ŘÍM 2017 / 8

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 8

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.04.2017, 13:56.
Pokud chceme navštívit Andělský hrad, Colosseo a Forum Romanum první neděli v měsíci, kdy má být vstupné zdarma, je potřeba nějaká rezervace předem? Předem děkuji za odpověď! Tereza.

Rezervace není nutná a první neděli v měsíci není ani možná.

# 20.04.2017, 14:28.
Pane Řehůřku, oceňuji vaši ochotu odpovídat na naše dotazy a jeden přidávám. Jak se dostat z letiště Fiumicino do Trastevere a kde zabukovat jízdenky? Nějak se v tom ztrácím. Děkuji a přeji hezký den. Iva.

Nejjednodušší, i když ne nejlevnější, je doprava vlakem FL1 za € 8,00. Z letiště jezdí vlaky po 15. minutách. Cesta trvá 26 minut. Jízdenky zakoupíte na místě v odjezdové hale. Je zbytečné je kupovat online.

# 19.04.2017, 11:37.
Mám dotaz. Jak se nejlépe dostaneme z centra Říma do Ostia Antica? Budeme bydlet poblíž vlakové stanice Roma S. Pietro. A jak je to zde se vstupenkami a návštěvní dobou? Děkuji moc za odpověď. Lida.

Ze S. Pietro jeďte vlakem Trenitalia na Ostiense, přejděte na Porta S. Paolo a odtud pokračujte městským vlakem do Ostia Antica. Celá trasa je v pásmu běžných jízdenek. Otevřeno je od 8:30 do 16:30 až 19:15 podle sezóny, poslední vstup je hodinu před zavírací dobou. Zavřeno je v pondělí, 1.1., 1.5. a 25.12. Vstupné je € 8,00, snížené € 4,00. Platí zde podmínky jako ve všech státních muzeích a památkách, tj. do 18. let zdarma, snížené vstupné od 18. do 25. let. Více informací najdete na Ostia Antica.

# 19.04.2017, 09:37.
Děkuji Vám za Vaši odpověď. Ještě bych měla dotaz. Pokud bychom nešli do muzeí, ale chtěli se dostat do Vatikánu a popř. do Baziliky sv. Petra a vyhnout se frontám, je možné provést nějakou rezervaci na tento den? Předem děkuji za odpověď. Lucie.

Podívejte se na Get Your Guide. Je tam několik možností rezervací do Baziliky. Běžný vstup do Baziliky je zdarma. Nicméně v obou případech se nevyhnete frontě během kontrol, které tam probíhají.

# 18.04.2017, 11:25.
Mohl byste mi prosím poradit, jak se dostanu z letiště Ciampino - přílet 21.4.2017 ve 20:10 - do ubytovacího zařízení na adrese Via Luigi Piancianiciani 5, Central Station? A ještě jeden dotaz. Vyplatí se mi koupě karty Roma Pass? Moc děkuji. S pozdravem Lenka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A a vystupte na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Piazza Vittorio Emanuelle II pokračujte tramvají 5 (směr Gerani) nebo 14 (směr Togliatti) a vystupte na další zastávce Principe Eugenio / Manzoni. Vraťte se zpět ke křižovatce a odbočte doleva na Via Luigi Pianciani. Vaše ubytování je po pravé straně. To, zda se vyplatí zakoupit nebo ne, záleží na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat.

# 18.04.2017, 09:57.
Děkuji Vám za doporučení. Ráda bych se ještě zeptala, jak je to se vstupem do Vatikánu, kdybychom tam chtěli vyrazit v neděli 30.4.2017. Na internetu jsem se dozvěděla, že každou poslední neděli v měsíci je Vatikán otevřený pouze dopoledne a je zde vstup do všech muzeí zdarma. Nevíte prosím, zda je to pravda a jaká je přesná otevírací doba v tento den? Pokud je opravdu vstupné zdarma, nemusíme se zde obávat žádné fronty, nevíte? Předem děkuji za Vaši odpověď a přeji Vám pěkný den. S pozdravem Lucie.

V neděli 30.4.2017 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je umožněn ve 12:30. Fronty budou samozřejmě veliké, postupují však v tomto případě rychle.

# 17.04.2017, 18:59.
Uvažujeme o návštěvě Říma, kterou bychom rádi spojili s návštěvou nějakého fotbalového utkání. Nevíte, zda se dají přímo na místě bez problému sehnat lístky na zápasy místních týmů? Nebo neznáte někoho, kdo zprostředkovává lístky za rozumnou cenu? Kromě tedy překupných agentur, které mají předražené vstupné? Dále také hledám v tomto městě zajímavé dobře dostupné ubytování se snídaní za rozumnou cenu. Co byste doporučili? Děkuji moc! Děkuji za odpověď! Jan.

Vstupenky lze zakoupit na místě i online. Dostupnost samozřejmě závisí na atraktivitě utkání. Online nákup najdete na oficiálních stránkách AS Roma - Tickets / Buy tickets. Přesměruje Vás to na oficiálního online prodejce Listicket, člena skupiny Ticketone. Informace o nákupu na místě a prodejních místech najdete na AS Roma / Tickets / Tickets FAQ. Na stejného prodejce Vás přesměruje i druhý klub hrající na Stadio Olimpico - Lazio Roma. Ubytování doporučujeme hledat na Booking / Řím.

# 17.04.2017, 18:20.
Hledala jsem informace turistů o návštěvě Říma a narazila jsem na Vaše velmi zajímavé stránky. Mohu Vás požádat o radu, jak se nejlépe dopravit z letiště Ciampino do místa našeho ubytování Roma San Pietro Suite na Via dei Savorelli, 54 Scala A, Aurelio, 00165 Řím, I? Chtěla jsem dopřát cestu do Říma i naší 13. leté dceři a tak jsem kvůli rozpočtu byla nucena zvolit individuální přepravu a ubytování. Dala bych proto přednost cestování hromadnou dopravou. Původně jsem se také snažila najít nejvhodnější čas pro návštěvu Sixtinské kaple. Přilétáme 12.5. v pátek večer, odlétáme v pondělí odpoledne. Uvažovala jsem, že koupím Roma Pass. Je vhodný i pro naši dceru nebo je výhodnější koupit pro ni třídenní jízdenku? Za odpověď Vám budu moc vděčná. Dobrá rada nad zlato. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Baldo degli Ubaldi. U jednoho z výstupů z metra vede kolmo na Via Baldo degli Ubaldi ulice Via Cardinale Mistrangelo. Po té se do mírného stoupání vydejte. Na konci odbočte doleva na Via Aurelia a následně doprava na Via della Madonna del Riposo. Ne té hned odbočte mírně doleva na Via dei Gozzadini. Obloukem Vás dovede ke křižovatce s Via dei Savorelli, po které se vydejte mírně doleva. Roma San Pietro Suite je po pravé straně. To, zda se Vám vyplatí, záleží na Vašem itineráři a co budete s tímto čerpat za vstupy a slevy na vstupech. 13. leté dceři se nevyplatí. Má vstupy zdarma. Sixtinská kaple je součástí návštěvy Vatikánských muzeí. Tam doporučujeme jít na začátku otevírací doby a doporučujeme rezervaci. V neděli je zavřeno. Roma Pass ve Vatikánu nevyužijete.

# 17.04.2017, 15:12.
Přiletíme do Říma v sobotu 22.4. ve 14:00 hodin. Je potřeba rezervovat autobus z letiště Fiumicino na Termini? Jsme ubytovaní v hotelu Capannelle Roma, Via Siderno 37, Appio Latino. Děkuji. Ondřej.

Autobus rezervovat nemusíte. Můžete jet prvním volným autobusem. Stejně tak pokud budete mít rezervaci a autobus nestihnete. V případě cesty na letiště však rezervaci doporučujeme.

# 14.04.2017, 18:44.
Ještě bych měl na Vás jeden dotaz. Když si koupím online lístek z letiště Fiumicino s Terravision na určitou hodinu a spoj nestihnu, mohu jet na stejný lístek dalším spojem? Děkuji. Tomáš.

Pokud nestihnete spoj , na který máte rezervované místo, můžete jet dalším spojem, ve kterém bude volné místo.

# 14.04.2017, 11:52.
Děkuji mnohokrát za rady. Vstupenky jsme objednali. Jen ještě ke vstupence do Colossea. Platí na 2 dny? Můžeme například jeden den jít do Colossea a další na Forum Romanum? Stojí za to jít i na Palatinum? Jsem totiž po operaci kyčle a vzhledem k tomu, že budeme v Římě jen 3 dny, tak musím vybrat co zvládnu. Počítám vždy s odpočinkem a nasátím atmosféry v některé z kaváren. Stojí za to jít do Vatikánu pěšky přes Ponte S. Angelo, kolem Andělského hradu? Máme prohlídku Sixtinské kaple na 12. hodinu. A ještě jeden dotaz. Najdeme bez problému ze Sixtinské kaple průchod do Basiliky Sv. Petra nebo je tam nějaký zádrhel? Jedeme s dospělými dětmi. Jaké místo byste doporučoval na večer - večeře, atmosféra ... eventuálně kam chodí místní? Ještě jednou děkuji za drahocenné rady. Lenka.

Kombinovaná vstupenka Colosseo / Foro Romano / Palatino je platná do 31.12. v roce zakoupení. Od okamžiku validace je platná dva dny včetně dne validace. Každý z výše uvedený vstupů můžete během platnosti využít jen jednou. Palatino je pahorek, na kterém byl podle pověsti založen Řím. Pokud Vás zajímají zříceniny a archeologické vykopávky, určitě stojí za návštěvu. Cesta přes Ponte Sant' Angelo k Andělskému hradu je jednou z velkých atrakcí Říma. Zádrhel v průchodu schodištěm ze Sixtinské kaple do Baziliky je v tom, že se nejedná o veřejný průchod. Využívají ho jen průvodcované prohlídky. Míst, kam chodí místní lidé na večeři je hodně. Všechna jsou samozřejmě mimo hlavní turistický ruch. Jedním z našich tipů je Grotte del Teatro di Pompeo. Je to blízko Campo de' Fiori, jižně od Piazza Navona. Tato restaurace má výborné hodnocení i na Trip Advisor.

# 13.04.2017, 13:10.
Budeme v Říme v termínu od 24. do 26.4.2017 v hotelu IH hotels Roma Z3 na Via Giorgio Perlasca 13/15, Prenestino, 00155. Můžete mi poradit, jak se nejlépe dostaneme do centra města a zda se vyplatí koupit si třeba 48. hodinovou Roma Card nebo nějak dojet do centra a tam prochodit centrum pěšky? Určitě chceme z placených památek do Vatikánu - muzea + Sixtinská kaple a Colosseo. Je lepší si Muzea a Sixtinskou kapli zarezervovat dopředu a na jakých stránkách? Děkuji za rady. Lenka.

Z hotelu IH Hotels Roma Z3 jděte kolem obchodního centra Auchan po Via Giorgio Perlasca k Viale Giovanni Battista Valente. Po té se vydejte doprava. Dovede Vás k Via Prenestina. Po levé straně je zastávka tramvaje. Jeďte tramvají č. 14 na Termini. Odtud už můžete cestovat např. metrem B k Colosseo, metrem A ke Španělským schodům nebo k Vatikánu. Jízdenka BIT stojí € 1,50, platí 100 minut a je jednosměrná, přestupní. Tramvaj č. 14 jezdí každý den od 4:55 do půlnoci. Je to nejjednodušší spojení do centra. Ostatní varianty jsou s několika přestupy. Časová jízdenka Roma 48H stojí € 12,50. Pokud během pobytu plánujete uskutečnit 9 a více jízd, potom se Vám vyplatí. Vatikánská muzea i Colosseo je vhodné si zakoupit online a tím se vyhnout frontám. Vatikánská muzea zakoupíte na Musei Vaticani a Colosseo na Coopculture. Více kombinací, možnosti elektronického voucheru, správu a rušení rezervací nabízí Get Your Guide.

# 12.04.2017, 22:45.
Můžete mi poradit, kde je nejbližší místo pro vyzvednutí Roma Pass po příletu na letiště Fiumicino? Ideální by bylo hned na letišti. Děkuji. Tomáš.

V příletové hale terminálu T3, v PIT - Punti Informativi Turistici di Roma Capitale. Otevřeno mají od 8:00 do 20:45.

# 12.04.2017, 22:04.
Děkuji za informace. Jen u Colossea mám problém, že nejdou lístky pouze zarezervovat, ale jen rovnou zaplatit. Poraďte mi prosím, jak to mám udělat. Chci lístky jen rezervovat a využít volný vstup s Roma Pass. Ještě Vás prosím o radu, jak zarezervovat kombinované vstupenky do Appia Antica - Caracallovy lázně, Mauzoleum Cecilie Metelly, Villa Dei Quintili? Děkuji. Tomáš.

Vstupenky se při rezervaci hned platí. V případě že jsou v košíku vstupenky za plnou cenu, dojdou e-mailem hned vstupenky, v případě že jsou v košíku i vstupenky za sníženou cenu nebo zdarma, dojdou e-mailem vouchery na vyzvednutí vstupenek na pokladně. S však rezervaci dělat nemusíte. Jdete automaticky vchodem pro držitele Roma Pass nebo online rezervací. Jediné muzeum, kde je třeba dělat rezervaci s Roma Pass je Galeria Borghese a to pouze telefonicky. Kombinovanou vstupenku pro Terme di Caracalla, Villa dei Quintili a Mausoleo di Cecilia Metella zakoupíte na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Terme di Caracalla / Biglietteria. Vstupenka stojí € 6,00 a její platnost je 7 dní. Za online nákup se platí příplatek ve výši € 2,00. Princip je stejný jako při nákupu vstupenky pro Colosseo.

# 12.04.2017, 17:07.
Pochopila jsem správně, že 23.4.2017 v neděli je vstup do Vatikánu zdarma, ale budou zavřena muzea? To platí i pro Basiliku sv. Petra a Sixtinskou kapli? Děkuji za odpověď. Soňa.

Do Vatikánu je vstup zdarma. Zpoplatněny jsou vstupy do muzeí, zahrad apod. Konkrétně do Baziliky je také vstup zdarma, zpoplatněn je vstup do kopule a podzemí. Otevřeno je každý den, existují však výjimky z důvodů různých událostí v Bazilice. Vatikánská muzea jsou zavřena v neděli. Výjimku tvoří poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma - v prosinci předposlední neděle. V roce 2017 je zavřeno ještě 6.1., 11.2., 17.4., 1.5., 29.6., 15.8., 16.8., 1.11., 8.12., 25.12., 26.12. Prodlouženou otevírací dobu (do 23:00) mají v pátek od 21. dubna do 27. října. 23.4.2017 je zavřeno. Sixtinská kaple je součástí Vatikánských muzeí, platí pro ni tedy výše uvedené.

# 12.04.2017, 16:03.
Můžete mi prosím poradit, jak se můžeme nejlépe dostat na penzion Via Aurelia 429, Aurelio, Rome, 00165? Přílet do Říma je v pátek 28.4.2017 přibližně v 19:55 na letiště Fiumicino. Předem Vám velmi děkuji. S pozdravem Lucie.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 na Via Crescenzio. Přejděte na Via Cavour, jděte po jeho levé straně a napravo u parku uvidíte zastávky autobusů. Jeďte autobusem č. 49 směr Ospedale S. Filippo Neri a vystupte na zastávce Aurelia / Palombini. Jděte ve směru jízdy autobusu a po necelých 100 metrech uvidíte po levé straně vchod k Vašemu ubytování. Autobus č. 49 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50.

# 12.04.2017, 13:24.
Máme zajištěný let a hotel v Římě od 12.5. do 15.5.2017. Přemýšleli jsme, jak nejlépe zajistit vstupy do Sixtinské kaple, Colossea a podobně. Uvažovali jsme o Omnia kartě 72, ale trochu nás děsí potřeba vyzvednutí v O.R.P. kancelářích a uvedená nutnost rezervace vstupu do památek na určitou hodinu. Nemůže se stát, že v 9:00 hodin ráno, kdy otevírá O.R.P., již budou termíny vstupu vyprodané? Nelze koupit online vstupenky s přednostním vstupem a vše zařídit přes internet bez nutnosti aktivace v italské kanceláři? A když tak na jaké adrese? Předem děkuji za odpověď. Lubomír.

Vstupenky lze samozřejmě zakoupit i samostatně online. Do Vatikánských muzeí všetně Sixtinské kaple na Musei Vaticani, do Colosseo na Coopculture. Mnoho různých variant vstupů najdete také na Get Your Guide. Tady je velkou výhodou jednoduchá správa rezervací, možnost elektronického voucheru a také možnost zrušení rezervací. Termíny k Omnia Card můžete samozřejmě zařídit i online ve dvou variantách, buď v případě že máte kartu nebo v případě že máte voucher. Vše je možné zajistit přes Omnia Kit. S Roma Pass, který obdržíte s , chodíte přímo zvláštním vchodem nebo turniketem. Pouze u Galeria Borghese je třeba provést rezervaci, která se s Roma Pass dělá pouze telefonicky. V tomto případě se neplatí rezervační poplatek. Týká se to samozřejmě prvních dvou vstupů zdarma.

# 12.04.2017, 10:53.
Můžete mi napsat odkaz na rezervaci vstupenek do Colossea a Andělského hradu? Děkuji. Tomáš.

Colosseo zarezervujete na Coopculture a Andělský hrad na Gebart. Další možnosti jsou přes Get Your Guide, kde můžete jednoduše spravovat své rezervace.

# 12.04.2017, 09:31.
19.6. přiletíme ve 14:00 hodin na letiště Fiumicino. Jak se nejlépe dostaneme do Grand Hotel Gianicolo? Druhý den 20.6. bychom chtěli navštívit Vatikánská muzea a katakomby. Je možná tato kombinace? Děkuji moc za odpovědi. Jana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 5,90. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Z náměstí před halou pokračujte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione a vystupte na Ponte Vittorio Emanuelle. Přejděte kousek ve směru příjezdu autobusu na stanoviště autobusů u Via Paola a jeďte odtud autobusem č. 115. Vystupte na Carini / S. Pancrazio. Zastávka je u Grand Hotel del Gianicolo. Vchod je ale z druhé strany, z ulice Vialle delle Mura Gianicolensi. Dostanete se tam ve směru jízdy autobusu. Na autobus č. 40 a 115 můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Dražší, ale jednodušší, by bylo spojení vlakem FL1 na Trastevere a odtud autobusem č. 871 na Carini / Bonnet, tento autobus však nejezdí v pondělí. Prohlídku ve Vatikánu podle Vašeho požadavku najdete na Get Your Guide.

# 10.04.2017, 21:18.
Je možné se při návštěvě muzeí ve Vatikánu uvnitř občerstvit – káva, voda, případně něco malého k zakousnutí? Při několikahodinové prohlídce by to bylo vítané. Děkuji. Jan.

Ve Vatikánských muzeí je restaurace nebo spíše samoobslužná jídelna a kavárny.

# 10.04.2017, 20:04.
Plánuji cestu do Říma na dobu Velikonoc. Přesněji přilétam ve čtvrtek 13.4. a odlétám v úterý 18.4. Poradíte mi prosím, které zajímavé památky a kdy navštívit vzhledem ke svátkům a omezené otevírací době? Především bych ráda viděla Forum Romanum a prošla zajímavé parky - Park Appia Antica. Je nutné si rezervovat vstupenky předem? Jaké mohu očekávat komplikace např. v autobusové + metro dopravě? Moc Vám děkuji. Eliška.

Omezení oproti standardním otevíracím dobám budou především ve Vatikánu. Vatikánská muzea mají zavřeno standardně v neděli 16.4.2017, ale výjimečně i v pondělí 17.4.2017. Program akcí probíhajících ve Vatikánu najdete v kalendáři na vatican.va. Počítejte s tím, že všude bude hodně lidí. Vstup do Colosseo / Foro Romano / Palatino doporučujeme rezervovat přes Coopculture nebo Get Your Guide. Informace pro návštěvu Parco Regionale dell' Appia Antica najdete na výše uvedených stránkách. Městská hromadná doprava by měla fungovat standardně s tím, že bude přepravovat samozřejmě větší množství lidí. V pondělí budou jezdit samozřejmě jen spoje, které jezdí mimo školní vyučování.

# 10.04.2017, 13:53.
Cestujeme do Říma poprvé a máme naplánovanou cestu do Říma od 27.4. do 1.5.2017. Chtěla bych se zeptat na následující: 1. Přílet na letiště Fiumincino - ubytování Via Cardinal Agliardy 15 - prosím jak se dostaneme z letiště? 2. Plánujeme navštívit Vatikán - Vatikánské muzeum, Sixtinskou kapli, Colosseo, Galeria Borghese apod. - nějak se nemohu zorientovat, zda je lepší Omnia Pass nebo jen Roma Pass. Mohl byste mi poradit? A v případě koupě těchto karet, je třeba dělat ještě nějaké rezervace na konkrétní termín? Pokud jsem to dobře pochopila - Roma Pass na 3 dny zahrnuje vstup do 2. památek zdarma - lze tedy využít na Colosseo a Galeria Borghese? Moc Vám děkuji za odpověď. Veronika.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 8,90. Z Piazza dei Cinquecento před halou jeďte autobusem č. 64 směr Stazione S. Pietro a vystupte na Crocifisso / Porta Fabbrica. Je to zastávka před konečnou. Autobus pojede kolem Vatikánu, podjede viadukt a za zastávkou za viaduktem se otočí a pojede zpět. Jakmile odbočí na Via del Crocifisso, zastaví na Vaší zastávce. Naproti zastávce je ulice Via Paolo II. Po té jděte a odbočte doleva do úzké Via Bonifacio VIII. Dovede Vás k Via Cardinal Agliardi. Vaše ubytování je vlevo. Podle toho co píšete, že plánujete navštívit, se Vám vyplatí zakoupit jen na 3 dny. Zaplatíte za něj € 38,50. Návštěvou Colosseo / Foro Romano / Palatino a Galeria Borghese se Vám vrátí zpět € 29,00 včetně rezervačních poplatků. Zbude Vám tedy € 9,50. Pokud je projezdíte nebo uspoříte na sníženém vstupném na třetím a dalším vstupu, potom se Vám Roma Pass vyplatí. Colosseo s Roma Pass není nutné rezervovat, u Galeria Borghese je to povinné - lze jen telefonicky. se Vám s největší pravděpodobností nevyplatí, nicméně si to propočítejte.

# 10.04.2017, 13:21.
Ráda bych se zeptala. 10.7. letíme do Říma na letiště Ciampino do hotelu 87 na adrese Via del Tritone. Jak nejlépe a levně se tam prosím dostat? Je lepší si objednat jízdenku na autobus přes web nebo na místě a to i Roma Card? A když máme Roma Card a mám vybraná místa, kam bychom se chtěli podívat, je vždy vchod bokem, abychom nemuseli čekat frontu? A ráda bych se zeptala, zda Roma Card platí i do Vatikánu? Děkuji moc. Martina.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Barberini. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Přímo z Piazza Barberini vede Via del Tritone. Jízdenku na autobus Atral zakoupíte ve stánku v hale na letišti nebo i přímo v autobuse. Památky ve Vatikánu můžete navštívit s , jejíž součástí je i Roma Pass pro památky a muzea v Římě včetně dopravy. Omnia Card a Roma Pass Vám zaručuje přednostní vstup. Omnia Card je třeba vždy vyzvednout na základě voucheru na Opera Romana Pellegrinaggi Office.

# 09.04.2017, 18:00.
Prosím o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Patrizia Romana Palace. Jak? Je nejbližší zastávka u zmiňovaného hotelu? Letíme v květnu, přiletíme v neděli kolem 20:00 hodin do Říma. Děkuji za ochotu. Jana.

V tomto případě doporučujeme jet vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud autobusem č. 744 směr Montalcini / Ripandelli. Můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku. Vystupte na zastávce Portuense / Forlanini. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via di Vigna Jacobini. Patrizia Romana Palace je za další křižovatkou po levé straně.

# 09.04.2017, 16:09.
Milí Řehůřkovi, mám nestandardní dotaz týkající se typu schodů, které vedou do kupole Baziliky sv. Petra. Děti by rády nahoru a já mám fobii z výšek, respektive ze schodů, přes které je vidět dolů. Nikde se mi nepodařilo dohledat, jaký typ schodů tam vede. Zda jsou betonové, takže plné, nebo dřevěné s průhledy dolů nebo drátěné s průhledy dolů. Nerada bych si koupila vstupenku a potom zjistila, že to nedám. Děkuji. Martina.

Schodiště je plné. Můžete se podívat na video - výstup a sestup.

# 09.04.2017, 08:55.
Chtěla bych poprosit o popis cesty z letiště Fiumicino do hotelu na adrese Via Paolo Bentivoglio 4, Aurelio. Děkuji mnohokrát. Super stránky. Pavla.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,90 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 směr Battistini na Valle Aurelia. Z metra jděte po Via Baldo degli Ubaldi na velkou křižovatku. Přejděte dole po přechodě na Via Giacinto de Vecchi Pieralice. Hned odbočte doprava na Via Paolo Bentivoglio. Ta se stočí doleva a za křižovatkou je po levé straně Vaše ubytování.

# 08.04.2017, 17:23.
Chtěl bych poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do ubytování Casevacanze Dueperquattro Roma, které je na ulici Via Pietro Ruga 48. Letím se svou ženou 20. dubna, přílet na letiště Ciampino bude přibližně v 17:00 hodin. Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Petr.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Arco di Travertino. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Odtud pokračujte autobusem č. 409 směr Stazione Tiburtina. Vystupte na Maranella, jděte zpět na Via Casilina a vydejte se po ní doprava. Potom odbočte vpravo do třetí ulice, Via Leonardo Bufalini a následně vlevo do druhé, Via Pietro Ruga. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenku na metro můžete použít i na autobus. Platí 100 minut.

# 07.04.2017, 00:14.
V termínu od 28.4. do 2.5.2017 se chystáme na cestu do Říma. Budeme čtyři ve věku 78, 50, 24 a 25 let. 26. rok syn dovrší 22.5., tzn. v době pobytu mu ještě bude 25 let a naše angličtina je pouze na nejzákladnější úrovni. Velmi rádi bychom tedy využili Vaší nabídku a požádali o informace. 1. Do Říma bychom měli přiletět v pátek 28.4. ve 20:05 na letiště Fiumicino. Ubytování máme zaplaceno v La Zodiaci - Vatican House na Via Cipro 47. Budeme Vám vděční za radu, jakými spoji a odkud se nejjednodušeji a nejlevněji dostaneme do místa ubytování. Nebo by bylo výhodnější využití taxi služby? Kde parkují a kolik stojí? Jakou dobu máme počítat na cestu, abychom mohli informovat ubytovatele? 2. Zpět odlétáme v úterý v 9:35 ze stejného letiště. Kdy bude potřeba vyrazit, abychom stihli odlet? Vůbec netušíme, jak často hromadná doprava jezdí. 3. Navštívit bychom chtěli Vatikánská muzea + Baziliku sv. Petra, Forum Romanum, Koloseum, Lateránskou baziliku a Pantheon. Jak si nejlépe naplánovat návštěvy vzhledem k termínu pobytu a otevírací době jednotlivých památek a řešit vstupy nákupem vstupenek, nebo byste doporučoval Omnia Card nebo Roma Pass? 4. Doporučujete k návštěvě mimo výše uvedených ještě nějakou jinou památku, kterou bychom neměli vynechat? Předem děkujeme za Vaši odpověď. Zdraví N.

V tomto případě se Vám zřejmě taxi vyplatí. Cena do centra bílým taxi města Říma Vás vyjde na € 48,00. Taxi stojí před terminály. Veřejnou dopravou se tam dostanete levněji, ale s několika přestupy. Optimální cesta je vlakem FL1 na Trastevere a následně vlakem FL3 na Valle Aurelia. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud potom autobusem 490 nebo 495 směr Stazione Tiburtina a vystoupit musíte na Emo / Bragadin. Vraťte se zpět ve směru příjezdu autobusu, přejděte na druhou stranu ulice a odbočte doprava na Via Marcantonio Bragadin. Dovede Vás na Via Cipro. Po té se vydejde doprava a po pravé straně je La Zodiaco. Cesta vlakem trvá i s přestupem přibližně 50 minut. Do místa ubytování počítejte i s rezervou maximálně 1,5 hodiny. Jízdní řády najdete na Trenitalia. Autobusy 490 jezdí i šest a více do hodiny, 495 čtyři i více do hodiny. Takže spojů je hodně. Na letiště vyjeďte tak, abyste tam byli dvě hodiny před odletem. Vlaky jsou celkem spolehlivé. Vatikánská muzea můžete naplánovat na neděli 30.4.2017, kdy je vstup zdarma. Počítejte však s velkým počtem osob. Na vyjmenované vstupy se Vám ani zřejmě nevyplatí. Je třeba si to samozřejmě propočítat s Vaším podrobným itinerářem a souvisejícími vstupy a dopravou. Určitě nevynechte centrum Říma - Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Castel Sant' Angelo, ...

# 06.04.2017, 21:09.
Letíme potřetí do Říma a vždy jsme využili vašich dobrých rad. Tentokrát však přistáváme na letišti Ciampino. Jak se prosím nejlépe a nejrychleji dostat do hotelu Porpora Villa Borghese? Kde si máme koupit jízdenky? Kde přestoupit? Děkujeme moc. Anna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 910 směr Mancini nebo 360 směr Muse. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na zastávce Paisiello / Monteverdi. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Giovanni Paisiello a na křižovatce odbočte doleva na Via Nicolo Porpora. Hotel Villa Porpora je po levé straně. Autobus č. 910 a 360 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, 910 nejezdí v sobotu a v neděli. V sobotu (ale také kterýkoliv jiný den kromě neděle) jezdí na stejnou zastávku z Termini autobus č. 223 směr Stazione La Giustiana. V neděli (ale také kterýkoliv jiný den) můžete z metra vystoupit až na Barberini a jet autobusem č. 53 ve stejném směru a na stejnou zastávku. Je to okružní linka. Na Barberini zastavuje dvakrát. Použijte zastávku na Via Vittorio Veneto po pravé straně ve směru od metra. Pokud však nastoupíte na protilehlé zastávce, nic se neděje, autobus zastavuje na obou zastávkách, jen to bude o několik zastávek delší. Auobus č. 53 jezdí od 5:30 do 23:00. Jízdenky na autobus Atral se kupují na stánku na letišti nebo v autobuse, na metro si jízdenku zakupte na pokladně ATAC ve stanici metra. Jízdenku na metro můžete použít i v následných autobusech. Je přestupní a platí 100 minut.

# 06.04.2017, 19:32.
Pane Řehůřku, hledala jsem, kdy je v Římě Settimana della Cultura - Kulturní týden za zvýhodněné vstupné. Zda náhodou není od 21.4. v týdnu, kdy byl založen Řím. Ale nenašla jsem. Jedu do Říma 22.4. a vracím se 25.4. Státní svátek. Přistanu na letišti Leonardo da Vinci, do centra pojedu lokálním vlakem s přestupem do cílové stanice. Mohu si na letišti zakoupit jizdenku až do cílové stanice? Předem Vám děkuji za odpověď. Jitka.

Settimana della Cultura di Roma, Kulturní týden v Římě, probíhal většinou v dubnu. V tomto týdnu bývaly vstupy do státních památek a muzeí zdarma. Podle našich informací proběhl naposledy tento týden v pořadí čtrnáctý v roce 2012. Potom už ne. Od července 2014 jsou v celé Itálii zdarma vstupy do státních památek a muzeí první neděli v měsíci. Na letišti Fiumicino si můžete v odjezdové hale vlaků zakoupit na pokladně jízdenku až do cílové stanice.

# 06.04.2017, 08:24.
Pane Řehůřku, vím, že jste již na mou otázku částečně v některých svých odpovědích reagoval, ale není mi úplně jasná jedna záležitost týkající se třídenní Omnia Card. Jejím zakoupením tedy získám mimo jiné volný vstup do dvou mnou vybraných památek v Římě včetně Fast Track Entry do Kolosea a ve Vatikánu volný vstup do Sixtinské kaple a baziliky Svatého Petra - včetně Fast Track Entry. Není mi ale jasné, zda si musím ještě navíc vstup do památek ve Vatikánu rezervovat na určitý čas nebo zda rezervaci mít nemusím. Pokud je nutná rezervace - lze ji provést po zakoupení Omnia Card online nebo ji musím učinit po příjezdu do Říma? V tom případě kde? Děkuji za Vaši odpověď. Dalibor.

Společně s obdržíte , na základě kterého čerpáte výhody podle definice Roma Pass. Tzn. první dva vstupy máte zdarma a není třeba nic rezervovat. Výjimkou je Galerie Borghese, kde je třeba provést telefonickou rezervaci. Co se Vatikánu týče, rezervační nástroje najdete na Omnia Kit - Prenota / Prenota Ora. Rezervaci lze provést i na základě čísla voucheru, pokud fyzicky kartu nemáte. Lze ji samozřejmě provést i na místě, kde si kartu vyzvednete, tedy v kanceláři O.R.P. Kontakt je uveden na voucheru.

# 05.04.2017, 17:21.
Ráda bych vás poprosila a o radu. Od 6.5. do 9.5. máme naplanovaný výlet do Říma. Přiletíme v 17:35 na letiště Fiumicino. Máme rezervovaný pokoj v Orto Di Roma na Via Grottaperfetta 551. Mohla bych Vás poprosit o informaci, jak se tam nejlépe dostaneme z letiště? Protože se jedná o vlastně jen dva dny, chtěli bychom navštívit hlavně Vatikán a Koloseum. Mohli byste mi poradit, jak a kde nejlépe koupit vstupenky předem? Děkuji moc za informaci. Zdraví Evelina.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 766 směr Millevoi a vystupte na zastávce Grotta Perfetta / Calderon Barca. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenka BIT stojí € 1,50, můžete však použít libovolnou časovou nebo Roma Pass. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Hotel Orto di Roma je po 100 metrech vlevo. Levněji, ale za delší dobu a s přestupem navíc, se tam dostanete nejdříve autobusem za € 5,90 (zpáteční jízdenka stojí € 8,90) na Termini, odtud metrem B směr Laurentina a vystoupit na Basilica San Paolo a odtud už autobusem č. 766. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani a do Colosseo na Coopculture. Více možností a kombinací s možností elektronických voucherů, zrušení rezervace apod. najdete na Get Your Guide.

# 05.04.2017, 12:29.
Vaše stránka je naprosto bezkonkurenční. Moc děkuji za rychlou odpověď. Využívám Vaší nabídky a ptám se. 1. Jde koupit vstupenku pouze do Baziliky výtahem a do Sixtinské kaple? 2. Prosím, doporučíte mi cestu MHD z adresy Via Stelletta do Vatikánu? Přeci jen bychom dětem chtěli ušetřit nožky na další výlety. Pokud pojedeme MHD, kde se dají koupit lístky? 3. Doporučil byste výlet do Pompejí? Opět by mě zajímala trasa z naší adresy viz výše. Moc děkuji. M.

Vstup do Baziliky je zdarma, platí se za vstup do podzemí a za vstup do kopule. Tam je cena různá podle toho, zda využijete výtahu nebo půjdete celou trasu po schodišti. Vstupenky se kupují na místě. Do Sixtinské kaple není možné zakoupit vstup samostatně. Je součástí Vatikánských muzeí. Via Stelletta je v historickém centru Říma poblíž Vatikánu, přibližně ve vzdálenosti 1,5 km. Veřejnou dopravou toho moc neušetříte. Musíte přejít k Via della Scrofa, po té se vydat doleva. Dovede Vás k Via di S. Agostino, po které jděte doprava. Dovede Vás na Piazza delle Cinque Lune, ze kterého jezdí autobus č. 81 ze zastávky Senato. Jeďte směr Risorgimento. Vystupte na konečné na Piazza del Risorgimento a odtud jděte podle cíle k Vatikánským muzeím nebo k Bazilice. Autobus č. 81 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ATAC nebo v automatech, které jsou většinou u stanice metra nebo městského vlaku. V centru města je zakoupíte na stáncích, v tabácích apod. Výlet do Pompejí je časově náročný. Veřejnou dopravou se tam nedostanete dříve jak za 3 hodiny. To samé zpět. Navíc prohlídka je rozsáhlá, minimálně celý den tomu věnujete. Z Via Stelletta jděte k náměstí Piazza Campo Marzio a pokračujte po Via degli Ufici del Vicario. Pokračujte přes Piazza Monte Citorio až na Largo Chigi. Odtud jezdí autobus č. 85. Autobus jezdí stějně jako předchozí s tím rozdílem, že v neděli nejezdí. Zaveze Vás na Termini. Odtud musíte pokračovat vlakem Trenitalia do Pompejí. Je to minimálně s přestupem v Neapoli. Tam stojí jízdenka € 45,00 a z Neapole, Piazza Garibaldi do Pompejí € 2,60.

# 04.04.2017, 22:31.
Chystáme se s manželem poprvé do Říma. Přílet máme 9.7. ve 13:10 na letiště Ciampino. Rádi bychom se nejdříve ubytovali po rezervaci na Booking v Rezidenci Adriana na Piazza Adriana 10C, 00193 Roma. Jaká je prosím nejlepší a nejjednodušší cesta k místu ubytování? Koupíme lístky na autobus i metro na letišti? Je to místo nějak označené? Prosím, zda nevíte o nějaké cyklistické prodejně v Římě. Manžel je cyklista a rád by navštívil nějakou italskou prodejnu. Moc Vám předem děkuji za zodpovězení našich otázek. Již jsem si v diskuzích četla, ale tyto moje otázky bych si ráda upřesnila. Jinak je toto super web. Děkuji za něj. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračujte metrem A na Lepanto. Ze zastávky Giulio Cesare / Ezio jeďte autobusem č. 913 směr Augusto Imperatore a vystupte na Cicerone / Cavour. Jděte ve směru jízdy autobusu k náměstí, po něm se vydejte doprava a pokračujte po Via Crescensio. Na Piazza Adriana odbočte doleva, kde je hned za rohem Residenza Adriana. Jízdenky ATAC zakupte ve stanici metra na Anagnina. Pokladna je otevřena od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00. Prodávají kompletní sortiment jízdenek. Kousek od Piazza Navona na Via dei Leutari je prodejna Senza Freni Ciclofficine, kousek od stanice metra Cavour na Via Urbana je Biciclettaro. Těch prodejen je samozřejmě hodně, ale asi nemá smysl dělat turistiku po cykloprodejnách.

# 04.04.2017, 18:33.
Ďakujem za Váš čas a odpoveď ohľadom cestovania v Ríme. Rada by som sa s Vami poradila ešte o návšteve pamiatok. Radi by sme navštívili: 1. Vatikánske záhrady, Vatikánske múzeá, Sixtínskou kaplnku, Baziliku sv. Petra, Námestie sv. Petra 2. Panteón, Forum Romanum a Coloseum. 3. Villa Borghese, Castel Sant' Angelo. Chcela by som sa informatívne opýtať, čo je výhodnejšie. Zakúpiť si Omnia Card + Roma Pass, alebo samostatne vstupy? Samozrejme by sme radi využili skip the line všade, kde je to možné. Je lepšie si preto zakúpiť spomínaný voucher, alebo samostatne prednostné vstupy? Za odpoveď Vám vopred ďakujem. Miriama.

V tomto případě doporučujeme zakoupit samostatně . Třídenní Vás vyjde na € 38,50. Během prvních dvou vstupů navštivte nejdražší památky, tj. Colosseo a Galeria Borghese. Získáte tak zpět € 29,00 včetně rezervačních poplatků. Galeria Borghese je třeba rezervovat vždy, s Roma Pass bez rezervačního poplatku a pouze telefonicky. Castel Sant' Angelo navštivte se zvýhodněným vstupným, ušetříte € 5,00. Do Pantheon je vstup zdarma, platí se průvodcované prohlídky. S Roma Pass tedy ušetříte celkem € 34,00, do hranice výhodnosti Vám zbývá € 4,50. Což je cena tří jízdenek BIT, což za tři dny určitě projezdíte. Od té chvíle Vám bude každá další jízda nebo vstup šetřit další peníze. Do Vatikánských zahrad jsou kombinované vstupenky s Vatikánskými muzei, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Cena je € 32,00, s open bus € 36,00. Vstup do Baziliky a náměstí sv. Petra je zdarma. Mnoho dalších kombinací přednostních vstupů najdete na Get Your Guide.

# 04.04.2017, 10:35.
Prosím, doporučíte mi, kde koupit lístky do výše uvedených památek? Na webu je spousta společností, ale nevím, kterou vybrat. Ceny se celkem razantně liší. Nejlépe vychází Musei Vaticani, cenově super, ale zase nenabízí Baziliku. Chtěli bychom letět 21.4., letíme s dětmi. Musíme si také rezervovat Forum Romanum a Coloseum? Prosím, co mi doporučíte? Moc děkuji, Váš web je skvělý! Martina.

V oficiálním internetovém obchodě muzea nebo památky zakoupíte vstupenky za standardní ceny. K tomu jsou účtovány standardní rezervační poplatky. Takovým obchodem je i Vámi uváděná internetová pokladna na vatican.va. V případě Colosseo je to coopculture.it. Pokud zakoupíte vstupenky jinde, tak se jedná také o oficiální prodejní kanál, cena se však liší podle toho, jakou přidanou hodnotu ten konkrétní prodejce nabízí. Pokud Vám nevyhovují vstupenky z výše uvedených portálů, kde víceméně zakoupíte ty vstupenky a vše ostatní už je na Vás, doporučujeme se podívat na Get Your Guide. Najdete tam mnoho variant včetně Vatikánských muzeí s přímým přechodem do Basiliky. Výhodou je akceptace tištěného i mobilního voucheru, vstup bez fronty, jednoduchá správa rezervace včetně možnosti zrušení i den před termínem atd. Colosseo rezervovat doporučujeme.

# 03.04.2017, 23:31.
Tak nakonec jsme zvolili ubytování v apartmánu Oakley Romeroom na Via Cardinal Mistrangelo 25, Aurelio. Díval jsem se na stránky společnosti Cotral a zjistil jsem, že tyto autobusy nejezdí příliš často a cesta trvá docela dlouho. Pokud bychom s ním přesto jeli, musíme dojet na stanici Cornelia, tam přesednou na metro a dojet na stanici Baldo Degli Ubaldi? Lístky na autobus se kupují v letištní hale? Neexistuje nějaká rychlejší varianta? A dvoudenní nebo třídenní jízdenky na dopravu po Římě je nejlépe koupit kde? Nicméně na dopravu z letiště stejně neplatí, že? Moc děkuji a zdravím. V.

Vaše ubytování v Oakley Romeroom je přibližně 100 m od stanice metra Baldo degli Ubaldi. Rychlejší, ale dražší spojení, jsme Vám uvedli v předchozí odpovědi. Jízdenky na autobus Cotral zakoupíte v tabáku Ferretti Simone. Jízdenky na městskou dopravu např. v automatech v metru nebo na pokladnách ATAC. Např. na Termini. Na dopravu z letiště tyto jízdenky nevyužijete.