ŘÍM 2015 / 13

Rady na cestu do Říma

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Řím 2015 / 13

Pokud je Řím cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2015. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o dopravě z letiště do hotelu, o jízdenkách městské hromadné dopravy, o návštěvě Vatikánských muzeí, Sixtinské kaple, Colossea a dalších památek, o vstupenkách do památek, o návštěvě Tivoli, o vstupu zdarma, o římských plážích, o trzích, o stravování v Římě a najdete zde také mnoho dalších informací o Římě, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete třináctou část, ta první je na stránce Řím 2015.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 09.02.2015, 15:00.
Klasická otázka. Prosím, jak se nejlépe dostaneme z Fiumicina do ulice Via dei Savorelli č. 45?

Optimální je následující spojení: z letiště Fiumicino jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte metrem A směr Battistini a vystupte na Cipro. Cena jízdenky BIT je € 1,50. Jděte po Via Cipro a za křižovatkou s Via della Meloria je zastávka autobusu č. 31. Cipro / Bragadin. Autobus jezdí každý den přibližně od 5. hodin do půlnoci. Jeďte směr Laurentina a vystupte na zastávce Anastasio II / Pio XI. Můžete použít jízdenku z metra (do 100 minut od prvního označení). Jděte po směru jízdy autobusu a za semaforem odbočte doprava, po schodišti přejdete na Via Marcello II. Ta Vás dovede na Via dei Savorelli a přímo před Vámi by mělo výt Vaše ubytování.

# 08.02.2015, 22:11.
2 dny před naším odletem se na Vás obracím ještě pro upřesnění. Na vlak od moře si tedy zakoupíme jízdenku na metro BIT za € 1,50. Tato jízdenka zřejmě nebude platná po celou dobu jízdy, tzn. po přestupu na Metro B (EUR Magliana) směr Termini. Na metro tedy budeme muset zakoupit další jízdenku BIT, je to tak? Moc děkuji za odpověď. Přeji příjemný večer. Miroslava.

Ano je to tak. Jízdenka BIT je platná 100 minut od označení a je přestupní. Pokud však pojedete vlakem nebo metrem, platí jen pro jednu jízdu tímto dopravním prostředkem. Při prvním použití musíte jízdenku označit. Pokud máte jízdenku označenou a přestupujete poprvé na metro nebo vlak, musíte ji označit ještě z druhé strany. Pokud přestupujete na autobus nebo tramvaj, už ji podruhé neoznačujete.

# 06.02.2015, 23:04.
Toto úterý - 10. února - odlétáme na 3 dny do Říma a chtěli bychom se zeptat, zda i v tuto roční dobu lze předpokládat fronty při vstupech do Kolosea a Vatikánských muzeí. Pořád váháme nad tím, zda vstupenky koupit online. Vatikán bychom chtěli navštívit hned po příletu, tzn. kolem 14. hodiny. Koloseum máme v plánu navštívit ve středu hned ráno. V případě, že bychom si zarezervovali vstupenky do Kolosea (reduced prices), musíme si je vyzvednout u nějaké speciální kasy, abychom se vyhnuli frontám? Předem moc děkuji za velmi cenné rady. Tereza.

Může se stát, že i mimo turisticky exponované termíny budou u těch nejvyhledávanějších památek fronty. V případě online rezervace nebo nákupu nějaké karty jsou pro tento případ speciální pokladny, kde nejsou žádné nebo jsou rozhodně menší fronty než u běžných pokladen.

# 05.02.2015, 16:50.
Děkuji velmi pěkně. Teď si dopisuji s Vatikánskými zahradami. Koupili jsme si tu Omnia Roma Vatican kartu a oni mi odepsali, že prohlídky minibusem nedělají. František.

To je nám líto. Je to bohužel riziko termínu. Prověřili jsme to, služba je skutečně v současné době nedostupná.

# 05.02.2015, 10:57.
Nejdříve děkuji za odpověď na můj první mail. Omnia Vatican a Roma Card jsme již zakoupili. Chtěli bychom se podívat do Galerie Borghese, ale na každé stránce o této památce je uvedeno jiné telefonní číslo. Nevíte náhodou, které je to pravé, nebo zda se dá prohlídka objednat mailem? Děkuji. František.

Číslo, kde si můžete zarezervovat prohlídku, je: 0039 06 32810. Veškeré informace včetně e-mailu najdete na oficiálních stránkách Galeria Borghese - Informazioni.

# 02.02.2015, 20:41.
Ráda bych se Vás zeptala, zda-li na cestu Řím - Tivoli - Řím platí Roma Pass. Děkuji. Lucie.

V rámci Roma Pass je městská doprava centrálního Říma. Tivoli je ve vedlejší zóně. Není tedy možné využít Roma Pass. Do Tivoli se dostanete vlakem Trenitalia z Tiburtina za € 2,60 nebo autobusem Cotral z Ponte Mammolo za € 1,30. Pokud byste neměla Roma Pass, lze využít časové jízdenky na 3 zóny - BIRG, BTR, CISR.

# 02.02.2015, 13:00.
Dá se někde na internetu koupit Archeologia Card online? A jde při tom rezervovat vstup do Collosea? Mám strach, že pokud bych kartu koupil až na místě, nemuseli bychom se do Collosea dostat kvůli davům. Chystáme se příští týden od soboty do čtvrtka. Děkuji. Tom.

Online prodej Archeologia Card byl bohužel dočasně pozastaven. Karta stojí € 23,00 a za online nákup se připočítává poplatek € 2,00. Prodej probíhal na e-shopu Coopculture, nepředpokládáme však, že se do Vašeho termínu opět rozjede. Doporučujeme tedy nákup někde mimo Colosseum - např. v Caracallových lázních (Terme di Caracalla) nebo v Palatino. S kartou se vyhnete frontám.

# 02.02.2015, 10:32.
Děkuji za odpověd. Mám ještě dotaz, zakoupenou jízdenku online stačí doma vytisknout i na zpáteční cestu? Řidič si jízdenku nechává nebo ji máme u sebe po celou dobu? Děkuji a přeji pěkný den. Vlastimil.

Jízdenka musí být vytištěna. Online verze (notebook, tablet, mobil) se neuznávají. Platnou jízdenku musíte mít u sebe po celou dobu trvání jízdy.

# 01.02.2015, 21:06.
Mám dotaz na cestu z letiště Fiumicino do centra. Je lepší si zarezervovat jízdenku na autobus společností Terravision online, nebo stačí koupit jízdenku na místě? Pokud na místě, kde se jízdenka na letišti kupuje? Děkuji a přeji pěkný den. Vlastimil. P.S.: Vaše stránky jsou fakt super.

Jízdenku můžete koupit online na stránkách společnosti , na stánku na letišti nebo v autobuse. Online nelze zakoupit jízdenku méně než 12 hodin před odjezdem. Výhodou online nákupu je, že máte jistotu odjezdu vybraným autobusem. Při nákupu jízdenky až na místě jedete prvním volným autobusem (to platí i v případě, že máte jízdenku koupenou online a Váš autobus z nějakého důvodu nestihnete). Velkou výhodou online nákupu je také cena jízdenky - € 4,00 resp. € 8,00 za zpáteční. Při nákupu na místě stojí jízdenka € 6,00 resp. € 11,00. Ve směru od Termini na letiště se doporučuje v případě zakoupené jízdenky online vyzvednout nejpozději do 20. minut před odjezdem palubní místenku v Terracafe, které je v blízkosti zastávky.

# 01.02.2015, 17:01.
Předně chválíme Vaše přínosné a hlavně velmi aktuální informační stránky o Římě. Vše podstatné jsme zde nalezli. Přeci jen by nás zajímalo, zda nemáte zkušenosti s půjčovnamy kol v Římě v zimním období. Jedeme 11.2. a to zda jsou funkční a případně nějaké tipy (ceny, konkrétní půčovny, a i případné nástrahy), budeme ubytovaní 100 metrů od Fontány di Trevi. Mnohohrát děkujeme za případnou odpověd. Jaro & Leňa.

Celoročně by měla být v provozu půjčovna kol a skútrů Bici Baci. Hodinová sazba je € 4,00, denní € 12,50, od tří dnů pak cena klesá pod € 10,00 za den. Na výše uvedených stránkách je možnost rezervace. Nepatří k nejlevnějším, ale máme informace, že celoročně provozují na kolech prohlídky Říma s průvodcem, předpokládáme tedy, že je v provozu i půjčovna. Před zapůjčením důkladně prostudujte smlouvu a zkontrolujte po technické stránce kolo.

# 01.02.2015, 16:14.
Nejprve bych Vám chtěl poděkovat za informace, které jsou k nalezení na Vašich stránkách, mnoha lidem to určitě usnadní přípravy na cestování. K mému dotazu: plánujeme s rodinou 5-denní dovolenou v Římě začátkem července a chtěli bychom kromě prohlídek Říma navštívit i přímořské letovisko Lido di Ostia. Rád bych znal Váš názor, zda považujete za lepší se ubytovat v Lidu a na prohlídky Říma v průběhu těch 5-ti dnů 2 x dojet, či naopak preferovat hotel / hostel v centru a 2 x si dojet na koupání do Lida. K Lidu mám ještě jednu otázku, a to zda je tam většina pláží veřejná nebo soukromá pro místní hotely a jaká je kvalita těchto pláží. Děkuji. R.

Z hlediska nákladů na dopravu je to jedno, z hlediska časové už ne. To záleží, zda chcete spíše pobývat u moře nebo procházet památky. Vzhledem k termínu, který uvádíte, bude příjemnější pobyt u moře :-) Doprava mezi Lido di Ostia a Římem je zajištěna vlakem Roma - Lido, na který můžete ze zastávky EUR Magliana navázat metrem B do centra a naopak. Vlak i metro jsou v tarifním pásmu metrebus, tzn. platí zde jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS, , . Většina pláží v Lido di Ostia je privátních, zvláště ve Vašem termínu. Občas je nějaká pláž veřejná, vždy je viditelně označena. V červenci bude fungovat veškerý servis a údržba.

# 31.01.2015, 00:09.
Obracím se na Vás s otázkou či pár otázkami. Plánujeme s manželem cestu do Evropy (ČR, letadlem) ze San Diega, Kalifornie a pak bychom rádi do Říma a okolí. To už bychom rádi absolvovali autem. Máme tu cestu naplánovanou ještě s bratrem, čili řídit ve dvou by nebyl problém. Jak je nejlépe se na cestu vydat směrem z Brna, jak je asi časově náročná a pokud máte přehled přibližně o cenové relaci. Mám na mysli benzín a mýtné. Čili doprava tam a zase zpět? Ceny benzínu šly dolů, ale netuším jak to je místně v Itálii a to mýtné už vůbec nevíme. Nepřijde nakonec cesta letadlem levněji? I když bychom neradi letěli. Člověk je trošku ochuzen z cestování a v Evropě jsme jednou za pár let, v Itálii poprvé. Ubytování už máme kousek od Říma zajištěno, takže s tím problém není. Co doporučujete k zajištění vstupenek? Objednávku dopředu a copak upřednostňujete. I když v tomhle městě asi se vyplatí vidět co se dá, že? Budeme tam týden, od 30. května do 7. června. Moc Vás zdravím a děkuji, pokud odpovíte. Marci.

Z Brna je optimální trasa následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - Udine - Bologna - Florencie - Řím. Po dálnici to vychází bez přestávek přibližně na 12 hodin. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 55,00. Mýtné při cestě zpět je ve stejné výši, zakoupenou dálniční známku využijete i při cestě zpět. Pokud byste se ještě někde cestou stavovali a bylo by to nad 10 dnů, vyplatí se koupit pro cestu zpět druhou desetidenní dálniční známku než dvouměsíční na obě cesty. Průměrná cena benzínu v Itálii je v současné době € 1,52 za litr. Lze samozřejmě zakoupit i za nižší cenu, i pod € 1,40 za litr, ale spíše mimo dálnici. Levnější jsou místní řetězce než nadnárodní. Pokud máte průměrnou spotřebu 7 litrů na 100 km, pak Vás cesta tam i zpět - 2500 km - vyjde na € 266,00. S poplatky a známkou na přibližně € 385,00. Pokud tedy letenku koupíte pod € 128,00 za osobu, je letadlo levnější a naopak. Je ale pravda, že v případě letecké dopravy musíte připočítat ještě náklady na letiště a z letiště, jak z Brna, tak z Říma a naopak pokud máte nižší průměrnou spotřebu na 100 km, bude cena nižší, stejně tak už v ČR natankujete levnější benzín, stejně tak před hranicemi s Rakouskem. Pokud zakoupíte vstupenky online, vyhnete se v mnoha případech frontám. Online lze zakoupit v těch nejvýznamnějších památkách a muzeích přímo z jejich stránek, nebo můžete využit některé z karet. Pro Řím je to , který stojí v současné době € 36,00 a poskytuje vstup zdarma do dvou vybraných památek nebo muzeí a do dalších vstup za snížené vstupné, k tomu římskou městskou dopravu v tarifním pásmu metrebus. Platnost je tři dny. Neplatí pro Vatikán. Pro ten je výhodnější zakoupit , ve které máte v ceně vatikánské památky a muzea, římské Colosseo, Foro Romano a Palatino a ktomu vstup zdarma do další jedné památky nebo muzea ze sítě Roma Pass a do dalších vstup za snížené vstupné. V rámci karty můžete využít i Open Bus Roma Cristiana, v ceně jsou i různí audio průvodci atd. A samozřejmě římská městská doprava v rozsahu Roma Pass. Cena Omnia Card je v současné době € 95,00, ale od 1. dubna se zvýší na € 98,00. Karty: , . V obou případech obdržíte voucher, který vyzvednete v infocentrech vypsaných na výše uvedených stránkách. Po úplnost ještě doporučujeme si pročíst naše otázky a odpovědi. Najdete tam možná odpovědi na otázky, které Vás ještě napadnou a konkrétně v odpovědi ze dne 06.01.2015, 17:25. ještě alternativní trasu, která může ušetřit až € 80,00. Doporučujeme také náš Cestovatelův blog, ve kterém jsou další tipy na úsporu a tankování.

# 28.01.2015, 22:16.
Chystáme se na kratší dovolenou do Říma a zvažujeme ubytování. Přijedeme autobusem Student Agency v sobotu odpoledne (Tiburtino Shopping Center, Via dei Pioppi,) a našli jsme si hotel v centru: Via Via Sacco Pastore 1/3 ( 3500 Kč / 2 noci se snídaní pro 2 osoby). Dostali jsme tip, že je super hotel přímo na pláži (Lungomare Paolo Toscanelli 186, 00121 Lido di Ostia, Itálie) - levnější, ale zvažujeme, zda se jednoduše dostaneme do centra - jak často spoje jezdí a kolik stojí cesta z hotelu do centra? Děkuji za váš čas. Michaela.

Váš hostel je vzdálený od stanice vlaku Roma - Lido přibližně 1,5 km. Z této stanice se k jeho blízkosti můžete dostat autobusem 05B, který jezdí přibližně od 5. do 24. hodin, přibližně 5 spojů do hodiny, po 22:00 dva spoje do hodiny. V neděli je ta frekvence menší, jezdí dva až tři spoje do hodiny. Musíte vystoupit na zastávce Bragozzi - 4. zastávka po výše zmíněné u stanice. Odtud pak musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke křižovatce a dál po Via Giuliano da Sangallo. Dovede Vás na Lungomare Paolo Toscanelli, po kterém se vydejte doprava. Váš hostel Litus je po pravé straně. Od zastávky je to přibližně 400 m. Můžete jet také okružním autobusem 01A, kterých jezdí ve stejné době a ve špičce od 6. do 19. hodiny jezdí 10 spojů do hodiny. Vystoupit musíte na zastávce Corso Duca di Genova / Sirene, je to 5. zastávka po výše zmíněné u stanice. Odtud pak musíte jít ve směru příjezdu autobusu ke křižovatce a dál doprava po Via delle Sirene. Dovede Vás na Lungomare Palo Toscanelli, po kterém se vydejte doleva. Váš hostel Litus je po levé straně. Od zastávky je to přibližně 400 m. Popis cesty k hostelu z různých destinací v Římě najdete na naší stránce Hostel Litus. Vlak Roma Lido jezdí přibližně 2x až 8x do hodiny, do 22 hodiny minimálně 4x. Ve všech uvedených spojích platí jízdenky pro tarifní pásmo metrebus, tj. BIT, BIG, BTI, CIS, , .

# 28.01.2015, 13:11.
Jaký měsíc je podle Vás nejvhodnější na návštěvu Říma, když by se člověk chtěl vyhnout velkému náporu turistů (původně jsme zamýšleli odletět v květnu nebo začátkem června)? A dále jsem se chtěla zeptat, zda se může fotit unitř muzeí (např. ve Vatikánu), popř. kolik tato služba stojí. Předem děkuji za Vaši odpověď. Lenka.

Jsou to měsíce květen, červen, září, říjen. V létě je tam moc horko. Největší nápory turistů jsou během velikonoc a dalších křesťanských svátků nebo událostí. Podle našich informací se nemůže vůbec fotit v Sixtinské kapli, jinde snad ještě ano, ale bez blesku.

# 27.01.2015, 15:31.
Mohu mít ještě jeden dotaz? Pokud si zakoupíme Omnia card, tak tu si vyzvedneme na nějakém konkrétním místě, že? A když ji mám, tak se zařadím do fronty lidí, např. ve Vatikánu, kteří kartu mají. Mohu ji využít i třeba na tu prohlídku zahrad s průvodcem? Pak si ale nemohu zamluvit vstupenku s časem dopředu online, ne? Vstupenky se tam platí dopředu převodem. Chápu to tak dobře? Děkuji a jsem s pozdravem. Radka.

Ano je to tak. Voucher na Omnia Card si vyměníte v kanceláři O.R.P. - Piazza Pio XII, 9 v bezprostřední blízkosti Vatikánu. Mají otevřeno každý den od 9:00 do 18:00. Kartu je třeba objednat i pro děti do nedovršených 6-ti let, které ji mají zdarma. Většinou je pro držitele Omnia Card, Roma Pass atd. zvláštní fronta, která je podstatně menší. Vše co je v kartě, máte popsáno na . V případě Vatikánských zahrad je třeba se domluvit e-mailem na uvedených adresách, takže máte možnost volby. Omnia Card se platí předem, stejně jako on-line samostatné vstupenky. Online si kartu můžete objednat na .

# 25.01.2015, 20:31.
Chystáme se na cestu do Říma v termínu od 12.-16.5. a ráda bych se zeptala, kde se dají koupit vstupy do Vatikánu, Kolosea apod. přes internet? A zda je výhodnější koupit Roma Pass nebo Omnia Card? Děkuji za odpověď. Linda.

Do Vatikánu lze vstupenky zakoupit online na stránkách Musei Vaticani, do Colossea na stránkách Coopculture. Pokud plánujete návštěvu Vatikánu, pak je výhodnější zakoupit turistickou kartu , která na rozdíl od obsahuje i vatikánské vstupy a panoramatické busy. K tomu vstup do Colosseo, Foro Romano a Palatino + vstup do zvoleného muzea ze sítě Roma Pass. Další muzea ze sítě Roma Pass jsou pak za snížené vstupné.

25.01.2015, 20:22.
Nevíte prosím, zda letos bude v Římě týden muzeí zdarma? Je znám už termín? U Vás se vždy dovíme co potřebujeme! Děkuji za odpověď. Iva.

Settimana della Cultura di Roma, Kulturní týden v Římě, probíhal většinou v dubnu. Přesný termín však nezveřejňovali ve velkém předstihu. Nicméně máme zprávy o tom, že tento týden nakonec neproběhl v roce 2013 ani v roce 2014. Je tedy málo pravděpodobné, že tomu tak bude v roce 2015. Termín býval vždy zveřejněn na Beniculturali přibližně s měsíčním předstihem. Všechna státní muzea bývají nově otevřena zdarma vždy první neděli v měsíci.

# 22.01.2015, 21:58.
Mockrát vám děkuji za detailní popis trasy. Mohu se tedy ještě zeptat, zda tušíte, zda tyto spoje budou takto jezdit i přes Velikonoce - tedy na Velikonoční pondělí? Aneb, existuje nějaká italská stránka jako idos.cz, nebo dpp.cz, kde si mohu přibližně měsíc před odletem zjistit tyto informace? Moc děkuji za skvělé rady. Sandra.

jezdí každý den včetně svátků, při nákupu jízdenek si vyberete přesný den a čas. Vlaky Trenitalia jezdí i na velikonoční pondělí podle jízdního řádu, městská doprava ATAC také. Jízdní řády pro konkrétní den najdete na výše uvedených stránkách.

22.01.2015, 14:21.
Chtěla bych se informovat, jak se dostanu z letiště Fiumicino do hotelu Idea Roma Z3 - Via Amos Zanibelli 00155 Roma Italy a jak dlouho bude cesta trvat. Prosím, můžete mi ještě říct, zda tento spoj, ale směrem z hotelu na letiště jezdí pravidelně i přes pracovní den v 5:00 hodin ráno? Děkuji. S pozdravem Sandra.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00 a odtud pokračujte vlakem FL2 za € 1,00 na Palmiro Togliatti. Odtud musíte projít podchodem na Via Collatina a vydat se ve směru, odkud přijel vlak. Uvidíte devítipatrové domy kolem dokola obehnané pásem balkonů, za nimi budete míjet čerpací stanici Auchan a naproti ní začínají opět ty atypické domy. Za nimi odbočte doleva na Via Giorgio Perlasca a po levé straně uvidíte Váš hotel. Je to necelých 500 m. Cesta autobusem trvá 55 minut, vlakem 10 minut, pěšky přibližně 10 až 15 minut. První vlak bohužel odjíždí z Palmiro Togliati až v 6:41. První autobus Terravision jede ve 4:40, další v 5:30. Tak brzy ráno bychom doporučovali si vzít na Termini taxi. Vyjde Vás na přibližně € 20,00, až na letiště na přibližně € 75,00. Přibližně 1 km jižně od hotelu jezdí na Via Prenestina tramvaj č. 14, která Vás také zaveze na Termini. Jezdí každý den od 4:55. Jízdenka BIT vyjde na € 1,50.

# 21.01.2015, 15:29.
Pane Řehůřku, narazila jsem na Vaše stránky a měla bych pár dotazů: 1. : 1.4. - 5.4. letíme do Říma. Můžete nám poradit, jak se dostaneme z letiště do Hotelu Ferrarese, Via Principe Amedeo 76, Stazione Termini. Jakou jízdenku budeme potřebovat? Z těch jízdenek jsem prostě zmatená. Je jich nějak moc :-( 2. : Dále bych se chtěla zeptat, zda má domněnka, že kromě Vatikánu se dají všechny památky, které máme v plánu (Forum Romanum, Coloseum, Pantheon, Palatino) projít pěšky. Mělo by to být vše v okolí. Je to tak? 3. : Pokud se chceme první den podívat k moři, našla jsem ve Vašich odkazech, že z Termini pojedeme metrem B směrem Laurentina. Vystoupíme na EUR Magliana a odtud vlakem Roma - Lido. Píšu to tak správně? Na toto si máme zakoupit jaké jízdenky? 4. : Na téma Roma Pass a Omnia Card jsem toho přečetla dost, ale stále se moc neorientuji. V případě, že navštívíme vše viz nahoře, by se nám určitě už vyplatil Roma Pass. Pak bych si nemusela kupovat žádné jízdenky, kromě na letiště a zpět. Je to tak? 5. : Chtěli bychom navštívit samozřejmě Vatikán včetně vatikánských zahrad. Je tam možné se dostat samostatně, nebo pouze s nějakou skupinou. Vyčetla jsem, že si můžeme koupit vstupenku za € 32,00, kde jsou vatikánská muzea + Sixtýnská kaple a právě ty zahrady, ale s nějakou skupinou a to my nechceme. 6. : Dá se do Vatikánu od našeho hotelu dojít pěšky a nebo dopravou? Případně, jak se tam dopravou dostaneme. 7. : Na Andělský hrad je vstupné € 7,00. Je v rámci Roma Pass. V rámci Omnia Card není? 8. : Poslední můj dotaz se týká toho, že jedeme vlastně před Velikonocemi. Tudíž předpokládám, že v tyto dny tam bude zřejmě hodně narváno. Takže pořád nevím, zda raději nekoupit tu Omnia Card a vyhnout se všem těm frontám, i když její cenu nejspíš úplně nevyužijeme. Mohu znát Váš názor? Děkuji moc za Váš čas a za odpovězení mých otázek. S přáním pěkného dne Radka.

1. : Jeďte autobusem za € 4,00 na Termini, přejděte na Via Giovanni Giolitti a po Via Daniele Manin se dostanete na Via Principe Amadeo. Po té se vydejte doleva. Váš hotel je po levé straně. 2. : Ano. 3. : Metro a vlak Roma - Lido jsou po celé trase v pásmu metrebus. Platí zde jízdenky BIT (jednorázová), BIG (denní), BTI (třídenní), CIS (týdenní), Roma Pass i Omnia Card. 4. : Ano. 5. : Pouze s průvodcem. 6. : Metrem A směr Battistini a vystoupit na Ottaviano / Musei Vaticani. Druhou možností je jet autobusem č. 40 na konečnou Borgo Sant´ Angelo. 7. : V rámci je mimo jiné vstup do Colosseo, Foro Romano a Palatino. K tomu máte ještě vstup zdarma do jednoho muzea nebo archeologické památky, které jsou součástí sítě Roma Pass, je tedy možné i do Andělského hradu. Do ostatních co jsou v síti Roma Pass máte pak snížené vstupné. 8. : Omnia Card je řešením, jak se vyhnout frontám i ve Vatikánu, stejnou výhodu Vám přinese i online nákup samostatných vstupenek. Počítejte však s tím, že v tomto období je tam hodně turistů, takže i ten počet lidí s kartou nebo online rezervací bude vyšší. Takže frontě se nevyhnete, ta Vaše ale nebude tak velká.

19.01.2015, 21:42.
Jedeme do Říma letos v červenci. Ještě se opravuje Fontána di Trevi nebo už ne? Děkuji. Nikol.

Ukončení rekonstrukce je naplánováno na říjen 2015.

# 19.01.2015, 19:57.
V únoru plánujeme cestu do Říma a chtěla bych se zeptat na možnost jízdenky. Potřebujeme se z letiště Fiumicino dostat na Termini a zpět, a pak tři dny využívat metro. Je nějaká nejvýhodnější jízdenka, popřípadě je vhodný Roma Pass? Lucie.

Na cestu z letiště využijte . Zpáteční jízdenka při online nákupu Vás přijde na € 8,00. Pro třídenní cestování v rámci Říma je pak vhodné si pořídit třídenní jízdenku BTI v ceně € 16,50. Platí do půlnoci třetího dne. Roma Pass je vhodný v případě, že využijete jízdenku BTI (tu pak nahrazuje) a současně využijete návštěvu muzeí obsažených v Roma Pass s tím, že první dvě návštěvy jsou zdarma, další se slevou. Pokud Vám součet BTI a plných cen plánovaných muzeí vyjde levněji než Roma Pass se slevněnými cenami, pak se nevyplatí a naopak. Udělejte si nějaký základní itinerář s tím, že to zoptimalizujete z hlediska dopravy a proveďte si kalkulaci s Roma Pass a bez Roma Pass.

# 19.01.2015, 13:08.
Na Velikonoce 2. - 6.4. bych měl být v Římě. Cesta z letiště do hotelu (centrum města) a zpět je mi jasná i když jízdenka do autobusu je vázána s objednaným časem, že? Když je pozdní přílet, co pak? Jsem v důchodu (72 let). Jaké mi doporučíte jízdenky, zdaže se chci zajet podívat do Ostie a Tivoli? Mám jako důchodce nějaké slevy? Myslím tím i slevy do muzeí a památek. Je pravda, že první neděli v měsíci (5.4.) jsou vstupy do památek a muzeí zdarma? Centrum města - základní památky (už znám z jednodenního výletu) chci obejít zu Fuß. Moc děkuji za odpověď! Jaroslav.

Pokud bude mít letadlo zpoždění, můžete jet následujícím volným autobusem . Jediný rozdíl je v tom, že nemáte garantované místo v tom konkrétním autobuse na předem stanovený čas. O zvýhodněných jízdenkách pro důchodce v římské dopravě nevíme. U vlaků Trenitalia je k dispozici stříbrná karta pro cestovatele nad 60 let. Stojí však € 30,00 a platí 1 rok, pro cestovatele nad 75 let je zdarma. S kartou dosáhnete slevy 15%. To se však při jednorázových cestách nevyplatí. Do Ostia se dostanete vlakem Roma - Lido, kde platí standardní jízdenky pro tarifní pásmo metrebus - BIT, BIG, BTI, CIS, , . Do Tivoli stojí jízdenka vlakem z Tiburtina € 2,60. Bohužel od 1.7.2014 se změnil tarifní systém státních muzeí a památek. Vstup zdarma je do 18. let, snížené vstupné do 25. let, ostatní platí plné vstupné. První neděli v měsíci je vstup do státních muzeí a památek zdarma, davakrát do roka je noc v muzeu za € 1,00.

# 13.01.2015, 12:43.
Chcela by som sa aj ja opýtať. V apríli by sme chceli ísť na pár dní do Tivoli, ale samozrejme pozrieť aj Rím. A ako sa dostaneme z letiska Ciampino do Tivoli? Ďakujem pekne za odpoveď. Katarína.

Musíte se dostat na Termini. Bez přestupu je to možné autobusem za € 4,00 nebo s jedním přestupem autobusem Atral na Anagnina za € 1,20 a odtud metrem A na Termini. Z Termini pak pokračujte metrem B na Tiburtina. Na metro můžete použít už standardní jízdenky BIT, BIG, BTI, CIS, nebo . Z Tiburtina pak pokračujte vlakem FL2 do Tivoli. Jízdenka stojí € 2,60. Můžete jet také z Termini metrem B na Ponte Mammolo a odtud autobusem Cotral do Tivoli za € 1,30. Do Říma se pak dostanete stejným způsobem v opačném sledu, na letiště také.

# 11.01.2015, 18:31.
Moc děkuji za rychlou odpověď :-) Ještě bych se chtěla tedy zeptat na tu cestu vlakem. Lístek bude stát také € 1,50? Našla jsem, že z Termini k hotelu by se dalo také dojít pěšky přibližně za 10 min, je to možné? Byla by také možná varianta vrátit se od moře zpět na letiště a odtud pokračovat Terravision na Termini (ale asi by to byla dražší varianta)? Jinak máte skvělé stránky, je tam mnoho informací, některé určitě využiji :-) Miroslava.

Celá trasa vlaku Roma - Lido je v tarifním pásmu metrebus, tzn. můžete použít všechny typy jízdenek - BIT, BIG, BTI, CIS, nebo . Pěšky z Termini na Via dello Statuto počítejte s cestou dlouhou přibližně 15 minut a 1 km. Vracet se z moře na letiště a jet je zbytečné, je to dražší.

# 11.01.2015, 17:31.
Ráda bych Vás požádala o několik informací. V únoru odlétám s přítelem do Říma (4 dny). Vybrali jsme si hotel Oriente na Via dello Statuto. Po příjezdu bychom se chtěli podívat k moři, jaké jsou možnosti dopravy a jak se poté dostat do hotelu? Hledala jsem autobusové zastávky, které by byly nejblíže našemu hotelu, ale jsem z toho poněkud zmatená. Nevím, zda zvolit společnost Cotral, nebo Teravission. Také přemýšlíme, že bychom si Řím prošli pěšky, bez zakoupení Roma Passu. Je tato myšlenka reálná? Dle mapy to vypadá, že všechny hlavní památky jsou blízko sebe. Chtěli bychom navštívit hlavní památky, ale nevím, zda nakupovat vstupenky předem online, přeci jenom bude únor. Lze i v tomto měsíci předpokládat fronty? Těm bychom se rádi vyhnuli :-) Moc děkuji za odpověď a přeji pěkný den. Miroslava.

Spojení mezi letištěm a Vaším hotelem je nejjednodušší autobusem na Termini za € 4,00 a odtud metrem A na Vittorio Emanuele (směr Anagnina) za € 1,50. Via dello Statuto vychází z jednoho rohu tohoto náměstí (na jihozápadě). Hotel je po levé straně. Toto využijete spíše při cestě na letiště. Pokud chcete cestovat přímo k moři z letiště, jeďte autobusem Cotral do Lido di Ostia na Piazza della Stazione, odtud pak můžete dojít k moři pěšky. K hotelu se pak dostanete z Piazza della Stazione vlakem Roma - Lido. Vystupte na EUR Magliana, přestupte na metro B, dojeďte na Termini, přestupte na metro A a dojeďte na Vittorio Emanuele. Pěšky lze prohlídku Říma také realizovat, vzhledem k úspoře času můžete některé oblasti realizovat metrem za jednoduchou jízdenku BIT v ceně € 1,50 - např. Vatikán a okolí. V únoru nebude tolik turistů jako začátkem dubna kolem velikonoc, nicméně minimálně do Vatikánu bychom Vám doporučovali online nákup. Někde je dokonce rezervace nutná - Galeria Borghese, Palazzo Valentin, Scavi Archeologici, Domus Romane.

11.01.2015, 17:23.
Pojedeme s přáteli do Říma, budeme bydlet v hotelu Saint Paul na Via Vito Volterra 43. Prosím, jak se k hotelu dotaneme nejlépe z letiště Fiumicino? S přáním všeho dobrého do nového roku Marie.

Jeďte vlakem FL1 za € 8,00 a vystupte na Trastevere, odtud pokračujte autobusem č. 170 směr Agricoltura za € 1,50. Vystupte na zastávce Marconi / Brotolotti. Jděte ve směru jízdy autobusu, na první křižovatce odbočte doprava a jděte po Via Corrado Segre. Na jejím konci odbočte opět doprava na Via Vito Volterra. Vaše ubytování je po pravé straně. Je možné, že to půjde projít komplexem už přímo od zastávky autobusu. Levnější, ale zdlouhavější řešení je jet autobusem za € 4,00 na Termini a odtud pokračovat výše uvedeným autobusem č. 170 ve stejném směru. Autobus č. 170 jezdí každý den od 5:30 do půlnoci, v neděli od 14:30 do půlnoci.

# 11.01.2015, 14:04.
Prosím o radu, jak se nejlépe dostat z letiště Fiumicino do hotelu Acropoli, Via Principe Amedeo, 63/65/67, Rome a zpět na letiště v den odjezdu - letíme v sobotu a vracíme se v úterý. Letíme prvně do Itálie celá rodina, na které památky se máme v blízkosti hotelu zaměřit. Moc si cením Vaši odpovědi a pomoci, děkuji. H.

Jeďte autobusem na Termini za € 4,00. Odtud už to je k hotelu v pěší vzdálenosti. Přejděte na druhou stranu stanice Termini na Via Giovanni Giolitti. Pokračujte po Via Daniele Manin. Druhá ulice která ji křižuje je Via Principe Amadeo. Vydejte se po ní doleva. Po pravé straně je Váš hotel. Musíte mít nějaký itinerář, plán toho, co Vás zajímá. Podle toho si naplánujte cestování po Římě pěšky nebo v kombinací s dopravou. Kousek od hotelu je např. Basilica di Santa Maria Maggiore. Velká koncentrace památek je přibližně 1,5 km jihozápadně - Colosseo, Foro Romano atd.

# 11.01.2015, 10:55.
Nejprve musíme pochválit Vaše stránky - výborná a záslužná práce. Chystáme se v termínu 24. 1. - 27. 1. 2015 navštívit s rodinou Řím. Pojedeme ve složení 2 dospělí, 2 děti 14 let, 1 dítě 4 roky. Dovolujeme si Vás požádat o zodpovězení následujích dotazů: 1. příletíme na letiště Fiumicino a chceme jet vlakem FL1 do centra. Kolik je cena jízdenky pro dospělého, kolik budou platit děti 14 let (mají studentské průkazy ISIC) a kolik dítě 4 roky? Kde se kupují jízdenky? Dá se koupit rovnou zpáteční jízdenka? 2. Chceme si koupit třídenní jízdenku na MHD - dospělí platí 16,50 Euro, ale nevíme kolik platí děti 14 let a zda to má dítě ve věku 4 let zdarma. Třídenní jízdenka na MHD se dá koupit na všech místech co jste uváděli nebo tyto vícedenní jízdenky jen na některých místech? 3. Jaká je běžná otvírací doba klasického supermarketu (potraviny) v sobotu a v neděli? 4. Již jste to sice uváděli, ale úplně jsem tu odpověď nepochopil - jaké vstupné na památky budou platit děti 14 let - studenti a dítě 4 roky? Předem moc děkuji za odpověď. Michal.

Ve vlacích Trenitalia jezdí děti do 3,99 let zdarma bez nároku na sedadlo, děti do 14,99 let mají 50% slevu. Nicméně Trenitalia nabízí i různé další slevy. Např. dva dospělí a tři děti 4 - 15 let by měly platit € 24,00, tzn. dvě děti zdarma. Pokud má třetí dítě méně než 4 roky, odpovídá to standardní slevě 1,0 + 1,0 + 0,5 + 0,5 + 0,0. Jízdenky se kupují na pokladně v odjezdové hale. Zpáteční jízdenku by neměl být problém zakoupit. Jízdné v městské dopravě je pro děti do deseti let v doprovodu dospělého zdarma, ostatní platí standardní jízdné. Jízdenku BTI koupíte na pokladnách i v automatech. Co se supermarketů týče, je to různé. Např. Lidl má otevřeno 8-21, v neděli 9-21. Některé prodejny však otevírají kromě neděle i v 7:30 nebo 8:30 a zavírají v neděli i ve 20 nebo 13. Auchan 8:30 - 21:00, v neděli 9:00 - 21:00. Některé řetězce (např. Pam) mají otevřeno jen ve všední den. Římská muzea jsou do 18-ti let pro občany EU zdarma. Ve Vatikánu je vstup zdarma pro dítě do 6. let. Do 18. let platí snížené vstupné.

# 10.01.2015, 15:31.
Děkuji za odpověď na předešlé dotazy. Obracím se na Vás, ale ještě s několika dalšími. Chtěla bych se zeptat, zda jízdenku BIT mohu uplatnit při cestě autobusem Terravision z letiště na Termini, a posléze tedy i dále v autobuse číslo 40, případně zda nevíte o nějaké přehledné stránce, kde bych se mohla o jízdném dozvědět více. Dále zda je pravdou, že jsou v Římě v mnohých památkách vstupy pro osoby mladší 18 let zdarma. Jedeme od 13.1 - 17.1 proto bych se ještě zeptala, zda se nám vyplatí Roma Pass s tím, že se chceme zastavit ve Vatikánu, do kterého neplatí. Předem děkuji za odpovědi. Anežka.

Jízdenku BIT a další (BIG, BTI, CIS) nelze uplatnit při cestě z letiště. Navíc je úplně jiná společnost. Informace o jízdenkách najdete na ATAC. Vstupné zdarma do 18. let by už mělo být i pro všechny občany EU, nejen obyvatele Říma. Na otázku zda se Roma Pass vyplatí nebo ne jsme už odpovídali mnohokrát. Je třeba si to propočítat v souvislosti s itinerářem a dopravou. Když Vám vyjde cena s Roma Pass levněji, pak se vyplatí.

# 09.01.2015, 16:53.
Zamýšlíme si koupit vstupenky do římských památek prostřednictvím Čedoku v ČR. Budeme mít s sebou 3 děti ve věku do 18 let. Jsou pro ně bezplatné vstupenky nebo žádné vstupenky nepotřebují a prostě jdou s dospělými a při vstupu se prokazují jen osobními doklady? Eva.

Na pokladnách obdrží volnou vstupenku. Tyto informace by Vám měl ale poskytnou Čedok, za to je platíte.

# 08.01.2015, 11:49.
Potřeboval bych vědět, zda noční vlaky z Vídně do Říma jezdí i o prázdninách. V Idosu svítí, že jezdí jen do 12.6. ale to je tam u všech vlaků. Zda náhodou Italové nemají změnu grafikonu 13.6.? A když jedu na jízdenku FIP, na které vlaky musím mít příplatek? Děkuji za odpověd. Petr.

Máte zřejmě na mysli vlak EN 234/235 Vídeň - Řím v 19:17. Jezdí každý den, v létě vejdou v platnost nové jízdní řády 14.6.2015. U toho vlaku bylo v minulosti nutné zakoupit za plnou cenu místenku popř. lůžko. Jak je to ale v současné době přesně nevíme. Nějaké změny ale určitě proběhly. Pokuste se najít informace ve Zvláštním ujednání ČD pro mezinárodní přepravu z 28.11.2014 (58932/2014-O16), kde je uvedeno, že vlaky ÖBB EN v přepravě mezi Rakouskem, Itálií, Švýcarskem a Německem jsou vlaky IRT. Mezi těmito vlaky je uveden i vlak EN 234/235 Wien - Firenze (Florencie) - Roma (ÖBB EN) a současně je tam uvedeno, že vlaky IRT jsou s povinnou rezervací a k dokladům FIP je nutné zaplatit příplatek s místenkou. Další informace hledejte v Zaměstnaneckých výhodách ČD ohledně FIP. Jsou tam i informace o výjimkách v Itálii.

06.01.2015, 17:25.
Děkuji za Vaši reakci - a hezkou službu. Jedeme z Hradce Králové jen ve 2, proto začínáme uvažovat spíše o letadle. Do Říma jedeme jen za památkami - na přibližně 5 dnů. Vyjde trasa autem nějaká levnější než zmiňovaná? Děkujeme moc. Marta.

Určitě existuje levnější a námi několikrát vyzkoušená trasa. Je přibližně o 50 km kratší v jednom směru než Vámi uvažovaná. Můžete jet následující trasu: Hradec Králové - Svitavy - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Cesena - Perugia - Terni - Orte - Řím. Jedná se samozřejmě o hlavní směry. Za Villachem sjeďte do Arnoldsteinu, kde u Fun Wash Spirit levně natankujte a pokračujte mimo dálnici do Itálie až do Gemony. Tady se napojte na dálnici a sjeďte z ní až v Mestre, kde se napojíte na silnici SS309, která Vás dovede do Ravenny. Odtud pokračujte po SS3bis čtyřproudovkou na Cesena a Perugia až k Terni a následně po SS205 k Orte, kde se napojte na A1, která Vás dovede do Říma. Po SS3bis doporučujeme jet ve dne, není tak kvalitní jako italské dálnice. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70 a na mýtném v Itálii zaplatíte v úseku Gemona - Mestre € 11,30 a v úseku Orte - Řím € 4,40. Celkem tedy tam i zpět zaplatíte na poplatcích € 40,10, což je o € 80,30 méně než na Vámi dříve navržené trase. K tomu je třeba připočítat cenu nafty nebo benzínu podle Vaší spotřeby. Dejme tomu že budete mít spotřebu 6 l pohonných hmot na 100 km. Pokud budeme počítat průměr mezi naftou a benzínem v Itálii € 1,50 za litr, vyjdou Vás pohonné hmoty na přibližně € 250,00. Celkem tedy doprava na přibližně € 145,00 za osobu. Předpokládáme však, že Vaše reálná spotřeba a tankování bude levnější. Pokud se však na tuto cenu dostanete letecky, je to lepší a pohodlnější řešení. Potom se na nás můžete obrátit s radou na cestu do hotelu. Informace o výše popsaných trasách najdete v našich italských reportážích a v Cestovatelově blogu.

# 05.01.2015, 20:41.
Děkuji moc. Ještě prosím o informaci - mýtné € 51,20 je za cestu tam nebo tam i zpět? Průsmyk je taky € 9,00 za 1 cestu? Marta.

Bohužel se jedná ve všech případech o cenu za uvedenou trasu, tzn. Rozvadov - Řím. Při cestě zpět se platí mýtné ve stejné výši. Pokud se budete vracet během deseti dnů, využijete samozřejmě již zakoupenou rakouskou desetidenní dálniční známku. v opačném případě si kupte druhou desetidenní. Je to levnější než dvouměsíční. Pokud nám zašlete místo odkud vyjíždíte, pokusíme se Vám najít levnější řešení.

# 04.01.2015, 21:41.
Čeká mě pobyt v Římě, a proto bych se Vás ráda zeptala na cestu z Via di Sant' Eufemia 5 (Hotel Cosmopolita) na letiště Ciampino. A pak také na cestu z hotelu do Vatikánu. Nerada bych používala taxi, protože jsou velmi drahá. Předem děkuji za odpověď. Anežka.

Jděte od hotelu na Via IV Novembre a vydejte se po ní doleva. Jakmile na ní naváže Via Cesare Battisti, uvidíte po levé straně zastávky autobusů (před BNL - BPN Paribas). Jeďte autobusem č. 40 na Termini. Odtud pak pokračujte autobusem - z Via Marsala - za € 4,00 na letiště Ciampino. Naproti výše uvedené zastávky směrem k Piazza Venezia je zastávka pro opačný směr. Stejným autobusem č. 40 se dostanete do Vatikánu - zastávka Traspontina / Conciliazione. Jděte ve směru příjezdu autobusu a odbočte doprava na Via della Conciliazione. Ta Vás přivede do Vatikánu.

# 04.01.2015, 19:20.
Můžete mi prosím poradit, jak nejlépe do Říma? Pojedeme v červnu. Předpokládám, že Mnichov, Insbruck, a dolů. Jak je to prosím s poplatky? Děkuji moc. Marta.

Optimální trasa je po dálnici: Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - Řím. V Německu se letos dálnice ještě neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,70, za průjezd Brennerem zaplatíte letos nově € 9,00 a na mýtném v Itálii € 51,20.

# 04.01.2015, 04:34.
Vlastně mě napadá jeden dotaz hned - předpokládám, že uvedené ceny taxi jsou z daného místa ubytování na letiště. Kolik by přibližně stálo taxi od ubytování na Via Giorgio Perlasca na Termini k zastávce busu Terravision? Předem děkuji. Luděk.

Ano, ceny byly uváděny z místa ubytování na letiště Fiumicino. Z Via Giorgio Parlasca na Termini Vás taxi přijde přibližně na € 19,00. Veškeré ceny taxi jsou uváděny v nočním tarifu, tzn. v době od 22:00 do 7:00, tj. kdy pojedete na letiště.

# 02.01.2015, 21:28.
Chtěl bych se zeptat na nejrychlejší cestu z letiště Ciampino na ulici Via di Sant' Eufemia. Tomáš.

Nejdříve se musíte dostat na Termini. To můžete autobusem za € 4,00 nebo autobusem Atral za € 1,20 na Anagnina a odtud metrem A směr Battistini na Termini za € 1,50. Odtud pak autobusem č. 40 směr Borgo Sant' Angelo a vystoupit musíte na Piazza Venezia. Jízdenka BIT stojí € 1,50, pokud pojedete metrem, tak můžete použít tu z metra. Z Piazza Venezia jděte ve směru příjezdu autobusu po Via Cesare Battisti a Via Quattro Novembre, Via di Sant' Eufenia z ní odbočuje šikmo vpravo. První varianta je rychlejší.