ŘÍM 2017 / 6

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 6

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 21.06.2017, 11:14.
Chcela by som sa Vás opýtať, či je možné na 3. dňový Roma 72H alebo 7. dňový lístok CIS metrebus Roma cestovať aj na pláž Lido vlakmi? Ďakujem za Váš čas a odpoveď. Daniela.

Ano je to možné. Celá trasa vlaku Roma - Lido je v tarifním pásmu, ve kterém tyto jízdenky platí.

# 20.06.2017, 01:01.
Prosím o radu, jak se nejlépe dopravit z letiště Ciampino do ubytování Il Sanpietrino di Borgo Pio na Borgo Pio 195, Vatikán, 00193 Řím, Itálie. Letíme v pátek 23.6. a dosedneme asi v půl deváté večer. Velmi děkuji. S pozdravem Vlasta.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Z Termini jeďte autobusem č. 40 směr Traspontina / Conciliazione a vystupte na konečné. Jízdenku z metra můžete použít i na tento autobus. Odtud jděte ve směru jízdy autobusu po Via della Traspontina, projděte oblouky ve zdi a odbočte doleva na Borgo Pio. Il Sanpietrino je po pravé straně. Z letiště můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00.

# 18.06.2017, 08:06.
Na konci července se s přítelem chystáme do Říma a proto bych se ráda zeptala, jak to všechno v Římě funguje. Jako první bych se ráda zeptala, jak to funguje se vstupy do památek. Jsme oba studenti a na něktetých stránkách jsem se dočetla, že bychom měli mít na některé památky slevu na vstupné. Ráda bych se informovala, zda je výhodnější nebo dokonce nutné si vstup na památky koupit dopředu nebo je to možné i na místě a budeme jen čekat frontu? Co se týče vstupů do památek, zajímá mě ještě jedna věc. Jelikož jsme si rezervovali ubytování přes Booking, přišel nám nějaký kód, který nám může poskytnout zlevněný vstup do památek nebo vstup zdarma. Nevíte prosím, jak toto funguje? Případně máte s tím nějaké zkušenosti? Další a už poslední věc, která mě zajímá, je doprava po Římě. Budeme bydlet ani ne 1 km od Vatikánu, takže předpokládáme, že budeme chodit hodně pěšky, ale i tak by mě zajímalo, jak je to s jízdenkami na metro. Zda jsou nějaké jen na jednu jízdu a kolik stojí, případně kolik stojí celodenní jízdenka, pokud existuje? Předem Vám mnohokrát děkuji za odpověď. Klára.

O tom všem jsou tyto naše otázky a odpovědi. Když se do nich začtete, všechny odpovědi na tyto otázky tam najdete. V italských státních muzeích a památkách mají vstup se slevou občané Evropské Unie ve věku od 18. do 25. let. Platí to tedy v Římě, ne ve Vatikánu. Vstup si doporučujeme rezervovat do Vatikánských muzeí a do Colosseo. Např. v Galeria Borghese je rezervace povinná. Podmínky promoakce, na základě které jste získala nějaký kód, musí být uvedeny v e-mailu, se kterým došel ten kód, případně na odkazu v něm uvedeném. Jízdenky v římské dopravě jsou následující: BIT za € 1,50 na 100 minut (v metru lze použít jen jednou), Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50, Roma 72H za € 18,00 a týdenní CIS za € 24,00. Jízdenky lze použít v metru, v tramvajích, v autobusech, v trolejbusech, v městských vlacích a v regionálních vlacích (městské úseky).

# 16.06.2017, 20:58.
Mohl byste mi prosím poradit, kde bych si v centru Říma mohl nechat něco vytisknout? Prý je zde problém nalézt nějaké Copy Centrum a já si budu potřebovat vytisknout letenku - palubní lístek - koupenou online na zpáteční cestu. Děkuji. Mirek.

Viz naše odpověď ze dne 13.03.2017, 14:51.

# 13.06.2017, 10:30.
Pane Řehůřku, plánujeme přijet do Říma v sobotu odpoledne - 1.7.2017. Chceme jít do Vatikánských muzeí. Uvažuji, zda využít prohlídku v pátek večer - zda je na exponáty vidět jako ve dne. A také máme děti ve věku 9 a 12 let - aby to pro ně nebylo moc únavné. Nebo v pondělí dopoledne? Online rezervace mi nabízí termín až od 11:30 - to mi přijde dost pozdě, je možné vejít dřív, když mám rezervaci na konkrétní hodinu? Nebo máme to riskovat bez rezervace a jít hned na 9. hodinu do fronty? Ubytovaní budeme kousek od Vatikánských muzeí. Co byste doporučil? Děkuji za odpověď. Ještě bych se zeptala, jak se od Sv. Petra svezeme - čím - do Trastevere a zpět? Minule jsme šli pěšky a pro děti je to dlouhé. Budeme bydlet na Cola di Rienzo, ale stačí přejet k blízkosti Sv. Petra - nebo Andělského hradu, nebo nemáte nějaký odkaz na mapku tras tramvají a autobusů? Děkuji moc. Daniela.

Na exponáty je vidět samozřejmě i při večerních prohlídkách. Vatikánská muzea požadují vstup v dobu uvedenou na rezervaci. Rezervaci doporučujeme. Trastevere je velká část Říma. Do různých částí je různá doprava. Mapy dopravy najdete na ATAC.

# 12.06.2017, 14:53.
Pane Řehůřku, jedeme příští týden do Itálie do Montalto Marina - Camping Village California. Chtěli bychom si udělat výlet do Říma, ale všude na webu čtu, jak je problematické v Římě zaparkovat. Neměl byste tip na parkování? A nebo třeba bychom mohli cestovat jinak - vlak, autobus atd. Předem moc děkuji za odpověď. Vendula.

Z kempu k vlakovému nádraží Montalto di Castro je to pěšky přibližně 4 km. Nicméně před nádražím je hodně parkovacích míst. Na Termini se odtud dostanete regionálním vlakem Trenitalia za € 6,90 a 1,5 hodiny. Vlaků jezdí hodně. Můžete samozřejmě vystoupit i na San Pietro, Trastevere nebo Ostiense. V Římě funguje síť parkovišť P+R. Ve Vašem směru je např. parkoviště u stanice metra Battistini, má kapacitu 177 míst a je otevřeno od 6:00 do 22:00. 12 hodin parkování stojí € 1,50, 16 hodin parkování stojí € 2,50. Vjezd je z Via Lucio II. O hodně větší je parkoviště Multipiano Magliana. Má kapacitu 962 parkovacích míst, je otevřeno od 5:15 do 00:15, v pátek a v sobotu do 2:15. Cena je stejná. Vjezd je z Via di Val Fiorita.

# 12.06.2017, 11:38.
Chtěla bych Vás požádat o informaci ohledně omezení vstupu v době svátků. Jedeme do Říma od 27.6. do 1.7.2017 a nejsem si jistá, zda v tu dobu nebude nějaký svátek a tím tedy omezení vstupu do některých památek. Moc děkuji. A ještě bych Vás chtěla požádat o pomoc s naplánováním cesty z letiště. Přiletíme na Ciampino a potřebujeme se dostat k hotelu, který máme u Pantheonu. Mohu tedy požádat o radu, jaká je nejlepší cesta? Moc Vám děkuji. Tereza.

V době od 27.6.2017 do 1.7.2017 není v Itálii státní svátek. Otevírací doba muzeí a památek se řídí standardním režimem. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Z Piazza dei Cinquecento před halou jeďte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro. Vystupte na Argentina, jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte doprava na Via di Torre Argentina. Na ní navazuje Via della Rotonda, která Vás dovede k Pantheonu. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Můžete použít samozřejmě i jakoukoliv časovou jízdenku nebo . Z letiště Ciampino můžete jet na Termini také přímým autobusem za € 5,00.

# 11.06.2017, 23:26.
Koupil jsem si online vstupenku do Colosseum. Chtěl bych se zeptat, zda Booking Code stačí předložit před vstupem nebo musím tento kód někam zadat? Po zakoupení této vstupenky musím vyčkat celou frontu nebo budu mít přednost před ostatními návštěvníky? Předem děkuji za odpověď. Jiří.

Nevíme, kde jste vstupenky rezervoval, jaké vstupenky jste rezervoval a jakým způsobem. Pokud jste rezervoval vstupenky u Coopculture, máte dvě možnosti. Ty se zobrazí v průběhu nákupu. První možnost je si nechat zaslat vstupenky na e-mail a vytisknout si je doma. Druhá možnost je si nechat zaslat jen rezervační kód, na základě kterého si vyzvednete vstupenku u rezervační přepážky na místě. V obou případech potom jdete se vstupenkami k vyhrazené bráně, v obou případech bez fronty nebo s podstatně menší frontou než při nákupu vstupenek na místě. První možnost není možná v případě, že na výše uvedených stránkách máte v nákupním košíku vstupenky se slevou nebo zdarma. V tomto případě je nabídnuta jen druhá možnost a na místě prokazujete opodstatněnost nákupu takové vstupenky, ve většině případů tedy věk. Pokud jste rezervoval vstupenky u Get Your Guide, je na výše uvedené stránce uveden Meeting Point, kde zástupci ukážete tištěný nebo mobilní voucher. Ten Vás v rezervovaném čase dovede dovnitř. V ostatních případech bohužel nejsme schopni odpovědět, protože těch možností je hodně.

# 11.06.2017, 17:12.
Ďakujem vám za odpoveď pán Rehúrek. Ešte by som vás chcela poprosiť o informáciu, akým spôsobom si zariadiť vstup do Villa Borghese. Čítala som, že aj pri využití vstupného na Roma Pass je nutná nejaká telefonická rezervácia? Nechápem to. Poradíte, prosím? Alena.

Viz naše odpověď ze dne 22.01.2017, 10:57.

# 09.06.2017, 08:11.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu Capanella Roma? Děkuji. Patrik.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, tady přesedněte na metro A směr Battistini a jeďte na Subaugusta. Z Piazza Cinecitta jeďte autobusem č. 654. směr Lagonegro a vystupte na zastávce Siderno. Jděte ve směru jízdy autobusu a vlevo je Hotel Capannelle. Jízdenka na metro a autobus stojí € 1,50, můžete použít i časové jízdenky nebo .

# 08.06.2017, 15:15.
Řádně jsem si pročetla Vaše stránky s dotazy a odpověďmi. Plánuji sama výlet do Říma s přítelem a tak se inspiruji. Přilétáme do Říma 1.7.2017 ve 14:10. Dívala jsem se, že se můžeme rovnou přemístit na autobus Atral a vyrazit do centra. Ale nikde nemůžu najít online nákup jízdenek, abych měla místo jisté. Nebo nevadí, když si koupím jízdenku až na místě? Použila jsem Váš odkaz na tuto linku, ale nějak v tom neumím najít objednávku. A tak jsem se chtěla poradit, zda je opravdu rezervace nutná a nebo ty autobusy nejsou tak naplněné. Potom jsem projela asi tři odkazy na objednání online vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Tak jsem Vás chtěla poprosit o radu k odkazu, kde se to nejlépe a věrohodně dá objednat? Potom bychom se rády prošli památkou Forum Romanum, ale do Colossea nemáme zájem jít. Tak zda se dá až na místě koupit vstup do Fora. Zda nejsou velké fronty. A nebo je lepší mít také dopředu vstup koupený? Děkuji moc za rady a přeji hezký den. Lýdie.

Na autobus Atral za € 1,20 z letiště Ciampino na Anagnina se jízdenky online nekupují. Je to víceméně kyvadlová doprava. Jízdenky zakoupíte na stánku na letišti nebo přímo v autobuse. Oficiální stránka Vatikánských muzeí je Musei Vaticani, kde přes Shop můžete vstupenky zakoupit. Další možností je Get Your Guide, kde máte k dispozici asistovaný vstup, akceptaci mobilních voucherů a především snadnou správu rezervace včetně možnosti zrušení i hodinu před vstupem. Pokud chcete navštívit jen Forum Romanum, zaplatíte i tak vstupenku za € 12,00. Rezervace v tomto případě není nutná. Vstupenka je kombinovaná a opravňuje Vás během dvou po sobě následujících dnů navštívit Colosseo, Foro Romano a Palatino. Každou památku jen jednou. Samostatné vstupenky nejsou.

# 06.06.2017, 19:37.
Chcem Vás poprosiť o radu, ako sa najjednoduchšie dostať z letiska Ciampino v Ríme do hotela Tempio di Pallade. Ďakujem. Alena.

Nejjednodušší způsob je jet z letiště autobusem za € 4,90. Zaveze Vás na Via Giolitti, kousek od vlakové zastávky Laziali. Odtud můžete jet městským vlakem Roma Giardinetti jednu zastávku na S. Bibiana. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Na vlak můžete použít i libovolnou časovou jízdenku, popř. . Od S. Bibiana potom jděte necelých 200 m po Via Giolitti k Hotelu Tempio di Pallade. Druhou možností je jet z letiště Ciampino autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračovat metrem A na San Giovanni. Odtud jeďte tramvají 3 nebo 8 na Labicano / Porta Maggiore. Z Piazzale Labicano přejděte pod Mura Aureliane na Piazza di Porta Maggiore a odtud po Via Giolitti necelých 400 m k hotelu. Na metro a tramvaj můžete použít jízdenku BIT nebo libovolnou časovou jízdenku, popř. Roma Pass.

# 05.06.2017, 11:41.
Moc děkuji za odpověď. Bohužel se mi situace zkomplikovala a nemůžu kvůli nemocnému dítěti odjet. Letenka mi propadne, ale nevíte, kde bych mohla levně nabídnout toto ubytování? Mám ho přes Booking a stornovat to nejde. Zkoušela jsem řešit vše s hotelem, ale po mém dotazu si ihned strhli peníze a nechtějí slyšet na vrácení jakékoli částky. Do určitého data bych to mohla zrušit přes Booking, ale teď už bohužel ne. Moc děkuji za radu a přeji krásný den. S pozdravem Iva.

V tomto případě je zbytečné komunikovat přímo s hotelem. Přes Booking jste měla k dispozici přesné podmínky storna, které jsou v tomto případě velkou výhodou právě Booking - do určité doby můžete ubytování jednoduše stornovat bez toho, aniž byste cokoliv vysvětlovala nebo o něco žádala. Většinou to bývá do půlnoci před nástupem na ubytování, někdy to je dokonce i do 18:00 v den ubytování. Hodně poptávané hotely mají tuto dobu delší. Po této době se většinou platí storno poplatek v ceně jedné noci, někdy však i více až dokonce cena celého ubytování. Pokud tedy uplynula doba, ve které jste mohla provést bezplatné storno, musíte stornopoplatek uhradit. Ubytování můžete nabídnout na diskusních fórech typu Cestujeme nebo Orbion. Pravděpodobnost, že takto hotel prodáte, je velmi malá.

# 04.06.2017, 20:59.
Dňa 7.6 priletíme do Ríma na letisko Ciampino o 10:50. Ubytovanie máme v Camping Village Roma na Via Aurelia 831. Prosím Vás, ako sa dostaneme na miesto ubytovania? Taktiež bysom sa rada spýtala na možnosti kúpi celodenného cestovného lístka. Alebo na 2 až 3 dni. Z miesta nášho ubytovania. Nejako som sa stratila v množstve informácií. Ďakujem. S pozdravom Monika.

Z letiště Cimapino jeďte autobusem Atral na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Cornelia. Přejděte na zastávku autobusu u Mc Donald's a pokračujte autobusem č. 246 směr Malagrotta. Vystupte na Stazione Aurelia. Je to u nákupního centra Panorama. Nadchodem přejděte na druhou stranu k Camping Village Roma. Autobus č. 246 jezdí každý den. Na metro a autobus můžete použít jednu jízdenku BIT za € 1,50. Platí 100 minut. Celodenní jízdenka Roma 24H stojí € 7,00, dvoudenní jízdenka Roma 48H stojí € 12,50 a třídenní jízdenka Roma 72H stojí € 18,00. Jízdenky zakoupíte na stanici metra Anagnina na pokladně ATAC nebo v automatě.

# 01.06.2017, 23:13.
Pane Řehůřku, chtěl bych Vás požádat o pomoc s cestou od stanice metra Piramide do Aquaparku Hydromania. Hledali jsme různé varianty, ale bohužel se nám nepodařilo najít celou cestu. Děkuji za odpověď. Václav.

Z Piramide jeďte metrem B na Termini, tady přestupte na metro A směr Battistini. Vystupte na Cornelia. Přejděte k Via di Boccea a vydejte se po ní doleva. Po pravé straně je zastávka autobusů Boccea / Galeotti. Jeďte autobusem č. 906 směr Valle Aurelia a vystupte na zastávce V.lo Casale Lumbroso / Magarotto. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a po pravé straně uvidíte vchod do Hydromania. Autobus č. 906 jezdí od 5:00 do půlnoci, v neděli od 5:30. Frekvence je 2x za hodinu. Zpět jsou zastávky stejné.

# 01.06.2017, 17:28.
Vážený pane Řehůřku. Chystáme se zítra do Říma na 4 noci. Přiletíme na letiště Ciampiano a ubytování máme na Via Conte di Carmagnola 32. Ráda bych se zeptala, jak se tam nejlépe a nejlevněji z letiště dostaneme. Má druhá otázka se týká Kolosea. Zabookovala jsem si vstupenky na Coopculure, jak jste psal. Lístky mi přišly na e-mail. Ráda bych se zeptala, zda máme s lístky stát v nějaké specialně vyhrazené řadě pro ty, kteří už lístky mají zakoupené. Je vůbec nutné stát v nějaké řadě? Na lístku totiž není žádné datum ani čas. Nešlo to vůbec při rezervaci zadat. A třetí otázka se týká vstupu na památky a tipu na výlety, které je možné v Římě navštívit zdarma. Předem děkuji za Vaši odpověď. S přáním pěkného dne Dáša.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na San Giovanni. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Přímo před bránou na straně metra je zastávka autobusu č. 81. Jeďte směr Malatesta a vystupte na zastávce Prenestina / Giovenale. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte ve směru jízdy autobusu a odbočte do čtvrté ulice vpravo. Jedná se o Via Alberto da Giussano. Odbočte do druhé ulice opět vpravo a po pravé straně je Vaše ubytování. Autobus č. 81 jezdí každý den o 5:30 do půlnoci. V případě vstupenek do Colossea Vám došla buďto vstupenka nebo voucher. Záleží na tom, co jste zvolila při objednávce. Pokud jste objednávala současně i vstupenky za snížené vstupné nebo vstupenky zdarma, potom volba není a dojde jen voucher. Je to z důvodu prokázání nároku na slevu. V obou případech jdete zvláštním vchodem pro internetové rezervace. V případě voucheru je ho třeba vyměnit za vstupenku. Vstupenky do Colossea jsou platné pro Colosseo / Foro Romano / Palatino dva po sobě jdoucí dny od první validace. Během těchto dvou dnů můžete navštívit každou památku jen jednou. Vstupenku můžete poprvé validovat nejpozději 31.12. v roce nákupu. Nejsou tedy vázané na konkrétní datum a čas. Platnost začíná běžet od první validace. Zdarma můžete navštívit např. Baziliky a samozřejmě exteriéry jako Fontana di Trevi, Španělské schody apod.

# 01.06.2017, 10:24.
Ještě bychom na pár dní také zkusili kemp Tiber kvůli zeleni. Mohl byste prosím poradit spoje do centra a spoje zpět k letišti Fiumicino? Děkuji předem za pomoc. Lada.

Viz naše odpověď ze dne 14.10.2016, 09:13.

# 31.05.2017, 15:16.
Jak se prosím dostaneme z letiště Ciampino do hotelu Jonico a potom z hotelu Jonico do centra? Koupila jsem ubytování v tomto hotelu s tím, že je u metra, ale teď jsem četla, že je s dopravou docela problém. Moc děkuji za pomoc. Iva.

Hotel Jonico je 500 m pěší chůzí od metra C. Problém je v tom, že metro C ještě není dokončeno. Funguje od stanice Lodi, což je přibližně 750 m od stanice metra A San Giovanni. Pro Vás bude ale výhodnější než metrem cestovat autobusy. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte autobusem č. 20 směr Cambelloti. Vystupte na zastávce Fosso Santa Maura / Rondini. Autobus jezdí každý den od 5:30 do 0:20. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu. Po přechodu přejděte doleva a pokračujte ke kruhovému objezdu. Jděte doleva po Via Silicella, která Vás dovede k hotelu Jonico, který je po pravé straně. Od zastávky je to přibližně 750 m. Do centra se dostanete stejným autobusem na Anagnina a odtud metrem A. Můžete ale také přejít dále po Via Silicella k metru nebo městskému vlaku Roma - Giardinetti, který Vás zaveze na Termini Laziali.

# 31.05.2017, 12:14.
Chcela by som Vás pekne poprosiť o informáciu, akým spôsobom sa dajú zaobstarať vstupenky na nedeľnú omšu vo Vatikáne? Do Ríma cestujem v auguste a prilietame v stredu 23.8. v čase, keď už nestihneme stredajšiu audienciu. Aj tam viem, že platí systém vstupu prostredníctvom bezplatných lístkov. Niekde vo Vašich odpovediach som si našla, že sa to dá on-line na Prefektúre, no akosi na ich stránke túto možnosť nevidím. Myslíte, že je vôbec nejaká šanca sa dostať na omšu v nedeľu 27.8.? Veľmi mi na tom záleží. Ďakujem pekne. Kamila.

Veškeré informace o vstupenkách (tam kde jsou potřeba a kde ne), o programu apod. najdete na stránkách Velvyslanectví České republiky při Svatém stolci.

# 30.05.2017, 21:23.
Pane Řehůřku, mnohokráte děkuji za informaci. Nejistota znervózňuje a člověk se může zbytečně hodně naběhat. Dovoluji si využít vaší nabídky s dalšími dotazy. Funguje ještě průchod ze Sixtinské kaple do Baziliky Svatého Petra? Procházel jsem to v roce 1969 a nevzpomínám si již, ve kterých místech kaple se tento skrytý průchod nacházel. Vracíme se 12.6. z ubytování v kempu Village Roma vlaky FL5 a Roma - Lido přes Ostia Lido centro, kde se zdržíme přibližně 3 hodiny u moře a dále autobusem na letiště Fiumicino. Problém je, co s kufry? Zda je lze na krátkou dobu odložit někde v úschovně nebo nezbývá než je táhnout až k molu? Cestujeme se dvěma vnoučaty ve věku 11 a 13 let a tak to bude napínavější. Děkuji předem za odpověď a péči. S pozdravem Břetislav.

Od místa, kde do Sixtinské kaple vstoupíte, je to na opačném konci vpravo. Je to průchod pro autorizované průvodce se skupinami, ne pro individuální turisty. O možnosti úschovy zavazadel v Lido di Ostia nevíme.

# 29.05.2017, 20:03.
Chtěla bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino na adresu Via della Giuliana 18, Vatikán, kde máme penzion. Velice děkuji za ochotu. Tereza.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Lepanto. Tady přestupte na autobus č. 70 - jede z Via Marcantonio Colonna, jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Largo Trionfale. Vaše ubytování je hned za zastávkou vpravo. Autobus jezdí každý den do půlnoci. Můžete na něj použít jízdenku BIT z metra, která je přestupní a platí 100 minut. Výhodnější je jet autobusem přímo z letiště za € 4,90. Vysadí Vás na Via Giolitti. Kousek od zastávky je výchozí zastávka autobusu č. 70.

# 29.05.2017, 15:33.
Pane Řehůřku, na internetu jsem našla Vaše webové stránky a potřebovala bych se Vás jako odborníka na Itálii a Řím zeptat na pár informací ohledně zakoupení vstupenek do Vatikánu. Chtěli bychom se podívat jak do Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple a Baziliky Sv. Petra, tak i do Vatikánských zahrad. Zde jsou moje otázky, nad kterými pořád váhám před objednáním vstupenek. 1. Je potřeba vstupenky do muzeí a do zahrad zakoupit zvlášť nebo se dají koupit v jedné vstupence? Nikde jsem tuto možnost nenašla. 2. Je vstupenka do muzeí nějak časově omezena? např. na 2, 3, 4 hodiny. Nebo tam můžeme být jak dlouho chceme? Na totéž bych se chtěla zeptat ohledně Vatikánských zahrad. 3. Když budeme v Římě více dní, je lepší jít jeden den do muzeí a další den do zahrad? 4. Máme si tyto vstupenky rezervovat přímo na serveru Vatikánských muzeí? V Římě budeme od 9.6. do 11.6.2017. Moc předem děkuji za Vaši odpověď a přeji hezký a úspěšný den. S pozdravem Romana.

V tomto případě potřebujete vstupenku do Vatikánských zahrad. V ceně je i vstup do Vatikánských muzeí. Jsou dvě varianty, obě organizované. Můžete absolvovat dvouhodinovou pěší prohlídku s průvodcem za € 32,00 nebo 45. minutovou prohlídku Open Busem s audioprůvodcem za € 36,00. Po prohlídce následuje individuální prohlídka Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Vstupenky zakoupíte přes Musei Vaticani. Prohlídka muzeí je omezena zavírací dobou, která je standardně v 18:00. Doba prohlídky Vatikánských zahrad je pevně daná. Z výše uvedeného vyplývá, že obě prohlídky absolvujete ve stejný den. Rezervace viz výše. Vstup do Baziliky je zdarma.

# 29.05.2017, 14:57.
Cestujeme na týden do Říma a rádi bychom kempovali ve stanu, koupali se a současně si prohlédli památky. Můžete nám prosím poradit kemp a jak se k němu z letiště Fiumicino levně dostat? Děkuji. Lada.

V tom to případě doporučujeme Camping Internazionele di Castelfusano. Je přímo u moře, můžete v něm stanovat a je v dosahu římské městské dopravy. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral za € 1,10 do Lido di Ostia. Zaveze Vás na Via Belaniere. Odtud musíte přejít k zastávce Lido Nord vlaku Roma Lido a přejet na konečnou Cristoforo Colombo. Odtud autobusem 061 nebo 070 ke kempu. Jízdenka BIT na vlak, kterou můžete použít i na autobus stojí € 1,50. Vlakem Roma - Lido se potom můžete dopravovat do centra Říma.

# 29.05.2017, 10:17.
Moc Vám děkuji. Ještě prosím zodpovědět dotaz. Pokud půjdu po vstupu hned k těmto schodům, chci si je vyfotit ideálně bez lidí, mohu se potom do muzeí vrátit a v klidu si je projít? Mám koupenou online vstupenku na ráno 8:00 hodin. A prosím ještě. Do Vatikánských zahrad je vstup volný? Moc děkuji a určitě velmi ráda využiji odkazy na Vašich stránkách. Zdravím. Petra.

Mělo by to jít, ale na 100% Vám to neřekneme. Vatikánské zahrady nejsou volně přístupné. Navštěva je možná pouze s organizovanou prohlídkou. Existují dvě varianty - pěší s průvodcem (€ 32,00) nebo open busem s audioprůvodcem (€ 36,00). V ceně je vstup do Vatikánských muzeí.

# 28.05.2017, 22:48.
Našla jsem Vaše stránky, kde radíte turistům v otázkách týkajících se Říma. Už jsem si toho hodně našla, ale nikde nemohu najít přesné informace, kde se nacházejí ty spirálovité schody. Někde je uvedeno, že ve Vatikánských muzeích. Ve kterém přesně? Někde mi tyto schody vyjely v souvislosti s bazilikou sv. Petra. Věděl byste, kde přesně jsou? Předem moc děkuji. Petra. P.S.: Těším se na odpověď. Letím v úterý.

Spirálové schody, které pro Vatikánská muzea navrhl Giuseppe Momo, jsou u východu z Vatikánských muzeí.

# 27.05.2017, 13:27.
V stredu 31.5.2017 prilietame ja a manželka na letisko Ciampino približne o 11:00. Odtiaľ sa chceme dostať na Via Ezio 19. Poradíte mi, ako sa tam dostať? V piatok 2.6.2017 odlietame z letiska Fiumicino o 21:00. Ako sa tam máme prepraviť z centra Ríma? Je výhodné zakúpiť Roma Pass? Ďakujem. Branislav.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Lepanto. Z metra jděte po Viale Giulio Cesare ke křižovatce s Via Ezio. Odbočte doleva na tuto ulici a jděte po ní přes dvě křižovatky. Vaše ubytování je po levé straně. Na letiště Fiumicino se nejlépe dostanete tak, že půjdete stejným směrem jako k ubytování dále po Via Ezio na kterou navazuje Via Tacito. Po 450 m dojdete na roh náměstí Piazza Cavour. Vydejte se hned doprava na Via Crescenzio, kde je zastávka autobusu . Ten Vás za € 6,00 doveze na letiště Fiumicino.

# 27.05.2017, 12:48.
Ráda bych se na Vás obrátila s dotazem na cestu a spojení v Římě, do hotelu San Paolo Roma, na adrese Via Colossi 50. A ráda bych se zeptala, pokud je takto daleko hotel, zda je lepší si koupit Roma Pass nebo Omnia Card na místě než přes internet. Abychom mohli hned využít služeb, než někde kartu vyzvedneme. Děkuji a přeji pěkný sluníčkový den. A ráda bych se zeptala, kterým číslem metra nebo autobusem bychom měli jet z hotelu San Paolo Roma do Kolosea nebo Vatikánu nebo do centra a jaká je to zastávka? Ještě jednou mnohokrát děkuji. Martina.

Nepíšte, odkud se k Hotel San Paolo Roma dopravujete. Zda z některého letiště, nebo z vlakového nádraží atd. Nicméně 500 m od hotelu je stanice metra B Basilica San Paolo. Doprava z letiště je popsaná v našich otázkách a odpovědích. Většinou se dopravíte na Termini, odkud se na Basilica San Paolo dostanete metrem B. Odtud potom jděte po Via Gaspare Gozzi k Viale Giustiano Imperatore. Po té se vydejte doleva, podejděte pod viaduktem. Dovede Vás k Parco Ricardi, na jehož konci odbočte doleva a po okraji parku dojděte ke křižovatce s Via Colossi. Po té jděte doprava k Vašemu ubytování, které je po pravé straně za další křižovatkou. Roma Pass nebo Omnia Card doporučujeme kupovat jen z oficiálních zdrojů, tj. na místech uvedených na jejich oficiálních stránkách nebo přes . K Colosseo se dostanete metrem B, do Vatikánu metrem B na Termini a následně metrem A na Ottaviano.

# 25.05.2017, 19:40.
Chtěla bych se zeptat, kolik stojí vstupné do Sixtinské kaple pro skupinu studentů do 18. let v počtu 30 až 40. Děkuji za odpověď. Jana.

Cenu včetně přesných podmínek pro studenty a doprovod základních a středních škol najdete na Musei Vaticani - bez průvodce, s průvodcem.

# 25.05.2017, 11:58.
Rádi bychom se toulali autem po Itálii a v autě také spali. Cílem by byl Řím. Prosím o informace, jaká pro Itálii platí omezení. Případně doporučení, kde a za jakých podmínek lze takto nocovat? Lze stanovat a spát na veřejných plážích? Co byste doporučili pro Řím? Děkuji za informace a doporučení. Antonín.

Kempování ve volné přírodě, na veřejných prostranstvích, na plážích apod. je v Itálii zakázané. Povoleno je to pouze se souhlasem majitele pozemku. Doporučujeme hledat kempy. Jejich seznam najdete na Camping.

# 24.05.2017, 21:53.
Moc děkuji. Takže pokud tomu dobře rozumím, když už mám vstupenku zakoupenou, tak samotné zahrady už nedokoupím? Petr.

Samostatná vstupenka do Vatikánských zahrad není nabízena, vždy je v ceně prohlídka Vatikánských muzeí.

# 24.05.2017, 16:38.
Rezervoval jsem si vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple. Voucher mám vyměnit za vstupenky u kasy E. Nikde jsem nenašel polohu této kasy, ani zda je jen jedna, zda je na náměstí Sv. Petra nebo u vchodu do muzea - zadní trakt. Děkuji. Břetislav.

Půjdete vstupem pro internetové rezervace, kontrola proběhne na základě kódu na voucheru. Vstup je z Viale Vaticano. Pokud máte vstupenky zakoupené přes Get Your Guide, je Meeting Point zobrazen na mapce na výše uvedených stránkách.

# 23.05.2017, 22:06.
Obracím se na Vás s velkou prosbou. Již jste mi odepisoval na mou otázku, kde jste mi krásně odpověděl. A tak se na Vás obracím ještě jednou, ohledně ubytování. Měli jsme zarezervovaný Hotel 87, ale po recenzích jsme raději hotel zrušili a tak jsme si objednali Roma Luxus Hotel. Vypadá krásně, ale po přečtení recenzí, to asi také není značka ideál. A tak, zda byste mi poradil hotel do 12. tisíc pro dva na dvě noci - 3 dny, se snídaní, opravdu s dobrou snídaní, v období od 10. do 12.7.2017. V lokalitě něco podobného jako byly tyto dva hotely. Děkuji moc a přeji pěkný den. Martina.

Podívejte se na Booking / Řím, zadejte Váš termín, počet osob a vlevo zaškrtněte Stravování / Snídaně v ceně, Průměrné hodnocení / Fantastické, Čtvrť / Řím centrum. Nechte si vyhledat nabídky a seřaďte je podle ceny. Nabídne Vám to hodně ubytovacích možností za přijatelnou cenu velice kladně hodnocených lidmi, kteří tam bydleli. Určitě si vyberete hotel podle Vašich představ.

# 23.05.2017, 01:01.
Koupil jsem si online vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple za € 16,00 + € 4,00 za online platbu a nikde jsem nenašel informaci, zda se na toto vstupné dostanu také do Vatikánských zahrad. Pokud ne, tak zda byste doporučili návštěvu zahrad a kolik stojí vstupné? A dá se zvládnout vše za jeden den? Děkuji předem za odpověď. Petr.

Vstupenka za € 16,00 do Vatikánských muzeí Vás opravňuje k návštěvě Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, která je jejich součástí. Návštěvu Vatikánských zahrad můžeme samozřejmě jen doporučit. Jsou dvě možnosti jak je navštívit. Obě jsou organizované. V prvním případě se jedná o návštěvu s průvodcem na dvě hodiny za € 32,00, ve druhém případě o návštěvu open busem s audioprůvodcem na 45 minut za € 36,00. V obou případech je v ceně vstupenky návštěva Vatikánských muzeí po prohlídce zahrad. Je to samozřejmě bez problému zvládnutelné během jednoho dne.

# 22.05.2017, 13:29.
Přiletíme s kamarádkou na letiště Fiumicino v sobotu 3.6. v 17:35 a potřebujeme se co nejlevněji dopravit do Camping Village Roma na Via Aurelia. Vracíme se 8.6. Pochopila jsem, že nejlevnější transfer je autobusem Terravision na Stazione Termini. Můj dotaz je: je možné si v sobotu večer koupit zpáteční jízdenku za € 9,00 někde na letišti a přesně kde? Pokud ne, lze to přímo v autobuse? Další možností je Shuttle Bus za € 6,00 za jednu cestu. Zastavuje opravdu na Via Aurelia 480? A kde se na letišti koupí jízdenka? Též si chceme koupit jízdenku CIS za € 24,00 na 7 dní. Lze ji koupit též hned na letišti a u jakého prodejce? Dne 4.6. je vstup do některých památek zdarma, ale současně je počet návštěvníků jaksi omezen. Máme šanci dostat se do Colossea - Foro Romano - Palatino? Děkuji za odpověď. Ivana.

Existují samozřejmě i o něco levnější varianty, ale o hodně složitější. nabízí přímou dopravu na Termini za € 5,00 a € 5,90, zpáteční za € 9,00 a € 8,90. Jízdenky zakoupíte na stánku na letišti nebo v autobuse. Můžete je také koupit online na výše uvedených stránkách. Do kempu potom musíte ještě cestovat metrem a městským autobusem. Na Via Aurelia 480 zastavuje . Jízdenka stojí € 6,00, zpáteční € 11,00. Jízdenku zakoupíte v autobuse i online. Ze zastávky musíte ke kempu cestovat ještě městským autobusem. Informace o nákupu jízdenek ATAC na letišti najdete v odpovědi ze dne 17.08.2016, 20:05. 4.6.2017 je vstup do římských památek a muzeí zdarma. To, zda se právě ten den dostanete do Colosseo Vám neřekneme. Pokud tam půjdete co nejdříve, je to dost pravděpodobné.

# 22.05.2017, 11:49.
Mám dotaz ohledně otevírací doby památek a muzeí v Římě. Je omezen nebo úplně uzavřen vstup v některé dny a o státních svátcích? Děkuji. Eva.

U různých památek je různá otevírací doba. Některé zavírají v neděli - např. Vatikánská muzea (kromě poslední v měsíci), jiná v pondělí - např. Galeria Borghese. Většinou bývá zavřeno 1. ledna a 25. prosince. Některá muzea a památky zavírají 1. května.

# 22.05.2017, 10:25.
Za 14 dní se chystáme do Říma a rádi bychom si vypůjčili na jeden den Vespu. Chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky a ceny, případně kde je zapůjčení nejvýhodnější. Děkuji Vám moc za odpověď. Denisa.

Ceny se většinou pohybují od € 60,00 na den. Minimální doba zápůjčky je často 3 hodiny. Minimální podmínkou je věk 18 let, řidičské oprávnění a kreditní karta. Půjčoven je hodně. Cenově pod průměrem je např. Eco Move Rent, kde za den zaplatíte € 45,00. V systému Get Your Guide si můžete vypůjčit Vespa 125 LX na den za € 65,00. Místo vyzvednutí je v blízkosti Termini.

# 22.05.2017, 09:57.
Ráda bych se zeptala, zda je možné navštívit jen Sixtinskou kapli bez toho, aniž bych musela jít do Vatikánských muzeí? Jde zakoupit vstupenku do Colosseum, Palantino a Forum Romanum na místě bez rezervace online? Děkuji za odpověď. C.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Vstupenku do Colosseo / Foro Romano / Palatino zakoupíte samozřejmě i na místě. Rezervace není povinná.

# 21.05.2017, 22:36.
Moc bych vám chtěla poděkovat za to, co děláte. Líbí se mi, že pomáháte. Koupili jsme mamince s přítelem pobyt v Římě a chtěli bychom poradit s dopravou. Přiletí na letiště Ciampino ve 2 hodiny odpoledne a potřebovali by se dostat do hotelu Gravina San Pietro, který se nachází na Via Della Cava Aurelia 17, Vatikán, 00165. Děkuji za pomoc a přeji pěkný večer. Hana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Cornelia. Před Mc Donalds' je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 916 směr Piazza Cenezia a vystupte na Gregorio VII / Ranucci. Jízdenku BIT z metra můžete použít i na autobus. Autobus nejezdí v neděli. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a prakticky ještě naproti zastávce odbočte doleva na Via Angelo Ranucci. Po levé straně uvidíte Hotel Gravina San Pietro.

# 20.05.2017, 21:41.
Chtěli bychom Vás požádat o radu ohledně cesty do Říma na poslední víkend v měsíci. Nejdříve bychom se rádi zeptali na cestu z letiště Campiano do hotelu B&B Earnest Via Delle Cave Di Pietralata 36, 00157. Přiletíme v pátek 26.5. ve večerních hodinách. Dále by nás zajímalo, pokud je poslední neděli v měsíci vstup do Vatikánu zdarma, znamená to, že se u vstupu dovnitř nestojí žádné fronty? Předem děkujeme za brzkou odpověď. Stanislav.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Tady přestupte na metro B a jeďte na Tiburtina. Z Tiburtina pokračujte autobusem č. 111 a vystupte na Beltramelli. Jízdenka na metro a autobus BIT stojí € 1,50 a je přestupní. Platí 100 minut. Jděte ve směru příjezdu autobusu po Via delle Cave di Pietralata. Přejděte křižovatku a po levé straně je B&B Earnest. Autobus Atral jezdí do 22:40, autobus č. 111 do půlnoci. Poslední neděli v měsíci, konkrétně 28.5.2017 je vstup do Vatikánských muzeí zdarma. Otevřeno je od 9:00 do 14:00, poslední vstup je ve 12:30. Fronty se tvoří a velké. Nicméně postupují rychleji než v běžné dny, kdy se kupuje vstupné.

# 17.05.2017, 15:06.
Pane Řehůřku, potřebovala bych poradit spojení z letiště Ciampino v pátek, přílet 20:10, do ulice Via Aurelia, kde jsme ubytovaní. Děkuji. Hezký den. Liběna.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Cornelia. Vystupte z metra na Circonvallazione Cornelia, odkud jezdí autobus č. 246. Zastávka je na obou stranách, před Villa Benedetta i Mc' Donalds. Jeďte směr Malagrotta a vystupte na zastávce nejbližší Vašemu ubytování. Via Aurelia je hodně dlouhá ulice, na velké části má autobus č. 246 zastávky. Jízdenka BIT stojí € 1,50 a můžete ji použít na metro i autobus. Její platnost je 100 minut. Autobus č. 246 jezdí každý den do půlnoci. Autobus Atral do 22:40.

# 16.05.2017, 10:15.
Prosím Vás, ako sa dostaneme v Ríme skoro ráno z Via Fregene na Termini? Z Termini nam odchádza autobus Terravision vo 4:50 na letisko Ciampino, odlet máme o 7:00 hodín ráno. Je to pondelok 19.6.2017, prípadne ak je to nejaký nočný autobus, kde si kúpime lístky? Ďakujem Vám veľmi pekne. Miluša.

Vlevo od křižovatky Via Fregene s Via Appia Nuova je zastávka nočního autobusu N1. Jmenuje se Appia / Faleria. Ten Vás zaveze na Termini. Jezdí z Anagnina na Battistini. Mezi 2. a 4. hodinou ranní jezdí přibližně po 15. minutách. Pokud pojedete autobusem , vyplatí se Vám vystoupit už na zastávce Gioberti. Jízdenky si můžete zakoupit už dopředu na standardních prodejních místech nebo použít nějakou časovou jízdenku, kterou budete mít na dopravu po Římě.

# 15.05.2017, 18:18.
Mohla bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino - přílet máme ve 14:00 hodin - do místa ubytování na Via Scire 14, Nomentano, Roma, 00199? Předem moc děkuji a přeji hezký den. Katka.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Z náměstí před nádražní halou jeďte autobusem č. 90 směr Labia a vystupte na Batteria Nomentana. Na autobus můžete použít jízdenku z metra. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava k oblým osmipatrovým domům. Před nimi však odbočte doprava na Via Tembien a následně doleva na Via Dessie. Dojdete na Piazza Amba Alagi. Odbočte doleva a dojdete k Via Scire, která vede z náměstí. Na ní, po pravé straně je Vaše ubytování. Na Termini se můžete z letiště dopravit také přímým autobusem . Jízdenka začíná na € 4,00.