ITÁLIE 2016 / 6

Itálie v odpovědích na vaše otázky

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Itálie 2016 / 6

Pokud je Itálie cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů z roku 2016. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář. V těchto zodpovězených otázkách se dočtete o cestě do Itálie autem, o poplatcích na dálnicích, o ubytování, o pronájmu automobilu, o cestování vlaky a autobusy, o tipech na výlety, o přímořských letoviscích, o plážích a najdete zde také mnoho dalších informací o Itálii, na které se nás naši čtenáři dotázali. Právě čtete šestou část, ta první je na stránce Itálie 2016.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

# 28.06.2016, 14:10.
Chtěl bych poprosit o radu, kudy by byla nejlepší a nejlevnější cesta z Prahy do Pescia v Itálii. Plánujeme cestu kolem 15.7.2016. Kdyby by to bylo možné, tak nějak přibližně kolik bude potřeba na poplatky. Předem děkuji za odpověď. Ladislav.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Nord - Prato - Pistoia - sjezd Chiesina Uzzanese - Pescia. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 35,10. To samé při cestě zpět.

# 28.06.2016, 13:16.
Poradíte mi prosím trasu z Prahy do Marina di Massa v termínu od 2.7. do 16.7.2016? Mám strach z trasy Plzeň, Mnichov, Innsbruck. Přemýšlím, zda tento termín nejet raději přes České Budějovice, Linz, Salzburg, Innsbruck. I když asi zácpy na Brenneru se stejně nevyhnu. Děkuji. Gabriela.

Tento pátek večer jsou dálnice pěkně průjezdné, nicméně je předpoklad, že zítra ráno provoz zhoustne a budou se tvořit kolony. My bychom volili trasu přes České Budějovice.

# 27.06.2016, 20:51.
Poradíte nám nějaké vyžití pro sedmileté děti poblíž trasy Mnichov - Caorle? Chceme si cestu na dovolenou rozdělit na tři dny a najít dětem nějakou zábavu. Gardaland známe. Děkuji. Iva.

V blízkosti Salzburgu jsou solné doly se skluzavkou - Hallein, kousek od sjezdu Golling na A10 v Scheffau je stezka kolem mlýnů - podívejte se na Tennengau, v blízkosti Werfen je ledová jeskyně, v Gmund je Porsche museum, kousek od Villachu v Kagenfurtu je Minimundus, atd.

# 27.06.2016, 14:51.
Jedeme s manželkou koncem července do Nice přes Itálii. Mám cestu naplánovanou přes Brno, Villach, Veronu, Vicenzu, Bresciu, Piacenzu a Arenzano. Pojedu jen po dálnici. Můžete mi prosím sdělit, kolik bude stát mýtné po cestě tam? Nevím, kde dojedu první den a tak chci přespat někde na pumpě. Možná někde na okraji se mi podaří i postavit malý cestovní stan, abych si mohl natáhnout nohy. Mám však obavy, když je tam zakázáno stanovat, aby nedošlo k nějakým problémům. Předem děkuji za odpověď. Jiří.

V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, na mýtném v Itálii zaplatíte € 65,50 a na mýtném ve Francii € 2,40. Pokud si postavíte stan u čerpací stanice, s problémy určitě počítejte. Počítejte s nimi samozřejmě i jinde mimo místa k tomu určená. Pokuty jsou dost vysoké. Řádově ve stovkách €.

# 27.06.2016, 13:27.
Plánujeme cestu po Toskánsku autem a některé noci bychom v něm rádi přespali. Je to v Itálii legální? Případně existují nějaké webovky, kde by byl seznam takovýchto parkingů / odpočívacích míst? Děkuji za odpověď. Anna.

V Itálii je kempování ve volné přírodě a na veřejném prostranství zakázané. Nicméně s přespání v autě na autostrádě na parkovišti u Autogrillu jsme nikdy problém neměli. Místa pro obytné automobily najdete na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper.

# 27.06.2016, 12:53.
Rád bych se zeptal na nejvhodnější trasu z Českých Budějovic do Ravenna z hlediska času i dálničních poplatků. Děkuji. Tomáš.

Vaše optimální trasa je následující: České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - SS309 - Ravenna. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely zaplatíte € 11,50 a na mýtném v Itálii € 17,70. To samé při cestě zpět. Alternativně můžete jet o 40 km kratší trasu po A9. Časově je stejně náročná. Z dálnice sjeďte na Trieben a po silnici 114, 317 a S37 dojeďte do Klagenfurtu, kde se napojte na A2 a přes Villach pokračujte jako v předchozí variantě. Na A9 je placený Bosrucktunnel v ceně € 5,00. Trasa je tedy v jednom směru levnější o € 6,50.

# 27.06.2016, 12:14.
Děkuji za informace, budu se jimi řídit. Ještě bych měl dotaz, zda je lepší jet vyzbrojen € nebo Kč a měnit v Itálii. A zda se dá platit platebními kartami na čerpacích stanicích a v restauracích? Ještě poslední dotaz. Je někde v okolí San Benedetto del Tronto nějaké vyžití pro děti ve věku 6 a 9 let? Nějaký aquapark, dětský park a podobně? Předem děkuji za Váš čas, ochotu a informace. S pozdravem Jakub.

Do Itálie jeďte samozřejmě s měnou €. S CZK si přiděláte zbytečně starosti s hledáním banky, která Vám vymění CZK za €. Itálie je civilizovaná země, která je součástí Evropské Unie. Platební karty jsou tam běžným platebním prostředkem. Velký aquapark je v Tortoreto Lido - Onda Blu.

# 27.06.2016, 12:13.
Spoj z Benátek do Lido di Jesolo? Děkuji. Helena.

Na tuto otázku jste se nás ptala už 14.04.2016, 12:40.

# 27.06.2016, 11:10.
V sobotu 2.7. nám začíná pobyt v Eraclea Mare v Itálii. Pojedeme z Jihlavy, plánujeme vyrazit v sobotu brzy ráno okolo 4:00. Je lepší jet tento den přes Vídeň a Graz nebo raději přes Linz a dále přes Liezen, kvůli omezením ve Vídni a začátku prázdnin? Jaká je tak dojezdová doba? Moc děkuji. Jiří.

Těžko v tomto případě radit. Váš termín je jeden z nejhorších prázdninových. Dálnice A9 je hlavní tah ze západní Evropy do Chorvatska. V případě dopravních zácp může být úzkým hrdlem mýtnice před zpoplatněným tunelem. Ve Vídni by měly být některé úseky stavebně do konce června dokončeny, na některých však budou stavební práce pokračovat. Z Vašeho směru se můžete kritickým úsekům u mostu přes Dunaj vyhnout u křižovatky Floridsdorf přejezdem na silnici č. 227, která navazuje na A4. Následně pokračovat po Tangenciále A23 nebo se i té vyhnout obchvatem přes Schwechat. Poslední část je už ale velká zajížďka, i když je to standardní obchvat Vídně, kterým jsou odkláněny všechny směry.

# 27.06.2016, 07:25.
Chtěla bych se zeptat na cestu z Ostravy do Toskánska, Mariny di Montalto, s přespáním v Trevisu. Jedeme 21.7. brzy ráno, přespání na jednu noc, zpět 29.7. Prosím o popis cesty přes Slovinsko, dobu, cenu mýtného popř. za tunely. Jak je to s MHD v Trevisu? Kupují se jízdenky u řidiče? Jaká je cena? Co byste nám doporučil navštívit v okolí Marina di Montalto? Děkuji za radu. Petra.

Přes Slovinsko nejezděte. Jednak je to dražší a jednak tudy jedou vlny turistů do Chorvatska. Doporučujeme trasu Ostrava - Olomouc - Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - sjezd Meolo / Roncade - Treviso. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 15,00. Dá se to zvládnout za 9 hodin bez přestávek. V Treviso provozuje městskou dopravu MOM. Jízdní řády najdete na výše uvedených stránkách. Jízdenka stojí € 1,30. Z Treviso pokračujte stejnou cestou zpět a na dálnici se napojte na Treviso Sud. Pokračujte na Padova - Ferrara - Bologna - Firenze - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto - Montalto Marina. Na mýtném zaplatíte € 21,90. Doporučujeme navštívit historická města Tarquinia, Montefiascone a Viterbo, dále Terme di Saturnia a poloostrov Monte Argentario.

# 26.06.2016, 23:19.
Chystám se s přítelem na cestu po městech. Můžete mi poradit nejlepší dopravu mezi Bologna, Florencií a Římem? Vlaky od TreniItalia mi připadají dost drahé, ale zase nejrychlejší. Moc děkuji za odpověď. Gabriela.

Doporučujeme Flixbus. Cena i € 5,00 v obou případech je hodně zajímavá.

# 26.06.2016, 22:16.
9.7 pojedeme do Caorle. Jsme z Mladé Boleslavi. Prosím o doporučení trasy, poplatky nehrají roli. Chceme eliminovat rizika kolon kvůli naším malým dětem. Děkuji. Andrea.

Jeďte trasu: Mladá Boleslav - Praha - České Budějovice - Linz - A9 - sjezd Trieben - Klagenfurt - Villach - Tarvisio - San Stino di Livenza - Caorle. V závěru můžete nepřejíždět na A4 ve směru na Mestre ale jet ve směru na Trieste, sjet na sjezdu Palmanova, pokračovat po SR352 do Cervignano del Friuli a odtud po SS14 do Latisana nebo San Stino. Tato trasa Vám však také nezaručí, že se nedostanete do nějaké lokální zácpy, především v ČR nebo na A9.

# 26.06.2016, 22:14.
Chtěla bych se zeptat na optimální trasu z Folmavy do Pietra Liguere a na ceny. Navigace mi navrhla 3 varianty a nevím jakou trasu zvolit. Děkuji moc. Lucie.

Vaše optimální trasa je následující: Folmava - Furth im Wald - Cham - Straubing - Landau - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona - Pietra Ligure. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,27) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 21,00. To samé při cestě zpět. Celkem zaplatíte € 79,27, o € 34,53 méně než přes Brenner. Pokud pojedete na více jak 10 dnů je ta úspora € 43,33.

# 26.06.2016, 15:16.
Máte velmi užitečný web, který pomáhá mnoha cestovatelům. I já jsem se rozhodla poprosit Vás o pomoc. Chceme strávit týden od 2.7.2016 v Caorle a řešíme, kdy vyrazit a jakou cestu zvolit. Jedeme z Olomouce autem. Jsme dva dospělí a dvě děti. Zvažujeme i alternativu přes Slovinsko, ale na jejich dálnicích není situace o moc lepší než v Rakousku, alespoň co se oprav týká. Proto se Vás chci zeptat na Vaši osobní ideu, jak bychom měli cestu plánovat. Čas odjezdu jsme uvažovali v 1:00, ale je to orientační - ještě jsme ani nezačali balit. Předem Vám děkuji za odpověď a nám všem, kteří se někam chystáme, přeji šťastnou cestu a pevné nervy. Iva.

Viz naše odpověď ze dne 17.04.2016, 15:16.

# 25.06.2016, 20:37.
Letos cestujeme osobním vozem do Říma a potom budeme ještě pokračovat do Neapole a Pompejí. Vyplatí se zajistit Telepass? A kde jej seženeme? Děkuji. Libor.

Vzhledem k tomu, že italský systém výběru mýtného je tvořen tak, že mýtných bran je minimum, v naprosté většině případů jen při vjezdu na dálnici a následně až při výjezdu z dálnice, nevyplatí se Vám pro jednorázové turistické cesty Telepass. Možnosti nákupu jsou uvedeny v odpovědi ze dne 22.03.2016, 22:40.

# 25.06.2016, 20:00.
Řehůřkovi, prosím o informaci o cestě autem do Caorle. Jedeme 23. července v době střídání a víkendových návštěvníků. Pokud by hrozily dopravní zácpy, kde lze sjet s dálnice? Jedeme přes Dolní Dvořiště. Pojedeme se podívat do Benátek z Caorle, platí se na trase mýto? Myslím z Caorle do Benátek. Jedeme na Tronchetto. Milan.

Následující víkend bude z hlediska dopravních zácp více kritický. Začínají prázdniny v Bavorsku. Na trase Salzburg - Villach toho moc udělat nejde. Jediná objízdná trasa je přes Obertauern, Mauterndorf a Katchberg. To ale s plně naloženým a obsazeným autem moc nedoporučujeme. Při cestě do Benátek nejezděte až na dálnici, připojte se na SS14 a po té jeďte až do Mestre a odtud po mostě do Benátek. Mýtné platit nebudete.

# 24.06.2016, 06:46.
Velmi děkuji za rychlou odpověď. Věřím, že toho máte hodně. Vaše stránky jsou moc šikovné a už z nich čerpám třetí sezónu. Např. tankování v Arnoldsteinu. Pokud tedy ale sjedeme už tam z dálnice, tak ušetříme navíc za mýto nebo to stačí až v tom Tarvisio? Děkuji. Eva.

Mýtnice je na dálnici až za Tarvisio. Pokud tedy sjedete v Tarvisio, italské mýtné ještě platit nebudete.

# 23.06.2016, 11:33.
3.7.2016 ráno odjíždíme z Prahy na dovolenou v Itálii. Ubytování máme poblíž Pisy. Vracíme se 15.7. Jaká je podle Vás optimální trasa? Je pravděpodobné, že se nám podaří vyhnout zácpám s ohledem na to, že jedeme v neděli a v pátek? Jaká jsou s ohledem na zácpy riziková místa? Děkuji. Pepa.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - Empoli - Pisa. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Váš termín je mimo kritické termíny, protože většina cestovatelů jezdí na dovolenou s ubytováním od soboty do soboty. Počítejte jen s lokálními problémy. Např. při výjezdu z Mnichova a u Innsbrucku, kde probíhají stavební práce.

# 23.06.2016, 11:31.
22.7.2016 v pátek na večer se chystáme jet z Plzně do Toskánska přímo do Grosseta, ubytování máme od soboty 23.7.2016. Vzhledem k tomu, že jedeme se dvěma dětmi ve věku 7 a 2 roky, začínám být z cesty trošku nervózní a nerada bych něco podcenila. Všude se mluví o uzavírkách a opravách důležitých komunikací jak v zahraničí tak u nás. Mohu poprosit o nějaké tipy, kudy bude nejlepší jet, abychom se nedostali do nějaké nepříjemné zácpy a případně i s vypsáním poplatků, které budeme hradit? Další tipy nebo vychytávky na cestu ráda uvítám. Moc děkuji předem. Soňa.

Vaše optimální trasa je následující: Plzeň - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Florencie - sjezd Impruneta - Siena - Grosseto. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 33,20. To samé při cestě zpět. Co se uzavírek týče, v současné době bývají problémy na výjezdu z Mnichova a před Innsbruckem. Nicméně např. ten Innsbruck by měl být ve Vašem termínu vyřešen. To však neznamená, že se do nějaké lokálí dopravní zácpy nedostanete. Navíc si nevyberete, když pojedete přes České Budějovice, tam také probíhají stavební práce a navíc se můžete zdržet za Salzburgem z důvodu kontrol. Každopádně o týden později bude situace horší, protože v Bavorsku začínají prázdniny.

# 23.06.2016, 09:03.
V červenci se chystáme na motorkách do Chorvatska a chceme jet přes Itálii v úseku Travisio - Udine. Jaké jsou dálniční poplatky za motocykl, případně jak se placeným úsekům vyhnout? Děkuji. Dušan.

Na trase Tarvisio - Udine - Trieste zaplatíte na mýtném € 11,80. Mimo dálnice je možné jet po SS13, kolem Udine po Tangenciále a dále po SR56 a SR352 do Cervignano, odkud do Trieste po SS14.

# 23.06.2016, 07:17.
Chtěla bych se zeptat, zda nemáte nějaké zkušenosti s parkováním v Padově. Chceme tam zajet na jednodenní výlet z Eraclea Mare. Jsou tam nějaká záchytná parkoviště a potom se jezdí hromadnou dopravou? Děkuji moc za odpověď. Dagmar.

Systém parkování v Padova najdete na APS Parcheggi, městskou dopravu na FS Bus Italia Veneto.

# 22.06.2016, 13:55.
Ze zkušenosti vím, že je v Německu benzín levnější v menších městech, ve Francii např. je o dost levnější u pumpy velkých obchodů jako Carrefour, Leclerc atd. Existuje taková možnost také v Itálii? Děkuji! Leoš.

V Itálii natankujete levněji mimo dálnici, což platí po celé Evropě. Levněji natankujete také u samoobslužných stojanů označených Fai da te / Self service. U hypermarketů nevíme, protože jsme tuto možnost nehledali. Levnou čerpací stanici si můžete v místě pobytu nebo po cestě najít na Prezzi Benzina.

# 22.06.2016, 08:47.
Prosím tímto o radu. Kudy jet, jakou koupit dálniční známku a kolik si připravit € na placené úseky? Trasa je Brno - Caorle, odjezd 15.7.2016 v noci. Předem děkuji a přeji krásné prázdniny a dovolené. Vlasta.

Viz naše odpověď ze dne 17.04.2016, 15:16.

# 21.06.2016, 23:03.
Musíme jet na dovolenou do Itálie půjčeným autem od rodičů. Musíme mít notářsky ověřené potvrzení? Nebo stačí jen podpis? C.

Doporučujeme souhlas úředně ověřený. Podpis Vám ověří každá pošta s Check Pointem. Pokud budou údaje u jednotlivých rubrik vyplněny i v českém nebo slovenském jazyce, lze legalizaci podpisu na takovéto listině provést bez úředně ověřeného překladu. Některé pobočky pošty s tím však mají občas problém z důvodu špatného výkladu.

# 21.06.2016, 16:47.
Je výhodná cesta z Arnoldsteinu do Lignano Sabbiadoro mimo dálnici? Nezáleží mi na zdržení, ale mohu se takto vyhnout kolonám 2.7.2016? Velmi děkuji. Eva.

Na této trase se jedná o kolony po napojení na A4 v oblasti severoitalských letovisek. My většinou sjíždíme z dálnice nejpozději u Tarvisio a napojujeme se u Gemony. Z jiného důvodu. Kolony to neřeší. Vám bude stačit sjet z dálnice na Udine Sud, pokračovat po SR56 ke kruhovému nadjezdu a odtud pokračovat po SR352 do Palmanova a následně do Cervignano del Friuli. Odtud už vede silnice SS14 souběžná s dálnicí. I tak se může stát, že dostanete v San Giorgio nebo před Latisana do dopravní zácpy. Nebudete však stát kolonu na dálnici před mýtnicí, v které budou stát i automobily, které s tím sjezdem nemají nic společného.

# 21.06.2016, 16:04.
Na Vašich stránkách jsem vyčetl hodně informací včetně cesty. Jedu z Moravy a chci se zeptat, jaký rozdíl je mezi trasou přes Vídeň a Graz nebo Mnichov co se týče pohodlí a placení. Jedu s dvěma malými dětmi a chci jet co nejpohodlněji a nejlevněji. Asi jako každý. Odjíždíme 29.7. v noci. A jsou ještě nějakám úskalí o kterých bych měl před cestou do Itálie vědět? Nebo je nastudovat? Předem děkuji a jsem s pozdravem. Jakub.

Z Moravy je to přes Mnichov zbytečná zajížďka, z pohledu mýtného je to také dražší. Doporučujeme trasu Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - Ancona - San Benedetto del Tronto. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80 a na mýtném v Itálii zaplatíte € 49,70. To samé při cestě zpět. Při cestě přes Mnichov a Brenner byste zaplatil také rakouskou desetidenní dálniční známku, za průjezd Brennerem € 9,00 a na mýtném € 46,70. Celkem tedy o € 6,00 více v jednom směru a najel byste o 280 km více. V případě jen cesty přes Salzburg a Brenner o 100 km více. Pokud chcete ušetřit, můžete jet tak jak jezdíme my. V Tarvisio sjeďte z dálnice a po SS13 pokračujte do Gemona. Tady se na dálnici napojte a jeďte po ní až do Mestre. Úspora je € 6,00. Z Mestre pokračujte po SS309 a následně od Ravenna po SS16 až do Rimini Nord. Odtud už jeďte po dálnici. Úspora je € 18,10. Celkem tedy v obou směrech € 48,20. Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008, konkrétně v kapitole Potřetí na Gargano. Úskalí na této cestě víceméně nejsou. Standardní doporučení jsou reflexní vesty pro všechny členy posádky, nevozit kanystr, tankovat mimo dálnice, nekempovat ve volné přírodě nebo na veřejných prostranstvích.

# 21.06.2016, 09:52.
Chtěla bych se ještě zeptat, jak je to ve Francii a Itálii s placením kartou? Je to výhodnější než si měnit hotovost nebo to vyjde nastejno? Děkuji předem za odpověď. S pozdravem Denisa.

Toto je záležitost banky, která Vám vydala platební kartu. Ta má své kurzy, kterými se řídí. V případě stejné banky je vždy lepší platit kartou u obchodníka (v tomto případě správce dálnice) než vybírat v bankomatu nebo si u té banky směnit koruny na €. V těchto případech je horší kurz a k tomu vysoký poplatek, který kurz ještě navýší. Je ale možné, že máte oblíbenou směnárnu, která Vám € smění za lepší kurz než s jakým pracuje Vaše banka u vydané karty při nákupu u obchodníka. Při platbě mýtného zaplatíte stejnou částku v Eurech jak při platbě kartou, tak při platbě v hotovosti. Rozdíl je v tom kurzu v souvislosti s Vaší bankou.

# 20.06.2016, 17:21.
Děkuji za odpověď. Ještě bych se ráda zeptala, zda je někde možnost zjistit, kde jsou konkrétně čerpací stanice Shell v Itálii, na stránkách Shell se neukazují, ale při pohledu do mapy se semtam nějaká najde. Děkuji. S pozdravem Petra.

Viz naše předchozí odpověď. Koncem roku 2015 byl proces integrace čerpacích stanic do koncernu Q8 dokončen a od této chvíle jsou všechny tyto čerpací stanice výhradně s logem Q8. To, že na některých mapách jsou čerpací stanice vedeny jako Shell, je jen otázka aktuálnosti dat.

# 20.06.2016, 13:01.
Velice děkuji za radu. Využiji Vaší nabídky a poprosím o radu, jak jet ze Saturnie, konkrétně Agroturismo Valle Martina, do Kalábrie do Hotel Marco Polo u Tropea. Sice jsem naplánoval cestu na jeden den, ale snad mi poradíte kudy jet, abychom něco i viděli. Profrčet po dálnici není ono, i když s kusem cesty po dálnici vzhledem ke vzdálenosti počítám. No a ještě mám dva dny bez konkrétní zastávky od 12. do 14.9.2016, ale žena má moc ráda Toskánsko, tak že by někde tam? Cestou zpět se zastavujeme pod Neapolí u Sorenta, v Římě, v Pise, v La Spezia a na pobřeží mezi nimi. Lago di Garda jsme navštívili minulý rok. Potom se zastavujeme na Brenneru. Na výšlap po horách, tak kdybyste měl nějaký konkrétní nápad, kde se netlačí davy turistů, tak bych byl velmi rád. Ještě jednou velice děkuji a přeji mnoho zdaru. Miloš.

Doporučujeme se napojit u Montalto di Castro na čtyřproudovku SS1 a po té pokračovat až do Říma. Od Tarquinia je možné pokračovat po dálnici A12, která stojí do Říma € 5,30. Od Říma doporučujeme pokračovat po dálnici na kterou Vás dovede A1 Diramazione Roma Est. Neapol samozřejmě objeďte po A30. Po Salerno zaplatíte € 16,80. Od Salerna se dálnice už neplatí. Pokud budete mít čas, můžete jet po pobřeží víceméně až do Tropea. Dva volné dny bychom strávili s návazností na Váš program - např. San Gimignano, Florencie atd. V Alpách než u Brenneru doporučujeme zastavit v Innsbrucku a vystoupat zubačkou a následně lanovkou do Nordpark. Jsou odtud nádherné pohledy na Innsbruck s řekou Inn. Viz fotogalerie Innsbruck.

# 20.06.2016, 07:37.
Blíží se nám naše prázdninová cesta a nakonec jsme ji naplánovali následovně. Mohl bych Vás požádat o radu, jak co nejlépe cestovat a případně i jaká mýta nás cestou čekají, abych přibližně věděl, s jakými částkami počítat? Stále platí, že jedeme dva dospělí a dvě děti ve věku 9 a 7 let a jeden německý ovčák vozem Ford Tourneo Custom. 1. Pojedeme z Hradce Králové do Riccione. Plánuji jet trasu co jste mi původně radil, čili Hradec Králové - Brno - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Padova - Bologna - Rimini - sjezd Riccione - Riccione. U této trasy mám dva otazníky, první - časově asi nestihnu dojet do 22:00 hodin do Arnoldsteinu a tudíž prosím o radu, kde cestou levněji natankovat? A druhý - v úseku Tarvisio - Gemona asi pojedu raději po dálnici vzhledem k odhadu, že tam budu někdy po půlnoci a nerad bych v noci bloudil někde mezi kopečky a vesničkami. 2. Po týdnu v Riccione se budeme přesunovat do Castelvetro di Modena, Via San Polo 9. Tady bych poprosil o radu s cestou a o odhad mýtného. Rádi bychom navštívili Maranello - nějaký tip a vychytávka co se návštěvy Ferrari týče prosím? 3. Následovat bude přesun z Castelvetro di Modena na sever k Lago di Como do města Domaso. Tady bych také poprosil o radu s cestou a o odhad mýtného. Tady bychom se rádi podívali také k Lago di Lugano - nevíte zda je nějak složité se dostat do Švýcarska? 4. Potom máme v plánu Lago di Garda a tam konkrétně pojedeme z Domaso do Tremosine Sul Garda. Tady bych také poprosil o radu s cestou a o odhad mýtného. 5. Z Tremosine Sul Garda se přesuneme k Bormiu do Valdisotto. V Bormiu bychom se velmi rádi dostali lanovkou na Cima Bianca, ale nevím, zda je možné to vyjet se psem a potom to celé sejít dolů na parkoviště k lanovce, nemáte s tím zkušenost? 6. Nakonec už bychom chtěli zajet do Livigna, kde bychom chtěli využít bezcelní zónu k nějakým nákupům a doplnění pohonných hmot. 7. A potom už zbývá jen cesta Livigno - Hradec Králové. Předem moc děkujeme za Vaše rady. Michal s rodinou z Hradce Králové.

Mýtné na trase Tarvisio - Riccione je v předchozí odpovědi ze dne 29.03.2016, 11:10. Tip na tankování nonstop před hranicemi s Itálií najdete v článku Rakousko - italská hranice nabízí slevu, vyzvedněte si ji. Do Castelvetro di Modena můžete jet po dálnici po Modena Sud za € 11,30 nebo mimo po SS9. Veškeré potřebné informace o Museo Ferrari najdete na výše uvedených stránkách. Do Domaso se dostanete opět po dálnici přes Parma - Piacenza - Milano - Lecco za 14,80 nebo opět mimo po SS9. Do Lugano přejedete standardně po SS340 přes hraniční kontrolu. K Lago di Garda pojedete přes Lecco a Bergamo, na Brescia Est sjedete z dálnice a pojedete po západním břehu k Tremosine. Kousek dálnice A4 Vás vyjde na € 4,10. Je to možné samozřejmě objet i po souběžných silnicích. Do Bormio se dostanete nejkratší cestou přes hory po SS421, SS237, SS239, SS42 a SP29. Můžete to samozřejmě objet i přes Brescia. Do lanovky na Cima Bianca se psem můžete v obou úsecích za předpokladu, že bude cestovat v kabině jen s jedním doprovodem bez dalších cestujících a s náhubkem a na vodítku. Dolů se sejít dá. Do Livigno se dostanete po SS301. Do Hradce Králové přes zpoplatněný tunel Munt La Schera - € 15,00 letní tarif v jednom směru. V Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Ceny mýtného jsou uvedeny pro Váš typ automobilu.

# 19.06.2016, 21:21.
Ještě prosím o odpověď. Četla jsem, že přes Švýcarsko jsou některé tunely zpoplatněné a jsou velmi drahé. Na uvedené trase nás toto nepotká? Ještě jednou veliké díky. Zdeňka.

Na trase Bregenz - Chur - Como zpoplatněné tunely nejsou. Ve Švýcarsku jsou zpoplatněny tunely Great Saint Bernard (na trase CH Martigny - IT Aosta) a Munt la Schera (CH Zernez - IT Livigno). Dále tunely s vlakovým převozem Furka, Lötschberg, Oberalp, Simplon, Vereina.

# 19.06.2016, 14:40.
Ještě mě napadá jedna otázka ohledně povinné výbavy vozidla v zahraničí. Prý v Rakousku musí být oranžové vesty? Je to pravda? A v Itálii žluté ne? A mohu vozit s sebou všechny sady. Kde je pravda? Děkuji. Dalibor.

Viz zodpovězený dotaz na ÚAMK.

# 19.06.2016, 11:00.
25.6.2016 vyjíždíme na cestu do Caorle. Jedeme z Trutnova. Chystáme se jet trasu Hradec Králové - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach. Myslíte, že bude v tento den ještě tato trasa bez ucpaných dálnic? Nebo máme raději jet přes Brno, Vídeň a Klagenfurt? Alice.

Výrazné dopravní zácpy jsou očekávané až o týden později.

# 19.06.2016, 08:47.
První týden jedeme s rodinou do Itálie z Prahy, konkrétně do Porto Recanati. Chtěla bych se zeptat, kde a kolik budou dálniční poplatky. Předem děkuji. Gabriela.

Vaše optimální trasa je následující: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Modena - Bologna - Rimini - Ancona - sjezd Loreto / Porto Recenati - Porto Recenati. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 42,00. To samé při cestě zpět. Pokud jedete z 1.7. na 2.7.2016, připravte se na výrazné dopravní komplikace z důvodu dopravních zácp.

# 19.06.2016, 07:39.
Prosím o radu. V létě cestujeme do Ventimiglia v Itálii a nemohu se rozhodnout, zda jet z Ostravy klasickou trasu přes Benátky. Jeli jsme tudy vloni a na poplatcích jsme zaplatili majlant - určitě více než se píše na internetu, nebo zkusit cestu tam i zpět přes Švýcarsko? Prosím moc o radu, pokud mate zkušenosti. Děkuji. Zdeňka.

Trasa, kterou jste jeli, vyjde na poplatcích v Itálii na 64,20, pokud pojedete přes Udine - Padova - Verona - Brescia - Cremona - Piacenza - Tortona - Savona. Cena je za osobní automobil. Pokud máte dodávku, tj. automobil vyšší nad přední nápravou, platíte o něco více. Pokud máte karavan, tj. více náprav v soupravě, platíte výrazně více. V Rakousku ještě potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80. Trasa přes Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona a dále jako v předchozí variantě je sice o 100 km delší, ale výrazně levnější. Pokud kousek rakouské dálnice objedete přes Bregenz, zaplatíte jen roční švýcarskou dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,98) a mýtné v Itálii ve výši € 32,20. Celkem tedy € 101,38, což je o € 35,82 méně než přes Tarvisio, resp. o € 44,62 méně pokud pojedete na více jak 10 dnů. Cena je uváděna po Ventimiglia. Pokud jedete do Francie, je cena k hranici o € 1,30 vyšší.

# 18.06.2016, 20:18.
Promiňte, mám ješte jeden dotaz pro stejnou cestu ale přes České Budějovice a Linz. Jak by tato trasa vypadala ohledně cen? Děkuji. Jarda.

Trasa Chomutov - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Mestre - SS309 - Chioggia - Lido degli Estensi Vás vyjde poplatkově na desetidenní rakouskou dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd tauernskými tunely na € 11,50 a na mýtném v Itálii na € 17,70. Tedy o € 1,20 více než přes Brenner a teoreticky je to o hodinu delší trasa. Pokud sjedete v Tarvisio a pojedete po SS13 mimo dálnici do Gemony tak jak jezdíme my, ušetříte na mýtném € 6,00.

# 18.06.2016, 14:10.
Kolik stojí dálniční známka v Itálii? Jak často se musí kupovat a kde ji koupíme? Tereza.

V Itálii dálniční známka není. Dálnice se platí formou mýtného stejným způsobem jako např. v Chorvatsku.

# 17.06.2016, 20:51.
Prosím Vás o přesný výpis měst, respektive trasy, do Itálie, kam jedeme letos na dovolenou. Vyrážíme 1.7. večer a pojedeme přes Brno na Vídeň. Chtěli bychom se vyhnout přeplněné západnější trase a tunelům. Děkuji za Vaši odpověď. Jakub.

Vaše optimální trasa je následující: Brno - Mikulov - Vídeň - Graz - Villach - Tarvisio - Udine - Latisana - Bibione. V termínu, ve kterém pojedete toho moc nevymyslíte. Silnice a dálnice budou přeplněné. Hustému provozu na trase Brno - Mikulov - Vídeň se můžete částečně vyhnout trasou, kterou jezdíme my: Brno - Břeclav - Poštorná - Grosskrut. Na silnici č. 7 se napojíte kousek od začátku dálnice A5 do Vídně. Ve Vídni počítejte s tím, že se tam budou tvořit zácpy. Nijak rozumně to objet nelze, protože zácpy se tvoří už před Dunajem, snad západní částí, tak jak se jezdilo dříve než vybudovali obchvaty S1 a S2, tj. po Brněnské ulici, ale nenapojit se na A22, ale pokračovat po B227, B221, B224 a na A2 se připojit u Vosendorfu. Zácpy tam ale vyloučit samozřejmě také nelze. Po cestě na A2 a v Itálii na A23 nejsou placené tunely. Počítejte však s tím, že po napojení na A4 se budou v sobotu dopoledne tvořit zácpy. Řešením může být jet mimo dálnici. My už sjíždíme u Tarvisio a pokračujeme po SS13. Napojujeme se u Gemony, vy však můžete pokračovat až do Udine a po Tangenciále se dostat k SR352 a přes Palmanova se napojit u Cervignano na SS14, která kopíruje dálnici až do Benátek. Na Bibione odbočíte u Latisana.

# 17.06.2016, 08:10.
V Pise budeme potrebovať parkovisko pre karavan blízko centra. Môže byť aj kemp. V San Marino nájdeme tiež parkovisko pre karavany? Ďakujem. Štefan.

Musíte hned od začátku poskytovat přesné informace, abyste obdržel přesnou odpověď. V tomto případě Vás odkážeme na Camper Online - Sosta / Aree Sosta Camper. V obou městech tam najdete několik míst, kde můžete zaparkovat s karavanem.

# 16.06.2016, 22:48.
Chtěla bych požádat o radu. Jaká je nejvhodnější trasa autem z Prahy do Savony na severu Itálie na konci června? Je lepší jet přes Švýcarsko nebo přes Brenner? Zkusili jsme se podívat na Viamichelin a obě trasy vypadaly podobně s rozdílem čtvrt hodiny. Budeme mít s sebou roční dítě, cestu proto budeme muset rozdělit na dva dny a dělat větší přestávky. Nemáte prosím případně nějaký tip na ubytovaní na této trase? Myslíte, že je lepší ubytovat se až v Itálii? Existují nějaké motely, např. typu francouzských Formule 1, nebo je lepší sjet dále od dálnice do nějakého penzionu? Kdybychom se při variantě přes Švýcarsko chtěli vyhnout placení rakouské dálniční známky, kde je nutné v obou směrech sjet a potom zase najet? Je to velké časové zdržení? A co se týče dopravních uzavírek, kontrol a kolon ve všední dny - pro cestu tam na konci června a pro cestu zpět na začátku září. Je dobré se nějakému místu v určitých hodinách např. vyhnout? Omlouvám se, že se ptám na tolik věcí, ale žádné zkušenosti s cestováním autem a s malým dítětem nemáme. Předem moc děkuji za rady a tipy. Ať se vám daří. Andrea.

Optimální trasa vede přes Švýcarsko, ušetří Vám to hodně peněz. Trasa je následující: Praha - Rozvadov - Mnichov - Bregenz - Chur - Como - Milano - Tortona - Savona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku ten kousek objeďte přes Bregenz, ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 37,00) a v Itálii zaplatíte na mýtném € 18,00. To samé při cestě zpět. Celkem tedy € 73,00. Přes Brenner by Vás to vyšlo na € 108,00, resp. € 116,80 při cestě delší než 10 dnů. Ideální je se ubytovat ve 2/3 trasy, což vychází někde za švýcarským městem Chur. Ubytování v Itálii je o něco levnější než ve Švýcarsku, rozdíl však není velký. V Itálii je řetězec Ibis, na Vaší trase Ibis Como. V Rakousku pro ten kousek dálnice nemá smysl platit dálniční známku. Dříve byl ten kousek pokryt Korridor Vignette, která stále jen € 2,00, po vybudování tunelu to bylo zrušeno a musíte mít dálniční známku. Sjeďte na exitu 2 Lindau, hranice překročte na Lustenau / Au, kde se hned napojíte na exitu 2 Au na švýcarskou A13. V opačném směru jsou sjezdy a nájezdy stejné. Teoreticky je zdržení deset minut oproti cestě po dálnici. Pokud pojedete z 1.7 na 2.7., počítejte s tím, že se v Bregenz mohou tvořit zácpy. Trasu bychom naplánovali tak, abyste přes Mnichov neprojížděli odpoledne / v podvečer.

# 16.06.2016, 22:25.
V září jedeme na dovolenou z Ústí nad Labem do Itálie do Lignano Pineta. Mohl byste mi prosím poradit nejlepší trasu? Děkuji a přeji hezký den. Žaneta.

Ústí nad Labem - Praha - České Budějovice - Linz - Salzburg a dále jako v odpovědi ze dne 21.01.2016, 21:30.

# 16.06.2016, 20:40.
Je parkovisko blízko centra v Pise u šikmej veže? Ďakujem. Štefan.

Ano, Tower Parking za € 1,50 za hodinu v pracovní dny a € 2,00 za hodinu ve dnech volna. V blízkosti je ještě velké parkoviště s vjezdem z Via Cammeo Carlo Salamone. Cena je € 2,00 za hodinu.

# 16.06.2016, 16:57.
Děkuji za reakci. Nám to žel vyšlo jinak a to jsme ve směru domů použili stejný výjezd i nájezd, přičemž v případě cesty do Florencie tak nebylo. Nevím, proč to tak je, a stejně s tím nic neudělám, jen jsem Vás na to chtěla upozornit. Hezký den. Klára.

Každopádně děkujeme za upozornění. Naše zkušenost byla zatím taková, že mýtné z oficiálních ceníků vždy sedělo na cent. Jediné vysvětlení může být takové, že některá z mýtných bran Vám špatně detekovala výšku vozidla nad přední nápravou a zařadila Vás tak o kategorii výš nebo dokonce o nápravu víc a tedy o dvě kategorie výš.

# 16.06.2016, 09:53.
Ráda bych si nechala poradit. Jedeme do Itálie do San Benedetto del Tronto z Brna. Ubytování máme zajištěné od úterý 21.6.2016. Ráda bych s přítelem vyjela o den dříve a po cestě se podívala po nějakých krásných místech, pokud nějaká můžete doporučit. Co mě zajímá je příroda, historická místa atd. Nechtěla bych jet přes noc jako každý a ráda bych se podívala i po cestě. Nemáme děti, tak nás čas nikam nežene. Děkuji moc za tip a přeji hezký den. Vladimíra.

Cesta je popsaná v reportáži Gargano 2008, kapitole Potřetí na Gargano. S tipy míst po cestě se zaměříme na Itálii po výše uvedené trase. Už sama o sobě je pěkná cesta údolím a vesničkami od Tarvisio po Gemona po SS13. Z historických měst se můžete zastavit v Benátkách - viz reportáž Benátky 2013. Dalším pěkným městečkem je Chioggia - viz článek Chioggia. Jsou to vlastně takové malé Benátky. Z přírodních zajímavostí doporučujeme Deltu Pádu. Tipy najdete v reportáži Rosolina Mare 2013 a v jednotlivých kapitolách. Celou Itálii během několika hodin můžete poznat na jednom místě v Italia in Miniatura ve městečku Viserba před Rimini. Nejde navštívit cestou všechno, pokud si však vyberete jedno nebo dvě místa, budete určitě spokojená.

# 15.06.2016, 14:53.
Ve čtvrtek mám jet do Cremony a proto prosím Vás o radu na nejrychlejší trasu a kolik mě to bude stát na mýtném a kde je lepší vzít naftu. Děkuji za radu. Hezký den. František.

Jeďte následující trasu: Praha - Rozvadov - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Brenner - Verona - Brescia - Cremona. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii € 23,30.

# 15.06.2016, 13:39.
Kolik zaplatím za mýtné na trase Tarvisio - Terst? Slavomír.

€ 11,80.

# 15.06.2016, 10:59.
18.7.2016 jedeme autem z Hradce Králové do Chiavari. Měli jsem v plánu využít trasu přes Švýcarsko. Chtěla bych se zeptat, jak je to ve Švýcarsku s převozem potravin? Máme apartmán s kuchyňkou a dvě malé děti, určitě nějaké jídlo povezeme. Děkuji a zdravím! Věra.

Jídlo a nápoje můžete převážet v množstvím potřebném pro cestu. Zásoby potravin už mohou podléhat clu a dani. Celní předpisy najdete na stránkách Ministerstva zahraničí - Státy a území / Švýcarsko - Cestování / Celní a devizové předpisy.

# 15.06.2016, 10:57.
Vaši odpověď bych chtěla upřesnit. Pokud se nejede napřímo a z dálnice se sjede, tak se opravdu platí vyšší částka. Sjeli jsme z dálnice v obou směrech, tzn. jak do Florencie, tak cestou z Florencie a díky opuštění dálnice byla celková částka vyšší. Dokonce ve směru na sever ještě o pár € více. Takže sjetí z dálnice vliv na celkovou cenu na mýtné má. S pozdravem Klára.

Ptala jste se na úsek Brenner - Bologna se zastávkou ve Veroně. Od Brenneru po Bologna (městská oblast) zaplatíte mýtné ve výši € 25,40. Od Brenneru po Veronu (městská oblast) zaplatíte mýtné € 16,40. Od Verona (městská oblast) do Bologna (městská oblast) zaplatíte mýtné € 9,00. Celkem tedy € 25,40, což je stejná částka jako za naráz projetý úsek. V opačném směru je mýtné na trase Bologna (městská oblast) - Brenner € 25,40. Od Bologna (městská oblast) do Verona (městská oblast) zaplatíte € 9,00 a od Verona (městská oblast) po Brenner € 16,40, tj. € 25,40, což je stejná částka. To samé ale platí i o Florencii. Na trase Florencie (městská ovblast) - Brenner je rozdíl se zastávkou a bez zastávky € 0,10, což je vzhledem k celkové výši mýtného zanedbatelné a tedy nemá to vliv. Verona i Florencie mají několik sjezdů z dálnice. Pokud sjedete na jednom a najedete na jiném, to samozřejmě na celkovou výši mýtného vliv mít bude.

# 14.06.2016, 22:54.
25.6.2016 pojedu z Ústí nad Labem do Caorle. Ráda bych s dětmi asi tak v půlce cesty přespala v Rakousku blízko dálnice a pokračovala v cestě 26.6.2016. Nemáte tip na levné ubytování? A kde by to bylo tak nejlepší? Děkuji. Michaela.

Ideální je hledat ubytování někde za polovinou trasy. Náš tip: Flachau. Ubytování hledejte na Booking / Flachau. Za tunelem, v Korutanech, jsou už ceny vyšší.

# 14.06.2016, 20:22.
V srpnu se chystám do Itálie. Pojedu přes Švýcarsko na Veronu a potom na Caorle. Jaké jsou po cestě poplatky? Zda se tomu nemám vyhnout. A jak je to po Itálii se spaním v autě? Předem děkuji za odpověď. Tomáš.

Nevíme odkud jedete, kudy jedete přes Švýcarsko, kde překročíte hranice a další důležité informace. Ve Švýcarsku potřebujete roční dálniční známku v ceně CHF 40,00 (€ 36,97), pokud pojedete např. přes Como, potom po Veronu zaplatíte € 14,70 a od Verony po San Dona / Noventa € 11,30. Kempování ve volné přírodě a na veřejných prostranstvích je v Itálii zakázané. Pokud se však prospíte v autě např. na Autostrádě na parkovišti u Autogrillu, neměl by být problém. Při dlouhých cestách na jih Itálie to tak praktikujeme a nikdy jsme neměli problém.

# 14.06.2016, 19:31.
Mám dotaz. 24.7.2016 jedeme autem do Itálie do Lido degli Estensi. Vyrážíme z Chomutova přes Německo. Rád bych se zeptal na cestu a kolik mě celkem vyjde cesta tam na poplatcích. Děkuji. Jaroslav.

Vaše optimální trasa je následující: Chomutov - Karlovy Vary - Cheb - Marktredwitz - Regensburg - Mnichov - Innsbruck - Verona - sjezd Verona Nord - Tangenziale Sud - SS434 - Legnano - nájezd Villamarza / Rovigo Sud - A13 - sjezd Ferrara Sud - Lido degli Estensi. V Německu se dálnice neplatí, v Rakousku potřebujete desetidenní dálniční známku v ceně € 8,80, za průjezd Brennerem zaplatíte € 9,00 a na mýtném v Itálii na A22 po Veronu € 16,40 a na A13 po Ferrara € 2,60.

# 14.06.2016, 15:09.
Rada by som sa spýtala na cestu z letiska Marco Polo do Lido di Jesolo. Našla som si autobus 10a. Aký lístok si mám zakúpiť? A keby som týmto autobusom chcela ísť z Lido di Jesolo až do Benátok na Piazzale Roma, koľko by stála cesta? Ďakujem za odpoveď. Pekný deň prajem. Alžbeta.

Viz naše odpověď ze dne 14.04.2016, 12:40. Cesta autobusem ATVO z Lido di Jesolo do Benátek na Piazzale Roma stojí € 4,50 (€ 8,00 zpáteční).

# 14.06.2016, 12:24.
Vzhledem k vašim rozsáhlým zkušenostem prosím o radu, jaký je nejvhodnější čas pro cestu do severní Itálie, konkrétně do Caorle. Vyrážíme z Prahy, jedeme trasu České Budějovice - Linz - Salzburg - Villach - Tarvisio - Udine - Caorle. Ubytování máme v sobotu 18.6.2016 nejdříve kolem 14:00, ale nebráníme se příjezdu dříve. Jedeme s malým dítětem ve věku 2,5 roku, pouze jeden aktivní řidič, nelze se tedy vystřídat. Původní plán byl vyrazit v sobotu kolem 4:00 ráno, ale teď si nejsem jistá. Chceme se samosebou co nejvíce vyhnout zácpám. Kde se zácpy nejčastěji mohou tvořit? Nevadí nám platit mýtné, preferujeme časově co nejkratší cestu kvůli dceři. Děkuji mnohokrát za odpověď.

18.6.2016 by ještě neměl být výrazný podíl dopravních zácp z důvodu dovolených. Spíše počítejte se zdržením z důvodu dopravních omezení (stavební práce apod.). První takový větší úsek je u Veselí nad Lužnicí, ale brzy ráno by to problém také neměl být. Na dálnici A10 probíhají stavební práce mezi Werfenem a tauernskými tunely. Počítejte s cestou 9 hodin bez přestávek.