ŘÍM 2015 / 9

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 9

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete devátou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 26.04.2015, 15:33.
Přiletíme do Říma 5.7. v 18:00 na letiště Fiumicino a potřebovali bychom poradit s dopravou z letiště do hotelu Kaire - Via Maffeo Vagio 18, Trionfale. Uvažovali jsme o Terravision nebo Cotral na nádraží Termini. Prosím o radu, jak se co nejrychleji dopravit na hotel, popřípadě zda existuje nějaký přímý spoj z letiště do hotelu. Děkuji za odpověď. Lucie.

Nejrychlejší spojení je vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL3 na Monte Mario. Dostanete se tam přibližně za hodinu. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud pak pokračujte okružním autobusem č. 912 a vystupte na Mauri / Angiulli. Sejděte kousek dolů na křižovatku, kde je Vaše ubytování.

# 26.04.2015, 08:39.
Pane Řehůřku, předem Vás srdečně zdravím. Chci se Vás zeptat, jedeme se skupinou asi 50. osob - 15 dospělých a 35 dětí ve věku 8 až 14 let do Říma na dva dny. Budeme ubytování v kempu Tiber využijeme dopravu ze stanice Prima Porta vlak a metro do centra Říma. Jaké jsou pro nás nejvýhodnější jízdenky na dva dny a zda jsou nějaké zlevněné jízdenky pro děti? S pozdravem Petr.

Je potřeba si spočítat jednotlivé jízdy a na základě toho zvolit jízdenku. Pokud se to týká skutečně dvou celých dnů a vždy pojedete vlakem a metrem tam a vlakem a metrem zpět, celkem dvakrát, pak se Vám vyplatí zakoupit pro každého 8 jízdenek BIT na 100 minut v ceně € 1,50, celkem tedy za € 12,00. Jízdenku BIT neleze použít ve vlaku nebo v metru opakovaně, stejně jako na jejich kombinaci. Potřebujete tedy na každou jízdu dvě jízdenky. Časová jízdenka Roma 24H stojí € 12,50. Rozdíl je sice € 0,50, časová jízdenka je pohodlnější, při počtu 50 osob to však dělá už € 25,00. Pokud ale během těch dvou dnů využijete ještě další dopravní prostředek, pak se určitě vyplatí. Děti do deseti let cestují zdarma v doprovodu dospělé osoby. Starší už bohužel platí plné jízdné. Jedinou možností je pokusit se sjednat nějakou individuální skupinovou cenu přímo u provozovatele.

# 25.04.2015, 18:48.
Moc děkuji a mám ještě poslední dotaz. Ve Vašich odpovědích ze dne 08.04.2015, 22:42 se píše, že před odjezdem z Termini na letiště Fiumicino autobusem Terravision je ještě třeba 20 minut před odjezdem vyzvednout Boarding card. Je to myšleno i v případě, když mám již z domova vytištěnou jízdenku na tuto cestu? Ještě jednou veliké děkuji za pomoc. Přeji pěkný den. Jana.

Týká se to odjezdů z Termini, jak na letiště Fiumicino, tak i Ciampino. Boarding Card je třeba vyzvednout, i když máte online jízdenku.

# 25.04.2015, 10:00.
I já skládám hlubokou poklonu před Vaší všestranností a ochotou. Dotaz: vyčetla jsem, že do Forum Romanum jsou 2 vstupy, ale jsou tam i 2 pokladny? Je možno zakoupit sdruženou vstupenku - tedy i s Koloseem a Palatinem - u vchodu z Fori Imperiali nebo je pokladna - Biglieteria - pouze u vchodu od Kolosea? Srdečný dík. Eva.

Tuto vstupenku zakoupíte i u vstupu z Largo della Salara Vecchia, tedy ze strany Via dei Fori Imperiali.

# 24.04.2015, 23:35.
16. a 17.5.2015 chceme strávit v Římě (2 dospělí a 2 děti) a zvažujeme ubytování. Neznáte nějakou vhodnou možnost ubytování v kempu v Římě nebo co nejblíž + možnost zaparkování auta v Římě? Nebo nějakou možnost ubytování s veřejnou dopravou do centra? Děkuji za odpověď. Ivana.

Seznam římských kempů s popisem dopravy do centra najdete na naší stránce Kempy.

24.04.2015, 12:27.
Chtěla jsem se Vás zeptat, jak se nejlépe dostat z letiště Termini na naše ubytování, které se nachází na Via di Castel Giubileo 5, 00138 Roma, Itálie, Villa Teresa. A dále jak bychom se mohli nejlépe dostat z této adresy do centra? Předem moc děkuji. Lenka.

Termini není letiště, je to hlavní římské nádraží a hlavní uzel římské městské dopravy. Letiště jsou dvě - Fiumicino a Ciampino. Z obou je třeba se dopravit na Termini, nejlépe autobusem . Jízdenka stojí € 4,00. Z Termini pak pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Flaminio. Odtud pokračujte vlakem Roma - Montebello na stanici Centro Rai. Odtud pak autobusem č. 039 směr Salaria / Piombino a vystupte na Castel Giubileo / Scuola. Jděte ve směru jízdy autobusu, Villa Teresa je po pravé straně u křižovatky. Alternativní dopravu (z jiné zastávky vlaku) najdete v odpovědi ze dne 16.06.2014, 14:56.

# 23.04.2015, 16:48.
Měla bych na Vás dotaz, jak nejlépe sehnat nějaké levnější ubytování v Římě, poblíž památek. Letíme do Říma od 9.6. - 13.6. Dále by mě zajímalo, jak se nejlépe dostanu do centra z letiště Ciampino a co si koupit za jízdenku, abychom se mohli nejlevněji přepravovat 4 dny hromadnou dopravou. Děkuji moc za zodpovězení otázek. Pavla.

Podívejte se na Booking. Je tam většina římských hotelů všech kategorií, můžete vyhledávat i podle mapy. Z letiště Ciampino se můžete přepravit přímým spojem na Termini za € 4,00, které je v centru a hlavním římským uzlem veřejné dopravy. Můžete jet také autobusem Atral na stanici metra Anagnina za € 1,20 a odtud pokračovat metrem A na Termini. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50. Jakou jízdenku si zakoupit na městskou hromadnou dopravu v Římě hodně závisí na Vašem itineráři. Pokud si to seskupíte tak, že budete minimálně cestovat, pak vystačíte s jednotlivými jízdenkami BIT, popř. v den největších pohybů s časovou jízdenkou Roma 24H na 24 hodin za € 7,00. Pro Vás připadají v úvahu ještě jízdenky Roma 48H za € 12,50 a Roma 72H za € 18,00.

# 23.04.2015, 10:26.
Mockrát děkuji za odpověď. Můžu se ještě zeptat, kde se dají sehnat jízdenky na autobusy Cotral? Jejich stránky jsou v italštině a italsky bohužel neumím. Ještě jednou velký dík, jste skvělí. S pozdravem Jana.

Jízdenky Cotral se většinou prodávají na barech, v novinových stáncích a tabácích. Ponte Mammolo je jednou z konečných stanic spojů Cotral, nebude problém tam jízdenku zakoupit přímo na terminálu. Doporučujeme si ji ale zakoupit dopředu, v autobuse u řidiče by Vás vyšla na € 7,00.

# 22.04.2015, 22:06.
Prosím, prosím o radu, jak z letiště do hotelu. 7.5. přiletíme v 17:25 na letiště Rome - Fiumicino a potřebujeme se dostat do hotelu A&C Casavacanze, Circonvallatione Gianicolense 51. Je to lepší busem nebo vlakem? A jakým a jak s jízdenkou, dá se koupit na letišti v info stánku nebo u řidiče? A jízdenka z letiště spadá pod městkou dopravu, na kterou lze použít Roma Pass? A ten si lze vytisknout elektronicky po zaplacení nebo musíme mít kartičku fyzicky u sebe? Kde si jí lze vyzvednout? Děkuji za radu a pomoc. Zdraví Karolína.

V tomto případě je pro Váš časově výhodnější jet přímým vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere a odtud už to máte do hotelu přibližně 500 m. Můžete se také svézt po Circonvallazione Gianicolense jednu zastávku autobusem nebo tramvají, pokud už budete mít Roma Pass nebo nějakou časovou jízdenku. Za jednorázovou jízdenku € 1,50 se to asi ten kousek nevyplatí. Jízdenku na vlak zakoupíte v odjezdové hale na letišti. Cesta z letiště a na letiště není zahrnuta v Roma Pass ani v jiné časové jízdence. Při nákupu online si musíte Roma Pass vyzvednout na místech uvedených na stránkách - Acquista.

# 22.04.2015, 20:07.
Jste velmi laskav a děkuji za Vaši odpověď. Našla jsem náhodou společnost, která nabízí přímo bus nebo shuttle z přístavu na letiště Smart Cruise Tours, když necháte běžet homepage, tak Vám dá i nabídku přepravy. Vyplnila jsem dotazník s přesným datem příjezdu lodi a odletu a hned mi přišla odpověď. Myslím, že i toto je správná varianta, kterou můžete na svých stránkách eventuelně použít. Sonia.

Děkujeme za cenné informace.

# 22.04.2015, 18:44.
Chystáme se se skupinou 10. přátel do Říma od 1. do 9. května. S velkým zájmem čtu vaše doporučení a hluboce smekám. Ráda bych se zeptala, zda neexistuje nějaký autobus MHD - kromě doporučené turistické trasy 110, jehož trasa by zahrnovala co nejvíc pamětihodností Říma. Budeme mít sedmidenní jízdenku a tak mě napadlo, že by nebylo špatné jen tak se projet autobusem a pokochat se. Nemáte nějaký vhodný tip? Děkuji předem. D.

Římská doprava je koncipovaná tak, aby primárně zajišťovala dopravní obslužnost města. Pro turistické okružní jízdy jsou určeny komerční linky. Pokud chcete využít městskou dopravu pro okružní jízdu po památkách, doporučujeme si udělat nějaký itinerář toho, co Vás zajímá a pak ho pospojovat jednotlivými linkami. Můžete vycházet z Roma Cristiana Open Bus. Na výše uvedených stránkách v Tour Info najdete odkaz na plánek.

# 22.04.2015, 13:20.
Pane Řehůřku, omlouvám se, že ještě obtěžuji s dalším dotazem: pokud bychom měly větší časový prostor v Římě, že bychom přiletěly 7.7. a loď odjíždí 10.7., co byste nám doporučil přednostně navštívit? A poslední dotaz - při návratu máme poměrně málo času z Civitavecchia se dostat po vylodění na letiště a stanovený čas odletu. Dá se proto odhadnout kolik přibližně stojí taxi z přístavu na letiště? Děkuji a přeji hezký den. Sonia.

To je hodně individuální záležitost, někdo má rád muzea, jiný architekturu atd. Určitě zajděte do Vatikánu, do Colosseo, Foro Romano, Palatino, Pantheon, Fontana di Trevi, Fontana dei Quattro Fiumi, Fontana de la Barcaccia, Španělské schody, Bazilika San Giovani in Laterno, Andělský hrad, atd. Taxi z přístavu Civitavecchia na letiště Fiumicino Vás přijde na € 120,00.

# 21.04.2015, 20:13.
Se sestrou letíme 19. května na 4 dny do Říma. Měla jsem z výletu spíše obavy, než abych se těšila, bála jsem se, jak to v Římě zvládneme. Než jsem objevila Vaše stránky. Měla bych na Vás také dotaz - přiletíme na letiště Ciampino v 16:30, ubytování máme na Via Antonio Pacinotti 8/E Gianicolense - Hotel Brunella. Jak se prosím nejlépe dostaneme z letiště do hotelu? A jak potom z hotelu do centra k památkám? Chtěly bychom s prohlídkou začít asi u Colossea. Moc Vám děkuji za odpovědi a Váš čas. Lucie.

Jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20. Odtud jeďte metrem A na Repubblica za € 1,50. Na stejný lístek pak můžete pokračovat autobusem č. 170 směr Agrocultura (odjíždí z přilehlé Via Luigi Einaudi) a vystoupit na zastávce Piazza della Radio. Vraťte se zpět na začátek náměstí (odkud přijel autobus), přejděte po přechodě na druhou stranu a vydejte se doprava po Via Antonio Pacinotti. Vaše ubytování je po pravé straně. Do centra se dostanete opačným způsobem k metru na Piazza Repubblica a odtud pak metrem kam potřebujete.

# 21.04.2015, 19:15.
Můžete mi poradit, jak se nejlevněji dostat z Říma do Tivoli a zpět a popř. kde jsou ke koupi jízdenky? Jakým autobusem se dá dostat z centra Tivoli k Hadriánově vile? Jak se dá dostat z Tivoli do Ostie k moři? Mockrát děkuji za odpověď. Dušan.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 08.04.2015, 22:42 a 26.03.2015, 21:53. Z Ponte Mammolo se pak k moři dostanete metrem B směr Laurentina. Vystupte na EUR Magliana a pokračujte vlakem Roma - Lido k moři.

# 21.04.2015, 16:25.
Mockrát děkuji za detailní itinerář. Nerozumím však úplně poslední větě: při cestě z Termini na letiště je ještě třeba vyzvednout v Terracafe u zastávky Boarding Card. To Terracafe je kde? A jedná se předpokládám o Boarding Card do toho autobusu. Děkuji. Petr.

Ta věta nemá skrytý význam. Je to tak jak je napsáno. Nejpozději dvacet minut před odjezdem musíte zajít do Terracafe a vyzvednout si Boarding Card k zakoupené jízdence do autobusu. Toto platí jen pro cestu z Termini. Vstup do Terracafe je ze zastávky a také z nádražní haly.

# 21.04.2015, 14:58.
Děkuji Vám za zprávu a prosím, zda je možné ve stanici Tiburtina koupit týdení jízdenku Metrebus Roma, nebo se kupuje jen na určitých zastávkách.? A je-li nějaká sleva pro seniory z EU. Mám předanou informaci, že každý rok 1.5. se koná velký rockový koncert na Piazza San Giovanni. Můžete mi o tom něco sdělit? Děkuji Vám a zdravím z Olomouce. Ludmila.

Na Tiburtina přímo pokladna ATAC není. Jízdenky se však prodávají na obrovském množství autorizovaných míst, takže na Tiburtina určitě nebude problém. Podle našich informací se slevy seniorům EU neposkytují. Vše o Primo Maggio najdete na výše uvedených stránkách.

21.04.2015, 10:02.
Prosím o radu, jak se dostat na letiště Fiumicino, když máme odlet v 6:30 dne 10.6. Ubytování ještě nemáme, zvolila bych až na základě transportu. Také jsem koukala na ubytování někde u letiště, ale z něj se asi pěšky dostat na letiště nedá - tedy pokud nemyslím Hilton, který je nad naše možnosti. Děkuji za informaci a návrh nejlepší varianty. A ještě jedna otázka. Jsou otevřené nějaké památky v pondělí? Děkuji. Martina.

Můžete jet např. autobusem z Termini. První jede ve 4:40, na letišti je v 5:35. Jízdenka stojí € 4,00. Dříve jezdí autobus Cotral. Z Termini jede ve 3:50 a na letišti je přibližně za hodinu. Jízdenka stojí € 5,00. V pondělí jsou otevřena např. Vatikánská muzea, Colosseo a další.

# 19.04.2015, 18:57.
Lze ve stanici Tiburtina zakoupit v automatu týdení jízdenku CIS? Děkuji a zdravím.

Jízdenku CIS zakoupíte i v automatech (Meb).

# 19.04.2015, 12:19.
Na letiště Fuimicino máme přílet až kolem 23. hodiny. Poradíte, jak se dostat na Termini? Tam máme hotel. Děkuji. Ala.

Ve 23:50 jede z letiště Fiumicino za € 6,00, v 1:15 autobus Cotral za € 5,00.

# 19.04.2015, 11:47.
Asi se budu ptát na to, na co už jste mnohokrát odpovídali, ale přesto Vás chci poprosit o odpověď. 2.5. a 3.5. budeme v Římě. Samotný Řím máme v plánu v neděli, kdy využijeme možnosti bezplatného vstupu do památek. V sobotu bychom chtěli navštívit Vatikán, zejména jeho muzea. Je, prosím Vás, rezervace vstupenek do Vatikánských muzeí + Sixtinské kaple povinná, nebo jen nám to umožní nestát případné fronty ke kase? Děkuji moc za odpověď. Martin.

Rezervace není povinná. Počítejte však s delší čekací dobou ve frontě u pokladny.

# 18.04.2015, 16:38.
Prosím o radu. 28.4.2015 odlétáme do Říma na letiště Fiumicino. Budeme ubytovaní v Tivoli, přibližně 600 m od Villa d'Este. Jak se nejlevněji dostat z letiště do Tivoli? Další otázka je, jak se dostat z centra Tivoli k Hadriánově vile a jak do Ostie k moři? Jeden celý den bychom chtěli strávit v Římě. Jaká je nejlepší doprava z Tivoli do Říma a zpět? Mockrát děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Jana.

Nejlevněji se tam dostanete kombinací následujících spojů: z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem B za € 1,50 na Ponte Mammolo. Odtud pak jeďte autobusem Cotral za € 1,30 do Tivoli. Celkem tedy zaplatíte € 6,80. Optimální trasa je však vlakem FL1 s přestupem na Tiburtina. Jízdenka Vás vyjde na € 11,00. Samostatně zakoupené na € 8,00 + € 2,60. Odpověď na druhou část otázky najdete v odpovědi ze dne 26.03.2015, 21:53. K moři se dostanete zmiňovaným autobusem Cotral na Ponte Mammolo a odtud metrem B na EUR Magliana. Z EUR Magliana pak vlakem Roma - Lido k moři. Jízdenka na metro stojí € 1,50 a na vlak také € 1,50. Poslední část otázky jsme již výše zodpověděli.

# 18.04.2015, 16:23.
Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Gerbera Roma, který je na adrese Via Lorenzo Il Magnifico 15, Nomentano, 00162 Řím. Letíme od 23. do 26.4.2015. Nevím, jakou zvolit jízdenku, která platí po Římě. Zda Roma Pass na 3 dny nebude stačit nebo jízdenka na MHD na 72 hodin. Četla jsem ve vašich odpovědích, že je nutné si rezervovat cestu busem nebo vlakem z letiště a i na letiště? Bez rezervace se z letiště nedostanu? Děkuji za odpověď. Anita.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem B směr Rebibbia a vystupte na Bologna. Z Piazza Bologna přímo ústí Via Lorenzo II Magnifico, kde máte ubytování. Od východu z metra je to přibližně 100 m. Volba jízdenky, Roma Pass atd. závisí od Vašeho itineráře a cestování. Je třeba si to propočítat. Pokud např. pojedete jeden den do Vatikánu, budou Vám stačit dvě jízdenky BIT po € 1,50. Pokud budete jeden den hodně cestovat, vystačíte s Roma 24H atd. V konečném, součtu to může být levnější než Roma Pass nebo Roma 72H. Pokud však nějakou časovou jízdenku využijete, doporučujeme ji zakoupit na Termini, abyste ji už mohla využít na metro. Rezervace nebo online nákup cesty z letiště nebo na letiště není v žádném případě povinná. U výše uvedené Terravision Vám však zaručí nejnižší cenu € 4,00 (obousměrná € 8,00). Při nákupu na místě stojí jízdenka € 6,00 (€ 11,00). Neméně důležitým bonusem je také rezervace místa do konkrétního spoje. Nutností to je při cestě ve večerních hodinách (např. poslední spoj ve 23:00) a především při cestě na letiště. Z letiště a na letiště jezdí hodně společností včetně vlaků. Ceny se pohybují od € 5,00 do € 14,00.

# 17.04.2015, 18:30.
Chtěl bych se zeptat, zda máte povědomí o tom, jak probíhá prohlídka Vatikánských zahrad minibusem, resp. pěšky a jakou variantu byste doporučil. Předpokládám, ale je to jen můj odhad, případně mne opravte, že v 1. variantě uvidíme všechny pamětihodnosti bez možnosti nějaké bližší prohlídky z okna minibusu, ve variantě druhé bude možnost si vše prohlédnout detailněji, případně udělat nějaké fotografie. Děkuji mnohokrát za odpověď. Jan.

Obě prohlídky jsou s průvodcem. Není tedy možné se po Vatikánských zahradách procházet jen tak. Pěší prohlídka s průvodcem trvá přibližně dvě hodiny, prohlídka open bus přibližně 40 minut. Bližší informace, ceníky a plánky najdete na Musei Vaticani.

# 16.04.2015, 15:52.
Děkuji Vám za informace. Prosím, nemáte pro mne nějaký zajímavý tip na 1. května? Už jsem myslel i na Lido, prý je tam nějaká residence papeže. Děkuji a jsem s pozdravem. Stanislav.

1. května se na Piazza San Giovanni koná již po 25. koncert Primo Maggio. Více informací najdete na výše uvedených stránkách.

# 16.04.2015, 12:06.
Prosím, jak se dostanu od stanice autobusu Tiburtina do hotelu Al Ponte Del Papa B+B na ulici Via Aurelia 62, 00165 Řím? Ludmila.

Jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na Termini. Odtud pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione S. Pietro a vystupte na Crocifisso / Porta Fabbrica. Jděte ve směru odkud přijel autobus až na konec Via del Crocifisso. Odbočte doprava po Via di Porta Cavalleggeri a jděte k přechodu. Po něm přejděte na druhou stranu ulice a pokračujte stále ve směru přechodu proti jednosměrce a potom doleva na Via Aurelia. Vaše ubytování je po pravé straně. Na cestu metrem a autobusem můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50.

# 15.04.2015, 22:38.
V sobotu 25.4.2015 přilétáme přibližně v 18:15 do Říma. Nejsem zde poprvé, ale tentokrát máme hotel mimo centrum, je to Park Hotel Ginevra, Via San Giovanni della Croce 35. Vím, že se musím dostat metrem A na Battistini, pak už dojdeme. Jen nevím, když pojedeme FL1, kde přestoupit na metro, zda se dá na Trastevere, nebo musím zajet až na Termini a zajet si do centra. Děkuji za odpověď. Roman.

Vlak FL1 za € 8,00 nejede na Termini. Musíte vystoupit na Ostiense, odkud se dostanete metrem B na Termini a odtud metrem A na Battistini. Levněji Vás to na Termini vyjde autobusem za € 4,00, nejrychleji se tam dostanete vlakem Leonardo Express za € 14,00.

15.04.2015, 11:16.
Přiletíme do Říma 22.4.2015 v 11:40. Jak se dostaneme do hotelu Sleeping Beauty Central Station, ViaCarlo Felice 89. Velice děkuji. Přeji hezký den. Jana.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Tady přestupte na metro A za € 1,50 směr Anagnina. Vystupte na S. Giovanni. Je potřeba se dostat na druhou stranu Porta S. Giovanni a za sousoším odbočit doprava na Viale Carlo Felice. Váš hotel je po levé straně.

# 15.04.2015, 10:37.
Prosím o doporučení nejvhodnějšího spojení z letiště Fiumicino a zpět na adresu / ulici Vicolo di Febo, kde máme ubytování. Cestujeme v úterý 5.5. a přílet máme 14:35. Zpět na letiště pak v neděli 10.5. přičemž odlet máme již v 9:00 ráno. Jsme 2 dospělí a 2 děti (8 a 9 let). Děkuji mnohokrát za pomoc. Petr.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 70 za € 1,50 směr Clodio. Vystupte na zastávce Zanardelli. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu na Piazza di Tor Sanguigna. Hned na jeho začátku odbočte na ulici první vpravo - Via dei Coronari. Hned první ulička vlevo je Vicolo di Febo. Oba autobusy jezdí každý den. V autobuse č. 70 stejně jako v římské dopravě cestují děti do 10. let zdarma v doprovodu dospělé osoby. V neděli Vám jede ze stejné zastávky Zanardelli noční autobus N7 na Termini (z konečné po půl hodině od 00:30 do 5:00). Terravision jede v 5:30 (6:25) a 6:10 (7:05). V závorce jsou uvedeny příjezdy na letiště. Při cestě z Termini na letiště je ještě třeba vyzvednout v Terracafe u zastávky Boarding Card.

# 14.04.2015, 22:20.
Zajímalo by mně, jak nejlépe se dopravit z letiště Fiumicino na hotel Idea Hotels Roma Z3, Via Amos Zanibelli 18, Prenestino, 00155 Řím. Děkuji za odpověď. Jitka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 22.01.2015, 14:21.

14.04.2015, 20:13.
Milí Řehůřkovci, ráda by som sa informovala na najvhodnejšiu cetu z letiska Ciampino - prílet 2.5.2015 o 22:55, ubytovanie - hotel Marc Aurelio, Via Gregorio XI 141 a následne spojenie do Vatikánu, ďakujem pekne, Megie.

Jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na Battistini. Z metra vyjděte na Via Ennio Bonifazi. Tady, směrem od křižovatky, je zastávka autobusu č. 546 (Bonifazi / Battistini). Tím jeďte směr Ago / Val Cannuta a vystupte na zastávce Gregorio XI / Novelli (třetí zastávka). Váš hotel je kousek za zastávkou po levé straně. Do Vatikánu se dostanete od hotelu směrem, ze kterého přijedete autobusem. Přibližně 450 m je křižovatka s Via di Boccea. Můžete se k ní přiblížit i jednu zastávku autobusem č. 546. Po Via di Boccea zahněte doprava. Hned za křižovatkou je zastávka autobusu č. 46 (Bocea / Urbano II). Jeďte směr Piazza Venezia a vystupte na Cavalleggeri / San Pietro (12. zastávka). Podchodem (je na křižovatce) se dostaňte na druhou stranu ulice. Podchod ústí na Piazza del Sant' uffizio, které Vás už dovede ke sloupoví, podél kterého se po pravé straně dostanete ke vstupu na náměstí S. Pietro.

# 14.04.2015, 15:24.
Mohu navštívit ve Vatikánu pouze Sixtinskou kapli? Myslím bez Vatikánských muzeí? Která - které části Říma jsou v pěším dosahu od Colossea? Děkuji. Zdravím. V.

Sixtínská kaple je sice spojena Královským schodištěm s Bazilikou sv. Petra, do které je vstup zdarma, ale pro turisty je přístupná pouze přes Vatikánská muzea. Od Kolosea jsou v pěším dosahu památky centrálního Říma, až po Vatikán, který je vzdálený 3,5 km.

# 14.04.2015, 14:21.
Chtěla bych se zeplat, kde všude se platí vstup a přibližně kolik. Děkuji. Michala.

Vstup se platí všude, kde je něco zajímavého k vidění. Ceník římských muzeí najdete např. na stránkách - download / Tariffe Biglietti / Starica. Ceník vatikánských muzeí a dalších vstupů najdete na Musei Vaticani.

# 14.04.2015, 09:02.
Moc děkuji za podrobné informace k cestě k moři. Jestli dobře rozumím - platí-li na vlak jízdenky BIT, bude platit i Roma Pass? Jana.

Ano. Bude.

# 13.04.2015, 15:06.
V období od soboty 9.5. do úterý 12.5.2015 17:00 odlétáme dvě osoby na prodloužený víkend do Říma, přílet letiště Ciampino s ubytováním v hotelu Marc Aurelio, Via Gregorio XI 141, Aurelio, Řím. Můžete nám prosím sdělit a doporučit cestu hromadnou dopravou z uvedeného letiště, případně cenu taxíkem k hotelu a dále z uvedeného hotelu nejkratší spojení do centra Říma a v jaké ceně a kde lze zakoupit jízdenky na metro, cenu vstupného do památek? Máme v plánu navštívit Andělský hrad a především Vatikán, Sixtínskou kapli, Colosseum. Dají se vstupenky zakoupit na místě? Jsou tam prý dlouhé čekací doby a dočetl jsem, že v neděli je Vatikán uzavřen? Tedy šla by uskutečnit návštěva v pondělí odpoledne? Dále prosím o radu nejlepších možností přesunů mezi jednotlivými památkami (metro, pěšky) v přibližných cenových relacích. Předem Vám mnohokrát děkuji. Jan.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A na konečnou stanici Battistini. Od stanice metra jděte kousek po Via Ennio Bonifazi k zastávce autobusu. Jeden východ z metra končí víceméně na zastávce. Jeďte autobusem č. 546 směr Ago / Val Connuta. Vystupte na zastávce Gregorio XI / Novelli Giovanni. Jděte kousek ve směru jízdy autobusu. Váš hotel je po levé straně. Přechody nejsou delší než 100 m. Autobus č. 546 jezdí každý den. Taxi Vás přijde přibližně na € 50,00. Do centra se dostanete stejným autobusem č 546 na Battistini (zastávka Bonifazi / Noris) a následně metrem A. Jízdenky zakoupíte např. na pokladnách ATAC ve stanicích metra - je jak v Anagnina, tak i v Battistini. Ceny vstupného najdete např. na stránkách - Download / Tariffe Biglietti / Scarica. Ceny vatikánských vstupů najdete na Musei Vaticani. Vstupenky se dají zakoupit na místě, v případě Vatikánských muzeí a Colossea počítejte s frontami. Kromě poslední neděle v měsíci (kdy je vstup zdarma), mají Vatikánská muzea zavřeno. V pondělí 11.5. mají otevřeno standardně, tj. pokladny od 9:00 do 16:00, zavírá se v 18:00. Vypracujte si itinerář toho, co chcete navštívit a podle mapy zjistíte, jaká je nejvýhodnější doprava. Něco zvládnete pěšky, někam budete muset cestovat autobusem, tramvají, vlakem nebo metrem. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50, má platnost 100 minut. Můžete ji využít na všechny dopravní prostředky ve vnitřním Římě. Na jednu jízdenku však nemůžete jet dvakrát na vlak nebo metro, popř. jejich kombinaci. Podle itineráře zjistíte, zda se Vám vyplatí i nějaká časová jízdenka - Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50 nebo Roma 72H za € 18,00.

# 13.04.2015, 13:07.
Prosila bych Vás o radu, jak se dostat nejlépe z Letiště Fiumicino do hotelu Ponte Bianco, adresa Via Francesco Cornaro 19. Budeme 4 osoby, vyplatil by se pro nás finančně taxík? A ještě se neumíme rozhodnout mezi dvěma vstupenkami. A kde je můžeme při naší trase koupit? Jedná se o Roma 72H nebo raději BTR? Děkuji za Váš čas. Alena.

Jeďte vlakem FL1 na Trastevere za € 8,00 a odtud pokračujte autobusem č. 871 a vystupte na Quattro / Cornaro. Je to okružní linka, autobus sice pojede jakoby dál od hotelu, ale výše uvedená zastávka je nejlepší. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doprava na Via Francesco Cornaro. Vaše ubytování je po levé straně. Taxi z letiště Vás vyjde na € 40,00 - € 45,00 podle času a termínu. Jízdenka Roma 72H stojí € 18,00 a je platná 72 hodin od označení. Platí na dopravu v Římě. Jízdenka BTR je určena pro region Lazio. Vyplatí se Vám tedy, pokud budete cestovat i jednu zónu mimo Řím, např. do Tivoli. Pro tři zóny (Řím představuje sám dvě zóny) stojí € 22,00. Platí do 24:00 třetího dne od označení. Jízdenky můžete zakoupit na pokladnách ATAC (ve stanicích metra a vlaků Roma - Lido a Roma - Viterbo) a u autorizovaných prodejců.

# 12.04.2015, 11:14.
Pane Řehůřku, Vaše stránky mi pomohly již v mnoha věcech ohledně cesty do Říma 29.4.-3.5. Chtěl jsem se Vás zeptat - na 1.5. máme naplánovaný Pantheon, Piazza di Navona + okolí, Fontanu di Trevi. Četl jsem, že některé z památek a muzeí jsou v tento den zavřené. Nemáte prosím informaci, která to jsou? Děkuji. H.

Bohužel přesný seznam nemáme. Většina státních muzeí a památek má zavřeno 1. ledna a 25. prosince. K tomu některá zavírají i 1. května. Z těch, co zavírají 1. května je Pantheon, Colosseo, Foro Romano, Palatino, Ostia Antica, Vatikánská muzea, Terme di Caracalla, Villa d'Este, Villa Adriana, … Nepředpokládáme, že se bude opakovat situace z loňského roku, kdy byla většina státních památek a muzeí 1. května otevřena a navíce se vstupem zdarma. Toto nastane podle vyhlášky z července loňského roku 3. května, protože je to první neděle v měsíci. Doporučujeme sledovat Beniculturali, kde se tyto oficiální informace objevují.

# 10.04.2015, 14:12.
Řehůřkovi, děkuji za Vaši odpověď. Ještě drobné dotazy. Můžeme s touto kartou projít i Vatikánské zahrady? A kterým autobusem se dostaneme od vlakového nádraží Termini k Vatikánu? Spíme přímo vedle letiště Fiumicino v Hiltonu. Prosím, jak se ráno co nejlépe a nejrychleji dostaneme do Vatikánu? Děkuji za odpověď a přeji hezký slunečný víkend. Bohunka.

V rámci bylo možné si prohlédnout Vatikánské zahrady v organizované skupině v otevřeném ekologickém minibusu. Prohlídka trvá přibližně 45 minut a k dispozici je audio průvodce v italštině, angličtině, španělštině, francouzštině, němčině, portugalštině a ruštině. Vstupenka je kombinovaná s Vatikánskými muzei včetně Sixtinské kaple a běžně stojí € 36,00. Bohužel postupem času se u Omnia Card objevila informace, že prohlídka je dočasně nedostupná a později byla z Omnia Card zcela vyřazena. Tuto prohlídku lze uskutečnit pouze mimo Omnia Card za výše uvedené ceny. Zahrady je také možné navštívit pěšky během dvouhodinové prohlídky za € 32,00. Součástí jsou také Vatikánská muzea a Sixtinská kaple. Vše je třeba online rezervovat na Musei Vaticani. Od Termini se do Vatikánu dostanete expresním autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo. Vystoupit musíte na Traspontina / Conciliazione. Via della Conciliazone Vás dovede do Vatikánu. Autobus jezdí každý den od 6:06 do půlnoci, v neděli od 5:30. Frekvence je přibližně 10 minut. Z letiště se do Vatikánu nejrychleji dostanete vlakem FL1 na Trastevere a následně FL3 nebo FL5 na S. Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Odtud musíte popojet kousek autobusem č. 64 na Cavalleggeri / Fornaci. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Frekvence je přibližně 5 minut.

10.04.2015, 11:07.
Moc děkuji! Pokud si koupím lístek on-line na ten určený čas a pak mi to ujede, můžu na stejný lístek jet dalším spojem? A vyvstávají další dotazy. Znejistěla jsem, jak je to s jízdenkami na městskou dopravu. Jsou přestupní a jen časově omezené? Nebo při přestupu třeba z metra na autobus potřebuji další? A další dotaz - cestou domů bychom se chtěli podívat k moři, případně do historického přístavu Ostia Antica. Odtamtud by snad nemělo být daleko na letiště. Doporučíte nějakou dopravu? Kudy nejblíže k moři? A potom od moře na letiště? Bude tam někde na stanici u moře nějaká úschovna zavazadel? Jana.

Tuto otázku jsme Vám již zodpovídali, na ostatní jsou také letošní odpovědi v našich otázkách a odpovědích. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet dalším volným autobusem na stejnou jízdenku. V římské dopravě existují jízdenky jednorázové (BIT) a časové (Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS). Jízdenka BIT je přestupní, má platnost 100 minut a můžete měnit různé dopravní prostředky. Omezení je u vlaku a metra. Ty můžete na jednu jízdenku využít jen jednou. Pokud pojedete např. metrem a následně projdete turnikety, už nemůžete cestovat na stejnou jízdenku dalším metrem. Stejně tak z vlaku na vlak nebo z vlaku na metro a opačně. Pokud máte označenou jízdenku v autobuse, musíte ji v metru označit z druhé strany. V opačném pořadí nemusíte. Časové jízdenky fungují neomezeně od první validace. Z centra Říma do Lido di Ostia se dostanete vlakem Roma - Lido, lze na něj použít jízdenky BIT. Z centra jeďte metrem B na EUR Magliana a tady přestupte na vlak Roma Lido. Zastávka je v Ostia Antica. Zastávky, ze kterých se dostanete k moři jsou Lido Centro, Stalla Polare, Castelfusano a Cristoforo Colombo. Na letiště se dostanete z Lido Centro - autobus odjíždí z náměstí před stanicí. Jízdenka na autobus Cotral stojí € 1,30. Jízdenku koupíte na stanici v Cassano Francesco. V autobuse by Vás přišla na € 7,00. O úschovně zavazadel v Lido di Ostia nemáme žádné informace. V mnoha hotelích tam jsou úschovny, ale o samostatné nevíme.

# 10.04.2015, 10:49.
Pane Řehůřku, ráda bych Vás požádala o informaci k dopravě. Do Říma s manželem přilétáme 22.4. v 11:40, letiště Fiumicino, odlétáme 26.4. v 18:00. Ubytovaní jsme v hotelu Oly, 00145 Rome, Via Santuario Regina Degli Apostoli 36. V neděli budeme nejspíš na dopravu zpět na letiště potřebovat víc času. Co nám poradíte? Zjistila jsem, že 25.4. je státní svátek, máte pro nás nějaké doporučení ohledně vstupů a jejich omezení, nebo naopak zda se tento den děje něco zajímavého, co stojí za vidění? Děkuji za odpověď. Mirka.

V tomto případě Vám doporučíme dopravu vlakem FL1 na Ostiense za € 8,00. Odtud pak pokračujte autobusem č. 715 směr Tiberio Imperatore. Vystupte jednu zastávku před konečnou na Silvio d' Amico. Jděte ve směru jízdy autobusu až k přechodu, přejděte po něm ulici a pokračujte ve stejném směru po Via del Santuario Regina degli Apostoli. Modrý Oly hotel je na konci ulice po pravé straně. Směrem do centra pak tento autobus jede z Via Antonio Pio. Když vyjdete z hotelu, vydejte se doprava a hned doleva. U přechodu uvidíte zastávku, ze které jede autobus č. 715 směr Teatro Marcello. Vystoupit musíte na Ostiense, odkud pokračujte vlakem FL1 na letiště. Můžete také vystoupit dříve na Pullino, odkud se dostanete metrem B do centra nebo vlakem Roma - Lido do Ostia Antica nebo k moři. Autobus 715 jezdí každý den v době od 5:30 do půlnoci. Jezdí 2 až 4 autobusy do hodiny. 25.4. nevíme o žádných omezení vstupů do muzeí a památek jak v Římě, tak ve Vatikánu. Následující den v neděli počítejte s tím, že ve Vatikánu bude rušněji. Jednak od 9:00 bude v bazilice a od 12:00 na náměstí Papež František. Stejný den je vstup do Vatikánských muzeí zdarma, otevřeno od 9:00 do 12:30 a zcela se zavírá ve 14:00. Počítejte tedy s velkým počtem návštěvníků.

10.04.2015, 07:47.
Přesná adresa je Via Laurentina 554. V popisu hotelu je, že by to mělo být kousek od stanice metra Eur & Garbatella. Je to hotel American Palace Eur 3. Děkuji. S pozdravem Zuzana.

Základní popis dopravy k hotelu American Palace Eur najdete na výše uvedené stránce. Je to víceméně nejjednodušší doprava z hlediska orientace, nákupu jízdenek, pěších přechodů atd. Další informace o dopravě do tohoto hotelu najdete v odpovědi ze dne 21.03.2015, 21:35. Jaký dopravní prostředek volit vždy závisí na tom, kam jedete. Většina nejdůležitějších lokalit je dostupná metrem, které je nejpraktičtější. Pro dlouhé přesuny jsou také vhodné městské vlaky.

# 09.04.2015, 20:52.
Děkuji za odpověď. Ještě pro jistotu - lze jízdenku na Vámi uvedený autobus CAT koupit již předem v Římě nebo případně až v tom autobusu? Zuzana.

Jízdenky CAT v Římě nekoupíte, je to záležitost města Tivoli. Koupíte je u autorizovaných prodejců, většinou na barech. Seznam míst s mapou najdete na stránce CAT.

# 09.04.2015, 13:13.
Pane Řehůřku, žasnu nad vyčerpávajícími odpověďmi na Vašich stránkách. Možná se tedy budu ptát znovu na něco, co už tam je, tak je to trochu o lenosti, že se mi nechce dlouze vyhledávat. Nejsem zkušený letec, tak bych se ráda zeptala, jaký autobus z letiště Fiumicino zvolit. Tedy kolik času mi zabere od přistání k nalezení příslušného autobusu - nejlépe i jak se k jeho stanici dostanu. Patrně pojedu s Terravision a chci si koupit lístek online. Přílet mám ve čtvrtek v 17:25 hodin. Dojedu na Termini a tam je hned tuším metro, co mě doveze na Anangina? Dále - kde koupím lístky na hromadnou dopravu a také případně Roma Pass? Jsou u stanic metra nějaké automaty nebo budky, kde lístky koupit? Nebo trafiky? A ještě otázka týkající se Galerie Borghesse - píší, že je nutná rezervace. Pokud tam chci v rámci Roma Pass, tak se mi zatím nepodařilo najít, kde si udělat rezervaci bez přímého nákupu vstupenky. Podotýkám, že moje angličtina není excelentní, tak možná jen špatně rozumím. Předem děkuji. Jana.

My bychom volili odjezd autobusu v 18:35. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet dalším volným. Odjíždí od terminálu 3, stanoviště 5. Na Termini dojede na Via Marsala. Odtud pokračujte metrem A na Anagnina. můžete zakoupit nebo vyzvednout (pokud si ho zakoupíte online) na PIT Termini (Via Giovanni Giolitti 34) v době od 8:00 do 19:45. Jízdenky zakoupíte na pokladnách ATAC (stanice metra a vlaků Lido, Viterbo), v automatech, u autorizovaných prodejců (tabáky, bary, stánky, …). Rezervace do Galeria Borghesse stojí € 2,00 (i pokud máte Roma Pass). Jde to i telefonicky na 0039 06 32810. Mělo by to jít i online na Ticket One.

08.04.2015, 22:42.
Přiletíme 18.4. na letiště Fiumicino. Chtěla jsem si objednat jízdenku na bus na Termini na webu Terravision ale nabízí jen ze stanice Fiumicino city. Nedaří se mi přepnout na stanici Airport. Mám to koupit jak to nabízí? Rozumím dobře tomu, co píšete, že v případě cesty zpět z Termini je vždy třeba ještě další rezervace na místě? Dále bych se chtěla zeptat, zda na cestu do Tivoli v neděli 19.4. mám radši koupit jízdenku BIRG nebo jednotlivé jízdenky - chceme do Villa Adriana i přímo do Tivoli. Je možné jednotlivé jízdenky koupit dopředu? Někde jsem četla, že v Tivoli už nic nekoupím. Děkuji. Zuzana.

Když na stránkách kliknete na předvyplněnou položku Fiumicino City, zobrazí se Vám seznam všech zastávek v Římě, ze které vyberte Fiumicino Airport. Pokud to nejde, máte v prohlížeči zablokované otevírání tohoto seznamu. Jízdenku lze třeba koupit z letiště Fiumicino, jinak nebudete mít platnou rezervaci místa. V případě cesty z Termini je třeba nejpozději dvacet minut před odjezdem vyzvednout Boarding Card. Není to nová rezervace, ale potvrzení stávající rezervace. Pokud jedete do Tivoli a zpět, kupte si dvě samostatné jízdenky. Jízdenka Cotral z Ponte Mammolo do Tivoli stojí € 1,30, oproti tomu BIRG stojí € 8,00. Ušetříte € 5,40. Pokud pojedete vlakem, jízdenka z Tiburtina stojí € 2,60, ušetříte tedy € 2,80. V rámci Tivoli, pokud to bude potřeba, cestujte autobusem CAT za € 1,00. Viz naše odpověď ze dne 26.03.2015, 21:53. Jízdenky můžete zakoupit dopředu. V Tivoli lze jízdenky Cotral zakoupit na téměř 50. místech, je ale pravda, že v neděli bude tato možnost výrazně omezena.

# 08.04.2015, 14:40.
Narazila jsem náhodou na vaše stránky. Dne 23.4. odlétáme s přáteli na 4 dny do Říma. Teď jsem zjistila, že v sobotu 25.4. je v Itálii státní svátek. Je nějak ovlivněna otevírací doba památek, popřípadě jiné omezení nebo je to stejné jako každou sobotu? Děkuji za odpověď. Simona.

Vatikánská muzea fungují standardně, standardně by měla fungovat i muzea a památky v Římě. Doprava bude jezdit jako ve svátek.

# 08.04.2015, 12:43.
13.5.2015 přiletíme ve večerních hodinách na Fiumicino a potřebujeme na přespání sehnat levné ubytování. Mohl byste nám poradit? Zda v okolí letiště není něco? Vše mi příjde docela dost drahé na internetu. Další den ráno máme v plánu projít památky v Říme, do kterého se dle infa níže dostaneme vlakem nebo autobusem. Ale zajímá mě také, zda je v Římě možnost úschovy zavazadel. Cestujeme na svatbu, ale jelikož jedeme dříve abychom si prošli Řím, budeme mít s sebou kufr. Protože nás k večeru už naberou známí, tak ho potřebujeme na pár hodin někam schovat. Děkuji za odpověď. Monika.

V oblasti letiště je skutečně jedno z nejdražších ubytování v Římě. Doporučujeme si najít ubytování v centru - např. přes Booking. Možnosti dopravy i v noci najdete v naší odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Informace o úschovně zavazadel najdete v odpovědi ze dne 16.03.2015, 13:03.

# 07.04.2015, 23:53.
Chtěl bych se zeptat. Hotel máme Villa EUR a rádi bychom se dostali z letiště do zastávky metra a autobusu Eur Magliana a to nejlépe autobusem společností Cotral. Kde se dají koupit jízdenky, máme zavazadla 56 x 20 x 40. Kde budeme doplácet příplatek za zavazadla? Předem Vám děkuji za odpověď. Odlátáme 23.4. Lukáš.

Na letišti lze zakoupit jízdenky Cotral v Autogrillu nebo ve Ferretti Tobacconist. Jízdenka stojí € 2,80, zpět € 2,20. Zdarma se přepravují zavazadla do rozměru 50 x 25 x 30. Nad tento limit je třeba zakoupit standardní jízdenku.