BENÁTKY 2024

Rady na cestu do Benátek

 /  / Centrum otázek a odpovědí / Itálie / Benátky 2024

Na pobřeží Jaderského moře v severní Itálii se nachází na mělké laguně ostrovní město Benátky. Tuto oblast obývali už v desátém století před naším letopočtem lidé Veneti, po kterých získalo město název. Benátky byly už dávno centrem Benátské republiky, střediskem sklářství a světového obchodu. V současnosti jsou historickou, kulturní a společenskou metropolí. Často jsou nazývány Královnou Jadranu, Městem masek, Městem mostů a nebo také Městem kanálů. Ročně je navštíví více jak deset miliónů turistů. Benátky se svými částmi jsou bohaté na muzea a historické budovy velké umělecké a kulturní hodnoty. V současnosti jsou Benátky hlavním městem oblasti Benátsko a provincie Venezia. Hlavní ostrov je rozdělen na 6 čtvrtí - Cannaregio, Castello, Dorsoduro a Giudecca, San Marco, San Polo, Santa Croce. Oficiální měnou je €, úředním jazykem Italština. Pokud jsou Benátky cílem vaší cesty, najdete zde mnoho užitečných informací a také zodpovězené otázky našich čtenářů. Pokud se chcete také na něco zeptat, přejděte na formulář.

Než začnete: pokyny, podmínky, soukromí
Zadat otázku: přes formulář,
Informace: reportáže, výlety, blog, vyhledávání

Vybavení: mapy, průvodci, slovníky, adaptér
Nástroje: mapa, překladač
Aktuálně: informace z MZV

Aktuální článek v Cestovatelově blogu: Přístupový poplatek v Benátkách

# 29.03.2024, 20:20.
Chtěla bych se zeptat. Hledám spoj do Favaro Veneto kolem 19:30 v neděli 31.3. Nemohu najít vhodný spoj. Jsme 4 osoby. Dívala jsem se na spoje i z Tessera, ale MHD, která by jela přímo - 45H - bohužel jede poslední v 19:05 a to, když přiletíme v 18:40, nestíháme. Další jsem našla spojení autobusem č. 5 a potom přestoupit na č. 19, ale přijde mi to strašně zdlouhavé, když je to ve skutečnosti kousek. Kolik prosím stojí taxi? Účtují si za km nebo za čas? Doporučil byste ho pro tento případ? Našla jsem na Vašich stránkách plno užitečných informací. Jsou bezva. Předem moc děkuji. Lenka.

Těžko radit, když neznáme místo, kam přesně cestujete. Favaro Veneto je hodně obecné. Obecně veřejnou dopravou je v této době asi nejlepší spoj cestovat autobusem č. 5 na zastávku Passo Campalto Orlanda, přejít na druhou stranu ulice a pokračovat autobusem č. 9 do Favaro Veneto. Autobus č. 5 jezdí v neděli v uvedené době v 19:30 a 19:50, na zmiňované zastávce je za 9 minut. Autobus č. 9 potom jede ve 20:23 ze zmiňované zastávky. S taxi počítejte kolem € 25,00 až € 35,00. Můžete si to předběžně spočítat např. přes Radio Taxi Venezia. Z letiště to může být výhodnější než autobusem.

# 18.03.2024, 22:03.
Prosím o radu, jak se dostat v noci autobusem na letiště Marco Polo, když odlétáme v 6 hodin a na letišti bychom tedy měli být přibližně ve 3 hodiny ráno. Bydlíme v Mestre. Děkuji moc. Jitka.

Bohužel první Airport Bus Express jede z Mestre ve 4:30 hodin a na letišti je přibližně za 17 minut. Před tím jede tento spoj už v 0:40. O jiných spojích nevíme. Doporučujeme volit taxi.

# 18.03.2024, 16:03.
Tak už jsme od pátku v Ca'Savio a nemůžeme nikde najít, kolik € stojí jízdenka z Ca'Savio do Lidi di Jesolo. Poradíte prosím ještě? Moc děkuji. Renata.

Jízdenka by měla stát € 2,70. Jedná se o tarif CLASSE 3 pro vzdálenost 14,1 až 20,0 km. Mělo by to vyjít na všechny zastávky v Ca'Savio až po Autostazione v Lido di Jesolo.

# 14.03.2024, 09:30.
Ještě jsem si vzpomněla na jednu věc, ale nevím, zda mi na ni odpovíte. Týká se to bezpečnostní brány na letišti v Trevisu - bezpečnostní kontroly. Vím, že na letišti v Praze není rám, kterým se prochází rentgenový - tzn. ionizující, ale je elektromagnetický. Nevíte náhodou, jak je to v Trevisu na letišti? Nemohu to nikde najít. Poletí s námi dítě a já mám z takovýchto věcí respekt. Četla jsem dokonce, že někde mají i celotělový rentgen, což už je vyloženě rentgenové záření. Doufám, že to tu není a je tu jen brána elektromagnetická. Omlouvám se za tento dotaz. Děkuji za odpověď a Váš čas. S úctou Renata.

Podle našich informací je na letišti Treviso rentgen u kontroly zavazadel na pásu. Procházíte jen detektorem kovů, tedy na principu elektromagnetismu. Bližší informace o bezpečnostní kontrole na letišti Treviso najdete na stránkách letiště - Security checks. Pokud by se do budoucna něco změnilo a musela jste procházet rentgenem, muselo by to být viditelně označené a Vy byste měla mít právo takovou kontrolu odmítnout a podrobit se alternativní osobní kontrole.

# 11.03.2024, 18:16.
My budeme mít jen batohy na zádech, za to se také platí? Renata.

Společnost ATVO přepravuje zavazadla podle předem stanovených podmínek. Malé zavazadlo je definované maximální velikostí 50 x 45 x 25 cm. Velké zavazadlo je definované maximální velikostí 85 x 45 x 25 cm. Zdarma může cestující přepravit jedno malé zavazadlo. Každá dvě další zavazadla potřebují jednu další jízdenku podle tarifu, i pro jedno ve dvojici. Jednu jízdenku za zavazadla tedy platíte, pokud budete mít jedno velké, dvě malá, jedno velké a jedno malé, dvě velká, tři malá, dvě malá a jedno velké, dvě velká a jedno malé. Podobně při dalších počtech zavazadel.

# 10.03.2024, 18:29.
Velice se omlouvám, ale poprosila bych Vás přece jenom ještě o jednu radu. Do Punta Sabbioni se dostaneme vaporettem č.14 ve 22:53. Potom se potřebujeme dostat do Ca'Savio Mare. Našla a vytiskla jsem si jízdní řád autobusu ATVO, který jede z Punta Sabbioni do Ca'Savio ve 23:45. Nemohu dohledat, kolik stojí jízdenka na tento autobus ATVO, zda je to € 1,50 nebo ne. A na tento autobus se dá lístek koupit na Piazzale Roma, kam přijedeme autobusem z letiště nebo v Punta Sabbioni v takto pozdní čas a nebo v automatu, pokud tam je? Děkuji moc a přeji krásný večer. Renata.

Jednoduchá kilometrová jízdenka v tarifu Extra Urban CLASSE 1 (do 7 km) stojí € 1,50. Zavazadlo stojí stejnou cenu. Na Piazzale Roma i Punta Sabbioni je prodejna jízdenek i automat.

# 06.03.2024, 20:55.
Velice si vážím Vašich cenných informací a rad. Máte pravdu, je to vše ve velkém časovém presu, nehledě na to, že na místě máme být ve 21:00, což v žádném případě nestihneme, musíme ješte informovat ubytování. Tento pobyt s letenkou dostala dcera k narozeninám, takže se musíme podle toho přizpůsobit. Pokud to tedy jinak nejde a koupíme jízdenky na autobus Terravision v 19:30 a nestihneme to - nevíme, zda se to za 25 minut od přistání dá. Lístky propadnou a další už asi online nekoupíme. Jedině nejezdit autobusem Teravission, ale autobusem ATVO, měl by jet ve 20:30 až na Piazzale Roma, kde bychom mohli koupit ty zmiňované Unica karty. Poslední otázky na Vás: pokud by skutečně měl jet autobus ATVO dne 15.3. ve 20:30 a pokud ano, dají se na tento koupit lístky v Trevisu na letišti, popřípadě u řidiče? Ještě jednou bych Vám chtěla poděkovat za Váš čas a ochotu a nezlobte se prosím za spoustu otázek z mé strany. Mějte se moc krásně. Renata.

Jak jsme psali, u Terravision to funguje tak, že pokud autobus nestihnete, můžete jet dalším volným. V případě autobusů ATVO se rezervace nedělají, přesto má význam jízdenku online zakoupit. Jednak můžete jít s voucherem přímo k autobusu a předložit ho řidiči a nemusíte na místě kupovat jízdenku na pokladně nebo v automatu, kde hrozí riziko fronty, a tedy časového zdržení. Při nákupu online budete u autobusu dříve, než ti, co budou kupovat jízdenku na místě, tedy i do autobusu nastoupíte dříve. Podle jízdního řádu platného od 8.1.2024 do 30.3.2024 jezdí tento spoj v pátek mimo jiné i ve 20:30. Jízdenky je možné zakoupit online, kde je cena levnější než na pokladně, na palubě letů společnosti Ryanair a na letišti Treviso. Na letišti je v příletové hale pokladna společnosti otevřená od 7:30 do 22:30. V blízkostí výdeje zavazadel je také instalovaný automat, který je v provozu nonstop. Pokud si koupíte papírovou jízdenku, musíte ji označit na nástupišti. U řidiče se v Itálii jízdenky standardně nekupují.

# 05.03.2024, 20:04.
Děkuji za rychlou odpověď. My nakonec přiletíme v pátek 15.3. až v 19:05, takže nám ujede autobus ATVO v 19:00 a na další autobus ATVO, který má jet až ve 20:30 čekat nemůžeme. Pokud jsem se správně dívala, má jet v 19:30 právě autobus Terravision. Je tam uvedeno, že jede jen na Tronchetto. Na tento autobus si můžeme koupit lístky na letišti nebo až v autobusu? A ty karty si tedy zřejmě musíme koupit až v Benátkách v pokladně, jak píšete? Ta pokladna je i na Tronchetto? Moc děkuji za rady. Renata.

Ano, autobus Terravision by měl jet v pátek v 19:30 a na Tronchetto by měl být ve 20:10. Podle informací, které uvádí Terravision, je možné jízdenky zakoupit na místě jen v Římě a Miláně na letišti a na vlakovém nádraží. Zda Vám to umožní řidič v případě volných míst, nevíme. Doporučujeme provést rezervaci. Vyhnete se nepříjemné situaci v případě obsazenosti. Pokud autobus nestihnete, můžete jet následujícím volným. Další autobus Terravision jede ve 20:30. Na Tronchetto dojede na autobusový terminál vedle stanice People Mover, takže můžete odtud pokračovat tímto vláčkem na Piazzale Roma. V bezprostřední blízkosti je také stanoviště vaporetta Tronchetto Mercato, odkud jezdí na Piazzale Roma vaporetto č. 2. Na Tronchetto je pokladna, která prodává všechny tituly a je otevřená téměř do půlnoci, u trajektu na Lido, to je ale od zastávky Terravision docela daleko. Velká pokladna je i v parkovacím domě, to je ale také kus. U People Mover by měl být automat. Tam by mělo být možné karty vyzvednout na základě PNR kódu. Záložní řešením může být si zakoupit jízdenky na People Mover za € 1,50 a karty vyřídit na pokladně na Piazzale Roma. Nicméně podle toho, co jste doposud napsala, to máte hodně všechno na těsno a ve velkém časovém presu. Podle našeho názoru by asi bylo nejjednodušší si do místa ubytování zakoupit jednotlivé jízdenky a vše ostatní si v klidu vyřídit až následující den na Punta Sabbioni.

# 05.03.2024, 18:46.
Prosím, dá se koupit ACTV 2 days transport Venezia Daily Pass a ACTV 3 Days Transport s Rolling Venice přímo na letišti Treviso, popřípadě kde přesně na letišti? Čas se zřejmě počítá po první aktivaci. Aktivace probíhá až přiložením karty v dopravním prostředku? Platí tyto karty i na ostrovy Burano, Murano a do Punta Sabioni? A ještě jeden dotaz. Pokud nestihneme z letiště autobus ATVO, dá se jet autobusem Terravision? Moc děkuji za odpovědi a přeji pěkný večer. Renata.

Na letišti Treviso není kancelář Venezia Unica, která je v seznamu míst, kde se dají uvedené produkty zakoupit. Nicméně víme o tom, že je možné přes výše uvedené stránky zakoupit obousměrnou jízdenku na autobus ATVO z letiště s vícedenní jízdenkou ACTV i s Rolling Venice Card. Postup vyzvednutí na letišti Treviso je uvedený v odpovědi ze dne 20.04.2023, 13:05. Pokud něco selže, můžete jít s voucherem přímo k řidiči a jízdenku na benátskou dopravu si vyzvednete v automatu nebo na pokladně Venezia Unica v Benátkách. Aktivace vícedenní karty probíhá přiložením k validátoru. Od této chvíle běží odpovídající počet hodin platnosti jízdenky. Vícedenní jízdenku musíte validovat pokaždé při změně dopravního prostředku. Vícedenní jízdenka platí i na dopravu mezi ostrovy, tedy i na Murano, Burano a Punta Sabbioni. Samozřejmě pouze na dopravní prostředky ACTV a mimo linek vaporetta 16, 19 a Casino. Pokud budete mít jízdenku na dopravu z letiště se společností ATVO, nemůžete ji použít logicky na dopravu z letiště se společností Terravision.

# 03.03.2024, 11:11.
Ráda bych Vás poprosila o radu. Dne 15.3.2024 přiletíme z Prahy po 18:00 na letiště Treviso. Jsme 3 dospělí a 1 dospívající dítě ve věku 15 let. Ubytování máme zajištěné v Ca'Savio mare - Cavallino, kam se potřebujeme co nejrychleji dopravit. Našla jsem spojení autobusem ATVO - měl by jet do Benátek na Piazzale Roma. Dále autobus Terravision, ale ten jede pouze do Benátek - Tronchetto. Potom už se ztrácím v tom, jak se dostat dál k vaporettu na Piazzale Roma, odtamtud zřejmě do Punta Sabbioni a dál nějakým autobusem až na místo. Nějak se v těch všech různých webech a informacích nemohu zorientovat. Některé odkazy mi ani nejdou otevřít a některé mají odlišné informace. Poradili byste prosím, jak se dostat případně z Tronchetta až do Ca'Savia mare? Nevím, zda by nebylo výhodné si koupit nějakou kartu kvůli té dopravě. Pobyt máme do 20.3. - odjezd. Plánujeme návštěvu Benátek a ostrova Murano a Burano - bez vstupu do památek, a potom ještě výlet do Lido Jesolo. Budu Vám vděčná za jakoukoli radu či informaci. Děkuji Vám za odpověď a přeji pěkný den. Renata.

V tomto čase už to je složité. Pochud chcete cestovat veřejnou dopravou, potom doporučujeme jet z letiště Treviso Airport Bus Express v 19:00. Na Piazzale Roma bude ve 20:10. Odtud musíte pokračovat vaporettem ACTV č. 2 na San Marco / S. Zaccaria a následně vaporettem č. 14 na Punta Sabbioni. Z Piazzale Roma můžete jet i vaporettem č. 1 na Lido, kde na č. 14 také přestoupíte. Z Punta Sabbioni je to do Ca' Savio ještě 2,5 km. Jezdí tam autobus ATVO č. 23. Karty těžko poradit. Je třeba si vybrat podle konkrétního itineráře. Dopravu z Punta Sabbioni do Benátek a po Benátkách obsahují vícedenní jízdenky, které jsou popsané v mnoha našich odpovědích.

# 23.02.2024, 08:29.
Koncem března bychom se chtěli zastavit v Benátkách, ale bohužel budeme mít asi jen čtyři hodiny času. Pojedeme autem. Kde se dá nejlépe zaparkovat, abychom to měli co nejblíže k památkám? Moc děkuji za radu. Dagmar.

Přesně tohle jsme řešili v roce 2013. Kromě cen jsou informace platné. Přečtěte si naši reportáž Benátky 2013, kde najdete podrobné informace k tomuto výletu.

# 20.02.2024, 06:59.
Řehůřkovi, moc děkuji za rychlou odpověď. Pokud jsem tedy správě pochopila, i při cestě zpět, když koupíme lístky za € 1,50 a vystoupíme na zastávce Tessera, je to v pořádku? Dcery jsou už větší a jedeme jen nakrátko, s příručním zavazadlem, tak to zvládneme, věřím nám. Měli byste ještě radu ohledně stravování v Benátkách? Hotel máme asi 200 m od nádraží. Možná máte tip na restauraci nebo bistro, kam stojí za to jít. Děkujeme. Musím říct, že jsem se ještě nesetkala s takovou ochotou a vstřícností, jakou projevujete v každém příspěvku na Vašich stránkách. Děkuji za to a přeji jen to nejlepší. Krásný den. Monika.

Na zastávku Tessera i ze zastávky Tessera můžete jezdit městskou dopravou ACTV za městský tarif. Radius 200 m je v Benátkách hodně velká vzdálenost. Doporučujeme se stravovat mimo exponované turistické lokality, kterými jsou např. Piazza San Marco, Ponte Rialto, Canale Grande apod. Doporučujeme si přečíst článek Jídlo a pití v Benátkách.

# 15.02.2024, 09:24.
jedu s dětmi do Benátek, letiště Marco Polo a našla jsem, že je možné využít k cestě z letiště do Benátek autobus č. 5, ze zastávky Triestina Tessera, v docházkové vzdálenosti z letiště. Cena lístku z této stanice je údajně € 1,50 za osobu namísto € 10,00 za osobu při nástupu přímo na letišti. Víte o tom něco víc? Je to tak? Pokud ano, kde zakoupím lístky, je někde poblíž zastávky automat na lístky? Neb je možné platit u řidiče? Moc děkuji za radu a přeji hezký den. Monika.

Ano, je to možné. Tessera je už v městském tarifním pásmu, platí tam jízdenky za € 1,50 s platností 75 minut. Jízdenky můžete zakoupit přímo na letišti na pokladně Venezia Unica v příletové hale nebo v automatu. Pokladna má otevřeno od 8:30 do 19:00. Automat funguje nonstop. V Tessera je možné koupit jízdenky např. v tabáku naproti autobusové zastávky Tessera Centro u kruhového objezdu. Otevřeno mají každý den od 7:00 do 13:00 a od 15:30 do 19:30. V neděli jen od 7:30 do 12:30. U řidiče jízdenku nekoupíte. Počítejte s tím, že pěší vzdálenost je přibližně 1200 m. S dětmi a zavazadly to může být náročné.

# 28.01.2024, 10:52.
Chtěla bych se zeptat, na jak dlouho platí vstup do památek s Venice Unica Card. Chceme pobýt tři dny, tedy si zakoupíme na tři dny vaporetto a vstupy do muzeí s City Pass All Venice, zadává se jen první den. Chápu to dobře, že do muzeí není omezený vstup jen na jeden den, ale platí pro dobu délky trvání jízdenky na vaporetto? Moc děkuji. Nemohu to nikde dohledat. Veronika.

Viz naše odpověď ze dne 21.05.2023, 13:18.

# 24.01.2024, 20:35.
V červenci bych chtěla jet na jeden den do Benátek. Potřebovala bych poradit, kde nejlépe zaparkovat auto s LPG pohonem. Navíc s sebou budeme mít rok a půl staré dítě v kočárku, tak bych raději, aby to nebylo příliš vzdálené. Druhý dotaz se týká výletu na Murano. Jak je nejlepší se tam dostat? Případně má cenu tam jet s kočárkem? Může se s ním do vodního taxi? Máme vzít eventuálně menší skládací kočárek, tzv. golfky? Děkuji za odpověď. Anna.

Doporučujeme zaparkovat na parkovišti Tronchetto. Přímo na parkovišti zakoupíte i jízdenky a v blízkosti je stanoviště vaporetta. Mohou tam parkovat i vozidla s pohonem na LPG (v Itálii GPL) v souladu s nařízením Ministerstva vnitra, zveřejněném v Úředním věstníku č. 283 ze dne 3. prosince 2002. Konkrétně vozidla s pohonem na GPL, která jsou vybavená bezpečnostním zařízením v souladu s předpisem ECE/UN 67-01, mohou parkovat v přízemí. Nicméně můžete parkovat také na venkovním prostranství, kam se dostanete při příjezdu tak, že podjedete parkovací dům a vydáte se doleva. To bychom v tomto případě preferovali. Doprava se vjíždí do garáží. Na Murano se z Tronchetto dostanete vaporettem č. 2 s přestupem na Piazzale Roma na vaporetto č. 3. Na Murano s kočárkem problém mít nebudete. Při přechodu některého z kanálů ho budete muset samozřejmě do schůdků přenést. Na vaporetto s kočárkem můžete. Golfky jsou samozřejmě výhodou, ale ne podmínkou.

# 04.01.2024, 11:45.
Pane Řehůřku, v září jedeme na ostrov Lido di Venezia. Chtěla bych z toho ostrova plout vaporettem na Burano. Pluje z Lida přímá linka, nebo se musí přes Benátky? Děkuji za odpověď. Ivana.

Přímá linka tam nejede. Doporučujeme z Lido cestovat vaporettem č. 5.1 na Fondamente Nove a odtud vaporettem č. 12 na Burano.