ŘÍM 2015 / 11

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 11

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete jedenáctou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 17.03.2015, 21:57.
Děkuji za předchozí odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat, zda-li je potřeba mít objednaný vstup do Vatikánu a Sixtínské kaple? Nějak jsem nepochopila z jejich stránek organizaci. Je to jak u nás na zámcích? Že počkáme na určitou hodinu a skupinu a někdo nás provede? Či budeme mít audio průvodce a můžem chodit jak chceme? A je to v různých cenových relacích? A pochopila jsem správně, že vstup do Vatikánu není součástí Roma Passu? A je jedno, který den zvolíme na návštěvu, nebo je taky některý den zavřeno? A poslední otázka - pro vstup do Vatikánu a Sixtínské kaple jsou potřeba 2 vstupenky - nebo-li spíš jedna dražší, že? Děkuji za odpověď. S pozdravem Pavla.

Vystojíte si frontu na vstupenku a přímo jdete na prohlídku. Audio průvodce nebo fyzický průvodce jsou už zpoplatněni. Více se dočtete na Musei Vaticani, jsou tam i ceny a možnost online nákupu. Vatikánská muzea nejsou součástí . Toto rozšíření nabízí . Vatikánská muzea mají zavřeno v neděli (a v některých dalších významných dnech - kalendář je na výše uvedených stránkách), kromě poslední v měsíci, kdy je vstup zdarma. Vatikánská muzea a sixtinská kaple mají kombinovanou vstupenku.

# 17.03.2015, 20:41.
Pane Řehůřku, můžete mi poradit, zda-li je možno samostatně zakoupit vstup jen do Sixtínské kaple a nikoliv do muzeí Vatikánu? Nebo je jejich součástí? A v neděli je uzavřen celý Vatikán, nebo jen jeho památky? Děkuji Vám za odpověď. Jitka.

Vstup do Sixtinské kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. V neděli jsou zavřena Vatikánská muzea (kromě poslední neděle v měsíci). Např. do Baziliky sv. Petra nebo na náměstí sv. Petra se dostanete. To platí obecně. Mimořádně může být i to uzavřeno jako cokoliv kdekoliv.

# 17.03.2015, 15:47.
Pane Řehůřku, mockrát vás prosím o informaci k dopravě. Z letiště Fiumicino do hotelu Carindal Hotel St. Peter - Via Leone Dehon 71, Roma. A pak cesta zpátky z hotelu na letiště v pondělí 6.4. ráno kolem 4. až 5. hodiny. Děkuji. Hezký den. S pozdravem Sandra.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem A směr Battistini za € 1,50. Vystupte na stanici Cipro, odkud pokračujte autobusem č. 31 směr Laurentina nebo 33 směr Lenin. Zastávka autobusu je u přechodu na Via Cipro. Vystoupit musíte na Leone XIII / Pio XI a jít ve směru jízdy autobusu. Za čerpací stanicí odbočte doprava k Vašemu hotelu, který je po pravé straně. Jízdenku z metra můžete použít i na autobus. Tak brzy ráno od hotelu bohužel žádná veřejná doprava nejede, až přibližně 800 m od hotelu, z Via Aurelia, jede noční autobus n1 na Termini. Dá se tam dostat po Via Leone XIII a následně Via dei Gozzadini. Z Termini Pak jede ve 4:40 první autobus Terravision na letiště. Lepší asi bude si vzít taxi. Z hotelu na Termini Vás vyjde na přibližně € 20,00, z hotelu na letiště na přibližně € 45,00. Jedná se o noční tarify.

# 17.03.2015, 12:52.
V půlce května se chystáme na 5 dní do Říma. Přílet na letiště Fiumicino máme pozdě večer - až ve čtvrtek 22:45 večer. Bydlíme v hotelu Park Hotel Ginevra. Mohu se zeptat, jaký způsob dopravy takto pozdě večer z letiště doporučujete? Jsme čtyři dospělí, talže se vlezeme i do taxiku, ale existuje i jiná možnost, jak se dostat do hotelu v noci? A pokud ano, jak? Dále chceme zůstat tři dny v Římě - vyplatí se nám Roma Pass nebo nějaká jíná karta, když počítáme, že se vždy ráno svezeme metrem do centra a pak už se budeme pohybovat pěšky? Čtvrtý den chceme jet někam mimo (Pompeje, Assisi) - doporučíte nám nějaké další místo blízko Říma, které stojí za to? Zvažovali jsme místo hotelu také typ ubytování v apartmánech nebo B&B, ale váháme právě kvůli pozdnímu příletu. Mohu se zeptat, jaké máte zkušenosti s pozdním / nočním ubytováním v těchto typech ubytování? Je / není to problém a platí se tam nějaký poplatek? Omlouvám se za obsáhlý dotaz, ale s Římem nemáme žádné zkušenosti. Předem děkuji za odpověď. Zdraví Anna.

Počítejte s tím, že taxi Vás v čase po 22:00 hodině vyjde na přibližně € 46,00. Na osobu tedy € 11,50. Pokud byste chtěla cestovat veřejnou dopravou, můžete se dopravit na Termini. Cesta je popsaná v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55 s tím rozdílem, že z nočního autobusu n1 vystoupíte až na konečné Battistini / Soria. Odtud je to ale pěšky ještě 1 km po Via Mattia Battistini, následně doleva po Via di Boccea a doprava po Via Soriso. Třetí odbočka vlevo je pak Via di S. Giovanni della Croce, na které je Váš hotel. Pokud by se Vám nějakým způsobem podařilo ze zastávky autobusu zajistit taxi, stálo by přibližně € 10,00. To ale spíš v blízkosti metra, ale není to zrovna top - taxi lokalita. Doporučujeme taxi přímo z letiště. Zda se vyplatí nebo neřekneme. Musíte mít nějaký itinerář, co chcete navštívit. Pokud budete málo cestovat, zřejmě ne. Ale spočítejte si dopravu a vstupy bez karty a s kartou. Pak se rozhodněte. Velkou výhodou těchto karet jsou také přednostní vstupy. Pompeje jsou od Říma docela daleko - přibližně 250 km, Assisi přibližně 200 km. Byl by to dost náročný výlet především pod časovým tlakem. Doporučujeme navštívit Tivoli, Ostia Antica atd. v nejbližším okolí. Pozdní ubytování většinou nebývá problém, je třeba vše samozřejmě dopředu domluvit. Doporučujeme si ubytování prověřit např. na Booking, tam mají uvedeny časy ve kterých se dá standardně ubytovat. Většinou Vás ale ubytovací zařízení stejně ještě dotáže kdy přijedete. Co se poplatku týče, to je už přímo záležitost ubytovacího zařízení. Pokud mají nonstop recepci tak ho po Vás chtít nebudou, pokud tam na Vás budou v noci extra čekat, je možné že si ho vyžádají. Budete to ale určitě vědět dopředu.

# 17.03.2015, 12:19.
Chystám se do Říma a protože budu muset často používat MHD (převážně metro), chtěla jsem se zeptat, existuje-li nějaká předplacená karta, například na 7 dní (jako například Oyster v Londýně). Pokud ano, kde se dá koupit a za kolik? Předem moc děkuji. Lenka.

Časové jízdenky v Římě samozřejmě mají. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50 a platí 100 minut. Následují časové jízdenky s platností podle označení - Roma 24H za € 7,00, Roma 48H za € 12,50 a Roma 72H za € 18,00. Týdenní jízdenka má označení CIS, stojí € 24,00 a platí do 24. hodin sedmého dne. Někdy se vyplatí jízdenky kombinovat. Jako příklad lze uvést návštěvu Vatikánu. Tam a zpět pojedete metrem, po prohlídce navštívíte ještě památky v pěší dostupnosti. Pak Vám stačí na ten den 2x BIT po € 1,50. Stejně tak v den příletu a odletu Vám možná postačí jen jedna jízdenka BIT. Cesta z letiště a na letiště totiž není zahrnuta v městské dopravě. Jízdenky zakoupíte v prodejnách ATAC na trase římského metra A a B a na trase vlaků Roma - Lido a Roma - Viterbo.

# 17.03.2015, 08:20.
Pane Řehůřku, mohu se zeptat? Jedeme do Říma autem a budeme mít ubytování ve Villa Carlini na Via Florinas 50 v Passoscuro. Jaké je nejlepší cestování odtud do centra, když máme tedy k dispozici i auto? Je lepší jet autem a nechat ho na parkovišti u Termini, jak jste někomu doporučoval, nebo třeba v Ostii nebo přímo z místa něco jede? Moc děkuji. Ilona.

Přibližně 4 km od Vašeho ubytování je stanice Torre In Pietra - Palidoro. Před stanicí je přibližně stovka parkovacích míst. Z Via Florinas tam jezdí také okružní autobus Shiaffini. V polovině okruhu je zastávka přímo u stanice. Jízdenka stojí € 1,00 (u řidiče € 1,50). Jízdní řád najdete na výše uvedených stránkách - Autolinee / Fiumicino / Circolare Passoscuro. Vlak FL5 Vás zaveze za € 3,00 na Termini. Vlaky jezdí často, jízdní řády pro Váš termín a časy najdete na Trenitalia. Podle potřeby můžete vystoupit na S. Pietro, Trastevere nebo Ostiense. Můžete také jet do Říma a zaparkovat na některém P+R. Pro Vás přichází v úvahu např. Parcheggio Multipiano Magliana na Viale Val Fiorita. Je tam necelých 1000 parkovacích míst a parkoviště je otevřeno od 05:15 do 00:15, v pátek a v sobotu do 02:15. Dvanáct hodin parkování stojí € 1,50 a nad tuto dobu € 2,50. Odtud pak můžete jet do centra metrem B.

# 16.03.2015, 23:24.
Příští týden se chystáme do Říma. Je pravda, že máme štěstí a můžeme využít volného vstupu do vatikánských muzeí a Sixtínské kaple, pokud půjdeme v neděli? Děkuji za odpověď. Jan.

Je to pravda. 29.3.2015 je poslední neděle v měsíci a tedy vstup zdarma. Během vstupu zdarma bývá otevřeno jen od 9:00 do 12:30 (poslední vstup) a kompletně se zavírá ve 14:00.

# 16.03.2015, 19:15.
Pane Řehůřku, chtěla jsem Vás poprosit ještě o jednu laskavost. Ubytovatel po nás chce zaslat fotokopie našich dokladů - údajně to vyžaduje italské právo. Já s tím nesouhlasím, zaslala jsem jim pouze vypsané údaje z dokladů. Reagovali, že kopii si tedy udělají při našem příjezdu. Nechci povolit kopírování dokladů, ale ráda bych se zeptala, zda nevíte o nějakém takovémto italském nařízení. Zkoušela jsem něco najít na internetu a připadá mi, že je tam stejná situace jako u nás - tj. zákon to nepovoluje, ale poskytovatelé různých služeb často vyžadují pro ulehčení své situace. Je to stejné i v Itálii a mám právo bránit se kopii dokladu? Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Věra.

Podle naše názoru je ochrana osobních údajů podobná v celé Evropské unii a vychází ze směrnice 95/46/ES, která představuje na evropské úrovni referenční normu v oblasti ochrany osobních údajů. Konkrétně v Itálii je to ošetřeno zákonem 196 / 2003 ve znění pozdějších předpisů. Nicméně kopii dokladu může asi povolit i jiná právní úprava. Každopádně k tomu musíte s největší pravděpodobností udělit souhlas, protože ne všechny údaje na dokladu jsou nutné pro konkrétní úkon. Podle našeho názoru však ubytovací zařízení nemají povinnost dělat kopie dokladů, protože by tak postupovala všechna bez rozdílu. Nevzpomínáme si, že by se nám to vědomě v Itálii stalo. Na druhé straně, pokud to bude ubytovací zařízení i přes Váš nesouhlas vyžadovat a to neúspěšně, docílíte toho, že Vás neubytuje. Těžko to budete na místě řešit nějakou stížností na úřadech, atp. A i kdybyste dosáhli svého, nedovedeme si představit bydlet někde, kde jste ve sporu. Pěkně má ochranu osobních údajů zpracovaný např. Swan Hotel Al Cigno v Lignano - v dolní liště Privacy. Psala jste, že s Vaším hotelem komunikujete, doporučujeme tedy vznést dotaz na číslo zákona, nařízení nebo vyhlášky podle kterého v případě kopie dokladů postupují. Pokud Vám ho odmítnou poskytnout, najděte si jiný hotel. V opačném případě, tedy v oprávněnosti jejich postupu, se budete muset podřídit. Kopie ale rozhodně neposílejte e-mailem.

# 16.03.2015, 16:23.
Ve středu odlétáme do Říma na Fiumicino. Ubytovaní budeme v hotelu Antico Acquedotto. Přiletíme ráno, takže podle toho, co jsem pochytila z předchozích dotazů asi zvolíme na přesun Terravision nebo něco podobného a pak z Termini pěšky, ale horší je to zpět. Musíme být už v šest ráno na letišti a bude neděle. Co jsem pochopila, tak největší jistota bude asi také Terravision, ale s tím, že si lístek koupíme předem. Stačí ten zpáteční až třeba při příletu do Říma? Tedy 5 dní dopředu? Nebo je opravdu nutné už teď ho koupit z domu? Pokud je k našemu hotelu lepší úplně jiná cesta, tak budu ráda za každou informaci. Mnohokrát děkuji. Ivana.

Společnost má právě ty zvýhodněné ceny pro online jízdenky. Je to pochopitelné, protože takhle může optimálně obsadit autobusy a v případě větší poptávky vypravit popř. autobus další. Při nákupu online stojí jednosměrná jízdenka € 4,00 a zpáteční € 8,00. Při nákupu na místě jsou ceny € 6,00 resp. € 11,00. Online nákup má ještě jednu podstatnější výhodu. Máte rezervované místo v tom konkrétním autobuse, což např. při cestě na letiště je dost důležité. Větší jistota než autobusy jsou vlaky. První Leonardo Express odjíždí z Termini v 5:35 a na letišti je v 6:07. Dříve jede vlak s přestupem. Z Termini ve 4:52 na Ostiense, kde je v 5:12 a odtud v 5:17 na letiště, kde je v 5:48. Jízdenka stojí € 8,00. Nevíme, zda jste si cestu z hotelu nějakým způsobem měřila. Vzdálenost je 3,2 km. Na pěší výlet se zavazadly je to docela daleko. Z Termini Laziali tam jezdí městský vlak Roma - Giardinetti. Vystoupit musíte na Villini, vrátit se o několik desítek metrů zpět a odbočit doprava na Via di Villa Serventi, kde je Váš hotel. Zpět v neděli ráno jede vlak pozdě, první z konečné v 5:30, pak už po deseti minutách. Je třeba si vzít taxi na Termini (€ 15,00) nebo jet nočním autobusem n18, který Vás ze zastávky Casilina / de Agostini (přibližně 150 m po trase vlaku směrem k Termini) zaveze na Termini. Autobusy v noci jezdí přibližně dva za hodinu.

16.03.2015, 13:03.
Vážení Řehůřkovi. Tak nejdříve vás zdravím a současně přijměte omluvu, že vás znovu atakuji dotazy. Jsme parta smolařů, protože už se nám po několikáté stalo, že nám nevyšlo ubytování, což je tento případ. Odpověděli jste mi již letos zevrubně na dotaz, ale vaše odpovědi můžeme využít jen částečně. Pokud tedy se mnou neztratíte trpělivost, potřebovali bychom odpovědi na tyto otázky. Kde si v Římě, pro nás nejlépe na Termini a za kolik Euro můžeme uschovat zavazadla (letíme zpět do Prahy až večer, ale zařízení musíme opustit dopoledne)? Zpátky bychom rádi využili transfer na letiště prostřednictvím Terravision. V jakém předstihu si můžeme lístky na bus zakoupit (o jejich kanceláři na Termini víme)? Budeme bydlet (tedy už doufám, máme zaplaceno!) ve starém Trastevere. Nebylo by tedy výhodnější využít vlaku na Fiumicino (ceny přibližně známe, ale neznáme jízdní řád, pojedeme v pondělí)? Pokud odpovíte, budu vám velice vděčná, moji spolucestující si ze mě už dělají legraci, že stejně budu vypadat jako magor. Ať se vám práce daří. Marta.

Přímo na Termini je úschovna zavazadel - Deposito bagagli. Otevřená je od 6:00 do 23:00. Prvních pět hodin platíte € 6,00, za každou další hodinu pak připlácíte € 0,90 a po 12. hodinách za každou další hodinu € 0,40. Jízdenky si můžete zakoupit online na výše uvedených stránkách. Je to lepší než na místě, protože online nákupem máte nižší cenu, konkrétně € 4,00 oproti ceně na pokladně, která je € 6,00. Nákupem online máte garantované místo v autobusu na konkrétní hodinu. Konkrétně na Termini si musíte ještě nejpozději 20 minut před odjezdem vyzvednout palubní vstupenky v Terracafe u zastávky. Jízdní řády vlaků FL1 najdete na Trenitalia. Z Trastevere jede 6., 21., 36. a 51. minutu. Cena je € 8,00.

# 16.03.2015, 11:29.
Předběžně se chystám do Říma v termínu 23.7. až 27.7.2015. Zajímalo by mě, zda v tento termín budou otevřeny památky jako např. Vatikánská muzea, Sixtinská kaple, Koloseum, Forum Romanum + Palatin, kopule Baziliky sv. Petra, Nekropole apod., či náhodou zda v tomto termínu není nějaký zavírací den. Dále, zda je v tyto dny možnost čerpat nějaké slevy na vstupném, případně vstupy zcela zdarma. Děkuji předem za odpověď. Kateřina.

Nevíme o nějaké akci, která by v tomto termínu uzavřela všechny památky. Otevírací doba se řídí standardním návštěvním řádem. Ve Vatikánu jsou výjimečné dny ve Vašem termínu následující: v pátek 24.7. jsou navíc noční prohlídky od 19:00 do 23:00, v neděli 26.7. je vstup zdarma, ale také největší nápor turistů. Římské státní památky a muzea mají vstup zdarma první neděli v měsíci, což není ve Vašem termínu.

# 16.03.2015, 10:40.
Koncem dubna chceme navštívit Řím, potřebujeme se rychle přemístit na hlavní nádraží - nejlépe vlakem. Jaká je cena a jak často jezdí? A pak k hotelu Villa Porpora. Děkuji. Anna.

Předpokládáme, že se potřebujete přemístit z letiště Fiumicino. Odtud jezdí přímo na Termini vlak Leonardo Express. Ten jezdí po půl hodině a cena je € 14,00. Levnější je vlak FL1, který jezdí po 15. minutách, musíte však přestoupit na Ostiense a cena je € 8,00. Výhodnější je jet autobusem , který Vás na Termini zaveze za € 4,00. Cena je platná při online nákupu. Z Termini se k Vašemu hotelu dostanete autobusem č. 910 směr Mancini. Vystoupit musíte na Paisiello / Monteverdi. Odtud pak jděte ve směru jízdy autobusu a na křižovatce odbočte doleva na Via Nicolo Porpora. Ubytování je po levé straně.

# 14.03.2015, 16:45.
Reaguji na dotaz ze dne 10.03.2015, 20:12 ohledně jízdenek. Létám do Říma tak dva až třikrát v roce a mám zkušenost, že i když projdu ven turniketem, tak pokud se vrátím zpět ve stanoveném časovém limitu, nevím zda-li jako v Praze 90 minut, tak mě to pustí vždy, i zpět na stejnou jízdenku. Mluvím např. o tom, když na některé stanici si jdu jen do obchodu a pak pokračuji dále. Myslíte tedy, že je to neplatné? Když mě to ale pustí zpět? Zkoušel jsem to minutu po limitu a už mě to nepustilo, ale jinak bez problémů. Takže já osobně nevidím důvod si při každém opuštění metra přes turnikety pokaždé označit novou jízdenku. Děkuji Vám a přeji pěkný víkend. Pepa.

Naše odpověď koresponduje s oficiálním vyjádřením ATAC. Jízdenku BIT můžete v časovém limitu 100 minut využívat jen jednou pro jízdu vlakem a jednou pro jízdu metrem. Pokud ji použijete na metro, už ji nemůžete použít na vlak a naopak. Pokud v metru projdete jednou turnikety, už ji podruhé použít nemůžete. Konkrétně metra se týká klauzule v popisu jízdenky: "sulle linee della metropolitana (per una sola corsa, su piu linee, senza oltrepassare i tornelli)". Toto je rozhodující. Je spousta parametrů, které si musí cestující hlídat sám - např. správnost použité jízdenky, označení jízdenky, časový limit atd. Ne vše na 100% ověří stroje. Konečné slovo má pak lidský faktor v podobě revizora, kterému pak těžko budete vysvětlovat proč jste na jednu jízdenku dvakrát prošel turnikety.

# 14.03.2015, 12:11.
Někde jsem se dočetl, že každou první neděli v měsíci jsou vstupy do historických památek v Itálii zdarma. Je to pravda? Moc děkuji za odpověď. Martin.

Ano je to pravda. Týká se to státních památek a muzeí. Ne však Vatikánu, to je samostatný stát.

# 13.03.2015, 21:23.
Pane Řehůřku. Letíme do Říma 14.5. do neděle 17.5. Ubytovaní budeme v Residenza Cola di Rienzo - Push on the Button to Suite in Rome Via Cola di Rienzo 133 blízko Vatikánu a tápeme, vyplatí-li se koupit Roma Pass nebo Omnia Card. Chceme určitě koupit online vstupenky do Vatikánu a také další vstupenky do muzeí a památek online, abychom se vyhnuli frontám a stihli toho co nejvíce, moc se ale neorientuji a nevím, jak postupovat. Moc prosím o radu, zda-li se vyplatí koupit kartu či Pass nebo ne. Odlétáme až v neděli večer v 18:30 z Fiumicina. Moc děkuji. Marie.

nelze použít do Vatikánu. Tam je možné použít . Omnia Card současně platí pro Colosseo, Palatino a Foro Romano a zdarma do dalšího muzea ze sítě Roma Pass. Na další muzea ze sítě Roma Pass pak platí snížené vstupné. Doprava je v rozsahu Roma Pass. Omnia Card nabízí pak ještě další možnosti. Pokud plánujete všude nákup vstupenek online, pak je jedna z těchto karet řešením, v případě Vatikánu + Říma Omnia Card. Je však třeba si to všechno propočítat podle toho co chcete všechno navštívit a jak budete využívat dopravu. Každopádně doporučujeme kartu využít mimo den příletu a odletu, protože doprava v ní zahrnutá se netýká cesty z letiště a na letiště. V případě nákupu Omnia Card online (viz výše) máte vše jen na jeden nákup a voucher si vyměníte na O.R.P. - Piazza Pio XII, 9.

# 13.03.2015, 20:55.
22. až 26.4.2015 letíme 2 osoby do Říma. Ubytování máme zamluvené v My rooms, Piazza Risorgimento 36. Prosím Vás o informaci, jak se máme nejlépe dostat z Fiumicina na uvedenou adresu a hlavně v neděli ráno zpátky. Letadlo nám odlétá už v 7:25, což není úplně ideální doba na dopravu. Je nutné brát si taxi? Samozřejmě bychom rádi za dopravu zaplatili co nejméně. Děkuji za Váš čas a cenné informace. Ludmila.

Jeďte autobusem . Zpáteční jízdenka stojí € 11,00. Zaveze Vás na Via Crescenzio, což je jen několik metrů od Piazza Cavour a hlavně 800 m od Vašeho ubytování. Zpět 26.4.2015 jede autobus v 5:10 a na letišti je v 5:50. Z Via Crescenzio můžete jet k ubytování autobusem č. 492 (zastávka Orazio) a vystoupit na Risorgimento. Je to těsně před náměstím. Pokud chcete být na letišti ještě dříve, pak musíte jít přibližně 500 m z náměstí po Via Ottaviano ke stanici metra Ottaviano, odkud jezdí noční autobusy n1. Jezdí 3 až 4 do hodiny a zavezou Vás na Termini. Odtud, z Via Cavour, jezdí autobusy . První jede ve 4:40 a na letišti je v 5:28. Jízdenka stojí € 4,00. Vyplatí se Vám pak samozřejmě zpáteční (tzn. i na cestu z letiště), která stojí € 8,00. Z Termini se pak k ubytování dostanete metrem A na Ottaviano a odtud 500 m po Via Ottaviano k ubytování. Jízdenky na oba autobusy z letiště doporučujeme samozřejmě zakoupit online, abyste měli blokované místo. Autobusy 492 nebo metro A jsou součástí městské dopravy, platí na ně jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, nebo .

# 12.03.2015, 14:29.
Přiletím na Fiumicino - terminal 2 v 17:30, myslíte, že je reálné stihnout bus Terravision v 18:05 na Termini? Je někde nějaká mapka busových stanic na Fiumicinu a Termini? Je možné uplatnit on-line koupený lístek na pozdější spoj v 18:35? Děkuji. Markéta.

Je to příliš krátká doba a malá rezerva. Doporučujeme volit pozdější spoj . Zastávka se na letišti nachází u Terminálu 3, schematicky je to naznačeno na výše uvedených stránkách. Na Termini pak na Via Marsala před Terracafe. Plánek je na stejném místě. Jízdenku na určitý čas můžete samozřejmě uplatnit později. Nemáte však garantované místo, musíte tedy jet prvním volným spojem.

10.03.2015, 20:12.
Děkuji za informace. Ještě prosím: platí se při přestupu z metra A na B v Termini znovu € 1,50 nebo mohu jet na stále stejný lístek? Děkuji. Rosťa.

Římské metro umožňuje s jízdenkou BIT přestup mezi linkami. Pokud však projdete turnikety, musíte použít na metro další jízdenku. Pokud použijete jízdenku v metru, nemůžete ji použít už na vlak a opačně. V případě autobusů a tramvají toto omezení není. Pokud už máte jednou jízdenku označenou z autobusu nebo tramvaje, musíte ji v metru nebo u vlaku označit znovu z druhé strany. U autobusu a tramvaje už ne.

10.03.2015, 16:55.
Vážení Řehůřkovi, po roce vás opět prosím o pomoc. Do Říma máme letět na noc, tj. na Fiumicinu budeme přibližně 22:45 (plus nějaký čas na odbavení). Prosila bych od vás potvrdit, že skutečně poslední bus Terravision jede do Říma na Termini ve 23:00 hodin. Dál ale mám rébus, nevím totiž, jak se dostat v noci z Termini do našeho cíle cesty, kterým je pro nás apartmán na Via Egidio Albornoz (kolmá na Via Aurelia). Neznáme spojení a bude asi po půlnoci. Taxi pro nás asi nepřipadá v úvahu, jsme skupina. Předem děkuji za případnou odpověď a vaši skvělou práci. Marta.

Poslední autobus z letiště Fiumicino na Termini jede skutečně ve 23:00. Ten nestihnete. Máte však k dispozici další společnosti. Např. Tambus jede ve 23:30 a na Termini je v 00:15. Cena jízdenky je € 5,00. jede ve 23:50 a na Termini je v 1:00. Cena jízdenky je € 6,00. Cotral jezdí v 1:15, 2:15, 3:30 a na Termini je za hodinu. Cena jízdenky je € 5,00. Můžete tedy kombinovat cestu na Termini jinou společností a zpět pak Terravision. Na Termini se tedy v den příjezdu dostanete až po půlnoci. Z Termini Vám pak jede noční autobus N1 směr Battistini / Soria. Vystoupit musíte na Baldo Degli Ubaldi / Moricca. Odtud musíte jít ve směru jízdy autobusu po Via Baldo Degli Ubaldi a po přibližně 100 - 150 m odbočit doleva na Via Egidio Albornoz. Záleží také ve který den přiletíte. Pokud v pátek nebo v sobotu, pak ještě funguje do 1:30 metro A, kterým se z Termini můžete dopravit na Baldo Degli Ubaldi, odkud je to stejně daleko jako z autobusu, ale po Via Baldo degli Ubaldi opačným směrem. V ostatní dny funguje metro A jen do 23:30.

# 10.03.2015, 10:57.
Pane Řehůřku, chtěl bych se zeptat, zda máte zkušenosti s objednáním přednostního vstupu do Sixtinské kaple. Kromě značně drahé služby přes Čedok údajně existuje možnost objednání online u agentury v Římě, která je o polovinu lacinější. Nepodařilo se mi ale zjistit kontakt na tuto službu, jakou formou se platí a hlavně, kde si můžu pak vyzvednout objednané vstupenky. Děkuji Vám za odpověď. Josef.

Vstup do Vatikánských muzeí a sixtinské kaple si můžete rezervovat online na oficiálních stránkách Musei Vaticani. Vstupné stojí € 16,00, k tomu ještě zaplatíte rezervační poplatek ve výši € 4,00. Platí se online, akceptují karty Visa a Master Card. Po rezervaci obdržíte e-mailem potvrzení a voucher s rezervačním kódem a dalšími informacemi. Ten si vytisknete a v den prohlídky se s ním budete identifikovat. Rezervace bude zkontrolována na základě čárového kódu na voucheru. Na místě ignorujte dlouhou frontu a jděte až ke vstupu. Držte se směrovek pro návštěvníky se vstupenkami z internetu.

# 09.03.2015, 23:25.
Pane Řehůřku, velmi děkuji za přínosné stránky o Římě. I já bych Vás chtěla touto cestou požádat o radu, a sice - ve čtvrtek přiletíme do Říma na letiště Fiumicino. Ubytování máme zajištěné v dosahu vlakové stanice Appiano. Je možné se tam dostat nějak jednoduše z letiště Fiumicino? Jaký vlak nejlépe zvolit a kde bychom měli přestoupit? Jaké jsou prosím ceny jízdenek? Pak jsem se ještě chtěla zeptat na brzké ranní spoje zpět na letiště Fiumicino - letíme zpět v neděli ráno - odlet je již v 7:25. Jaký typ dopravy pro cestu na letiště v tuto brzkou hodinu byste doporučoval? Asi nejlépe také vlakem z Appiano nebo metrem. Zřejmě to bude v tuto denní dobu v neděli omezené, že? Na letišti bychom chtěli být nejpozději v 6:30, nevím, zda je možné dostat se tam dříve. Mnohokrát děkuji za Vaši laskavou odpověď. Věra.

Z letiště Fiumicino jeďte vlakem FL1 a na Trastevere přestupte na vlak FL3 - směr S. Pietro, Cesano, Viterbo. Vystupte na Appiano Proba Petronia. Jízdenka stojí € 8,00. Na místě budete i s přestupem přibližně za 50 minut. V neděli, ale i v jiný den, tak brzy ráno vlakové spojení bohužel nevyužijete. První vlak jede až v 7:04. Nejbližší autobus v okolí č. 990, který jede na Piazza Cavour a zastavuje také např. u metra Ottaviano, vyjíždí z konečné na vlakové stanici Monta Mario až v 5:30. Jediné řešení mimo taxi je dostat se na 600 m vzdálenou zastávku Medaglie D' oro / Marziale na Viale delle Medaglie D' Oro, odkud jezdí noční autobus N6 (jezdí po půl hodině). Ten Vás zaveze na Piazza Venezia, odkud musíte pokračovat nočním autobusem N8 (jezdí po 20. minutách) nebo N15 (jezdí po 40. minutách) na Termini. Z Termini pak jede ve 4:40 (5:28) a 5:30 (6:15) autobus za € 4,00. V závorce jsou časy příjezdu na letiště. Počítejte však s rezervou pro možné zpoždění. Taxi z Appiano na Termini stojí v noci přibližně € 19,00, na letiště Fiumicino přibližně € 52,00.

# 09.03.2015, 18:27.
Děkuji za odpověď. A chci se zeptat, zda v tu brzkou ranní hodinu je volně průchozí cesta (na street view to vypadá jako pasáž nádražní budovy) ze strany ulice Via Giovanni Giolitti na ulici Via Marsala ke zmíněné Terracafé? Děkuji. Luděk.

Termini je nonstop fungující dopravní uzel v Římě. Terracafe je v otevírací době přístupná jak ze strany stanice, tak ze strany Via Marsala. Pokud by byla z důvodu nějaké mimořádné události stanice uzavřena, jsou pořád Via Giolitti a Via Marsala přístupné přes Piazza dei Cinquecento.

# 08.03.2015, 20:29.
Potřebuji z Letiště Fiumicino cestovat dopoledne přímo do Vatikánu. Našel jsem si SIT Bus Shuttle za € 6,00, ale zajímalo by mě, zda je možné cestovat např. busem č 40. Nenašel jsem už k němu ale podrobnosti. Co mi můžete doporučit? Děkuji. Rosťa.

má zastávku na Via Crescenzio, jen několik desítek metrů od Piazza Cavour. Odtud je to pěšky podél Castel Sant Angelo do Vatikánu přibližně 1200 m. Z Via Crescenzio můžete popojet kousek autobusem č. 492 směr Stazione Metro Cipro a vystoupit ob zastávku na Crescenzio / Risorgimento. Odtud je to do Vatikánu přibližně 500 m. Expresní autobus č. 40 jezdí z Termini na Borgo Sant Angelo. Výhodnější je vystoupit o zastávku dříve na Transpontina / Conciliazione. Odtud je to do Vatikánu 450 m. Předpokladem je, že z letiště pojedete na Termini, např. autobusem za € 4,00. Autobus č. 40 jezdí každý den přibližně od šesti do půlnoci, maximálně v desetiminutových intervalech.

# 07.03.2015, 22:25.
Jak jsem psal, určitě dám na Vaše rady (proto i využívám Vašich internetových služeb) - chci se zeptat, zda byste s ohledem na nutný brzký pondělní odjezd na letiště (7:25 let do Prahy) dal přednost ubytování v oblasti nádraží Termini (např. Valentino House, Via Filippo Turati 34) nebo se klidně spoléhal na ranní taxi ke stanici Termini (např. Hotel Domus Aurelia, Via Aurelia 218 nebo Hotel Roma Tiburtina, Via di Ponte Mammolo 28 nebo City Guest House, Viale Opita Oppio 76, 00174 Řím, Itálie). Odjezdová zastávka autobusu Terravision je hned u nádraží Termini? Má význam si na letišti pořizovat zpáteční jízdenku na tento autobus nebo to vůbec není možné či nijak výhodné? Předem děkuji. Luděk.

Zastávka, odkud odjíždí Terravision je na Via Marsala u Terracafe, které je součástí budovy nádraží. Určitě si jízdenku pořiďte online na . Jednak získáte cenu € 8,00 za zpáteční jízdenku (proti standardní ceně € 11,00) a jednak budete mít garantované místo v požadovaném autobuse, což při zpáteční cestě bude pro Vás nutnost. Cesta Termini - Fiumicino má zvláštní režim, je nutné si v Terracafe nejpozději 20 minut před odjezdem vyzvednout Boarding Card. V Terracafe mají otevřeno každý den od 4:30 do 21:00. U ranního autobusu zřejmě těch 20 minut moc dodržovaných nebude. Termini je pro ubytování z pohledu cesty brzy na letiště jistota, na druhé straně nepatří tato část k nejlepším ubytovacím lokalitám. Pokud si však vyberete hotel ve vzdálenější oblasti, snažte se ho volit v dosahu metra, po jehož trase jezdí noční autobusy. Pokud si vyberete nějaký pěkný hotel i někde jinde, je možné, že alespoň pro cestu zpět bude výhodnější využít služeb taxi až na letiště.

06.03.2015, 08:02.
Na letiště Fiumicino budeme přilétat v noci ve 22:45 hodin. Bydlíme na Viale Val Padana 118, 00141 Řím. Poslední autobus odjíždí ve 23:00, což asi nestihneme. Existuje jiná možnost veřejné dopravy nebo by bylo rozumnější / levnější využít taxi službu? Moc Vám děkuji. Vendula.

Dalšími možnostmi jsou autobusy Tambus ve 23:30 za € 5,00, ve 23:50 za € 6,00 a Cotral v 1:15 za € 5,00. Z Termini pak můžete jet metrem B1 na Conca d' Oro, pokud pojedete v pátek nebo v sobotu a prvními dvěma spoji. V ostatní dny nebo po 1:30 pak nočním autobusem N2L, který Vás zaveze stejně jako metro na Conca d' Oro, odkud musíte jít pěšky přibližně 800 m k místu ubytování, stejně jako v případě metra. Taxi z letiště Fiumicino na místo ubytování Vás vyjde na přibližně € 81,00, z Termini přibližně na € 18,00 a z Conca d' Oro přibližně na € 10,00. Jedná se o noční tarify.

# 06.03.2015, 07:25.
Moc děkuji za vyčerpávající odpověď. Mám teď dilema. Náš hotel je kousek od stanice Balduina, zde: Via Damiano Chiesa 8. Řeším tedy dopravu. Pokrývá Roma Pass nebo Omnia Card dopravu až k blízkosti hotelu, či jen částečně a je třeba kupovat lístky na autobus či vlak, které Omnia či Roma karta nepokrývají? Jsou to ovšem jen malé cenové položky. Co tedy doporučujete? Na Omnia Card je řada kritiky na Trip Adwisor. Ať už s aktivací či vůbec smyslem využití. Zase ale je jiná šance se vyhnout dlouhým řadám u vstupu ve Vatikánu? Koukla jsem, že se dají objednat i samostatné trasy, jako ranní či odpolední Vatican Tours, ale cenově to je asi v polovině ceny Omnia karty. A je to jen jeden vstup. Kdežto s Omnia mohu do Vatikánu tři dny, A nevím, zda ty Tours jsou také Fast track? To je také ten bonus, pro který jsme ochotni si připlatit. Máte vy osobně jaké zkušenosti? Je to naše první cesta do Říma a kdoví, kdy se to zase poštěstí. Jsem ráda za vaše přímé zkušenosti. Děkuji moc. Marci.

Stanice Balduina je v pásmu centrálního Říma, můžete využít jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS i nebo . Ti, kteří kritizují Roma Pass nebo Omnia Card se dostatečně neseznámili s podmínkami, nepropočítali si použitelnost s ohledem na jejich itinerář atd. Potom až na místě nebo dodatečně zjistili, že kartu nevyužili jak si mysleli že využijí nebo měli prostě velké oči a nestihli to, nebo bydleli tak, že nemuseli skoro vůbec cestovat. Každému, kdo se nás ptá, zda se mu tyto karty vyplatí nebo ne odpovídáme že nevíme. Je třeba si to skutečně propočítat pro situaci s kartou a bez karty a pak se rozhodnout. Je třeba zvážit všechna pro a proti, ubytování, cestování, vstupy, … Jinak do režimu zjednodušeného vstupu se nedostanete jen s těmito kartami, ale i s online rezervací, kterou nabízí většina nejvýznamnějších památek a muzeí. S Vatican Tours zkušenosti nemáme.

# 05.03.2015, 20:01.
Pane Řehůřku, měla bych jeden dotaz a to, zda je možné na Vašem webu prostřednictvím dotazu nabídnout jízdenky z Fiumicino Airport - Rome Termini Station? Zakoupili jsme je nějakým nedopatřením 3x, ale potřebujeme pouze 1x. Jsou pro 2 dospělé osoby. Chtěli jsme objednávku zrušit, ale nějak s námi společnost nekomunikuje. Čas i datum jsme se dočetli, že lze bezplatně změnit. Jízdenky jsou platné 6 měsíců - snad jsme vše dobře pochopili. Cena byla € 16,00 (€ 8,00 za jednoho) - je to na cestu tam i zpět. Prodali bychom je se slevou a to za Kč 400,00. Tyto jsou na 1.4. a zpět 5.4. Děkuji a přeji pěkný večer. Radka.

Doporučujeme komunikovat se společností Terravision přes jejich Facebook profil. Tam většinou komunikují online a Vaš problém určitě vyřeší. Každopádně zveřejněním odpovědi se zobrazí i Vaše nabídka, kontakt na případného zájemce Vám přepošleme.

# 05.03.2015, 20:00.
Pane a paní Řehůřkovi, mám dotaz ohledně Říma. Letos 3.4. až 6.4. se chystám do Říma a 5.4 je první neděle v měsíci a to jsou všechny památky zdarma nebo většina. Chtěla jsem se zeptat, zda nemáte zkušenost s Colosseo, zda tam bude hodně lidí, když budou velikonoce? Děkuji za odpověď. Martina.

První neděli je vstup zdarma do všech státních muzeí a památek - italských. Počítejte s tím, že Colosseo bude pod náporem turistů. Je to hned z několika důvodů - 1. vstup zdarma, 2. Velikonoce, 3. tuto neděli jsou zavřena vatikánská muzea.

# 04.03.2015, 21:56.
Na konci března se chystáme na 5 nocí do Říma (2 dospělí). Klasicky bychom chtěli projít zajímavé památky (Koloseum, Pantheon atd.). Můžete mi poradit, zda je pro nás (a v čem) výhodný nějaký ten Roma Pass, či tak něco (hop on, hop off)? Moc se v tom neorientuji. Děkuji za odpověď. Pavla.

je vhodný pro kombinace památek, muzeí a dopravy v Římě. Na výše uvedených stránkách Download / Tarife Biglietti / Scarica je seznam zapojených muzeí do tohoto projektu s cenami. Pro držitele Roma Pass jsou první dva vstupy zdarma a další za sníženou cenu (Prezzo Ridotto). Roma Pass je třídenní (do 24 hodin třetího dne od první validace) a obsahuje i třídenní dopravu v Římě (ekvivalent jízdenky BTI). Dostanete k němu mapu a malého průvodce. Roma Pass stojí € 36,00 a existuje i dvoudenní verze za € 28,00 ve kterém je zdarma jeden vstup. je víceméně upravený Roma Pass rozšířený o Vatikán. K němu máte ještě Colosseum, Foro Romano a Palatino, Roma Cristiana Open Bus, jeden vstup z Roma Pass zdarma a další se slevou, dopravu v rozsahu Roma Pass. stojí € 98,00. To zda se karta vyplatí nebo ne zjistíte tak, že si vypracujete itinerář s optimalizovanou dopravou (seskupit místa tak, aby náklady na dopravu byly co nejnižší). Spočítáte vstupy s dopravou s využitím a bez využití konkrétní karty. Levnější varianta je výhodnější. Existuji také různé tzv. Citi tours, různé itineráře, panoramatické jízdy autobusem nebo lodí s možností vystoupit a zase nastoupit a pokračovat.

# 04.03.2015, 21:47.
Poradíte nám, jak si zajistit autokemp pro obytné auto poblíž Říma s dostupností do města - na období od 17.4.2014 - na tři noci. Tak abychom měli jistotu, že při příjezdu budeme mít 100% kde zaparkovat? Děkuji. Josef.

Navštivte oficiální stránky vybraného kempu a přes jejich online rezervaci si pobyt zajistěte. Pokud kemp vybraný nemáte, můžete si ho vybrat na portále Camping, kde jsou mimo jiné i odkazy na oficiální stránky. Seznam římských kempů najdete i na naší stránce Kempy v Římě. Na této stránce najdete i popis veřejné dopravy z kempu do centra.

# 04.03.2015, 09:09.
Chtěl jsem se zeptat, kolik stojí poplatky za dálnici v Itálii a sice konkrétně na cestě do Říma. První varianta přes Brenner. Druhá varianta přes Graz a Klagenfurt. Jakou variantu byste případně při cestě z Hradce Králové doporučili? Děkuji za odpověd. Jarda.

Přes Brenner Vás poplatky v Itálii vyjdou na € 51,20, přes Tarvisio na € 55,00. Při cestě zpět jsou ve stejné výši. Počítejte s tím, že za průjezd Brennerem se ještě platí navíc € 9,00 a v obou variantách desetidenní dálniční známka v ceně € 8,70. My bychom volili variantu přes Brno - Vídeň - Tarvisio. Už i z toho důvodu, že nabízí další možnosti úspory. První přichází v úvahu v úseku Tarvisio - Gemona, další v úseku Mestre - Ravenna - Orte. Při využití všech možností pak vyjde mýtné v Itálii v jednom směru na € 15,70. Více informací najdete v našich Reportážích, Cestovatelově blogu a Otázkách a odpovědích.

# 03.03.2015, 15:46.
Pane Řehůřku, hned v úvodu přijměte slova obdivu, že se tak hezky staráte o korespondenty. Jsem jeden z milionu, kteří manželce slíbili výlet do Říma a rád by toto na přelomu března / dubna učinil. Klidně i v termínu, kdy nám poradíte. Jsme celkem časově nezávislí. Rádi bychom přespali přibližně 3 až 4 noci, což by asi zajistil Booking. Ovšem to je tak vše, co jsem schopen zajistit. Jinak je to vyloženě partyzánský nápad. Neumím italsky / umím anglicky a německy. Dopravit se mohu jak autem, tak letadlem, tak obytným autem. Ani s jedním nemám problém. Ovšem - jistě bude v Římě problém s parkováním. Nejsem z těch, co by se tam jeli jen najíst, rád obejdu různé památky a že prý jich tam není málo. Mám v Miláně sestřenici, u které bych případně mohl nechat auto a prý do Říma je to přibližně 3 hodiny jízdy vlakem. Nechcete být naším cestovním Guru a nalajnovat nám pobyt tak, jako byste na ten výlet jel Vy? Milionkrát děkuji za radu. Josef.

Naše stránky jsou určeny pro konkrétní cílené dotazy individuálních cestovatelů. Neodpovídáme na obecné rozsáhlé dotazy, nezpracováváme itineráře nebo komplexní plány dovolené. V tomto případě se musíte obrátit na nějakou cestovní agenturu nebo cestovní kancelář, která se specializuje na dovolenou ušitou na míru. Většinu odpovědí na případné otázky najdete v našich otázkách a odpovědích týkajících se Říma a Itálie. Pokud budete mít samozřejmě konkrétně zacílený dotaz na který nenajdete odpověď na našich stránkách, můžete se na nás obrátit.