ŘÍM 2016 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2016 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 15.04.2016, 22:30.
Chystáme se s přítelkyní na začátku června do Říma. Přílet máme 3.6. v 17:30 na letiště Fiumicino. Chci se zeptat, jak se nejlépe dostat do Hotelu Regent na Via Filippo Civinini 46, Villa Borghese Parioli. A také bych se rád zeptal, jakým dopravním prostředkem je nejlepší se pohybovat ve městě, hlavně do cetra. Děkuji moc za odpověď. Jan.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte metrem A směr Battistini. Vystupte na Flaminio a odtud jeďte městským vlakem Roma Viterbo jednu zastávku na Euclide. Ze stanice vyjděte na Via Filippo Civinini, jděte ve směru od náměstí a po levé straně je na rohu vstup do Hotelu Regent. Při cestách do centra využijte výše zmíněný vlak k metru a tím se potom přiblížíte k cílům Vašich výprav. Na metro a vlak platí jízdenky ATAC.

# 15.04.2016, 10:56.
V prvom rade chcem poďakovať za vašu stránku. Našla som tam veľmi veľa užitočných informácií. Ideme do Ríma na šesť dní. Plánujeme si kúpiť sedemdňový cestovný lístok za € 24,00. Môžeme ho kúpiť na stanici metra Anagnina? Platí nám na vlak do Lido di Ostia? Ďakujem. Andrea.

Týdenní jízdenku CIS zakoupíte na stanici metra Anagnina v pokladně ATAC, která je otevřena každý den od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00 do 20:00. Jízdenku lze použít na celou trasu vlaku Roma - Lido.

# 15.04.2016, 09:12.
Děkuji za vaší odpověď. Na internetu jsem našel nelichotivé hodnocení právě vámi doporučované společnosti Terravision. Například popisuje jeden cestující strastiplnou cestu z Termini na letiště. Píše tam o nezájmu pracovníků, zmatcích s nástupem do autobusu, prodejem lístku, neumožněním nástupu do autobusu i přes to, že měl Boarding Card, autobus byl přeplněný. Máte s tímto dopravcem opravdu dlouholeté zkušenosti a opravdu ho bez obav doporučujete? Máte zkušenosti i s ostatními dopravci? Rád bych byl předem připravený na všechny možné problémy a proto hledám co nejvíc informací, abych pak byl schopen co nejrychleji a nejúčinněji problém vyřešit. Předem děkuji za informaci. S pozdravem Karel.

Viz naše odpověď ze dne 01.10.2015, 16:26. Doprava Terravision je dlouhodobě nejhlevnějším přímým spojením z letiště Fiumicino do centra Říma. Pokud je výhodnější jet jiným dopravním prostředkem, potom doporučujeme ten. Např. spojení Ciampino - centrum, Fiumicino - Vatikán atd. Většina cestovatelů preferuje nízkou cenu. Pokud pro Vás cena není hlavním kriteriem, doporučujeme přímé spojení vlakem Leonardo Express za € 14,00.

# 15.04.2016, 08:27.
Pane Řehůřku, dovoluji se na vás obrátit s dotazem ohledně naší cesty do Říma. Plánujeme dovolenou v okolí Říma v polovině letošního července. Samozřejmě bychom se do Říma chtěli vypravit. Pojedeme autem a já bych vás chtěla požádat o doporučení, kde parkovat. Dočetla jsem se, že nejlepší to bude u některé ze stanic metra a poté se k památkám dopravit metrem. Chceme vidět ty nejznámější - Colesseum, Forum Romanum, Fontanu di Trevi a Pantheon. Mohl byste mi prosím nějak přesněji popsat, kam v klidu dojedeme a kde parkovací místo seženeme bez problémů? Někde jsem se dočetla, že můj 9. letý syn má cestování metrem zdarma, je to pravda? Děkujeme. D.

Seznam parkovišť P+R v dosahu městské dopravy najdete na ATAC - Sosta / Parcheggi / Di Scambio. Je tam mapa, ceny, otevírací doba, kapacita atd. Vyberte si parkoviště podle toho, odkud do Říma přijedete. Další možností je parkovat přímo v Centru v blízkosti Termini na ES Park Giolitti. Tam je ale cena za denní parkování téměř desetinásobná, ale odpovídající nabízené službě. Děti do deseti let cestují v římské dopravě v doprovodu dospělé osoby zdarma.

# 14.04.2016, 13:11.
Děkuji za mnoho užitečných rad, máte můj obdiv. Při mé poslední návštěvě Vatikánu byla při vstupu do Vatikánských muzeí samostatná fronta pro jednotlivce k pokladnám. Je to tak stále? Nebo mají skupiny i jednotlivci stejnou frontu? Děkuji. Eva.

Nejdelší fronta je pro návštěvníky, kteří si kupují vstupenku. Ti, kteří už mají zakoupenou vstupenku online nebo , popř. jsou v organizované skupině s průvodcem (už mají také online vstupenku), jdou mimo tuto frontu.

# 14.04.2016, 11:42.
Zítra odlétáme do Říma a včera jsem našla vaše stránky. Chtěla bych se vás zeptat, jakou vstupenku si musím koupit do Vatikánských muzeí a současně i zahrad a dále, když si vstupenku koupím online, musím ji mít vytištěnou nebo se mohu prokázat vstupenkou v mobilu? Za jak dlouho od zaplacení vstupenky přijdou na e-mail? Děkuji vám za odpověď. Jana.

Vstupenky do Vatikánských zahrad včetně Vatikánských muzeí zakoupíte přes Musei Vaticani - Informazioni / Orari e Biglietti / Evita la fila e clicca qui per acquistare i biglietti Online / Visite Guidate Singoli. Tady si vyberete požadvovaný typ prohlídky. Po zaplacení obdržíte e-mail voucher s rezervačním kódem a další potřebné informace vztahující se ke konkrétní prohlídce. Je možné použít i elektronickou formu - chytrý telefon, tablet apod. Voucher by měl přijít automaticky obratem.

# 14.04.2016, 08:50.
A i dříve než ve 14:00 lze vstoupit do muzea? A ještě dotaz, speciální řada pro online vstupenky je tam označena viditelně? Abychom nestály v té dlouhé frontě. Nebo jak tam mám postupovat? Děkuji. Michala.

Fronta nijak označena není. Jděte až ke vstupům a jděte do toho, který je označen pro návštěvníky se vstupenkami z internetu. Přesné informaci vždy obdržíte se vstupenkami.

# 14.04.2016, 08:41.
Můžete mi prosím upřesnit, kde přesně je odjezdové místo autobusu - cesta z Termini na letiště - a kde najdu Terracafe, nejlépe na nějaké mapce? Pochopil jsem správně, že pokud budu mít předem online zakoupené jízdenky, musím si i tak vyzvednout v Terracafe tzv. Boarding Card? Kde se případně na letišti dá koupit zpáteční jízdenka? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Karel.

Autobusy odjíždějí z Termini z Via Marsala. Je to hned u východu z nádražní haly. Terracafe je pod čtvrtou arkádou. Dá se tam vejít i z haly. Nejpozději dvacet minut před odjezdem autobusu z Termini si musíte v Terracafe vyzvedou tzv. Boarding Card. V autobuse pak předkládáte ke kontrole jízdenky a Boarding Card. Týká se to jen cesty z Termini na letiště. Jízdenky můžete koupit na letišti na stánku Terravision v hale nebo i na zastávce. Cena je však € 6,00 resp. € 11,00 za zpáteční jízdenku.

# 13.04.2016, 19:13.
Zdravím opět. Chtěl jsem si rezervovat a zaplatit vstupenku do Colossea, kam chceme s manželkou zajít. Mohu si zakoupit dvě najednou - pro mě a pro ženu - pod svým jménem, nebo je nutné koupit jednotlivě pod mým a jejím jménem? Dušan.

Funguje to formou nákupního košíku, do kterého přidáváte počet vstupenek za plné vstupné, počet vstupenek za snížené vstupné a počet vstupenek zdarma. Jakmile přejdete k objednávce, zadáváte kontaktní údaje objednavatele.

# 13.04.2016, 18:55.
Chceme se ženou navštívit Vatikán, muzea a Sixtinskou kapli. Jaké oblečení je povolené? Např. tříčtvrťáky, kraťasy či sukně asi ne. Děkuji moc. Dušan.

Muži musí mít kalhoty a ženy sukni pod kolena nebo kalhoty. Ramena musí mít zahalena všichni.

# 13.04.2016, 12:02.
Mám na vás dotaz ohledně dopravy z a na letiště Fiumicino a z a do centra Říma na Termini. Na vašich stránkách doporučujete zakoupit jízdenky předem u společnosti Terravision. 1. Mohu se zeptat, jak platba funguje a jak následně obdržím jízdenky? Mám na mysli, zda máte přehled o tom, jaká skutečná částka se z běžného korunového účtu obvykle strhne? Jen € 4,00 za jednu cestu přepočtená na Kč dle kurzu v době platby nebo se ještě k tomu strhává nějaký poplatek? Jakým způsobem následně obdržíme jízdenky? 2. Pokud si jízdenky nezakoupím předem, je reálná šance, že se do nějakého autobusu bez problému dostaneme bez předem zakoupené jízdenky? Jde mi o to, abychom po příjezdu nezjistili, že už mají všichni ostatní jízdenky zakoupené předem a že se do autobusu nevejdeme a budeme potom muset volit nákladnější odvoz např. taxi. 3. Pokud si objednáme jízdenky předem a budeme počítat s tím, že hodinu po příletu budeme připraveni na odjezdové zastávce a náhodou se stane, že bude přílet opožděn a my objednaný čas odjezdu autobusu nestihneme, je možné na jízdenky na určitý čas odjezdu jet i později? Nemůže se stát, že autobus bude přeplněný a nám jízdenky propadnou? 4. Je možné jízdenky zakoupit předem přes vás, tedy platba v ČR? Předem děkuji za odpovědi na mé dotazy. S pozdravem Karel.

Jízdenky zaplatíte kartou a strhne se Vám částka dle aktuálního kurzu banky spravující Vaši kartu. Žádné další poplatky. Jízdenky obdržíte e-mailem, kdykoliv si je můžete také stáhnout z Vašeho účtu u , který si založíte. Pokud si nezakoupíte jízdenky na výše uvedených stránkách, můžete si je zakoupit až na místě, pojedete samozřejmě až nejbližším volným autobusem, což ve špičce může trvat nějakou dobu. Rozhodně však rezervaci doporučujeme při cestě na letiště. Jízdenka zakoupená na místě stojí € 6,00 resp. € 11,00 zpáteční (cesta tam a zpět). V případě zpoždění můžete jet samozřejmě dalším volným spojem, který stihnete. V tomto případě odpadá výhoda rezervace, zůstává však výhoda ceny - € 4,00. Jízdenky je možné zakoupit přes výše uvedené stránky. Je to jednoduché, funkční, bezpečné a ověřeno. Při cestě zpět z Termini na letiště je třeba si nejpozději 20 minut před odjezdem vyzvednout v Terracafe u zastávky tzv. Boarding Card. Tím potvrdíte platnost rezervace. Týká se to jen cesty na letiště.

# 12.04.2016, 18:55.
Pane Řehůřku, ráda bych pro jistotu zjistila, kam se obrátit v případě zdravotních problémů. Cestuje nás skupina devíti dospělých a letí s námi i dva sedmdesátníci, takže bych raději byla připravena i na tuto eventualitu. Jaké číslo má, prosím, v Římě záchranka a kam se vydat k normálnímu lékaři? Bydlet budeme na Via del Paradiso 41 - Lazio. A ještě jsem se chtěla zeptat, zda budou památky otevřeny v pondělí 25.4.2016, když je státní svátek. Moc děkuji za pomoc na Vašich stránkách, právě je studuji. S pozdravem Zlatka a Markéta.

Aktuální telefonní čísla najdete vždy na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Itálie - Cestování / Zdravotnictví - důležitá telefonní čísla. Nejbližší nemocnice jsou na Isola Tibera. V případě nouze volejte tísňovou linku, v případě neakutních potíží doporučujeme konzultaci s asistenční službou Vašeho cestovního pojištění. Doporučí Vám vždy nejbližší zdravotnické zařízení, ve kterém Vás ošetří a kde budete mít jistotu, že nebude problém s finančním krytím od pojišťovny. Doporučujeme si Cestovní pojištění nakonfigurovat na výše uvedené stránce. My většinou volíme AXA Excelent s vysokým krytím a velkou slevou při online sjednání na této stránce. Podstatné jsou samozřejmě neomezené léčebné výlohy. Dne 25.4. jsou důležité památky jako Colosseo, Vatikánská muzea, Castel Sant' Angelo, Termi di Caracalla atd. otevřeny. Zavřeno je např. v Galleria Borghese jako každé jiné pondělí.

12.04.2016, 14:51.
Chtěla bych se zeptat, jak se dostat z letiště Fiumicino k hotelu Capannelle a zda jsou otevřené památky a obchody v Římě i o víkendu? Moc děkuji. Věra.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina na Cineccita. Odtud jeďte autobusem č. 654 směr Lagonegro. Vystupte na Siderno. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Siderno, přejděte křižovatku a po levé straně uvidíte Hotel Capannelle. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Použít můžete samozřejmě také nějakou časovou jízdenku nebo . Autobusy jezdí každý den přibližně od 6. do 24. hodin. Památky a obchody jsou o víkendu otevřeny. V neděli počítejte v případě obchodů s tím, že velká část bude zavřena nebo omezená prodejní doba. Supermarkety, jako např. Lidl, mají otevřeno. V neděli můžete zajít na Porta Portese v Trastevere, kde je velké tržiště. V případě památek existují samozřejmě výjimky. Ty hlavní však mají otevřeno, Vatikánská muzea kromě poslední neděle v měsíci mají zavřeno.

# 12.04.2016, 13:13.
Když si rezervuji lístek do Vatikánských muzeií např. 18.4. na 14:00 a nestihnu tam v tento čas být, propadá mi lístek automaticky? Děkuji. Michala.

Online vstupenku můžete použít až do uzávírací doby ten den, na který máte rezervaci. Tzn. pokud máte rezervaci na 18.4.2016 14:00, můžete vstoupit do muzeí nejpozději v 16:00 a opustit je musíte v 18:00, kdy se ten den muzea zavírají. Pokud budete vědět, že ten den návštěvu nestihnete, je možné ještě nejpozději hodinu před rezervovaným datem a časem rezervaci změnit.

# 12.04.2016, 12:24.
Chtěla bych se zeptat na cestu z letiště Ciampino. Přílet je v úterý 24.5.2016 kolem poledne do apartmánu La Casa In Fiore na adrese Via Nicastro 11, San Giovanni, 00182 Řím. Tedy jak se tam nejlépe a hlavně nejlevněji dopravit. Na tuto cestu asi není možnost využít Roma Pass, že? Ten si ale stejně koupíme asi až následující den. Zpět se vracíme v sobotu 28.5.2016 opět kolem poledne. Tedy potom vámi doporučené spojení lze asi využít, jen přesně obráceně, že? Existuje nějaká obdoba našeho Idos, abych si někde mohla najít i čas spojení? Předem moc děkuji za odpověď. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na stanici Anagnina. Odtud pokračujte metrem A a vystupte na Arco di Travertino. Odtud pokračujte autobusem č. 85 směr Termini a vystupte na Taranto / Lugo. Jděte po Via Taranto ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doleva na Via Nicastro. La Casa in Fiore je po levé straně ve druhé budově. Na metro a autobus můžete využít nebo jakoukoliv časovou jízdenku. Samozřejmě i jízdenku BIT v ceně € 1,50. Ze zastávky na kterou přijedete od Arco di Traventino můžete jezdit do centra - Piazza San Giovanni, Colosseo, Tritone / Fontana di Trevi, Termini. Autobus č. 85 jezdí jen v pracovní dny. O výkendu budete muset přejít přibližně 500 m k mentru na Piazza dei Re di Roma. Zpět na letiště můžete jet odtud na Anagnina a následně autobusem Atral. Pokud budete v centru, můžete využít přímý autobus z Termini za € 4,00. Jízdní řády městské dopravy najdete na ATAC. Odjezdy jsou uváděny vždy z konečné stanice.

# 11.04.2016, 16:15.
Jak se mám dopravit z letiště Řím Fiumicino do hotelu Primavera na Corso Vittorio Emanuelle? Eva.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete však použít i jakoukoliv časovou jízdenku. Vystupte na Corso Vittorio Emanuele / Sant' Andrea della Valle. Jděte po Corso Vittorio Emanuele II ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Piazza di San Pantaleo. Hotel Primavera je po levé straně.

# 11.04.2016, 10:37.
Zakoupila jsem si jízdenky na autobus SIT Bus Shuttle. Letíme zítra a ve čtvrtek zpět z Ciampino na nádraží Termini. Musím si také někde před nástupem vyzvedávat ještě místenku? Děkuji předem za zprávu. Hezký den. Kateřina.

Nevíme o tom, že by se měla vyzvedávat u této společnosti nějaká místenka. Z důvodu rezervace místa pro cestující z jiné zastávky (Via Crescenzio - linka na Fiumicino) je třeba být na zastávce nejpozději 15 minut před odjezdem z Termini, aby se potvrdila rezervace a neobsadilo se místo na Termini. Proto i my doporučujeme být na zastávce na Termini nejpozději 15 minut před odjezdem autobusu.

# 10.04.2016, 18:06.
Pane Řehůřku, moc děkuji za rychlou odpověď. Když jsem si hledala informace o Terravision, našla jsem znepokojivou informaci o jejich krachování. K tomu několik názorů, že jejich spoje jsou rušeny. Nevíte, zda je tato informace pravdivá? A v případě, že by náš let měl zpoždění, můžeme využít pozdější spoj Terravision, kdybychom si koupili jízdenky přes internet na určitý čas a nestihli ho? Moc předem děkuji za Váš čas a informace. Dominika.

Viz naše odpověď ze dne 01.10.2015, 16:26.

# 10.04.2016, 13:23.
Ještě jednou. Chápu to tedy dobře, že z letiště pojedu FL1 do stanice Trastevere nebo Ostiense, kde přestoupím na FL3 a pojedu do stanice Monte Mario? Tohle všechno za € 8,00 bez povinnosti označit jízdenku? Potom přesednu na autobus č. 990, kde už musím označit jízdenku BIT za € 1,50. Omlouvám se za moje zpomalené chápání. Děkuji za Vaše služby! Ivana.

Jízdenku na vlak musíte samozřejmě označit na letišti na nástupišti před nástupem do vlaku. Jízdenku BIT označíte v autobuse. Doporučujeme přestupovat na Trastevere.

# 10.04.2016, 11:50.
Milí Řehůřkovi, prosím o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino na adresu Trionfale, Via Mario Fani 80. Našla jsem si cestu vlakem FL1 z Fiumicino do Roma Trastevere, potom přestoupím na FL3 a pojedu do Balduina. Poslední úsek cesty potom autobusem 990. Potřebovala bych vědět, jaké lístky si mám koupit, zda na ty vlaky musí být na každý zvlášť jízdenka. Na autobus asi budu potřebovat zase jinou? A není tato trasa krkolomná? Neměla bych jet raději přes Termini? Děkuji předem za Váš čas a odpověď, která je, jak jsem si stačila všimnout, vždy více než vyčerpávající! Morava zdraví Moravu. Iva a Petr.

Je to nejrychlejší cesta. Můžete jet vlakem FL3 na Monte Mario. Je to za stejnou cenu, konečná zastávka autobusu 990 je před stanicí, budete mít k dispozici přesný jízdní řád, protože odjezdy jsou uváděné od konečné zastávky. Jízdenka na vlak za € 8,00 je přestupní, potřebujete tedy jednu jízdenku na vlak. Cena je stejná až po stanici Cesano. Na autobus budete potřebovat jízdenku BIT za € 1,50 nebo jakoukoliv časovou jízdenku nebo . Další možností je jet z letiště autobusem za € 6,00 na Via Crescensio. Odtud přejděte na Piazza Cavour, odkud autobus 990 jezdí také. Od Via Crescenzio se budete držet po levé straně náměstí. Varianta přes Termini je sice nejlevnější, ale také časově nejdelší. Na Termini se dostanete autobusem za € 4,00, odtud metrem A na Lepanto a z Lepanto autobusem č. 913 směr Stazione Monte Mario a vystoupit na Triomfale / Fani. Na metro a autobus potřebujete společnou jízdenku BIT.

# 09.04.2016, 21:36.
Moc bych chtěla poprosit o radu ohledně dopravy. Chtěli bychom zajet v rámci návštěvy Říma na zápas Lazia. Jednalo by se o 15.5.2016, zápas začíná ve 20:45 a končit bude přibližně kolem 23:00. Jak bychom se dostali z našeho ubytování na Via Conte Rosso, Central Station, na olympijský stadion a zpět? Moc děkuji předem za odpověď. Mějte krásný zbytek dne. Dominika.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina za € 1,50 na San Giovanni. Od metra projděte Porta San Giovanni a vydejte se doprava na Viale Carlo Felice. Hned první ulice vlevo je Via Conte Rosso. Do metra můžete použít samozřejmě i jakoukoliv časovou jízdenku. Na stadion se dostanete nejdříve metrem A směr Battistini. Vystoupit musíte na Ottaviano. Na Via Barletta je zastávka autobusu č. 32. Jeďte směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Je to před areálem, kde se nachází Olimpijský stadión. Zpět pojedete stejným autobusem. Taktak ale budete stíhat poslední metro, které odjíždí z Battistini v neděli ve 23:30. Pokud ho nestihnete, jeďte nočním autobusem n1, který jezdí od 23:30 do 5:00 po 15. minutách. U Ottaviano odjíždí ze zastávky, ze které pojedete autobusem na stadion, tj. z Via Barletta (ve stejném směru). Na S. Giovanni zastavuje ještě před Porta San Giovanni.

# 09.04.2016, 16:22.
Pane Řehůřku, chtěla bych Vás poprosit ještě o jednu informaci. Psal jsme mi, že v neděli 29.5. jsou Vatikánská muzea otevřena zdarma. Týká se to i Sixtinské kaple? Děkuji za zprávu. Silvie.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Poslední neděli v měsíci je i tam vstup zdarma.

# 09.04.2016, 15:06.
Existuje jedna vstupenka do Vatikánských muzeí, Baziliky sv. Petra a kupoli? Nemohu tuto možnost nikde objevit. Děkuji za radu. Jana.

O takové vstupence nevíme. Vstup do samotné Baziliky je zdarma. Platí se vstup do kupole - € 8,00 s výtahem, € 6,00 bez výtahu a do podzemí € 13,00. Do Baziliky se pořádají různé prohlídky s průvodcem, které Vám umožní vstup bez fronty - nabídka je na Get Your Guide.

# 08.04.2016, 21:45.
Vstup zdarma na památky je do 18. let? Stačí předložit ISIC nebo je to na předložení občanského průkazu? Jana.

ISIC je mezinárodně uznávaná karta, na které je kromě základních identifikačních údajů a fotografie i datum narození držitele. Měla by tedy stačit k prokázání věku. Máme zprávy, že při čerpání slev na ISIC někdy vyžadují doložení občanského průkazu nebo pasu, takže i v tomto případě to nelze vyloučit. V italských státních muzeích a památkách je vstup zdarma do 18. let.

# 07.04.2016, 09:48.
V polovině května se chystáme letět do Říma, přiletíme ve 14:00 hodin na letiště Fiumicino a potřebovali bychom poradit, jak se nejlépe dostat z letiště přímo do Vatikánu, kde jsme ubytovaní v hotelu Gravina San Pietro na adrese Via della Cava Aurelia 17. Děkuji za odpověď. Katka.

Jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Odtud pokračujte autobusem č. 34 za € 1,50 směr Monte del Gallo. Zastávka autobusu je na začátku ulice v blízkosti Piazza Cavour a jede ve směru k Piazza Cavour. Vystupte na Monte del Gallo / Cardinal Cassetta. Je to čtvrtá zastávka před konečnou a pokud přejedete, nic se neděje. Z konečné je to sem 300 m. Pojedete podél Vatikánu, který budete mít po pravé straně, podjedete pod železničním viaduktem za kterým bude po pravé straně kostel, otočíte se na stejné ulici o 180 stupňů a před železničním viaduktem odbočíte doprava. To už budete na Via di Monte del Gallo, na které vystoupíte. Raději dejte znamení řidiči. Via della Cava Aurelia je po pravé straně souběžná s ulicí po které jede autobus. Hotel Gravina San Pietro je po levé straně. Druhá varianta je z letiště autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro za € 1,50. Vystoupit musíte zastávku před konečnou na Crocifisso / Porta Fabrica. Půjdete zpět ve směru příjezdu autobusu na křižovatku, zahnete doleva a projdete pod výše zmíněným viaduktem (jsou dva - starý a nový). Za druhým zahnete doleva a po ulici se budete držet vpravo a po pravé straně budete pokračovat po souběžné Via della Cava Aurelia.

# 06.04.2016, 15:24.
Chtěla bych se zeptat, kolik stojí doprava ze San Benedetto do Říma pro dospělého a pro dítě. Budeme v Itálii na dovolené a přemýšlíme, že se podíváme do Říma. Bude nás tam větší skupina. Děkuji. Gábina.

Ze San Benedetto del Tronto jezdí do Říma společnost Roma Marche Linee. Autobusy odjíždějí z Corso Mazzini a do Říma přijíždějí na Stazione Tiburtina. Autobusy jedou ve 2:55, 6:15, 7:45, 9:45, 11:30, 17:00. Cesta trvá přibližně 3 hodiny. Zpět jedou autobusy v 8:30, 10:00, 14:00, 16:00, 17:20, 18:30 a 21:05. Jednosměrná jízdenka stojí € 18,50 a zpáteční € 31,50. Autobusy jezdí každý den, v neděli jsou trochu jiné časy. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Dětské slevy neznáme.

# 06.04.2016, 13:06.
Moc děkuji. Co byste dělal, kdybyste měl jeden den volna a chtěl něco vidět mimo Řím - dosažitelné vlakem nebo autobusem, s odjezdem tak v 8:00 ráno a návratem také v 8:00 večer? Třeba z a na Termini nebo Tiburtina. Možná blbá, ale také otázka, kterou možná využijeme. Děkuji. Jaroslav z Ostravy.

Na Tiburtina bychom nasedli do vlaku a za € 2,60 se dopravili do Tivoli. Cesta trvá 45 až 60 minut. Terasová zahrada a honosné vily určitě stojí za návštěvu.

# 04.04.2016, 13:41.
Ještě Vás prosím. Co se týče jízdenek od společnosti Terravision. Na internetu si koupím jízdenky i zpáteční - vytisknu a potom ještě musím i někde vyzvedávat Boarding card i z letiště do centra a potom z nádraží na letiště? Tu dostanu na základě vytištěného listku? Děkuji za upřesnění. Michala.

Po rezervaci jízdenek si je vytisknete a předložíte je před nástupem do autobusu z letiště. Nic jiného vyzvedávat nemusíte. Při cestě z Termini na letiště si musíte na základě těchto jízdenek vyzvednout nejpozději do 20. minut před odjezdem v Terracafe tzv. Boarding Card. Terracafe je na Termini v hale. Vchod je i od zastávky autobusu. Toto platí pouze při cestě na letiště. Při nástupu do autobusu předkládáte Boarding Card i jízdenky.

# 04.04.2016, 12:44.
Chtěla bych se zeptat. Když si koupím jízdenku z letiště na nádraží. Přiletíme v 9:30 a jsme bez zavazadel - tudíž nečekáme na zavazadla. Transfer, který si chci zabukovat je v 10:25 pro jistotu. Moje otázka je - pokud stihneme předchozí autobus 9:45 můžeme s ním jet pokud bude volný nebo musíme čekat až na ten 10:25? Děkuji. Michala.

Rezervované budete mít místo v autobuse na 10:25. Pokud stihnete dřívější spoj, můžete jízdenku použít pokud bude volné místo. To samé platí i na pozdější spoje v případě, že zarezervovaný spoj nestihnete.

04.04.2016, 12:27.
Rádi bychom Vás požádali o radu, zda je možné si v Římě zajistit česky mluvícího průvodce a to i pro Vatikán. Jednalo by se o počátek srpna a lokality: Vatikán, Vatikánské Muzeum, Sixtinskou kapli, Katakomby - podzemní hrobky předešlých Papežů a Baziliku Sv. Petra a dále Koloseum a centrum města. Děkujeme moc za odpověď. Radek.

Doporučujeme českého průvodce Věru H.. Zkuste se domluvit. Kontakty jsou na výše uvedených stránkách. Pro průvodce v anglickém a jiném jazyce doporučujeme využít širkou škálu služeb Get Your Guide.

# 04.04.2016, 10:36.
Děkuji Vám za rychlou odpověď. Jen jsem se chtěla zeptat ohledně cesty zpět - v jaký cenách se pohybuje taxi na letiště a kde ho nejlépe objednat? Je nás šest. Pochopila jsem správně, že pojedeme nejprve nočním autobusem n1 na Termini a potom autobusem Teravision na letiště? Pokud bychom si jízdenky na Teravision nerezervovali dopředu, ušetřili bychom 20 minut na Termini nebo je vždy nutné mít rezervovanou Boarding Card? Letadlo letí v 7:00, ale na letiště nám stačí dorazit v 6:00. Je možné posunout nástup? Máme dvě menší děti, tak se odjezd snažíme co nejlépe sladit. Děkuji a přeji hezký den. Martina.

Doporučujeme bílá taxi města Říma. Tarif na letiště Ciampino je € 30,00. V noci (brzy ráno) však počítejte s příplatkem. Cena je pro čtyři osoby. Pro šest osob se bude pohybovat někde mezi uvedenou cenou a jejím dvojnásobkem. Doporučujeme si taxi zajistit přes hotel. Popsaná cesta nočními spoji byla tak jak jste uvedla - noční autobus n1 a následně autobus . Pokud si jízdenky nebudete rezervovat dopředu, bude cena za jednu jízdu € 6,00 a riskujete v případě obsazenosti autobusu, že neodjedete. Boarding Card je právě systém, který má pasažéry ochránit a zajistit jim to, že když mají jízdenky na konkrétní čas, že v ten konkrétní čas odjedou. U cesty na letiště je to nutností, proto je Boarding Card jen v případě cesty na letiště.

# 03.04.2016, 20:01.
Chtěla bych se zeptat, jak si zabukovat vstup do Colossea, když budeme mít Roma Pass a nebudeme tedy vstup platit. Děkuji. Kateřina.

Vstup s se v případě, kdy není rezervace povinná, nebookuje. V případě Colossea půjdete přímo k turniketu pro Roma Pass.

# 03.04.2016, 08:57.
Chtěl bych poprosit o návod, jak se dostanu z letiště Ciampino do ubytování G&G Modern Apartments na Via Vibio Sequestre 3, Prenestino, 00176 Řím. Děkuji a přeji hezký den. Radim.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte autobusem č. 105 za € 1,50. Vystupte na zastávce Casilina / Alessi. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, přejděte koleje a současně na druhou stranu ulice, odkud vychází Via Vibio Sequestre. Vchod do G&G Modern Apartments je hned na křižovatce vlevo. Alternativně můžete jet z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Termini a dále autobusem č. 105. Jízdenku z metra můžete použít v autobuse.

# 02.04.2016, 16:21.
Stačí na cestu z Trastevere na Via Teodoro Pateras do Vatikánu 100. minutová jízdenka? Chtěli bychom potom také z Vatikánu k Andělskému hradu a dále na Villa Borghese. Dá se to ujít pěšky? Jak je to daleko? Dušan.

Jízdenka BIT Vám na tuto cestu stačí. Andělský hrad je z Vatikánu v pěší dostupnosti - přibližně 1 km, Villa Borghese je už o něco dále, od Andělského hradu přibližně 2,5 km.

# 02.04.2016, 13:41.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaši odpověď. Vyjíždímě od Brna s dětmi ve věku 8 a 10 let. Pro přespání jsem nakonec vybrala přímořské letovisko Numana, jsme milovníci Chorvatska a tato část italského pobřeží odpovídá více našim přestavám, ale je to dost daleko. Jsme zvyklí jet na jeden zátah do Dalmácie, ale toto nemáme projeté. Plánovač tras mi ukazuje cestu dálnící přes Bologna, ale četla jsem na vašich stránkách, že bývají před Bologna kolony, je to lepší než z Padovy směr Rimini? V hotelu Sorriso přespíme z 25.6. na 26.6. a rádi bychom se stihli vykoupat. Od 26.6. do 28.6. máme ubytování v Římě. Po přečtení Vaší odpovědi, jsem se pokusila raději najít ubytování s parkovištěm. Budeme bydlet v hotelu Casa Tra Noi na Via Monte Del Gallo. V neděli 26.6. by měla být zdarma státní muzea, a tak se chystáme navštívit po příjezdu Koloseum a Forum Romanum. Druhý den se chystáme navštívit Vatikán a chtěli bychom s dětmi zajít do zmrzlinárny u Pantheonu, kde jsem kdysi jedla úžasnou zmrzlinu a k Fontáně di Trevi. Ráno 28.6. budeme odjíždět na Elbu, kde máme ubytování v Portoferraio do 1. 7. Jsme zvyklí na cestování trajekty v Chorvatsku, ale podle toho, co jsem zatím četla je cestování v Itálii asi odlišné. Prý je obtížné odjet na Elbu o víkendu, proto volíme všední den. Je i v úterý nutná rezervace lístku? Nemám představu, jak to budeme z Říma časově zvládat. Budu vděčná za Vaše postřehy a radu. Srdečně zdravím. Daniela.

Pokud se chcete vyhnout městu Bologna, doporučujeme jet tak, jak jezdíme my: z Mestre po silnici SS309 do Ravenna a odtud po SS16 do Rimini Nord. Tady doporučujeme opět najet na dálnici. Rezervaci lístku na Elbu doporučujeme. Raději si vytvořte časovou rezervu a do přístavu přijeďte dříve. Jízdní řády a ceníky najdete na stránce Trajekty - Elba Island. Těch trajektů jezdí hodně. Vzhledem k tomu, jak krátký máte pobyt, je jistota přesného příjezdu na místě.

# 02.04.2016, 12:40.
V neděli 17.4.2016 vyrážíme autobusem do Říma. Okolo poledne bychom tam měli být v Roma Camping Village. Rádi bychom prošli Svatou branou u sv. Petra. Myslíte, že by se to dalo ještě v to pondělní odpoledne stihnout? Prý je tam nějaký koridor od Andělského hradu a dokonce jsem slyšel, že by se měli poutníci někde elektronicky registrovat? Můžete mi poradit? Jiří.

Je to reálné. Pro vstup ke Svaté bráně byl zřízen zvláštní chodník od Andělského hradu a vede po Via della Conciliazione a přes Piazza San Pietro k bazilice. Na Via della Conciliazione bylo zřízeno přijímací centrum pro poutníky. Doporučená je registrace na stránkách IM - Registrazione Pellegrini. V registraci uvedete datum a přibližnou hodinu vstupu Svatou bránou. Registrace je především pro velké skupiny, doporučuje se však i rodinám a jednotlivcům. Svaté brány jsou i v ostatních římských Bazilikách, tam ale registrace neprobíhá.

# 01.04.2016, 20:59.
V neděli se vracíme z Říma do Prahy. Odlétáme ve 13:00 hodin z letiště Leonardo da Vinci. Ubytovaní jsme u Piazza Navona. Mohli byste nám prosím doporučit spoj na letiště? Sem jsme jeli shuttlem, který nás odchytil na letišti. Děkuji. Iveta.

Z Piazza Navona přejděte na Corso Vittorio Emanuele II. U křižovatky s Via del Leutari je zastávka autobusu č. 64. Jeďte na Termini a odtud z Via Marsala jeďte autobusem za € 4,00 na letiště Fiumicino.

# 01.04.2016, 20:07.
Na stránkách průvodce Řím jsem se dočetla, že první neděli v měsíci je zdarma vstupné např. do Colossea. Je to stále ještě aktuální nebo se jedná o zastaralou informaci? Děkuji moc za odpověď. Hana.

Ano, je to stále aktuální. Na tento den nejsou k dispozici online rezervace. Platí to pro Itálii, ne pro Vatikán.

# 01.04.2016, 19:47.
Řím se mi blíží, tak ještě dotaz, pokud mohu. Děkuji. Jakým směrem je z metra Stazione Metro Cipro kemp Camping Village Roma? Myslím tím autobus 247. Je možné mi poslat odkaz na celou linku 247? Pokud pojedu autobusem 267 a přestoupím na metro Cipro a potom přestoupím na Colosseo, platí stále jeden lístek? Milan.

Jedná se o směr Stazione Aurelia. Jízdní řády najdete na ATAC. Vystoupíte na zastávce Stazione Aurelia. Jmenuje se stejně jako konečná, je to ale čtvrtá zastávka před konečnou včetně. Je to u nákupního centra Panorama. Ke kempu přejdete nadchodem. Pokud trasu autobusem 267 a následně metrem A a B zvládnete do 100 minut, což lze bez problému zvládnout, a pokud na Termini neprojdete z nějakého důvodu turnikety ven z metra, můžete na celou trasu použít jednu jízdenku BIT. V Mentru ji musíte znovu validovat.

# 01.04.2016, 15:25.
2.6.2016 odlétáme z Prahy do Říma v 15:45 a přiletíme v 17:30. Jsme skupina 6. dospělých lidí. Můžete mě prosím informovat o nejlepším spojení z letiště do místa ubytování v Casa Bianchi Tor Vergata? Děkuji za odpověď. S pozdravem Anna.

Pokud přiletíte na letiště Ciampino, jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračujte autobusem č. 047 nebo č. 500 na Tenuta Torrenova / Scuola. Od zastávky přejděte po schodech na druhou stranu ulice a po levé straně navazuje Via Carlo Carminati. Po té se vydejte a po pravé straně na křižovatce je rohová Casa Bianchi Tor Vergata. Vchod je z ulice Via Angelo Bianchi. Pokud přiletíte na letiště Fiumicino, jeďte nejdříve autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Anagnina. Z Anagnina pak pokračujte výše uvedenými autobusy. Jízdenku z metra můžete použít na autobus. Na metro a autobusy 047 a 500 můžete samozřejmě použít i jakoukoliv časovou jízdenku.

# 01.04.2016, 13:32.
Určitě dáme vědět. Mám ještě dotaz. 3. denní jízdenka na MHD platí i do naší stanice na Via Castel Gubileo - Villa Teresa nebo je to jiné pásmo? Platí i pro městské vlaky FLV? Děkuji. Jaroslav.

Platí. Na vlaky platí do stanice Settebagni (FL1) a Sacrofano (Roma Viterbo).

# 01.04.2016, 12:09.
Pane Řehůřku, chystáme se příští týden na prodloužený víkend do Říma a chtěla bych Vás poprosit o odpověď na pár otázek. Přiletíme na letiště Ciampino a bydlíme v Oasi Roma na Via Orazio Coclite 8. Jak nejlépe se tam dostaneme? A je třeba rezervovat si lístky dopředu? Zpět odlétáme již v 7:00 ráno v pondělí. Je nějaké omezení v ranních hodinách pro cestu na letiště? Máme dvě děti ve věku 9 a 11 let. Jak je to s nimi při platbě MHD? Děkuji moc za odpověď. Martina.

Pro Vás nejjednodušší způsob dopravy je jet z Letiště Ciampino autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A směr Battistini za € 1,50 na Furio Camillo. Z Metra vystoupíte u křižovatky ulic Via Appia Nuova a Viale Furio Camillo. Po Via Appia Nuova přejděte o ulici dále na Via Orazio Coclite. Oasi Roma je v polovině ulice. Tento způsob dopravy nevyužijete při cestě zpět. Metro vyjíždí z konečných stanic v pondělí v 5:30, na letiště se tak nedostanete včas. Doporučujeme jet nočním autobusem n1 směr Battistini a vystupte na Termini. Zastávka je na Via Appia Nuova, kousek za křižovatkou s Viale Furio Camillo. Pojedete ve směru k Vašemu ubytování. Z Termini, konkrétně Via Marsala, jeďte autobusem za € 4,00 na letiště. První autobus jede ve 4:30, na letišti je v 5:10. Z konečné Anagnina odjíždějí autobusy ve 3:06, 3:22, 3:38. Cesta na Termini z Anagnina trvá 25 minut, doporučujeme tedy být na zastávce někdy kolem 3:10. Na Termini je třeba v Terra Cafe vyzvednout minimálně 20 minut před odjezdem Boarding Card. Další z možností je si objednat taxi. Na Atral se jízdenky nerezervují, u Terravision to doporučujeme. V autobuse Atral cestují zdarma jen děti do výšky 1 m, v dopravě ATAC cestuje zdarma dítě do 10. let v doprovodu platící dospělé osoby, v autobuse Terravision cestuje zdarma dítě do 4 let. Starší děti platí ve všech uvedených prostředcích plné jízdné.

01.04.2016, 09:35.
Řím jsme již v minulosti navštívili, tedy i hlavní památky. Nyní jedeme v termínu 20.4. až 24.4.2016, kdy se asi trefíme do týdne kultury. Tentokrát bychom se chtěli našlapaným turistickým místům vyhnout a užít si Řím trochu jinak - jen se procházet a nasávat atmosféru. Prosím Vás o tipy na klidná a romantická místa, uličky ... Děkuji za odpověď. Hezký den Lucie.

Romantická místa, křivolaké uličky, staré domy s krámky ale i pěkné vyhlídky (např. pahorek Janicul) na Řím hledejte ve čtvrti Trastevere. Inspiraci na netradiční Řím můžete hledat také na Get Your Guide, kde v Kategoriích najdete řadu zajímavých tipů na způsoby, jak netradičně poznávat Řím.

# 31.03.2016, 12:52.
Kde je možné koupit lístky na metro v Říme? Přímo na nádraží Termini? Děkuji. Michala.

Jízdenky ATAC lze zakoupit na pokladnách ATAC, u autorizovaných prodejců (tabáky, stánky, bary) nebo v automatech. Pokladna ATAC na Termini je otevřena denně od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00. Prodávají tam celou sadu jnízdenek Metrebus Roma a Lazio, také turistické karty a další.

# 30.03.2016, 23:02.
Chystáme se koncem června autem do Říma. 1. Mohl byste nám prosím doporučit, kde přibližně udělat pauzu na přespání? V okolí jakého města - Ferrara, Padova, Firenze? Aby cesta byla ještě příjemná a druhý den jsme zavčas dojeli do Říma? 2- Zatím máme zarezervované ubytování ve čtvrti Trastevere na Via Dei Salumi. Je možné parkovat někde poblíž? Dá se do Trastevere zajet a je zde nějaké parkoviště? Našla jsem nejblíže až za Colosseo. Nebo nám ubytování v centru vůbec nedoporučíte? Děkuji. Monika.

Nepíšete odkud vyjíždíte, tak je těžké někde doporučovat místo dojezdu pro první den. Čím blíže Římu, tím samozřejmě lépe. Když dříve přijedete, budete mít ten den více času na poznávání Říma. Ubytování doporučujeme hledat na Booking. Zadejte parametry a nechte si zobrazit mapu a podle ní najdete ubytování v blízkosti dálnice. Vaše ubytování se nachází v ZTL Trastevere. Přes den je pro běžný provoz uzavřena v době od 6:30 do 10:00 kromě svátků a v noci od 21:30 do 3:00 v pátek a v sobotu, od května do října i ve středu a ve čtvrtek. To by Vás mohlo limitovat. Mimo tuto zónu můžete parkovat např. v Garage Trastevere, kde za den parkování zaplatíte € 20,00. Na ulicích je možné parkovat také, ale většina Trastevere se nachází v zóně 5, kde je placené parkování ve výši € 1,20 za hodinu a část v zóně 6, kde je placené parkování ve výši € 1,00 za hodinu. Na ulici bychom ale auto nenechávali. Pokud by Vám nevadilo parkovat mimo dostupnost ubytování, potom doporučujeme v blízkosti Termini ES Park Giolitti. Za den tam zaplatíte € 18,00. Provozuje ho stejná společnost jako v Benátkách Tronchetto. Popř. doporučujeme hledat ubytování s parkováním v areálu - Booking / Trastevere.

30.03.2016, 16:50.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat na stadion Foro Italico od stanice metra Cipro. Jede odtud přímý autobus? Informaci o dopravě nemohu nikde nalézt. Děkuji. Blanka.

Ze stanice Cipro přejeďte metrem A o jednu zastávku na Ottaviano. Vystupte z metra na Via Barletta. Kousek od východu z metra je tramvajový ostrůvek, odkud jezdí i autobusy. Nastupte do autobusu č. 32 směr Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Zastávka je před areálem, ve kterém se nachází Foro Italico. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku. Autobus č. 32 jezdí každý den.