ŘÍM 2015 / 10

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 10

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete desátou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 07.04.2015, 15:26.
Chystáme se do Říma na prodloužený víkend v termínu 3. až 7. července 2015, je nás 6 dospělých osob. Mám dotaz: je možná prý nějaká turistická karta za přibližně € 95,00, která je platná na dopravu po městě - tramvaje, metro, autobus. Včetně přednostních vstupů do historických památek. Kde je možné tuto kartu zakoupit a lze to i předem? A které památky jsou zde obsaženy? Děkuji za Vaši odpověď. Bohuslava.

Jedná se o kartu Omnia Card, od dubna stojí € 98,00. Voucher na kartu lze dopředu zakoupit na . Na místě ji lze pak vyzvednout v O.R.P. - kontakty jsou uvedeny na výše uvedených stránkách. Obsahuje: Vatikánská muzea (fast track), Sixtínskou kapli (fast track), Basilica di San Pietro, Basilica di San Giovanni in Laterano e Chiostro (audio guide), Carcere di San Pietro (audio guide), Open Bus Roma Cristiana, Colosseo, Foro Romano, Palatino, volný vstup do dalšího muzea ze systému a snížené vstupné do dalších, dopravu v rozsahu Roma Pass a další slevy které jsou součástí Roma Pass, Medical Assistance, Omnia map.

# 07.04.2015, 13:25.
Nejprve Vám chci vyjádřit velkou poklonu Vaší trpělivosti a fundovanosti odpovědí. Můžete mi prosím poradit? Přiletíme 20.5. v 11:40 hodin na Fiumicino. Ubytovaní jsme na Via Matteo Ricci, poblíž Piramide a vlakové stanice Ostiense. Zkoumala jsem různé možnosti dopravy a nejsem si jistá, která je nejvhodnější. Předem děkuji za odpověď. Zora.

V tomto případě doporučujeme jet vlakem FL1. Cena jízdenky je € 8,00. Vlak jezdí po 15. minutách. Vlak Vás tam zaveze za půl hodiny.

# 07.04.2015, 13:18.
Ráda bych se zeptala, jak se nejlépe dostaneme z letiště na Via Laurentina. Přiletíme v sobotu odpoledne. Našla jsem spoustu způsobů, ale nedokáži se zorientovat, který bude nejvhodněší a hlavně nejjednodušší i co se týče koupě jízdenek. Máte i nějaké zkušenosti se samotnou přepravou po Římě? Je vhodnější volit metro, či jiný dopravní prostředek? Předem děkuji za odpověď. Zuzana.

Na Vaši otázku nelze odpověď. Via Laurentina je dlouhá přibližně 32 km. Bez konkrétní adresy nelze doporučit vhodnou dopravu.

# 06.04.2015, 18:14.
Pane Řehůřku, moc děkuji za bleskovou odpověď. Dáme na Vás. A nemáte náhodou zkušenost s taxi? Odlétáme 25.4. - což je zřejmě státní svátek, tak kdyby byl nějaký problém s autobusy. Děkuji moc. Zdraví Veronika.

Autobusy č. 46 a 49 jezdí i ve svátek. také. Taxi z místa vašeho ubytování na letiště Fiumicino Vás vyjde ve svátek přibližně na € 46,00.

# 06.04.2015, 17:40.
Poprosila bych o radu ohledně dopravy z letište. Přistaneme 22.4.2015 v 11:40 na Fiumicino. Jakým nejjednodušším způsobem bychom se dostali do hotelu Maru Shelter na Via Aurelia 190? Stejně budeme asi muset dopravu kombinovat, že? Předem děkuji za odpověď. Veronika.

Těch možností je několik, vždy s přestupem. Uvádíme dvě možnosti s nejkratšími pěšími přechody. Nejrychlejší: jeďte autobusem za € 6,00 (zpáteční stojí € 11,00) a vystupte na Via Crescenzio. Z Piazza Cavour Vám pak jede autobus č. 49 směr Stazione Monte Mario. Vystoupit musíte na Aurelia / Paolo III. Podél zdi jděte dolů a na křižovatce odbočte doprava a pokračujte podél zdi stále dolů po Via Aurelia. Vaše ubytování je za zatáčkou po levé straně. Nejlevnější: jeďte autobusem Cotral na Cornelia za € 3,40. Tady přestupte na autobus č. 46 (směr Piazza Venezia) nebo 49 (Piazza Cavour) a vystupte na Aurelia / Paolo III. Odtud je cesta stejná jako v předchozím případě. Na autobusy ATAC potřebujete jízdenku BIT v ceně € 1,50 nebo nějakou časovou nebo Pass. Doporučujeme první variantu. Jízda autobusem Cotral je zdlouhavá.

# 06.04.2015, 11:04.
Paní Řehůřková, předem se omlouvám, že Vás takto kontaktuji, ale na webu jsem narazila na stránky Vaší rodiny a spolu s tím na možnost kontaktovat Vás v případě otázek při cestě do Říma. No a následně jsem vyhledala Váš e-mail. Chystáme se v červnu do Říma. Nejedeme přes CK, našly jsme si letecký spoj a chceme hledat ubytování. Ale hned na začátku jsme narazily na otázky, se kterými si nevíme rady. Proto, když jsem našla tuto možnost, dovolte mi ji využít. Při hledání spojů z letiště Ciampino na dopravní uzel Termini nevíme, zda je lepší dopravit se tam prostřednictvím autobusu na vlakové nádraží Ciampino a odtud vlakem na Termini? Tato možnost se nám zdála nejlepší z těch, které jsme našly (skrz rychlost i cenu). Ale pak jsme se ještě na stránkách Atralu dočetly, že je možnost se také dopravit na stanici metra Anagnina, odkud se můžeme pohybovat po celém Římě. Řešíme tedy otázku, kam a jak se z letiště dopravit a zda si najít ubytování v oblasti Termini a odtud dojíždět na místa, kam se chceme podívat (Koloseum, Forum Romanum, Fontána Di Trevi) nebo si ubytování najít v okolí metra Anagnina? Můžete prosím poradit? Děkuji velice za odpověď. Příjemný zbytek Velikonočního pondělí. Eva.

Z letiště Ciampino se můžete veřejnou dopravou dopravit na Termini přímo nebo s přestupy na Anagina nebo Ciampino FS. Informace najdete v odpovědi ze dne 03.04.2015, 09:50. Ohledně ubytování vstupuje do hry hodně faktorů. Cena, kvalita, služby, umístění atd. Čím dále od centra, tím samozřejmě i větší časové zpoždění a finanční náklady na dopravu. Doporučujeme hledat na Booking.

# 06.04.2015, 10:19.
Hledám spojení z letiště Fiumicino do Ostia Antica v sobotu přibližně kolem 14. hodiny. Můžete mi prosím poradit? Děkuji. Naďa.

Jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia. Autobus Vás zaveze na Piazza della Stazione. Jízdenka stojí € 1,10. Odtud pokračujte vlakem Roma - Lido směrem do Říma. Vystupte na Ostia Antica. Jízdenka stojí € 1,50.

# 05.04.2015, 22:02.
Prosím o informaci. Prý existuje nějaká možnost koupě karty na zvýhodněné vstupy. Co pro to mám udělat abych ji získal? V Římě budeme od 20. do 23.4. Současně prosím o tip na kemp, který je svou polohou a možností dopravy ideální pro zaparkování obytného auta a následně o využití hromadné dopravy. Na ceně kempu nám nesejde. Děkuji zdvořile. Josef.

Nejpoužívanější jsou Roma Pass a Omnia Card. zahrnuje římskou dopravu, dva vstupy a na další vstupy slevu. Seznam památek a muzeí zahrnutých do Roma Pass najdete na výše uvedených stránkách. Cena Roma Pass je € 36,00 a platí tři dny. Existuje i dvoudenní verze s jedním volným vstupem. víceméně rozšiřuje Roma Pass o Vatikán. Kromě Vatikánských vstupů zahrnuje vstup do Colosea, další vstup ze sítě Roma Pass a další vstupy ze sítě Roma Pass se slevou. Krtomě třídenní římské dopravy obsahuje i panoramatický Roma Cristiana Open Bus. Cena je € 98,00. V první řadě si doporučujeme zpracovat itinerář nezávisle na kartách. Rozdělit ho do dnů s ohledem na dopravu a spočítat si všechny vstupy s kartou a bez karty. Na základě tohoto rozpočtu zjistíte, zda se Vám karta vyplatí nebo ne. Karty můžete zakoupit na výše uvedených stránkách a následně vyzvednout dle uvedených instrukcí. Velkou výhodou karet jsou i přednostní vstupy. Z kempů bude pro Vás nejvýhodnější zřejmě Camping Village Roma. Na výše uvedených stránkách najdete adresu, mapu, odkaz na oficiální stránky a dopravu do centra.

# 05.04.2015, 14:09.
Pane Řehůřku, chtěla bych vás moc poprosit o radu ještě co se týká online lístků na památky v Římě. Do Vatikánu a Colosea jsem již lístky online koupila, zajímá nás ještě Andělský hrad, ale nemohu nikde najít online prodej lístků do něj. Můžu poprosit o radu, kde lístky zakoupit a zda je to vůbec potřeba? Děkuji za odpověd a přeji krásný den. Marie.

Pro návštěvu Castel Sant' Angelo se doporučuje rezervace pro školní skupiny a skupiny nad 20 osob. U jednotlivců to možné je také, ale za poplatek € 1,00. Rezervaci můžete provést online přes Ticket One - Localita / Roma / Castel Sant' Angelo. Vstupenka Vás tedy vyjde na € 11,50.

# 05.04.2015, 10:06.
Děkuji za odpověď. Raději počkáme na další spoj. Ještě bych poprosil o radu, jak se dostaneme na adresu: Via del Podere Rosa, 15 int 13 - Řím. Přiletíme v sobotu 25.4. v 19:00 hodin, což je v Itálii státní svátek, jak jsme dodatečně zjistili. Z letiště pojedeme asi autobusem Teravission na Termini, ale co dále? Děkuji za odpověď. Jiří.

Z Termini jeďte metrem B1 na konečnou Conca d' Oro. Odtud pokračujte autobusem č. 343 (zastávka je na Piazza Conca d' Oro, hned u východu z metra) směr Ponte Mammolo a vystupte na zastávce Nomentana / Podere Rosa. Poznáte ji také podle toho, že u zastávky (na straně zastávky) je vjezd do areálu výrobce brýlí Mondottica. Vraťte se zpět ve směru příjezdu autobusu a hned na první křižovatce odbočte doleva na Via del Podere Rosa. Ta křižovatka je jen asi 30 metrů od zastávky. Vaše ubytování je po levé straně na začátku ulice. Zmiňované metro i autobus jezdí každý den i ve svátek, předpokládáme, že tomu tak bude i 25.4.

03.04.2015, 09:50.
Začátkem května letíme s manželem do Říma na letiště Ciampino. Chtěli bychom se z letiště dopravit na konečnou metra Anagnina, odkud se dostaneme na zastávku Cipro, u které máme ubytování. Na Vašich stránkách jsem se dočetla, že jezdí autobusy dvou společností na stanici metra. Mohu se zeptat, jaký je rozdíl v těchto autobusech? Kde tyto autobusy najdeme, když vyjdeme z letiště? Kde můžeme zakoupit jízdenky - popř. je rozdíl v ceně v místě zakoupení? Dále co znamenají zkratky D a L v jízdním řádu. Mají při zpáteční cestě stejnou zastávku i na konečné metra Anagnina? Mnohokrát děkuji za odpověď. Lenka.

Na stanici metra Anagnina jezdí autobus společnosti Atral - € 1,20, na stanici metra Termini jezdí autobusy - € 4,00, - € 4,00 a Schiaffini - € 3,90. Rozdíl je v ceně a v cílové stanici. Letiště Ciampino je malé, stanoviště autobusů se nachází u budovy terminálu. Jízdenky zakoupíte na stánku v příletové hale nebo u řidiče. Cena by měla být stejná. Význam zkratek je popsaný v legendě pod jízdním řádem. D je přímý spoj, L jede přes Ciampino. Na Anagnina přijíždí autobus na stanoviště 2 (Atral), odjíždí ze stanoviště 1 (Cotral).

# 02.04.2015, 21:19.
Řešíme cestu do Říma, co Vám psal už Jirka, ale bohužel já budu muset kvůli práci odletět dříve do Prahy. Letí mi to z Fiumicina v 7:20. Mohu se zeptat, zda byste mi doporučili způsob dopravy na letiště z Říma? Budeme tedy bydlet na této adrese: Via del Banco di Santo Spirito. Potřeboval bych se dostat nějak včas, protože gate se zavírá v 6:55. Našel jsem autobusové i železniční linky, ale rozdíl je jak v ceně, tak v délce jízdy a také nevím, zda se dá / má počítat se zpožděními na italských linkách nebo ne. Můžete mi doporučit způsob, jak se tam dostat? Děkuji za radu. Jan.

Můžete jet autobusem , který odjíždí v 5:10 z Via Crescenzio 2. Na letišti Fiumicino je v 5:50 a jízdenka stojí € 6,00. Zastávka je kousek od Piazza Cavour, od Vašeho ubytování přibližně 800 m. Musíte jít po Via del Banco di Santo Spirito až k Tibeře, přejít ji po mostě Ponte Sant' Angelo, který Vás přivede k Castel Sant' Angelo. Ten musíte obejít zprava na Piazza Cavour. Via Crescenzio je po levé straně. Na letišti můžete být o půl hodiny dříve. Objednejte si taxi, které Vás zaveze za přibližně € 15,00 na Termini. Odtud pokračujte na letiště autobusem za € 4,00. Z Via Marsala odjíždí ve 4:40 a na letišti je v 5:28. Online nákup a rezervace je v obou případech samozřejmě nutností. Nějakou mimořádnou událost nebo zpoždění nemůžete vyloučit nikdy. Ještě dříve odjíždí z Termini autobus Cotral - ve 3:50. Jízdenka stojí € 5,00. Na místě je za hodinu.

# 01.04.2015, 11:02.
Chystám se v květnu na týden do Říma a ráda bych se zeptala na jednu věc. Na stránkách Coopculture jsem si dohledala možnost nákupu vstupenky online do Colossea zahrnující Forum Romanum i Palatinum za zvýhodněnou cenu pro lidi z EU mezi 18 a 25 roky. Platí tento vstup včetně 25 let? 26 let mi bude až v říjnu. A ještě jeden dotaz, tuto vstupenku, která mi jistě přijde k vytištění po zaplacení ceny mohu předložit u jiného okénka pro online nákupy a vyhnout se tak frontě pro normální nákup? Mnohokrát děkuji za odpověď. Kristýna.

Věkový limit je následující: 18,00 - 25,99. Máme to potvrzeno přímo od CoopCulture. Online nákup Vám zajistí vstup bez fronty. Prokážete se obdrženým kódem.

# 31.03.2015, 21:36.
Řehůřkovi, dnes jsme s partnerkou zakoupili letenky a ubytování v Římě od 3.4. do 6.4. v hotelu Worldhotel Ripa Roma. Při hledání nejsnažší možnosti, jak se dostat z letiště Fiumucino do hotelu, jsem narazil i na vaše stránky a proto bych Vás tímto rád požádal o pomoc. Mohli byste nám poradit, jak z letiště do hotelu?- Přílet máme 3.4. v 11:00. Jak cestovat po městě a jaké karty či lístky použít při cestách po památkách a kde je zakoupit? Co stojí za vidění a o co nemá ani cenu se v období Velikonoc pokoušet? Mám na mysli památky třeba uzavřené z důvodu svátků. Jelikož jsem denně já i partnerka v práci od 5:00, tak někdy do 19. až 20. hodin, nezbývá moc času na studování netu a proto se pokusím požádat o pomoc Vás, aby naše návštěva Říma měla nějaký smysl. Děkuji za odpověď. S pozdravem Bob.

Cesta do hotelu je popsaná na naší stránce World hotel Ripa. Ostatní odpovědi na Vaše otázky najdete v těchto otázkách a odpovědích. Všechny byly v poslední době zodpovězeny.

# 31.03.2015, 16:48.
Vynikající. Mockrát Vám děkuji za ochotu a pohotovost. Poslední věc, časovou jízdenku Roma 24H lze pořídit ve vestibulech metra, či trafikách nebo kde? Děkuji. Karel.

Tuto jízdenku zakoupíte na pokladnách ATAC v metru (Anagnina, Battistini, Lepanto, Ottaviano, Spagna, Laurentina, EUR Fermi, Ponte Mammolo, Conca d'Oro, Termini, Porta San Paolo), na stanicích vlaku Roma - Lido (Porta San Paolo, Casal Bernocchi, Acilia, Ostia Antica, Lido Nord, Lido Centro, Stella Polare) a vlaku Roma - Viterbo (Flaminio, Euclide, Saxa Rubra, Prima Porta, Sacrofano, Viterbo) a u autorizovaných prodejců.

# 31.03.2015, 10:28.
Jmenuji se Karel a na konci května vyrážíme s přítelkyní poprvé do Říma. Obracím se na Vás s dotazem, jak nejlépe se dostat tedy z Říma k nejbližší pláži - moři? Na kolik vyjde taková cesta pro dva dospělé lidi? Předem moc děkujeme za odpověď a s přáním hezkého dne. Karel.

Pokud budete mít nějakou časovou jízdenku - Roma 24H, Roma 48H, Roma 72H, CIS, nebo , pak můžete využít tuto. Pokud ne, potřebujete pro každého čtyři jízdenky BIT v ceně € 1,50. Jednu využijete na metro, kterým se musíte dostat na EUR Magliana (linka B) a druhou na vlak Roma - Lido, který Vás zaveze k moři - Lido Centro, Stella Polare, Castel Fusano nebo Cristoforo Colombo. Celkem pro dva tedy € 12,00. Je to stále levnější než 24-hodinová jízdenka 24H v ceně € 7,00, pro dva tedy € 14,00. Bohužel jízdenku BIT nelze použít ve vlaku nebo v metru dvakrát nebo pro jejich kombinaci.

# 30.03.2015, 20:03.
Velmi děkuji za odpověď. Co se týče nějakého toho Passu, tak jsem se ptala vzhledem k místě ubytování - když bychom tedy moc nevyužívali MHD. Jak jsem pochytla, obě karty jsou včetně dopravy, není žádná, která by nabízela jen vstupy? A jak jste psal, že rezervace je někde povinná, např. Galeria Borghesse - tedy když bychom tam přišli až ten den, tak se tam nedostaneme? Asi neumíme úplně naplánovat cestu dopodrobna - nevíme, co nám zabere kolik času, takže asi moc pevné rezervace na daný den kromě Vatiánu dělat nechceme. A máte prosím představu kolik přibližně stojí půjčení skútru v Itálii? Máme to rádi a chceme si na něm jeden den vyjet. Velmi děkuji za doplnění a přeji hezký večer. Zuzana.

Pochopili jsme to a bohužel to jednoznačně nelze říct. I když nebudete vůbec cestovat, navštívíte během prvních dvou vstupů např. Galeria Borghese (€ 0,00 místo € 14,00) a Colosseo (€ 0,00 místo € 12,00), k tomu Scavi di Ostia Antica (€ 7,00 místo € 11,00), Castel Sant' Angelo (€ 7,00 místo € 10,50) a Terme di Caracalla + Villa Dei Quintili + Mausoleo di Cecilia Metella (€ 3,00 místo € 6,00) tak jste na úspoře € 36,50, což je o € 0,50 levněji než bez Roma Pass. Je to skutečně o tom abyste si vypsala vše co chcete navštívit, seskupila to podle nutné dopravy a porovnala s cenami bez karty a s kartou. Pak budete vědět, zda se Vám karta vyplatí nebo ne. Pro určité vstupy existuje např. sedmidenní Archeologia Card za € 23,00 pro Palazzo Massimo, Palazzo Altemps, Crypta Balbi, Terme di Diocleziano, Colosseo, Foro Romano + Palatino, Terme di Caracalla, Villa dei Quintili, Mausoleo di Cecilia Metella. Pokud je rezervace povinná, tak je z toho důvodu, že dané muzeum je trvale pod náporem turistů a proto je tam nutná rezervace. Pokud tam přijdete bez rezervace a v tom termínu bude náhodou volno, tak Vám zřejmě rezervaci vytvoří a vstupenku prodají. Není to však ověřeno. Bez rezervace však riskujete výraznou ztrátu času zbytečnou cestou. V případě skútru do 50cc počítejte s cenou např. od 8:00 do 18:00 ve výši € 30,00. Samozřejmě se to liší podle půjčovny, podmínek, vybavení.

# 30.03.2015, 19:43.
Pane Řehůřku, ráda bych se s vámi poradila, jaké jízdenky si máme pořídit. Nejsem si jistá, zda tomu dobře rozumím a nechápu rozdíl mezi jízdenkou Roma 72H a integrovanou jízdenkou BTI, která je o něco málo levnější. Prosím, poradil byste mi, který typ mám koupit? Itinerář máme: první den přílet, zakoupené lístky od Terravision na Termini, poté metro € 1,50 na Via Aurelia. Následující dny budeme využívat převážně metro z Via Aurelia do Vatikánu, Koloseum, Pantheon, fontány v centru, Piazza Spagna aj. Domnívám se, že vše by mělo byt v zóně A. Moc vám děkuji za odpověď. S pozdravem Veronika.

Město Řím přistoupilo ke změně jízdenek. Z původních jízdenek si ponechali jen jednorázovou BIT a týdenní CIS. Původní jízdenky BIG (1 den) a BTI (3 dny) byly nahrazeny jízdenkami Roma 24H a Roma 72H. Nově přibyla jízdenka 48H. Původní jízdenky BIG aBTI platily do půlnoci prvního resp. třetího dne od validace, kdežto nové jízdenky platí po celou dobu uvedené časové hodnoty. Původní jízdenky už nekoupíte, již prodané jsou platné do konce dubna 2015. Pro Váš pobyt tedy potřebujete jízdenku Roma 72H v ceně € 18,00.

# 30.03.2015, 00:13.
Moc a moc děkuji za odpověď, měla bych ještě pár dotazů. Přiletíme na Fiumicino 4.6.2015 v 17:35. Stihneme autobus z Tiburtina v 18:40? Asi ne, viďte? A jede třeba do San Benedetta i vlak? Kolik by přiblížně stálo taxi na Tiburtina nebo nejbližší nádraží? Moc děkuji, opravdu jste nám pomohl. Lenka.

Nestihnete. Nejrychleji je možné se tam dostat vlakem FL1, který tam jede 48 minut. Jediný teoretický spoj je tedy 17:42 z letiště, na místě je 18:30. Prakticky to však v žádném případě nelze stihnout. Vlakem se do San Benedetto del Tronto dá z letiště dostat se dvěma přestupy. Nejdříve musíte jet již zmiňovaným vlakem FL1 na Roma Tiburtina. Tady přestoupit na vlak do Pescara Centrale a potom na vlak do San Benedetto del Tronto. Jízdenka v regionálních vlacích stojí € 24,20. Poslední ale z Tiburtina jede v 18:33, tzn. je to cestování na druhý den. Stejně tak z Termini přes Ancona. Taxi z letiště na stanici Tiburtina Vás vyjde přibližně na € 55,00. Taxi na nejbližší nádraží Vám problém nevyřeší.

# 29.03.2015, 20:26.
Chtěl bych se zeptat na doporučení ohledně dopravy a vstupů v Římě. Přílet na letiště Rome Fiumicino (let EZY4974) máme 4.4.2015 přibližně ve 13:20. Bude nás 6 osob + jedno dítě - 3 roky. Ubytování máme zajištěno v apartmánu Navona Loft B na ulici del Banco di Santo Spirito. Z nádraží Termini k apartmánu jsem našel autobus číslo 64 s vystoupením na zastávce Corso Vittorio Emanuele - Ponte Vittorio. Jakou dopravu byste doporučil pro cestu z letiště na nádraží? Autobus nebo vlak? Druhý dotaz je k vstupům do muzeí a památek. Nalezli jsme možnost zakoupení slevové karty Roma Pass. Zvažujeme její třídenní variantu z důvodu dvou památek zdarma a slevy na další. A nevíme, zda se nám tato karta vyplatí? Přiletíme v sobotu odpoledne. Při aktivaci karty na tři dny v sobotu nám skončí její platnost v pondělí o půlnoci a v úterý by nám tedy již neplatila. Pokud ji zakoupíme v neděli, vyjde to akorát, ale pokud jsem dobře koukal, tak první neděli v měsíci jsou památky a muzea bez vstupu. Z památek se vstupem plánujeme určitě Coloseum a Andělský hrad. Je potřeba se do Colosea rezervovat? A z dalších například Pantheon, Museo Sacrario delle Bandiere, Basilica Papale di Santa Maria Maggiore, atd. Platí se na nějaké z uvedených vstup? Nikde jsem to nenalezl. Dvoudenní verze karty se mi zdá být nevýhodná protože pro 6 osob bude stát € 168,00 a je tam pouze jedna památka. Pokud si přikoupíme Andělský hrad pro 6 osob za € 63,00 už jsme na ceně € 231,00. Třídenní karta stojí pro šest osob € 216,00. Ohledně návratu máme v úterý 7.4.2015 odlétat ze stejného letiště v 18:30 (EZY4975). Předpokládám, že bych pak využil vámi doporučenou variantu i pro cestu zpět. Děkuji. S pozdravem Jiří.

Doprava mezi letištěm Fiumicino a Termini vlakem v uvedeném počtu osob by se Vám prodražila. Přímý spoj Leonardo Express by Vás vyšel na € 168,00, vlak FL1 na € 96,00. FL1 nejede přímo na Termini, museli byste vystoupit např. na Ostiense a odtud pokračovat městskou dopravou k ubytování. To ale z Termini také. Lepší než jet vlakem ve Vašem počtu osob je vzít si dva taxi. Za každý zaplatíte € 48,00. Pokud chcete cestovat levněji, doporučujeme autobus u kterého zaplatíte celkem za obě cesty € 48,00, tedy polovinu než za taxi. Dítě do 4 let cestuje zdarma, v objednávce je ho třeba uvést - infant. Online nákup a rezervace Vám zajistí uvedenou cenu a místo v autobuse, což je ve Vašem termínu nutností. Z Termini můžete jet autobusem č. 64 nebo 40 (zastávka Ponte Vittorio Emanuele). Cestujete v termínu, kdy bude Řím zaplaven turisty. Navíc v neděli jsou vstupy do státních památek a muzeí zdarma, v neděli a v pondělí jsou zavřena Vatikánská muzea. Pokud je chcete navštívit, tak jedině v úterý dopoledne. Vzhledem k tomu, kde jste ubytovaní, moc cestovat zřejmě nebudete. Pokud budete platit Colosseum a Andělský hrad, € 12,00 + € 10,50, celkem tedy zaplatíte € 22,50. Na dopravu Vám zbývá € 13,50, což je 9 jízdenek BIT. V tomto případě Vás doprava a vstupy s kartou a bez karty vyjdou na stejno. Pokud za dopravu utratíte méně nebo alespoň jeden vstup uskutečníte v neděli, kdy se neplatí, Roma Pass se nevyplatí. V Pantheon, Museo Sacrario delle Bandiere, Basilica Papale di Santa Maria Maggiore se vstup neplatí. V Basilice se platí jen vstup do muzea, pokud ho budete chtít navštívit - € 3,00. Colosseum není třeba rezervovat, ale v případě Vašeho termínu je to vhodné. S Roma Pass se nerezervuje. Při cestě zpět nezapomeňte, že je u Terravision zvláštní režim pro Termini. Nejpozději 20 minut před odjezdem si musíte vyzvednout v Terracafe Boarding card. Pokud se rozhodnete zakoupit Roma Pass online, je 30.3.2015 poslední termín pro vyzvednutí 4.4.2015 a 31.3.2015 poslední termín pro vyzvednutí 5.4.2015. Pokud to nestihnete, je třeba ho zakoupit až na místě.

# 29.03.2015, 18:56.
Mám dotaz ohledně jízdenky na autobus od společnosti Terravision. Přiletíme do Říma na letiště Fiumicino v 18:50. Autobus odjíždí v 19:20. Je realné to stihnout? Co se stane, když autobus na daný čas nestihneme? Děkuji za odpověď. Jiří.

Při souhře vhodných okolností a za běhu to stihnout můžete, ale nedoporučujeme to. Zarezervujte si pozdější spoj . Jízdní řády a online rezervaci najdete na výše uvedených stránkách. Online rezervací získáte nižší cenu - € 4,00 za jeden směr a garanci místa. Pokud rezervovaný spoj nestihnete, ztrácíte garanci místa. Můžete jet ale na stejnou jízdenku následujícím volným spojem.

# 29.03.2015, 18:26.
Pane Řehůřku, děkuji předem za odpověď. Jedeme s maminkou do Říma v termínu 3 až 8.4.2015. Jak je to v tomto termínu s otvírací dobou památek? Rádi bychom v neděli na Andělský hrad - na internetu nic o tom, že by byl zavřen nebylo. Přiletíme v pátek večer ve 23:15 na Roma Fiumicino, jak se nejlépe dostaneme na Termini, kde máme ubytování? Jaké velikonoční slavnosti byste nám doporučil? Děkuji. Anna.

Informace o památkách během Velikonoc, především ve Vatikánu, najdete v odpovědi ze dne 16.02.2015, 09:42. Andělský hrad je otevřený od úterý do neděle v době od 9:00 do 19:30 (poslední vstup v 18:30). Během Velikonoc však počítejte s návalem turistů. Italská státní Muzea (včetně Andělského hradu) jsou na Velikonoční neděli otevřená a vstupné je zdarma, protože je to první neděle v měsíci. 5. a 6. dubna 2015 budou určitě otevřena následující muzea: Galleria Borghese, Galleria Nazionale D'arte Antica in Palazzo Barberini, Museo Nazionale di Castel Sant'Angelo, Galleria Spada, Museo Nazionale degli Strumenti Musicali, Museo Nazionale di Palazzo Venezia. Galleria Nazionale D'arte Antica in Palazzo Corsini bude otevřena na Velikonoční neděli po celý den, zatímco v pondělí bude otevřena až do 14:00 hodin (poslední vstup ve 13:30). Možnosti dopravy z letiště Fiumicino na Termini v tak pozdní dobu najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Doporučení: Vatikán, tam se o Velikonocích odehrává to nejdůležitější a nejzajímavější.

# 29.03.2015, 14:56.
Opět velmi děkuji. Díval jsem se na stránky společnosti Cotral, bohužel jsem tam nenašel anglickou verzi, chci se tedy zeptat - existuje nějaká varianta denního lístku zahrnující cestu z letiště Fiumicino i navazující přepravu v rámci vlastní MHD? Mám pocit, jako bych tam našel nějakou nabídku metrebus na jeden den? Bohužel však italsky neumím. Pokud toto není, pak Vámi uváděná cena € 2,80 z letiště na zastávku EUR Magliana je cena při koupi předem či na místě? Děkuji. Luděk.

Ano, je tam skutečně uvedena možnost jízdenky metrebus Lazio na jeden den - BIRG v ceně € 8,00 pro 3 zóny (centrální Řím se bere jako dvě zóny). Tato informace si však protiřečí s definicí jízdenky BIRG, ze které je vyloučena cesta autobusy 110 Open a Archeobus, expresní spojení autobusem Cotral mezi letištěm Fiumicino a Termini / Tiburtina, vlakem Leonardo Express na Termini a všechny cesty z letiště Fiumicino a na letiště Fiumicino. Pravděpodobně k tomu došlo automatickým zobrazováním tarifů podle obecných definic. Cena € 2,80 z letiště Fiumicino na EUR Magliana a € 2,20 z EUR Magliana na letiště Fiumicino jsou ceny standardní.

# 29.03.2015, 12:57.
Předem velmi děkuji za Vaše stránky! V květnu se chystáme do Říma na 5 dní a máme na vás tyto dotazy: 1. ubytování máme v Clara Domus, Via Milazzo 3. Z letiště asi využijeme Terravision na Termini. Jak je to pak prosím daleko k našemu hotelu? Je to na cestu pěšky či máme využít nějakou MHD? 2. pro nás se asi nějaký Pass nevyplatí, že, když budeme ubytovaní tak blízko centra? 3. rádi bychom se vyhnuli frontám a něco si zakoupili on-line. Viděla jsem, že např. vstup do Vatikánských muzeí a Sixtínské kaple stojí 16,00 + € 4,00 rezervační poplatek. Chápu to tedy správně, že je to dražší než na místě (o ty € 4,00)? Nebo kolik to stojí na místě (na webu jsem našla jen tuto jednu cenu)? A jak u ostatních památek - vyplatí se to koupit on-line nebo tam je vždy navíc ten rezervační poplatek a na místě by to tedy bylo levnější? A je nutno to objednat na přesný den? 4. také se chceme jeden den podívat mimo Řím (v neděli) - např. do Tivoli, zajet si k moři. Kolik prosím v Římě přibližně stojí pronájem auta či skůtru? Či byste nám doporučili jiný způsob dopravy (do Tivoli a k moři)? 5. termín máme 21. až 26.5. - jsou v té době nějaké svátky, na které si dát pozor? Předem moc děkuji! Zuzana.

Via Milazzo je hned naproti zastávky . Vaše ubytování je odtud jen několik desítek metrů. Zda se vyplatí nebo nevíme, to závisí na Vašem itineráři a kam všude budete cestovat. Je třeba si to propočítat s kartou a bez karty. Každopádně karty Vám zajišťují přednostní vstupy. Na místě se platí standardní vstupné. Rezervační poplatek je cena navíc. Někde se platí € 4,00, jinde např. jen € 2,00. Výhodou je, že máte přednostní vstup jako např. s kartou. Někde je rezervace povinná, např. v Galeria Borghesse. Rezervace je právě o tom, že rezervujete na ten konkrétní den a hodinu. Do Tivoli nebo k moři nemá význam si půjčovat auto nebo skútr. Jízdenka do Tivoli vlakem Trenitalia z Tiburtina stojí € 2,60 a autobusem Cotral z Ponte Mammolo stojí € 1,30. K moři do Ostia Vás to přijde vlakem Roma - Lido ze stanice metra B na EUR Magliana standardní jízdenku BIT, tedy € 1,50. Na vlak Roma - Lido můžete použít i výše uvedené karty nebo časové jízdenky. Ve Vašem termínu jsou standardní otevírací doby. Ve Vatikánských muzeích jsou 22.5.2015 navíc noční prohlídky od 19:00 do 23:00 (poslední vstup 21:30). V neděli 24.5.2015 je zavřeno.

# 28.03.2015, 22:49.
13.5. přiletíme na Fiumicino, budeme ubyováni v Bridge of music B&B, Viale Pinturicchio 184 Flaminio Parioli, Roma, 00196. Mohu Vás poprosit o doporučení cesty do hotelu? Kolik by v krajním případě stálo taxi? Je v okolí hotelu nějaká zajímavost, kterou bychom neměli minout? Velice děkuji za odpověď. Iveta.

Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračujte autobusem č. 910 směr Mancini. Vystupte na zastávce Pannini. Bridge of Music B&B uvidíte před sebou ve směru jízdy autobusu přes ulici po levé straně. Jízdenka stojí € 1,50, popř. můžete použít jakoukoliv časovou jízdenku, nebo . Tento autobus nejezdí v sobotu a v neděli. V tyto dny můžete cestovat metrem A na Flaminio a odtud tramvají č. 2 na konečnou zastávku Mancini. Toto náměstí je na Viale Pinturicchio. V blízkosti ubytování máte muzeum MAXXI, Auditorium, přes řeku Olympijský stadion a Foro Italico.

# 28.03.2015, 10:16.
Chystáme se do Říma na velikonoce. Jsou nějak omezeny otevírací doby v galeriiích a muzeích? Děkuji. Jirka.

Odpověď na Vaši otázku najdete v odpovědi ze dne 16.02.2015, 09:42.

26.03.2015, 21:53.
Omlouvám se, že ještě obtěžuji - ale na poslední chvíli ještě jeden dotaz - nebo spíše radu - při návštěvě Tivoli byste doporučoval jako první navštívit Villu Adriana nebo Villu d'Este? Je možné přerušit jízdu autobusem a na tutéž jízdenku za pár hodin pokračovat? Jedná se samozřejmě o zastávku Villa Adriana Tiburtina. Moc děkuji za odpověď! Jste skvělí! Jako bývalý kantor zeměpisu to Vaše počínání hodnotím samozřejmě výtečně! Zdraví Jaroslav.

My bychom volili vzdálenější objekt od centra dopravy na prvním místě, v tomto případě Villa Adriana. Není to však tak jednoznačné. Dalších faktorů může být několik - např. kompletní itinerář a jeho vazba na návštěvu těchto dvou objektů, vazba na další spoje, jízdní řády dopravy, otevírací doba (Villa Adriana otevírá v 9:00, Villa d'Este v 8:30) aj. Jízdu autobusem Cotral takhle určitě přerušit nelze. Přerušovat jízdu lze s celodenní jízdenkou BIRG (Biglietto Integrato Regionale Giornaliero), v tomto případě na 3 zóny v ceně € 8,00. Lepší řešení je jet vlakem nebo autobusem mezi Římem a Tivoli. V rámci Tivoli pak cestovat místním autobusem CAT. Jízdenka stojí € 1,00 a platí na jednu nepřerušenou jízdu. Mezi Villa d'Este (zastávka Piazza Garibaldi / Altezza Giardini) a Villa Adriana (zastávka Villa Adriana nebo Via di Villa Adriana) jezdí autobus č. 4.

# 25.03.2015, 18:38.
Děkuji za odpověď. Roma Pass 48 hodin jsem koupila v pátek a v neděli jsem navštívila výdejní místo na letišti Ciampino a poté i kancelář na nádraží Termini. Bohužel jejich informace se hodně různily a ačkoliv jsem je kontaktovala do 5. dnů po nákupu, tak mi neporadili. Jediné, co mi řekli, že si mám Roma Passy vyzvednout a prodat je. Kontaktovala jsem i přes emailovou adresu, ale ti jen kopírují své oficiální stránky a vkládají do odpovědi :-) Posílám jim další e-mail kvůli 6-ti měsíční platnosti, pokud jsou Roma Passy vyzvednuté mou osobou a použil by je někdo jiný. Píšu Vám to proto, že se na Vás obrací spousta lidí kvůli informacím a snad můžou být naše zkušenosti pro někoho užitečné. Mějte se hezky. Diana.

Děkujeme za poskytnuté informace. Je nám líto, že máte takovou špatnou zkušenost. Roma Pass je výborný projekt, který zaštituje Město Řím a Ministerstvo kultury. Bohužel tak jako v mnoha případech, i na ten sebelepší projekt může vnést stín lidský faktor. Pokud na dvou různých PIT poskytovali různé informace o tom samém, je to smutné.

# 25.03.2015, 08:39.
Mnohokrát Vám děkuji, že jezdí metro do 1:30 nám velice pomohlo. Jedeme tam v červnu 4. (čtvrtek) a přilétáme s EasyJet ve 22:45. Pak tedy zvolím cestu se společností Tambus a poté metrem :-) Děkuji Vám a přeji pěkný den. Simona.

Špatně jste nás pochopila. Metro jezdí do 1:30 v pátek a v sobotu. Tzn. pokud přiletíte ve čtvrtek ve 22:45, metro jezdí ve čtvrtek do 23:30. Následující den v pátek od 5:30 do 1:30 (sobota ráno) a v sobotu od 5:30 do 1:30 (neděle ráno).

# 24.03.2015, 12:16.
Přilítáme do Říma těsně před 23. hodinou na letiště Fiumicino. Jak se dostaneme na zastávku Pietraplata? Noční autobus jede naposledy ve 23:00 hodin, co jsem našla a to bychom nestihli :-( Děkuji za odpověď. Simona.

Další možnosti dopravy z letiště na Termini v tak pozdní dobu najdete v odpovědi ze dne 10.03.2015, 16:55. Nepíšete, kterého dne se to týká. Pokud v pátek nebo v sobotu, pak jezdí metro do 1:30. Pokud to stihnete, můžete jet metrem B směr Rebibbia a vystoupit na Pietralata. Později nebo v jiné dny pak můžete jet nočním autobusem n2 směr Stazione Rebibbia a vystoupit na Tiburtina / Pietralata.

# 23.03.2015, 20:55.
Koupila jsem Roma Pass se špatným datem. Jsem v Římě teď 22. až 25.3.2015 a Roma Pass mi vydají až 25.3.2015. V kanceláři Roma Pass mi nedokáží pomoci. Nevíte, jak z této situace? Koupila jsem nové Roma Passy a zaplatila jsem 2 x € 84,00. Pokud je jediným řešením Roma Pass vyzvednout a zkusit prodat, nevíte jakou má od vyzvednutí platnost? Děkuji moc za váš čas a ochotu. Diana.

Doporučujeme si důkladně prostudovat FAQ na stránkách , především kapitoly 4, 5 a 8. Kartu by mělo být možné vyzvednout až po dobu šesti měsíců. Je převoditelná na jinou osobu, ale s největší pravděpodobností ji nelze zrušit, pokud od nákupu uplynulo 5 dnů. Nicméně toto vše Vám měli vysvětlit v navštíveném PIT. Doporučujeme navštívit jiné PIT (seznam je na výše uvedených stránkách - Acquista) a nechat si doporučit nejlepší řešení.

# 23.03.2015, 20:44.
Kde lze v Římě nalézt Zeď přání? Děkuji za odpověď. Jan.

Viz naše odpověď ze dne 07.04.2014, 14:19.

# 23.03.2015, 08:25.
Koncem června se chystáme na pět nocí do Říma. Uvažuji o ubytování v kempu Seven Hills Village resort Rome. Máte s tímto kempem zkušenost? Chtěla bych si koupit 7. denní jízdenku na Římské MHD za € 24,00. Vztahuje se prosím i na vlaky a autobusy, které jezdí k tomuto kempu? A dá se tato jízdenka koupit hned na letišti? Moc děkuji za Vaši odpověď. Šárka.

Popis dopravy do kempu najdete na naší stránce Seven Hills Village. Zastávka Giustiniana je v tarifním pásmu, kde lze využít i jízdenku CIS. Jízdenky ATAC šlo zakoupit v Tabaccaio v odjezdové hale vlaků v době od 6:30 do 21:00.

# 22.03.2015, 11:23.
Ráda bych vás poprosila o radu. 10. až 20. července máme cruise z Říma do Říma na 10 dní. Rádi bychom byli v Římě od 8.7. a hledáme návaznost dopravy z letiště do hotelu v centru (4 až 5 hvězda) a z hotelu do přístavu Civitavecchia a zpět z přístavu na letiště. Děkujeme moc za radu, zdravíme a přejeme krásný víkend. Sonia + Romča.

Vzhledem ke krátkodobému pobytu a v návaznosti dopravy doporučujeme si najít hotel někde v okolí Termini - např. na Booking. Z letiště se tam pak dostanete autobusem za € 4,00 (zpáteční € 8,00) a do Civitavecchia pak regionálním vlakem Trenitalia za € 5,00. Z přístavu na letiště pak stejným způsobem. V Civitavecchia je přístav vzdálený od vlakového nádraží přibližně 700 m.

21.03.2015, 21:35.
Opět využívám Vaší laskavosti a chtěl bych se zeptat stran transportu do hotelu na adrese: Via Laurentina 554, 00143 Řím. Z letiště Fiumicino je lepší jet busem Terravision na nádraží Termini (tam případně nechat někde drobná zavazadla - víte-li, zda tam či někde v centru je nějaká přijatelná úschovna?) a poté na hotel či je možné někde po cestě z letiště vystoupit dostupně od tohoto hotelu? Do Říma přilétáme v pátek 3.4. kolem poledne. Zpět máme letenku v pondělí 6.4. ráno kolem 7:30 - je někde v blízkosti hotelu zastávka hromadné dopravy na letiště či jaká by byla alespoň přibližná cena taxi na letiště? Předem velmi děkuji za odpověď. Luděk.

Vzhledem k velikonočnímu termínu doporučujeme osu dopravy Fiumicino - Termini - Laurentina. Autobus Vás vysadí na Via Marsala, v blízkosti haly vlakového nádraží. Tady je úschovna zavazadel - viz naše odpověď ze dne 16.03.2015, 13:03. Na hotel se pak dostanete metrem B směr Laurentina, kde také vystoupíte. Hotel American Palace Eur je v pěší dostupnosti přes autobusový terminál. Z letiště existuje i jiná varianta, autobusem Cotral na EUR Magliana za € 2,80. Odtud pak musíte jet metrem B na Laurentina. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Ráno však tak brzy nejezdí. První jede ve svátek v 6:40, což je vzhledem k odletu v 7:30 pozdě. U hotelu je zastávka autobusů 703, 704, 723, 763, 772, 776, 797, C8 a N21. Přímo u hotelu směrem z centra, kousek za hotelem směrem do centra. Všechny však směřují většinou na jih. Na opačnou stranu Vás zavezou jen k metru, ve většině případů na Laurentina. Na cestu na letiště přes Termini pravděpodobně využijte z Laurentina noční autobus n2. Taxi na letiště Vás vyjde v nočním tarifu na přibližně € 42,00, na Termini na € 24,00.

# 19.03.2015, 22:42.
Pane Řehůřku, mám na Vás dotaz týkající se vstupů do památek v Římě. Někde jsem se dočetl, že vstupné se neplatí poslední neděli v měsíci a někde zase, že první neděli v měsíci. Můžete mi prosím odpovědět, jak to je? A také to, když jsme důchodci, zda máme slevu. Naše CK nám napsala, že nám zajistí vstupy do Vatikánských muzeí + Sixtínské kaple za 740,- Kč. Vy uvádíte cenu € 16,00 + € 4,00 za rezervaci. Což je podstatně méně. Dále nám nabízejí vstupné do Coloseo + Palatino + Foro Romano za 630,- Kč a cenu jsem našel za hromadné vstupné € 12,00. Odjezd na zájezd máme dne 25.04.2015 až 28.04.2015. (26.04.2015 je poslední neděle v měsíci). Za Vaši odpověď Vám předem mnohokrát děkuji. Miloslav.

Špatně jste si to vyložil, nebo to bylo někde špatně napsané. Poslední neděli v měsíci je volný vstup do Vatikánských muzeí. První neděli je volný vstup do státních památek a muzeí v Itálii. Vatikán je sice v Itálii, ale je to samostatný městský stát. Důchodci platí plné vstupné. V případě CK musíte počítat vždy s tím, že si připočte náklady se zařizovaním. Nicméně doporučujeme si ověřit, zda se ještrě nejedná o ceny s průvodcem, audioprůvodcem atd. Vámi uváděné ceny c € jsou platné.

# 19.03.2015, 09:34.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino na Via Clemente Alesandrino, je to u náměstí San Pietro. Zda použít vlak nebo metro. Moc děkuji za odpověd! Věra.

Dostanete se tam vlakem. Z letiště musíte jet vlakem Trenitalia FL1 a vystoupit na Trastevere, odtud pokračovat vlakem FL3 nebo FL5 a vystoupit na S. Pietro. Z nádraží pak musíte podejít na Via del Lago Terrione a vydat se doprava na Clivo di Monte del Gallo. Na rozcestí se vydat do mírného kopce doleva a potom rovně po Via di Monte del Gallo. Zelenou směrovku k hotelu uvidíte po levé straně. Z nádraží je to přibližně 500 m. Cena jízdenky na vlak je € 8,00. Levněji a s menším pěším přechodem se tam dostanete autobusem . Vystoupit musíte na Via Crescenzio (kousek od Piazza Cavour). Jízdenka stojí € 6,00 (zpáteční € 11,00). Odtud pak jeďte autobusem č. 34. Vystupte na Monte del Gallo / Brancaleone a jděte ve směru jízdy autobusu. Zelenou směrovku k hotelu uvidíte po levé straně. Je to jen přibližně 150 m. Předpokládáme, že vzhledem k poloze ubytování, budete mít nějakou časovou jízdenku, kterou použijete na autobus č. 34. Pokud ne, základní jízdenka BIT stojí € 1,50. Autobus č. 34 jezdí každý den od 5:30 do 21:00, v neděli od 6:00 do 21:20.

# 18.03.2015, 09:21.
Děkuji za Vaši odpověď. Vyplatí se asi přivstat a jít tam tak na osmou hodinu, nepletu se? Nevíte prosím, v kolik vystupuje Papež? Děkuji. Jan.

Možná se vyplatí si přivstat i dřív. 29.3.2015 je Květná neděle, Papež vystoupí v 9:30 a ve 12:00 hodin na Piazza San Pietro. Sledujte kalendář na Vatican, kde se mohou objevit případné změny.