ŘÍM 2015 / 7

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 7

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete sedmou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 29.05.2015, 23:16.
Děkuji Vám moc za odpověď, jste milý, pojedeme tam kolem 19. hodiny, tak snad se dostaneme ještě zpět. Chceme na Piazza Trilusa nebo kolem toho, jste moc milí, že hned odpovídáte, nechápu jak to vše dáváte :-) Velký dík a klobouk dolů všem! Karin.

V tom případě bude lepší jet od hotelu jednu zastávku autobusem č. 546 na Gregorio Undicesiomo / Boccea, odtud přejít ve směru jízdy autobusu na Via di Boccea a po ní se vydat doprava k zastávce Bocea / Urbano Secondo. Vzdálenost mezi zastávkami je přibližně 100 m. Odtud pokračujte autobusem č. 46 směr Piazza Venezia a vystupte na Piazza delle Rovere. Je to před mostem Ponte Principe Amedeo přes Tiberu. Odtud musíte přejít dolů a doprava na zastávku stejného názvu ale o 100 m dál. Natupte do autobusu č. 23 směr Pincherle / Parravano a vystoupit na Lungotevere Farnesina / Trilussa. Je to jen tři zastávky podél řeky. Mezi těmito zastávkami jezdí i autobus č. 280. Autobusy 546, 46, 23 a 280 jezdí každý den do půlnoci. Na celou trasu Vám bude stačit jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50 nebo samozřejmě jakákoliv časová nebo karta. Zpět pak pro Vás bude lepší se z Trastevere přemístit tramvají č. 8 (jezdí po Viale di Trastevere každý den do půlnoci) na druhou stranu řeky na Piazza Venezia (je tam autobusový terminál) a odtud autobusem č. 46 směr Stazione Monte Mario a vystoupit na zastávce Boccea / Urbano Secondo. Odtud se vrátit ve směru příjezdu autobusu na křižovatku s Via Gregorio XI a po ní se vydat doprava. Můžete se opět svézt jednu zastávku autobusem č. 546. Na tramvaj a autobusy opět postačí jedna jízdenka BIT v ceně € 1,50 atd.

# 29.05.2015, 15:50.
Pane Řehůřku, ráda bych se zeptala na transport z letiště Fiumicino do hotelu na adrese Via Borgo Pio 164, Vatikán. Termín příjezdu je 3.7.2015 kolem 18:00. Mockrát Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Šárka.

Můžete jet přímým autobusem za € 6,00 a vystoupit na Via Crescenzio. Odtud pak pěšky přibližně 550 m k Vašemu ubytování. Cesta vede kolem Andělského hradu, následně po Via delle Fosse di Castello, Via di Porta Castello, na kterou už pak navazuje Via Borgo Pio. Můžete jet také autobusem na Termini za € 4,00 a odtud autobusem č. 40 směr Borgo S. Angelo. Vystoupit musíte na Traspontina / Conciliazione. Jděte ve směru jízdy autobusu přibližně 50 m a odbočte doleva na Borgo Pio.

# 29.05.2015, 12:49.
Řehůřkovi, nechápu jak stíháte odpovídat, obdivuji to a proto zkusím stále opakovaný dotaz. Letíme do Říma 4.6. na Fiumicino a jsme ubytováni ve Valentino House. Poradíte nám cestu z Termini, kam přijedeme autobusem z letiště. Dá se dojít pěšky? Při cestě zpět máme jízdenku na autobus velmi brzy ráno. Zřejmě potřebujeme ještě nějaký nástupní lístek, jak jsem se zde dočetl. Kde ho před 5. hodinou ranní seženeme? Protože je první neděle v měsíci, chtěli bychom využít volný vstup do Colossea. Dokážete napsat, kdy si tam jít stoupnout, aby nebyla potom fronta na celý den? Děkuji za pomoc a přeji mnoho úspěchů a cestovatelských zážitků. Petr.

Valentino House je na Via Filippo Turati, což je víceméně u nádraží Termini. Od zastávky Terravision projděte halou na Via Giovanni Giolitti a vydejte se doleva podél vlakového nádraží. Hned první ulicí se vydejte doprava proti jednosměrce. Je to Via Gioberti. Hned další zase doleva. To už je Via Filippo Turati. Váš hotel je po pravé straně. Ze zastávky Terravision je to 500 m. Boarding Card si musíte vyzvednout nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu z Termini. Získáte ho v Terracafe, které je hned u zastávky. Otevřeno mají od 4:30 do 21:00. Vchod je i z haly. Nutnost vyzvednutí Boarding Card platí jen pro Termini. Čím dříve budete u Colossea, tím samozřejmě lépe. Fronta však postupuje rychleji, protože si návštěvníci nekupují vstupenky.

# 29.05.2015, 05:57.
V červnu budeme ubytovaní v Lido di Jesolo a rádi bychom se podívali do Říma. Prosíme o radu, jaké jízdenky si zakoupit na vlak Frecciarossa, případně jaké jsou možné slevy. Jsme 3 dospělí a 5 dětí ve věku 5, 7, 9, 10 a 11 let a jeli bychom z Venezia Santa Lucia. S pozdravem Eva.

Všechny aktuální slevy a jejich podmínky najdete na stránkách Trenitalia - Oferte e servizi / I prezzi speciali. Pro Vás jako nejvýhodnější přichází v úvahu sleva Bimbi Gratis. V rámci této slevy cestují děti do 15. let zdarma v rodinné skupině skládající se ze dvou až pěti osob. V této skupině musí být minimálně jeden dospělý a jedno dítě do 15. let a musí cestovat společně. Slevu lze uplatnit ve všech vlacích Frecciarossa, Frecciargento, Frecciabianca a Intercity. V první a druhé třídě. Nelze uplatnit v nočních vlacích. Slevu lze uplatnit u všech způsobů nákupu jízdenek - na pokladně, u autorizovaných prodejců, v automatu, online nebo přes call centrum. Existují však limity na konkrétní termíny a vlaky. Pokud chcete mít jistotu, že slevu uplatníte, doporučujeme nákup online na výše uvedených stránkách. Vaši skupinu doporučujeme rozdělit na dvě, aby byl v každé minimálně jeden dospělý a skupina nepřesáhla pět osob. Např. 2+3 a 1+2. Standardní jízdenka z Venezia Santa Lucia na Roma Termini stojí € 80,00. Ve správné konfiguraci tedy zaplatíte € 240,00. Pozor! Ne na každý spoj je sleva použitelná z výše uvedeného důvodu. Je možné, že pro třetího cestujícího dosáhnete na konkrétním spoji na lepší cenu když bude cestovat samostatně než ve skupině.

# 28.05.2015, 23:20.
Mám velkou prosbu, můžete mi poradit, jak se nejlépe dostat do Trastevere večer po příjezdu do Říma? Přijedeme do hotelu Marc Aurelio, Via Gregorio XI a neumím se v tom vyznat, jak se tam dostat. Děkuji moc za odpověď. Přijedeme tuto sobotu 30.5. Velký dik! Zdravim Vás. Karin.

Těžko poradit, když neuvádíte místo, kam se na Trastevere chcete dostat a přibližně jakého času večer se to týká. Nicméně kousek od hotelu je zastávka autobusu č. 546 - Gregorio Undicesimo / Novelli, který Vás zaveze např. na stanici metra Battistini - zastávka Bonifazi / Noris. Odtud můžete přejet metrem A na Vale Aurelia a odtud vlakem FL3 na stanici Trastevere. Je ale možné, že do místa, kam chcete přesně dojet je lepší spoj.

28.05.2015, 09:58.
Jsem nadšená z vašeho webu a i já mám dnes otázku. Chystáme se na 4 noci / 5 dní do Říma v říjnu. Letenky a ubytování máme, odvoz z letiště také. A chci se zeptat, zda z vlastní zkušenosti doporučujete zakoupit nějaký Roma Pass, či jsem našla jakousi volnou vstupenku na dopravu + většinu památek zdarma, ovšem za € 98,00. A říkáme si, nakolik lze Řím obejít pěšky, kolik tak člověk utratí za vstupné, ale současně, kolik ušetří času. Můžete mi poradit? Moc děkuji. Jolana.

Je to právě o tom vyvážení nabídek, co se vyplatí, co je na druhé straně zbytečné. Mnoho lze toho obejít pěšky. Pokud si dáte práci s itinerářem a naplánujete si památky a muzea tak, aby byly správně seskupeny a v návaznosti na místo ubytování i nejlevněji dostupné, pak zjistíte, zda se Vám nějaká karta vyplatí nebo ne. Vstupuje do toho i další faktor - úspora času stráveného ve frontách. V tom Vám karta v některých případech hodně pomůže. Na druhé straně lze toto doladit i nákupem vstupenky online s menším, rezervačním, příplatkem. A je to také o pohodlnosti. Když budete mít kartu a nebo časovou jízdenku už nebudete řešit zda večer, když budete mít čas, pojedete na druhou stranu Říma se např. podívat jen tak na osvětlené Colosseum. Doporučujeme následující postup: vytiskněte si nějakou mapu, kde jsou zakresleny i linky metra a vlaků. Do nich si zakreslete puntíky odpovídající umístění Vašich bodů zájmu. Potom postupujte od data příjezdu do data odjezdu a každý den zakroužkujte skupinu památek, které ten den navštívíte. K tomu si spočítejte dopravu pro každý den samostatně - jízdenky BIT nebo Roma 24H. Sousední dny porovnejte s cenou jízdenek Roma 48H nebo Roma 72H. Pokud bude jízdenka levnější, pak ji do toho dne zařaďte místo jednotlivých jízdenek a popř. si nahraďte dlouhé pěší přechody dopravou, protože už bude v ceně. Nezapomeňte na den příjezdu a odjezdu. Ke každému dni dopočítejte ceny vstupů a vše sečtěte. Tři po sobě jdoucí dny nahraďte cenou karty a k tomu dopočítejte ceny snížených vstupů (třetí a další). Pro variantu s Roma Pass sečtěte celý pobyt. To samé udělejte pro . Budete mít tři součty pro každou variantu - 1. samostatně, 2. s , 3. s . Levnější varianta je nejvýhodnější. Pokud budou rozdíly mezi variantami minimální, volte samozřejmě tu pohodlnější. Roma Pass Vám poskytuje třídenní římskou dopravu a vstupy do muzeí a památek na území Říma. První dva vstupy jsou zdarma, další za sníženou cenu. Plné a snížené ceny (které využijete při kalkulacích) najdete na výše uvedených stránkách - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Omnia Card je rozšíření Roma Pass o Vatikán - Musei Vaticani, Cappella Sistina, Basilica di San Pietro, Basilica di San Giovanni in Laterano, Carcere di San Pietro, o dopravu Open Bus Roma Cristiana a římskou dopravu v rozsahu Roma Pass. V ceně máte vstup do Colosseo, Foro Romano, Palatino a dalšího muzea ze sítě Roma Pass. Na další muzea ze sítě Roma Pass máte snížené vstupné. K tomu další slevy a služby.

# 27.05.2015, 13:24.
Celá Vaše rodina má můj obdiv a teď dotaz. V neděli 31.05. dojede naše loď do Civitavecchia kolem 8:00 hodin. Chceme jet vlakem do Říma. Je v neděli nějaké omezení? Přeji hezké dny a jsem s pozdravem. Josef.

Regionální vlaky mezi Civitavecchia a Termini jezdí i v neděli minimálně 1x za hodinu. Jízdenka stojí € 5,00. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 25.05.2015, 14:28.
29.5. odlétáme s mužem a dcerou do Říma a vracíme se 3.6. Chtěli bychom mimo jiné využít volného vstupu první neděli v měsíci do Vatikánu - na co bychom se měli zaměřit? Lze stihnout v jeden den vše? Konkrétně náměstí sv. Petra, baziliku, zahrady, Vatikánská muzea i Andělský hrad? Je možné v tomto období 29.5.- až 3.6. se dostat na nějakou bohoslužbu apod.? Jinak itinerář by byl následující: pátek: přílet, ubytování, procházka po Trastevere, sobota: Pantheon, Piazza Navona, fontána čtyř řek, neděle: Vatikán, pondělí: Koloseum, Forum Romanum, sv. Jan v Lateráně - není v těchto památkách v pondělí zavřeno?, úterý: výlet k moři (Lido?) - stačí týdenní jízdenka, nebo je potřeba dokoupit?, středa: Piazza Spagna, Vila Borghese, odlet večer. Chtěla bych spíše pořídit týdenní jízdenku než Roma Pass, myslela jsem, že s malým dítětem tolik do muzeí chodit nebudeme, a bude spíše potřeba případného transportu. Děkuji za radu. Halka.

Volný vstup do Vatikánských muzeí není první neděli v měsíci, ale poslední neděli v měsíci, tj. 31.5.2005. Týká se to jen Vatikánských muzeí, jejichž součástí je i prohlídka Sixtínské kaple. Počítejte s obrovskými davy turistů, kteří budou chtít této možnosti využít také. První neděli v měsíci mají volný vstup italská státní muzea a památky, tedy i v Římě. Na náměstí sv. Petra je volný vstup vždy, stejně tak do baziliky. Pouze při mimořádných církevních akcích je někdy vyžadována rezervace vstupenky. Vstup do kopule a podzemí baziliky je zpoplatněno. Prohlídka vatikánských zahrad je zpoplatněna a je si ji třeba dopředu rezervovat. Andělský hrad je na území Říma. Stihnout vše v jeden den je možné, pokud však uvažujete o důkladnější prohlídce, doporučovali bychom spíše dva dny. Ve středu jsou v 10:00 tradiční audience, je třeba se však dopředu objednat. Odkazy jsou v našich otázkách a odpovědích. Colosseo, Foro Romano a Palatino má v pondělí otevřeno, stejně tak i Bazilika San Giovanni in Laterano. Na vlak Roma - Lido lze použít týdenní jízdenku.

# 25.05.2015, 10:13.
Pane Řehůřku, rád bych Vás poprosil o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino na adresu: Hotel Manfredi Suite, Via Margutta 61, 00187. Moc Vám děkuji. Jiří.

Z letiště jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem A za € 1,50 směr Battistini na Spagna. Odtud musíte přejít přes Piazza di Spagna na Via del Babuino a potom po přibližně 80 m doprava na Via Alibert a po 40 m doleva na Via Margutta. Hotel je na začátku ulice po pravé straně.

# 24.05.2015, 19:43.
Pane Řehůřku, velice Vás obdivuji a zároveň za všechny tazatele Vám děkuji za Vaši ochotu a znalosti. Obracím se na Vás s dotazem, týkajícím se dopravy z letiště Fiumicino. Letíme s kamarádkou na 4 dny do Říma a rozhodly jsme se nevyužít služeb CK, ale zajistily jsme si let i ubytování samy. Vše jsme si prostudovaly a vychází nám cesta z letiště k ubytování, které máme zajištěno na Via Palestro 87, Roma takto - z letiště Fiumicino vlakem Leonardo Express za přibližně 14 Eur jet na Termini. Z Termini poté pešky (dle mapy je to skutečně velice blízko) na ulici Via Palestro. Dovolím si požádat o Váš názor, zda jsme zvolily správně. Předem Vám velice děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Petra.

Ano je to možné, ale zbytečně drahé. Cesta vlakem Leonardo Express Vás vyjde v obou směrech pro dva na € 56,00. Pokud pojedete autobusem , zaplatíte za jednu jízdu jen € 4,00, celkem tedy € 16,00. Úspora je € 40,00. Pokud Vám však na ceně nezáleží, vlak je jednou tak rychlejší a pohodlnější. Z Via Marsala, kam přijíždí autobus Terravision, nebo z Termini, odkud na Via Marsala musíte vyjít, pokračujte po Via Milazzo, která Vás dovede na Via Palestro. Po té se vydejte doleva. Váš hotel je po levé straně. Od Termini je to přibližně 300 m.

# 21.05.2015, 16:46.
Řehůřkovi, chtěl bych také poprosit o radu. Jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino ze třetího terminálu do centra na vlakové nádraží Termini. Ubytování mám v docházkové vzdálenosti od nádraží. Přílet na letiště je 26.6.2015 ve 22:45. Poslední autobus Terravision jede ve 23:00 což nejspíš nestihnu. Odlet z letiště na Krétu je z terminálu 2 dne 30.06.2015 v 7:10, což prvním autobusem Terravision ve 4:40 s krátkou rezervou stíhám. Našel jsem také nabídku autobusu firmy TAM Srl, jezdí až do 23:30 večer a ráno na cestu zpět už od 4:30, předpokládám, že nic vhodnějšího v dané ceně již nelze zarezervovat. Děkuji za odpověď. Petr.

10.03.2015, 16:55.

# 20.05.2015, 23:48.
Chtěl jsem se zeptat na kolik vyjde taxi z letište Fiumicino na adresu Viale della Pesca 38, 00054 Fiumicino. Je to asi 4,6 km. V pátek večer přibližně mezi 23:00 a půlnocí. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Marek.

V této noční době počítejte s cenou kolem € 13,00.

# 20.05.2015, 09:26.
Chtěla bych Vás požádat o informaci o dopravě z letiště Fiumicino do Ladispoli. Zjistila jsem, že se napřed musíme dopravit na hlavní nádraží Roma Termini vlakem Leonardo Expres, který jezdí v pravidelných intervalech. Nemohu ale zjistit, jakým vlakem z hlavního nádraží se dostaneme do Ladispoli. Také jsem se dočetla, že děti do 12. let neplatí z letiště do centra. Ještě by mě zajímalo, zda se dají lístky koupit nějak dopředu, abychom se na vlakových nádražích nezdržovali. Určitě chceme využít vlak, abychom se vyhnuli zácpám v centru města. Dospělí 4, děti 3. Děkuji mnohokrát za informaci! S pozdravem Lubomíra.

Je zbytečné cestovat až na Termini. Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 Trenitalia a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte vlakem FL5 do Ladispoli. Jízdenka Vás vyjde na € 11,00. Děti do 4 let cestují zdarma. Stejně jako v Leonardo Express i ve vlacích FL1 cestují děti ve věku 4-12 let zdarma, vždy jedno dítě na jednoho dospělého. Dopředu můžete zakoupit jízdenky na výše uvedených stránkách. Uvedená sleva se Vám bude počítat i pro vlak FL5. Je tam však omezení 5 osob na nákup, takže budete muset nákup rozdělit na 2+2, 2+1 - tím také získáte nejlepší cenu € 44,00. Pokud byste jeli Leonardo Express na Termini, zaplatíte 4 x € 14,00 a z Termini do Ladispoli 4 x € 3,60 + 3 x € 1,80 (děti mají standardně 50% slevu). Celkem tedy € 75,80. Námi navrženou variantou ušetříte € 31,80.

# 19.05.2015, 20:50.
Ptal jsem se Vás na dotaz ohledně dopravy Terravision z letiště Ciampino na Termini a zpět - 13.05.2015, 20:51. Není mi jasné, proč si musím vyzvedávat u cesty zpět nějaký Boarding Card. To je třeba, i když budu mít jízdenky vytisklé z domu? A zda je to případně třeba i pro cestu tam? A kde to vyzvednout? Děkuji mnohokrát za Vaši odpověď. S pozdravem Filip.

Na Vaši otázku jsme Vám odpověděli. Vytištěné jízdenky předložíte u autobusu a v případě cesty z Termini ještě Boarding Card, kterou si vyzvednete minimálně 20 minut před odjezdem v Terracafe u zastávky. Nevíme, jak přesněji odpovědět. Vysvětlení, proč je toto zavedeno pro cestu z Termini na letiště Fiumicino a Ciampino, získáte u Terravision. Nic na tom ale nezměníte. Jsou to podmínky přepravce, které musíte akceptovat nebo s nimi necestovat Podle našeho názoru je cesta na letiště důležitější z pohledu logistiky. Před odjezdem musí být jasná obsazenost, aby autobus odjel a následně přijel včas a cestující nebyli v časové tísni s odbavením na letišti. Systém Terravision umožňuje to, že když máte jízdenku na konkrétní čas, můžete v případě zpoždění cestovat následujícím volným autobusem. Při cestě z letiště je to jedno, cestujícími bez rezervace (nebo s prošlou rezervací) se doplní volná místa v autobuse a autobus odjede, třeba i se zpožděním. Pro většinu cestujících to nemá žádné následky. Při cestě na letiště je ale jiná situace. Přesný důvod se ale dozvíte od Terravision.

# 19.05.2015, 11:17.
Mám rezervované letenky, ale musím v Římě přesedat. Jedná se o transfer z letiště Rome Ciampino CIA na letiště Rome Fiumicino FCO. Můžete mi poradit, jak nejlépe a samozřejmě i co nejlevněji? Jedná se o termín 23.6.2015 a mám na přesun přibližně 3 hodiny. Děkuji Vám předem za zaslané informace. Čestmír.

Nejjednodušší by bylo taxi, to je ale drahé - lehce nad € 50,00. Doporučujeme kombinaci dvou spojů . Z letiště Ciampino na Termini jede 40 minut a z Termini na letiště Fiumicino 55 minut. Máte tedy přibližně 1,5 hodiny rezervu na přesuny a čekání na spoj. Online nákup jízdenek na výše uvedených stránkách Vám zajistí cenu € 4,00 pro každý spoj, celkem tedy € 8,00. Doporučujeme si dát mezi spoji dostatečnou rezervu, protože na Termini si musíte nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu vyzvednout v Terracafe Boarding Card. Rychleji se na letiště dostanete z Termini vlakem Leonardo Express, který však stojí € 14,00.

# 18.05.2015, 20:46.
Měla bych na Vás prosbu. V září jedeme do Hotelu Capannelle, Via Siderno 37. Doporučíte nám nejlepší cestu z letiště Fiumicino a potom od hotelu do centra? Našla jsem autobus číslo n26. Děkuji. Petra.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Anagnina. Vystupte na Cinecitta. Z metra musíte vystoupit na Via Tuscolana, kousek od východu je zastávka autobusu č. 654. Tím jeďte směr Lagonegro a vystupte na Siderno. Ze zastávky jděte ve směru jízdy autobusu, přejdete jednu křižovatku a po levé straně uvidíte Váš hotel. Cesta do centra je stejným autobusem a metrem. Jízdenka na metro BIT, kterou můžete použít současně i na autobus strojí € 1,50. Autobus č. 654 jezdí každý den přibližně od 6:00 do půlnoci. Noční autobus n26 jezdí po Via Appia Nuova, která je souběžná s Via Siderno. K zastávce se dostanete po Via Squillace. Autobus končí nebo začíná na Largo Colli Albani, kde je metro A. Noční autobus jede z Largo Colli Albani ve 23:50, 00:38, 01:23, 02:08, 02:53, 03:38, 04:23, 05:08.

# 18.05.2015, 08:42.
Od 29.5. do 2.6. jedeme s přáteli na prodloužený víkend do Říma. Chtěla bych Vás touto cestou poprosit o pár rad. Máme plánovaný přílet na letiště Fiumicino ve 22:45. Jak se v tuto dobu můžeme dostat na adresu Via Principe Eugenio 106, Stazione Termini? Jezdí ještě v tuto dobu nějaký dopravní prostředek? Pokud ano, jak dlouho by trvala cesta a jaká je cena? A nebo bychom měli raději využít taxi? Jaká by byla cena za tuto trasu pro 4 osoby? Jeden den bychom se chtěli zajet vykoupat k moři. Jak nejlépe se dostat na nějaké hezké místo určené ke koupání z nádraží Termini a jaká by byla přibližná cena dopravy? Někde jsem se dočetla, že 2.6. je svátek, v tento den je tedy vše zavřené včetně obchodů? Bývají zavřené památky i v pondělí? Chceme si naplánovat program co nejlépe abychom nebyli zklamáni z uzavření. Fontána di Trevi se stále opravuje? Děkuji předem za Vaše rady. Veronika.

Odpověď ohledně dopravy najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55, cesty k moři v odpovědi ze dne 06.05.2015, 10:04, Fontany di Trevi v odpovědi ze dne 19.01.2015, 21:42, pondělní otevírací dobu v odpovědi ze dne 21.04.2015, 10:02 a svátku 2.6. ze dne 27.04.2015, 17:43.

# 17.05.2015, 21:47.
Děkuji za vyčerpávající odpovědi. Ještě bych Vás chtěla poprosit o informaci. Dostala jsem tip na degustaci vín v Castel Gandolfo do restaurace Paganelli - je to přibližně 30 km za Římem - jaké jsou možnosti dopravy do této oblasti? Nemáte představu, jak tyto degustace fungují? Zda je nutné mít rezervaci předem? Případně zda máte nějaký jiný tip na podobnou akci, budu moc ráda. Děkuji. S pozdravem Petra.

Dostanete se tam vlakem FL4 z Termini za přibližně 45 minut a € 2,10. Ochutnávka vín v restauraci Paganelli probíhá každý den a je na objednávku. Trvá přiblížně 30 - 60 minut a stojí € 25,00. V ceně je degustace a prohlídka vinařství. Přímo v Římě je pro degustace vyhledáváná např. restaurace Roscioli.

# 17.05.2015, 12:04.
V červnu letíme na 4 dny do Říma. Zajímalo by mě, zda je vhodné si k přepravě po Římě zakoupit Roma Pass a kde se dá koupit - někteří tvrdí, že je to zbytečné, někdo že ne. Budeme mít s sebou 4-letou dceru. Jak je to s platbou dopravy u dětí? Mají nějaké slevy, případně do kolika let zdarma? Další otázka je k Vatikánským muzeím - do Vatikánslých muzeí a Sixttínské kaple je jedna vstupenka? Je lepší si vstupenky objednat už doma dopředu? Údajně kvůli velkým frontám. Mohl byste nám doporučit místa vhodná k nákupům? Děkuji za odpovědi. Petra.

se vyplatí, když alespoň pokryje Vámi plánovanou dopravu a navštěvovaná muzea. Tzn. je třeba si to propočítat podle Vašeho itineráře. Pro dítě samozřejmě nemá význam. Zakoupit ho můžete na místech uvedených v seznamu na výše uvedených stránkách - Acquista. Tam si ho můžete také zakoupit online a jednom z těch míst vyzvednout. Čtyřleté dítě cestuje v římské dopravě v doprovodu dospělé osoby zdarma. V římských muzeích a památkách čtyřleté dítě neplatí. To samé ve Vatikánu. Vatikánská muzea a Sixtínská kaple mají společnou vstupenku. V Sixtínské kapli prohlídka končí. Zakoupením vstupenek online nebo Roma Pass (popř. ) se vyhnete frontám. Vstupenky do Vatikánských muzeí zakoupíte na Musei Vaticani. Ohledně nákupů je otázka moc všeobecná. Záleží na tom co chcete nakupovat. Obecně lze doporučit se vyhýbat turistickým top lokalitám, kde jsou samozřejmě ceny nejvyšší.

# 16.05.2015, 19:25.
Ve Fiumicino máme delší přestup. Přílet v 11:00, odlet v 18:30. Chtěli bychom z letiště zajet autobusem k moři do Lido di Ostia. Můžete mě prosím nasměrovat, kde zakoupím lístky a kde je nástupní a výstupní stanice? Případně pokud máte jiný tip, jak využít čas, tak budu ráda. Děkuji. Lucie.

Jízdenky zakoupíte v Autogrillu na letišti, odjezdy jsou od Terminálu 1 / 2 a v Lido di Ostia je přijezd na náměstíčko před stanicí Lido Centro.

# 16.05.2015, 09:59.
Řehůřkovi, oceňujeme jako ostatní vaší trpělivost s našimi dotazy. Chtěli bychom též využít vaší ochoty a zeptat se na stokrát omílanou otázku jak na letiště. My bychom se chtěli zeptat jak na Termini z hotelu Artis na Via Roberto Fancelli v neděli 17.5.2015. Odlet do Prahy máme v 7:25 z Fiumicina, takže bych zabookoval jízdenky pres Terravision odjezd v 5:30 a příjezd v 6:15 na letiště, to snad bude stačit. Potřebovali bychom tedy být na Termini alespoň v 5:10, abychom mohli vyzvednout jízdenky. Lze tedy takhle brzy ráno cestovat z naší adresy? S díky M.

250 m od Vašeho hotelu, na Viale dei Romanisti je zastávka nočního autobusu n18. Jedná se o zastávku Romanisti / Marforio. Musíte jet směr Piazza Venezia a vystoupit na Termini. Autobus pojede přibližně půl hodiny, protože má mnoho zastávek. Jede každý den přibližně po 15 minutách.

# 15.05.2015, 16:24.
Letím za 14 dní do Říma. Přistaneme na letišti Ciampino odpoledne, ubytování máme blízko Termini, autobus Terravision je delší doba cestování, než se přesunout na stanici metra Anagnina, jaká je časová rezerva i pro zpáteční cestu? Vatikán je v něděli hodně zaplněn? Budeme tam poslední neděli v měsíci, kdy je tedy vstup do Vatikánských muzeií zdarma? Děkuji moc. Michaela.

Doporučujeme cestovat tak, aby doba příjezdu byla dvě hodiny před odletem. Poslední neděli v měsíci je vstup do Vatikánských muzeí zdarma, z toho důvodu počítejte s velkým počtem návštěvníků a tedy i s dlouhými frontami.

# 15.05.2015, 08:14.
Velice děkuji za odpověď, přiletíme ale na Ciampino, platí i pro něj stejná pravidla výměny jízdenek v Terracafe? Tereza.

Ano, platí stejná pravidla. Týká se to jen cesty z Termini na obě římská letiště. Nejedná se o výměnu jízdenek. Boarding Card je víceméně potvrzení toho, že tím autobusem pojedete.

# 14.05.2015, 19:55.
6.6. přiletíme okolo 16:30 na letiště Ciampino. Jak se nejlépe dostaneme na stanici metra Cornelia nebo na Via Gregorio XI? Předem děkuji za váš čas a odpověď! Alena.

Jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Cornelia.

# 14.05.2015, 09:46.
Pane Řehůřku, jsem asi jediná, které jste nepomohl při řešení situací s pobytem v Římě. Velice mne to mrzí, protože z Vašich odpovědí ostatním jsem zjistila dost podstatných informací, tak jsem si myslela, že i mne trošku pomůžete. Před posláním dotazu jsem si samozřejmě Vaše informace o fungování přečetla, ale Vy jste mi to opět doporučil. A na žádnou mou otázku jste neodpověděl. Magdaléna.

Je nám líto, že jsme Vás tak zklamali. Otázek nám chodí mnoho a netýkají se jen Říma, ale i dalších evropských destinací. Snažíme se odpovědět na všechny, ale ne vždy se to podaří. Vaše otázka nám přišla 27.4.2015 17:43 a uvedla jste v ní, že odlétáte 29.5.2015. V odpovědích jsme upřednostnili cestovatele, kteří naši odpověď potřebovali dříve. Vám jsme odpověděli 14.5.2015 (odpověď zaevidovaná 27.04.2015, 17:43.), což je 15 dnů před Vaším odjezdem, tedy v dostatečném předstihu. Mimo další přeposlané zprávy se stejným obsahem jsme od Vás obdrželi 05.04.2015, 10:24. žádost o radu a pomoc, jak se dostat k odpovědi na Vaši otázku. Na tu jsme odpověděli, abychom zabránili posílání dalších a dalších zpráv, a odkázali jsme Vás na informace, ve kterých je vše vysvětleno. Následně se v souladu s našimi pravidly po nějaké době tato odpověď zobrazila i v otázkách a odpovědích. Nebylo to tedy opakované. Pokud Vám náš systém nevyhovuje, máte samozřejmě možnost se obrátit na někoho jiného, kdo Vám zdarma a okamžitě ve svém volném čase odpoví na množství Vašich dotazů. My to v jedné chvíli pro desítky tazatelů neumíme.

# 13.05.2015, 22:57.
Ještě jeden dotaz - jak se co nejlépe dostat z letiště Fiumicino na stanici Cipro? Marie.

Viz naše odpověď ze dne 13.05.2015, 21:51.

13.05.2015, 21:51.
9.6.2015 přiletíme na Fiumicino v 11:40. Potřebujeme se dostat na Via Candia 143. Jede z letiště nějaký přímý spoj na stanici Ottaviano? Nebo bychom museli někde přestupovat? Našla jsem možnost jet SIT Bus Shuttle, ale pokud hledám správně, tak od ubytování by to bylo ještě skoro 2 km pěšky. Další dotaz - jak dlouho přibližně trvá doprava z letiště na některé z těchto dvou míst? Chtěli bychom si rezervovat vstupenky do Vatikánských muzeí a poslední termín je v 15 hodin. A nevím, zda to s jistotou stihneme. Poslední dotaz - odlet z Fiumicino máme plánovaný na 10.6. v 18:30 - kdy je potřeba vyrazit na cestu, abychom tam byli dostatečně brzy? Děkuji za odpovědi. Marie.

za € 5,00 staví na Via Crescenzio, odkud je to k Vašemu ubytování pěšky přibližně ještě 1,5 km. Můžete odtud jet autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro a vystoupit na Emo. Odtud musíte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Angelo Emo a pokračovat po Via Candia. Vaše ubytování je hned na začátku ulice po pravé straně. Dalším řešením je jet autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračovat metrem A směr Battistini a vystoupit na Cipro. Jeden z východů z metra je u ulice Via Fra Albenzio. Ta Vás dovede na Via Vittor Pisani, po té se vydejte doprava a hned doleva na Via Candia, kde je po pravé straně Vaše ubytování. Cesta z letiště na Via Crescenzio trvá ve Vašem čase přibližně 45 minut. Cesta autobusem 492 pak asi 10 minut. Cesta autobusem Terravision trvá 55 minut, metrem A přibližně 10 minut. Na letišti doporučujeme být dvě hodiny před odletem, tzn. je třeba vyrazit 4 hodiny před odletem. Doporučujeme si jízdenky na autobus rezervovat na konkrétní čas.

# 13.05.2015, 21:44.
Letíme se společností Wizzair 26.5. ve 14:40 a v 16:30 jsme na letišti. Koupila jsem u společnosti Terravision jízdenky na čas 17:15, což si myslím že stihneme. Lístky jsem koupila online i na cestu zpět. Odlet je v 17:00 a lístky koupené na 13:40. To je asi ideální čas. Bohužel nechápu pár věcí, co mi napsali. Píšou, že se mám nahlásit někde v Terracafe a potvrdit svoji přítomnost v autobuse? A také, že budou chtět vidět naše letenky? Jsem z toho trošku zmatená. Prosím, víte jak to chodí s touto společností? Tereza.

Na letišti Fiumicino Vám stačí ukázat personálu vytištěné jízdenky, které Vám přišly e-mailem nebo které jste si stáhla z Vašeho účtu u . Pokud autobus z nějakého důvodu nestihnete (např. zpoždění letu), můžete jet následujícím volným autobusem. Pro cestu zpět z Termini na letiště je nutné si nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu vyzvednout v Terracafe Boarding Card. Vstup do Terracafe je u zastávky na Via Cavour nebo také z haly na nádraží.

# 13.05.2015, 20:51.
Příští týden se chystáme s přítelkyní do Říma. Chtěli bychom se poradit na dopravu po Římě. Přiletíme na letiště Ciampino. Máme v plánu jet na Termini autobusem od Terravision a poté autobusem 105 na Alessi. Jízdenky plánujeme koupit online na konkrétní čas. Nemáte s tímto nějakou zkušenost? Co když náhodou nestihneme čas konkrétního odjezdu autobusu? Můžete nám ještě poradit, jak se poté dopravit nejlépe na adresu Via Vibio Sequestre, 00176 Rome, Italy? A nějaké tipy, jak se nejlépe dostávat do centra? Předem děkujeme! Filip.

Dopravu autobusem z letiště na Termini využívá většina našich čtenářů. Máme zpětnou vazbu, že to funguje bez větších problémů. Jízdenky si objednáte online na výše uvedených stránkách, po uhrazení Vám dojdou jízdenky e-mailem nebo si je můžete stáhnout z Vašeho účtu u Terravision. Vytištěné jízdenky pak předložíte u autobusu. V případě cesty zpět z Termini na letiště si musíte ještě minimálně 20 minut před odjezdem vyzvednoutr v Terracafe u zastávky Boarding Card. Pokud nestihnete zarezervovaný autobus, nic se neděje. Můžete jet následujícím volným. Na Via Vibio Sequestre se pak dopravíte již Vámi zmiňovaným autobusem č. 105 a vystoupit musíte na zastávce Casilina / Alessi. Musíte jít zpět ve směru příjezdu autobusu, přejít koleje a doprava zabočit do úzké uličky - Via Vibio Sequestre. Zastávka směrem do centra je na druhou stranu od této uličky. Můžete cestovat i městským vlakem, který má také zastávku Alessi, na Termini však dojíždí na Termini Laziali, což je 700 m od metra A - Termini nebo 300 m od metra A - Vittorio Emanuele. Metrem se pak už přepravíte do dalších částí Říma. Pokud budete využívat jízdenky na jednotlivé jízdy BIT, vyplatí se Vám jezdit autobusem, protože jízdenku můžete ještě využít na metro, autobus nebo tramvaj. Pokud byste jel vlakem, na metro nebo další vlak ji už použít nemůžete.

# 13.05.2015, 12:05.
Pane Řehůřku, ještě jeden dotaz. Ten lístek za 8 Euro pořídím někde na letišti v automatu a platí mi i na ty autobusy? Děkuji. Jana.

V odjezdové hale na pokladně. Na městskou dopravu ATAC jízdenka neplatí. Opačně za jistých okolností ano, tzn. jízdenky ATAC můžete použít na regionální vlaky na území Říma. V případě vlaku FL1 je to konkrétně mezi stanicemi Fiera di Roma a Settebagni včetně. Mají to však ošetřeno tak, že jízdenka mezi letištěm a Fiera di Roma stojí € 8,00, stejně jako mezi letištěm a Settebagni. Pozor ale na výjímku. Jízdenky BIT nelze použít opakovaně na vlak, metro nebo na jejich kombinaci.

# 12.05.2015, 10:59.
Jedeme v červenci s přítelem do Říma na 6 nocí. Chceme se zastavit i u moře a hotel nemáme uplně v centru. Chtěla jsem se zeptat, jaká jízdenka je pro nás vhodná. Našla jsem jízdenku na 7 dní neomezenou - Carta Integrata Settimanale - za 24 Euro. Je nějaká lepší varianta? Hodně toho chceme vidět a jednotlivé jízdenky by byly asi o dost dražší. Děkuji za odpověď. Magdaléna.

Jízdenka CIS je pro vnitřní Řím nejlepší řešení co se pohodlí týče. Dostanete se s ní prakticky všude kam potřebujete bez nutnosti nákupu jednotlivých jízdenek. Tato jízdenka platí do půlnoci sedmého dne od označení. Počítejte s tím, že ji nelze použít na cestu z letiště a na letiště. Využijete ji ale na kompletní cestu k moři metrem a vlakem Roma - Lido. Pokud hraje pro Vás roli úspora několika €, můžete si podle itineráře propočítat levnější řešení. Pokud bydlíte v centru, je možné, že mnoho toho je pro Vás dostupného v pěší vzdálenosti nebo v dosahu cesty na 1x jízdenku BIT tam a 1x jízdenku BIT zpět. V kalkulaci počítejte s tím, že BIT nelze použít opakovaně v metru, ve vlaku nebo na jejich kombibaci.

# 12.05.2015, 09:27.
Moc prosím o radu, jak se nejlépe dostat do centra, když přilétáme na letiště Fiumicino 26.6.2015 až ve 22:45 hodin. Mockrát Vám děkuji předem za radu. Veronika.

Možnosti dopravy v tuto dobu najdete v odpovědi ze dne 06.03.2015, 08:02.

# 11.05.2015, 17:53.
Děkuji za odpověď. Je tedy možné projít / přestoupit na Termini z linky B na linku A bez projití turniketu jen přechodem přes podchody nebo musím ven a pak zpátky přes turniket? Děkuji. Kateřina.

Je to možné.

# 11.05.2015, 17:31.
Psala jsem na informace městské dopravy v Římě, ale neodpověděli mi, proto se s prosbou obracím na Vás. V červnu jedu se skupinou 44 studentů a 4 pedagogů do Říma. Budeme se po městě pohybovat pěšky, ale na jeden den máme rezervaci do Vatikánských muzeí. Bydlíme u stanice Rebibbia (B). Budeme potřebovat na cestu do Vatikánu jednu nebo dvě jízdenky na metro? Nevím, zda se to počítá jako jedna cesta, když budeme na Termini přestupovat? Druhá otázka se týká skupinových jízdenek - poskytují se nebo musí mít každý jízdenku samostatně? Děkuji za odpovědi a pěkný den. Marie.

Pokud neprojdete turnikety, počítá se to jako jedna jízda metrem. Pokud však projdete turnikety, musíte si zakoupit další jízdenku BIT. Těší nás Vaše důvěra, že když Vám neodpoví kancelář ATAC, věříte, že Vám odpovíme my. Bohužel Vás zklameme. Toto musíte řešit s kanceláří ATAC. Ta jediná Vám je schopna poskytnout skupinovou jízdenku, která, pokud existuje, je mimo veřejné tarify.

# 11.05.2015, 13:45.
Chceme cestovat prvý raz do Říma, písali ste, že sa dá zakúpiť cestovný lístok Roma 24H alebo Roma 48H. Chcem sa spýtať. Platí tento lístok na všetky druhy prepráv a aj viackrát sa dá cestovať? Druhá otázka: dajú sa zvládnuť najznámejšie rímske pamiatky: Coloseum, Vatikán, Anjelský hrad, Španielské schody, Forum Romanum pešo? Medzi ktorými pamiatkami je najväčšia vzdialenosť?Je na prepravu v Ríme najlepšie metro? Má stanicu metro blízko Vatikánu? Viem, že je toho veľa, ďakujem srdečne za odpovede. Luboš.

Jízdenku Roma 24H a Roma 48H lze použít na území města Říma v autobusech, trolejbusech, tramvajích, v metru, v městských linkách Cotral, ve 2. třídě vlaků, ve vlacích Roma - Lido, Roma - Giardinetti a Roma - Viterbo. Nelze ji použít na jakoukoliv dopravu z letiště a na letiště. Jízdenku lze použít po dobu platnosti libovolně. Největší vzdálenost je mezi Vatikánem a Colosseo. Přibližně je to 3,5 km. Metro a městské vlaky jsou nejrychlejším způsobem přepravy. Záleží však na konkrétní situaci. Někdy je vhodnější použít tramvaj nebo autobus.

# 11.05.2015, 13:04.
Jsem s kolegou pracovně v Lido. Bydlíme v hotelu Golden Tulip na Via Scafa. Chceme jet zítra na Ostia Antica. Pojedeme vlakem z Lida, ale nevíme, jak zpátky. Napadlo nás vrátit se do Lida a odtud zkusit hromadnou dopravu, nebo taxík. Máte pro nás nějaké doporučení? Tip, kde najdu jízdní řád autobusu, případně informace o ceně taxíku? Děkuji. Michaela.

Z hotelu na Piazza della Stazione v Lido di Ostia jezdí autobus Cotral. Jedná se o linku z letiště Fiumicino do Ostia. Autobusy jezdí od 6:30 do 23:30, zpět pak od 5:30 do 23:00. V každém směru jede přibližně 25 autobusů. Zastávka u Vašeho hotelu se jmenuje Via Scafa / Hotel Isola Sacra. Z Piazza della Stazione pak můžete jet do Ostia Antica vlakem Roma - Lido. Standardní cena taxi mezi hotelem a Ostia Antica je necelých € 10,00.

# 10.05.2015, 21:53.
Chystáme se na rodinný výlet do Říma, ale chtěli jsme si udělat jednodenní výlet do Neapole. Nemáme ale žádné zkušenosti s půjčováním aut v zahraničí a z toho, co jsem si našla, nemám jednoznačný závěr. Chceme jet pouze na jeden den, ale vzhledem k vzdálenosti je nutné vyjet ráno dříve, než otvírá většina půjčoven s výjimkou těch na letišti a vrátit se později večer, kde platí to stejné. Mít auto přes noc ale přece jen považujeme za risk. Na různých serverech, např. rentalcar.com jsou ale různé možnosti co do pojištění, a v tom se trošku ztrácím, co je nutné a co je vhodné. Co byste doporučili a jaký je Váš pohled na věc? Děkuji za odpověď. Jana.

V případě tohoto jednodenního výletu jednoznačně doporučujeme ho uskutečnit vlakem. První vlak, který odjíždí z Termini a je také první na Napoli Centrale je shodou okolností i ten nejlevnější - regionální. Jízdenka stojí € 11,80. Vlak odjíždí v 5:36 a na místě je v 8:12. Těch 2,5 hodiny autem po dálnici také pojedete, navíc kromě půjčovného a pojištění zaplatíte pohonné hmoty a mýtné, které v tomto případě činí € 14,30 v jednom směru. Navíc budete muset řešit parkování. Nicméně pokud se rozhodnete pro půjčení auta, Rental Cars doporučujeme mimo jiné právě pro rozsah možnosti krytí rizik. V případě Neapole doporučujeme vyšší krytí.

# 09.05.2015, 18:56.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o informaci k dopravě. Do Říma s manželem přilétáme 9.6. v 11:40 na letiště Fiumicino a potřebuji se dostat do hotelu Centro - Via Firenze 12. Myslím, že bus Cotral je též z druhého terminálu a nevím, zda je to spávná volba? Jízdenky se dají koupit přímu v autobuse i zpáteční? Děkuji a přeji hezký sváteční už večer. Marie.

Jeďte autobusem za € 4,00 (zpáteční € 8,00) na Termini. Jízdenky zakoupíte online na výše uvedených stránkách. Na místě (i u řidiče) stojí € 6,00 (zpáteční € 11,00). Jízdenka na autobus Cotral stojí € 5,00, u řidiče € 7,00. Frekvence spojů je však oproti Terravision minimální. Cotral se využívá v tomto případě spíše v nočních hodinách. Pokud budete využívat pro dopravu po Římě nějakou časovou jízdenku, můžete jet od Termini jednu zastávku metrem A na Repubblica. Odtud jděte po Via Nazionale, přejděte Via Torino a na další Via Firenze odbočte doleva. Dojdete k hotelu.

# 07.05.2015, 19:57.
Chystáme se strávit pár dní v Římě a mimo jiné bychom rádi navštívili Orvieto. Doporučíte nám vhodné spojení a jak dlouho trvá cesta? Děkuji za odpověď. Hana.

Z Termini tam jede přímý regionální vlak. Jízdenka Vás vyjde na € 7,50 a cesta trvá přibližně 1:15. Nemá smysl jet rychlejším vlakem. Intercity ušetříte přibližně 10 minut, jízdenka Vás však vyjde na € 17,00. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 07.05.2015, 14:35.
Pane Řehůřku, obracím se na vás z prosbou. Rezervuji sestře s manželem 4. denní výlet v Římě. Zůstávají v hotelu La Roma di Camilla. Sestra mluví trošku anglicky, ale manžel ne a tak jsem si myslela, zda nevíte o nějakých českých pruvodcích? A také bych je ráda poslala za nějakou příjemnou aktivitou - třeba kurz vaření, ochutnávku vína atd. Mohl byste mi poradit, prosím? Je to překvapení pro sestru k jejím 40. narozeninám a zatím o ničem neví. Mockrát děkuji. Dáša.

Kontakt na českého průvodce najdete v odpovědi ze dne 25.03.2014, 21:58. Ohledně degustací vína zkuste vinařství Roscioli. Nabízejí degustace od € 35,00 do € 80,00 nejen vína, ale i dalších místních produktů - sýry, šunka, olivový olej.

# 06.05.2015, 20:30.
Řehůřkovi, děkuji za informace, velice mi v Římě pomohly. Jinak se tam situace pro turisty dost zhoršila, nejem velkým nárůstem cen, ale také zrušením výhod pro lidi nad 65 let. No, ale to víte určitě také. Ale ještě bych vás poprosil o další údaje. Můj vnuk jede do Říma 8.7., ale nepodařilo se nám pochopit, zda Vatikánská muzea jsou od 5.7. zavřená, nebo zcela vyprodaná. Asi spíše to první. A zda je v té době otevřená Svatopeterská katedrála. Dočetl jsem se také, že na Piazza di Porte Capena stojí obelisk, který ukradl Mussolini v Aksumu. Nic jsem tam ale neviděl, to ho přestěhovali? Moc děkuji. Josef.

5.7. je neděle. Vatikánská muzea bývají v neděli zavřena. Výjimku tvoří poslední neděle v měsíci, kdy je vstup zdarma a otevřeno jen do 12:30 (poslední vstup) resp. 14:00 (muzea uzavřena). Basilica Papale San Pietro je otevřena každý den od 7:00 do 19:00 a vstup je zdarma. Výjimky v otevírací době jsou samozřejmě v případech akcí probíhajících v bazilice. Kalendář najdete na Vatican. Aksumský obelisk byl vrácen Etiopii v dubnu 2005. V Aksumu byl vzdyčen o tři roky později, 4. září 2008. Proto jste ho na místě, kde stál více jak šedesát let, nenašel.