ITÁLIE 2024

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2024

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 18.06.2024, 21:58.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o radu. Dnes jsme u města Foggia najeli na dálnici a bohužel najeli ke špatné bráně Telepass. Za námi najel kamion a už jsme nemohli vycouvat. Brána se po chvíli otevřela a my jsme projeli bez lístečku. Po 50 km jsme sjížděli z dálnice. Složitě jsme se domlouvali u okénka, že nemáme lístek. Pán nás nechal zaplatit € 3,60. To by odpovídalo cestě z Foggia, ale vyjel nám lístek, kde je částka € 78,00 - € 3,60, doplatit € 74,40. Jen říkal: "no pay, call information 803111". Nevíme, jak dát platbu do pořádku, aby po nás nepožadovali ještě € 74,40? Děkuji za radu a přeji pěkný večer. Ivana.

Nepíšete, kde jste přesně sjela ani jakým směrem jste jela. Částka € 3,60 odpovídá z Foggia sjezdu u Lesina pro osobní automobil. Pokud si nevyzvednete lístek nebo ho ztratíte, platíte podle podmínek provozovatele italské dálnice mýtné od nejvzdálenější mýtné brány. Vzhledem k tomu, že většina mýtných bran je pro oba směry společná, je od Lesina nejvzdálenější mýtná brána na italsko-francouzské hranici u Po Loup. Odtud je mýtné k Lesina závislé na počtu náprav, v případě dvou i na výšce nad přední. Nevíme však, kde jste přesně sjela a jaký automobil jste měla. Takže se výše mýtného může lišit. Pokud máte na lístku uvedené doplatit € 74,40, tak je toto směrodatné. Co říkal pán, nemáte nikde doložené a nikde s tím asi neuspějete. Mohlo také dojít ke špatné interpretaci. Doporučujeme tedy zavolat na uvedené telefonní číslo, je to bezplatná linka společnosti Autostrade. Nicméně nevíme, zda se na ní ze zahraničního telefonu s mezinárodní provolbou dovoláte. Řešení plateb za neuhrazené mýtné najdete na stránce Pagamento online. Na lístku máte desetimístné číslo, které budete pro provedení platby potřebovat (v procesu platby jsou v nápovědě zobrazené tři možné typy lístků s vyznačením umístění čísla). Máte na to 15 dní. Na výše uvedené stránce máte i kontakty (telefon, webový formulář, WhatsApp), kde můžete vše konzultovat. Počítejte však s velkou prodlevou v reakci. Na výše uvedené stránce můžete zadat číslo a uvidíte, jakou částku to po Vás bude požadovat. Možná bude skutečně nulová.

# 13.06.2024, 21:08.
Pane Řehůřku, minulý rok jste mi úplně skvěle poradil s výletem do Benátek a opravdu vše klaplo na jedničku a náš krátký výlet do Benátek se vydařil. Letos se zase chystáme s dětmi nejdřív na pár dní do Itálie a potom přejedeme do Chorvatska. Po cestě se chceme zastavit na jeden den a noc v Terstu. Můžete mi prosím poradit, co v Terstu určitě navštívit, kam se podívat nebo projít? Večer bychom si možná zašli s dětmi na jídlo nebo jen tak posedět do restaurace na něco k pití. Nevíte o nějakém pěkném místě? Moc děkuji za rady a tipy. S přáním hezkých skoro letních dnů Jitka.

V prvé řadě navštivte Piazza Unita d' Italia. Z náměstí je výhled na moře. Nachází se na něm mnoho významných budov - Palazzo della Luogotenenza austriaca, Palazzo Stratti s famózní Caffe degli Specchi, Palazzo Modello, Palazzo Pitteri, Palazzo Vanoli, Palazzo della Regione. Na náměstí stojí Fontana dei Quattro Continenti postavená v letech 1751 až 1754. Tehdy byly známé jen Evropa, Asie, Afrika a Amerika. Před náměstím je Molo Audace, pojmenované po první lodi, která po první světové válce vplula do přístavu. Na molu je bronzová kompasová růžice. Severovýchodně od náměstí je čtvrt Borgo Teresiano, pojmenovaná po Marii Terezii, která v roce 1700 čtvrt vybudovala zasypáním solných pánví. Ve čtvrti je Canal Grande, nejlépe si ho prohlédnete z mostu Ponte Rosso. Po staletí se na něm konal trh s ovocem, zeleninou a květinami. Uvidíte z něj také největší kostel v Terstu Sant' Antonio Nuovo. Ve čtvrti se nachází mnoho kaváren, restaurací a obchodů. Jihovýchodně od náměstí, se přibližně ve vzdálenosti 600 m rozkládá La Cattedrale di San Giusto. Je nejvýznamnější kostelem v Terstu. O něco dál, severně po pobřeží stojí maják Il Faro della Vittoria a Trieste. Tento monument z roku 1923 připomíná italské námořníky padlé během první světové války. Na tomto místě stávala kdysi rakouská pevnost. Najdete tam také kotvu z již zmiňované lodi Audace. Při cestě do Terstu se nezapomeňte zastavit v Il Castello di Miramare. Těch míst je daleko víc, je co poznávat a objevovat. Gastronomie v Terstu je ovlivněná Rakouskem-Uherskem. Speciality z Terstu a okolí můžete ochutnat v La Gastronomica. Pro veřejnost mají otevřeno od pondělí do soboty v době od 8:00 do 14:00. Vstup je z Via Rossetti 5. Jedná se o bufetové stravování nebo jídlo s sebou. Jinak doporučujeme restauraci v blízkosti Vašeho ubytování. To najdete přes Booking.

# 12.06.2024, 07:22.
Měl bych dotaz, kde bych mohl v Neapoli nejlevněji nechat auto na parkovišti a potom se po městě pohybovat metrem? Ivan.

Těch parkovacích míst je mnoho, záleží odkud přijedete. Vhodným parkovištěm je např. u metra Frullone na Via Marco Rocco di Torrepadula. K dispozici je 668 parkovacích míst, otevřeno je od 6:00 do půlnoci, v pátek a v sobotu do 2:00. V neděli a ve svátek je parkoviště zavřené. Za první čtyři hodiny platíte € 2,00, za celý den € 3,00. Další parkovací možnosti najdete na stránkách provozovatele městské dopravy ANM - Sosta / Parcheggi.

# 05.06.2024, 14:51.
Pane Řehůřku, omlouvám se, že Vás neustále bombardujeme dotazy. Chtěl bych se zeptat, zda by pro nás, čas vstupu 16:50, nebylo lepši si rezervovat autobus až na 16:00. Jak píšete, pravděpodobně můžeme vstoupit již v 16:10, ale dostaneme pouze dvě hodiny po příjezdu autobusu. To znamená, že když tam přijedeme v přibližně 15:30, tak přibližně 40 minut budeme čekat na vstup, a potom nám už zbude pouze hodina dvacet na procházku kolem kráteru. V komentářích na stránkách transferu jsem našel, že hodina třicet je to ve svižném tempu. Také tam píšou, že pokud nám autobus ujede, neměl by být problém se dostat do nějakého dalšího. Je to tak? Taky jsem se chtěl zeptat, když společnost funguje denně do 18:00, znamená to, že po 18:00 se již tímto autobusem dole nedostaneme? Těch 18:00 je poslední čas, kdy z hora autobus odjíždí, nebo už musí být dole? Předem Vám děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Břetislav.

Čas od 9:00 do 18:00 je oficiálně uváděný přepravní společností. Když se podíváte do jízdních řádů, první autobus odjíždí z Ercolano v 9:10 (v 9:00 zřejmě otevírají pokladnu), poslední v 16:00. V červenci a srpnu odjíždí poslední v 17:00. Zaveze Vás až ke vstupu pod Vesuv, do místa s pokladnou, prodejnou suvenýrů a občerstvení. Oficiálně uvádí přepravní společnost dobu návštěvy 3 hodiny. Doprava tam a zpět z toho zabere 1 hodinu. Pokud poslední autobus odjíždí z Ercolano v 17:00, u Vesuvu je v 17:30, tak nejdříve zpět pojede v 17:30. Nevíme, zda ten poslední autobus čeká do 19:30, kdy by byl v Ercolano ve 20:00 a odpovídalo to tříhodinové prohlídce včetně dopravy. Provozní době odpovídá spíše ta varianta, že jede hned zpět. Ve Vašem termínu je to ještě o hodinu zkrácené, poslední odjíždí nahoru v 16:00. Doporučujeme se na místě informovat osobně. Vstupenky se prodávají nejen pro návštěvníky přijíždějící Vesuvio Express. Na Vesuv jezdí i autobusy EAV, např. zpět do Pompejí jezdíval poslední v 17:40. Někteří přijedou autem apod.

# 04.06.2024, 21:19.
Pane Řehůřku, prosím o radu ohledně cesty na Vesuv. Koupili jsme si lístky na Vivaticket k návštěvě Gran cono del Vesuvio, na čas 9.6.2024 16:50 hodin. Na vstupence je napsáno Parco Nazionale del Vesuvio - Ercolano. Předpokládám, že se jedná o vstupenku, kdy je potřeba se dostat na Vesuv. Pro nás dle vstupenek asi z Ercolana. U nádraží v Ercolanu jezdí přímo Vesuvio Express, ovšem nevím, zda je třeba nějak rezervovat jízdenky tímto autobusem, a v případě, že ano, na jakých případně webových stránkách? Předpokládám, že stejným autobusem se potom dostaneme dolů, ovšem nevím, kdy jede poslední, abychom to stihli vzhledem k tomu, že vstup máme až od 16:50, mám obavu, abychom se vůbec dostali dolů. Nemůžeme se proklikat na stánky Vesuvio Express. Děkuji. Katka.

Vesuvio Express je kyvadlová doprava, která funguje každý den od 9:00 do 18:00. Doba jízdy je 30 minut, tam budete mít 2 hodiny na prohlídku a dalších 30 minut jedete dolů. Ve Vašem případě budete mít prohlídku zkrácenou, nicméně v podmínkách jsou nějaké intervaly, jsou uvedené v popisu produktu na stránkách, kde jste vstupenku koupila. Časová tolerance před je 40 minut, po 100 minut. Vás zajímá samozřejmě ta před. Skupiny po 60 lidech se pouštějí každých 10 minut. Rezervace dopravy probíhá na výše uvedených stránkách v časových slotech. V této chvíli jsou na 9.6.2024 k dispozici časy 9:10, 9:30, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00. Dle výše uvedeného doporučujeme čas 15:00.

# 03.06.2024, 23:29.
Měl bych na vás dotaz, zda-li byste pro nás neměl z vlastní zkušenosti tip, jak a kde nejlépe parkovat s vozem v italském Rimini? Chystáme se tam letos na rodinnou dovolenou, nicméně každý hotel zde své vlastní parkoviště nemá. Ten náš sice má mít, nicméně dle vyjádření nejde místo na parkování garantovat. Hotel se nachází v ulici Viale Brindisi, nicméně na písemné žádosti o radu, jak na to (parkování), hotel nereaguje. Mělo by to být přibližně 4 až 5 km od centra města. Děkuji za případný tip. Robert.

Parkování v Rimini a jeho bezprostředním okolí je obtížné. Tento problém řeší mnoho turistů, kteří jezdí do přímořských letovisek v jeho okolí a hotel jim negarantuje parkování. Podle našeho názoru je určitou pojistkou parkování na letišti, které je od Vašeho ubytování vzdálené 2,5 km. Obecné informace o parkování v Rimini a přilehlých letoviscích najdete na Comune di Rimini. Nejbližší bezplatné parkoviště najdete na Via Piero della Francesca, vzdušnou čarou 200 m. Přibližně 2 km je vzdálené větší placené parkoviště Chiabrera. Najdete ho na výše uvedených stránkách.

# 01.06.2024, 12:47.
Marně se snažím najít vlak, který by mě dopravil z Grado do Tarvisio Boscoverde. Plánuji tuto trasu v opačném směru jet na kole a potom se vrátit pro auto ponechané v Tarvisio. Problém je v tom, že jediná společnost, kterou jsem našel, že zobrazuje možnost přepravy kol, je QBB, ale všechny termíny jsou obsazené - okolo 27.6. Ostatní italské přepravní společnosti tuto možnost nenabízejí a já mám obavu, že mě mohou odmítnout s kolem přepravit. Dokážete mi prosím poradit? Existuje i jiná možnost přepravy než vlak? Děkuji. Filip.

Jízdní řády v Itálii doporučujeme prohlížet na Trenitalia. Pokud je u spoje piktogram kola, přepravuje i kola dle přepravních podmínek. Informace o autobusové dopravě s koly najdete např. na outdooractive v článku Return Transportation from Grado. Tam najdete potřebné odkazy a kontakty. Další informace jsou v odpovědi ze dne 20.01.2018, 13:38 - Italské Alpy 2018 nebo 15.07.2023, 06:57 - Itálie 2023.

# 30.05.2024, 14:33.
Našla jsem na internetu Vaší stránku o cestování a s Vašimi radami. Mám prosbu. Mohl byste mi poradit? Dnes jsem jela na dovolenou do Itálie, do Lido degli Estensi. Na mýtné bráně Bologna / Padova jsem si vzala lístek a pokračovala směr Ferrara. Vyjela jsem na Ferrara sud a dojela na mýtnou bránu. Vložila jsem lístek a na obrazovce se objevila částka € 1,70. Čekala jsem, až se otevře kasa na drobné, ale nic. Psalo mi to něco italsky, bohužel jsem tomu nerozumněla a tak jsem stiskla červené tlačítko, opět někdo mluvil italsky. Zkoušela jsem znovu otevřít kasu na drobné a pořád nic. Po chvíli se otevřela brána a já jsem projela, protože byla za mnou už fronta. Žádná účtenka nevyjela. Ani nevím, že se má někde něco mačkat. Prosím, nevíte, jak to mám zaplatit, nebo kam se obrátit? Moc děkuji za Vaši odpověď. S pozdravem Vlaďka.

V mnoha odpovědích Itálie 2023 je tato situace řešená. Pročtěte si je, najdete tam určitě řešení, např. v odpovědi ze dne 08.08.2023, 07:02.

# 20.05.2024, 17:33.
Pane Řehůřku, po delší době se na Vás obracím s prosbou. Příští týden odlétáme do Bari a měla jsem v plánu,navštívit Materu a Alberobello. Ubytovaní budeme v Monopoli. Nejdřív bylo v plánu půjčeni auta na dva dny, ale zeptám se Vás i na možnost cestovat vlakem nebo autobusem. Je to reálné? Moc Vám děkuji za radu. S pozdravem Lucie.

Pronájem auta s vypůjčením např. první den ráno a vrácení druhý den večer je vhodné řešení, které vychází i cenově zajímavě. Nabízí Vám nezávislost. Podívejte se např. na Discovercars. V Monopoli nabízí dvě autopůjčovny. Veřejnou dopravou se z Monopoli do Matera dostanete s přestupem v Bari. Vlaky Trenitalia jezdí do Bari často. Z Bari do Matera jezdí Itabus, Marino Bus a Flix Bus. Nicméně toto moc nevidíme reálně, spoje jsou většinou odpoledne a dopolední jsou dálkové, např. do Catania. Stejně tak do Alberobello se cestuje přes Bari a spoje Ferrovie del Sud Est nejsou příznivé (až 9:15, příjezd 10:15). Pokud pojedete přes Turi, tak autobus jede FSE jede z Monopoli v 7:00, na místě je v 8:00. Je tam pěší přechod a následně jede autobus v 8:40 a v Alberobello je v 9:05. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Doporučujeme ještě prověřit aktuálnost spojů v lednové odpovědi ze dne 4.1.2024.

# 18.05.2024, 10:47.
V červnu jedeme autem z Prahy do Bibione. Můžete mi prosím poradit optimální trasu? V Bibione bychom měli být v 10:00 hodin dopoledne. Moc děkuji za odpověď. Jaroslava.

Optimální trasa závisí od termínu, červen je hodně obecný pojem. Standardní trasa je Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 11,50, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 13,50 a na mýtném v Itálii € 11,90. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši. Pokud jedete na více jak 10 dní, vyplatí se zakoupit dvě jednodenní rakouské dálniční známky v ceně € 8,60 za jednu. Pokud jedete z pátku 28.6. na sobotu 29.6., je to ten nejhorší možný termín. Počítejte se zácpami a dlouhou cestou. Je potřeba vyjet co nejdříve a nechat si dostatečně dlouhou rezervu. Zácpy se budou tvořit už v České republice, ale i v Rakousku a Itálii. Kritické jsou dálnice A10 a A23 za Udine, kde se budou tvořit kolony před sjezdy k severoitalským letoviskům. Nepomůže Vám jet na Brno a Vídeň, ale také Vám nepomůže jet po A9 na Graz. Objíždět mimo dálnici to asi také nemá smysl. Nejlepším scénářem je zřejmě jet co nejdříve.

# 17.05.2024, 14:04.
Narazil jsem na váš velmi užitečný web. Mám dotaz. V létě jedeme v neděli 28.7. do Lido di Jesolo z Brna. Plánujeme vyrazit nad ránem. Zpět potom o týden později v neděli 4.8. v odpoledních hodinách. Máme očekávat kolony v nedělním provozu, případně kdy máme nejlépe vyrazit? Doporučil byste přes Rakousko cestu Wien - Graz - Klagenfurt - Villach po A2, nebo se mi docela líbí jet Wien - Sankt Michael po S6, pak Zeltweg po S36 a dolů na Bad Sankt Leonhard po silnici 1. třídy přibližně 40 km. Časově to vychází stejně jako po A2, ale očekával bych nižší provoz a minimální riziko kolon s tím, že při této cestě se člověk zcela vyhne Grazu a tudíž dopravě směřující od Vídně na Graz do Slovinska a dále do Chorvatska. Děkuji mnohokrát. S pozdravem Ondřej.

V neděli bychom volili standardní trasu po A2, je to rychlejší. Kolony se tvoří při cestě tam od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne, při cestě zpět v sobotu.

# 13.05.2024, 19:42.
Děkuji moc. A ještě se zeptám, kolik se teď pohybují ceny nafty v Itálii a Rakousku? V Rakousku by bylo asi dobré doplnit nádrž těsně před Itálií. Děkuji. V.

Aktuální průměrná cena nafty v Itálii je € 1,78, v Rakousku € 1,62. Ceny na čerpacích stanicích jsou samozřejmě jiné, podle lokality, řetězce atd. To, že jsou ceny v Itálii vyšší než v Rakousku, je dlouhodobý fakt. Nedoporučujeme tankovat na dálnici nebo těsně před hranicemi. Tam jsou ceny vyšší. My ve Vašem směru vždy sjedeme z dálnice před Innsbruckem u Hall in Tirol na sjezdu č. 67 Hall-Mitte, přejedeme přes Inn po Innbrücke, následně přejedeme železnici a na světelné křižovatce se vydáme doleva. Po pravé straně je Shell a za ním BP. V Hall in Tiroll jsou ještě další řetězce, i o něco levnější.

# 12.05.2024, 22:57.
Pane Řehůřku, jdu za vámi s prosbou a pro dotaz, jakožto profíka na Itálii. Chci se zeptat. Rád bych se vydal do Itálie, do San Benedeta del Tronto, autem. Bylo by to z Plzně. Trasu znám, ale rád bych věděl, kolik se teď pohybují ceny za dálnice a i ostatní poplatky. Děkuji za odpověď a přeji hezký večer. V.

V Rakousku potřebujete dálniční známku. Záleží, na jak dlouho jedete. Pokud do 10 dní, tak si kupte desetidenní v ceně € 11,50, pokud na více dní, potom se Vám vyplatí zakoupit dvě jednodenní, každá za € 8,60. Za průjezd Brennerem zaplatíte € 11,00 a na mýtném v Itálii € 48,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši.

# 11.05.2024, 19:53.
Předem bych chtěla poděkovat za vaše úžasné stránky, plné cenných rad, které nám občasným cestovatelů velmi pomáhají. Tento rok se s rodinou chystáme k moři na východní pobřeží Itálie. Chtěli bychom jet trochu obloukem přes Lichtenštejnsko (2 noci), Miláno (1 noc) a Řím (3 noci). Nevím, zda vzhledem k cenám, hledat ubytování přímo v Lichtenštejnsku, nebo raději o pár kilometrů dál v Německu či Rakousku a dojíždět. Dále se chci zeptat, jaké je emisní povolení pro vjezd aut do centra Milána a Říma. Často města poznáváme na kole. Myslíte, že jsou tato města pro cyklistiku vhodná? Mnohokrát děkuji za vaše tipy. Lenka.

Je to o aktuální nabídce a termínu. Podívejte se pro Vaše konkrétní parametry ubytování na Booking. Můžete si nechat zobrazit i mapu, kde můžete srovnat odpovídající ubytování i blízko hranic. My bychom volili ubytování mimo Lichtenštějnsko. Platí se tam švýcarským frankem a ceny jsou stejně vysoké jako ve Švýcarsku. Nebudete platit jen ubytování, ale i stravování atd. V Miláně a Římě jsou zóny ZTL. Je to podle typu automobilu. Někam můžete vjet, někam jen v určitých časech a někam vůbec. Doporučujeme se ubytovat mimo centrum s parkováním, na Booking to lze zatrhnout v požadavcích a do centra se dopravovat veřejnou dopravou. Informace o zónách ZTL najdete na ZTL Milano a ZTL Roma. Informace o veřejné dopravě na ATM a ATAC. Poznávat historická centra měst na kole není vhodné, kolo je spíše přítěží. Mimo centra si však můžete pohodlně a zdarma prohlédnout velkou oblast. Cyklostezky jsou po okrajových částech Milána, většinou jsou situované kolem řek a parků. V Římě vede pěkná cyklostezka kolem Tibery, kolem Aniene, po Via Appia Antica, po Via della Caffarella apod.

# 22.04.2024, 15:24.
Nejprve bych chtěla poděkovat za Vaše neocenitelné rady, které jsem již nejednou využila. K mému dotazu. Dne 21.9. v sobotu v 7:40 odlétáme z letiště Pescara do Prahy. Jak nejlépe se můžeme dostat z centra Pescary, abychom byli na letišti kolem 6:00? Je nutné užít taxi? Lucie.

Bohužel autobusové spoje mezi Pescara a Abruzzo Airport, zvané Pescara Airlink, jsou v provozu od 7:30 do 23:30. Linka č. 38 potom jezdí od 5:30 do 22:30. Doporučujeme taxi přímo z hotelu.

# 15.04.2024, 21:25.
Je nějaká úschovna zavazadel v Marina Grande na Capri? Děkuji za odpověď. M.

Úschovna zavazadel v přístavu Marina Grande najdete vlevo od Bar Grotta Azzura, když budete stát zády k přístavu. Další úschovnu zavazadel najdete v blízkosti přístavu u smluvního partnera Radical Storage. V centru Capri jsou úchovny zavazadel vedle autobusového terminálu a poblíž horní stanice lanovky.

# 14.04.2024, 14:27.
Předem děkuji za celou naši partičku za skvělé rady k čundru na Sicílii. Mimochodem, úschovna zavazadel v Taormině dohledatelná pouze u autobusového nádraží, drahá, ale jediná a další tip na úschovnu v Syrakusách přímo u vlakového nádraží v restauraci před nádražím - vlevo, velmi levná. Opravdu se dá projet Sicílie + ostrovy vlakem, autobusem, trajektem a za hubičku. Můj letošní dotaz se týká Neapole. V červnu jedeme na týden s celou rodinou, manžel pracovně. Prosím o radu, jak se dostat na výlet na Vesuv - chceme jet vlakem do Pompejí a odtud autobusem na Vesuv. Pokud jsem zjistila, je potřeba si zajistit vstupenky předem, proto prosím o radu, kde je to možné. Další moje otázka se týká výletu na Procidu. Zda stojí za to, zda je třeba si zajistit jízdenky na trajekt v předstihu. Původně jsem myslela na výlet na Ischii, ale příjde mi to zbytečné jen na otočku? Nemáme více času, v rámci konference je ještě hromadný komentovaný výlet do Pompejí. Děkuji moc za odpovědi. Katka.

Z Pompejí k Vesuvu jezdí autobusy EAV. Jízdní řády najdete např. na Visit Pompei Vesuvius. Jízdenka stojí € 3,10. Vstupenky na Vesuv s rezervací času si můžete zakoupit přes Vivaticket. Vstupenka stojí € 11,68. Nejjednodušší je si zakoupit z Pompejí organizovaný výlet s dopravou i vstupenkou přes Get Your Guide - Z Pompejí: Vesuv Snadná prohlídka. Malebný ostrov Procida určitě stojí za návštěvu. Trajektové lístky určitě doporučujeme rezervovat dopředu, přes Mister Ferry.

# 01.04.2024, 13:48.
A nevíte prosím, zda je úschovna zavazadel u obou vstupů v Pompejích? Zda je i na Piazza Anfiteatro? Děkuji za odpověď. Marcela.

Archeologický park v Pompejích provozuje dvě bezplatné úschovny zavazadel. Jsou umístěné u bran Porta Marina a Piazza Anfiteatro. Jedná se o samoobslužné boxy různých rozměrů. Automat vytiskne lístek s kódem, který potom zadáte na displeji při vyzvednutí. Dovnitř můžete jít se zavazadlem o maximálních rozměrech 30 x 30 x 15 cm.

# 29.03.2024, 22:51.
Chceme cestovat veřejným autobusem EAV z Pompejí na Vesuv. Budeme mít ale s sebou zavazadla. Dají se někde uschovat přímo na vrcholu Vesuvu? Nebo jak byste nám to poradil vyřešit? Děkuji za odpověď. Marcela.

S tím Vám bohužel neporadíme. O nejbližší úschovně zavazadel víme na vlakové stanici Ercolano Scavi. Nepředpokládáme, že nahoře v infopointu, na parkovišti apod. bude někdo ochotný Vám uschovat zavazadla.

# 17.03.2024, 23:32.
Pán Rehúrek, chcem Vás poprosiť o pomoc. Potrebujem sa dostať cez víkend v máji a aj v júli z Terstu do Bibione a v septembri z Terstu do Caorle a naspäť. Cestu vlakom z Terstu do Latisany som našla, odtiaľ z Latisany do Bibione a opačne som našla spoj autobusom č. 7. ale neviem odkiaľ, ale iba s poznámkou cez školu alebo prázdniny. Ale nie každý deň alebo sobota a nedeľu. A my prideme v sobotu a odchádzame v nedeľu. A z Terstu do Caorle a z Caorle do Terstu som nenašla. Ešte jednu otázku mám. Do Terstu prídeme Flixbusom. A v máji idem sama a naspäť idem až v noci a čítala som zlé recenzie, hlavne keď cestuje človek sám, ale keď stornujem lístok, nevrátia peniaze, ale poukážku. Mám mať obavy? Dakujem za odpoveď. Magda.

Spojení mezi Terstem a Bibione je nejvhodnější kombinací dopravních prostředků, které jste uvedla. Vlak Trenitalia do Latisana jede necelou hodinu a jízdenka v regionálním vlaku stojí € 8,55. Autobus ATVO mezi Latisana a Bibione jede půl hodiny a jízdenka stojí € 3,40. Autobusy jezdí z Autosazione, která je hned u vlakového nádraží. Na výše uvedených stránkách jsou dva jízdní řády autobusu č. 7 - feriale a festivo. První jezdí od pondělí do soboty, druhý v neděli a ve svátek. Některé autobusy jsou v jízdním řádu označené Sc, ty jezdí ve dnech školního vyučování. Spojení mezi Terstem a Caorle je podobné. Nejdříve cestujte vlakem do Portogruaro. Cesta trvá něco málo přes hodinu a jízdenka v regionálním vlaku stojí € 10,00. Z Portogruaro jezdí autobusy ATVO do Caorle, konkrétně linka č. 2. Opět z Autostazione, která je vedle vlakového nádraží. Cesta trvá necelou hodinu a jízdenka stojí € 3,40. V jízdním řádu spoje označené f jezdí od pondělí do soboty, F v neděli a ve svátek. Spoje označené Sc jezdí ve dnech školního vyučování. Přímo v podmínkách společnosti Flixbus máte uvedeno, že storno můžete provést pouze online nebo na pokladně do 15 minut před odjezdem. V případě zrušení je vystavený tzv. storno voucher platný 12 měsíců. Můžete ho čerpat i po částech na nákup další jízdenky. Cena storno voucheru může být snížená o storno poplatky. K otázkám bezpečnosti se nevyjadřujeme, viz naše podmínky uvedené v Informacích.

# 16.03.2024, 08:33.
Pane Řehůřku, chtěla bych poprosit o radu, dne 3.8. přiletíme do Neapole, kde strávíme tři noci a poté se chceme presunout do Formia Gaeta, kde strávíme 4 noci a poté do Fiumicino, odkud poletíme domů. Cestovat mezi destinacemi bychom chtěli vlakem nebo autobusem, protože vrácení auta v jiném městě stojí dost peněz. Vím, že je těšte brzy, ale když se dívám na jízdní řády na srpen, nevyhledá mi to vůbec nic. Je možné, že na této trase nic nejede nebo ještě nejsou jízdní řády? Hledala jsem na Omio. Pokud bychom museli zarezervovat na přejezdy auto, tak čím dříve, tím lépe. Děkuji moc za odpověď a přeji příjemný den. Jana.

Nejsou jízdní řády. Jízdní řády se v Itálii mění začátkem června, někdy kolem 10. Spojení předběžně doporučujeme hledat tak, že zvolíte stejný den v týdnu o několik měsíců dříve. V okamžiku, kdy budou k dispozici platné jízdní řády na Váš termín, vše si jen zkontrolujete.

# 20.02.2024, 14:44.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaše stránky. Výborná inspirace a studnice informací. V létě máme přílet do Neapole, nejdřív Pompeje a kousek na jih a potom máme týden na cestu se zastávkami - Řím, Pisa, Cinque Terre - do Milána na odlet. 1. Prosím, tušíte, jak je to v Itálii se spaním pod širákem? Dle možností plánuji jen tak 2x za cestu. 2. Sleva na vlaky pro studenty nejspíše není? Jak je to s platností jízdenek? Funguje to jako u nás, když například koupím jízdenku z Neapole do Říma a cestou uděláme pár hodin přestávku s prohlídkou okolí, můžeme pokračovat se stejnou jízdenkou, nebo je potřeba kupovat přímo do cílové stanice a odtud další? Moc děkuji a pokud byste měl tip, kde se po cestě zastavit a nemusí to být vyloženě vyhlášená turistická atrakce, i den turistiky by nám udělal dobře, budu ráda. Hezký den. Sylva.

Kempování mimo k tomu vyhrazená místa je v Itálii zakázané. Je jedno, zda máte stan, karavan, obytné auto nebo spíte jen tak ve spacáku. Pokud to budete chtít praktikovat, doporučujeme mít svolení od majitele pozemku. Sleva pro turisty studenty ve vlaku není. Jsou různé slevy pro mladé, většinou ale na vlaky vyšších tříd. Podívejte se na Trenitalia, menu Offerte. Regionální jízdenky fungují standardně následovně. Jízdenky je možné použít v den uvedený při nákupu. Před nástupem do vlaku musíte jízdenku validovat. Validace musí proběhnout nejpozději do 23:59 v den uvedený na jízdence. Od okamžiku ověření je jízdenka platná 4 hodiny (regionálně mohou být výjimky). Cesta musí skončit v uvedené době platnosti. Pokud jste ve vlaku v době vypršení platnosti jízdenky, můžete pokračovat v započaté jízdě do cílové stanice, ale už bez mezizastávek. Pokud zakoupené řešení vyžaduje přestup, můžete i v tomto případě přestoupit za předpokladu, že použijete první dostupný spoj v přestupní stanici. Jízdenka je nepřenosná.

# 25.01.2024, 17:50.
V červenci chci jet s dětmi autem pod Neapol, do Agropole. Jelikož je to daleko, pro mě jako jednoho řidiče, chtěla bych vyjet: jeden den k Florencii, přespat, druhý den jet vlakem do města, přespat a další den dojet na místo, kde budeme 14 dní na místě - výlety, moře. A cesta zpět asi k Veroně, přespat, město, přespat a cesta domů. Když čtu mýtné brány a špatný lístek, či vjezd a neuhrazení, už teď je mi z toho špatně, neboť nejsem jazykově vybavená. Je někde odkaz na mapu mýtných bran? A nebo, nedá se to předem předplatit? Moc děkuji. Lenka.

Schématické mapy jednotlivých dálnic v Itálii s uvedením mýtných bran, křížení s jinými dálnicemi a čerpacími stanicemi najdete přehledně např. na Automap. Je to užitečné, ale pro Vaši potřebu asi nepodstatné. Mýtné brány jsou všude tam, kde najíždíte do placeného úseku nebo sjíždíte z placeného úseku. Tedy na všech takových nájezdech a výjezdech. A také přímo na dálnici, pokud přejíždíte z neplacené části dálnice na placenou a naopak. Toto je např. za státními hranicemi nebo u velkých měst. Všechny možnosti platby mýtného na italských dálnicích najdete na Autostrade. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. Pro běžného turistu je nejkomfortnější platba přímo na mýtné bráně v hotovosti nebo platební kartou. Na vjezdu si vyzvednete lístek a na výjezdu si vyberete správně označenou bránu pro platbu. Další možnosti platby už mají svá omezení. Telepass sice umožňuje projíždět bezkontaktně odpovídající mýtnou branou, musíte ale mít jednotku na čelním skle, registraci a nastavené platby. Existuje i dobíjecí Telepass, ten ale nefunguje všude. Předplacenou službu nabízejí Viacard, ty ale kupujete v částkách € 25,00, € 50,00 nebo € 75,00. Pokud kartu vyčerpáte, můžete použít další nebo doplatit v hotovosti. Váš problém to tedy neřeší, spíše to komplikuje. Je tady také velká pravděpodobnost, že kartu nevyčerpáte a zaplatíte tak za mýtné vyšší částku, než ve skutečnosti stojí. Navíc musíte ještě řešit nákup Viacard. Nebojte se toho. Při vjezdu si před mýtnou branou zpomalte, vjeďte do té, kde se spouští a zvedá závora, vyzvedněte si připravený lístek, závora se otevře a v klidu pokračujte po dálnici k cíli. Lístek neztraťte a raději si ho vyfoťte. Při výjezdu opět před mýtnou branou zpomalte, vyberte si nejlépe tu, nad kterou je bílá tabulka se symbolem peněz a ruky. Tato brána je s obsluhou a bude pro Vás nejkomfortnější. Obsluze jen podáte lístek a zaplatíte v hotovosti nebo platební kartou částku, která se objeví na displeji. Často se ale stává, že na mýtnicích jsou jen brány bez obsluhy. V tomto případě doporučujeme si zvolit bránu, nad kterou je bílá tabulka se symbolem peněz. Platí se tady hotově v automatu. Do jedné štěrbiny zasunete lístek, do další hotovost a do kasičky případné drobné. Nezapomeňte stisknout tlačítko pro vytištění účtenky. Po zaplacení se ještě vysypou do kasičky případné drobné zpět. Mýtná brána s modrou tabulkou a symbolem platebních karet je také pro Vás použitelná, existuje tady ale potenciální riziko, že automat Vaši kartu z nějakého důvodu nepřijme. Ničeho se nebojte, často se stává, že řidič za Vámi v případě, že vidí problém, pomůže. Je to v jeho zájmu.

# 24.01.2024, 22:23.
Nejdříve velmi děkuji za tento web. Už jednou jste mi velmi svými informacemi pomohl. Letos bych ráda maminku vzala do Pescary, ale odlétat zpět do Prahy bychom chtěli potom z Říma. Jaké spojení je lepší z Pescary? Vlakem nebo autobusem? A vyplatí se kupovat jízdenky na vlak předem? Protože třeba z Florencie do Pisy jsme si koupili v automatu jízdenky až na letišti. Děkuji Vám. S pozdravem Alice.

Přímý spoj z Pescara na letiště Fiumicino provozuje Flixbus. Podle konkrétních dnů nabízejí 1 až 3 spoje denně. Při včasném nákupu se dostanete i na cenu € 13,99. Více spojů na letiště Fiumicino nabízí Dicarlobus. Ceny se pohybují od € 15,99. Další přímé spoje nabízí Prontobus Italia. Cena je € 20,00. Výběr konkrétního dopravce záleží na nabídce v době odletu, čase odletu atd. My bychom preferovali Dicarlobus. Odjíždí z Piazzale Repubblica, má nevíce spojů a cesta trvá něco málo přes 3 hodiny. Cesta vlakem je časově delší a většinou s přestupem. Přímých spojů je jen několik za den. Navíc potom v Římě musíte řešit ještě dopravu z nádraží Termini na letiště. Doporučujeme volit dostatečnou časovou rezervu v čase odjezdu. Jízdenky dopředu se vyplatí kupovat u rychlíků. Ceny uvedené na webu Trenitalia jsou vždy ty nejlepší pro daný spoj a čas. Jsou platné pro všechny prodejní kanály - pokladna, automat, web, telefon, agentura. Pro rychlostní spoje mezi velkými městy fungují akční jízdenky omezené časem, množstvím atd. Takže když je koupíte na webu, máte jistotu. Na pokladně nebo v automatu už za tuto cenu nemusí být.

# 24.01.2024, 10:38.
Chci se zeptat, kde nejlépe zaparkovat auto s LPG ve Veroně. Děkuji. Anna.

Tip na parkování ve Veroně je nově zřízené bezplatné parkoviště (2022) u Eataly Art House - Parcheggio Eataly Verona. Má kapacitu 700 míst. K dispozici máte také mnoho dalších parkovišť, ze kterých si můžete vybrat podle konkrétní lokality, kde se budete nacházet. Obecně na venkovních parkovištích s LPG (v Itálii GPL) problém není.

# 22.01.2024, 21:34.
Nevím, zda poradíte? Přiletíme do Bologna a chtěli bychom se dostat do vesnice La Verna. Našla jsem si vlak z Boloně do Bibbiena a odtud by měl jet autobus do La Verna. Nemohu najít jízdní řád autobusů. Poradíte? Vím, že se nejedná o prázdninovou destinaci, je spíše poutnická. Vede tudy cesta sv. Františka do Assisi. Obdivuji Vaši práci a již jsem i hodně čerpala z Vašich odpovědí. Mnohokrát děkuji za to, co děláte. Eva.

Ano, toto je vhodná trasa. Z letiště v Bologna se dopravte na vlakové nádraží Bologna Centrale. Těch možností je několik - Marconi Express, Tper aj. Z Bologna Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Arezzo s přestupem ve Florencii. Z Arezzo jezdí vlaky LFI do Bibbiena. Odtud potom autobusy Autolinee Toscane do Chiusi della Verna.

# 20.01.2024, 19:49.
Pane Řehůřku, jelikož nám dosluhuje auto, se kterým jsme byli dvakrát v Bibione, chtěli bychom využít levných letenek do Benátek na letiště Marco Polo nebo Treviso. A následně se dostat do Lido di Jesolo. Bylo by to v druhé půlce června. Nejsem vůbec schopná najít nějaký rozumný spoj, vyjma drahého půjčení auta. Měl byste pro nás nějaký tip? Děkuji. Jan.

Spojení mezi letištěm Marco Polo a Lido di Jesolo zajišťuje společnost ATVO, konkrétně autobusovou linkou 10A. V současné době jsou jízdní řády k dispozici do 30.4.2024, poté budou zveřejněné jízdní řády na další období. Cesta trvá přibližně půl hodiny a autobus Vás zaveze na Autostazione. Jízdenka stojí € 7,60. Po Lido di Jesolo jezdí městská doprava provozovaná stejnou společností. Základní jízdenka stojí € 1,50. Spojení mezi letištěm Treviso a Lido di Jesolo najdete v odpovědi ze dne 24.07.2023, 21:26 - Itálie.

# 10.01.2024, 22:44.
Moc děkuji za spoustu věcí, které jsem si na vašich stránkách vyhledal. S jednou si ale nevím rady. Jezdím vlakem z Vídně do Santa Lucia, trajektem do Lido SME, trajektem do Punta Sabbioni a autobusem do Lido di Jesolo. Zabere to moc času a tahám zavazadla. Našel jsem možnost vystoupit z vlaku na nádraží v Mestre a odtud jet přímo do Lido di Jesolo Autostazione. Ale nemohu najít ani odkud autobus jede poblíž nádraží v Mestre, ani jízdní řád. Mohli byste mi prosím pomoci? Děkuji. Josef.

Z Mestre FS do Lido di Jesolo jezdí autobusy společnosti ATVO, konkrétně linka 10A. Jízdenka stojí € 8,10. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Spojů je hodně. Cesta trvá přibližně hodinu. Autobusy odjíždějí z autobusového nádraží na konci Viale Stazione, tzn. vyjdete z nádražní haly a půjdete kousek doprava. Je tam pokladna i automat na jízdenky.

# 04.01.2024, 19:22.
Nevím, zda je rada ve vašich silách, ale zkusím to, protože já surfuji a surfuji na internetu a zatím nic. Chtěli bychom v létě i na dva týdny do oblasti Puglia. Kde byste poradili se nejlépe ubytovat u moře, když bychom chtěli pravděpodobně místní dopravou navštívit Materu a Alberobello? Jak se do Matery dá dojet? Autobusem? Děkuji a přeji hezký večer. Lenka.

Bez přestupu se autobusem do Matera nebo Alberobello dostanete z vlakového nádraží v Bari. Můžete se tedy ubytovat prakticky kdekoliv na východním pobřeží a do Bari dojet vlakem Trenitalia. Ubytování najdete na Booking. Do Matera jezdí Bus Miccolis za € 10,40, do Alberobello jezdí Ferrovie del Sud Est za € 4,80.