ŘÍM 2017 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 14.07.2017, 13:31.
Prosím, jak se nejlépe dostaneme z letiště Fiumicino k hotelu Villa Carpegna? Děkuji za odpověď. Iveta.

Nejrychleji se tam dostanete vlaky. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 a vystupte na Trastevere. Přestupte na vlak FL3 a vystupte na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice vyjděte na Via Anastasio II, na druhé straně ulice je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 31 směr Laurentina. Vystupte na zastávce Leone XIII / Pio XI. Jděte ve směru jízdy autobusu a po 150 m odbočte doleva na Via Pio IV. Po několika metrech je vpravo vchod do Hotel NH Roma Villa Carpegna. Druhou možností je jet autobusem za € 5,00 na Termini, odtud metrem A na Valle Aurelia a následně již zmiňovaným autrobusem č. 31.

# 14.07.2017, 12:53.
Jedu s babičkou ve věku 72 let a dcerou ve věku 25 let na 4 dny do Říma. Já si určitě koupím Roma Pass na 72 hodin ale nevím, zda se nám vyplatí všem? Podle toho, co jsem našla, důchodce ani dcera - bude jí letos 26 let - žádné slevy na vstupném ani dopravě nemají. Děkuji moc za odpověď! Marta.

Do 25,99 let platíte v římských muzeích snížené vstupné. Ostatní slevy se Vašich věkových kategorií netýkají včetně dopravy.

# 13.07.2017, 13:50.
Potřebovala bych poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino na adresu Via Carlo Cattaneo 29. Mockrát děkuji a přeji hodně štěstí na Vašich cestách. Daniela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Zaveze Vás na Termini, konkrétně na Via Giolitti. Zastávka je kousek od Vašeho ubytování. Jděte směrem k nádražní hale a odbočte doleva na Via Carlo Cattaneo. Vaše ubytování je po levé straně na konci bloku.

# 13.07.2017, 12:38.
Pane Řehůřku, v první řadě bych vám rád poděkoval za velmi užitečné stránky. Na začátku září se chystám autem do Říma. Ubytování budeme mít v Camping Village Fabulous na Via di Malafede 205, Casal Palocco. Dotazy: 1. Jelikož se chceme alespoň z části vyhnout dálnici a prohlédnout si i cestou zajímavé věci, plánujeme cestu na dva dny s přespáním někde okolo Ligo di Garda. Zkusíme jet bez zajištění přenocování a proto by mě zajímalo, zda je možné v nejhorším případě přespat v autě. Nerad bych porušil nějaké nařízení a riskoval pokutu. 2. Jakým spojem se dostanu z Camping Village Fabulous do Říma. 3. Jakým spojem se dostanu z Camping Village Fabulous k moři - koupání. 4. Týká se římských památek. Samozřejmě znám turistický základ. Teď se ptám spíš na neméně zajímavé, přesto však ne tak věhlasné památky. Zajímá mě období antiky. V jednom dokumentu jsem viděl, že je možno navštívit opuštěné, ale zcela zachovalé insuly z přelomu letopočtu, nebo na studentský průkaz pahorek Monte Testaccio. Mohl byste mi doporučit nějaké takovéto památky nebo průvodce, který se tímto zabývá? Na Řím má vyhrazeno 8 dní. Děkuji za Vaše odpovědi. Vladimír.

Pokud budete v noci odpočívat v autě, doporučujeme přímo na dálnici před Autogrillem apod. Kousek od Camping Village Fabulous jezdí městské autobusy. Vyjděte z kempu na Via di Malafede a vydejte se po ní doleva. Dovede Vás na křižovatku s Via Cristoforo Colombo. Zastávky jsou vlevo. Do centra na druhé straně ulice (přejdete přes přechod), k moři na Vaší straně ulice. Autobus č. 070 nebo 709 Vás zaveze na stanici metra EUR Fermi, odkud se už metrem dostanete k mnoha památkám. V opačném směru jede autobus č. 070 k moři - zastávky na Lungomare Amerigo Vespucci nebo konečná Stazione Cristoforo Colombo. Tip na ne neznámou, spíše hodně atraktivní a navštěvovanou antickou památku: Ústa pravdy - La Bocca della Verita. Najdete je v podloubí kostela Santa Maria in Cosmedin. Zkuste do úst vložit ruku.

# 13.07.2017, 08:36.
Chtěl bych se Vás zeptat na radu ohledně cesty, která je pro mě dosti matoucí. Přilétám do Říma ve středu přibližně ve 14. hodin na letiště Ciampino a potřebuji se dostat do Via Della Pisana, konkrétně do hotelu Antico Casale. Dokázal byste mi nějak poradit? Předem mnohokrát děkuji za Vaší odpověď. S přátelským pozdravem Jiří.

Viz naše odpověď ze dne 28.06.2017, 20:21.

# 12.07.2017, 20:50.
Mnohokrát děkuji za informace. Pokud jsem to dobře pochopila, tak přímo na letišti je možné nastoupit na autobus Terravision a přesednout na Termini na autobus č. 170? Jsme dva dospělí a dcera ve věku 15 let, takže si koupíme jízdenky za € 5,00 a to nám bude stačit až do místa ubytování? Děkuji za informaci. Pěkný večer. Renata.

Autobus má na Termini zastávku na Via Giolitti. Musíte přejít podél nádraží na náměstí před halou, kde je autobusový terminál. Odtud jezdí autobus č. 170. Zastávka autobusu Terravision je znázorněna na plánku na výše uvedených stránkách - Where to find us. Na autobus Terravision potřebujete samostatnou jízdenku. Je to soukromý dopravce. Na autobus č. 170 potřebujete jízdenku pro systém městské dopravy. Můžete použít jednosměrnou BIT za € 1,50 s platností 100 minut nebo nějakou časovou jízdenku Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo .

# 12.07.2017, 18:47.
Chcel by som Vás poprosiť o odpoveď na otázku. Ak si v Ríme kúpim cestovný Roma 72H a prvé označenie urobím napríklad 14.7. o 15:00, bude mi platiť do 17.7. do 15:00 hodín? Ďakujem. Juraj.

Jízdenka Roma 72H je platná 72 hodin od okamžiku validace. Je to tedy tak, jak píšete. Dříve to bylo jinak. Stará třídenní jízdenka BTI platila do 24:00 hodin třetího dne od označení. Tyto jízdenky už ale nejsou v prodeji. Stále aktuální je ještě týdenní jízdenka CIS, která platí do 24:00 hodin sedmého dne od okamžiku označení. Nové jízdenky Roma 24H, Roma 48H a Roma 72H platí časový úsek odpovídající jejich názvu. Existují ještě jízdenky Metrebus Lazio pro celý region Lazio rozdělené podle počtu zón ve kterých platí, ty jsou platné také do 24:00 odpovídajícího dne podle platnosti. Jedná se o celodenní jízdenku BIRG, třídenní jízdenku BTR a týdenní jízdenku CIRS.

# 11.07.2017, 16:11.
Přiletíme do Říma 21.7.2017 v 17:35 na letiště Fiumicino. Mohl byste mi poradit, jak se dostaneme do Mirabilia Guest House Via Alessandro Cruto, 60 Int. 2, Gianicolense, 00146 Řím, kde máme ubytování? Dále se chci zeptat, do kolika let je snížené jízdné - metro, autobus - dcera má 15 let. Mnohokrát děkuji za odpověď a máte můj neskutečný obdiv. Renata.

Z letiště jeďte vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud pokračujte autobusem č. 170 směr Agricoltura. Vystupte na zastávce Marconi / Fermi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via Gerolamo Cardano. Po 300 m odbočte doleva na Via Alessandro Cruto. Mirabilia Guest House je po levé straně. Jízdenka BIT na autobus stojí € 1,50. Pokud je Vás víc, může se vyplatit jet autobusem na Termini za € 5,00 a odtud pokračovat stejným autobusem č. 170 na Marconi / Fermi. Zdarma cestují v městské dopravě děti do 10. let, potom platí už plné jízdné.

# 11.07.2017, 13:37.
Chtěla bych se zeptat. V odpovědích se mnohokrát opakuje, že ceny vstupů do Colossea a spol. je € 12,00. Na stránkách Get Your Guide nacházím však nejlevnější vstupy za € 29,00, navíc zde platí i děti pod 15 let. Můžete mi prosím poradit, jak to je? Nerada bych platila za vstupy více, než je nutné. Předem děkuji za odpověď. Lucka.

Musíte ty odpovědi číst včetně všech souvislostí. Oficiální stránka pro nákup vstupenek do Colosseo je Coopculture. Cena vstupenky je € 12,00 + € 2,00 rezervační poplatek. Za děti, které mají vstup zdarma, platíte jen rezervační poplatek. Pokud máte v košíku vstupy za snížené ceny nebo zdarma, nelze objednat přímo vstupenky, ale voucher, na základě kterého vstupenky na místě vyzvednete. Ceny přes Get Your Guide jsou nejen za vstup, ale i za přidanou hodnotu, kterou k tomu dostanete. V konkrétním případě např. to, že Vás na místě bude čekat zástupce, který Vás provede celou procedurou vstupu. Dalším nezanedbatelným kritériem jsou možnosti mobilních voucherů, garantovaný vstup v požadovanou dobu, jednoduchá správa rezervací a možnost zrušit objednávku bez sankce ještě hodinu před vstupem. Každému vyhovuje něco jiného, každý má jiné priority - někdo cenu, jiný čas, další potřebuje mít všechno zajištěno. My se v našich odpovědích snažíme nabízet více variant, aby v nich našel každý to své preferované. Jinak pro úplnost informace, ve výše uvedeném produktu platí děti do 18. let 40% ceny, děti do 6. let 10% ceny.

11.07.2017, 07:19.
Moc děkuji za vaši radu ohledně dopravy z letiště, Moc jste mi pomohl! Měla bych ještě pár otázek ohledně Říma. Mám trošku strach, jelikož mi každý člověk, kterému řeknu, že jedu do Říma řekne, že se tam hodně krade a že tam skoro každého okradou. Hodně na to myslím a moc nevím, jak tomu zabránit. Asi to udělám tak, že si vezmu kabelu crossbody a budu ji nosit vepředu, protože pas a peníze se mi na hotelu nechce nechávat. Máte v tomto nějaké rady? A potom bych se chtěla zeptat ohledně veřejných wc v Římě. Bude tam prý veliké horko, takže budeme hodně pít a nevím, jak to vyřešit celý den s WC. Vážně moc děkuji za vaši podporu a rady, moc mi to pomůže. Mám z cesty trošku strach. Nikol.

To se Vám může stát kdekoliv ve světě a většinou tam, kde to nejméně čekáte. Pokud to očekáváte a jste na to připravena, tak už máte před kapsáři určitý náskok. Vaše řešení je jedno z nejlepších. Nejvhodnější veřejné toalety v Římě jsou ty v barech, kavárnách, restauracích, obchodních domech, fastfoodech atd. Podívejte se na mapu WC v Římě. Existují samozřejmě i aplikace - Google Play, App Store.

# 10.07.2017, 22:14.
Děkujeme moc za užitečnou a obsáhlou odpověď. Dále máme prosím dotaz ohledně vhodného spojení z hotelu Trianon Borgo Pio na Stadio Olympico. Dále prosím o zodpovězení dotazu, zda Roma Pass platí i na autobusy Hop on - Hop off. A poslední dotaz, zda byste doporučil prožít večer v historické tramvaji Tram Jazz. Děkuji moc předem za zodpovězení našich dotazů. Š.

Z Trianon Borgo Pio se musíte dostat na Piazza del Risorgimento. Vyjděte z hotelu a vydejte se doleva po Borgo Vittorio. Dojděte až k vatikánské zdi. Odbočte doprava na Via di Porta Angelica, která Vás dovede až k náměstí. Odtud jeďte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Zastávka je před areálem s Olympijským stadionem. Můžete také vystoupit o dvě zastávky dál na Boselli. Hop on - Hop off není součástí . Poslední dotaz je hodně individuální. Pokud Vás to, co nabízí Tram Jazz oslovuje a víte, že takto strávený večer bude pro Vás přínosem, tak proč ne.

# 10.07.2017, 08:03.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště do hotelu. Do Říma přiletíme ve čtvrtek 13.7. ve 14:00 hodin na letiště Fiumicino a budeme bydlet v hotelu Trianon Borgo Pio na ulici Piazza delle Vaschette 13. Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště na hotel. Děkuji moc! Š.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Via Crescenzio a odtud jděte podél Parco Adriano až k jeho rohu a odbočte doprava na Via delle Fosse di Castello. Ta Vás dovede ke křižovatce několika ulic. Před sebou uvidíte dvě ulice vedoucí podél domu. Jděte tou užší vlevo - Borgo Vittorio. Dovede Vás na Piazza dele Vaschette. Hotel Trianon Borgo Pio je na začátku náměstí vlevo.

# 09.07.2017, 19:51.
Moc prosím o radu, jak se konkrétně dostat z letiště Ciampino do hotelu American Palace? A jaké jízdenky si na tuto cestu koupit? Jsem úplně bezradná a nechce si mi brát taxi. Dá se v nejhorším případě na taxi z tohoto letiště spolehnout? Moc děkuji. Nikol.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B a jeďte na konečnou Laurentina. Stačí Vám jízdenka BIT za € 1,50 s platností 100 minut. Na Termini hned přestupte na linku B. Aby platila jízdenka, nesmíte projít ven z mettra přes turnikety. Hotel American Palace Eur je za autobusovým terminálem na Via Laurentina. Bílá taxi města Říma jsou samozřejmě spolehlivá, obě římská letiště jsou jejich hlavní lokality.

# 09.07.2017, 11:43.
Viděl jsem vaše webové stránky a prosím o radu. Já a moje přítelkyně jedeme do Itálie do Lido di Ostia a jedeme Student Agency do Říma na Largo Mazzoni - Autostazzione Tiburtina, kde budeme 18.7.2017 ve 14:45. Nevíme, jak se dostat do Lido di Ostia do našeho hotelu Barcelo Aran Blu. Děkuji. Josef.

Jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Roma - Lido a vystupte na Lido Centro. Odtud pokračujte autobusem 062 směr Baffigo / Mastrangelo. Vystupte na konečné zastávce. Jděte ve směru jízdy autobusu k ulici Via Carlo Avegno a po ní se vydejte doleva. Dovede Vás až k moři, kde se stočí doleva a pokračuje jako Lungomare Duca degli Abruzzi. Barcelo Aran Blu je po levé straně. Veškeré uvedené dopravní prostředky jsou v tarifním pásmu vnitřního Říma. Můžete tedy použít jízdenky BIT i libovolné časové jízdenky.

# 09.07.2017, 08:56.
Prosím Vás, chceli by sme sa Vás spýtať, ako sa dostaneme na letisko Fiumicino z hotela Center 1&2 v Ríme tak, aby sme boli na letisku včas, pretože odlet je ráno o 7:00. Ďakujem. Stanislav.

V tomto případě doporučujeme cestovat autobusem za € 5,00. První jede ve 4:40 a na letišti je v 5:28. Zastávka autobusu je na Via Giovanni Giolitti, stejně jako Hotel Center 1 & 2, pěšky 850 metrů směrem k Termini.

# 08.07.2017, 23:51.
Prosím o radu ohledně parkování osobního auta v Římě, nejlépe poblíž metra. Letíme do Neapole, kde si budeme půjčovat auto a potom pojedeme asi 70 km směr Řím, kde máme ubytování. Rádi bychom navštívili Řím i Neapol a další zajímavá místa v této oblasti, proto prosím o radu na bezpečné parkování. Děkuji. Renata.

Můžete využít síť parkovišť P+R. V Římě jich je více než 30. Největší je na Laurentina v dosahu metra B. Má kapacitu 1268 parkovacích míst a vjezd je z ulice Via Francesco De Suppe. Parkoviště je otevřeno od 5:15 do 00:15, v pátek a v sobotu od 5:15 do 2:15. Za 12 hodin zaplatíte € 1,50, za 16 hodin € 2,50. Nejlepší je samozřejmě hledat ubytování s parkováním - přes Booking / Řím se zatržením Parkoviště. K parkování na několik dnů je vhodné parkoviště ES Park Giolitti.

# 08.07.2017, 22:19.
Moc děkuji za odpověď. Ještě se zeptám. Dostala jsem tip na festival Fiesta. Něco jsem našla na internetu, ale nějak se nemohu dopátrat, kde festival probíhá. Našla jsem adresu Via delle Tre Fontane 24, ale když to dám do Mapy Google, tak mi to ukazuje Fiestu trochu jinde, než výše uvedená adresa. Máme tam být celý příští týden, tak jsme si říkali, že by to bylo zajímavé zúčastnit se. No a k tomu zase - jak se tam dostat a abych pravdu řekla tak nerozumím poznámce Omaggio Donne: Entro le 24:00. Jak je to vlastně v Římě s těmito akcemi? Začínají večer nebo nějak později? Ještě jednou děkuji moc za ochotu. Martina.

Via delle Tre Fontane je správná adresa. Fiesta probíhá v přilehlém parku. Je to kousek od stanice metra B EUR Magliana. Tam tedy musíte jet. Koncerty začínají ve 23:00.

# 08.07.2017, 16:07.
Obracím se na vás s prosbou. Jsme ubytovaní na adrese Via Gregorio VII 58, Vatikán a hledala jsem spojení z letiště Ciampino, ale našlo mi to nějaké spojení, které trvalo skoro 2 hodiny. Nemáte prosím radu na časově kratší cestu? Potom jsem přemýšlela, že bychom jeli z letiště na metro Anagnina a potom pokračovali na Ottaviano a potom pěšky na ubytování, ale bohužel nemám odhad, jak dlouho - nebo jak daleko je ubytování od této stanice metra. V návaznosti na to bych ještě moc ráda poprosila - jízdenky se dají koupit kde? Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že existují jízdenky na 100 minut nebo potom celodenní. Jen si nedokážu vybavit z minulosti, pokud kombinuji metro + autobus, tak pokud použiji první metro, tak mi stačí označit jízdenku v metru - pokud jedu první autobusem, tak musím lístek označit jak v autobusu, tak i v metru, že? A poslední dotaz, máme v pátek 14.7. být v 5:00 ráno na letišti Ciampino. Umíte mi poradit i cestu takto brzy ráno? Nebo je lepší využít nějakou jinou dopravu než hromadnou? Předem mnohokrát děkuji za Vaši odpověď a radu. Martina.

Bohužel tento čas je reálný. Nejrychlejší je doprava bílým taxi města Říma za € 30,00. Může to stihnout za polovinu času, při dobré dopravní situaci i rychleji. Ubytování od stanice metra Ottaviano je pěšky daleko 2 km. Se zavazadly tedy hodně daleko. Nicméně ze stanice Ottaviano, konkrétně z Via Barletta tam jede autobus č. 982 směr Stazione Quattro Venti. Vystoupit musíte na Gregorio VII / Ranucci. Cesta trvá přibližně 15 minut. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Vaše ubytování je přibližně 50 m před touto zastávkou. Metro z Anagnina na Ottaviano jede půl hodiny, autobus Atral z letiště Ciampino na Anagnina 20 minut. Když sečtete jednotlivé časy, dostanete se na 1 hodinu a 5 minut, nicméně musíte počítat s přestupy, dopravní prostředky na sebe přímo nenavazují. Jízdenky ATAC koupíte na stanici metra Anagnina na pokladně nebo v automatu. Jízdenka BIT za € 1,50 je přestupní a je platná 100 minut. V metru ji můžete použít jen jednou pokud projdete turnikety. V metru ji musíte označit vždy, v autobuse jen poprvé. Ráno se na letiště dostanete autobusem za € 5,00. První jede ve 4:30 a na letišti je v 5:10. Na Termini, konkrétně na Via Giolitti se musíte dostat nočním autobusem. Ze zastávky Gregorio VII / Ranucci (v opačném směru než přijíždí výše zmíněný autobus) jezdí noční linka n15. Jezdí po 40. minutách. Konečnou má na Termini.

# 06.07.2017, 16:13.
Pane Řehůřku, potřebovali bychom od Vás radu, kde na internetu zakoupit vstupenky do Kolosea a do Sixtinské kaple, abychom nemuseli stát v dlouhých frontách před památkami. Průvodce nepotřebujeme, informace si vyhledáme sami. Rádi bychom viděli víc než jen základ v dané památce. Máme na tyto památky pátek a sobotu. Mnohokrát děkujeme za Vaše názory a odpovědi. Pěkný den. Zdeněk.

Oficiální stránky pro nákup vstupenek do Colosseo jsou Coopculture a pro Vatikánská muzea, jejichž součástí je prohlídka Sixtinské kaple, jsou Musei Vaticani. Více možností prohlídek s přidanou hodnotou, snadnou správou rezervací apod. najdete na Get Your Guide.

# 06.07.2017, 13:18.
Ráda bych Vás požádala o radu, jak se nejlépe dostat z Letiště Ciampino na adresu, kde se nachází náš hotel na Via Andrea Alciato, 14/16, 00167 Roma. Do Říma přiletíme 8.7. ve 14:00. Případně jak dlouho cesta z letiště na hotel potrvá? Předem děkuji. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud jeďte metrem A na Cornelia. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Od stanice metra jděte po Circonvallazione Cornelia k autobusovým stanovištím a u nich odbočte doprava na Via Nostra Signora di Lourdes. Druhá ulice vlevo je Via Andrea Alciato.

# 05.07.2017, 07:25.
Chtěl bych si objednat vstupné do Sixtinské kaple přes internet. Můžete mi prosím poradit? Nebo si mám koupit vstupenky až na místě? Děkuji. Luděk.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Oficiální stránky pro objednání jsou Musei Vaticani. Více možností prohlídek s přidanou hodnotou, snadnou správou rezervací apod. najdete na Get Your Guide.

# 04.07.2017, 20:25.
Pochopil jsem správně, že jízdenka BIT za € 1,50 je přestupní a platná po dobu 100 minut, přičemž v metru lze kombinovat různé linky ovšem bez opětovného použití turniketů? Lze tedy kombinovat jízdu metrem a potom následně přestoupit na autobus nebo tramvaj? Samozřejmě v časovém limitu 100 minut. Označuje se jízdenka i při přestupu na autobus? Na stránkách společnosti ATAC jsem našel následující sdělení. Cituji: Pokud změníte vozidlo během 100 minutového limitu, musí být lístek znovu potvrzen, aby byl platný až do konce cesty. Jak se tedy zachovat při přestupu? Děkuji za odpověď. Petr.

Jízdenka BIT za € 1,50 platí 100 minut od první validace až do konce cesty. V metru platí pro jednu jízdu a to i více linkami, pokud neprojdete ven turnikety. Jízdenka musí být validovaná vždy na začátku cesty a před vstupem do metra. Označíte ji tedy v prvním dopravním prostředku, potom už ji neoznačujete s výjimkou metra, kde ji v případě, že není prvním dopravním prostředkem, označíte z druhé strany.

# 04.07.2017, 16:13.
Pane Řehůřku, za 14 dnů se již počtvrté chystáme do Říma, neb je to naše srdeční záležitost. Jedeme s manželem a naším 14. letým synem. Prosím o informaci. Cena taxíkem z letiště na Via del Corso? Dále, kde nejlépe koupit Roma Pass? Velice děkuji za odpověď a přeji hezký zbytek dne. Ilona.

Z letiště Fiumicino Vás vyjde bílé taxi města Říma na € 48,00, z letiště Ciampino na € 30,00. Na letišti Fiumicino zakoupíte v PIT Fiumicino v příletové hale terminálu T3. Otevřeno je od 8:00 do 20:45. Na letišti Ciampino zakoupíte Roma Pass v PIT Ciampino v příletové hale. Otevřeno je od 8:30 do 18:00.

# 30.06.2017, 09:28.
Prosím Vás, ako sa čo najlepšie dostanem z letiska Ciampino do Hotela Contilia na Via Principe Amedeo 81. A ak by sa dalo poradiť aj cestu z hotela na pláž Lido di Ostia. Ďakujem. Katarína.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zastavuje na Via Giovanni Giolitti. Odtud jděte po Via Enrico Cialdini na Piazza Manfredo Fanti. Na protilehlém rohu vpravo z něj vychází Via Principe Amedeo. Hotel Contilia je po levé straně. Ze zastávky je to 300 m. Alternativně můžete jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Termini. Jděte po Via Giovanni Gioliti, odbočte doprava na Via Gioberti a na druhé křižovatce doleva na Via Principe Amedeo. Hotel je po pravé straně. Do Lido di Ostia se dostanete metrem B směr Laurentina, na EUR Magliana přestupte na vlak Roma - Lido, který Vás zaveze do Lido di Ostia. Celá trasa je v pásmu římské městské dopravy.

# 30.06.2017, 09:07.
Sleduji vaše internetové stránky a je vážne obdivuhodné, jak výstižně odpovídáte. Proto jsem se na vás rozhodl obrátit i já. Za týden letíme do Říma na 2 dny. Přistávat budeme na letišti Ciampino Airport a ubytovaní budeme v hotelu na ulici Piazza del Viminale 14, 00184 Roma, Itálie. Otázka zní: Kolik bude stát taxi? Případně je lepší využít autobus? Dále se budeme pohybovat po památkach, které máme vzdálené od hotelu do 5. kilometrů. Jaká je cena taxi na takovouto vzdálenost? Nebo je lepší si pořídit Roma Pass? Bude nám stačit Roma Pass na okruh památek? Děkuji moc za odpověď. Marek.

Taxi Vás vyjde na € 30,00. Nejlevněji se tam dostanete autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Repubblica. Odtud už pěšky po Via Nazionale a následně Via Agostino Depretis k Piazza del Viminale. Taxi nemá význam na tak krátké vzdálenosti cestovat. Na cestování Vám budou zřejmě stačit jednotlivé jízdenky BIT po € 1,50. Většinu toho zřejmě obejdete pěšky. se Vám zřejmě nevyplatí. Nicméně je třeba si to propočítat podle Vašeho itineráře.

# 29.06.2017, 20:15.
Dovoluji si obrátit se na Vás s prosbou o radu, jak se dá nejlépe dostat z Tivoli do Lido di Ostia a kolik cesta stojí? Případně jak dlouho cesta trvá? Na dovolenou se chystáme koncem srpna letecky, takže budeme bez auta. Ubytování máme zajištěné v Tivoli. Předem velice děkuji. Petra.

Z Tivoli můžete jet autobusem Cotral za € 1,30 na Ponte Mammolo. Odjíždí z Largo Saragat, ale zastávek v Tivoli je několik. Z Ponte Mammolo potom pokračujte metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido do Lido di Ostia. Metro a vlak jsou v římském tarifním pásmu, můžete tedy použít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS nebo . Druhou variantou je jet vlakem Trenitalia na Tiburtina za € 2,60 a odtud metrem a vlakem jako v první variantě. Volba varianty samozřejmě závisí na tom, kde budete bydlet. Pokud budete bydlet v Tivoli a často cestovat do Říma, potom jsou pro Vás výhodné jízdenky BIRG (celodenní, € 8,00), BTR (třídenní, € 22,00) nebo CISR (týdenní, € 34,50).

# 29.06.2017, 17:59.
Prosím o radu. Jedná sa o let z letiska Ciampino. Letí nám to o 7. rano. Kedy musíme byť už na letisku? Ako sa dostaneme zo stanice Termini včas na letisko? Je niekde k dispozícii cestový poriadok, aby sme si vedeli pozrieť časy? Jazdí metro aj v noci, kedže na Termini sa asi najlahšie dostaneme z nášho ubytovania metrom. Ďakujem. S pozdravom Lukáš.

První autobus odjíždí z Termini, konkrétně Via Giolitti, ve 4:30, na letišti je v 5:10. Mělo by to s rezervou stačit. Metro ještě v tuto dobu nejezdí, každopádně linky metra kopírují noční autobusy označené N1 (metro A) a N2 (metro B). Variantím řešením je taxi.

# 28.06.2017, 21:16.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně cesty a spojení v Římě. V srpnu plánujeme letět do Říma a přistát bychom měli na letišti Ciampino. Odtud bychom se rádi dostali do hotelu San Paolo Roma na adrese Via Colossi 50. Zjišťovali jsem možnosti Omnia Card, zjistili jsme, že je pouze jedno místo, kde ji lze vyzvednout. Pokud ano, jak nejrychleji se můžeme prosím dostat z letiště Ciampino na toto místo? Máme dojet na terminál Termini a zbytek dojít nebo je i jiná varianta? V případě, že si objednáme Omnia Card, můžeme si objednat vstupy přednostně na určitou hodinu nebo to už nabízí sama Omnia Card? Je výhodnější zvolit metro nebo jiný spoj a na jaké zastávce máme vystoupit, abychom se dostali do Colossea a poté zpět do Vatikánu nebo centra? Mnohokrát děkuji za odpověď. S přáním příjemného dne Jiří.

Pro Vás je nejlepší jet z letiště Ciampino autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A na Termini a následně metrem B na Basilica San Paolo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Od metra potom jděte doleva pod viadukt a následně po Via Giustiano Imperatore k Parco Ricciardi. Za parkem odbočte doleva a následně doprava na Via Colossi. Hotel San Paolo Roma je za křižovatkou po pravé straně. Omnia Card lze vyzvedout na více místech, pokud ji zakoupíte přes Omnia Kit. Jedná se o kanceláře O.R.P. na Largo Argentina (Via dei Cestari 21), Piazza San Pietro (Piazza Pio XII 9), Complesso Lateranense (Basilica di San Giovanni in Laterano), Basilica di San Paolo fuori le Mura (Piazza San Paolo 1). Otevřeno je denně od 9:00 do 16:00, na Largo Argentina od 10:00. Pokud zakoupíte Omnia Card přes , vyzvedáváte ji v O.R.P. na Piazza Pio XII. Je to lepší řešení z důvodu správy rezervace, jejího rušení atd. Nejbližší místo Vašemu ubytování je v Basilica di San Paolo Fuori le Mura. Dojdete tam po ulici kolmé na Via Colossi, po které se vydáte doprava. Od hotelu je to přibližně 500 m. Vstupy si můžete zarezervovat v O.R.P. nebo přes Omnia kit. Nemusíte je rezervovat u vstupů s , který je součástí Omnia Card. Pokud však využijete vstup zdarma do Galeria Borghesse, musíte provést rezervaci, která je v tomto případě povinná, telefonicky. Pro Vás bude výhodné cestovat metrem. Colosseo je u stejnojmenné zastávky metra B, Vatikán u zastávky Ottaviano / Musei Vaticani metra A.

28.06.2017, 20:21.
Chtěla bych se zeptat ohledně dopravy z letiště do hotelu. Přesná adresa hotelu je: Via della Pisana 952. Hotel se jmenuje Antico Casale. Potom se Vás chci zeptat, jak nejlépe se z hotelu dostat do Vatikánu, zda autobusem. A do Colossea metrem? Případně, zda byste mi napsal přesný autobus a metro, kde nastoupit a případně, kde se spoje dají v Římě dohledat? Předem děkuji. Martina.

Nepíšete, ze kterého letiště chcete cestovat. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 na Muratella za € 8,00. Přejděte podchodem na Via della Magliana a jděte ve směru jízdy vlaku přibližně 800 m. Po levé straně je ulice Via Luigi Candoni, na které je kousek za křižovatkou zastávka autobusu. Ta vlevo je pro Váš směr. Jeďte autobusem č. 981 směr Cornelia a vystupte na zastávce Pisana / Fosso Magliana. Jděte ve směru jízdy autobusu, Hotel Antico Casale je po levé straně. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Cornelia. Ze zastávky před Mc Donalds' jeďte autobusem č. 889 směr Mazzacurati a vystupte na Bravetta / Pisana. Přejděte přes křižovatku na Via della Pisana a pokračujte autobusem č. 808 směr Eiffel. Vystupte na zastávce Pisana / Fosso Magliana. Jízdenka BIT stojí € 1,50, je přestupní a platí 100 minut. Můžete ji využít na metro i autobus. Stejnou dopravou se dostanete zpět na Cornelia, odkud metrem A dojedete na Octaviano / Musei Vaticani, resp. s přestupem na Termini metrem B na Colosseo. Městká doprava má stránky na ATAC.

# 26.06.2017, 08:38.
14.8. máme s manželkou přílet do Říma, 17.8. odlet zpět do Prahy. Ubytování máme rezervováno v Hotelu Serena na Via Principe Amedeo 64, Central Station, 00185 Řím. Tento výlet mám pro manželku k výročí svatby. Jelikož bych chtěl chození po Římských památkách oživit ještě koupáním v moři, chtěl bych Vás tímto požádat o tip, na kterou pláž se vydat a také popis nejrychlejší cesty z našeho hotelu. Také bych Vás chtěl požádat o radu, do které restaurace bych mohl manželku pozvat na dobrou večeři za rozumnou cenu. Ostatní informace jsem snad vyčetl z Vašich stránek, za což moc děkuji. S pozdravem a přáním hezkého léta Petr.

Nejdostupnější jsou pláže v Lido di Ostia. Z Termini se tam dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma - Lido. Celá trasa je v tarifu římské dopravy. Tipy na restaurace najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 25.06.2017, 21:46.
Úžasné stránky, předem děkuji za odpověď. Přiletím 11.7.2017 na Ciampino a pojedu autobusem Cotral do Torvaianica. Chci se zeptat na možnost zakoupení jízdenky na letišti u nějakého prodejce. Oficiální prodej jízdenek Cotral jsem na Ciampino neobjevil. Pavel.

Je to tak, Cotral neuvádí na letišti Ciampino prodejní místo. Doporučujeme se zastavit v hale u stánku Atral, což je dceřinná společnost Cotralu. Je možné, že prodej jízdenek pro Cotral zajišťují. Poslední možností je nákup přímo u řidiče v autobuse, bohužel ale s příplatkem.

# 25.06.2017, 18:43.
Moc prosíme o radu. Letíme s přítelem na konci června do Říma. Zpět potom odlétáme z Ciampina v 7 hodin ráno. Neplatili jsme si proto už poslední noc ubytování. Nechceme spoléhat až na ranní autobus, takže bychom se k letišti dopravili raději večer předem. Letiště je prý na noc zavřené, dá se noc bezpečně přečkat někde v okolí? Nechceme si platit žádné ubytování. Marie.

To nedoporučujeme. V blízkosti letiště najdete několik ubytovacích kapacit za rozumnou cenu - viz Booking / Ciampino. Seřaďte si nabídky podle vzdálenosti od letiště.

# 25.06.2017, 15:16.
Ještě jednou dobrý den a zde je dotaz: chceme projet Řím i vyhlídkovým autobusem, je zde více společností, kterou zvolit z hlediska ceny i trasy? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Karla.

Doporučujeme City Sight Seeing. Zastávky má u nejvýznamnějších památek.

# 25.06.2017, 15:14.
Pane Řehůřku, můžete mi prosím poradit nejlepší spojení z letiště do hotelu Marsala na Via Marsala 36, 00185 Roma, pro 3 dospělé? Přílet na letiště Fiumicino - Leonardo da Vinci - ve středu 5.7. ve 14:00, odlet je potom z letiště Ciampino v neděli 9.7. ve 13:35. Sem bychom jeli z centra města. Je asi lepší koupit některé vstupenky předem, že? Myslím Vatikánská muzea a Koloseum. Jiné budou asi bez problémů. Hotel nabízí levnější vstupenky, vyplatí se to? Máme raději koupit vstupenky až tam? Děkuji předem za radu. S pozdravem Karla.

Z letiště Fiumicino doporučujeme jet autobusem za € 5,00 na Termini. Na letiště Ciampino potom autobusem také za € 5,00. Via Marsala sousedí s Termini. Hotel Marsala je na ulici vlevo, pokud budete mít náměstí vlevo a halu vpravo. Určitě doporučujeme rezervaci na Vatikánská muzea a Colosseo. Pokud půjdete do Galeria Borghese, tam je rezervace povinná. Pokud hotel nabízí levnější vstupenky i s rezervací, potom se to samozřejmě vyplatí. V případě Vatikánských muzeí bývají pro rezervace termíny dopředu vyprodané, v tomto případě doporučujeme si připlatit a udělat rezervaci už z domu. V případě Colosseo je to jedno, vstupenka je použitelná do konce roku. Od okamžiku první validace začíná běžet její platnost, která je dva dny.

# 25.06.2017, 09:55.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Plánujeme cestování po Itálii autem. Sháníme levné ubytování v Římě od pondělí 3.7. do středy 6.7.2017 s parkováním zdarma pro dvě osoby. Ideálně u konečné stanice metra Rebibbia. Moc děkuji. Radka.

Ubytování hledejte na Booking / Rebibbia Metro Station. Kromě termínu a počtu osob zadejte v parametrech Parkoviště. Nabídky si seřaďte podle ceny.

# 24.06.2017, 14:57.
Pane Řehůřku, prosil bych Vás o radu, jak se nejlépe dostaneme v brzkých ranních hodinách z Termini na letiště Ciampino? Odlet máme v pondělí v 6:30. S přáním pěkného dne Petr.

První autobus jede z Termini na letiště Ciampino ve 4:30, na místě je v 5:10. Jízdenka stojí € 5,00. Další možností je taxi za € 30,00.

# 24.06.2017, 13:03.
Ráda bych se zeptala, jak se dostanu z letiště Ciampino do hotelu Capannelle na adrese Via Siderno 37, Řím. A zda lze k cestování do centra města z tohoto hotelu využít 7. denní jízdenku? Děkuji za ochotu. Klára.

Z letiště Ciampinio jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, odtud pokračujte metrem A na Cinecitta a následně autobusem č. 654 směr Lagonegro na zastávku Siderno. Odtud jděte přibližně 50 metrů ve směru jízdy autobusu k Hotelu Capanelle. Na metro a autobus č. 654 týdenní jízdenku lze použít, stejně tak na cestu do centra od hotelu.

# 23.06.2017, 22:10.
Mohu využít snížené vstupné s ITIC kartou? Děkuji. Petra.

V některých případech ano. Je to individuální u každé památky nebo muzea. Většinou se jedná o snížené vstupné a pro učitele konkrétní skupiny škol.

# 23.06.2017, 21:00.
Asi bych již někde na fóru dohledal odpověď, ale pokud pojedu autem do Říma, je vjezd do města bezplatný? Bez městské karty do auta, jako je tomu v některých evrpoských metropolích?. Děkuji za informaci. Jaroslav.

Omezení samozřejmě v různých časech nebo zcela jsou. Podívejte se na informace o ZTL na Romamobilita.

# 22.06.2017, 12:50.
Chystáme se s manželkou do Říma ve dnech od 5. do 8. 7. Ubytování máme na Via Carlo Alberto 43, Central Station, 00184 Řím. Příletíme na letiště Fiumicino v 19:55. Poradíte prosím spojení? V Římě se zdržíme dva dny a v sobotu zase letíme zpět v 9:35 opět z Fiumicino a zde bych Vás chtěl opět požádat o radu k cestě zpět. Vzhledem k teplému počasí nebudeme program příliš šponovat. Jeden den bychom chtěli věnovat Vatikánu - Bazilika, muzea, Sixtinská kaple a zahrady, Andělský hrad, Fontana di Trevi. Druhý den potom antické památky - Colosseum, Palatinum a Forum Romanum. Vidíte v tom nějaký zádrhel, dá se to stihnout, případně máte nějaký tajný tip? Moc děkuji a přeji příjemný den. Rosťa.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 9,00. Zastávka je na Via Giolitti. Ze zastávky jděte po Via Urbano Ratazzi naž na její konec, kde odbočte doprava na Via Carlo Alberto. Vaše ubytování je po levé straně. Zpět na letiště volte stejnou cestu. Program se stihnout dá a je sestaven rozumně. Do prvního dne bychom přidali Pantheon a Španělské schody.

# 22.06.2017, 12:21.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se dostat co nejlépe, nejrychleji a nejlevněji k moři v Lido di Ostia. Moc děkuji. Tereza.

Metrem se dopravte na stanici EUR Magliana (linka B) a odtud pokračujte vlakem Roma - Lido k plážím. Oba spoje jsou kompletně v běžném tarifním pásmu, tzn. můžete využít jízdenky BIT, Roma 24H, Rama 48H, Roma 72H, CIS, .

# 21.06.2017, 23:16.
Pane Řehůřku, prosím poraďte mi, jak se dostaneme z letiště Ciampino, přílet 23.6. ve 20:10 hodin na hotel Piave na Via Piave 14, 00187. Ještě prosím o doporučení památek. Budeme tam dva dny, v pondělí po obědě odlétáme. Jeden den plánujeme klasiku: Koloseum, Fontána di Trevi, Španělské schody a večer Piazza Navona. Druhý den zatím nemáme naplánováno. Nechceme Vatikán kvůli dávům lidí. Kde a jakým postupem se rezervují vstupenky, abychom předběhli fronty? Moc Vám děkuji. S pozdravem Denisa.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Tady přestupte na autobus 38, 92 nebo 223 a vystupte na Goito / XX Settembre. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Gioito, přejděte přes křižovatku přímo na Via Piave. Hotel Piave je vlevo po 100 metrech. Jízdenku z metra můžete využít i na autobus. Vatikán doporučujeme ještě zvážit. Vstupenky do Colosseo se rezervují na Coopculture a do Vatikánu na Musei Vaticani. Postup je intuitivní. Dobrá alternativa je Get Your Guide.

# 21.06.2017, 16:46.
Vážení Řehůřkovi, ráda bych se vás zeptala na cestu z letiště Fiumicino na Viale delle Repubblica Marinare 28, 00121 Lido di Ostia. Letíme s naší starší maminkou, máme jet autobusem Cotral z terminálu 2 nebo si někde máme odchytit taxi? Jde mi o to, že pokud se dobře dívám do mapy, čekala by nás v Lido di Ostia přibližně 1,5 km dlouhá procházka. Přímo před barákem je zastávka, ale nevím, jak se na ni dostat. Co radíte? Děkuji pěkně za Váš čas a cenné rady pro nás cestovatele. Markéta.

Před B&B Antico il Vascello je zastávka autobusů č. 05 a 015. Oba jedou od vlakové stanice Lido Centro po Viale Cardinal Ginnassi a Viale Vasco de Gama. Na těchto ulicích je hodně zastávek. V tomto směru je zastávka kousek od ubytování u parku Simone Renoglio. Ve Vašem případě bude ale lepší si vzít taxi.