ŘÍM 2017 / 2

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2017 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2017. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2017.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.10.2017, 16:19.
Prosím o radu, jak a za kolik se nejrychleji dostanu z letiště Ciampino na adresu Via delle Fornaci 200 - poutní dům Velehrad. Máme přes internet zajištěny a zaplaceny vstupenky do Vatikánských muzeí na 7.11.2017 v 9 hodin. Myslíte, že budeme muset dlouho čekat na vstup nebo to jde rychle, když už vstupenky máme? Děkuji moc za odpovědi a přeji pěkný den. Daniel.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini. Odtud jeďte autobusem č. 64 na konečnou Piazza Stazione San Pietro. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Její platnost je 100 minut. Na Termini můžete jet z letiště také přímým autobusem za € 5,00. Z letiště můžete také jet autobusem Atral na nádraží Ciampino za € 1,20 a odtud vlakem s přestupem na Termini na San Pietro. Jízdenka stojí € 2,10. Toto je asi nejrychlejší řešení. Z náměstí před nádražím (s nádražím za zády) jděte doprava po Via della Stazione di S. Pietro k Via delle Fornaci, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. Online rezervace vstupenek do Vatikánských muzeí Vám zkrátí čekací dobu na minimum. Nejvíce se zdržíte u bezpečnostní kontroly.

# 23.10.2017, 18:02.
Prosím Vás, mohl byste mi poradit, zda Roma Pass platí na dopravu z letiště Ciampino? Budeme bydlet přibližně 6 km od letiště a zvažujeme koupi karty na 48 hodin nebo 72 hodin, nebo zda vůbec. Určitě navštívíme Colosseum, které stojí € 12,00, Andělský hrad atd. Ale to, zda platí i na dopravu z letiště jsem nikde nenašla. Chápu to tak, že vlaky a autobusy jiných dopravců se této karty netýkají? Mnohokrát děkuji za ochotu. Lucie.

lze využít na jedinou dopravu z letiště do centra a to na nově zřízenou autobusovou linku č. 720 z letiště Ciampino na stanici metra Laurentina. Na jinou dopravu, jak z letiště Ciampino, tak z letiště Fiumicino, využít nelze. Dříve bylo možné využít Roma Pass na městské části linek regionálních vlaků Trenitalia a městské části linek autobusů Cotral, podle nové definice Roma Pass na výše uvedených stránkách už pouze na městskou dopravu ATAC.

# 22.10.2017, 22:58.
7.11.2017 budeme odlétat z letiště Fiumicino. Našla jsem si, že je možné jet do Lido di Ostia příměstským vlakem - zastávka Lido Nord - a odtud z Piazzale Stazione by měl jezdit autobus Cotral na letiště. Chtěla bych se zeptat, zda tento autobus opravdu jezdí ve všední den v listopadu nebo musíme jet na letiště ze zastávky EUR Magliana. Platí v tomto autobusu jízdenky městské dopravy? Děkuji za odpověď. Andrea.

Autobus jezdí z nedaleké Via di Baleniere. Jezdí i v listopadu, ale jízdní řády jsou v současné době k dispozici do 29.10.2017. To samé platí i o lince z EUR Magliana. Jízdní řády najdete na Cotral. Na tyto spoje nelze použít jízdenky Metrebus Roma - BIT, Roma 24H atd. Lze použít jízdenky Metrebus Lazio, tj. BIRG, BTR, CISR. Jednorázové jízdenky stojí € 1,30. Z EUR Magliana € 2,20.

# 22.10.2017, 17:23.
Jak se nejlépe dopravím z letiště Fiumicino na ubytování na Piazza Tommaso De Cristoforis 6 Tiburtino? Přílet máme v 17:35. Děkuji. Michal.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B na Tiburtina. Z autobusového terminálu před stanicí jeďte autobusem č. 545 směr S. Luca Evangelista. Vystupte na zastávce De Dominicis D. / Brighenti. Jděte ve směru jízdy autobusu po Via Domenico de Dominicis směrem k portálu na konci ulice za kruhovým objezdem. Na něm odbočte doprava do úzké uličky lemované plotem nad silničním tunelem. Holiday and Rome je v první budově napravo. Na metro a autobus č. 545 potřebujete jízdenku BIT za € 1,50 platnou 100 minut. Můžete samozřejmě použít i libovolnou časovou jízdenku nebo . Z letiště můžete jet také přímo na Tiburtina vlakem FL1 za € 8,00.

# 19.10.2017, 12:57.
Pane Řehůřku, mám k Vám dvě prosby. Dne 16. listopadu přiletíme na letiště Ciampino. Ubytování máme zajištěno v St. Peter Bed in Rome na Piazza Del Risorgimento 36, Vaticano Prati. Mohl byste mi poradit cestu z letiště? A další prosba: přiletíme do Říma jen na pátek, sobotu a v neděli kolem 13. hodiny se již musíme vracet na letiště. Mohl byste mi doporučit to, co by človíček měl v Říme absolvovat, aby si mohl říct, viděl jsem Řím? Je mi jasné, že tři dny jsou velmi málo, ale doporučte mi prosím na první návštěvu to, co třeba Vy osobně máte na Římu rád? Já bych napoprvé chtěla vidět Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Baziliku Sv. Petra. Trochu mě však překvapuje, že prohlídka je časově omezena - snad 2 hodiny. Je to pravda? Jinak bych raději volila procházky Vatikánem, historickým centrem města. Viděla památky spíše zvenčí. Určitě jsou všechna umělecká díla nádherná, ale mám zkušenosti s tím, že když už jdete druhým nebo třetím muzeem, tu krásu až tak moc nevnímáte - jdete prostě s davem. Děkuji Vám mnohokrát za ochotu a přeji pěkný den. Jana z Ostravy.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Ottaviano. Odtud jeďte z Via Barletta tramvají č. 19 směr Risorgimento / S. Pietro a vystupte na konečné zastávce. Vaše ubytování je přesně naproti zastávky tramvaje, tj. na straně náměstí, kam vede smyčka kolejí. Před vchodem je sloup s hodinami. Na tramvaj můžete použít jízdenku z metra. Itineráře nezpracováváme. Nicméně určitě navštivte ve Vatikánu náměstí, Baziliku, Vatikánská muzea se Sixtinskou kaplí, v Římě Colosseo / Foro Romano / Palatino, Španělské schody, Fontana di Trevi, Piazza Navona, Galeria Borghese, Andělský hrad, Caracallovy lázně, Pantheon, … Prohlídka Vatikánských muzeí je vázaná otevírací dobou, která je běžně od 9:00 do 18:00. Vstup se zavírá v 16:00. V době vstupů zdarma (poslední neděli v měsíci) je tato doba zkrácena od 9:00 do 14:00. Vstup se zavírá ve 12:30. Páteční noční prohlídky (od poloviny dubna do konce října) jsou od 19:00 do 23:00. Vstup se zavírá ve 21:30. Omezeny bývají průvodcované prohlídky, kdy např. přímo ze Sixtinské kaple přecházíte do Baziliky.

# 19.10.2017, 10:26.
Ako sa dostať na letisko Ciampino zo stanice metra Libia? Odlet o 7:00 ráno. Žiadne spoje, ktoré som našiel, nevyhovujú. Ďakujem za odpoveď. O.

Od stanice metra Libia jeďte nočním autobusem n2L na Termini. Autobus jede z konečné Conca d' Oro, což je dvě zastávky před Libia, ve 2:58, 3:21, 3:41. V neděli ve 2:44, 3:07, 3:27, 3:50. Z Termini potom pokračujte autobusem , který jede na letiště Ciampino ve 4:30. Na letišti je v 5:10. Zastávka na Termini je na Via Giovanni Giolitti.

# 18.10.2017, 11:55.
Chtěla bych se zeptat, zda jsou v Římě u vstupů do památek slevy pro děti do 15. let. Vím, že v Paříži mají do většiny památek vstup zdarma a zajímá mě, jak je to v Římě. Děkuji za odpověď. Pavlína.

Římská státní muzea a památky mají vstup pro občany EU do 18. let zdarma. Platí pouze rezervační poplatky při online rezervacích. Vatikánská muzea (stát Vatikán) poskytují dětem od 6. do 18. let slevu. První neděli v měsíci mají římská muzea a památky vstup zdarma pro všechny, Vatikánská muzea poslední neděli v měsíci (kromě prosince, kdy to je předposlední neděle v měsíci).

# 17.10.2017, 21:01.
Viete mi prosím poradiť, ako sa dostať z hotela z Via Riccardo Forster 24 na letisko Ciampino k odletu o 7:00 ráno? Na letisku by som mala byť asi o 5:00. Prípadne kontakt na spoľahlivú taxi službu. Ďakujem. Andrea.

Bohužel zastávka nejbližší noční linky autobusu je na Viale Fausto Coppi, což je od Vašeho ubytování 2,5 km. Linka n9 jede na Laurentina, odkud na Termini jede n2. První autobus jede z Termini ve 4:30, na Ciampino je v 5:10. V tomto případě bude pro Vás asi nejschůdnější taxi. Kontakt najdete v odpovědi ze dne 01.08.2017, 11:08.

# 17.10.2017, 15:54.
Ještě bych se ráda zeptala, jak je to s MHD - kočárek a miminko. Kolik se platí nebo je zadarmo? A Vatikán - nechceme se podívat dovnitř žádného muzea, jenom se po Vatikánu projít. Platí se vstup jenom na procházku Vatikánem nebo jak je to? Děkuji mnohokrát. Nikol.

Kočárky jsou v městské dopravě přepravovány zdarma, pokud jsou využívané k přepravě dětí. Mohou být přepravovány, pokud jsou složeny tak, aby zabraly co nejméně místa. Nicméně nepředpokládáme, že by měl být výrazný problém i s rozloženým kočárkem s miminkem, pokud nebude dopravní prostředek vyloženě přeplněný. Děti do 10. let v doprovodu dospělé osoby se přepravují zdarma. Vstup do Vatikánu se neplatí - na náměstí, stejně tak vstup do Baziliky, kde je zpoplatněn jen sestup do podzemí a výstup do kopule. Zpoplatněna jsou samozřejmě muzea a také Vatikánské zahrady.

# 17.10.2017, 15:12.
Pane Řehůřku, letíme v sobotu ráno do Říma na letiště Campiano. Jelikož jsme ubytovaní až od 14:00 hodin, rádi bychom se podívali k moři. Má být krásně. Prosím, jak se dostaneme z letiště k nejbližšímu moři? Prý se pláže platí. Tak k nim a nebo pokud máte tip na bezplatné pláže, prosím i o ty. Jaké spoje a kam a kolik co stojí? A poté zpět do centra do Říma od moře. Děkuji mnohokrát. Nikol.

Z letiště můžete jet nedávno zřízenou autobusovou linkou č. 720 na stanici metra Laurentina, odkud pokračujte metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido, který Vás doveze k moři. Zpět do centra potom jeďte vlakem Roma Lido na EUR Magliana nebo Porta S. Paolo, odkud potom pokračujte metrem B do centra. Celá trasa je v tarifním pásmu římské městské dopravy, tzn. využijete jednosměrnou jízdenku BIT na 100 minut za € 1,50 nebo časové jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) nebo týdenní CIS (€ 24,00). Lze uplatnit také . Druhou variantou je cestovat z letiště autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A na Termini, kde musíte přestoupit na metro B směr Laurentina a vystoupit na Piramide nebo EUR Magliana. Dále potom pokračovat vlakem Roma - Lido. Od Anagnina už platí městský tarif. Co se pláží týče, jsou tam placené i neplacené. V tomto termínu už těch placených v provozu moc nebude.

# 14.10.2017, 22:16.
Prosím Vás, chtěla bych se zeptat, zda mi poradíte, jak se dostat z letiště Ciampino na adresu Via Leonina 80. A jak dlouho nám to zhruba bude trvat? Dále, zda existuje web na vyhledávání městské dopravy v Římě? Děkuji moc za odpověď. Tereza.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini, kde hned přestupte na metro B směr Laurentina a vystupte na Cavour. Pokud při přestupu na Termini neprojdete ven turnikety, můžete použit stejnou jízdenku BIT. Její platnost je 100 minut. Cesta autobusem Atral trvá 20 minut, metrem 22 minut. Z metra vyjděte na Piazza della Suburra, které je na konci ulic Via Urbana a Via Leonina. Via Leonina Vás dovede k ubytování, které je na první křižovatce po levé straně. Městská doprava v Římě je na ATAC.

# 14.10.2017, 19:03.
Pane Řehůřku, 23.10. letíme s manželem na týden do Říma. Děkuji za rady, které zde dáváte. Díky nim máme zařízenou dopravu z letiště i návštěvu většiny památek. Rádi bychom se také podívali do katakomb, ale na Get Your Guide je cesta dost drahá. Vlastní vstup je za € 8,00 a cesta za € 32,00. Budeme ubytovaní na Viale Giulio Cesare 151, Vatikán. Poradil byste nám, jak se tam dostat levněji? Moc děkuji. Jana.

Je třeba srovnávat srovnatelné. Zrovna na Get Your Guide se jedná o kompletní program - od dopravy autobusem, procházku po Via Appia, prohlídku katakomb s průvodcem, audioprůvodce atd. Program celkem na 3 hodiny. Pokud se rozhodnete pro prohlídku katakomb s průvodcem za € 8,00, tato trvá 30 až 40 minut. Veškeré informace o návštěvě a rezervaci najdete na The Cristian Catacombs of Rome. Najdete tam také informace o veřejné dopravě do místa.

# 14.10.2017, 09:30.
Je pravda, že z letiště Ciampino se autobusem č. 720 a následně metrem B z Laurentina dá dostat na Termini za € 1,50? Doporučil byste tuto trasu? Děkuji za odpověď. Zdeněk.

Ano, je to pravda. Jedná se o novou autobusovou linku společnosti ATAC, která je v provozu od 18. září 2017. Jezdí každý den od 5:30 do 23:30, tj. mezi těmito časy vyjíždí z Laurentina, pokračuje na letiště Ciampino a zase zpět. Každou hodinu jedou 2 až 3 spoje. Na cestě je ale více jak 20 zastávek. Na celé trase lze použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 a následně na ní pokračovat metrem B (nebo dalším autobusem) do časového limitu 100 minut. Lze samozřejmě použít i všechny typy časových jízdenek. Cenová výhoda je vyvážena časovou nevýhodou. Záleží na Vás, co je pro Vás prioritou.

# 13.10.2017, 19:33.
Mám prosím dotazy. Letíme do Říma na 5 dnů od 29.11. do 3.12. do Sweet Suite, Via Cavour 133. Má smysl vymýšlet jinou dopravu než Airport Bus? Přílet máme na Ciampiano a odlet z Fiumicino. Dále bych se chtěl zeptat, jak dopředu je třeba být ve Vatikánských muzeích, když máme zarezervovaný čas na 9:30. A zda na Vatikán a Andělský hrad máme vyčlenit celý den? Něco se také píše o vstupu ze Sixtinské kaple do hlavní baziliky bez nutnosti obcházení. A ještě prosím, když koupím přes internet lístky do Colossea, má to smysl? Půjdeme přednostně? A poslední dotaz. Na návštěvu Villa Adriana, případně ve spojení s Villa d' Este, by bylo asi nutno vyhradit celý den, že? Když tak prosím o doporučení dopravy. Děkuji za odpověď. Vlastimil.

V tomto případě bude pro Vás nejjednodušší volit dopravu autobusy , jedna cesta je za € 5,00. Z Termini potom jeďte jednu zastávku metrem B na Cavour. Jízdenka stojí € 1,50. S rezervací se doporučuje být u Vatikánských muzeí přibližně 15 minut před uvedeným časem. Záleží ale od koho to máte zakoupeno, v jakém režimu, s jakou přidanou hodnotou. Každopádně by tato informace měla být v potvrzení rezervace. Pro návštěvu Vatikánu a následně blízkého Andělského hradu si určitě celý den vyčleňte. Vstup ze Sixtinské kaple přímo do Baziliky je možný pouze pro skupiny s průvodcem. Vstupenky do Colosseo zakoupíte přes Coopculture. Další varianty těchto vstupů najdete na portále Get Your Guide. Smysl to má, půjdete vstupem pro internetové rezervace, tedy mimo hlavní frontu. Pro návštěvu Tivioli je také vhodné vyhradit celý den. Doprava viz naše odpověď ze dne 28.02.2017, 08:00.

# 12.10.2017, 22:26.
Zítra letíme do Říma na letiště Ciampino. Přiletíme kolem 20:20. Z hotelu mě informovali, že se zítra koná stávka veškeré hromadné dopravy. Máte nějaký tip, jak se dostat z letiště do centra jinak než taxi? Případně jakou společnost využít a nenaletět drahým taxikářům? Děkuji předem. Vendula.

24. hodinová stávka plánovaná na 13. října 2017 byla odložena. Doprava bude kompletně funkční. Přímý spoj do centra je např. autobus za € 5,00, kterého se případná výše uvedená stávka stejně netýká a např. taxi, kde doporučujeme používat výhradně bílá taxi s licencí města Říma.

# 12.10.2017, 14:30.
Ráda bych se Vás zeptala na radu. Přilétáme na Ciampino. Zdá se mi nejjednodušší, nejlevnější a nejrychlejší cesta do centra autobusem Atral na nádraží Ciampino a poté za 15 minut být vlakem, který jezdí co 10 minut, na hlavním nádraží Termini. Všude právě doporučujete cestu z letiště Atralem na metro, ale to se mi zdá dlouhý časový interval, přibližně 75 minut. Děkuji za informaci. Vendula.

Cenově to vychází naprosto stejně. Jízdenka na autobus Atral na vlakové nádraží Ciampino Vás vyjde na € 1,20 a cesta trvá přibližně 5 minut. Jízdenka na vlak Trenitalia na nádraží Termini Vás vyjde na € 1,50 a cesta trvá přibližně 15 minut. Součet časů této varianty je 20 minut, součet časů autobusem a metrem je 40 minut, tedy dvojnásobek. Nicméně metro jezdí častěji než vlak. Velká nevýhoda nastává v situaci, kdy budete pokračovat z Termini v další navazující dopravě. Ciampino je mimo pásmo římské dopravy, jízdenku z vlaku tedy nelze použít v navazující dopravě. Pokud např. použijete na metro BIT, od okamžiku, kdy tuto jízdenku poprvé validujete, můžete na ní cestovat 100 minut. Většina našich čtenářů právě takto cestuje, tj. buďto vystoupí z metra jinde než na Termini nebo pokračuje dále autobusem k ubytování. Pokud hledáte nejlevnější dopravu, potom se lze na Termini dopravit i za € 1,50 - v polovině září byla zřízena autobusová linka č. 720 Laurentina - letiště Ciampino - Laurentina. Má ale 20 zastávek. Lze na ni použít jízdenky Metrebus Roma. Z Laurentina na Termini se dostanete metrem B. Časově je to ale dlouhé.

# 10.10.2017, 20:00.
Mám velkou prosbu. Dostala jsem letenky do Říma k narozeninám. Přilétneme na letiště Fiumicino a bydlíme na Via Arnobio 11. Hledala jsem, jak se dostat z letiště a snad je nejlepší jet vlakem Leonardo Express a potom metrem. Kde se dají na letišti koupit jízdenky? A prý se musí před odjezdem označit někde venku v automatu? Neumíme moc anglicky a tak mám obavu. Můžete nám poradit? Děkuji moc. Petra.

Cestovat vlakem Leonardo Express je pohodlné, ale drahé a ve Vašem případě ne moc optimální. Z letiště Fiumicino jeďte autobusem společnosti za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Několik metrů od zastávky ve směru od Piazza Cavour je na Via Crescenzio zastávka autobusu č. 990. Jeďte směr Stazione Monte Mario a vystupte na zastávce Medaglie d'Oro / Marziale. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a hned za semaforem odbočte doprava na Via Marziale. Za křižovatkou jděte pořád po Via Marziale (levá ze dvou ulic) a po chvíli odbočte doleva na Via Arnobio. Vaše ubytování je na začátku ulice po levé straně.

# 10.10.2017, 17:20.
Chystáme s kamarádkou do Říma. Dopravu i ubytování máme už zmapované. Obě jsme milovnice dobré kávy a italské kuchyně. Mohl byste mi prosím doporučit nějaké zajímavé kavárny nebo kde se dobře najíme? Nemusí se jednat úplně o komerční, turisty přeplněná místa. Moc děkuji. Michaela.

Tipy najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 10.10.2017, 15:23.
V listopadu se chystáme do Říma. Poradil byste mi prosím nejlepší cestu z letiště Ciampino na adresu Via di Sant' Anselmo 38, Aventino Piramide? Děkuji moc.Vendula.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Manzoni. Odtud pokračujte tramvají č. 3 směr Stazione Trastevere nebo č. 8 směr Casaletto. Vystupte na zastávce Aventino / Albania. Na metro a tramvaj potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Jděte ve směru jízdy tramvaje po Viale Aventino k Piazza Albania a před parkem odbočte doprava na Via di Sant' Anselmo. Jsou tam dvě ulice směřující doprava, Via di Sant' Anselmo je ta první, užší a do mírného stoupání. Po chvíli se ulice rozdělí na dvě, Via di Sant' Anselmo vede v levé větvi. Vaše ubytování je po levé straně ve vilce za zatáčkou vlevo a vpravo.

# 09.10.2017, 14:55.
Chcel by som sa spýtať na transfer z letiska Ciampino s príletom o 23:20 do hotela Acropoli, Via Principe Amedeo 63-67. Pravdepodobne stačí na stanicu Termini. Jedná sa mi o to, že prílet je v neskorej nočnej hodine, aké sú reálne spoje do hoteľa v tomto čase? Srdečne ďakujem za odpoveď. Rudolf.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 5,00. Poslední jede v 00:15. Na Termini je v 1:00. Od zastávky na Via Giolitti je to k Hotelu Acropoli přibližně 400 metrů.

# 08.10.2017, 12:37.
Letíme s kamarádkami 14.10.2017 do Říma a řešíme, zda vstupenky do Vatikánu, muzeí a Sixtinské kaple zakoupit předem nebo to nechat až na místě. Našla jsem vaše stránky a vaše odpovědi jsou srozumitelné a proto se na vás obracím. Ještě mám jednu otázku. Přiletíme na letiště Ciampino a ubytování máme v ulici Vicolo delle Orsoline. Myslím si, že nejjednoduší je jet autobusem na nádraží Termini a potom metrem, ale pokud byste mi poradili dopravu jinak, budu ráda. Děkuji za odpověď. Ludmila.

Do Vatikánských muzeí, součástí jejichž prohlídky je i prohlídka Sixtinské kaple, doporučujeme vstup dopředu rezervovat. Můžete přes Musei Vaticani nebo v různých variantách (např. i vstup před ostatními návštěvníky) přes Get Your Guide. Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Spagna. Přejděte na Piazza di Spagna, k jeho nejšírší části, a pokračujte po Via del Babuino. Na první křižovatce odbočte doleva na Via Vittoria, ze které vychází po 150. metrech jako první doprava Vicolo delle Orsoline.

# 05.10.2017, 14:17.
Pane Řehůřku, s kamarádkou se chystáme v listopadu do Říma a díky jazykové bariéře se snažím vše zařídit předem online. Rády bychom navštívily Vatikánská muzea, Sixtinskou kapli a Baziliku sv. Petra. Poradíte, jakou vstupenku online si koupit? Prozkoumala jsem všechny možné odkazy, ale stále netuším, zda je nějaká vstupenka, která zahrnuje všechny tyto objekty. Kdyby k tomu bylo i Coloseum, bylo by to úplně super. Děkuji za Váš čas a odpověď. Jarmila.

Tyto vstupy si můžete zajistit přes Musei Vaticani, Colosseo přes Coopculture. Vstup do Baziliky je zdarma, platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Nicméně propojení Vatikánských muzeí, Sixtínské kaple a Bazilky mimo zásadní fronty dosáhnete pouze s průvodcem. Lze to zakoupit na výše uvedených stránkách nebo také přes Get Your Guide, kde máte možnost jednoduché správy rezervace a zrušení ještě jeden den před prohlídkou. Produkt, který zahrnuje všechny požadované vstupy je . V tomto případě je ale třeba propočítat s ohledem na itinerář, zda se Vám vyplatí - vstupy, doprava atd.

# 04.10.2017, 08:16.
Pane Řehůřku, dne 14.10. přiletím do Říma na letiště Ciampino a chtěl bych Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostanu do ubytování na adrese Via Emanuele Filiberto 130, Stazione Termini, Řím, 00185, Itálie. Děkuji. S pozdravem Stanislav.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Manzoni. Z metra vyjděte na Via Emanuele Filiberto a jděte ve směru k hotelu President. Na nejbližším přechodu přejděte na druhou stranu (doleva) a pokračujte stále po stejné ulici. Vaše ubytování je za křižovatkou po levé straně.

# 03.10.2017, 23:02.
Moc děkuji za odpověd a radu. Ještě bych Vás chtěla poprosit, kde nejlépe seženu vstupenky do Vatikánských muzeí a Baziliky sv. Petra? Našla jsem jen samé pofidérní stránky. Děkuji moc. Ještě bych Vás poprosila o to, jakou máme zvolit aplikaci na MHD po Římě. Děkuji. S.

Oficiální prodejní místo je Musei Vaticani. Různé kombinace s možností jednoduché správy a rušení rezervací najdete na Get Your Guide. Jízdní řády, mapy linek, vyhledání spojení apod. najdete na ATAC.

# 03.10.2017, 22:12.
Mohu Vás požádat o radu, jak se nejlépe dostanu z letiště Ciampino na adresu ubytování Via Taranto 59, San Giovanni? Dále v diskuzi na Vašich stránkách zmiňujete, že první neděli v měsíci jsou vstupy zdarma. Týká se to prosím všech památek v Římě, např. Colosseo, Foro Romano atd.? Děkuji mnohokrát za odpověď. David.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Re di Roma. Z kruhového náměstí se vydejte po Via Aosta a na třetí křižovatce odbočte doprava na Via Taranto. Vaše ubytování je po levé straně. Od náměstí je to přibližně 350 m. První neděli v měsíci jsou zdarma vstupy do státních římských památek a muzeí. Patří mezi ně i Colosseo a Foro Romano.

# 03.10.2017, 00:03.
Chtěla bych Vás poprosit, zda byste mi poradil nejrychlejší cestu z letiště Ciampino na adresu ubytování Via Aurelia 734. Také bych se Vás chtěla zeptat ohledně vstupu. Máme v plánu: Vatikánská muzea, Sixtínská kaple, Bazilika sv. Petra a Andělský hrad. Poradil byste mi prosím, kde hledat vstupné a zda se vyplatí nějaký z balíčků, které jsou na internetu? Po městě se budeme dopravovat metrem, jelikož jsme nenašli žádnou aplikaci na půjčování kol, jak jsme si už v minulosti půjčovali v jiných městěch. Kdybyste o nějaké věděl, budu vám vděčná. Tím jsem chtěla říct, že zvažujeme Roma Pass. Do Říma se chystáme 7.10.2017 a návrat 10.10.2017, takže zvolíme nejspíš ten kratší interval. Moc děkuji za všechny Vaše rady a těším se na Vaši odpověď. S.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Cipro. Tady přesedněte na autobus č. 247 a jeďte směr Stazione Aurelia. Vystupte na zastávce Aurelia / Pironti. Jděte ve směru jízdy autobusu. Vaše ubytování je po pravé straně. Na metro a autobus můžete použít jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo libovolnou časovou jízdenku včetně . Pokud navštívíte výše uvedená muzea, Roma Pass se Vám zřejmě nevyplatí. Do Vatikánu neplatí a vstupné do Andělského hradu (€ 10,00) je levnější než rozdíl Roma Pass (€ 38,50) a třídenní jízdenky (€ 18,00). Ohledně půjčovny kol se podívejte např. na Roma Rent Bike nebo Get Your Guide.

# 02.10.2017, 11:53.
Velice děkuji za vyčerpávající odpověď. Ještě bych ráda věděla, kde koupit ty správné vstupenky do Vatikánu, tedy Sixtinské kaple a Baziliky. Jedná se mi o prohlídku bez průvodce. Krásný den. Pavla.

Sixtinská kaple, jak jsme už uvedli v minulé odpovědi, je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Vstupenky zakoupíte na Musei Vaticani. Vstup do Baziliky je zdarma. Platí se jen výstup do kopule a sestup do podzemí. Další varianty vstupenek najdete na Get Your Guide.

# 01.10.2017, 19:56.
Chci se zeptat na nejsnazší cestu ke Koloseu. Ubytovaní budeme v ulici Via della Stazione di San Pietro. Je reálné dojít to v nějakém rozumném čase pěšky? Nebo autobusem, případně kterým? Děkuji za odpověď. Radana.

Pěšky je to k Colosseo přibližně 3,7 km, podél Tibery o půl kilometru dále. Městskou dopravou se tam nejlépe dostanete autobusy. Z Via della Stazione di S. Pietro přejděte na Via delle Fornaci, po které jezdí autobus č. 64. Jeďte směr Termini a vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Argentina. Odtud pokračujte autobusem č. 81 směr Malatesta a vystupte na Celio Vibenna. Na celou trasu Vám stačí jízdenka BIT v ceně € 1,50. Můžete samozřejmě využít libovolnou časovou jízdenku nebo .

# 30.09.2017, 12:29.
Chtěla bych od Vás poradit cestu z letiště Ciampino do hotelu na Via Cernaia 39B, Central Station, 00185 Řím, Itálie. Mnohokrát děkuji. Lucie.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Termini. Můžete jet také přímo autobusem za € 5,00 na Termini. Z Piazza dei Cinquecento před nádražní halou pokračujte autobusem č. 90 směr Labia a vystupte hned na následující zastávce Volturno / Cernaia. Na tento autobus můžete použít jízdenku z metra. Přejděte doprava Piazza delle Finanza a pokračujte po Via Cernaia. Za křižovatkou s Via Goito je po pravé straně Vaše ubytování v Hotel Mosaic.

# 29.09.2017, 18:55.
Můžete mi prosím poradit, jakou jízdenku na MHD si mám koupit na 3 dny, abych mohl i do Lido di Ostia a také navštivit Colosseo, Foro Romano, Palatino, Vatikánská muzea a Sixtinskou kapli? Moc děkuji. Grigor.

Roma 72H za € 18,00.

# 29.09.2017, 15:24.
Příští týden letíme na 5 dní do Říma. Vše máme zařízené včetně Omnia Card na 3 dny. Jediné, s čím si lámu hlavu, je použítí Fast Track, když jsou všude bezpečnostní prohlídky, i ve Vatikánu. Máme rezervovaný čas. Jak to prosím funguje? Předem děkuji za informaci. Lucie.

Viz naše odpověď ze dne 28.09.2017, 18:47.

28.09.2017, 18:47.
Měl bych prosbu ohledně vstupu do Vatikánských muzei a Sixtinské kaple. Zakoupil jsem vstupenky on line i s rezervací na konkrétní čas. Zajímalo by mě, jak probíhá kontrola a vstup. Někde jsem četl, že i když zakoupím online vstupenku, nevyhnu se čekání ve frontě. Vůbec teď nevím, jak s tím naložit, abychom stihnuli ten konkrétní čas. Máte s tím nějakou zkušenost? Děkuji. Roman.

Půjdete vchodem pro přednostní vstupy a ve vstupní hale proběhne bezpečnostní kontrola. Až po té se spojíte s návštěvníky, kteří stáli frontu na vstupenky.

# 27.09.2017, 10:05.
Pane Řehůřku, mám dotaz. Příští týden ve středu přiletíme asi ve 14:00 hodin na letiště Fiumincino do Říma. Jak se nejlépe a nejlevněji dostanu do poutního domu Velehrad, který se nachází poblíž Vatikánu? Druhý dotaz mám, jak se nejlépe dostanu MHD z poutního domu Velehrad blízko Vatikánu na trh na Via Principe Amadeo 184 - Nuovo Mercato Escquilino. Děkuji Vám předem za zprávu. Roman.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem Trenitalia FL1 na Trastevere a odtud pokračujte vlakem FL3 nebo FL5 na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Z náměstí před nádražím jděte doprava po Via della Stazione di S. Pietro k Via delle Fornaci, po které se vydejte doprava. Vaše ubytování je po pravé straně. K Nuovo Mercato Escquilino se dostanete opět vlakem, který ze San Pietro jede přímo na Termini. V tomto případě Vám stačí jízdenka BIT za € 1,50 nebo můžete použít libovolnou časovou jízdenku. Jízdenka Trenitalia zakoupená na pokladně stojí € 1,00, nemůžete ji však už použít na další následnou dopravu. Z Termini můžete popojet metrem A na Piazza Vittorio Emanuele II a odtud přejít na Via Principe Amedeo, která je souběžná s náměstím. Trh je na úrovni středu náměstí. Z Termini můžete jít také pěšky. Via Principe Amedeo je druhá souběžná ulice s Via Giovanni Giolitti.

# 27.09.2017, 00:58.
Moc děkuji za informace. Překvapilo mě, že v rezervačním portálu Musei Vaticani nelze objednat ani pondělí 2.10. Doufám, že nebude zavřeno z jakéhokoliv důvodu, protože by nám to narušilo náš plán. Raději si vystojíme frontu v pondělí s davy lidí, než ztratit půl dne v sobotu. Na tu ještě pár míst bylo. Chceme samozřejmě i do Basiliky a hlavně do kupole. Helena.

V pondělí 2.10.2017 jsou Vatikánská muzea otevřena. Počet rezervací online je omezený. Nelze rezervovat i sobotní termín. Pokud Vám nevadí vyšší cena spojená se zvýšeným komfortem, můžete provést rezervaci přes Get Your Guide. K dispozici jsou na 2.10.2017 termíny v 10:00, 10:30, 11:00, 11:30.

# 26.09.2017, 22:57.
Začátkem října se chystáme 4 lidé do Říma. Přiletíme na letiště Fiumicino a bydlíme kousek od stanice metra Baldo Degli Ubaldi. Původně jsem myslela, že bychom jeli taxi službou, ale nakonec jsem našla, že levněji by se dalo jet nějakým autobusem. Mohli byste mi prosím poradit, kterou společností? A zda když koupím lístek na konkrétní čas a nestihnu odjezd, můžeme použít následující spoj? A ještě otázka, jak dlouho asi trvá odbavení po příletu na letiště? Děkuji. Hana.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Baldo Degli Ubaldi za € 1,50. Jízdenka na autobus Terravision platí samozřejmě i na další spoje. Jediný rozdíl je v tom, že už neplatí rezervace místa, musíte jet následujícím volným. Čas po příletu je hodně individuální a vzhledem k tomu, že cestujete uvnitř Schengenského prostoru, souvisí hlavně se zavazadly a čekání na ně. Tento čas trvá téměř vždy méně než hodinu.

# 26.09.2017, 13:13.
Chystáme se příští týden do Říma. Potřebovali bychom poradit a odpovědět na tyto otázky: kolik stojí MHD v Římě a kolik jízdenka na 3 případně 4 dny? Konají se každý den včetně soboty a neděle trhy na náměstí Vittorio Emanuele II a od kolika do kolika hodin? Který den v týdnu a v kolik hodin má papež ve Vatikánu na Petrském náměstí bohoslužbu? Děkuji Vám za zprávu. S pozdravem Roman.

Jízdenky v Římě jsou následující: BIT za € 1,50 platná 100 minut. Je jednosměrná a přestupní. V metru, pokud projdete ven turnikety, ji můžete použít jen jednou. Roma 24H / Roma 48H / Roma 72H za € 7,00 / € 12,50 / € 18,00 platná 24 hodin / 48 hodin / 72 hodin od první validace. CIS za € 24,00 platná do 24:00 sedmého dne od první validace. Trhy na Piazza Vittorio Emanuele II byly přemístěny už v roce 2001 na Via Principe Amadeo 184 - Nuovo Mercato Esquilino. Otevřeno je od pondělí do soboty v době od 5:00 do 15:00, ve středu, v pátek a v sobotu do 17:00. Pravidelné mše se konají v neděli ve 12:00 na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu.

# 25.09.2017, 10:20.
Prosím o radu. Cestujeme do Říma 29.9.2017. Na letiště Ciampino přistaneme ve 20:10 hodin. Potom se musíme dostavit na Via Premuda 14, kde si vyzvedneme klíče a putujeme do Via Andrea Doria 64. Dívala jsem se do Google Maps a zde je několik způsobů dopravy. Který doporučujete jako nejvýhodnější? Ještě důležitější otázku bych však měla ohledně vstupů. Jelikož jsme v Římě jen 3 dny - odlétáme v úterý 2.10. v poledne a rády bychom především navštívily Sixtinskou kapli, Basiliku včetně vyhlídky z kupole, zvažujeme Colosseum, případně nějaký ten Hop on Hop off, ale to není podmínkou. Který den byste nám pro Vatikán doporučovali a jak je to se vstupy první neděli v měsíci zdarma? Samozřejmě se chceme vyhnout ztrácení času v dlouhých frontách. Moc děkujeme. Helena a Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A za € 1,50 na Cipro. Po Via Cipro jděte kousek k Ospedale Oftalmico, před kterou je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 31 nebo č. 33 směr Clodio a vystupte na Circonvallazione Clodia / Trionfale. Na autobus můžete použít jízdenku BIT z metra. Je přestupní a má platnost 100 minut. Jděte ve směru jízdy autobusu a na první křižovatce odbočte doprava na Via Nazario Sauro a následně na první křižovatce doleva na Via Premuda. Vaše adresa je po pravé straně. Alternativně můžete jet z letiště Ciampino autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračovat metrem A. Pokud budete mít zavazadla větší než 25 x 30 x 50 cm, musíte si do autobusu Atral zakoupit pro každé takové zavazadlo jízdenku za € 1,20. Autobus Terravision má zavazadla v ceně. K ubytování se potom dostanete stejnou cestou zpět k zastávce autobusu s tím rozdílem, že zastávka v opačném směru je od Via Nazario Sauro po pravé straně. Jeďte autobusem č. 495 směr Valle Aurelia a vystupte na zastávce Di Lauria. Odtud jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via Ruggero di Lauria k Via Andrea Doria, kde najdete ubytování po levé straně na rohu. Pro návštěvy památek ve Vašem termínu jsou dvě zásadní informace týkající se 1.10.2017, tj. první neděle v měsíci. Vatikánská muzea, jejichž součástí je Sixtinská kaple, jsou uzavřena. Římské státní památky, tedy i Colosseo, mají tento den vstup zdarma a nelze provádět online rezervace, tzn. velkým frontám se nevyhnete. Vatikánská muzea a následně Baziliku můžete navštívit v sobotu nebo v pondělí. A druhý z těchto dnů Colosseo (pokud se ho nerozhodnete navštívit v neděli). Třetí volný den potom můžete věnovat jízdě po památkách autobusem Hop-On Hop-Off.

# 24.09.2017, 16:02.
Do Říma letíme od 11. do 16.10. Ráda bych se podívala do Sixtinské kaple, Colossea a Vily Borghese. Bydlet budeme v hotelu na Via Machiaveli. Je dobře si koupit Roma Pass? Děkuji a přeji hezký den. Pavla.

nevyužijete pro vstup do Vatikánských muzeí, jejichž součástí je Sixtinská kaple. Vstupenka do Colosseo stojí € 12,00 (+ € 2,00 za rezervaci, € 7,50 snížené vstupné) a vstupenka do Galeria Borghese stojí € 13,00 (+ € 2,00 za povinnou rezervaci, € 6,50 snížené vstupné). na 48 hodin stojí € 28,00 a v ceně máte jeden vstup a dopravu, Roma Pass na 72 hodin stojí € 38,50 a v ceně máte dva vstupy a dopravu. Obě varianty jsou levnější než samostatný nákup obou vstupenek a odpovídající časové jízdenky. Nicméně výhodnost závisí právě na využití té dopravy. V případě Roma Pass na 48. hodin zaplatíte € 28,00 + € 8,50 za snížené vstupné s rezervací do Galeria Borghese, tj. € 36,50. Tato karta se Vám vyplatí, pokud během 48. hodin projedete € 7,50, tj. 5 jízdenek BIT. V případě Roma Pass na 72 hodin zaplatíte jen za tuto kartu € 38,50. Tato karta se Vám vyplatí, pokud během 72. hodin projedete € 9,50, tj. více jak 6 jízdenek BIT. Podle našeho názoru každý den projedete maximálně jednu jízdenku tam a druhou zpět. Z toho vyplývá, že výhodnost Roma Pass je v obou případech někde na hraně. My bychom si ho zakoupili, budete to mít pohodlnější a nebudete se muset ohlížet na dopravu a případně budete moci navštívit i nějaké jiné muzeum nebo památku. S Roma Pass je třeba si Galeria Borghese zarezervovat telefonicky. Rezervační poplatek se neplatí.

# 21.09.2017, 21:35.
Pane Řehůřku, byl byste ještě tak laskav a poradil mi nejlepší cestu z letiště Fiumicino do hotelu Best Western Hotel Astrid na ulici Largo Antonio Sarti 4? Mnohokrát děkuji za ochotu a přeji pěkný den. Štěpán.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 5,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini. Vystupte na Flaminio. Z metra vyjděte na Piazzale Flaminio a uprostřed mezi východy z metra je konečná zastávka tramvaje č. 2. Jeďte směr Mancini a vystupte na zastávce Ankara / Tiziano. Tato zastávka je na Piazzale Manila. Vraťte se na začátek nástupního ostrůvku (na konec tramvaje), přejděte doprava po přechodu a pokračujte až k zastávce v protisměru na druhé straně ulice. Jděte stále rovně po Via Cesare Fracassini na její konec k Lungotevere Flaminio. Po pravé straně na rohu je Best Western Hotel Astrid. Na metro a tramvaj můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50. Je přestupní a její platnost je 100 minut. Můžete samozřejmě použít i libovolnou časovou jízdenku nebo .