ŘÍM 2015 / 4

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 4

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete čtvrtou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 24.07.2015, 16:54.
Plánujeme s přítelem trošku procestovat Itálii a rádi bychom strávili týden v Catanii. Odtud chceme přes Řím do Milána. Našla jsem podle vašich rad autobus, který má do Říma přijet v 6:00 a v 8:55 by nám letělo letadlo z římského letiště do Milána. Chci se tedy zeptat, jak moc jsou spolehlivé autobusy a zda si myslíte, že bychom mohli takový přestup stihnout? Mockrát děkuji za odpověď. Kateřina.

Dálkové autobusové linky jsou spolehlivější než místní autobusové linky. Pokud máte na mysli linku SAIS Autolinee, která odjíždí z Catania v 19:40 (resp. některé dny 19:45), tak ta je v Římě na Tiburtina v 6:15. Přímý vlak Trenitalia Vám jede z Tiburtina 6:31, 6:46, 7:01. Na letišti je za 47 minut. Teoreticky se to dá stihnout i tím třetím vlakem, máte tedy nějaký časový prostor. Pokud však autobus nabere z nějakého důvodu zpoždění, budete mít zřejmě problém. Spolehlivější jsou v tomto případě vlaky.

# 24.07.2015, 09:39.
Děkuji moc, my jsme měli vybraný kemp u Terracina, ale kvůli neschopnosti se orientovat v dopravě jsme to vzdali. Takže i tam je to v dojezdu vlaku / busu? Blanka.

Samozřejmě i tam je možné se dostat veřejnou dopravou. V tomto případě bude nejjednodušší následující spojení: z letiště Ciammpino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20, odkud pokračujte metrem A na Termini, hned přestupte na metro B a jeďte na konečnou Laurentina. Jízdenka BIT Vás přijde na € 1,50. Z terminálu na Laurentina pak jezdí přímé autobusy Cotral do Terracina. Zaveze Vás na Via Roma v centru města. Jízdenka stojí € 5,30.

# 23.07.2015, 15:09.
Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na nádraží Termini? Přílet máme v 11:40. A naopak z Termini zpět na letiště Fiumicino. Odlet máme v 18:30. Předem děkuji moc za radu. Dana.

Nejjednodušší způsob je jet autobusem . Současně je to i nejlevnější způsob bez přestupů. Při online nákupu na výše uvedených stránkách stojí jízdenka € 4,00, zpáteční € 8,00. Ve Vašem případě jede autobus z letiště ve 12:35, zpět pak v 15:30. Doba jízdy je 55 minut. V případě cesty z Termini na letiště si musíte nejpozději 20 minut před odjezdem vyzvedout v Terracafe u zastávky Boarding Card.

# 23.07.2015, 12:08.
Moc děkuji za super stránky. Už několik dní trávíme hledáním vhodného kempu u moře v dostupnosti letiště Ciampino. Prosím, je nějaká možnost kromě kempu Castelfusano? Letíme s dětmi 1 rok a 3 roky, pod vlastní stan, takže budeme mít dost věcí. Nebo netušíte, kde by se dalo ubytovat ve vybavených stanech? Jedná se o 21 dní v září. Děkuji. Blanka.

Pokud jedete na 21 dní a s tak malými dětmi, předpokládáme že není hlavní náplní cesty poznávání Říma, ale pobyt u moře. V tom případě není nejbližší okolí Říma nejvhodnější lokalitou. Vzhledem k délce pobytu se vyplatí dojet někam dál. Např. Gaeta nebo alespoň Anzio. Z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud vlakem do Anzio za € 3,60 nebo do Formia / Gaeta za € 8,20. V případě Formia / Gaeta je třeba jet ještě z nádraží autobusem Cotral za € 1,10. Vhodný kemp si můžete vybrat na Camping.

# 23.07.2015, 10:29.
Pane Řehůřku, máme na zítra - pátek 24.7. - na 8:15 koupenou přes internet vstupenku do Vatikánských zahrad + Sixtinská kaple a Vatikánská muzea. Chtěla jsem se zeptat, jak to zprocesovat, když jsem se dočetla, že mají otevřeno v pokladně až od 9. hodin ráno? Děkujeme za zprávu. Andrea.

Veškeré informace byste měla dostat při nákupu vstupenky. Nicméně veškeré informace jsou uvedeny také na oficiálních stránkách Musei Vaticani - Informazioni / Visite Guidate / Giardini Vaticani / Visitatori signoli / Giardini Vaticani - tour in open bus / Organizza la tua visita - info pratiche. V tomto PDF souboru jsou uvedeny časy, místo setkání, odkaz na itinerář atd. Setkání je u vchodu do Vatikánských muzeí - "Visite Guidate".

23.07.2015, 09:30.
Pane Řehůřku, našla jsem si Váš e-mail na Vašich stránkách. Velmi děkuji za všechny podnětné rady ohledně cestování v Římě. Chystáme se tam s kamarádkou příští týden. Postupně pročítám všechny články o Říme a rady všech cestovatelů. Mohu se Vás prosím zeptat, co byste nám doporučil navštívit? Něco extra co v průvodcích není? Plán trasy památek, restaurací, kaváren a bufetů už máme, ale zajímalo by nás, zda je v Římě nějaká zajímavost, kterou byste nám doporučil? Také stihneme první neděli v měsíci. Mohu se zeptat, kde najít seznam památek zdarma? Velmi děkuji a mějte se moc krásně. S pozdravem Iva.

Ne zrovna extra a neznámé, ale v letních parných dnech může být příjemná návštěva římských katakomb. Více informací najdete v odpovědi ze dne 18.08.2011, 14:02. Píšete, že máte v plánu i restaurace a kavárny. Zajímavá může být návštěva historické Antico Caffe Greco v uličce hned naproti Španělských schodů. Odkaz na seznam státních muzeí a památek najdete na konci odpovědi ze dne 27.04.2015, 17:43

# 23.07.2015, 09:18.
Rádi bychom cestovali do Říma letecky. Chceme jet do města Civitavecchia. Prosíme o radu ohledně ubytování v tomto městě a klidně i nějaký tip na ubytování. A jak nejlépe se dostat z letiště do tohoto města? Děkuji za odpověď. Jana.

Ubytování doporučujeme hledat na Booking. Z letiště Fiumicino se tam nejlépe dostanete kombinací vlaků Trenitalia za € 11,00. Nejdříve musíte jet vlakem FL1 na Trastevere a odtud vlakem FL5 do Civitavecchia. O Něco levněji ale za delší dobu se tam dostanete autobusem za € 4,00 na Termini a odtud zmíněným vlakem FL5 za € 5,00. Přímo z letiště se tam dostanete taxi za € 120,00.

# 23.07.2015, 09:11.
Pane Řehůřku, mnohokrát děkuji za Vaši odpověď. Do Sixtínské kapele platí to stejné a nebo již potřebuji vstupenky? Chtěla bych si vše objednat již dopředu. S přáním hezkého dne Magda.

Sixtínská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Vatikán je samostatný stát, neplatí v něm podmínky a věkové hranice vztahující se na italská muzea a památky. Do Vatikánských muzeí mají vstup zdarma děti do 5. let, snížené vstupné platí děti od 6. do 18. let a studenti do 26 let po předložení Mezinárodního studentského průkazu.

# 22.07.2015, 18:05.
Milí Řehůřkovi, můžete mi prosím odpovědět na následující dotazy? Pokud cestujeme do Říma v srpnu se dvěma dětmi ve věku 12 a 15 let, jaké jízdenky pro ně platí? A tatáž otázka. Pokud budeme kupovat tikety do Kolosea. Jaká je prosím věková hranice pro zlevněné vstupné? Děkuji za Vaši odpověď a přeji spoustu zdaru na Vašich dalších cestách. Magda.

V uvedeném věku platí děti už standardní jízdné. Zdarma cestují děti do 10. let. Do Colosseo mají vstup zdarma - do 18. let.

# 21.07.2015, 22:27.
Milí Řehůřkovi, rozhodla jsem se splnit mamince sen a vzít ji na výlet do Říma. Koupili jsme letenky na začátek září a nyní hledám ubytování a jsem ztracená. Nabídek je nesčetně, ale nevím, čemu věřit, kam se obrátit, a tak Vás prosím o radu. Rádi bychom navštívili primárně Vatikán - jsme katolíci, Koloseum a tradiční starověké památky. Hledám proto ubytování někde v centru nebo tak, abychom to měli co nejlevnější, nejlépe bychom se rádi přemisťovali pěšky, to nám nevadí. Chápu, že je to asi naivní představa, ale jako pro studenta je to pro mě důležité. Kdybyste mi mohli s ubytováním poradit, byla bych Vám velice vděčná. Děkuji. S přáním hezkých červencových dní Michaela.

Doporučujeme ubytování hledat na Booking.

# 21.07.2015, 20:54.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Za dva dny - 23.7. se chystám do Říma a přiletíme na letiště Ciampino. Ubytování máme na Via Giovanni da Castel Bolognese 32 - Guest House Trastevere. Jak se nejlépe dostat z letiště na ubytování a poté z ubytování ke Koloseu? Případně, zda existují nějaké stránky na vyhledávaní spojů - městská doprava, vlaky - v Římě. Něco jako u nás jizdnirady.cz. Děkuji Vám moc za odpověď. Karin.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte autobusem č. 170 směr Agricoltura. Vystupte na Stradivari. Zastávka je hned za Tiberou. Odtud jděte ve směru jízdy autobusu a po pravé straně uvidíte Via Giovanni da Castel Bolognese. K Colosseo se dostanete následovně. Jděte po ulici Via Giovanni Da Castel Bolognese a hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Bernardino Passeri. Na tu navazuje Via Carlo Porta, která Vás dovede na Viale di Trastevere. Po té jezdí autobus č. 3BUS, který Vás zaveze na zastávku Celio Vibenna, která je u Colossea. Městskou dopravu v Římě najdete na ATAC.

# 21.07.2015, 09:12.
Ďakujem krásne za Vašu ochotu a pomoc. Ešte to nejak dorieším, povodne som mal taký plán, že pojdeme Atralom na Anagninu a hotel sme mali na San Giovani, čiže to by vyhovovalo najviac, no teraz to musim trošku prehodnotiť. Chcel by som sa však ešte opýtať, ktorú pláž byste najviac odporúčali? Chceli bysme aspoň na 2 dni vybehnúť aj na pláž, nie len žiť mestom. Na internete si veľa ľudí chváli Ostiu, ale príde mi to, že je to masová pláž, kde tam chodí takmer každý turista. Skor som rozmýšlal, žeby som to otočil na druhú stranu, ako Santa Marinella. Či aj tato pláž je až tak masovo využívaná? Prípadne ešte skoršia zastávka a to Santa Severa. Prípadne mate v merku, nejaké, ktoré ste Vy osobne vyskúšali a odporučili? Najdu sa tam prípadne aj nejaké uzamykatelné - platené skrínky na odkladanie vecí? Ďakujem krásne za Vašu odpoveď, ochotu a čas. Prajem všetko dobré! Matúš.

Pokud jedete v nejbližší době, pak jedete v nejvyšší sezóně a to je v okolí Říma každá pláž masová. V pátek a o víkendu ještě více. Pláže v tomto období zaplňují především Římané. Výhodou Lido di Ostia je snadná dostupnost v rámci římské dopravy. S uzamykatelnými boxy se setkáte u placených pláží, které převažují. Více volných pláží je až v blízkosti konečné Cristoforo Colombo. Čistější moře je severně od Říma, např. ve Vámi zmiňované Santa Marinella. Pokud však nepojedete hodně brzy ráno, nemá smysl tam jezdit.

# 20.07.2015, 21:44.
Děkuji za odpověď. Ještě by mě zajímalo, zda se vstup zdarma vztahuje také na kopuli baziliky Sv. Petra, Sixtinskou kapli, případně další vstupy ve Vatikánu? Děkuji předem za odpověď. K.

Vstup zdarma se vztahuje na Vatikánská muzea. Součástí Vatikánských muzeí je na závěr prohlídka Sixtínské kaple.

# 20.07.2015, 13:25.
Mockrát děkuji za pohotovou odpověď. Mám ještě jednu otázku, ta týdenní jízdenka CIS platí tedy na všechny linky z mapy železnic uvedené na ATAC? Jakub.

Platí. Ale v omezeném rozsahu. Na vlak Leonardo Express nelze použít, na metro a městské vlaky Roma Lido / Roma Giardinetti v plném rozsahu, na ostatní vlaky (městské Roma Vitrerbo a příměstské FL1 až FL8) po stanice zvýrazněné červeně ve směru od centra.

# 20.07.2015, 11:32.
Dne 26.7.2015, tedy poslední neděli v měsíci, by měl být vstup do Vatikánu zdarma. Je tato informace platná? Jaké jsou v tomto případě otevírací hodiny a je třeba i přes vstup zdarma rezervovat vstupenky? Děkuji za odpověď K.

Každou poslední neděli v měsíci jsou vstupy do Vatikánských muzeí zdarma. Vstup je otevřen od 9:00 do 12:30, muzea se zavírají ve 14:00, vstupenky v tento den rezervovat nelze.

# 19.07.2015, 15:10.
Moc obdivuji Vaše stránky a děkuji za Vaši ochotu. Chtěla jsem se zeptat, jak dojet k moři z centra. Budeme bydlet ve Via dei Foraggi a plánujeme jeden den k moři. Moc děkuji. Barbora.

Od ubytování přejděte na Via Luigi Petroselli. Tady je zastávka autobusů. Jeďte některým z těchto: 51, 81, 85 nebo 87. Vystupte na Circo Massimo. Odtud pokračujte metrem B na EUR Magliana, kde přestupte na vlak Roma - Lido. Zastávky u moře jsou od Lido Centro. Na autobus a metro využijete jízdenku BIT v ceně € 1,50, na vlak potřebujete novou jízdenku BIT. Metro a vlak na jednu kombinovat nelze. Můžete použít samozřejmě i jakoukoliv časovou jízdenku nebo pass.

# 19.07.2015, 14:47.
Ďakujem velmie pekne za Vašu odpoveď. Viem to, že človek sa nemože spoliehať výlučne len na stihnutie busov. Eště porozmýšlam, buď to urobíme tak, že taxikom na Anagninu a odtial nočákom busom. Čo sa týka týchto autobusov, tak idú tu istú trasu ako metro, smerom na Termini? Sú tam aj nejaké specifické lístky, či platia klasické ako cez bežný deň? Viete aj približne odchody autobusov? Niečo som hľadal na nete, ale z tých talianských stránok sa neviem príliš vymotať. Alebo som eště rozmýšlal tak, že si zmeníme ubytko, prvú noc bysme prespali niekde bližšie pri letisku, dohodnem s hotelom vyzdvihnutie z letiska a potom další den bysme už išli riadne do Ríma. Inak vo všeobecnosti odporúčate využiť služby nejakého dopravcu na trase Ciampino - Termini? Alebo je lepšie využiť tu lacnejšiu variantu, že ísť miestnym busom buď do Ciampina, alebo na Anagninu a odtial metrom? Rozmýšlam, že čo bude lepšie využiť, ak sa budeme vracať. Ďakujem. S pozdravom Matúš.

Noční autobus n1 z Anagnina na Battistini kopíruje přibližně trasu metra A. Je koncipován tak, že jezdí po ukončení provozu metra a končí, když metro začíná jezdit. Tzn. v pátek a v sobotu, když jezdí metro déle, začíná ten autobus později. Jízdenky by měly platit stejné, z Anagnina jede 23:30, 23:45, 00:00, 00:15, 00:30, 00:45, 01:00, 01:16, 01:32, 01:48, … V pátek a v sobotu 01:30, 01:46, 02:02, 02:18, 02:34, 02:50, … Na trase Ciampino - Termini doporučujeme společnost . Je to přímý spoj a při online rezervaci vyjde cena na € 4,00. Zastavuje na Via Marsala u haly vlakového nádraží. Při cestě ve směru z Termini na letiště je třeba v Terracafe u zastávky vyzvednout nejpozději 20 minut před odjezdem Boarding Card. Spojení Atral + metro většinou doporučujeme v případě, že se vystupuje někde na trase metra A nebo pokračuje z Termini metrem B. Je to pak optimálnější.

# 18.07.2015, 22:39.
Chtěla jsem se zeptat, zda je něco pravdy na tom, že vstup do Vatikánských muzeí je každou poslední neděli v měsíci zdarma? Tuto informaci jsem četla již na dvou stránkách, ovšem na oficiálních stránkách vatikánských muzeí ji nevidím. Děkuji za odpověď! Beáta.

Vstup do Vatikánských muzeí je poslední neděli v měsíci zdarma. Toto už platí hodně dlouho. Počítejte s tím, že fronty budou ještě větší než normálně a v tento den mají zkrácenou otevírací dobu. Vstup je povolen od 9:00 do 12:30 a muzea se zavírají ve 14:00. Na oficiální stránkách Musei Vaticani tuto informaci najdete v kalendáři - Informazioni / Orari e biglietti / Calendario dei Musei Vaticani 2015.

# 18.07.2015, 11:58.
Chtěl bych se zeptat, kolik by přibližně stála jízdenka na trase Prima Porta - Flaminio (FC3) a zda se nedá koupit například týdenní jízdenka. Děkuji. Jakub.

Prima Porta je na trase městského vlaku Roma - Viterbo, který je po Sacrofano (Prim Porta je před) v římské městské dopravě. Můžete tedy využít všechny typy jízdenek - BIT, Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, nebo . Jednosměrná jízdenka BIT na 100 minut stojí € 1,50, týdenní jízdenka CIS stojí € 24,00.

# 16.07.2015, 23:18.
Letíme do Říma od 22.7. do 26.7. na letiště Fiumicino do hotelu Acropoli na Via Principe Amedeo. Prosím, jak se co nejlaciněji dostaneme z letiště do hotelu? Dále, zda byste nám poradil, co vše je možné stihnout za 3,5 dne a jakou jízdenku si máme koupit na dopravu v centru? Určitě chceme jeden den na Vatikán. Děkuji moc za rady. Lenka.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Projděte halou na Via Giovanni Giolitti a vydejte se po ní doleva a hned doprava na Via Gioberti. Přejděte jednu křižovatku a na druhé odbočte doprava na Via Principe Amedeo. Váš hotel je po levé straně. Itineráře nezpracováváme, je to hodně individuální záležitost, co vše kdo chce vidět. S tím souvisí i volba jízdenek. Návod najdete v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58.

# 16.07.2015, 20:54.
Mockrát děkuji za zaslané infromace. Ještě bych se Vás ráda zeptala na druh jízdenky. Zda jsou k dispozici celodenní, pojedeme z letiště do hotelu, 2. den z hotelu k moři, a potom do centra. 3. den Vatikán a poté k moři. Existuje nějaká celodenní jízdenka, nebo se spíše vyplatí týdenní? Ještě jednou děkujeme. Eva.

Jakou jízdenku nebo kombinaci jízdenek zvolit záleží na Vašem itineráři. Je třeba si to propočítat. Jsou jízdenky BIT (€ 1,50), Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) a CIS (€ 24,00). Jízdenky platí uvedenou dobu od data validace. Jediná týdenní CIS platí do půlnoci sedmého dne. Jednosměrná BIT platí 100 minut a nelze ji využít na kombinaci vlaků a metra. Pro kombinaci metra jen v případě, že neprojdete turnikety. Jízdenky nelze využít na cestu z letiště a na letiště.

# 16.07.2015, 20:02.
Chcela by som sa opýtať ako prebieha nákup voľnej vstupenky pre dieťa do 18. let. Ja budem mať zakúpený Roma Pass, budem mať prednostný vstup. Bude musieť syn čakať v rade, alebo mu spoločne s mojím vstupom vystavia voľnú vstupenku? Nedokážem si to predstaviť. Dá sa voľná vstupenka vopred zarezervovať, abysme nemuseli čakať? Ďakujem za odpoveď. Renáta.

Ve většině případů, kde jsou online rezervace, je možné zarezervovat i volnou vstupenku. Platí se jen rezervační poplatek. Pokud nebudete mít rezervaci, budete si muset volnou vstupenku vyzvednout na standardní pokladně.

# 16.07.2015, 13:30.
Prosím o informaci, zda poslední neděli v měsíci jsou Vatikánská muzea zdarma včetně Sixtínské kaple. Děkuji. Michaela.

Vstup do Vatikánských muzeí je poslední neděli v měsíci zdarma. V červenci tento den připadá na 26.7.2015. Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí, vstup se tedy vztahuje i na ni. Počítejte s tím, že poslední neděli v měsíci je otevírací doba zkrácená: 9:00 až 12:30 (poslední vstup). Muzea se uzavírají ve 14:00.

# 16.07.2015, 09:51.
Chtěla by som Vas velmi pekně poprosiť o pár rad. V sobotu ideme na dve noci do Ríma. Ideme z Riccione, kde sme momentálne na dovolenke. Ubytovanie máme v Tomba di Nerone. Sme s dvomi dětmi 5 a 7 rokov a do centra bysme chceli chodiť len večer a obzreť pár najznámejších miest. Akú dopravu byste nám odporúčali? Máme ísť do centra autom alebo využiť verejnú dopravu? Cez den bysme chceli ísť k moru. Ktorú pláž odporúčate? Ďakujem velmi pekne za odpoveď. Ivana.

Těžko poradit, když nenapíšete přesnou adresu. Z Tomba di Nerone, po Via Cassia, jezdí do Říma několik linek autobusů. Pro Vás je nejvýhodnější autobus č. 301, který Vás zaveze k metru A Lepanto, odkud se už můžete dopravit kamkoliv do centra. Autobus jezdí každý den do 00:30, v neděli do 00:00, průměrně 4 spoje za hodinu. Z jiných částí Tomba di Nerone se musíte na Via Cassia dopravit pěšky nebo autobusem č. 226. Společná je zastávka Cassia / Santa Giovanna Elisabetta. K moři se dostanete výše popsanou dopravou na metro a následně metrem A na Termini, odtud metrem B na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido di Ostia. Pláže jsou v pěší dostupnosti od zastávky Lido Centro až po konečnou Cristoforo Colombo.

# 16.07.2015, 07:31.
Mnohokrát děkuji za odpověď. Je možné namísto jízdenek BIT využít Roma Pass na 3 dny? Děkuji. S pozdravem Aneta.

Ano, jak jsme psali. Můžete využít libovolnou časovou jízdenku, tedy i třídenní, která je součástí Roma Pass.

# 15.07.2015, 22:48.
Mám dotaz jako všichni přede mnou :-) 30.7. přiletíme ve 14:40 hodin na letiště Ciampino a potřebujeme se dostat do hotelu Novecento. Můžete nám, prosim, poradit cestu z letiště na hotel? Moc děkuji za zpětnou vazbu. Iva.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud pokračujte metrem A na Manzoni za € 1,50 (jízdenka BIT). Jděte po Viale Manzoni k Via Carlo Emanuele I, která z ní odbočuje doprava. Váš hotel je po levé straně.

# 15.07.2015, 20:32.
Tak to jsem netušil, že je potřeba vyzvednou ten Boarding Card na cestu zpět. Již mám vytisknuté lístky na bus i zpáteční, ale informaci, že si musím ještě na cestu zpět něco vyzvednout jsem nikde neviděl. Předpokládám, že Terracafe je těsně vedle vlakového nádraží Roma Termini, tam kde nás autobus vysadí cestou z letiště. A asi je to konečná zastávka nebo ne? Děkuji. S pozdravem Michal.

Všechny informace jsou uvedeny na prvním linku, který jsme Vám poslali. Bylo to ve zvlášť červeně ohraničeném rámečku s tím, že pro detailnější informace si máte přečíst boarding info. Tam je pak vše podrobně popsané. Informace jsou zasílány i s jízdenkami.

# 15.07.2015, 15:31.
Podobné dotazy jsme zde již viděli, ale konečnou adresu máme jinou, tak bych vás moc poprosila o radu. Jak se nejlépe po příletu 22:45 dne 23.7. na Fiumicino dostaneme na adresu Piazzale Gregorio VII 36, Vatikán a kolik by nás to stálo případně taxíkem? Stejný dotaz by byl i pro letiště Ciampino, protože společnost Easyjet napsala, že nemůže zatím garantovat příletové letiště. Děkujeme. Andrea.

Jeďte autobusem na Termini ve 23:50. Na místě budete v 1:00. Z Termini pak pokračujte autobusem n5 směr Largo Milessimo. Z autobusového terminálu před halou odjíždí každou 15. a 45. minutu od 1:15 do 5:15. Vystupte na Aurelia / Rampa Viale Vaticano. Zastávka je naproti Piazzale Gregorio VII. Vaše ubytování je odtud asi 30 metrů po pravé straně. Taxi Vás vyjde na € 48,00. Z letiště Ciampino jeďte autobusem ve 23:40. Na Termini budete v 00:20. Z Termini pokračujte nočním autobusem jako v předchozím případě. Taxi Vás vyjde na € 30,00.

# 15.07.2015, 07:57.
Chtěla bych Vás požádat o radu, jak se dostat z letiště Fiumicino - Řím na adresu Roma Dreaming na Via Monte Del Gallo 62, Vatikán, 00165 Řím, Itálie, Roma, IT. Našla jsem různé způsoby, ale potřebovala bych ten nejjednodušší. Mám na Vás ještě poslední dotaz. Rádi bychom na jeden den jeli právě z této adresy do Lido Ostia, zajímala by mně opět cesta, jak se tam dostat jednoduše. Děkuji. S pozdravem Aneta.

V tomto případě je výhodné cestovat kombinací vlaků Trenitalia. Nejdříve jeďte vlakem FL1 na Trastevere, kde přestupte na vlak FL3 směr Viterbo nebo FL5 směr Civitavecchia. Vystupte na San Pietro. Jízdenka Vás přijde na € 8,00. Ze stanice projděte podchodem na Via del Lago Terrione a vydejte se po ní doprava do mírného stoupání podél kolejí. Potom odbočte opět doleva do stoupání. Je to spojka mezi ulicemi pro pěší s několika mírnými schůdky. Přijdete na ulici, po které už jezdí i autobusy. Vydejte se po ní stále rovně a pořád do mírného kopce. Před zastávkou autobusu by mělo být někde Vaše ubytování po pravé straně . Cesta od nádraží je dlouhá přibližně 300 m. K moři se dostanete nejlépe ze San Pietro (cesta je popsaná výše v opačném směru). Nevystoupíte na Trastevere ale o zastávku dál na Ostiense. Tady přejdete na Porta S. Paolo (vlak, městský vlak a metro jsou vzájemně propojeny průchody), odkud jede vlak Roma - Lido k moři. Potřebujete dvě jízdenky BIT v ceně € 1,50 za jednu. Jednu použijete na vlak Trenitalia, druhou na vlak Roma - Lido. Můžete také využít libovolnou časovou jízdenku.

# 14.07.2015, 22:41.
Děkuji mnohokráte za radu. Právě jsem zakoupil lístky na autobus dle vašeho doporučení. Mohu vás ještě požádat o zaslání informace, kde na letišti najdeme stanoviště autobusu a dále kde je nástupní místo pro cestu zpět na Roma Termini Station? Ještě jednou děkuji za pomoc a za rychlou reakci. S pozdravem Michal.

Podívejte se na plánky na s vyznačením zastávek. Nezapomeňte si nejpozději 20 minut před odjezdem autobusu z Termini na letiště Ciampino vyzvednout v Terracafe u zastávky Boarding Card.

# 14.07.2015, 21:50.
Pane Řehůřku, moc Vás prosím o radu, jak se dostat hromadnou dopravou z letiště Fiumicino - Terminál 3 - do hotelu Saint Paul, který se nachází na adrese Via Vito Volterra 43, 00146? Moc děkuji. Veronika.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 11.01.2015, 17:23.

# 14.07.2015, 21:40.
18. až 21.7. letíme do Říma a chtěl jsem se zeptat na několik věcí. V neděli chceme navštívit v tomto pořadí Colloseum, Pantheon, di Trevi a Španělské schody. Ke Colloseum a Španělským schodům jezdí metro, ale jak se přepravovat mezi těmito památkami? Bohužel nelze ujít celou trasu pěšky. V pondělí ve 12:00 hodin máme zaplacenou rezervaci přes internet na Vatikánská muzea. Jak se dostanu z Termini do Vatikánu k Bazilice? Nejdříve chceme do Baziliky sv. Petra a kopule - výtah. Jedná se o jednu frontu a nebo dvě? Jak to tam probíhá a kam je lepší nejdříve jít? Jak to probíhá u vchodu do muzea? Máme předběhnout tu dlouhou frontu? Jak jsem viděl někde na fotkách, co se táhne podél celé zdi a jít rovnou ke kase? Předem děkuji. Jirka.

Ke Colosseo se dostanete metrem B. Po prohlídce pak můžete nastoupit na autobus č. 87, jehož zastávka je přímo před vchodem do metra. Jeďte směr Giulio Cesare / Lepanto a vystupte na Argentina. Jděte ve směru jízdy autobusu tak, abyste náměstí měl po levé ruce. Odbočte hned doprava na Via di Torre Argentina, na kterou navazuje Via della Rotonda. Ta Vás dovede před Pantheon. Ze zastávky je to 400 m. K Fontana di Trevi je to odtud pěšky 600 m. Autobus 116, který jede v blízkosti obou památek, má zastávky v takové vzdálenosti, že to vyjde nastejno. Stejně daleko je to i od Fontana di Trevi ke Španělským schodům. Odtud pak je kousek metro A. Z Termini do Vatikánu se dostanete buďto metrem A na Ottaviano, odkud musíte jít po Via Ottaviano k Vatikánu. Blíž je to autobusem č. 40 a vystoupit na Traspontina / Conciliazione. Po Via della Conciliazione se pak dostanete k náměstí. Vchod ke schodišti (€ 5,00) a výtahu (€ 7,00) do kupole je zvenku na pravé straně Baziliky. Je to jiný vstup než do Baziliky. Kam jít dříve se rozhodněte na místě podle fronty. Vatikánská muzea mají vstup z Viale Vaticano. Frontu samozřejmě ignorujte a jděte ke vstupu pro návštěvníky s rezervací přes internet.

# 14.07.2015, 14:23.
Měl bych na Vás prosbu - v sobotu 18.7.2015 se chystáme na eurovíkend do Říma, přistání na letišti Ciampino s tím, že budeme bydlet v hotelu Domus Sesseriana, kousek od vlakového nádraží Termini, konečná stanice. Můžete mi prosím pomoci a dát informaci, jak se nejlépe a nejsnadněji dostat z letiště k hotelu? Budeme přistávat v 16:55 na Ciampino. Kde koupit lístky? Kolik stojí lístky? Mnohokráte Vám děkuji za Vaši odpověď a pomoc. S pozdravem Michal.

Nejjednodušší je jet autobusem na Termini za € 4,00. Jízdenky zakoupíte online na výše uvedených stránkách, dojdou Vám pak e-mailem. Zpáteční jízdenka stojí € 8,00. Na místě je cena 6,00 / € 11,00. Levněji se tam dostanete autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A za € 1,50 na Termini. Je to ale s přestupem. Z Termini to máte ale k ubytování ještě kus - pěšky přibližně 2 km. Z Termini jeďte autobusem č. 649 směr Largo Don Orione a vystupte na Via S. Croce in Gerusalemme. Stejný název mají tři zastávky. První dvě mají ještě rozšíření - Manzoni a Statilia, vy vystupte na té třetí bez rozšíření. Vaše ubytování je u Basilica di Santa Croce in Gerusalemme, kterou uvidíte před sebou po vystoupení z autobusu ve směru jeho jízdy.

# 14.07.2015, 10:14.
Chtěla bych se jen zeptat, zda by se měly ženy či muži něčeho vyvarovat ve Vatikánu? Někde jsem četla, že nesmí být odhalená ramena a kolena. Je to pravda? Děkuji. Gabriela.

Ano, je to pravda.

# 13.07.2015, 21:39.
Chystám se toto léto do Říma a chtěla bych se také vydat k moři, do města Ostia. Jaký způsob dopravy bych měla zvolit? Bude na tuto cestu stačit jízdenka Metrebus? Děkuji. Lucie.

Řím je velký, existuje mnoho způsobů dopravy do Lido di Ostia podle toho, odkud chcete cestovat. Pokud budete cestovat metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma - Lido do Lido di Ostia, budete potřebovat na tuto cestu dvě jízdenky BIT. Metro a vlak nelze v rámci této jízdenky kombinovat. Můžete samozřejmě použít i libovolnou časovou jízdenku bez omezení.

# 13.07.2015, 20:06.
Rád bych se zeptal, zda-li nevíte, jak dlouho trvá cesta ze zastávky Laurentina na zastávku Termini. Popřípadě zda nemáte někde k dispozici jízdní řády odjezdů a příjezdů. Matěj.

17 minut. Jízdní řády najdete na ATAC.

# 12.07.2015, 20:02.
Chtěla bych poprosit o radu ohledně dopravy v Římě. Jedeme s přítelem na 7 dnů a minimálně jeden den bychom chtěli zajet k moři do městečka Lido di Ostia. Jaká jízdenka by pro nás byla nejlepší? Je výhodné si pořídit Integrovanou jízdenku CIS (Carta Integrata Settimanale) za € 24,00? A platí to i na tuto trasu? Výchozí stanice pro nás je vlakové nádraží Termini. Když už píši, zajímalo by mě, zda nějaký typ jízdenek zahrnuje i transport z / na letiště Leonardo da Vinci, nebo to si musíme koupit jízdenku na vlak samostatně? Mockrát děkuji za jakoukoliv radu. Hezký den. Jana.

Zda se Vám jízdenka CIS za € 24,00 vyplatí nebo ne, závisí na cestování během pobytu. Je možné, že výhodnější pro Vás bude kombinace jiných časových a jednosměrných jízdenek. Cesta z Termini do Lido di Ostia metrem B na EUR Magliana a následně vlakem Roma Lido je pokryta časovou jízdenkou. V případě cesty na jízdenku BIT musíte zakoupit dvě na cestu tam a dvě na cestu zpět. Na tuto jízdenku nelze kombinovat metro a vlak. Cesta z letiště a na letiště není součástí žádné časové jízdenky. Je třeba zakoupit zvlášť jízdenku. Nejvýhodněji lze cestovat na Termini autobusem za € 4,00.

# 12.07.2015, 16:38.
Chtěl bych si zakoupit vstupenku do Kolosea a Andělského hradu on-line abych nemusel čekat fronty. Roma Pass nechci. Můžete mi prosím poradit popř. napsat nějaký odkaz? Aleš.

Vstupenky do Colossea zakoupíte na Coopculture a do Andělského hradu na Gebart.

# 12.07.2015, 10:39.
18.7. letíme z Bratislavy do Ríma na letisko Ciampino, priletíme o 22:55. Máme jazykovú bariéru a nikdy sme tam neboli. Ubytovaní budeme v hoteli Calypso Beach na Via Litoranea Km 22200 00040 Ardea. Viete mi poradiť pre mňa s manželkou a synom najlacnejšiu dopravu, ktorá nás zavezie do hotela? Ak taxi, ako sa objednáva a ktorú taxislužbu doporučujete? Ako s taxikárom komunikovať? Stačí, ak mu dáme na papieri adresu hotela? Vopred vam velmi pekne ďakujem. S úctou Rudolf.

Vzhledem k času příletu Vám nezbude nic jiného než si vzít taxi. Počítejte s cenou přibližně kolem € 70,00. Volte bílé taxi města Říma. Doporučujeme na lísteček napsat kompletní adresu. Do Ardea jezdí autobusy Cotral z Laurentina (konečná metra B). Poslední však jede ve 20:15. O jiné smysluplnější dopravě nevíme.

# 10.07.2015, 21:30.
Řehůřkovi, s manželem se chystáme do Říma v termínu od 13. do 15.7.2015. Předpokládaný přílet na Fiumicino - Terminál 3 - máme v 11:40, odlet je pak ve středu opět z Fiumicino - Terminál 2 - v 18:30. Ubytovaní jsme v hotelu Al Gran Veliero, Via Principe Umberto 59. Poprosím Vás o radu, jak se dostaneme k hotelu. Na Vašich stránkách jsem se dočetla o on-line rezervaci jízdenek na autobus společnosti Terravision. Myslíte si, že je reálné objednat jízdenku na pondělí na 12:35 a na středu v 15:30? Pokud bychom autobus nestihli, dočetla jsem se, že můžeme jet dalším, ale co když jízdenky zítra objednám a v neděli mi přijde od letecké společnosti oznámení, že budeme přistávat na Ciampino, popř. z něj odlétat? Mohu také tuto jízdenku použít? Po zaplacení mi jízdenky přijdou na e-mail? A jak funguje objednání vstupenek např. na Koloseum? Po objednání mi přijdou rovněž vstupenky na e-mail nebo si je vyzvedáváme přednostně na pokladně nebo na nějaké zvláštní přepážce? Objednávají se na konkrétní den nebo na nějaký časový interval? Jde mi o to, že je objednám např. na úterý a na místě se rozhodneme jet např. k moři a pro Koloseum ve středu, budou ještě platit? A poslední můj dotaz se týká programu našeho pobytu. S manželem bychom si rádi užili Řím pohodově, cesta k moři, procházka po centru - případně Římské schody, Fontana di Trevi, Palatino, Forum Romanum, Koloseum. Nejsme ale žádní velcí znalci umění, takže Vatikánská muzea absolvovat nechceme, ale zase nám přijde hřích nevidět Baziliku sv. Petra, Andělský hrad, apod. Poradili byste nám, jaké památky určitě nevynechat a jak je rozdělit do těch našich dní pobytu? Je reálné jet se podívat k moři? Moc Vám děkuji za Vaši odpověď. Věra.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 a odtud pokračujte tramvají č. 14 směr Togliatti. Jízdenka stojí € 1,50 nebo můžete použít libovolnou časovou nebo pass. Vystupte na Principe Eugenio / Manzoni a jděte ve směru jízdy tramvaje. Hned u zastávky přejděte po přechodě na druhou stranu a pokračujte po kolmé Viale Manzoni. Na první křižovatce odbočte doleva na Via Principe Umberto. Vaše ubytování je po pravé straně. Jízdenky na autobus Terravision můžete objednat na Vámi zvolený termín i čas. Jízdenku z letiště Fiumicino nemůžete obecně použít na cestu z letiště Ciampino. V tom případě musíte vstoupit v jednání se společností Terravision. Po zaplacení přijdou jízdenky na e-mail, nebo si je můžete vytisknout z Vašeho účtu u Terravision. Vstupenky na Colosseo si můžete objednat přes Coopculture. Počítejte s navýšením ceny o rezervační poplatek. Dojdou Vám e-mailem, pokud tuto možnost zvolíte. Neobjednávají se na konkrétní den, jsou platné do konce roku, ode dne validace pak dva dny, během kterých můžete navštívit jednou Colosseo, jednou Palatino a jednou Foro Romano. Itineráře nezpracováváme, nemáme na to časový prostor. K moři je reálné se podívat. Jede tam vlak např. ze stanice metra B EUR Magliana.

# 10.07.2015, 16:44.
Ahoj, příští týden odjíždíme do Říma. Ubytování máme v hotelu Alessandrino na Via Clemente Alessandrino 9 - Vatikán. Jak se prosím nejlevněji dostaneme do hotelu z letiště Fiumicino? Moc děkuji za pomoc. Bára.

V tomto případě je výhodné cestovat kombinací vlaků Trenitalia. Nejdříve jeďte vlakem FL1 na Trastevere, kde přestupte na vlak FL3 směr Viterbo nebo FL5 směr Civitavecchia. Vystupte na San Pietro. Jízdenka Vás přijde na € 8,00. Ze stanice projděte podchodem na Via del Lago Terrione a vydejte se po ní doprava do mírného stoupání podél kolejí. Potom odbočte opět doleva do stoupání. Je to spojka mezi ulicemi pro pěší s několika mírnými schůdky. Přijdete na ulici, po které už jezdí i autobusy. Vydejte se po ní stále rovně a pořád do mírného kopce. Před levotočivou zatáčkou uvidíte zelenou ceduli s názvem Vašeho hotelu a šipkou směřující do úzké uličky doleva. Cesta od nádraží je dlouhá necelých 500 m.

# 10.07.2015, 10:45.
Chcel by som sa informovať na dalšie dostupné dopravné prostriedky z letiska Ciampino. Problém je v tom, že letecká spoločnosť nám zmenila prílet na neskorú večernú hodinu, plánovaný príchod až okolo 23:45. Prezeral som si jednotlivé stránky, posledné Terravision odchádzajú aspoň podľa oficialnej stránky o 23:40, taktiež som našiel ešte jednu spoločnosť, ta by mala odchádzať o 23:59. Čisto teoreticky, tento posledný autobus by sa dal stihnúť, no mám obavy, že pojdeme s nejakým meškanim. Preto by som sa chcel informovať, aké sú daľšie možnosti, ak sa chceme dostať do centra do tej přibližně 0:15. Chodia ešte nějaké autobusy, alebo je to možné riešiť už len cez taxi? Vopred ďakujem za Vašu odpoveď. Matúš.

Na autobus ve 23:59 se nelze spoléhat. Je zde malá časová rezerva na vyzvednutí zavazadel atd. Taxi na Anagnina, odkud jezdí metro nebo následně noční autobusy, Vás přijde v noci na přibližně € 16,00. Poslední odjíždí v 00:15.

# 09.07.2015, 14:53.
Za dva týdny letím do Říma a potřebovala bych poradit, jak se dostat z letiště na adresu Via delle Rose 140 Prenestino. Před časem jsem zde našla i navigaci se spoji, ale nějak to znova nemohu najít. Děkuji velice. Mirka.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte tramvají č. 5 za € 1,50 směr Gerani a vystupte na Delpino. Ze zastávky jděte doprava ve směru jízdy tramvaje a za ostrůvkem v protisměru přejděte po přechodu na druhou stranu. Odbočte doleva na Via delle Rose. Vaše ubytování je až za další křižovatkou po pravé straně. Můžete volit i alternativu. Nejdříve autobusem Atral za € 1,20 na stanici metra A Anagnina a odtud metrem A na Termini. Odtud je už cesta stejná. Na metro a následně tramvaj můžete využít jednu jízdenku BIT. Lze použít také libovolnou časovou jízdenku nebo pass. Hledaná stránka je na Doprava do hotelu.

# 09.07.2015, 10:11.
Vážený pane Řehůřku, změnili nám na poslední chvíli let s tím, že nebudeme přistávat na letišti Fiumicino v Římě, ale na letišti Ciampino, což je pro nás ještě delší cesta do Ladispoli. Chtěla bych Vás požádat o informaci, zda máme z letiště Ciampino jet autobusem na Roma Termini a poté vlakem do Ladispoli nebo je možná nějaká rychlejší doprava napřímo nebo máme využít metro? Děkuji mnohokrát. S pozdravem Lubomíra.

Optimální je využít autobus za stejnou cenu € 4,00 a následně jet vlakem Trenitalia do Ladispoli za € 3,60.

# 08.07.2015, 13:22.
Dne 10.10.2015 ve 13:20 přilétáme do Říma FCO. Ubytování máme v hotelu Arcangelo, Via Boezio 15, Vatikán, 00192 Řím. Chtěla bych se prosím zeptat, jakým způsobem se nejlépe a nejjednodušeji na hotel dostat. Dále bych se pak chtěla zeptat na cenu za veřejnou dopravu, čísla zastávek, v jaké frekvenci autobusy jezdí. Odjezd je pak z tohoto hotelu zpět na letiště FCO a to 12.10.2015, kdy odlétáme v 18:30. Mohli byste mi prosím také poradit veřejnou dopravu zpět na letiště? Či bych Vás mohla poprosit o doporučení, kde bych mohla tyto informace získat? Velice Vám děkuji za pomoc. Hezký den. Mirka.

Jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte Via Crescenzio. Ze zastávky jděte ve směru od Piazza Cavour a hned na první křižovatce odbočte doprava na Via Orazio. Na druhé křižovatce pak odbočte doleva na Via Boezio. Váš hotel je za další křižovatkou po levé straně. Ze zastávky autobusu SIT Bus Shuttle je to 350 m. Veřejnou dopravu po Římě zajišťuje metro, tramvaje, trolejbusy, autobusy, městské a regionální vlaky. Základní jízdenka na 100 minut BIT stojí € 1,50, dále je možné využívat časové jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50), Roma 72H (€ 18,00) a CIS (€ 24,00).

# 07.07.2015, 10:20.
Chtěla bych se zeptat. Můžete nám prosím poradit, jak se dostat z letiště Fiumicino do hotelu Romapark 00179 Rome na Via della Caffarelletta 114, Rome, Italy. Nechceme používat taxi hned z letiště, tak pokud je možný nějaký jiný levnější transfer - autobus , vlak. Samozřejmě platí i pro cestu zpět. Jednalo by se o 20.7. přílet do Itálie a odlet 23.7. zpět do Prahy. Moc děkuji. Martina.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini. Zpáteční jízdenka stojí € 8,00. Z Termini pokračujte metrem A směr Anagnina a vystupte na Furio Camillo. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Jízdenku využijete i na následující okružní autobus č. 665. Vystoupit musíte na Macedonia. Autobus jezdí každý den. Jděte ve směru příjezdu autobusu po Via Macedonia. Vaše ubytování je na rohu ulic Via Antonio Coppi a Via della Caffarelletta. Vstup je ze druhé jmenované. Zpět do centra a na letiště pojedete stejným autobusem ze stejné zastávky. Budete pokračovat v okružní jízdě a vystoupíte na Piazzale Appio. Tady je stanice metra A San Giovanni, ze které se dostanete na Termini. Jízdenku můžete opět využít i na metro (musíte ji v tomto případě označit z druhé strany). Můžete využít i libovolnou časovou jízdenku.

# 07.07.2015, 01:45.
Vážení Řehůřkovi, předně bych Vám chtěla mockrát poděkovat za práci, kterou si dáváte s Vašimi stránkami. V srpnu se s manželem a známými chystáme poprvé do Říma. Dovolte mi proto, abych se i já na Vás obrátila s dotazem ohledně dopravy v Římě. Konkrétně mě zajímá autobusové či vlakové spojení z místa našeho ubytování, ul. Via Aurelia 429, hotel Aurelia 429 Fine Town House na pobřeží. A ještě jedna otázka ohledně zakoupení vstupenek do památek, vše pořídím na Musei Vaticani včetně vstupného do Vatikánu? Předem mockrát děkuji za Vaši odpověď. Eva.

Pro Vás bude nejvýhodnější přejít přes Piazza Irnerio na Via Baldo degli Ubaldi, odkud jezdí metro A. Tím se dostanete na Termini, kde přestoupíte na metro B, které Vás zaveze na EUR Magliana. Odtud už jezdí vlak Roma - Lido k moři. Od Vašeho ubytování ke vchodu do metra je to 300 m. Samotný vstup do veřejných prostor Vatikánu není zpoplatněn.