ŘÍM 2015 / 5

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 5

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete pátou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 06.07.2015, 19:49.
Pane Řehůřku, chtěli bychom Vás poprosit o zjištění přepravy mezi letištěm Fiumicino a Ciampino. Letecká společnost nám přeložila odlet do Prahy na letiště Ciampino, problém je v tom, že mi přistáváme letem z Karpathosu na Fiumicinu. Jedná se o středu 8.7.2015, čas přistání je na Fiumicinu 12:50. Odlet z Ciampina do Prahy je v 18:30. Moc Vám děkujeme za pomoc. Janoš.

Doporučujeme dopravu společností . Jízdenka z Fiumicino na Termini stojí € 4,00 a z Termini na Ciampino stejnou cenu. Pokud budete nakupovat jízdenky až na místě, je cena € 6,00 za jeden směr. Na Termini pro cestu na letiště je třeba si vyzvednout v Terracafe u zastávky Boarding Card.

# 06.07.2015, 16:09.
Zajímala by mě cena jízdenky z Pineta v Abruzzo do Říma. Děkuji. Renáta.

Jízdenka v regionálním vlaku s přestupem v Pescara Centrale Vás přijde na € 13,00. Cena jízdenky v linkovém autobuse E. di Febo Capuani nám bohužel není známá.

# 06.07.2015, 14:28.
Prosím o sdělení ceny za taxi z Letiště Fiumicino na stanici Termini. Pojedeme 4 a spěcháme. Děkuji za odpověď. Lenka.

€ 48,00. Vlakem Leonardo Express za € 14,00 je to o něco dražší ale rychlejší.

# 04.07.2015, 22:54.
Dovolím si opět využít Vaší super poradny. Řeším takový problém - je možné, že přistaneme místo na Fiumicinu na Ciampinu. Prý kvůli požáru, který tam byl, jak informovali. Bojím se, že se to dozvím pozdě na to, abych mohla přerezervovat auto, která mám zamluvené v půjčovně na Fiumicinu - míříme pak směr Neapol, navíc to bude večer. Myslím, že když k tomu dojde, budu prostě muset doputovat z druhého letiště k Fiumicinu. Jak se tam prosím podle Vás nejsnadněji dostanu? Děkuji za případnou radu a zdravím Vás. Andrea.

Nejjednodušší je kombinace autobusů z Ciampino na Termini a z Termini na Fiumicino.

# 04.07.2015, 22:53.
Na vašich stránkách doporučujete pro cesty z letiště Ciampino do centra a pak na druhé letiště autobusovou dopravu. Nebyl by rychlejší vlak? Děkuji. Regína.

Z letiště Ciampino vlak nejezdí. Musíte se nejdříve dopravit na Ciampino FS. Tam jezdí např. autobus Atral za € 1,20. Následně vlakem FL4 na Termini za € 1,50. Jízda trvá 15 minut. Následně z Termini vlakem Leonardo Express na Fiumicino za € 14,00. Jízda trvá 30 minut. Teoreticky je to rychlejší, počítejte s časem pro nákup jednotlivých jízdenek a s přestupy. Řešením je i cesta z Ciampino na Tiburtina (20 minut) za stejnou cenu jako na Termini a odtud vlakem FL1 na Fiumicino (50 minut) za € 8,00.

# 04.07.2015, 16:32.
V srpnu jedeme do Říma, prosím o radu, jak se nejlepe dostat z letiště Fiumicino do cenra. Hotel máme na Via Cavour, při minulé navštěvě jsme jeli vlakem Leonardo Express, ale zarazila nás cena. Tuším okolo € 25,00 za dospělou osobu? Jaká je jiná možnost? A ještě by mě zajímalo, zda někde najdu aktuální ceny vstupného, popřípadě, zda když si koupíme Roma Pass, zda se doprava vztahuje i na autobus z letiště a zpět. Děkuji. Sandra.

Cena vlaku Leonardo Express je aktuálně € 14,00 za jeden směr. Výhodnější je cestovat na Termini autobusem . Doba jízdy je sice téměř dvojnásobná, cena je ale téměř čtvrtinová. Při online nákupu Vás vyjde na € 4,00, zpáteční na € 8,00. Aktuální ceny vstupného najdete na - Download / Tariffe Biglietti / Scarica a na Musei Vaticani. S Roma Pas není možné cestovat z letiště do Říma.

# 02.07.2015, 09:47.
Chystáme se s dětmi na návštěvu Říma a kromě prohlídky památech bychom rádi i nějaké osvěžení a tak se ptám, zda máte nějaký tip na koupání. Ideálně aquapark v Římě a okolí. Děkuji a přeji pěkný den. Andrea.

Viz naše odpověď ze dne 30.04.2015, 15:20.

# 01.07.2015, 20:48.
Jedeme do Říma na dvě noci, budeme tam se dvěma syny ve věku 11 a 8 let. Můžete mi prosím potvrdit, že pokud si s manželem koupíme Roma Pass na 48 hodin a staršímu synovi budeme kupovat jízdenky, že děti protáhneme s námi přednostním vstupem do Colossea? Děkuji Vám mnohokrát. Veronika.

Vygenerujte jim rezervaci za € 2,00 přes Coopculture.

# 01.07.2015, 13:46.
Nejdříve bych chtěla smeknout před vaší prací pro turisty, probrouzdala jsem mnoho serverů, vy jste jednička! A proto se poprvé odvažuji použít online poradnu :-) V pondělí odlétáme do Říma - Fiumicino a hotel máme v ulici Via Mocenigo. Vzhledek tomu, že mám pravou ruku od ramene v sádře, hledám nejsnadnější způsob dopravy do hotelu. V Římě hodláme spíše courat, památky navštívit, ale muzea ani ne. Můžete mi napsat, kam bych si měla předem pořídit vstupenky? A jak je to s pověstnými skútry? Můžeme s nimi počítat na dpravu po Římě, pokud budu moci jet za řidičem? Děkuji za odpověď a přeji krásný den. Alena.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem za € 6,00 a vystupte na Via Crescenzio. Směrem od Piazza Cavour je zastávka autobusu č. 492 Crescenzio / Orazio. Jeďte směr Stazione Metro Cipro a vystupte téměř na konečné, na zastávce Di Lauria. Jděte ve směru jízdy autobusu a hned na první křižovatce odbočte doleva na Via Francesco Caracciolo, která Vás dovede k Via Mocenigo. Podle toho, kde máte ubytování, se po ní vydejte doleva nebo doprava. Jízdenka na autobus 492 stojí € 1,50. Jezdí každý den. Rezervaci doporučujeme na Colosseo a Vatikánská muzea. Se sádrou na ruce jízdu na skútru nedoporučujeme. Nicméně se zapůjčením v Římě problém není.

# 01.07.2015, 12:05.
Pane Řehůřku, ještě bych se ráda zeptala, jak se nejlépe dostaneme z hotelu Capannelle Roma na Via Siderno 37, Appio Latino do Vatikánu. A dále nejrychlejší a nejlepší způsob dopravy z hotelu do historického centra Říma. Hanka.

Na souběžné ulici Via Appia Nuova je zastávka autobusu č. 664. Jmenuje se Appia / Appia Claudio. Jeďte směr Largo Colli Albani a vystupte na Arco di Travertino. Odtud pokračujte metrem A na Ottaviano (Vatikán) nebo na jiné stanice podle toho, co hodláte navštívit.

# 01.07.2015, 11:07.
Vážený pane Řehůřku, velice Vám děkuji za Vaší odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, jak je to s prohlídkou Vatikánu. Rádi bychom se vydali pouze do Sixtinské kaple, na Svatopetrské náměstí a do Baziliky svatého Petra. Rádi bychom vynechali Vatikánská muzea. Kamarádka mi říkala, že je nutné si lístky do Vatikánu koupit předem, abychom se vyhnuli velkým frontám. Doporučila mi stránku tickitaly.com. Nicméně všude je vstup s muzeem. Je možné se vůbec do samotného Vatikánu dostat bez jakéhokoliv vstupu? Můžete mi prosím doporučit nějakou další stránku na zakoupení vstupenek? Moc Vám děkuji za odpověď. Hanka.

Sixtinská kaple je součástí prohlídky Vatikánských muzeí. Samostatně její prohlídku nekoupíte. Na Svatopetrské náměstí a do Baziliky svatého Petra je vstup zdarma. Zpoplatněn je vstup do kopule a podzemí. Rezervovat vstup doporučujeme přes oficiální stránky Musei Vaticani.

# 30.06.2015, 14:56.
Měla bych otázku ohledně mýtného. Jedeme s přítelem nyní v červenci z Benátek do Říma. Máte prosím nějakou představu, kolik tak zaplatíme na poplatcích? Jedeme do Hotel Capannelle Roma. Velice děkuji za odpověď. Hanka.

€ 41,30. Alternativní trasa je Benátky - Chioggia - Ravenna - Perugia - Orte - Řím. V úseku Benátky - Ravenna pojedete po státní silnici, která je však bez problému, občas snížení rychlosti na 70 km, zpočátku i nějaký semafor, v úseku Ravenna - Orte pojedete po čtyřproudové komunikaci s omezením na 110 km/h a poslední úsek Orte - Řím po Autostrádě, kde zaplatíte mýtné ve výši € 4,40. Úspora tedy € 36,90. Tyto trasy máme projeté.

# 29.06.2015, 14:57.
Nevíte, zda jezdí přímý autobus z letiště Rome Fiumicino - FCO - na letiště Rome Ciampino? Děkuji. Petr.

Nevíme o žádném takovém spoji. Doporučujeme kombinaci autobusů . Cesta Vás vyjde na € 8,00.

# 28.06.2015, 22:56.
Našla jsem náhodou vaše stránky a ráda bych od vás radu. Letíme 30.6. do Rio de Janeiro a přestupujeme v Římě na FCO, kde mám 8 hodin čas na uvedený spoj. Mohli byste mi napsat, co se dá vidět v tak krátký čas, pokud vůbec, vlastně takový malý itinerář? To stejné bude i u cesty zpět. Moc děkuji za pomoc. Darina.

Itineráře nezpracováváme. Nejrychleji se z letiště dostanete do centra vlakem Leonardo Express za 32 minut. Je to ale za nejvyšší cenu - € 14,00 jedna cesta. Odtud se můžete dostat autobusem č. 40 na Traspontina / Concillazione za 15 minut. Odtud je to pěšky 450 m do Vatikánu. I s přestupem Vám doprava zabere přibližně hodinu. Musíte počítat s přesuny a s časem, kdy musíte být na letišti před odletem. I tak Vám na prohlídku Vatikánu zůstanou minimálně 3 hodiny. Po druhé můžete absolvovat stejnou cestu na Termini a odtud pokračovat metrem B na Colosseo. Časy jsou přibližně stejné. Na jednu jízdu (autobus, metro) potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50. Každý výlet z letiště a zpět Vás tedy přijde na € 31,00. Jsou i levnější způsoby, např. autobus , který Vás tam dopraví za € 4,00. U každé cesty - z letiště a na letiště však ztratíte přibližně 30 minut času, celkem tedy hodinu.

# 28.06.2015, 22:43.
Moc se omlouvám předem, že si vás dovoluji kontaktovat. S přítelem letíme v pátek do Říma a docela by se nám hodilo vaše doporučení ohledně dopravy a jiných informací kolem návštěvy Říma. Přiletíme na letiště Řím - Leonardo da Vinci - FCO. Prosím poradit, jak nejlépe se dostat na hotel: Via di Castel Giubileo 5, 00136 Řím, Itálie. Je to prosím daleko od památek a celkově od centra? Je reálné se prosím vykoupat v Římě někde u moře nebo je potřeba někam dojet? Odlétat zpět budeme 7.7. - tak snad se nám podaří vidět i Vatikán. Moc děkuji za vaší pomoc a rady na cestu. Hezký den. Radka.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 (online cena) na Termini. Odtud pokračujte metrem B1 směr Jonio a vystupte na Libia. Přejděte na Piazza Addis Abeba (přibližně 350 m) a pokračujte autobusem č. 135 směr Salaria / Piombino. Vystupte na zastávce Salaria / Castel Giubileo. Vaše ubytování je v uličce po levé straně. Společná jízdenka na metro a autobus BIT Vás přijde na € 1,50. Metro a autobus č. 135 jezdí každý den. Toto je nejlevnější spojení. Nejrychleji se tam dostanete z letiště vlakem FL1 směr Fara Sabina / Montelibretti a vystoupit musíte na Settebagni. Odtud musíte přejít přibližně 500 m na Via Salaria na zastávku Salaria / S. Antonio da Padova. Jeďte autobusem 039 směr Valbondione a vystupte na Castel Giubileo / Montelupone. Zastávka je poblíž Vašeho ubytování. Jízdenka na vlak stojí € 8,00, na autobus € 1,50. Do centra je to přibližně 10 km. K moři musíte jet z Termini metrem B na EUR Maglina a odtud vlakem Roma - Lido.

# 28.06.2015, 22:31.
Můj bratr letí za 14 dní s přítelkyní do Itálie. Přiletí na letiště Ciampino a pak pojedou autobusem do Říma. Informace ohledně dopravy od letiště do Říma jsem na internetu našla. Jelikož si zakoupili ubytování v oblasti Chiusi - Chianciano Terme (Siena), ráda bych se Vás zeptala, jak se mohou z Říma dostat levně do této oblasti. Zda vyjde levněji vlak či autobus a kolik je bude jízda vlakem nebo busem stát? Našla jsem na netu vlakové nádraží v Termini v Římě, ale jaká cílová destinace bude uvedena u vlakového spojení? Aby pak nenastoupili na jiný vlak nebo bus. Pravděpodobně je v Itálii několik dopravců, lze na netu najít jízdní řády? Moc děkuji za odpověď na moje dotazy. Petra.

Nejlepší spojení je následující: z letiště Ciampino jeďte autobusem za € 4,00 (online cena ) na Termini (40 minut) a odtud pokračujte vlakem Trenitalia přímo na stanici Chiusi - Chianciano Terme. Vlak tam jede přibližně hodinu a třičtvrtě. Jízdenka v regionálním vlaku stojí € 9,60 a ve vlaku Intercity € 20,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 27.06.2015, 13:05.
Děkuji za inormace. Ještě bych se chtěla zeptat, zda znáte situaci ohledně ubytování u Říma opět pro obytný vůz. Cenově dostupné - levnější, s návazností dopravy do centra. Děkuji. Martina.

Podívejte se na naší stránku Kempy v Římě, kde jsou odkazy na římské kempy včetně popisu dopravy do centra. Levnější jsou samozřejmě mimo centrum, např. v Lido di Ostia.

# 26.06.2015, 13:32.
Prosím o radu, vyplatí se Roma Pass za 30,00 Euro, když Vatikán mám zaplacený online? Bydlíme 8 minut od Termini. Kolik stojí lístek metrem do Vatikánu? Děkuji. Jana.

Už jsme to psali několikrát. To, zda se Vám Roma Pass vyplatí nebo ne, závisí na Vašem itineráři, tedy návštěvě památek, muzeí a cestování. Návod, jak si to spočítat je v odpovědi ze dne 28.05.2015, 09:58. nemá s Vatikánem nic společného. Týká se památek a muzeí na území Říma, ne Vatikánu. Rozšíření o Vatikán nabízí . Základní jízdenka na metro BIT stojí € 1,50.

# 24.06.2015, 18:04.
Mohli byste mi prosím poradit, jak nejrychleji se dostat z letiště Ciampino do Via Antonio Tempesta, Roma, Lazio? A co prosím znamená FC1 a platí tam městská jízdenka? Moc Vám předem děkuji. S pozdravem Alexandra.

Z letiště Ciampino jeďte autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina. Odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Arco di Travertino. Odtud pokračujte autobusem č. 409 (jezdí každý den) směr Stazione Tiburtina a vystupte na zastávce Marranella. Na metro a autobus 409 můžete použít jednu jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo nějakou časovou. Vraťte se kousek zpět ve směru příjezdu autobusu, odbočte doprava na Via Casilina a jděte po ní přibližně 200 m. Vpravo začíná Via Antonio Tempesta. Ulice je ale dlouhá přibližně 600 m. Neuvedla jste přesnou adresu. Je možné, že bude pro Vás výhodnější vystoupit na některé z dalších zastávek - Bullicante / Canosa nebo Bullicate / Malatesta. Označení FC1 se používá pro městský vlak Roma - Giardinetti, který v blízkosti Vašeho ubytování jezdí po Via Casilina a do centra Vás zaveze na Termini Laziali. Odtud je to 300 m k metru Vittorio Emanuelle nebo 700 m k metru Termini. Na vlak Roma Giardinetti lze využít po celé trase jízdenky na městskou dopravu.

# 24.06.2015, 16:55.
Vaše stránky jsou super. Proto prosím o radu, když přiletím na letiště Fiumucino a mám následný let z Ciampina, jak se dopravím z jednoho na druhé a jak dlouho to trvá? Je to kyvadlový autobus před letištěm? Děkuji moc za radu. Žaneta.

Jsou dvě možnosti. Levnější je kombinace autobusů na Termini a následně na Ciampino. Celkem Vás to vyjde na € 8,00. Na Termini si ještě nejpozději 20 minut před odjezdem musíte vyzvednout v Terracafe Boarding Card. Na Termini cesta trvá 55 minut, na Ciampino 40 minut. Cena je pro nákup online. Na místě Vás to vyjde na € 12,00. Druhou možností je taxi, které Vás přijde na € 50,00. Cesta trvá v ideálním případě přibližně půl hodiny.

# 24.06.2015, 11:47.
Pane Řehůřku, mám na Vás jeden expresní dotaz. Zítra přilétáme v 16:30 na letiště Ciampino a odtud se potřebujeme dostat na Viale delle Repubbliche Marinare 8, 00121 Lido di Ostia. Moc bych Vás chtěla poprosit o informace, jaká cesta je nejlepší a kde a v jaké hodnotě si máme koupit lístky. Poté pojedeme v neděli odpoledne do Říma k Termini, tak bych Vás velice poprosila o tytéž informace. Dost se toho děsíme, tak snad se po Vašem infu uklidním. Moc děkuji a přeji pohodový den. Kateřina.

Jeďte autobusem na Termini, odtud jeďte metrem B směr Laurentina na EUR Magliana a odtud vlakem Roma Lido na Lido Centro. Z Lido Centro pak autobusem č. 05, 014 nebo 015 na zastávku Repubbliche Marinare - Garau. Jízdenka na autobus Terravision stojí € 4,00 při online nákupu (€ 8,00 zpáteční) nebo na místě za € 6,00 (€ 11,00). Na metro potřebujete jízdenku BIT za € 1,50, na městský vlak stejnou jízdenku (nelze na jednu jízdenku kombinovat vlak a metro). Z vlaku pak můžete použít na autobus stejnou jízdenku. Z letiště můžete jet také autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 na Anagnina, odtud metrem A na Termini a odtud jako v předchozím případě. Pokud neprojdete turnikety ven z metra, můžete jednu jízdenku BIT použít jak na trasu A, tak na trasu B. Jízdenku Terravision zakoupíte online na výše uvedených stránkách nebo v kiosku v příletové hale. Jízdenku Atral zakoupíte v kiosku v příletové hale. Jízdenky BIT na pokladně ATAC na stanicích metra nebo v automatech. Je možné, že pro pobyt bude pro Vás výhodnější nějaká časová jízdenka - Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, kterou můžete využít na veškerou uvedenou dopravu kromě dopravy z letiště a na letiště (Terravision, Atral). Na Termini se dostanete v opačném sledu, tj. nejdříve jedním z výše uvedených autobusů na Lido Centro, odtud vlakem Roma - Lido na EUR Magliana a odtud metrem na Termini.

# 23.06.2015, 23:37.
Možná se jedná o trochu klišé dotaz, ale chystáme se s přítelem do Říma na 7 dní a prošla jsem booking a různé ubytovací portály, ale jsem z té nabídky dost zklamaná. Chtěla jsem se zeptat, zda nevíte o něčem zaručeném, do 2 km od centra (Koloseum, Fontána di Trevi, Vatikán), nejlépe okolo Central Station nebo zastávky Termini s wifi a snídaní. Mockrát děkuji za vaše tipy a rady. G.

Pokud si nenajdete Vám vyhovující ubytování na Booking, tak už asi nikde. Je tam většina ubytovacích kapacit v Římě. Řešením je postupně ubrat na požadavcích. Např. když se vzdáte snídaně, otevře se Vám široká škála dalšího vhodného ubytování. Na snídani pak můžete chodit někam v blízkém okolí. Je to jednodušší, než chodit někam kvůli wifi.

# 23.06.2015, 23:36.
Omlouvám se, že Vás zdržuji, ale svůj dotaz jsem nikde nenašla. Ve čtvrtek 25.6.2015 letíme do Říma a budeme bydlet blízko Termini. Rádi bychom však chodili na večeře do čtvrti Trestavere, o které všude čtu, že je tam spousta hospůdek, kde se dobře najíst. Nevím však, jak bychom se pak večer dopravili zpět na ubytování. Za celý den budeme uchození a taxi asi vyjde draho. Spojení MHD se mi nějak nedaří dohledat. Moc tedy prosím o radu. S pozdravem Pavla.

Přes čtvrť Trastevere projíždí tramvaj č. 8. Jezdí každý den do půlnoci, v pátek a v sobotu do 3:00. V jednom směru Vás dopraví na Piazza Venezia, ve druhém na nádraží Trastevere. Z Piazza Venezia můžete jet na Termini autobusem č. 40, který jezdí do 23:50, z nádraží Trastevere vlakem, který jezdí do 23:30. V noci a k ránu pak jezdí z Piazza Venezia na Termini noční autobusy n18.

# 23.06.2015, 12:38.
Chtěla bych poprosit o informace o taxi službách v Římě, konkrétně zda nevíte, kolik přibližně stojí taxi a zda počítají cenu podle ujetých kilometrů nebo podle času. Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lucie.

Taxi se platí podle ujetých kilometrů. Zohledňují se denní, noční a sváteční časy, rychlosti do a nad 20 km/h aj. Jistotou jsou bílá taxi města Říma, která mají stanovenou cenu. Např. z letiště Fiumicino do oblasti ohraničené Mura Aureliane zaplatíte € 48,00, z letiště Ciampino € 30,00. Mezi letišti € 50,00. Z letiště Fiumicino na Tiburtina € 55,00 (€ 35,00 z Ciampino), na Ostiense € 45,00 (€ 30,00 z Ciampino), do přístavu v Civitavecchia € 120,00.

# 23.06.2015, 10:51.
Velice zdvořile bych si dovolila požádat Vás o popis, jak se dostaneme autem do hotelu Giulio Cesare v Římě, a to ze směru od Verony. Byla jsem upozorněna na to, že Řím je město s omezením pro automobily a tak nevíme, zda se dá k hotelu dostat bez potíží. Velice děkuji za odpověď. Iveta.

Do Říma přijedete po dálnici k městskému okruhu. Po tom se vydáte směr Roma Salario / Fiumicino / Civitavecchia. Přejedete řeku Tiberu a sjedete na sjezdu Tor di Quinto (Uscita Roma Tor di Quinto). Podjedete městský okruh a budete pokračovat rovně do centra. Po levé straně budete mít koleje. Míjet budete železniční stanice Centro Rai, Saxa Rubra a Grottarossa. V zelených bariérách se budete držet vlevo směru Flaminio. Potom směru Centro - Foro Italico. Z Via Flaminia Nuova přejedete na Corso di Francia. Přejedete přes Tiberu, po pravé straně uvidíte světelné stožáru stadionu Flaminio. Budete se držet vpravo, abyste ho měli pořád po pravé ruce a objeli ho. Dojedete k Lungotevere Flaminio, po kterém se vydáte doleva podél Tibery. Hned po prvním mostě řeku přejedete a pojedete po nábřeží na druhé straně - Lungotevere delle Armi. Budete míjet most přes který jezdí tramvaje. Pojedete stále rovně podél řeky. Prostřední pruh povede do podzemí, vy pojedete pravým pruhem pořád po nábřeží. Hned odbočíte doprava na Viale Giulio Cesare. Následně odbočíte doleva a potom opět doleva na Via degli Scipioni. Tady po levé straně máte Hotel Giulio Cesare. Tady a v okolních ulicích je parkování omezeno na 3 hodiny. Nevíme, zda máte domluveno parkování ve dvoře. Co se týče ZTL zón v Římě, je město rozdělono do 5. zón (od středu po okraj). Každá zóna má určitou restrikci - čím blíže k centru, tím jsou větší omezení. Vaše ubytování se nachází v oblasti ZTL Anello Ferroviaro, kam nesmí od pondělí do pátku vozidla se zážehovým motorem Euro 1 a se vznětovým motorem Euro 2. Do historického centra (ZTL Centro Storico) nesmí vozidla bez placeného povolení. To je od vašeho ubytování za řekou. U vjezdů jsou instalované kamery, které vše hlídají. Popsaná příjezdová trasa do historického centra nezasahuje. Pokud nebudete mít parkování, pak bude asi lepší parkovat v parkovacím domě ES Park Giolitti u Termini. Termini je ve stejné zóně jako váš hotel.

# 22.06.2015, 20:38.
Děkujeme za rychlé informace o spojení. Taxi se jeví jako největší jistota, ale zkoušíme i variantu Terravision. Kdybychom chtěli využít bus Terravision, přilétáme v 11:20, bus bychom objednali přes net v 11:55, myslíte, že je to reálné stihnout? Nebo je lepší jet o půl hodiny později? Četli jsme někde, že snad na Terminálu 3 hořelo v květnu. Tak se bojíme, aby nebylo ještě nějaké omezení na cestě k busu. Děkujeme za Váš názor. Stáňa.

Volte druhou variantu, o půl hodiny později.

# 22.06.2015, 19:24.
Prosím Vás o radu ohledně cesty z letiště Fiumincino autobusem Terravision. Vyčetla jsem, že před cestou je potřeba lístek online rezevovat. Nikde jsem však nezjistila, co se stane, pokud rezervovaný autobus nestihneme. Zda je možné nastoupit na následující autobus nebo nám zakoupený lístek propadne? Děkuji za odpověď. Lucie.

Je to napsané v mnoha našich odpovědích. Autobus z letiště Fiumicino na Termini je vhodné zakoupit online z několika důvodů: máte rezervaci na ten konkrétní spoj, který Vám vyhovuje, máte cenu € 4,00 za jednosměrnou jízdenku resp. € 8,00 za zpáteční jízdenku. Rezervace však není povinná. Jízdenku můžete zakoupit i v příletové hale nebo na zastávce. Nebudete mít však zaručeno, že odjedete tím zvoleným autobusem. Pojedete až prvním volným. Stejně tak cena bude o něco vyšší - € 6,00 / € 11,00. Pokud autobus nestihnete, můžete jet následujícím volným.

# 22.06.2015, 18:19.
Přilétáme do Říma tento pátek dopoledne a od paní, která nám pronajímá byt kousek od Fontány di Trevi, jsme dostali avízo, že v pátek se koná v Římě stávka MHD. Co to pro nás znamená? Dostaneme se autobusem nebo musíme si vzít taxi? Jsme 4. Kolik přibližně zaplatíme za taxi Fiumicino - Fontana di Trevi? Děkuji předem za odpověď. Stáňa.

Stávka se týká pracovníků ATAC, tzn. dotkne se autobusů, trolejbusů, tramvají, metra A - B - C, městské železnice Lido - Giardinneti - Viterbo. Veškerá omezení jsou uvedena v prohlášení 26 Giugno: In programma sciopero rete ATAC. Autobusy z letiště do centra jezdit budou, stejně tak vlaky Trenitalia. Taxi z letiště k Fontana di Trevi stojí kolem € 48,00, z Termini kolem € 10,00.

# 22.06.2015, 14:13.
Mám na Vás ještě jednu otázku. Kde v Římě třeba na tržišti koupit pěkné boty či oblečení? Děkuji. Pavla.

Nákupy v Římě jsou pěkně zpracované v článku: Nákupní horečka v Římě, kam se vydat pro nejlepší zboží ve městě.

# 22.06.2015, 13:56.
Chtěla bych se zeptat, jak daleko je od Říma koupání? Dále jaký výlet do přírody byste doporučili? A poslední, jakou z místních památek byste doporučili, když nejsme věřící? Mockrát děkuji. Pavla.

Informace o možnosti koupání v Aquaparku nebo v moři najdete v odpovědi ze dne 30.04.2015, 15:20. Do přírody můžete v Římě vyrazit do mnoha parků a zahrad. Náš tip: Villa Borgese. Památek, které navštívit, je mnoho. Kvůli nim jezdí lidé do Říma. Náš tip: Colosseo.

# 22.06.2015, 11:53.
Ještě jednou děkujeme za Vaši odpověď. Nezadržitelně se blíží náš odlet, letíme 25.6.2015 a v rámci posledního plánování a rekapitulace si Vás ještě dovolím požádat o informaci, zda je možné jízdenku zakoupit přímo v autobuse Terravision na zastávce u letiště. Toto je naše první cesta na vlastní pěst, snažíme se tedy zajistit si maximum informací. Předem velice děkuji za odpověď. S přáním pěkného dne Petra.

Jízdenku můžete zakoupit v kiosku v příletové hale nebo i u řidiče. Oproti online nákupu na je v tomto případě cena € 6,00 za jednosměrnou jízdenku a € 11,00 za zpáteční jízdenku. Další nevýhodou je to, že nemusí být volno v autobuse, kterým chcete jet. Budete muset jet prvním volným. V případě online nákupu si vyberete konkrétní čas. Pokud to z nějakého důvodu nestihnete, můžete jet samozřejmě následujícím volným.

# 20.06.2015, 17:08.
Plánuji Řím a chci se dopravit z letiště Fiumicino k Termini. Není mi zcela jasné, kde zakoupit jízdenky - Terravision. Jízdenky se musí zabookovat na určitou hodinu? Při koupi zpáteční jízdenky je možno ji využít až za 5 dní? Děkuji za informaci. Pavel.

Jízdenky na autobusy je možné zakoupit online na výše uvedených stránkách. Cena je € 4,00 za jednosměrnou jízdenku, € 8,00 za zpáteční jízdenku. Můžete je také zakoupit v kiosku v příletové hale nebo i u řidiče. V těchto případech je ale cena jízdenky € 6,00 resp. € 11,00 za zpáteční jízdenku. Jízdenky se kupují na určitý spoj (hodinu), stejně tak pro zpáteční jízdu. Může se stát, že zarezervovaný spoj nestihnete, pak můžete jet následujícím volným autobusem. Vzhledem k vázanosti autobusu na určité letecké spoje je tento systém logický.

# 19.06.2015, 08:29.
Moje 22. letá dcera a její kamarádka (studentky architektury) se rozhodly, že pojedou na čtyři dny do Říma poznávat památky. Jedou bez cestovky, samy. Již mají vše zakoupené (letenky, ubytování, vstupy). Nyní mě kolegyně v práci znejistila ohledně jejich bezpečí. Samotné dívky, blondýnky v Římě. Mám mít důvod k obavám? Jsou v Římě nějaká nebezpečná místa, kterým je třeba se vyhnout? Podobnou zkušenost ještě nemají. Děkuji za odpověď. Táňa.

Je třeba se chovat tak, aby se nebezpečným situacím předcházelo. Nevyhledávat opuštěná místa, necestovat v noci, dodržovat doporučení uvedená na stránkách Ministerstva zahraničních věcí - Státy a území / Itálie / Cestování / Specifika, bezpečnostní situace, doporučení turistům.

# 19.06.2015, 05:32.
Máte nějakou zkušenost s omylem vzetí kufru na letišti? Dcera letěla včera večer do Říma a někdo jí omylem vzal kufr. Nevíme jak dál. Děkuji. Thu Anh.

Za ztrátu, zničení nebo poškození zavazadel je odpovědný přepravce. Problematiku řeší Montrealská úmluva. Maximální náhrada je omezena přibližně € 1250,00 pokud nejsou na vyšší hodnotu pojištěna. Bohužel ztracené nebo poškozené zavazadlo není nic neobvyklého, v Evropě je to statisticky 13%. Skutečnost ztráty zavazadla musíte okamžitě nahlásit na příslušné přepážce. Pracovník sepíše protokol o ztrátě zavazadla. Náhradu škody můžete požadovat až po uplynutí 21 dnů, kdy je zavazadlo prohlášené za ztracené. Podrobnosti, postupy, podmínky, náhrady atd. najdete v přepravních podmínkách Vašeho přepravce.

# 18.06.2015, 01:47.
Děkuji za Vaši odpověď na můj první dotaz. Potěšila mne zejména rychlost zpracování, které pravda v tomto případě nebylo náročné. Rovněž děkuji za poučení a pokusím se vznést dotaz konkrétní, stejně jako ostatní dotazující se, abych se příliš neodlišoval a dozvěděl se pro mne potřebné informace jako ostatní. Prosil bych tedy o radu k dopravě z letiště Fiumicino do místa ubytování: Zabregobio B'B , Vialo Carlo Felice 103, konkrétně v pátek 26.6. kolem poledne. Rovněž druhý dotaz se pokusím napsat konkretně. Jaký dopad má poslední nedělě v měsíci a svátek Petra a Pavla na otevírací dobu a placení vstupů u tradičně navštěvovaných památek? Děkuji předem za Vaši laskavost se těmito dotazy zabývat a věřím, že zveřejněné odpovědi mohou být prospěšné dalším navštěvníkům Vašich tolik populárních stránek. S pozdravem Vladimír.

Odpověď na Vaši první otázku najdete v odpovědi ze dne 15.04.2015, 11:16. Vaše ubytování je na stejné straně asi o čtyři domy dál. Poslední neděle v měsíci znamená volný vstup ve Vatikánských muzeích a tedy i větší fronty, které však ubíhají rychleji, protože se neplatí vstupenky. Otevřeno je však jen do 12:30 (vstup) resp. 14:00 (muzea). Otevírací doba ostatních muzeí a památek je standardní, vstupenky se platí. Vstup zdarma je v italských státních muzeích a památkách až následující neděli 5.7.2015. V pondělí 29.6.2015 mají Vatikánská muzea zavřeno.

# 17.06.2015, 22:57.
Dne 4.7.2015 v 17:25 hodin přilétáme s manželkou na letiště Fiumicino a odlétáme 7.7. ve 13:15 hodin. Ubytování máme zajištěné v hotelu Marc Aurelio na Via Georgio XI. Můžete nám prosím poradit? 1. Jak se nejlépe a nejjednodušeji dostat z letiště do hotelu a případně v den odletu zpět na letiště a kolik času asi cesta může trvat? 2. V neděli 5.7. bude vstup do Italských památek pravděpodobně zdarma. Je možné si nějak online - předem, třeba i za poplatek, zarezervovat čas vstupu a tak se vyhnout frontám? Chtěli bychom tento den navštívit Colosseo, Foro Romano a Castel Sant Angelo, ale vůbec netušíme, zda se to dá zvládnout. 3. V pondělí 6.7. bychom chtěli navštívit Vatikán, vstup si chceme zajistit prostřednictvím online rezervace vstupenky. Předpokládáme, že se nám v tomto případě pořízení karty Omnia ani Rome Card nevyplatí a pro přesun po Římě bude asi lepší si spíše zakoupit jednorázovou nebo jednodenní jízdenku, popř. rozumné vzdálenosti zdolávat pěšky. Je tomu tak? Předem Vám moc děkuji za pomoc. Tomáš.

Z letiště jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte metrem A na Battistini. Odtud je cesta popsaná v odpovědi ze dne 14.04.2015, 20:13. Cesta autobusem Terravision trvá 55 minut, metrem A 20 minut a autobusem 546 necelých 10 minut. V den volných vstupů není možné si rezervovat vstup. Colosseo, Foro Romano, Palatino a Castel Sant Angelo je možné v jeden den zvládnout, ale jen okrajově. V uvedených termínech se Vám zřejmě nevyplatí.

# 17.06.2015, 22:04.
Pro busy Tambus nebo Sit Bus Shutlle platí také to co pro Teravision, že je nutné někde - případně kde vyzvednout si Boarding Card nebo stačí jen vytištěná jízdenka z netu? Přilétáme na Fiumicino ve 22:45 v pátek a potřebujeme na Termini a busy Teravision už nestihneme. Děkuji. Ivana.

Boarding Card je záležitost společnosti Terravision a jen ve směru z Termini na letiště. Každopádně přesné podmínky Vám vždy každá společnost posílá s jízdenkou.

# 17.06.2015, 09:54.
Vaše stránky jsou velice zajímavé, velice mě pomohly při cestování po Sicílii. 19.6.2015 odlétám do Říma a chtěla jsem se zeptat, zda vstupenka do Sixtinské kaple je součástí vstupenky do Vatikánských muzeí nebo se dá koupit zvlášť. Dále, zda Roma Pass platí pro přednostní vstup všude nebo tam, kde nejdu v rámci dvou vstupů zdarma musím vystát frontu na zlevněné vstupné? Respektive jsou zvláť pokladny pro držitele Roma Pass? Dále ještě dotaz, zda je problém zakoupit jízdenku z letiště do Říma přímo v autobuse. Děkuji. Radka.

Vstupenka do Sixtínské kaple je pouze součástí vstupenky do Vatikánských muzeí. V případě máte u vstupů zdarma nárok na vstup mimo frontu. Od třetího vstupu (resp. od druhého vstupu v případě 48. hodinové karty) však musíte do fronty k pokladně, protože kupujete vstupenku za snížené vstupné. Vyjímkou je Colosseo, kde je speciální turniket pro držitele Roma Pass. Máte to podrobně popsané na výše uvedených stránkách. Jízdenku na autobus z letiště Fiumicino do centra Říma je možné si zakoupit online na výše uvedených stránkách, ve stánku v odletové hale nebo u řidiče. Pouze v prvním případě máte nárok na cenu € 4,00 / € 8,00. V ostatních případech platíte € 6,00 / € 11,00. Druhá cena je za obousměrnou jízdenku.

# 17.06.2015, 02:16.
Nelze jinak než se připojit k těm mnohým, kteří zde pěli chválu přede mnou, jsouce šokováni, co ještě ve světě dnešním, tj. pokažaném, možné je. Dovolím si tedy požádat o dobrou radu k tématu zde nejzákladnějšímu - 3 dny v Římě. Cestují 2 páry sezdané - rodiče a syn s manželkou, a ta již znatelně samodruhá s dědicem zatím ukrývaným. Přílet s Easy Jet v pátek 26.6. dopoledne. Odlet dtto v pondělí 29.6. v podvečer. Ubytování v apartmánu Zaagrebio B'B, Viale Carlo Felice, poblíž centrálni stanice. Předpokládáme koupi 72. hodinových jízdenek a tím rozšířit své pole působnosti za rozumnou cenu. Základ vstupenek chceme koupit ještě před odletem z domu. Co chceme? Vidět to, co patří k základnímu vzdělání, a něco navíc. Chceme se z prohlídek vracet živí a mít síly poznat Řím i za mladé noci. Zkombinovat chytře program tak, aby využil možností poslední neděle v měsíci a svátek Petra a Pavla. Dovolím si tedy poprosit o heslovitý návrh programu, respektující a využívající konkrétně uvedený termín - doplněný drobnou radou z Vašich přebohatých zkušeností, ze soudku libovolného. S pozdravem a s již cestovní horečkou Vladimír.

Bohužel Vás zklameme. Pokud jste si četl naše otázky a odpovědi věnované Římu, určitě jste zjistil, že itineráře nezpracováváme. Od toho jsou cestovní kanceláře, turističtí průvodci atd. Stejně tak nemáme časový prostor odpovídat na obecné otázky typu "napište nám něco co nás může zajímat".

# 16.06.2015, 15:49.
Máte opravdu skvělé stránky, ale jsem bohužel trochu zmatená. Chtěla bych si pár věcí ujasnit. Chceme jet s přítelem k moři, našla jsem zde pár příspěvků, na cestu tam a zpět potřebujeme pro každého čtyři jízdenky BIT v ceně € 1,50? Na které zastávce vlaku vystoupit, pokud chceme navštívit veřejnou pláž? Dále by mě také zajímala cena do Vatikánu z nádraží Termini. Moc Vám děkuji. Kamila.

Pokud pojedete z Termini, potřebujete na metro B jízdenku BIT v ceně € 1,50. Na EUR Magliana přestoupíte na vlak Roma - Lido, na který potřebujete druhou jízdenku BIT v ceně € 1,50. Tuto jízdenku nemůžete použít současně na metro a na vlak, na opakovanou jízdu vlakem nebo opakovanou jízdu metrem (pokud projdete turnikety). Na cestu zpět to samé, tzn. pro každého čtyři jízdenky BIT. Je to pořád levnější než jízdenka Roma 24H, která stojí € 7,00. O volných plážích se dočtete v odpovědi ze dne 05.08.2009, 23:03. Pokud pojedete do Vatikánských muzeí, je vhodné jet metrem A a vystoupit na Ottaviano - San Pietro - Musei Vaticani. Pokud chcete na náměstí, je vhodnější jet autobusem č. 40. Na tyto dopravní prostředky Vám stačí jízdenka BIT. Do všech výše uvedených míst můžete použít samozřejmě i časové jízdenky nebo karty.

# 15.06.2015, 21:25.
Zdravím Vás, 19.6. - tedy tento pátek - cestujeme na prodloužený víkend do Říma. V pondělí ráno opouštíme hotel a jelikož odlet máme až kolem 18. hodiny, rádi bychom naplánovali výlet k moři. Pokud máme hotel u Termini a využijeme Roma Pass, jaké spojení do Lido doporučujete? Z Lido Centro se dostaneme na Fiumicino autobusem, jak jsem se dočetl z předchozích odpovědí. Je tento spoj spolehlivý? a poslední otázka, kde v Římě naleznu nějaký větší obchod s CD, DVD, případě větší obchodní dům / obchodní centrum, které není daleko od centra města? Děkuji moc. Martin.

Z Termini jeďte metrem B směr Laurentina a vystupte na EUR Magliana. Odtud pokračujte vlakem Roma - Lido. Na celé trase využijete Roma Pass. Autobusů Cotral z Lido Centro na Fiumicino jezdí hodně a pravidelně. Počítejte samozřejmě s časovou rezervou, která je nutností obecně pro cestu na letiště. V blízkosti Termini, naproti vstupu k městskému vlaku Termini Laziali, je prodejna CD/DVD Discoteca Laziale.

15.06.2015, 11:56.
Se svým synem se chystáme do Říma. Letenky, ubytování, dopravu z letiště máme bez problémů zajištěnou - i díky vám. Jediné v čem tápu, jsou vstupenky do Colossea. Koupil jsem vstupenku on-line na stránkách coopculture.it. Vstupenku pro sebe a syna - € 12,00 + € 2,00 a € 0,00 + € 2,00 - jsem zaplatil přes internet a přišlo mi potvrzení o platbě a číslo objednávky, ale nepřišly mi žádné vstupenky, nenapsal jsem nikam termín a vůbec netuším, kam jej uvést. Netušíte tedy prosím, jak mám postupovat, abychom se 23.6. v pohodě do Colossea dostali? v případě online vstupenek do Vatikánských muzeí jsem zadal přesný termín, čas i jméno a obratem mi přišla vstupenka. Děkuji. Denis.

Vstupenky jsou bez data a času. Jsou platné do 31.12.2015 a můžete je použít dva po sobě jdoucí dny od chvíle validace. Vstupenka platí pro jeden vstup do Colosseo, Foro Romano a Palatino. Obdržel jste rezervační kód, protože jste tuto možnost při nákupu zvolil. Druhou možností je tisk vstupenek doma, v tom případě byste obdržel vstupenky ve formátu PDF. Rezervační kód předložíte na pokladně u vstupu. Vše bylo popsané během jednotlivých kroků nákupu. Pro pomoc k nákupu online a dotazy je vyhrazený e-mail etickets@

# 15.06.2015, 09:17.
Zdravím a prosím o pomoc. V říjnu jedu do Říma a ráda bych se podívala do Tivoli. Našla jsem spojení, ale nikde jsem nenašla cenu jízdného. Mohli byste pomoci? A ještě - do zahrad se platí vstupné? Předem děkuji. Jana.

Ceny jízdenek najdete v odpovědi ze dne 08.04.2015, 22:42. Vstupné se platí.

# 14.06.2015, 16:27.
Děkuji za dobře zpracované stránky s přehlednými informacemi. Můj dotaz se týká ideálního způsobu dopravy z letiště Fiumicino na hotel / apartmán na Via Pietro Giannone 10. Toto ubytovací zařízení ve vašem seznamu - zcela pochopitelně - není. Přilétáme do Říma dne 12.7. v 17:25. Podle indícií z vašich odpovědí se nabízí SIT Bus Shuttle na Via Crescenzio a pak buďto pěšky nebo si cestu zkrátit autobusem linky č. 49. Celkem jsme čtyři a jeden středně velký kufr. Uvažuji proto i o možnosti taxi. Myslíte, že se vejdeme do € 50,00? Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den. Jiří.

je jednou z možností. Cena je € 6,00. Pěšky to máte ale ještě 2 km. Výhodnější je jet z Via Crescenzio autobusem č. 492 směr Stazione metro Cipro. Vystupte na di Laura. Jděte ve směru příjezdu autobusu až na křižovatku Via Andrea Doria / Via Pietro Giannone. Ubytování je na konci té části ulice. Autobus 492 jezdí každý den. Z letiště můžete jet také autobusem za € 4,00 a odtud metrem A směr Battistini a vystoupit na Cipro. U nemocnice Oftalmico di Roma je zastávka autobusu Cipro, odkud jeďte autobusem č. 31 nebo 33 a vystupte hned na další zastávce Circonvallazione Trionfale / Campanella. Jděte ve směru jízdy autobusu, odbočte hned doprava a následně na Via Pietro Giannone opět doprava. Jízdenku na metro můžete použít následně i v autobuse. Taxi Vás vyjde na € 48,00.

# 13.06.2015, 21:13.
Vážený pane Řehůřku, velmi Vám děkuji za Vaše stránky, bleskurychlé odpovědi a cenné rady. Dovolenou v Římě jsme si díky Vám zpříjemnili, trefili v pořádku na ubytování, nestáli s naší dcerou dlouhé fronty atd. Řím je opravdu nádherné město a každému bych ho vřele doporučila navštívit. Ještě jednou děkuji. S pozdravem a přáním hezkého večera Šárka.

Děkujeme za Vaši zprávu. Jsme rádi, že se Vám dovolená v Římě vydařila.

# 13.06.2015, 11:17.
Mohli bysme Vás požiadať o radu, ako sa vo večerných hodinách - prílet vo 22:55 + vyzdvihnutie batožiny - dostať z Ciampino na Viale Vaticano 53? Letíme dnes v sobotu. O cenách taxi sme počuli veľa negatívneho, aj cez den - nerespektujú sadzbu € 30,00 do centra a navyše v noci účtujú extra prirážku. Pokiaľ máte kontakt na spoľahluvé taxi, ktoré by nás - 2 dospelí a dieťa - dopravilo za rozumnú cenu, boli bysme vďační, prípadne za akukoľvek inú rozunnú alternativu v týchto nočných hodinách. Vopred ďakujem, je úžasné, ako pomáhate ľudom. Velké ďakujem! Igor.

Jeďte autobusem na Termini. Cena je € 4,00 a poslední jede v 00:15. Z Termini pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Cipro. Odtud to máte na ubytování ještě ale přibližně 800 m. Řešením je, vzít si nejlépe z Termini taxi. Vyjde Vás v noci na přibližně € 15,00. Z letiště Ciampino Vás vyjde na zmiňovaných € 30,00. Taxikář se však s největší pravděpodobností rozhodne jet po obchvatu Říma, protože to je nejschůdbější cesta. Pak Vás vyjde taxi na € 58,00 v nočním tarifu.