ŘÍM 2015 / 12

Řím v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 12

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete dvanáctou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 02.03.2015, 21:58.
Řehůřkovi, děkuji za vaše stránky. Sestra měla 40. narozeniny, tak jsem nám zakoupila výlet do Říma bez CK. Pojedeme tři ženy v termínu 7. až 11.5.2015. Zatím mám jen kostru pobytu - let 7.5. Tak abychom po poledni byly na letišti ve Fiumicino, poté přesun do My Room Rome, Corso Regina Maria Pia 67, 00122 Lido di Ostia. Tam bych ráda užila klidu při plážích, procházku, večeři. Druhý den do Říma vlakem, čtu, že postačí jízdenky BIT? Od 8. do 11.5. máme bydlet na adrese Vatican Suite Palace, Via Premuda 14, Vatikán, 00192 Řím. Jak se tam dostaneme od vlaku z Lida? Spíše ale jaký program byste nám doporučil, kam se obrátit na rezervaci vstupenek a vyhnout se tak velkým frontám, jaké jízdenky si koupit s ohledem na místo bydliště, kam zajít na dobrý oběd, večeři za přijatelnou cenu (snídaně máme v ceně pobytu). Nějaké peníze budeme mít, ale zbytečně utrácet nemá smysl. Dcera, která jede s námi, studovala výtvarné umění - je pro ni něco echt, co byste jí doporučil? Na co si dát pozor apod. Zkrátka vše pro spokojený pobyt. Ještě nemám hodinu odletu v pondělí 11.5. - co byste doporučoval? Raději odletět navečer a užít ještě pondělí třeba opětovným návratem na Lido? Nebo raději z Říma rovnou na letiště? Jak se nejlépe dostaneme z letiště do Lida a naopak? Vím, máte zde odkazy, ale v té italštině je to dost náročné. Děkuji za jakékoliv informace a tip a již teď se těším! S pozdravy Jana.

Na vlak Roma - Lido stačí jízdenka BIT za € 1,50. Pokud se s ní vejdete do časového limitu 100 minut, můžete na stejnou jízdenku pokračovat tramvají nebo autobusem. Pokud však přestoupíte na metro, musíte použít další jízdenku. Jeďte tedy až na konečnou vlaku Roma - Lido, tj. Porta S. Paolo. Vyjdete na náměstí a musíte se dostat až za pyramidu na Via Marmorata. Před poštou je zastávka autobusu č. 23 Marmorata / Caio Cestio. Jeďte směr Clodio a vystupte na zastávce Giuliana / Grazioli Lante. Jděte ve směru jízdy autobusu, přejděte jednu křižovatku a na druhé se vydejte doleva. To je Via Premunda. Vaše ubytování je na konci bloku vlevo. Je to bílý dům s pěti řadami balkónů. Program od nás nečekejte, to skutečně záleží na tom co preferujete, co chcete navštívit atd. Jízdenky s tím souvisí. Je možné, že Vám bude stačit kombinace jednorázových BIT jízdenek za € 1,50 a časových jízdenek. Tady je už menší změna. Zakoupené denní jízdenky BIG a třídenní BTI platí do konce dubna a nově jsou zavedené jízdenky Roma 24H (€ 7,00), Roma 48H (€ 12,50) a Roma 72H (€ 18,00). Platí po uvedenou dobu od první validace. Týdenní jízdenka CIS za € 24,00 zůstává v platnosti. Pokud jeden den strávíte ve Vatikánu a okolí, je možné že žádnou jízdenku nebudete potřebovat, Vatikán je od Vašeho ubytování vzdálen jen něco málo přes kilometr. Stravovat se doporučujeme někde mimo hlavní turistické lokality, v tratoriích apod. Záleží na místě na kterém budete v čase obědu a večeře. Pro dceru doporučujeme navštívit Galeria Borghese. Nachází se zde jedna z největších a jedna z nejbohatších italských sbírek obrazů a soch. Pozor! Je třeba rezervovat! Online rezervace najdete na oficiálních stránkách muzeí a archeologických památek. Je také možné, že se Vám vyplatí si zakoupit nebo . Je třeba si to propočítat v souvislosti s Vaším itinerářem. To, zda letět ráno nebo večer, skutečně závisí na Vás, zda si chcete pobyt v Římě prodloužit nebo hned ráno odletět. Z letiště a na letiště se z Lido dostanete autobusem Cotral. Zaveze Vás na Piazzale Roma za € 1,10, zpět za € 1,30.

# 02.03.2015, 16:13.
Chtěl jsem se jen zeptat, zda při koupi jízdenky online na bus Terravision v konkrétní čas, který nestihnu (např. pozdní přílet), tato jízdenka dále platí, nebo si musím koupit další jízdenku na místě? Děkuji moc za odpověď. František.

Jízdenka zakoupená online přináší dvě výhody: 1. platíte cenu € 4,00 (€ 8,00 za zpáteční) oproti standardní ceně € 6,00 (€ 11,00), 2. máte garantované místo v autobuse v čase který požadujete. Pokud z nějakého důvodu autobus nestihnete, nic se neděje. Jízdenka je stále platná a můžete jet prvním volným autobusem, který stihnete. Může se tedy stát, že budete chvíli čekat, ale to byste čekal i v případě, že byste si koupil jízdenku až na místě s tím rozdílem, že byste ještě platil vyšší cenu.

# 01.03.2015, 19:29.
Letíme do Říma 29.5., přistáváme ve 22:45 na Fiumicino a potom se potřebujeme přepravit na zastávku Aurelia (FL5) nebo ještě lépe na autobusovou Aurelia - Via Della stazione Aurelia (ubytování máme zajištěno v Camping Village Roma), existuje nějaká bezbolestná cesta v tuto hodinu? Existuje nějaký 4. až 5. denní pas na dopravu po Římě? Někde jsem četla, že nově je do Roma Pass zahrnuta i doprava z letiště, ale na stránkách passu je jasně uvedeno, že tento pass na cestu z letiště neplatí. Děkuji za odpověď. Hana.

Ideální by byla přeprava vlakem FL1 na Trastevere a odtud následně vlakem FL5 na Aurelia. Vše za € 8,00 za osobu. Bohužel však ve Vašem čase se dostanete jen na Trastevere. První vlak po příletu jede ve 23:27 a na Trastevere je ve 23:53. Poslední z Trastevere odjíždí ve 23:42. Většina denních autobusů jezdí do půlnoci, navíc z Trastevere nic přímého nejede, takže byste se stejně dostali do slepého bodu někde, odkud by už autobus nejel. Autobusy jezdí od metra Cornelia a Battistini, poslední však o půlnoci. Noční autobusy přijíždějí do pěšky nedostupné vzdálenosti od Camping Villagio Roma. Taxi z letiště Vás přijde na € 40,00. Řešením může být dojet do nejbližší vzdálenosti a odtud si pak vzít taxi. To je tak řešení pro jednoho cestujícího. Pokud jste dva, tak na Trastevere Vás vlak přijde na 2x € 8,00 tj. € 16,00 k tomu taxi za € 17,00 a už jste na € 33,00. Pohodlnější je si připlatit a jet přímo. Od 3. cestujících není co řešit. Časové jízdenky jsou na 1 den (BIG), 3 dny (BTI) a 7 dnů (CIS). V Roma Pass není zahrnuta doprava z / na letiště - ať už Fiumicino, tak Ciampino.

# 01.03.2015, 14:03.
Řehůřkovi, s dovolením opět využívám Vaších internetových služeb a mám dotaz, zda máte nějakou zkušenost s ubytováním v blízkosti letiště Fiumicino a zejména jak to vypadá s nějakou pravidelnou dopravou k vlakové stanici Fiumicino (pro Leonardo Express) a vlastně i k terminálu. Do Říma máme přiletět před polednem v pátek 3.4. a nazpět do Prahy letíme v pondělí 6.4. v 7:30 hodin, takže zvažuji ubytování v Římě či blíž letiště a v pátek, sobotu i neděli dojet do Říma vlakem. Předem děkuji za odpověď. Luděk.

Nevíme, co Vás k tomuto řešení vede, protože je to velice nešťastné a drahé řešení. Pokud se ubytujete přímo na letišti v Hiltonu, zaplatíte za dvě osoby přibližně 13.500,-Kč, přibližně 3x víc než o pár kilometrů dál ve Fiumicino. A pokud se ubytujete v tom Fiumicino nebo jinde mimo letiště, tak stejně dopravu na letiště ráno řešit budete muset. Navíc doprava vlakem Leonardo Express je po taxi nejdražší dopravní prostředek pro dopravu z letiště. Za dva denně projezdíte € 56,00 jen vlakem. Pokud se ubytujete někde v blízkosti Termini, tak Vám i v to pondělí ráno jede autobus , konkrétně ve 4:40 a na letišti je v 5:35, tzn. dvě hodiny před odletem, což je dostačující. Navíc oproti původně zamýšlené dopravě ušetříte celkem € 160,00. I kdybyste si vybral nějaký levný a pěkný hotel v centru Říma tak, aby vyhovoval nejvíce Vašemu itineráři a cestoval z letiště a pak v pondělí na letiště taxíkem, pořád ušetříte € 80,00. Podívejte se např. na Booking, zadejte své parametry pobytu a vyberte si hotel Vašim představám a potom se na nás můžete opět obrátit a my Vám navrhneme nejvhodnější dopravu.

# 28.02.2015, 22:48.
Poradíte spojení z letiště Ciampino do centra Říma? Budeme bydlet na Via Premuda. Je třeba do Vatikánu pas nebo stačí občanka? Děkuji. Marie.

Existuje několik variant, z toho dvě smysluplné. S nejméně přestupy jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud autobusem č. 70 směr Clodio. Vystupte na Giuliana / Grazioli Lante. Jděte ve směru jízdy autobusu, přejděte první křižovatku a na druhé se vydejte doleva. To je Via Premuda. Je to přibližně 100 m. Druhou variantou je jet Autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina, odtud metrem A na Termini a následně autobusem č. 70. Na metro a autobus potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo jakoukoliv časovou jízdenku. Odpověď na druhou část otázky najdete v odpovědi ze dne 23.02.2015, 21:07.

# 27.02.2015, 10:05.
Chtěl bych se zeptat, jak se dostanu z letiště na autobus Terravision, který mě doveze na nádraží Termini? Odlétáme do Říma 7.3. Myslíte, že je nutné si zajistit vstupenky do Vatikánu a Colossea předem on-line v tuto dobu, kdy ještě není tolik turistů? Děkuji. David.

Zastávka autobusu na letišti Fiumicino je u terminálu 3, stanoviště č. 5. Zastávka autobusu na letišti Ciampino je na stanovišti autobusů u odletové haly. Vatikán a Colosseum jsou top turistické lokality. Pokud chcete mít jistotu bezproblémového vstupu, doporučujeme online rezervaci. Ve Vašem termínu Vám to s největší pravděpodobností zajistí vstup bez fronty.

# 26.02.2015, 21:05.
Pane Řehůřku, rád by si od vás nechal poradit ohledně dopravy v Římě. Budu bydlet v hoteli Holiday Inn - Viale Castello della Magliana 65, 00148 Řím a potřeboval bych poradit, jak se z něho dostanu na letiště Fiumicino na velikonoční pondělí. Na letišti bych měl být v 6:00 hodin ráno, a jak koukám na mapu, tak tento hotel není tak daleko od letiště. Nerád bych se vracel zpátky do centra Říma kvůli dopravě na letiště. Můžete mi prosím poradit nějaký spoj z okolí hotelu na letiště autobusem / vlakem v brzkou rannní hodinu i když přes svátek? Děkuji moc. Lukáš.

Jedinou možností tak brzy ráno je dostat se na vlakovou zastávku Muratella, která je od Vašeho hotelu vzdálena 500 m. Pěšky se tam dostanete následovně: po vyjití z hotelu se vydejte doleva (proti jednosměrce) po Viale Castello della Magliana. Dojdete ke kruhovému objezdu, ze kterého vede doleva chodníček k vlakové zastávce - dovede Vás podél oploceného parkoviště na Via Alfredo Testoni, po levé straně dojdete k vlakové zastávce. První ranní vlak Trenitalia Vám jede v 5:30, na letišti je v 5:48. Bohužel stojí € 8,00, protože se zastávka nachází v centrální části Říma. Jinak od hotelu jezdí okružní autobus 771 každý den od 4:50 v pracovní dny, jinak od 5:40 a do 00:15. Zaveze Vás však maximálně k tomu podchodu nebo k jiným autobusům. Jízdní řád si ještě prověřte před odletem na výše uvedených stránkách.

# 26.02.2015, 00:18.
Zvažujeme přibližně pětidenní návštěvu Říma někdy z kraje května. Zatím vychází letiště Ciampino. Chci se zeptat, zda je dobrý nápad ubytovat se v přilehlém městečku Ciampino s využitím nižších cen ubytování a jezdit do Říma + okolí nebo raději se ubytovat někde poblíž centra. Jaká je v tomto případě nejvhodnější jízdenka. Dále mě zajímá, jak je to v MHD v Římě s bezbariérovostí, chceme vzít s sebou špunta v kočárku. Děkuji. Jaroslav.

Ubytování mimo centrum Říma má své výhody i nevýhody. Výhodou jsou určitě nižší ceny, klidnější prostředí atd. Nevýhodou je časově a finančně náročnější cestování do centra. Je to třeba zvážit v souvislosti s konkrétním hotelem a jeho umístěním, zda převažují výhody nad nevýhodami. Ciampino leží v zóně B, proto není možné použít standardní římské jízdenky včetně nebo . Centrální Řím patří do zóny A, která je navíc považována za dvě zóny. Z Ciampino tedy potřebujete jízdenku Metrebus Lazio na tři zóny. Denní jízdenka BIRG na tři zóny stojí € 8,00, třídenní BTR stojí € 22,00 a týdenní CISR stojí € 34,50. Jednorázová jízdenka na vlak FL4 na Termini stojí € 1,50. Co se týče bezbariérovosti, s kočárkem to máte jednodušší, je lehčí a lépe se s ním zvládají schůdky. Každopádně s vlakem Ciampino - Termini problém v tomto směru není. V případě MHD by problém také být neměl. Vyloženě bezbariérových je méně jak polovina římských autobusů, pro kočárek však toto procento výrazně roste. Problém by také neměl být v metru a tramvajích.

# 24.02.2015, 10:03.
Pane Řehůřku, omlouvám se, že odpovídám takto pozdě, ale bylo toho teď v poslední době moc. Každopádně vám moc děkuji, ubytování již máme zařízené. Na jednom portále mi nabízela paní audienci u Papeže, zajímal by mne váš názor, je to možné či nikoli? Nevíte o tom něco? Ještě bych chtěla vzít přítele na fotbal, nevíte o nějakém portále, kde by to šlo objednat? Děkuji. Mějte se krásně. Hezký den. Zuzana.

Audience probíhají vždy ve středu od 10:00. Trvají přibližně 1,5 hodiny. Pokud má však Papež program mimo Vatikán, jsou audience zrušeny. V zimě probíhají v sále Paolo Sesto, v létě přímo na náměstí sv. Petra. Vstup je zdarma, musíte však mít vstupenky. Informace o rezervaci a vyzvednutí najdete na stránkách Prefektury papežského domu. Najdete tam i odkaz na formulář žádosti. Během audience přečte Papež většinou projev, požehná poutníkům v různých jazycích a na závěr v létě projede kolem poutníků v papamobilu. Vstupenky na zápasy AS Roma můžete objednat na výše uvedených stránkách. Jsou tam i adresy kamenných prodejen.

23.02.2015, 21:07.
Tak přece mám ještě dotaz. Chci se zeptat, zda mi bude stačit občanka a nemusím mít pas. Do Vatikánu můžu s občankou? Při návštěvě Gibraltaru jsem potřebovala pas, občanka byla málo. Taky jsem šla přes hranici pěšky. To jsou věci, které mě postupně napadají, tak se nezlobte, že není vše v jednom dotazu / mailu. Pěkný večer. Ivana.

Vatikán uznává občanský průkaz pro vstup na své území, stejně tak např. Andorra, Lichtenštejnsko, Monako, San Marino nebo Švýcarsko. Pozor jen na vhodné oblečení. Jsou tam přísnější podmínky, nejen pro vstup do Sixtínské kaple.

# 23.02.2015, 17:14.
A ještě jeden dotaz. Jsme 4. Je lépe z letiště jet vlakem, nebo taxíkem. Cena vyjde dá se říct stejně. Hotel máme objednaný u nádraží a jmenuje se také Termini. Nemáte zkušenost? Nebo zda doporučíte jiný. Objednali jsme ho blízko nádraží, ale mimo centrum jsou hezčí a cenově za dobré peníze, tak přemýšlíme co bude lepší. Zda nechat ten v centru, kde se dá všude dojít nebo ten mimo centrum. Děkuji moc. Marek.

Na Termini jede jen jeden přímý vlak - Leonardo Express. Ten stojí € 14,00, pro čtyři € 56,00. Taxi stojí € 48,00. Je v tomto případě levnější. Pokud byste jeli vlakem FL1, zaplatíte € 8,00 za osobu, tj. € 32,00. Musíte ale na Ostiense přestoupit na metro B, které Vás vyjde na € 1,50 za osobu, což je dalších € 6,00, celkem tedy € 38,00. O € 10,00 levnější než taxi, ale s přestupem. Doporučujeme jet autobusem . Zaveze Vás přímo na Termini a pokud si jízdenku koupíte online, máte jistotu místa v konkrétním čase a zaplatíte jen € 4,00. Pro čtyři oproti taxi tedy o € 32,00 levnější a časově moc neztratíte. Ohledně hotelu je třeba zvážit dostupnost jak k památkám, tak potom na letiště zpět. V případě Termini budete mít zřejmě minimální náklady na dopravu, na druhé straně je to vykoupeno horším prostředím ve kterém je hotel umístěný.

# 23.02.2015, 17:10.
Děkuji moc za odpověď. Napsal jsem špatně dotaz :-). Jsou v Římě nějaké pěkné termální lázně které fungují? Děkuji. Marek.

Přímo v Římě nevíme, zkuste se podívat na Aquarium Spa Center.

# 23.02.2015, 12:30.
Právě přes Booking jsem rezervaci provedla. Nemám s ní velké zkušenosti, ale Londýn a třítýdenní pobyt v Thajsku nebyl problém. Proto jsem asi nepočítala s tím, že rezervace bude nenávratná. No, stávají se horší věci. Budu mít ještě jeden dotaz, snad bude poslední. Nevím, kdy se mi vyplatí koupit Roma Pass. A jaký. Budeme jezdit denně do centra a zpět. Přes den budeme chodit pěšky, plánuji vždy místa tak, aby spolu sousedila. Dočetla jsem se, že je to taková pojistka nebo brána ke vstupům bez řad. Tak nevím. Chceme jen Vatikán, Koloseum, Palatin, Forum Romanum, Appia Antica z těch, kde se platí, jinak se budeme kochat jen zvenčí. Děkuji a přeji pěkný den. Ivana.

Tak to jste měla zrovna smůlu na hotel, který nešel zrušit nebo šlo o speciální cenovou nabídku, která byla právě vázaná na tu závaznost. Ve Vatikánu Roma Pass nevyužijete. Colosseo, Palatino a Foro Romano jsou v rámci jedné vstupenky, postačí Vám online rezervace, za kterou si připlatíte € 2,00 a výrazným frontám se vyhnete. V tomto případě, jak píšete, se Vám Roma Pass nevyplatí. Pokud si naplánujete dopravu tak, že pojedete každý den jen tam a zpět, tak se Vám nevyplatí ani třídenní jízdenka. V případě rozsáhlejšího cestování během dne si můžete koupit BIG - celodenní.

# 23.02.2015, 09:04.
Mám prosbu, jedeme do Říma v březnu. Nevíte, jsou v Římě nějaké pěkné termální lázně, nebo něco takového co by stálo za to navštívit? Děkuji. Marek.

Za návštěvu určitě stojí Caraccalovy lázně - Termi di Caracalla. Byly postaveny v roce 212 za vlády císaře Caracally a v provozu byly do roku 537, kdy byly zbořeny Ostrogóty. Stojí na Viale delle Terme di Caracalla a spojení je pomocí metra B, stanice Circo Massimo. Vstupenka stojí € 6,00, online rezervace + € 2,00. Dále doporučujeme Diokleciánovy lázně - Terme di Diocleziano. Byly postaveny v letch 298 až 306 a vešlo se do nich jednou tolik lidí jako do Caraccalových lázní, až 3000. Dnes je v jejich areálu Římské národní muzeum. Stojí Viale Enrico De Nicola 79 a jsou v pěší dostupnosti od Termini. Vstupenka stojí € 7,00, online rezervace + € 2,00. Návštěva obou lázní je také v Archeologia Card, a .

# 22.02.2015, 22:37.
Na přelomu čevna a července se chystáme projet Itálii autem. Chci se zeptat, kde je nevhodnější zaparkovat auto v Římě? Ubytování máme předběžně zamluveno ve Vatikánu. Děkuji za odpověď. Jana.

Doporučujeme parkovací dům u Termini na Via Giovanni Giolitti 267 v ES Park Giolitti. Je to stejný provozovatel jako v Benátkách na Tronchetto.

22.02.2015, 17:10.
Děkuji za informace, čekala jsem ne zrovna dobré zprávy, ale potřebovala jsem se ujistit. Nevšimla jsem si u rezervace ubytování, že není možné rezervaci bezplatně zrušit. Ponaučení pro zbytek života. Nechce se mi nechávat toto ubytování propadnou, tak jsem změnila leteckou společnost a do Říma dorazíme odpoledne na letiště Fiumicino. Přemýšlím o zakoupení jízdenky na tři dny nebo kupovat jednotlivé jízdné. Chci se zeptat, kolik mě přijde cesta do centra z hotelu Antico Casale, Via della Pisana 952. A ještě bych se chtěla zeptat, jak by bylo dobré řešit den odletu, když poletíme až v 18:30. Je moře ke koupání a kde? Pokud ano, tak lze se někde osprchovat, abychom nešli do letadla od soli? Děkuji moc a jsem velmi mile překvapená, že existuje někdo, kdo poradí a je ochotný jako vy. Ivana.

Doporučujeme ubytování rezervovat vždy přes Booking, je tam většina hotelů a rezervace lze ve většině případů bez sankcí zrušit. Z vašeho ubytování se do centra dostanete následovně: přímo u vašeho ubytování je zastávka autobusu Pisana / Fosso Magliana. Linka č. 981 jede přímo na Cornelia k metru, linka č. 808 s přestupem na Bravetta / Pisana, kde je třeba přejít po Via Bravetta přibližně 100 m zpět na autobus č. 889, který Vás zaveze na Cornelia (zastávka De La Salle). Z Corenelia pak metrem A do centra. Potřebujete jízdenku BIT za € 1,50, která platí 100 minut od označení. Můžete s ní jet oběma autobusy i metrem, během těch 100 minut. Při přestupu na metro musíte jízdenku označit z druhé strany. Na jednu jízdenku můžete metro nebo vlak použít jen jednou, autobusy a tramvaje libovolně. K moři se dostanete metrem B na EUR Magliana a tady přestoupit na vlak Roma - Lido ve kterém můžete také použít jízdenku BIT. V červenci je většina pláží placených. Na plážích jsou samozřejmě i sprchy. Z Lido di Ostia se na letiště potom dostanete autobusem Cotral z náměstí před vlakovou zastávkou Lido Centro.

# 22.02.2015, 10:14.
V úterý se chystáme do Říma a nemáme rezervované vstupenky do Kolosea dopředu. Nicméně bych se rád zeptal, jaká je délka platnosti vstupenky do Fora a Kolosea. Pohrávám si totiž s myšlenkou, koupit vstupenky hned odpoledne po příletu a využít je až druhý den ráno. Moc děkuji za odpověď. Martin.

Kombinovaná vstupenka pro Colosseo, Foro Romano a Palatino je platná dva po sobě jdoucí dny od prvního použití. Platí pro jeden vstup do areálu.

# 21.02.2015, 21:26.
Vážený pane Řehůřku, moc děkuji za vaše stránky. Pomohly se mi zorientovat. Na jarní prázdniny jsme měli naplánované hory, dceři se ale stal nepříjemný úraz. Skončila v nemocnici na operaci, stále trpí bolestmi a rekonvalescence bude několik měsíců a není jisté, zda bude úplně v pořádku. Hledali jsme proto náhradní řešení jak strávit prázdniny, abychom jí i sami sobě udělali radost, vzpamatovali se z nervů a vydechli. Řím jsme si slibovali již dlouho, proto jsme se rozhodli a koupili letenky od 26.2. do 3.3. Tím, že rozhodnutí bylo ale pod emocionálním vypětím, jsme teď, přiznám se, trochu zaskočeni, jak nám náklady na cestu rostou pod rukama. Potřebovala bych se tedy poradit, jak v Římě postupovat, abychom co nejvíce ušetřili. 1. platí, že první neděli v měsíci jsou vstupy do památek zdarma? Budeme tam v neděli 1., že bychom využili k návštěvě co nejvíce věcí s největším vstupným. Ale na druhou stranu takto bude uvažovat asi většina lidí, takže budou u památek velké fronty, že ano? Jaké památky byste navrhoval v tento den navštívit? 2. dcerám je 17. a 15. let. Platí, že do 18. let je do památek vstup zdarma kdykoliv? A do všech? 3. pro pohyb po Římě jsme uvažovali 3. denní jízdenku do metra. Ta je za € 16,50 bez ohledu na věk či např. ISIC, že ano? Je-li platná do půlnoci třetího dne, počítá se i den nákupu? 4. Přemýšlela jsem i o Roma Passu i jiných kartách, ale pokud by měly mít holky vše zdarma, pro ně se asi nevyplatí? Dívala jsem se i na seznam muzeí, kterých se Roma Pass týká, ale nejsem si jistá, která navštívit. V Římě budeme plné 4 dny, přilétáme ve čtvrtek večer a budeme tam Pá / So / Ne / Po a odlétáme v Út v poledne. Měl byste tip, jaké památky navštívit, aby to bylo časově reálné? Oběhat to vše v Ne, kdy by tedy byly volné vstupy, asi nestihneme. 5. ubytování budeme mít na Viale Furio Camillo 74, měla jsem představu, že je to jako v Praze, že normálně dojedeme na metro a pak metrem to sice ano, ale ubytovatel nás upozornil, že když jsme 3 a víc, že to vyjde skoro stejně jako taxi, které z letiště Fiumicino stojí € 48,00, tak asi pojedeme taxíkem. 6. Jak je to v Římě s jídlem v porovnání s ČR? Moc se omlouvám za dlouhý mail, normálně věci dělám za pochodu, ale vzhlem k situaci se nějak nemohu soustředit. Budu vám proto velmi vděčná, když mi s uvedenými rozhodnutími s ohledem na vaši znalost pomůžete. Děkuji moc. S přáním pěkného večera Gabriela.

1. Všechna státní muzea a památky bývají nově otevřena zdarma vždy první neděli v měsíci. Nezapomeňte, že se jedná o italská muzea a památky, Vatikán je samostatný stát, toho se to netýká. Počítejte s tím, že všude bude hodně lidí a fronty, všichni budou chtít využít vstup zdarma. Pokud to tedy chcete směřovat na tento den, doporučujeme určitě navštívit Colosseo, Foro Romano a Palatino. Potom bychom doporučovali Galeria Borghese a Castel Sant' Angelo. Je to takový větší okruh od Termini po Vatikán. Jsou to ale top místa, kde bude také největší nával. Galerie Borghese vyžaduje rezervaci. Můžete samozřejmě něco vynechat a na druhé straně přidat. 2. Ve všech státních muzeích a památkách je vstup do 18. let zdarma. 3. Děti do deseti let mají jízdné v římské dopravě zdarma v doprovodu dospělé osoby, starší osoby platí plné jízdné. Časové jízdenky BIG, BTI, CIS, stejně tak a platí pro dopravu do 24:00 hodin v den konce platnosti. Počítá se den nákupu. Pokud tedy koupíte třídenní jízdenku odpoledne ve čtvrtek, platí do 24:00 v sobotu. Časové jízdenky neplatí jen na metro, ale i na autobusy, tramvaje, městské vlaky. 4. Do 18. let se Roma Pass nevyplatí a vzhledem k plánu, který máte, tj. navštěvovat nejdražší muzea první neděli v měsíci, se nevyplatí i vám. Sobotu si vyhraďte pro Vatikán, protože neděli máte vyhrazenou pro návštěvu římských památek a muzeí. Navíc v neděli mají vatikánská muzea zavřeno. 5. Pokud chcete šetřit kde se dá, informace od hotelu byla pro Vás neseriózní. Na druhé straně, oni žijí v jiném světě. Taxi je nejpohodlnější a jedna doprava z místa na místo bez kompromisu. Nějakých pár desítek € neřeší. Z letiště doporučujeme jet autobusem za € 4,00 (zpáteční stojí € 8,00). Cena je platná při online nákupu. Na místě je o něco vyšší. Zaveze Vás za 55 minut na Termini, odkud pokračujte metrem A směr Anagnina. Jízdenka BIT stojí € 1,50. Vystupte na Furio Camillo a jděte po Viale Furio Camillo chodníkem podél stromořadí přibližně 200 m. Vaše ubytování je po pravé straně naproti čerpací stanice. Oproti taxi ušetříte € 26,00 a časově moc neztratíte. Za ušetřené peníze tak můžete zaplatit celou cestu zpět. Na další tři dny si zakupte třídenní jízdenku, ale chce to propočítat, zda se Vám vyplatí. Např. do Vatikánu a zpět Vám budou stačit dvě jízdenky BIT po € 1,50. 6. S jídlem je to jako v Praze, ale ceny jsou v mnoha případech i vyšší. Levněji se najíte mimo centrum. Nejlevněji v samoobslužných restauracích. Jedna je např. na Termini, Ciao Ristorante. Vlastní ji řetězec Autogrill.

# 20.02.2015, 15:32.
Ráda čtu rady cestovatelům na vašich stránkách a ráda bych využila vašich znalostí a ochoty poradit. Mám prosbu - letíme s partou kamarádů na prodloužený víkend do Říma, konkrétně 13.3. máme přílet do Říma v 17:30 hodin na Fiumicino a odlet 16.3. ve 13:00 hodin. Máme ubytování na Via della Giuliana 80. Jaký dopravní prostředek je nejlepší zvolit? Tento den už z památek asi nic moc nestihneme, tak jen pěší prohlídka, sobota a neděle je na prohlídku památek. Nevíme, čím začít, jakou památkou, abychom stihli co nejvíce, můžete poradit? A máme raději zamluvit dopředu vstup do Vatikánu a jejích muzeí? Děkuji moc za odpověď. Eva.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00, zpáteční stojí € 8,00. Z Termini pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Lepanto. Odtud jeďte autobusem č. 70 směr Clodio a vystupte na Giuliana / Pretura. Je to jen přibližně 50 m. Jízdenka na metro stojí € 1,50 a využijete ji i na autobus. Z toho co píšete, jednoznačně plyne, že musíte sobotu věnovat Vatikánu. V neděli 15.3.2015 mají totiž Vatikánská muzea zavřeno. Online rezervace je vhodná, minimalizujete tím případné zdržení ve frontách.

20.02.2015, 10:59.
Chtěla bych vás poprosit o radu, jak se dostanu (zda vůbec) z letiště Ciampino do hotelu Antico Casale, Via della Pisana 952, když doletíme v červencovou sobotu večer až ve 22:55 v noci? A v dny pobytu co nejlevněji do centra? Děkuji moc za informace a pěkný den. Ivana.

Do centra není problém se dostat i v tuto večerní hodinu. Problém je se dostat pak na místo, protože autobusové linky, které jezdí na Vaši adresu mají poslední odjezd z konečných o půlnoci. Z letiště Ciampino můžete jet autobusem na Termini. Jede ve 23:40 a 00:15. Na Termini je za 40 minut a stojí € 4,00. Autobusy Atral na Anagnina už ve Vašem čase nejezdí. Z Termini můžete jet ještě metrem na Cornelia. V sobotu jezdí až do 1:30 a stojí € 1,50. Autobusy 889 z C.ne Cornelia / Aurelia a následně 808 z Pisana / Fosso Magliana už ale ve Vašem čase nestihnete. Do těchto končin nejezdí ani noční linky. Noční linkou n15 z Termini se dostanete jen na Casetta Mattei / Cantelmo, odkud je to 3 km. Doporučujeme tedy taxi. V noci stojí z letiště Ciampino € 43,00, z Termini € 40,00 a z Cornelia € 16,00.

# 20.02.2015, 10:09.
Můžete mi poradit nejlepší spojení z letiště Fiumicino do Via Cicerone v Římě (hotel Isa)? Našel jsem autobusovou linku Sit, autobus by měl stavit kousek od hotelu, ale nevím. Jedeme v květnu. Děkuji. Karel.

Našel jste správně. má zastávku na Via Crescenzio, což je přímo u Piazza Cavour. Jízdenka stojí € 6,00, zpáteční € 11,00. Uprostřed Piazza Cavour ústí Via Cicerone, směřuje směrem na severozápad. Váš hotel Isa Design je po pravé straně za křižovatkou s Via Giuseppe Gioachino Belli. Ze zastávky SIT Bus Shuttle je to přibližně 300 m.

# 17.02.2015, 08:11.
Narazila jsem na Vaše stránky a ráda bych využila Vašich zkušeností. Můžete mi prosím poradit, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do místa našeho ubytování, a to Piazza San Cosimato 63, Trastevere? Čas příletu je v 17:30 ve čtvrtek 19.2.2015. Našla jsem stránky autobusového dopravce, ale jsou jenom v italštině :-) Děkuji za zprávu. Hezký den. Barbora.

Jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere. Odtud, z Circonvallazione Gianicolense, jeďte tramvají č. 8 směr Venezia. Vystupte na Trastevere / Min. P. Istruzione. Jděte ve směru jízdy tramvaje, za ministerstvem odbočte doleva, po Via Emilio Morosini a Via Roma Libera obejděte nemocnici Nuovo Regina Margherita. Dojdete na náměstí Piazza Cosimato, ubytování je po pravé straně. Levněji ale za delší dobu se tam dá dostat z letiště autobusem na Termini za € 4,00 a odtud autobusem H směr Dei Capasso a vystoupit na Trastevere / Min. P. Istruzione. Když se otočíte ve směru odkud přijel autobus, můžete postupovat podle popisu jako byste přijela tramvají. Na tramvaje a autobusy potřebujete jízdenky BIT za € 1,50 nebo časové jízdenky BIG, BTI, CIS, popř. nebo .

# 16.02.2015, 14:26.
Obracím se na Vás s dotazem ohledně Roma Passu. Ve čtvrtek 19.2. přilétáme do Říma a od pátku 20.2. bychom rádi uplatnili Roma Pass, který jsem chtěla dnes koupit online. V tom případě mi ale internet ukazuje, že bude Roma Pass použitelný až od soboty 21.2. Pokud koupím Roma Pass na místě ve čtvrtek 19.2., budeme ho již moci od pátku 20.2. od rána použít? Kde jsou prosím nejvýhodnější místa na zakoupení Roma Pass fyzicky v Římě? Platí posléze Roma Pass i na vlak / metro k moři? Děkuji a krásný den. Tereza.

Datum vyzvednutí při online nákupu musí být minimálně za 5 dnů. Jedná se o datum vyzvednutí, ne aktivace. Pokud koupíte kartu na místě, můžete si ji aktivovat hned. Pokud ji tedy koupíte v muzeu, můžete ji využít už pro to konkrétní muzeum. Ideální je zakoupit si Roma Pass v PIT, jejichž seznam a otevírací doby jsou uvedeny na stránkách . Roma Pass platí samozřejmě i pro regionální vlak Roma - Lido i všechny linky metra A, B, B1 a C.

# 16.02.2015, 13:49.
Rád bych se zeptal, jak se nejlépe dostat na zastávku Gregorio Settimo - Satolli z letiště Fiumicino. Děkuji moc. P.S.: moc se mi nechce platit Expres vlak za € 11,00. Děkuji.

Leonadro Express už stojí € 14,00. Můžete jet vlakem FL1 na Trastevere a přestoupit na FL3 nebo FL5 a následně vystoupit na S. Pietro. Jízdenka stojí € 8,00. Potom musíte jít přibližně 750 m po Via Innocenzo III, následně po Via del Crocifisso a odbočit doleva na Via Grogorio VII k zastávce autobusu Gregorio Settimo / Ranucci. Můžete jet autobusem 98, 881 nebo 916 ve směru kterým jste šel a vystoupit na zastávce Gregorio VII / Anastasio II. Za polovinu pak můžete cestovat z letiště autobusem na Termini za € 4,00 a následně metrem A směr Battistini, vystoupit na Cipro, odtud pak ze zastávky Cipro / Bragadin autobusem č. 31 směr Laurentina nebo č. 33 směr Lenin. Vystoupit musíte na Anastasio II / Pio XI. Odtud jděte ve směru jízdy autobusu a hned odbočte doleva. Přejdete na Via Gregorio VII a následně na ulici Via Francesco Satolli. Na autobus resp. metro + autobus potřebujete jízdenku BIT za € 1,50 nebo jakoukoliv časovou. Vlaková varianta je dražší ale rychlejší.

16.02.2015, 09:42.
Chystáme se do Říma na velikonoční svátky. Nemáte zkušenosti s tím, jak vypadá doprava v Římě a v jakých časech je nejlepší navštěvovat nejvyhledávanější památky, případně jakým místům se vyhnout? Je možné o Velikonocích navštívit Baziliku sv. Petra s výstupem na kopuli? Děkuji za odpověď. Zbyněk.

Počítejte s obrovským množstvím turistů a k tomu obrovským množstvím poutníků, kteří se budou soustředit především ve Vatikánu a jeho bezprostřední blízkosti. Doprava v Římě bude fungovat standardně (na velikonoční pondělí jako v neděli, školní linky jezdit nebudou, posíleny budou spoje mezi Termini a Vatikánem - přesná specifikace omezení a rozšíření bývá zveřejněna tak týden, dva před Velikonocemi) - ale přeplněně. Bohužel co se týče památek, všude bude plno. Pokud byste se měl něčemu kvůli tomu vyhýbat, nemělo by smysl v této době do Říma cestovat. Bazilika sv. Petra je otevřena každý den od 7:00 do 19:00 (v zimním období do 18:30). Výjimkou jsou středy, když je audience, otevírá se až v poledne. Vstup je zdarma. Kopule je přístupná v době od 8:00 do 18:00 (v zimním období do 17:00). Vstup je zpoplatněn. Vstupenka s využitím výtahu a výstupem 320 schodů stojí € 7,00, vstupenka bez výtahu a s výstupem 551 schodů stojí € 5,00. Pokud nepůjdete do Baziliky a Vatikánu především kvůli církevním záležitostem, vyhněte se s dostatečnou rezervou (před a po) termínům, kdy tam budou církevní obřady za účasti Papeže: 3.4. - 17:00 (bazilika), 4.4. - 20:30 (bazilika), 5.4. - 10:15 (náměstí), 5.4. - 12:00 (bazilika), 6.4. - 12:00 (náměstí). A teď to nejdůležitější. O Velikonocích je Bazilika sv. Petra zavřena od 12:30 ve dnech 2.4., 3.4. a 4.4.2015. Zcela je zavřena 5.4. a 6.4.2015. Stejně jsou zavřeny papežské hroby ve vatikánských jeskyních v podzemí svatopetrské baziliky. Vatikánská muzea jsou zavřena 5. a 6.4.2015.

# 16.02.2015, 08:15.
V červenci se chystáme cestovat po Itálii, samozřejmě nemůžeme opomenout Řím. Uvažujeme o ubytování v hotelu Jonico (Via Silicella 41). Chtěla bych Vás poprosit o radu, jak se z tohoto hotelu dostat co nejlépe do centra města a zpět. Ráno plánujeme nejprve navštívit Koloseum, večer chceme ukončit někde v oblasti Vatikánu. Děkuji za Vaši odpověď. Jitka.

Od Vašeho hotelu musíte jít po Via Silicella směrem na sever k Via Casilina Nord. Po ní se vydejte doleva souběžně s kolejemi. Kousek od zastávky vlaku Roma - Giardinetti (tím můžete jet do centra také - Termini Laziali, ale je to s přestupem) je zastávka autobusu č. 105, který Vás zaveze na Termini. Autobus jezdí každý den od 5:30 do půlnoci. Ke Koleseu se pak dostanete metrem B směr Laurentina, k Vatikánu metrem A směr Battistini. Doporučujeme si zakoupit celodenní jízdenku BIG v ceně € 6,00. Zastávky autobusu č. 105 v blízkosti Vašeho hotelu se jmenují: směrem do centra Casilina / Tobagi a směrem zpět Casilina / Silicella (přibližně 50 m za Via Silicella).

# 12.02.2015, 11:59.
S přítelem letíme v květnu do Říma, zrovna se poohlížím po nějakém ubytování, jak v hotelu, tak někde v soukromí, ale nic levnějšího než za € 75,00 na noc jsem nenašla. nemohl byste mi prosím poradit? Je lepší bydlet v centru Říma nebo raději někde u moře a do města si za kulturou dojet? Jezdí tam určitě nějaké autobusy, nevíte kolik to tak stojí do Ostie? Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Zuzana.

Podívejte se na Booking, definujte si svůj termín, počet osob a ve filtru zaškrtněte nižší ceny. Určitě si vyberete vyhovující ubytování. Nejnižší ceny za solidní ubytování jsou podstatně nižší. Zda budete bydlet v centru Říma nebo u moře záleží na tom, co od pobytu očekáváte. Pro denní dojíždění do centra to může být zdržení, na druhé straně ranní a večerní procházky po pláži také nejsou k zahození :-) Do centra Říma se dostanete vlakem Roma - Lido, který zastavuje v dosahu celého pobřeží Lido di Ostia. Ten je v tarifním pásmu centrálního Říma, tzn. můžete použít jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS, a . Na EUR Magliana přestoupíte na metro B, které Vás zaveze např. ke Colosseu nebo na Termini, kde přestoupíte na metro A, které Vás doveze např. do blízkosti Vatikánu. Pokud budete mít jízdenku BIT na vlak, musíte na metro použít další. Minimálně tedy zaplatíte 4 x BIT = € 6,00. To je cena celodenní jízdenky BIG se kterou můžete jezdit po Římě do 24:00. Proto se v tomto případě vyplatí některá z časových jízdenek.

# 12.02.2015, 10:49.
Pane Řehůřku, ještě by mě zajímalo, jak se prosím dostanu z letiště Fiumicino do hotelu Sheraton - Viale del Pattinaggio 100, Eur & Garbatella, 00144 Řím, Itálie. Dále, jak jezdí spoje z tohoto hotelu ráno na velikonoční pondělí zpět na letiště. Děkuji. S pozdravem Sandra.

Z letiště Fiumicino jeďte autobusem Cotral, který Vás zaveze na EUR Magliana. Jízdenka stojí € 2,80. Odtud musíte jít po Viale Val Fiorita a Viale del Pattinagio k hotelu. Je to přibližně 10 minut chůze. Bohužel Cotral má zatím zveřejněné jízdní řády do 1.4.2015. Sledujte výše uvedené stránky, přesné odjezdy se dozvíte v okamžiku aktualizace.

# 11.02.2015, 15:37.
Potřebovali bychom poradit ohledně dopravy do centra Říma. Když náš autobus vysadí skupinu na Via della Stazione Aurelia, Roma, okres Roma, Lazio, IT, tak musí jet autobusem nebo vlakem? Prosím poraďte. Moc děkuji předem za odpověď. Hezký den. Ivana.

Na Via della Stazione Aurelia je vlaková stanice Aurelia vlaku FL5 Trenitalia, který jede na Termini, hlavní uzel MHD v Římě. Je tam za 32 minut. Pokud potřebujete do Vatikánu, můžete vystoupit na S. Pietro, kde jste za 8 minut, odtud je to do Vatikánu ale ještě pěšky přibližně 900 m. Vlak je pro skupinu vzhledem k počtu ideální řešení. Po Via della Stazione Aurelia jedou také dva městské autobusy, konkrétně 086 a 087. Na ulici jsou dvě zastávky - konečná Via Stazione Aurelia a Via Stazione Aurelia / Balestrino. Oba autobusy ale jezdí jen krátké trasy, museli byste vystoupit na Via Aurelia a přestoupit na jiný autobus. Navíc 086 nejezdí o víkendu a 087 v neděli. Vlak je lepší řešení. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách.

# 11.02.2015, 13:37.
Procházel jsem Váš web, kde je spousta super informací, ale odpověď na můj dotaz jsem nenašel. Tak zkouším takhle :-) Přilétáme do Říma v úterý ve 22:45, máme s sebou jedno velké zavazadlo, na které budeme čekat. Potřebujeme se ve dvou dostat na stanici Cipro a pak dojít na hotel. Myslíte, že to půjde stíhat MHD? Poslední Leonardo má psaný odjezd 23:23 z Fiumicina a poslední metro z konečné 23:30. Přijde mi, že to je vyloženě na hraně a nemám ani s létáním zkušenosti, abych to odhadnul. Je případně jiná alternativa než taxi nebo kolik by stálo taxi až na Cipro? Počítám, že stejně špatně to budeme muset řešit i cestou zpět, máme být na letišti v 6:30. Mohl byste prosím poradit? Předem děkuji. Jan.

Můžete jet nočním autobusem Cotral. Z letiště (Terminal 1-2) jede v 1:15, 2:15, 3:30 a 5:00. Jízdenka stojí € 5,00 pokud si ji zakoupíte na letišti v Autogrillu nebo ve Forretti Tobacconist. Pokud si ji zakoupíte v autobuse, vyjde Vás na € 7,00. Na Termini budete přibližně za hodinu. Z Termini na Cipro pak jede noční autobus N1. Kopíruje víceméně trasu metra A. Z konečné na Anagnina vyjíždí první ve 23:30 a poslední v 5:00. Jede celkem 17 autobusů, nejvíce mezi půlnocí a třetí hodinou. Nejblíže Cipro je zastávka EMO, je ale možné, že blíže Vašemu hotelu, který jste nenapsal, bude jiná zastávka na trase. Zpět pak můžete jet stejným autobusem v opačném směru. Autobus Cotral odjíždí z Tiburtina ve 3:45, z Termini o 5 minut později. Na letišti je za hodinu. Můžete jet také autobusem . První jede z Termini ve 4:40 (5:28), následující v 5:30 (6:15). V závorce je příjezd na letiště. Aubusy N1 jezdí z Battistini přibližně ve stejné frekvenci jako opačně. Taxi mezi letištěm Fiumicino a Cipro Vás v noci přijde na přibližně € 50,00.

# 11.02.2015, 07:57.
Děkuji pěkně. Ještě jednu otázku: Existuje pro dceru - 13 let - nějaká celodenní jízdenka na MHD v Římě nebo na 3 dny? Děkuji. Lubomír.

Nevíme o tom. Zdarma cestují děti do 10. let v doprovodu dospělé osoby, starší děti platí plné jízdné. Pro obyvatele Říma a studenty místních škol existují samozřejmě zlevněné časové jízdenky (měsíční, roční) až do 26 let, pro turisty ale nic.

# 10.02.2015, 18:25.
Prosím, poraďte, letíme za 10 dní do Říma, 2 dospělí a dcera, studentka, 13 let. Budeme si kupovat Roma Pass, mám také koupit pro dceru? Nebo jako studentka bude mít slevy na vstupenky, že se vyplatí kupovat vstupné na místě? Děkuji. Lubomír.

Od 1.7.2014 je vstup do státních muzeí a památek pro osoby do 18. let zdarma. V některých případech je nutná rezervace: Galeria Borghese, Palazzo Valentin, Scavi Archeologici, Domus Romane. Je třeba i s Roma Pass nebo v případě volného vstupu.

# 10.02.2015, 15:05.
Chystáme se do Říma s chlapcem na vozíku, nikde jsem bohužel nenašla informaci, zda autobusy Terravision, kterým chceme jet z letiětě Fiumicino, jsou bezbariérové. Nevíte prosím, zda se dostaneme do autobusu s mechanickým vozíčkem? Děkuji. Hana.

Většina autobusů má klasickou skladbu, tj. dole zavazadla a sedadla vyvýšená, tj. s přístupem přes schůdky. V některých lokalitách jsme viděli autobusy dvoupatrové, kde by teoreticky bezbariérový přístup být mohl, ale na to bychom nespoléhali a už vůbec by se nevyplatilo čekat na ten, který je vhodný. Doporučujeme v tomto případě cestovat z letiště vlakem, ať už FL1 nebo Leonardo Express. Oba mají bezbariérový přístup, místa vyhrazená pro invalidy, včetně přizpůsobených toalet. P.S.: podle sdělení společnosti Terravision je možné cestovat pouze se skládacím invalidním vozíkem.

# 10.02.2015, 14:14.
Nikde jsem nenašla přímý autobusový spoj z Fiumicina na Lido di Ostia, popř. do letoviska k moři nebo na Cristoforo Colombo. Opravdu existuje jen vlak FL1 do Ostiense a po přestupu pak zase zpátky k moři? Děkuji za odpověď. Šárka.

V našich otázkách a odpovědích je to všechno popsané. Z letiště Fiumicino můžete jet do Lido di Ostia autobusem Cotral na Piazzale della Stazione. Jízdenka stojí € 1,10 a zpět € 1,30. Odtud pak můžete pokračovat vlakem Roma - Lido do dalších přímořských částí Lido di Ostia. Jízdenka na vlak BIT stojí € 1,50.