ITÁLIE 2023

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2023

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 30.01.2023, 15:51.
Pane Řehůřku, koncem února chceme jet vlakem z Říma do Pompejí a druhý den do Florencie. Je tam více společností, kterou využít k cestě, mají rozptyl v cenách. Tak které jsou pro nás ideální? Děkuji za odpověď. Dan.

Jízdní řády najdete na Trenitalia. Rozdílné ceny jsou dané typem vlaků a platnými akcemi. V jízdních řádech je uvedená aktuálně nejlevnější jízdenka pro daný spoj. Obecně jsou ceny stejné při nákupu všemi prodejními kanály, tj. na pokladně, v automatu, online, telefonicky atd. Ceny jízdenek na regionální vlaky se s časem nemění, výhodu online nákupu lze využít u rychlíků (Intercity, Frecciarossa, Frecciargento atd.) mezi velkými městy, ve Vašem případě mezi Římem a Neapolí, resp. mezi Římem a Florencií. V tomto případě se může stát, že akční cena může být v době nákupu na poslední chvíli už nedostupná. Z Říma do Pompejí můžete cestovat vlakem z Termini do Neapole. Následně přejdete z Napoli Centrale do stanice Napoli Garibaldi, odkud jezdí vlaky do Pompejí. V hale je ten přechod dobře značený. Do Florencie potom jezdí vlaky napřímo. Cesta regionálním vlakem je levnější, ale často podstatně pomalejší, což v případě jednodenního výletu může být limitující.

# 25.01.2023, 14:53.
Pane Řehůřku, při minulém cestování po Itálii jste nám moc pomohl, proto si dovoluji Vás požádat znovu o radu. Jak se dostaneme z letiště Turín do hotelu Plaza Via Ilarione Petitti, 18, 10126 Torino? Letíme v únoru na tři dny. Co byste nám doporučil v Turíně vidět? Moc děkuji za pomoc a přeji vše dobré. Katka.

Z letiště v Turíně jeďte autobusem Arriva č. 268 na nádraží Porta Sussa. Jízdenka stojí € 7,50 a zakoupíte ji v hale v automatu, na informacích nebo pomocí aplikace Arriva Pay. Při nákupu v autobuse je příplatek € 1,00. Z Porta Sussa pokračujte metrem M1 na Dante. Jízdenka stojí € 1,70. Stanice metra Dante je na Piazza de Amicis, na které je kolmá Via Ilarione Petitti. Hotel je na této ulici vlevo od náměstí. Co vidět v Turíně je hodně široká otázka. Je toho hodně a doporučujeme si koupit nějakého průvodce a návštěvu si naplánovat. Průvodcem Vám může být také Get Your Guide. Několik tipů najdete např. na Culture Trip.

# 16.01.2023, 09:13.
Řehůřkovi, tak už máme hotovo. V termínu Od 9. do 20.5. budeme v Apulii. Přílet/odlet je do/z Brindisi, apartmán v Otrantu. Letos jsme to pojali tak, že v Brindisi na letišti na nás bude čekat malé autíčko, které nám bude k dispozici po celý pobyt. Loni v Kalábrii dle Vašich doporučení vlak + autobus + skútr ... nemělo to chybu. Letos tedy trošku jinak. Prosím o informaci, co v dolní oblasti podpadku doporučujete ochutnat, navštívit, zhlédnout, které pláže ... Zda máte odkaz na cestopis. My jsme jich tedy moc na internetu nenašli, prosím pošlete. Přejeme pěkný den. Petr a Lenka.

Ohledně apulijské gastronomie doporučujeme si přečíst článek Apulijská kuchyně. Podle našeho názoru je nemyslitelné navštívit Apulii bez návštěvy domečků Trulli. Náše tipy najdete v článku Na jih do země Trulli. Píšeme v něm i o další důležité památce - Castel del Monte. Doporučujeme vyrazit do Salenta, nejjižnější části Apulie. Nacházejí se tady skvělé pláže Porto Cesareo s dunami Punta Prosciutto, Pescoluse nazývaná Maledivy v Salentu, Torre Lapillo. Doporučujeme také navštívit tři nejkrásnější italské vesnice Otranto, Specchia, Presicce. Doporučujeme navštívit bílé město Ostuni plné úzkých uliček, přístav Brindisi nebo nejmalebnější Polignano a Mare. Za zmínku stojí také Florencie jihu, město Lecce, s barokní architekturou plné kostelů a šlechtických paláců. V Apulii je toho hodně. Doporučujeme si zakoupit nějakého průvodce, který Vás nasměruje. Samostatnou kapitolou je Gargano. Pokud se i tam rozhodnete zamířit, doporučujeme si přečíst naše reportáže Gargano 2003, Gargano 2007 a Garagno 2008.

# 09.01.2023, 10:46.
Nějak se nemůžu dopídit, zda je stále ke vstupu do památek potřeba předložit Green Pass nebo potvrzení o očkování, nebo už to neřeší? Chystáme se do Itálie v březnu. Je mi jasné, že do té doby ještě mohou nastat změny. Děkuji. Monika.

Neodpovídáme na otázky týkající se zdraví, viz Informace, druhý odstavec Důležité. Doporučujeme si prostudovat oficiální informace na stránkách MZV.

# 09.01.2023, 07:47.
Mám dotaz, zda se dá zaparkovat auto na delší dobu v Neapoli na letišti. Zda o něčem nevíte. Děkuji za informace. Luděk.

Parkovat přímo na letišti v Neapoli je možné maximálně 30 dní. Místo si můžete zarezervovat přes systém na Aeroporto di Napoli.

# 07.01.2023, 22:08.
Chtěli bychom Vás požádat o radu, jaká je nejlepší trasa autem z Prahy do italské Pescary. Chtěli bychom jet 10. ledna. Děkujeme za rady a postřehy. Petr.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Bologna - Rimini - Ancona - Pescara. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 9,90, za průjezd Brennerem zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii po sjezd Pescara Ovest celkem € 51,90. To samé při cestě zpět.