ŘÍM 2015 / 2

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 2

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete druhou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 20.10.2015, 13:16.
Přiletíme do Říma 31.10., tedy před Dušičkami. Ráda bych se zeptala, co nás v Římě v souvislosti s tímto svátkem čeká. Zda si máme dát na něco pozor, nebo se na něco připravit. Odlétáme 5.11. Děkuji za odpověď. Blanka.

Ve Vatikánských muzeích bude standardní provoz, tj. 1.11. jako každou neděli (kromě poslední v měsíci) zavřeno, ostatní dny Vašeho pobytu standardně otevřeno od 9:00 do 16:00 (vstup) / 18:00 (muzea). Nicméně počítejte s větším počtem lidí přímo ve Vatikánu. 1.11. (12:00), 2.11. (18:00), 3.11. (11:30) a 4.11. (10:00) se konají různé mše apod. za účasti Papeže Františka, tzn. dotčené části Vatikánu mohou být uzavřené nebo omezený přístup. Naopak v Římě bude první neděli v měsíci, tj. 1.11., jako v celé Itálii do státních muzeí a památek vstup zdarma. Počítejte tedy se zvýšeným počtem návštěvníků. Ve Vašem termínu nebudou nějaké mimořádné zavírací dny. Většina muzeí zavírá v pondělí, 1. ledna, 1. května a 25. prosince. Colosseo bude samozřejmě otevřeno i v pondělí. Doprava by měla fungovat standardně.

19.10.2015, 23:10.
Mám podobnou, ne-li stejnou, otázku jako slečna pár týdnů přede mnou. Pokoušela jsem se koupit si online vstupenku do Kolosea, nicméně studentská varianta neumožňuje tisk doma, jen vyzvednutí v pokladně. Ptám se tedy, zda i s obdrženým kódem transakce mohu svobodně předběhnout frontu, nebo v ní budu muset stát spolu s ostatními, navíc bohatší o pocit, že jsem si za online nákup připlatila € 2,00? Děkuji za odpověď. Zuzana.

Možnost obdržení PDF vstupenky e-mailem (nově možnost "stampa a casa") je jen v případě, že při nákupu jsou v košíku jen vstupenky za plnou cenu. Je to logické, protože snížené vstupné a vstupné zdarma vyžaduje ověření na místě. V těchto případech je automaticky nastavena volba "ritiro alle case", obdržíte potvrzení rezervace a kód e-mailem se kterým si vyzvednete vstupenky u pokladny pro rezervace.

# 19.10.2015, 09:08.
Děkuji za odpověď. Nevíte, která památka na ulici Via Appia Antica stojí za to? Děkuji za tip. Monika.

Těch památek kolem Via Appia Antica je hodně a vlastně i v celém parku, který se rozprostírá na ploše necelých 3,5 tisíce hektarů. Jedna z nejvýznamnějších archeologických památek, kterou byste si neměla nechat ujít je Circo di Messenzio s palácem a hrobkou.

# 18.10.2015, 22:21.
V úterý přiletíme na letiště Ciampino v 16:40 a potřeboval bych dopravu do Flaminio Village Bungalow Park. Budeme zde 4 noci / 5 dnů a každý den chceme dojíždět do centra a za památkami. Můžete mi poradit dopravu do kempu? Mohu použít Roma Pass, nebo se nám vyplatí jiná permanentka na dopravu? Děkuji za informace. Daniel.

Doprava je popsaná na naší stránce Flaminio Village. Stanice Due Ponti je v pásmu, kam ještě plátí jízdenky BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, nebo . To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne záleží na Vašem itineráři, co navštívíte, jak budete cestovat atd.

# 18.10.2015, 20:47.
Prosím Vás o doporučení dopravy z letiště Fiumicino do hotelu na Via Enrico Accinni 63, Trionfale. Děkuji. Radka.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte autobusem č. 70 na konečnou zastávku Clodio. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50. Můžete ale použít i časové jízdenky nebo Pass. Ulice Via Enrico Accini je na druhé straně náměstí, po pravé straně. Nice Rome Suite of Vatican je až na konci. Můžete jet také vlakem FL1 za € 8,00 na Ostiense a odtud pokračovat autobusem č. 23 na konečnou zastávku Clodio. Zastávka na Ostiense je u vchodu na vlakovou stanici Porta S. Paolo na Via Ostiense. Z vlakového nádraží kam přijedete je tam průchod.

# 18.10.2015, 18:57.
Ve čtvrtek odlétáme do Říma, prosíme o zodpovězení několika otázek. Jak se dostaneme z letiště Fiumicino na naše ubytování na Via Luigi Perna 25? Dále, jak se dostaneme z Vatikánu na stadion Lazio Řím? Dají se vstupenky zakoupit v pokladně těsně před zápasem? Pokud budeme mít Roma Pass, musíme si zakoupit vstupenky do památek, nebo stačí předložit tento Pass? Poslední neděli v měsíci jsou vstupy do památek zdarma? To se týká i Vatikánu? A dále prosím, jak se dostaneme z našeho ubytování k moři a pak na letiště? Eva.

Jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Ostiense. Odtud pokračujte autobusem č. 30 směr Laurentina a vystupte na Colombo / Laurentina. Alternativně můžete jet z letiště autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem č. 714 směr Palazzo Sport a vystoupit také na Colombo / Laurentina. Jděte ve směru jízdy autobusu až ke světelné křižovatce a po přechodu přejděte na druhou stranu Via Cristoforo Colombo. Pokračujte dál ve směru přechodu po Via Laurentina kolem supermarketu Carrefour (na druhé straně ulice). Na první křižovatce za zastávkou autobusu odbočte doleva na Via Luigi Perna. Po pravé straně je Vaše ubytování Spicchio di Roma. Z Vatikánu na Stadio Olimpico se dostanete autobusem č. 32. Odjíždí ze zastávky Risorgimento, která je na Piazza del Risorgimento na severovýchodě Vatikánu. Autobus jede ve směru Stazione Saxa Rubra. Vystoupit musíte na De Bosis / Stadio Tennis, odkud pak dojdete po Viale del Foro Italico ke stadionu. Vstupenky před zápasem zakoupíte na Lazio Style 1900, což je prodejna od stadionu přes řeku na Via Guglielmo Calderini. V den zápasu od 10:00 do 13:30 a od 14:30 do 19:15. Bez možnosti výběru místa. Veškeré informace o nákupu vstupenek najdete na oficiálních stránkách S.S. Lazio. První dva vstupy, které budete mít zdarma můžete absolvovat na Roma Pass, na další vstupy si musíte po předložení Roma Pass vyzvednou vstupenku. Poslední neděli v měsíci je vstup zdarma do Vatikánských muzeí. Římská státní muzea (stejně jako ostatní státní italská muzea) mají vstup zdarma první neděli v měsíci. K moři se z Vašeho ubytování dostanete následovně: ze zastávky, která je hned naproti supermarketu Carrefour, kolem které jste přicházeli, jeďte autobusem č. 670 dvě zastávky na Marconi, kde přestupte na metro B a jeďte na EUR Magliana. Tady přestupte na vlak Roma - Lido, který Vás zaveze k moři. Na letiště se dostanete v opačném sledu jako z letiště. Zastávka autobusu č. 30 a 714 je na druhé straně ulice než při cestě do hotelu.

# 18.10.2015, 13:16.
Řehůřkovi, při plánování programu mi Vaše stránky moc pomáhají. Mohli byste poradit toto? Chtěli bychom navštívit Foro Italico a olympijský areál. Jak se tam nejsnadněji dostat? Děkuji. Jana.

Způsobů jsou stovky. Hodně to totiž závisí na tom, odkud se tam chcete dostat. Jeden z tipů najdete v naší odpovědi ze dne 01.10.2015, 12:20.

# 18.10.2015, 12:32.
Moc Vás prosím. 22.10. přiletíme s přáteli na letiště Fiumicino v 17:25. Budeme čtyři. Můžete nám prosím napsat, jak se dostaneme na ubytování, které máme na Hotel Tongfu B&B? Adresa ubytování je: Piazza Vittorio Emanuele ll 70 INT 8, Central station, 00185 Řím. A zda nás levněji vyjde cesta autobusem nebo to bude levnější a lepší taxíkem? Taky bych Vás ještě chtěla poprosit o cestu zpět a to je v neděli 25.10. Letadlo odlétá ve 13:10. Děkuji mnohokrát za vaše cenné rady. Olga.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud metrem A jednu zastávku na Vittorio Emanuele směr Anagnina. Základní jízdenka BIT stojí € 1,50, pokud budete mít nějakou časovou jízdenku nebo Rom Pass apod., můžete je využít na metro. Váš hotel TongFu je v rohu náměstí mezi Via Principe Eugenio a Via Conte Verde. Taxi Vás vyjde na € 48,00, tzn. € 12,00 na osobu. v případě cesty na letiště je třeba si vyzvednout v Terracafe u zastávky autobusu Terravision tzv. Boarding Card, nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu.

# 16.10.2015, 20:32.
V pátek 23.10. letím do Říma a chtěla bych se zeptat, zda bude v neděli 25.10. Via Appia Antica bez aut? Někde jsem četla, že je uzavřena jen některé neděle. Jak se na tuto ulici dostanu MHD z Vatikánu? Kterou část ulice byste mi doporučovali prohlédnout? Platí se vstupné? Moc děkuji za odpověď. Monika.

Podle našich informací je Parco Regionale dell Appia Antica kompletně uzavřen pro dopravu od roku 1997 každou neděli a o svátcích. V zimě je to od 9:00 do 16:00, v létě od 9:00 do 18:00. Via Appa Antica se to týká od Porta S. Sebastiano po Frattocchie. Stane se tak největší pěší zónou ve městě. Od metra B na Circo Massimo nebo Colosseo se tam dostanete autobusem č. 118, od metra A na Porta S. Giovanni se tam dostanete autobusem č. 218. Zaměřte se na první pětinu ulice v parku od Porta S. Sebastiano po Via di Cecilia Metella. Je tam soustředěno nejvíce památek. Vstup na ulici se neplatí.

# 16.10.2015, 15:32.
Řehůřkovi, velmi Vám tímto děkuji za Vaši rychlou odpověď. Nejspíše bychom využili autobus Cotral - bohužel jejich stránky jsou v rekonstrukci. Prosím Vás, ještě se na Vás obrátím s radou, kde se dá přehledně na nádraží Termini najít autobus Cotral a spoj na letiště? Pokud byste věděl číslo autobusu, který jede směr Termini - Fuimicino, zbavil byste mě paniky a stresu. Děkuji mnohokrát. Margita.

Autobusy Cotral odjíždějí z Piazza dei Cinquecento, naproti Národního muzea.

# 15.10.2015, 15:57.
Děkuji moc za odepsání, ještě bych se rád zeptal, zda máte orientačně přehled, jaké tam bývají fronty v období listopadu a zda počasí ještě stojí za návštěvu. Díval jsem se, že v Římě by mělo být ještě 14 stupňů. A měl byste nějaké doporučení na ubytování pro mladý pár? Moc děkuji. S pozdravem Martin.

Nejvíce turistů se vydává do Vatikánu během podzimních a prvních jarních měsíců. S frontami musíte počítat i v listopadu. Začátkem listopadu se dlouhodobé teplotní průměry pohybují kolem 17. až 19. stupňů, na konci listopadu kolem 14. až 16. stupňů. Ubytování je hodně individuální. Každý má jiné standardy, požadavky na vybavenost, umístění a je ochoten zaplatit různou cenu. Doporučujeme si ubytování vyhledat na Booking, kde je většina římských ubytovacích kapacit a hlavně si díky rozsáhlým možnostem filtrů najdete to, co přesně potřebujete.

# 14.10.2015, 14:58.
Moc děkuji za super návod. Ještě bych se ráda zeptala - koukala jsem, že ty lístky na autobus se dají koupit předem - a jsou levnější - je to lepší? Dále bych se chtěla zeptat na Roma Pass - dá se to od našeho ubytování obejít vše pěšky nebo si myslíte, že to není reálné? Vím, že jsou v tom dva vstupy, ale pokud zase nevyužijeme metro a dá se to obejít pěšky, přijde mi ta karta zbytečná. Poslední otázka: kolik přibližně doporučujete vzít s sebou € na těch 5 dní pro 2 osoby? Děkuji a zdravím. Lucie.

Jízdenky na autobus je samozřejmě výhodnější kupovat online. Jsou levnější - € 4,00 a máte rezervované místo. V případě cesty z Termini na letiště musíte tuto rezervaci potvrdit vyzvednutím Boarding Card v Terracafe, které je u zastávky. Nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu. Při cestě z letiště se to nevyžaduje. Pokud Vám nedělá problém toho za den více nachodit, hodně toho z Vašeho ubytování na Via Calabria můžete navštívit pěšky. Vzdálenější místa zvládnete na dvě jízdenky BIT (jedna tam, druhá zpět). Kapesné je hodně individuální. Doporučujeme si udělat základní rozpočet podle toho, co chcete navštívit, co chcete nakupovat, jak se budete stravovat atd. Určitě si vezměte i platební kartu, kterou plaťte všude, kde ji akceptují. Je lepší Eura dovézt zpět a použít na další dovolenou, než vybírat na místě z bankomatu.

# 14.10.2015, 10:34.
Příští týden letíme z Prahy do Říma na letiště Fiumincino - 6 osob, přílet ve 23:30 a další ráno v 6:20 odlétáme z Ciampiano na Kypr. Prosím o radu, zda zůstat na Fiumincino a jet nějak (taxi) na druhé letiště až nad ránem, či jet rovnou na Ciampiano, kde píšete, že není nijak pohodlné na přespání. Případně existuje-li ranní spojení veřejné dopravy, které přichází v úvahu. Z Fiumincino na Ciampiano. Děkuji. A.

Vzhledem k tomu, že mezi příletem a odletem máte necelých sedm hodin, přicházejí v úvahu dvě varianty. První je zůstat na letišti Fiumicino a následně taxi odjet na letiště Ciampino tak, abyste byli s dostatečnou rezervou před odletem na místě. Druhá varianta je dojet autobusovou dopravou na Termini - tipy jsou v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55a následně prvním autobusem ve 4:30 za € 4,00 na Ciampino. Tam budete v 5:10.

# 13.10.2015, 13:09.
Chtěl bych se zeptat, zda při nákupu vstupenky do Vatikánských muzeí online je následně možné přeskočit fronty, či je tato možnost pouze pro majitele karet typu Omnia Vatican and Rome? Pokud by bylo možné při nákupu online frontu také přeskočit, přijde mi zajímavější cenově koupit Rome Pass a extra vstup do Vatikánských muzeí, než prvně zmiňovanou kartu za € 88,00. Děkuji moc za Vaši odpověď. S pozdravem Martin.

Online nákup vstupu do Vatikánských muzeí má právě význam pro to, abyste stejně jako se zmiňovanými kartami předešel zdržení v dlouhých frontách. Naproti tomu zmiňované karty jsou balíčkem vstupů, slev a služeb. Vyplatí se tomu, kdo jejich součásti plánuje využít i bez pořízení konkrétní karty a s kartou ho přijdou levněji.

# 12.10.2015, 22:12.
Jak se dostat z letiště Ciampino do hotelu: Hotel Artis, Via R. Fancelli 3, Prenestino, 00169. Přiletíme ve 22:00 hodin ve středu a odlétat budeme v neděli v 18:20 hodin. Jaké lístky koupit ? Doporučujete zakoupit zvýhodněné karty - doprava + vstupy? A kterou? Děkuji. Blanka.

Jeďte autobusem Atral ve 22:40 za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Subaugusta. Odtud pokračujte autobusem č. 558 směr Torre Maura a vystupte na Romanisti / Marforio. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu po Via dei Romanisti a u semaforů odbočte doleva na Via Pietro Sommariva. Na další křižovatce po levé straně je Váš hotel. Autobus č. 558 jezdí do půlnoci. Pokud to nebudete stíhat, doporučujeme jet z letiště Ciampino autobusem na Termini za € 4,00 a odtud na zastávku Romanisti / Marforio nočním autobusem n18. Na metro a autobusy ATAC si zakupte jízdenky podle Vašeho itineráře. Může se Vám vyplatit jednorázová nebo časová, stejně tak nebo . Je to hodně individuální podle toho co chcete vidět, navštívit. Návod najdete v naší odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58.

# 12.10.2015, 18:49.
Hezký den Řehůřkovi, koncem října 2015 odlétám do Říma na pětidenní dovolenou a ráda bych s Vámi konzultovala způsob dopravy z letiště Fiumicino do hotelu Rose Antiche Via Agostino Valiero 12, scala B, int 2, Aurelio Roma. Je lepší - i z pohledu ceny - jet přes hlavní autobusové nádraží, nebo použít vlaky FL1 a FL3? Druhý dotaz se týká volného vstupu do Vatikánských muzeí poslední neděli v měsíci - kdy je asi nejlepší tam ráno přijít, abych se vyhnula velkým frontám? Děkuji za Vašem rady a přeji hezký večer. S pozdravem Jarka.

Vlakem z letiště je to rychlejší, autobusem levnější. Vlak Trenitalia Vás přijde na € 8,00 a autobus na € 4,00. Na městské autobusy pak potřebujete jízdenku BIT za € 1,50 nebo nějakou časovou jízdenku nebo kartu. Pokud pojedete vlakem, nevystupujte na S. Pietro, ale o zastávku dříve na Quattro Venti. Odtud jeďte autobusem č. 982 směr XVII Olimpiade a vystupte na S. Damaso / S. Evaristo. Jděte zpět ve směru příjezdu autobusu, budete míjet zastávku v protisměru a kousek za ní je po pravé straně zděný roh ulice. Vydejte se po ní doprava, Via Agostino Valiero je na další křižovatce vpravo. Pokud pojedete autobusem, z Termini jeďte metrem A směr Battistini a vystupte na Ottaviano. Odtud pokračujte zmiňovaným autobusem č. 982 směr Stazione Quattro Venti a vystupte na zastávce S. Damaso / S. Evaristo. Je to ta zmiňovaná zastávka v protisměru. Poslední neděli v měsíci otevírají Vatikánská muzea v 9:00 a vstup je uzavřen ve 12:30, muzea pak ve 14:00. Doporučujeme si stoupnou do fronty o něco dříve, stačí po 7. hodině. Ta fronta postupuje při volném vstupu rychle.

# 12.10.2015, 09:27.
Prosím Vás o radu. V listopadu letíme do Říma. Dopravu z letiště do centra mám vyřešenou - Leonardo Express. Ale potíž je v tom, že odlet máme 13.11.2015 ráno v 7:00 hodin. A podle informací tento vlak tak brzy ráno nejede. Můžete mi doporučit nějakou spolehlivou dopravu? Taxi za € 50,00 je ta poslední možnost. Děkuji. Margita.

První Leonardo Express jede až v 5:35, na letišti je v 6:07. To je skutečně pozdě. Nejdříve vlakem se tam dostanete s přestupem. Z Termini uvádějí městský vlak ve 4:52 na Ostiense a odtud v 5:17 na letiště, kde je v 5:48. To je ale také pozdě a o spoji ve 4:52 nemáme podrobné informace. Jediným řešením, které nás napadá kromě taxi je autobus ve 4:40, na letišti je v 5:35. S větší rezervou pak Cotral ve 3:50, na letišti ve 4:45.

# 11.10.2015, 23:39.
Moc prosím o radu. Četla jsem hodně ostatních komentářů a u většiny doporučujete z Fiumicino bus Terravision. Ráda bych ušetřila trochu času a jela vlakem na Roma Ostiense. Pokud vím, je to € 16,00 zpáteční? Máte s vlaky dobré zkušenosti? Je potřeba koupit jízdenku online - kvůli místu? Jak dobře je na letišti značen směr k těmto vlakům, resp. jakých ukazatelů se držet? A při zpáteční cestě na letiště bude odjezd ze stejného nástupiště? Předem moc děkuji za odpovědi. Hezký den. Petra.

Vlaky patří k nejspolehlivějším spojům z letiště do centra. Nicméně také k nejdražším. Jízdenka na vlak FL1 stojí € 8,00, zpět také. Jízdenku není nutné kupovat online, zakoupíte ji v odjezdové hale. Ta je se všemi terminály propojena průchody. Navigační systém je bezproblémový. Vlaky z Ostiense na letiště Fiumicino odjíždějí většinou z koleje č. 12, někdy i č. 13. Doporučujeme však sledovat informační systém.

# 10.10.2015, 10:56.
S přítelem přiletíme 21.10.2015 na letiště Řím Fiumicino a ubytování máme v hotelu na adrese Via Cardinal Agliardi 15, Vaticano Prati, Rome. Děkuji velice za radu ohledně vlaku a autobusu. Případně ještě prosím, kolik bychom zaplatili za taxi? Děkuji moc za odpověď. Marcela.

€ 48,00.

# 09.10.2015, 14:11.
Prosím o informaci. Příští týden letíme do Říma, jak se dostanu z letiště v Říme Fiumicino na hotel, který se nachází na této adrese: Hotel Anfiteatro Flavio, Via dei Serpenti 130, Monti, Rome, 00184, Itálie a kolik to asi přibližně stojí? Děkuji moc za odpověď. Jan.

Jeďte autobusem za € 4,00 (online cena) na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo. Vystupte na Nazionale / Quirinale. Přejděte na druhou stranu a jděte ve směru příjezdu autobusu. Hned na první křižovatce odbočte doprava do úzké uličky Via Mazzarino. Dovede Vás ke kostelu San Bernardino, před kterým se vydejte doleva. Po Via Panisperna dojdete k Via dei Serpenti, po které se vydejte doprava. Váš hotel je po levé straně za lékárnou. Jízdenka BIT na autobus č. 40 Vás přijde na € 1,50.

# 09.10.2015, 12:47.
Rád bych se zeptal, zda musím mít pro telefonickou rezervaci do Galerie Borghese Roma Pass u sebe. Za týden odlétám do Říma a raději bych si Pass koupil až na místě. Druhý dotaz míří k samotné návštěvě galerie. Dočetl jsem se, že nejsou povoleny žádné batohy. Je možné batoh někde po dobu prohlídky uložit? Předpokládám, že budeme mít klasický turistický batůžek - pití, svačina, mikina, deštník. Děkuji. Martin.

K rezervaci by Roma Pass neběl být fyzicky nutný. V Galleria Borghese funguje úschovna, kde je možné zanechat tašky, batohy, kočárky apod. Neuschovají Vám kufr nebo jiná objemná zavazadla včetně bundy nebo kabátu.

# 08.10.2015, 21:37.
V květnu chceme jet se sestrou na víkend do Říma. Ubytování máme v ulici Via Aristofane a chtěli bychom se podívat do centra. Ukazuje mi to hromadnou dopravou přes hodinu a půl s x přestupy. Proto se chci zeptat na cenu taxi z od hotelu do centra - 40km? Děkuji. Markéta.

Ideálním spojením pro Vás je autobus č. 709 (zastávky na Via Ibico, Via Eschilo, Piazza Eschilo - podle přesného místa ubytování), který Vás zaveze přibližně za půl hodiny na EUR Fermi, odkud můžete do centra pokračovat metrem B. Taxi Vás na EUR Fermi dopraví za € 21,00 a na Termini za € 36,00.

# 08.10.2015, 16:08.
Milý pane, budu plné 2 dny - 16. a 17. října v Římě a ráda bych se věnovala hlavně antickým památkám. Via Appia, Forum Romanum, Koloseum, Caracallovy lázně. Spočítala jsem si, že se mi Roma Pass spíše nevyplatí. Jediným důvodem pro jeho zakoupení by byl přednostní vstup do památek. Na některých diskusích popisují velké časové ztráty ve frontách, všelijaké obstrukce s lístky a čekání na vstup. Co si o tom myslíte? Je koupě vstupenky na místě bezproblémová? Je u předem zakoupené vstupenky, např. Palatino ticket, také přednostní vstup? Ráda bych si to užila bez rozčilování. Italsky neumím. Děkuji Vám za krásné stránky a za případnou odpověď. S.

Především v Colosseo doporučujeme alespoň online vstupenku, kterou zakoupíte přes Coopculture. Vstup je pak na stejné úrovni jako s Roma Pass. Na místě to můžete vyřešit tak, že vstupenku zakoupíte na jiné pokladně - např. u Foro Romano.

# 07.10.2015, 21:58.
Dovoluji si využít Vašich znalostí a ochoty odpovídat na ty stovky velice podobných dotazů. I já budu mít jeden z nich. Pročetla jsem mnoho Vašich odpovědí, ale nenašla jsem přesně to, co bych potřebovala vědět. 30.10. v sobotu se budeme vracet z Říma do Prahy a rádi bychom strávili poslední den u moře v Lido. Cestu tam jste popsali mnohokrát a je mi vše jasné. Jen bych potřebovala vědět, zda je možné v Lido na nádraží uschovat kufry, byť budeme mít jen ty malé příruční. Odlétáme v 18:30 hodin z Fiumicino a to je nedaleko Lido. Jedou odtud spoje na letiště? Musím mít koupenou jízdenku dopředu? Kdyby pršelo, tak k moři nepojedeme. Jak dlouho trvá jízda z Lido na letiště? A jezdí spoje často? Moc děkuji za odpovědi a přeji krásný podzim. Eva.

Odpověď na Vaši otázku najdete v závěru odpovědi ze dne 10.04.2015, 11:07. Autobusy jezdí přibližně po půl hodině, doba jízdy je také kolem půl hodiny. Nechte si dodstatečnou rezervu.

# 07.10.2015, 15:48.
V pátek letíme s mamkou a tetou do Říma na pětidenní výlet. Jízdenku na Terravision z letiště Fiumicino máme již zaplacenou online na Termini station, na tento tip jsem přišla díky pročítání otázek a odpovědí na Vašem webu, za což Vás obrovsky obdivuji, jak skvěle vše vysvětlujete a popíšete! Velmi děkuji! Ráda bych se však zeptala, zda byste nám mohli poradit, jak se nejrychleji dostaneme z Termini station na ulici Via Silvestri 240, 00100 Rome, Itálie? Snažila jsem se najít trasu přes Google Maps i přes Locus Free, ale nedaří se mi. Budu Vám velice vděčná za Vaši odpověď a předem Vám děkuji mnohokrát. Mějte se krásně a s pozdravem Monika.

Nejrychleji by to bylo vlakem na Trastevere a odtud autobusem H. Doporučujeme Vám však jednodušší řešení. Ten autobus H jede přímo k hotelu už z Termini - směr Dei Capasso. Vystoupit musíte na Biagio Pace. Jděte pak do mírného kopce ve směru jízdy autobusu, Vaše ubytování je po několika desítkách metrů po pravé straně.

# 07.10.2015, 11:44.
V termínu 26.1. až 30.1. letíme do Říma. Chtěla bych se zeptat, zda i v tuto dobu bývá přelidněno, případně některá doporučení. Nemáte nějaký itenerář, které památky navštívit pospolu, aby se jednotlivé dny daly dobře rozplánovat? Budeme bydlet v hotelu Priscilla na Via Calabria N.17, 00187 Rome. Můžete poradit nejlepší cestu z letiště Ciampino k hotelu? Nebo by se dalo od Termini dojít pěšky? a poslední dotaz mám k tomu, zda v okolí hotelu znáte nějakou levnou a dobrou restauraci. Klidně pro místní. Přeplněným, drahým restauracím pro turisty se chceme vyhnout. Budeme si na ty dny 27. až 29.1. pořizovat Roma Pass, protože chceme navštívit Colosseum a Forum Romanum a nejspíše ještě něco, takže si myslím, že se nám karta vyplatí. Děkuji za odpověď. Lucie.

Lednové termíny nejsou v Římě sezónní. Přelidněno nebude. Nejvíce turistů tam bývá v průběhu nejvýznamnějších křesťanských svátků, sezónní termíny jsou pak od května do června a od září do října. Přes léto se tam zastavují turisté, kteří návštěvu spojují s dovolenou. V tomto termínu tam ale bývá nesnesitelné horko. Itineráře nezpracováváme. Návod najdete v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. Z letiště Ciampino se dopravte na Termini buďto přímým autobusem za € 4,00 nebo kombinací autobusu Atral za € 1,20 na Anagnina a metra A za € 1,50 na Termini. Z Termini pak pokračujte autobusem č. 38 směr Porta di Roma a vystupte na zastávce Fiume. Vraťte se zpět na Piazza Fiume, projděte mezi historickými zdmi a za Unicredit Bank se vydejte na Via Calabria (je to ta levá se stromořadím). Vaše ubytování je po pravé straně. Hned v tomto místě je restaurace Nero Bistrot, která je na Trip Advisor velice dobře hodnocena. Dobré tipy najdete v článku Kam na jídlo a co ochutnat.

# 07.10.2015, 10:45.
S přítelem přiletíme na letiště Řím Fiumicino a ubytování máme v hotelu na adrese Via Cardinal Agliardi 15, Vaticano Prati, Rome. Prosím o radu, jak nejlépe se dopravit? Děkuji mnohokrát. Marcela.

Jeďte nejdříve vlakem FL1 na Trastevere a tady přestupte na vlak FL5. Vystupte na San Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice se vydejte doleva po Via Innocenzo III a po dvou křižovatkách plynule navážete na Via del Crocifisso. Vydejte se doprava na Via di Porta Fabbrica a následně doprava na Via Bonifacio VII. Na jejím konci je Vaše ubytování. Levněji a za delší dobu se tam dopravíte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem č. 64. Vystoupit musíte na Crocifisso / Porta Fabbrica. Odtud je cesta popsaná výše.

# 06.10.2015, 09:47.
Prosím o infomáciu o cenách a zľavách cestovných lístkov MHD a vstupov pre deti v Ríme. Lubomír.

Děti do deseti let v doprovodu dospělé osoby v římské dopravě neplatí, starší platí plné jízdné. Vstupné do italských státních muzeí a památek je do 18. let zdarma, snížené vstupné je do 25. let, ostatní platí plné vstupné. Ve Vatikánu je vstup zdarma pro dítě do 6. let. Do 18. let platí snížené vstupné, ostatní platí plné vstupné.

# 05.10.2015, 21:50.
Měl bych prosím otázku, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino do hotelu American Palace Eur, adresa Via Laurentina, 554. Zda musím přes Termini a nebo jede něco přímo na Lauretina. Přiletíme v úterý kolem 17:00. Děkuji moc za odpověď. S pozdravem Lukáš.

O takovém spoji nevíme. Ideální je jet autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud následně metrem A na Termini a po přestupu metrem B na Laurentina. Přímo jede od metra A z Arco di Travertino autobus č. 765, to už se ale nevyplatí přestupovat.

# 05.10.2015, 20:58.
Pěkný den, chystáme se do Říma se synovcem, kterému ještě není 15 let. Bude mu letos v prosinci. Jak je to s jízdným? My si budeme kupovat zřejmě jízdenku na 72 hodin za € 18,00. Existuje podobná možnost i pro synovce? Nebo už takto staré děti platí dospělou cenu? Děkuji za odpověď.

Zdarma jezdí děti do deseti let v doprovodu dospělé osoby, starší platí plné jízdné. Nebo spíše o tom, že by bylo nějaké snížené jízdné pro starší děti nevíme. Slevy mají mladí a studenti na roční jízdenky a jen pokud mají bydliště v Římě.

# 05.10.2015, 18:00.
Chtěla bych Vás poprosit o informaci ohledně dopravy z letiště Fiumicino dne 14.10.2015 do hotelu Pineta Palace (Via San Lino Papa 35, 00167 Řím a následně dopravy z hotelu do historického centra. Děkuji. Sylva.

Jeďte vlakem FL1 na Trastevere a po přestupu pokračujte vlakem FL3 na Gemelli. Jízdenka stojí € 8,00. Ze stanice přejděte na Via della Pineta Sacchetti po které se vydejte doprava. Po levé straně je za křižovatkou zastávka autobusu č. 146. Vystupte na zastávce Battistini / Suor Celestina Donati, vraťte se kousek zpět po Via Suor Celestina Donati dojdete k Vašemu hotelu - je až na konci ulice. Do centra se pak nejlépe dostanete tak, že přejdete od hotelu na Via della Pineta Sacchetti a po pravé straně dojdete na zastávku Pineta Sacchetti / Calasanziane. Odtud jeďte autobusem č. 980 směr Pane A. a vystupte na Bonifazi / Noris. Je to u konečné metra A Battistini, odkud se už metrem dopravíte kam budete potřebovat. Alternativou může být jet autobusem za € 4,00 na Termini, odtud metrem A na Battistini a následně autobusem č. 980 na výše uvedenou zastávku. Je to ale zdlouhavější.

# 05.10.2015, 11:58.
V sobotu se chystáme do Říma a přiletíme na letiště Ciampino přibližně v 16:30, pak se musíme dostat na hotel na Via Cairoli 32. Zpáteční cesta bude stejná v úterý. Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe se z a na letiště dostat? Děkuji. Marek.

Jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Vittorio Emanuele za € 1,50. Z náměstí jděte po Via Conte Verde a na první křižovatce odbočte doprava na Via Cairoli. Vaše ubytování je po pravé straně.

# 03.10.2015, 17:06.
Náhodou jsem narazila na tyto vaše skvělé poradní stránky a ráda bych se vás zeptala na možná hloupost, ale lámu si s ní hlavu už několik týdnů. Budeme se pohybovat kolem autobusové zastávky Via Santa Croce In Gerusalemme - Statilia, kde jezdí autobus č. 649. Cestu na zastávku Gioberti jsme v pořádku našli, nicméně, když chceme stejnou cestou zpět, nelze tuto dohledat. Tzn., že ze zastávky Gioberti nám žádná navigace neumožní cestu zpět na zastávku Via Santa Croce In Gerusalemme - Statilia. Je linka 649 pouze jednosměrnou? Nebo je možné se stejnou cestou vydat tam i zpět? Velice vám děkuji za váš čas.

Linka č. 649 mezi Tiburtina a Largo Don Orione je obousměrná. Ve směru na Tiburtina jezdí přes Via Gioberti, v opačném směru však zajíždí kolem basiliky S. M. Maggiore. Doporučujeme použít nejbližší zastávku - Termini, která je stejná pro oba směry.

# 02.10.2015, 10:12.
Pane Řehůřku, prosíme Vás o radu. Dne 24.10. v 7:00 hodin připlujeme do Civitavecchia. Rádi bychom se s rodinou podívali do Říma. Chtěla jsem Vás poprosit o radu, zda to půjde zvládnout. Loď nám odplouvá v 17:00 hodin, ale v 16:00 hodin už musíme být na palubě. Máme tedy čas od 7:30 - 16:00 hodin. Slyšeli jsme o možnosti jet vlakem, ale netušíme, jak daleko je nádraží od přístavu a také kde máme případně v Římě vystoupit. Je nějaká zastávka blízko centra? Případně mi prosím poraďte, co si máme v Římě za tak krátkou dobu prohlédnout, abychom viděli to nejdůležitější. Myslíte, že se to dá stihnout? Děkuji Vám za odpověď a za Vaše rady. Táňa.

Vlaky do Říma na Termini Vám jedou v 8:01, 8:42, 8:56, … na místě jsou přibližně za 1 hodinu a 20 minut. Jízdenka stojí € 5,00. Zpět pak jedou ve 13:42 a 14:12. Od vlakového nádraží je to do přístavu přibližně 0,75 až 2,50 km. Podle toho, kde budete kotvit. V Římě tedy moc času mít nebudete. Můžete si zajet metrem ke Colosseo nebo do Vatikánu.

01.10.2015, 16:26.
Máte prosím zkušenosti s autobusy od Terravision? Jde o spolehlivou službu? Už jsem si je skoro kupoval online a pak jsem si na facebookovém profilu společnosti všiml velmi častých stížností zákazníků, že autobus vůbec nedorazil, že je nevzali do autobusu, protože byl plný, i když měli koupenou jízdenku, že jim nevrátili peníze, když byl spoj zrušen atd. Také jsem zde četl něco o Boarding Card, kterou je třeba někde vyzvednou. O co jde? Lze tomuto spojení důvěřovat? Případně pokud můžete doporučit jiné levné spojení do centra. Nezáleží až tak kam přesně, stačí k metru na kterém platí Roma Pass. Moc vám děkuji. Daniel.

Nejspolehlivější dopravou z letiště Fiumicino do centra Říma jsou vlaky Trenitalia. Jedná se ale bohužel také o nejdražší spojení hned po taxi. Vlak FL1, který spojuje letiště s Trastevere, Ostiense, Tuscolana a Tiburtina stojí € 8,00 a Leonardo Express, který spojuje letiště s Termini stojí € 14,00. Spolehlivost je odpovídající dané destinaci. Hlavní výhodou je nízká cena, víceméně nejlevnější přímý spoj z dané lokality do centra. Dalšími výhodami jsou online rezervace na konkrétní čas, četnost spojů a doprava zavazadel v ceně. V případě, že se do rezervovaného spoje z nějakého důvodu nedostanete nebo spoj bude zrušen, máte možnost jet na stejnou jízdenku dalším volným spojem. My máme zpětnou vazbu od našich čtenářů, že jsou spoje víceméně spolehlivé. Pokud nastal nějaký problém, tak z důvodu chování cestujících. Terravision vypravuje v Římě mezi oběma letišti denně kolem 125 spojů. Měsíčně tedy téměř čtyři tisíce. Při tomto množství může občas nějaký problém nastat. Počítejte s tím, že většina lidí zveřejní na internetu jen své negativní zkušenosti. Ty pozitivní berou jako samozřejmost a nijak se jimi nezabývají. Boarding Card je třeba si vyzvednou na cestu z Termini na letiště v Terracafe, které je přímo u zastávky, nejpozději 20 minut před odjezdem. Je to potvrzení rezervace, protože spoje na letiště jsou přeci jen o něco rizikovější na termíny než ty z letiště. Část záporných ohlasů může pramenit také díky tomu, že bez Boarding Card už bylo místo obsazené někým jiným nebo že si někdo zakoupil spoj z letiště s minimální rezervou. Lidé si podmínky bohužel moc nečtou. Doporučujeme každopádně pro cestu na letiště volit dostatečnou rezervu - v případě všech dopravců.

# 01.10.2015, 14:25.
Prečítal som už veľa z Vašej stránky. Ste fakt dobrí. Mám na Vás prosbu, už nejaký čas hľadám na internete, ako zaplatím ZTL pre autobus v Ríme. Vedeli byste mi poradiť? S pozdravom M.

Viz naše odpověď ze dne 07.02.2013, 10:25.

01.10.2015, 12:20.
Chtěl bych se zeptat, jak se dostanu z Via Principe Amadeo na stadion AS Řím a kolik stojí vtupenka na ligové utkání? Děkuji. Jan.

Jeďte metrem A ze stanice Vittorio Emanuele nebo Termini (co je blíž k Vašemu ubytování, Via Principe Amedeo je dlouhá) směr Battistini. Vystupte na stanici Ottaviano. Pokračujte autobusem č. 32 směr Stazione Saxa Rubra a vystupte na De Bosis / Stadio Tennis. Ke stadionu dojdete po Viale del Foro Italico. Z metra A můžete také vystoupit na Flaminio a pokračovat tramvají č. 2 směr Mancini. Vystoupit musíte konečné na Mancini. Parkem projděte k mostu Ponte Duca D´Aosta přes Tiberu. Na ten navazuje Viale del Foro Italico. Vstupenky stojí od € 17,00 do € 95,00 podle tribuny a místa. Vstupenky na zápasy AS Roma můžete objednat na výše uvedených stránkách. Jsou tam i adresy kamenných prodejen.

# 30.09.2015, 06:58.
Děkuji moc za odpověď. Ještě prosím o informaci, zda lístky do tohoto autobusu zakoupím v něm nebo na letišti v nějakém tabáku. Děkuji a hezký den. Ivana.

Jízdenky doporučujeme zakoupit online na stránkách z důvodu rezervace místa na konkrétní spoj. Na místě je zakoupíte přímo na zastávce č. 3 na letišti Fiumicino a zpět na Via Crescenzio č. 2, nebo také v obou případech u řidiče. Při cestě zpět se doporučuje být na Via Crescenzio minimálně 15 minut před odjezdem autobusu, aby personál potvrdil rezervaci místa na výchozí zastávce.

# 29.09.2015, 17:37.
Prosím o informaci, jak se z letiště Fiumicino v Římě dostaneme hromadnou dopravou dne 22.10.2015 na ubytování, které máme rezervované v Residenza Adriana - Piazza Adriana 10 C, Vaticano Prati, Roma, 00193, Itálie a zpět v neděli 25.10.2015. Děkuji za odpověď. Iva.

Jeďte autobusem a vystupte na Via Crescenzio. Jízdenka stojí € 6,00, zpáteční € 11,00. Jděte ve směru od Piazza Cavour a po několika desítkách metrů obejděte blok doleva. Tam je Vaše ubytování.

# 29.09.2015, 09:36.
Jedeme do hotelu B&B Piumith, Via Principe Amedeo, Řím. Chtěla jsem se zeptat na dopravu z letiště. Přiletíme ve všední den okolo 19. hodiny. Děkuji moc za odpověď. Lucka.

Doprava je stejná jak z letiště Fiumicino, tak z letiště Ciampino. Jeďte autobusem za € 4,00. Na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 8,00. Projděte halou na Via Giovanni Gioliti, po které se vydejte doleva. Hned odbočte doprava na Via Gioberti. Na druhé křižovatce pak doleva na Via Principe Amadeo. Vaše ubytování je po pravé straně za hotelem Contilia.

# 26.09.2015, 23:01.
Dle vašich rad jsem si chtěla zarezervovat vstupenky do Vatikánských muzeí, ale nějak se nevyznám na rezervačních stránkách. Nemohu najít pouze vstupenky, jen programy s průvodcem a ani tam nevidím aktivní objednávací formulář. Můžete mi prosím poradit? Jolana.

Musei Vaticani - Italiano / Informazioni / Orari e biglietti / Evita la fila e clicca qui per acquistare i biglietti Online / Biglietti di ingresso / Musei Vaticani e Cappella Sistina. Vyberete měsíc a počet osob, kliknete na Avanti, vyberete den a na následující stránce čas. Potom už jen počet vstupenek podle typu (základní, zlevněná, s audioprůvodcem) a kliknete na Avanti, zobrazí se Vám rekapitulace, zadáte osobní údaje, po přečtení podmínek zaškrtnete souhlas a přejdete k platbě kliknutím na Accetta Preventivo e Procedi alla Prenotazione.

# 25.09.2015, 09:51.
Mám na Vás velkou prosbu a odpověď jsem bohužel na stránkách nenašla. Jsme právě v Lido di Ostia a v sobotu odlétáme z letiště Fiumicino v 7:50. Na nádraží Lido Centro jsme nenašli žádný spoj, kterým bychom se na letiště brzy ráno dopravili a taxi za 25,00 Eur je poslední a dražší možností, které bychom se nejraději vyhnuli. Děkuji a sláva Vašim radám. Jarmila.

První autobus Cotral z Piazza Stazione jeden ráno v 5:30. Na letišti je přibližně za půl hodiny. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 23.09.2015, 21:55.
V sobotu 26.9. budeme v Římě. Máme v plánu navštívit Vatikánská muzea. Z anglického popisu na internetových stránkách Vatikánských muzeí jsem pochopila, že předem online zakoupené vstupenky platí jen na určitou hodinu. Je to tak, anebo jsou platné celý den? Děkuji za zprávu. S pozdravem Kateřina.

Doporučujeme dodržovat časy uvedené v rezervaci.

# 23.09.2015, 13:53.
Prosím o radu, jak je to s přednostním vstupem do Kolosea - jedu do Říma 8.10. s devítiletou dcerou. Když si koupím lístek přes rezervační stránky, zařadím se pak do nějaké fronty, kde dostanu na základě čísla rezervace fyzicky vstupenku? Je tento postup výhodný nebo je čekání srovnatelné i s frontou bez rezervace? A existuje podobný postup i pro prohlídku katedrály sv. Petra? Děkuji. Jana.

Rezervací ušetříte čas. Doporučujeme vygenerovat rezervaci i pro dítě. Další informace najdete v odpovědi ze dne 15.06.2015, 11:56. Do samotné baziliky sv. Petra ve Vatikánu se vstupné neplatí. Vstupné se platí do podzemí a na kopuli. Rezervace nejsou možné.

# 23.09.2015, 08:24.
Ještě mám dotaz, pokud si pořídím Roma Pass, jak a kde ho po příletu označit, aby začal platit a jakou jízdenku na vlak si pořídit? Děkuji. Miroslav.

Na cestu z letiště Roma Pass nevyužijete. Mají to udělané tak, že do zóny, odkud Roma Pass (nebo jakákoliv jízdenka pro vnitřní Řím) platí, je cena € 8,00, stejně jako na konec této zóny. Na jízdenku za € 8,00 dojedete až do cílové stanice S. Pietro, nemá tedy význam Roma Pass aktivovat. Je možné, že ho využijete až následující den.

# 22.09.2015, 10:11.
Tento víkend odlétáme do Říma a tak bych chtěla poprosit o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Ciampino k hotelu Casa Voldina na adrese Viale Del Policlinico 131, Nomentano. Pročetla jsem vaše stránky, a ráda bych využila kombinovanou přepravu. Vyjde tuším levněji. Autobusem Atral a pak vlakem na Termini, nevím ale, kde vystoupit a jak k hotelu. A víkend je v jízdním řádu brán jako holidays? A poslední můj dotaz. Stihnu si koupit Roma Pass, když ho chci využívat od pondělí, tedy za 6 dnů? Kdosi tu řešil, že si ho koupil přes internet, ale trvalo to asi 4 dny, než vešel v platnost a než ho mohl vůbec použít. Tak nevím, zda je to samé i při koupi na místě. Děkuji. Simona.

Jeďte tedy autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud pokračujte metrem A na Termini, kde přestupte na metro B nebo B1 a vystupte na Policlinico. Jízdenka BIT na metro Vás vyjde na € 1,50. Z Policlinico jděte po Via Giovanni Maria Lancisi na Via Giovanni Battista Morgagni. Odbočte doleva a podél zdi jděte už po Viale del Policlinico. Vaše ubytování je po pravé straně před zastávkou autobusu. Jízdní řády jsou zvlášť pro sobotu a zvlášť pro neděli. Při objednávce Roma Pass přes internet volíte místo a datum, kde si Roma Pass vyzvednete. Nabídne Vám to nejbližší možný termín. Měl by to být pátý den od nákupu. Na místě by toto omezení nemělo být.

# 21.09.2015, 20:31.
Koupila jsem vstupenku do Kolosea na internetu, ale vyzvednutí bylo pouze na pokladně. Budeme muset čekat v řadě na lístky a nebo existuje rychlejší řada pro zakoupené lístky online? Děkuji. Kateřina.

Online nákup a karty umožňují vstup mimo hlavní frontu. Při nákupu jste zřejmě ponechala standardní nastavení pickup@ticket office místo překliknutí na první volbu print@home. Na základě této volby by Vám vstupenka došla na e-mail, takhle jste obdržela jen rezervační kód.