ITÁLIE 2016 / 12

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 12

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete dvanáctou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 08.02.2016, 19:26.
V létě se potřebuji přesunout z města Portorož ve Slovinsku do vesnice Bovec ve Slovinsku. Přes Itálii. Navigace mi ukazuje nejkratší cestu po neplacených úsecích dálnicí RA13 přes Itálii. Je možné, že se tento úsek neplatí? Děkuji za odpověď. Pavel.

Dálnice RA13 je vedena jako státní silnice. Po celém svém úseku není zpoplatněna. Stejně tak nejsou zpoplatněny navazující úseky od slovinsko - italské hranice. Platí se až na A4, kde je přímo na dálnici umístěna mýtnice u Manfalcone Est. Úsek dálnice na slovinské straně vyžaduje slovinskou dálniční známku.

# 07.02.2016, 12:54.
V červenci jedeme na dovolenou do Bibione. Můžete nám doporučit trasu? Jaký je rozdíl mezi trasou přes Dolní Dvořiště a trasou přes Cheb? Vyjíždíme z Chomutova, cesta přes České Budějovice by byla asi lepší v tom, že bychom si mohli natankovat ještě v České republice, ale nevíme, v jakém stavu jsou české silnice. Je potom rozdíl v ceně nafty mezi Rakouskem a Německem? Na kolik nás cesta asi tak vyjde? A ještě nemůžeme v Bibione dohledat nějaké zábavní parky. Asi bude lepší jet na výlet do Lignana, že? Darina.

Začneme od konce. Poplatkově Vás cesta vyjde v obou variantách stejně. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Průměrné ceny nafty v polovině ledna jsou následující: Česká republika € 1,03, Německo € 1,03, Rakousko € 1,02, Itálie € 1,33. Z toho vyplývá, že průměrné ceny nafty kromě Itálie, která byla výrazně nejdražší vždy, jsou přibližně stejné. Vyplatí se samozřejmě tankovat mimo dálnici. Náš tip na tankování najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Doporučujeme natankovat plnou nádrž u Vaší oblíbené čerpací stanice v ČR a pak tankovat podle našeho doporučení jak při cestě tam, tak při cestě zpět. Trasa Praha - České Budějovice je bez problému. Jakou variantu zvolit záleží také hodně na tom, kdy pojedete. Pokud pojedete v kritických prázdninových termínech, tj. z 1. na 2. července 2016 nebo z 29. na 30. července 2016, na Mnichov nejeďte. Nicméně i tak Vám hrozí velký dopravní nápor mezi Salzburgem a tauernskými tunely. My bychom v tomto případě asi volili variantu po A9 na Liezen a Klagenfurt. Nicméně i A9 bude pod náporem, menším než A10. Sjeďte už na B114 a následně B317, která Vás dovede do Klagenfurtu na dálnici A2. Na A9 bude jeden zpoplatněný tunel za € 5,00. Další nápor očekávejte na italské A4, kde se budou tořit kolony před severoitalskými letovisky. V neděli nebo ve všední den bychom asi volili cestu přes Mnichov. V Bibione je lunapark. Za aquaparkem, zoo, zábavním parkem, akváriem jeďte do Lignano.

# 03.02.2016, 14:04.
Poprosil bych o radu, jak se nejlépe dostaneme z letiště v Pisa do centra Sieny. Předpokládáme cestu v dubnu / květnu. Předem děkuji. Vaše rady a doporučení jsou výborné. Rádi z nich čerpáme. Pavel.

Nejjednodušší spojení je se společností Autostradale, konkrétně se jedná o službu Airport Bus Express. Autobus jede na trase Pisa - Florencie - Siena. Jízdenka stojí € 15,00 a zakoupíte ji v příletové hale. K dispozici je celkem 9 spojů od 9:20 do 19:30. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Druhou možností je jet autobusem Terravision do Florencie na nádraží S.M. Novella za € 4,99 a odtud regionálním vlakem Trenitalia za € 9,10. Třetí možností je jet z letiště spojem Pisa Mover na nádraží Pisa Centrale. Toto vlakové spojení bude k dispozici až od září 2016, nicméně už nyní je služba poskytována náhradní autobusovou dopravou stejného názvu. Jízdenka stojí € 1,30. Z Pisa Centrale můžete jet regionálním vlakem Trenitalia s přestupem v Empoli za € 10,70.

# 03.02.2016, 13:34.
Letos v červenci pojedeme autem do Caorle. Zajímalo by mě, jak nejlépe naplánovat cestu z Hradce Králové do Caorle a na kolik by nás vyšla cesta a zda by se dalo nějak vyhnout placeným tunelům. A chtěli bychom si udělat výlet z Caorle do Benátek. Jen na jeden den. Poraďte mi prosím, jak nejlevněji tam dojet, popřípadě cenu za parkování nebo cenu lodního nebo autobusového lístku. Děkuji. Klára.

Jeďte trasu: Hradec Králové - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - San Stino di Livenza - Caorle. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 13,30. To samé při cestě zpět. Na této trase se vyhnete v Rakousku poplatkům za tunely (na trase Salzburg - Villach stojí € 11,50) a hlavně v nejhorších prázdninových termínech zácpám na rakouské A10. Mírnou zácpu můžete potkat ve Vídní a potom až na severu Itálie na A4 u severoitalských letovisek. Odpověď ohledně výletu z Caorle do Benátek hledejte v odpovědi ze dne 31.05.2015, 09:43.

# 02.02.2016, 17:01.
Prosím o doporučení na nejvýhodnější trasu do Roseto degli Abruzzi jak z časového, tak i finančního hlediska. Jedeme 24.6.2016 osobním automobilem z Lišova u Českých Budějovic. Děkuji. Zdenka.

Jeďte následující trasu: Lišov - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Roseto - Roseto degli Abruzzi. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za půjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 49,00. To samé při cestě zpět. Ušetřit můžete jízdou mimo dálnici, kde to má smysl. My sjíždíme z dálnice v Rakousku u Arnoldsteinu, kde tankujeme, pokračujeme údolím souběžně s dálnicí do Gemona, kde se na dálnici napojíme. Sjíždíme opět v Mestre, pokračujeme na Chioggia, Ravenna a Rimini. Na Rimini Nord se na dálnici opět připojíme. Poplatky jsou v tomto případě za úsek Gemona - Mestre € 11,70 a za úsek Rimini Nord - Roseto € 16,20. Úspora je tedy € 21,10, za oba směry € 42,20. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008, tip na tankování v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 02.02.2016, 16:57.
V létě se chystáme autem do Lignano Sabbiadoro. Budeme vyjíždět z Velešína směrem na Linz a potom na Graz a dál do Itálie. Chtěla bych se zeptat na dálniční poplatky, tunely a mýtné. Na kolik to vyjde? Děkuji za odpověď. Iveta.

Jeďte na Salzburg a Villach. Potřebujete rakouskou desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. My sjíždíme v Rakousku z dálnice u Arnoldsteinu, kde tankujeme, a pokračujeme údolím souběžně s dálnicí až do Gemony, kde se na ni zase připojujeme. Mýtné v úseku Gemona - Latisana je ve výši € 5,30, úspora je tedy € 6,00, v obou směrech € 12,00. Pokud pojedete na Graz a Villach, zaplatíte na mýtném za tunely více než v předchozí variantě. Na dálnici A9 budete mít v cestě Bosrucktunnel v ceně € 5,00 a Gleinalmtunnel v ceně € 8,50. Celkem tedy € 13,50, což je o € 2,00 více v jednom směru než za tauernské tunely. Smysl to má v nejhorších sezónní termínech na přelomu června a července z Pá/So a na přelomu července a srpna z Pá/So, kdy se tvoří na A10 velké zácpy. Na A9 se ty zácpy ale tvoří také, je to hlavní směr z Německa na Maribor a dále do Chorvatska.

# 30.01.2016, 19:34.
Ráda bych se informovala o možnostech dopravy z letiště Marco Polo do Lido di Jesolo. Vím, že je možné využít autobusovou linku ATVO. Mohu si tento lístek koupit na letišti? Kolik stojí? Dále v jaké lokaci Lido di Jesolo nás může autobus vysadit? Bydlíme v Hotelu Imperia. Mnohokrát děkuji za odpověď. Denisa.

Z letiště Marco Polo jezdí do Lido di Jesolo linka společnosti ATVO, konkrétně č. 10. Jízdenka stojí € 3,50. Můžete ji zakoupit na letišti na pokladně ATVO, která je otevřena od 8:00 do 23:50. V Lido di Jesolo zastavuje na Autostazione. Odtud musíte jet městským autobusem ATVO č. 60u a vystoupit na Piazza Internazionale. Jízdenka stojí € 1,30. Z náměstí jděte kolem kruhového objezdu a výškové budovy banky na Via Aquielia. Čtvrtá ulice vpravo je Via A. Volta VIII Vicolo. Po ní se vydejte a za křižovatkou uvidíte na pravé straně Váš Hotel Imperia. Je to rohová budova, vchod je z kolmé ulice Via Bafile. Od zastávky je to přibližně 500 m.

# 29.01.2016, 09:54.
Omlouvám se, že vás znovu obtěžuji, ale jste jediný z mého okolí, kdo zná tak skvěle Itálii. Prosím vás o informaci, jak daleko je Villagio Terrazzo sul Mare od městečka Cupra Marittima. Bohužel mi na to nedokázali v cestovní kanceláři odpovědět. Stále ještě vybíráme, kam vyrazíme. Chceme mít blízko u sebe ubytování a moře, ale i město k večerním procházkám. Děkuji. S pozdravem Hana.

Je to víceméně ve městečku, konkrétně na druhé straně silnice SS16 od moře. Z dálnice A14 sjedete pravděpodobně na Pedaso a pojedete podél moře a železnice. Projedete Massignano, po levé straně budete míjet Calypso Camping a vjedete do Cupra Marittima. Pojedete zástavbou a naproti lékarny (Farmacia, po levé straně) odbočíte doprava. Silnička vede ve směru, kterým jste přijeli. Dovede Vás k Camping Villaggio Turistico Terrazzo sul Mare. Do centra, kde je malé náměstíčko, kostelík a městský úřad, je to přibližně 900 m směrem na jih.

28.01.2016, 11:24.
1. července se chystáme do Itálii do Bibione - Lido dei Pini. Mohli byste nám poradit cestu a dále jaké poplatky nás čekají? Kde je výhodnější natankovat? V Rakousku nebo v Itálii? Jedeme z Mladé Boleslavi. Děkuji. Eliška.

Vaše optimální trasa je následující: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. To samé při cestě zpět. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousku - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji.

# 28.01.2016, 10:56.
Potřebovala bych vědět, kolik bude stát mýtné z Brenneru do Ferrary včetně poplatku za Europabrücke s autem Mercedes Sprinter. Děkuji. Helena.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii pro vaši kategorii € 29,10. Mýtné je pro sjezd Ferrara Sud. Předpokládáme, že budete směřovat dále po RA8 k moři. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Poplatky v Rakousku jsou pro kategorii vozidla do 3,5 tuny. Poplatky v Itálii jsou za předpokladu, že nemáte žádný vozík apod. V opačném případě by byly poplatky vyšší.

# 26.01.2016, 18:44.
Paráda, super informace. Ještě se pro jistotu zeptám. Úsek dálnice z Padova do Ferrara je zpoplatněný nebo ne? Mnohokrát děkuji za radu. Takže se určitě vyplatí u Trenta sjet a ušetřit tak 50% nákladů spojených s mýtným. Moc si vážím vaší pomoci. Vyřešil jste náš problém kudy jet. Přeji hezký zbytek dne. Jan.

Ano, je zpoplatněný. Jedná se o část autostrády A13. Úsek, který Vás pravděpodobně zajímá, Padova Ovest - Ferrara Sud, je zpoplatněný ve výši € 7,20.

# 26.01.2016, 11:34.
1. července jedeme na dovolenou do Alba Adriatica a stále řešíme varianty, kudy by bylo nejlepší jet. Přemýšlíme stále o trase Ústí nad Labem - Praha - Plzeň - Domažlice - Landau - Altötting - Rosenheim - Kufstein - Brenner - Modena - Bologna - Alba Adriatica. Ale mluvil jsem se známým, poradil mi vyhnout se Brennerskému průsmyku a objet ho po silnici č. 182 a napojit se na dálnici až na italské straně. Pak říkal, zda by nebylo lepší to vzít od Trenta na Bassano del Grappa - Padova - Ferrara - Ravenna. Po SS16 a u Cesena se napojit na dálnici a nebo pokračovat dále po té SS16. Ale zase nevíme, zda pak nevyjde mýtné mnohém dráž, když po něm nepojedeme celou cestu. Kolik bychom touhle cestou ušetřili a nevíte, jak vypadá tahle cesta v létě?

V případě standardní trasy přes Brenner jsou poplatky následující: desetidenní rakouská dálniční známka v ceně € 8,80 (jedna nebo dvě), průjezd Brennerem v ceně € 9,00 a mýtné v Itálii v ceně € 47,20. To samé při cestě zpět. Ve Vámi navržené variantě zůstává desetidenní rakouská dálniční známka, mýtné v Itálii po Trento Nord ve výši € 10,20 a mýtné v Itálii v úseku Cesena - Val Vibrata ve výši € 15,70. Popsaná cesta mimo dálnici je samozřejmě možná, nese to však s sebou velké zdržení. V případě SS16 doporučujeme cestu maximálně po Rimini Nord. Odtud už je to jedno velké letovisko a v sezóně hodně pomalé a náročné. Pokud pojedete přes Českou republiku na noc, doporučujeme variantu Praha - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Udine - Mestre - Chioggia - Ravenna - Rimini Nord - A14 - sjezd Val Vibrata - Alba Adriatica. Tuto trasu jezdíme často a je téměř bez problému. V sezóně je úzké místo jen odpoledne a navečer průjezd Vídní a zácpy na dálnici u severoitalských letovisek. Mimo dálnici můžete jet také v úseku Tarvisio - Gemona, San Giorgio - Mestre a již uvedený úsek Mestre - Rimini Nord. V tomto případě platíte jen rakouskou dálniční známku a v Itálii mýtné ve výši € 3,90 za první úsek a € 14,50 za druhý úsek. Trasa je delší o 110 km oproti stnadrdní dálniční variantě přes Brenner.

# 25.01.2016, 15:40.
Našla jsem vaše stránky a chtěla bych poprosit o radu a pár tipů. Zatím jsme tak nikdy necestovali, ale 11.9.2016 bychom se chtěli vydat na svatební cestu po Itálii, kdy bychom chtěli dojet až na Sardinii nebo Sicilíí. Podle doporučení, kde to stojí více za to? Cestu bychom chtěli naplánovat tak na maximálně 14 dnů, kdy bychom z toho chtěli strávit alespoň šest dní u moře. Chtěla bych se zeptat, zda nám dáte tipy, kde se po cestě určitě zastavit. Pojedeme z Brna, tak možná i nejlepší cestu? A na co se připravit? A kde se třeba dobře ubytovat? Pojedeme dvě dospělé osoby. Děkuji moc. Martina.

Těch variant je nepřeberné množství a záleží na Vás, co všechno chcete v Itálii vidět, co preferujete a co tam chcete zažít. Náš tip, který si můžete přizpůsobit podle svých představ je následující: Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Mestre. Tady dvoudenní návštěva Benátek. Více informací najdete v našich otázkách Benátky. Odtud pokračujte přes Padova, s krátkou zastávkou, do Florencie. Více informací najdete v našich otázkách Florencie. Návštěvě Florencie věnujte zbytek dne a začátek dalšího. Odtud přejeďte do Pisa, které věnujte zbytek dne. Odtud přesun do Říma. Více informací najdete v našich otázkách Řím. Tomu věnujte tři dny. Následuje přejezd na Capo Vaticano, kde strávíte pět dnů u moře. Následuje přejezd na Sicílii, kde se budete věnovat východnímu pobřeží. Odtud už cesta zpět do Brna. Skladba jednotlivých dnů: 1. cesta z Brna do Mestre, Benátky - 2. Benátky, Padova, Florencie - 3. Florencie, Pisa - 4. Řím, 5. Řím - 6. Řím, Capo Vaticano - 7. Capo Vaticano - 8. Capo Vaticano - 9. Capo Vaticano - 10. Capo Vaticano, cesta na Sicílii - 11. Catania - 12. Etna - 13. Siracusa, Taormina - 14. cesta z Taormina do Brna. Informace můžete také čerpat v našich reportážích Benátky 2013, Florencie 2011, Kalábrie 2006 a Sicílie 2006. Ubytování hledejte na Booking, nezapomeňte na Cestovní pojištění. Cesta je to náročná a je otázkou, zda toto Vám přinese pro svatební cestu to, co očekáváte. My bychom ji zredukovali jen na pobyt u moře a tři zastávky. První část v Římě, druhá nejdelší na Capo Vaticano, třetí ve Florencii a čtvrtá v Benátkách. Podle potřeby bychom vynechali Florencii nebo Benátky. Pokud budete mít konkrétnější představu, můžete se nás samozřejmě zeptat na upřesňující informace k Vaší cestě.

# 24.01.2016, 12:30.
Již jste nám velmi dobře poradil minulý rok, proto si dovolím se na Vás obrátit i letos. V červnu pojedeme do Lido di Volano. Jaká je nejvhodnější a nejlevnější cesta? Současně chceme s dětmi navštivit i park Mirabilandia. Máte i tady nějaké poznatky? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním pěkného dne Jana.

Cesta je stejná, jako jsme Vám psali loni při cestě do Rosolina Mare - odpověď ze dne 17.04.2015, 17:28 - Rosolina Mare. Rozdíl je v tom, že Lido di Volano je na druhé straně Delty Pádu. Jeďte tedy trasu Bruntál - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - Chioggia - Rosolina - Porto Viro - Mesola - Pomposa. Jedná se o hlavní směry, většinou tato města míjíte. Po pravé straně budete míjet čerpací stanici. Vždy byla Shell, je ale možné, že už bude předělaná na Q8, která v Itálii většinu těch Shell koupila. Za touto čerpací stanicí už uvidíte směrovou tabuli do Lido di Volano. Po silnici SP54 to budete mít ještě 10 km. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 17,70. Celkem tedy € 44,20 za obě cesty, resp. € 53,00 pokud pojedete na více jak 10 dnů. Můžete ušetřit tím, že pojedete mimo dálnici v úseku Tarvisio - Gemona. Pak Vás vyjde mýtné na € 11,70, celkem za obě cesty € 32,20, resp. € 41,00. Úspora € 12,00. Do Mirabilandia to máte z Lido di Volano přibližně 65 km. Dovede Vás tam silnice SS309, která se v Ravenna napojuje na SS16. Je třeba si dát pozor, držte se modrého směru Rimini. Je to mimoúrovňové křížení silnic a jedna z nich je dálnice A14. Pokud po nadjetí SS16 nesjedete doprava dolů, budete pokračovat po A14 a najedete hodně kilometrů, protože otočit se dá až za dlouho. Je to bez poplatku ale několik desítek kilometrů navíc. To se nám stalo v roce 2008 - Potřetí na Gargano. I když jsme tuto trasu absolvovali poněkolikáté, stačila chvilka nepozornosti a už se s tím nedalo nic dělat. Mirabilandia je až za Ravenna, je to dobře značeno. Z SS16 sjíždíte na kruhovém objezdu. Velkou výhodou tohoto parku je, že pokud zjistíte, že Vám ten den nestačil, můžete jít následující den zdarma (vstupenka musí být před odchodem validovaná v 2nd Day Free Point). Vstupné je € 34,90, snížené € 28,00 a děti do 100 cm neplatí. Parkovné by mělo stát € 2,50.

# 22.01.2016, 19:54.
Můžete mi poradit, na co si dát pozor při cestě autem? V březnu se chystáme do Benátek, přiletíme na San Marco a chceme si půjčit auto a jet do Benátek, Verony, Říma a zpět. Na co si dát pozor, poplatky, mýtné, kde v Benátkách parkovat? Děkuji. Veronika.

Parkování v Benátkách bychom vůbec neřešili. Neznáme Váš itinerář. Předpokládáme však, že minimálně v Benátkách a v Římě strávíte několik dnů. Auto si vypůjčte až po prohlídce Benátek. Doporučujeme si přečíst otázky Benátky. Trasa po dálnici z Benátek do Říma vede přes Padova - Bologna - Firenze. Mýtné na této trase stojí € 41,70. Trasa mimo dálnici vede přes Chioggia - Ravenna - Cesena - Perugia - Terni. Tuto trasu jsme absolvovali v opačném směru v roce 2002 - reportáž Kalábrie 2002, částečně v roce 2006 - reportáž Sicílie 2006. V Římě zaparkujte u hotelu nebo např. na ES Park Giolitti. Doporučujeme si přečíst otázky Řím. Trasa po dálnici do Verony vede přes Firenze - Bologna - Modena - Mantova. Mýtné na této trase stojí € 35,20. Trasa mimo dálnici vede přes Grosseto - Siena - Firenze - Bologna - Modena - Mantova. V tomto případě bychom volili v úseku Firenze - Bologna cestu po dálnici. Mýtné na této trase je € 8,00. Trasa po dálnici z Verona do Benátek vede přes Padova. Mýtné na této trase je € 11,40. Trasa mimo dálnici vede přes Vicenza a Padova. Vzhledem k tomu, že budete poznávat města, je výhodnější si zapůjčit auto pouze na přejezdy. Podívejte se na naši stránku Pronájem aut. Možnou variantou je i cesta vlakem. Jízdní řády najdete na Trenitalia.

# 21.01.2016, 21:30.
Chtěl bych vás poprosit o to, jakou trasu nejlépe zvolit při letní cestě na dovolenou do Lignana v aktuálním roce 2016 a na jaké nutné poplatky se připravit při jízdě? Odjezd by byl z Chomutova. Předem moc děkuji. Ota.

Optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Lignano. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 11,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Při cestě na více jak 10 dnů se vyplatí zakoupit dvě desetidenní rakouské dálniční známky než jednu dvouměsíční. Pokud však pojedete v kritických prázdninových termínech, tj. od pátečního odpoledne do sobotního dopoledne, doporučujeme trasu přes Prahu, Brno, Mikulov, Vídeň, Graz, Villach. Je to sice o 100 km v jednom směru delší, ale vrátí se Vám to úsporou na mýtném za průjezd tauernskými tunely. Každopádně tato trasa je méně náchylná na mnohahodinové zácpy. Maximálně se trochu zdržíte ve Vídni a trochu více na italské dálnici A4 u severoitalských letovisek. To ale i v první variantě.

# 21.01.2016, 11:21.
Chtěla bych se zeptat, jak se nejsnadněji mohu dostat z Benátek z letiště Marco Polo do Sirmione? Děkuji. Hezký den. S pozdravem Nicola.

Z letiště Marco Polo jeďte autobusem ACTV č. 15 za € 8,00 na Mestre FS. Odtud pokračujte vlakem Trenitalia do Desenzano del Garda / Sirmione. Většinou tam jezdí vlaky Freccibianca za € 28,00. Je však možné, že pro Váš termín bude nějaká zvýhodněná jízdenka - podívejte se na výše uvedené stránky. V 16:24 a v 19:19 jede vlak Regionale Veloce, který stojí € 11,45. Z vlakového nádraží pak pokračujte autobusem č. LN026 - viz Visit Garda.

# 21.01.2016, 08:17.
Moc Vám děkuji za Vaše informace. Ještě se stále rozmýšlíme a hledáme, kam vyrazit. Většinou jsme jezdili až na konci srpna a byli jsme moc spokojeni s počasím, teplým mořem a také s poloprázdnými plážemi. Letos jsme bohužel časově omezeni kvůli dětem a musíme v jiném termínu. Nechceme jet v plné sezoně také proto, že to je podstatně dražší a je tam hodně lidí. Prosím Vás ještě o informaci ohledně oblasti Toskánska a sice místa Punta Ala. Hodně mě toto místo v katalogu zaujalo, ale vůbec nevím, co čekat od této části Itálie. Jaké zde bývá počasí? Jak teplé moře? Jak drahé jsou zde potraviny? Jaké bývají teploty začátkem června? Děkuji. S pozdravem Hana.

Průměrné teploty v červnu se zde pohybují kolem 26. stupňů, koncem června už bývají i kolem 30. stupňů. Srážkově je na tom červen s červencem nejlépe ze všech měsíců, tedy minimum srážek - 2 až 3 deštivé dny v měsíci. Teplota moře se pohybuje kolem 20. / 21. stupňů. Jsou to samozřejmě průměrné teploty. Aktuální předpovědi můžete před odjezdem sledovat na Meteo. Ceny potravin jsou přibližně na stejné úrovni jako u nás, dražší je maso, sýry, mléčné výrobky. V místě je několik marketů, známé řetězce jsou trochu více na sever ve Follonica - Lidl, Coop.

# 20.01.2016, 11:46.
Rád bych poprosil o radu. Jedu na dovolenou do Saline Sadun v Toskánsku. Rád bych poprosil o nejlepší trasu z Vrchlabí a na kolik mě vyjdou poplatky. Děkuji moc za odpověď na e-mail. S přáním hezkého dne Ondřej.

Vaše optimální trasa je následující: Vrchlabí - Jičín - Mladá Boleslav - Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Bolzano - Verona - Modena - Bologna - Firenze - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto - Saline Sadun. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Na trase Florencie - Siena - Grosseto - Saline Sadun se poplatky neplatí.

# 19.01.2016, 20:12.
Řehůřkovi, prosím o odpověď na dotaz, zda je možné natankovat v Itálii Ethanol E85? Jak je na čerpacích stanicích označen a kolik přibližně stojí? Letos cestujeme do Rosolina Mare a obvykle tankuji benzin v Arnoldsteinu. Ještě mám podobný dotaz týkající se tankování CNG v Chorvatsku na trase do Splitu. Děkuji za odpověď. Jiří.

V Itálii je spíše rozvinutá síť čerpacích stanic LPG (v Itálii se označuje GPL) a CNG (v Itálii se označuje Metano). Čerpací stanice a ceny najdete na Prezzi Benzina nebo také na Vendi Auto - Distributori GPL, Distributori Metano. O čerpacích stanicích na E85 víme snad jen o dvou - v La Spezia na Via della Concia a v Tortona na Via Giancarlo Pernigotti. Pro Vás tedy nepoužitelné. V Chorvatsku s CNG je to špatné. Natankujete ještě v Rakousku v Gralla na Eni - viz náš článek Rakousko - slovinská htanice nabízí slevu, vyzvedněte si ji, nemají však nonstop - od 6:00 do 22:00. V Chorvatsku víme jen o čerpací stanici v Záhřebu v areálu plynáren - Gradska plinara, na adrese Radnička cesta 1. Otevřena je ale jen v pracovní dny od 9:00 do 17:00. Lze platit jen v hotovosti.

# 17.01.2016, 17:19.
V létě bych chtěl podniknout cestu do Itálie, do oblasti Kampánie - Neapol / Vesuv. Prosím Vás o tip na ubytování za rozumnou cenu v této části Itálie - v soukromí, v apartmánu, v hotelovém pokoji atd. Děkuji za odpověď. Michal.

Je to rozsáhlá oblast a konkrétní ubytování závisí na hodně parametrech. Kdy tam pojedete, kolik vás tam pojede, zda jedete k moři nebo jen za poznáním, popř. zda se jedná jen o tranzitní ubytování s návštěvou Neapole a Vesuvu. V neposlední řadě jsou důležité konkrétní požadavky na ubytování - vybavenost apod. Podívejte se na Booking / Kampánie a zadejte přesně Váš termín, počet osob, popř. i další parametry. Výběr je velký a určitě si vyberete přesně to, co hledáte. Důležité jsou také připojené recenze hostů, kteří v daném ubytování bydleli. Hledání můžete zacílit i konkrétně - Booking / Neapol, Booking / Amalfi atd.

# 16.01.2016, 13:03.
Chci cestovat v měsíci září 2016 do Itálie, do letoviska Bibione. Prosím o sdělení vhodné trasy vlakovými spoji. Jsem z Plzně a jako bývalý železničář budu mít mezinárodní jízdenku FIP na rakouské státní dráhy a italské FS. Děkuji. Jiří.

Z Plzně je optimální cesta vlakem do Bibione přes Mnichov a Benátky. Do Mnichova Vás zavezou spoje EC 356 Karel Čapek (7:00 - 11:18), EC 354 Franz Kafka (11:00 - 15:05), Ex 352 Jan Hus (15:00 - 19:15) a Ex 350 Albert Einstein (19:00 - 23:05). Z Mnichova do Mestre EC 87 Euro City (11:38 - 17:58) a CNL 40463 Pictor (23:36 - 8:12). Z Mestre do Latisana regionální vlaky, které jedou minimálně jednou za hodinu. Cesta trvá 54 minut. Z Latisana do Bibione se dostanete autobusem ATVO.

# 15.01.2016, 19:39.
V Itálii jsme byli několikrát na Garganu a moc se nám tam líbilo. Letos chceme zkusit jet jinam. Můžete nám doporučit např. Abruzzo, městečko Pineto? Nemáte zkušenost s ubytováním v residenci Holiday Rendez Vous? Je nás 5 osob, děti ve věku 16 až 18 let. Je to hezké městečko? Nebo nám poradíte nějaké jiné hezké místo? Máme rádi dlouhé píščité pláže, útesy, skály, hezkou přírodu, ale také večerní procházky v historických uličkách měst. Děkuji. Hana.

Palmová riviéra je trochu něco jiného než Gargano. Pokud však chcete změnit lokalitu a máte rádi dlouhé písečné pláže, promenády, zábavu pro děti atd., můžeme Vám Pineto určitě doporučit. Sami jsme přímo v Pineto nebyli, jen jsme projížděli, máme však kladné ohlasy od cestovatelů, kteří tam trávili dovolenou. Písčitá pláž je u Pineto dlouhá a táhne se podél celého letoviska. Od letoviska je oddělena piniovým pásem. Podle Pinií Pineto dostalo i název. Pineto však nemá přímo významné památky a historické pamětihodnosti. Je to moderní letovisko. Za zmínku stojí snad jen honosné vily, které si zde stavěli od 19. století bohatí Italové. Příroda je však moc pěkná - Pineta Storica, Parco Filiani. Historii můžete poznávat v nedalekém Atri. Aquapark je v nedalekém Tortoreto - Onda Blu. Podívejte se na stránky Holiday Rendez Vous, kde najdete recenze cestovatelů, kteří toto ubytování využívali.

# 14.01.2016, 18:57.
Chtěla bych jet vlakem z Benátek do Riccione. Je zde možnost přímého spojení? A jak se přibližně pohybují ceny? Jeli bychom v pondělí 20.6.2016 a vraceli bychom se 30.6.2016. Děkuji. Hana.

Bohužel přímý spoj nejede. S jedním přestupem se tam dostanete přes Bologna Centrale. Nejlevnější jízdenka ze Santa Lucia do Bologna Centrale v regionálním vlaku stojí € 12,10 (z Mestre FS € 11,45), z Bologna Centrale do Riccione v regionálním vlaku stojí € 9,50. Jízdní řády jsou v Itálii do 11.6.2016, od 12.6.2016 budou platit nové. Najdete je na Trenitalia. Kombinací různých slev, které jsou pro různé vlaky, různé časy, různé počty osob atd. se můžete dostat na lepší cenu. Je třeba si to v nových jízdních řádech nakonfigurovat podle konkrétního data a počtu osob. Levněji se tam dostanete autobusem Flixbus, který jede z Tronchetto nebo Mestre FS a do Rimini Vás zaveze za € 11,00 (při online nákupu), stejně tak zpět. Regionální vlak Rimini - Riccione stojí už jen € 1,30.

# 14.01.2016, 17:48.
Plánujeme s přítelem cestu do Itálie - Toskánsko / Cortona a chtěli bychom poradit s cestou. Pokud možno nejlevnější variantu autem. Mýtné, cena nafty v Itálii apod. Dlouho jsme nikde autem takovou dálku nejeli a už se moc neorientujeme v cenách mýtného. Na přibližně kolik by nás takováto cesta vyšla se spotřebou do 5. litrů nafty? Máte nějakou zkušenost s online rezervací ubytování v apartmánech a rekreačních domech? Je to bezpečné? Děkujeme mnohokrát a věříme, že nám pomůžete. Petra.

Nepíšete odkud vyjíždíte, proto odpovídáme obecně. Podle místa odkud vyjíždíte, můžete hranice překročit v Rozvadově, Dolním Dvořišti nebo v Mikulově. Další možnosti neuvádíme, na mýtné to nemá vliv, pouze na délku trasy a tedy jen na náklady na pohonné hmoty. V případě, že překročíte hranice v Rozvadově, jeďte na Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna. V případě, že překročíte hranice v Dolním Dvořišti, jeďte na Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna. V případě, že překročíte hranice v Mikulově, jeďte na Vídeň - Graz - Villach a jako v předchozí variantě. Z Bologna pak pokračujte na Florencii, sjezd Valdichiana a pokračujte směr Perugia - Cortona. Z Raccordo Autostradale A1 Perugia sjeďte na sjezdu Cortona, odkud je to už kousek. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. V první variantě zaplatíte za průjezd Brennerem € 9,00, ve druhé variantě za průjezd tauernskými tunely € 11,50. Ve třetí variantě další poplatky v Rakousku nejsou. V první variantě zaplatíte na mýtném v Itálii € 39,60, ve druhé a třetí variantě € 43,90. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Průměrná cena nafty v Itálii je v současné době € 1,224 za litr. Z Rozvadova i z Dolního Dvořiště do Cortona zaplatíte na pohonných hmotách € 60,00, z Mikulova do Cortona zaplatíte na pohonných hmotách € 63,50. Je to částka maximální. Tankovat budete určitě v ČR levněji, stejně tak v Rakousku před hranicemi. Stejně tak spotřeba může být nižší. Tipy na levné tankování a úsporu na mýtném najdete v našich Otázkách a odpovědích a Cestovatelově Blogu. Ubytování v apartmánových a rekreačních domech využíváme často. K rezervaci používáme systém Booking, který je naprosto bezproblémový.

# 13.01.2016, 12:37.
Mnohokrát děkuji za velmi podrobnou a skvělou odpověď. Ještě bych se Vás chtěl zeptat, zda je lepší rezrevovat si jízdenky na vlaky již teď, když do Itálie jedeme až 18. dubna. Jedeme trasu Řím - Florencie - Benátky od 18. do 24. dubna. Jelikož jsme všichni studenti, tak nám jde především o cenu. Našel jsem levné jízdenky jak z Říma do Florencie ráno v 10:30, tak i z Florencie do Benátek / Mestre večer v 18:39. Každá jízdenka stojí € 9,00 s tím, že vlak jede 3 hodiny z Říma a 2 hodiny z Florencie, což je super, jelikož druhou nejlevnější jízdenku jsem našel za € 17,00. Je podle Vás rozumné si tyto jízdenky koupit už teď, nebo je lepší ještě počkat? Dále bych se chtěl zeptat, zda se dá nějak rychle z vlakového nádraží Benátky / Mestre dopravit přímo k letišti Treviso. Jezdí zde nějaký autobus až přímo k letišti? Snad už nakonec mám ještě jeden dotaz ohledně stravování. Dají se v těchto městech najít nějaké levné restaurace? Nebo bude lepší stravovat se ve stáncích rychlého občerstvení? Nebo nakoupit jídlo v supermarketech a obchodech? Děkuji mnohokrát za odpověď. S přáním krásného dne Jan.

Jízdenky za ceny, které jsou na portále Trenitalia, zakoupíte všemi dostupnými cestami - pokladna, automat, telefonní systém, agentura, internet. Jízdenky v různých slevových akcích jsou však v omezeném množství, pro určité vlaky a pro určité termíny. Pokud je cena výrazně výhodná, pak se Vám vyplatí si zakoupit tuto jízdenku online, protože je velká pravděpodobnost, že před odjezdem na pokladně nebo v automatu už bude za standardní cenu. Takové jízdenky jsou většinou vázané na ten konkrétní vlak a není je možné změnit, popř. vrátit. Pro každou akci jsou přesné podmínky uvedeny na výše uvedených stránkách. Z nádraží v Mestre jezdí přímo na letiště Treviso express společnosti ATVO. Jízdenka stojí € 12,00. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Další alternativy jsou popsané v našich otázkách a odpovědích týkajících se Benátek. Levnější restaurace jsou ty, ve kterých se stravují místní obyvatelé, většinou různé trattorie, osterie nebo pizzerie. Samozřejmě mimo turisticky vyhlášené lokality.

# 10.01.2016, 10:28.
Zajímala by mě cena poplatku a optimální trasa do Lido di Spina. Cesta by byla z Chomutova: Karlovy Vary - Pomezí - Regensburg - Brenner. Dále by mě zajímaly nějaké zajímavé tipy na výlet po okolí autem. San Marino a Mirambelandia znám. Je okolo něco zajímavého pro partu mladých lidí, kteří se rádí baví? Nějaký tip například v Benátkách nebo v Modena? Děkuji. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Pomezí nad Ohří - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - A22 - Verona Nord - směr Mantova / Tangenziale - SR62 - Tangenziale Sud - sjezd Transpolesana směr Rovigo - SS434 - směr A13 Bologna - A13 - sjezd Ferrara Sud - směr Porto Garibaldi - Lido di Spina. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii v úseku Brenner - Verona Nord € 16,40 a v úseku Villamarzana - Ferrara Sud € 2,60. V blízkosti máte méně známý aquapark - Acquajoss v Conselice, o něco dále ve stejném směru pod Bologna termální Villaggio della Salute Piu. Oblast je přírodně i historicky velice zajímavá, možností je spousta. Pokud se chcete bavit, nemusíte jezdit příliš daleko, v letoviscích kolem Porto Garibaldi to v sezóně žije. Pokud pojedete na výlet do San Marino, doporučujeme před Rimini navštívit Italia in Miniatura.

# 07.01.2016, 14:01.
Můžete mi, prosím poradit nejlepší cestu autem do Lignana včetně všech poplatků a místa, kde je nejlevnější natankovat naftu? Jedeme začátkem září. Děkuji. Mirka.

Nepíšete odkud vyjíždíte. Nicméně, pokud pojedete odkudkoliv, směrujte svou cestu na Villach a Tarvisio. Ze západních Čech jeďte na Regensburg, Mnichov, Salzburg a Villach, z jižních, středních nebo severních Čech a Prahy na Dolní Dvořiště, Linz, Salzburg a Villach, z Moravy na Mikulov, Vídeň Graz a Villach. Poslední část cesty je pak společná přes Tarvisio, Udine a Latisana do Lignano Sabbiadoro. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, pokud pojedete přes Salzburg, tak zaplatíte za průjezd tauernských tunelů € 11,50, na mýtném v Itálii pak € 11,30. Poplatky při cestě zpět jsou ve stejné výši. Pokud pojedete na více jak 10 dnů, kupte si druhou rakouskou desetidenní dálniční známku, je to levnější než dvouměsíční. Tip na tankování najdete v našem článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu. Vyzvedněte si ji.

# 04.01.2016, 20:55.
Měla bych na vás ještě jednu prosbu. Plánujeme cestu na jih Itálie. Vyplatí se nám sjíždět z dálnice kvůli levnější naftě? O kolik se zvýší poplatky při sjezdu a zase nájezdu na dálnici? Šťastný nový rok. Gabriela.

Určitě natankujte ještě v Rakousku. Pokud pojedete přes Tarvisio, tankujte ve Furnitz na Shellu (nonstop) nebo v Arnoldsteinu na Fun Wash Sprit (do 22:00). Pokud pojedete přes Brenner, pak tankujte ještě před Innsbruckem v Hall in Tirol na Shellu (nonstop). Sjet z dálnice se vyplatí, výrazně ušetříte. Na uvedených čerpacích stanicích tankujeme my. Vzhledem k tomu, že je v Rakousku dálniční známka, nemá to vliv na cenu mýtného. I v Itálii se vyplatí sjet z dálnice. Na cenu mýtného by to nemělo mít výrazný vliv. Rozdíl se pohybuje řádově v € 0,10. Např. v okolí Orte je ta úspora oproti dálnici kolem € 0,25 za litr nafty, což určitě stojí za to.

# 04.01.2016, 17:13.
Chystáme se letecky na prodloužený víkend do Alberobella od 21. do 24.1.2016. O městečku jsem si informace zjistila, ale zajímá mě ještě něco konkrétnějšího. Např. kde se dobře najíst, jaké je v tuto dobu klima, co určitě nevynechat a informace, které v průvodcích nenajdu. Děkuji a přeji vše pěkné do nového roku. S pozdravem Zuzana.

Podívejte se na nejlépe hodnocené restaurace v Alberobello zveřejněné na serveru Trip Advisor. Určitě si vyberete tu, která nejlépe vyhovuje Vašim požadavkům. Navíc u těch nejlepších jsou uvedeny stovky recenzí. Teploty se tady v lednu pohybují kolem deseti stupňů. Srážkově je na tom leden nejlépe (nejméně srážek) z podzimních a zimních měsíců. Počítejte s tím, že v noci mohou teploty klesat i k nule. Aktuální předpovědi můžete sledovat na Meteo, kde je i předpověď pro Alberobello. V současné době je tam výhled na následujících 14 dnů, ve kterých nejvyšší teploty dosahují od 10. do 16. stupňů. Před odletem se podívejte na aktuální předpověď. Tipy na návštěvu města a okolí najdete v našem článku Na jih do země Trulli.

# 04.01.2016, 14:19.
Chystáme s rodinou v březnu do italského Sanrema. Vyjíždět budeme z Povážské Bystrice a zajímalo by mě, kolik nás budou stát poplatky v Itálii a jaká je nějlevnější varianta trasy. Pojedeme nízkou dodávkou pro 6 osob - Renault Traffic. Předem děkuji za odpověď. S přáním hezkého dne Stanislav.

Vaše optimální trasa je následující: Povážská Bystrica - Trenčín - Trnava - Bratislava - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo. Na Slovensku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 10,00, v Rakousku desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,70 (o € 3,30 více než za běžný osobní automobil). Celkem tedy za oba směry € 150,20. O přibližně 100 km delší je nejlevnější trasa: Povážská Bystrica - Trenčín - Trnava - Bratislava - Vídeň - Salzburg - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Imperia - Sanremo. Potřebujete již zmiňovanou slovenskou a rakouskou dálniční známku. K tomu roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,70). Mýtné v Itálii Vás vyjde pro dodávku na € 30,50. Celkem tedy na oba směry € 116,50. Náklady vzrostou o cenu pohonných hmot na větší vzdálenosti.

# 04.01.2016, 11:49.
Příští týden mám jet z Českých Budějovic do Parmy. Google mi ukazuje jet přes Brenner. Jaké jsou poplatky za průsmyk a pak dále za dálnici do Itálie do Parmy? A dále, dá se platit vše hotově? Nebo musí být platba kartou? Děkuji. Václav.

Cesta z Českých Budějovic do Parmy je přes Brennerský průsmyk optimální. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, v Německu se dálnice neplatí, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 25,40. To samé pří cestě zpět. Cena italského mýtného je maximální. Nemá však význam jet celou trasu po dálnici a zajíždět do Modena. Doporučujeme na půli cesty mezi Veronou a Modenou sjet z dálnice na sjezdu Pegognaga a pokračovat přímo na Parmu po SP49. Je to 55 km mimo dálnici a ušetří Vám to v jednom směru € 5,50 a 35 km. Časově to vyjde přibližně nastejno. Na mýtných branách můžete platit hotově i kartou.

# 02.01.2016, 18:48.
Chtěla bych se zeptat, zda máte zkušenost s cestou autovlakem z Vídně do Itálie. Snažila jsem se dohledat nějaká spojení spíše do jižní Itálie, do Napole apod., ovšem autovlaky jezdí spíše na sever. Líbí se nám vidina dovolené: projet Itálii od jihu až na sever a být vlastním pánem v čase mezi vlaky. Myslíte, že je to cenově výhodnější, než cestovat celkově osobním automobilem? Vaše stránky mě opravdu zaujaly, je to krásná práce! Předem děkuji za odpověď. Adéla.

Osobní zkušenosti nemáme, vždy jsme volili silniční variantu. Je pravda, že autovlaky až na jih Itálie z Vídně nejezdí. ÖBB nabízí jen cestu autovlaky Vídeň - Verona a Vídeň - Livorno. Co se cen týče, úsek Vídeň - Verona stojí v současné době € 98,00, úsek Vídeň - Livorno stojí v současné době € 149,00. Autem Vás trasa Vídeň - Verona přijde na € 79,40, trasa Vídeň - Livorno na € 108,20. V ceně jsou zahrnuty poplatky a pohonné hmoty při modelu: nafta, spotřeba 5 litrů na 100 km, italská cena € 1,26 za litr. Cena autem je konečná, u vlaku musíte započítat ještě cenu osob. Do Verony je třeba počítat přibližně s € 38,00 a do Livorna se € 48,00 za osobu. Vlak je tedy dražší než auto. Pokud však cena není pro Vás rozhodujícím faktorem, může být vhodným řešením pokračovat z Livorna trajektem např. až na jih do Palerma. Kalkulaci si můžete provést na stránce Trajekty.