ŘÍM 2017 / 9

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 9

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 03.04.2017, 22:57.
Pane Řehůřku, začátkem května budeme s přáteli trávit tři dny prohlídkou Říma. Bydlení máme v okrajové části Říma v La Siffitta di Emma B&B - Via Plutarco, 35, 00012 Řím, Itálie. Náš záměr je přejet autem na stanici metra Rebibbia a odtud se pohybovat metrem. Myslíte, že je to dobrý plán, případně poraďte jiný. Budeme chtít vidět jak Koloseum, Forum Romanum tak i Vatikánská muzea a ostatní památky. Zajímá mě i jak rychle se přesuneme z Rebibbia na Ottaviano a kde nejlépe koupit třídenní lístek na metro. Jakoukoliv radu přivítám a oceňuji Váš přínos pro cestování. Zdeněk.

Ano, Rebibbia nabízí velké množství parkovacích míst na městském P+R parkovišti. Rebibbia 1 (vjezd z Via Casal de' Pazzi) celkem 465 míst, otevřeno je od 5:15 do 00:15 a platí se € 1,50 za 12 hodin, € 2,50 za 16 hodin. Rebibbia 2 (vjezd z Via Tiburtina) celkem 136 parkovacích míst, otevřeno je od 6:00 do 22:00 a platí se ve stejné výši. Třídenní jízdenku zakoupíte v automatu v metru na stanici Rebibbia nebo na pokladně ATAC na stanici Ponte Mammolo, kde je také P+R parkoviště - 419 parkovacích míst, otevřeno od 6:00 do 22:00, vjezd z Viale Palmiro Togliatti, ceny stejné. Z Rebibbia na Ottaviano se dostanete za půl hodiny. Je otázkou, zda se Vám vyplatí třídenní jízdenka Roma 72H za € 18,00. Jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50. Cena třídenní jízdenky je stejná jako čtyři jízdy denně na jízdenku BIT. To neprojezdíte.

# 03.04.2017, 13:16.
Chtěla bych Vás požádat o informace k našemu plánovanému pobytu v Římě. Rozhodly jsme se, že pojedeme bez cestovky a spojily jsme návštěvu Neapole a Říma. V Římě bychom měly být ubytované na adrese Via dei Glicini 125, Prenestino. Do Říma přijedeme vlakem z Neapole. Prosím, poradíte nám laskavě, jak se na uvedenou adresu nejlépe dostaneme? Jaká by byla nejvhodnější jízdenka? Budeme v Římě 4 dny. Jaká je vhodná jízdenka pro pobyt - stačí jízdenka pro metro? Zvažujeme zakoupení karty Omnia Card. Rády bychom navštívily památky Říma i Vatikánu. Ráda bych Vás požádala také o informaci, jak se z uvedené adresy dostaneme nejlépe na letiště. Moc děkuji za odpověď. Je možné Vás požádat o informace i ohledně Neapole a Pompejí? Jaroslava.

Z Termini, kam vlak z Neapole přijede, jeďte metrem A směr Anagnina a vystupte na Subaugusta. Přejděte na druhou stranu náměstí Piazza di Cinecitta. Odtud pokračujte autobusem č. 451 směr Ponte Mammolo a vystupte na Togliatti / Tulipani. Jděte ve směru jízdy autobusu k historickému zděnému viaduktu, před kterým odbočte doleva. V proluce v tělese viaduktu odbočte doprava na Via degli Ontani, která Vás dovede ke křižovatce, na které odbočte doleva na Via dei Glicini. Vaše ubytování je v blízkosti další křižovatky. Pro cestování během pobytu bude pro Vás zřejmě nejvhodnější jízdenka Roma 72H v ceně € 18,00. Na poslední den odletu si zakupte jízdenku BIT v ceně € 1,50 pokud cesta překročí od první validace třídenní jízdenky 72 hodin. Pokud si zakoupíte máte třídenní jízdenku v ceně Roma Pass, který je její součástí. Na letiště se dostanete přes Termini podle výše uvedeného popisu v opačném sledu a následně autobusem za € 4,90 resp. € 5,90 podle odletového letiště. Zodpovězené otázky na téma Neapol a Pompeje najdete v otázkách a odpovědích Itálie.

# 02.04.2017, 20:18.
V prvé řadě bych chtěla poděkovat za skvělý a přínosný web. Ve čtvrtek letíme do Říma a já jsem nejvíce nervozní z toho, jak se vůbec dostaneme z letiště k hotelu, vzhledem k tomu, že se prý v Itálii moc anglicky domluvit nedá. Chtěla bych poprosit. Neporadili byste prosím, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu Metta house, Via l' Aquila 29 - pal. III - int. 3, Prenestino, Roma, 00176? Děkuji moc a přeji krásný večer. Barbora.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Na Termini můžete jet také přímým autobusem za € 4,90. Z Termini pokračujte autobusem č. 105 a vystupte na Aquila. Zastávka je v blízkosti Metta House. Z Termini můžete jet také tramvají č. 5 a 14. Vystoupit musíte na Prenestina / Officine ATAC. Jděte ve směru jízdy tramvaje a hned odbočte doprava a přejděte na souběžnou Via l' Aquila, po které se vydejte doprava k Vašemu ubytování.

# 02.04.2017, 16:11.
Ano, rezervace je přes Airbnb a adresa Via Ostiense 36, 00154 Roma, Itálie. Na různých serverech jsem vyčetla, že je nejlepší spojení z letiště taxi za maximálně € 30,00. Je tomu tak? Dá se taxi chytit normálně na letišti nebo je třeba si ho předem objednat? Vzhledem k tomu, že přiletíme 4 osoby to vidím jako nejschůdnější. Děkuji. Pavla.

Cena taxi z letiště Ciampino do této oblasti je fixní ve výši € 30,00. Platí to pro bílá taxi s licencí města Řím. Taxi si nemusíte dopředu rezervovat.

# 31.03.2017, 01:24.
V úvodu bych rád poděkoval za velmi cenné tipy, které každý cestovatel jistě ocení. Rád bych se informoval na nejlepší spojení z letiště Ciampino na adresu Via Labico? Jak jsem se dočetl výše, vypadá to, že nejlepší je autobus na Termini a následně vlakem nebo tramvají na zastávku Torpignattara. Vzhledem k tomu, že na návštěvu máme pouze 2,5 dne čistého času, rád bych ho využil efektivně. Kde se vyplatí se podívat dovnitř památek a kde stačí se projít okolo? Co je vlastně možné vidět z Říma za tak krátkou dobu? Předem děkuji za odpověd a doufám, že Vás můj dotaz neotravoval. Petr.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 105 a vystupte na Casilina / Tor Pignattara. Jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50. Platnost je 100 minut. Vraťte se kousek k zastávce městského vlaku, přejděte po přechodu na druhou stranu, vydejte se doprava a hned první ulice vlevo je Via Labico. Z letiště Ciampino můžete jet také autobusem za € 4,90 na Termini. Zastávka je na Via Giolitti. V tomto případě je lepší jet vlakem Roma - Giardinetti na zastávku Tor Pignattara. Jezdí z Termini / Laziali, což je kousek od zastávky autobusu Terravision. Na další otázky je těžké odpovědět. Je to podle zájmu každého. Dovnitř určitě běžte do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je návštěva Sixtinské kaple, do Baziliky San Pietro a také do Colosseo.

# 30.03.2017, 17:36.
Pane Řehůřku, ještě jednou děkuji za vaší odpověď ze dne 4.1.2017, 19:23 - Itálie, kterou jste mi doporučil objízdnou trasu mezi Bolognou a Florencií přes Forli. Objížďka se mi zdá dlouhá. Přesto, že trpím klaustrofobií, tak jsem cestu po dálnici mezi Bolognou a Florencií asi před 7. lety absolvoval a nevybavuji si, že bych projel tunelem dlouhým 9 km. Mohl bych vás tedy laskavě požádat o doporučení přímé trasy z Bologna do Florencie po dálnici s označením dálnice a délky tunelů a uvedení čísla dálnice, kde se nachází tunel dlouhý 9 km, abych se mu raději vyhnul? Děkuji moc. Alois.

Navrhli jsme Vám variantu, která vycházela z toho, že delší tunely jsou pro Vás problém. Současně variantu, která by i časově vycházela rozumně. Také jsme uvedli, že zmiňovaný tunel dlouhý devět kilometrů je v jedné větvi dálnice mezi Bologna a Florencie. Tato dálnice je totiž rozdělena na dvě větve - A1 Panoramica a A1 Direttisisma (Variante di Valico). První je původní dálnice, druhá potom nově zbudovaná vedoucí převážně tunely. Budovat se začala v roce 2002 a otevřena byla 23. prosince 2015, proto jste po ní nemohl před sedmi lety jet. Každopádně společný úsek a následně původní dálnice má nejdelší tunely dlouhé 2200 m, 1800 m a 1200 m a spoustu dalších tunelů do jednoho kilometru. Musíte být dostatečně pozorný při volbě varianty, jakmile najedete na Variante di Valico, už z ní nesjedete a tunely budete muset absolvovat.

# 29.03.2017, 17:52.
Je do Kapitolskych muzeí vstup zdarma v rámci výhod držitele Roma Pass? Děkuji za odpověď. Johann.

Kapitolská muzea (Musei Capitolini) jsou součástí . V případě 48. hodinové karty máte vstup zdarma během první návštěvy, v případě 72. hodinové karty máte vstup zdarma během prvních dvou návštěv. Pokud Kapitolská muzea navštívíte v pořadí jako druhá resp. třetí a další v pořadí, máte s Roma Pass nárok na snížené vstupné ve výši € 13,00.

# 29.03.2017, 09:43.
Můžete mi prosím poradit ubytování v Římě na jednu noc, kdy je Řím přestupní letiště? Přílet kolem poledne, odlet druhý den dopoledne. 2 dospělí a 2 děti ve věku 3 a 10 let. Jedná se o červenec z 21. na 22. Ideální s možností vidět z Říma co nejvíce, byť na tak krátkou dobu. Není nejdůležitější nejlevnější varianta, chceme si to užít. Moc děkuji. Monika.

Je těžké něco doporučit, ani neznáme, na které letiště přiletíte, kdy přiletíte a kdy přesně odletíte. Pravděpodobně se na prohlídku Říma dostanete jen v den příletu odpoledne, což je krátká doba. Ideální je hledat ubytování někde v okolí nádraží Termini, protože bude pro Vás prioritou se dostat co nejrychleji do hotelu. Ubytování najdete na Booking / Řím. Náš tip: B&B Alex II. Je to jen kousek od metra B Castro Pretorio. Metrem B se dopravíte ke Colosseo, popř. z Termini metrem A ke Španělským schodům nebo do Vatikánu. Ubytování je včetně snídaně a s 24. hodinovou recepcí. Náš druhý tip je Casa Santa Maria Alle Fornaci, kousek od Vatikánu. Opět se jedná o ubytování se snídaní a s 24. hodinovou recepcí. Z letiště se dopravte autobusem na Termini. Z Fiumicino stojí jízdenka € 5,90, z Ciampino € 4,90. Zpáteční jízdenka stojí v obou případech € 8,90. V případě prvního ubytování pokračujte metrem a na Castro Pretorio, v případě druhého ubytování autobusem č. 64 (z Piazza dei Cinquecento) na Piazza Stazione San Pietro (konečná). Umístění hotelů je na mapě na výše uvedených stránkách. Jízdenka na metro a autobus č. 64 stojí € 1,50, děti do 10. let cestují v doprovodu platící dospělé osoby zdarma.

# 28.03.2017, 22:52.
23. júla sa chystáme letecky do Ríma, 27. júla by sme sa chceli presunúť MHD z Ríma do Lido di Ostia k moru. Zistila som, že metrom trasa B máme ísť na stanicu metra EUR Magliana a odtiaľ jazdia naozaj MHD autobusy / vlaky? Keďže sa 3 dni budeme po Ríme pohybovať metrom, odporúčate trojdňové lístky? Tie nám platí aj na ostatné MHD - autobusy a vlaky? Ďakujem vopred za radu. Jana.

Ano, z EUR Magliana jezdí do Lido di Ostia vlak Roma - Lido. Tato linka začíná už na Porta S. Paolo, což je u metra B Piramide. Můžete tedy přestoupit i tam. Vlaky jezdí každý den o 5:08 do 23:30, v sobotu do půlnoci. Většinou jezdí čtyři vlaky do hodiny, ve špičce i šest. Pokud denně absolvujete čtyři a více jízd, potom se Vám třídenní jízdenka vyplatí. Jmenuje se Roma 72H a stojí € 18,00. Většinou však vyjde výhodněji kombinace jízdenek. Spočítejte si cesty podle itineráře. Přestupní jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50, Roma 24H stojí € 7,00 a Roma 48H stojí € 12,50. Jízdenky lze použít na autobusy, trolejbusy a tramvaje, městské části linek autobusů Cotral, na metro A, B, C, na vlaky Roma - Lido, Roma - Giardinetti a městkou část linky Roma - Viterbo, městskou část linek regionálních vlaků Trenitalia ve druhé třídě.

# 28.03.2017, 17:55.
19.5.2017 letíme s priateľom na výlet do Ríma. Ubytovaní budeme v hoteli: Idea Hotel Roma Nomentana na adrese: Via Attilio Benigni 7, Tiburtina, 00156 Rím, Taliansko. Prílet na letisko Ciampino je okolo 16:00. Chcela by som sa Vás opýtať na najlepšiu možnú trasu, ako sa dostať do hotela z letiska a tiež najvýhodnejšie dopravovanie z hotela do centra za pamiatkami. Tiež mám otázku ohľadom Omnia Card. V Ríme budeme štyri celé dni a chceli by sme čo najvýhodnejší vidieť všetky možné pamiatky + nemať starosti s kupovaním cestovných lístkov na metro alebo autobus. Čo by ste nám poradili? Je výhodné zakúpiť si Omnia Card? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Miriama.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Termini, přestupte na metro B a jeďte směr Rebibbia a vystupte na Ponte Mammolo. Odtud jeďte autobusem 341 nebo 350 směr Sassofeltrio / Stazione Fidene resp. Stazione Nuovo Salario. Vystoupit musíte na Galbani / Negroni. Jděte ve směru jízdy autobusu k přechodu za semaforem, přejděte na druhou stranu a pokračujte vlevo po Via Attillio Benigni. Idea Hotel Roma Nomentana je po levé straně. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a využijete ji na celou trasu - metro A, B i autobus. V autobuse už ji neoznačujete. Platí 100 minut. Jde to zvládnout za hodinu. Cesta do centra je stejnými spoji, tzn. na Ponte Mammolo a odtud metrem. Výhodnost je třeba propočítat na základě itineráře. Jen na dopravu se nevyplatí. Cestu do centra a zpět zvládnete denně se dvěma jízdenkami BIT. Celodenní jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, dvoudenní Roma 48H € 12,50 a třídenní Roma 72H € 18,00.

# 27.03.2017, 10:14.
Našel jsem kontakt na webu, tak zkouším spojení. Se ženou jedeme tento čtvrtek do Říma. Přílet máme ve 14:00, návrat máme v neděli večer 19:20 z letiště Fiumicino. Budeme bydlet v hotelu Torre Argentina Relais na Via di Torre Argentina 44. Chtěli bychom poradit s itinerářem s tím, že: nepatříme mezi ty, kteří chtějí vidět všechno, ale spíše ty, kteří si chtějí užít dovolenou a krásná místa. Priorita je Coloseum, Vatikán, pláž u Říma, italská kuchyně a jejich káva. Další věcí je Roma Pass. Má smysl? Jak se dostat z a na letiště, na co si dát pozor a kam a kdy třeba ještě vyrazit? Moc děkuji. M.

Itineráře nezpracováváme, není to v našich časových možnostech. právě souvisí s tím itinerářem, je třeba si to propočítat a zvážit výhodnost s ohledem na dopravu a vstupy. Jak to spočítat, najdete v našich otázkách a odpovědích, konkrétně v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. Z letiště jeďte autobusem za € 5,90. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Zaveze Vás na Via Giolitti. Přejděte na náměstí před nádražní halou a odtud jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione. Vystupte na Argentina. Torre Argentina Relais je vpravo od vykopávek. Druhou variantou je jet vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud tramvají č. 8 směr Venezia. Vystoupit musíte na Arenula / Cairoli. Je to druhá zastávka za Tiberou. Pokračujte ve směru jízdy tramvaje. Před vykopávkami odbočuje doprava, vy jděte rovně k hotelu, který je po levé straně. Jízdenka BIT na autobus č. 40 a tramvaj č. 8 stojí € 1,50. Poslední den Vašeho pobytu, neděle 2.4.2017 jsou vstupy do státních muzeí a památek v Římě, stejně jako v celé Itálii zdarma.

# 27.03.2017, 09:56.
Na podzim se autem chystáme na poznávačku Říma s ubytováním v Lido di Ostia. Pojedeme z Chebu směrem na Mnichov. Preferujeme styl jízdy i cesta je cíl a proto bych se ráda zeptala, zda je možné se rozumně vyhnout přímé cestě směr Řím a u Modeny uhnout směrem na Parmu a La Spezia a pokračovat podél pobřeží po E80. Přemýšlíme se ze stejného důvodu vyhnout tauernským tunelům a pokličkovat kolem Katschbergu. Stojí tato zajížďka za to, nebo je to spíše cesta peklem? Děkuji za odpověď. Hanka.

Ano je to možné. Pokud máte čas a chuť, můžete cestu takto absolvovat. Počítejte ale s tím, že pojedete obydlenou oblastí se spoustou rychlostních omezení, při přejezdu hor po hodně klikaté cestě. Už od Brenneru můžete jet mimo dálnici po SS12, která Vás dovede až do Modena. Pokud není jedním z Vašich cílů Parma, potom můžete pokračovat po SS12 dál až do Pisa. Počítejte s tím, že E80 v úseku Pisa - Rosignano vede po dálnici, která je zpoplatněna. Počítejte s poplatky ve výši necelých € 8,00. Stejně tak od Tarquinia po Řím počítejte s poplatkem necelých € 6,00. Přes Katschberg v tomto případě nemá význam zajíždět. Pokud však chcete směřovat tímto směrem, je to možné. Peklo to pro běžný automobil není, pro plně naložený a obsazený je to větší zátěž, především z kopce na brzdy. Viděli jsme tam stát už několik karavanů, které to do kopce nezvládly. V tomto směru je potom lepší jet do Říma mimo dálnici přes Mestre, Ravenna, Perugia a Orte.

# 26.03.2017, 13:08.
Můžete mi prosím navrhnou cestu z Mladé Boleslavi do Říma a zpět v termínu od 6. do 9.5.2017 včetně poplatků za tunely a dálnice? Ještě dotaz. Je možné nějakým způsobem zajistit místo v turistickém autobusu v Římě a kolik toto stojí? Děkuji. Leoš.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,70. To samé při cestě zpět. Těch turistických autobusů v Římě je několik. U většiny je princip takový, že si zakoupíte např. celodenní jízdenku a během této doby nastupujete a vystupujete podle potřeby. Jsou to např. Big Bus, City Sight Seening, Panoramic Tour, Roma Cristiana a další.

# 25.03.2017, 23:16.
Můžete mi prosím poradit, jak se dostanu do hotelu na adrese Via Delle Fosse Di Castello 6, Flat 1, z ležiště Ciampino 1. dubna 2017, přílet přibližně v půl jedné odpoledne? Dále jsem se chtěla zeptat, zda jsou volné vstupy první neděli v měsíci? Je vhodné si nějak rezervovat v neděli 2. dubna vstup do Colossea nebo Forum Romanum? Děkuji moc předem za odpovědi. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z Termini pokračujte autobusem č. 40 směr Trasportina / Conciliazione a vystupte na konečné. Jděte po Via della Traspontina, projděte pod oblouky na Via di Porta Castello a zabočte doprava na Via delle Fosse di Castello. Vaše ubytování je po levé straně. Jízdenka BIT na metro a autobus stojí € 1,50. Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také autobusem za € 4,90. První neděli v měsíci je vstup zdarma do všech italských státních muzeí a památek. V neděli 2. dubna, kdy je vstup zdarma, nelze rezervovat vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino.

# 25.03.2017, 01:22.
29.3. letíme do Říma a rád bych se zeptal, jak to funguje s Roma Pass, zejména ve Vatikánských muzeích - platí tam vůbec? Je tam nějaký vchod pro držitele urychlovacích vstupenek? Dále bych se chtěl zeptat, zda jsou turisté během prohlídky opravdu popoháněni tak, jak je vidět na jednom videu z roku 2014. Děkuji a přeji hezký den. Petr.

V případě volného vstupu s jdete mimo frontu směřující k pokladnám. Nicméně do Vatikánských muzeí Roma Pass neplatí. V tomto případě si můžete zakoupit , která obsahuje vstupy ve Vatikánu a současně i Roma Pass pro vstupy a dopravu v Římě. Ve Vatikánských muzeích počítejte se vstupní kontrolou a také s tím, že v každé místnosti je zaměstnanec, který dohlíží nad dodržováním pravidel. Vámi nastíněné video jsme neviděli. Standardně ve Vatikánských muzeích určitě nejsou lidé, kteří by Vás nutili k proběhnutí expozicemi.

# 24.03.2017, 09:46.
Oceňuji Vaše znalosti Říma a zejména obětavost je předat všem, kteří se do Říma chystají a připadají si naprosto ztraceně. Můžete mi prosím poradit nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu d'Este na Via Carlo Alberto 4/B, Central Station? V Římě budeme v termínu od 1.6. do 4.6. Zjistili jsme, že v neděli jsou památky zdarma, což nás překvapilo a bojíme se, že bude všude moc lidí. Doporučoval byste volný vstup více do Colosseo nebo do Andělského hradu? A návštěvu Vatikánu raději v pátek nebo v sobotu? Předem Vám moc děkuji. Markéta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini, zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Autobus Vás zaveze na Via Giovanni Giolitti. Jděte podél nádražní haly ve směru k Piazza dei Cinquecento. Po 150. metrech odbočte doleva na Via Urbano Ratazzi, po které jděte až na její konec k Via Carlo Alberto, po které se vydejte doprava. Hotel d'Este je po pravé straně. Od zastávky autobusu je to přibližně 500 m. 4. června 2017 je první neděle v měsíci, v Itálii je vstup do státních muzeí a památek zdarma. Vzhledem k tomu, že je to Váš poslední den pobytu, doporučujeme v tomto případě využít volný vstup do Andělského hradu. Je to spíše z časového hlediska než z obdržené hodnoty. Vstupenka do Colosseo je platná po sobě dva následující dny a máte vstup nejen do Colosseo, ale i do Foro Romano a Palatino. Vhodné je využít online rezervaci, ta v době volného vstupu není možná. Do Vatikánu doporučujeme jít v pátek. Můžete využít i noční otevírací doby, která je 2.6.2017 od 19:00 do 21:30. Samotná muzea se zavírají ve 23:00. Předpokládáme však, že díky tomuto atraktivnímu času tam bude také hodně lidí.

# 23.03.2017, 13:43.
Chtěla bych se zeptat, jaká je otevírací doba památek v Římě a ve Vatikánu? Někde jsem slyšela, že v pondělí bývá doba nějak omezena. A první neděli v měsíci jsou pořád vstupy zdarma? Děkuji. Jana.

Je to různé. Nejnavštěvovanější památky v Římě mají otevřeno každý den - např. Colosseo, Foro Romano, Palatino, Castel Sant' Angelo, ... Nejznámějším zástupcem muzeí, kde je v pondělí zavřeno je Galeria Borghese. V muzeích a památkách bývá zavřeno většinou 1. ledna, 1. května (není pravidlo) a 25. prosince. Otevírací doba bývá různá v různých obdobích. Najdou se i muzea, kde je v pondělí zavřeno nebo otevírací doba omezena. Pokud máte zpracovaný itinerář, ověřte si otevírací dobu na oficiálních stránkách muzeí. Ve Vatikánu jsou Vatikánská muzea otevřena každý den kromě neděle. Výjimkou je poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma a omezená otevírací doba. První neděli v měsíci je vstup zdarma do italských státních muzeí a památek.

# 21.03.2017, 19:26.
Do Říma příletíme s manželem na letiště Ciampino v sobotu 1.4. ve 14:10 hodin. Ubytovaní budeme v Roma Residence na adrese Clivo di Monte del Gallo 48, Vaticano Prati, Roma, 00165. Můžete mi prosím poradit, jak se šikovně a levně z letiště dopravit k ubytování? Děkuji. Marcela.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Ottaviano. Odtud, z Via Barletta, jede autobus č. 982 směr Stazione Quattro Venti. Vystupte na zastávce Gregorio VII / Civico 10. Zastávka je za viaduktem. Vraťte se k viaduktu a ještě před ním odbočte doprava na Via di Monte del Gallo. Jděte pořád rovně podél železnice do mírného kopce už po Clivo di Monte del Gallo. Nahoře na kopci je po pravé straně Roma Residence. Autobus 982 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Druhou možností je jet autobusem na Termini za € 4,90 a odtud z Piazza dei Cinquecento autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro. Nejjednodušší je jet až na konečnou, projít podchodem pod nástupišti na druhou stranu, pokračovat do mírného kopce po Clivo di Monte del Gallo a po 100 metrech na vrcholu kopce je po levé straně Roma Residence. Můžete samozřejmě vystoupit i na zastávce Gregorio VII / Civico 10 jako v předchozí variantě. Můžete volit i kombinaci obou variant, tzn. metrem na Termini a odtud autobusem č. 64. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na jednu můžete jet metrem i autobusem. Její platnost je 100 minut od validace. Na metro a autobus č. 982 nebo 64 lze samozřejmě použít i jakoukoliv časovou jízdenku nebo .

# 21.03.2017, 16:16.
Prosím o radu. Na letiště Ciampino přiletíme 7.4.2017 ve 20:05 hodin. Prosím o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště do Luxury Apt in Piramide blízko Colosseum. Děkuji. Pavla.

Vzhledem k tomu, že se jedná s největší pravděpodobností o privátní ubytování zprostředkované Airbnb, nejsme schopni rozklíčovat adresu, kterou obdržíte až po potvrzení rezervace. Můžeme Vás tedy nasměrovat jen na stanici metra, která je v blízkosti. Informace, že je to kousek od Colosseo je zavádějící. Pěšky je to minimálně 2 kilometry, metrem dvě zastávky. Musíte se tedy s největší pravděpodobností dostat na stanici metra Piramide. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Angnina a odtud pokračujte metrem A na Termini a následně metrem B směr Laurentina na Piramide. Jízdenka na metro BIT stojí € 1,50. Pokud neprojdete ven z metra turnikety, můžete ji použít na obě linky. Druhou variantou je doprava autobusem za € 4,90 na Termini a odtud metrem B na Piramide.

# 21.03.2017, 14:33.
2. dubna 2017 přiletíme s dcerou do Říma na letiště Fiumicino v 18:35. Ubytování máme zajištěno v Suite Montecitorio na Via delle Convertite 5. Můžete mi prosím poradit, jak se můžeme dopravit z letiště do místa ubytování? V Římě budeme do 8. dubna. Dočetla jsem se, že některé památky jsou v tuto dobu dostupné i zdarma, ráda bych věděla, které. Předem děkuji. Vlasta.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90, zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Autobus Vás zaveze na Via Giovanni Giolitti. Jděte podél nádraží směrem k hale a odbočte doleva na Via Urbano Rattazi. Po pravé straně je zastávka okružního autobusu č. 71. Jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce S. Claudio. Je to devátá zastávka. Autobus nemusí zastavovat na každé. Před vystoupením stiskněte tlačítko. Ze zastávky jděte na náměstí Piazza di San Silvestro, přejděte ho a na konci odbočte doleva na Via delle Convertite. Suite Montecitorio je po pravé straně. V Itálii je zdarma vstup do státních památek a muzeí první neděli v měsíci, tedy 2.4.2017. Vzhledem k době Vašeho příletu v 18:35 už nic navštívit nestihnete.

# 20.03.2017, 12:09.
Měl jsem koupené jízdenky na autobus Terravision, ale vzhledem ke stávce na letišti Fiumincio přiletíme do Říma místo ve 14:00 hodin asi ve 24:00 hodin. Nevím, zda budou jízdenky platné i následující den na první ranní spojení. Jakou máme ještě možnost se dostat do centra mimo taxi? Ondřej.

Pokud se Váš let zpozdí, můžete jízdenku použít na následující volný spoj. Pokud je ještě dostatek času, můžete se spojit s a pokusit se jízdenku změnit na jiný termín. Alternativní doprava v noci je se společností Cotral. Autobusy na Termini jedou od pondělí do soboty ve 2:15 a 5:00, v neděli a ve svátek v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Cesta trvá půl hodiny a jízdenka stojí € 5,00. Tak pozdě večer asi jízdenku na letišti nezakoupíte. Lze ji koupit i u řidiče, cena je však € 7,00.

# 19.03.2017, 22:25.
Předně děkuji za Vaši ochotu odpovídat na tolik otázek a pomáhat tak vyplašeným více či méně (ne)zkušeným turistům mířícím do Říma. Pane Řehůřku, s mužem jsme si zakoupili Omnia Card online, její součástí je i Roma Pass. Letíme koncem března. Chtěla jsem si na některé památky provést rezervaci vstupu, ale tím, že mám (zatím ještě virtuální) Omnia Card, rezervaci předem zřejmě nelze provést. Dostaneme se s Omnia Card i do Vatikánských zahrad, alespoň bez průvodce? Snad lze jakási bus tour zahradami s výkladem do sluchátek. Chápu dobře, že bez fyzické Omnia Card a Roma Pass si předem nemohu nic zarezervovat? Moc děkuji. Přeji mnoho trpělivosti a chuti pomáhat. Děkuji! Kačka.

Součástí není návštěva Vatikánských zahrad. Návštěva Vatikánských zahrad je ve dvou variantách - pěšky s průvodcem nebo otevřeným autobusem s audioprůvodcem. Vždy je třeba rezervace a vždy je součástí i vstup do Vatikánských muzeí bez průvodce. Co se Omnia Card týče, vše co obsahuje najdete na Omnia Kit. Je tam možnost provést i rezervace vstupů ve dvou variantách - když máte fyzickou Omnia Card a nebo jen voucher po online nákupu. Co se týče, tam už rezervace není potřeba dělat s výjimkou Galeria Borghese. Držitelé Roma Pass musí provést telefonickou rezervaci. Pokud je vstup do Galeria Borghese s Roma Pass zdarma, rezervační poplatek se neplatí.

# 19.03.2017, 20:10.
Všude se píše, že je lepší koupit si vstup do Vatikánu předem. Nalezla jsem jen možnost na Odpolední prohlídka Vatikánu od 1115,- Kč. Jsme čtyřčlenná rodina, 1 dítě ve věku 15 let a student ve věku 18 let. Můžete poradit, zda je i jiná varianta nákupu vstupenek online? Děkuji. Petra.

Oficiální cena vstupenky do Vatikánských muzeí stojí € 16,00. Snížené vstupné je € 8,00, ve Vašem případě pro děti od 6. do 18. let. V případě online rezervace se u každé vstupenky platí rezervační poplatek ve výši € 4,00. Rezervace je možné provést na výše uvedených stránkách. Rezervaci můžete provést také přes Get Your Guide.

# 18.03.2017, 17:20.
Objednával jsem autobus z letiště Fiumicino na Termini a zpět. Celková cena je € 9,90, jedna cesta za € 5,00. Oproti Vašim informacím asi zdražili. Nebo mám jiného dopravce? Zdraví Honza.

Naše odpovědi jsou platné k datu a času, který je uvedený u každé odpovědi. Nedávno došlo u ke změně smluvního dopravce v Římě na Schiaffini, s tím také souvisí změna ceníku. Jednosměrná jízdenka z letiště Fiumicino na Termini stojí € 5,90, zpáteční € 8,90. Cena z letiště Ciampino je € 4,90 / € 8,90. Pořád je to ale nejnižší cena přímé linky. Došlo také k redukci počtu linek. Už dříve došlo k přemístění zastávky z Via Marsala na Via Giovanni Giolitti a ke zrušení vyzvednávání Boarding Card pro cestu na ve směru na letiště.

# 18.03.2017, 14:24.
22.3.2017 přilétáme do Říma na letiště Ciampino v 9:00 hodin. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostaneme na místo ubytování v Trastevere na Vicolo del Piede? Současně vám chci poděkovat za vaše stránky, které mi jsou inspirací. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,90 na Termini. Odtud pokračujte autobusem č. H směr Dei Capasso a vystupte na Sonnino / S. Gallicano. Zastávka je hned za mostem přes Tiberu. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via della Lungaretta. Dovede Vás na Piazza di Santa Maria. Přejděte ho rovně a pokračujte po Via della Paglia. Doprava, 30 metrů za náměstím, z ní odbočuje ulice Vicolo del Piede. Od zastávky to je přibližně 400 metrů. Na autobus H můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku. Levnější, ale s jedním přestupem navíc, je cesta z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud na Termini metrem A. Jízdenku z metra můžete použít i na cestu autobusem H.

# 17.03.2017, 13:40.
Chtěl bych se prosím zeptat, zda byste mi poradili s problémem moji švagrové. Její manžel bude mít 30 let a jako narozeninový dárek by mu chtěla dát cestu do Říma. Chtěla by moc, ale řekla, že by to sami nezvládli procestovat a projít si památky. Proto bych vás chtěl poprosit o radu, zda nevíte na koho se obrátit, respektive zda neznáte česky mluvícího průvodce po Římě? Moc Vám děkuji za odpověď na můj e-mail. Děkuji. S pozdravem Dušan.

Kontakt na česky mluvícího průvodce najdete v odpovědi ze dne 04.04.2016, 12:27.

# 16.03.2017, 15:20.
Mám poněkud neobvyklou otázku. Rádi bychom navštívili s kolegy Řím a tu máme představu, že bychom si na jeden den půjčili elektrokola a prohlédli si zajímavosti Říma. Mohla bych se od vás dozvědět, za jakou cenu je možné elektrokolo půjčit přibližně pro dvacet lidí? Pokud to není možné zjistit u vás, mohl byste mi napsat, kde bych se to dozvěděla? Děkuji předem. Jitka.

Podívejte se na Get Your Guide - E-Bike, kde najdete veškeré informace včetně cen. Možnost zapůjčení elektrokola je na 4, 8, 24 a 72 hodin.

# 14.03.2017, 10:13.
Rádi bychom s přáteli ze Slovenska navštívili Řím v polovině června 2017, přibližně týden od 10.6.2017 a potřeboval bych pomoci s naplánováním. Shrnutí: já s manželkou jsme Řím již před několika lety dost poctivě prochodili a zbývá nám jen Sixtinská kaple, ale i tak myslím, že po antických památkách jim můžeme průvodce dělat sami. Slušně se domluvíme anglicky nebo německy a Italové jsou vstřícní. Přátelé mají letos 30. výročí svatby a protože jsou katolíci, rádi by viděli Řím včetně návštěvy bohoslužby v chrámu sv. Petra. To by asi byl vrchol jejich návštěvy! Ubytování bychom preferovali v kategorii 4, protože přeci jenom jsme 55+ a studentské hostely už pro nás nejsou a na druhou stranu pro naše přátele je velmi cena významným faktorem - horalé z Beskyd. Proto bych myslel ubytování mimo Řím, např. v Ostia. Současně by viděli podruhé v životě moře. Manželka má dobré zkušenosti i s luxusním kempem v chatkách pro čtyři osoby, poblíž Benátek. Každý rok tam na jaře jezdí cvičit k moři. Žádné řešení nezamítáme, takže něco podobné je také možné. Doprava: V tomto okamžiku uvažujeme o dopravě vlastním autem - Superb, asi s přespáním někde na Brenneru. A tak parkování mimo Řím bude nejspíše jediným rozumným řešením. Nicméně letadlo Praha - Leonardo da Vinci vidím také jako dobré řešení - potom taxíkem k ubytování - rozhodne cena letenky a datum + odlet / přílet. Auto bychom si nejspíše nepůjčovali, ale není to nevyhnutelné. V tomto okamžiku si však neumím poradit s dopravou Ostia - Řím centrum města a s těmi otázkami, které mě nenapadly. Pozn: Ostia není podmínkou, ale bylo by to hezké. Neumím příměstskou dopravu Ostia - centrum Říma. Návštěva bohoslužby v chrámu sv. Petra. Děkuji za jakoukoliv pomoc nebo námět a rádi si necháme řešení výletu i zprostředkovat. Ivan.

Ubytování v Lido di Ostia doporučujeme vyhledat přes Booking / Lido di Ostia. Kromě základních parametrů jako termín, počet osob, popř. upřesnění ubytování zadejte ještě v Zařízení / Parkoviště. Nabídne Vám to jen ubytovací kapacity s parkováním. Cesta z Lido di Ostia do centra Říma není problém. Funguje tam jednak římská městská autobusová doprava a jednak existuje spojení městským vlakem Roma - Lido, které je celé v římském tarifním pásmu. Zaveze Vás až k Piramide. Výhodnější je vystoupit na EUR Magliana a přestoupit na metro B. Co se bohoslužeb v Bazilice ve Vatikánu týče, ty jsou zdarma, je však třeba rezervovat vstupenky na Prefektuře. Pokud se rozhodnete pro leteckou dopravu, doporučujeme letenky hledat na Kiwi.com. Z letiště Fiumicino jezdí do Lido di Ostia autobusy Cotral, z letiště Ciampino je potom doprava trochu složitější. Autobusem Atral se musíte dostat k metru na Anagnina, následně potom metrem A a B na EUR Magliana, odkud jezdí vlak Roma - Lido do Lido di Ostia.

# 13.03.2017, 23:21.
Řehůřkovi, velice děkujeme z informace, které nám při návštěvě Říma pomohly. Pokud mohu uvést několik svých postřehů pro další poutníky. 1. Řím a jeho hromadná doprava je oproti České republice velice špinavá a ponurá. 2. Z důvodu bezpečnosti se připravte před vstupem do každého většího kostela na prohlídku jako na letišti, všude jsou vojáci - v metru, před kostely, před Koloseem ... 3. doporučuji si aktivovat reoaming na datový tarif a využívat navigaci v mobilu. Na zastávkách MHD nejsou jíźdní řády, navigace Vám doporučí spoj i počet zastávek i odjezdy. 4. půjdete-li do Sixtinské kaple a Vatikánských muzeí, určitě si jí kupte a zarezervujte dopředu, ušetříte spoustu času ve frontě. Doporučuji si nastudovat, co vše je tam k vidění a najít nějaký plánek. V muzeu jsem nic nedostal - pořád mě odkazovali že později a potom mi řekli, že byla u vchodu. Ke vstupence sice přišel e-mailem schématický plánek, byl však na A3 papíru a nešel mi vytisknout. V muzeu dávali plánek pouze k audioprůvodci. Když jsem byl ale neoblomný a zoufalý, nakonec mi paní v suvenýrech sehnala poslední mapu v Italštině. Ze Sixtinské kaple se dá projít východem pro skupiny rovnou do baziliky Svatého Petra, ušetříte půl kilometru obcházení a ohromnou frontu před rentgeny. 5. I relativně v centru jsou velké levné obchody s cenami jako v České republice, ale nejsou vidět, opět pomohla navigace, doporučuji obchody Todis nebo Lidl. Děkuji. Pavel.

Děkujeme za cenné informace.

13.03.2017, 14:51.
Na cestu do Říma máme letenky, ale pro cestu zpět budou k dispozici až den po našem odletu z Prahy. Dříve prý stačil QR kód v mobilu, nyní ale letecká společenost vyžaduje letenku vytištěnou. Nebudeme bydlet v hotelu, kde bychom mohli o vytištění požádat, proto bych se chtěla zeptat, kde by bylo v možné v Řimě e-mailovou přílohu vytisknout, případně jak jsou taková místa označena. Mockrát děkuji za radu a přeji pěkný den. Iva.

Můžete využít např. síť internetových kaváren Cyber Cafe. Na výše uvedené stránce najdete kontakty, otevírací doby a vybavení. Každá má kromě počítačů tiskárnu a scanner. Doporučujeme si pro tento účel zřídit jednorázově nějakou e-mailovou schránku, tam si e-mail s letenkou přeposlat, v internetové kavárně do tohoto e-mailu vstoupit, letenku vytisknout a vše hned zrušit. Nepřihlašujte se v internetové kavárně do e-mailu, který běžně používáte.

# 13.03.2017, 12:47.
Tento dotaz už asi v dotazech zazněl, ale hledal bych asi dlouho. Kde je možno koupit jízdenky na vlak? Konkrétně mi jde o vlak FR1 / FM1 z letiště Fiumicino. Všude se o dopravě z letiště píše: Jeďte vlakem. Pozor, neplatí tam Roma Pass ani jiné časové jízdenky. Ale nikde jsem nenašel, kde na vlak koupit lístek. Poraďte prosím. Děkuji. Pavel.

Jízdenky pro vlak FL1, stejně jako pro vlak Leonardo Express, se prodávají na pokladně v odjezdové hale vlaků nebo v automatu.

# 13.03.2017, 11:09.
Děkuji za pomoc. Zkoušel jsem na stránkách Cotral najít spoj, ale zastávka Villa Adriana tam není. Prosím tedy o podrobnější informace. Je lepší zarezervovat si vstupenky do Hadriánovi vily? A mohu si také objednat jízdenky jako u Terravision online? Děkuji moc. Dušan.

Zastávka Villa Adriana v systému Cotral je. Do této zastávky lze vyhledat spoj, figuruje také na seznamu zastávek. Zastávky nejsou samozřejmě přímo u Villa Adriana. Jsou na Via Nazionale Tiburtina, odkud je třeba k Villa Adriana dojít pěšky. Vstupenky je vždy lepší do atraktivních míst rezervovat. Nicméně pokud budete návštěvu směřovat na začátek otevírací doby, neměl by být problém. Rezervace jsou v tomto případě telefonické. Jízdenky na regionální spoje Cotral nelze nakupovat online a na konkrétní čas. Koupíte je na pokladnách nebo u partnerů - trafiky apod. V autobuse je to v tomto případě vždy dražší.

# 12.03.2017, 21:30.
Moc děkuji za odpovědi. Mám ještě pár dotazů. Ráda bych se zeptala, zda se platí vstupné do kostelů / bazilik a případně jak dlouho jsou otevřeny. Jedná se mi konkrétně o tyto, ale samozřejmě pokud platí nějaké obecné pravidlo, tak prosím o informace. Kostel San Giovanni, kostel di S. Maria Maggiore, San Pietro in Vincoli. A také, jak je to se vstupem do Trajanova Fora a Caraccalových lázní? Do Pantheonu se také kupuje lístek online? Nikde jsem si toho nevšimla. Ještě jednou moc děkuji a přeji krásný zbytek dne. Bára.

Obecně vstup do kostelů je bezplatný. Otevřeno bývá každý den od rána do večera. Výjimečně bývá v období odpolední siesty zavřeno, někde i v neděli. Zpoplatněny bývají vstupy do muzeí, podzemí, na kopuli apod. Konkrétně Basilica di San Giovanni in Laterano má otevřeno denně od 10:00 do 17:00, v sobotu do 15:00 a v neděli zavřeno, Basilica di Santa Maria Maggiore má otevřeno denně od 7:00 do 18:45, Basilica di San Pietro in Vincoli má otevřeno denně od 8:00 do 12:30 a od 15:30 do 18:00. Trajánovo Fórum má otevřeno denně od 9:00 do 19:00 kromě pondělí, kdy je zavřeno. Vstupné je € 11,50. Terme di Caracalla mají otevřeno od 9:00 do 16:30 / 19:15 podle sezóny, v pondělí do 14:00. Vstupné je € 6,00. Pantheon má otevřeno denně od 9:00 do 19:15, v neděli do 12:45. Vstup je zdarma. Rezervují se průvodcované prohlídky - € 10,00 a privátní průvodcované prohlídky (1 - 4 lidé) - € 40,00.