta S. Giovanni. Odtud, z terminálu na Piazza di Porta S. Giovanni, musíte jet autobusem č. 792 směr Eudes a vystoupit na zastávce Gianicolense / Ramazzini. Můžete jet také tramvají č. 8 směr Casaletto a vystoupit na zastávce Gianicolense / Ravizza. Odtud je to pěšky po trase tramvaje ve směru jejího příjezdu přibližně 200 m. Na Termini můžete také přestoupit na metro B, jet směr Laurentina a vystoupit na stanici Basilica S. Paolo. Podejděte pod viaduktem na Viale Ferdinando Baldelli. Po pravé straně je zastávka autobusu č. C6. Jeďte směr Cimitero Flaminio a vystupte na Gianicolense / Ramazzini. Jízdenka BIT za € 1,50 platí 100 minut a je přestupní. Pokud v metru neprojdete ven turnikety, můžete s ní přestoupit z metra A na metro B. Za tohoto předpokladu tedy zvládnete z Anagnina všechny varianty kombinace dopravy - metro / autobus / tramvaj. My bychom volili varinatu Atral / metro / tramvaj.

# 20.07.2017, 22:04.
Chtěla bych Vás poprosit o pár rad ohledně pobytu v Římě. 1. Jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino na adresu ubytování: Via di San Giovanni In Laterano 85, Monti, Řím, 00184. 2. V Římě budeme od 5.8. do 8.8. Na památky máme neděli a pondělí. Jedná se o první neděli v měsíci. Který den nejlépe naplánovat návštěvu Vatikánu a Kolosea? Děkuji za informaci. Lenka.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Odtud pokračujte autobusem č. 85 za € 1,50 směr Arco di Travertino. Autobus jede z terminálu před nádražní halou. Vystupte na S. Giovanni in Laterano. Vaše ubytování je naproti zastávky. Z Termini můžete jet také metrem B směr Laurentina na Colosseo a odtud autobusem č. 117 směr Piazza S. Giovanni in Laterano a vystoupit na S. Giovanni in Laterano. Je to jedna zastávka před konečnou. Od Colosseo jede i linka č. 85. Jízdenka BIT za € 1,50 je přestupní. Můžete ji použít na metro i autobus. Návštěva Vatikánu je víceméně daná. V neděli jsou Vatikánská muzea zavřena, do Vatikánu jděte tedy v pondělí. Na Colosseo Vám tedy zbývá neděle, kdy je vstup zdarma. Bude tam hodně lidí, ale vzhledem k tomu, že se nekupují vstupenky, bude to postupovat rychleji.

# 20.07.2017, 19:16.
V úterý letíme na šest dní do Říma a zatím řešíme ubytování. Přes Airbnb jsme našli pokoj v Lido di Ostia. Je podle vašich zkušeností vhodné bydlet u moře a za památkami dojíždět nebo byste doporučil pobyt přímo v Římě? Moc děkuji za odpověď. Jitka.

Ubytování v Lido di Ostia je vhodné v případě, že chcete trávit nějaký čas koupáním v moři. Spojení vlakem Roma - Lido přímo k metru B je rychlé a spolehlivé. Volba ubytování tedy záleží na Vašem itineráři.

# 19.07.2017, 21:44.
Předem moc děkuji za cenné informace, které jsem na Vašich stránkách ohledně návštěvy Říma našla. Chtěla bych se zeptat, zda platí Roma Pass i na vlak z Říma do Lido di Ostia? Předem děkuji za odpověď. Kateřina.

lze použít pro cestu vlakem Roma - Lido po celé jeho trase.

# 19.07.2017, 17:24.
Pro naši dovolenou v Římě si máme v plánu pořídit týdenní jízdenku CIS. Víme, že se v rámci této jízdenky dostaneme i k moři, ale lze využít i autobus, který přepravuje cestující od vlakového nádraží podél pláží? Nebo je třeba zakoupit nějaký další lístek? Před čtyřmi lety jsme se takto přepravovali, ale nemáme aktuální informace, zda to pořád jde a zda jsou některé pláže stále zdarma přístupné? Děkuji za informace. Hezký den. Petra.

Týdenní jízdenku CIS lze použít i pro dopravu ATAC v Lido di Ostia. Volných pláží je málo, ale jsou tam.

# 18.07.2017, 12:12.
Chtěla bych se zeptat na web, kde se dají koupit dopředu lístky do Vatikánu. Děkuji. S pozdravem Jana.

Musei Vaticani - oficiální web, nebo Get Your Guide - alternativní web s celou řadou různých variant, přidaných služeb a snadnou správou rezervací včetně zrušení.

# 18.07.2017, 06:58.
Mnohokrát děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat. Jedeme na 7 dní. Chci znát váš názor, zda je vhodná týdenní jízdenka? Dále bych Vás chtěla poprosit. Na stránkách Terravision si chci online rezrvovat cestu z letiště i zpět na letiště, přiletíme 21.7. a odlétáme 27.7. Mám problém z časem. Když zadávám čas, tak je tam napsáný čas například 16:40 a dorazí do 17:35, ale naše letadlo přiletí 17:35, tak nevím, zda toto je poslední spoj. Protože když zadám další, tak mě to dá datum 22.7. Děkuji za informaci. Renata.

Týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00, tj. cena odpovídá 16. jízdenkám BIT v ceně € 1,50 s platností 100 minut a s možností přestupu. Vzhledem k umístění Vašeho ubytování budete cestovat minimálně jednou první a poslední den, dvakrát pět dnů uprostřed. To je celkem 12 jízdenek. Pokud uskutečníte ještě další čtyři jízdy, potom se Vám jízdenka vyplatí. Záleží na Vašem itineráři. Podle našeho názoru spíše uskutečníte méně jízd, na druhé straně jedna jízdenka je pohodlnější než více jak 10. Při rezervaci autobusu zadáváte obě zastávky - Fiumicino Airport a Termini Station Rome. Dále zadáváte datum odjezdu a datum návratu + počet cestujících podle věku. Po zadání Vám to nabídne časy pro datum odjezdu a datum návratu. Vpravo od tabulky je šipka doprava, když na ní kliknete, zobrazí se další odjezdy ten den. Šipkou doleva se vrátíte zpět. Na další den to roluje až v tabulce s časy od 17:15 do 23:00. Takto to funguje, pokud ne, máte nějaký problém v nastavení prohlížeče.

# 17.07.2017, 23:00.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás požádat o informaci ohledně dnes online zakoupené vstupenky do Andělského hradu přes Gebart na sobotu 22.7. Další údaj, který je na tiketu je ora: 9:00 - znamená to, že se musíme na prohlídku dostavit na 9. hodinu nebo kdykoliv od 9:00 hodin? Velice děkuji. Ilona.

Časově vázané jsou průvodcované prohlídky. Od 24. června do 17. září jsou vstupenky platné po dobu tří dnů pro jednu návštěvu Castel Sant' Angelo a jednu návštěvu Palazzo Venezia. Údaj na vstupence je začátek platnosti. Podrobné informace najdete na oficiálních stránkách památky Castel Sant' Angelo.

# 17.07.2017, 20:49.
Moc děkuji za odpověď. 25. letá dcera měla radost. Moc ráda bych se ještě zeptala, jak se dostaneme z letiště Fiumicino do Via Buonarotti. Přiletíme ve čtvrtek 20.7. ve 14:00. Děkuji moc za odpověď! Marta.

Nejjednodušší doprava je autobusem za € 5,00 na Termini. Zastávka je na Via Giovanni Giolitti. Od zastávky jděte po kolmé ulici Via Urbano Rattazzi až na její konec k Via Carlo Alberto. Po té se vydejte doleva. Dovede Vás na Piazza Vittorio Emanuele II. Jděte po jeho okraji doprava a na konci doleva. První ulice vpravo je Via Michelangelo Buonarroti. Od zastávky je to 700 m.

# 17.07.2017, 11:48.
V pátek 21.7. v 17:35 přilétáme na letiště Fiumicino a potřebujeme se dostat na ubytování Amico hotel na Piazzale Prenestino 15, 00176. Máme na výběr na internetu více možností dopravy. Prosím o radu, jaká bude nejvýhodnější a zda je třeba zamluvit jízdenky online předem, jelikož se tam zadává přesný čas a my nevíme, zda nebude mít let zpoždění, kdy přesně budeme odbaveni, atd. Děkuji za Vaši radu. Pěkný den. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. Přejděte k nádražní hale a jeďte odtud tramvají č. 5 směr Gerani nebo č. 14 směr Togliatti. Vystupte na zastávce Piazzale Prenestino. Jděte zpět ve směru přijezdu tramvaje, přejděte systémem přechodů na druhou stranu k hotelu Amico. Jízdenka na tramvaj BIT stojí € 1,50, můžete ale samozřejmě využít jakoukoliv časovou jízdenku nebo . Jízdenku na autobus Terravision dopředu zakoupit doporučujeme. Především pro cestu zpět je to vhodné. Pokud z nějakého důvodu autobus nestihnete, můžete jet následujícím volným spojem.

# 17.07.2017, 08:51.
Pane Řehůřku, pročetla jsem vaše stránky a moc mi pomohly při plánování výletu do Říma. Přesto bych se vás ráda zeptala na otázku, na kterou jsem nenašla odpověď. Propočítávala jsem náklady na cestu a mýtné mi vyšlo lehce nad € 100,00 tam a zpět. Samozřejmě umím zaškrtnout možnost Vyhnout se placeným úsekům, ale nejsem si jista, zda potom nevymeteme každou vesnici. Mohl byste mi pomoci postavit trasu po rychlejších silnicích s mýtným do € 50,00 tam i zpět? Ráda bych také na zpáteční cestě navštívila Pisu a to si už s rozumnou cestou vůbec nevím rady. Rozhodně zaplatím průjezd Berennerem a rakouskou dálniční známku. Pojedeme z Františkových Lázní směrem na Mnichov. Děkuji za vaši odpověď. Jana.

Jeďte následující trasu: Františkovy Lázně - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Cesena - SS3bis - Perugia - Orte - Řím. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v úseku Brenner - Cesena Nord € 31,30. Ve druhém úseku Orte - Řím € 4,40. Z Říma potom jeďte po SS1 do Pisa. Jsou tam částečně i úseky zpoplatněné dálnice, výše poplatků je však minimální - € 5,40 a € 6,80. Z Pisa do Florencie potom vede bezplatná SGC Firenze - Pisa - Livorno (přes Empoli) a z Florencie k Brenneru zaplatíte € 32,70. Za průjezd Brennerem € 9,00 a pokud pojedete na více jak 10 dní, potom potřebujete další rakouskou desetidenní dálniční známku. Poplatky celkem vychází na € 107,50, při cestě na více jak deset dní na € 116,40. Pokud jste měla mýtným na mysli jen poplatky v Itálii, tak to vychází na € 80,60. Pokud se chcete dostat pod € 50,00, musíte ubrat z komfortu. První možností je už cesta v Rakousku bez poplatků, kdy můžete jet přes Ga-Pa, Mittenwald, Zirl a Innsbruck, odkud po B182 k Brenneru. Celková úspora je € 26,90 resp. € 35,80. Od Brenneru můžete pokračovat po SS12 souběžnou s dálnicí až do Modena. Úspora na mýtném je € 24,60. Po SS3 bis nemusíte jet do Orte. Ale můžete pokračovat po SS3 do Říma. Úspora je € 4,40. Při cestě z Říma do Pisa se můžete pevně držet SS1 a ušetřit tak € 12,20. Z Pisa potom můžete jet po SS12 až k Brenneru a ušetřit tak € 32,70. Můžete to samozřejmě různě kombinovat.

# 15.07.2017, 09:20.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostaneme z penzionu Rome New Home na Via Salento 14 ke Koloseu a do Vatikánu? Budeme v Římě dva dny a jeden den bychom chtěli projít Koloseum, Forum Romanum, Palatino, Pantheon, Fontánu di Trevi, Španělské schody a druhý den právě Vatikán. Pokud možno chceme cestovat autobusem, ne metrem. Dále bych se chtěla zeptat, zda je z nádraží Tiburtina spoj do Cecina nebo musíme jet na hlavní nadráží? Děkuji Vám a přeji hezký den. Nikola.

Od Rome New Home jděte k Via Pisa, po které se vydejte doleva. Dovede Vás k Via Livorno, na které vlevo je zastávka autobusu č. 61. Tím jeďte směr Villa Borghese / Washington. Vystupte na zastávce Bologna. Z Via Livorno přejděte přes náměstí na Via Lorenzo il Magnifico. Odtud pokračujte autobusem č. 62 na Traspontina. Po Via della Traspontina se vraťte zpět k Via della Conciliazione, která Vás dovede k Vatikánu. Na Piazza Bologna můžete od ubytování dojít i pěšky, je to 500 m. K Colosseo se dostanete stejným autobusem č. 62 s tím, že vystoupte na Plebescito. Je to 100 m za Piazza Venezia. Odtud můžete jít pěšky po Via dei Fori Imperiali kolem Foro Romano k Colosseo. Je to ale ještě 1 km. Autobusem se tam dostanete z Piazza Venezia č. 85 směr Arco di Travertino. Vystoupit musíte na Celio Vibenna. Do Cecina jezdí vlaky Trenitalia z Termini.

# 15.07.2017, 09:03.
Máme na vás velkou prosbu. Zítra odlétáme v 19:00 hodin z Říma a z hotelu musíme odjet už kolem 10. hodiny. Můžete nám prosím poradit, kde bychom mohli nechat v Římě celý den zavazadla? Děkuji moc! Š.

V úschovně zavazadel na Termini.