ŘÍM 2015 / 8

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 8

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete osmou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.05.2015, 19:37.
Dovoluji si taky využít vašich skvělých znalostí Říma a požádat vás o radu. Přiletíme do Říma na Letiště Ciampino 30.5.2015 v 16.30. Ubytování máme zajištěno na adrese Via Cristoforo Colombo 112, Rome. Můžete nám poradit nejvhodnější přepravu na tuto adresu? Dále by mě zajímalo, jak dlouho trvá přeprava z centra zpět na letiště, abychom si mohli udělat časový plán. Pobudeme v Římě do čtvrtka 4.6.2015. Co se týče dopravy po Římě, bude asi nejlepší zakoupit sedmidenní jízdenku na městskou dopravu za 24 Eur nebo byste doporučili jinou variantu? Mockrát vám děkuji za vaší odpověď a přejí vám krásný den. Tomáš.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20, odtud pokračujte metrem A na Ponte Lungo a odtud autobusem č. 671 směr Nervi / Palazzo Sport a vystupte na Colombo / Circonvallazione Ostiense. Je to v místě Vašeho ubytování. Na metro a autobus už využijete jízdenku CIS nebo podobnou. Jízda autobusem Atral trvá přibližně 15 minut, metrem 20 minut a autobusem č. 671 půl hodiny. Z letiště můžete jet také autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem č. 714 směr Palazzo Sport a vystoupit na Colombo / Circonvallazione Ostiense. Jízda autobusem Terravision trvá 40 minut, autobusem č. 714 přibližně 20 minut. Co se jízdenek týče, je třeba to přizpůsobit Vašemu itineráři. Pokud každý den pojedete jen do centra a zpět, budete potřebovat vždy jednu jízdenku BIT za € 1,30 tam a druhou zpět. Za 7 dnů tedy projezdíte jen € 21,00. Pokud však některý den využijete více jízdenek, týdenní se Vám už vyplatí.

# 06.05.2015, 18:45.
Předně bych Vám chtěla poděkovat za Vaše stránky, protože jsou naprosto úžasné a lze zde najít mnoho užitečných informací! Můj dotaz se týká jízdného. Zanedlouho poletím na letiště Ciampino, odtud následně využiji Vámi popsanou dopravu do kempu Villagio Roma. Neorientuji se však v tom, zda mohu všechny tyto prostředky - bus Atral, metro A, bus 246 - užívat v rámci nových jízdenek Roma 24H, Roma 72H, Roma 48H nebo zda se tyto jízdenky vztahují pouze na metro a na bus Atral a bus 246 musím kupovat speciální jízdenky? A v druhé řadě, tyto výše zmíněné jízdenky fungují tak, že je označím a od té doby mi běží hodiny nebo to je do půlnoci jako ty staré jízdenky BIT atd.? Moc děkuji za zodpovězení dotazu a přeji krásny zbytek dne. Bohdana.

Na autobus Atral potřebujete jízdenku společnosti Atral. Na ostatní prostředky potřebujete jízdenky metrebus, včetně Vámi uváděné Roma 24H. Tato jízdenka funguje 24 hodin od označení. Jediná jízdenka v současném tarifu, která funguje do 24 hodin dne platnosti, je týdenní CIS. Jízdenka BIT je stále v platnosti, je platná 100 minut od označení.

# 06.05.2015, 16:52.
Vážení Řehůřkovi. Obdivuji Vaši trpělivost a ochotu. Předem se moc omlouvám za množství mých dotazů a také moc děkuji za odpověď. 1. 4. června 2015 budeme 3 osoby v Římě a já bych se chtěl zeptat, zda si mám rezervovat / zakoupit vstupenky do Colossea + Forum Romanum + Palatinum na jejich rezervačním webu - moc se mi nechce, či zda - dle Vašich zkušeností - je to zbytečné a fronty u pokladen budou začátkem června ještě malé? 2. Rezervace vstupenek asi znamená, že si je zarezervuji s příplatkem € 2,00 - a pak vyzvednu u nich na pokladně. Pokud si však nechám e-mailem poslat vstupenku domů v PDF nebo jen kód vstupenky, je třeba v tomto případě také zaplatit při objednávání online onen rezervační poplatek € 2,00, nebo zaplatit jen cenu vstupenky € 12,00? 3. Jsem držitelem průkazu ZTP/P. Musím si v tomto případě pro sebe a průvodce vůbec kupovat / rezervovat nějakou vstupenku, nebo stačí se u vstupu do Colossea proukázat průkazem ZTP/P a vstup pro mne a průvodce bude zdarma? Uznávají naše průkazy ZTP/P? Je-li tomu tak, stačilo by tedy objednat pouze jednu vstupenku pro třetí osobu? 4. Uvádíte, že od Termini se do Vatikánu dostaneme expresním autobusem č. 40. Platí i na tento expresní bus celodenní jízdenka Roma 24H? Je to do Vatikánu jednodušší autobusem 40, nebo metrem? 5. Není kvůli výstavbě metra omezen provoz železnice Roma - Giardinetti mezi stanicemi Termini Laziali a Torpignattara? Ještě jednou moc děkuji za odpověď. Jan.

V případě Colosseo a Vatikánských muzeí doporučujeme rezervaci online. V tomto období bývá v Římě nejvíce návštěvníků + samozřejmě na podzim. Pokud nebudete mít rezervaci, můžete si zakoupit vstupenku u Foro Romano, kde by fronty mohly být o něco menší. Po online rezervaci Vám vstupenka dojde e-mailem. Při online rezervaci musíte poplatek € 2,00 zaplatit v každém případě. Online rezervovat je nutné i vstupy zdarma se stejným poplatkem. Invalidé z EU s doprovodem by měli mít vstup zdarma. Způsob posuzování nám ale není znám. Autobus č. 40 je součástí římské dopravy, platí na něj standardní jízdenky. Metrem je cesta jednodušší ke vstupu Vatikánským muzeím, autobusem k náměstí San Pietro. O omezení na trase vlaku Roma - Giardinetti nemáme zprávy.

06.05.2015, 10:04.
Řehůřkovi, dovoluji si vás požádat o radu: 31.5. letíme s manželem na 4 dny do Říma. Jeden den bychom si chtěli udělat výlet na pláž - nejspíše 2.6. v den státního svátku, protože předpokládáme, že obchody budou zavřené. Jak se prosím dostaneme nejlépe a nejlevněji z Termini na pláž a zpět? Zřejmě na Lido di Ostia? Děkuji mnohokrát za vaši odpověď. Lucie.

Z Termini jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Odtud pokračujte vlakem Roma Lido. Vystoupit můžete na Lido Centro, Stella Polare, Castelfusano nebo Cristoforo Colombo. Potřebujete dvě jízdenky BIT v ceně € 1,50 na cestu tam a dvě na cestu zpět. Celkem Vás tato cesta vyjde na € 6,00. Bohužel na jízdenku BIT nelze kombinovat vlak a metro.

# 05.05.2015, 18:29.
Děkuji moc. A můžu se ještě zeptat, kde najdu jízdní řády? Děkuji. Renáta.

Na ATAC.

# 05.05.2015, 15:54.
Chtěla bych se zeptat jak to funguje s metrem B1. Zda se musí někde přestoupit, nebo zda se střídají linky metro B a metro B1 na dané zastávce? Myslím tím tak, že třeba v 12:48 jede metro B ze zastávky Colosseo a ve 12:52 jede metro B1 ze zastávky Colosseo? Předem pockrát děkuji za odpověď. Tereza.

Obě linky jedou ze stanice Laurentina. Poslední společná stanice je Bologna. Vlaky se střídají, ale není to pravidelné, každý má svůj jízdní řád. Spojů B1 je méně. Na společné trase je samozřejmě jedno, kterou linkou jedete, pokud však na Bologna budete v soupravě B a budete potřebovat cestovat na stanice trasy B1, musíte samozřejmě přestoupit a naopak.

# 05.04.2015, 10:24.
Pane Řehůřku, posílala jsem Vám několik dotazů týkajících se pobytu v Římě 29.5. až 2.6.2015, ale nemohu najít nikde odpověď ani na e-mail a ani na vyplněný formulář na Vašich stránkách. Prosím o radu, jak k těmto odpovědím. Děkuji za zaslání pomoci na e-mail, odkud jsem také psala dotaz. Děkuji a přeji hezký den. Magdalena.

Doporučujeme si nejdříve přečíst naše informace, kde je uvedeno jak vše funguje a jak postupovat. Žádostí o odpovědi je tolik, že bohužel nestačíme na všechny odpovídat, i když se o to snažíme. Je zbytečné nám zasílat otázky opakovaně různými cestami. Pokud na Vaši otázku odpovíme, obdržíte odpověď nejdříve e-mailem a následně bude až po určité době zveřejněna v otázkách a odpovědích.

04.05.2015, 15:25.
Jakou byste doporučil přepravu z letiště Fiumicino do hotelu Starhotels Michelangelo Rome, Via Della Stazione di S. Pietro 14. Je vhodné využít taxi? Máme vstupenky na finálový tenisový zápas ATP na Centrálním tenisovém kurtu v Římě, jakou byste doporučil přepravu z uvedeného hotelu? Mnohokrát děkuji za odpověď. Hana.

Nejrychlejší spojení je vlakem Trenitalia. Nejdříve jeďte vlakem FL1 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte vlakem FL3 nebo FL5 a vystupte na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Levněji Vás to vyjde autobusem na Termini za € 4,00 a odtud autobusem č. 64 na konečnou Piazza Stazione San Pietro. Potřebujete buďto jízdenku BIT za € 1,50 nebo nějakou časovou jhízdenku, kterou budete mít na pobyt. Po pravé straně od stanice je kolmá na náměstí ulice Via della Stazione di S. Pietro, která se následně stáčí doleva. Dojdete po ní k hotelu, který je po levé straně. Je to přibližně 400 m. Taxi z letiště Vás vyjde na € 48,00. Internazionali BNL d' Italia probíhá na Foro Italico. Pěšky musíte dojít na zastávku autobusu Cavalleggeri / Gregorio Settimo. Z hotelu jděte po Via della Stazione di S. Pietro směrem k Vatikánu a na Via di Porta Cavalleggeri odbočte doleva. Je to přibližně 200 m. Jeďte autobusem č. 982 směr XVII Olimpiade a vystupte na Ottaviano. Tady přestupte na autobus č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Oba autobusy jezdí každý den.

# 04.05.2015, 12:09.
Milí Řehůřkovi, chci Vás poprosit, zda mi poradíte, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do ulice via Tiburtina 177 V Římě. Moc Vám děkuji za odpověď. S pozdravem Petr.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Autobusová zastávka je na Via Marsala. Po té jděte tak, že budete mít halu vlakového nádraží po levé ruce. Za křižovatkou navazuje na Via Marsala Via Volturno. Na té je zastávka autobusu č. 492. Je to přibližně 300 m. Odtud jeďte autobusem č. 492 směr Stazione Tiburtina a vystupte na Tiburtina / Marrucini. Potřebujete jízdenku BIT za € 1,50 nebo nějakou časovou jízdenku, kterou budete mít na pobyt. Jděte kousek ve směru jízdy autobusu, Vaše ubytování je po levé straně. Už zdálky uvidíte velký svislý nápis Vincioni. Je to necelých 100 m.

# 04.05.2015, 00:56.
Předem velice děkuji za radu! Chystáme se do Říma ve středu 13.5., přílet 22.45, letiště Fiumicino, potřebujeme se dopravit na Termini. Je reálné stihnout poslední vlak Leonardo Express, který by měl jet ve 23:38? Je případně nutné rezervovat jízdenky předem nebo je lze zakoupit na místě? Děkuji moc. Jitka.

To Vám nejsme schopni říct, časově je to hodně na těsno. Každopádně se tím nestresujte, nechte věcem volný průběh. Jízdenky není třeba kupovat dopředu, zakoupíte je v odjezdové hale. Pokud to nestihnete, je spousta dalších možností - viz naše odpověď ze dne 10.03.2015, 16:55. Máte ale špatné nebo zastaralé informace. Poslední Leonardo Express jede ve 23:23. Ve 23:38 jezdil ještě někdy koncem loňského roku, od té doby se ale změnily jízdní řády.

# 03.05.2015, 19:51.
Chystáme se s přítelem v půlce června navštívit Řím. Máme zamluvený hotel Il Papale na adrese Via Domenico Silveri 29, Vatikán, 00165 Řím, Itálie. Chtěla bych se zeptat, zda jsem si dobře našla cestu z letiště Fiumicino. Měli bychom je FL1 směr Fara Sabina - Montelibretti, přestoupíme na Trastevere na FL3 směr Cesano a vystoupím na Piazza di San Pietro. A poté to je asi 450 metrů od nádraží. Pokud byste měli informace, kolik by jízda stála jednu dospělou osobu a jednoho studenta, byla bych ráda. Tereza.

Ano, je to přesně tak včetně vzdálenosti. Jízdenka stojí € 8,00. Je to nejrychlejší cesta - první vlak jede 26 minut, druhý 6 minut. Levněji, ale cesta trvá o něco déle, se tam dostanete přes Termini autobusem za € 4,00. Odtud pak autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro - na konečnou. Jízdenka BIT stojí € 1,50, pokud však budete na pobyt využívat nějakou časovou jízdenku nebo pass, na autobus č. 64 je využijete. Autobus č. 64 můžete využívat i pro cestu do centra (Vatikán - Cavalleggeri/Fornaci, Piazza Navona - Corso Vittorio Emanuelle/Navona, Pantheon - Corso Vittorio Emanuelle/Argentina, Piazza Venezia, Termini). V tomto směru je zastávka nejblíž Vašemu ubytování Fornaci / Mura Aurelie.

# 03.05.2015, 15:32.
Chtěla bych se Vás před cestou do Říma dotázat na to, pokud si zakoupíme lístky do Vatikánských muzeí a Sixtinské kaple, končí nebo začíná prohlídka v Bazilice sv. Petra, respektive prochází se Bazilikou či je třeba její samostatná návštěva (před či potom). Někde jsem se dočetla, že je možné vyjet výtahem na střechu Baziliky a prohlédnout si Vatikán shora, kde bychom tento výtah našli? V době naší návštěvy (první víkend v červenci) je možné Koloseum a další památky navštívit bezplatně - první neděle v měsíci. V tomto případě je asi třeba být u vstupu co nejdříve? A jak to probíhá? Otevřou se brány a valí se davy turistů?. Děkuji moc za odpověď. Iveta.

Bazilika sv. Petra je se Sixtinskou kaplí spojena Královským schodištěm. Podle našich informací je pro turisty tato trasa běžně nedostupná, využívají ji skupiny s průvodci. Vchod ke schodišti (€ 5,00) a výtahu (€ 7,00) do kupole je zvenku na pravé straně Baziliky. První neděli v červenci jsou italská státní muzea a památky zpřístupněna bezplatně. Počítejte s velkým počtem návštěvníků.

# 03.05.2015, 14:19.
21.5. letíme do Říma. Z letiště chceme využít autobus Terravision. Můj dotaz však zní, zda je vhodné využít autobus i na cestu zpět na letiště 24.5. v neděli. Bojím se, aby se nezablokoval např. v hustém provozu. Prostě nevím, zda se můžeme spolehnout na včasný příjezd, či zda raději pro cestu zpět na letiště nevolit vlak. Děkuji Vám za odpověď. Jitka.

Zpoždění z důvodu nějaké neočekávané události nikdy nemůžete vyloučit. Proto vždy doporučujeme pro cestu na letiště počítat s dostatečnou rezervou. Podle našich informací autobusy přijíždějí na letiště občas i s předstihem. V případě vlaku je pravděpodobnost zpoždění samozřejmě menší. V případě volby autobusu doporčujeme online rezervaci nejen z důvodu nižší ceny, ale především z důvodu rezervace konkrétního spoje. Nezapomeňte na to, že v případě cesty z Termini je ještě třeba nejpozději 20 minut před odjezdem vyzvednout v Terracafe před zastávkou Boarding Card.

# 03.05.2015, 08:38.
Řehůřkovi, v pátek 8.5. odlétáme do Říma. Bohužel nám posunuli let, ve Fiumicinu přistaneme až ve 23:30 hodin. Je možné se dostat do Říma - Termini - v tuto dobu busem nebo vlakem? Moc děkuji za odpověď. Jan.

Viz naše odpověď ze dne 10.03.2015, 16:55.

# 02.05.2015, 22:26.
Velmi děkuji za Vaši odpověď. Máte můj velký obdiv! Pokud mohu mít ještě jededen dotaz, co byste nám doporučil za nejvhodnější dopravu do Tivoli? Vzhledem k našemu ubytování Via Napoleone III 35, tedy kousek od Termini je to na zastávku Ponte Mammolo celkem kus cesty. Je možné nastoupit na autobus Cotral do Tivoli na nějaké bližší zastávce (za vyšší cenu), nebo je výhodnější zakoupit například nějakou jízdenku na metro a dojet z Termini na Ponte Mammolo a do Tivoli odtud? Velmi děkuji za Vaší ochotu a trpělivost! Krásný večer. Martina.

Ponte Mammolo je výchozí stanice. Doporučujeme jet z Termini metrem B za € 1,50, vystoupit na Ponte Mammolo a odtud pokračovat autobusem Cotral za € 1,30. To samé při cestě zpět.

# 02.05.2015, 20:45.
Našla jsem vaši poradnu a moc bych prosila o radu. V sobotu letíme poprvé do Říma a přiletíme na FCO a bydlet budeme v Hotel Chicago, Via Gioberti 63. Prosím, jak se tam dostaneme? A dále bychom chtěli z hotelu dojet do Castel Romano Outlet, Via Ponte Di Piscina Cupa 64. Poradíte jak tam? Auto půjčovat bohužel nebudeme. Moc děkujeme. Kateřina.

Z letiště jeďte autobusem na Termini a odtud pokračujte pěšky po Via Giovanni Gioliiti a následně doprava na Via Gioberti. Váš hotel je po pravé straně. Je to přibližně 300 m. Pokud budete mít nějakou časovou jízdenku na římskou dopravu, můžete se z Termini svézt autobusem č. 50, 105 nebo tramvajemi 5, 14 jednu zastávku. Vystoupit musíte na Farini a jít ve směru jízdy a hned odbočit doleva na Via Gioberti. Hotel je po levé straně. Do Castel Romano Outlet jezdí každý den jejich autobus z Via Marsala 58 - 9:30, 9:55, 11:30, 12:30, 15:00. Zpět pak v 10:45, 13:45, 17:15 a 20:05. Zpáteční jízdenka stojí € 13,00. Online rezervace.

# 02.05.2015, 20:30.
Pane Řehůřku, četla jsem vaše rady k dovoleným v Itálii a tak bych Vás také ráda požádala o radu. Do Říma odlétáme 13.6.2015 v sobotu a přiletíme ve 22:55 hodin na letiště Ciampino. Ubytovaní jsme v B&B Scalini Trestavere, Via Giuseppe Parini 7, Giancicolense, a je nás 6 osob. Jak se na toto ubytování dostat v tak pozdní hodinu? A kolik by to stálo? Původně jsme měli přílet plánován na 14:50, ale změnili let. Pokud bychom dojeli nějakým autobusem nebo vlakem na nádraží Termini, tak jak odtamtud na naše ubytování? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Jana.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Autobusy jedou ve 23:40 a 00:15. Vlak už tak pozdě z Termini na Trastevere nejede. Musíte jet nočním autobusem n8 směr Giancolense / Casaletto a vystoupit na Trastevere / Pascarella. Odtud jděte ve směru jízdy autobusu a po necelých 200 metrech uvidíte souběžně s Viale di Trastevere stoupat po pravé straně ulici Via Giuseppe Parini. Po té se vydejte. Odbočí doprava a hned za zatáčkou po levé straně je Vaše ubytování. N8 jede z Termini v 1:07, 1:28, 1:48.

# 02.05.2015, 10:46.
Vážení a milí Řehůřkovi, ještě jednou pěkně děkuji za vaše předchozí odpovědi na mé dotazy, přesto bych ráda ještě jednu informaci. Jelikož do Říma přiletíme pozdě v noci, budeme nuceni vzít taxi. Máte prosím alespoň přibližnou představu o ceně taxi z Fiumicina do centra Říma - Trastevere? Něco jsem si načetla v průvodcích i na internetu, např. o nočním příplatku, ale stejně jsem nebyla z toho moc moudrá. Ještě jednou děkuji. Marta.

Taxi města Říma mají pevnou sazbu z letiště Fiumicino do centra Říma (oblast ohraničená Mura Aureliane) a to € 48,00. Rozdíl mezi denní, sváteční a noční taxou už není tak velký, v těchto vzdálenostech maximálně € 3,00.

# 01.05.2015, 20:55.
Od 31.5.2015 budeme 9 dní v Ríme. 8.6.2015 odchádzame vlakom do Neapola. Prosím, poraďte, ako by bolo najlepšie využívať verejnú dopravu po Ríme. Skúšala som zisťovať, či neexistuje nejaký výhodný týždenný lístok, ale od 1.5.2015 už asi existujú len 24h, 48h a 72h. Ďakujem za Vašu úžasnú stránku a aj za radu. Pozdravujem. Norika.

Využívání veřejné dopravy záleží na Vašem itineráři. Existují časové jízdenky Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H a týdenní CIS. Třídenní jízdenku obsahují také karty a . Kromě toho lze použít i 100 minutovou jízdenku BIT. Právě podle itineráře a umístění ubytování je třeba vybrat nejvhodnější variantu. Může se stát, že v některých dnech budete potřebovat jen dvě jízdenky BIT (€ 1,50) - jednu na cestu tam a druhou na cestu zpět. Každopádně nemáme informace o tom, že by byla zrušena týdenní jízdenka CIS. 30. dubna skončila platnost celodenní BIG a třídenní BTI jízdenky.

# 30.04.2015, 22:45.
Plánujeme cestu do Říma za 14 dní. 2 dospělí a dcera 10 let, 11 jí bude v listopadu. Má cestování po městě zdarma nebo již ne? V průvodci mám informaci: děti do 10 let zdarma. Jak je to se vstupy? Má snížené vstupné nebo také zdarma? Rovněž přemýšlím o cestě z letiště k hotelu, je u nádraží Termini. Je výhodnější časově a finančně Leonardo Express nebo autobus Terravision? Jak je to tam u jízdenek pro dceru a nutnou rezervací? Jde jet bez rezervace? Mockrát děkuji za odpověď a přeji hezký večer. Pavlína.

Dokončený desátý rok je 10,00. Jakmile má dítě deset let a jeden den, musí mít platnou jízdenku (potvrzeno kanceláří ATAC). Občané EU mají do 18. let vstup v italských státních muzeích a památkách zdarma. Ve Vatikánu je vstup zdarma do 6. let, do 18. let se platí snížené vstupné. Leonardo Express jede na Termini 32 minut oproti 55 minut s . Cena Leonardo Express (€ 14,00) je však 3,5 násobkem ceny Terravison (€ 4,00). U Terravision mezi Fiumicino a Termini jedou děti do čtyř let zdarma, starší už platí plné jízdené. Rezervace není nutná, ale zajišťuje Vám místo v autobuse a nižší cenu. Bez rezervace se platí € 6,00 za jednu jízdu, za zpáteční € 11,00.

# 30.04.2015, 22:22.
Děkuji za podrobnou odpověď. Mám ještě 2 dotazy. První se týká Terravision. Asi nebudu mít možnost rezervovat. Kolik tedy stojí lístek na místě? Dá se koupit přímo v autobusu nebo v nějaké trafice? Je jistota, že se do autobusu dostanu, pokud nebudu mít rezervováno? Druhý se týká Cotral. Na letiště bychom odjížděli z metra Eur Magliana tak, abychom stihli odlet v sobotu ve 13:00. Ale nikde jsem na zastávce nenašel jízdní řád. Můžete prosím zjistit, v kolik je vhodný odjezd a kde tam koupit lístky? Za odpověď děkuje Karel.

Na místě stojí jízdenka € 6,00 v jednom směru a € 11,00 zpáteční. Můžete ji zakoupit na stánku Terravision nebo i přímo v autobuse. Rezervace online na Vám zajišťuje kromě lepší ceny i to, že máte místo v autobuse. Pokud budete kupovat jízdenku na místě, je možné, že budete muset počkat na volný autobus. Ohledně autobusu Cotral jsme Vám již odpovídali. Tedy znovu: jízdní řády na Cotral najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenku na EUR Magliana zakoupíte ve stánku Mandre Nadia na Piazzale Val Fiorita. Můžete si ji zakoupit už i na letišti v Autogrillu. V nejhorším případě v autobuse, to Vás ale přijde na € 7,00.

30.04.2015, 15:20.
Chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaše odpovědi, určitě se všechny budou hodit. Ještě bych na Vás měla jeden dotaz. Předpokládám, že v červnu už bude v Římě počasí na koupání. Je nějaká možnost, jak se dostat v blízkosti k nějaké vodě? Děkuji a přeji krásný víkend. Pavla.

Řím má svůj aquapark na Vicolo del Casale Lumbroso. Je to na západním okrají Říma - Parco Acquatico Hydromania. Celodenní vstupné stojí € 19,00, odpolední vstupné od 14:00 stojí € 14,00. Otevřeno je od 9:30 do 18:30, o víkendu do 19:00. Dostanete se tam nejdříve metrem A - zastávka Valle Aurelia, odtud autobusem č. 906 směr Casale Lumbroso / Fontebasso. Vystoupit musíte na Vicolo del Casale Lumbroso / Magarotto. Autobus jezdí každý den. Aquapark je kousek zpět. Můžete jet také k moři do Lido di Ostia. Tam se dostanete nejdříve metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido. Vystoupit musíte na Centro, Stella Polare, Castelfusano nebo Cristoforo Colombo.

# x30.04.2015, 15:05.
Řehůřkovi, je moc fajn, že poskytujete tak obsáhlé a fundované informace. My se chystáme s manželem odletět do Říma 21.5. a budeme tam na 3 noci. Na základě doporučení jsem si blokla ubytování ve čtvrti Trastevere - přesná adresa: Via Luciano Manara 39, Trastevere, 00153 Řím, Itálie. Poradíte jak nejlépe časově i finančně se dostat do tohoto místa z letiště Fiumicino, přiletět bychom měli ve 13:05 na Terminál 2. Odlet máme 24.5. přibližně v 17:00 hodin. Stejně tak se zeptám, zda-li se vyplatí si bloknout dopředu některé z prohlídek památek. Děkuji a přeji hezký den. Jana.

Přímo k Vašemu ubytování se dostanete se dvěma přestupy, ale bez pěších přechodů. Nejdříve jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud pokračujte autobusem č. 3B směr Piramide a vystupte na Trastevere / Ministero Pubblica Istruzione. Tady nasedněte na autobus č. 115 směr Largo Fiorentini a vystupte na Mameli. Je to druhá zastávka. Z letiště můžete jet také autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem H směr Dei Capasso. Vystoupit musíte na Trastevere / Ministero Pubblica Istruzione a odtud pokračovat na Mameli jako v předchozím případě. Vhodné je si dopředu zarezervovat Vatikánská muzea a Colosseo. Rezervaci přímo vyžaduje Galeria Borghesse.

30.04.2015, 08:59.
Objevila jsem Vaše úžasné stránky o Římě, ze kterých začínám čerpat informace pro náš výlet do Říma. Jsme 6-ti členná rodina a odlétáme 22.5.2015. Chtěla bych Vás tímto poprosit o informaci ohledně bohoslužeb ve Vatikánu. 24.5.2015 jsou Svatodušní svátky a chtěli bychom se zúčastnit této bohoslužby. Máme nějaké možnosti dostat se na náměstí sv. Petra nebo i do baziliky? Moc děkuji za Vaše informace a přeji hezký den. Jana.

24.5.2015 probíhá v Basilice od 10:00 "Santa Messa di Pentecoste". Pro vstup jsou nutné vstupenky, které si můžete zarezervovat na Prefektuře. Od 12:00 pak na náměstí S. Pietro "Regina Coeli", kam vstupenky nepotřebujete. Vstupenky jsou zdarma a musíte si je osobně vyzvednout. Veškeré informace a formulář najdete na výše uvedené stránce.

# 29.04.2015, 16:42.
Zítra 30.4. letíme do Říma a budeme tam do pondělí 4.5. 1. května jsou prý zavřené všechny památky? Je to pravda nebo jsou zavřené jen některé? Co je otevřeno? Jde mi o to hlavní, co se dá v Římě stihnout za 4 dny. A prý jsou první sobotu v měsíci vstupy zdarma - které a kam? A jak velký nával tam pak bývá? Jde mi o to, zda se v tom případě vyplatí Roma Pass. Děkuji za informace a přeji hezké odpoledne. Zina.

Zavřeno mají Vatikánská muzea, Andělský hrad, Foro Romano, Palatino, Terme di Caracalla. Otevřeno má např. Colosseo, Galleria Borghese. Vstupy zdarma jsou ve státních muzeích a památkách zdarma první neděli v měsíci. Díky tomu jsou samozřejmě pod návalem turistů. Zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne, je závislé na Vašem itineráři, umístění ubytování a souvisejícím cestování.

# 29.04.2015, 15:40.
Mám drobný dotaz, i když možná hloupý. 18. 6. přiletíme na letiště Ciampino a potřebovaly bychom se dostat do Camping Village, Via Aurelia. Jaká je nejrychlejší nebo nejlevnější cena? Dále bychom pak potřebovaly poradit, jak se dostat do Vatikánu. Na mapách mi to ukazuje, že cesta je přibližně 6 km od našeho ubytování, ale jako spoje mi to hází autobus s přestupy. Není tedy nějaká jednodušší cesta a na kolik by vyšla? Děkujeme moc! Tereza.

Dopravu do kempu z římských letišť, přístavu, dopravních uzlů a z centra najdete na stránce Camping Village Roma. Doprava z letiště Ciampino Vás vyjde na € 1,20 + místní doprava (podle toho, jaké budete využívat jízdenky na pobyt). Do Vatikánu se dostanete v opačném sledu, tj. autobusem č. 246 k metru a tím pak na Ottaviano / Musei Vaticani, odkud dojdete do Vatikánu. Pokud nebudete mít nějakou časovou jízdenku, tak Vás to přijde na jízdenku BIT v ceně € 1,50. Můžete ji použít na autobus i metro.

# 29.04.2015, 10:03.
Krásný 11.5.2015 přiletíme přibližně v poledne do Říma, na letiště Fiumicino. Ubytováni budeme v Hostelu Beauty, Via Napoleone III 35, Stazione Termini Rome, 00185, Itálie, tedy kousek od nádraží Termini. Podle Vašich rad zde, myslím, že nejlepší bude zvolit na cestu z letiště a zpět autobus Terravision. Odlétáme ve čtvrtek 14.5. v 18:30. Ve čtvrtek bychom tedy během dne nejspíš využili úschovnu zavazadel na Termini. Víte jaká je cena? No a hlavní otázka směřuje k památkám, co chceme vidět a jejich rezervacím. Podle mého seznamu se nám pravděpodobně žádná slevová karta nevyplatí. Máme v plánu se pohybovat po městě hlavně pěšky. V plánu máme Caracallovy lázně, Koloseum, Forum Romanum, Circo Massimo, Andělský hrad, Vatikán a Tivoli. Dále památky bez vstupného. Myslíte, že je reálně zvládnout v jeden den návštěvu Vatikánu i Andělského hradu? A dále zabere návštěva Tivoli celý den? Co doporučujete v Tivoli kromě zahrad navštívit a jak je to zde se vstupným a jeho rezervacemi? A poslední otázka, zda vstupné do Vatikánu zahrnuje i vstup do kopule, či se tento hradí zvlášť až na místě, jak jsem se někde dočetla. Moc děkuji za Vaši odpověď a i odpovědi ostatním, které velmi usnadňují plánování návštěvy Říma. Martina.

Autobus je určitě dobrá volba. Informace o úschovně zavazadel na Termini najdete v odpovědi ze dne 16.03.2015, 13:03. Vatikán a Andělský hrad lze v jednom dnu zvládnout. Na Tivoli si určitě vyhraďte celý den. Už jen doprava do Tivoli, z Tivoli a v rámci Tivoli Vám nějaký čas zabere. Rezervace v Tivoli není nutná. Vyžadují ji pro velké skupiny. V Tivoli stojí za zhlédnutí např. Villa d' Este a Villa Adriana, Villa Gregoriana, celé údolí. Vstup do Vatikánských muzeí nezahrnuje vstup do kopule. Ta je součástí Baziliky sv. Petra, do které je volný vstup, ale výstup na kopuli se hradí. Vstupné je € 5,00, s výtahem € 7,00.

# 28.04.2015, 17:19.
Prosím o odpověď. Chtěla bych na stránkách Vatikánu rezervovat vstup pro 2 osoby na pondělí 4.5., ale termín již na webu není dostupný, znamená to, že již rezervovat nelze? Nebo je ten den zavřeno? Co tedy dělat, pokud nebudeme mít vstupenky dopředu, v kolik hodin byste doporučovali přijít, abychom čekali co nejméně, nebo to ani nemá cenu? Mohli bychom ještě v neděli 3.5., ale to prý jsou muzea zavřená. Jolana.

V pondělí 4.5. mají Vatikánská muzea otevřeno. Otevírací doba pokladny je od 9:00 do 16:00, zavírá se v 18:00. Pokud už Váš termín a čas nelze rezervovat, bohužel s tím nic nenaděláte. Budete si muset vystát frontu a navštívit muzea až na Vás přijde řada. Doporučujeme si přivstat. V neděli 3.5. jsou Vatikánská muzea zavřena. Nevztahuje se na ně volný vstup jako v italských státních muzeích a památkách. Vatikán je jiný stát. Jeho muzea jsou zdarma otevřena poslední neděli v měsíci.

# 27.04.2015, 22:48.
Řehůřkovi, prosím o pár informací k Římu. Budeme ubytováni v hotelu Area. Je nejlevnější varianta jet Cotralem na Eur Magliana a pak metrem na Marconi? Lístek na Cotral stojí € 2,80. Kolik se platí za kufr? Prosím o informaci, jak se v sobotu dopoledne nejlevněji dostaneme zpět na letiště. Kde koupit lístky? Kdy doporučujete odjezd z hotelu, je-li odlet přibližně ve 13:00? A poslední otázka - kde se dá kopit Roma Pass? V hotelu? S díky za ochotu a s pozdravem Karel.

Ano, je to jedna z možností. Ve Vašem případě za určitých okolností nejlevnější. Jízdenka z letiště na EUR Magliana autobusem Cotral Vás vyjde na € 2,80, z EUR Magliana na letiště na € 2,20. Zdarma se přepravuje zavazadlo do rozměru 50 x 30 x 25 cm. Větší zavazadla musí mít standardní jízdenku dle tarifu. Nesmí se přepravovat zavazadla s rozměrem větším než 90 cm, s ostrými hranami, křehká a hořlaviny. Z EUR Magliana pak pokračujte metrem B na Marconi, odkud pak po Viale Guglielmo Marconi dojdete k hotelu Area. Levněji lze cestovat přes Lido di Ostia, kam na Piazzale della Stazione stojí jízdenka € 1,10 a zpět € 1,30. Odtud plak vlakem Roma Lido na EUR Magliana a odtud metrem B na Marconi. Tato varianta je levnější za předpokladu, že budete už mít Roma Pass nebo nějakou časovou jízdenku. Na vlak a metro nelze použít jednu jízdenku BIT za € 1,50. Jízdenky na autobus Cotral zakoupíte na letišti v Autogrillu nebo ve Ferretti Tabacconist. Jízdenky Cotral se běžně prodávají v tabácích, v novinových stáncích nebo na barech. V autobuse by Vás přišla jízdenka na € 7,00. Na letiště pak doporučujeme spoj z EUR Magliana v 8:45. zakoupíte na místech vypsaných na výše uvedených stránkách - Acquista. Je to možné i přímo na letišti Fiumicino. My bychom volili variantu přes Termini autobusem za € 4,00. Zpět jede v 9:10 (10:05) nebo 9:55 (10:50). V závorce jsou příjezdy na letiště. V ceně už máte i zavazadla. Přepraví všechna zavazadla, dokud se vejdou do zavazadlového prostoru autobusu. Příruční zavazadla samozřejmě berete s sebou. Limity jsou zde vysoké - 32 kg a 119 x 119 x 81 cm.

# 27.04.2015, 18:25.
Ještě se omlouvám ohledně dotazu. Pokud zkouším datum 9.7.2015 na Cotral, tak se mi objevuje, že tento den spojení není. Když ho zaměním za 8.7., tak se mi objevuje vaše informace v 15:20. Stránky jsou pouze v Italštině a nevím, zda někde nedělám chybu. Kvůli zavazadlům bychom totiž dali přednost autobusu, i v případě, že by cesta byla delší. Děkuji a zdravím. Sonia.

Autobus jezdí v pracovní dny. 8.7. je středa, 9.7. je čtvrtek. Každopádně jízdní řády jsou platné do 8.6.2015. Před odjezdem si zkontrolujte aktuální čas podle nového jízdního řádu. Počítejte s tím, že pokud jsou zavazadla větší než 50 x 30 x 25 cm, budete za ně muset zaplatit standardní cenu dle tarifu.

27.04.2015, 17:43.
Pane Řehůřku, Vaše odpovědi na otázky jsou báječné, proto se na Vás obracím o pomoc. V Římě budeme od 29.5. do 2.6.2015 - 2 dospělí a děti 16 + 19 let. Ubytování máme v Hotel il Castelleto na Via dei Carraresi. 1. prosím, jak nejlépe a nejlevněji z letiště Fiumicino do hotelu. Autobus i vlak snad nestaví až na centrálním nádraží. 2. při zakoupení Omnia Card mohu do Vatikánu a Sixtínské kaple vstoupit v sobotu a opět v neděli bez čekání? Poslední neděle v měsíci je zdarma. V tom případě by měly naše odrostlé děti vstup zdarma. Nebo karta opravňuje vstup do památek pouze jednou? Týká se vstupu i do ostatních památek v rámci této karty? 3. musím si rezervovat tuto kartu online, nebo je možné ji zakoupit přímo v Římě bez poplatku 4 Eura? Již nyní jsem zjistila, že Rome Card není vůbec v prodeji. A rozumím tomu dobře, že při zakoupení Omnia Card jsou vstupy, které karta obsahuje zdarma? 4. 2.6.2015 je státní svátek, obchody jsou zavřené. Ale jak je to se vstupy do památek? Je také zavřeno? 5. jak poznám státní a městská muzea, nebo kde najdu informaci o vstupech zdarma? Děkuji za odpovědi a přeji hezký den. Magda.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A směr Battistini. Vystupte na Cornelia. Od metra jděte směrem k Mc Donalds, před kterým je zastávka autobusu. Jeďte autobusem č. 889 (jezdí každý den kromě neděle) směr Mazzacurati a vystupte na Bravetta / Guidi. Jízdenku z metra můžete použít i na autobus. Základní BIT stojí € 1,50. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu a odbočte doleva na Via dei Malatesta a následně doprava na Via dei Carraresi. Vaše ubytování je po pravé straně, nemůžete ho přehlédnout - odpovídá svému názvu. Přímo z Termini jede na zastávku Bravetta / Guidi autobus č. H (každý den). Autobus přijíždí z opačné strany a zastávka je za křižovatkou s Via dei Malatesta. Kombinace metro / autobus je rychlejší. platí vždy jen pro jeden vstup. V neděli 31.5. můžete samozřejmě do Vatikánských muzeí podruhé zdarma, ten vstup zdarma platí pro všechny bez rozdílu věku. Počítejte však s velkým množstvím turistů a dlouhými frontami. není nutné rezervovat online, můžete si ji zakoupit na prodejních místech, jejichž kontaktní údaje jsou na výše uvedených stránkách. Omnia Card stojí € 98,00, online rezervace je bez dalšího poplatku. Rezervační poplatek € 4,00 se platí, když si Vatikánská muzea rezervujete online samostatně na stránkách Musei Vaticani. Vstupy, které obsahuje Omnia Card nejsou zdarma, jsou v ceně těch € 98,00. 2.6.2015 je sice státní svátek - Založení Italské republiky, většinou je však otevřeno. Např. mají otevřeno Vatikánská muzea, Colosseo (13:30 - 19:15), Palatino, Foro Romano, Castel Sant Angelo. Státní muzea najdete na tomto seznamu.

# 27.04.2015, 13:26.
V Římě budeme 4 dny od 24.5. do 27.5., máme v úmyslu navštívit Vatikán, Koloseum a Forum Romanum a jet vlakem k moři, případně se svézt vyhlídkovým autobusem po městě, je pro nás výhodná nějaká turistická karta? Také z důvodu vyhnout se frontě do Vatikánských muzeích. Bydlet budeme mezi Vatikánem a Andělským hradem - na Via dei Gracchi 60, Vaticano Prati. Jak se nejlépe dostaneme v neděli v poledne z letiště Rome Fiumicino na tuto adresu? Je mi jasné, že kdybych si vše, co jste napsali přečetla, tak se dopátrám, ale předem děkuji za Vaše rady, se srdečným pozdravem Vendula.

Podle toho co píšete, je pro Vás určena , ve které máte: Musei Vaticani, Cappella Sistina, Basilica di San Pietro, Basilica di San Giovanni in Laterano, Open Bus Roma Cristiana, Colosseo, Foro Romano, Palatino, další muzeum ze sítě Roma Pass a na ostatní snížné vstupné, městskou dopravu v rozsahu Roma Pass, Medical Assistance a další. Karta stojí € 98,00 a po online objednávce na výše uvedených stránkách si ji vyzvednete v O.R.P. (adresy jsou uvedeny na stejném místě). Doprava pro Vás bude zřejmě nejschůdnější následující. Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem A za € 1,50 na Ottaviano (v den odjezdu už využijete dopravu v kartě), odkud pak dojdete po Via Silla na Via dei Gracchi, na kterou odbočíte doleva. Je to přibližně 450 m. Můžete jet také vlakem FL1 na Trastevere a odtud tramvají a autobusem, je to však se dvěma přestupy a o € 4,00 dražší.

# 27.04.2015, 13:08.
Pane Řehůřku, tak jsme nakonec trochu celou cestu předělaly. Letíme do Říma na eurovíkend s delegátem na 4 dny od 8.5. a tím pádem se chceme dostat na zakoupený cruise přímo z letiště do přístavu Civitavecchia. Přílet máme 9.7. ve 14:00 hodin - OK 724 U 09JUL PRGFCO HK2 1205 1400 - a bohužel námi doporučený přepravce Smart Cruise Tours má poslední odjezd ve 13:00. Znamená to, že z FCO neexistuje do přístavu žádný jiný spoj - bus, vlak - a že musíme na Termini (např. vlak Leonardo Expres - vymazáno) s tam přesednout na vámi doporučený do Civitavecchia regionální vlakem Trenitalia za € 5,00? Tento přestup se odehrává přímo na Termini, kam dorazíme vlakem Leonardo Express? Lístky si můžeme koupit zase až na Termini? Přímý spoj z FCO do Civitavecchia tedy neexistuje ani busem? Děkuji mnohokrát za Vaši trpělivost a přeji hezký den. Sonia.

Nevkládejte prosím do otázek zkopírované části z jiných webů, navíc nepřesné a neaktuální. Cestu z letiště Fiumicino na Termini jsme Vám již popsali v dřívějších odpovědích, stejně tak cestu odtud do Civitavecchia. Bylo to ale v souvislosti s tím, že budete bydlet v centru Říma. Z letiště je výhodnější jet do Civitavecchia vlakem FL1 s přestupem na Trastevere. Jízdenku lze zakoupit přímo a stojí v regionálním vlaku € 11,00 (nezaměňujte s Leonardo Express na Termini. € 11,00 už dávno nestojí, stojí € 14,00). Z letiště jede do Civitavecchia také autobus, je to Cotral v 15:20. Jízdenka stojí € 4,30. Lepší volba je ale vlak. Dostanete se tam za 1,5 až 2 hodiny.

# 27.04.2015, 12:44.
Jsem moc ráda, že jsem objevila váš velice naučný web. I já se řadím do fronty o pomoc s hledáním cesty z letiště Fiumicino do hotelu Rome River Inn, Via Dei Bresciani 23 Navona. V Římě jsme ještě nikdy nebyli a pro mě je to spíš španělská vesnice. Děkuji moc, odlétáme 30.4. Jana.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte autobusem č. 64 směr Piazza Stazione San Pietro za € 1,50. Vystupte na zastávce Corso Vittorio Emanuele / Tassoni. Odtud pokračujte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva na Vicolo del Cefalo. Na konci u řeky odbočte doleva, jděte po nábřeží a pak hned odbočte opět doleva. Váš hotel je po levé straně. Můžete jet také vlakem na Trastevere za € 8,00 a odtud pokračovat tramvají č. 8 a následně autobusem 23. Je to však s jedním přestupem navíc, dražší a mezi zastávkami jsou přechody.

# 27.04.2015, 10:08.
Pane Řehůřku, moc Vám děkuji za odpověď a dokonalý popis cesty. Ten autobus Atral najdeme na letišti dobře? A zpět na letiště to bude předpokládám stejné, ale opačným směrem. Je úžasné, co děláte, pomůžete moc lidem při cestování. A hlavně mně, že budu odjíždět v klidu. Pěkný den. Lucie.

Ciampino je malé letiště. Najdete to bez problému. Stanoviště je v blízkosti budovy terminálu. Na Anagnina přijíždí autobus na stanoviště 2 (Atral), odjíždí ze stanoviště 1 (Cotral).

# 26.04.2015, 19:44.
Řehůřkovi, žasnu nad Vašimi fundovanými a vyčerpávajícími informacemi, které poskytujete ve svých odpovědích! Ráda bych se Vás proto zeptala, jak se v odpoledních hodinách všedního dne nejlépe dostanu z letiště Fiumicino do hotelu - Atahotel Villa Pamphili, Via Della Nocetta 105, Gianicolense. Předem děkuji za odpověď. Jana.

Časově nejlépe se tam dostanete nejdříve vlakem FL1 za € 8,00 na Trastevere. Odtud pak přejděte na Circonvallazione Gianicolense. Po levé straně je zastávka autobusu. Odtud jeďte autobusem č. H směr Dei Capasso a vystupte na Silvestri / Vicolo Silvestri. Jízdenka BIT Vás přijde na € 1,50. Autrobus jezdí každý den. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte na světelné křižovatce doprava na Vicolo Silvestri. Je to úzká jednosměrná ulička (půjdete do protisměru). Dovede Vás k Via della Nocetta, po které se vydejte doleva. Váš hotel je po levé straně. Od zastávky je to přibližně 800 m. Levněji se tam dostanete nejdříve autobusem za € 4,00 na Termini a odtud zmiňovaným autobusem č. H.

# 26.04.2015, 17:42.
Děkuji Vám za zprávu a mám ještě další dotaz. Máme zajištěné vstupenky do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple. Bydlíme na Via Aurelia 62 a nikde nemohu najít, jak se nejlépe dostat ke vchodu, kde se máme hlásit. Nevím, zda můžeme projít Vatikánem, nebo se musíme ke vchodu dostat kolem hradeb. Děkuji vám předem a již se moc těším na Řím. S pozdravem Ludmila.

Vchod je z Viale Vaticano.

# 26.04.2015, 17:02.
Tak jsme zpět z Říma a musím Vám poděkovat. Kemp Village byl fajn, vše jak jste napsali, tak platilo, jen Omnia Card je v Kempu levnější - za € 95,00. Překupníci ve městě měli cenu přepsanou fixou na € 98,00. Nevím, zda to bylo správně, ale Omnia Card nás pustila zdarma do Colosea, Vatikánských muzeí a Palatina. Přišlo mi, že to měli být možná jen dvě památky, tak pokud to tak mělo být, tak jsme asi měli jen kliku. Každopádně ještě jednou děkuji za super pomoc. Josef a Lucie.

Děkujeme za zprávu. Oficiální cena je € 98,00. Do konce dubna stála € 95,00, od dubna se cena změnila. Nevíme, jak přesně prodej u obchodníků funguje, je ale možné, že v kempu měli karty v určitém množství zakoupeny a do vyprodání se drželi původní ceny. Ne každý se tak zřejmě zachoval. Vstupy byly správně, tak jak jsme Vám to napsali. V Omnia Card je Vatikán a Colosseo (včetně Foro Romano a Palatino - to je i v běžné vstupence) + další vstup ze systému + na ostatní vstupy ze systému Roma Pass snížené vstupné. Pravděpodobně jste tedy ještě nevyužili další vstup zdarma.