ITÁLIE 2024

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2024

Itálie leží na Apeninském poloostrově ve Středozemním moři. Patří k ní ostrovy Elba, Sardinie, Sicílie a mnoho menších ostrovů a souostroví. Omývají ji čtyři moře - Ligurské, Tyrhénské, Jónské a Jaderské. Sever země pokrývají Alpy, poloostrov a Sicílii pokrývají Apeniny. Ty jsou seismicky aktivní. Významnými sopkami jsou Vesuv, Etna a Stromboli. Nejvyšším vrcholem je Mont Blanc (4810 m). Významnými řekami jsou Pád, Adiže, Tibera, Arno a Piave. Itálie má velmi bohatou historii. Velice vyspělá byla v období antiky. Největší slávu zažila v době starověkého Říma. Byla kolébkou evropského umění. Republikou byla prohlášena v roce 1946. Itálie se dělí na 20 regionů, ty se dále dělí na provincie. Hlavním městem je Řím, oficiální měnou € a úředním jazykem italština. Podívejte se na místa, která byste měli vidět v Itálii. Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.02.2024, 14:44.
Pane Řehůřku, děkuji za Vaše stránky. Výborná inspirace a studnice informací. V létě máme přílet do Neapole, nejdřív Pompeje a kousek na jih a potom máme týden na cestu se zastávkami - Řím, Pisa, Cinque Terre - do Milána na odlet. 1. Prosím, tušíte, jak je to v Itálii se spaním pod širákem? Dle možností plánuji jen tak 2x za cestu. 2. Sleva na vlaky pro studenty nejspíše není? Jak je to s platností jízdenek? Funguje to jako u nás, když například koupím jízdenku z Neapole do Říma a cestou uděláme pár hodin přestávku s prohlídkou okolí, můžeme pokračovat se stejnou jízdenkou, nebo je potřeba kupovat přímo do cílové stanice a odtud další? Moc děkuji a pokud byste měl tip, kde se po cestě zastavit a nemusí to být vyloženě vyhlášená turistická atrakce, i den turistiky by nám udělal dobře, budu ráda. Hezký den. Sylva.

Kempování mimo k tomu vyhrazená místa je v Itálii zakázané. Je jedno, zda máte stan, karavan, obytné auto nebo spíte jen tak ve spacáku. Pokud to budete chtít praktikovat, doporučujeme mít svolení od majitele pozemku. Sleva pro turisty studenty ve vlaku není. Jsou různé slevy pro mladé, většinou ale na vlaky vyšších tříd. Podívejte se na Trenitalia, menu Offerte. Regionální jízdenky fungují standardně následovně. Jízdenky je možné použít v den uvedený při nákupu. Před nástupem do vlaku musíte jízdenku validovat. Validace musí proběhnout nejpozději do 23:59 v den uvedený na jízdence. Od okamžiku ověření je jízdenka platná 4 hodiny (regionálně mohou být výjimky). Cesta musí skončit v uvedené době platnosti. Pokud jste ve vlaku v době vypršení platnosti jízdenky, můžete pokračovat v započaté jízdě do cílové stanice, ale už bez mezizastávek. Pokud zakoupené řešení vyžaduje přestup, můžete i v tomto případě přestoupit za předpokladu, že použijete první dostupný spoj v přestupní stanici. Jízdenka je nepřenosná.

# 25.01.2024, 17:50.
V červenci chci jet s dětmi autem pod Neapol, do Agropole. Jelikož je to daleko, pro mě jako jednoho řidiče, chtěla bych vyjet: jeden den k Florencii, přespat, druhý den jet vlakem do města, přespat a další den dojet na místo, kde budeme 14 dní na místě - výlety, moře. A cesta zpět asi k Veroně, přespat, město, přespat a cesta domů. Když čtu mýtné brány a špatný lístek, či vjezd a neuhrazení, už teď je mi z toho špatně, neboť nejsem jazykově vybavená. Je někde odkaz na mapu mýtných bran? A nebo, nedá se to předem předplatit? Moc děkuji. Lenka.

Schématické mapy jednotlivých dálnic v Itálii s uvedením mýtných bran, křížení s jinými dálnicemi a čerpacími stanicemi najdete přehledně např. na Automap. Je to užitečné, ale pro Vaši potřebu asi nepodstatné. Mýtné brány jsou všude tam, kde najíždíte do placeného úseku nebo sjíždíte z placeného úseku. Tedy na všech takových nájezdech a výjezdech. A také přímo na dálnici, pokud přejíždíte z neplacené části dálnice na placenou a naopak. Toto je např. za státními hranicemi nebo u velkých měst. Všechny možnosti platby mýtného na italských dálnicích najdete na Autostrade. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. Pro běžného turistu je nejkomfortnější platba přímo na mýtné bráně v hotovosti nebo platební kartou. Na vjezdu si vyzvednete lístek a na výjezdu si vyberete správně označenou bránu pro platbu. Další možnosti platby už mají svá omezení. Telepass sice umožňuje projíždět bezkontaktně odpovídající mýtnou branou, musíte ale mít jednotku na čelním skle, registraci a nastavené platby. Existuje i dobíjecí Telepass, ten ale nefunguje všude. Předplacenou službu nabízejí Viacard, ty ale kupujete v částkách € 25,00, € 50,00 nebo € 75,00. Pokud kartu vyčerpáte, můžete použít další nebo doplatit v hotovosti. Váš problém to tedy neřeší, spíše to komplikuje. Je tady také velká pravděpodobnost, že kartu nevyčerpáte a zaplatíte tak za mýtné vyšší částku, než ve skutečnosti stojí. Navíc musíte ještě řešit nákup Viacard. Nebojte se toho. Při vjezdu si před mýtnou branou zpomalte, vjeďte do té, kde se spouští a zvedá závora, vyzvedněte si připravený lístek, závora se otevře a v klidu pokračujte po dálnici k cíli. Lístek neztraťte a raději si ho vyfoťte. Při výjezdu opět před mýtnou branou zpomalte, vyberte si nejlépe tu, nad kterou je bílá tabulka se symbolem peněz a ruky. Tato brána je s obsluhou a bude pro Vás nejkomfortnější. Obsluze jen podáte lístek a zaplatíte v hotovosti nebo platební kartou částku, která se objeví na displeji. Často se ale stává, že na mýtnicích jsou jen brány bez obsluhy. V tomto případě doporučujeme si zvolit bránu, nad kterou je bílá tabulka se symbolem peněz. Platí se tady hotově v automatu. Do jedné štěrbiny zasunete lístek, do další hotovost a do kasičky případné drobné. Nezapomeňte stisknout tlačítko pro vytištění účtenky. Po zaplacení se ještě vysypou do kasičky případné drobné zpět. Mýtná brána s modrou tabulkou a symbolem platebních karet je také pro Vás použitelná, existuje tady ale potenciální riziko, že automat Vaši kartu z nějakého důvodu nepřijme. Ničeho se nebojte, často se stává, že řidič za Vámi v případě, že vidí problém, pomůže. Je to v jeho zájmu.

# 24.01.2024, 22:23.
Nejdříve velmi děkuji za tento web. Už jednou jste mi velmi svými informacemi pomohl. Letos bych ráda maminku vzala do Pescary, ale odlétat zpět do Prahy bychom chtěli potom z Říma. Jaké spojení je lepší z Pescary? Vlakem nebo autobusem? A vyplatí se kupovat jízdenky na vlak předem? Protože třeba z Florencie do Pisy jsme si koupili v automatu jízdenky až na letišti. Děkuji Vám. S pozdravem Alice.

Přímý spoj z Pescara na letiště Fiumicino provozuje Flixbus. Podle konkrétních dnů nabízejí 1 až 3 spoje denně. Při včasném nákupu se dostanete i na cenu € 13,99. Více spojů na letiště Fiumicino nabízí Dicarlobus. Ceny se pohybují od € 15,99. Další přímé spoje nabízí Prontobus Italia. Cena je € 20,00. Výběr konkrétního dopravce záleží na nabídce v době odletu, čase odletu atd. My bychom preferovali Dicarlobus. Odjíždí z Piazzale Repubblica, má nevíce spojů a cesta trvá něco málo přes 3 hodiny. Cesta vlakem je časově delší a většinou s přestupem. Přímých spojů je jen několik za den. Navíc potom v Římě musíte řešit ještě dopravu z nádraží Termini na letiště. Doporučujeme volit dostatečnou časovou rezervu v čase odjezdu. Jízdenky dopředu se vyplatí kupovat u rychlíků. Ceny uvedené na webu Trenitalia jsou vždy ty nejlepší pro daný spoj a čas. Jsou platné pro všechny prodejní kanály - pokladna, automat, web, telefon, agentura. Pro rychlostní spoje mezi velkými městy fungují akční jízdenky omezené časem, množstvím atd. Takže když je koupíte na webu, máte jistotu. Na pokladně nebo v automatu už za tuto cenu nemusí být.

# 24.01.2024, 10:38.
Chci se zeptat, kde nejlépe zaparkovat auto s LPG ve Veroně. Děkuji. Anna.

Tip na parkování ve Veroně je nově zřízené bezplatné parkoviště (2022) u Eataly Art House - Parcheggio Eataly Verona. Má kapacitu 700 míst. K dispozici máte také mnoho dalších parkovišť, ze kterých si můžete vybrat podle konkrétní lokality, kde se budete nacházet. Obecně na venkovních parkovištích s LPG (v Itálii GPL) problém není.

# 22.01.2024, 21:34.
Nevím, zda poradíte? Přiletíme do Bologna a chtěli bychom se dostat do vesnice La Verna. Našla jsem si vlak z Boloně do Bibbiena a odtud by měl jet autobus do La Verna. Nemohu najít jízdní řád autobusů. Poradíte? Vím, že se nejedná o prázdninovou destinaci, je spíše poutnická. Vede tudy cesta sv. Františka do Assisi. Obdivuji Vaši práci a již jsem i hodně čerpala z Vašich odpovědí. Mnohokrát děkuji za to, co děláte. Eva.

Ano, toto je vhodná trasa. Z letiště v Bologna se dopravte na vlakové nádraží Bologna Centrale. Těch možností je několik - Marconi Express, Tper aj. Z Bologna Centrale jeďte vlakem Trenitalia do Arezzo s přestupem ve Florencii. Z Arezzo jezdí vlaky LFI do Bibbiena. Odtud potom autobusy Autolinee Toscane do Chiusi della Verna.

# 20.01.2024, 19:49.
Pane Řehůřku, jelikož nám dosluhuje auto, se kterým jsme byli dvakrát v Bibione, chtěli bychom využít levných letenek do Benátek na letiště Marco Polo nebo Treviso. A následně se dostat do Lido di Jesolo. Bylo by to v druhé půlce června. Nejsem vůbec schopná najít nějaký rozumný spoj, vyjma drahého půjčení auta. Měl byste pro nás nějaký tip? Děkuji. Jan.

Spojení mezi letištěm Marco Polo a Lido di Jesolo zajišťuje společnost ATVO, konkrétně autobusovou linkou 10A. V současné době jsou jízdní řády k dispozici do 30.4.2024, poté budou zveřejněné jízdní řády na další období. Cesta trvá přibližně půl hodiny a autobus Vás zaveze na Autostazione. Jízdenka stojí € 7,60. Po Lido di Jesolo jezdí městská doprava provozovaná stejnou společností. Základní jízdenka stojí € 1,50. Spojení mezi letištěm Treviso a Lido di Jesolo najdete v odpovědi ze dne 24.07.2023, 21:26 - Itálie.

# 10.01.2024, 22:44.
Moc děkuji za spoustu věcí, které jsem si na vašich stránkách vyhledal. S jednou si ale nevím rady. Jezdím vlakem z Vídně do Santa Lucia, trajektem do Lido SME, trajektem do Punta Sabbioni a autobusem do Lido di Jesolo. Zabere to moc času a tahám zavazadla. Našel jsem možnost vystoupit z vlaku na nádraží v Mestre a odtud jet přímo do Lido di Jesolo Autostazione. Ale nemohu najít ani odkud autobus jede poblíž nádraží v Mestre, ani jízdní řád. Mohli byste mi prosím pomoci? Děkuji. Josef.

Z Mestre FS do Lido di Jesolo jezdí autobusy společnosti ATVO, konkrétně linka 10A. Jízdenka stojí € 8,10. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Spojů je hodně. Cesta trvá přibližně hodinu. Autobusy odjíždějí z autobusového nádraží na konci Viale Stazione, tzn. vyjdete z nádražní haly a půjdete kousek doprava. Je tam pokladna i automat na jízdenky.

# 04.01.2024, 19:22.
Nevím, zda je rada ve vašich silách, ale zkusím to, protože já surfuji a surfuji na internetu a zatím nic. Chtěli bychom v létě i na dva týdny do oblasti Puglia. Kde byste poradili se nejlépe ubytovat u moře, když bychom chtěli pravděpodobně místní dopravou navštívit Materu a Alberobello? Jak se do Matery dá dojet? Autobusem? Děkuji a přeji hezký večer. Lenka.

Bez přestupu se autobusem do Matera nebo Alberobello dostanete z vlakového nádraží v Bari. Můžete se tedy ubytovat prakticky kdekoliv na východním pobřeží a do Bari dojet vlakem Trenitalia. Ubytování najdete na Booking. Do Matera jezdí Bus Miccolis za € 10,40, do Alberobello jezdí Ferrovie del Sud Est za € 4,80.