ŘÍM 2017 / 11

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 11

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete jedenáctou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.02.2017, 09:42.
Chystáme s manželkou do Říma ve dnech od 4. do 7.3.2017. Přiletíme na letiště Ciampino v 9:00 hodin a budeme bydlet v Hotel San Marco, Via Villfance. Z letiště do hotelu pojedeme buď asi vlakem na Termini. Uvítám, pokud mi poradíte, jak se dostat až na metro k hotelu. Potom máme v plánu na sobotu: Baziliku svatého Pavla za hradbami, Quo Vadis, Via Appia, Bazilika Jana z Lateránu, Bazilika Santa Maria Maggiore. Na neděli: je to první neděle v měsící, tak bychom chtěli využít vstupy zdarma v Coloseum - asi není možné rezervovat vstupenku na den, kdy je vstup zdarma, že? Andělský hrad - asi není možné rezervovat vstupenku na den, kdy je vstup zdarma, že? Svatopetrské náměstí - modlitba Anděl Páně se svatým otcem, Památník Viktoria Emanuela - zvenku, Palatino - zvenku, Forum Romanum - zvenku, Kapitol – zvenku. Na pondělí: Vatikán – Vatikánská muzea, Sixtinská kaple, Bazilika sv. Petra, Svatopetrské náměstí, Pantheon, Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navonna. Na úterý: asi už nic, případně z okolí hotelu, co nestihneme v pondělí. Odlet ve 13:00 hodin. 1. Vidíte tento plán reálně, nebo je moc rychlý, pomalý? Upřednostnili byste jinou památku v Římě? 2. Doporučil byste nějakou vyhlídkovou linku MHD centrem Říma? 3. existuje nějaká aplikace do telefonu, nebo způsob, jak se orientovat v Římské dopravě? Děkuji moc za web, který provozujete! Pavel.

Z letiště Ciampino doporučujeme jet autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini, hned přestupte na metro B a jeďte jednu zastávku na Castro Pretorio. Pokud hned přestoupíte a nevyjdete ven turnikety, můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Z metra jděte po Viale Castro Pretorio a hned odbočte doprava na Via Vicenza a následně opět doprava na Via Villafranca. Vlevo je na rohu cíl cesty Hotel San Marco. Itinerář máte nabitý ale ne nereálný. Hodně záleží na tom, jak podrobně jednotlivé návštěvy pojmete. První neděli v měsíci, v době volného vstupu, není možné provádět rezervace. V itineráři máte vše důležité, co byste měli v Římě vidět. Jízdní řády, mapy a další informace o římské dopravě najdete na ATAC. Vyhlídková linka je např. Hop on - Hop Off.

# 16.02.2017, 23:46.
Chtěl bych Vás poprosit. Cestuji do Říma v červnu se svou matkou nad 70 let věku. Potřebuje též Omnia Card nebo má vstupy zdarma? Předpokládám, že to by potom ale stála frontu. Pokud zakoupím Omnia Card již nyní, mám zaručené vstupy až v 6. měsíci? Předem moc děkuji za odpověď. Pavel.

Senioři nemají na dopravu a vstupné v Římě i Vatikánu slevy. V případě dopravy mají občané nad 70 let nárok na speciální kartu, se kterou mohou cestovat zdarma, a občané nad 65 let se slevou, týká se to však jen občanů Říma. Pokud uvažujete o Omnia Card, potom ji i v tomto případě zakupte. Nákupem Omnia Card dopředu se rozumí nákup voucheru, na základě kterého si potom na místě připravenou Omnia Card vyzvednete. Je to v případě všech prodejních kanálů. Nákup doporučujeme realizovat přes . V objednávce uvedete datum plánovaného vyzvednutí Omnia Card. Velkou výhodou je to, že můžete jednoduše spravovat svou rezervaci, kterou můžete při změně plánů změnit nebo i bezplatně zrušit.

15.02.2017, 18:45.
Děkuji za informace. Manželka má jeden vysoce specializovaný dotaz. Jak je to v Římě s WC? Prosím ještě o doporučení, kde se dobře za rozumnou cenu najíst? A co určitě nevynechat? Děkuji. Jaroslav.

Ohledně WC se podívejte na odpověď ze dne 05.05.2016, 21:31, ohledně stravování na článek Kam na jídlo a co ochutnat. Co určitě nevynechat: Baziliku sv. Petra, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli, Castel Sant' Angelo, Piazza Navona, Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody, Colosseo, Foro Romano, Via dei Fori Imperiali, Lateránskou Baziliku.

# 14.02.2017, 19:54.
Dostal jsem se ženou vánoční dárek - návštěvu Říma, Neapole a Pompejí. Potřeboval bych poradit, jak naplánovat prohlídku Říma. Termín je od 11.3. Do Říma přiletíme v sobotu v 8:00 hodin na letiště Ciampino. Bydlet budeme v blízkosti stanice Termini. V sobotu a v neděli si chceme prohlédnout nejznámější římské památky. Na pondělí v 9:00 máme vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. V podvečer pojedeme vlakem do Neapole. Prosil bych Vás o radu, jak naplánovat trasu prohlídek v jednotlivých dnech. Chceme vidět Koloseum, Andělský hrad, Fontánu di Trevi, Španělské schody a podobně a potom v pondělí Vatikán. Děkuji za radu a pomoc. S pozdravem Jaroslav.

Z letiště Ciampino můžete jet přímým autobusem na Termini za € 4,00 nebo nejdříve autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a následně metrem A na Termini za € 1,50. Pokud budete mít možnost se ubytovat, tak se ubytujte, pokud ne, můžete si nechat zavazadla v úschovně na Termini. Tento první den bychom to viděli na prohlídku památek v centru Říma. Buďto ve směru od Vatikánu nebo ve směru k Vatikánu. Využít k tomu můžete mapu Říma. V neděli potom Colosseo, Foro Romano a Palatino. Vstupenku budete mít na dva dny, ale vzhledem k minimu času na prohlídky to budete muset pojmout v jednodenní verzi. Pondělí celé věnujte Vatikánu a potom se metrem A přesuňte na Termini, odkud Vám odjíždí vlak.

# 13.02.2017, 13:40.
Pane Řehůřku, narazila jsem na Vaše stránky a koukám, kolika lidem jste už pomohl. Je to úžasné. Pokud i já se mohu na Vás obrátit s dotazem, budu moc ráda. Od 4. do 8.3. jsme si zakoupili letenky do Říma. Je to shodou náhod i první neděle v měsíci, takže vstupné do Kolosea a muzeí by mělo být zdarma, jak jsem vyčetla na internetu. Ubytováni budeme v hotelu Area Roma, na adrese Via del Forte Ostiense. Mohl byste mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště na hotel? Na internetu jsem našla nejlepší spojení autobusem, který jezdí přímo z letiště Fiumicino každou hodinu na zastávku Rome EUR Magliana a poté asi 15 minut pěšky, což by nebyl problém. Další, na co bych se chtěla zeptat je, zda máte tip na nějakou výhodnou jízdenku městskou dopravou a zda třeba nevíte, kolik stojí na 30 minut, na hodinu, na den. A poslední otázka, nad kterou trošku hloubám, jak bychom se z našeho hotelu dostali nejlépe do Vatikánu. Moc Vám děkuji a přeji Vám krásný den. S pozdravem Martina.

Ano, spojení autobusem Cotral na EUR Magliana je vhodné. Jízdenka stojí € 2,80. Autobus má však hodně zastávek, proto cesta trvá 57 minut. Z EUR Magliana potom můžete přejet metrem B na Marconi, odkud je to k Hotel Area Roma jen kousek. V Římě můžete pro Váš pobyt využít časové jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50) nebo Roma 72H (€ 18,00). Do Vatikánu můžete cestovat metrem. Z Marconi metrem B na Termini a odtud metrem A na Ottaviano.

# 09.02.2017, 09:59.
Mám dotaz ke vstupu do Colossea. Je nutné touto dobou - únor - rezervovat vstupenky předem? Pokud ano, kde nejlépe? Našla jsem stránky Coopculture, kde je možné vstupenku rezervovat s poplatkem € 2,00, nicméně po zaplacení je nutné s kódem vyzvednou vstupenky na pokladně, což dle mého znamená, že budu nucena vystát frontu stejně jako k jejich zakoupení. Je tedy lepší je koupit rovnou na místě nebo se dají někde za mírný poplatek koupit předem a tím se vyhnout frontám, pokud tedy teď v únoru fronty jsou? Děkuji. Hezký den. Tamara.

I v únoru chodí do Colosseo hodně lidí, nicméně extrémní fronty tam určitě nebudou. Na Coopculture jsou dvě varianty nákupu vstupenek. Toto se rozlišuje zakliknutím volby - Stampa a case nebo Ritiro alle case. V první variantě obdržíte vstupenku, kterou si vytisknete. Ve druhé variantě obdržíte kód, na základě kterého si na pokladně vyzvednete vstupenku. Pokud je v košíku i vstupenka se sníženým nebo volným vstupným, první volba není aktivní. Je to z důvodu, že na pokladně musíte prokázat věk. Nepůjdete ale do fronty na standardní vstupenky. Další možností nákupu vstupenek do Colosseo je přes Get Your Guide. Je tam více možností. Je také možné zakoupit vstupenku u Foro Romano a do Colosseo jít už mimo frontu pro nákup vstupenek.

# 07.02.2017, 16:35.
Vážení Řehůřkovi, protože jste mi již několikrát poskytli neocenitelné informace, obracím se na vás opět. Vnučka letí do Říma, letiště Ciampino v únoru, všední den dopoledne. Ubytování má objednané na adrese Rezidenza Risorgimento, Piazza Risorgimento 59, Řím. Prosím o radu nejjednodušší dopravy z letiště do hotelu a pochopitelně i cenově přijatelnou. Děkuji předem za odpověď. Marta.

Ať jede z letiště Ciampino autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Ottaviano za € 1,50. Pokud bude využívat nějakou časovou jízdenku pro pobyt v Římě, může ji samozřejmě použít na metro. Od metra ji pošlete po Via Ottaviano směrem k Vatikánu. Po 400 m dojde na Piazza del Risorgimento. Rezidenza Risorgimento je na protilehlé straně vlevo. Vchod je vedle pizzérie.

# 06.02.2017, 12:40.
Pane Řehůřku, prosím o informaci. Jak příznivá je situace na Velikonoce pro turisty? Chtěli bychom využít volna ve škole, ale zřejmě by to bylo na úkor klidného pobytu v Římě a Vatikánu. Prosím o Váš postřeh a radu, kdy je vhodné také s příhlédnutím k cenám ubytování, služeb a počasí Řím navštívit? Děkuji. Hanka.

Během Velikonoc navštíví Řím nejvíce turistů. Je to top termín. Takže počítejte s frontami u památek a přeplněnou veřejnou dopravou. Z hlediska počasí je ideální k návštěvě květen, červen, září a říjen. V červenci a v srpnu je tam obrovské horko. Nejméně prší v červnu, v červnu je tepleji než v září a v květnu než v říjnu. Nejnižší ceny ubytování jsou mimo výše uvedené sezónní termíny.

# 06.02.2017, 11:48.
Koncem února letím do Říma s 69. letou maminkou a 25. letou dcerou - studentkou. Budeme tam 5 dní. Jsou v Římě nějaké slevy vstupného pro seniory a studenty? Nebo mám nám všem raději zakoupit Roma Pass? Původně jsem uvažovala o Omnia Card, ale budeme tam poslední neděli v měsíci a to jsou Vatikánská muzea zdarma. Teď mám zase obavu, zda to nebude na mou maminku moc divoké, když tam v tu volnou neděli bude přelidněno. Ale spoléhám na to, že únor ještě není tak divoký, jako nadcházející jarní měsíce. Poradíte mi? Přeji pěkný sluníčkový den. Ilona.

V římských státních muzeích a památkách bude mít dcera zlevněné vstupné, ve Vatikánu ne. Senioři nárok na slevu po změnách v roce 2014 nemají. To, zda zakoupit záleží na mnoha faktorech. Jak budete cestovat, která muzea a památky budete navštěvovat atd. Je třeba si zpracovat konkrétní itinerář včetně dopravy a na základě toho posoudit výhodnost Roma Pass. Méně turistů tam bude, ale počítejte s tím, že poslední neděli budou ve Vatikánu i tak fronty. Nicméně postupují rychleji než za běžného provozu.

05.02.2017, 15:18.
Prohlédl jsem si mnoho dotazů týkajících se pobytu v Římě, ale nenašel jsem dotaz na možnosti navštívit památky a pohybovat se po Římě na kole. Jaké jsou možnosti zapůjčení kola v nějaké půjčovně a jaká je cena za půjčení kola? Na internetu jsem nějaké půjčovny našel, ale nikde nebyl ceník půjčovného. Jaké doklady potřebuji pro zapůjčení kola? Děkuji za odpověď. S pozdravem Jaroslav.

Cena za zapůjčení kola se odvíjí od délky pronájmu a také od typu kola. Nicméně orientačně počítejte s tím, že celodenní zapůjčení standardního kola se pohybuje kolem € 15,00. V prvé řadě potřebujete identifikační průkaz - např. občanský průkaz nebo pas, dále většinou potřebujete platební kartu. Některé půjčovny umožňují depozit složit i v hotovosti. Pohybuje se kolem € 100,00. Kolo si můžete zapůjčit i dopředu přes Get Your Guide. Denní sazba je € 12,00. Výhodou je elektronický voucher a možnost jednoduchého zrušení pronájmu, když se Vám změní plány. Místo vyzvednutí je v blízkosti Colosseo. V ceně je kolo, zámek a helma. K dispozici jsou i pronájmy od 6. hodin - viz Get Your Guide

# 05.02.2017, 10:15.
Prosím o radu. Jak se dostanu z letiště Ciampino na místo ubytování? Hotel Residence Villa Tassoni, Viale Medaglie d' Oro 138, Trionfale. Předem moc děkuji. Hezký den. Jindra.

Viz naše odpověď ze dne 02.02.2017, 10:08.

# 04.02.2017, 19:56.
Moc děkuji za rychlou odpověď. Mohu ještě poprosit k tomu taxi? Je třeba si dohodnout cenu před nástupem? Případně jsou nějaká taxi, kterým se vyhnout nebo naopak preferovat? Děkuji moc. Tamara.

Preferujte bílá taxi s licencí města Říma na dveřích, v zadní části a uvnitř vozidla. Fixní cenu mají konkrétní lokality. Z letiště Ciampino jsou to vnitřní Řím ohraničený Mura Aureliane - € 30,00, vlaková stanice Ostiense - € 30,00, vlaková stanice Tiburtina - € 35,00 a letiště Fiumicino - € 50,00. V ostatních případech se postupuje podle tarifu - nástupní taxa, cena za kilometr, příplatky za svátky a neděle, příplatky za jízdu mezi 22:00 a 7:00.

# 04.02.2017, 17:07.
Za týden se chystám s desetiletou dcerou na pár dní do Říma. Mám hned několik dotazů: 1. bydlíme v hotelu American Palace na Via Laurentina 554, což by mělo být přibližně 10 km od letiště Ciampino. Za kolik přibližně se dostaneme z letiště do hotelu taxi? 2. dle informací se platí pobytová taxa € 6,00 na noc / osoba, což neplatí pro děti mladší 10. let. Platí 10 včetně? Tedy bude moje dcera povinna platit, když je jí přesně 10? 3. k věku dcery ještě dotaz na MHD. Má ji zdarma? Předem moc děkuji za vaše odpovědi nebo doporučení. S pozdravem Tamara.

Počítejte s cenou kolem € 23,00. V případě neděle, svátku nebo po 22:00 o něco více. Dokončený desátý rok je 10,00. Jakmile má dítě deset let a jeden den, musí mít platnou jízdenku. Stejně to platí i u městských daní.

# 04.02.2017, 09:20.
Jedu s kamarádkou do Říma v termínu od 25.3. do 29.3. Je to poslední neděle v měsíci. Platí vstupné zdarma do Vatikánu? Je tam nějaké omezení? Mimo to, že tam asi budou fronty a budeme si muset přivstat? Platí to i třeba na jiná muzea? A lze zarezervovat jiným způsobem než telefonicky prohlídku Galerie Borghese? Děkuji za odpověď. Ivana.

Dne 26.3.2017 je poslední neděle v měsíci, platí tedy vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Nelze provádět rezervace a otevírací doba je omezena. Vstup se otevírá v 9:00 a poslední návštěvník může vstoupit ve 12:30. Muzea se zavírají ve 14:00. Fronta ale postupuje rychleji než během standardních návštěvních dnů. Vstup zdarma se vztahuje na Vatikánská muzea včetně Sixtinské kaple. Římská státní muzea mají vstup zdarma první neděli v měsíci, stejně jako ostatní v Itálii. Pokud budete navštěvovat Galeria Borghese zdarma s , je potřeba rezervaci uskutečnit telefonicky. Jinak můžete využít i ostatní rezervační postupy. My doporučujeme rezervovat přes Get Your Guide, kde kromě elektronického voucheru máte možnost jednoduchého storna objednávky v případě, že změníte program.

# 02.02.2017, 10:45.
Obdivuji Váš velký přehled. Můžete mi doporučit nějaké cenově přijatelné stravování - večeře - v Trastevere? Děkuji. Pavel.

Kvalitní restaurace s rozumnými cenami a ochotným personálem je například Lo Scopettaro na Lungotevere Testaccio. Je to na druhé straně Tibery. Přejdete po mostě Ponte Sublicio a po Lungotevere Testaccio se vydáte doprava. Restaurace je po levé straně na konci bloku domů. Ve zmíněné restauraci se naobědváte od 12:30 do 14:30 a navečeříte od 19:30 do 22:30. Večeře s přílohou Vás tam přijde na cenu kolem € 15,00. Trastevere je čtvrt vyhlášená dobrými restauracemi. Když se budete procházet touto čtvrtí, určitě natrefíte na dobrou trattorii nebo kavárnu, kde se Vám bude líbit a kde budete určitě spokojeni.

02.02.2017, 10:08.
Pane Řehůřku, v termínu od 1. do 6. června letíme s kamarádkou do Říma a Vás bych chtěla moc poprosit o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště Ciampino na adresu našeho ubytování. Jedná se o Hotel Residence Villa Tassoni, Viale Medaglie d' Oro 138, Trionfale. Předem velmi pěkně děkuji a přeji krásný den. Petra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Lepanto. Odtud jede z Via Marcantonio Colonna autobus č. 913 směr Stazione Monte Mario. Na autobus můžete využít jízdenku z metra. Platí 100 minut. Vystupte na zastávce Medaglie d' Oro / Svetonio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu. Hotel Residence Villa Tassoni je po levé straně. Autobus č. 913 jezdí každý den.

# 01.02.2017, 22:21.
Nebojte, nebude to mnohokrát opakovaný dotaz, jak se dostat z letiště do centra, ale spíše upřesnění. Potřebuji se dostat efektivně z Ciampina do Trastevere. Vidím to na autobus k metru Anagnina a potom na stanici Manzoni, přestup na tramvaj č. 3. Vidíte to také tak? Nebo jsem něco přehlédl? Moc děkuji. Pavel.

Možností cesty z letiště Ciampino do čtvrti Trastevere je hodně. Vaše varianta je reálná. Nicméně nevíme, kde přesně budete bydlet, proto nejsme schopni navrhnout konkrétní optimální řešení.

# 01.02.2017, 20:29.
Děkuji za odpověď. Nakonec jsme se dostali tam i zpět na jízdenku BIT bez problému. S pozdravem Marek.

Děkujeme za cennou zpětnou vazbu.

# 01.02.2017, 08:41.
Právě jsme s přítelkyní v Římě a chceme se jet podívat k moři. Při cestě tam využijeme jízdenku BIT na metro a vlak. Jak je to ale se zpáteční cestou? Dá se normálně koupit jízdenka BIT i na vlakovém nádraží v Lido di Ostia nebo máme koupit jízdenku BIG s tím, že si po cestě můžeme vysednout v Ostia Antica? Děkuji za odpověď. Marek.

Na trati vlaku Roma - Lido má ATAC pokladny ve stanicích: Porta San Paolo, Casal Bernocchi, Acilia, Lido Nord, Lido Centro, Stella Polare. Otevřeno mají od 7:00 do 20:00, v neděli a ve svátek od 8:00 do 20:00. V ostatních stanicích a mimo pracovní dobu pokladen by mělo jít zakoupit jízdenky v automatu. Jízdenka BIT je přestupní s tím, že v metru ji můžete použít jen jednou, tj. pokud projdete turnikety, nemůžete ji už znovu na metro použít. To platí stále. Měli jsme informaci, že stejné omezení je i u vlaků a kombinace metro / vlak. Aktuální informace však v tomto případě nemáme. Jízdenka BIG byla zrušena. Nahradila ji jízdenka Roma 24H, která platí 24 hodin od její validace. Cena je € 7,00. Pokud tuto jízdenku využijete, je to vhodné řešení.

# 30.01.2017, 12:57.
Dnes jsem narazila na Váš web. Velmi mě Vaše stránky zaujaly a také do Vás vkládám poslední naděje. Zítra má můj manžel narozeniny a já jsem nám zakoupila letenky do Říma. Odlet je ve středu v 7:00 hodin ráno a návrat druhý den odpoledne. Manžel absolutně nic netuší, ale v téhle situaci je pro mě velmi težké naplánovat den ve městě, o kterém absolutně nic netuším. Mohu Vás požádat alespoň o doporučení na dobrou restauraci a místo, které musíme vidět? Předem velmi děkuji. S pozdravem Simona.

Pokud se jedná o jeden den, tak toho moc nestihnete. Je hodně těžké něco poradit, když neznáme Vaše zájmy. Doporučujeme jet z letiště autobusem na Termini za € 4,00. Odtud pokračujte metrem B na Colosseo za € 1,50. Po jeho prohlídce jděte pěšky centrem města směrem k Vatikánu. Cestu si naplánujte tak, abyste navštívili alespoň základní památky v centru Říma - Pantheon, Fontana di Trevi, Španělské schody, Castel Sant' Angelo. Je to trasa na šest kilometrů, můžete samozřejmě něco vynechat, popřípadě přidat. Záleží také hodně na tom, kde máte ubytování - podle toho zvolíte směr. Druhý den ráno opět asi něco z toho centra. Doporučit vhodnou restauraci je také hodně obtížné když nevíme, co od ní očekáváte. Po výše uvedené cestě je např. pěkná restaurace Antico Cafe na Via Sant' Andrea delle Fratte. Můžete si tam dát něco lehčího, např. těstoviny se zeleninou a k tomu dobré víno. Restaurace je na půl cesty mezi Fontana di Trevi a Španělskými schody.

# 27.01.2017, 12:05.
Pane Řehůřku, na konci března letíme na čtyři dny do Říma. Již máme informace co a jak, jen se nemohu dohledat, z kterého místa odjíždí autobus společnosti Terravision na letiště Ciampino. Zda je to přímo z autobusového nádraží Termini nebo ze stanice na Via Giovanni Giolitti 38, kde staví cestou z letiště do Říma. Tuto zastávku mají vyznačenou na svých stránkách. Děkuji Vám předem za odpověd a přeji příjemný den. Jinak vaše stránky OK. Zdravím. Jirka.

Autobus jak z letiště Ciampino, tak z letiště Fiumicino, zastavuje na Vámi zmiňované zastávce na Via Giovanni Giolitti 38. Je to vedle vlakového nádraží Roma Termini. Odtud také odjíždí na letiště. Na autobusových stanovištích na Piazza dei Cinquecento nestavil nikdy. Ještě nedávno bylo stanoviště Terravision na Via Marsala před Terra Cafe, tj. z druhé strany nádraží, to se však změnilo právě na Via Giovanni Giolitti. Současně s touto změnou byla také zrušena povinnost vyzvedávat si v Terracafe při cestě ve směru na letiště tzv. Boarding Card.

# 25.01.2017, 11:20.
Poradíte mi prosím s dopravou z letiště Ciampino? Potřebuji se dostat v pondělí po 22:00 hodině na adresu: Via Ottaviano 9, Vatikán. Kde koupit lístky na autobus a na metro? Děkuji. Milena.

z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Poslední odjíždí ve 22:40 a na Anagnina je za 20 minut. Jízdenku zakoupíte na pokladně v příletové hale nebo přímo v autobuse. Poslední metro odjíždí z Anagnina v pondělí ve 23:30. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a zakoupíte ji na pokladně nebo v automatu v metru. Vzhledem k časům počítejte vždy s druhou variantou, tj. u řidiče a v automatu. Vystoupit z metra musíte na Ottaviano. K ubytování se dostanete po Via Ottaviano. Je to přibližně 300 m až téměř u Vatikánu. Pokud z nějakého důvodu poslední autobus nestihnete, můžete jet z letiště autobusem . Jízdenka stojí € 4,00 a zaveze Vás na Termini. Jízda trvá 40 minut. Autobusy odjíždějí ve 22:30, 23:40 a 00:15. Jízdenku zakoupíte na pokladně v hale, u řidiče nebo plánovaně online na výše uvedených stránkách. V případě prvního spoje, možná i druhého, stihnete na Termini metro A, kterým se dopravíte na Ottaviano. Pokud ne, můžete pokračovat nočním autobusem n1. Jezdí přibližně po trase metra od 23:30 do 5:00, přibližně po 15. minutách.

# 24.01.2017, 14:27.
Vyrážíme s partnerem v květnu do Říma a chtěla bych se zeptat, zda je možné si tam koupit nějakou časovou jízdenku na veřejnou dopravu? Budeme tam 5 dní, tak abychom si pořád nemuseli kupovat lístky. Děkuji za odpověď. Lucie.

Římská doprava nabízí následující typy časových jízdenek: Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) a CIS (€ 24,00). Poslední jmenovaná je týdenní a platí do 24:00 sedmého dne od první validace. Ostatní platí po dobu vyplývající z názvu. Jízdenky platí na autobusy, tramvaje, trolejbusy, metro, městské části linek autobusů Cotral, městské části linek regionálních vlaků a na městské vlaky (Roma - Lido, Roma - Giardinetti, Roma - Viterbo: měská část). Nelze je použít na cestu z letiště a na letiště. Podrobnější informace najdete na ATAC.

# 23.01.2017, 12:22.
Budeme v Římě poslední neděli v měsíci, tj. 26.3. Ten den by měl být vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Je nutná nějaká rezervace? V ten den mají otevřeno jen do 12:30. Nevíte, jak je to s frontami? Děkuji za odpověď a přeji hezký den. Jolana.

26.3.2017 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Muzea se otevírají v 9:00 a zavírají ve 14:00. Poslední vstup je umožněn ve 12:30. Nicméně ve 13:30 byste už měla začít odcházet z expozic. Na poslední neděli v měsíci není možné provádět rezervace. Počítejte s velkými frontami, postupují však rychleji než v běžné dny, kdy se kupují vstupenky.

# 22.01.2017, 16:26.
Pane Řehůřku, Váš web mě velice zaujal a přijde mi opravdu užitečný. Snažíme se dát dohromady čtyřdenní cestu do Říma v termínu od 5. do 9.2. s devítiletým synem. Itinerář máme již jakžtakž hotový, jen nás trápí pár detailů, na které nacházíme rozporuplné odpovědi, případně žádné. Pokud budete tak laskav a poradíte nám s nimi, budeme moc vděční. 1. Nejsme si jisti koupí prodloužené jízdenky na MHD. Většinu památek chceme obejít pěšky, takže nám zbývá jen cesta z letiště Ciampino do centra a potom jeden den bychom chtěli zajet k moři. Myslíte, že se tedy vyplatí kupovat nějakou prodlouženkou jízdenku? V případě že ano, jakou? A co syn - má 9 let, má tedy jízdné zdarma nebo již musíme také zakoupit nějaký lístek? 2. Ohledně toho moře - dočetli jsme se, že příměstským vlakem ze zastávky Piramide na zastávku Cristoforo Colombo a potom již pěšky k moři - to není problém, máte ale pocit, že to má smysl? Bude tam možnost si vůbec zajít do nějaké restaurace nebo bude celé letovisko v zimním období zavřeno? 3. Jeden den chceme věnovat Vatikánu. Nejsme ale přehnaní památkáři, navíc syna to v tomto věku nic moc až tak nezaujme, nicméně alespoň to nejdůležitější chceme vidět, takže počítám, že Bazilika sv. Petra, případně Sixtinská kaple? Poraďte prosím, co navštívit tak, abych nás to i finančně vyšlo příznivě. Děkuji moc za Vaši ochotu a odpovědi. Přeji hezký den. Lenka.

To, zda se vyplatí koupit nějakou časovou jízdenku nebo ne záleží na itineráři. Píšete, že většinu památek chcete obejít pěšky. V tomto případě se Vám zřejmě časová jízdenka nevyplatí. Záleží také na tom, kde budete bydlet a zda budete z místa ubytování dojíždět. Každopádně časovou jízdenku nevyužijete na cestu z letiště do centra. Pouze v případě, že pojedete z Anagnina metrem, tak na to metro. Děti do 10. let cestují v městské dopravě v doprovodu dospělé osoby zdarma. Pokud se chcete podívat k moři, potom má smysl k němu cestovat, samozřejmě ve vašem termínu bez koupání. Letovisko zavřené nebude, ale nebudou k dispozici sezónní služby. Otevřenou restauraci v Lido di Ostia určitě najdete. Vstup do Baziliky sv. Petra je zdarma, vstup do Sixtínské kaple je pouze jako součást vstupu do Vatikánských muzeí. Pokud ji budete chtít navštívit, budete muset zaplatit vstupenku. Dítě platí snížené vstupné.

# 22.01.2017, 13:15.
Ještě bych se rád zeptal, zda se dá vstupenka do Colosseo rezervovat na konkrétní datum a jak dlouho dopředu? Píší něco o platnosti dvou dnů, čemuž příliš nerozumím. Děkuji. Miroslav.

Standardní vstupenky do Colosseo můžete zakoupit kdykoliv. Jsou platné na dva po sobě jdoucí dny a jejich platnost končí 31.12. Pro každé místo je můžete během dvoudenní platnosti použít jen jednou, tj. jednou pro Colosseo, jednou pro Foro Romano a jednou pro Palatino. Pokud je na objednávce osoba se zlevněným nebo volným vstupem, neobdržíte vstupenky ale voucher, za který si na pokladně pro online rezervace vstupenky vyzvednete. Je to z důvodu prokázání věku.

# 22.01.2017, 11:30.
Chtěli bychom se podívat k jezeru Nemi a do kláštera San Benedetto. Poradíte nám prosím, jak se tam dostaneme? Raději bychom cestovali autobusem. Děkuji. Dana.

K Lago di Nemi známe bohužel jen dopravu kombinovanou s vlakem. Z Termini (metro A, B) jeďte vlakem Trenitalia do Albano Laziale za € 2,10 a odtud pokračujte autobusem Cotral do Genzano di Roma za € 1,10. To už je u Lago di Nemi. Na druhou stranu jezera do Nemi se dostanete autobusem stejné společnosti za € 1,10. K Monastero di San Benedetto se dostanete také autobusem Cotral. Vyjíždí z Ponte Mammolo (metro B) a cílová stanice je Subiaco. Jízdenka stojí € 4,30. Odtud je to k Monastero di San Benedetto pěšky přibližně 3,5 km. Můžete se ještě kousek svézt autobusem Cotral směr Jenne, zastávka je Monastero Sacro Speco. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

22.01.2017, 10:57.
Jak si telefonicky rezervuji vstup do Borghese Gallery s využitím Roma Pass, který ještě fyzicky v okamžiku telefonické rezervace mít nebudu, neboť si jej vyzvedávám až po příletu do Říma? Děkuji za vysvětlení. Johann.

Rezervace volného vstupu s v Galleria Borghese se provádí na telefonním čísle +390632810. Musíte říct, že pro vstup využijete volný vstup s Roma Pass. Volné vstupenky si musíte vyzvednout nejpozději 30 minut před časem prohlídky po předložení Roma Pass. V opačném případě rezarvaci zruší.

# 20.01.2017, 12:03.
Přiletíme do Říma 30. dubna v podvečer a budeme bydlet v apartmánu s vybavenou kuchyní. Můžete mi prosím napsat, jak je to s otevírací dobou obchodů s potravinami 1. května? Je možné někde nakoupit? Děkuji předem za Vaši odpověď. Iva.

Je to různé. Některé ochody zavírají, jiné mají otevřeno. V minulosti měly otevřeny supermarkety řetězců Carrefour Express, Eurospin, Pam, Tuodi, Panorama. Zajímavá stránka, kde si můžete ověřit otevírací dobu na následujících deset dnů je Paginegialle. Samozřejmě bez záruky.

# 19.01.2017, 14:44.
Narazil jsem na Vaše skvělé stránky a rád bych se zeptal, pokud je to možné. V červenci jedu s manželkou a dětmi do Říma a rád bych se zeptal, zda se dají online koupit vstupenky do Colossea a tím se vyhnout frontám u pokladen. Děkuji za Vaši případnou odpověď. S Pozdravem Miroslav.

Vstupenky zakoupíte na Coopculture - Luoghi / Aree Archeologiche / Roma e Tivoli / Colosseo / Biglietteria. Poplatek za online rezervaci je € 2,00 za každou osobu včetně dětí, které mají vstup do 18. let zdarma. Další varianty vstupů najdete na Get Your Guide.

# 17.01.2017, 19:52.
Líbí se mi Vaše stránka, kde radíte ostatním. Četla jsem, že římská muzea jsou za poloviční cenu pro občany EU do 26. let. Potvrzuje se to občanským průkazem na pokladně? A u Vatikánského muzea jsem četla, že zde platí poloviční vstupné pro studenty. Zde se to potvrzuje pouze mezinárodním průkazem, např. ISIC, nikoli občanským průkazem? Jde mi o to, že přítel má 25 let, ale není student. Chci objednat lístky do Vatikánu předem přes internet, abychom se vyhnuli řadám. Tak zda mám pro něj koupit lístek pro dospělého, nebo můžu pro studenta. Děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Jolana.

Italská státní muzea a památky (tedy i v Římě) poskytují slevy na základě věku a občanství EU, toto tedy dokládáte odpovídajícím dokladem - občanský průkaz, pas. Ve Vatikánu je ve Vaší věkové kategorii sleva pro studenty. Toto se dokládá mezinárodní studentskou kartou, studijním průkazem nebo jiným dokladem potvrzující studium v daném roce.

# 15.01.2017, 16:17.
Zřejmě už jste na takovou otázku odpovídal stokrát, ale úplnou odpověď jsem nenašel, proto se ptám. Zakoupím si přes internet Roma Pass 72h, k tomu Omnia Card 24h, spíše jen z důvodu volného vstupu bez fronty. Ovšem u většiny atrakcí, nazvu li to tak, je povinná rezervace vstupu, časová. Jak ji mám provést, když na stránkách jednotlivých muzeí mě to vždy vede k nákupu. Musím tam volat, nebo existuje nějaký webový formulář? A jak moc dopředu se dá rezervace provést, poletím koncem června a bude nás pět. Děkuji za odpověď. Martin.

Pokud víme, tak s je povinná rezervace jen v případě Galeria Borghese a v Palazzo Valentini. Pro držitele Roma Pass pouze telefonicky. V případě je povinná rezervace pro Fast Track do Vatikánských muzeí. Tato rezervace je možná až při vyzvednutí karty, ne dříve.

# 15.01.2017, 10:17.
Je možné najmout si v Římě česky mluvícího průvodce na jeden až dva dny? Termín je 22. až 23.1.2017, tedy příští víkend. Hana.

Kontakt na česky mluvícího průvodce najdete v odpovědi ze dne 04.04.2016, 12:27.

# 12.01.2017, 16:08.
Chtěl bych se zeptat na možnost zakoupení SIM karty do mobilního telefonu v Itálii. V únoru jedeme na 5 dnů do Říma a potřeboval bych, při procházkách městem, v mobilu připojení k internetu. Na internetu jsem našel mobilního operátora Wind, který byl doporučován jako levná a vhodná varianta, ale jejich internetové stránky jsou značně nepřehledné. Proto se chci zeptat, zda máte s tímto operátorem zkušenosti, zda mají v Římě dostatečné pokrytí signálem, zda je signál v kvalitě LTE (4G), zda je možné nějak snadno v Římě získat jejich SIM kartu s dobíjecím tarifem - bez paušálu. Nepotřebuji žádné další služby jako jsou volání, posílání SMS apod., stačí mi pouze internetový balíček s minimálně 2 GB dat. Děkuji. Radim.

Přímo s Wind zkušenosti nemáme, používáme Roaming. Podívejte se na odpověď ze dne 26.10.2015, 16:27.

# 10.01.2017, 15:50.
Jedeme ve dvou v květnu od 1.5.2017 do Říma. Je pravda, že vždy první neděli v měsíci jsou muzea a památky zdarma, nebo se někde platí? Děkuji. Daniel.

První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do italských státních památek a muzeí. Vstupné se platí ve Vatikánu, protože na ten se italské vyhlášky samozřejmě nevztahují.

# 10.01.2017, 10:41.
Poraďte mi prosím, jak se dostanu městskou dopravou z letiště Fiumicino na adresu Viale Giulio Agricola, 130 Appio Latino. Děkuji. Tomáš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Giulio Agricola. Jděte po Viale Giulio Agricola, Vaše ubytování je téměř na konci ulice po pravé straně.

# 09.01.2017, 11:53.
Měla bych na Vás otázku. Chystáme se v létě autem do Říma, ale současně bychom to chtěli spojit s pobytem u moře. Našla jsem, že jezdí vlaky Roma - Lido a tak mě napadlo, že bychom se ubytovali u moře, ale současně kousek od Říma. A tak se vás chci zeptat, zda je to dobrý nápad, případně zda máte zkušenost, jak dlouho bude trvat cesta od moře do centra např. ke Colosseo nebo do Vatikánu? A kolik dní mám počítat na prohlídku Říma, pokud nejsme úplní milovníci umění a nechceme chodit do každého muzea? Moc vám děkuji za odpověď. Lucie.

Pokud chcete trávit každý den alespoň chvilku u moře, potom je to vhodné řešení. Vlakem Roma Lido budete cestovat na EUR Magliana, kde přestoupíte na metro B. Cesta tam ze stanice Cristoforo Colombo trvá 31 minut, ze stanice Castelfusano 29 minut, ze stanice Stella Polare 27 minut a ze stanice Lido Centro 24 minut. Cesta metrem z EUR Maglina ke Colosseo trvá 13 minut, na Termini 15 minut. Z Termini na Ottaviano, odkud se dostanete do Vatikánu, to trvá metrem A 8 minut. K tomu samozřejmě čas strávený cestou z hotelu na stanici a čas strávený přestupy. Doba návštěv Říma je hodně individuální. Je třeba si stanovit seznam míst, která chcete určitě vidět a na základě toho sestavit itinerář. Pokud budeme vycházet z toho nejzákladnějšího, tak jeden den věnujte Vatikánu a okolí, druhý den Colosseo / Foro Romano / Palatino a třetí den historickému centru - Fontana di Trevi, Španělské schody apod. Je to ale skutečně o tom, sestavit si ten itinerář, skloubit ho s dopravou atd.

# 08.01.2017, 17:58.
Pane Řehůřku, jedeme 12.1. na pár dní do Říma a ubytovaní budeme na Via Merulana 48, Rione Monti. Z letiště Ciampino bude asi nejlepší se nějak dostat na nádraží Termini a potom ten kousek pěšky. Poradíte prosím nejlepší variantu pro cestu z letiště? Velice předem děkujeme. Ivana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Vittorio Emanuele. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Z Piazza Vittorio Emanuele II jděte po Via Leopardi a na první křižovatce odbočte do uličky vedoucí šikmo vpravo. Dovede Vás na Via Merulana. Po té se vydejte doprava a hned po pravé straně je B&B Central Palace Colosseum. Z letiště Ciampino můžete jet také za € 4,00 přímým autobusem na Termini, konkrétně na Via Giovanni Giolitti 38. Odtud musíte přejít na Piazza Vittorio Emanuelle II a pokračovat jako v předchozí variantě.

# 08.01.2017, 16:58.
Úplně mě vypadl start cesty, což je Brno. Jen u toho auta, zasílám foto v příloze, jedná se osobní automobil Fiat Scudo, kde je nádstavba. Auto sice u sebe nemám, ale myslím si, že nepřekračuje výšku 1,3 metru nad přední nápravou. Mockrát děkuji a budu Vás doporučovat dál, tak jak to dělám druhým rokem. Děkuji. Ivo.

Rozdíl v italském mýtném mezi kategorií A a B na celé vzdálenosti v případě celé trasy po dálnici je necelých € 1,20 až € 1,30 - podle varianty. Váš automobil spadá do kategorie nejnižší - A. Samozřejmě v případě, že ho systém na mýtnici takto vyhodnotí.

# 07.01.2017, 23:29.
Chceme se na jaře podívat do Říma. Ale spíš takovou výletní cestou. Nespěcháme. Máme malý obytný vůz. Nikoli velký, klasický, ale jen pro dvě osoby. Poplatky platíme jako u osobního auta. Jakou cestu doporučujete po dálnici, asi nezáživné, nebo nějak po pobřeží? Případně jak je to s poplatky a na co to vyjde? Děkuji moc. Ivo.

Nepíšete odkud vyjíždíte, takže těžko radit nějakou konkrétní trasu. Dálniční varianty Vás vyjdou přes Brenner na € 132,70 a přes Tarvisio na € 146,70. V ceně je cesta zpět a desetidenní dálniční známka. Pokud jedete na více jak 10 dní, připočítejte € 8,90 za další. Cena je kalkulovaná pro dodávku, tzn. dvě nápravy a výška nad přední nápravou vyšší než 1,3 m. Samozřejmě do 3,5 tuny. Rozdíly oproti osobnímu automobilu jsou však v této kategorii minimální. V případě že pojedete přes Vídeň, odečtěte z druhé varianty € 23,00. Pokud chcete ušetřit na mýtném, doporučujeme jet přes Vídeň. Rakouskou dálniční známku volte vždy. U Travisio sjeďte z dálnice a pokračujte po SS13 až do Gemona. Tuto cestu volíme vždy. Můžete pokračovat až do Udine, kolem kterého vede podél dálnice tangenciála. Za Udine pokračujte po SR56 a následně SR352 přes Palmanova do Cervignano. Odtud už vede SS14 až do Mestre. Tady se můžete ubytovat. Pro obytné auto doporučujeme Caravanpark San Giuliano. Ráno pokračujte po SS309 přes Chioggia do Ravenna a odtud už po SS3bis na druhou stranu hor. Je to bezplatná čtyřproudovka. V Orte se napojte na dálnici A1 a pokračujte do Říma. Mýtné Vás vyjde pro Váš automobil na € 4,50. Ušetříte tedy € 82,80 až € 105,80 podle varianty.

# 06.01.2017, 08:53.
Vážený pane Řehůřku. Měl bych na Vás dvě prosby. Můžete mi poradit, jak se dostanu z letiště Fiumicino na adresu Via Sessoriana 1? A druhý dotaz se týká římských památek. Rád bych za 3 dny navštívil co nejvíc památek, pokud možno bez front a čekání. Poraďte mi, jak na to. Děkuji. Tomáš.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Zastávka je na Via Giovanni Giolitti. Odtud přejděte na Piazza Vittorio Emanuelle II, kde je tramvajová zastávka. Jeďte tramvají č. 5 nebo 14 směrem od Termini. Na Piazza di Porta Maggiore přestupte na tramvaj 3 nebo 8 a jeďte směr Stazione Trastevere resp. Casaletto. Vystupte na následující zastávce Carlo Felice. Přestupní jízdenka BIT Vás vyjde na € 1,50. Ze zastávky jděte ve směru příjezdu tramvaje a po chvíli odbočte doleva na Via Sessoriana. Za křižovatkou na konci ulice je po levé straně B&B Sessoriana. Můžete jet z letiště také vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud tramvají č. 3 směr Valle Giulia nebo tramvají č. 8 směr Labicano / Porta Maggiore. Vystoupit musíte na Piazza S. Croce in Gerusalemme. Odtud musíte jít ve směru příjezdu tramvaje a na druhé křižovatce odbočit doprava na Via Sessoriana. Opět potřebujete jednu jízdenku BIT. V případě Vašeho plánu návštěvy co nejvíce památek během tří dnů bez front a současně vzhledem k umístění Vašeho ubytování, doporučujeme zakoupení .

# 04.01.2017, 16:33.
Je pravda, že vždy první neděli v měsíci jsou vstupy na památky a muzea zdarma? Jedu v termínu od 4.5. do 8.5.2017. Děkuji za odpověď. Daniel.

Ano je to pravda. Zdarma jsou vstupy do státních muzeí a památek první neděli v měsíci po celé Itálii. Neplatí to samozřejmě ve Vatikánu.